Ile Trwa Rehabilitacja Po Operacji Obojczyka?

Kończynę należy odciążyć i ustabilizować na okres 2-6 tygodni poprzez umieszczenie jej w opatrunku ósemkowym lub temblaku. Następnie pacjent zaczyna rehabilitację, która zwykle trwa 6-9 tygodni. Ćwiczenia po złamaniu obojczyka są dobierane indywidualnie do każdego przypadku.

Ile trwa rehabilitacja obojczyka?

Rehabilitacja po złamaniu obojczyka. W przypadku tego typu urazu unieruchomienie trwa od 3 do 5 tygodni u dorosłych, nieco krócej u młodzieży, natomiast u dzieci na regenerację potrzebne są około 2 tygodnie.

Ile trwa gojenie obojczyka?

Uraz zrasta się nawet 4-5 tygodni, co oznacza, że stabilizator trzeba nosić nawet ponad miesiąc. Niemniej w większości przypadków (9 na 10) takie leczenie okaże się wystarczające. Po zdjęciu stabilizatora niekiedy wymagana może być rehabilitacja, gdyż pacjent stopniowo wraca do pełnej sprawności.

Jakie ćwiczenia rehabilitacyjne po złamaniu obojczyka?

Po osiągnięciu pełnego zrostu można rozpocząć bardziej zaawansowaną fizjoterapię. W jej skład wchodzą między innymi ćwiczenia wzmacniające mięśnie kończyny górnej i obręczy barkowej, ćwiczenia propriocepcji, a także ćwiczenia czynne wykorzystujące zamknięty łańcuch kinematyczny i otwarty łańcuch kinematyczny.

Jak dlugo boli po operacji obojczyka?

Jeżeli chodzi o to, jak długo boli złamany obojczyk, wiele zależy od skali urazu oraz indywidualnej tolerancji pacjenta. Zazwyczaj tego typu dolegliwości bardzo duże nasilenie utrzymują przez pierwsze 2-3 dni (niezbędne może być wówczas podawanie leków przeciwbólowych), później stopniowo słabnąc.

Czy można chodzic z zlamanym obojczykiem?

Do urazu dochodzi najczęściej w wyniku upadku na wyprostowane ramię, na które wywierany jest duży nacisk prowadzący do pęknięcia kości lub bezpośredniego upadku na bark. Złamany obojczyk może utrudniać poruszanie ręką i jest bardzo bolesny, dlatego wymaga pomocy ortopedycznej.

Jak się leczy zlamany obojczyk?

Orteza na złamany obojczyk

U dzieci i nastolatków złamany obojczyk najczęściej leczy się zachowawczo przy pomocy unieruchomienia na czas zrostu kości. Wykorzystuje się do tego opatrunki ósemkowe lub temblaki w formie ortezy.

Leia também:  Jakie Są Objawy Alergii Pokarmowej?

Czy złamany obojczyk sam się zrośnie?

W przypadku przemieszczenia się kości obojczykowej stosowane jest unieruchomienie ósemkowe z użyciem stabilizatora. Operacja złamanego obojczyka przeprowadzana jest, jeśli np. wystąpią powikłania nerwowo-mięśniowe, dojdzie do otwarcia złamanego lub wielomiejscowego, kość się nie zrośnie.

Jakie miesnie Przyczepiaja się do obojczyka?

Do powierzchni górnej przyczepiają się dodatkowo mięśnie:

 • mostkowo-obojczykowo-sutkowy;
 • piersiowy większy;
 • naramienny;
 • czworoboczny.
 • Co jeść przy złamaniu obojczyka?

  Dieta powinna zapewniać przede wszystkim duże ilości wapnia. Źródłem wapnia w diecie jest głównie mleko i jego przetwory, a więc jogurty, kefiry, maślanki, mleka acydofilne, a także sery.

  Najlepszym źródłem potasu są:

 • nasiona roślin strączkowych,
 • owoce,
 • warzywa,
 • orzechy.
 • Kiedy zacząć rehabilitację po złamaniu obojczyka?

  Zdecydowaną większość złamań obojczyka leczy się w sposób zachowawczy, nastawiając odłamy w znieczuleniu miejscowym, a następnie unieruchamiając obręcz barkową w opatrunku ósemkowym (zdj. 1), w opatrunku Desaulta lub na temblaku. Średni okres unieruchomienia wynosi 4–6 tygodni.

  Ile można dostać odszkodowania za złamany obojczyk?

  Przyznawany uszczerbek na zdrowiu oscyluje od kilku do nawet kilkudziesięciu procent uszczerbku na zdrowiu. Średnia wysokość odszkodowania to 15.000,00 do 30.000,00 zł.

  Jakie ćwiczenia po złamaniu łopatki?

  Przy lekkich złamaniach łopatki już między 10. a 14. dniem po urazie można wprowadzać delikatne ćwiczenia oraz terapię manualną. Początkowo dążymy do przywrócenia właściwego toru ruchu, następnie zaś zajmujemy się wzmacnianiem mięśni obręczy kończyny górnej.

  Seja o primeiro a comentar

  Faça um comentário

  Seu e-mail não será publicado.


  *