Jak radzić sobie ze stresem w pracy?

Przyjęło się uważać, że stres to zjawisko współczesnych czasów – w końcu dzisiejszy świat bywa stresujący, pędzi w szybkim tempie, a praca i pięcie się po szczeblach kariery są niezwykle wyczerpującymi doznaniami, także pod względem występowania stresu.

To wszystko prawda, jednak nie można mówić o stresie, jako o czymś, co jest zjawiskiem wyłącznie dzisiejszych czasów. Stres towarzyszy człowiekowi od zawsze. Stresujące mogą być nie tylko wielkie, traumatyczne wydarzenia, ale też małe zdarzenia dnia codziennego.

Czym tak naprawdę jest stres i jak sobie z nim radzić?

Stres to pojęcie, które swoje korzenie ma w fizyce. To właśnie tam po raz pierwszy było używane w kontekście nacisków, sił i napięć, które oddziałują na dany system.

Do nauki o zdrowiu po raz pierwszy termin ten został wprowadzony w 1926 roku przez Hansa Selye’a. Zgodnie z jego definicją stres jest nieswoistą reakcją organizmu na wszelkie stawiane mu żądania.

Selye nazwał ten stan zespołem ogólnego przystosowania, nazywał go też „zespołem stresu biologicznego”. W ramach tego zjawiska wyróżnił trzy stadia:

 1. Stadium reakcji alarmowej – to ten stan, w którym organizm mobilizuje wszystkie swoje siły, by móc poradzić sobie ze stresującą sytuacją. Wtedy dochodzi do podniesienia ciśnienia krwi, czy podniesienie temperatury ciała. Wszystko to ma na celu przygotowanie do obrony przed stresującą sytuacją, interpretowaną przez organizm jako sytuacja zagrożenia.
 2. Stadium odporności – w tym stadium człowiek zaczyna dostosowywać się do nowej, stresującej sytuacji. Nadal może nie wiedzieć jak radzić sobie ze stresem tak, by było to skuteczne, ale przyzwyczaja się do panujących warunków. Gorzej natomiast może znosić inne bodźce, które w normalnych warunkach nie byłyby dla niego stresujące, w tych jednak w takich chwilach bywają szkodliwe i trudne do zniesienia.
 3. Stadium wyczerpania – jeśli czynniki stresujące są zbyt duże lub trwają już zbyt długo, możliwości obronne i energetyczne organizmu ulegają wyczerpaniu. Dochodzi do rozregulowania funkcji organizmu, co może kończyć się chorobami, trwałymi, patologicznymi zmianami, a nawet śmiercią.

Selye czyni jeszcze jedno rozeznanie – na stres pozytywny i negatywny. Za stres pozytywny uważa się taki, który choć sprawia chwilowy dyskomfort, prowadzi do działania i rozwoju osobowości. Tego rodzaju stres pozwala na wyjście ze swojej strefy komfortu i zdecydowanie się na działania, których wcześniej podjąć się nie chciało, a które mają pozytywny wpływ na rozwój ciała i umysłu.

Negatywny stres to zaś taki, który powoduje rozregulowanie organizmu, jest zbyt ciężki i zbyt długotrwały, by mógł prowadzić do czegokolwiek, poza problemami ze zdrowiem.

Stres powoduje zmiany na trzech poziomach:

 • Fizjologicznym – na tym poziomie pojawia się wzmożona potliwość, występują uderzenia gorąca, suchość w ustach, rozszerzenie źrenic, sztywność karku czy kołatanie serca
 • Psychologicznym – tutaj występuje apatia, rozdrażnienie, strach, uczucie osamotnienia, strach, wrogość, problemy z podejmowaniem decyzji, obniżone poczucie własnej wartości czy podejrzliwość
 • Behawioralnym – na tym poziomie ma się do czynienia z zaburzeniami apetytu – jego brakiem lub ciągłymi napadami głodu, obniżona wydajność, częstsze popadanie w konflikty, stan ciągłego pobudzenia, huśtawki emocjonalne, problemy z nałogami

Stres to zjawisko, które dotyczy każdego człowieka, każdy jednak reaguje na nie zupełnie inaczej – niektórzy są bardziej odporni, inni mniej.

Każdy ma też swoje metody radzenia sobie ze stresem czy reagowania w sytuacjach stresowych.

Na to jak stres działa na danego człowieka wpływa wiele rzeczy – jego temperament, osobowość, życiowe doświadczenie, a także ekspozycja na stres we wcześniejszych etapach życia.

Stres w pracy

Psychologia pracy to dziedzina, która od dziesiątek lat zajmuje się badaniem, czy praca jest koniecznością i przykrym obowiązkiem, czy też stawia człowieka na pozycji uprzywilejowanej.

Coraz więcej dowodów, pozyskiwanych w ostatnich latach, wskazuje, że prawdziwym stwierdzeniem jest to drugie.

Praca postrzegana jest jako przywilej i jako taka bardzo dobrze wpływa na zdrowie tak fizyczne jak i psychiczne.

To dzięki pracy człowiek może realizować swoje cele, dostaje wsparcie społeczne i zyskuje pewien status społeczny.

Stres w pracy to nadal jednak często występujące zjawisko. Występuje wtedy, gdy człowiek zaczyna denerwować się możliwością jej utraty – a za tym idzie też utrata przywilejów, które daje praca.

Występuje też w sytuacji, w której pojawia się coraz więcej obowiązków, coraz większa odpowiedzialność i mało czasu na ich wypełnienie. Stresująca jest też sytuacja, w której ma się pracę, której się po prostu nie lubi.

Stresu w pracy regularnie doznają też ofiary mobbingu.

Napięcie może kumulować się w mięśniach – zwłaszcza jeśli praca jest siedząca, czy wymaga dużej ilości czasu spędzanego za kierownicą – ból może na początku pojawiać się krótkotrwale i występować w odcinku lędźwiowo-krzyżowym lub w karku. Z biegiem czasu może stawać się jednak coraz bardziej uciążliwy, aż w końcu mogą uniemożliwić wykonywanie codziennych obowiązków.

Stres w pracy może objawiać się też w sferze psychicznej człowieka – może dojść nawet do wypalenia zawodowego, czy prób samobójczych. Człowiek dotknięty problemem długotrwałego stresu w pracy może doświadczać emocjonalnych huśtawek, wpaść w depresję czy nabawić się zaburzeń lękowych.

Jak radzić sobie ze stresem?

Istnieją najróżniejsze sposoby radzenia sobie ze stresem. Jednym z najczęściej polecanych jest wzmożona aktywność fizyczna. Osoby aktywne są w stanie szybciej zredukować stres i lepiej sobie z nim radzić.

Regularny ruch pozytywnie wpływa na zdrowie psychiczne.

Wpływają na to dwa czynniki – po pierwsze ruch fizyczny poprawia stan zdrowia i kondycję, co wpływa na lepsze samopoczucie, a po drugie ruch i aktywność fizyczna stymulują w organizmie wydzielanie hormonów, które poprawiają samopoczucie.

Techniki relaksacyjne to sposoby na stres, które są równie często polecane – uczą jak radzić sobie ze stresem samodzielnie. Wśród technik relaksacyjnych szczególnie polecana jest praca z oddechem – skupienie się na oddechu i miarowe, rytmiczne oddychanie wpływa pozytywnie na cały organizm, w tym też na wyciszenie targających Cię emocji.

Często polecana jest także wizualizacja. Ona ma na celu mentalne rozdzielenie siebie od stresującej sytuacji – tu często stosowane jest wyobrażenie sobie, że jest się w bezpiecznym, pięknym miejscu, do którego nie mają dostępu żadne problemy.

Równie często polecane są aromaterapia – terapia za pomocą zapachów i muzykoterapia – terapia muzyką. W walce ze stresem pomocne będzie też odpoczynek i skupienie się na kontaktach towarzyskich.

Czasami jednak stres jest zbyt duży, by radzić sobie z nim samodzielnie. Jeśli masz poczucie, że stres Cię przerasta i pożera od środka – poszukaj profesjonalnej pomocy. Psychoterapia pełni bardzo ważną funkcję w procesie radzenia sobie ze stresem i zdrowego odreagowywania. Podczas psychoterapii pacjent uczy się także radzić sobie ze swoimi emocjami.

To żaden wstyd poszukać pomocy. Nie czekaj aż problemy ze stresem przerodzą się w choroby fizyczne lub schorzenia i zaburzenia psychiczne. Istnieje wiele różnych terapii, na których znajdziesz pomoc.

Terapia behawioralno-poznawcza nauczy Cię skąd bierze się w Tobie negatywne przekonanie i co jest powodem dręczących Cię problemów, a także nauczy zmienić nastawienie na mniej negatywne.

Psychoterapia w nurcie psychodynamicznym natomiast pozwala zrozumieć własne przeżycia i zachowania, a także odkrywa Twoje własne, wypracowane mechanizmy obronne.

Bez względu na to, w jakim nurcie podejmiesz psychoterapię – daj sobie szansę i zaufaj wykwalifikowanemu psychoterapeucie. Razem z nim przejdziesz tę drogę i rozpoczniesz nowe życie z wypracowanymi metodami, które w przyszłości podpowiedzą Ci jak walczyć ze stresem w sposób wydajny i efektywny.

Jak unikać stresu?

Stres bywa pozytywnym zjawiskiem, jest też nieodłączną częścią życia.

Unikanie stresu za wszelką cenę i zamykanie siebie czy dziecka w bańce prędzej czy później skończy się źle – człowiek, który nigdy nie doświadczał stresu, nie zdążył sobie wypracować metod radzenia sobie z nim, dlatego nawet najmniejszy rodzaj stresu urasta do rangi wielkiego problemu. Z drugiej strony nie warto się też specjalnie narażać na stres i warto go omijać, jeśli jest taka możliwość. Jak unikać stresu?

Najważniejsze jest ustalenie, co jest czynnikiem stresogennym i zastanowienie się, czy da się go wykluczyć. Jeśli stresuje Cię praca – możesz zastanowić się, dlaczego tak się dzieje.

Może to dlatego, że czujesz, ze robisz coś, czego nie lubisz albo czujesz się przytłoczony obowiązkami. Czasem nawet drobne zmiany mogą znacząco obniżyć poziom stresu i pozwolić go unikać w przyszłości.

Także psychoterapia pomoże Ci wypracować mechanizmy unikania stresu, które jednocześnie nie będą ucieczką i nie spowodują większych problemów w przyszłości. Czasami wystarczy też po prostu skupić się na sobie i na swoich potrzebach – to dość proste, a często się o tym zapomina.

Pamiętaj też, że to nie sam stres jest czymś negatywnym, a to, w jaki sposób na niego reagujesz. Unikanie stresu nie zawsze jest dobrym pomysłem, nie zawsze jest też możliwe. Dlatego dużo lepiej jest nauczyć sobie z nim radzić.

Jak radzić sobie ze stresem w pracy?

Jak radzić sobie ze stresem w pracy?

Jak radzić sobie ze stresem w pracy?

Jak radzić sobie ze stresem w pracy?

Jak radzić sobie ze stresem w pracy?

Jak radzić sobie ze stresem w pracy?

Jak radzić sobie ze stresem w pracy?

Jak radzić sobie ze stresem w pracy?

Jak radzić sobie ze stresem w pracy?

Jak radzić sobie ze stresem w pracy?

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, udostępnij go swoim znajomym.

Jak radzić sobie ze stresem w pracy?

Stres związany z pracą dotyczy nawet 50-70% pracowników. W obecnych czasach, gdy przede wszystkim liczy się wydajność pracownika, a wymagania często przekraczają jego możliwości adaptacyjne, trudno uniknąć stresu.

Stres jest potrzebny, ale długotrwały o dużym nasileniu działa destrukcyjnie i negatywnie wpływa na nasze zdrowie.

Leia também:  Czy Objawy Drugiej Ciąży Są Takie Same Jak Pierwszej?

Ponieważ zagadnienie stresu w pracy dotyczy wszystkich pracujących, warto poznać sposoby na radzenie sobie z nim.

Źródła stresu w pracy

Źródeł stresu w pracy może być wiele. Przyczyną stresu może być sam rodzaj wykonywanej pracy związanej z dużą odpowiedzialnością np. za życie lub zdrowie swoje i/lub innych ludzi, czy też za losy firmy.

Źródłem stresu mogą być również relacje między pracownikami, pracownikami a przełożonym, czy też osobami korzystającymi z naszych usług. Stresujące może być także tempo pracy, czy też obawa przed jej utratą.

Powodów do stresu pracujący mają naprawdę wiele.

Czy stres zawsze jest zły? Warto zacząć od samej definicji stresu. Stres jest odpowiedzią organizmu na bodziec zewnętrzny, którym może być czynnik fizyczny, biologiczny, czy też psychologiczny. Zawsze warto pamiętać o tym, że czynnik stresujący dla jednej osoby, może nie wywoływać reakcji stresowej u innej osoby.

Jak radzić sobie ze stresem w pracy?

Stres stale towarzyszy każdemu z nas. Jest on czynnikiem potrzebnym, ponieważ jego obecność motywuje do podejmowania działania. Jednak przewlekły stres nie jest pożądany. Poza tym, że działa demotywująco i destrukcyjnie, to zwykle powoduje zaburzenia prawidłowego funkcjonowania organizmu. Przejawiać się one mogą np.

w postaci zaburzeń gastrycznych, obniżenia odporności, czy chociażby nadmiernej utraty włosów. Próg odporności na stres jest zróżnicowany u ludzi, tak samo jak różne mogą być konsekwencje jego długotrwałej obecności.

Warto jednak w tym miejscu podkreślić, że według danych statystycznych nawet 25% zwolnień lekarskich jest spowodowanych stresem w miejscu pracy.

Jak radzić sobie ze stresem w pracy? Poznaj najlepsze sposoby

Każdy pracownik, niezależnie od rodzaju wykonywanej pracy oraz zajmowanego stanowiska, jest narażony na występowanie sytuacji stresowych w pracy. Ponieważ problem dotyczy każdego pracownika, warto nauczyć się sobie z nim radzić. Trudno jest uniknąć stresu, ale ważne jest, aby wpracować metody, które pozwolą na zredukowanie jego wpływu na nasze zdrowie oraz motywację do pracy.

Najważniejszą rzeczą jest odnalezienie źródła stresu oraz podjęcie próby jego eliminacji, bądź też możliwie maksymalnej redukcji danego czynnika. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o to, aby praca, którą wykonujemy była dostosowana do naszych możliwości fizycznych oraz psychicznych.

Choć nie zawsze jest to łatwe, warto starać się o pracę, która jest zgodna z naszymi kompetencjami i pozwala na wykorzystanie naszych umiejętności oraz dalszy rozwój. Bardzo ważne jest również precyzyjne określenie naszych obowiązków i kompetencji w związku z wykonywaną pracą. Nie zapominajmy, że na relacje międzyludzkie w pracy wpływ ma każdy pracownik.

Warto o nie dbać, ponieważ nie rzadko to właśnie one są głównym źródłem stresu w pracy.

Jak radzić sobie ze stresem w pracy?

Czy można walczyć ze stresem przy pomocy środków farmakologicznych? W aptekach bez recepty dostępne są różnego rodzaju ziołowe preparaty uspokajające, wyciszające i ułatwiające zasypianie.

W niektórych sytuacjach ich stosowanie jest na pewno uzasadnione i może przynieść wymierne efekty.

Jednak, gdy sytuacja dotyczy przewlekłego stresu, jedynym rozwiązaniem jest wyeliminowanie czynnika, będącego jego źródłem.

Ważną umiejętnością jest również oddzielenie problemów w pracy od życia osobistego. Niektórym osobom może to przysparzać trudności, dlatego warto mieć osoby, z którymi możemy podzielić się trapiącymi nas problemami. W łagodzeniu stresu pomóc może także regularny umiarkowany wysiłek fizyczny. Warte uwagi są również różne metody relaksacyjne, jak chociażby medytacja.

Sprawdź też: Jak radzić sobie ze stresem – sprawdzone sposoby na stres

Kategoria: Leki i tabletki uspokajające

Piśmiennictwo:

 1. Łodzińska J. Stres zawodowy narastającym zjawiskiem społecznym. Seminare Poszukiwania naukowe. 2010; 28: 125-138

 2. Mączka G. Rozbroić stres. Portal psychiatria.mp.pl

 3. Jaeschke R. Stres ostry, stres przewlekły. Portal psychiatria.mp.pl

Stres w pracy – jak sobie z nim poradzić?

Autor

Stres może działać na organizm i psychikę człowieka w sposób mobilizujący i aktywizujący. Jest to tak zwany eustres – pozytywny, lekki. Problem pojawia się wtedy, gdy stres zaczyna na nas działać destrukcyjnie, spowalniając działania lub czasem nawet paraliżując.

Z wielu raportów i badań wynika, że większość zatrudnionych osób odczuwa stres związany z wykonywaniem swoich zawodowych obowiązków, a co za tym idzie jego negatywne skutki zdrowotne, takie jak kłopoty ze snem czy zmęczenie.

Stres w pracy –  jakie są jego przyczyny?

Przyczyn stresu w pracy oczywiście jest wiele. To co wyzwala w nas strach zależne jest od naszych predyspozycji psychologicznych odpowiadających za mniejszą lub większą odporność na stres. Jak wskazują badania Instytutu Zarządzania Stresem do najpopularniejszych czynników wywołujących stres w pracy należą:

 • terminy, 
 • duża odpowiedzialność,
 • wysokie oczekiwania w stosunku do własnej osoby,
 • zakłócenia w pracy,
 • niedobór informacji,
 • brak wsparcia ze strony przełożonych
 • wydłużony czas pracy.

Nazwij swój stres

Pierwszym krokiem w radzeniu sobie ze stresem jest nazwanie go.

Chodzi o to, abyśmy zdefiniowali, konkretnie określili mapę swojego stresu  –  co nas stresuje, w jakim stopniu i dlaczego.

Po pierwsze odnalezienie źródła stresu jest punktem wyjścia do radzenia sobie z nim, a po drugie wypowiedzenie na głos, co nas stresuje, często automatycznie zmniejsza poczucie strachu.

Unikaj stresorów

Nie ma jednego uniwersalnego przepisu na to, jak zwalczyć stres w pracy. Wszystko zależy od naszego podejścia i faktycznego problemu, który nas dręczy.

Jednym z najbardziej naturalnych sposobów jest unikanie sytuacji lub czynników stresujących. Nie należy tego interpretować jako ucieczki, a jako przewidywanie i zapobieganie.

Zminimalizowanie częstotliwości występowania sytuacji stresujących na pewno sprawi, że nasze samopoczucie się poprawi.

Stres w pracy  – jak radzić sobie z presją czasu?

Stres w pracy bardzo często wywołany jest przez nieustanną presję czasu. Ciągły pośpiech, zadania, które powinny być zrealizowane na wczoraj, rywalizacja z kolegami z działu, zbyt dużo zadań na głowie i koleżanka z innego działu opowiadająca historię swojego życia.

To wszystko wpływa na nasze poczucie permanentnego braku czasu. A wystarczy stworzyć plan i konsekwentnie go realizować. Naucz się zarządzać sobą w czasie, a okaże się, że masz go całkiem dużo.

Zastanów się, czy wszystkie zadania które wykonujesz są konieczne? A może tak na prawdę należą do obowiązków innej osoby? Natomiast dobrym pomysłem na rozmowy z koleżanką jest zaplanowana przerwa, która nie zburzy planu całego dnia. Zarządzanie sobą w czasie w dużej mierze wiąże się z asertywnością.

Zdrowy egoizm i umiejętność mówienia „nie” w sytuacji, kiedy jest to możliwe, wpłynie pozytywnie na stan twojego zdrowia psychicznego.

POLECAMY

Ogłoszenia o pracę z całej Polski

 • Poznaj wybrane oferty pracodawców
 • Weź udział w rekrutacji
 • Podziel się opinią

Zobacz ogłoszenia

Dowiedz się ile możesz zarabiać w innej firmie na takim samym stanowisku

Czas na odpoczynek to ważny element w walce ze stresem!

Mimo stosowania powyższych rad, nie da się całkowicie wyeliminować sytuacji stresujących, ponieważ są one naturalnym elementem naszego życia. W związku z tym warto też nauczyć się odpoczywać i odreagowywać wszystkie złe emocje, które nas dotykają.

Niestety coraz częstszym zjawiskiem staje się podejście młodych ludzi, którzy uważają, że odpoczynek jest stratą czasu. W czasie wolnym trzeba się rozwijać, dokształcać albo nadrabiać zaległą pracę.

Niestety taka postawa zamyka zaklęty krąg przemęczenia psychicznego i fizycznego, zestresowania, a w konsekwencji prowadzi do wypalenia zawodowego, a nawet do depresji. Nauka odpoczynku wcale nie musi być trudna.

Zacznij od metody małych kroków –  codziennie wygospodaruj dla siebie 30 min –  wyłącz telefon i internet. Idź na spacer z psem, zrób sobie kąpiel lub od czas do czasu zafunduj sobie masaż relaksacyjny. Daj sobie prawo do czasu tylko dla siebie.

Zmęcz się – uwolnij endorfiny

Na przełomie kilku ostatnich lat nasze społeczeństwo stało się społeczeństwem biegaczy. Oprócz pozytywnego wpływu na zdrowie, wiele osób uprawiających ten sport wskazuje go jako sposób na odstresowanie i „zresetowanie” po trudnym dniu pracy.

Nie lubisz biegać? Poszukaj innej aktywności fizycznej, która sprawi ci więcej przyjemności: basen, joga, rower czy spacer z dzieckiem. W trakcie uprawiania sportu w naszym organizmie uwalniają się endorfiny, czyli hormony szczęścia. To one sprawiają, że mówimy, że wyładowaliśmy złe emocje, a tak naprawdę zastąpiliśmy złe, tymi pozytywnymi.

Efektem ubocznym uprawiania sportu jako odstresowywacza jest poprawa naszego wyglądu, kondycji i zdrowia.

Opanuj emocje

Stres w pracy pewnie niejednemu z nas przysporzył kłopotu. Złośliwy komentarz, cięta riposta, nazbyt emocjonalny mail do przełożonego lub podwładnych kreuje nasz wizerunek jako osoby histerycznej, nieumiejącej panować nad emocjami. Z kolei reagowanie płaczem na uwagi przełożonego lub kolegów czynią z nas osoby niedojrzałe emocjonalnie.

W takich sytuacjach pozwól opaść emocjom. Policz do 10 zanim coś powiesz –  to najłatwiejsze co możesz zrobić. Jeśli to możliwe poproś o chwilę przerwy i wróć do tematu za 10 min –  w tym czasie spróbuj się uspokoić. Nie wyolbrzymiaj problemu i staraj się nie nakręcać.

Najtrudniejsze, aczkolwiek nie niemożliwe, jest wyzbycie się emocji i chłodne, realistyczne określenie faktów.

Dodatkowy urlop niepełnosprawnego – komu przysługuje?

Radzenie sobie ze stresem w pracy – jakie są sposoby?

Autor

Stres to poczucie dyskomfortu, które nie zawsze działa na nas motywująco. Nasz organizm reaguje na jego pojawienie się różnie – możemy mieć wrażenie ucisku w żołądku, mdłości, ból głowy, ucisk w klatce piersiowej, kołatanie serca, problemy z oddychaniem.

Objawów jest mnóstwo i często utrudniają nam życie. Praca nierzadko sprawia, że czujemy się coraz gorzej.

Co zrobić, kiedy zdenerwowanie z nią związane staje się coraz mocniejsze? Radzenie sobie ze stresem w pracy może nie być łatwe, ale warto podjąć się tej walki!

Leia também:  Jakie Objawy Owulacji?

Stres może motywować

Stres przed rozpoczęciem pierwszego dnia w pracy, spotkaniem z klientem, prezentacją czy wystąpieniem publicznym pojawia się niemal za każdym razem i nie ma w tym nic dziwnego.

Ważne jest jednak nastawienie – taka trema, szybciej bijące serce czy ucisk żołądka po prostu uświadamiają nam, że przed nami coś, co jest dla nas ważne, chcemy wypaść jak najlepiej, a zdenerwowanie działa na nas wręcz motywująco.

Problem pojawia się wtedy, gdy to napięcie nie mija. Zazwyczaj wszelkie negatywne objawy znikają, kiedy jest już po wszystkim, kiedy okazuje się, że sobie radzimy. To dla nas motywacja, by sobie dobrze radzić. Jednak zdarza się, że to uczucie okazuje się stałe.

Za każdym razem, kiedy wybieramy się do pracy i wykonujemy swoje obowiązki, czujemy się źle. Taki stan odbija się przede wszystkim na naszym zdrowiu. Mogą pojawić się ataki paniki, problemy z żołądkiem, zmniejszenie odporności, bóle głowy, wypalenie czy nawet depresja.

Dlatego też radzenie sobie ze stresem w pracy jest tak ważne.

Skąd wziął się mój stres?

Radzenie sobie ze stresem warto rozpocząć od odnalezienia źródła problemu. Powinniśmy przemyśleć sobie, co nas w go wpędza. Zastanów się nad tym, kiedy czujesz niepokojące objawy, co działa na ciebie najgorzej.

Powodów stresu może być wiele:

 • ciągłe poczucie niewystarczającej ilości czasu
 • przepracowanie
 • nadmiar obowiązków
 • zła atmosfera
 • niedogadywanie się z pracownikami
 • kiepski kontakt z szefem
 • nowe obowiązki itd.

Zdarza się, że tak poddajemy się tej emocji, że stres powoduje w nas dosłownie wszystko – nawet spotkanie pracowników, do których nie musimy się odzywać ani słowem – tylko słuchać czy pójście do kuchni w celu zjedzenia posiłku – bo możemy spotkać kogoś nam nieprzychylnego.

Jednak odkrycie przyczyny często jest pierwszym krokiem do tego, by radzenie sobie ze stresem w pracy było coraz skuteczniejsze.

Nastawienie jest istotne

Ogromną rolę pełni nasze nastawienie. Można powiedzieć komuś, kto łatwo i dużo się stresuje: nastaw się pozytywnie i wszystko będzie dobrze. Jednak jak dobrze wiemy, to niewiele daje. Zmiana nastawienia wymaga wiele pracy, często również racjonalizowania swoich lęków, przełamywania ich.

Jednak prawdą jest, że jeśli będziemy się nadmiernie skupiać na stresie i poddawać się mu, prawdopodobnie nas nie opuści. Zastanówmy się, co najgorszego może się stać, na przykład jeśli nie zdążymy z wykonaniem nadmiaru zadań albo jeśli ktoś odezwie się do nas lekceważąco. Najprawdopodobniej okaże się, że nawet najczarniejszy scenariusz wcale nie jest tak straszny, jak nam się wydawało.

Pamiętaj jednak, że jeżeli radzenie sobie ze stresem w pracy cię przerasta, nie potrafisz znaleźć źródła problemu, a cierpisz na tym zarówno psychicznie, jak i fizycznie, udaj się do specjalisty.

Terapia może pomóc ci zrozumieć, co dzieje się w twojej głowie i znacznie ułatwić codzienne funkcjonowanie.

Nie daj sobie wmówić, że taka wizyta to coś złego – wręcz przeciwnie, możesz dzięki niej w pełni pozbyć się problemu!

Samodzielne radzenie sobie ze stresem w pracy

Jednak zazwyczaj decydujemy się na samodzielne radzenie sobie ze stresem w pracy. Jeśli zaczyna on nam przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu, warto powiedzieć sobie stop i zacząć z tym coś robić. Jak może to przebiegać? Jakie kroki podjąć?

Odpocznij!

Nie zdajemy sobie często sprawy, jak ważny jest odpoczynek. Wolny czas poświęcamy w pełni na nadrabianie pracy, naukę, rozwój. Oczywiście nie ma w tym nic złego, jednak każdego dnia warto poświęcić chwilę dla siebie. Pełny relaks jest nam potrzebny, by naładować baterie. Im więcej robimy, im mniej czasu przeznaczamy na odpoczynek, tym łatwiej czepia się nas stres.

Dlatego też każdego dnia znajdź chociażby 15 minut na całkowity reset, w którym nie będziesz myśleć o pracy i innych obowiązkach. Dodatkowo pamiętaj także o tym, aby się wysypiać. Postaraj się przynajmniej na godzinę przed położeniem się do łóżka przestać korzystać z elektroniki. Postaw na przykład na książkę, rozmowy z bliskimi itd. Daj sobie czas na to, by odetchnąć.

Zadbaj o swój komfort

Choć wiele się mówi w dzisiejszych czasach o wychodzeniu ze strefy komfortu, radzenie sobie ze stresem w pracy może być jednoznaczne z jego odnalezieniem i zadbaniem o niego.

Jeśli wiesz, że przed tobą godziny pełne stresu, postaraj się dzień wcześniej zrobić kilka przyjemnych rzeczy – przeczytaj swoją ulubioną książkę, weź gorącą kąpiel, zostań po pracy w domu i poleż pod kocem, posłuchaj muzyki relaksacyjnej.

Zrób coś, co lubisz, co sprawia ci przyjemność i przynosi spokój. Dzięki temu może być ci znacznie łatwiej wkroczyć w trudny dzień.

Naucz się organizacji

Stresuje nas często brak czasu. Wydaje nam się, że z niczym się nie wyrabiamy.

Jednak często wcale nie wynika to z tego, że standardowe 8 godzin to dla nas za mało – po prostu nie potrafimy ich odpowiednio rozplanować.

Sprawdźmy, ile tak naprawdę zajmują nam czasu poszczególne zadania i na tej podstawie starajmy się ułożyć swój grafik. Może się okazać, że dajemy sobie świetnie radę i stres wcale nie był potrzebny.

Radzenie sobie ze stresem w pracy bywa trudne, ale z całą pewnością warto się tego podjąć. Może on nas bowiem motywować, ale im go więcej, tym gorzej działa na cały nasz organizm.  

JPK V7 – co zawiera nowa struktura jednolitego pliku kontrolnego?

Na skróty

Rozliczaj wygodnie swoją firmę online!

 • Księgowość – Fakturowanie – CRM
 • Kadry i płace zintegrowane z eZUS i PUE
 • Proste generowanie i wysyłka JPK i deklaracji

Załóż bezpłatne konto

Zacznij bezpłatny 30 dniowy okres próbny bez żadnych zobowiązań!

Jak sobie radzić ze stresem? Poznaj 4 sposoby na spokojną pracę!

W niedzielny wieczór drżysz przed powrotem do pracy, nie możesz dojść do siebie po skrytykowaniu przez szefa, a negatywny mail wyprowadza Cię z równowagi na długie godziny? Jeśli zaszycie się na kilka miesięcy na Bora-Bora nie wchodzi w Twoim wypadku w grę, skorzystaj z innych sposobów na pozbycie się przykrych emocji. Poznaj 4 metody radzenia sobie ze stresem!

Czego dowiesz się z artykułu:

• Pierwszy krok do pokonania stresu: przyznaj się do strachu
• Jak walczyć ze stresem na co dzień? Ruszając się!
• Metoda radzenia sobie ze stresem, o której często zapominamy – porządny odpoczynek
• Jak radzić sobie ze stresem w pracy? Pozwól opaść emocjom

| Chroniczny stres. Sprawdź sygnały!

1. Pierwszy krok do pokonania stresu: przyznaj się do strachu

Aby skutecznie radzić sobie ze stresem, najpierw trzeba odkryć, co właściwie jest jego przyczyną. Pomyśl więc, czego najbardziej się obawiasz: krytyki przełożonego, nadmiaru obowiązków, kontaktu ze współpracownikami, wykonywania konkretnych zadań?

– Gdy poznasz prawdziwą przyczynę swojego strachu, będzie Ci łatwiej odpowiedzieć na pytanie: „Co mogę zrobić, by czuć się dobrze w danej sytuacji?” i dobrać odpowiednie techniki radzenia sobie ze stresem – mówi Izabela Kielczyk, psycholog biznesu i coach.

Zastanów się, co możesz zrobić, by zminimalizować nieprzyjemne odczucia.

Jeśli na przykład zawsze paraliżuje Cię myśl o wygłoszeniu prezentacji przed większą publicznością i nie wiesz, jak sobie radzić ze stresem, który towarzyszy takim wystąpieniom, porozmawiaj z szefem o możliwości wzięcia udziału w szkoleniu, które pomoże Ci przełamać ten lęk.

Poświęć też dłuższą chwilę na przećwiczenie prezentacji, chociażby w domu przed lustrem – jeśli będziesz dobrze przygotowany, poczujesz się pewniej, a szansa, że stres Cię sparaliżuje, będzie mniejsza.

| 10 zawodów, w których stres to codzienność

2. Jak walczyć ze stresem na co dzień? Ruszając się!

Dziwisz się znajomym, którzy biegają, pływają albo jeżdżą na rowerze, bo sam wolisz bardziej „stacjonarne” rozrywki przed komputerem albo telewizorem? To błąd! Ruch, szczególnie ten na świeżym powietrzu, nie tylko jest lepszy dla zdrowia i urody, lecz także pomaga w walce ze stresem.

Jeśli cały dzień w pracy spędzasz przed komputerem, a wieczorem znowu wpatrujesz się w migający ekran, możesz mieć pewność – nie odpoczniesz. Sport pomaga oderwać myśli od tematów zawodowych i gwarantuje lepsze samopoczucie. Spróbuj! Jeśli nie jesteś typem sportowca, zdecyduj się na wersję light – chociażby półgodzinny szybki spacer albo gimnastykę.

| Sport po pracy, czyli jak znaleźć ujście dla stresu i emocji

3. Metoda radzenia sobie ze stresem, o której często zapominamy – porządny odpoczynek

Zdarza się, że szukamy wymyślnych sposobów na to, jak radzić sobie ze stresem, a zapominamy o najważniejszym i zupełnie podstawowym dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wystarczająca ilość snu na co dzień, regularne urlopy, znajdowanie czasu dla siebie po pracy – to pierwsze, co powinno Ci przyjść do głowy, gdy chcesz pokonać stres w pracy i w życiu codziennym.

– Bez przerwy myślimy o pracy, bo odwykliśmy od odpoczynku, a odwykliśmy od niego, bo ciągle pracujemy. Czas to zmienić! – mówi Izabela Kielczyk.

– W dzisiejszych czasach odpoczynek jest sztuką, która wymaga pewnego wysiłku. Przede wszystkim nie da się odpocząć, będąc stale online, sprawdzając co chwilę służbową komórkę albo skrzynkę pocztową.

A brak wypoczynku przekłada się z kolei na naszą mniejszą odporność na stres.

Leia também:  Jakie Są Objawy Egzemy?

Nikt nie jest w stanie być w gotowości do pracy 24 godziny na dobę – a jeśli komuś się tak wydaje, może zapłacić za to sporą cenę. Nie bez przyczyny psychologowie – a wraz z nimi coraz więcej świadomych pracodawców – namawiają pracowników do wykorzystywania urlopów.

Badania pokazują, że człowiek wypoczęty po prostu pracuje lepiej – jest bardziej wydajny i lepiej radzi sobie w nerwowych sytuacjach. Dlatego jeśli nie wiesz, jak radzić sobie ze stresem w pracy, zadbaj o dni bez spraw służbowych, które poświęcisz lenistwu, spotkaniom z rodziną czy przyjaciółmi albo swojemu hobby.

Jeśli nie lubisz nic nie robić, wybierz aktywny odpoczynek – najlepiej na świeżym powietrzu i z dala od firmowego laptopa.

| 7 objawów przemęczenia organizmu

4. Jak radzić sobie ze stresem w pracy? Pozwól opaść emocjom

Reagowanie pod wpływem emocji mało komu wychodzi na dobre – także w pracy. Emocjonalne zachowanie może przysporzyć Ci kłopotów i tylko spotęgować stres. Dlatego warto przygotować się na nerwowe momenty i starać się zachować spokój.

Pamiętaj – w pracy zdarzają się one każdemu i nie warto dawać się wyprowadzać z równowagi.

Co jeśli jesteś naprawdę wzburzony i masz ochotę na przykład po prostu na kogoś nawrzeszczeć? Jest pewna niezwykle skuteczna metoda radzenia sobie ze stresem w takich chwilach.

– Kiedy sytuacja nas zaskoczy i ciężko opanować emocje, warto wyjść na chwilę i podejść do niej zadaniowo. Powiedzieć sobie: „boli mnie to…, boje się, że…, ale teraz zastanowię się, co mogę zrobić w tej sytuacji, by maksymalnie zadbać o siebie i nie przysporzyć sobie kłopotu” – radzi psycholog biznesu.

Jeśli ręka Cię świerzbi, żeby napisać wściekłego maila, który pozwoli Ci rozładować emocje, zrób to, ale… nie wysyłaj go od razu! Za godzinę wróć do niego i zastąp frustrację faktami. W ten sposób zminimalizujesz stres wynikający z tej sytuacji i jej następstw, a jednocześnie pokażesz, że jesteś osobą opanowaną i profesjonalną.

| Lektury, które pomogą Ci się odstresować

Jak radzić sobie ze stresem w pracy?

Praca przez wielu z nas może być kojarzona przede wszystkim z pewnego rodzaju wymianą. Pracownik wykonuje pewne cele, wykorzystując swoje umiejętności i niezbędne materiały, za co otrzymuje wynagrodzenie od pracodawcy. 

Spojrzenie w ten sposób na pracę nie jest błędne, ale bardzo okrojone.

Należy pamiętać, że nasze miejsca pracy, oprócz stwarzania możliwości zarobku, są również miejscem nawiązywania i pielęgnowania relacji społecznych, a sama praca zapewnia nie tylko stały przypływ gotówki, ale także dostarcza możliwości rozwoju, samorealizacji i poczucia przynależności. Kiedy przedstawia się pracę w ten sposób, łatwo dostrzega się, jak ważna jest jej rola w życiu człowieka. 

Właśnie ta istotna rola pracy i jej centralne miejsce w życiu ludzi sprawia, że odczuwanie stresu w pracy jest szczególnie nieprzyjemne i może skutkować problemami nie tylko w sferze zawodowej, ale i prywatnej. 

Do najczęstszych przyczyn zaliczamy: 

 • Przepracowanie i przemęczenie – spowodowane zbyt dużą ilością zadań i obowiązków, które przekraczają możliwości pracownika. Częste zostawanie po godzinach, „branie” pracy do domu. 
 • Poczucie nierównowagi na poziomie wysiłek-nagroda. Przez wysiłek rozumiemy wymagania i zobowiązania związane z pracą takie jak: presja czasu, występowanie przeszkód w realizacji zadania, duża odpowiedzialność, nadgodziny, obciążające i niebezpieczne zadania fizyczne. Funkcje nagrody spełniają: poczucie satysfakcji z pracy, pensja, podwyższenie statusu społecznego, możliwość rozwoju kariery, bezpieczeństwo zatrudnienia. 
 • Trudne warunki pracy – duży hałas, praca w bardzo niskich lub wysokich temperaturach, praca na wysokościach, stały kontakt ze szkodliwymi substancjami. 
 • Praca monotonna – bez wyzwań, niestwarzająca możliwości rozwoju, zniechęcająca do kreatywności. 
 • Nieotrzymywanie przez pracowników informacji zwrotnej i brak oceny pracy. 
 • Konfliktowe środowisko pracy (np. na poziomie szef-pracownicy, pracownicy-pracownicy). 
 • Brak systemu motywacyjnego. 
 • Chaotyczność i niejasność – pracownicy otrzymują sprzeczne polecenia i niesprecyzowane instrukcje. Cele są niejasne, co sprawia, że ich osiągnięcie jest utrudnione. 
 • Mobbing i ostracyzm w środowisku pracy. 

Objawy i skutki stresu w pracy 

Osoba doświadczająca silnego stresu w miejscu pracy może odczuwać następujące objawy: 

 • chroniczne poczucie zmęczenia, 
 • bóle głowy, 
 • dolegliwości ze strony układu pokarmowego: biegunka, niestrawność, zaparcia, 
 • bóle pleców, 
 • chudnięcie lub tycie (może być skutkiem „zajadania” stresu i problemów), 
 • pojawienie się lub nasilenie problemów skórnych, 
 • wzmożona potliwość, 
 • zasłabnięcia, 
 • uczucie kołatania serca, 
 • niemożność zaśnięcia, przebudzanie się w nocy, 
 • uczucie przeciążenia, nieradzenie sobie z obowiązkami (wrażenie zbyt małej ilości czasu na wykonanie obowiązków, spadek koncentracji). 

Kiedy stres w pracy ma charakter przewlekły, może doprowadzić do rozwinięcia się wielu poważnych schorzeń, takich jak: 

 • choroba wieńcowa, 
 • wrzody żołądka, 
 • bezsenność, 
 • zaburzenia lękowe, ataki paniki, 
 • depresja, 
 • zespół wypalenia zawodowego. 

Metody radzenia sobie ze stresem w pracy 

Profilaktyka stresu 

Chyba każdy słyszał słynne powiedzenie „Lepiej zapobiegać niż leczyć”.

W przypadku stresu zapobieganie polega na budowaniu indywidualnej odporności na stres, aby móc efektownie realizować powierzone nam obowiązki i zadania pomimo odczuwania zmęczenia i presji ze strony otoczenia.

Wypracowana odporność na stres jest szczególnie potrzebna w sytuacjach, na które nie mamy zbyt dużego wpływu i których nie możemy zmienić (np. Nie jesteśmy w stanie zmienić krótkiego terminu realizacji zamówienia lub musimy tolerować obecność nielubianego szefa, współpracownika). 

Jak zbudować odporność na stres?  

Należy prowadzić zdrowy tryb życia, który wzmacnia nasze ciało i psychikę i dostarcza zasobów potrzebnych do walki ze stresem. Mowa tutaj o:  

 • prawidłowym odżywianiu,  
 • regularnej aktywności fizycznej,  
 • zapewnieniu organizmowi odpowiedniej dawki snu i odpoczynku. 

Zdefiniowanie źródła stresu 

Zastanowienie się nad problemem i scharakteryzowanie go nie tylko sprawia, że się z nim oswajamy, ale również ułatwia podjęcie działań ukierunkowanych na jego rozwiązanie. Łatwiej walczyć, kiedy wiemy, z czym walczymy. 

Zmiana nastawienia 

Nawet jeśli nie możesz zmienić jakiejś sytuacji, zawsze możesz zmienić myślenie o niej. Często nie same zdarzenia wywołują w nas negatywne emocje i są źródłem stresu, a nasze interpretacje tych zdarzeń. Postaraj się spojrzeć na sytuacje z innej perspektywy. Możesz skorzystać z pomocy przyjaciół, rodziny czy współpracowników, którzy zapewnią świeży pogląd na daną sprawę. 

Zwalczaj stres humorem 

Udowodniono naukowo, że w radzeniu sobie ze stresem w pracy pomocne jest poczucie humoru oraz zapewnienie sobie rozrywki zabarwionej humorystycznie, np.

żartowanie ze znajomymi, oglądanie kabaretu lub ulubionego serialu komediowego.

Przeformułowanie sytuacji w pracy w sposób humorystyczny i poszukiwanie żartobliwego podtekstu w codziennych sytuacjach i trudnościach mogą okazać się pomocne w walce ze stresem. 

Nie stresuj się na zapas 

Każdemu z nas zdarzyło się stresować czymś, na co nie mamy wpływu. Nie warto z góry zakładać najczarniejszych scenariuszy. Nie wybiegaj w przyszłość i skup się na tym, co tu i teraz.

Zawsze, kiedy dopada cię uczucie zdenerwowania, zastanów się, czy na pewno jest ono zasadne.

Jeśli żadne podjęte przez Ciebie działanie nic by w danej sytuacji nie zmieniło, to tym bardziej nie zmieni tego stresowanie się i zadręczanie myślami. 

Ćwicz asertywność 

Nie staraj się zadowolić wszystkich kosztem swojego czasu i zdrowia. Jeśli przeszkadza Ci czyjeś zachowanie, spróbuj o tym porozmawiać. Nie staraj się na siłę być przyjacielem wszystkich. Dbaj o przyjemną atmosferę, bądź miły i pomocny, ale postaw jasne granice i nie daj się wykorzystywać.  

Rekompensuj sobie trudności w pracy w czasie wolnym 

Otaczaj się pozytywnymi i ludźmi i porozpieszczaj się trochę po pracy. Wybierz się na spacer, obejrzyj dobry film, poczytaj ulubioną książkę lub wybierz się na wypad za miasto. Po pracy staraj się wykorzystać jak najlepiej wolny czas, robiąc to, co lubisz. Pamiętaj, aby oddzielać obowiązki od przyjemności. Odsuń od siebie myśli dotyczące pracy i ciesz się czasem wolnym. 

Popracuj nad organizacją czasu 

Umiejętność zarządzania czasem jest przydatna w walce ze stresem. Stwórz plan działania i trzymaj się go. Rozpisz sobie listę zadań, które musisz wykonać. Pomoże Ci to uporządkować myśli i zdecydować, jakie zadania wykonać jako pierwsze. Dzięki temu praca przebiegnie sprawniej i szybciej. 

Skorzystaj z technik relaksacyjnych 

Techniki relaksacyjne są skuteczne w redukcji stresu i napięć. Do psychologicznych technik relaksacyjnych należą np. techniki bioenergetyczne, trening autogenny Schultza, technika postępującej relaksacji Jacobsona. Zrelaksowanie się może zapewnić nam również medytacja, joga, aromaterapia czy masaż. 

Skorzystaj z pomocy specjalisty 

Jeśli objawy stresu są wyjątkowo intensywne, uniemożliwiają prawidłowe wykonywanie obowiązków zawodowych, a na myśl o pójściu do pracy doznajesz silnego lęku, warto rozważyć wizytę u psychologa. 

Stres w pracy jest problemem, z którym zmaga się wielu ludzi.

Nie jest przesadą stwierdzenie, że w pracy spędzamy połowę naszego życia, dlatego tak ważne jest zadbanie o to, aby nie była przyczyną silnego stresu, a raczej stanowiła źródło satysfakcji, dawała szansę na rozwój i stabilność finansową.

Nie na wszystkie sytuacje powodujące stres w pracy mamy bezpośredni wpływ, ale istnieją pewne metody, które możemy zastosować, aby polepszyć nasze życie zawodowe i zmniejszyć negatywny wpływ stresu. 

Źródła: 

 • Kisiel-Dorohinicki W. (2012). Tylko bez nerwów Zarządzanie stresem w pracy. Gliwice: Helion. 
 • Barkowiak G. (2009). Człowiek w pracy: od stresu do sukcesu w organizacji. Warszawa: Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne. 
 • Kruczek A., Basińska M A. Znaczenie radzenia sobie przez humor dla relacji między poczuciem stresu w pracy a satysfakcją z pracy, Medycyna Pracy 2018; 69(6) s. 621-631. 

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*