Grzybica sutka – przyczyny, objawy, leczenie, karmienie piersią

Nagle zauważyłaś zaczerwienienie i opuchnięcie fragmentu piersi. Pierś jest bolesna, zarówno w czasie karmienia, jak i między karmieniami.

Zwróciłaś uwagę, że dziecko ssie krócej niż dotychczas lub w ogóle nie chce ssać. Czujesz się tak, jakbyś miała grypę: masz dreszcze, bóle mięśni, bóle głowy, jesteś zmęczona, masz gorączkę.

Boisz się, że to poważna choroba, i nie wiesz, czy będziesz mogła karmić.

Grzybica sutka – przyczyny, objawy, leczenie, karmienie piersią
Fot. iStock.com

Stan zapalny może obejmować gruczoł piersiowy częściowo lub w całości, zazwyczaj przebiega z objawami ogólnymi, z udziałem bakterii, choć nie zawsze. Może wystąpić na każdym etapie laktacji, najczęściej jednak między 2. a 6. tygodniem po porodzie. Częściej w miesiącach zimowych niż letnich.

Najczęściej rozwija się jednostronnie, w górnozewnętrznym kwadrancie piersi (ryc. 1.), nie stwierdzono znaczących różnic między prawą a lewą piersią. Przyczyną rozwoju stanu zapalnego jest nieprawidłowe postępowanie w czasie laktacji i nieprawidłowa technika karmienia.

Ale przyczyną mogą być również wszystkie czynniki, które predysponują do zatkania przewodu mlecznego, wymienione w Zatkanie przewodu mlecznego lub wyprowadzającego, a dodatkowo także dieta niedoborowa, anemia, przemęczenie, stres, zaburzenia odporności, uszkodzone brodawki piersiowe czy przebyte zapalenie piersi.

Najczęściej rozwija się jako powikłanie nieleczonego lub źle leczonego zatkania przewodu mlecznego (np. poprzez forsowny masaż).

Zapalenie rozpoznaje się, gdy na skutek dalszego przepełniania się przewodów i pęcherzyków mlecznych w wyniku uszkodzenia nabłonka przewodów mlecznych do tkanek gruczołu piersiowego przenikną drobiny pokarmu. Wywołuje to reakcję obronną organizmu w postaci zapalenia miejscowego.

Gdy cząsteczki pokarmu dostaną się do naczyń krwionośnych, cały organizm odpowie objawami grypopodobnymi. Dalszym etapem choroby będzie namnożenie się bakterii w zalegającym pokarmie. Uszkodzenie brodawek piersiowych ułatwia wnikanie drobnoustrojów ze skóry do wnętrza gruczołu.

Grzybica sutka – przyczyny, objawy, leczenie, karmienie piersią
Ryc. 1. Zapalenie piersi w górnozewnętrznym kwadrancie. Za: Nehring-Gugulska M., Żukowska-Rubik M., Pietkiewicz A. (red.): Karmienie piersią w teorii i praktyce. Podręcznik dla doradców i konsultantów laktacyjnych oraz położnych, pielęgniarek i lekarzy. Medycyna Praktyczna, Kraków 2012 (fot. M. Żukowska-Rubik).

Grzybica sutka – przyczyny, objawy, leczenie, karmienie piersią
Ryc. 2. Pozycja spod pachy jest polecana w przypadku zapalenia w zewnętrznych kwadrantach piersi.

Za: Nehring-Gugulska M., Żukowska-Rubik M., Pietkiewicz A. (red.): Karmienie piersią w teorii i praktyce, jw.
Grzybica sutka – przyczyny, objawy, leczenie, karmienie piersią
Ryc. 3. Ropień piersi zlokalizowany w pobliżu otoczki; krótki, 4-dniowy wywiad.
Za: Nehring-Gugulska M., Żukowska-Rubik M., Pietkiewicz A. (red.): Karmienie piersią w teorii i praktyce, jw.

Bakterie, które najczęściej biorą udział w zapaleniu piersi, to gronkowiec złocisty (Staphylococcus aureus) penicylinooporny MSSA (najczęściej), czasami gronkowiec złocisty metycylinooporny MRSA, gronkowiec skórny (S.

epidermidis) MSCNS, paciorkowce, enetrokoki i pałeczka okrężnicy, rzadko drożdżak. Nie ma wskazań do rutynowego wykonywania posiewu pokarmu.

Takimi wskazaniami są jedynie: zapalenie niepoddające się leczeniu, zapalenia nawracające i zakażenia szpitalne o ciężkim lub nietypowym przebiegu.

Co robić?

Najważniejszym działaniem terapeutycznym jest częste opróżnianie piersi. Najlepiej zrobi to prawidłowo ssące dziecko. Jeśli dziecko nie ssie piersi, w tym samym rytmie musisz opróżniać piersi za pomocą laktatora. Pokarm jest dla dziecka bezpieczny (bakterie są opłaszczone przeciwciałami, nieaktywne w pokarmie).

Rozpoczynaj karmienie do chorej piersi, ale jeśli masz problem z wypływem mleka, zacznij od zdrowej piersi, a po uruchomieniu wypływu zmień na chorą. Karm często, co 2 godziny, zwłaszcza chorą piersią. Karm prawidłowo i odpowiednio długo (patrz: Jak prawidłowo przystawić dziecko do piersi?).

Zmieniaj pozycję do karmienia tak, by w czasie ssania bródka lub nos dziecka znajdowały się od strony chorego miejsca (ryc. 2.).

Po karmieniu ulgę przyniosą zimne okłady na chory fragment piersi (mokre kompresy, lód, okłady żelowe). Między karmieniami noś odpowiedni nieuciskający biustonosz.

Aby poprawić swój stan, powinnaś zwiększyć ilość przyjmowanych płynów, dobrze się odżywiać, odpoczywać w łóżku i poprosić bliskich o pomoc w domu.

Zapalenie piersi to stan, w którym podaje się leki. Najczęściej są to niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki przeciwbólowe, a jeśli są wskazania – antybiotyk przez 10–14 dni.

Najczęściej stosuje się doustne penicyliny izooksazolilowe, amoksycylinę z kwasem klawulanowym, cefalosporyny I i II generacji lub makrolidy.

Nie ma przeciwwskazań do karmienia dziecka piersią z powodu przyjmowania wymienionych leków.

Antybiotyk nie zawsze jest potrzebny. Jeśli masz zdrowe brodawki piersiowe, poprawisz, co się da w postępowaniu, zastosujesz wszystkie powyższe zalecenia i w ciągu 24 godzin nastąpi znaczna poprawa Twojego samopoczucia, to powinno się udać bez antybiotyku.

Jeśli jednak stan się nie poprawia, a nawet jest gorzej, pierś boli Cię coraz bardziej, gorączka nie spada lub miałaś od początku poranione brodawki – nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Warto poszukać takiego, który jest jednocześnie doradcą laktacyjnym – załatwisz wszystko kompleksowo. Nie bój się antybiotyku.

Jeśli są wskazania, należy go przyjmować. Szybkie i właściwe zastosowanie leczenia zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań.

Do poważnych powikłań prowadzą również praktyki, o których już dawno zapomniano w literaturze medycznej, a które ciągle pokutują. Wiedząc, że są szkodliwe, nigdy ich nie stosuj!
Nie masuj, nie ugniataj piersi! Nie stosuj gorących okładów!
Jeśli chcesz nadal karmić, nie stosuj bromokryptyny ani innych leków hamujących laktację.

Nie odstawiaj teraz dziecka od piersi! Przyjdzie na to czas w późniejszym terminie.

Powikłania

Najczęstszym powikłaniem zapalenia piersi jest jego nawracanie. Dotyczy to około 20% matek.

Spowodowane jest niewłaściwym lub opóźnionym leczeniem pierwotnego zapalenia: nierozpoznaniem choroby i opóźnionym rozpoczęciem leczenia, niecałkowitym wyleczeniem zapalenia piersi (za krótka, trwająca mniej niż 10 dni, lub źle dobrana antybiotykoterapia), utrzymujące się uszkodzenie brodawek i inne.

Przyczyn nawrotów jest bardzo, bardzo wiele. Aby wyeliminować przyczynę i przerwać „zaklęty krąg” nawracających zakażeń, warto skonsultować się w poradni laktacyjnej (zob. Lista poradni laktacyjnych).

Drugim pod względem częstości występowania, a czasem współistniejącym, powikłaniem jest obniżenie poziomu laktacji.

Poważnym powikłaniem, którego boi się każda mama, jest powstanie ropnia piersi (ryc. 3.). Jego typowe objawy to silny, miejscowy ból, wysoka gorączka, typowa zmiana na piersi i widoczny w USG dobrze odgraniczony zbiornik płynu.

Zdarza się, bez paniki. Obecnie stosuje się metody lecznicze nie tak drastyczne jak dawniej. Diagnostycznie i zarazem leczniczo przy niewielkich zmianach (do 3 cm średnicy) wykonuje się aspirację treści ropnia pod kontrolą USG. Czasem trzeba ją powtórzyć.

Nie obserwuje się nawrotów choroby, a efekt kosmetyczny jest wyśmienity. Tylko bardzo rozległe, wielokomorowe ropnie wymagają opróżnienia przez drenaż chirurgiczny. Jeśli opatrunek umożliwia dostęp do brodawki, to można karmić lub odciągać pokarm. Pokarm jest bezpieczny dla dziecka.

Jeśli jednak pojawia się w nim ropa lub krew, oznacza to, że mogło dojść do uszkodzenia przewodu, i wtedy odradza się karmienie. Podaje się leki jak w zapaleniu piersi (patrz: wyżej), antybiotyk dobiera się zgodnie z antybiogramem.

Tak prowadzone leczenie pozwala na utrzymanie laktacji w większości przypadków.

Zapalenie piersi trwa 3–4 dni, ze szczytem objawów w 2. dniu choroby. Jeśli od początku postępujesz prawidłowo, gorączka i objawy ogólne mijają po 24–36 godzinach, zaczerwienienie i bolesność ustępują w 2.–3. dobie. Stosowanie właściwej antybiotykoterapii znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań.

Grzybica piersi: przyczyny, objawy, leczenie

Grzybica sutka – przyczyny, objawy, leczenie, karmienie piersią Autor: thinkstockphotos.com Grzybica piersi pojawia się zazwyczaj na skutek antybiotykoterapii

Grzybica piersi to przypadłość, z którą dość często zmagają się właśnie karmiące mamy. Zobacz, jakie są przyczyny grzybicy piersi, w jaki sposób się ona objawia i jak ją leczyć.

Grzybica piersi to uciążliwa dolegliwość. Zazwyczaj pojawia się nie na samym początku laktacyjnej drogi, ale u mam, które karmią już od dłuższego czasu. Na szczęście z grzybicą piersi można skutecznie walczyć – zobacz, jak to zrobić, jak rozpoznać objawy grzybicy piersi co powoduje jej pojawienie się.

Spis treści

Grzybica piersi: przyczyny

Grzybica piersi jest wywoływana przez drożdżaki Candida albicans. Drożdżaki są przez cały czas obecne w naszym organizmie – układzie pokarmowym – i dopóki nie jest ich za dużo, nie powodują żadnych problemów. Te zaczynają się, gdy ich liczba staje się zbyt duża.

Co może się przyczynić do zwiększenia ich obecności w organizmie? Przede wszystkim, stosowanie antybiotyków. To jedna z głównych przyczyn grzybicy piersi – pojawia się na skutek przyjmowania ich przez mamę lub jej dziecko.

Również obecne w buzi dziecka pleśniawki, wywoływane przez gronkowca złocistego, mogą powodować grzybicę piersi u mamy, kiedy ta karmi piersią. Zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia tej dolegliwości występuje także u kobiet, które wcześniej przeszły zapalenie piersi.

Co więcej, możliwość wystąpienia grzybicy piersi jest większa u pań chorujących na grzybicę pochwy. Istnieje również możliwość zachorowania na skutek zarażenia grzybicą od innej osoby w rodzinie.

Czytaj także: Zapalenie sutka – przyczyny, objawy, leczenie

Problemy w karmieniu piersią: Wklęsłe brodawki

Objawy grzybicy piersi

Intensywność i częstotliwość występowania objawów grzybicy piersi u konkretnej kobiety może być różna – u niektórych pań mogą one nie powodować większego dyskomfortu, a innym skutecznie utrudniają karmienie. Najczęściej na grzybicę piersi wskazują:

 • ból w okolicy brodawek – sutki pieką, kobieta czuje w ich okolicy kłucie; objawy intensyfikują się w czasie karmienia piersią
 • kobieta może odczuwać również pulsujący ból w okolicy pleców
 • swędzenie piersi, zwłaszcza w okolicy brodawek
 • na brodawce występuje obrzęk i zaczerwienienie, pęknięcia
 • mogą się również pojawić ropa i krew wyciekające z brodawki
 • na sutkach zaobserwować można biały nalot/występowanie drobnych krostek
 • objawy występują również u dziecka – pojawiają się pleśniawki w jamie ustnej, rozdrażnienie
Leia também:  Koronawirus Kiedy Objawy Po Zakazeniu?

Zobacz: Jak prawidłowo przystawić dziecko do piersi?

Leczenie grzybicy piersi

W leczeniu grzybicy piersi pomogą zarówno domowe, jak i medyczne sposoby. Kobieta może bowiem sama zatroszczyć się o zdrowie swoich piersi. Co należy więc zrobić? Przede wszystkim zadbać o swoją bieliznę – o jej codzienną wymianę i o to, by była wykonana z jak najbardziej przyjaznych skórze materiałów – najlepiej sprawdzi się w tym przypadku bawełna.

Należy pamiętać o częstym jej praniu – w wysokich temperaturach – i prasowaniu oraz zmianie każdego dnia. Podobnie ze smoczkami, a nawet zabawkami dziecka, które warto codziennie wyparzać. Nie można też zapomnieć o częstym myciu rąk. Trzeba też pamiętać o wietrzeniu piersi i delikatnym suszeniu ich ręcznikiem po każdej kąpieli.

Pomóc powinna także częsta zmiana wkładek laktacyjnych. 

Kolejnym elementem walki z grzybicą piersijest dieta. Należy unikać białego pieczywa, cukru, alkoholu, drożdży, gotowych – przetworzonych – produktów. Do diety mamy i dziecka warto wprowadzić probiotyki, które zdecydowanie obniżą ryzyko ponownego wystąpienia choroby.

Na grzybicę piersi istnieją również medyczne sposoby. Warto zaznaczyć, że leczenie musi przebiegać i u mamy, i u dziecka, by skutecznie się jej pozbyć. Mama otrzymuje doustne leki przeciwgrzybiczne oraz maści do smarowania obolałych piersi. Ich rodzaj oraz częstotliwość przyjmowania ustala lekarz.

Dziecko otrzymuje natomiast preparaty, mające zapobiegać pojawianiu się pleśniawek – najczęściej doustne środki, którymi należy posmarować jego jamę ustną. Leki często występują też w postaci kropli. I mamie, i dziecku zaleca się stosowanie probiotyku. Najczęściej efekty widać już po kilku dniach, tygodniu.

Zobacz także: Odstawianie dziecka od piersi krok po kroku

Grzybica piersi a karmienie piersią

Grzybica piersi nie jest przeciwwskazaniem do karmienia piersią. Jeśli mama odczuwa ból, przystawiając dziecko do piersi, może je karmić rzadziej – jednak wtedy ilość produkowanego pokarmu ulega zmniejszeniu. Innym wyjściem jest odciąganie pokarmu.

Kłopoty z ssaniem mogą się również pojawić u dziecka, odczuwającego dyskomfort z powodu pleśniawek, dlatego tak ważne jest przeprowadzanie leczenia zarówno ze strony mamy, jak i jej pociechy. Jeśli ból spowodowany grzybicą piersi jest bardzo trudny do zniesienia, z pomocą przyjdą karmiącej kobiecie środki przeciwbólowe.

Czytaj: Jak często karmić niemowlaka?

Pytanie Dzień Dobry, Próbowałam skorzystać z forum, ale nie otrzymałam linku aktywacyjnego na e-mail. Mam 2 tygodniowe niemowlę i jestem po cięciu cesarskim (brak postępu przy porodzie naturalnym). Od samego początku nie wystarczał mu pokarm z moich piersi i jeszcze w szpitalu podawałam mleko modyfikowane w butelce.

Obecnie mam wystarczająco dużo pokarmu, ale maluszek przyzwyczaił się do butelki. Bardzo proszę o pomoc w jaki sposób mam odstawić butelkę? Jak próbuję go przetrzymać przy samej piersi niemal zanosi się płaczem, dostanie butelkę i od razu się uspokaja. Jedynie w nocy karmię tylko piersią i nie wymusza butelki. Bardzo proszę o pomoc, bo chciałabym karmić tylko piersią.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź Dorota Golicka Dzień dobry, Jeśli synek ssie pierś w nocy, to dobry znak i przestawienie na całkowite karmienie piersią powinno się udać.

Proszę zwrócić uwagę czy za dnia przystawiając dziecko do piersi jest pani spokojna i odprężona. Proszę też nie czekać, aż dziecko będzie bardzo głodne – wówczas jest mniej cierpliwe.

Często pomocna bywa wizyta w poradni laktacyjnej – tam położna widząc jak zachowuje się niemowlę przy piersi, może Wam poradzić. Pozdrawiam

Grzybica piersi i leczenie

 • Zadbaj o zdrowie swoich piersi. Jeśli na początku karmienia dziecka pojawią się pewne trudności, bądź cierpliwa i nie poddawaj się. Jeśli potrzebujesz pomocy, skonsultuj się z doradcą laktacyjnym lub lekarzem. Odpowiednie postępowanie pozwoli Tobie i dziecku długo cieszyć się karmieniem piersią.
 • Utrzymująca się bolesność brodawek może być spowodowana zakażeniem piersi drożdżakiem Candida albicans. Grzybica piersi objawia się swędzeniem lub pieczeniem brodawek, a także bólem w trakcie karmienia. U niektórych kobiet na piersiach pojawia się biały nalot. Grzybica zazwyczaj powstaje w wyniku spadku odporności organizmu.
 • Objawy grzybicy z czasem mogą się nasilić. Ten problem pojawia się, kiedy infekcja rozszerza się na kanaliki mleczne. Może to powodować silny ból. Im wcześniej zdiagnozuje się grzybicę piersi, tym lepiej.

Skóra na brodawkach może wyglądać prawidłowo lub może być zaczerwieniona, błyszcząca, łuszcząca się. Jeśli jednocześnie odczuwasz piekący, kłujący ból, koniecznie powinnaś porozmawiać z lekarzem.

Odpowiednia diagnoza oraz szybkie leczenie sprawi, że pozbędziesz się problemu.

W trakcie wizyty u lekarza. Prawdopodobnie otrzymasz receptę na odpowiedni krem przeciwgrzybiczy, który zwykle stosuje się po każdym karmieniu. Powinnaś go używać przez 14 dni. Pamiętaj, że można zapobiec grzybicy piersi. Wystarczy stosować kilka prostych zasad:

 • Pozwól piersiom oddychać. Piersi potrzebują dostępu świeżego powietrza. Oczywiście należy zachować umiar.
 • Używaj zawsze suchych i świeżych wkładek do biustonosza. Mokre i nieświeże mogłyby spowodować infekcję..
 • Dokładnie myj ręce po przewinięciu dziecka i po skorzystaniu z toalety. Nigdy nie dotykaj piersi brudnymi rękoma.
 • Często pierz bieliznę, która ma kontakt z pokarmem.
 • Gotuj elementy laktatora. Rób to przez około 10 minut.

Rozwojowi grzybicy piersi mogą sprzyjać różnorodne czynniki, takie jak: obecność pleśniawek lub rumienia pieluszkowego u dziecka, antybiotykoterapia matki lub dziecka.

Dziecko może mieć białe plamy na błonie śluzowej jamy ustnej. Wypryski w okolicy pupy dziecka również mogą świadczyć o chorobie.

Maluch może być niespokojny i rozdrażniony, jest to spowodowane podrażnieniem śluzówki w trakcie podejmowanych prób ssania. Może zdarzyć się tak, że dziecko nie będzie miało żadnych objawów związanych z grzybicą.

Jeśli podejrzewasz, że masz zakażenie piersi, powinnaś z lekarzem także omówić leczenie dziecka.

Grzybica stanowi poważny problem w trakcie karmienia piersią. Jeśli kobieta podczas karmienia odczuwa ból, może rzadziej przystawiać dziecko do piersi. W związku z tym może zmniejszyć się produkcja mleka u mamy.

Jeśli dziecko w wyniku grzybicy cierpi na stan zapalny jamy ustnej, może to wpływać na problemy ze ssaniem pokarmu. Zakażenie może łatwo przechodzić z mamy na dziecko i na odwrót, w związku z tym leczenie powinno dotyczyć nie tylko mamy.

W trakcie, gdy ona stosuje kremy i maści przecigrzybicze, dziecku należy podawać do ust kropelki. Jeśli leczenie nie będzie przebiegało dwutorowo, ponowne zakażenie piersi mamy jest bardzo prawdopodobne.

Grzybica sutka – przyczyny, objawy i leczenie

Grzybica piersi to schorzenie, które dotyka przede wszystkim kobiety karmiące piersią, ale nie tylko. Pierwszym objawem grzybicy sutka może być pieczenie i swędzenie w tej okolicy.

Skóra w okolicy brodawki sutkowej może też wyglądać nieco inaczej, niż wcześniej – może być pokryta białym nalotem i łuszczyć się.

Jak leczyć grzybicę sutka? Czy da się zapobiec schorzeniu? Sprawdź, jakie są objawy i przyczyny grzybicy sutka, by wiedzieć, jak ją rozpoznać.

Przeczytaj również: Jakie wkładki laktacyjne wybrać?

Grzybica sutka – przyczyny

Grzybica sutka jest schorzeniem, które dość często występuje u kobiet karmiących piersią. Sprzyjają temu nawał pokarmu, osłabienie po porodzie oraz nieprawidłowe przystawianie dziecka do piersi, co powoduje uszkodzenie wrażliwych brodawek sutkowych.

Mikrouszkodzenia w obrębie sutków to doskonałe wrota dla zakażeń nie tylko grzybiczych, ale też tych bakteryjnych.

Grzybem, który najczęściej powoduje grzybicę sutków, jest Candida albicans. Skąd się bierze? Ten grzyb powszechnie występuje np.

w drogach rodnych kobiety czy w przewodzie pokarmowym dziecka. W normalnych warunkach nie jest chorobotwórczy i jego obecność nie wiąże się wówczas z wystąpieniem objawów klinicznych.

Niestety, w przypadku osłabienia odporności u kobiety, może stać się chorobotwórczy i wywołać nieprzyjemne, a w wielu przypadkach także bolesne objawy.

Infekcji grzybiczej sprzyja wilgoć i ciepło, dlatego okolice brodawek sutkowych są doskonałym miejscem do rozwoju grzyba.

Infekcja może też wystąpić np. pod piersiami, jeśli nie wietrzysz ich prawidłowo. Skóra w tym miejscu intensywniej się poci, dlatego warto dbać o higienę nie tylko samych sutków, ale całych piersi i skóry pod nimi.

Grzybica piersi – predyspozycje:

 • kobiety przyjmujące antybiotyki (szczególnie przez dłuższy czas),
 • kobiety po cesarskim cięciu przyjmujące antybiotyki,
 • kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną,
 • kobiety karmiące piersią.

Grzybica sutka – objawy:

 • kłujący ból występujący w okolicy piersi,
 • pieczenie i świąd piersi,
 • zaczerwienienie piersi, nadmierne łuszczenie się naskórka,
 • białe grudki na brodawkach,
 • piersi wyglądają jakby były polukrowane, pokryte biało-perłową masą.
Leia também:  Rak endometrium – czynniki ryzyka, objawy, jak długo się rozwija, przerzuty, leczenie, rokowanie

W niektórych przypadkach skóra piersi może wyglądać całkowicie normalnie, czyli bez widocznych zaczerwienień czy nadmiernie łuszczącego się naskórka. Grzybicy sutka często towarzyszy też grzybica pochwy lub rzadziej grzybica jamy ustnej.

Bolesność nasila się, gdy zakażenie rozprzestrzenia się wgłąb gruczołu mlekowego (gdy infekcja dotyczy już kanalików mlekowych).

Podstawą leczenia jest zażywanie leków przeciwgrzybiczych (najczęściej miejscowo, w okolicy zmian na piersiach) według instrukcji dołączonej do opakowania lub według zaleceń lekarza bądź farmaceuty. Terapia trwa zazwyczaj minimum 2 tygodnie, choć w przypadku zaawansowanych zmian grzybiczych leczenie może potrwać nawet 4-6 tygodni. Jeśli karmisz piersią, maść należy dokładnie zmyć przed karmieniem dziecka.
Do zakażeń grzybiczych dochodzi, gdy organizm kobiety jest silnie osłabiony – układ immunologiczny nie pracuje prawidłowo lub kobieta zażywa antybiotyki przez bardzo długi okres czasu.

Podstawą zapobiegania grzybicy sutka jest dbanie o prawidłowe żywienie, higienę sutków i o kondycję układu immunologicznego. Piersi należy wietrzyć, regularnie myć za pomocą łagodnych produktów do pielęgnacji skóry lub innych, które polecił ci lekarz lub farmaceuta. Nawilżaj też brodawki, jeśli zauważysz, że są nadmiernie wysuszone lub popękane.

Zwróć uwagę, czy twój biustonosz jest wykonany z przewiewnego materiału. Unikaj tych, które są wykonane z tworzyw sztucznych. Upewnij się za każdym razem przed założeniem stanika, że twoje piersi (szczególnie brodawki) są suche. Wilgoć sprzyja rozwojowi grzyba.

Grzybica sutka – karmienie piersią

Grzybica piersi może wystąpić u kobiet karmiących, jako następstwo pleśniawek w jamie ustnej u dziecka. Może jednak zdarzyć się tak, że to kobieta zarazi malucha.

Ważne jest, jeśli karmisz piersią i podejrzewasz, że masz grzybicę piersi, by skonsultować się pediatrą w sprawie wprowadzenia leków o działaniu przeciwgrzybiczym u pociechy.

W większości przypadków grzybicy u kobiet w czasie laktacji jest to zalecane.

Autorka: Natalia Ciszewska

Zakażenie grzybicze

Grzybica to choroba zakaźna wywoływana przez mikroskopijne grzyby – głównie drożdżaki. To one są odpowiedzialne za pleśniawki w buzi malucha i za grzybicę brodawek. Drożdżaki są naturalnym elementem układu pokarmowego człowieka, ale gdy jest ich za dużo, pojawiają się problemy w postaci grzybicy.

Objawami grzybicy jest swędzenie i łuszczenie się brodawek, które bolą i pieką. Zakażona grzybicą skóra jest zaczerwieniona, napięta i jakby błyszcząca, łatwo pęka i krwawi.

Czasami na brodawce i otoczce pojawiają się białe krosteczki/grudki, które nie dają się zetrzeć. Karmiąca mama odczuwa przeszywający, kłujący ból w piersiach, gdy maluch ssie, a także między karmieniami.

Zakażeniu grzybiczemu brodawek często towarzyszy grzybica pochwy.

Gdy choruje mama, zwykle choruje też dziecko, u którego grzybica wywołuje wysypkę w okolicy narządów płciowych (drobne, czerwone wypryski) i pleśniawki, czyli białawe plamy na śluzówce jamy ustnej (podniebienie, dziąsła, wewnętrzna strona policzków, język), które wyglądają jak resztki mleka, ale przy próbie starcia zaczynają krwawić. Pleśniawki nie są groźne, ale mogą (choć nie muszą) sprawiać dziecku ból i utrudniać ssanie.

Przyczyny

Grzybica brodawek może pojawić się, jeśli:

 • mama lub dziecko przyjmowali antybiotyk (np. po cesarskim cięciu),
 • maluch ma pleśniawki lub zakażenie grzybicze skóry w okolicy genitaliów,
 • mama często choruje na grzybicę pochwy,
 • ktoś z domowników cierpi na grzybicę,
 • popękane, krwawiące brodawki są źle pielęgnowane (np. przylegają do nich wilgotne, za rzadko zmieniane wkładki laktacyjne nieprzepuszczające powietrza),
 • mama przeszła zapalenie piersi,
 • mama stosuje hormonalne środki antykoncepcyjne.

 Co możesz zrobić

Żeby uporać się z drożdżakami należy:

 • Leczyć i mamę, i dziecko, nawet jeśli objawy grzybicy pojawiły się tylko u mamy albo wyłącznie u dziecka. Krótko mówiąc: Wasz „tandem” musi leczyć się jednocześnie! W przeciwnym razie zakażenie grzybicze będzie „wędrowało” od Ciebie do dziecka i z powrotem.
 • Stosować nystatynę w zawiesinie do przemywania buzi dziecka (dziąsła, podniebienie, wewnętrzna strona policzków – około 3-4 razy dziennie) i maminych piersi po każdym karmieniu (brodawka i otoczka). Leczenie nystatyną powinno trwać od 10 do 14 dni. Niektórzy lekarze polecają też wodny roztwór gencjany do buzi dziecka i do przemywania piersi lub specjalną maść przeciwgrzybiczą do smarowania brodawek wraz z otoczkami. Także zainfekowane krocze dziecka należy smarować odpowiednim preparatem, przemywać krochmalem i często wietrzyć.
 • Wprowadzić do diety mamy i dziecka preparat z probiotykami, który pomoże odbudować prawidłową florę bakteryjną w organizmie.
 • Dbać o higienę. Często myć ręce (zawsze przed i po karmieniu) i krótko obciąć paznokcie. Ręczniki mamy i dziecka oraz bielizna i piżamy muszą być często zmieniane, prane w wysokiej temperaturze i prasowane. Zabawki dziecka, a także wszelkie smoczki i akcesoria związane z karmieniem trzeba często i dokładnie myć (jeśli to możliwe – także wyparzać).
 • W czasie leczenia nie używać gąbek, myjek, pumeksów, które gromadzą w sobie grzyby i sprzyjają ich rozmnażaniu.
 • Często zmieniać wkładki laktacyjne i nie dopuszczać do ich przemoczenia.
 • Często wietrzyć piersi.
 • Dobrze osuszać piersi przed założeniem biustonosza.

Takie postępowanie już w ciągu tygodnia powinno przynieść poprawę – zlikwidować ból i wyleczyć rany. Jeśli nie dostrzegasz poprawy, skontaktuj się z lekarzem, być może doszło do zakażenia bakteryjnego lub zapalenia piersi. A może w wyleczeniu brodawek przeszkadza niewłaściwa pozycja przy karmieniu lub nieprawidłowa technika chwytania i ssania piersi przez dziecko?

Czy możesz nadal karmić piersią

Zakażenie grzybicze nie jest przeciwwskazaniem do karmienia piersią, tym bardziej, że leczenie obejmuje zarówno mamę, jak i dziecko. Jeśli ból podrażnionych brodawek utrudnia Ci karmienie, stosuj leki przeciwbólowe z paracetamolem lub ibuprofenem.

A jeżeli to nie pomaga, i ból przy karmieniu dziecka jest dla Ciebie nie do zniesienia, odciągaj mleko do czasu wygojenia brodawek.

Ściągane regularnie mleko podawaj maluchowi w sposób niezaburzający techniki ssania piersi (pamiętaj o dokładnym myciu i sterylizowaniu części laktatora).

Grzybica piersi po ciąży – przyczyny, objawy, leczenie grzybicy sutka

W trakcie karmienia piersią u kobiet dość często dochodzi do swego rodzaju „powikłań”, które mogą być związane z nieprawidłową techniką karmienia czy też nieodpowiednią higieną piersi w tym czasie. Dość często dochodzi do różnego rodzaju zaburzeń laktacji, które mogą prowadzić do zapaleń gruczołu piersiowego, a w tym do grzybicy sutka.

W pierwszych dobach karmienia (około 3–4 doby) u położnicy dochodzi do gwałtownego wzrostu produkcji mleka tzw.

nawału pokarmu, a noworodek dopiero uczy się odpowiedniej techniki ssania, co prowadzi często do akumulacji mleka w przewodach piersiowych. Kobieta zauważa zmiany w wyglądzie piersi.

Pojawia się ból piersi, a skóra na ich powierzchni staje się ciepła. Piersi są obrzmiałe. Może dojść do nieznacznej zwyżki temperatury ciała. 

Najlepszym sposobem leczenia, jest częste przystawianie dziecka do piersi, delikatny masaż, ewentualnie mechaniczne odciąganie pokarmu.

 

Jakie są przyczyny grzybicy sutka i grzybicy pod piersiami? 

W kolejnych tygodniach u części kobiet mogą rozwinąć się inne powikłania w postaci zapalenia gruczołu piersiowego czy zapaleń skóry sutka w tym grzybicy piersi i grzybicy brodawek. Najczęściej powikłania te są spowodowane nieprawidłową techniką karmienia.

Nieodpowiednie przystawianie dziecka do piersi powoduje uszkodzenia delikatnej skóry sutków i brodawek sutkowych, a te mikrouszkodzenia są wrotami zakażeń bakteryjnych i grzybiczych.

 Również osłabiona odporność matki może dodatkowo przyczyniać się do łatwiejszego rozwoju wszelkiego rodzaju zapaleń.

Grzybem, który najczęściej jest odpowiedzialny za grzybicę brodawek sutkowych jest drożdżak Candida albicans, który u większości ludzi, w tym nawet u noworodków i niemowląt bytuje w przewodzie pokarmowym, a u kobiet także często zasiedla drogi rodne. W przypadku obniżonej odporności albo stosowania antybiotykoterapii może dochodzić do nadmiernego rozmnożenia C. albicans, co powoduje występowanie objawów grzybicy np. przewodu pokarmowego czy pochwy.

W przypadku uszkodzenia skóry piersi może dochodzić do przenikania drobnoustroju z jamy ustnej dziecka i prowadzić do grzybicy gruczołu piersiowego. Zakażeniu sprzyja ciepło i wilgoć, dlatego dość często może rozwijać się ono pod biustem, mamy wtedy do czynienia z grzybicą pod piersiami.

  

Pieczenie, swędzenie piersi i ból sutków – objawy grzybicy piersi

Jak wygląda grzybica? Początkowo, kiedy grzybica sutka nie jest jeszcze mocno nasilona, kobiety najczęściej skarżą się na ból piersi i szczypanie podczas karmienia, ponieważ dochodzi jak już wcześniej wspomniano do delikatnych skaleczeń. Jeśli dojdzie do nadkażenia drożdżakami, dołączają się kolejne dość charakterystyczne objawy:

 • pieczenie brodawek sutkowych,
 • łuszczenie się skóry na piersiach,
 • pojawienie się czerwonych obrączkowych zmian na skórze sutka, z delikatnymi białymi nalotami,

Również u dziecka mogą pojawić się objawy związane z nadmiernym rozrostem flory w jamie ustnej tzw. pleśniawki wyglądające jak serowate, białe naloty na języku czy wewnętrznej powierzchni policzków.

 

Grzybica brodawek i gruczołu piersiowego – jak leczyć i zapobiegać?  

Jak wspomniano, ważna jest nauka prawidłowej techniki karmienia piersią, aby zapobiec uszkodzeniom skóry gruczołów piersiowych. Należy stosować kilka prostych zasad, które mogą pomóc zapobiec rozwojowi zakażenia.

 • Ciepło i wilgoć sprzyjają rozmnażaniu drożdżaków, dlatego ważne jest noszenie przewiewnej, nieuciskającej bielizny z naturalnych materiałów, dokładne osuszanie skóry po myciu.
 • Stosowanie delikatnych środków myjących, które dodatkowo nie będą podrażniały skóry piersi.
 • Odpowiednio zbilansowana dieta matki karmiącej, aby nie dopuścić do niedoborów składników odżywczych i witamin.
 • Pranie bielizny w wysokich temperaturach w niepodrażniających środkach, najlepiej tych, które przeznaczone są do prania ubranek dziecięcych.
Leia também:  Ospa U Dzieci Jakie Objawy?

Jeśli już dojdzie do rozwoju zapalenia grzybiczego piersi, mama zauważa u siebie pierwsze objawy, należy zgłosić się do lekarza, który zastosuje odpowiednie środki dla matki i dziecka.

Grzybica nie jest uznawana za bezwzględne przeciwwskazanie do karmienia piersią, choć mamy często zmniejszają częstość karmienia głównie ze względu na dolegliwości, ale z pomocą może przyjść próba odciągania pokarmu, jeśli powoduje ona mniejszy dyskomfort.

Środki przeciwgrzybicze są odpowiednio dobierane, aby nie zaszkodziły niemowlęciu. Kuracja trwa najczęściej kilka-kilkanaście dni i powoduje całkowite ustąpienie bólu sutków, swędzenia skóry na piersiach, pieczenia sutka.

Centrum Nauki o Laktacji im. ANNY OSLISLO

Zakażenie
bakteryjne ran brodawek

Uszkodzone
tkanki są podatne na zakażenie, najczęściej jest ono wywołane przez St. Aureus
pochodzące z jamy ustnej dziecka lub ze skóry. Zakażenie może szerzyć się w
głąb gruczołu piersiowego, ryzyko zapalenia piersi jest wysokie.(Livingstone
1996)

 • Zakażona
  brodawka jest obrzęknięta, zaczerwieniona, często stwierdza się obecność ropnej
  wydzieliny, matka zgłasza wyraźne nasilenie dolegliwości bólowych.
 • Co robić?
 • Należy
  zalecić matce:
 • płukanie ran po karmieniach przegotowaną wodą lub naparem szałwii, raz dziennie przemywanie delikatnym mydłem (oczyszczanie rany z martwych tkanek i drobnoustrojów).
 • stosowanie miejscowo antyseptyku (np. octenidyny) 4-5 razy dziennie przez 5-7dni
 1. Przed
  rozpoczęciem leczenia warto wykonać wymaz z rany i w razie potrzeby wdrożyć
  leczenie miejscowym antybiotykiem zgodnie z antybiogramem.
 2. Grzybica
  piersi
 3. (Candidiasis,
  trush)
 4. Zakażenie
  drożdżakiem Candida albicans rozwija się zwykle w późniejszym okresie karmienia
  piersią i matka może podawać, że na początku nie miała żadnych problemów.

Skóra na
brodawce i otoczce może wyglądać prawidłowo lub być zaczerwieniona, błyszcząca,
łuszcząca, z białawym nalotem, zmiany niekiedy są wyraźnie odgraniczone. Może
pojawić się rumieniowa wysypka na brodawce i otoczce. Matka odczuwa piekący,
kłujący ból i swędzenie w czasie karmienia i pomiędzy nimi.

U dziecka
najczęściej stwierdza się obecność pleśniawek w jamie ustnej. W wywiadzie matka
może podawać przebyte niedawno leczenie antybiotykami jej lub dziecka, rumień
pieluszkowy, grzybicze zapalenie pochwy. (Amir 1995, 1996, 2002)

Co robić:

Matce należy
zlecić:

 • smarowanie brodawek środkiem przeciwgrzybiczym (np. Clotrimazol maść 1%, Pevaryl, Nystatyna w  zawiesinie i inne preparaty) 3-4 razy dziennie po karmieniu przez minimum 14 dni
 • pędzlowanie jamy ustnej dziecka środkiem przeciwgrzybiczym (np. Nystatyna zawiesina) 4 razy dziennie po 1 ml po karmieniu przez minimum 14 dni
 • wietrzenie piersi, ekspozycję na działanie promieni słonecznych (z umiarem) lub osuszanie suszarką po każdym karmieniu
 • używanie zawsze suchych i świeżych wkładek do biustonosza
 • częste pranie bielizny, która ma kontakt z pokarmem
 • dokładne i częste mycie rąk
 • codzienne wyparzanie zabawek – gryzaczków i innych przedmiotów, które dziecko bierze do buzi

Pamiętaj!
Konieczne jest jednoczesne leczenie matki i dziecka!

 Livingstone V, Willis CE. Staphyllococcus aureus and sore nipples. Can Fam
Psych,1996

Amir LH, Garland SM. Candida albicans: is it
associated with nipple pain? Gynecol Obstet Invest. 1996

Amir LH. Candida and the lactating breast. J Hum
Lact, 1995

Amir LH. Candida: What’s new? ABM news and
views. 2002

Zapalenie piersi – przyczyny, objawy i leczenie

Każda kobieta po urodzeniu dziecka stara się karmić je piersią. Mleko matki zawiera m.in. cenne przeciwciała, aminokwasy, enzymy i czynniki wzrostu. Zwykle w czasie karmienia nie pojawiają się żadne problemy zdrowotne, jednak raz na jakiś czas dochodzi do sytuacji, w której rozwija się zapalenie piersi.

Jest to stan często połączony z zakażeniem, który objawia się najczęściej w pierwszych sześciu tygodniach od dnia porodu. Przyczyną jest najczęściej nieefektywne i niepełne opróżnianie piersi z mleka, co doprowadza do jego zastoju. Jak leczyć i zapobiegać zapaleniu piersi? Odpowiedź znajduje się w niniejszym artykule.

Przyczyny zapalenia piersi mogą być bardzo różne. Najczęściej jednak przyczyną zapalenia piersi jest zastój pokarmu, który może wynikać z nieprawidłowej techniki karmienia dziecka lub też ze zbyt dużej ilości pokarmu, którego dziecko nie jest w stanie wyssać.

Mama karmiąca może wówczas nie odciągać pozostałego pokarmu z gruczołu, doprowadzając do zapalenia. Przyczyn zapalenia piersi może być jednak znacznie więcej.

Do jego powstania może także doprowadzić zatkanie mlecznych przewodów wyprowadzających lub niewłaściwa dieta, która nie jest kompletna we wszystkie niezbędne składniki odżywcze, witaminy i minerały.

Zapalenie piersi może też rozwinąć się w przebiegu niedokrwistości (anemii), jak również na skutek długotrwałego przemęczenia, stresu czy też różnego rodzaju zaburzeń odporności. Zdarza się także, że do zapalenia piersi może też doprowadzić uszkodzenie brodawki piersiowej, czy też zapalenie piersi przebyte już wcześniej z innego powodu. 

Jakie są objawy zapalenia piersi? 

Objawy zapalenia piersi można podzielić na objawy miejscowe i objawy uogólnione. Podstawowym objawem miejscowym sugerującym zapalenie piersi jest bolesność, obrzęk oraz zaczerwienienie fragmentu piersi.

Ponadto, pierś miejscowo staje się również bardzo twarda oraz wyczuwalne jest jej nadmierne ucieplenie (skóra na fragmencie piersi, który objęty jest zapaleniem, jest cieplejsza niż skóra na pozostałej części piersi).

Czasami, kiedy stan zapalny obejmuje duży obszar piersi, cała pierś jest twarda, obrzęknięta, bolesna, zaczerwieniona oraz nadmiernie ucieplona. W przypadku nasilonego stanu zapalnego zaczynają pojawiać się różne objawy ogólne.

Co się do nich zalicza? Jednym z objawów ogólnych zapalenia piersi jest gorączka – niekiedy bardzo wysoka sięgająca nawet 40°C, choć zwykle jest ona niższa i osiąga wartość około 38°C. Gorączce bardzo często towarzyszą również dreszcze oraz bóle głowy, bóle mięśniowe, ogólne zmęczenie i złe samopoczucie.  

Kiedy zazwyczaj dochodzi do rozwoju zapalenia piersi? 

Do rozwoju zapalenia piersi może dojść tak naprawdę na każdym etapie laktacji, jednak najczęściej rozwija się ono pomiędzy drugim a szóstym tygodniem po porodzie.

Zwykle też zapalenie piersi rozwija się znacznie częściej w miesiącach zimowych niż wiosennych i letnich. Nieleczony obrzęk może prowadzić do zapalenia o podłożu zakaźnym oraz do powstawania bolesnych ropni.

Podczas zapalenia piersi może dojść do raptownego pogorszenia się stanu matki, co wymaga natychmiastowego leczenia ambulatoryjnego.

Czy zapalenie piersi obejmuje jedną, czy obydwie piersi? 

Zazwyczaj zapalenie piersi rozwija się jednostronnie, bardzo rzadko dotyczy ono obydwu piersi w tym samym czasie. Najczęściej do rozwoju zapalenia piersi dochodzi w górnym, zewnętrznym  jej kwadrancie (części).  Zapalenie piersi rozwija się tak samo często w piersi lewej, jak i prawej.  

Jakie bakterie najczęściej doprowadzają do rozwoju zapalenia piersi?  

Najczęściej do rozwoju zapalenia piersi przyczynia się zakazanie gronkowcem złocistym penicylinoopornym, czyli Staphylococcus aureus MSSA (ang. Methicillin-Sensitive Staphylococcus aureus, czyli Staphylococcus aureus wrażliwy na metycylinę).

Rzadziej do rozwoju zapalenia piersi doprowadza zakażenie gronkowcem złocistym metycylinoopornym MRSA (ang. Methicillin-Resistant Staphylococcus aureus), jak również gronkowcem skórnym, enterokokami, paciorkowcami czy też drożdżakami (bardzo rzadko).

Należy pamiętać o tym, że lekarz, który rozpozna u pacjentki zapalenie piersi, nie zleca za każdym razem posiewu pokarmu, aby przekonać się, jak bakteria doprowadziła do rozwoju stanu zapalnego.

Jak leczy się zapalenie piersi? 

Leczenie zapalenia piersi polega przede wszystkim na systematycznym i częstym opróżnianiu piersi z zalegającego pokarmu.

Co to oznacza? Chodzi o to, aby do chorej piersi jak najczęściej przystawiać dziecko, jeśli natomiast nie chce ono ssać sutka, wówczas trzeba odciągać pokarm za pomocą laktatora, który można kupić w aptece.

Należy pamiętać o tym, że mleko z chorej piersi jest dla dziecka całkowicie bezpieczne, ponieważ bakterie są opłaszczone przeciwciałami, przez co stają się nieaktywne.

W przypadku, kiedy dojdzie do rozwoju zapalenia piersi, stosuje się także leki przeciwbólowe przeciwzapalne oraz przeciwgorączkowe. Czasami też zachodzi potrzeba zastosowania u kobiety antybiotyku. Jeśli już nastąpi taka konieczność, wówczas antybiotykoterapia powinna trwać około 10–14 dni.

Najczęściej w takiej sytuacji stosuje się penicyliny, amoksycylinę z kwasem klawulonowym, cefalosporyny pierwszej i drugiej generacji oraz makrolidy. Należy pamiętać o tym, że zażywanie tych leków nie stanowi przeciwwskazania do dalszego karmienia dziecka piersią.

W naprawdę sporadycznych  przypadkach zdarzają się sytuacje, w których przebieg zapalenia piersi jest tak ciężki, że kobieta wymaga hospitalizacji oraz dożylnego podawania płynów i antybiotyków w warunkach szpitalnych.  

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*