Jak leczyć ostrogi piętowe?

W leczeniu ostrogi piętowej stosowanych jest kilka zabiegów fizjoterapeutycznych, w tym fala uderzeniowa, ultradźwięki, jonoforeza, magnetoterapia oraz krioterapia. O tym, w jaki sposób oddziałują na schorzenie i jakie przynoszą efekty, piszemy w artykule.

Ostroga piętowa – co to za schorzenie?

Ostroga piętowa (łac. Calcar calcanei) to zwyrodnienie w okolicy guza piętowego kości piętowej, polegające na powstaniu kilkumilimetrowych wyrostków kostnych. Tworzą się one w wyniku przewlekłego stanu zapalnego rozcięgna podeszwowego.

To właśnie zapalenie rozcięgna powoduje silny ból, który pacjent odczuwa w trakcie chodzenia. Początkowo jest to ból po większym przeciążeniu, potem ból pojawia się podczas chodu, ostatnim etapem jest już ból spoczynkowy. Ostroga piętowa bardzo obniża jakość życia, utrudniając wykonywanie czynności dnia codziennego.

Jak leczyć ostrogi piętowe?

Jak powstaje ostroga piętowa?

Przyczyną powstawania ostrogi piętowej są mikrourazy w strukturach rozcięgna podeszwowego na skutek:

 • jego przeciążeń, podczas np. dużego wysiłku fizycznego (szczególnie bez odpowiedniego przygotowania, rozgrzewki),
 • chodzenia lub biegania w nieodpowiednim, niewygodnym obuwiu, po twardych nawierzchniach (beton, asfalt, płytki),
 • ale też nadwaga, płaskostopie, koślawość/szpotawość stóp.

Jak leczyć ostrogę piętową?

Ostatecznym sposobem leczenia ostrogi piętowej jest zabieg operacyjny, polegający na usunięciu narośli kostnej lub częściowym nacięciu rozcięgna podeszwowego.

Jest to jednak zabieg niosący za sobą duże ryzyko powikłań, więc wykonywany już jest bardzo rzadko, w nielicznych uzasadnionych przypadkach, opornych na inne terapie.

Żeby uniknąć takiej konieczności, trzeba szybko zareagować na objawy, zdiagnozować problem i rozpocząć profilaktykę i leczenie.

Pierwszym etapem jest dopasowanie odpowiedniego obuwia i wkładek.

Następnie pacjent powinien rozpocząć ćwiczenia polegające na rozciąganiu rozcięgna podeszwowego, co często może być połączone z zastosowaniem leków niesteroidowych przeciwzapalnych lub/i tapów (oklejenia podeszwowej części stopy specjalnymi taśmami). Tu już wkraczamy w obszar rehabilitacji, która w całym swoim szerokim spektrum ma najlepszy efekt terapeutyczny w leczeniu ostrogi piętowej.

Poza ćwiczeniami (kinezyterapią), duże znaczenie mają zabiegi fizykoterapeutyczne. Oczywiście proces leczenia tego schorzenia jest długotrwały i wymaga dużo cierpliwości od pacjenta. Część zabiegów będzie miała działanie tymczasowe, przemijające, ale są też terapie, które przy odpowiednim zastosowaniu mogą mieć efekt długotrwały.

Jak leczyć ostrogi piętowe?

Leczenie ostrogi piętowej przy pomocy fali uderzeniowej

Najbardziej efektywną terapią w leczeniu ostrogi piętowej jest zabieg falą uderzeniową (ang. Extracorporeal Shock Wave Therapy – ESWT). Aparat wytwarza falę, która generuje wysokie ciśnienie i przenika do tkanek na głębokość od kilku do kilkunastu centymetrów, w zależności od ustawionych parametrów.

Rekomendowane parametry i przebieg zabiegu można zobaczyć w naszym filmie:

Fala uderzeniowa transmitowana jest do obszaru bólowego, trafia precyzyjnie w miejsce chorobowo zmienione, nie ingerując w sąsiadujące zdrowe tkanki.

Terapia ESWT oddziałuje na ekstero- i proprioreceptory, czego następstwem jest powstanie mikrouszkodzeń w błonach komórkowych i nieinwazyjne drażnienie zakończeń nerwowych, co prowadzi do ograniczonego przekazywania sygnałów bólowych.

Terapia falą uderzeniową powoduje też zmniejszenie nadmiernego napięcia mięśniowego, co jest jednym z elementów działania przeciwbólowego.

Dużym atutem fali uderzeniowej jest szybki efekt. Działanie przeciwbólowe może wystąpić już po kilku zabiegach i utrzymywać się przez długi czas. Należy jednak pamiętać, że dla niektórych pacjentów może być to terapia bolesna.

Inne zabiegi fizykoterapeutyczne do leczenia ostrogi piętowej

Do innych zabiegów często wykorzystywanych przez fizjoterapeutów w leczeniu ostrogi piętowej należą:

 • ultradźwięki, które przy zastosowaniu dużych, odpowiednich dawek przy dłuższym działaniu będą miały również dobre efekty,
 • jonoforeza, czyli elektroterapia z wykorzystaniem specjalnego leku, który wprowadzany jest do miejsca bólowego przy pomocy prądu stałego,
 • magnetoterapia, czyli terapia wykorzystująca zmienne pole magnetyczne,
 • krioterapia, czyli leczenie zimnem.

Wszystkie te zabiegi będą dla pacjenta bardziej komfortowe niż fala uderzeniowa, w większości przypadków pacjent nie będzie odczuwał bólu, jednak na efekt terapeutyczny trzeba będzie poczekać dłużej.

Leczenie ostrogi piętowej jest procesem złożonym. Rodzaj terapii powinien być przede wszystkim dostosowany do pacjenta, ale najlepsze efekty zawsze przynoszą  terapie łączone.

Ostroga piętowa

Ten artykuł napisaliśmy z myślą o osobach, które zmagają się ze schorzeniem o nazwie ostroga piętowa. Jest to dość popularna dolegliwość w społeczeństwach wysokorozwiniętych. Dlatego też coraz więcej pacjentów szuka sposobu, jak poradzić sobie z objawami ostrogi piętowej.

Są to głównie ból pod piętą lub z tyłu pięty, ból przy chodzeniu, najsilniejszy przeważnie rano. Niestety te objawy mogą świadczyć również o innych schorzeniach. Przykład? Zapalenie rozcięgna podeszwowego, pęknięciem kości piętowej, czy też zapalenie ścięgna Achillesa. To też mogą być przyczyny bólu w pięcie.

W związku z tym ważne, by schorzenie zostało prawidłowo zdiagnozowane przez specjalistę. Dzięki temu będzie łatwiej dobrać optymalny sposób leczenia. Jeżeli za ból pięty odpowiada ostroga piętowa to najlepszym rozwiązaniem terapeutycznym jest wykonanie indywidualnych wkładek ortopedycznych oraz terapia falą uderzeniową.

Takie połączenie wydatnie zmniejsza dolegliwości bólowe i pozwala szybko wrócić pacjentowi do codziennych obowiązków.

Ostroga piętowa to niewielkie zwapnienie w kształcie haczyka powstałe pod kością piętową lub z tyłu pięty. Jeżeli zwapnienie jest pod piętą mamy do czynienia z ostrogą piętową dolną. Z kolei gdy zwapnienie znajduje się z tyłu pięty, to jest to ostroga piętowa górna.

Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku ból umiejscowiony jest w okolicach pięty, charakterystyczny kłujący, który pacjenci opisują jakby ostry kamyk wpadł im do buta. To właśnie zwapnienie w kształcie haczyka drażniące rozcięgno podeszwowe w przypadku ostrogi piętowej dolnej.

W przypadku ostrogi piętowej górnej zwapnienie drażni początek ścięgna Achillesa, które rozciąga się od pięty aż do łydki.

Ostroga piętowa przyczyny

Ostroga piętowa to w zdecydowanej większości przypadków skutek nieleczonego przewlekłego stanu zapalnego rozcięgna podeszwowego (ostroga piętowa dolna) lub ścięgna Achillesa (ostroga piętowa górna). To bezpośrednia przyczyna schorzenia.

Z kolei wyżej wymienione stany zapalne mogą być efektem chodzenia w źle dobranym obuwiu, z fabrycznymi, niewygodnymi wkładkami. Przyczyną mogą być też mikro-urazy będące wynikiem nadmiernej aktywności sportowej, nie poprzedzonej prawidłowo wykonaną rozgrzewką.

Również osoby cierpiące na nadwagę mają problemy zarówno z rozcięgnem podeszwowym jak i ścięgnem Achillesa. Leczenie ostrogi piętowej powinno się więc opierać nie tylko na zniesieniu objawów, ale także na eliminacji przyczyny.

W przeciwnym razie to uciążliwe schorzenie powróci, a pacjent znowu będzie cierpiał z bólu. Męczy Cię ostroga piętowa? Sprawdź, w jaki sposób leczymy ją w Body Move.

Jak leczyć ostrogi piętowe?

Jak już zostało wspomniane ostroga piętowa musi być leczona wielotorowo. W ten sposób efekty terapeutyczne przyjdą szybciej i będą trwałe. Zwapnienie w kształcie haczyka traktujemy falą uderzeniową. Jest to metoda o wysokiej skuteczności, sięgającej nawet 80%! Doskonale rozbija zwapniałe fibroblasty i poprawia cyrkulację krwi.

Dzięki tej terapii wzrasta też produkcja naturalnego kolagenu koniecznego do odbudowy tkanek miękkich. Terapia falą uderzeniową jest zupełnie nieinwazyjna. By rozpocząć terapię falą uderzeniową na ostrogę piętową nie musisz mieć skierowania od lekarza. Jeżeli masz aktualne zdjęcie RTG stopy to zabierz je ze sobą a my zajmiemy się resztą.

 Większość pacjentów odczuwa wyraźną poprawę już po 2-3 krótkich zabiegach, a ok 5 sesji wystarcza przeważnie do pełnego wyleczenia. Jeżeli dotychczasowe metody leczenia nie pomogły , a nie próbowałeś jeszcze fali uderzeniowej, to koniecznie umów się na wizytę. Ostroga piętowa już niebawem będzie dla Ciebie tylko złym wspomnieniem.

Więcej o leczeniu falą uderzeniową można przeczytać w naszym serwisie poświęconym tylko fali uderzeniowej więcej tutaj >> https://fala-uderzeniowa.warszawa.pl

Wyleczenie objawów ostrogi piętowej to jedno. Inną kwestią pozostaje profilaktyka, by schorzenie nie powróciło. W tym celu powinno się wykonać indywidualne wkładki ortopedyczne. Te, które robimy w naszej pracowni są tak wygodne, że minimalizują dolegliwości bólowe od pierwszych dni używania.

 Doskonale trzymają stopy w obuwiu zapewniając optymalny rozkład nacisków na podłoże. Są tak cienkie i lekkie, że nawet nie poczujesz, że masz cokolwiek w butach. Ostroga piętowa to schorzenie, które wymaga prawidłowej profilaktyki, a indywidualne wkładki ortopedyczne takową zapewniają.

Pacjenci, którzy dali się namówić na wykonanie wkładek przy okazji terapii falą uderzeniową byli bardzo zadowoleni z efektów. Niektórzy byli nawet trochę źli, że tak długo cierpieli, próbując bez powodzenia ultradźwięków, czy lasera.

 Po ponad 10 latach w branży jesteśmy w 100% pewni, że połączenie terapii falą uderzeniową i idealnie dopasowanych wkładek ortopedycznych daje najlepsze efekty. Ostroga piętowa może zostać wyleczona permanentnie!

Leia também:  Ile Trwa Leczenie Zapalenie Przydatków?

Jak leczyć ostrogi piętowe?

Musisz wiedzieć, że ból pięty przy chodzeniu nie zawsze oznacza ostrogę piętową. Dlatego też, konieczne jest zawsze wykonanie zdjęcia RTG. Jeżeli będzie na nim widoczne zwapnienie w kształcie haczyka to jest to ostroga piętowa. Jeżeli nie, to przyczyny bólu pięty trzeba szukać dalej.

Jak już zostało wspomniane, za ból pięty może odpowiadać zapalenie rozcięgna podeszwowego. Także zapalenie ścięgna Achillesa może być przyczyną bólu w pięcie. Powodem dolegliwości bólowych może być też pęknięta lub złamana kość piętowa. Na zdjęciu rentgenowskim będzie to dobrze widoczne.

Jeżeli rentgen nic nie wykaże to przyczyna bólu pięty wyjdzie zapewne podczas badania USG stopy, a będzie nią najpewniej stan zapalny rozcięgna lub Achillesa.

Domowe sposoby na ostrogi piętowe

Wiele osób poleca domowe sposoby na ostrogę piętową.

Choć takie metody jak stosowanie chłodzących kompresów czy też specjalnych żelowych podkładek do butów mogą pomóc w doraźny sposób zmniejszyć odczuwane dolegliwości bólowe i dyskomfort, nie są one jednak w stanie na stałe usunąć przyczyny problemu.

Haczykowate zwapnienie powstałe w okolicy pięty można skutecznie wyleczyć jedynie za pomocą specjalistycznych zabiegów, z których można skorzystać w naszej klinice.

Przeprowadzona pod okiem profesjonalistów terapia falą uderzeniową, obejmująca minimum kilka zabiegów, nie tylko rozbija powstałe zwapnienie, ale również stymuluje procesy regeneracyjne w obrębie tkanek miękkich. W odróżnieniu od domowych sposobów na ostrogę piętową to metoda, której skuteczność została udowodniona naukowo.

Rozcięgno podeszwowe – ostroga piętowa

Zapalenie rozcięgna podeszwowego, to choroba objawiająca się nagłym i bardzo dokuczliwym bólem w okolicy pięty. Potocznie nazywane jest ostrogą piętową, niemniej ostroga jest tylko i wyłącznie objawem radiologicznym, widocznym na zdjęciu rentgenowskim pod postacią wyrostka, czyli kolca kości piętowej.

Samo zapalenie rozcięgna podeszwowego nie jest widoczne na takim zdjęciu, bo dotyczy ono tkanki miękkiej. Rozcięgno podeszwowe to struktura anatomiczna, która rozpościera się od guza kości piętowej i biegnie do palców, pomagając utrzymać prawidłowy kształt stopy oraz swobodnie chodzić.

Problem ten dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, szczególnie narażone są osoby otyłe, a także mające ograniczony zakres ruchu w obrębie kostki. Może być efektem długoletniego noszenia butów na wysokim obcasie przez kobiety bądź uprawiania sportu i dotyczyć biegaczy lub tancerzy.

Rozcięgno podeszwowe-leczenie

Wyróżniamy dwie postaci tej choroby: zapalenie rozcięgna podeszwowego oraz jego zwyrodnienie. Kluczowym elementem w dalszym leczeniu jest odpowiednia diagnostyka.

W najłagodniejszych postaciach wystarcza zwykle odpowiedni dobór obuwia, wkładki amortyzującej obciążenia kości piętowej oraz ćwiczenia rozciągające.

W postaci bardziej zaawansowanej musimy posiłkować się farmakoterapią – niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi bądź też lekami sterydowymi pod postacią iniekcji, wspomaganych oczywiście rehabilitacją.

Rozcięgno podeszwowe-zmiany zwyrodnieniowe

Gdy komórki rozcięgna podeszwowego obumierają i są zastępowane przez procesy zwyrodnienia śluzakowatego, a potencjał do gojenia się i regeneracji tego ścięgna jest bardzo ograniczony, musimy stosować preparaty posiadające w sobie komórki macierzyste.

Przeważnie wykorzystujemy tutaj szpik kostny pacjenta, który pobieramy i po odpowiednim przygotowaniu wstrzykujemy pod kontrolą USG do najbardziej zniszczonych miejsc w strukturach rozcięgna podeszwowego.

Wszystkie zastosowane leki są oczywiście tylko dodatkiem do leczenia właściwego, czyli rehabilitacji. Bardzo rzadko rozcięgno podeszwowe jest chorobą samo w sobie, przeważnie towarzyszy mu przykurcz mięśni łydki czy np. zaburzenia w budowie stopy.

Wtedy poświęcamy się kompleksowemu leczeniu także innych przypadłości. Kluczowa jest odpowiednia diagnoza.

Rozcięgno podeszwowe–leczenie operacyjne

W najgorszych przypadkach i najbardziej zaawansowanych postaciach, gdy leczenie nieoperacyjne zawodzi, skłaniamy się ku leczeniu operacyjnemu i stosowanemu w naszej klinice endoskopowemu leczeniu zapalenia rozcięgna podeszwowego. Pozwala to na powrót do sprawności, dając też długotrwały pozytywny efekt.

Operacja rozcięgna podeszwowego przeprowadzana jest w przypadkach, kiedy leczenie nieoperacyjne nie przyniosło pożądanego efektu. Najczęściej wykonujemy go endoskopowo, tzn. wykorzystując techniki małoinwazyjne.

Dwa małe nacięcia skóry pozwalają na wprowadzenie odpowiednich narzędzi, wraz z kamerą i torem wizyjnym, i wykonanie wszystkich wymaganych procedur. Zabieg operacyjny rozcięgna podeszwowego najczęściej polega na wycięciu zmienionych zapalnie i bliznowato tkanek oraz częściowym nacięciu samego rozcięgna.

Ingerencja w strukturę stopy nie jest duża, działamy z dala od stawów, więzadeł i naczyń krwionośnych, stąd zabieg obarczony jest niskim ryzykiem powikłań. Dwa nacięcia skórne powodują, że pacjent szybko wraca do sprawności. Nie stosujemy unieruchomienia gipsowego.

Wręcz przeciwnie, pacjent następnego dnia jest poinstruowany jak wykonywać ćwiczenia, aby funkcja stopy wróciła do swojego pierwotnego stanu. Następnego dnia po zabiegu Pacjent opuszcza szpital. Przez dwa tygodnie zalecamy stosować kule łokciowe, aby nie odczuwać bólu.

Rozcięgno podeszwowe–profilaktyka

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia dolegliwości, jaką jest rozcięgno podeszwowe, należy przestrzegać kilku prostych zasad, takich jak: noszenie odpowiedniego obuwia, rozgrzewka przed wysiłkiem fizycznym, oraz używanie opasek o naprzemiennych strefach kompresji. Ważnym elementem w profilaktyce jest rolowanie, które prezentuje fizjoterapeutka Rehasport – Ewa Wojciechowska.

Ćwiczenie 1 na rozcięgno podeszwowe: Rolowanie mięśni łydki w siadzie podpartym.

Jak leczyć ostrogi piętowe?

Ćwiczenie 2 na rozcięgno podeszwowe: Rolowanie rozcięgna podeszwowego wałkiem rehabilitacyjnym (można do tego użyć także twardej piłeczki kauczukowej o wymiarach piłki tenisowej).

Jak leczyć ostrogi piętowe?

O anatomii,  przyczynach, objawach i sposobach leczenia mówił:

 • dr Paweł Bąkowski, ortopeda Rehasport w Poznaniu

Rehabilitacja ostrogi piętowej/rozcięgna podeszwowego:

 • mgr Ewa Wojciechowska, fizjoterapeutka Rehasport w Gdańsku

Ostroga piętowa – przyczyny, objawy i skuteczne leczenie

Jak leczyć ostrogi piętowe?

Ostroga piętowa jest to schorzenie powodujące dolegliwości bólowe okolicy guza piętowego.

W artykule znajdziesz:

Co to jest ostroga piętowa – czyli zapalenie rozcięgna podeszwowego?

Ostroga piętowa jest to schorzenie powodujące dolegliwości bólowe okolicy guza piętowego czyli ból pięty. Powstała narośl kostna jest reakcją na przeciążenie przyczepu rozcięgna podeszwowego w miejscu połączenia z guzem piętowym.

Rozcięgno podeszwowe ma swój początek na guzowatości kości piętowej. Jest odpowiedzialne za zapobieganiu spłaszczenia sklepienia łuku podłużnego oraz bierze swój udział w stabilizacji stopy podczas chodzenia i biegania.

Jak leczyć ostrogi piętowe?

Ostroga piętowa – przyczyny

Dlaczego powstaje ostroga piętowa? Ostroga piętowa powstaje na wskutek mikro urazów i naderwań włókien rozcięgna. Doprowadzają one do wciągania drobnych fragmentów kostnych w obręb rozcięgna i powodują reakcję zapalną. Z upływem czasu powoduje to powstanie tzw. ostrogi piętowej.

Jakie są przyczyny powstawania ostrogi piętowej:

 • płaskostopie,
 • nadwaga,
 • przeciążenia wynikające z wzmożonego wysiłku fizycznego,
 • praca w pozycji stojącej,
 • nieodpowiednio dopasowane obuwie,
 • niewyleczona kontuzja stawu skokowego,
 • podeszły wiek.

U osób nie uprawiających żadnych sportów ostroga piętowa występuje najczęściej między 46-60 rokiem życia. Wysokie ryzyko zachorowania mają kobiety z nadwagą i osoby z niewydolnością układu żylnego oraz pracujące w zawodach wymagających długotrwałego stania.

Ból pięty wystąpić może także u osób starszych, które borykają się z różnymi deformacjami stopy lub ze zmianami zwyrodnieniowymi.

Ważną rolę w przyczynach ostrogi piętowej odgrywają również przeciążenia, a pośrednio do rozwoju tej jednostki chorobowej prowadzą nieprawidłowości biomechaniczne.

Objawy ostrogi piętowej – czym się objawia ostroga piętowa?

W początkowym stadium ostroga piętowa występuje bezobjawowo u większości populacji. Ból pięty pojawia się dopiero w momencie wystąpienia zapalenia przyczepu.

Ból pięty oraz sztywność stopy pacjenci odczuwają głównie rano po wstaniu z łóżka i może się nasilać podczas dłuższego chodzenia. W przypadku sportowców objawy ostrogi piętowej występują na początku treningu z upływem czasu maleją jednak mają tendencję do nawrotu w końcowej fazie treningu, a przede wszystkim po nim.

Gdzie boli?

Ból zlokalizowany jest najczęściej w miejscu przyczepu bliższego przyśrodkowo na guzie piętowym. Warto pamiętać, że ostroga piętowa może również wystąpić w innym miejscu, a jej lokalizacja to dziobiasta wyrośl kostna znajdująca się w części tylnej kości piętowej i biegnie ku górze.

Diagnostyka

Ostroga piętowa to schorzenie utrudniające codzienne funkcjonowanie. Już przy pierwszych oznakach bólowych warto udać się po poradę do specjalisty ortopedy.

Lekarz podczas badania palpacyjnego stwierdza bolesność uciskową ponad wyrostkiem przyśrodkowym guza piętowego co jest głównym objawem choroby. Czasami może występować bolesność sąsiedniego pasma rozcięgna podeszwowego. Do diagnostyki wykorzystuje się także zdjęcie RTG.

Na radiogramie obserwuje się ostrą, dziobiastą wyrośl kostną (entezofit), która biegnie od guza piętowego ku przodowi.

Zabiegi fizjoterapeutyczne czyli skuteczne leczenie ostrogi piętowej

Leczenie ostrogi piętowej na celu ma zniwelowanie stanu zapalnego w otaczających tkankach. Pacjenci zazwyczaj do lekarza zgłaszają się zbyt późno, a przewlekły stan zapalny jest trudny do leczenia.

Jak długo trwa leczenie ostrogi piętowej?

Leczenie ostrogi piętowej jest procesem długotrwałym, trudnym i bardzo skomplikowanym, wymagającym dużo cierpliwości ze strony pacjenta.

Jak wyleczyć ostrogę piętową?

Leczenie ostrogi piętowej opiera się głównie o leczenie zachowawcze obejmujące zabiegi fizykalne oraz odpowiednie ćwiczenia. Zalecane jest także stosowanie wkładek ortopedycznych do obuwia (zmniejszają one nacisk w obrębie guza piętowego).

Leia também:  Co To Jest Dna Moczanowa I Jakie Są Jej Objawy?

Leczenie zachowawcze polega na:

 • poprawieniu ruchomości stawu skokowego i stopy,
 • działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym,
 • korekcji nieprawidłowości w biomechanice pracy stopy,
 • uelastycznieniu i rozciągnięciu mięśni łydki,
 • zapewnieniu odpowiedniej koordynacji mięśniowej,
 • wzmocnienie mięśni stabilizujących dynamicznie łuki stopy.

Ćwiczenia

Nieodłącznym elementem terapii są ćwiczenia rozciągające. Polegają one przede wszystkim na rozciąganiu rozcięgna podeszwowego.

Zabiegi fizykalne – co pomaga na ostrogę piętową?

Zabiegi fizykalne wykorzystywane w leczeniu zachowawczym to:

 • masaż lodem przy wystąpieniu ostrych dolegliwości,
 • biostymulacja laserowa,
 • jonoforeza,
 • ultradźwięki w dawce 0,8W/cm2,
 • fala uderzeniowa (jedyne leczenie, które nie tylko usuwa objawy choroby, ale również ich przyczynę).

W bardzo zaniedbanych i opornych na leczenie zachowawcze przypadkach ostrogi piętowej wskazane jest leczenie operacyjne.

Fala uderzeniowa – skuteczna terapia w leczeniu ostrogi piętowej

Jednym z najbardziej skutecznych zabiegów w leczeniu ostrogi piętowej jest fala uderzeniowa. Efekt terapeutyczny jest zdecydowanie szybszy niż w przypadku pozostałych zabiegów fizykalnych – jednak bardziej bolesny. Fala uderzeniowa zmniejsza nadmierne mięśniowe i przynosi ulgę w bólu już po kilku zabiegach.

Proces leczenia ostrogi piętowej powinien być dostosowany indywidualnie do potrzeb pacjenta, dlatego każdy przypadek należy skonsultować z lekarzem.

Fala uderzeniowa – metodyka w leczeniu ostrogi piętowej – dowiedz się więcej

Fala uderzeniowa SWT – ostroga piętowa leczenie

Ostroga piętowa – leczenie

 • Do czynników zwiększających ryzyko powstawania ostrogi piętowej należą:
 • Wiek – wraz z wiekiem ryzyko pojawienia się ostrogi wzrasta i wiąże się to prawdopodobnie z istniejącymi zmianami we wzorcu chodu – skróceniem długości kroku i zwiększeniem czasu kontaktu pięty i śródstopia z podłożem.
 • Waga – zdecydowana większość badań wskazuje nadwagę i otyłość jako poważne czynniki ryzyka zwiększające tendencję do wystąpienia ostrogi piętowej nawet 7-krotnie.

Ustawienie stopy – pronacyjne ustawienie stopy obserwuje się na RTG u 60-80% pacjentów uskarżających się na bóle związane z ostrogą piętową.

Drugim czynnikiem towarzyszącym ostrodze jest płaskostopie.

Płeć – choć związek płci z ryzykiem wystąpienia ostrogi nie jest do końca potwierdzony, to kobiety poniżej 49 roku życia cierpią na tę dolegliwość niemal dwukrotnie częściej niż mężczyźni, a z wiekiem różnice te się zacierają. Niektóre hipotezy wskazują, że większa częstotliwość u kobiet może mieć związek z noszeniem obuwia na wysokim obcasie.

Stosowane w ostrodze piętowej

Stan zapalny powięzi podeszwowej – napięcie oraz bolesność rozcięgna podeszwowego są blisko powiązane z możliwością wystąpienia ostrogi, dlatego te dolegliwości często pojawiają się razem.

Jak leczyć ostrogi piętowe?

Ostroga piętowa – przyczyny powstawania

Ze względu na obserwowany wzrost liczby objawowych i bezobjawowych ostróg piętowych wśród dzieci szacuje się, że przynajmniej część tego typu dolegliwości ma swoją przyczynę w nieprawidłowym rozwoju kości piętowej. Etiologia pozostałych nabytych ostróg wciąż nie została do końca poznana – sugeruje się związek z proliferacją komórek wokół stanu zapalnego rozcięgna podeszwowego oraz sumujących się jego naprężeń poziomych.

Według najnowszych teorii ostroga piętowa może stanowić formę adaptacyjną na powtarzające się siły zorientowane pionowo. Chrząstka włóknista powiązana z ostrogą działa jako bufor sił przenoszonych z kości na otaczające tkanki i mięśnie, chroniąc kość piętową przed wystąpieniem uszkodzeń bądź mikrozłamań.

Rehabilitacja w ostrodze piętowej

Najczęściej rekomendowanym zabiegiem w terapii ostrogi piętowej jest obecnie fala uderzeniowa. Jest to forma fali mechanicznej uwalniającej wysokie, skokowe ciśnienie w krótkiej jednostce czasu.

Fala uderzeniowa stymuluje powstawanie nowych naczyń krwionośnych w miejscu pola zabiegowego, a tym samym poprawia jego ukrwienie i zmniejsza stan zapalny. Inna teoria głosi, że poprzez drażnienie mechaniczne dochodzi do uszkodzenia błony komórkowej i uniemożliwienia przesyłania bodźców bólowych.

Zaletą fali uderzeniowej jest niewielka liczba zabiegów (3-5) potrzebnych do uzyskania trwałych rezultatów w postaci zmniejszenia dolegliwości bólowych.

Do innych wykorzystywanych w leczeniu ostróg zabiegów fizykoterapeutycznych zalicza się:

 • ultradźwięki,
 • laser,
 • krioterapię.

W połączeniu z celowaną terapią manualną i kinezyterapią umożliwiają one długotrwałe uśmierzenie dolegliwości bólowych.

Wsparcie ortopedyczne na ostrogi piętowe

Wybrane produkty ortopedyczne mogą być stosowane zarówno jako element profilaktyki, jak i całościowego leczenia.

W przypadku ostróg piętowych, tak jak i w innych dolegliwościach stóp, najlepsze efekty dają indywidualne wkładki do obuwia wykonane na podstawie badania podometrycznego lub buty ortopedyczne wykonane na miarę.

Osoby z mniejszym budżetem lub ograniczonym czasem mogą zaopatrzyć się w podwyższone wkładki lub podpiętki żelowe o działaniu amortyzującym, absorbującym wstrząsy lub z miękkiego tworzywa, z możliwością odciążenia środka pięty dzięki wyjmowanemu okrągłemu klinowi.

Leczenie ostróg w warunkach domowych

Ze względu na związek ostróg ze stanem zapalnym rozcięgna podeszwowego doraźną pomoc w warunkach domowych mogą przynieść:

 • ćwiczenia rozciągające mięśnie tylnej grupy łydki,
 • rollowanie powięzi podeszwowej stopy twardą piłeczką,
 • regularne zimne okłady.

Warto pamiętać, że powyższe metody mają działanie jedynie objawowe i nie eliminują źródła problemu. Aby ocenić przyczynę powstania ostrogi, czyli dotrzeć do struktur, których niewydolność doprowadziła do rozwoju dolegliwości bólowych stopy, niezbędna jest konsultacja z fizjoterapeutą.

Ostroga piętowa – leczenie operacyjne

Standardowe procedury polegają na otwartym cięciu bądź endoskopowym dojściu umożliwiającym uwolnienie powięzi podeszwowej i resekcji ostrogi. Jednakże leczenie operacyjne stosowane jest wyłącznie w sytuacjach, gdy zawodzą metody nieinwazyjne, czyli bardzo rzadko.

Ma to również związek z faktem, że ostrogi piętowe mają tendencję do samoistnej remisji w ciągu ok. 6-12 miesięcy od wystąpienia pierwszych dolegliwości, niezależnie od podjętego leczenia.

Natomiast bez dotarcia do genezy problemu i zmiany nieprawidłowych wzorców ruchowych, nawroty ostróg piętowych bywają bardzo częste.

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Ostroga piętowa jak ją skutecznie wyleczyć

Ból zawsze jest nieprzyjemny, ale kiedy dotyczy kończyn jest nieprzyjemny podwójnie. Tak dzieje się w przypadku bolących pięt. Im bardziej niezidentyfikowany ból nasila się, tym trudniejsze jest codzienne funkcjonowanie. Niezbędne jest znalezienie przyczyny dyskomfortu, wyleczenie i powrót do zdrowia.

Ból pięty a ostroga piętowa

Lekki ból pięty przy chodzeniu, lekki ból kostki wydają się początkowo bardzo niepozorne. Można uznać je za naciągnięcie mięśnia, zwłaszcza jeżeli uprawia się jakieś sporty.

Dopiero, gdy ból pięty narasta rozpoczyna się poszukiwania przyczyny, zwłaszcza jeśli aplikowane na piętę maści przeciwbólowe nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.

Czas, jaki upływa między pojawieniem się bólu a prawidłową diagnozą sprawia, że ból może się zwiększyć i ostroga piętowa staje się jeszcze bardziej uciążliwa.

Nie boli już tylko pięta, w czasie chodzenia, lecz ból staje się stały, nawet podczas siedzenia lub leżenia. Późno zdiagnozowana albo nieleczona powoduje, że objawy bólowe mogą dochodzić od stopy aż po biodro uniemożliwiając nie tylko chodzenie, ale i siedzenie oraz prowadzenie samochodu.

Pod hasłem „ostroga piętowa” kryje się stan zapalny okolic kości piętowej. Powoduje on, że przy kości zaczynają odkładać się złogi wapienne, które tworzą tzw. ostrogi.

Są one dobrze widoczne na zdjęciu rentgenowskim, które musi zostać wykonane dla prawidłowej diagnozy schorzenia.

Stan zapalny tworzy się pomiędzy kością pięty a rozcięgnem piętowym, czyli w miejscu które w czasie chodzenia cały czas kurczy się i napina. Gdy pojawia się ból, chodzenie staje się coraz mniej przyjemną czynnością.

Na pojawienie się bólu w pięcie związanego z ostrogą narażony jest każdy, lecz są osoby, u których istnieje zwiększone prawdopodobieństwo jej powstania.

Są to przede wszystkim osoby starsze, ponieważ mają tendencję do problemów z układem kostnym, odkładaniem się złogów w różnych jego częściach; osoby z nadwagą i nadmiernym obciążeniem na pięty oraz osoby uprawiające sport. Nie dotyczy to jednak każdego rodzaju sportu.

Szczególnie często pojawia się u osób trenujących tenis, bieganie, siatkówkę. Są to dyscypliny, w których pięta znosi bardzo duży wysiłek. Do rozwoju schorzenia może przyczynić się także niewygodne obuwie.

Ból stanowi pierwszy objaw ostrogi piętowej. Zaczyna pojawiać się przy chodzeniu, początkowo jako ból po całym dniu, stopniowo narasta, towarzysząc każdemu krokowi. Im dłużej trwa zapalenie, tym bardziej prawdopodobne, że ból będzie pojawiał się również nocą, w pozycji leżącej, a także siedzącej oraz przy poruszaniu stopą.

Może dojść do pojawienia się obrzęku, czyli opuchnięcia pięty lub pięty i kostki, co uniemożliwi założenie butów. Jednak najbardziej charakterystycznym elementem jest narośl kostna. Wspomniane już złogi wapienne tworzą wyrośl (narośl), która na zdjęciu RTG przypomina ostrogę (ewentualnie kieł).

Podczas chodzenia uciska się go i naciska, co powoduje intensywny ból i trudności z poruszaniem się.

Leia também:  Jak Wygląda Leczenie Izotekiem?

W przypadku rozwoju ostrogi ból jest umiejscowiony głównie w środku pięty. Jeżeli odczuwany jest z tyłu, nad piętą, można mieć do czynienia z ostrogą Haglunda.

Jak leczyć ostrogi piętowe?

Żeby rozpocząć prawidłowe leczenie ostrogi piętowej trzeba ją prawidłowo zdiagnozować. Jest to możliwe po zgłoszeniu się do lekarza ortopedy, który dokona oględzin stopy oraz badania manualnego.

Wykonanie zdjęcia RTG jest dodatkowym badaniem, ponieważ często już po badaniu ręcznym dobry ortopeda jest w stanie stwierdzić, że przyczyną bólu jest ostroga piętowa.

Jednocześnie, jeżeli wizyta u lekarza nastąpiła niedługo po pojawieniu się bólu zdjęcie może nie wykazać zmian, gdyż złogi widoczne w postaci ostrogi (kła) odkładają się przez jakiś czas.Wtedy bardzo pomocnę będzie badanie USG stopy które pokazuje w trybie rzeczywistym dynamiczne zmiany jakie zachodzą w stopie.

Samo badanie manualne związane jest z dotykaniem stopy w obrębie pięty, jej środkowej oraz tylnej części oraz kostki, sprawdzeniem dolegliwości bólowych i ich zakresu oraz istnienia obrzęku. Dopiero prawidłowa diagnoza pozwala na wdrożenie leczenia: farmakologicznego i rehabilitacji.

Sposoby leczenia ostrogi piętowej

Stan zapalny pięty trzeba minimalizować m.in. poprzez przyjmowanie leków przeciwzapalnych. Zmniejszają one obrzęk oraz dolegliwości bólowe, ale same tabletki nie wystarczą. Konieczna jest rehabilitacja, domowe ćwiczenia oraz prawidłowe obuwie.

Do butów, które powinny pozwolić stopie oddychać i poruszać się, dobrze jest zakupić specjalne wkładki albo podpiętki żelowe, które amortyzują zderzenia stopy z twardym podłożem. Obcas butów powinien mieć niską i elastyczną podeszwę oraz wkładki ortopedyczne.

Im mniej stopa będzie narażona na wstrząsy tym mniej bólu będzie się odczuwać. Ortopedzi zalecają również zakładanie specjalnych stabilizatorów zmniejszających stan zapalny.

Maści i żele nie są dobrym specyfikiem leczniczym, gdyż nie przenikają tak głęboko, przez warstwę skóry i tłuszczu znajdującego się na pięcie. Z tego powodu lepiej przyjmować tabletki.

Rehabilitacja bolącej stopy

Podstawą rehabilitacji pięty z ostrogą jest rehabilitacja. Mieści się w niej kinezyterapia tj. leczenie ruchem oraz fizykoterapia, tj. leczenie falą uderzeniową. Fala uderzeniowa rozbija odkładające się na pięcie złogi, co zmniejsza ostrogę piętową, a następnie prowadzi do uelastycznienia tkanek i zmniejszenia bólu do zera, bez konieczności ingerencji chirurgicznej.

Ćwiczenia rehabilitacyjne są wykonywane pod okiem profesjonalnego fizykoterapeuty, który zleca odpowiedni zestaw także do wykonywania w domu. Muszą być powtarzane przez okres kilku bądź kilkunastu tygodni, w zależności od etapu rozwoju bólu pięty.

Dobrze sprawdza się również masaż, zwłaszcza przy pomocy ciepłych olejków eterycznych. Masowanie poprawia ukrwienie oraz odżywienie pięty i jej okolic. Zmniejsza ból i obrzęk, jak również ułatwia gojenie się stopy.

Ból pięty przy chodzeniu – ostroga piętowa 3 sposoby leczenia

Ból pięty przy chodzeniu oraz ból stopy spowodowany takimi chorobami jak: ostroga piętowa, zmiany przeciążeniowe i zapalne czy choroba Haglunda może być skutecznie leczony za pomocą fali uderzeniowej. Fala uderzeniowa to skuteczna oraz bezpieczna metoda leczenia dolegliwości bólowych układu mięśniowo-szkieletowego.

Leczenie bojącej pięty – ostrogi piętowej oraz bólu pięty przy chodzeniu

 • Silny ból pięty przy chodzeniu może uniemożliwiać oparcie pięty o podłoże, może również znacząco utrudnić poruszanie się i codzienne funkcjonowanie chorego.
 • Ból pięty przy chodzeniu, który sam w sobie nie jest chorobą, tylko jednym z objawów, może wynikać z wielu chorób w tym:
 •  zapalenia rozcięgna podeszwowego,
 • choroby Haglunda,
 • zespołu kanału stępu,
 • neuropatii Baxtera.

Aby podjąć właściwe leczenie należy rozpoznać przyczynę bólu piety.

Poranny ból pięty –  Co oznaczają bolące pięty po nocy?

Ból w pięcie po przebudzeniu może sygnalizować zapalenie rozcięgna podeszwowego, które jest stanem bólowym w dolnej części pięty. Ból pięty po wstaniu z łóżka może być bardzo uciążliwy.

Zapalenie powięzi podeszwowej jest najczęstszą przyczyną bólu dolnej części pięty, która często występuje u sportowców i personelu wojskowego, a także u osób prowadzących siedzący tryb życia. Bolące pięty po nocy są często pierwszym sygnałem ostrzegawczym.

Czynniki ryzyka obejmują:

 • długi czas w pozycji stojącej z powodu aktywności zawodowej,
 • nadmierną masę ciała,
 • stosowanie niewłaściwego obuwia,
 • nadmierną pronację stopy,
 • ograniczone zgięcie grzbietowe w stawie skokowym,
 • oraz nadmierne bieganie przez początkujących biegaczy.

Główną dolegliwością jaką zgłaszają nasi Pacjenci jest ból pod piętą, który nasila się po przebudzeniu rano lub po siedzeniu i zwykle ustępuje po krótkim spacerze i pod koniec dnia przy mniejszym obciążeniu.

Ból Piety Przyczyny – Ostrogi Piętowe – Zapalenie Powięzi Podeszwowej

Ból pięty przy chodzeniu przyczyny:

 • Urazowe:

  1. stłuczenie kości piętowej
  2. złamanie kości piętowej
  3. rozerwanie rozcięgna podeszwowego
 • Neurologiczne:

  1. Zespół kanału stępu
  2. Ucisk na pierwszą gałązkę nerwu bocznego podeszwowego (neuropatia Baxtera)
  3. Polineuropatia
  4. Radikulopatia lędźwiowa L5-S1
 • Schorzenia tkanek miękkich:

  1. Atrofia podściółki tłuszczowej na pięcie
  2. Zapalenie ścięgna piętowego
  3. Zapalenie ścięgna zginacza długiego palucha
  4. Przerost rozcięgna podeszwowego
 • Ostroga piętowa
 • Niewydolność naczyniowa
 • Nowotwór

Ostroga piętowa – przyczyny, objawy, leczenie

Z tekstu dowiesz się:

 • co to jest ostroga piętowa,
 • jakie są przyczyny ostrogi piętowej,
 • czym charakteryzują się objawy ostrogi piętowej,
 • jak leczy się ostrogę piętową w pierwszej fazie choroby,
 • jak leczy się zaawansowane przypadki,
 • czy istnieją skuteczne ćwiczenia na ostrogę piętową.

Przewlekłe bóle pięty są częstą dolegliwością u osób dorosłych. Według przeprowadzonych badań diagnozuje się je u około 3,6% dorosłych Australijczyków oraz 7% Amerykanów powyżej 65. roku życia. Stanowią nie tylko problem zdrowotny, ale też społeczny.

Ból pięty może być spowodowany m.in. przez mechaniczny uraz stopy, a także złamanie kości piętowej czy palucha koślawego. Mocno rozpowszechnioną przyczyną przewlekłych dolegliwości bólowych pięty jest również tzw. ostroga piętowa.

Ostroga piętowa – zwana przez specjalistów zapaleniem rozcięgna podeszwowego – to zmiany zwyrodnieniowe guza piętowego, w wyniku których dochodzi do powstania patologicznej narośli kostnej, czyli ostrogi. Jest ona zlokalizowana między kośćmi pięty – po podeszwowej stronie kości piętowej. Narośl uciska ścięgna oraz więzadła, co prowadzi do rozwoju przewlekłego stanu zapalnego.

Ostroga piętowa rozwija się w miejscu, w którym kość piętowa łączy się z rozcięgnem piętowym – ten obszar jest właściwie cały czas narażony na naprzemienne napinanie i rozluźnianie, co może się przyczyniać do powstawania stanów zapalnych. To ryzyko jest dodatkowo zwiększane przez:

 • wcześniejsze nie do końca wyleczone urazy stopy (np. stawu skokowego),
 • nadwagę,
 • noszenie zbyt ciasnego, niedopasowanego obuwia,
 • częste noszenie butów na wysokim obcasie,
 • wykonywanie pracy stojącej,
 • częsty intensywny wysiłek fizyczny.

Częstotliwość występowania ostrogi piętowej rośnie wraz z wiekiem.

Podstawowym objawem ostrogi piętowej jest ból zlokalizowany pod piętą. Początkowo może występować jedynie podczas chodzenia. Z czasem nasila się i utrzymuje również podczas stania czy leżenia. W bardzo zaawansowanych stadiach ostroga piętowa może utrudniać, a nawet zupełnie uniemożliwiać wykonywanie codziennych czynności.

Do zdiagnozowania ostrogi piętowej potrzebne jest wykonanie badania RTG, które bardzo precyzyjnie obrazuje występowanie narośli kostnej na pięcie. W zależności od stopnia zaawansowania schorzenia wdraża się odpowiednie leczenie ostrogi piętowej.

Współczesna ortopedia dysponuje wieloma metodami, które pozwalają na pozbycie się dolegliwości. Pacjent może stosować specjalne wkładki ortopedyczne, które odciążą bolesną okolicę.

Bardzo skuteczne są także odpowiednio dobrane zabiegi fizjoterapeutyczne: laseroterapia, kinezyterapia, krioterapia, jonoforeza czy ultradźwięki.

Czasami stosuje się również miejscowe iniekcje leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych.

Jeżeli zachowawcze leczenie ostrogi piętowej oraz rehabilitacja nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, pacjent może zostać poddany operacji. Polega ona na chirurgicznym usunięciu wyrośli kostnej albo podcięciu rozcięgna podeszwowego w okolicach guza piętowego. Warto jednak pamiętać, że żadna metoda leczenia nie daje stuprocentowej pewności, że ostroga piętowa nie powróci.

Zarówno w ramach leczenia zachowawczego, rehabilitacji pooperacyjnej, jak i zapobiegania nawrotom schorzenia zastosowanie znajdują odpowiednie ćwiczenia na ostrogę piętową. Mogą one obejmować:

 • toczenie piłeczki tenisowej stopą po podłodze ze szczególnym uwzględnieniem masowania okolic pięty,
 • ćwiczenia rozciągające mięśnie łydek,
 • rozciąganie rozcięgna podeszwowego – odginanie palców stóp w kierunku tułowia i utrzymywanie ich w takiej pozycji przez około 10 sekund.

Oczywiście w razie jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z ortopedą lub fizjoterapeutą.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*