Jakie alergeny mogą wywołać atak astmy?

Astma to schorzenie zaliczane do grupy najczęstszych chorób przewlekłych układu oddechowego. Cierpi na nią ok. 4 mln Polaków, a większość z nich nie zdaje sobie z tego sprawy.

Czym jest astma alergiczna? Co ją powoduje? Jak się objawia? I wreszcie – czy można ją wyleczyć?

Astma oskrzelowa to stan, w którym dochodzi do przewlekłego zapalenia dróg oddechowych. Ze względu na mechanizm powstawania można ją podzielić na alergiczną i niealergiczną.

Patomechanizm astmy niealergicznej nie jest dokładnie poznany. Być może ta postać choroby jest procesem immunologicznym wyzwalanym przez zakażenie wirusowe lub bakteryjne. Dotyka ona głównie osoby dorosłe.

Astma alergiczna natomiast może rozpocząć się w każdym wieku, najczęściej jednak pojawia się w dzieciństwie. Istotą choroby jest przewlekły stan zapalny oskrzeli, powodujący ograniczenie przepływu powietrza przez drogi oddechowe oraz ich nadreaktywność, czyli wzmożoną wrażliwość.

U chorych uczulonych kontakt z alergenem powoduje, że uwalniane są liczne mediatory, m.in. histamina, które odpowiadają za powstawanie objawów. Podstawową dolegliwością jest duszność. Może się pojawiać o każdej porze dnia i nocy, najczęściej nad ranem.

Niektóre osoby opisują ją jako niepokojące uczucie ucisku w okolicy serca. Często astmie alergicznej towarzyszy świszczący oddech oraz kaszel, zazwyczaj suchy i napadowy. Objawy mają różne nasilenie i zmienną częstość występowania. Zdarza się, że ustępują samoistnie.

Zazwyczaj jednak wymagają leczenia, a poza epizodami zaostrzeń mogą w ogóle się nie pojawiać.

Skąd się bierze astma alergiczna?

Nie tylko kontakt z alergenem może wywołać napad astmy. Czynnikiem spustowym mogą okazać się również wysiłek fizyczny lub bardzo silne emocje. Osoby cierpiące na astmę alergiczną powinny pamiętać, że niektóre powszechnie stosowane leki, np. kwas acetylosalicylowy (aspiryna) lub niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. ibuprofen), mogą być dla nich niebezpieczne.

Astma alergiczna – jak ją rozpoznać?

Do postawienia diagnozy, oprócz objawów klinicznych, potrzebne jest wykonanie badań dodatkowych. Głównym z nich jest spirometria. W czasie tego badania mierzy się objętość i pojemność płuc, a także przepływy powietrza w drogach oddechowych.

Warto również wykonać RTG klatki piersiowej, w którym podczas napadu mogą występować cechy rozdęcia płuc. Bardzo ważna jest identyfikacja alergenu. Służą do tego punktowe testy skórne.

Znajomość czynników wywołujących ataki pozwala na ich unikanie oraz zapobieganie pojawieniu się przykrych dolegliwości.

Czy astma alergiczna jest uleczalna?

Obecnie brakuje metod pozwalających raz na zawsze zwalczyć chorobę. Prawidłowo prowadzona farmakoterapia pozwala jednak doskonale sobie z nią radzić.

Najważniejsze jest osiągnięcie i utrzymanie kontroli objawów oraz normalnej aktywności życiowej, w tym sportowej, a także zminimalizowanie ryzyka zaostrzeń. Podczas wizyty lekarz może posłużyć się różnymi kwestionariuszami, np.

Testem Kontroli Astmy (Asthma Control Test – ACT), aby ocenić zaawansowanie naszej choroby. Przydatne jest także prowadzenie dzienniczka, w którym pacjent zapisuje częstość występowania objawów.

W terapii stosuje się leki kontrolujące przebieg choroby. Aby uzyskać pożądany efekt leczniczy, trzeba je stosować systematycznie. Należą do nich m.in. glikokortykosteroidy (GKS) wziewne oraz długo działające środki rozszerzające oskrzela.

Popularne preparaty na alergię, do których zaliczamy leki przeciwhistaminowe, nie są zarejestrowane do stosowania w astmie. Mogą one jednak poprawić jakość życia pacjentów cierpiących jednocześnie na ANN lub pokrzywkę.

Ważną częścią leczenia jest również zmiana trybu życia. Wszyscy chorzy powinni pamiętać o regularnej, dostosowanej indywidualnie do możliwości pacjenta aktywności fizycznej.

Sportem bardzo polecanym astmatykom jest pływanie. Konieczne jest także zaprzestanie palenia tytoniu oraz unikanie biernego narażenia na dym papierosowy.

Pamiętajmy o istotnym znaczeniu szczepień ochronnych, głównie przeciwko grypie.

Astma alergiczna – czy odczulanie jest skuteczne?

Zastosowanie swoistej immunoterapii alergenowej podjęzykowej rozważa się zazwyczaj u dorosłych uczulonych na roztocze kurzu domowego, którzy cierpią również na alergiczny nieżyt nosa i słabo odpowiadają na leczenie wziewnymi glikokortykosteroidami.

Immunoterapia podskórna może spowodować osłabienie objawów i mniejsze zużycie leków, ale jej stosowanie wiąże się z dużym ryzykiem działań niepożądanych (nawet wstrząsu anafilaktycznego).

Należy pamiętać, że czas takiego leczenia jest zazwyczaj długi i używa się szczepionki zawierającej pojedynczy alergen, który wywołuje objawy u chorego.

wróć do bloga czytaj kolejny

 1. Wytyczne Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.
 2. Piotr Gajewski, Andrzej Szczeklik, Choroby układu oddechowego – Interna Szczeklika 2017.
 • Jakie alergeny mogą wywołać atak astmy? ambroksol, tabletka, kaszel, kaszel mokry 10.99 zł
 • Jakie alergeny mogą wywołać atak astmy? kromoglikan, aerozol, alergia, uczulenie, katar 14.99 zł
 • Jakie alergeny mogą wywołać atak astmy? kromoglikan, krople, alergia, uczulenie 10.49 zł
 • Jakie alergeny mogą wywołać atak astmy? tabletka, alergia, uczulenie, katar, świąd, kichanie 11.49 zł

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

 • Jakie alergeny mogą wywołać atak astmy? Zapalenie płuc (ang. pneumonia) to stan zapalny obejmujący miąższ płatów płucnych, czyli pęcherzyków płucnych i tkanki śródmiąższowej. Przebieg choroby zależy od wielu czynników, m.in. od etiologii (wyróżnia się zapalenie płuc bakteryjne, wirusowe, grzybicze, pasożytnicze) czy od wieku (na ciężki przebieg zapalenia płuc szczególnie narażone są małe dzieci oraz osoby powyżej 65. roku życia). Jakie objawy pojawiają się przy zapaleniu płuc? Jak wygląda leczenie?
 • Jakie alergeny mogą wywołać atak astmy? Mikroglej to nieneuronalne komórki układu nerwowego, które są odpowiedzialne za utrzymanie w nim homeostazy. W świetle najnowszych badań okazuje się, że oprócz funkcji immunologicznej i regulacyjnej, komórki mikrogleju mają udział także w tworzeniu sieci połączeń neuronalnych w mózgu. Odkrycie to otwiera nowe możliwości na rozwój terapii zaburzeń neurorozwojowych i psychiatrycznych.
 • Jakie alergeny mogą wywołać atak astmy? Terapia onkologiczna raka piersi, jest zawsze „krojona na miarę”, czyli zlecana indywidualnie dla każdej pacjentki. Zdarza się, że leczenie nie przynosi oczekiwanych rezultatów i choroba nie ustępuje. Wpływ na ten proces ma szereg czynników, w tym również sam typ raka piersi. Jaka jest rola hormonów na rozwój raka piersi, jakie są nowe metody diagnozowania i czym jest profilowanie hormonalne w leczeniu raka sutka?
 • O elektrolitach słyszał prawie każdy, natomiast nie każdy zdaje sobie sprawę, jak ważną rolę pełnią w naszym organizmie. Bez nich nie byłoby możliwe prawidłowe funkcjonowanie, ich obecność jest wręcz niezbędna do życia. Dlatego też istotne jest niedopuszczanie do ich niedoboru. Kiedy wiadomo, że mamy niedobór elektrolitów? Jak uzupełniać ich poziom w organizmie?
 • Zapalenie zatok przynosowych jest jednym z najczęściej występujących schorzeń w sezonie jesienno-zimowym. Blokada nosa, zielony katar, ból twarzy, utrata węchu to najczęstsze objawy chorych zatok. Jak rozpoznać i skutecznie leczyć zapalenie zatok oraz czy antybiotyk jest zawsze konieczny? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym artykule.
 • Plecy okrągłe to wada postawy, która występuje przede wszystkim u dzieci oraz u osób starszych. Charakteryzuje się pogłębieniem fizjologicznej kifozy piersiowej i może prowadzić do powstania garba. Podstawą leczenia są ćwiczenia na plecy okrągłe, które wzmacniają mięśnie pleców oraz rozciągają klatkę piersiową. 
 • Lekarze z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM) przeprowadzili pionierską operację – wszczepili pacjentowi „szytą na miarę” endoprotezę stawu kolanowego. Zachowanie więzadła krzyżowego tylnego pozwala pacjentowi na większą aktywność fizyczną i lepiej odtwarza biomechanikę zdrowego kolana. W jaki sposób powstają spersonalizowane protezy typu custom-made? Jakie są korzyści z ich zastosowania?

Uczulenie? Alergia? Co to znaczy?

Z codziennego doświadczenia wiemy, że osoba uczulona reaguje w sposób patologiczny na substancje, które nie są szkodliwe i nie powodują żadnych objawów u osób nieuczulonych. Często są to składniki pokarmów (np.

orzeszki ziemne lub owoce morza) lub substancje znajdujące się w powietrzu (pyłki roślin, składniki kurzu). Alergię powodują też substancje stykające się ze skórą (np. składniki kosmetyków lub metale zawarte w biżuterii).

Reakcja alergiczna

Reakcja alergiczna może mieć różną postać, w zależności od tego, którego narządu dotyczy i jaką drogą alergen dostaje się do organizmu. Alergeny znajdujące się w powietrzu (wziewne) powodują najczęściej objawy ze strony dróg oddechowych – nosa i oskrzeli.

Alergeny zawarte w pokarmie (pokarmowe) mogą wywoływać objawy nie tylko ze strony przewodu pokarmowego, ale również skóry i rzadziej oskrzeli. Alergeny działajace bezpośrednio po kontakcie ze skórą (kontaktowe) powodują najczęściej wysypkę, zwykle o charakterze czerwonych plam lub bąbli (tzw. pokrzywka).

Do często spotykanych alergenów zalicza się także niektóre leki (alergeny lekowe) i jady owadów.

Dla chorych na astmę największe znaczenie mają reakcje alergiczne dotyczace dróg oddechowych, szczególnie oskrzeli. Alergeny wziewne, które dostaną się do oskrzeli, powodują skurcz mięśni gładkich w ścianie oskrzela, obrzęk błony śluzowej i zwiększenie produkcji wydzieliny. Prowadzi to do zwężenia światła oskrzeli, które wskutek tego stawiają większy opór dla przepływającego powietrza.

W celu zachowania wystarczającej wentylacji płuc konieczny jest zwiększony wysiłek oddechowy. Jest on jedną z przyczyn uczucia duszności, pojawiającego się podczas napadu astmy. Objawy napadu astmy spowodowanego kontaktem z alergenem są takie same, jak w przypadku napadu astmy wywołanego innymi czynnikami, i obejmują kaszel, duszność, świszczący oddech i uczucie ściskania w klatce piersiowej.

Leia também:  Sercowy zespół X – co to jest, jak się leczy, jakie są rokowania?

Alergeny obecne w powietrzu powodują często również objawy ze strony nosa. Nos ogrzewa i wstępnie oczyszcza powietrze docierające do płuc. Alergen (np.

pyłki traw, czy drzew) stykający się z błoną śluzową wyścielającą nos powoduje jej obrzęk i nasilone wydzielanie śluzu.

Wówczas pojawia się uczucie zatkania nosa i wyciekanie z niego wodnistej wydzieliny, któremu może towarzyszyć uczucie swędzenia i kichanie. Opisane objawy charakteryzują alergiczny nieżyt nosa, potocznie nazywany katarem siennym.

Mechanizmy powstawania alergii

Mechanizmy odpowiedzialne za reakcję alergiczną w błonie śluzowej nosa i oskrzeli powodowaną przez wdychane substancje są bardzo podobne. Do wystąpienia reakcji alergicznej konieczny jest wcześniejszy kontakt organizmu z alergenem.

Ponieważ duża część alergenów wziewnych występuje w środowisku powszechnie, do pierwszego kontaktu z nimi dochodzi we wczesnym okresie życia. Z nieznanych powodów u niektórych osób układ immunologiczny „nie nauczył się” tolerować tych substancji.

Przeciwciała skierowane przeciwko antygenom, na które chory jest uczulony, są stale obecne we krwi pacjenta i można je wykryć, oznaczając tzw. swoiste IgE. U niektórych osób zwiększone jest również całkowite stężenie IgE.

Krążące we krwi przeciwciała IgE wiążą się z receptorami na powierzchni komórek układu immunologicznego. Dla reakcji alergicznej najważniejsze znaczenie ma wiązanie IgE na powierzchni mastocytów. Alergen, który dostaje się do organizmu, łączy się z przeciwciałami obecnymi na ich powierzchni.

Skutkuje to uwolnieniem z mastocytów różnych substancji, powodujących lokalny stan zapalny (zwiększenie przepuszczalności naczyń, obrzęk tkanek i napływ komórek zapalnych). Do najważniejszych substancji uwalnianych przez mastocyty w czasie reakcji alergicznej należą histamina i leukotrieny.

Substancje te są również odpowiedzialne za skurcz mięśni gładkich oskrzeli, co u chorych na astmę powoduje napad duszności po kontakcie z alergenem. Często używane w leczeniu alergii leki przeciwhistaminowe blokują działanie histaminy.

Są one używane głównie w leczeniu alergicznego nieżytu nosa, ponieważ ich działanie na reakcję alergiczną w oskrzelach nie jest wystarczająco skuteczne. W przeciwieństwie do nich leki przeciwleukotrienowe (hamujące działanie leukotrienów) są stosowane najczęściej właśnie u chorych na astmę.

Jak rozpoznajemy alergię?

Najczęściej używaną metodą pozwalającą na stwierdzenie, na jakie alergeny chory jest uczulony, są testy skórne.

Badanie to polega na śródskórnym wstrzyknięciu minimalnej ilości alergenu, która u osób uczulonych jest wystarczająca do spowodowania miejscowej reakcji w postaci zaczerwienienia i bąbla, a u osoby zdrowej nie powoduje żadnych objawów.

Oznaczanie swoistych przeciwciał IgE skierowanych przeciwko poszczególnym alergenom wykorzystuje się najczęściej u chorych, u których z różnych powodów nie można wykonać testów skórnych.

Najważniejsze znaczenie dla rozpoznawania chorób alergicznych mają informacje uzyskane od pacjenta. Lekarz zadaje zwykle dużo szczegółowych pytań, pozwalających ocenić charakter i nasilenie objawów oraz narażenie na potencjalne alergeny.

Leczenie farmakologiczne astmy atopowej nie różni się od leczenia innych postaci astmy. Oprócz leczenia farmakologicznego znaczenie ma również ustalenie, na jakie alergeny pacjent jest uczulony i – w miarę możliwości – unikanie narażenia na nie.

Odczulanie

U wybranych chorych stosuje się również odczulanie (swoistą immunoterapię alergenową). Ta metoda leczenia polega na podawaniu w kontrolowany sposób bardzo małych i bardzo powoli zwiększanych dawek alergenu, co sprawia, że układ immunologiczny „uczy się” go tolerować.

U chorych na astmę, ze względu na dostępność i skuteczność farmakologicznych metod leczenia oraz ryzyko związane z odczulaniem, metodę tę stosuje się u nielicznych pacjentów. Odczulanie jest częściej stosowane w innych postaciach alergii, np. uczuleniu na jad owadów.

Warunkiem stosowania odczulania jest uczulenie na pojedyncze alergeny.

Atak astmy – przyczyny i objawy

Astma wpływa na około Ludzie 235m na całym świecie, w tym zarówno dorosłych, jak i dzieci. Objawy astmy można dobrze kontrolować za pomocą regularnych leków i wyboru stylu życia, ale czasami dochodzi do ataku astmy – w którym objawy nagle się nasilają.

Czytaj dalej, aby poznać fakty dotyczące ataków astmy, przyczyn ich wywoływania, objawów, na które należy zwrócić uwagę oraz najczęstszych czynników wyzwalających ataki astmy.

Co to jest atak astmy?

Atak astmy występuje, gdy normalne objawy astmy nagle się nasilają. Mięśnie wokół dróg oddechowych napinają się – znane jako skurcz oskrzeli – wyściółka w drogach oddechowych staje się obrzęknięta i zaogniona, co powoduje wytwarzanie gęstszego śluzu niż zwykle.

Skurcz oskrzeli, stan zapalny i wydzielanie śluzu tworzą razem objawy ataku astmy. Dowiedz się poniżej co zrobić, jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich cierpi na atak astmy .

Jeśli astma jest pod kontrolą poprzez stosowanie przepisanych inhalatorów zapobiegających i łagodzących objawy astmy lub innych leków na astmę, możesz przez pewien czas uniknąć ataku astmy. Czasami jednak ekspozycja na typowe czynniki wywołujące astmę, takie jak zimne powietrze, dym, a nawet ćwiczenia fizyczne, może wywołać atak astmy.

Ataki astmy mogą być łagodne lub ciężkie. Częściej występują łagodne ataki astmy, które mogą trwać tylko kilka minut. Jednak ciężkie ataki astmy mogą trwać od godzin do dni i mogą stanowić nagły wypadek medyczny.

Objawy ataku astmy

Objawy ataku astmy obejmują:

 • trudności w oddychaniu
 • Duszność
 • Świszczący oddech
 • Kaszel
 • Uczucie ucisku lub ucisku w klatce piersiowej
 • Trudność w mówieniu
 • Brak ulgi w używaniu normalnego niebieskiego inhalatora z lekiem łagodzącym objawy
 • Staje się blady, czasami z niebieskimi ustami lub paznokciami.

Objawy ataku astmy nie zawsze pojawiają się nagle. Czasami mogą pojawiać się powoli i równomiernie, przez kilka godzin lub dni. To jeden z powodów, dla których ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z objawów, ponieważ może to pomóc w zapobieganiu pełnemu atakowi astmy.

Co robić w przypadku ataku astmy?

Jeśli masz astmę, ważne jest, aby wiedzieć, co robić – a czego nie robić – w przypadku ataku astmy.

 1. Usiądź prosto w wygodnej pozycji (nie kładź się) i rozluźnij obcisłe ubranie. Lekkie pochylenie się do przodu lub siedzenie do tyłu na krześle może pomóc w oddychaniu.
 2. Oddychaj powoli i głęboko.
 3. Jeśli nie masz przy sobie inhalatora, wezwij pogotowie ratunkowe. Wybierz numer 999 w Wielkiej Brytanii, 911 w Stanach Zjednoczonych lub 112 w Unii Europejskiej.
 4. Jeśli masz inhalator z lekiem doraźnym (zwykle niebieski), weź jedno rozpylenie co 30-60 sekund do maksymalnie 10 rozpyleń. Jeśli masz pod ręką urządzenie dystansujące, użyj go do podania inhalatora, ponieważ może to pomóc w skuteczniejszym przedostaniu się leku do dróg oddechowych.
 5. Jeśli używasz inhalatora i czujesz się gorzej lub nie czujesz się lepiej po 10 inhalacjach, wezwij pogotowie.
 6. Jeśli czekasz na karetkę i nie dotarła ona w ciągu 15 minut, użyj ponownie inhalatora z lekiem doraźnym i bierz jedną inhalację co 30 do 60 sekund, maksymalnie do 10 wdechów.
 7. Zachowaj spokój, jak tylko potrafisz, ponieważ panika i niepokój mogą pogorszyć objawy.

Trudno jest dokładnie przewidzieć, kiedy nastąpi atak astmy, dlatego ważne jest również, aby omówić swój stan z rodziną, przyjaciółmi i pracodawcą. Ważne jest, aby wszyscy lepiej zapoznali się z tym, co się dzieje, jak reagować i pomagać w przypadku ataku astmy.

Podobnie ważne jest, aby szkoły i nauczycieli są świadomi, kiedy dziecko ma astmę i wiedzą, jak sobie radzić w sytuacji, gdy atak astmy wystąpi w godzinach szkolnych. Dostarczenie im kopii planu leczenia astmy Twojego dziecka może być korzystne.

Objawy u dorosłych

Istnieją pewne objawy ataków astmy, które mogą być różne, w zależności od tego, czy jesteś osobą dorosłą, czy dzieckiem.

W przypadku dorosłych objawy mogą obejmować:

 • Uczucie ucisku lub ucisku w klatce piersiowej
 • Napięte mięśnie szyi lub klatki piersiowej, które powodują skórze skóry i tkanek miękkich ściany klatki piersiowej – nazywa się to retrakcją klatki piersiowej
 • Uczucie zmęczenia, nerwowość lub nerwowość – może to być wczesny znak ostrzegawczy przed zbliżającym się atakiem astmy.

Objawy u dzieci

U małych dzieci czasami trudno jest zidentyfikować oznaki i objawy astmy. Mogą nie mieć wszystkich objawów – może się wydawać, że mają po prostu przeziębienie i kaszel.

Leia também:  Jak dbać o wzrok? Co robić by mieć zdrowe oczy?

Do głównych objawów astmy, na które należy zwrócić uwagę u dzieci, należą:

 • Częsty kaszel
 • Świszczący oddech lub świszczący dźwięk, zwłaszcza podczas wydechu
 • Trudności w oddychaniu – podczas oddychania możesz zauważyć rozszerzenie ich nozdrzy lub większy ruch brzucha
 • Nagły, szybki, płytki oddech.

Niektóre dzieci mogą również mówić o bólu brzucha lub klatki piersiowej.

Ostre objawy ataku astmy

Ostry atak astmy to nagły przypadek medyczny – należy natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską i udać się do szpitala.

Ostre objawy ataku astmy, o których należy pamiętać, obejmują:

 • Szybki oddech, który nie ułatwia inhalacji z lekiem doraźnym
 • Skrajna duszność – niemożność pełnego wdechu lub wydechu
 • Niezdolność do mówienia pełnymi zdaniami
 • Zamieszanie lub pobudzenie
 • Pojawienie się niebieskiego odcienia na twarzy, ustach lub paznokciach.

Jeśli nie będziesz szukać leczenia z powodu ostrego ataku astmy, Twoje życie może być zagrożone. Dowiedz się więcej na temat ostrej astmy, czytając nasz przewodnik ciężka astma.

Objawy po ataku astmy

To, jak się czujesz po ataku astmy, zależy od tego, jak ciężki był atak i co go wywołało.

Jeśli atak został wywołany przez czynnik drażniący, taki jak zimna pogoda, zanieczyszczenia lub alergeny, takie jak pyłki, sierść zwierząt lub kurz, należy stosunkowo szybko wyzdrowieć.

Jeśli atak astmy był spowodowany infekcją, taką jak infekcja górnych dróg oddechowych, powrót do zdrowia może zająć więcej czasu. Po ataku astmy mogą wystąpić objawy, takie jak zmęczenie i wyczerpanie.

Postępuj zgodnie ze wskazówkami dotyczącymi powrotu do zdrowia udzielonymi przez lekarza lub personel medyczny. Odpoczywaj, pij dużo płynów, przyjmuj leki i chodź na wszelkie niezbędne wizyty kontrolne.

Jeśli ostatnio nie widziałaś swojego lekarza lub pielęgniarki zajmującej się chorymi na astmę na rutynową wizytę, zarezerwuj ją tak szybko, jak to możliwe.

Jak powstrzymać atak astmy bez inhalatora?

Jeśli zdiagnozowano u Ciebie astmę, powinieneś zawsze mieć przy sobie inhalator. Jeśli jednak wystąpi najgorszy scenariusz i wystąpi sytuacja, gdy nie masz przy sobie inhalatora z lekiem doraźnym, możesz podjąć praktyczne kroki, aby złagodzić objawy.

 • Zachowaj spokój, jak tylko potrafisz – znajdź sposób na zmniejszenie niepokoju, takiego jak trzymanie kogoś za rękę lub odtwarzanie muzyki
 • Usiądź prosto – pomoże to utrzymać drożność dróg oddechowych
 • Oddychaj powoli i głęboko – spowolnienie oddychania może zmniejszyć ryzyko hiperwentylacji
 • Jeśli wydaje się, że coś wywołało astmę, na przykład oddychanie zimnym powietrzem lub narażenie na dym, odsuń się od spustu
 • Próbować ćwiczenia oddechowe – technika oddychania przez zaciśnięte usta może pomóc w radzeniu sobie z dusznością
 • Napij się napoju zawierającego kofeinę – jest trochę dowód zasugerować, że kofeina może poprawić czynność dróg oddechowych nawet przez cztery godziny.

Astma może być stanem zagrażającym życiu, więc staraj się przynajmniej trzymać zapasowy inhalator z lekiem doraźnym w torebce, szafce w pracy lub kieszeni płaszcza.

Jak długo trwają ataki astmy?

Nie ma ustalonego czasu, jak długo trwa atak astmy. Jako wskazówkę, możesz mieć łagodny atak astmy tylko przez kilka minut, zanim uda ci się opanować objawy i zaczną ustępować.

Jeśli masz ciężką astmę, atak astmy może trwać dłużej, od godzin do dni. Ciężka astma jest trudniejsza do opanowania i często nie reaguje tak samo na leki, jak łagodna astma. Poważny atak astmy to nagły przypadek medyczny i należy natychmiast wezwać pomoc.

Co wywołuje ataki astmy?

Kiedy doświadczasz ataku astmy, twoje drogi oddechowe zwężają się i oddychanie staje się trudniejsze. Atak astmy może następować powoli i stopniowo, na przykład, jeśli Twoje zwykłe objawy nie są tak dobrze kontrolowane lub jeśli nie używasz wziewnego leku zapobiegawczego tak regularnie, jak powinieneś. Jeśli masz cholewkę zakażenie dróg oddechowych może to również wywołać atak astmy.

Inne czynniki, które mogą wywołać ataki astmy obejmują nagłą zmianę temperatury i zimna, czynniki środowiskowe, alergeny, a nawet stres lub niektóre pokarmy i napoje.

Jakie są najczęstsze czynniki wywołujące ataki astmy?

Typowe wyzwalacze ataku astmy obejmują:

 • Kontakt z alergenami, takimi jak pyłki, sierść zwierząt, pleśń lub kurz
 • Jedzenie niektórych potraw
 • Czynniki środowiskowe, takie jak zanieczyszczenie, zła jakość powietrza lub zimne powietrze
 • Przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, takich jak ibuprofen
 • Przyjmowanie leków, takich jak beta-blokery
 • Stres lub skrajne emocje

Wyzwalacze pokarmowe astmy

Niektóre osoby z astmą odkrywają, że niektóre pokarmy mogą wywołać atak. Może to być spowodowane uczuleniem na określone pokarmy lub składniki. Jeśli masz alergia pokarmowa, często zaczyna się w dzieciństwie.

Jedzenie może również wywoływać objawy astmy, jeśli ktoś jest wrażliwy na żywność lub dodatki do żywności, takie jak konserwanty.

Niektóre produkty, które mogą powodować problemy, obejmują:

 • Jajka
 • Mleko
 • Orzeszki ziemne
 • skorupiak
 • ziarenka sezamu
 • Soja
 • Żywność zawierająca gluten, taka jak makaron lub chleb
 • Środki konserwujące żywność, takie jak siarczyny, które znajdują się w napojach, marynowanej żywności i przetworzonym mięsie.

Jeśli uważasz, że masz ataki astmy z powodu jedzenia, prowadź dziennik żywności. Może to pomóc w zidentyfikowaniu wzoru i ustaleniu, jakie pokarmy mogą powodować problemy. Porozmawiaj ze swoim lekarzem, aby uzyskać więcej porad lub dowiedzieć się o testach alergologicznych.

Jak uniknąć czynników wywołujących astmę

Jeśli wiesz, jakie są czynniki wyzwalające astmę, jeśli to możliwe, lepiej ich unikać.

Jeśli znasz jakiegoś konkretnego sprawcę alergenu, pomocne może być utrzymanie domu w czystości i w stanie wolnym od kurzu. Na przykład, możesz rozważyć zamianę dywanów na drewniane podłogi, aby zmniejszyć ilość gromadzącego się kurzu lub zatrudnienie środka czyszczącego, aby nie był osobiście narażony na kurz podczas czyszczenia.

Całkowite uniknięcie wyzwalaczy astmy, gdy jesteś w pracy, może być trudniejsze, zwłaszcza jeśli astma jest związana z pracą i związana ze środowiskiem pracy. W idealnym świecie możesz po prostu zmienić pracę na bardziej odpowiednią dla zdrowia, ale w rzeczywistości nie zawsze jest to wykonalne.

Poinformuj swojego pracodawcę lub dział kadr o swojej astmie. Powinieneś być w stanie omówić dostępne opcje optymalizacji środowiska pracy, aby było bardziej odpowiednie do Twoich potrzeb.

Przestrzeganie planu leczenia astmy, współpraca z lekarzem lub pielęgniarką zajmującą się astmą i przyjmowanie inhalatorów lub innych leków na astmę powinno pomóc w opanowaniu objawów. Ważne jest również dokonywanie praktycznych wyborów dotyczących stylu życia, takich jak zdrowe odżywianie, ćwiczenia fizyczne i niepalenie.

Warto też nauczyć się technika oddychania astmą. Istnieją różne techniki oddychania, które mogą pomóc w astmie, a wiedza o tym, jak prawidłowo oddychać, może pomóc, jeśli coś nieoczekiwanie wywoła atak.

Informacje i wsparcie

Na naszej stronie internetowej znajdziesz wiele dalszych informacji na temat alergii i astmy i mamy nadzieję, że je poznasz. Również możesz Skontaktuj się z nami – chcielibyśmy usłyszeć od Ciebie!

Astma a jedzenie. Jak zminimalizować objawy choroby?

Zła wiadomość: jedzenie nie wyleczy astmy. Dobra wiadomość: może zmniejszyć jej objawy. Dlatego zwróć uwagę na swoje menu. Być może to, co pomijasz w swojej diecie będzie pomocne w zminimalizowaniu symptomów astmy.

1. Astma na świecie

Astma staje się coraz bardziej powszechna. Liczba chorych stale rośnie, także wśród dzieci. Szacuje się, że w Polsce na te chorobę cierpi już 3 miliony osób. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na całym świecie choruje aż 150 milionów ludzi.

Jaka jest tego przyczyna? Głównie alergie, zwłaszcza pokarmowe, infekcje wirusowe oraz stres. Na astmę co roku umiera kilkaset tysięcy ludzi na całym świecie.

Napadom duszności i uporczywemu kaszlowi można jednak zaradzić. Nie każdy wie, że wyjściem z sytuacji może być zmiana diety. Jeśli twoje dziecko cierpi na tę ciężką chorobę, wprowadź kilka zmian i obserwuj, co się będzie działo.

2. Alergeny obecne w jedzeniu

Białko mleka krowiego, białko kurze, soja, ryby, orzechy, truskawki, pomidory – to tylko niektóre źródła alergii pokarmowych, które mogą wywoływać symptomy astmy. Jakie? Na przykład obrzęki, a tym samym zwężenie dróg oddechowych.

Wyeliminuj więc alergeny z jadłospisu, ale rób to stopniowo. W ten sposób zdobędziesz pewność, czy duszności są wynikiem alergii.

Leia também:  Ból podbrzusza – jakie są najczęstsze przyczyny w dole brzucha?

3. Owoce i warzywa

Owoce i warzywa wolne od konserwantów i chemikaliów, które mogą powodować astmę są bogatym źródłem antyoksydantów, beta-karotenu, witaminy C i witaminy E, które przeciwdziałają z tworzeniu się wolnych rodników. A to sprawi, że ataki asmy zmniejszą swoją częstotliwość.

4. Witamina D

Czasami astma jest związana z niskim poziomem witaminy D w organizmie. Wyjściem z sytuacji jest suplementacja, czasem wystarczy bogata w tę witaminę dieta, czyli spożywanie jaj, ryb, mleka i serów.

Przed uzupełnianiem poziomu witamin należy jednak wykonać niezbędne badania, które potwierdzą niski ich poziom we krwi.

5. Dodatki do żywności

Objawy astmy, takie jak duszności czy obrzęki, mogą powodować niektóre dodatki do żywności. Należy tutaj wymienić glutaminian sodu, siarczyny, benzoesany – np. benzoesan sodu, salicylany.

Dodatki do żywności mogą działać na dwa sposoby. Są takie, które rozszerzają oskrzela, a także takie, które je zwężają.

6. Produkty, które rozszerzają oskrzela

Napoje zawierające kofeinę, np. kawa czy herbata, mogą poprawiać wydolność oddechową nawet na kilka godzin. Ponadto mówi się, że pomiędzy kofeiną a teofiliną, lekiem rozszerzającym oskrzela i ułatwiającym oddychanie istnieje strukturalne podobieństwo.

 • Jabłka – zawierają flawonoidy, które znane są z właściwości ułatwiających oddychanie.
 • Cytrusy – pomarańcze czy grejpfruty bogate są w witaminę C, naturalny antyoksydant wspomagający pracę całego organizmu.
 • Nasiona lnu – zawierają dużą ilość magnezu, który wspomaga pracę mięśni, pomaga też w oddychaniu.

7. Produkty zwężające oskrzela

Jaja – są jednym z najpopularniejszych produktów wywołujących reakcje alergiczne, jakie prowadzą do astmy. Występują szczególnie u dzieci, dorośli z nich wyrastają.

Sól – zatrzymując wodę w organizmie często powoduje zapalenie oskrzeli i zwężenie dróg oddechowych.

Czy masz astmę?

Astma jest przewlekłą chorobą układu oddechowego spowodowaną trwałym zapaleniem oskrzeli. Objawia się:

 • trudnościami w oddychaniu (dusznościami)
 • sapaniem
 • suchym kaszlem
 • lub uciskiem w klatce piersiowej.

Ataki astmy mogą trwać od kilku minut do kilku godzin. Pomiędzy napadami oddech wraca do normy. Częstotliwość i intensywność ataków astmy są różne u poszczególnych osób.

Astma może również powodować:

 • trudności z głębokim nabraniem oddechu
 • świszczący oddech
 • duszność przy wysiłku
 • kaszel, który nie ustępuje.

Objawy te mogą być wywołane lub nasilone przez:

 • przeziębienie
 • grypę
 • zanieczyszczenie powietrza
 • dym papierosowy
 • perfumy
 • opary środków chemicznych w powietrzu (np. farb czy rozpuszczalników)
 • zimne powietrze
 • uprawianie sportu.

Na czym polega atak astmy?

Podczas oddychania powietrze przepływa przez oskrzela do płuc. U osoby chorej na astmę błona śluzowa oskrzeli jest podrażniona. Długotrwały stan zapalny sprawia, że oskrzela są wrażliwe, podatne na nadmierną reakcję, która polega na skurczu i nadmiernym wydzielaniu śluzu. W efekcie przepływ powietrza przez oskrzela staje się utrudniony.

Intensywność objawów astmy może być bardzo różna, od zwykłego dyskomfortu do prawdziwego uczucia duszenia się. Czasami osoba cierpiąca na astmę może nawet nic nie zauważyć, dobrze się czuje i dopiero badania wykazują, że jest chora. Niektórzy astmatycy doświadczają natomiast stałych trudności w oddychaniu.

Kiedy iść do lekarza?

Wizyta u lekarza jest zalecana w przypadku:

 • utrzymującego się suchego kaszlu
 • duszności
 • świszczącego oddechu
 • uczucia ucisku w klatce piersiowej
 • budzenia się w nocy
 • problemów z oddychaniem podczas aktywności fizycznej.

Lekarz przeprowadzi wywiad i spyta Cię o:

 • objawy podczas ataków
 • częstotliwość i intensywność ataków
 • okoliczności, w jakich ataki są wywoływane (w domu, w miejscu pracy, o określonej porze roku, podczas alertów smogowych, podczas zajęć sportowych itp.)
 • inne choroby (nieżyt nosa, zapalenie zatok, itp.).

Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może Cię skierować na dodatkowe badania do laryngologa, pulmonologa, a czasem alergologa. Możliwe, że dostaniesz skierowanie na test oddechu lub alergiczny test skórny.

Co sprawia, że chorujesz na astmę?

Astma w przeważającej liczbie przypadków ma podłoże alergiczne, ale wywołuje ją wiele różnorakich przyczyn i może mieć bardzo różny przebieg dla różnych osób.

Na ogół astmę wywołuje połączenie wrodzonej skłonności do zachorowania plus stały kontakt z czymś, co powoduje reakcję organizmu.

Kurz domowy, sierść zwierząt, pyłki roślin, zanieczyszczone powietrze, substancje drażniące, pleśnie lub alergeny w miejscu pracy (mąka, lateks) – wszystko to może powodować reakcję alergiczną u osób wrażliwych.

Jeśli organizm jest stale podrażniony, jest duże prawdopodobieństwo, że możesz zachorować na astmę. Jeśli masz genetyczną skłonność, ale nie będziesz wystawiony na szkodliwe działanie np. alergenów, możesz wcale nie zachorować.

Objawy astmy mogą wystąpić o każdej porze dnia, ale najczęściej pojawiają się w środku nocy lub wczesnym rankiem (osoba z astmą budzi się, ponieważ ma problemy z oddychaniem lub kaszlem).

Ile osób choruje?

Szacuje się, że na całym świecie choruje na astmę około 300 mln ludzi, a do 2025 roku ta liczba może powiększyć się o kolejne 100 mln chorych. Astma jest istotną przyczyną rozwoju przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), która jest czwartą chorobą na świecie pod względem liczby zgonów. Wśród osób dorosłych na astmę chorują częściej kobiety niż mężczyźni.

Zgodnie z danymi Narodowego Funduszu Zdrowia w Polsce w 2019 r. żyło 2,2 mln osób z astmą (5,7% populacji) i ta liczba utrzymywała się na zbliżonym poziomie od 2013 r. Najwięcej chorych było wśród dzieci w wieku 6–10 lat: 15,2 tys. na 100 tys. chłopców i 10,6 tys. na 100 tys. dziewcząt.

Jak pokazują badania, wiele przypadków astmy pozostaje niezdiagnozowanych. Badanie prowadzone w ramach programu Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce (ECAP) pokazało, że spośród wszystkich i przebadanych, u których lekarze zdiagnozowali astmę, jedynie 30% pacjentów miało ją wcześniej stwierdzoną. Oznacza to, że chorych może być ponad trzy razy tyle niż wynika to ze statystyk.

W 2019 roku najmniej chorych na astmę było w województwie dolnośląskim (4,2 tys. osób na 100 tys. ludności) oraz w województwie podlaskim (4,5 tys. osób na 100 tys. ludności). Najwięcej w województwie wielkopolskim (ponad 7 tys. osób na 100 tys. ludności).

Czy Twoja astma jest pod kontrolą?

Właściwe leczenie jest niezbędne do utrzymania dobrej jakości życia.

Aby dowiedzieć się, czy Twoja astma jest pod właściwą kontrolą, odpowiedz na poniższe pytania, biorąc pod uwagę ostatnie 4 tygodnie:

 • Czy w ciągu dnia zdarzyły Ci się  więcej niż dwa razy w tygodniu: trudności z oddychaniem, ucisk w klatce piersiowej, suchy kaszel, sapanie?
 • Czy obudziłeś się w nocy z powodu astmy?
 • Czy miałeś jakieś trudności z wykonywaniem swoich zwykłych czynności?
 • Czy musiałeś stosować inhalator częściej niż dwa razy w tygodniu?
 • Czy powstrzymujesz się od wysiłku i uprawiania sportu z powodu trudności w oddychaniu?

Jeśli na któreś pytanie odpowiedziałeś „tak”, omów tę sytuację z Twoim lekarzem.

Znajomość przyczyn astmy i codzienne przyjmowanie leków to podstawy kontroli choroby i lepszej jakości życia każdego dnia!

Jak zadbać o dziecko?

Kobieta w ciąży chorująca na astmę musi bezwzględnie powstrzymać się od palenia. Nie powinna także spożywać pokarmów uczulających, takich jak np. orzeszki ziemne.

Po porodzie zaleca się, aby dziecko było karmione piersią tak długo, jak to możliwe. Karmienie piersią przez ponad trzy miesiące może mieć wpływ na zmniejszenie ryzyka alergii u dziecka.

Jeśli nie jest to możliwe, zaleca się stosowanie mleka hipoalergicznego (bez białka mleka krowiego).

Dieta dziecka nie powinna być zbyt wcześnie zróżnicowana.

Jak rozpoznać ciężki atak astmy?

W przypadku ciężkiego ataku astmy skurcz oskrzeli jest tak silny, że powietrze się do nich nie dostaje. Wdychanie i wydychanie wymagają intensywnego wysiłku, a nie przynoszą efektu.

Osoba może mieć objawy niedotlenienia (niebieskie przebarwienie paznokci i ust), powiększa się przestrzeń między żebrami i nad obojczykami. Pojawia się pocenie, trudności w mówieniu, oznaki zmęczenia.

Niedotlenienie może spowodować, że chory stanie się senny lub nawet straci przytomność i w końcu przestanie oddychać.

Co robić podczas ataku astmy?

Jeśli ktoś z Twoich bliskich ma atak astmy, zachowaj spokój i postaraj się go uspokoić. Lęk może tylko nasilić napad. Należy ustawić chorego w pozycji, w której czuje się najlepiej (często w pozycji siedzącej) i poluzować ubranie. Przede wszystkim nie należy kłaść pacjenta, który ma atak astmy.

Poproś chorego o powolne i głębokie oddychanie. Zapytaj, czy i gdzie ma leki, pomóż mu je wziąć. Jeśli jest to pierwszy atak, chory nie ma leków. W tym przypadku nie podawaj mu żadnych leków na własną rękę i zadzwoń do jego lekarza prowadzącego. Zastosuj się do udzielonych wskazówek.

W razie poważnego ataku zadzwoń na numer ratunkowy: 112 lub 999.

Dowiedz się więcej na temat astmy, oglądając filmy edukacyjne NFZ

Bibliografia

NFZ o zdrowiu. Astma, Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia, Warszawa 2020.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*