Ganglion na nadgarstku – przyczyny, objawy i leczenie

Ganglion ręki jest to choroba ręki lub nadgarstka związana z pojawieniem się guzka wyczuwalnego pod skórą. Może on być na powierzchni grzbietowej lub dłoniowej nadgarstka, na śródręczu lub palcach.

Ganglion zaliczany jest do zmian o charakterze guza. Występuje znacznie częściej u kobiet niż u mężczyzn. Dotyczy informatyków, kobiet wychowujących małe dzieci, pracowników przenoszących ciężkie przedmioty. Ganglion czasami pojawia się bez przyczyny, a czasami po urazie świeżym lub takim, który miał miejsce dawno temu.

Przyczyną ganglionu jest najczęściej uszkodzenie torebki stawowej lub innych struktur ręki takich jak więzadła, ścięgna w okolicy nadgarstka i pojawienie się zmiany związanej z gromadzeniem się otorebkowanej galaretowatej treści.

Gangliony mogą dotyczyć również innych stawów ręki, śródręcza, nadgarstka, ścięgien i mięśni.

Guzy ręki nie muszą być również ganglionami, lecz mogą być innymi zmianami nowotworowymi łagodnymi lub złośliwymi, a czasem są objawami przerzutów nowotworów z innych narządów i wtedy są guzami złośliwymi.

Ganglion na nadgarstku – przyczyny, objawy i leczenie Objawy ganglionu. Najczęstszym objawem ganglionu jest wyczuwalny podskórnie guzek po stronie grzbietowej lub dłoniowej nadgarstka, czasami może sprawiać silne dolegliwości bólowe w czasie poruszania nadgarstkiem. Może być wyjątkowo bolesny lub może nie boleć wcale. Podczas ucisku może się przesuwać lub nie. Należy pamiętać, że wiele nowotworów łagodnych i złośliwych może naśladować gangliony i tu bardzo ważna jest wczesna diagnostyka i odpowiednio sprawne leczenie. Zaczerwienie, obrzęk, drętwienie, zaburzenia czucia, zmiany barwy skóry są objawami niepokojącymi i powinny być poddane szybkiej diagnostyce.

Diagnostyka ganglionu opiera się przede wszystkim na badaniu klinicznym przez specjalistę chirurgii ręki, ewentualnie ortopedę. Bardzo pomocne w diagnostyce ganglionu jest badanie ultrasonograficzne.

Pozwala ono potwierdzić rozpoznanie i czasami określić dokładną przyczynę choroby. W niektórych przypadkach ganglionów konieczne jest rozszerzenie diagnostyki o badania dodatkowe jak tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny.

W przypadku nowotworów złośliwych nie powinno się wykonywać punkcji guza, bo może to spowodować rozsianie komórek po organizmie.

Leczenie ganglionu: Postępowaniem z wyboru jest leczenie zabiegowe. Możemy wyróżnić tu metody nieoperacyjne, punkcyjne oraz operacyjne całkowite usunięcie zmiany. Są plusy i minusy leczenia ganglionu poprzez jego nakłucie, o czym powinien poinformować chirurg ręki podczas wizyty.

Jeżeli przyczyną ganglionu jest uszkodzenie struktur anatomicznych wymaga leczenia operacyjnego z jednoczasową rekonstrukcją uszkodzonych struktur. Nie powinno się wtedy wykonywać punkcji i podawać preparatów sterydowych. Metody operacyjnego leczenia ganglionu są skuteczniejsze i nie powodują nawrotów.

Obecnie dostępne w Gdańsku metody mini-operacyjne i endoskopowe, które pozwalają przeprowadzić zabieg w znieczuleniu miejscowym, jednorazowym sprzętem medycznym, a cała procedura trwa do godziny. Po zabiegu pacjent może od razu wyjść do domu.

HANDPROJECT Clinic w Gdańsku ma wieloletnie doświadczenie w leczeniu ganglionów nieoperacyjnym i operacyjnym w różnych stopniach zaawansowania z bardzo dobrymi wynikami również metodami endoskopowymi.

Liczne publikacje międzynarodowe potwierdzają skuteczność metod stosowanych w HANDPROJECT Clinic, a wielu specjalistów korzysta z technik stosowanych w HANDPROJECT Clinic w Gdańsku.

Ganglion na nadgarstku – przyczyny, objawy i leczenie Ganglion na nadgarstku – przyczyny, objawy i leczenie Ganglion na nadgarstku – przyczyny, objawy i leczenie Więcej zabiegów standardowych Ganglion na nadgarstku – przyczyny, objawy i leczenie Ganglion na nadgarstku – przyczyny, objawy i leczenie Ganglion na nadgarstku – przyczyny, objawy i leczenie Ganglion na nadgarstku – przyczyny, objawy i leczenie Ganglion na nadgarstku – przyczyny, objawy i leczenie Ganglion na nadgarstku – przyczyny, objawy i leczenie

Ganglion | przyczyny, leczenie

Rozwój cywilizacji ułatwił ludziom funkcjonowanie, ale doprowadził też do powstania nowych jednostek chorobowych, jak np. opisany poniżej ganglion nadgarstka. Zmienił się profil aktywności – a co za tym idzie – partie ciała najsilniej angażowane każdego dnia.

Codzienna praca przed komputerem, wielokrotne uderzenia w klawiaturę, kasę fiskalną, czy uprawianie sportów (takich jak np. gra w tenisa) mogą doprowadzić do przeciążeń, stanu zapalnego w stawie i nadprodukcji znajdującego się w nim płynu. W wyniku toczących się procesów może powstać guzek, znany jako ganglion bądź torbiel galaretowata.

Gangliony powstają w wyniku produkcji nadmiernej ilości płynu stawowego wewnątrz stawu lub w pochewce otaczającej ścięgna. Fizjologicznie obecność treści płynowej w jamie stawu jest pożądana, ponieważ zapobiega ona tarciu o siebie powierzchni kostnych oraz chrzęstnych. Jednakże jej nadmiar powoduje też wzrost ciśnienia, rozciąganie torebki, aż wreszcie powstanie zachyłka, a przez to guzka widocznego pod skórą w okolicy stawu. Taka torbiel galaretowata nie daje się odprowadzić, ponieważ tkanka łączna wyściełająca jamę może wytworzyć zastawkę, która umożliwia tylko jednostronny przepływ płynu.

Co to jest ganglion i jak się go pozbyć?
Galaretowaty guzek (torbiel galaretowata) może powstawać w obrębie nadgarstka, ale także innych stawów. Codzienne korzystanie z komputera oraz inne czynności stale angażujące staw do pracy obciążają nadgarstek i mogą prowadzić do powstania ganglionu – często bolesnego i nieestycznego guzka wypełnionego mazią.
Sposoby na ganglion:

 • masaż dłoni
 • odciążanie kończyny
 • punkcja z aspiracją treści i aplikacją leków
 • usunięcie chirurgiczne

Metody inwazyjne dają natychmiastowe i najtrwalsze efekty. 

Gdzie najczęściej występuje Ganglion?

Gangliony mogą powstać teoretycznie wszędzie, zwłaszcza w okolicy stawu narażonego na wielokrotne urazy lub przeciążenia (okolice torebek stawowych). Najczęściej lokalizują się na grzbietowej powierzchni nadgarstka (np.

jako wynik intensywnej pracy przy komputerze – ganglion na nadgarstku, ganglion nadgarstka, ganglion nadgarstek), ale spotykane są również w okolicach stawu kolanowego i na stopach (ganglion na stopie), gdzie powstają po narażeniu na kontuzje. Mogą powodować ból, a także imitować inne dolegliwości – zespół kanału nadgarstka lub torbiel Bakera.

Ta druga przypadłość może być podejrzewana, gdy zmiany znajdują się w okolicy podkolanowej i powodują ból stawu kolanowego. Najczęściej występuje:

 • ganglion nadgarstka (ganglion na nadgarstku, ganglion nadgarstek),
 • ganglion kolana,
 • ganglion na łokciu,
 • ganglion na stopie.

Ganglion na nadgarstku – przyczyny, objawy i leczenie

Ganglion – objawy

Ganglion jest wypełniony galaretowatą zawartością, stąd inna jego nazwa to torbiel galaretowata. Może być zarówno bezbolesny, jak i powodować dyskomfort i ból. Bywa różnej wielkości – czasem jest tak mały, że może być wyczuwalny tylko palpacyjnie, a czasem zaś jest sporą zmianą wyraźnie wystającą ponad powierzchnię skóry.

Mimo sporych często rozmiarów jest częściowo przesuwalny wobec podłoża. Chociaż zawartość torbieli powstaje z płynu stawowego, jest od niego gęstsza, gdyż w czasie formowania się ganglionu woda ulega częściowej resorpcji.

Narośl jest dość twarda, stanowi często problem natury estetycznej, jednak jest zmianą łagodną i nie należy się jej obawiać.

Ganglion na nadgarstku – przyczyny, objawy i leczenie

Ganglion – diagnoza

Torbiele lub guzki zawierające treść litą mogą być zmianą nowotworową, dlatego ważne jest skonsultowanie każdego guzka z lekarzem. W celu postawienia diagnozy najczęściej wykonuje się badania obrazowe – RTG i USG, czasami, ale niezbyt często, także rezonans magnetyczny. Umożliwiają one identyfikację zawartości torbieli, co wraz z typową lokalizacją potwierdza rozpoznanie.

Ganglion – leczenie

Ganglion leczenie w początkowej fazie choroby opiera się głównie na ograniczaniu ruchu w zajętym stawie poprzez odciążanie (na przykład przy użyciu temblaka lub szyny), redukowanie stanu zapalnego oraz masowanie, znane jako “rozbijanie” ganglionu. Jeśli leczenie takie nie przynosi rezultatu, warto rozważyć nieco bardziej inwazyjne metody oraz fizykoterapię.

W części przypadków wykonywana jest punkcja (nakłucie) ganglionu z aspiracją jego treści oraz podaniem leku sterydowego najlepiej pod kontrolą ultrasonograficzną.

W przypadku niepowodzenia powyższych sposobów leczenia należy rozważyć leczenie operacyjne polegające na wycięciu torbieli techniką artroskopową lub otwartą.

Usunięcie zmiany nie zawsze daje trwałe efekty, dlatego warto zdecydować się na połączenie leczenia operacyjnego ze wsparciem fizjoterapeuty, aby uzyskać optymalne rezultaty i jak najdłużej cieszyć się dobrą formą.

Ganglion na nadgarstku – przyczyny, objawy i leczenie

Ganglion – profilaktyka

Czy można zapobiec powstaniu ganglionu? Nie, można natomiast zmniejszyć prawdopodobieństwo jego wytworzenia. Należy robić regularne przerwy w czasie pracy z komputerem, wykonywać ćwiczenia rozciągające oraz dbać o aktywny wypoczynek w czasie wolnym.

Przed uprawianiem sportu, zwłaszcza obciążającego stawy ręki, kolana i stopy konieczne jest wykonanie kompleksowej rozgrzewki, a sam trening nie powinien być zbyt forsowny, jeśli wykonywany jest po dłuższej przerwie od sportu.

Nie wolno także zapominać o tym, by wzmacniać wszystkie partie mięśni ciała – dzięki temu poprawia się postawa, a przez to redukuje się napięcie obszarów narażonych na powstanie ganglionu.

Przy podejrzeniu, że nasz staw podlega zbyt dużym obciążeniom należy zredukować liczbę ćwiczeń, zmienić charakter pracy czy skrócić  czas spędzany przed komputerem.

Medycyna naturalna a ganglion, czyli domowe sposoby pozbywania się guzków

Dla dzisiejszej medycyny diagnostyka i leczenie ganglionów nie jest żadnym problemem.

Gdy zaobserwujemy u siebie guzek w okolicy stawu warto zgłosić się z nim do specjalisty, który zdiagnozuje problem, potwierdzi rozpoznanie i wykluczy chorobę nowotworową.

Domowe i tak zwane naturalne sposoby leczenia torbieli galaretowatych sugerujemy pominąć, a z problemem udać się do lekarza, który rozwiąże problem.

Autor:

 • dr Marek Stawniak, Ortopeda Rehasport

Ganglion nadgarstka i dłoni | Sport-Med Kraków

 1. Opis
 2. Przyczyna
 3. Objawy
 4. Badanie lekarskie
 5. Leczenie

Co to jest ganglion?

Gangliony (torbiele galaretowate) są najczęściej występującymi guzkami w obrębie dłoni. Nie są zmianami złośliwymi i w większości przypadków są nieszkodliwe.

Występują w różnych lokalizacjach, ale najczęściej tworzą się na grzbietowej powierzchni nadgarstka. Ganglion na pierwszy rzut oka może wyglądać jak wystająca kość nadgarstka.

 Gangliony wymagają diagnostyki USG nadgarstka lub ręki – umów wizytę, klikając tutaj.

Gangliony są wypełnione płynem i w krótkim czasie mogą się pojawić, zniknąć, bądź zmienić swój rozmiar. W wielu przypadkach torbiel galaretowata nie wymaga leczenia, ale zawsze wymaga weryfikacji lekarskiej.

Jednakże, jeśli torbiel jest bolesna, zaburza ruchomość lub stanowi defekt kosmetyczny, istnieje kilka możliwości leczenia. 

Opis

Najczęstszą lokalizacją ganglionu jest grzbietowa powierzchnia nadgarstka.

Ganglion wystaje ze stawu, przypominając balonik na sznurku. Wyrasta z tkanek otaczających staw, takich jak więzadła, pochewki ścięgien i błony maziowe. Torbiel galaretowata może powstawać w różnych stawach dłoni i nadgarstka, zarówno po stronie grzbietowej jak i dłoniowej, a także w obrębie końcowych stawów palców oraz u ich podstawy. 

Gangliony różnią się między sobą wielkością i w wielu przypadkach powiększają się wraz ze zwiększoną aktywnością nadgarstka. Wraz z odpoczynkiem, guzek zazwyczaj zmniejsza się. 

W rzadszych przypadkach może powstawać ganglion kolana lub stopy.

Przyczyna

Nie wiadomo do końca, co powoduje tworzenie się torbieli galaretowatej.  Najczęściej występuje u młodych osób, w wieku między 15 a 40 lat, częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Gangliony są powszechne u osób uprawiających gimnastykę, które stale obciążają nadgarstek.

Najprawdopodobniej jest to reakcja pochewki ścięgna, błony maziowej, osłonki więzadła na obciążenie (tworzy się obrzęk i zwiększona ilość płynu, która uwypukla tkanki tworząc ganglion). 

Torbiel galaretowata, która rozwija się w stawie międzypaliczkowym dalszym  – zwana również torbielą śluzową – zazwyczaj jest związana z zapaleniem stawu w obrębie palca. Ganglion na palcu częściej występuje u kobiet w wieku między 40 a 70 lat. 

Objawy

Ganglion na nadgarstku – przyczyny, objawy i leczenie

Większość ganglionów przybiera kształt wyraźnego guzka, jednakże mniejsze torbiele mogą pozostawać schowane pod skórą (ganglion ukryty). Mimo, że wiele torbieli galaretowatych nie wywołuje żadnych dolegliwości, to jeśli wywiera ona ucisk na nerwy biegnące w obrębie stawu, wówczas może powodować ból, mrowienie i osłabienie mięśni. Rzadziej jest powodem konfliktu z ścięgnami lub wywiera odcisk na kości. Takie stany są wskazaniem do leczenia.

Duże torbiele, nawet jeśli nie są bolesne, mogą stanowić defekt kosmetyczny i również stanowią wskazanie do zabiegu.

Badanie lekarskie

►Wywiad i badanie lekarskie 

Podczas wstępnej wizyty dr Paradowski omówi z Tobą dotychczasowy przebieg choroby i jej objawy. Może zapytać, od jak dawna pojawiła się torbiel, czy zmieniły się jej rozmiary i czy jest bolesna. 

Uciśnięcie zmiany pozwoli lekarzowi określić tkliwość w obrębie torbieli. Ponieważ torbiel jest wypełniona płynem (lub gęstym żelem), jest przezroczysta. Lekarz może użyć latarki, żeby sprawdzić, czy przez torbiel prześwieca światło. 

►Badania obrazowe

USG lub MRI (rezonans magnetyczny). Te badania obrazowe lepiej ukazują tkanki miękkie, takie jak ganglion.

Czasami rezonans magnetyczny lub badanie ultrasonograficzne jest konieczne do zobrazowania ukrytego ganglionu, który nie jest widoczny gołym okiem lub do odróżnienia torbieli od innych guzów.

USG pozwala na nakłucie, aspirację i podanie leku precyzyjnie do światła ganglionu. Przeczytaj więcej o USG i zobacz filmy z badań ultrasonograficznych – kliknij tutaj.

Zdjęcie rentgenowskie. To badanie pozwala uzyskać wyraźne obrazy twardych struktur, takich jak kość. Mimo, że zdjęcie rentgenowskie nie uwidoczni torbieli galaretowatej, może być wykorzystane do wykluczenia innych schorzeń, takich jak zapalenie stawów lub nowotwór kości. 

Leczenie

 • Ganglion sposoby leczenia:
 • ►Leczenie zachowawcze
 • Wstępne leczenie dużej części torbieli galaretowatej jest niechirurgiczne.
 • Obserwacja. Ponieważ ganglion nie jest zmianą złośliwą i może ustąpić samoistnie, to jeżeli nie powoduje on dolegliwości, lekarz może zalecić czekanie i obserwowanie, celem upewnienia się, że Ganglion na nadgarstku – przyczyny, objawy i leczenienie pojawią się jakieś niepokojące zmiany.
 • Unieruchomienie. Aktywność zazwyczaj powoduje powiększanie się rozmiarów ganglionu i zwiększa ucisk na nerwy, wywołując ból. Opaska lub stabilizator nadgarstka może zmniejszyć dolegliwości i sprawić, że torbiel zmniejszy się. W miarę jak ból się zacznie ustępować, lekarz może zalecić wykonywanie ćwiczeń, żeby wzmocnić nadgarstek i zwiększyć zakres ruchów. 
 • Aspiracja. Jeżeli ganglion wywołuje ból lub ogranicza aktywność, płyn może zostać odessany z torbieli. Zabieg ten nosi nazwę aspiracji. W naszej placówce medycznej wykonywany jest zawsze pod kontrolą USG, w celu zapewnienia precyzji. Obszar wokół torbieli zostaje znieczulony i torbiel jest nakłuwana za pomocą igły, tak żeby umożliwić usunięcie płynu. Aspiracja często nie usuwa ganglionu, ponieważ jego ‘korzeń’, czyli połączenie ze stawem lub pochewką ścięgnistą nie zostaje usunięty. Ganglion, podobnie jak chwast, odrośnie, jeśli nie usunie się jego korzenia. W wielu przypadkach torbiel nawraca po wykonaniu zabiegu aspiracji. Zabieg aspiracji najczęściej jest zalecany w przypadku ganglionów zlokalizowanych na grzbiecie nadgarstka.

►Leczenie chirurgiczne

Ganglion na nadgarstku – przyczyny, objawy i leczenie

Lekarz może zalecić leczenie operacyjne, jeśli objawy nie ulegną złagodzeniu pod wpływem leczenia zachowawczego lub guzek na nadgarstku pojawi się ponownie po aspiracji. Procedura usunięcia ganglionu nosi nazwę wycięcia.

Operacja ganglionu polega na usunięciu torbieli wraz z zajętą torebką stawową lub pochewką ścięgnistą, które są uważane za punkt wyjścia zmiany. Jednakże nawet po wycięciu torbieli istnieje niewielkie ryzyko jej nawrotu.

Wycięcie torbieli jest procedurą wykonywaną ambulatoryjnie i pacjent może wrócić do domu po okresie obserwacji w sali pozabiegowej. Po zabiegu pacjent może odczuwać tkliwość i dyskomfort oraz może występować obrzęk. Powrót do normalnej aktywności zazwyczaj jest możliwy po upływie od 2 do 6 tygodni po zabiegu.

Pokrewne tematy: 

Ganglion – czym jest, skąd się bierze i jak się go pozbyć

W dzisiejszych czasach nasze codzienne aktywności uległy wielu modyfikacjom, przez co też wiele stawów jest narażonych na innego rodzaju obciążenia. Doskonałym przykładem jest nadgarstek, który wykorzystywany jest m.in.

w trakcie pracy przy komputerze czy pisaniu ręcznym. Jest on również narażony na obciążenia w trakcie uprawiania takich sportów jak siatkówka czy tenis ziemny. Jego częste przeciążenie prowadzić może do urazów i powstawania różnego rodzaju zwyrodnień.

Jednym z najbardziej powszechnych z nich jest ganglion.

Czym jest ganglion?

Ganglion to powstająca w okolicy stawów i ścięgien, twarda galaretowata torbiel wypełniona płynem lub gęstą galaretowatą mazią. Najczęściej powstaje w okolicy nadgarstka, choć może pojawiać się również w innych nadwyrężonych codzienną pracą stawach.

Nieleczony ganglion może prowadzić do znacznego ograniczenia ruchomości stawów, a w skrajnych przypadkach nawet do niedowładu mięśni. Warto również pamiętać o tym, że leczenie nie chroni przed nawrotem schorzenia, dlatego ważna jest odpowiednia profilaktyka. Na gangliony zdecydowanie częściej narażone są kobiety, zwłaszcza w wieku 20-40 lat.

Cechą charakterystyczną ganglionów jest fakt, iż mogą one zmieniać rozmiar, co może powodować ucisk otaczających staw nerwów i powodować dolegliwości bólowe.

Przyczyn powstawania ganglionów nie są do końca znane. Z pewnością ma to związek ze zwiększoną produkcją płynu stawowego. Do takiego zjawiska dochodzi między innymi w wyniku:

 • Urazów,
 • Przeciążeń,
 • Stanów zapalnych mięśni i ścięgien w okolicach stawów,
 • Stanów zapalnych w torebkach stawowych.

Po co w stawach jest obecny płyn stawowy? Zapewnia on odpowiednią ruchomość elementów kostnych i chrzęstnych i minimalizuje powstające w trakcie ruchu tarcie.

Nadmiar tego płynu prowadzi jednak do rozciągania torebki stawowej i wzrostu ciśnienia, a w efekcie powstania podskórnego guzka.

Cechą charakterystyczna ganglionu jest fakt, iż w wielu przypadkach nie ma możliwości na jego samoistne wchłonięcie, ze względu na jednostronny przepływ płynu.

Jak już zostało wspomniane, ganglion najczęściej powstaje w okolicach stawu nadgarstkowego, który w dzisiejszych czasach jest jednym z najbardziej narażonych na codzienne przeciążenia. Zwykle powstaje on w części grzbietowej (efekt pracy na klawiaturze).

Nie jest to jednak jedyna możliwa lokalizacja tych galaretowatych torbieli. U osób aktywnych fizycznie często powstają one również na stopach, łokciach i w okolicach stawów kolanowych.

W tych miejscach szczególnie sprzyjają one powstawaniu dolegliwości bólowych.

W większości przypadków ganglion jest stosunkowo twardy, jednak zachowuje ruchomość względem podłoża. Na szczęście, choć może on powodować ból i wyglądać mało estetycznie, nie ma skłonności do przekształcania się w zmiany o charakterze nowotworowym.

Pojawienie się ganglionu zawsze powinno skłonić nas do pojścia do lekarza chirurga naczyniowego.

Nawet jeżeli nie powoduje on dolegliwości bólowych i jest stosunkowo niewielki, należy taki guzek zdiagnozować i zróżnicować z innymi zmianami, które mogą mieć charakter nowotworowy.

W tym celu lekarz po przeprowadzeniu wnikliwego wywiadu lekarskiego zleca badania obrazowe, takie jak USG i RTG. Pozwalają one na zweryfikowanie zawartości torbieli. W trudnych diagnostycznie przypadkach może zostać dodatkowo wykonany rezonans magnetyczny.

Jeżeli badania potwierdzą, że powstała zmiana to ganglion, lekarz decyduje o wdrożeniu odpowiedniej terapii. W początkowych fazach ma ona zazwyczaj charakter zachowawczy i polega na odciążeniu stawu i jego unieruchomieniu (np. za pomocą stabilizatora lub szyny). Często wdrażana jest również farmakoterapia o działaniu przeciwzapalnym (leki sterydowe) i fizykoterapia.

Ganglion na nadgarstku – przyczyny, objawy i leczenie
Ganglion na nadgarstku – przyczyny, objawy i leczenieNajlepsze rezultaty dają w tym wypadku takie zabiegi jak:

 • Ultradźwięki,
 • Laseroterpia,
 • Masaże,
 • Krioterapia,
 • Pole magnetyczne,
 • Kinesiotyping,
 • Ćwiczenia fizyczne.

Te zabiegi wykonujemy w naszej placówce, pod okiem doświadczonych fizjoterapeutów.

Przy braku poprawy kolejnym krokiem jest punkcja ganglionu, mająca na celu aspirację zawartego w nim płynu. Istnieje jednak ryzyko, że po jej przeprowadzeniu nastąpi nawrót schorzenia i ponowne pojawienie się zmiany. W tym wypadku pacjent jest kierowany do szpitala w celu operacyjnego usunięcia zmiany, albo podczas zabiegu otwartego albo artoskopowego.

Takie rozwiązanie jest jednak traktowane jako ostateczność, głównie ze względu na ryzyko licznych powikłań, takich jak:

 • Blizny,
 • Krwiaki,
 • Nadkażenia bakteryjne,
 • Długo utrzymujący się obrzęk dłoni,
 • Uszkodzenie nerwów i ścięgien otaczających zmianę.

Po takim zabiegu również zalecana jest rehabilitacja, która przyspiesza powrót pacjenta do pełnej sprawności. Ścisła współpraca naszych specjalistów z lekarzami wykonującymi zabiegi chirurgiczne pozwala na osiągnięcie najlepszych i trwałych rezultatów.

Ganglion – jak mu zapobiegać?

Ze względu na fakt, iż schorzenie jakim jest ganglion ma charakter nawrotowy, warto w ramach profilaktyki na co dzień przestrzegać kilku prostych zasad:

 • Regularnie wykonywać ćwiczenia rozciągające stawy narażone na obciążenia,
 • Wykonywać przerwy w pracy przy klawiaturze,
 • Przed aktywnością fizyczną pamiętać o rozgrzewce,
 • Wykonywać ćwiczenia wzmacniające najbardziej nadwyrężane okolice.

Ganglion − co to jest? Przyczyny, objawy, leczenie ganglionu

Ganglion to galaretowata, stosunkowo mała, jamista torbiel wypełniona płynem (mieszanka m.in. kwasu hialuronowego, glukozaminy, albuminy) i otoczona tkanką łączną. Powstaje w okolicy torebki stawowej, ale nie łączy się z nią.

Innymi słowy to nierakowa, niegroźna torbiel, pojawiająca się w miejscach urazów lub na najbardziej przeciążonych strukturach ludzkiego ciała, np. na nadgarstku, w okolicy kolana lub stóp.

Szczególnie narażone na wystąpienie ganglionu są osoby wykonujące prace, podczas których nadwyrężane są konkretne części ciała, m.in. pracownicy biurowi czy sportowcy.

Początkowo ganglion osiąga wielkość ziarenka grochu, jednak pod wpływem permanentnych przeciążeń, może dojść do zwiększenia rozmiarów torbieli. Ganglion może powodować dolegliwości bólowe oraz ograniczenie ruchomości w danym stawie.

ZOBACZ TEŻ: Grasica − funkcje i choroby

Przyczyny powstawania ganglionu i widoczne objawy

Dokładna przyczyna pojawiania się ganglionu nie jest znana. Najprawdopodobniej głównym powodem jego wystąpienia są zmiany degeneracyjne tkanki łącznej.

U znacznej części pacjentów torbiel pojawia się również po przebytym urazie lub w wyniku przeciążeń i stanów zapalnych ścięgien i torebek stawowych, związanych np.

z charakterem wykonywanej pracy lub specyfiką uprawianego sportu.

Na skutek regularnych przeciążeń czy mikrourazów, pochewki ścięgien mogą produkować nadmierną ilość płynu, który w normalnych warunkach pozwala na swobodną przesuwalność ścięgien. W przypadku zwiększonej produkcji płynu mogą pojawić się patologiczne zmiany, ściana pochewki pogrubia się i uwypukla, co wyczuwalne jest na powierzchni skóry jako ganglion.

ZOBACZ TEŻ: Zespół cieśni nadgarstka – skąd się bierze i jak leczyć tę przypadłość?

Ganglion − diagnostyka

ZOBACZ TEŻ: Chłoniak – czym jest? Chłoniak objawy i leczenie

Leczenie ganglionu

Zdiagnozowany przez lekarza ganglion należy poddać leczeniu, które uzależnione jest od obrazu klinicznego i ewentualnych dodatkowych dolegliwości zgłaszanych przez pacjenta.

Leczenie zachowawcze

Początkowo stosuje się zabiegi zachowawcze, opierające się głównie na fizjoterapii oraz wyeliminowaniu przyczyn powstania ganglionu

Do najważniejszych zabiegów stosowanych przy pojawieniu się gangliona zalicza się:

 • odciążenie stawu objętego zmianą, 
 • terapię manualnę,
 • fizykoterapię (laseroterapia, ultradźwięki). 

Wykonanie powyższych zabiegów skutkuje zmniejszeniem dolegliwości bólowych ganglionu, dzięki czemu możliwe jest zastosowanie terapii manualnej oraz wprowadzenie ćwiczeń umożliwiających zwiększenie zakresu ruchomości stawu. W większości przypadków leczenie zachowawcze jest wystarczające.

ZOBACZ TEŻ: Podkrążone oczy – co jest powodem? Jak poradzić sobie z podkrążonymi oczami?

Leczenie zabiegowe

Jeśli po wdrożonym leczeniu zachowawczym problem nie ustępuje, a wręcz nasilają się objawy bólowe i występuje coraz mniejszy zakres ruchomości stawu objętego ganglionem, konieczna jest punkcja z aspiracją płynu w torbieli (wykonywana pod kontrolą USG) oraz podanie leków przeciwzapalnych. Po takiej interwencji stosuje się odciążenie stawu, a pacjent wraca do codzienności po kilku dniach od zabiegu. 

Jeśli zabieg punkcji nie przynosi zamierzonych efektów, ortopeda zaproponuje najprawdopodobniej zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu problematycznego fragmentu torebki stawowej lub pochewki ścięgnistej.

Po takim zabiegu konieczne jest unieruchomienie stawu oraz ograniczenie ruchomości ze względu na proces gojenia się rany pooperacyjnej. Powrót do aktywności następuje po około 5-6 tygodniach od zabiegu.

ZOBACZ TEŻ: Ból z tyłu głowy – o czym może świadczyć?

Ganglion − podsumowanie

Jeśli zauważyłeś u siebie charakterystyczną torbiel lub inną “dziwną” zmianę − nie zwlekaj i jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem w celu przeprowadzenia dokładnej diagnostyki. Szybko zdiagnozowany ganglion można sprawnie leczyć, dlatego nie należy lekceważyć nawet niewielkich zmian w naszym ciele.

Wizytę u wybranego specjalisty możesz umówić bez wychodzenia z domu za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.

ZOBACZ TEŻ: Dna moczanowa – objawy i leczenie

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Ganglion – przyczyny i objawy choroby – Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Czas na Zdrowie

Ganglion to torbiel galaretowata w formie guzka wypełnionego gęstym płynem. Najczęściej występuje na nadgarstku i stopie. Guz nie zagraża życiu, ale zlekceważony może doprowadzić do poważnych urazów, np. unieruchomienia kończyny. Ganglion nie jest zmianą nowotworową, jednak najczęściej zaleca się jego usunięcie – lubi się nawracać.

Torbiel wypełniona galaretowatą substancją znajduje się blisko ścięgien lub torebek stawowych. Ganglion na nadgarstku pojawia się na dłoniowej lub grzbietowej stronie. Często tworzy się także na stopie – może mieć różne rozmiary. Zazwyczaj guz jest niewielki i ma 1-2 cm średnicy. Nawet jeśli torbiel staje się coraz większy – nie przebije skóry.

Przyczyny powstania ganglionu

Torbiel galaretowata może pojawić się zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Jednak zdecydowanie częściej guzek pojawia się u kobiet w wieku 20-40 lat. Stawy stopy i nadgarstka wypełnione są płynem mającym za zadanie ułatwiać ruchomość.

W przypadku, gdy substancja produkowana jest w nadmiernych ilościach powstaje guzek wypełniony galaretą. Gęsty płyn wytwarzany jest przez pochewkę ścięgnistą – ma za zadanie ochraniać ścięgna.

Najczęściej spowodowane jest to wszelkiego rodzaju:

 • urazami,
 • uszkodzeniami,
 • przeciążeniami ścięgien,
 • długotrwałym napięciem ścięgien,
 • nadmiernym ruchem i przeciążeniem stawów.

Ganglion może być łatwo wykrywalny pod dotykiem palców. Pod wpływem nacisku często przesuwa się pod skórą.

Ganglion – objawy

Ganglion na stopie i ganglion nadgarstka pojawia się w okolicy ścięgien i torebek stawowych. Jedną z dolegliwości jest pojawienie się torbieli podczas wysiłku fizycznego. W spoczynku jednak guzek zmniejsza się lub całkowicie zanika.

Oprócz tego guz często naciska na znajdujące się w pobliżu nerwy. W rezultacie może dojść nawet do zaburzenia czucia w okolicy torbieli. W zaawansowanym stadium guza o dużych rozmiarach występuje ryzyko niedowładów mięśni.

Inne, często spotykane objawy to:

 • utrudniona rotacja stopą lub nadgarstkiem,
 • ból podczas ruchu,
 • wrażliwość na dotyk,
 • stan zapalny.

W niektórych przypadkach może pojawić się także gorączka spowodowana stanem zapalnym.

Leczenie i usunięcie ganglionu

W przypadku występujących dolegliwości oraz po wykryciu guza koniecznie należy umówić się na wizytę. Już na podstawie występujących objawów lekarz może rozpoznać ganglion.

Dodatkowo przeprowadza się badania USG, RTG lub rezonans magnetyczny, by wykluczyć inne choroby. W wielu przypadkach zdarza się, że guzek wchłania się samoistnie.

Lekarz unieruchamia kończynę, by zapobiec jakimkolwiek ruchom i aktywności fizycznej. Ten sposób leczenia zwany jest terapią zachowawczą.

Jeśli jednak ganglion nie wchłania się, wykonuje się aspirację. Jest to prosty zabieg polegający na nakłuciu torbieli oraz odessaniu galaretowatego płynu z wewnątrz.

Niestety ganglion jest schorzeniem, które często lubi się nawracać. Z tego powodu lekarze często zalecają całkowite usunięcie torbieli.

Szczególnie, gdy pojawia się u osób aktywnych fizycznie, intensywnie trenujących – istnieje duże ryzyko nawrotu.

Całkowite usunięcie ganglionu odbywa się w formie operacyjnej. Zabieg jest prosty, wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Wykonuje się nacięcie, guz jest całkowicie usuwany, a rana zszywana. Po zabiegu unieruchamia się kończynę, zaleca się także zabiegi rozluźniające i wzmacniające mięśnie. Pacjent wraca do pełnej sprawności już po upływie około 6 tygodni od wykonania zabiegu.

W gabinetach Czas na Zdrowie wykonujemy zabieg usunięcia ganglionu. W celu uzyskania dodatkowych informacji lub umówieniu się na wizytę zapraszamy do kontaktu przez formularz kontaktowy lub dzwoniąc na podany nr. telefonu.

Ganglion – czym jest i jak go leczyć? – Blog – Centrum Medyczne DP MED

Ganglion to inaczej torbiel galaretowata. Powstaje najczęściej w okolicy stawów i ścięgien stopy oraz nadgarstka, rzadziej w okolicy łokcia lub kolana. Jest wyrazem nadmiernego przeciążenia stawów.

To zmiana łagodna, często bezobjawowa. Początkowo przybiera wielkość ziarna grochu, z czasem powiększa się, osiągając nawet kilka centymetrów.

Warto pamiętać, że nigdy nie dochodzi do przebicia skóry oraz że nie jest to zmiana rakowa.

Co to jest ganglion?

Torbiel galaretowata zbudowana jest z
tkanki łącznej tworzącej jamę, którą wypełnia płyn stawowy lub galaretowata
substancja. Najczęstszą lokalizacją ganglionu jest grzbietowa powierzchnia
nadgarstka.

Powodem jest nadmierne przeciążanie tego obszaru na skutek pracy
przy komputerze, przy kasie, w trakcie gimnastyki i nadmiernego eksploatowania
nadgarstka. Problem dotyczy najczęściej kobiet między 20. a 40. rokiem życia.

Istnieje skuteczne leczenie, jednak zdarza się, że u części pacjentów
dolegliwość może nawracać.

Ganglion – przyczyny

Prawidłowo stawy są odżywiane i „naoliwiane”
płynem stawowym.

Na skutek przeciążeń, urazów i przewlekłych stanów zapalnych
może dojść do nadmiernej produkcji płynu, degeneracji chrząstki stawowej i
pochewek ścięgnistych.

Tworzy się wtedy obszar odgraniczony od reszty stawu, o
okrągłym kształcie, wypełniony płynem stawowym lub galaretowatą substancją.
Początkowo może być on niewyczuwalny i niewidoczny.

Ganglion – objawy

Torbiel galaretowata jest wyczuwalna
jako przesuwalna pod palcami kulka lub uwypuklenie podskórne, które nie
wchłania się pod wpływem ucisku. Gdy osiągnie duże rozmiary, może być wyraźnie
widoczna i powodować deformację stawu.

Czy ganglion boli? U części pacjentów może być bezobjawowy, a u części wywoływać ból w trakcie wykonywania codziennych czynności. Może pojawić się ograniczenie ruchomości w stawie oraz utrudniona rotacja.

Zdarza się, że wielkość ganglionu powiększa się pod wpływem wysiłku i zmniejsza w czasie odpoczynku. U niektórych pacjentów mogą pojawić się zaburzenia czucia skóry w okolicy zmiany lub objawy neurologiczne (drętwienie, drżenia mięśniowe, nadwrażliwość na dotyk).

Z upływem czasu zawartość ganglionu może ulec stwardnieniu.

Ganglion – do jakiego lekarza się
zgłosić?

Ganglion ma charakter nierakowy, jest
zmianą łagodną. Jednak nieleczony i zaniedbany problem może ulec
zezłośliwieniu, dlatego nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty. Najlepiej
wybrać się do chirurga ogólnego lub ortopedy, ponieważ ci specjaliści zajmą się
nami kompleksowo i mają możliwość podjęcia każdego rodzaju leczenia torbieli od
zachowawczego po inwazyjne.

Lekarz dokonuje rozpoznania na
podstawie obrazu klinicznego i badania fizykalnego. Celem potwierdzenia
diagnozy oraz wykluczenia innych chorób należy wykonać badanie RTG, USG lub
nawet rezonans magnetyczny (MRI) – jeżeli diagnostyka jest nieoczywista i
wymaga pogłębienia. Przy torbieli galaretowatej nadgarstka należy wykluczyć
inną częstą przypadłość – zespół cieśni nadgarstka.

Po rozpoznaniu ganglionu lekarz może
wstrzymać się z rozpoczęciem leczenia i zalecić obserwacje (czy zmiana się
powiększa) oraz zmianę trybu życia – odciążenie i unieruchomienie stawu.

Ganglion – leczenie

Wielu pacjentów zastanawia się, jak
wyleczyć ganglion? Istnieje szereg możliwości terapeutycznych leczenia
ganglionu. Najskuteczniejszy jest zabieg chirurgiczny polegający
na usunięciu torbieli.

Jednak wielu pacjentów woli odwlec taką procedurę i
decyduje się na leczenie ganglionu zachowawcze. Podstawą takiego postępowania
jest unieruchomienie i odciążenie stawu.

Służy do tego szyna, temblak lub
orteza.

Często pojawia się pytanie: czym smarować ganglion? W terapii zazwyczaj dołączane są maści i kremy o działaniu przeciwzapalnym lub preparaty doustne. Jeżeli takie postępowanie spowoduje zmniejszenie zmiany i ustąpienie dolegliwości bólowych, można rozważyć szereg zabiegów z zakresu fizjoterapii, które dodatkowo przyspieszą i uzupełnią proces leczenia:

 • kinezyterapia
  -– zwiększa zakres ruchu stawu i poprawia jego stabilizację;
 • magnetoterapia,
  laseroterapia, ultradźwięki, jonoforeza – zmniejszają ból;
 • kinesiotaping
  – odciąża staw i przyspiesza jego regenerację.

Jeżeli takie postępowanie nie
przynosi rezultatu, następnym krokiem jest aspiracja, czyli nakłucie ganglionu
(punkcja) i odessanie jego zawartości, które lekarz wykonuje pod kontrolą USG.

Dodatkowo do stawu podawany jest steryd, który ma wyhamować stan zapalny.
Nakłucie ganglionu wykonywane jest w trybie ambulatoryjnym, w znieczuleniu
miejscowym. Przynosi szybką ulgę, jednak wiąże się z ryzykiem nawrotu torbieli.

Jeżeli mimo aspiracji treści problem pojawi się ponownie, należy rozważyć jego
usunięcie.

W czasie leczenia można odpuścić
domowe sposoby kuracji, ponieważ nie mają one przełożenia na skuteczność
terapii. Najważniejszym czynnikiem pozostaje odciążenie stawu i ścięgna ręki.

Ganglion – usuwanie

Chirurgiczne usunięcie torbieli jest
szczególnie zalecane sportowcom i osobom intensywnie trenującym, ponieważ ta
grupa jest wyjątkowo narażona na nawrót dolegliwości.

Jak usunąć ganglion? Zabieg polega na wycięciu chorobowo zmienionego fragmentu torebki stawowej lub pochewki ścięgnistej. Procedura przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym z niewielkim nacięciem skóry. Operacja odbywa się na bloku operacyjnym.

Po usunięciu torbieli staw jest unieruchamiany na okres kilku dni. W większości przypadków leczenie chirurgiczne jest skuteczne, jednak nie gwarantuje w 100% braku nawrotu choroby.

Dowiedz się, czy ortopeda zaleca dodatkowo wsparcie fizjoterapeuty po zabiegu – może on pomóc w uzyskaniu optymalnych rezultatów i jak najdłuższym cieszeniu się dobrą formą.

Źródła:

[1] – Książek-Czekaj A., Kucmin J., Mastalerz M., Wiecheć M., Torbiel
galaretowata – postępowanie fizjoterapeutyczne, 2017 (59),
www.praktycznafizjoterapia.pl

[2] – Tadeusz Szymon Gaździk, Tomasz Bielecki: Ortopedia i
traumatologia. T. 2. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2008

[3] – https://www.mp.pl/pacjent/zapytajlekarza/lista/show.html?id=98424

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*