Jak leczyć trądzik u dorosłych?

Trądzik kojarzony jest przez większość z nas z czasem młodzieńczym, kiedy przechodzi się przez okres dojrzewania. Najczęściej pojawienie się trądziku w tym wieku związane jest z burzą hormonów, które przyczyniają się do powstania zaczerwienień oraz ropnych wyprysków.

Jednak jak się okazuje trądzik może również występować u osób dorosłych. Mimo dojrzałego wieku na skórze mogą pojawić się czerwone wypryski, ale warto wiedzieć, że przyczyna ich powstawania jest zupełnie inna.

Jak zatem zapobiegać i radzić sobie z trądzikiem u osób dorosłych?

1) Przyczyny trądziku u dorosłych 2) Jak leczyć trądzik u dorosłych?

Przyczyny trądziku u dorosłych

Mówiąc o trądziku u dorosłych mamy na myśli osoby po 30. roku życia. Ta dolegliwość częściej dotyka kobiet, a przyczyn jego powstawania jest kilka. Pierwszą z nich może być trądzik przewlekły.

Z trądzikiem przewlekłym mamy do czynienia wtedy, kiedy mimo osiągnięcia dojrzałości młodzieńczy trądzik ciągle pozostał lub systematycznie powraca. Innym czynnikiem powodującym trądzik u dorosłych jest podłoże hormonalne, jak cykl miesiączkowy lub problemy z tarczycą.

Niestety nierzadko sami przyczyniamy się do powstawania trądziku poprzez stosowanie zbyt ciężkich i tłustych kosmetyków oraz nieprawidłową pielęgnację skóry lub stosując źle dobraną dietę.

Jak leczyć trądzik u dorosłych?

U dorosłych powstanie trądziku może również być spowodowane stresem, szczególnie jeśli utrzymuje się przez długi czas. W okresie stresu produkowany zostaje kortyzol, który odpowiedzialny jest również za produkcję sebum, tym samym przyczyniając się do złej kondycji skóry. Nagłe pojawienie się trądziku może również być spowodowane przez:

Oczywiście nie bez wpływu na kondycję naszej skóry ma palenie papierosów, czy picie kawy i herbaty w dużych ilościach lub zbyt częste sięganie po alkohol.

Jak leczyć trądzik u dorosłych?

Leczenie trądziku nie jest proste. Wymaga czasu oraz regularności. Jednak efekty leczenia są bardzo zadowalające. Jak zatem przebiega leczenie? Najważniejszą kwestią podczas leczenia trądziku u dorosłych jest zdiagnozowanie przyczyny. W zależności od tego dobiera się odpowiednią metodę, do której zalicza się:

 • prawidłową pielęgnację skóry,
 • zmianę diety oraz nawyków żywieniowych,
 • zabiegi kosmetyczne,
 • zabiegi medycyny estetycznej.

Prawidłowa pielęgnacja skóry może przynieść szybkie efekty, dlatego warto o nią zadbać. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie oczyszczanie, tonizowanie, nawilżanie oraz złuszczanie. Jednak należy pamiętać, aby wybierać kosmetyki odpowiednie dla naszej skóry.

Wykluczenie z diety konserwantów oraz wysoko przetworzonej żywności pozytywnie wpłynie na stan skóry. Ponadto odpowiednia ilość witamin i składników mineralnych ma duże znaczenie dla kolorytu, blasku oraz ogólnej kondycji skóry.

Laseroterapia

W walce z trądzikiem niezwykle skuteczne są zabiegi medycyny estetycznej. Należy do nich przede wszystkim laseroterapia. Jest to zabieg mało inwazyjny oraz przynoszący spektakularne efekty w walce z trądzikiem u osób dorosłych. Wszystko dlatego, że wiązka lasera zamyka rozszerzone naczynka, usuwa przebarwienia, znamiona, włókniaki blizny, a nawet rozstępy.

Trądzik dorosłych to wyzwanie

ROZMOWA Z DR N. MED. EWĄ CHLEBUS Z KLINIKI NOVA DERM.

Trądzik kojarzy nam się głównie z nastolatkami, tymczasem to choroba nie tylko młodych osób. Ostatnio coraz częściej słyszy się, że występuje również u dorosłych.

Co prawda typowe zmiany trądzikowe, w różnym nasileniu, występują u 80-100 proc. osób w wieku pomiędzy a 25. rokiem życia, jednak stosunkowo niedawno pojawiła się nowa postać choroby, nazwana trądzikiem ludzi dorosłych (TLD) lub trądzikiem późnego wieku. Okazuje się, że zmiany trądzikowe występują aż u ponad 54 proc. kobiet i 40 proc. mężczyzn po 25. roku życia.

Współczynnik występowania tej choroby u dorosłych, w poszczególnych grupach wiekowych, przedstawia się następująco: w grupie osób w wieku 20-29 lat – 50,9 proc. u kobiet i 42,5 proc. u mężczyzn, w grupie 30- 39 lat – 35,2 proc. u kobiet i 20,1 proc. u mężczyzn, w grupie 40-49 lat – 26,3 proc. u kobiet i 12 proc. u mężczyzn, po 50. roku życia – 15, 3 proc. u kobiet i 7,3 proc.

u mężczyzn. Trądzik dorosłych odkryto całkiem niedawno. Pierwsza przełomowa praca dotycząca tego schorzenia została opublikowana w 1997 r. w „British Journal Dermatological”. Wykazano w niej, że na przełomie lat 90. średni wiek pacjentów z trądzikiem zwiększył się z 20,5 do 26,5 lat.

Początkowo trądzik dorosłych określano mianem trądziku kobiet dorosłych, mimo że dotyka on również mężczyzn.

Jakie są przyczyny trądziku dorosłych?

Do rozwoju choroby przyczynia się wzmożona produkcja sebum, nadmierne rogowacenie ujść mieszków włosowych, namnażanie bakterii Propionibacterium acnes. Ogromną rolę odgrywa też stres, jak również, w przypadku kobiet, odstawienie leków antykoncepcyjnych.

Czy leczenie trądziku u osób po 25. roku życia powinno wyglądać inaczej niż u nastolatków?

Nie, leczenie jest podobne, bez względu na wiek. Terapia zależy od stopnia intensywności choroby. Jeśli zmiany skórne są nasilone, zaleca się leczenie doustne. Jako terapię pierwszego rzutu stosuje się antybiotyki w dawkach subbakteryjnych, najczęściej z grupy tetracyklin.

Duża skuteczność antybiotyków wiąże się jednak z dużym obciążeniem dla organizmu, pojawiają się działania niepożądane, np. dolegliwości żołądka i jelit czy nadwrażliwość na światło. Antybiotyki są dobre na początek leczenia trądziku, gdyż rezultaty są szybko widoczne.

W przypadku cięższych, przewlekłych i opornych na terapię postaci choroby stosuje się leki doustne, które zawierają izotretinoinę (lek z grupy retinoidów). W przypadku zaburzeń hormonalnych włącza się leki hormonalne. Istotną rolę odgrywa leczenie miejscowe.

Najczęściej stosuje się retinoidy, kwas azelainowy, nadtlenek benzoilu, antybiotyki stosowane miejscowo, substancje powodujące złuszczanie naskórka, a także hamujące produkcję melaniny. Nadtlenek benzoilu wykazuje działanie przeciwbakteryjne, likwiduje zaskórniki i hamuje produkcję łoju.

Niestety, może powodować podrażnienia skóry (zaczerwienienia, pieczenie i zbyt silne łuszczenie) i wysuszenie. Czasami może dojść do reakcji alergicznych. Preparaty zawierające nadtlenek benzoilu są bardzo skuteczne. W terapii podtrzymującej rekomendowane są pilingi chemiczne, czasem łączone z mikrodermabrazją.

Najlepsze efekty występują po pilingach pirogronowych i salicylowych. Bardzo istotne jest leczenie doustne. Tetracykliny dają mało efektów niepożądanych, ale trudno co chwilę je powtarzać. Do naprawy uszkodzeń skóry po trądziku stosuje się natomiast pilingi z wykorzystaniem retinoidów i kwasu trójchlorooctowego.

Retinoidy eliminują nieprawidłowości procesu rogowacenia, hamują produkcję sebum, regulują proces odnawiania skóry. Kwas witaminy A normalizuje zaburzony proces rogowacenia. Pomaga oderwać się od siebie sklejonym komórkom rogowym, co powoduje otwarcie zaskórników. Poza tym normalizuje chorobowo powiększone gruczoły łojowe i działa bakteriobójczo.

Byłby to idealny środek przeciwko trądzikowi, gdyby nie jego zasadnicza wada – bardzo silnie podrażnia skórę. Kuracja jest trudna, wymaga uwagi i precyzyjnego przestrzegania zaleceń lekarza. Inaczej jest z pochodnymi kwasu witaminy A, zwłaszcza z izotretinoiną.

Sprawdziła się ona już 20 lat temu jako lek doustny, zwłaszcza w ciężkich przypadkach trądziku młodzieńczego, głównie u chłopców. Dla nich był to prawdziwie cudowny środek likwidujący nadmierne wydzielanie sebum i stany zapalne. U kobiet terapię należy przeprowadzać bardzo ostrożnie. Bezwzględnie muszą one stosować skuteczne środki antykoncepcyjne, gdyż w przypadku ciąży może dojść do deformacji płodu. Izotretinoina mimo efektów niepożądanych jest bardzo ważnym lekiem przy leczeniu trądziku dorosłych.

W trakcie leczenia izotretinoiną często pojawia się wysuszenie skóry. Jak wtedy o nią dbać?

W przypadku leczenia izotretinoiną wysuszenie skóry występuje niemal u 100 proc. osób. Konieczne jest stosowanie preparatów nawilżających i łagodnych bezdetergentowych środków myjących. Odpowiednia pielęgnacja nawilżająca w trakcie leczenia izotretinoiną w dużym stopniu pozwala zredukować objawy suchości skóry.

Preparaty powinny być dobrze tolerowane i wykazywać wysoką skuteczność w nawilżaniu. Zimą to mniejszy problem niż latem, jednak warto pamiętać, że pacjenci z trądzikiem wymagają specjalistycznej ochrony przeciwsłonecznej. Produkty powinny mieć lekką konsystencje, nie natłuszczać skóry i nie zawierać substancji komedogennych.

To ważne szczególnie u osób, u których po ustąpieniu zmian zapalnych występują przebarwienia. Jeśli u pacjenta podczas leczenia izotretinoiną dodatkowo jest stosowana terapia hormonalna jako leczenie wspomagające lub antykoncepcyjne, to warto pamiętać, że leki te mogą stymulować lub zaostrzać przebarwienia, dlatego ważne jest zalecanie ochrony przeciwsłonecznej.

Koniecznie trzeba zwrócić uwagę, czy dany produkt przeciwsłoneczny jest przeznaczony do pielęgnacji skóry trądzikowej.

W leczeniu trądziku wykorzystuje się także kwasy owocowe.

Tak, wykorzystuje się np. jabłkowy, mlekowy, cytrynowy. Najczęściej stosowany jest kwas glikolowy uzyskiwany z trzciny cukrowej.

Może być stosowany przez pacjenta w domu lub, w dużych stężeniach, przez lekarza w formie pilingu. Kwas owocowy działa podobnie jak kwas witaminy A, ale znacznie mniej skutecznie.

Nie wywołuje jednak takich podrażnień. Jest też stosowany do wygładzania blizn po trądziku.

Czy w przypadku trądziku mogą być pomocne zabiegi oczyszczające w gabinetach kosmetycznych?

Zabiegi w salonach kosmetycznych nie są wskazane. Cery trądzikowej nie oczyszczamy poprzez mechaniczne usuwanie zaskórników czy wyciskanie wykwitów ropnych.

Leia também:  Wierzchniactwo – co to jest, przyczyny, objawy, leczenie

Jak prawidłowo pielęgnować skórę trądzikową?

Należy do tego stosować dermokosmetyki do cery trądzikowej. Właściwa pielęgnacja jest na tyle ważna, że przy lekkim nasileniu zmian może przez długi czas być jedyną formą leczenia. Pielęgnacja jest ważna także podczas leczenia, w okresie wyciszenia choroby, czyli tzw. remisji, jak również pomiędzy okresami zaostrzeń w postaci nawrotowej choroby.

Na czym polega działanie nowoczesnych dermokosmetyków do pielęgnacji skóry trądzikowej?

Powinny one łączyć działanie regulujące wydzielanie sebum, ograniczające rozwój bakterii, keratolityczne, złuszczające i zmniejszające ilość zaskórników. Jednocześnie formuły kosmetyków muszą być tak dobrane, żeby nie powodowały podrażnień, tylko je łagodziły, oraz żeby nie nasilały przesuszenia skóry.

Podstawowym składnikiem preparatów przeciwtrądzikowych dostępnych bez recepty jest kwas salicylowy (betahydroksykwas). To substancja złuszczająca, przeciwzaskórnikowa i przeciwzapalna. Kwas salicylowy często jest łączony z kwasem glikolowym, określanym jako alfahydroksykwas, a także z kwasem laktobionowym.

Obydwa działają przeciwzaskórnikowo, złuszczająco, powodują lepsze nawilżenie skóry i przywracają jej jednolity wygląd. Ważnym składnikiem jest cynk, który ogranicza rozwój bakterii, działa przeciwzapalnie. Podobną rolę odgrywa amid kwasu nikotynowego.

Skóra trądzikowa jest skłonna do podrażnień, szczególnie u pacjentów po 25. roku życia, dlatego kosmetyki

do jej pielęgnacji powinny mieć właściwości nawilżające. Wykorzystywane jest działanie kwasu hialuronowego. Preparaty powinny działać też przeciwłojotokowo, przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie.

Preparaty myjące są w postaci żelu, pianki, toniku, pilingu. Czym kierować się przy ich wyborze?

Do oczyszczania i codziennej pielęgnacji proponuje się różne formy kosmetyków myjących, ponieważ skóra trądzikowa może być pogrubiała, łojotokowa, ale również bardzo wrażliwa, łatwo reagująca na wszystkie bodźce, nawet mycie. Pacjent może dobrać odpowiedni kosmetyk. Skóry wrażliwe lepiej tolerują płyny micelarne.

Czy kobiety ze zmianami trądzikowymi mogą stosować podkłady pod makijaż?

Lekarze najchętniej zakazaliby stosowania kryjących, ciężkich podkładów. Jednak kobiety nie chcą zrezygnować z tego typu pielęgnacji, szczególnie gdy występują nawrotowe zmiany zapalne i przebarwienia.

Przemysł kosmetyczny szuka kryjących substancji, które nie są komedogenne i mogą być zastosowane w kosmetykach przeznaczonych do makijażu skóry trądzikowej.

Nowoczesne podkłady przeznaczone do skór trądzikowych

nie powodują zaostrzeń choroby. Współczesne dermokosmetyki poprawiają wygląd skóry, wyrównują, rozjaśniają i ujednolicają jej kolor. Odpowiednio dobrana terapia jest warunkiem powodzenia w walce z tą chorobą.

Sądząc po tak różnorodnych metodach terapii, leczenie trądziku nie jest łatwe?

To wciąż ogromne wyzwanie dla lekarzy. To wynika z charakteru tej choroby, z jej nieprzewidywalności. Jest ona przewlekła, o niekontrolowanych zaostrzeniach i nieprzewidywalnych nawrotach, a w związku z tym o dużym ryzyku terapeutycznym. Każdy przypadek wymaga indywidualnego podejścia i na każdym etapie innych leków.

Wróćmy jednak na koniec do trądziku – i tego młodzieńczego, i dorosłych. Czym one się różnią?

W trądziku młodzieńczym występują liczne zaskórniki, zmiany zapalne, grudki i krostki, głównie na czole, nosie, uszach – układ zmian przypomina literę T. W trądziku dorosłych, zwłaszcza u kobiet, zajęta jest dolna część twarzy – podbródek, linia żuchwy i szyja oraz linia brzegowa twarzy. Układ zmian przypomina literę U. W dolnej części twarzy mogą pojawiać się pojedyncze guzki.

Wspomniała Pani, że leczenie trądziku jest ogromnym wyzwaniem dla lekarzy. Jakie przypadki są najtrudniejsze?

Najtrudniej leczy się trądzik skóry wrażliwej, a trzeba wiedzieć, że po 25. roku życia skóra zmienia się morfologicznie i czynnościowo, stając się trudniejszą do leczenia.

Rozmawiała Bożena Stasiak

ŚWIAT LEKARZA 3DJak leczyć trądzik u dorosłych?

Trądzik u dorosłych: przyczyny, badania i leczenie

Jak leczyć trądzik u dorosłych?

Chyba każda osoba przechodząca przez problemy z trądzikiem przyzna, że potrafi być on prawdziwym utrapieniem. Na szczęście współczesna medycyna pozwala na całkowite pozbycie się niechcianych pryszczy dzięki odpowiednim preparatom. Niestety leczenie trądziku jest często długotrwałe i wymaga nawet dwuletniej terapii podtrzymującej.

Od kilku lat dermatolodzy obserwują niepokojący wzrost liczby dorosłych pacjentów mierzących się z problemem trądziku. W przypadku nastolatków uznajemy wypryski za naturalne, natomiast u osób po dwudziestym, trzydziestym, a nawet czterdziestym roku życia budzą już one pewne zaskoczenie.

Trądzik u dorosłych objawia się głównie u kobiet, choć mężczyźni nie są całkowicie wolni od ryzyka jego wystąpienia.

Bolesne, nieraz ropne pryszcze i zaskórniki pojawiają się głównie w okolicach brody, policzków i szyi, a nie jak u nastolatków w tzw. strefie T (czoło, nos i broda).

Wiele osób narzeka zwłaszcza na trudne w wyciśnięciu, głębokie krosty. Gdy już uda się je usunąć, na skórze pojawiają się blizny, których leczenie trwa czasem nawet kilka miesięcy.

Podłoże trądziku u dorosłych jest nieco inne niż u nastolatków.

Najczęstszą przyczyną jest nieprawidłowa pielęgnacja skóry, która zmienia się z czasem i potrzebuje odpowiednio dobranego oczyszczania i nawilżenia.

U dorosłych wydzielina produkowana przez gruczoły łojowe jest gęstsza, co w połączeniu z rogowaceniem naskórka powoduje, że utyka ona w ujściach przewodów łojowych i tworzy stan zapalny.

W dobraniu odpowiedniej pielęgnacji najlepiej pomoże dermatolog. Wielu pacjentów twierdzi, że ma tłustą cerę, jednak nie zauważają, że z wiekiem stała się ona sucha.

W aptekach i drogeriach mamy do wyboru wiele kosmetyków oczyszczających, stworzonych z myślą o skórze wrażliwej i trądzikowej.

Pamiętaj, by nie wybierać tych przeznaczonych dla trądziku młodzieńczego, ponieważ preparaty te mają tendencję do wysuszania naskórka.

Intensywny tryb życia połączony ze stresem i złą dietą również może być przyczyną powstawania wytrysków.

Warto na jakiś czas zrezygnować całkowicie ze słodyczy i ostrych przypraw i czujnie obserwować stan swojej skóry.

W walce ze stresem pomogą ziołowe herbatki, większa ilość snu i uprawianie ulubionej dyscypliny sportowej. Pamiętaj o tym, że trądzik u dorosłych da się wyleczyć!

U około 20% pacjentów za trądzik odpowiedzialne są hormony.

Ze względu na fakt, że problemy hormonalne objawiają się na najróżniejsze sposoby, czasem trudno połączyć ze sobą pozornie niezwiązane przypadłości.

Jeśli poza wypryskami zauważymy u siebie problemy ze snem, potliwością, przybieraniem na wadze lub nagłą utratą kilogramów warto przyjrzeć się bliżej wszystkim tym objawom.

Jeszcze przed wizytą u dermatologa warto przeprowadzić badania krwi skupiające się wokół hormonów tarczycy, hormonów płciowych i przysadki mózgowej.

Jeśli któryś z nich okaże się odbiegać od normy, może być jednocześnie przyczyną problemów skórnych.

Zazwyczaj lekarze i tak zlecają pacjentom serię testów, dlatego szybszym sposobem na otrzymanie diagnozy, będzie wykonanie badań diagnostycznych zawczasu.

Jakie badania na trądzik warto wykonać?

 • Testosteron wolny i całkowity
 • DHEA-SO4
 • Hormony tarczycy TSH, FT4 oraz FT3
 • Prolaktynę, LH i FSH

Wszystkie te i wiele innych badań możesz przeprowadzić bez wychodzenia z domu. Dzięki stronie uPacjenta możesz zamówić pielęgniarkę, która przyjedzie do Ciebie w ustalonym terminie i wykona domowe badania krwi. Wyniki sprawdzisz szybko przez internet, a jeśli któryś z nich Cię zaniepokoi, możesz skonsultować go ze specjalistą online.

Badania wraz z domowym pobraniem krwi możesz zamówić na naszej stronie

Trądzik u dorosłych – przyczyny powstania, leczenie

Trądzik to jedno z najczęściej diagnozowanych schorzeń dermatologicznych. Niegdyś zmagały się z nim wyłącznie osoby młode. Obecnie z trądzikiem borykają się także dorośli, u których zmiany mają charakter przewlekły. Leczenie tej choroby w dorosłym wieku jest procesem długotrwałym. Opiera się na farmakoterapii, ale wymaga także zmiany codziennych nawyków.

Etiologia powstawania trądziku u dorosłych jest złożona. Najczęstszym czynnikiem sprawczym są zaburzenia gospodarki hormonalnej, lecz to niejedyna przyczyna tej przypadłości.

Zaskórniki mogą pojawić się również z powodu błędów żywieniowych, stresu lub niewłaściwej pielęgnacji skóry.

Osoby dorosłe muszą być świadome, że konsekwencją choroby są często wgłębienia lub nieestetyczne blizny, dlatego tak ważny jest dobór kosmetyków i regularna pielęgnacja skóry trądzikowej. Jakie kosmetyki do tego używać?

Czym jest trądzik u dorosłych?

Trądzik to popularna choroba dermatologiczna zarówno ludzi młodych, jak i dorosłych. Wykwity pojawiają się po 30. roku życia i dla wielu osób stanowią powód do kompleksów.

Skóra jest mocno podrażniona i zaczerwieniona, więc twarz nie wygląda estetycznie.

Trądzik w tak późnym wieku może ponadto pozostawiać brzydkie blizny, wgłębienia lub guzy pod skórą, które trudno zamaskować.

Trądzik u dorosłych – przyczyny powstawania zmian skórnych

Powstawanie zmian trądzikowych jest wynikiem szkodliwego działania szeregu czynników. Najczęstszą przyczyną występowania krostek są zaburzenia hormonalne, które zdarzają się zarówno w młodym, jak i dorosłym wieku.

Za czynnik sprawczy uważa się też sytuacje stresowe, ponieważ obecny we krwi kortyzol jest odpowiedzialny za kondycję skóry. Jeśli jego stężenie rośnie, a dzieje się tak pod wpływem stresu, w organizmie człowieka dochodzi do nadmiernej produkcji łoju.

Ten z kolei szuka ujścia na zewnątrz, co manifestuje się obecnością wykwitów. W takich sytuacjach nietrudno o stan zapalny.

Leia também:  Ile Dni Od Zapłodnienia Pierwsze Objawy?

Trądzikowi u dorosłych bardzo często sprzyjają też złe nawyki żywieniowe. Spożywanie nadmiernej ilości przetworzonej żywności, mało witamin i mikroelementów oraz dużo słodyczy ma negatywny wpływ na skórę. Aby nie pojawiały się na niej wypryski, warto wprowadzić do diety owoce i warzywa. Jest to jeden z domowych sposobów na trądzik u dorosłych.

Rodzaje trądziku u dorosłych mężczyzn i kobiet

Trądzik u dorosłych ma różne postacie, dlatego przed kupnem kosmetyków warto zorientować się, z jakim rodzajem choroby ma się do czynienia. Pomoże to uniknąć błędów w pielęgnacji. Wyróżnia się następujące typy choroby u dorosłych:

 • trądzik różowaty – postać niezwykle trudna w leczeniu. Jego charakterystycznym objawem są widoczne zmiany rumieniowe. Skóra chorego jest bardzo podrażniona;
 • trądzik grudkowy – ma postać trudnych do usunięcia grudek podskórnych. Przypomina czasem trądzik guzkowy, w którym zmiany potrafią utrzymywać się na skórze przez wiele miesięcy i nierzadko pozostawiają szpecące blizny;
 • trądzik torbielowaty – zaskórniki wypełnione są ropą, co jest nie tylko nieestetyczne, ale i bolesne. Tej postaci trądziku towarzyszy zaawansowany stan zapalny skóry.

Zmiany trądzikowe wymagają niekiedy leczenia farmakologicznego. Konieczny jest także dobór właściwych kosmetyków do pielęgnacji.

Niewłaściwa pielęgnacja skóry a trądzik u dorosłych

Nieodpowiednia pielęgnacja skóry to także jedna z przyczyn powstawania zmian trądzikowych u osób dorosłych. Większość kosmetyków drogeryjnych blokuje ujścia gruczołów łojowych, co dość szybko objawia się kolejnymi wykwitami. Problemem bywa też brak demakijażu. Przyczynia się to do rozwoju stanów zapalnych na powierzchni naskórka.

Kłopoty z trądzikiem można rozwiązać, stosując kosmetyki apteczne. Pozbawione sztucznych barwników i zapachu znakomicie oczyszczą skórę. Będą też działały na nią kojąco. Formułę tego rodzaju produktów opracowano z udziałem lekarzy dermatologów, a ich skuteczność poparto atestami i badaniami.

Składem przypominają one leki, a nie produkty sprzedawane w drogeriach. Z tego powodu sprzedawane są wyłącznie w aptekach. W ofercie znajdziemy niekomedogenne pianki do mycia twarzy oraz kremy matująco-nawilżające.

Niewątpliwą zaletą tych kosmetyków jest fakt, że można je stosować podczas farmakologicznego leczenia trądziku.

Trądzik u dorosłych – jak leczyć farmakologicznie?

Trądzik u dorosłych nie zawsze da się wyleczyć za pomocą zmiany nawyków żywieniowych, porzucenia nałogów czy też przez stosowanie dobrej jakości kosmetyków o działaniu leczniczym. Niekiedy wykwity i zaczerwienienia są tak uporczywe, że konieczna jest wizyta u dermatologa i wdrożenie leczenia farmakologicznego.

Trądzik u dorosłych – przyczyny. Jak i czym leczyć trądzik?

Problemy z wypryskami na twarzy przestały być problemem tylko ludzi młodych, przechodzących przez okres dojrzewania. Trądzik u dorosłych jest równie powszechny jak trądzik u młodzieży. Objawy trądziku u dorosłych są takie same jak w wieku nastoletnim, różnią się tylko przyczyną powstawania zmian skórnych.

Trądzik w dorosłym wieku częściej dotyczy kobiet, niż mężczyzn. Problem z wypryskami na skórze może dotyczyć dorosłych ludzi po 30. roku życia, nawet jeżeli w wieku nastoletnim nie przechodzili trądziku lub przebiegał łagodnie.

Wykwity w postaci grudek, krostek i zaskórników przeważnie umiejscowione są w dolnej części twarzy − na brodzie żuchwie i szyi. Często pojawiają się także duże, bolesne, czerwone zmiany zapalne.

Objawom trądziku u dorosłych towarzyszy wzmożona produkcja sebum i łoju, które są pożywką dla bakterii.

Czytaj więcej: Cera trądzikowa – jak dbać o cerę trądzikową i jakich kosmetyków używać?

Czytaj więcej: Jak leczyć trądzik – wskazówki dermatologa

Przyczyny trądziku u dorosłych

Niewielka liczba przypadków występowania trądziku u dorosłych spowodowana jest problemami hormonalnymi. Przyczyny trądziku u dorosłych doszukuje się w stylu życia lub predyspozycjach genetycznych.

Najczęstszym powodem wystąpienia trądziku u dorosłych jest stres i wpływ hormonów wytwarzanych w sytuacji stresowej na stan skóry. Kortyzol zwiększa aktywność gruczołów łojowych i produkcję sebum.

Zatyka ono pory i jest pożywką dla bakterii, które namnażają się w głębszych warstwach skóry. Skutkuje to powstaniem miejscowego stanu zapalnego.

Kolejną przyczyną wystąpienia trądziku u dorosłych jest nieodpowiednia dieta i nadwrażliwość na niektóre pokarmy.

Spożywanie potraw ostro przyprawionych, wysoko przetworzonych, fast foodów, zbyt małej liczby warzyw, owoców i pełnowartościowych produktów, nieregularne jedzenie i podjadanie między posiłkami przyczynia się do nieprawidłowego funkcjonowania organizmu, a efekty zaniedbań widoczne są na skórze w postaci wyprysków i stanów zapalnych.

Trzecią przyczyną wyprysków i zaskórników na twarzy u dorosłych  jest nieodpowiednia pielęgnacja twarzy, zaniedbywanie oczyszczania cery, demakijażu i źle dobrane, “ciężkie” kosmetyki używane do codziennej pielęgnacji i makijażu, które dodatkowo blokują ujścia gruczołów łojowych. Innymi czynnikami predysponującymi do powstawania trądziku jest palenie tytoniu, spożywanie alkoholu, przyjmowanie niektórych leków, zbyt mała ilość snu i czynniki genetyczne.

>> Trądzik na plecach − blizny i przebarwienia. Jak się ich pozbyć?

Trądzik u dorosłych przebiega łagodniej niż u nastolatków, jednak ma charakter przewlekły, przez co jest cięższy do wyleczenia. Zwykle całkowite wyleczenie trądziku u dorosłych jest długotrwałą terapią, wymagającą skojarzenia leczenia antybiotykami z odpowiednią pielęgnacją i dietą.

Najlepsze efekty przynosi połączenie doustnych i miejscowych antybiotyków z preparatami zawierającymi kwas azelainowy, kwas salicylowy i siarkę. Ostatecznym rozwiązaniem jest zastosowanie silnych pochodnych witaminy A − izotretynoiny.

Trądzik u dorosłych – jakie kosmetyki stosować? Leczenie

Problemy z trądzikiem?

Sprawdź konsultacje

Trądzik u dorosłych objawia się w postaci zaskórników, krost i grudek, głównie w dolnej części twarzy. Jakich kosmetyków używać, by uniknąć choroby, a w razie jej wystąpienia wspomagać proces leczenia? Czego unikać w profilaktyce i terapii trądziku dorosłych?

Trądzik u dorosłych

Trądzik u dorosłych nie ma charakteru tak powszechnego, jak trądzik młodzieńczy, nie mniej szacuje się, że różne jego odmiany dotykają około 10 procent populacji po dwudziestym piątym roku życia.

Ze względu na zbliżoną patogenezę, do niedawna choroba traktowana była jako jedna z licznych postaci trądziku pospolitego (obok młodzieńczego, czyli zaskórnikowego, krostkowego, grudkowego, bliznowatego, ropowiczego czy piorunującego).

Jednak ze względu na specyficzny wiek pacjentów a także nieco inny obraz kliniczny, obecnie klasyfikuje się trądzik u dorosłych w kategoriach odrębnej choroby. W medycznej nomenklaturze nazwana ona została trądzikiem późnym, w jej obrębie wyróżniono zaś dwie odmiany:

 • trądzik przetrwały, będący kontynuacją choroby zapoczątkowanej w okresie młodzieńczym. Na chorobę te cierpi około 12 procent dorosłych kobiet i 3 procent mężczyzn;
 • trądzik o późnym początku, występujący po raz pierwszy po ukończeniu 25 lat, zazwyczaj u kobiet, co ma związek głównie ze zmianami hormonalnymi.

Jak objawia się trądzik dorosłych?

Trądzik dorosłych z reguły ma przebieg łagodniejszy, aniżeli w przypadku młodzieńczych odmian choroby.

W tym przypadku zmiany są mniej nasilone, a obszar ich występowania zazwyczaj jest ograniczony do okolic ust, brody, linii żuchwy, niekiedy też szyi.

Choroba rzadko natomiast atakuje policzki, czoło i nos, co jest niemal normą w wieku dojrzewania. Ze względu na charakter objawów, trądzik dorosłych dzielimy na:

 • trądzik zapalny – jego cechy charakterystyczne, to niewielki łojotok oraz występowanie krost, grudek i guzków w dolnej części twarzy. Przypomina nieco młodzieńczy trądzik krostkowo-grudkowy;
 • trądzik retencyjny – w jego przebiegu dochodzi do silnego łojotoku, a skórę porywają zaskórniki oraz mikrotorbiele. Zbliżony do młodzieńczego trądziku zaskórnikowego oraz ropowiczego.

Co powoduje trądzik u dorosłych?

Co powoduje trądzik u dorosłych? Wyróżnia się kilka grup czynników odpowiedzialnych za rozwój choroby po 25. roku życia:

 • predyspozycje genetyczne – występowanie trądziku u innych członków rodziny;
 • czynniki hormonalne, związane głównie z wahaniami poziomu estrogenów (między innymi w związku z cyklem miesięcznym, zajściem w ciążę, odstawieniem tabletek antykoncepcyjnych, rozpoczęciem menopauzy);
 • ekspozycja na stres, którego efektem jest wydzielanie hormonów kortyzolu oraz androgenów, pobudzających gruczoły łojowe do wytężonej pracy;

Trądzik u dorosłych

Przyjmuje się, że granicą trądziku młodzieńczego i trądziku późnego wieku jest 25. rok życia – tłumaczy dermatolog dr n. med. Ewa Chlebus.

U osób dorosłych może być to trądzik przetrwały, stanowiący nawrót choroby z okresu młodzieńczego (i ten rodzaj występuje u większości pacjentów) lub trądzik zwany przez fachowców late onset, czyli taki, który pojawia się u ludzi dorosłych, którzy wcześniej nie mieli do czynienia z tą chorobą.

Co mi dolega?

Choć problem dotyczy wielu osób, nie wszyscy zdają sobie sprawę, że chorują na trądzik. Zmiany są inne niż w przypadku postaci dotykającej ludzi młodych, więc często dopiero po wizycie u dermatologa dowiadujemy się, z czym mamy do czynienia.

U dorosłych trądzik objawia się pojedynczymi zmianami na skórze (nie są tak liczne jak u niektórych nastolatków). Krosty umiejscowione są dość głęboko, nie da się ich wycisnąć, a przy tym są bolesne w dotyku.

Nie są zlokalizowane, jak u młodzieży, w strefie T, lecz pojawiają się raczej na policzkach, na brodzie, wzdłuż linii szczęki oraz na szyi. U niektórych wypryski pojawiają się również tuż przy linii włosów.

Leia também:  Ile Trwa Leczenie Wirusowego Zapalenia Opon Mózgowych?

– Jest to typowy objaw trądziku kosmetycznego wywołanego niedokładnym wypłukiwaniem szamponów do włosów – wyjaśnia dermatolog. – Choć poprawa jest zauważalna po zmianie preparatu na łagodniejszy, bez barwników i substancji zapachowych, zmiany nie ustępują tak łatwo. Żeby pozbyć się ich na dobre, zazwyczaj trzeba poddać się leczeniu.

Choć „trądzik” brzmi dość niewinnie, potrafi mocno odbić się na naszym wyglądzie i samopoczuciu. Zmiany, nie dość, że bolesne, są trudne do zamaskowania nawet mocno kryjącymi kosmetykami do makijażu.

– Co gorsza, oblicza się, że u zdecydowanej większości chorych osób (nawet do 90%) występują przebarwienia pozapalne powstałe w wyniku prób wyciskania zmian zapalnych – mówi dr Ewa Chlebus.

– Wiele z tych osób ma również blizny – mniejsze lub większe – dlatego leczenie nie jest łatwe i trwa długo, średnio około roku.

A kiedy powinniśmy wybrać się do lekarza? – Wtedy gdy stanowi to dla nas problem – mówi dr Chlebus. Kobiety zgłaszają się do lekarza często, ponieważ zmiany są widoczne, trudne do zamaskowania makijażem, a w dodatku bolą.

Przypadłość aktywnych kobiet

Ponieważ statystyki pokazują, że trądzik znacznie częściej pojawia się u kobiet, spodziewano się, że związek z wystąpieniem choroby mają wahania hormonalne. Okazało się, że niekoniecznie.

– W grupie przebadanych przeze mnie w Polsce osób nikt nie miał odchyleń hormonalnych – mówi dr Chlebus. – Zaobserwowaliśmy natomiast, że zmiany trądzikowe pojawiają się bardzo często po odstawieniu hormonalnej terapii antykoncepcyjnej, średnio w ciągu pierwszych 6 miesięcy.

Choroba rozwija się wówczas lawinowo – co miesiąc zmian na twarzy jest więcej. Gdyby te panie w trakcie terapii hormonalnej mimo wszystko leczyły się przeciw zaskórnikom, odsetek chorych byłby mniejszy.

Niestety, kobiety czują się wówczas zwolnione z dermatologicznego leczenia zmian trądzikowych, kiedy więc odstawiają hormony, problem wraca z jeszcze większym nasileniem.

Do innych czynników zaostrzających zaliczamy m.in. bardzo wrażliwą skórę, a taką ma około 60% chorujących na trądzik osób.

– Opublikowano badania, z których wynika, że u niektórych po 25. roku życia cera tłusta, trądzikowa zmienia się we wrażliwą – wyjaśnia dermatolog. – I bardzo często mamy później do czynienia z trądzikiem kosmetycznym, czyli wywołanym między innymi przez zbyt agresywne środki myjące.

Powodują one uszkodzenie bariery lipidowej – a gdy ta staje się nieszczelna, staje się znacznie bardziej podatna na podrażnienia i uczulenia. Z tego powodu niektórzy powinni odstawić środki przeznaczone do oczyszczania cery trądzikowej i zacząć stosować preparaty myjące do skóry wrażliwej.

Do pojawienia się zmian przyczyniają się także kosmetyki do makijażu – mocno kryjące podkłady i korektory, które blokują ujścia gruczołów łojowych. Niestety, kobiety cierpiące na trądzik używają dużo tego typu kosmetyków – chcą przecież poprawić wygląd! – i koło się zamyka.

Znacznie mniej zaskórnikogenne okazują się sypkie pudry mineralne. – Użycie jakiegokolwiek make’upu warto poprzedzić nałożeniem na skórę preparatu przeciwtrądzikowego o delikatnym działaniu złuszczającym (szeroki wybór tego typu dermokosmetyków dostępny jest w aptekach) – podpowiada dr Chlebus.

Będzie zapobiegał zatykaniu się porów. Nakładanie kilku warstw makijażu zawsze będzie grzechem. Jeśli jednak ma nam poprawić samopoczucie, róbmy to incydentalnie, rezerwując kryjący makijaż na specjalne okazje, gdy wyjątkowo zależy nam na doskonałym wyglądzie.

Pod warunkiem jednak, że po powrocie do domu dokładnie go zmyjemy! – ostrzega.

We wszystkich badaniach europejskich wśród przyczyn występowania trądziku wymieniany jest również stres. Mówi się także sporo o negatywnym działaniu czynników zewnętrznych, np. smogu. Choć na tę chwilę nie ma badań, które by tę zależność potwierdzały, wiadomo, że zanieczyszczenia powietrza zaostrzają objawy.

Jak to się leczy?

Przebieg terapii uzależniony jest od postaci choroby.

– Zawsze najpierw podejmuje się próbę leczenia zewnętrznego, sięgając po dedykowane, indywidualnie dobrane leki o działaniu przeciwzaskórnikowym, przeciwzapalnym, antybakteryjnym i naprawczym – tłumaczy dr Ewa Chlebus.

– Jeśli to nie przynosi skutku, wprowadzamy leczenie doustne. Musimy jednak pamiętać, że jeżeli mamy do czynienia z pacjentką w wieku prokreacyjnym, nie jest to takie proste.

Dlaczego? Ponieważ lekiem stosowanym z wyboru, ze względu na potwierdzoną skuteczność, jest najczęściej kwas witaminy A. Niestety, preparat taki może być przyczyną poważnych zaburzeń rozwojowych u płodu. Stosuje się go więc wyłącznie u kobiet przyjmujących (z różnych powodów) leki hormonalne/antykoncepcyjne.

– W przypadku pań niestosujących antykoncepcji sięgamy po leki zewnętrzne oraz takie, które są dozwolone w okresie starania się o ciążę – kwas azelainowy, nadtlenek benzoilu, czasem na krótko podajemy antybiotyki do stosowania wewnętrznego i zewnętrznego. Wykonujemy też niektóre rodzaje peelingów, są ważne w terapiach, ponieważ służą naprawie naskórka – dodaje dr Chlebus.

Ogromną rolę odgrywa leczenie podtrzymujące.

– Gdy już ustąpią aktywne zmiany, trzeba pacjenta przekonać, że bardzo ważne jest długotrwałe smarowanie się preparatami przeciwtrądzikowymi – podkreśla dermatolog. – Najchętniej zalecamy stosowanie zewnętrznych retinoidów, kwasu azelainowego lub preparatów przeciwzapalnych.

Zwłaszcza kwas azelainowy odnosi ogromne sukcesy w leczeniu trądziku – działa wprawdzie powoli, ponieważ jednak jest antyoksydantem, można stosować go na dzień bez ryzyka interakcji ze słońcem.

Ma ponadto działanie rozjaśniające i pomaga w zwalczaniu przebarwień. Można stosować go w czasie ciąży, ponieważ nie wpływa na płód.

Jedynym działaniem niepożądanym bywa czasem przesuszenie skóry (najczęściej występujące jesienią i zimą) – należy wówczas wzbogacić codzienną pielęgnację o kremy z większą zawartością lipidów.

Leczenie trądziku osób dorosłych trwa około roku, a terapia podtrzymująca – około 2 lat. W okresie wyciszenia choroby, a także przy lekkim nasileniu zmian jedyną formą leczenia przez długi czas może być pielęgnacja skóry dermokosmetykami – znajdziemy je w każdej aptece. O pomoc w wyborze odpowiedniego preparatu warto poprosić dermatologa lub farmaceutę.

NASZ EKSPERT:

Trądzik różowaty (acne rosacea) jest przewlekłą, zapalną chorobą skóry twarzy. Szczególnie predysponowane są osoby o jasnej karnacji i delikatnej, cienkiej, skłonnej do przesuszania skórze.

Często u takich osób występuje uczucie ściągnięcia, mrowienia, rozgrzania i pieczenia. Rumień najczęściej zlokalizowany jest w okolicy policzków, nosa i brody. Dużo częściej problem ten dotyka kobiet niż mężczyzn.

Główną przyczyną rozszerzania naczyń krwionośnych i w konsekwencji powstawania rumienia jest VEGF – naczyniowo-śródbłonkowy czynnik wzrostu.

W warunkach fizjologicznych odpowiada on za tworzenie nowych naczyń krwionośnych, natomiast jego działanie może też nieść za sobą negatywne skutki, m.in. wzrost przepuszczalności naczyń krwionośnych, co bezpośrednio wpływa na powstawanie rumienia.

Problemy ze skórą naczynkową nasilają się w wyniku działania różnych czynników, m.in. ekspozycji na słońce, solarium, saunę, mróz, wiatr, zanieczyszczenia oraz stres. Nie bez znaczenia jest również dobór odpowiednich kosmetyków do higieny oraz pielęgnacji, które zadziałają nie tylko na objawy, ale przede wszystkim na przyczynę problemu, czyli nadprodukcję VEGF.

Idealnym połączeniem składników o działaniu zmniejszającym poziom tego czynnika są miłorząb japoński, soja oraz zielona herbata.

Z pomocą w tej sytuacji przychodzi Sensibio AR – krem aktywny do skóry z problemami naczynkowymi, który doskonale redukuje zaczerwienienia oraz zapobiega ich powstawaniu.

Z kolei Sensibio AR BB Cream to krem z kolorem, który dodatkowo wyrównuje koloryt i maskuje niechciany rumień.

Osoby z trądzikiem różowatym powinny unikać kosmetyków zawierających alkohol, mydło oraz silne detergenty. Nie zaleca się również stosowania zabiegów złuszczających z zastosowaniem kwasów o wysokich stężeniach oraz peelingów, zawierających ziarenka czy granulki.

Duże znaczenie ma również dobór odpowiedniej metody oczyszczania. Warto korzystać z płynów micelarnych, które szybko i skutecznie usuwają makijaż i zanieczyszczenia, jednocześnie nie podrażniając skóry.

Idealnym wyborem jest Sensibio H2O AR, który nie tylko świetnie oczyszcza skórę, ale też ją pielęgnuje. Dzięki zawartości kompleksu RosactivTM płyn już na etapie oczyszczania zmniejsza zaczerwienienie poprzez hamowanie wytwarzania nadmiernej ilości czynnika VEGF.

Dodatkowo aloes i wyciąg z ogórka, niwelują pieczenie i natychmiastowo łagodzą podrażnioną skórę.

Warto również pamiętać, że cera naczynkowa bezwzględnie przez cały rok powinna być chroniona przed słońcem nawet w pochmurne dni. Na promieniowanie UVA (które jest odpowiedzialne za trwałe rozszerzanie naczyń) jesteśmy narażeni cały rok niezależnie od tego, czy dzień jest słoneczny czy nie. Zawsze warto stosować kremy z bardzo wysoką ochroną SPF.

Źródło: „Smak Zdrowia” II-III/2019 (czasopismo dostępne w wybranych aptekach i placówkach medycznych)

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*