Hemoroidy – leczenie zabiegowe

Żylaki odbytu określane są chorobą cywilizacyjną. Dotykają prawie połowy społeczeństwa, w tym osoby powyżej 50. roku życia. Szczególnie często chorują na nie kobiety w ciąży i po porodzie, a także ludzie prowadzący siedzący tryb życia (m.in.

zawodowi kierowcy), zmagający się z nadmierną otyłością i nadużywaniem alkoholu. Istnieje kilka metod leczenia hemoroidów, a jedną z najbardziej znanych jest zabieg chirurgicznego wycięcia wypadających guzków krwawniczych.

Według statystyk, nawrót choroby hemoroidalnej dotyczy od 10 do 20% wszystkich przypadków.

Hemoroidy – leczenie zabiegowe

Choroba hemoroidalna jest przypadłością, z którą zmaga się – według różnych danych – prawie połowa polskiego społeczeństwa. Wywołuje ją nieodpowiednia, uboga w błonnik dieta, nadmierna otyłość lub ciąża.

Problem bolesnych żylaków odbytu dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, a częstość występowania choroby zwiększa się wraz z wiekiem – wśród osób powyżej 60 roku życia wynosi prawie 50-60 %. Największa liczba osób dotkniętych bólem związanym z żylakami odbytu to pacjenci w wieku 60-80 lat.

Duży odsetek chorych na hemoroidy uważa swoją dolegliwość za bardzo wstydliwą, co powstrzymuje ich przed udaniem się do lekarza.

Operacja hemoroidów metodą klasyczną – znajdź klinikę

Próbują pomóc sobie sami, stosując terapię farmakologiczną (czopki, kremy, maści itp.) i zmagając się z bólem w tajemnicy. Dopiero nasilające się dolegliwości zmuszają ich do odwiedzenia gabinetu proktologa i rozpoczęcia właściwego leczenia. Wtedy, niestety, w wielu przypadkach okazuje się, że choroba rozwinęła się do III lub IV stopnia zaawansowania i wymaga zabiegu chirurgicznego. Hemoroidy – leczenie zabiegowe Hemoroidom towarzyszą swędzenie, uporczywy ból i krwawienia

Do najczęściej zgłaszanych objawów żylaków odbytu należy uporczywy ból (nie tylko przy wydalaniu), krwawienia oraz uczucie pieczenia lub swędzenia. U chorych występują też zakrzepy, wypadanie guzków hemoroidalnych i pojawia się uczucie niecałkowitego wypróżnienia.

Jeżeli najbardziej odczuwaną dolegliwością jest ból, może to wskazywać nie tylko na żylaki odbytu, ale i na zakrzepicę splotu przyodbytowego, wypadnięcie i zakrzepicę hemoroidów, a także na szczelinę odbytu.

Nie można wykluczyć również pojawienia się nowotworu, dlatego niezmiernie istotne jest przeprowadzenie rzetelnej diagnostyki dolnego odcinka przewodu pokarmowego. W razie konieczności lekarz podejmie decyzję o wykonaniu operacji chirurgicznej.

Przeciwwskazaniami do leczenia chirurgicznego hemoroidów są zakażenia okolicy okołoodbytniczej, choroby zapalne jelit, a także choroby przebiegające z obniżeniem odporności, w tym białaczka. Operacji nie przeprowadza się również u kobiet w ciąży. Prawdopodobieństwo nawrotu choroby u dorosłych waha się pomiędzy 10-20% (dane ze strony leczyc-hemoroidy.pl). 

Klasyczne operacje – wycięcie hemoroidów

Hemoroidy – leczenie zabiegowe Guzki krwawnicze, popularnie nazywane hemoroidami

Zabieg chirurgiczny wykonuje się w sytuacjach, w których inne metody leczenia byłyby nieskuteczne. Jak pisze na swojej stronie internetowej dr Krzysztof Lubecki (Prywatna Specjalistyczna Praktyka Lekarska Krzysztof Lubecki, Racula koło Zielonej Góry), leczenia operacyjnego wymaga mniej niż 5% pacjentów zmagających się z żylakami odbytu. Podobne zdanie ma dr n. med. Artur Jurczyszyn – w jego artykułach na portalu Zdrowe Miasto pojawia się informacja o około 5-10% pacjentów, u których stosuje się zabieg chirurgiczny. Dotyczy to najczęściej zaawansowanych stadiów choroby hemoroidalnej, czyli hemoroidów w IV stopniu rozwoju, a także przypadków wypadania odbytu. Klasyczne metody zabiegowe można podzielić na kilka rodzajów różniących się szczegółami technicznymi – w zależności od wybranej techniki powstałe po usunięciu hemoroidów rany zszywa się całkowicie, częściowo bądź w ogóle nie zszywa. Przed operacją wskazane jest wykonanie rektoskopii, a niekiedy również kolonoskopii w celu wykluczenia innych chorób jelita grubego (ze szczególnym uwzględnieniem nowotworów).

Najczęściej stosowaną techniką leczenia operacyjnego hemoroidów jest tzw. metoda Milligana-Morgana. Została opracowana w 1937 roku w Anglii przez dwóch lekarzy – Milligana i Morgana, a zabieg wykonany tą techniką nosi nazwę hemoroidektomii otwartej.

Procedura medyczna pozwala uniknąć zwężenia odbytu oraz funkcjonalnego nietrzymania stolca, będącego niekiedy rezultatem innych metod (np. Whiteheada), natomiast jej wadą są pooperacyjne dolegliwości bólowe, trwające zwykle ok. dwóch tygodni.

Metoda Milligana-Morgana polega na chirurgicznym wycięciu hemoroidów i podwiązaniu naczyń doprowadzających krew do guzka krwawniczego. W trakcie operacji lekarz wycina trzy zespoły guzków, pozostawiając rany do ziarninowania, czyli wytworzenia nowej tkanki łącznej z bogatą siecią naczyń włosowatych.

Gojenie przez ziarninowanie ma miejsce w sytuacjach, w których nie dochodzi do pierwotnego zamknięcia rany. Najczęściej przeprowadza się operację w znieczuleniu ogólnym lub podpajęczynówkowym, poprzez wstrzyknięcie małej dawki środka znieczulającego do płynu otaczającego rdzeń kręgowy i nerwy.

Po zabiegu pacjent zazwyczaj pozostaje w klinice przez kilka dni, przyjmując w tym czasie silne leki przeciwbólowe. Po opuszczeniu szpitala kontynuuje leczenie przez ok. miesiąc.

Modyfikacją metody Milligana-Morgana jest operacja techniką Fergusona (hemoroidektomia zamknięta). Różni się od niej tym, iż powstała po wycięciu guzka rana jest zamykana szwem ciągłym. Obecność szwów wymaga przedłużenia pobytu w szpitalu o okres od 3 do 5 dni.

Założenie ich w okolicy odbytu wiąże się w możliwością występowania bólu przy oddawania stolca i może trwać przez okres gojenia (ok. 5-6 tygodni). Metodę Fergusona wykorzystuje się w Stanach Zjednoczonych od 1952 roku. Jest wykonywana u chorych z intensywnym krwawieniem z guzków.

Do nowszych metod wycinania hemoroidów należy technika Longo, polegająca na usunięciu hemoroidów wraz z okrężnym pierścieniem błony śluzowej. Podczas operacji wykorzystuje się stapler intraluminarny. Technika jest stosowana w leczeniu guzków wewnętrznych III i IV stopnia.

Chirurgiczne usunięcie hemoroidów w Polsce

Hemoroidy – leczenie zabiegowe Operacja usunięcia hemoroidów

W związku z dużym zapotrzebowaniem na zabiegi mające na celu usunięcie dolegliwości bólowych wywołanych przez wypadające żylaki odbytu, wiele klinik umożliwia pacjentom ich leczenie w swoich gabinetach. Są to zarówno małoinwazyjne techniki zabiegowe, jak i operacje chirurgiczne. Wycięcie hemoroidów metodą klasyczną oferuje m.in. ośrodek Medi Clinique w Szczecinie, Szpital Św. Rafała w Krakowie, zajmuje się tym Meritum Centrum Medyczne w Kamieniu Pomorskim, a także Specjalistyczna Praktyka Lekarska Lek. Med. Elżbieta Bednarczyk w Gdyni, w której cena zabiegu jest ustalana indywidualnie po wstępnej konsultacji chirurgicznej.

Klasyczne operacje chirurgiczne hemoroidów należą do najczęściej wykonywanych procedur w leczeniu żylaków odbytu – szczególnie dotyczy to zabiegu metodą Milligana-Morgana. Toruńskie Prywatne Centrum Chirurgii przeprowadza operacje tą techniką w cenach zaczynających się od 1 tys. złotych.

NZOZ Centrum Zdrowia SALUS w Słupsku oferuje wycięcie hemoroidów metodą Milligana Morgana za 1750 złotych, natomiast zabieg wykonany techniką Longo kosztuje 2050 złotych.

Klinika Bicom-Med w Koszalinie oferuje chirurgiczne wycięcie żylaków odbytu w cenie 800 złotych, z kolei Euro Klinika w Siemianowicach Śląskich wykonuje operacje usunięcia zewnętrznych żylaków odbytu za 550 złotych. Drożej jest w Warszawie – klinika Nasmed przeprowadza operacje hemoroidów w cenie 2,5-3 tys.

złotych, zaś koszt zabiegu w Szpitalu Medicover zaczyna się od 3 tys. złotych. Szpital Pulsmed w Łodzi oferuje pacjentom leczenie za 2,2 tys. złotych – w cenie zawiera się pobyt pacjenta w szpitalu (do 2 dni). W Klinice Grunwaldzkiej w Poznaniu wycięcie hemoroidów IV stopnia metodą klasyczną kosztuje 2,8-3,3 tys. złotych.

Operacyjne leczenie hemoroidów za granicą

Hemoroidy – leczenie zabiegowe Leczenie hemoroidów to jeden z zabiegów wykonywanych w ramach turystyki medycznej

W porównaniu z kosztami zabiegów w zagranicznych ośrodkach ceny leczenia hemoroidów w Polsce wydają się nieduże. Szczególnie drogo jest w Stanach Zjednoczonych – zgodnie z danymi serwisu internetowego Cost Helper cena za zabieg chirurgicznego usunięcia hemoroidów może wynosić nawet 12 tys. dolarów. Jak informuje inny portal, Healthcare Blue Book, najdroższe są zabiegi wykonywane w szpitalach. Jeżeli operacja jest przeprowadzana w ramach chirurgii jednego dnia w centrum ambulatoryjnym, jej koszt może oscylować w granicach $3020: $794 to opłata za konsultację, $550 za znieczulenie oraz $1676 za całość obsługi (sala operacyjna, opieka personelu itp.). Jeśli natomiast zabieg jest wykonywany w szpitalu, opłata obejmuje dodatkowo cenę 2-dniowego pobytu pacjenta w ośrodku i wynosi $4369, co zwiększa całkowity koszt leczenia do wysokości $5713, czyli ponad 18,4 tys. złotych. Zespół specjalistów z Sandy Blvd. Rectal Clinic w Portland potwierdza wysokie ceny pobytu w szpitalach – podaje kwoty rzędu $1800-$2400 za dobę.

Jak twierdzą specjaliści z Floryda Hospital Orlando, każdego roku schorzenie dotyka ok. 10 mln Amerykanów. Z powodu wysokich cen pacjenci w USA coraz częściej interesują się zagranicznymi wyjazdami w celach leczniczych.

Tym bardziej, że – jak podaje serwis discovermedicaltourism.

com – lecząc się poza krajem, mogą zaoszczędzić nawet 92% pieniędzy, które musieliby wydać u amerykańskiego chirurga (przy założeniu, że średni koszt operacji w USA wynosi $9290).

Nieco lepiej wygląda sytuacja pacjentów na Wyspach Brytyjskich. Według informacji zawartych na portalu privatehealth.co.uk, średni koszt zabiegu oscyluje w granicach £1575-£3075, czyli 7,8-15,4 tys. złotych. Najdrożej wykonuje się operacje w Midlands (ok. £2770), zaś niższe ceny obowiązują w Szkocji (średnio £1975).

Dla porównania, Apollo Hospital w New Delhi przeprowadza zabiegi w cenach 55,000-75000 rupii indyjskich, czyli za ok. 3-4,1 tys. złotych. Górne widełki cenowe dotyczą metody Fergusona, a w koszt zostały wliczone materiały. Beverly Hills Medical Group na Filipinach oferuje niewiele wyższe stawki – $1700 (ok. 5,5 tys. zł).

Usuwanie żylaków odbytu w Polsce

Hemoroidy – leczenie zabiegowe

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization, WHO), problemy z hemoroidami ma połowa ludzi powyżej 50 roku życia i trzy czwarte kobiet w ciąży i po porodzie. Żylaki odbytu są najczęstszą chorobą proktologiczną i jedną z najczęstszych przyczyn krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Określa się je mianem choroby cywilizacyjnej, gdyż dosięga dużą część społeczeństwa, bez względu na wiek, płeć i zawód. Chęć poddania się zabiegom nierzadko rozbija się o kwestię finansową. Z tego powodu osoby cierpiące na hemoroidy coraz częściej wyjeżdżają na leczenie za granicę – w tym do naszego kraju.

Polscy chirurdzy cieszą się zaufaniem i dobrą opinią wśród turystów medycznych z Wielkiej Brytanii, USA i innych państw, gdzie leczenie jest o wiele droższe.

W polskich klinikach cudzoziemcy są otoczeni troskliwą opieką, a zabiegi wykonywane są na poziomie w niczym nie odbiegającym od zachodniego.

Leia também:  Ile Czasu Trwa Rehabilitacja Po Rekonstrukcji Acl?

Zadowoleni z leczenia obcokrajowcy polecają usługi polskich specjalistów swoim znajomym, a i sami nierzadko wracają do naszego kraju, by poddać się zabiegom z innych dziedzin medycyny (np. wyszczuplającym lub regenerującym skórę).

Operacja hemoroidów metodą klasyczną

– sprawdź ceny w 28 klinikach!

Oceń artykuł: 4.2/5 (opinie 217)

Chirurgia naczyniowa – usuwanie żylaków i hemoroidów – NFZ

Chirurgia naczyniowa zajmuje się diagnozowaniem i operacyjnym leczeniem chorób związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem naczyń krwionośnych i limfatycznych, w tym żylaków, zrostów, tętniaków.

Dzięki prawidłowej diagnozie i interwencji ze strony chirurga naczyniowego, naczynia krwionośne mają szansę funkcjonować poprawnie, a sam zabieg, jeśli jest konieczny, może zapobiec poważniejszym powikłaniom w obrębie układu krwionośnego i limfatycznego.

Do najczęściej wykonywanych zabiegów należy skleroterapia – mało inwazyjna metoda zamykania żylaków i pajączków naczyniowych, a także zabiegi wewnątrznaczyniowe.

W ramach chirurgii naczyniowej można wyróżnić trzy główne obszary działania, z którymi pacjenci zgłaszają najwięcej problemów: klasyczne leczenie żylaków i hemoroidów oraz skleroterapia, czyli mało inwazyjna metoda leczenia żylaków, małych hemoroidów i drobnych problemów z naczyniami krwionośnymi bądź limfatycznymi.

Konsultacje w zakresie chirurgii naczyniowej obejmują diagnostykę oraz usuwanie i leczenie żylaków oraz hemoroidów

Specjalizujemy się w skleroterapii – nieinwazyjnej metodzie usuwania żylaków, pajączków i poważniejszych zmian naczyń żylnych. 

Skleroterapia polega na zmniejszeniu przepływu krwi w naczyniach krwionośnych przy użyciu środków chemicznych, dlatego często nazywa się ją także ostrzykiwaniem żył. Dzięki temu że jest metodą nieinwazyjną, skleroterapia umożliwia szybkie pozbycie się żylaków i krótki okres rekonwalescencji. Obecnie można przeprowadzić ją także w ramach usuwania hemoroidów.

Hemoroidy – leczenie zabiegowe

Oferujemy:

 • konsultacje chirurga naczyniowego,
 • szczegółowa diagnostyka,
 • usuwanie hemoroidów,
 • klejenie żylaków,
 • skleroterapia,
 • leczenie problemów z naczyniami krwionośnymi.

Umów się na skleroterapię

Hemoroidy to kolejny często występujący problem, którego leczeniem zajmuje się chirurg naczyniowy. Nazwą tą określa się guzki krwawnicze, które są naturalną strukturą odbytu i wraz z mięśniami zwieracza kontrolują wydalanie, ale z powodu stanów chorobowych mogą rozciągać się i wypełniać krwią, powodując ból, a nawet prowadząc do stanów zapalnych.

Hemoroidy często nazywane są też żylakami odbytu i powody ich powstawania są zbliżone właśnie do żylaków – niezbyt aktywny, siedzący tryb życia, dieta z małą ilością błonnika i płynów, otyłość oraz częste biegunki i zaparcia mogą przyspieszać powstawanie hemoroidów.

Ze względu na to, że hemoroidy są szczególną odmianą żylaków, ich leczenie odbywa się u chirurga naczyniowego w oparciu o podobne metody zabiegowe. Zarówno żylaki, jak i hemoroidy można leczyć także na NFZ.

Żylaki to zdeformowane, nadmiernie poszerzone żyły, pojawiające się najczęściej na łydkach, pod kolanami i na udach, w sytuacji, gdy krew nie krąży prawidłowo i gromadzi się w żyłach, zamiast wracać do serca. Przyczyny żylaków są najczęściej genetyczne, ale ich powstawaniu może sprzyjać nadwaga, stojąca praca, siedzący tryb życia czy noszenie nieodpowiednich butów.

Leczenie żylaków jest konieczne, bo ich powikłania to nie tylko nieestetycznie poszerzone żyły, ale też wysokie ryzyko stanów zapalnych i zmian zakrzepowych.

Chirurg naczyniowy może zająć się usuwaniem żylaków (z pomocą skleroterapii) lub zalecić zabieg operacyjny, np.

klejenie żylaków, w momencie, gdy są już zbyt rozległe i nie kwalifikują się do mało inwazyjnej operacji.  

Sprawdź cenę konsultacji chirurga naczyniowego

Żylaki odbytu potrafią być dokuczliwe i trudne do leczenia

Żylaki odbytu – Hemoroidy – objawy, diagnoza oraz leczenie

Czym są hemoroidy – żylaki odbytu?

Hemoroidy, nazywane także guzkami krwawniczymi, to struktury naczyniowe położone w kanale odbytu. Są to tkanki ułatwiające kontrolę oddawania stolca, naturalnie występujące w organizmie człowieka. Potocznie „hemoroidy” to także choroba hemoroidalna, nazywana również żylakami odbytu.

Jest to schorzenie, z którym zmagają się ludzie w różnym wieku, jednakże najbardziej narażone są osoby po pięćdziesiątym roku życia oraz kobiety w ciąży, gdzie problem ten dotyka co drugiego Polaka.

Hemoroidy są kłopotliwe i bolesne, ale można je leczyć prostymi metodami, dlatego nie warto odkładać wizyty u proktologa, który postawi odpowiednią diagnozę i podpowie, w jaki sposób można sobie pomóc.

Przyczyny powstawania hemoroidów nie są do końca znane, przyjmuje się jednak, że najczęstszymi powodami są:

 • • częste zaparcia i parcie na stolec wymagające dużego wysiłku,
 • • biegunki,
 • • stosowanie środków przeczyszczających,
 • • siedzący tryb życia,
 • • praca w pozycji na „kucki”,
 • • ciąża,
 • • kaszel, kichanie, wymioty oraz długie wstrzymywanie oddechu,
 • • dieta uboga w błonnik,
 • • dziedziczność,
 • • marskość wątroby,
 • • wysoki poziom cholesterolu.

Żylaki odbytu – hemoroidy – objawy

Najczęstszym objawem skłaniającym pacjentów do udania się do lekarza jest pojawienie się krwawienia z odbytu. W zaawansowanych stadiach pojawia się silny ból i wysuwanie się guzków krwawniczych na zewnątrz podczas oddawania stolca.

 1. W początkowym stadium obserwujemy łagodne objawy hemoroidów, które są mało uciążliwe, takie jak:
 2. • pieczenie i świąd,
 3. • ból towarzyszący wypróżnianiu,
 4. • zwiększona ilość śluzu,
 5. • uczucie niepełnego wypróżnienia.

Leczenie choroby hemoroidalnej

Leczenie choroby hemoroidalnej zaczyna się od postępowania zachowawczego.

Pierwszym krokiem jest wprowadzenie diety bogatej w błonnik i płyny. Ma to na celu rozluźnienie stolca, a tym samym ułatwienie wypróżnienia i zminimalizowanie mechanicznego podrażnienia guzków hemoroidalnych, a tym samym ograniczenia bólu i dyskomfortu.

Zalecenia dietetyczne i higieniczne są tak samo ważne jak leczenie farmakologiczne i zabiegowe, dlatego nie mogą zostać pominięte podczas terapii.

Warto również wiedzieć, że długotrwałe stosowanie preparatów na hemoroidy dostępnych bez recepty, w przypadku braku wcześniejszej konsultacji u lekarza specjalisty, może opóźnić postawienie prawidłowej diagnozy i wdrożenie skutecznego leczenia.

Regularne stosowanie się do wyżej wymienionych zaleceń skutkuje bardzo często ustąpieniem dolegliwości.

W przypadku braku poprawy lekarz kwalifikuje pacjenta do leczenia zabiegowego

Do najskuteczniejszych metod takiego leczenia zaliczamy:

 • gumkowanie, ligacja hemoroidów, czyli zabieg Barrona, polegający na założeniu u podstawy guzka gumowej podwiązki, która powoduje zatrzymanie dopływu krwi, a w konsekwencji obumarcie struktury i jej samoistne odpadnięcie.
 • skleroterapia – polegająca na wstrzyknięciu bezpośrednio do guza substancji powodującej zakrzep naczynia i stopniowy zanik guzka.
 • Metoda Hemoron, oparta jest na małoinwazyjnym i prostym sposobie aplikacji prądu jednofazowego, generowanego przez źródło o niskim napięciu, na naczynia doprowadzające do splotów hemoroidalnych.

Metoda Hemoron jest uznawana za jedną z najlepszych metod usuwania hemoroidów, przede wszystkim dlatego że pozwala na bezbolesne, bezpieczne i skuteczne leczenie choroby hemoroidalnej. Metodzie towarzyszy poprawa jakości życia pacjentów – również dlatego, że pacjenci niemal bezpośrednio po zabiegu mogą wrócić do wykonywania swoich codziennych czynności bez odczuwania dyskomfortu.

Małoinwazyjny charakter metody pozwala również na leczenie pacjentów, u których zastosowanie innych, radykalniejszych metod z różnych względów nie jest możliwe.

Ambulatoryjny i bezbolesny charakter metody pozwala także na przełamanie bariery strachu, dzięki czemu możliwe jest przebadanie większej liczby osób z dolegliwościami proktologicznymi, co zwiększa szansę wczesnej diagnozy raka odbytu.

Żylaki odbytu

Hemoroidy to przykra dolegliwość, która prowadzi do krwawienia z odbytu, bólu i świądu. Skutecznym sposobem na pozbycie się żylaków odbytu są zabiegi medycyny estetycznej – Hemoron i laserowe usuwanie hemoroidów. Są one doskonałą alternatywą do zabiegów chirurgicznych, są bezbolesne i małoinwazyjne. Poznajmy ich przebieg oraz korzyści dla zdrowia pacjenta.

Żylaki odbytu czym są?

Hemoroidy (żylaki odbytu) niosą ze sobą nieprzyjemne i uciążliwe objawy. Wywołują one ból, krwawienie czy świąd. W skrajnych przypadkach dochodzi do mechanicznego uszkodzenia i przewlekłego uszkodzenia błony śluzowej, co prowadzi do bolesnego owrzodzenia.

Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się hemoroidów jest leczenie w gabinecie medycyny estetycznej, w którym dostępne są zabiegi pomagające na hemoroidy. Wyróżniamy I, II, III i IV stopień zaawansowania żylaków odbytu.

Bardziej zaawansowane stadium żylaków można leczyć operacyjnie lub za pośrednictwem zabiegu hemoronu i laserowego usuwania hemoroidów.

Hemoron – zabieg

Hemoron to rodzaj aparatu, bazującego na diatermii jednobiegunowej niskonapięciowej.

Zabieg prowadzi do przywrócenia naturalnej wielkości hemoroidów poprzez zmniejszenie napływu krwi, obkurczenia, zbliznowacenia, a następnie zwłóknienia hemoroidów.

Zabieg jest bezinwazyjny i jest doskonałą alternatywą do zabiegów chirurgicznych. Zabieg polega na umieszczaniu elektrod aparatu na śluzówkach hemoroidów.

Przez elektrody przepływa prąd o niskim napięciu, co ma korzystny wpływ na ich leczenie. Zabieg jest krótki i trwa od 20 do 30 minut. Do zabiegu należy się dobrze przygotować.

Zalecana jest głodówka od południa poprzedzającego zabieg lub doodbytnicze podanie czopków glicerynowych na 2 godziny przed zabiegiem. Zabieg jest bezpieczny i jest uważany za najmniej inwazyjną metodę usuwania hemoroidów.

Po zabiegu można od razu wrócić do codziennej aktywności. Należy jedynie wystrzegać się alkoholu i wysiłku fizycznego.

Po zabiegu pacjent może odczuwać niewielki ból czy krwawienie, czasem nawet dolegliwości sprzed zabiegu. Jednak działanie zabiegu eliminuje negatywne objawy, prowadząc do całkowitego ustąpienia dolegliwości.  

Laserowe usuwanie hemoroidów

Zabieg cechuje się wysoką skutecznością i krótką rekonwalescencją, po której można wrócić do normalnego życia. Laserowe usuwanie hemoroidów nie jest bolesne, przez co coraz częściej wybierają go pacjenci medycyny estetycznej.

Przed zabiegiem odbywa się konsultacja lekarska, która pozwala określić czy istnieją potencjalne przeciwwskazania do zabiegu. Zabieg wykonywany jest bez znieczulenia.

Jeśli pacjent jest nadwrażliwy na ból można użyć znieczulenia w formie kremu znieczulającego.

Lekarz przykłada głowicę urządzenia kierując wiązkę lasera w stronę naczyń krwionośnych, które są usuwane za pomocą lasera.  Na drodze zabiegu hemoroidy ulegają zblednięciu, a potem całkowicie znikają. Efektem ubocznym zabiegu jest pojawienie się obrzęków i rumienia, które szybko ustępują.  

Hemoroidy, usuwanie hemoroidów – Klinika Grunwaldzka Poznań

Jedną z bardziej wstydliwych chorób cywilizacyjnych są hemoroidy, nazywane czasem żylakami odbytu. Samo usuwanie hemoroidów do niedawna było jeszcze tematem tabu. Coraz częściej jednak można spotkać się z potrzebą mówienia o tym, że usuwanie hemoroidów to nie tylko zabieg poprawiający jakość życia, ale po prostu konieczność.

Leia também:  Co To Jest Błędnik I Jakie Są Jego Objawy?

Usuwanie hemoroidów: dlaczego, kiedy i jak?

Hemoroidy, czyli guzki krwawnicze, można podzielić na 4 stopnie zaawansowania. W zależności od stopnia stosowane są różne metody usuwania hemoroidów. Jako że hemoroidy najczęściej są dolegliwością spotykającą osoby w średnim wieku, pracujące w pozycji siedzącej, warto, aby narażone na przypadłość osoby miały tego świadomość.

Należy urozmaicać swoją dietę o produkty bogate w błonnik, a także pamiętać o zachowaniu odpowiedniej higieny. Wiele osób, u których zdążyły się pojawić guzki krwawnicze, ignoruje problem lub stara się leczyć hemoroidy domowymi sposobami.

Nie jest to odpowiednie zachowanie, jako że każdą przypadłość o objawach podobnych do hemoroidów należy skonsultować z lekarzem proktologiem. To właśnie on zadecyduje, czy usuwanie hemoroidów jest konieczne.

Najczęściej usuwanie hemoroidów to zabieg, na który trzeba się zdecydować w przypadku zaawansowanej choroby, a także w momencie, kiedy inne metody, takie jak na przykład farmakoterapia, nie dają oczekiwanych rezultatów.

Obecnie medycyna jest na tyle zaawansowana, że usuwanie hemoroidów nie musi oznaczać konieczności poddania się typowej operacji, po której musi nastąpić pobyt w szpitalu. W zależności od rodzaju guzków i ich umiejscowienia, proktolog podejmuje decyzję, czy usuwanie hemoroidów musi nastąpić jak najszybciej czy warto podjąć najpierw leczenie zachowawcze.

Jak rozpoznać hemoroidy?

W jaki sposób poznać, że dokuczają nam powiększone guzki krwawnicze? Na jakim etapie rozwoju choroby usuwanie hemoroidów jest zalecane?

Często pierwszym objawem choroby jest świąd odbytu oraz jego okolic. Swędzeniu może towarzyszyć uczucie wilgoci w okolicy odbytu to efekt sączenia się wydzieliny.

Osoby odczuwające tego rodzaju dyskomfort w wielu przypadkach drapią okolice odbytu, co prowadzi do podrażnienia skóry. Z czasem mogą pojawić się również niewielkie krwawienia.

W przypadku hemoroidów krew ma jasny odcień i widoczna jest na papierze toaletowym w postaci niewielkich kropek lub pasków. Na wczesnym etapie rozwoju choroby ( I stopień) zabiegowe usuwanie hemoroidów nie jest konieczne.

Nieleczone hemoroidy rozwijają się i z czasem dochodzi do wypadania guzka, który jest wyczuwalny w okolicy odbytu po wypróżnieniu. Dalszy postęp choroby prowadzi do stałej obecności hemoroidów na zewnątrz odbytu.

Usuwanie hemoroidów jest wykonywane u pacjentów od II stopnia zaawansowania choroby. Do określenia poziomu rozwoju choroby stosowana jest skala Parksa:

 • I stopień. Guzki krwawnicze są widoczne w świetle kanału odbytu, powyżej linii zębatej. Nie wydostają się na zewnątrz nawet podczas parcia. Możliwe są niewielkie krwawienia.
 • II stopień. Guzki wypadają poniżej linii zębatej, a więc są widoczne i wyczuwalne na brzegu odbytu po defekacji. Po zakończeniu parcia samoczynnie wracają do wnętrza kanału.
 • III stopień. Guzki wypadają podczas parcia, ale nie wracają samoistnie do wewnątrz. Możliwe jest ich ręczne odprowadzenie.
 • IV stopień. Guzki stale znajdują się na zewnątrz kanału i ich samodzielne ręczne odprowadzenie nie jest możliwe.

Dlaczego konsultacja ze specjalistą jest tak ważna?

Z proktologiem najlepiej skonsultować się od razu po zauważeniu pierwszych objawów choroby hemoroidalnej. Na wczesnym etapie rozwoju hemoroidów problem daje się zlikwidować za pomocą farmakoterapii, a także odpowiedniej diety i zmiany stylu życia. Im wcześniej chory podejmuje leczenie, tym większa szansa na to, że usuwanie hemoroidów nie będzie w przyszłości konieczne.

Drugi ważny powód, dla którego konsultacja proktologiczna jest zalecana, to konieczność wykluczenia innych schorzeń.

W większości przypadków opisane wyżej objawy świadczą o hemoroidach, ale podobne dolegliwości mogą towarzyszyć innym chorobom, w tym tak groźnym, jak nowotwór odbytu lub odbytnicy.

Specjalistyczna diagnoza pozwoli na wykluczenie innych źródeł objawów oraz umożliwi wskazanie odpowiednich metod leczenia.

Szacuje się, że na hemoroidy cierpi nawet co drugi Polak po pięćdziesiątce. Choroba ta coraz częściej pojawia się także u młodych ludzi, którzy prowadzą siedzący tryb życia i odżywiają się pokarmami ubogimi w błonnik.

Żylaki odbytu w początkowej fazie powodują głównie dyskomfort związany z silnym swędzeniem okolic odbytu, jednak, gdy są nieleczone, z czasem zaczynają wypadać. W zaawansowanym stadium guzki są stale obecne na zewnątrz odbytu, utrudniając czynności higieniczne i wydalanie. Przyczyniają się także do powstawania stanów zapalnych.

W takich przypadkach specjalista może zalecić, by hemoroidy były usunięte metodami operacyjnymi lub bezoperacyjnymi.

W jaki sposób hemoroidy są usuwane?

Najczęściej stosowaną techniką bezoperacyjną jest zabieg Barrona. Pacjenci oraz lekarze cenią tę technikę za to, że jest mało inwazyjna i bezbolesna, a jednocześnie pozwala na trwałe usunięcie powiększonych guzków.

Likwidowanie hemoroidów metodą Barrona polega na zakładaniu na guzki gumowych podwiązek, które odcinają dopływ krwi, powodując obumieranie i samoistne odpadanie hemoroidów po kilku dniach. Zabieg taki nie trwa długo, a jego skuteczność jest niemal stuprocentowa.

Pacjent nie musi też pozostawać w szpitalu. Wystarczy późniejsza wizyta kontrolna u lekarza proktologa.

W bardziej zaawansowanych przypadkach konieczne może być operacyjne wycięcie hemoroidów metodą klasyczną z jednodniowym pobytem w szpitalu.

Kiedy należy skontaktować się ze specjalistą?

Operacyjne likwidowanie hemoroidów jest wykonywane przy hemoroidach III i IV stopnia, natomiast techniki bezoperacyjne stosowane są przy hemoroidach II stopnia oraz czasem przy hemoroidach III stopnia.

Wcześnie wykryta choroba daje się zaleczyć metodami farmakologicznymi w połączeniu ze zmianą niezdrowych nawyków. To jeden z powodów, dla których warto skontaktować się z proktologiem od razu po zauważeniu pierwszych objawów.

Wprowadzenie odpowiednich metod leczenia umożliwi zażegnanie problemu nim hemoroidy rozwiną się i konieczny będzie zabieg.

Zachęcamy do umówienia się na wizytę osoby odczuwające swędzenie lub bóle odbytu. Konsultacji wymagają również niewielkie krwawienia lub sączenie się wydzieliny. Profesjonalna diagnoza wykaże, czy pacjent cierpi na hemoroidy i pozwoli wykluczyć inne, groźniejsze choroby.

Leczenie hemoroidów – sposoby

Choroba hemoroidalna to najczęstszy powód wizyt u proktologa. Jej istotą jest powiększenie prawidłowych, fizjologicznie występujących struktur zwanych guzkami krwawnicowymi lub hemoroidami, skutkujące wystąpieniem dolegliwości lub objawów patologicznych. Cierpi na nią co druga osoba po 50. roku życia, a zachorowalność rośnie wraz z wiekiem.

Co to są hemoroidy?

Hemoroidy, czyli inaczej guzki krwawnicowe, są strukturami w pełni wykształconymi już w chwili urodzenia i spełniają m.in. funkcję uszczelniającą odbyt. Choć potoczna nazwa „żylaki odbytu” jest błędna i sugeruje, iż składają się one z patologicznych rozszerzeń naczyń żylnych, to jej rozpowszechnienie w świadomości pacjentów i lekarzy trochę usprawiedliwia jej powszechne używanie.

W rzeczywistości hemoroidy to niewielkie czerwono-bordowe struktury naczyniowe o budowie jamistej zawierające liczne połączenia tętniczo-żylne, położone w błonie podśluzowej kanału odbytu tuż nad „linią grzebieniastą”, odpowiadającą w przybliżeniu górnej granicy tegoż kanału. Ich unaczynienie pochodzi od gałęzi tętnic odbytniczych, unerwienie zaś w ogóle nie zawiera włókien przewodzących bodźce bólowe, co jest niezwykle ważne dla symptomatologii chorób guzków krwawnicowych.

Przyczyny choroby hemoroidalnej

Rozwojowi choroby hemoroidalnej sprzyjają przede wszystkim przewlekłe zaparcia i przedłużone parcie na stolec, gdyż generują one nadciśnienie w obrębie tkanki hemoroidalnej.

Podobny wpływ mają: praca siedząca i siedzący tryb życia (szczególnie przy ograniczeniu aktywności fizycznej i rekreacji), ciąża i- pośrednio- nadwaga. Rodzinne występowanie choroby wiąże się z wrodzonym osłabieniem tkanki łącznej, co sprzyja powiększaniu i następowemu wypadaniu hemoroidów.

Nieprawidłowe nawyki żywieniowe, zwłaszcza małe spożycie błonnika i płynów, może powodować i nasilać chorobę poprzez nasilanie zaparć.

Choroba hemoroidalna – objawy

Dwa najczęstsze objawy choroby hemoroidalnej to bezbolesne krwawienia jasnoczerwoną krwią po wypróżnieniu oraz wypadanie guzków krwawnicowych do kanału i przez szparę odbytu będące podstawą czterostopniowej klasyfikacji zaawansowania choroby hemoroidalnej.

Krwawienia z hemoroidów, czyli guzków krwawnicowych rzadko są na tyle intensywne, by prowadzić do anemii, jednak objaw ten obliguje leczącego do wykluczenia innych jego przyczyn, co w praktyce sprowadza się do wykonania rektoskopii, a u chorych po 40-50 roku życia – kolonoskopii.

Spośród innych, rzadszych i niestałych objawów oraz dolegliwości wymienia się pobolewania, świąd i pieczenie w okolicy odbytu, upośledzenie trzymania gazów i stolca, sączenie wodnistej lub śluzowej wydzieliny z odbytu.

Zmiana rytmu wypróżnień, anemizacja i utrata masy ciała, duże objętościowo domieszki śluzu w stolcu, biegunki z towarzyszącą gorączką nie należą do typowych objawów choroby hemoroidalnej.

Nasuwają one podejrzenie innych chorób jelita grubego lub odbytu.

Leczenie choroby hemoroidalnej

Badanie przedmiotowe przeprowadza się w pozycji kolankowo-łokciowej lub w ułożeniu chorego na lewym boku. Rzadko wykonywane badanie w pozycji kucznej, podobnie jak i próba parcia na stolec ułatwiają uwidocznienie wypadania guzków krwawnicowych.

Stan kanału odbytu i dolnej połowy odbytnicy, napięcie zwieracza odbytu w spoczynku i przy próbie jego napięcia ocenia się palpacyjnie badając je palcem wskazicielem (badanie per rectum).

Znacząco powiększone hemoroidy są dobrze wyczuwalne jako miękkie, gąbczaste twory położone tuż nad zwieraczem odbytu.

U wielu chorych, w szczególności tych z wiotką przeponą miedniczną, końcem badającego palca możemy dotrzeć do wysokości ok. 8-9 cm od górnego brzegu zwieracza. Zaniechanie tego prostego i bezpiecznego badania u chorych z krwawieniem z odbytu jest błędem, jednak zdarza się stosunkowo często.

Skutkiem tego bywa przeoczenie innych chorób współistniejących z powiększeniem guzków krwawnicowych, w tym szczególnie niebezpiecznego raka odbytnicy lub odbytu. Następowe wielomiesięczne, najczęściej nieefektywne leczenie „żylaków odbytu” pozbawia tych chorych możliwości wyleczenia z przeoczonej choroby nowotworowej.

Niezbędnym uzupełnieniem badania klinicznego są wspomniane już powyżej badania endoskopowe – anoskopia, rektoskopia i kolonoskopia.

Sposób leczenia choroby hemoroidalnej zależy od nasilenia jej objawów i zaawansowania.

Leczenie zachowawcze ma zastosowanie w każdym okresie choroby hemoroidalnej: w pierwszych dwóch okresach jako leczenie podstawowe, natomiast od III-go stopnia jako leczenie wspomagające.

Najpowszechniej stosowane jest miejscowe leczenie zachowawcze czopkami, kremami i maściami. Jego uzupełnieniem jest bogatoresztkowa dieta połączona z przyjmowaniem minimum 2,5 litra płynów na dobę oraz aktywnością fizyczną, których zadaniem jest regulacja rytmu wypróżnień.

Chorzy powinni unikać ekstremalnych ćwiczeń na siłowni, gdyż generują one wzmożone ciśnienie w jamie otrzewnej i miednicy przyczyniając się do biernego przekrwienia hemoroidów i nasilenia dolegliwości. Do utrzymywania higieny okolicy krocza zaleca się stosowanie mydeł o odczynie kwaśnym (pH 5 lub pH 5,5).

Leia também:  Jak Wspomagac Leczenie Koronawirusa?

Jak działają czopki i maści na hemoroidy

Działanie leków stosowanych miejscowo sprowadza się do zwiększenia napięcia naczyń żylnych, działania przeciwzapalnego, antyseptycznego, przeciwświądowego i znieczulającego miejscowo.

Najsilniejsze działanie zdają się mieć preparaty zawierające kortykosterydy, dostępne w postaci czopków i maści na hemoroidy.

Istotnym powikłaniem ich stosowania może być nadkażenie bakteryjne i grzybicze okolicy odbytu, wymagające podania antybiotyków lub leków przeciwgrzybiczych. Środki przeciwzapalne i/lub znieczulające miejscowo zawierają bardzo liczne preparaty.

W miejscowym leczeniu przeciwzakrzepowym stosuje się heparynę.

Większość z wymienionych leków stanowi mieszankę substancji przeciwzapalnych, przeciwbakteryjnych, znieczulających, i ściągających w różnych proporcjach.

Ich działaniem dodatkowym, niezależnym od zastosowanych środków farmakologicznych jest ułatwienie oddawania stolca poprzez nawilżenie i natłuszczenie kanału odbytu.

Ogromną zaletą czopków i maści na hemoroidy stosowanych miejscowo jest ich znikomy wpływ ogólny na organizm, wadą zaś możliwość wywoływania uczuleń, co prowadzi do nasilenia niektórych objawów i wymaga osobnego leczenia.

Wielość preparatów dostępnych w postaci maści i czopków na hemoroidy wynika z braku jednego uniwersalnego, najlepszego, wzorcowego. W wyborze “leku na żylaki odbytu” powinno się kierować wskazówkami lekarza proktologa.

Hemoroidy – leczenie lekami doustnymi

Kolejną, bardzo istotną składową leczenia choroby hemoroidalnej jest leczenie ogólne lekami doustnymi.

Stosuje się leki zawierające flawonoidy, saponiny, pochodne rutyny i ekstrakt z kasztanowca, którym przypisuje się działanie uszczelniające naczynia, przeciwwysiękowe, przeciwobrzękowe, przeciwkrwotoczne, przeciwzapalne czy wręcz działanie ochronne w stosunku do ściany naczyń włosowatych.

Niesterydowe leki przeciwzapalne podawane ogólnie znajdują zastosowanie jedynie w ostrych stanach przebiegających z nasilonym odczynem zapalnym i bólem.

Leczenie zabiegowe hemoroidów

Zabiegowe metody instrumentalne (tzw.

półinwazyjne) stosuje się w leczeniu I i II stopnia zaawansowania choroby hemoroidalnej jako leczenie podstawowe lub uzupełniające w stosunku do prowadzonego leczenia zachowawczego, szczególnie w przypadkach jego niepowodzenia. Możliwość przeprowadzenia takich zabiegów w trybie ambulatoryjnym sprawia, iż są one szeroko dostępne w wielu gabinetach prywatnych.

Koncentrują się na obszarze nieunerwionym bólowo, położonym 1-1.5 cm nad linią grzebieniastą. Oprócz zmniejszenia objętości guzków krwawnicowych (na skutek ich częściowej martwicy), doprowadzają do ograniczonego włóknienia u ich podstawy, ograniczając ruchomość guzków i przeciwdziałając tym samym ich wypadaniu.

Najpowszechniej stosowana ligatura Barrona sprowadza się do założenia gumowych podwiązek na podstawę guzka, natomiast fotokoagulacja podczerwienią, krio- i skleroterapia, wykorzystując czynniki fizyczne i chemiczne, prowadzą do częściowego zniszczenia i włóknienia hemoroidów.

Efekty uzyskane tymi metodami dają zwykle efekty krótkotrwałe i przemijające.

Leczenie chirurgiczne hemoroidów

Chirurgiczne metody leczenia choroby hemoroidalnej w zasadzie rezerwuje się dla terapii III i IV stopnia jej zaawansowania.

Uważa się, że leczenia operacyjnego wymaga jedynie 20% pacjentów z chorobą hemoroidalną, pozostałe 80% może i powinno być leczone zachowawczo.

Hemoroidectomia, czyli wycięcie hemoroidów i podwiązanie zaopatrujących je w krew naczyń, jest powszechnie stosowana od ponad 100 lat i pozostaje „złotym standardem” leczenia operacyjnego.

Od 1997 roku rozpowszechnia się staplerowa metoda hemoroidopeksji wprowadzona przez Antonio Longo, a polegająca na dogłowowym przemieszczeniu i unieruchomieniu guzków. Od 1995 roku zaś, popularność zdobywa metoda DGHAL (Doppler guided haemorrhoidal artery ligation) zwana operacją Morinagi.

Sprowadza się ona w praktyce do celowanego podwiązania tętnic zaopatrujących hemoroidy i charakteryzuje niewielkim urazem operacyjnym i bólem pooperacyjnym, krótkim czasem pobytu w szpitalu i szybkim powrotem do pełnej aktywności. Ich podstawową wadą jest duża liczba późnych nawrotów choroby, co ogranicza ich szerokie wprowadzenie do praktyki klinicznej.

Leczenie hemoroidów – ograniczenia

Czy hemoroidy można wyleczyć? Żadne z tzw. metod alternatywnych czy też instrumentalnych nie likwidują zmian przyodbytowych, czyli fałdów brzeżnych, które szczególnie dla kobiet stanowią duży problem kosmetyczny oraz są przyczyną stanów zapalnych.

Inną wadą opisanych metod są wysokie koszty oraz brak refundacji przez NFZ. Wykonywanie tych zabiegów przez lekarzy niedoświadczonych w chirurgii proktologicznej często skutkuje powikłaniami groźnymi dla zdrowia, a nawet życia pacjenta, zaś nawroty choroby hemoroidalnej już po ok.

2-3 latach są bardzo częste.

Powikłania w leczeniu hemoroidów

Częstość powikłań po leczeniu operacyjnym w ośrodkach specjalistycznych nie przekracza 1%. Należą do nich przede wszystkim krwawienia pooperacyjne, powikłania infekcyjne i zwężenia odbytu.

Przeciwwskazaniem do leczenia operacyjnego “żylaków odbytu” są: okres ciąży i połogu, ciężkie choroby układowe i ostre stany zapalne okolicy odbytu. Są to przeciwwskazania względne.

AutorDr n. med. Grzegorz NawrockiOddział Chirurgii Onkologicznej i Guzów NeuroendokrynnychCentrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie

Warszawa, ul. Wawelska 15

Bezbolesne usuwanie hemoroidów, leczenie w klinice Wilmed

Choroba hemoroidalna zwana również hemoroidamiżylakami odbytu lub guzkami krwawniczymi polega na powstaniu uwypukleń w zmienionych chorobowo splotach naczyń krwionośnych znajdujących się w kanale odbytu.

Lekarze wyróżniają kilka etapów choroby w zależności od stopnia zaawansowania zmian. W początkowym stadium następuje powiększenie splotów tętniczo-żylnych, rozciągnięcie błony śluzowej znajdującej się w kanale odbytu.

Powstające w wyniku obrzęku guzki powiększają się i zaczynają krwawić.

W kolejnym stadium następuje uszkodzenie naczyń krwionośnych, powstają guzy powodujące ból i krwawienie podczas wypróżniania.

Stadium zaawansowane odznacza się znacznym osłabieniem funkcjonowania mięśni zwieraczy, bolesnymi stanami zapalnymi błony śluzowej i hemoroidami wypadającymi z odbytu w czasie wypróżnień i parcia.

Większe guzy mogą na trwale pozostać na zewnątrz i być widoczne w ujściu kanału. Na szczęście możliwe jest już bezbolesne leczenie i usuwanie hemoroidów przez naszych specjalistów w klinice Wilmed.

Jakie są objawy wystąpienia hemoroidów?

Typowymi objawami są:

 • krwawienie i ból podczas wypróżnień,
 • pieczenie i świąd w okolicy odbytu,
 • uczucie ucisku, niekompletnego wypróżnienia,
 • wilgotnienie odbytu, brudzenie bielizny (problemy z utrzymaniem higieny),
 • wypadanie dużych guzów na zewnątrz, widocznych w ujściu kanału odbytu.

W stadium początkowym charakteryzującym się niewielkimi zmianami (możliwymi do wykrycia wyłącznie w trakcie badania lekarskiego) charakterystycznymi bezbolesnymi objawami są najczęściej: krwawienie z odbytu (widoczne w postaci śladów krwi na stolcu, papierze toaletowym i bieliźnie), niekomfortowe pieczenie, świąd w okolicy odbytu. Już po tych objawach powinniśmy bezwzględnie udać się na konsultację do proktologa.

W fazie drugiej kiedy nastąpiło już uszkodzenie naczyń krwionośnych krwawemu oddawaniu stolca towarzyszy również ból.

W stadium zaawansowanym występuje najczęściej kilka wymienionych powyżej objawów łącznie, a wypadające hemoroidy ulegają często bardzo bolesnym stanom zapalnym.

Kto jest narażony na hemoroidy?

Szacuje się, że na choroby hemoroidów cierpi nawet do 30% dorosłej populacji. Przyczyny występowania tej choroby nie są jednoznacznie ustalone, ale można wyróżnić czynniki, które sprzyjają powstawaniu tej choroby.

Należą do nich: zaburzenia czynności jelit (zaparcia, biegunki), ciąża i poród, brak w diecie warzyw i owoców, spożywanie pokarmów zawierających dużą ilość „ostrych” przypraw, alkohol, siedzący tryb życia – brak aktywności ruchowej, wykonywanie prac związanych z dużym wysiłkiem mięśni.

Również inne zmiany chorobowe takie jak: rak odbytnicy, nadciśnienie tętnicze, marskość wątroby, mogą wywoływać lub sprzyjać powstawaniu choroby hemoroidalnej.

Metody leczenia hemoroidów

Leczenie choroby hemoroidalnej jest zróżnicowane. W początkowych etapach, gdy dolegliwości są niewielkie, często ulgę przynoszą leki w postaci maści i czopków stosowane miejscowo, jak również leki stosowane ogólnie, wpływające na chorobowo zmienione naczynia krwionośne.

Należy jednak pamiętać, że leczenie farmakologiczne może przynieść efekty pod warunkiem właściwego doboru leków dla konkretnego pacjenta pod kontrolą lekarza.

Pacjent, który sam decyduje się na leczenie preparatami dostępnymi w aptekach, może bardzo pogorszyć swój stan zdrowia prowadząc do trudnych w leczeniu komplikacji.

W przypadku zmian bardziej zaawansowanych, konieczne jest zabiegowe leczenie hemoroidów.

W dużej liczbie przypadków możliwe jest zastosowanie nowoczesnej techniki zabiegowego leczenia tej choroby polegającej na umieszczaniu specjalnych, uciskowych gumek u podstawy hemoroidów, powodujących ich niedokrwienie i martwicę. Zabiegi te nie są bolesne i możliwe do wykonania w warunkach ambulatoryjnych.

Nie wymagają również obciążającego znieczulenia, jakie jest konieczne do przeprowadzenia tradycyjnych operacji, a zatem dają również szansę ludziom, u których znieczulenie do operacji nie jest możliwe z innych względów.

 Nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty proktologa kiedy zaobserwowaliście Państwo objawy powstania choroby hemoroidalnej. Zaniedbanie szybkiego zdiagnozowania choroby i niepodjęcie odpowiedniego leczenia sprawi, że schorzenie będzie się powiększać, powodując poważne dolegliwości bólowe.

Lepiej skorzystać z możliwości leczenia ambulatoryjnego niż doprowadzić chorobę do stanu, w którym konieczna jest operacja z zastosowaniem metod tradycyjnych wiążąca się z pobytem w szpitalu, znieczuleniem ogólnym, z bolesnym i przykrym okresem pooperacyjnym.

Należy również pamiętać, że przyczyną objawów charakterystycznych dla choroby hemoroidalnej nie zawsze muszą być zmiany chorobowe hemoroidów, ale również inne poważne schorzenia takie jak nowotwór jelita grubego.

Tylko badanie lekarskie może wykluczyć takie podejrzenie.

Procedury bezoperacyjnego zabiegowego leczenia hemoroidów

Podjęcie decyzji o leczeniu zabiegowym musi poprzedzić konsultacja proktologiczna podczas której lekarz określi możliwości i przeciwwskazania do wykonania zabiegu.

W czasie wizyty u proktologa istotne jest określenie stopnia zaawansowania choroby, gdyż tylko na tej podstawie można zastosować prawidłowe leczenie. Nawet przy niewielkich zmianach lekarz powinien obejrzeć od wewnątrz końcowy odcinek przewodu pokarmowego.

Badanie to jest potrzebne, gdyż około 50% wszystkich chorób jelita grubego lokalizuje się w końcowym jego odcinku, włączając w to również możliwość występowania zmian nowotworowych.

Gumkowanie hemoroidów

Zabieg bezoperacyjnego usunięcia chorych hemoroidów wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych w znieczuleniu miejscowym.

Polega on na umieszczaniu specjalnych, uciskowych gumek u podstawy hemoroidów, które powodują ich niedokrwienie i martwicę. Zabieg trwa około 0,5 godziny. Po zabiegu pacjent może samodzielnie udać się do domu.

Przed zabiegiem wykonywane jest badanie rektoskopowe, pozwalające lekarzowi obejrzeć od wewnątrz końcowy odcinek przewodu pokarmowego.

Zapytaj naszych specjalistów zajmujących się bezoperacyjnym usuwaniem hemoroidów o metody leczenia Twojej dolegliwości. Zapraszamy na konsultacje proktologiczne do Kliniki WILMED w Warszawie.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*