Jak pozbyć się wszy?

Jak pozbyć się wszy?

Co to jest wszawica (pediculosis) – kto na nią choruje, jakie daje objawy i metody leczenia

SPIS TREŚCI

█ Co to jest wszawica (pediculosis), jej rodzaje i co ją powoduje?

Wszawica to choroba pasożytnicza wywołana wszami – jest mało wybredna – dotyka zarówno człowieka i zwierząt. Zależnie od gatunku wszy mogą one bytować na różnych powierzchniach ciała i nie tylko. W przyrodzie wyróżniamy następujące gatunki tych stawonogów:

 • wesz głowowa Pediculus humanus capitis,
 • wesz łonowa Pthirus pubis = Pediculus pubis,
 • wesz odzieżowa Pediculus humanus corporis.

To najczęściej choroba owłosionej skóry, w przeciwieństwie do odzieżowej, gdzie wszy żyją i bytują na ubraniach i pościeli. Do zarażenia się wszawicą może dojść poprzez bezpośredni kontakt, ale nie tylko! W grupie najwyższego ryzyka są dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.

Wszawica głowowa (pediculosis capitis)

Ten rodzaj jest spowodowany przez wesz ludzką głowową. Jej częstą ofiarą są dzieci, przedszkolaki, młodzież szkolna, rzadziej dorośli.

Statystycznie wesz głowowa to problem w grupie 4-11. latków, częściej dotyczy dziewczynek ze względu na długość włosów.

Gdzie można złapać wszawicę głowy? M.in. w miejscach użyteczności publicznej jak szkoły, przedszkola, żłobki. Z tą chorobą mamy do czynienia w dużych skupiskach ludzi. Istnieją 2 sposoby zarażenia się:

 • bezpośredni kontakt z osobą chorą, będącą gospodarzem dla form dorosłych (np. w czasie wspólnej zabawy)
 • pośredni kontakt poprzez używanie tych samych akcesoriów do czesania włosów, na których znajdują się wszy i gnidy. Innym źródłem mogą być np. czapki zimowe czy inne nakrycia głowy.

Skutkiem bytowania tego pasożyta na głowie jest swędząca, pogryziona skóra- wszy żywią się krwią gospodarza. Uporczywe swędzenie prowadzi do nadprogramowego drapania, a to sprzyja innym skórnym dolegliwościom jak nadżerki czy nadkażenia bakteryjne. Oprócz nieprzyjemnych doznań na skórze głowy wszy mogą być nosicielami bakterii duru powrotnego (Borrelia recurrentis).

Dojrzała postać wszy wkłuwa się w skórę, karmi krwią gospodarza, w efekcie skóra pogryziona swędzi i dostarcza innych zmian skórnych. Zaczerwienienie skóry na linii włosów czy za uszami to dość typowe symptomy.

Warto zaznaczyć, że osoby chorujące na aktywną wszawicę nie powinny chodzić do szkoły, przedszkola czy pracy, ponieważ są rezerwuarem (chodzącym) i zwyczajnie zarażającym.

 • Jak pozbyć się wszy?
 • Jak pozbyć się wszy?
 • Jak pozbyć się wszy?
 • Jak pozbyć się wszy?

Inne rodzaje wszawicy

Pozostaje rodzaje to w. odzieżowa i łonowa. Poniżej zostały one opisane pokrótce.

Wszawicę odzieżową (pediculosis vestimenti) wywołuje Pediculus humanus corporis, która jest mocno spokrewniona z gatunkiem bytującym na głowie.

W przypadku tej choroby dotyczy ona osób, które mają olewczy stosunek do zasad higieny, a także są zaliczane do bezdomnych – rzadko występuje w warunkach higienicznych.

Jak można się nią zarazić? Poprzez bezpośredni kontakt lub pośredni z pościelą / odzieżą stanowiącej źródło wesz. Gospodarz jest jedynie źródłem pokarmu tj. krwi.

W jej przebiegu pojawia się świąd skóry, zmiany grudkowe, przeczosy, brunatne przebarwienia skóry, wtórne ropne zakażenia, bąble, rumienie, zmiany pokrzywkowe. Miejsca objęte tymi zmianami to powierzchnie bezpośrednio stykające się z odzieżą czy też pościelą (klatka piersiowa, pośladki, szyja, ramiona).

Gnidy wszy odzieżowej często spotyka się w okolicy szwów ubrań. Wesz odzieżowa to potencjalne źródło bakterii duru epidemicznego, d. powrotnego i gorączki okopowej.

Pediculosis pubis, czyli w. łonowa powoduje najmniejsza wesz z całej przedstawionej wyżej trójki. Bytuje ona na ciele człowieka, a konkretnie w okolicy łonowej czy pachowej. Do zarażenia się nią potrzebny jest bezpośredni kontakt seksualny z nosicielem tego zwierzątka.

W zespole objawów pojawiają się błękitne zmiany na skórze będące efektem ugryzienia (ich kolor wynika z kontaktu hemoglobiny ludzkiej ze śliną wszy). Wesz łonowa zwiedza niekiedy również inne okolice jak brwi, rzęsy, nawet brzuch czy klatka piersiowa. W przypadku w.

łonowej niezbędne jest pozbycie się owłosienia w okolicy narządów płciowych.

Wszy i gnidy — co warto o nich wiedzieć?

Co to właściwie są te gnidy? To jajeczka składane przez wesz, która osiągnęła dojrzałość płciową. W dalszej kolejności uwalnia się z nich larwa – poczwarka, która w wyniku rozwoju linieje 3-krotnie.

Gnidy są przymocowane do włosów czy odzieży za pomocą gęstej i lepkiej substancji produkowanej przez samicę. Jak szybko wylęgają się gnidy? Zwykle potrzebują na to 8 dni (niektóre źródła 6-9 dni), a potem 2-3 tygodni na osiągnięcie dojrzałości.

Dorosła wesz żyje zwykle ok. 30 dni.

Trudno jest zmyć gnidy ze skóry głowy – są one przyklejone do włosów specjalną substancją zwaną cementem.

█ Objawy wszawicy, czyli wszy nie tylko we włosach

Podstawowym miejscem bytowania wszy jest skóra owłosiona (włosy na głowie, rzęsy, brwi). Ich obecność wiąże się z pojawieniem się szeregu objawów jak swędzenie skóry, rumienie, bąble, wysypki grudkowe – to efekt ugryzienia przez wszy i reakcji organizmu na ślinę tych pasożytów.

W przebiegu tej choroby mogą wystąpić zmiany bakteryjne, które są efektem nadkażeń pochodzących m.in. z drapania nie zawsze czystą ręką. Charakterystyczne dla wszy i innej choroby skóry jak świerzb ludzki jest występowanie przeczosów (linijne ubytki w skórze).

Oprócz tego występują również zmiany jak posklejane włosy – to efekt obecności gnid i lepkiej substancji, która utrzymuje je u nasady włosa.

Warto jednak zwrócić uwagę, że swędzenie skóry nie jest pierwszym objawem i może świadczyć, że impreza pt. “wszawica” na skórze głowy trwa mimo naszej nieświadomości. Statystyka podaje, że świąd towarzyszy zaledwie 1/3 chorym. Jak pozbyć się wszy?

Leki, preparaty bez recepty na wszy i gnidy – co kupisz w aptece?

█ Leczenie wszawicy prosto z Apteki

W leczeniu wszawicy istotne jest zrozumienie podstawowego mechanizmu – duża część środków dostępnych w aptece działa TYLKO na żywe formy – np.

osobniki dorosłe, gnidy – czyli jajeczka to inna historia i na nie działa jedynie upierdliwe wyczesywanie – monotonna i długa (współ)praca z grzebieniem w celu ich eliminacji.

Jednokrotne zastosowanie produktu prawdopodobnie nie wystarczy, a jeśli tak, to po kilku dniach kurację należy powtórzyć (chociażby dla czystej profilaktyki). Często jednak okazuje się, że powtórne użycie produktu wieńczy koniec niechcianej pladze.

Apteka to miejsce, gdzie preparaty na wszawicę stoją na wyciągnięcie ręki, jednak ich skład może nieco zaskakiwać jak również rodzaje tych produktów. Stosowanie leków na wszawicę nie zwalnia z wyczesywania – to pewne i obowiązkowe do zapamiętania. Co zatem znajdziemy w linii produktowej na wszy? W kwestii składników są to:

 • permetryna – np. szampon Sora Forte,
 • ziele piołunu – np. Artemisol płyn,
 • ziele ostróżeczki polnej – np. Delacet,
 • dimetykon (olej silikonowy) + opcjonalnie olej mineralny – np. Sora Med, Paranit szampon, Nyda, Hedrin.

Inne preparaty do walki z wszami znajdziesz w kategorii wszawica!

 • Jak pozbyć się wszy?
 • Jak pozbyć się wszy?
 • Jak pozbyć się wszy?
 • Jak pozbyć się wszy?

Oprócz tego w medycynie tradycyjnej można było spotkać się z wyrobami zwanym “octem na wszy”. To tzw. ocet sabadylowy (Acetum Sabadillae) produkowany z nasion sabadyli (kichawca lekarskiego, który rośnie w Ameryce Środkowej – nie mylić z krwawnikiem kichawcem) i jej kwaśna nalewka (Tinctura Sabadillae acetosa). Oba środki wg dostępnej literatury są skuteczne, jednak zawierają toksyczne alkaloidy.

█ Domowe sposoby na wszy

Cześć osób zanim odwiedzi aptekę zapewne spróbuje kilka domowych sposobów, które de facto mają rację bytu. Domowa metoda skupia się na częstym wyczesywaniu za pomocą odpowiedniego grzebienia (im mniejsze oczka tym lepiej).

Zanim jednak weźmiemy się za czesanie pomocne jest nałożenie odżywki, dzięki której zmniejszy się ryzyko szarpania za włosy (szczególnie, gdy włosy są długie, kręcone, plączą się).

W źródłach można spotkać się z następującą częstością stosowania: zabieg trwa co najmniej pół godziny, powtarzany jest co 4 dni (najpóźniej) i przez okres minimum 2óćh tygodni. Takie konsekwentne czesanie pozwala pozbyć się wszy i gnid.

Wśród domowej medycyny kuchennej pomocne (podobno) jest połączenie włosów z majonezem, który pozostawia się na włosach, przykrywa czepkiem kąpielowym i udaje się na nocny spoczynek. Tymczasem rano w majonezie powinny znaleźć się martwe wszy. Metoda ta nie jest jednak doskonała – jajeczka pozostają.

Niektórzy zamiast majonezu mogą skorzystać z właściwości wazeliny, która potem usuwa się w pierwszej kolejności za pomocą oliwki dla dzieci. Jaki jest jednak niuans tych metod? Zużycie szamponu może mocno wzrosnąć ze względu na ilość tłustych substancji. Wśród domowych receptur znalazła się również taka, która pomaga odklejenie gnid od włosów. Przepis na płukankę to 2 łyżki octu na 1 litr wody.

Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że grzebień stanowi niejako podstawę do walki z wszawicą. Dlatego warto zwrócić uwagę kupując grzebień na wszy czy przeglądając domową kolekcję która raczej okaże się nieprzydatna do walki z tym pasożytem. Grzebień do wyczesywania wszy powinien mieć gęste ulokowanie “zębów”, czyli jak najmniejsze przestrzenie między nimi. Niektóre grzebienie mogą przypominać nieco grzebienie do wyczesywania psów na wypadek pojawienia się pcheł.

Jakie są domowe sposoby na wszawicę oraz swędzącą głowę od wesz?

Domowy sposób na swędzącą głowę przy wszach

Wszawicy towarzyszy zespół objawów, wśród których najbardziej dokuczliwy jest świąd. Co zatem możemy z tym zrobić? Można pokusić się o domową recepturę na swędzącą skórę głowy. Jej podstawą jest olej roślinny i olejki eteryczne. Poniżej proporcje:

 • 2 łyżki oleju roślinnego
 • 20 kropli olejku z drzewa herbacianego
 • 10 kropli olejku rozmarynowego
 • 15 kropli olejku cytrynowego LUB tymiankowego
 • 15 kropli olejku lawendowego.

Taką mieszankę (uprzednio wymieszaną) nakłada się w suche włosy, zakłada czepek, głowę należy opatulić dodatkowo ręcznikiem i cierpliwie czekać godzinę. Następnie należy przeprowadzić mycie głowy z pomocą szamponu.

█ Walka z wszawicą – przydatne informacje

Warto zdać sobie sprawę, że walka z wszawicą to nie tylko indywidualna walka z pasożytem, ale równolegle grupowa prewencja.

Jak należy to rozumieć? Obecność wszawicy powinna być rozpatrywana również względem osób towarzyszących, które mając kontakt z osobą chorą same mogły paść ofiarą wszy.

Dlatego sprawdzanie skóry głowy, prewencyjne mycie włosów szamponem na wszy z permetryną to istotne elementy leczenia i ograniczenia zakażenia.

Dzieci czy osoby cierpiące na wszawicę powinny zostać odizolowane od osób zdrowych i czasowo odpuścić wizyty w szkole, pracy itd. Oprócz tego, że człowiek jest rezerwuarem wesz, to ich źródłem może być garderoba, która powinna zostać poddana gruntownemu praniu w temperaturze co najmniej 60°C. Dotyczy to nie tylko ubrań, ale również pościeli, bielizny, czapek, szalików, ręczników.

Cześć osób w ramach prewencji stosuje środki odstraszające wszy (dostępne jako plasterki, spraye czy gumki do włosów).

█ Wszawica w pytaniach i odpowiedziach

Rozumiemy, że temat wszawicy i wesz to niewygodny temat do rozmów, dlatego poniżej zebraliśmy kilka często zadawanych pytań związanych z tą chorobą.

Co jest lepsze – szampon, lotion, emulsja na wszawicę?

Wszystko zależy od wielkości inwazji – najkrócej na głowie stosuje się szampon, lotiony i emulsje trzyma się zwykle kilka-kilkanaście godzin. Szampon dostępny bez recepty Sora Forte to typowy środek przeciwpasożytniczy i może mieć zwolenników wśród metod chemicznych.

Czy środki na wszy zwalniają z wyczesywania skóry głowy?

W przypadku wszawicy można wesprzeć się preparatami na wszy, większość z nich nie działa na gnidy i wyczesywanie jest niezbędne i nieodłączne.

Czego nie lubią wszy?

Wszy są wrażliwe na wysoką temperaturę – pranie w przynajmniej 60°C. Oprócz tego nie lubią leków na wszawicę z permetryną czy innych preparatów z substancjami przeciwpasożytniczymi, a także nie chcą być wyczesane.

Dlaczego wszawica powraca?

Powrót wszawicy może oznaczać niepowodzenie pierwszego leczenia, w którym pominięto / niezauważono pozostawionych gnid, z których wyrosły wszy. Terapię taką należy powtórzyć z większą starannością, ewentualnie spróbować wychwycić potencjalne błędy. Powrót wszawicy może również wiązać się z pojawieniem się nowego ogniska wszawicy wśród osób z otoczenia.

Po czym rozpoznać wszawicę skóry głowy?

Po pierwsze jest to obecność pasożyta – żywych dorosłych form i gnid przyczepionych lepką substancją do włosów. Poza tym istotne są symptomy jak zaczerwienienie, uporczywe swędzenie, nadżerki czy przeczosy.

Jak można zarazić się wszami (wszawicą)?

Można zarazić się bezpośrednio od osoby będącej nosicielem lub poprzez kontakt z przedmiotami, na których znajdują się żywe formy lub gnidy.

Co świadczy o aktywnej wszawicy głowy?

Obecność żywych dorosłych form. Błędnym przekonaniem jest obecność samych gnid – to puste jajeczka, które nie są dowodem na bieżącą infekcje.

W momencie występowania obu – żywych i gnid- tak wszawica jest aktywna.

Obecność samego świądu bez obecności gnid i żywych form świadczy o alergii skóry głowy, łupieżu, łojotkowym zapaleniu skóry, ale wyklucza chorobę pasożytniczą jaką jest wszawica.

Czego nie stosuje się w walce z wszawicą?

Kiedyś dobór środków na wszy był bardzo ograniczony, dlatego w babcinych praktykach nie powinno nas dziwić chęć zastosowania rozcieńczalnika do farb, nafty czy parafiny. Dziś obecne są bezpieczniejsze środki, które pozbawione są efektu drażniącego czy łatwopalnego.

Czy da się wygrać ze wszami u dzieci domowymi sposobami? Tak, ale trzeba się trochę postarać!

Jak pozbyć się wszy?

fot. Adobe Stock

Domowe sposoby na wszy u dziecka: co jest najlepsze?
Zdjęcie 1 z 12

Jeśli szukasz domowych sposobów na zwalczanie wszy u dzieci, możesz spróbować proponowanych tu metod. Pamiętaj jednak, że choć każdy z tych naturalnych sposobów na wszy ma swoich wyznawców wśród rodziców, którzy walczyli z wszawicą, naukowe badania nie potwierdzają ich skuteczności w pozbyciu się wszy i gnid (poza mieszanką oleju kokosowego i olejku anyżowego).

Spis treści:

 1. Naturalne leczenie wszawicy krok po kroku
 2. Domowe sposoby na wszy:

3. Jak myć włosy dziecku, które ma wszy? 4. Jak wyczesywać gnidy z włosów? 5. Inne domowe sposoby na wszy

Naturalne leczenie wszawicy krok po kroku

Skuteczny sposób na pozbycie się wszy to żmudny proces. Wymaga cierpliwości i systematyczności. Przede wszystkim należy pamiętać o tych kilku krokach:

 • użyj tłustej bazy (olej kokosowy, oliwa);
 • dodaj do bazy olejek eteryczny (herbaciany, anyżowy);
 • pozostaw na włosach ok. 8 godzin (najczęściej);
 • wyczesz dokładnie wszy i gnidy;
 • umyj włosy dokładnie szamponem (możesz do niego dodać kilka kropli olejku herbacianego);
 • powtórz kurację po tygodniu, w międzyczasie sprawdzając głowę dziecka i czesząc włosy specjalnym grzebieniem.

Domowe sposoby na wszy

Naturalne, domowe sposoby na wszy wymagają więcej czasu i pracy, a efekty nie zawsze są tak zadowalające jak w przypadku preparatów na wszy z apteki (zawierających np. dimetikon), które działają szybciej i eliminują jednocześnie wszy oraz gnidy poprzez ich uduszenie i zasuszenie. Jeśli jednak rozważasz zastosowanie domowych metod na walkę z wszawicą, wypróbuj jeden z poniższych sposobów

Oleje i tłuszcze na wszy

Te naturalne sposoby na wszy u dzieci działają na tej samej zasadzie, bez względu na to, który tłuszcz wybierzesz: duszą żywe wszy.

Musisz wmasować dokładnie olej we włosy dziecka, nałożyć czepek kąpielowy i odczekać przynajmniej 8 godzin, dlatego najlepiej robić to wieczorem i pozostawiać tłuszcz na włosach przez całą noc.

Rano musisz wyczesać włosy specjalnym grzebieniem, a potem umyć je szamponem. Ponieważ olej jest trudny do wypłukania z włosów, na początku możesz użyć płynu do mycia naczyń, a następnie ulubionego szamponu.

Olejki eteryczne na wszy

Uważa się, że niektóre olejki eteryczne, m.in. herbaciany i lawendowy, mogą pomagać w walce z wszami lub działać na nie odstraszająco. Nie wolno ich jednak stosować w formie nierozcieńczonej! Wystarczy, że dodasz kilka kropli wybranego olejku do oleju lub szamponu.

Wśród domowych metod walki z wszawicą wymienia się również ocet jabłkowy i sok z cytryny – jako sposób na rozluźnienie „kleju”, którym samica wszy przyczepia swoje jajka (gnidy) do włosa.

Ciepłą wodę z octem w proporcji 1:1 wcieramy we włosy na całej ich długości (pamiętamy o nasadzie włosów!) i spłukujemy po kwadransie. Taki zabieg trzeba powtarzać co kilka dni.

Ocet jabłkowy na wszy

Ocet jabłkowy skutecznie zabija wszy (nowe gnidy nie zostaną więc złożone na włosach). Jak wykonać wcierkę na gnidy? To bardzo proste! Ocet jabłkowy rozcieńczamy w ciepłej wodzie w proporcji 1:1.

Wcierkę wcieramy we włosy i skórę głowy do czasu aż pozbędziemy się problemu. Gotowe!

Co ciekawe, podobnie jak ocet działa nafta kosmetyczna. Wystarczy, że natrzemy naftą włosy i skórę głowy dzieła, nakładamy czepek i pozostawimy na około godzinę.

Potem już tylko należy wyczesać martwe wszy i umyć głowę malucha.

UWAGA: Niektórzy specjaliści polecają denaturat na wszy. Nie ma jednak żadnej gwarancji, że środek zabije wszystkie wszy. Jest za to dużo szansa, że podrażnia delikatną skórę głowy. Lepiej więc odpuścić sobie tę metodę!

Prostownica na wszy

Jeszcze innym domowym sposobem jest „ugotowanie” wszy i gnid za pomocą suszarki do włosów lub prostownicy. Z prostownicą trzeba jednak bardzo uważać: nie nadaje się do krótkich włosów, a przy długich nadal istnieje duże ryzyko poparzenia dziecka.

Grzebień elektryczny na wszy

Naturalnym, bo niechemicznym sposobem na wszy jest także wykorzystanie grzebienia elektrycznego, zwanego też elektronicznym. Zabija on wszy niewielkim ładunkiem elektrycznym, który jest zupełnie nieszkodliwy dla dzieci. Grzebieniem elektrycznym na wszy trzeba przeczesywać włosy co 2-3 dni. Usuwa on nie tylko dojrzałe osobniki, ale pomaga także wyczesać z włosów gnidy, choć ich nie zabija.

Farba do włosów na wszy

Tak, farbowanie może pomóc w zwalczaniu wszawicy – najskuteczniejsze są w tym farby silnie rozjaśniające. Należy jednak pamiętać, że jes to metoda inwazyjna, która absolutnie nie nadaje się do leczenia wszawicy u dzieci! Co więcej, stosowanie farby do włosów na wszy nie jest naturalnym sposobem, gdyż farby zawierają różne środki chemiczne.

Jak myć włosy dziecku, które ma wszy?

Przed zastosowaniem domowego sposobu na wszy nie myj włosów dziecka szamponem ani odżywką. Również po zmyciu środka przeciw wszawicy nie myj głowy, najlepiej przez 2 dni.

Tłuste preparaty na wszy pomoże zmyć płyn do mycia naczyń albo nałożenie odżywki na włosy przed zmyciem oleju lub olejku.

Myjąc dziecku włosy po zastosowaniu kuracji, możesz też dodać do szamponu kilka kropli olejku herbacianego.

Jak wyczesywać gnidy z włosów?

Bez tego nic nie zadziała! Bez względu na to, czy zdecydujesz się na apteczny preparat na wszy, czy skorzystasz z któregoś domowych sposobów, musisz zaopatrzyć się w specjalny grzebyk do wyczesywania wszy i gnid. Najlepsze są te z metalowymi zębami.

Wyczesywanie gnid jest czasochłonne. Przyda ci się dobre światło, grzebień i biały ręcznik lub prześcieradło (okryj nim ramiona i plecy dziecka). Aby poradzić sobie z wyczesaniem gnid, stosuj się do tej instrukcji:

 • posadź dziecko w jasnym świetle, najlepiej słonecznym
 • ​długie włosy podziel na pasma i przeczesuj każde pasmo od nasady do końca
 • po każdym paśmie wypłucz grzebień w ciepłej wodzie z octem lub mydłem
 • każde pasmo przeczesz kilka razy, po czym oddziel od reszty włosów, których jeszcze nie czesałaś
 • po wyczesaniu wszystkich włosów umyj włosy dziecka szamponem
 • umyj grzebień w gorącej wodzie
 • wypierz ubranie dziecka
 • odkurz podłogę w miejscu, gdzie wyczesywałaś wszy i gnidy

Bądź cierpliwa, zapewnij dziecku rozrywkę na czas zabiegu. Sprawdzaj głowę dziecka codziennie, zawsze może trafić się przegapiona gnida lub wesz! Powtarzaj zabieg co 3-4 dni, jeszcze przez dwa tygodnie, nawet jeśli nie obserwujesz już objawów wszawicy.

Inne domowe sposoby na wszy

Szczegółowe instrukcje, jak stosować różne domowy sposoby na wszy, znajdziesz na kolejnych slajdach: Czytaj też:

 
Jak pozbyć się wszy?

Jak pozbyć się wszy?

Jak pozbyć się wszy?

Jak pozbyć się wszy?

Jak pozbyć się wszy?

Jak pozbyć się wszy?

Jak pozbyć się wszy?

Blog – Wszy. Jak pozbyć się intruzów?

Jak pozbyć się wszy?

Wszawica to choroba, której nie należy się wstydzić. Wywołana jest przez wesz głowową i jest chorobą pasożytniczą. Wszy potrzebują krwi człowieka do przeżycia. Wszawica nie jest chorobą skóry. Wbrew ogólnym opiniom nie wynika tylko z zaniedbań higieny czy długości włosów.

Zarazić się możemy w każdym wieku, ale najczęściej występuje u dzieci i młodzieży. Jest to związane z dużymi zbiorowiskami ludzi (przedszkola, szkoły, internaty, kolonie itp.).

Zarażamy się przez bezpośredni kontakt fizyczny z osobą zarażoną i stosowanie wspólnych przedmiotów, np. szczotek, grzebieni, ubrań, pościeli, nakryć głowy.

Objawy wszawicy

 • swędzenie skóry głowy
 • zaczerwienienie skóry głowy i karku na skutek drapania
 • wrażenie poruszania się czegoś we włosach lub na skórze głowy
 • występowanie gnid (jaj wszy)
 • powiększone węzły chłonne szyi

Jak leczyć?

Przy zdiagnozowanej wszawicy leczymy nie tylko pacjenta, lecz także osoby z jego bliskiego otoczenia.

Aby wyeliminować wszy należy włączyć odpowiedni preparat, który skutecznie wyeliminuje pasożyty. Dostępne są środki w postaci lotionu, szamponu, żelu (Paranit Lotion Spray, Pipi Nitolic przeciw wszawicy zestaw, CICHO wSZA Gumki do włosów 1 opakowanie (4 sztuki) SANITY, Nyda Plus płyn do likwidacji wszy). Nabyć je możemy w aptece.

Po zastosowaniu odpowiedniego specyfiku włosy należy wyczesać grzebieniem. Usuniemy w ten sposób martwe wszy oraz gnidy.

Procedurę z użyciem środka przeciw wszawicy należy powtórzyć po 7-10 dniach. Ważne jest, aby ubrania i pościel wyprać w temperaturze co najmniej 60ºC i wyprasować żelazkiem z funkcją pary.

Wszelkie ozdoby do włosów, grzebienie, szczotki należy wygotować lub zniszczyć.

Pomieszczenia trzeba odkurzyć. Pluszaki wyprać lub przetrzymać w zamrażalniku 24-48 godz.

Pozostałe rzeczy, których nie można prać należy spryskać preparatem owadobójczym.

Czas leczenia zależy od czasu trwania kuracji. Zasady i zalecenia co do sposobu użycia, tj. właściwej aplikacji, czasu działania oraz powtarzania kuracji znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania odpowiedniego preparatu.

Pamiętajmy o systematycznej kontroli i sprawdzaniu skóry głowy, a także odpowiedniej pielęgnacji włosów.

Wesz ludzka nie egzystuje na zwierzętach, dlatego nie jest konieczne przeglądanie sierści zwierząt w obawie, że mogą być przyczyną zakażenia.

Jak pozbyć się wszy

Skuteczne zwalczenie wszy i gnid jest możliwe! I to za pierwszym razem!

Jeżeli po sprawdzeniu włosów i skóry głowy dziecka zauważysz, że cierpi na wszawicę, należy niezwłocznie zastosować odpowiedni preparat na wszy, który wyeliminuje pasożyty z głowy.

Stwierdzenie obecności wszy na głowie jest trudne i stresujące, zarówno dla Ciebie jak i Twojego dziecka. Dlatego szybka i zdecydowana reakcja jest tak istotna.

O sposobach sprawdzania włosów pod kątem wszawicy przeczytasz tutaj.

By Twoje dziecko pozbyło się problemu raz na zawsze – sprawdź włosy domowników – wszyscy powinni zastosować preparat przeciwko wszawicy jednocześnie, co zapobiegnie rozprzestrzenianiu się wszy.

W aptece dostępnych  jest wiele produktów bez recepty zwalczających wszy. Warto poświęcić chwilę czasu i wybrać preparat o potwierdzonej skuteczności wobec wszystkich stadiów rozwojowych i dobrej tolerancji dla dziecka. Nie wstydźmy ani nie bójmy się pytać. Tu chodzi o dobro i zdrowie naszego dziecka.

Jak pozbyć się wszy?

Ważne, by postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Jeżeli na ulotce widnieje informacja o  tym, że produkt eliminuje pasożyty już w 10 minut, nie ma potrzeby trzymać go dłużej na włosach. Szybkie działanie jest komfortem zarówno dla dziecka, jak i dla nas samych.

Wszyscy wiemy, jak trudno jest nakłonić malucha do spokojnego siedzenia. Natomiast jeżeli nasza pociecha jest alergikiem bądź astmatykiem, wybierzmy produkt bez zapachu w formie roztworu  z wygodną aplikacją (takie informacje powinny być widoczne na opakowaniu).

Unikniemy wtedy rozpylania mgiełki preparatu i jej wdychania.

Ważne, aby preparat był skuteczny wobec wszystkich stadiów rozwojowych wszy:  dorosłych pasożytów, larw wszy – nimf i gnid. Powinien je zwalczać już po pierwszej aplikacji, dzięki czemu zahamowane jest ryzyko przeniesienia wszy na inną osobę i rozprzestrzenianie się zakażenia.

Przy wyborze produktu na wszy warto zwrócić uwagę na poniższe informacje:

 • Udokumentowana skuteczność działania wobec wszystkich postaci wszy: gnid (jaja wszy), nimf (postać larwalna), dorosłych pasożytów – dzięki temu eliminujesz ryzyko nawrotu wszawicy.
 • Jedna aplikacja – hamujesz ryzyko rozprzestrzeniania się wszawicy. Jeżeli w ulotce widnieje zapis, iż terapię należy powtórzyć po upływie kilku dni, może to oznaczać, że produkt nie działa skutecznie na gnidy – jaja wszy.
 • Sposób działania – nie mechaniczny, nietoksyczny, a fizyczny sposób działania niweluje możliwość nabycia przez wszy odporności na produkt (to tak jak z antybiotykami i bakteriami). Mamy zatem pewność, że zastosowany preparat za każdym razem zadziała z odpowiednią skutecznością.
 • Bezpieczeństwo stosowania – brak substancji neurotoksycznych, dobra tolerancja dla dzieci. Składniki preparatu działają tylko na wszy, nie przenikają przez skórę i nie mają wpływu na organizm. Co więcej, w przypadku ponownego zarażenia, terapię można bez ryzyka powtórzyć.
 • Brak ograniczeń wiekowych – masz wtedy pewność, że produkt będzie bezpieczny dla każdego.
 • Niektóre preparaty mogą zawierać substancje ułatwiające rozczesywanie włosów i wyczesywanie pasożytów – np. wosk z jojoby. Dzięki temu kuracja nie jest tak męcząca dla dzieci.

Jak usunąć gnidy? Poradnik krok po kroku

Nie obejdzie się też bez zrobienia wielkich porządków w domu czy mieszkaniu. Zanim to jednak nastąpi trzeba skupić się na dziecku i uwolnić je od nieznośnego swędzenia. Jak zatem usunąć gnidy i skutecznie zawalczyć z wszawicą? Przygotowaliśmy poradnik, w którym opisujemy całą procedurę krok po kroku.

Krok 1: sprawdzamy, czy to na pewno wszawica

O tym, że dziecko może mieć wszawicę niezawodnie świadczy intensywne drapanie się pociechy po głowie.

Warto natomiast wiedzieć, że ten objaw występuje dopiero po około 2 tygodniach od zakażenia, kiedy infekcja jest już zaawansowana.

Stąd tak ważne jest, aby rodzice bardzo często dokonywali profilaktycznego przeglądu skóry głowy dziecka. Najlepiej będzie robić to codziennie wieczorem, nie czekając na to, aż pojawi się świąd.

Regularne przeglądanie głowy dziecka ma szczególnie duże znaczenie w sytuacji, gdy pociecha uczęszcza do żłobka lub przedszkola – są to „rozsadniki wszawicy”, bo właśnie w tych placówkach najczęściej dochodzi do zakażenia. Wynika to po prostu z nieostrożnych, ale jednocześnie naturalnych dla dzieci odruchów, jak pożyczanie sobie czapek, opasek, spinek, grzebyków, szczotek, przytulanie się, kulanie po podłodze etc.

Dokładną instrukcję, jak sprawdzić czy dziecko ma wszy, podajemy w osobnym artykule.

Krok 2: sięgamy po preparat na wszy

Walkę z wszawicą zawsze zaczynamy od zastosowania specjalnego preparatu na wszy. Nie ma sensu usuwać gnid z głowy dziecka przed zwalczeniem gnieżdżących się na niej pasożytów. Dopiero po ich wyeliminowaniu możemy zabrać się za wyczesywanie martwych wszy oraz złożonych przez nie jaj.

Wybór specjalistycznych preparatów jest bardzo duży. Szczególnie popularne wśród rodziców są szampony na wszy dla dzieci, które – choć spełniają swoją funkcję – to często wymagają ponownego zastosowania po 7-10 dniach.

Dlatego dużo lepszym pomysłem będzie zastosowanie preparatu na wszy Pipi Nitolic spray 30 ml z grzebieniem. Jest to środek przeznaczony do leczenia wszawicy wywołanej przez wesz głowową, który może być stosowany zarówno u dzieci, jak i dorosłych.

Preparat likwiduje wszy i gnidy już po pierwszej aplikacji. Środek ten jest bardzo bezpieczny, ponieważ nie zawiera środków owadobójczych.

Wykorzystuje natomiast technologię O-effect, dzięki czemu dokładnie pokrywa włosy i gwarantuje 100% skuteczność.

 • To warto wiedzieć
 • Preparat na wszy Pipi Nitolic posiada Atest Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.
 • Krok 3: usuwamy gnidy

Gnidy są dość łatwe do namierzenia, ponieważ mają charakterystyczny wygląd i można je dostrzec gołym okiem. Szukamy ich między włosami, do których są przyklejone. Jako ciekawostkę (choć mało sympatyczną) podajmy, że samica wszy ludzkiej składa około trzystu jaj. Trudno więc byłoby je przegapić podczas przeglądu głowy dziecka.

Gnidy mają charakterystyczny kolor, który można określić, jako biało-perłowy. Szukajmy ich nie tylko na głowie, ale też na ubraniach dziecka.

Jaja wszy ludzkiej potrafią przeżyć poza organizmem żywiciela nawet do dwóch tygodni – to kolejny argument przemawiający za tym, aby w przypadku stwierdzenia wszawicy bardzo dokładnie wysprzątać mieszkanie, wyprać pościel, pluszowe zabawki, odkazić tapicerowane meble itd.

Po namierzeniu gnid zabieramy się za ich mechaniczne usunięcie. Tutaj od razu uspokajamy: to mit, że wszawicę leczy się poprzez ogolenie głowy dziecka na „zero”. Nie trzeba tego robić, bo dysponujemy już bardzo skutecznymi preparatami na wszy i gnidy, które rozwiązują problem praktycznie od ręki.

Pozbycie się gnid z włosów dziecka nie jest wcale takie proste, a już na pewno nie wtedy, gdy będziemy to robić przy pomocy zwykłego grzebienia lub własnych palców. Najwygodniej jest sięgnąć po specjalny zestaw do usuwania gnid Pipi Nitolic. Jest on bardzo łatwy w użyciu.

W skład zestawu wchodzi Nitolic nit remover – to emulsja rozpuszczająca cementowe spoiwo, którym wesz przytwierdza jaja do włosów. Dodatkowo w zestawie znajdziemy grzebień Nitolic, który jest bardzo gęsty, a tym samym z łatwością wybiera wszystkie gnidy oraz martwe wszy.

Grzebień znajdziemy także w zestawie z wspomnianym wcześniej preparatem na wszy Pipi Nitolic. Chcąc objąć leczeniem całą rodzinę (a jest to konieczne) najkorzystniej będzie kupić zestaw Pipi Nitolic leczenie i ochrona, zawierający środek  Pipi Nitolic, grzebień oraz preparat odstraszający wszy Pipi Nitolic prevent plus, który należy stosować prewencyjnie.

To warto wiedzieć

Taki zestaw wystarczy do wyleczenia z wszawicy 1 osoby z długimi włosami lub 2 osób z włosami średnimi lub 4 osób z włosami krótkimi.

Jak widać pozbycie się gnid i martwych wszy z włosów dziecka nie jest szczególnie trudne. Ostatnim, bardzo ważnym krokiem powinno być natomiast wprowadzenie w domu podstawowych zasad zapobiegania wszawicy, które szczegółowo opisaliśmy w osobnym artykule.

Swędzący problem, czyli jak pozbyć się wszy — Dziecko i zdrowie

O wszach każdy słyszał. Być może niekórzy z Was osobiście doświadczyli inwazji tych pasożytów na sobie lub swoich dzieciach. Przedszkole czy szkoła nieuchronnie zwiazane jest z nawracającymi infekcjami, o czym pisałam w poprzednich postach o odporności. Instytucje te niestety niosą również inne ryzyko- zarażenia wszawicą. A jeśli już któregoś dnia Twój przedszkolak przyniesie do domu wszy, najpewniej bedzie to już swędzący problem całej rodziny. Bardzo często przychodzą do mnie do gabinetu spanikowani rodzice, bo ich dziecko ma wszy, bo to już kolejny epizod… bo nie wiedzą co robić.

Bohaterem tego posta będzie więc wesz ludzka, przez wszystkich znienawidzona, dla wielu odrażająca. Drogi Rodzicu, spróbuj jednak pokonać obrzydzenie i wczytaj się proszę w poniższy post, byś wiedział jak postępować w przypadku tych uciążliwych, nieproszonych gości w Waszym domu.

Wszawica jest chorobą pasożytniczą skóry wywoływaną przez wesz ludzką. Wszy żywią się krwią, a człowiek jest ich jedynym żywicielem. Wielkość dorosłych osobników może dochodzić do 4,7mm. Wszystkie stadia rozwojowe wszy głowowej odbywają się na skórze.

Samica żyje 3-4 tygodnie i po osiągnięciu dojrzałości płciowej składa dziennie do 10 jaj, zwanych gnidami, które dzięki nierozpuszczalnej substancji kleistej produkowanej przez pasożyta zostają przytwierdzone do łodygi włosa, ok. 4mm powyżej skóry głowy. Odległość gnid od skóry może świadczyć o długości trwania wszawicy, ponieważ w miarę wzrostu włosa gnidy oddalają się od powierzchni skóry.

Do zarażenia dochodzi w wyniku kontaktu bezpośredniego ze skórą owłosioną głowy osoby zainfekowanej lub pośrednio przez kontakt z przedmiotami należącymi do osoby zarażonej (np. szczotki, grzebienie, spinki do włosów, czapki, poduszki)

Pytacie mnie często: “Ale dlaczego akurat moje dziecko? Przecież jest zawsze czyste i zadbane!” No właśnie, wszawica błędnie kojarzona jest z ewidentnymi zaniedbaniam higienicznymi.

Zawsze tłumaczę, że wszawica występuje bardzo często epidemicznie u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Jest to związane z typowymi zachowaniami dla tej grupy wiekowej tj. gry zespołowe, wspólna zabawa i zajęcia.

Kolejna uwaga- wszy głowowe nie potrafia skakać, latać ani pływać. Dlatego do zarażenia konieczny jest BEZPOŚREDNI kontakt głowy z głową.

Miejsca, w których najczęściej gnieżdżą się wszy, to włosy na potylicy, skronie i za uszami.

W miejscu ukłucia powstają swędzące grudki zapalne. Ciągłe drapanie skóry prowadzi do powstawania sączących się nadżerek, które mogą się pokrywać strupem lub ulec wtórnej infekcji bakteryjnej.

Rozpoznanie wszawicy potwierdza obecność żywych wszy oraz gnid. Dorosłe osobniki są trudniej dostrzegalne ze względu na fakt, że szybko się przemieszczają. Gnidy mają wygląd białych, opalizujących kapsułek, wielkości główki od szpilki, mocno przytwierdzonych do włosów.

Celem leczenia wszawicy jest zabicie dorosłych osobników wszy oraz zniszczenie ich jaj. Działanie wszystkich dostępnych preparatów polega na zmianie przewodnictwa nerwowego w organiźmie wszy.

Na polskim rynku dostępne są preparaty permetryny (np. Sora Forte), które można stosować powyżej 2 rż oraz dimetikonu i cyklometikonu (np. Hedrin czy Nitolic) dla dzieci powyżej 6 mż.

Dostępne są też preparaty zawierające wyciągi roślinne, np. z kwiatów wrotyczu czy ziela ostróżki polnej z dodatkiem stężonego kwasu octowego, które są zalecane dla dzieci powyżej 6 rż.

Wszystkie te preparaty dostępne są w aptekach bez recepty. Jeśli masz pewność rozpoznania, możesz wspierajac sie tym postem, rozpocząć leczenie samodzielnie.

Dojrzewanie jaj pasożyta trwa około tygodnia, dlatego po tym okresie należy przeprowadzić badanie kontrolne i w razie konieczności kurację powtórzyć.

Możesz zastosować też domowy sposób usuwania gnid. Użyj roztworu octu i wody (w proporcji 1 łyżka stołowa octu na 500ml wody). Roztwór ten rozpuszcza substancję kleistą przytwierdzającą gnidy do łodygi włosa i ułatwia ich wyczesywanie.

Kolejna cenna porada, którą polecam rodzicom, a którą przekazała mi pewna doświadczona doktor dermatolog- to użycie rozgrzanej prostownicy na pasma włosów. Wysoka temperatura rozgrzanej prostownicy pomaga w zwalczaniu gnid.

Skuteczne może okazać się też nałożenie wazeliny kosmetycznej na skórę owłosionej głowy na noc, pod przykryciem. Lepka substancja zatyka przetchlinki oddechowe pasożyta i dusi go.

Przy wtórnym nadkażeniu bakteryjnym możesz zastosować 1-2% wodny roztwór pioktaniny (powszechnie znany wszystkim fiolet).

Przy nasilonych objawach świądu pomocne mogą być leki antyhistaminowe oraz miejscowe maści sterydowe.

Zalecane jest przeleczenie wszystkich osób z bliskiego otoczenia dzieci, u których rozpoznano wszawicę

Przypominam sobie pacjentów, którzy przeleczyli wszystkich domowników wraz z psem i dwoma kotami:) Zapamietaj- nie musisz przeglądać sierści zwierząt, ani tym bardziej ich leczyć. Wesz głowowa nie bytuje na zwierzętach domowych!

Wszy głowowe poza organizmem żywiciela mogą przeżyć 2-3 dni. Dlatego aby zapobiec reinfekcji oraz szerzeniu się zarażenia powinieneś: zdezynfekować i umyć używane szczotki, grzebienie i ozdoby do włosów. Nakrycia głowy oraz pościel i poduszki powinieneś wyprać w wysokiej temperaturze (powyżej 55stC) i wyprasować.

I już teraz zapraszam do śledzenia moich kolejnych postów.Zachęcam też do pozostawiania komentarzy.

Jeśli macie jakieś pomysły, sugestie co do kolejnych postów- piszcie śmiało:)

* Treści zawarte w blogu mają funkcję edukacyjną i nie mogą zastąpić osobistego kontaktu z lekarzem.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*