Jak sobie radzić z menopauzą?

Jak sobie radzić z menopauzą?

Okres przekwitania, który trwa średnio 8 lat, pociąga za sobą szereg skutków dla organizmu, dlatego warto, aby kobiety wiedziały jak sobie z nimi radzić. Średni wiek, w którym kobieta przechodzi naturalną menopauzę to 52 lata, jednak u niektórych kobiet, objawy zaczynają występować już po 40-tym roku życia. 

Hormonalna Terapia Zastępcza (HTZ)

Najpowszechniejszą metodą i jednocześnie najczęściej polecaną przez lekarzy w radzeniu sobie z uciążliwościami okresu klimakterium są „hormony”, czyli hormonalna terapia zastępcza (HTZ).

Choć metoda ta jest dość skuteczna w kontrolowaniu objawów naczyniowo-ruchowych oraz objawów ze strony układu moczowo-płciowego, to jednak kobiety powinny zdawać sobie sprawę z tego, że niesie ona ze sobą skutki uboczne.

Zwiększa ryzyko zapadalności między innymi na chorobę zakrzepowo-zatorową oraz nowotwory.

Fitoestrogeny

Warto pamiętać, że hormony regulują procesy biochemiczne i funkcje życiowe również u roślin. Zawarte w roślinach fitoestrogeny są w budowie podobne do hormonów kobiecych.

Ze względu na wiele cech wspólnych między kobiecymi hormonami i tymi u roślin, organizm kobiety można oszukać tak, by jego receptory estrogenowe wyłapywały cząsteczkę hormonu roślinnego. Jednak z racji tego, że fitoestrogeny mają maksymalnie 2 proc.

mocy HTZ, sprawdzają się jedynie wtedy, kiedy kobieta nie uskarża się na zbyt mocne objawy menopauzy.

Zdrowa dieta

Wiele pokarmów ma wpływ na łagodzenie skutków menopauzy. Powinniśmy jeść warzywa i owoce bogate w potas (pomidory, banany, morele), który reguluje ciśnienie tętnicze. A także te, które zawierają wapń, pomagający utrzymać właściwą mineralizację kości (szpinak, rukola).

Aby zmniejszyć stężenie trójglicerydów i tzw.

„złego cholesterolu”, czyli frakcji LDL, powinniśmy spożywać produkty bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 (olej lniany, tłuste ryby morskie jak tuńczyk, śledź, szprotka czy makrela) oraz w błonnik pokarmowy (rośliny strączkowe, pełnoziarniste produkty zbożowe czy wybrane rośliny i warzywa).

Aktywność fizyczna

Badania dowiodły, że 60 proc. kobiet przechodzących klimakterium ma problemy z nadwagą. Dlatego ważne jest, aby oprócz odpowiedniej diety, kobiety poświęcały czas na aktywność fizyczną. Spacery, nordic walking, jazda na rowerze czy pływanie działają korzystnie na układ krążenia, mięśniowo-szkieletowy oraz nasz stan psychiczny.

Akupunktura

Akupunktura, która wywodzi się z Azji, polega na nakłuwaniu igłami ze srebra lub złota, odpowiednich punktów na ciele odpowiadających za aktywność naszych narządów. Technika ta może pomóc kobietom w okresie przekwitania, głównie w zwalczaniu uderzeń gorąca, nocnych potów, zaburzeń snu czy huśtawek nastroju.

Źródło: www.portalemedyczne.pl

Menopauza – jak sobie z nią radzić?

>

Menopauza, zwana również przekwitaniem, to nie choroba, lecz kolejny etap w życiu kobiety. Związana jest z naturalnymi procesami biologicznymi oraz starzeniem się organizmu. Pojawia się zwykle w wieku 45-55 lat i wiąże się z różnymi dolegliwościami, jak np. uderzenia gorąca, wahania nastroju, problemy z koncentracją czy tycie. Do niedawna uważano, że każda kobieta musi przez ten czas po prostu przejść. Dziś już wiemy, że istnieją sposoby łagodzenia efektów niedoboru hormonów płciowych.

Menopauza to specyficzny etap, towarzyszący procesowi starzenia się kobiety, który pociąga za sobą różnego rodzaju zmiany fizjologiczne. Tego terminu używa się dla określenia ostatecznego wygaśnięcia czynności jajników, co jest równoznaczne z zanikiem owulacji oraz zdolności reprodukcyjnych kobiety.

Spadek produkcji hormonów płciowych – estrogenów i progesteronu oraz wygasanie aktywności jajników, to nie jedyne przyczyny, które mogą wywoływać menopauzę.

Na jej przedwczesne pojawienie się, mają również wpływ takie czynniki jak: palenie papierosów, prowadzenie niezdrowego trybu życia czy długotrwałe odchudzanie.

Najważniejsze i zwykle pojawiające się objawy menopauzy to uderzenia gorąca, połączone z silnym zarumienieniem twarzy, szyi i dekoltu. Na ramionach, plecach i piersiach kobiet mogą pojawiać się czerwone plamy. Uderzenie gorąca po kilku minutach kończą się obfitym poceniem i dreszczami.

Dodatkowo w okresie przekwitania mogą pojawić się problemy ze snem, spadek libido, nagłe zmiany nastroju, kłopoty z pamięcią i koncentracją, bóle mięśni i stawów. Zmiany hormonalne usposabiają do tycia i utraty masy mięśniowej. Oprócz objawów fizjologicznych i psychicznych, przekwitaniu towarzyszą zmiany w wyglądzie fizycznym.

Najbardziej widoczne z nich, dotyczą pogorszenia się stanu: włosów i paznokci.

Dolegliwości okresu przekwitania można podzielić na dwa etapy: wczesne i późne. Wczesne to te, które pojawiają się, gdy jeszcze kobieta miesiączkuje. Mogą one uprzykrzać codzienne życie kobiet, dlatego w tym artykule podpowiadamy, jak można stawić im czoła, tak by cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem.

Dieta w okresie menopauzy

W okresie okołomenopauzalnym dokonują się zmiany hormonalne, które znacząco wpływają na metabolizm i samopoczucie kobiet. Wiąże się to z przybraniem na wadze ok. 2-3 kilogramów.

Przyrost wagi nie służy zdrowiu, dlatego w okresie menopauzy bardzo ważna jest, więc odpowiednia dieta i aktywność fizyczna. Pierwszym krokiem do tego, aby czuć się dobrze, są odpowiednio skomponowane posiłki bogate w produkty pełnoziarniste, chude mięso, orzechy, nasiona i drób.

Z codziennej diety należy wykluczyć wszelkie niezdrowe produkty, takie jak cukry proste, tłuszcze nasycone czy tłuszcze typu trans. 

Jak sobie radzić z menopauzą?

W okresie menopauzalnym kobiety stanowią grupę, która częściej zapada na osteoporozę, spowodowaną zaburzeniami hormonalnymi. Z tego powodu w codziennym menu należy uwzględnić niskotłuszczowe produkty mleczne, których spożywanie dostarczy właściwą podaż wapnia oraz fosforu.

Ważną rolę we wchłanianiu wapnia odgrywa również witamina D, której źródłem są tłuszcze rybie, mleko i produkty z niego powstające. Z kolei warzywa są skarbnicą wszelkich witamin i soli mineralnych, a także błonnika. Przyspiesza on trawienie, a także usuwa zbędne produkty przemiany materii.

W okresie menopauzy zalecane jest spożywanie soi, która zawiera cenne fitoestrogeny o działaniu zbliżonym do żeńskich hormonów płciowych – estrogenów. Dieta bogata w te naturalne związki, w znacznym stopniu m.in.

redukuje uderzenia gorąca, reguluje zaburzenia snu i zmniejsza nocną potliwość.

Aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna kobiet w okresie przekwitania jest bardzo ważna, menopauza zwiększa bowiem ryzyko chorób układu krążenia, osteoporozy, utraty gęstości kości, depresji czy otyłości. Codzienna dawka ruchu sprawi, że poczujemy się lepiej, odzyskamy energię do życia i dobry humor.

Aktywność fizyczna pomoże utrzymać kobiecie prawidłową masę ciała poprzez redukcję odkładającej się tkanki tłuszczowej. Polecamy uprawianie sportów takich, jak np. joga, fitness, nordic walking, jazda na rowerze, pływanie czy zwykłe spacery, które złagodzą uderzenia gorąca, bóle stawów, przyczyniając się jednocześnie do wzmocnienia tkanki kostnej.

Sport w okresie menopauzy jest bardzo cenny, również dlatego że obniża poziom cholesterolu LDL, zwanego złym cholesterolem, przyczyniającym się do rozwoju miażdżycy, chorób układu sercowo-naczyniowego i zawałów. Aktywność fizyczna zwiększa również wrażliwość tkanek na insulinę, przeciwdziałając rozwojowi cukrzycy.

Dobroczynne działanie regularnych ćwiczeń fizycznych w okresie menopauzy, powinno być wspierane zdrowym odżywianiem się oraz rezygnacją z alkoholu i papierosów.

Suplementacja

W okresie menopauzy nie możemy zapomnieć o utrzymaniu prawidłowego poziomu witamin i minerałów. W tym czasie organizm kobiety jest o wiele bardziej narażony na dolegliwości ze strony układów krwionośnego i kostnego.

Warto zadbać o suplementację witaminy B6 i B12, które regulują gospodarkę hormonalną oraz kwas foliowy, który zmniejsza uczucie zmęczenia i znużenia. Ponadto, magnez pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego. Jego niedobór może powodować skurcze mięśni oraz zaburzenia rytmu serca.

W przypadku problemów ze snem dobrym pomysłem będzie stosowanie preparatów ziołowych na bazie melisy i dziurawca, które wykazują działanie uspokajające. W łagodzeniu objawów związanych z menopauzą m.in.

uderzeniach gorąca, nocnych potach, drażliwości czy przygnębieniu, ulgę przynieść może krem Progestella z naturalnym progesteronem w składzie.

Regularne wcieranie kremu w okolice wewnętrznej powierzchni ramion i ud wykazuje korzystne działanie profilaktyczne oraz wspomagające w zaburzeniach endokrynologicznych kobiet, wykazujących substytucję tego hormonu. W okresie przekwitania dla naszego zdrowia cenna jest również suplementacja koenzymu Q10, zwanego „eliksirem młodości”.

Odpowiada on za wytwarzanie energii w komórkach organizmu, ma działanie przeciwnowotworowe oraz łagodzące chorobę Alzheimera i różne schorzenia układu krążenia. W okresie menopauzy polecamy kompozycję składników roślinnych oraz witaminę B6, D i E, wapń, chrom i biotynę zawartą w suplemencie Menopauzin.

Inną kompozycję naturalnych substancji i witamin zalecanych kobietom w okresie zmian hormonalnych, m.in. izoflawonoidy z czerwonej koniczyny i kwas foliowy, zawierają tabletki do łykania raz dziennie – FEMIFLAVON i FEMIFLAWAX. Z kolei preparat Climagyn doskonale wpisuje się w naturalny rytm nocy i dni w okresie przekwitania. W dzień zapewnia energię, a wieczorem łagodnie wycisza, pozwala spokojnie zasnąć, wszystko za sprawą naturalnych izoflawonów sojowych, ekstraktów z melisy, szyszek chmielu zawartych w tym preparacie.

Uwolnij się od stresu

Pogorszenie samopoczucia a także związane z nim uczucie smutku i zmęczenia, huśtawki emocjonalne to objawy niezwiązane bezpośrednio ze zmianami zachodzącymi w organizmie kobiety. Jest to psychiczne nastawienie kobiety do sytuacji, która ją otacza i nie raz przerasta.

Kluczem do wyzbycia się tych uciążliwych dolegliwości jest znalezienie zajęcia, które obudzi w nas radość życia, zrelaksuje i odpręży. Przekwitanie to idealny czas na wprowadzenie pozytywnych zmian w swoim życiu. Właśnie wtedy, możemy zacząć pracować nad sobą, zdobywać wiedzę, pielęgnować miłość i przyjaźń.

Kontakty z przyjaciółmi przeżywającymi podobne problemy to idealna grupa wsparcia, z którą można porozmawiać o samopoczuciu i dolegliwościach związanych z menopauzą. Wahania nastroju, uderzenia gorąca mogą zostać zminimalizowane również z pomocą zabiegów akupunktury, masaży bańką chińską, ale i aromaterapią.

Przetrwaj te trudne chwile, czerpiąc z darów natury, to co najcenniejsze, korzystając z metod, które są skuteczne, ale i miłe dla zmysłów.

Sprawdź też: Łysienie u kobiet i mężczyzn – sposoby na wypadanie włosów

Leia também:  Nowotwory głowy i szyi

Kategoria: Leki na menopauzę

Popularne Tagi: menopauza przekwitanie kobieta

 • Okres menopauzy nie jest łatwy dla żadnej z nas, długo męczyłam się z dolegliwościami jakie jej towarzyszą, ale koleżanka poradziła mi żebym zaczęła stosować Femiherb, to suplement diety dla kobiet w okresie menopauzy, zamówiłam go ze strony nowoczesne ziola, a moje dolegliwości znacznie się zmniejszyły.
 • Kochane, pisze do Was w imieniu mojej żony. Ona ciężko przechodziła ten okres w życiu kobiety, ale poradziła sobie, kiedy zaczęła pić więcej wody mineralnej. Najwidoczniej jej organizm potrzebował lepszego nawodnienia i dzięki temu, że więcej piła jej dolegliwości stały się możliwe do okiełznania. Żona pije wodę ID'EAU – to nasza polska woda ze źródła w okolicach Bramy Morawskiej. Jest dodatkowo napowietrzona i ma niski poziom mineralizacji. Jest podobna konsystencją do wód lodowca, i dzięki temu lepiej się przyswaja w organizmie. Moja żona poleca ja pić, ale też i w ogóle wodę mineralną, żeby ciało było zdrowe!
  Pozdrawiam,
  Marcepan
 • Tabletka “dzień po” to rodzaj antykoncepcji awaryjnej, którą stosuje się tuż po stosunku w momencie, gdy nie nastąpiło jeszcze zapłodnienie lub zagnieżdżenie zarodka w macicy. Sięga się po nią zazwyczaj wtedy, gdy inne metody antykoncepcji zawiodły. Wśród takich sytuacji wymienia się np. pęknięcie prezerwatywy, wypadnięcie krążka domacicznego, czy też odklejenie się plastra antykoncepcyjnego. Tabletki dzień po są również stosowane w przypadku gwałtu. Z niniejszego artykułu dowiesz się, jak działa tabletka dzień po oraz jakie są skutki uboczne wynikające z jej stosowania.
 • Podstawową funkcją zębów jest udział w początkowym etapie trawienia, rozdrabniania oraz przygotowywania pokarmu do dalszych etapów procesu trawienia. Mają także wpływ na prawidłową wymowę. Zęby spełniają też funkcję estetyczną. Nie ulega więc wątpliwości, że zdrowe i pełne uzębienie odgrywa niezwykle istotną rolę. Jak wygląda pełne uzębienie człowieka i za co odpowiadają poszczególne zęby?
 • Kangurowanie to metoda trzymania dziecka polegająca na kontakcie skóry dziecka ze skórą rodzica. Dziecko, które jest zazwyczaj nagie, z wyjątkiem pieluchy, jest umieszczane w pozycji pionowej na nagiej klatce piersiowej rodzica. Zarówno matki, jak i ojcowie mogą opiekować się w ten sposób swoimi dziećmi. Jest często używane u wcześniaków, gdy są jeszcze w szpitalu.

Menopauza – jak sobie z nią radzić?

Strona główna » Edukacja » Porady na temat zdrowia » Menopauza – jak sobie z nią radzić?

Menopauza to okres w życiu kobiety, który, choć całkowicie naturalny, może przynieść wiele napięć. Powiązane z nim zmiany wpływają bowiem nie tylko na fizyczność i stan zdrowia kobiety, ale w dużej mierze także na jej samopoczucie i emocje. Menopauza to czas, w którym występuje ostatnia miesiączka, znacznie obniża się poziom hormonów – estrogenu i progesteronu

W związku ze zmianami hormonalnymi następuje szereg zmian fizycznych w organizmie kobiety. Przede wszystkim zauważalne jest wiotczenie, suchość i utrata elastyczności skóry, co kobieta postrzega jako objaw starzenia się.

Menopauza może powodować problemy z pęcherzem moczowym, częste zapalenia i infekcje, a także trudność z utrzymaniem moczu w czasie nasilonego wysiłku, kaszlu lub kichania.

Zmiany hormonalne wpływają na zaburzenia snu – mogą powodować bezsenność, częste wybudzenia w środku nocy lub budzenie się wczesnym rankiem. Kobieta w tym okresie może czuć się wyjątkowo zmęczona, wyczerpana i rozbita.

Trudne do zaakceptowania mogą być także nagłe uderzenia gorąca, przejściowe kłopoty z pełnym oddechem i nasilona potliwość (zwłaszcza nocą).

Zmiany w poziomie hormonów powodują też przejściowe zmiany w funkcjonowaniu układu krążenia, które mogą objawiać się nierównomierną pracą serca, skokami ciśnienia, a co za tym idzie chwilowymi, choć często intensywnymi, bólami głowy.

Kobieta w okresie klimakterium może mieć problemy z kontrolowaniem uczuć, głównie gniewu i złości. U wielu kobiet pojawiają się stany lękowe, niepokój, czasem ataki paniki połączone z katastroficzną wizją przyszłości. Wzrasta ryzyko depresji.

Charakterystyczna dla menopauzy jest także labilność emocjonalna, trudna do przewidzenia huśtawka nastrojów, niezrozumiała nie tylko dla kobiety, ale także dla jej otoczenia.

Spadek hormonów może mieć także wpływ na zdolności poznawcze – powodować trudności z koncentracją uwagi, precyzyjnym formułowaniem myśli, pamięcią.

Gotowe, naturalne rozwiązanie

Dla złagodzenia powyższych dolegliwości firma Biolit Europe posiada bezpieczny, ziołowy suplement diety Klimaton Plus. Po miesięcznej kuracji kobiety już osiągają zadowalające efekty. Odzyskują zdrowie i spokój ducha.

Klimaton Plus zawiera ekstrakt z przywrotnika pospolitego, dziurawca zwyczajnego, krwawnika pospolitego, serdecznika pospolitego, eleuterokoka kolczastego i koncentrat soku owoców żurawiny błotnej.

Żurawina błotna zawiera kwasy organiczne, witaminę C, mikroelementy oraz kwas ursylowy, który wpływa na odbudowę tkanki mięśniowej – pomagając zachować prawidłową funkcję mięśni Kegla. Składniki roślinne produktu zawierają związki flawonoidowe i fitohormony.

Przywrotnik jest tradycyjnie używany dla zachowania dobrego krążenia mikronaczyniowego m.in. łagodzi uczucie ciężkich nóg. Pomaga w utrzymania komfortu przed i podczas cyklu miesiączkowego. Dziurawiec pomaga zachować spokojny sen. Wspiera prawidłowe wytwarzanie żółci i utrzymanie jej przepływu. Wspiera trawienie.

Przyczynia się do zachowania równowagi emocjonalnej, ogólnego dobrego samopoczucia i utrzymania pozytywnego nastroju. Zachowuje istotne funkcje organizmu – odporność, układ sercowo-naczyniowy, wydolność pracy umysłowej, zdolności adaptacyjne organizmu.

Zawiera substancje czynne które przyczyniają się do wzmocnienia i odnowy organizmu, działają oczyszczająco. Pomaga zachować zdrowy wygląd skóry.

Krwawnik wspiera utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi, może pomóc obniżyć masę ciała. Pomaga utrzymać prawidłowe krążenie żylne. Jest tradycyjnie stosowany dla ułatwienia trawienia. Łagodzi dyskomfort brzuszny związany z cyklem miesiączkowym u kobiet.

Serdecznik pozwala zachować prawidłowe działanie dróg oddechowych. Wspiera prawidłowe działanie układu nerwowego. Przyczynia się do zachowania wrażliwości dotykowej i emocjonalnej. Wspiera prawidłową pracę układu sercowo-naczyniowego.

Pomaga zachować uczucie komfortu przed i podczas cyklu miesiączkowego.

Eleuterokok wspiera umysłową i fizyczną wydolność w razie osłabienia, wyczerpania, zmęczenia i rekonwalescencji. Przyczynia się do utrzymania prawidłowego krążenia które warunkuje wydajność umysłową.

Przyczynia się do utrzymania prawidłowego ciśnienia krwi. Wspiera system odpornościowy. Przyczynia się do utrzymania zdolności adaptacyjnych.

Pomaga w utrzymaniu zdrowia górnych dróg oddechowych w warunkach obniżonej temperatury otoczenia.

Pomyśl o sobie!

Czas menopauzy może być trudnym doświadczeniem. Jednak ten czas i energię warto spożytkować na to, na co dotychczas ich nie wystarczyło – dla siebie.

Wiele kobiet w okresie przekwitania uświadamia sobie jak wiele rzeczy dotychczas odkładały na później, z jak wielu spraw rezygnowały dla dobra rodziny lub dzieci. Warto wykorzystać ten czas na aktywności, które przynoszą spełnienie. Być może jest to moment na rozwijanie zainteresowań i pasji.

Konieczne jest także utrzymywanie satysfakcjonujących relacji z przyjaciółmi, spędzanie czasu z ludźmi, którzy napędzają do działania, dają energię, poddają świeże pomysły.

Jak radzić sobie z menopauzą?

– Rok przed ostatnią miesiączką i rok po niej to trudny czas dla kobiety – mówi dr n. med. Katarzyna Skórzewska, ginekolog-endokrynolog z Enel-Med. Dowiedz się, jak radzić sobie z menopauzą i czym charakteryzuje się przebieg tego etapu życia kobiety.

][list]]

Jakie są objawy zbliżającej się menopauzy?

Ostatnią miesiączkę w życiu kobiety poprzedza tzw. okres perimenopauzalny, czyli czas wokół menopauzy. To okres roku przed ostatnią miesiączką i roku po niej.

To właśnie wtedy pojawiają się najbardziej typowe dla okresu klimakterium objawy, związane ze zmniejszoną produkcją hormonów płciowych. Najbardziej charakterystyczne są uderzenia gorąca.

To uczucie ciepła, które pojawia się nagle w okolicy klatki piersiowej, rozchodząc się falą do głowy i kończyn. Charakterystyczna jest także nadmierna potliwość, szczególnie nocna i w okresie przedmiesiączkowym.

Pojawiają się problemy z zasypianiem, zaburzenia snu i częstsze budzenie się w nocy. Mogą też wystąpić kołatania serca, drżenie rąk i dokuczliwe dla otoczenia objawy natury psychicznej . To większa płaczliwość, labilność emocjonalna, drażliwość czy nastroje depresyjne.

Czy to jeden z najtrudniejszych okresów w życiu kobiety?

Tak, to zdecydowanie trudny czas dla kobiety, w którym często sporo zmienia się także w życiu osobistym. Zdarza się, że dzieci wyprowadzają się z domu i kobiecie zaczyna brakować tego, czym tak długo się zajmowała, czyli opieki nad nimi. To tzw. syndrom „pustego gniazda”.

Kobieta nie wie, co ma teraz robić, czym się zająć i czasami traci grunt pod nogami. To też okres, w którym partner przechodzi czas przekwitania, wiążący się z problemami ze wzwodem czy innymi tego typu kłopotami.

Zamiast się jednak leczyć, mężczyźni często wybierają obwinianie swojej partnerki, która przestaje być atrakcyjna, i szukanie innej. 

Kobieta czuje się wtedy winna?

Kobieta zostaje z poczuciem odrzucenia. Widzi, jak się zmienia, dostrzega zmarszczki, zwiotczałą skórę czy przyrost masy ciała i czuje się staro. Pojawiają się zmiany skórne i przebarwienia.

Leia também:  Como calcular a porcentagem de redução de custos

Jej atrakcyjność, także w sferach intymnych, spada, ale można skorzystać z tego, co oferuje medycyna i ginekologia estetyczna. Obniża się też jakość doznań seksualnych i mniej reaguje się na wszelkie bodźce.

Kiedy pomiędzy kobietą a mężczyzną pojawiają się animozje, to objawy okresu klimakterium są bardziej wzmożone.

Czy podobnie na samopoczucie kobiety wpływają problemy w pracy?

Życie zawodowe może mieć duży wpływ na menopauzę, ale też klimakterium może wpłynąć na pracę. Pojawiają się kłopoty, takie jak wypalenie zadowolone i frustracja wynikająca z niezadowolenia z wykonywanej pracy.

To wszystko może też powodować niezadowolenie pracodawcy, który musi zmierzyć się z kobietą poddenerwowaną, która np. otwiera okno, by zaraz je zamknąć, jest rozdrażniona i ogólnie nie czuje się dobrz .

To powoduje takie błędne koło, które należy możliwie szybko przerwać.

 Jak to zrobić?

Nie da się zatrzymać tego procesu, bo jest to proces fizjologiczny. Kobiety rodzą się z określoną liczbą komórek jajowych. W ciągu ok.

50 lat od urodzenia do menopauzy stopniowo ich ubywa – w każdym cyklu miesiączkowym kilkanaście komórek pierwotnych ulega zużyciu, a poza tym obumierają one pod wpływem różnych innych czynników, takich jak promieniowanie, przyjmowane leki, infekcje, stres i nic na to nie poradzimy.

Możemy jednak łagodzić objawy klimakterium. Będzie to zmiana stylu życia, odpowiednia dieta, możliwie niskotłuszczowa i z dużą zawartością wapnia, by zapobiegać osteoporozie. Warto pamiętać też o dostarczaniu białka i suplementacji, przede wszystkim witaminy D oraz A+E.

Najskuteczniejszym sposobem niwelowania tych objawów jest terapia hormonalna menopauzy, polegająca na podawaniu estrogenów i progesteronu. Najlepiej wtedy zgłosić się po pomoc do ginekologa-endokrynologa.

10 naturalnych sposobów jak poradzić sobie z menopauzą

Już sama nazwa „menopauza” wywołuje u kobiet gęsią skórkę. Ale objawami menopauzy, częściej niż gęsia skórka, są uderzenia gorąca, nocne poty, wahania nastroju, drażliwość i długo utrzymujące się zmęczenie.

Na szczęście istnieją naturalne sposoby poradzenia sobie ze skutkami menopauzy. Poniżej lista 10 najskuteczniejszych sposobów:

1. Dieta bogata w wapń i witaminę D

Zmiany hormonalne powodują osłabienie kości, a także ryzyko osteoporozy. Wapń i witamina D odpowiadają za kwestie kostne w naszym organizmie, dlatego tak ważna jest dieta oraz dodatkowa suplementacji tych mikroelementów.

2. Dieta bogata w owoce i warzywa

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że nasza dieta, bez względu na nasz wiek, powinna być bogata w owoce i warzywa. A gdy jesteś w trakcie menopauzy spożywanie tych produktów jest jeszcze bardziej ważne.

Po pierwsze warzywa i owoce są niskokaloryczne, a spożywanie ich pomaga w odchudzaniu i zachowaniu szczupłej sylwetki, bez względu na to jakie tempo osiągnął nasz metabolizm.

Dodatkowo jedzenie warzyw i owoców zmniejsza ryzyko chorób serca, które po okresie menopauzy niebezpiecznie wzrasta.

3. Dieta bogata w białko

Regularne spożywanie produktów bogatych w białko, a także dodatkowa suplementacja tego makroelementu może zapobiegać utracie masy mięśniowej. Białko w diecie wspomaga również odchudzanie oraz korzystnie wpływa na nasz nastrój i jakość snu.

4. Właściwa masa ciała

Okres menopauzy to często czas przybierania na wadze, spowodowany zajadanie smutków, czasami złości, a także ciągłym zmęczeniem. Dodatkowo z wiekiem spowalnia się nasz metabolizm i coraz ciężej jest utrzymać figurę 20-latki. Dlatego warto uprawiać sport przez całe życie, także w okresie menopauzy. A dlaczego? Patrz: punkt 5.

5. Aktywność fizyczna

Regularne ćwiczenia mogą pomóc złagodzić objawy menopauzy.

Dzięki wysiłkowi uwalniają się w organizmie endorfiny, które wspaniale wpływają na nastrój, zwalczając tym samym niepokój, chandrę, zmęczenie czy problemy ze snem.

Dodatkowo ćwiczenia w połączeniu ze zbilansowana dietą bogatą w wapń, witaminę D, białko sprawią, że będziemy nie tylko czuć się lepiej, ale i wyglądać fenomenalnie.

6. Fitoestrogeny w diecie

Fitoestrogeny są naturalnie występującymi związkami roślinnymi, które mogą naśladować działanie estrogenu w organizmie, dzięki czemu równoważą hormony. Fitoestrogeny występują w:

 • soi i produktach sojowych,
 • siemieniu lnianym,
 • tofu,
 • nasionach sezamu,
 • fasoli.

Pokarmy bogate w fitoestrogeny mogą mieć pozytywny wpływ na kobiecy organizm w okresie menopauzy eliminując np. uderzenia gorąca czy zmniejszając ryzyko chorób serca.

7. Pij wodę!

Woda jest dobra na wszystko i mamy nadzieję, że do tego nie trzeba cię przekonywać. Minimum dwa litry dziennie wpłynie pozytywnie na organizm, metabolizm, a także złagodzi objawy menopauzy.

8. Odstaw przetworzoną żywność oraz rafinowane węglowodany

Rafinowane węglowodany to nic innego jak węglowodany oczyszczone znajdujące się w produktach przetworzonych. Szczególnie niebezpieczne są rafinowane cukry proste, czyli popularny cukier biały, który nazywany jest przez wielu „białą śmiercią”.

Do innych węglowodanów rafinowanych należy też białe pieczywo, biały ryż czy makaron, a także syrop glukozowy czy glukozowo-fruktozowy. Dieta bogata w żywność przetworzoną oraz w węglowodany rafinowane ma niekorzystny wpływ na skład naszych kości.

9. Regularne posiłki

Przeprowadzone badania na grupie kobiet po menopauzie wykazały związek pomiędzy regularnością zjadanych posiłków a utarta wagi. Dodatkowo regularne jedzenie wpływa na zmniejszenie objawów menopauzy.

10. Unikaj kofeiny i alkoholu

Na czas menopauzy sugerujemy odstawienie alkoholu, a także kawy, czyli dwóch głównych napojów, które wyzwalać mogą uderzenia gorąca, wahania nastroju czy nocne poty. Zwłaszcza, gdy spożywasz je przed snem. Dodatkowo ogranicz również potrawy pikantne oraz zbyt słodkie- to również wpływa niekorzystnie na twoje samopoczucie.

Menopauza ma to do siebie, że dosięgnie wszystkie kobiety, bez względu na wykonywany zawód, status społeczny czy wykształcenie. Dlatego warto zastosować nasze rady i przejść przez ten okres z podniesioną głową, bez wahań nastroju, potów i uderzeń gorąca.

Objawy menopauzy oraz sposoby radzenia sobie z dolegliwościami w okresie przekwitania

Menopauza to trudny okres w życiu każdej kobiety.

Towarzyszące menopauzie objawy dotykają nas zarówno na płaszczyźnie fizycznej, psychicznej, jak i seksualnej, dlatego gdy zauważamy pierwsze objawy klimakterium, zgłośmy się do lekarza ginekologa po pomoc. Specjalista pomoże nam dobrać najlepszą kurację i podpowie, jak radzić sobie z dolegliwościami, jakie odczuwamy w okresie klimakterium.

Menopauza a klimakterium – kiedy zaczyna się menopauza, a kiedy kończy?

Aby dobrze zrozumieć, co dzieje się z naszym organizmem, należy rozróżnić dwa, często mylone ze sobą pojęcia. Menopauza to ostatnia miesiączka i okres 12 miesięcy bez występowania krwawienia.

Rok bez krwawień jest potwierdzeniem przebytej menopauzy.

Jeśli przez pełny rok nie miałyśmy miesiączki, a po tym czasie wystąpiło krwawienie, należy koniecznie zgłosić się do lekarza – takie krwawienie nie musi oznaczać nic groźnego, ale każdą anomalię powinnyśmy sprawdzić.

Menopauzę przechodzimy najczęściej między 55. a 60. rokiem życia, jednak pierwsze objawy odczuwamy znacznie wcześniej. Większe podrażnienie, bolesne stosunki, nieregularne miesiączki, stany depresyjne, znaczne pogorszenie stanu skóry, włosów i paznokci, nieuzasadnione przybieranie na wadze, kłopoty z pamięcią, kołatanie serca czy nagłe napady potliwości możemy uznać za objawy klimakterium.

Klimakterium to okres od pojawienia się pierwszych oznak zmian hormonalnych, aż po zakończenie się zachodzących zmian w organizmie. To, ile trwa przekwitanie, kiedy się zaczyna i kiedy kończy, jest sprawą indywidualną. Możemy jednak przyjąć, że pierwsze oznaki klimakterium pojawiają się między 45. a 50. rokiem życia, a przekwitanie kończy się około 5 lat po przebytej menopauzie.

Objawy menopauzy – jak złagodzić dolegliwości menopauzy?

O większości dolegliwości wspomnieliśmy przed chwilą. Najczęściej są to właśnie uderzenia gorąca, które występują szczególnie w nocy.

Ponadto możemy odczuwać rozdrażnienie lub przygnębienie, a nawet stany depresyjne. Na te ostatnie szczególnie narażone są panie, które jeszcze przed klimakterium cierpiały na wahania nastroju.

Innym bardzo charakterystycznym objawem jest nieregularność miesiączek.

Kołatanie serca możemy skojarzyć z przemęczeniem, jednak w okresie klimakterium problemy z sercem są dość charakterystyczne. Kolejnym symptomem klimakterium są słabsze kości, które tracą zdolność wchłaniania wapnia, przez co jesteśmy narażone na złamania.

Za wszystkie objawy odpowiedzialne są zmiany hormonalne, a szczególnie wahania w wytwarzaniu estrogenu, którego zaczyna brakować.

A estrogeny to hormony odpowiedzialne za wiele funkcji i biorące udział w wielu procesach, między innymi: wchłanianie przez kości wapnia, prawidłowa praca serca, przyswajanie białek, wydalanie złego cholesterolu (LDL) wraz z żółcią, produkcja kwasu hialuronowego i kolagenu, prawidłowa praca tarczycy i nadnerczy zależą także od prawidłowej ilości estrogenu.

Ponieważ tak wiele zależy właśnie od estrogenu (chociaż to niejedyny hormon, którego produkcja jest zaburzona w czasie klimakterium), kurację osłabiającą dolegliwości podczas menopauzy opiera się stosowaniu suplementów diety z fitoestrogenami.

Fitoestrogeny występują w niektórych roślinach, np. w soi, lnie i czerwonej koniczynie. Budową i funkcją są niezwykle zbliżone do estrogenów, które odpowiadają za tak wiele funkcji w naszym organizmie.

Dlatego gdy tylko zauważymy pierwsze objawy klimakterium, zacznijmy stosować suplementy na menopauzę.

Lekarz po zleceniu kilku badań może także zalecić terapię hormonalną, przed którą nadal wiele Polek się wzbrania. Jakiś czas temu Amerykanie przeprowadzili badanie, które wskazywało na rakotwórcze właściwości środków hormonalnych stosowanych podczas menopauzy.

Po kilku latach jednak okazało się, że badania nie były przeprowadzone prawidłowo, a wnioski nieodpowiednio odczytane. Jeśli więc lekarz nie stwierdzi przeciwwskazań, a my zgłosimy się do niego przed 60.

Leia também:  Chudnięcie i spadek masy ciała

rokiem życia, terapia hormonalna HTZ może okazać się naszym wybawieniem.

Jak radzić sobie z menopauzą?

Niezwykle istotne podczas przechodzenia menopauzy i klimakterium w ogóle jest nasze podejście. Wiele kobiet cierpi, ponieważ menopauzę uważa za utratę kobiecości. Weźmy sprawy w swoje ręce i zadbajmy o nasze zdrowie i urodę.

Stosujmy także metody relaksacyjne, nieoceniona może okazać się joga. Zalecana jest także aktywność na świeżym powietrzu – długie spacery, marszobiegi, nordic walking, jazda rowerem. Aktywność nie tylko sprawi nam dużo frajdy, pomoże utrzymać prawidłową masę ciała, ale także wzmocni nasze kości, poprzez zwiększenie ich gęstości.

Najważniejsze, by nie zwlekać z terapią. Gdy tylko zauważmy pierwsze oznaki przekwitania, udajmy się do lekarza, dobierzmy najlepszy sposób łagodzenia objawów, a menopauza będzie znacznie mniej uciążliwa.

Jak radzić sobie z menopauzą | Everydayme

Menopauza to naturalny etap w życiu kobiety. Początek menopauzy jest kwestią indywidualną. Niektóre kobiety zaczynają przechodzić menopauzę już po czterdziestce, inne dopiero około sześćdziesiątego roku życia, ale najczęściej menopauza dotyka kobiet między pięćdziesiątym a pięćdziesiątym piątym rokiem życia. Wtedy praca jajników stopniowo ustaje, co ma wpływ na cały organizm kobiety.

Często można spotkać się z wieloma negatywnymi komentarzami na temat menopauzy, jest ona często demonizowana, co w kobietach wzbudza nieuzasadniony lęk i wywołuje niepotrzebny stres. Objawy menopauzy napawają nas strachem: kłopoty ze snem, uciążliwe uderzenia gorąca, spadki nastroju, wzmożona potliwość, emocjonalne rozchwianie, niepokój, lękliwość…

Można zdecydować się na terapię hormonalną, która uzupełni poziom hormonów, można również w sposób naturalny ograniczyć negatywne skutki zmian hormonalnych zachodzących w organizmie. Podajemy kilka wskazówek dotyczących leczenia objawów menopauzy, które pomogą uporać się z pewnymi dolegliwościami i ułatwią przejście do kolejnego etapu w życiu kobiety.

1. Pamiętaj, że nie jesteś sama

Porozmawiaj z przyjaciółkami, znajomymi, rodziną, o tym, przez co przechodzisz. Nie możesz czuć się niezrozumiana i odrzucona, podkreśl, że potrzebujesz teraz spokoju i specjalnego traktowania, że jesteś podatna na różne emocje i nie zawsze jesteś w formie.

2. Dieta podczas menopauzy

Zadbaj o odpowiednią dietę, zrezygnuj z alkoholu, tłustych, pikantnych potraw, które mogą potęgować częstotliwość pojawiania się uderzeń gorąca.

Warzywa, owoce, pełnoziarniste pieczywo – to wszystko pomoże w utrzymaniu prawidłowej wagi ciała.

Zwiększ ilość wapnia w posiłkach, ponieważ podczas klimakterium zwiększa się ryzyko wystąpienia osteoporozy, jedz więc chudy twaróg i jogurty naturalne, pij mleko, a w razie potrzeby zażywaj suplementy diety bogate w wapń.

3. Sport w czasie menopauzy

Pamiętaj o uprawianiu sportu, joga, aerobik, pływanie, ćwiczenia rozciągające pomogą utrzymać ciało w dobrej kondycji po 50.

Nie rezygnuj z długich spacerów, pamiętaj o regularnym ruchu.

4. Leczenie ziołami

Stosuj zioła łagodzące przebieg menopauzy, leczenie ziołami może przynieść świetne efekty. Pij siemię lniane, melisę, wywar z koniczyny, herbatę z żeń-szenia.

Klimakterium nie jest niczym złym, to tylko kolejny etap w życiu kobiety. Warto pomyśleć jednak o menopauzie już wcześniej, aby nie dać się zaskoczyć.

Domowe sposoby na menopauzę – naturalne leki i preparaty

Naturalne leki na menopauzę nie działają tak szybko, jak syntetyczne preparaty. Potrzeba czasu, żeby zauważyć pierwsze efekty. Warto jednak po nie sięgać, zwłaszcza, gdy istnieją przeciwwskazania do hormonalnej terapii zastępczej. Tym bardziej, że domowych sposobów na menopauzę jest wiele.

Uderzenia gorąca, zlewne poty, wahania nastroju, stany depresyjne, zaburzenia snu, bóle głowy – wszystkie te objawy towarzyszące menopauzie sprawiają, że życie kobiety w tym trudnym okresie jest wystawione na wiele wyzwań.

Na szczęście coraz mniej jest kobiet, dla których menopauza to czas, który trzeba po prostu przeczekać, które uważają, że nic nie odwróci zmian zachodzących w starzejącym się organizmie.

 Coraz więcej jest pacjentek świadomie szukających sposobów na złagodzenie nieprzyjemnych objawów.

Czytaj: Leki na menopauzę – skuteczne tabletki na klimakterium

Niezwykle ważna jest w tym okresie opieka lekarza, który dokładnie wytłumaczy jakie zmiany hormonalne zachodzą w ciele kobiety i z jakimi konsekwencjami zdrowotnymi może się to wiązać. Indywidualnie dobierze też terapię.

Dla jednych kobiet najlepszym rozwiązaniem będzie hormonalna terapia zastępcza, dla innych naturalne preparaty z fitohormonami. Niezależnie od wyboru terapii, warto jednak poznać domowe sposoby na menopauzę.

Domowe sposoby na menopauzę – uderzenia gorąca

Uderzenia gorąca, towarzyszące im zlewne poty i wahania ciśnienia są chyba najbardziej dotkliwymi dla kobiet objawami klimakterium. Niespodziewane uderzenia gorąca nasilają się pod wpływem niektórych czynników, dlatego w trakcie menopauzy warto zrezygnować z:

 • napojów zawierających kofeinę (kawa, napoje energetyczne, cola)
 • alkoholu nie tylko tego mocnego, ale także piwa i wina
 • palenia papierosów
 • dań pikantnych zawierających kapsaicynę

W tym trudnym dla kobiety okresie warto także częściej wietrzyć pomieszczenia, zimą obniżyć temperaturę w pokojach do spania.

Ubrania powinny być uszyte z naturalnych tkanin, a nie syntetycznych materiałów, powinny być zwiewne, najlepiej z małymi dekoltami, a nie golfami.

W dni chłodniejsze dobrze jest zakładać na siebie kilka warstw ubrań, które w każdym momencie można zdjąć, by nie doprowadzać do przegrzania się organizmu.

Przed snem koniecznie trzeba wywietrzyć sypialnię i wziąć chłodniejszy prysznic. Pamiętajmy też, żeby kołdra, pod którą śpimy nie była zbyt ciężka i ciepła.

Zobacz: Jakie hormony badać przy menopauzie. Objawy zaburzeń

Domowe sposoby na uderzenia gorąca – zioła

Na uderzenia gorąca pomocne będzie także picie ziołowych herbatek, które parzy się pod przykryciem przez 10-15 minut i pije letnie, najlepiej wieczorem. Do tego celu wykorzystuje się:

 • szałwię
 • miętę pieprzową
 • melisę
 • liście malin
 • lukrecję
 • korzeń kozłka lekarskiego
 • czerwoną koniczynę
 • pluskwicę groniastą.

Jeśli uderzeniom gorąca towarzyszą skoki ciśnienia można sięgnąć po zioła, które regulują poziom ciśnienia krwi. Niezastąpiony w takim przypadku będzie napar z kwiatów głogu i ziela serdecznika, która działa lekko uspokajająco. Jak go przyrządzić? Dwie łyżki ziół zalewamy w termosie trzema szklankami wrzątku i parzymy 20 minut. Przecedzamy i pijemy 2-3 razy dziennie.  

Przy nadmiernej potliwości pomocny okaże się napar z kilku ziół. Przez pięć minut zaparzamy: 1 łyżeczkę melisy, 1 łyżeczkę dziurawca, 1 łyżeczkę tymianku i 2 łyżeczki szałwii.    

Sprawdź też: Witaminy i minerały dla kobiet w okresie menopauzy

Naturalne sposoby na menopauzę – wahania nastroju

Zioła świetnie się sprawdzą przy zaburzeniach psychicznych towarzyszących menopauzie, takich jak nadpobudliwość, obniżenie nastroju, labilność emocjonalna.  

Dla ukojenia nerwów warto zrobić herbatkę z korzenia kozłka, szyszek chmielu i dziurawca. Po taki napar warto sięgać dwa razy dziennie, w tym raz przed snem.

Czytaj: Menopauza a tycie – dieta w okresie klimakterium

Huśtawkę nastroju złagodzi też herbata z kwiatów lipy. W aptekach i sklepach zielarskich można kupić naturalne leki na menopauzę, które radzą sobie z zaburzeniami emocjonalnymi i ułatwiają zasypianie. Preparat pod nazwą Nerwobonisol ma w swoim składzie wyciąg z liści melisy, szyszek chmielu, koszyczków rumianku, ziela serdecznika i z korzenia kozłka.  

Panie w okresie menopauzy nie powinny zapominać o umiarkowanym, ale regularnym wysiłku fizycznym. Ruch, najlepiej na świeżym powietrzu nie tylko poprawia krążenie krwi, ale także sprawia, że w mózgu uwalniają się endorfiny, które są odpowiedzialne za lepsze samopoczucie.

Na jaki rodzaj sportu się zdecydować? Może to być aerobik, pływanie, bieganie, marsze, jazda na rowerze, joga. Ważne, żeby sport uprawiać 2-3 razy w tygodniu nie krócej niż przez 45 minut. Nie zapominajmy też, że aktywne życie seksualne w okresie menopauzy pozwala zachować kobiecie równowagę psychiczną i radość z życia.

Menopauza domowe sposoby na suchość

Niedobór estrogenów sprawia, że u kobiet w okresie menopauzy dochodzi do zmiany zanikowych skóry i błon śluzowych. Coraz bardziej odczuwalna staje się suchość pochwy i świąd okolic intymnych. Naturalnym lekarstwem na to mogą być kapsułki z olejkiem z wiesiołka.

Zresztą sucha, wiotka i coraz cieńsza staje się skóra na całym ciele kobiety. Łagodząco na takie skórne problemy podziała zażywanie oleju z ogórecznika (jest dostępny w kapsułkach) oraz nacieranie ciała po prysznicu olejem z pestek winogron.

Zobacz: Suchość pochwy objawem menopauzy – przyczyny i leczenie

Naturalne hormony na talerzu

Fitohormony, czyli naturalna kuracja hormonalna to czasem jedyny sposób na złagodzenie objawów menopauzy u kobiet, które nie mogą stosować hormonalnej terapii zastępczej. Fitoestrogeny oczywiście działają słabiej niż syntetyczne hormony, ale nie warto z nich rezygnować.  

Na stałe w kuchni kobiety w okresie przekwitania powinny zagościć sojowe preparaty (m.in. mleko, desery, lecytyna sojowa, tofu). Soja jest bogata w lecytynę, która zapobiega osteoporozie. Oprócz soi, na talerzu kobiety w okresie menopauzy powinny częściej pojawiać się:

 • kiełki pszenicy, otręby,
 • nasiona słonecznika,
 • siemię lniane,
 • kasza jęczmienna,
 • bób, fasola, groch,
 • soczewica,
 • jabłka,
 • gruszki,
 • wiśnie,
 • marchew,
 • cebula i czosnek.

W menopauzie nie wolno zapominać także o piciu odpowiedniej ilości płynów, co pozwoli między innymi na sprawne usuwanie toksyn z organizmu. Najlepiej, gdy będzie to woda mineralna, może być woda z cytryną, herbata zielona, biała lub herbatki owocowe.

Czytaj: Menopauza a osteoporoza – bóle kości i stawów

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*