Flegma w gardle – jak się pozbyć wydzieliny z gardła?

W okresie zachorowań na przeziębienie i grypę często skarżymy się na uczucie zatkanego gardła i trudności z oddychaniem. To z kolei wpływa na zmniejszenie komfortu naszego funkcjonowania za dnia, a także regeneracji w trakcie snu.

Winny temu wszystkiemu jest zalegający śluz gardłowy, zwany flegmą.

W tym artykule wyjaśniamy, jakie są przyczyny zalegania i skąd się bierze flegma w gardle, jak sobie radzić z problemem stosując zarówno środki farmakologiczne, jak i naturalne metody oraz dbając o odpowiednią profilaktykę.

[aktualizacja: 11’2020]

Przyczyny pojawienia się flegmy w gardle

Flegmę można opisać jako gęstą, lepką substancję, która gromadząc się w tylnej części gardła, wywołuje znaczny dyskomfort, zwłaszcza kiedy utrudnia oddychanie lub spływa z zatkanego nosa. Śluz jest jednak całkowicie fizjologiczną wydzieliną.

Błona śluzowa nosa i gardła u zdrowego człowieka produkuje dziennie nawet do 2 litrów śluzu.

Śluz pełni bardzo ważną rolę, bowiem stanowi warstwę ochronną dla komórek, utrzymuje odpowiednie nawilżenie oraz wyłapuje z wdychanego powietrza niepożądane cząsteczki typu kurz, pyłki, bakterie i wirusy, blokując ich przedostawanie się do płuc.

Problem pojawia się w momencie, gdy zachorujemy na infekcję górnych dróg oddechowych, przeziębienie lub wystąpi reakcja alergiczna. Wówczas śluz staje się gęstszy i zyskuje miano flegmy, która również wyłapuje patogeny, natomiast znacznie trudniej usunąć ją z gardła, oskrzeli czy płuc.

Sprawdź również:Ostre zapalenie oskrzeli u dzieci

Ponadto przy zakażeniach bakteryjnych wraz z jej gromadzeniem się może wystąpić nieprzyjemny zapach z ust. Jej usunięcie jest koniecznie, ponieważ zalegając może przynieść efekt odwrotny do pełnionych przez nią funkcji w postaci wtórnych, często poważniejszych zakażeń bakteryjnych. Pozostaje więc już tylko jedno pytanie: Jak pozbyć się zalegającej w gardle wydzieliny?

Naturalne mechanizmy obronne przed zalegającą flegmą

Natura wyposażyła nas w mechanizm obronny, który pomaga nam w usuwaniu wydzieliny z dróg oddechowych, a jest nim … kaszel.

Odkrztuszanie flegmy może nam się wydać mało higieniczne, natomiast jest to reakcja naturalna i konieczna, dlatego nie powinno się jej hamować.

UWAGA! Ewentualne połknięcie wydzieliny nie jest niczym złym, ponieważ kwas żołądkowy unieszkodliwi wszystko co będzie w niej zawarte. Czasem jednak organizm nie jest w stanie sam sobie poradzić ze zbyt gęstym śluzem i trzeba mu pomóc.

Podczas odkrztuszania nie powinniśmy wkładać w to zbyt dużej siły, bowiem możemy uszkodzić wyściółkę gardła, tylko pogarszając sytuację.Flegma w gardle – jak się pozbyć wydzieliny z gardła?

Kluczowe czynniki wspomagające leczenie

 1. Jednym z najważniejszych czynników wspomagających leczenie jest utrzymanie prawidłowej wilgotności powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy. Suche powietrze podrażnia zarówno nos, jak i gardło i nasila wydzielanie śluzu.

 2. Poza dbałością o nasze otoczeniu bardzo ważne jest, abyśmy zadbali o nasze nawodnienie. W czasie choroby często zaniedbujemy tę kwestię, a spożywanie odpowiedniej ilości płynów pozwala na rozrzedzanie wydzieliny i oczyszczanie zatkanych zatok.

 3. W sezonie grzewczym jesteśmy narażeni w sposób szczególny na zanieczyszczenie powietrza. Wszechobecne pyły zawieszone wychwytywane przez błonę śluzową zagęszczają śluz, a także upośledzają ruch rzęsek, przesuwających zalegającą wydzielinę do górnych dróg oddechowych w celu jej usunięcia.

  Rozwiązaniem dla tego problemu będzie oczyszczanie nosa roztworami soli fizjologicznej czy płukanie gardła roztworami soli.

Jak pozbyć się flegmy z gardła?

Sposobów na pozbycie się flegmy z gardła jest na szczęście kilka, poczynając od preparatów z apteki, dzięki którym wydzielina ulegnie rozluźnieniu, co pobudzi odkrztuszanie.

Możemy też sięgać po naturalne metody, chociażby surowce zielarskie oraz skorzystać z dobrodziejstw aromaterapii. Ważne jest też staranne udrażnianie nosa, zwłaszcza wieczorem, zanim pójdziemy spać.

Poniżej dokładnie omawiamy każdą z możliwości.

Farmakologiczne możliwości pozbycia się wydzieliny w gardle

Proces usuwania flegmy można także wspomóc farmakologicznie. W aptekach bez problemu możemy odnaleźć preparaty bez recepty, które odpowiadają za rozluźnianie wydzieliny i pobudzenie odkrztuszania. Wśród zawartych w nich substancji czynnych (będących składnikami leków i suplementów) możemy wyróżnić między innymi:

 • acetylocysteinę,
 • karbocysteinę,
 • bromheksynę,
 • ambroksol.

Podczas ich stosowania niezmiernie istotne jest wspominane już spożywanie płynów, tak by gęsty śluz „wciągnął” wodę, upłynnił się i mógł być bez problemu usunięty.

Naturalne metody wspierające leczenie

Flegma w gardle – jak się pozbyć wydzieliny z gardła?

Spośród naturalnych metod leczenia z pomocą przychodzi także aromaterapia. W tym przypadku na poprawę kondycji błon śluzowych i ułatwienie usuwania nadmiaru śluzu z powodzeniem można zastosować olejek eukaliptusowy, który możemy dodać m.in. do kąpieli (pamiętając o zmieszaniu go z olejem bazowym!) >>> „10 zasad bezpiecznego stosowania olejków eterycznych.”

W oczyszczaniu gardła z nadmiaru flegmy możemy także wykorzystać ziołowe napary z takich składników jak:

 • ziele tymianku, szałwii, majeranku,
 • korzeń imbiru i pierwiosnka.

Skuteczna mieszanka ziół na flegmę (wg receptury naszej specjalistki, mgr farmacji Marty Koziarskiej): kwiat lipy, korzeń prawoślazu, korzeń pierwiosnka–  wymieszać zioła. Jedną, płaską łyżkę mieszanki zaparzać przez 1/2 godziny. Pić 3 razy dziennie. 

Samo spożywanie ciepłych napojów rozluźnia wydzielinę i ułatwia jej odrywanie się od ściany gardła. Przed snem ulgę może przynieść ciepła kąpiel lub prysznic. Wdychana para wodna rozrzedzi flegmę, a wyższa temperatura dodatkowo może ulżyć dolegliwościom bólowym związanym z często zatkanymi równocześnie zatokami.

Dodatkowo warto ostrożnie oczyścić nos z wydzieliny, by ta podczas spoczynku nie spływała do gardła, potęgując problemy z oddychaniem w nocy.  Dobrym pomysłem będzie także sen z głową lekko podniesioną ponad poziom ciała, co zmniejszy uczucie gromadzenia się spływającego śluzu.

W przypadku dzieci poza oczywistym nawilżaniem powietrza korzystne może się okazać zastosowanie naturalnych sposobów łagodzących podrażnienia błony śluzowej. Należą do nich przede wszystkim podawanie miodu oraz syropu z cebuli.

Flegma w gardle – jak się pozbyć wydzieliny z gardła?

Warto zadbać o profilaktykę

Tak jak w przypadku wielu schorzeń dróg oddechowych okresu jesienno-zimowego niezwykle istotna jest profilaktyka. Jak wiadomo lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego na ile to możliwe unikajmy czynników drażniących, które będą nasilać dolegliwości, a wśród nich:

 • środków czyszczących gospodarstwa domowego,
 • oparów farb,
 • chemikaliów,
 • dymu papierosowego.

Palenie tytoniu podrażnia gardło i w znaczącym stopniu pogarsza warunki oddechowe. Wietrzmy pomieszczenia, w których przebywamy, aby zapewnić odpowiednią wentylację.

Oprócz substancji drażniących ograniczajmy także spożywanie alkoholu i kofeiny, które prowadzą do odwodnienia, a co za tym idzie osuszania błony śluzowej. Warto też obserwować i odnotowywać, czy zwiększenie ilości produkowanej flegmy nie jest związane z przyjmowaniem określonych pokarmów.

Uwaga na zbyt długie zaleganie flegmy w gardle!

W przypadku przedłużającego się uczucia zalegania gęstego śluzu w gardle, niepokojącego zabarwienia (m.in. czerwonego) śluzu, czy pojawienia się gorączki warto skonsultować się z lekarzem w celu wykluczenia poważniejszego zakażenia, alergii, czy refluksu żołądkowo-przełykowego, który również może przyczyniać się do nadprodukcji wydzieliny.

Flegma w gardle – podsumowanie

Pamiętajmy, że obecność śluzu jest jedną z podstawowych linii obrony naszego organizmu przed wnikaniem drobnoustrojów chorobotwórczych oraz zanieczyszczeń i jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego.

W przypadku uczucia zalegania flegmy sięgnijmy po wymienione wyżej metody, które są często na wyciągniecie ręki w naszych domach, a które z powodzeniem przyniosą ulgę. Na koniec warto dodać, że ważne jest też delikatne oklepywanie chorego (parę razy dziennie), zwłaszcza, gdy jest osobą chorą i leżącą.

Osoby aktywne powinny pamiętać o codziennej porcji ćwiczeń, ruch znakomicie pobudza i ułatwia odkrztuszanie zalegającej flegmy.

Flegma w gardle – jak się pozbyć wydzieliny z gardła?Jelita-Centrum Zdrowia. Edukujemy, dyskutujemy, doradzamy!Flegma w gardle – jak się pozbyć wydzieliny z gardła?Kliknij i pobierz naszego darmowego ebooka >>> https://bit.ly/3qrtw2Y

Flegma w gardle – co ją wywołuje? W jaki sposób pozbyć się plwociny z gardła?

Flegma w gardle – jak się pozbyć wydzieliny z gardła?

Fot. ChesiireCat / Getty Images

Flegma w gardle to wydzielina, która pojawia się najczęściej podczas przeziębienia i zapalenia zatok. Na pozbycie się zalegającej flegmy w gardle istnieje kilka sprawdzonych sposobów. Pomocne okazuje się płukanie nosa, zatok i gardła oraz zażywanie leków rozrzedzających flegmę.

Flegma w gardle powoduje spore uczucie dyskomfortu i konieczność ciągłego odkrztuszania, dzięki któremu jej nadmiar jest usuwany z dróg oddechowych.

Przyczyn powstania nadmiaru plwociny jest wiele – zapalenie zatok, płuc, oskrzeli, palenie papierosów. Flegma w drogach oddechowych to naturalny mechanizm obronny organizmu przeciwko bakteriom i wirusom.

Do jej usuwania bardzo dobrze sprawdzają się domowe rozwiązania.

Czym jest flegma w gardle?

Flegma w gardle nazywana bywa inaczej plwociną. W jej składzie znajdują się m.in.: śluz, resztki pokarmowe, pyły, komórki złuszczonego nabłonka, ropa, krew i drobnoustroje chorobotwórcze.

Flegma uważana jest za pierwszą linię obrony organizmu. Produkowana jest przez błonę śluzową i unieszkodliwia bakterie, wirusy i inne szkodliwe dla organizmu cząsteczki.

W zależności od przyczyny powstania flegma różni się zapachem i kolorem, co jest bardzo pomocne w diagnostyce.

Jakie objawy towarzyszą zalegającej flegmie w gardle?

Zalegająca flegma w gardle powoduje spore uczucie dyskomfortu i konieczność ciągłego odkrztuszania. Przez chorych określana jest jako uczucie „guli w gardle”. Stanowi przyczynę nieprzyjemnego zapachu z ust, mdłości i wymiotów. Nierzadko wywołuje chrypkę, zmianę głosu, uczucie łaskotania w gardle, świszczący oddech i podrażnienie gardła.

Flegma w gardle – możliwe przyczyny

Flegma w gardle może mieć wiele przyczyn. Towarzyszy często alergikom, chorym na astmę czy pylicę. W ostatnim przypadku jest najczęściej diagnozowana u piekarzy i górników. Nadmiar flegmy pojawia się w przebiegu przeziębienia i zapalenia zatok. Wówczas ma ona żółtawy lub zielonkawy kolor.

Zalegająca w gardle plwocina nierzadko dokucza osobom palącym papierosy. Wydobywająca się z gardła czarna flegma może świadczyć o przebywaniu w zanieczyszczonym środowisku. Plwocina bywa objawem chorób psychosomatycznych, czyli uwarunkowanych psychologicznie.

Jej nadmiar powodują wady wrodzone, a zwłaszcza skrzywienia przegrody nosowej.

Żółto-brązowa plwocina pojawia się przy ropniu płuca. Zabarwiona na czerwono (zawierająca niewielkie ilości krwi), gęsta flegma w gardle może świadczyć o gruźlicy, zapaleniu płuc, rozstrzeniu oskrzeli (trwałe zmiany powstające w następstwie uszkodzenia ściany oskrzela w wyniku stanu zapalnego), chorobie nowotworowej i innych poważnych schorzeniach układu oddechowego.

Z kolei zielona flegma w gardle pojawia się podczas zapalenia oskrzeli, a ropna u osób na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). Biała flegma w gardle rano po przebudzeniu bez żadnych innych dolegliwości ze strony dróg oddechowych nie stanowi przyczyny do zmartwień. Kolor flegmy może jedynie sugerować przyczynę jej powstania, ostateczną diagnozę stawia lekarz.

Zobaczcie, jakie funkcje pełni układ oddechowy w ciele człowieka:

Jak pozbyć się zalegającej wydzieliny w gardle?

Osobom zmagającym się z problemem zalegającej w gardle flegmy należy zapewnić odpowiednie warunki w pomieszczeniu, w którym przebywają. Konieczne jest codzienne nawilżanie powietrza i wietrzenie. Wskazane jest intensywne nawadnianie organizmu. Zaleca się spożywanie niegazowanej wody mineralnej lub ziołowych herbat. Doskonale sprawdzi się napar z majeranku.

Należy łyżeczkę zioła zalać szklanką wrzącej wody, odstawić na kwadrans do zaparzenia i przecedzić. Można też spożywać napar z tymianku, eukaliptusa czy szałwii. Nie bez znaczenia jest dieta. Należy ograniczyć jedzenie produktów zwiększających wydzielanie flegmy, m.in.

produktów mlecznych, czerwonego mięsa, tłuszczów zwierzęcych, ziemniaków, kukurydzy, platany, kapusty, orzechów i przetworzonej żywności.

Uczuciu flegmy w gardle towarzyszy kaszel, który można łagodzić herbatą z miodem, syropem malinowym i cytryną oraz syropem z cebuli. Należy obrać i drobno posiekać 2 cebule, wsypać je do miski, zasypać obficie cukrem i dodać 2 łyżki miodu. Mieszankę przykrywa się i odstawia do momentu aż cebula puści sok, który trzeba odcedzić. Syrop spożywa się po łyżeczce, co 2–3 godziny.

Inne domowe sposoby na flegmę w gardle

Znanym domowym sposobem na flegmę w gardle jest płukanka z siemienia lnianego. Należy rozgnieść 2 łyżeczki nasion lnu, po czym zalać je szklanką letniej wody, odstawić na 30 minut i przecedzić. Do płukania gardła sprawdzi się mikstura sporządzona z: 1 łyżki kurkumy, ¼ łyżeczki soli i 1 szklanki ciepłej wody.

Płukanie przeprowadza się 3–4 razy dziennie. Jednym z najbardziej skutecznych sposobów na pozbycie się flegmy jest płukanka wody z solą, którą sporządza się poprzez połączenie ½ łyżeczki soli ze szklanką ciepłej wody. Nadmiar śluzu złagodzi ocet jabłkowy.

Należy 1 łyżkę octu jabłkowego wymieszać w szklance letniej wody i płukać gardło 2–3 razy dziennie.

Jak jeszcze pozbyć się flegmy z gardła? Pomocne okazują się inhalacje z soli kuchennej. Do miski z gorącą wodą należy wsypać kilka łyżek soli, a następnie nakryć głowę ręcznikiem i wdychać opary.

Usunięcie nadmiaru śluzu z gardła ułatwia syrop sporządzony z: 1 szklanki organicznego syropu klonowego, 1 szklanki letniej wody, 1 pokrojonej w plasterki cytryny, 1 łyżki siemienia lnianego, 1 łyżki szałwii i 1 łyżeczki prawoślazu lekarskiego.

W garnku podgrzewa się wodę z syropem klonowym na średnim ogniu przez 10 minut, po czym dodaje się pozostałe składniki i podgrzewa miksturę przez kwadrans.

W aptekach można nabyć bez recepty leki na flegmę w gardle. Jednymi z bardziej popularnych są preparaty o działaniu sekretolitycznym, które skutecznie rozrzedzają wydzielinę, co ułatwia jej usuwanie.

Właściwości takie wykazują korzeń pierwiosnka, ziele szczawiu czy kwiat bzu. W sprzedaży znajdują się też specjalne zestawy do płukania nosa i zatok.

W tym celu można użyć wody morskiej i soli fizjologicznej.


Czy artykuł okazał się pomocny?

Nadprodukcja wydzieliny

Witam, mam pytanie bo od roku strasznie mnie męczy wydzielina. Czy to może być POChP (dodam, że mam 21 lat i paliłam ok. 3 lat, obecnie już nie palę, od kilku miesięcy)? Zaczęło się od strasznego bólu z lewej strony klatki piersiowej i od kaszlu i wydzieliny śluzowatej.

Po osłuchaniu lekarze nic nie stwierdzili niepokojącego w płucach, natomiast wysłali mnie do laryngologa, ponieważ stwierdzono, że mogę mieć problemy z gardłem i nosem. Laryngolog potwierdził wersje lekarza rodzinnego – nieżyt nosa. Niestety antybiotyki nie pomagały wydzielina i kaszel utrzymują się do tej pory.

I tak chodziłam co jakiś czas do lekarzy i mówiłam o swoich problemach, w ciągu roku zrobiłam RTG zatok i płuc, gastroskopię i wyniki były dobre, nic się nie dzieje złego, a mnie zaczyna teraz męczyć znowu ta przykra flegma, tyle że teraz kolor zmieniła na zielonożółty, a czasem jest szarawoczarna, kaszlę, ale tylko dlatego, że nie mam siły już chrząkać, aby wypluć tę wydzielinę. Byłam u pulmonologa miesiąc temu, osłuchowo – nic nie słychać, zalecił spirometrię, powtórzenie RTG płuc, i morfologię, niestety muszę czekać jeszcze na tę spirometrię, a bardzo się niepokoję, szczególnie wtedy, kiedy widzę tę kolorowa wydzielinę. Dodam, że nie mam duszności żadnych, nie boli mnie już klatka piersiowa, natomiast od tej wydzieliny strasznie mnie boli gardło. Proszę o odpowiedź czy to może być POChP?

Odpowiedziała

lek. med. Iwona Witkiewicz
specjalista chorób płuc

Ordynator Oddziału Chorób Płuc i Gruźlicy Specjalistycznego Szpitala im. prof. A. Sokołowskiego w Szczecinie

Konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób płuc i gruźlicy województwa zachodniopomorskiego

Z pewnością nie może to być POChP, bo choroba ta występuję generalnie po czterdziestym roku życia jako efekt długotrwałego działania szkodliwych pyłów i gazów (w tym najczęściej dymu tytoniowego).

Wszystkie przypadki POChP występujące w młodszym wieku, tzn. tuż przed czterdziestym rokiem życia związane są z defektem genetycznym, tzw.

wrodzonym niedoborem α1-antytrypsyny i objawiają się rozedmą, a więc dużą dusznością, niewielkim kaszlem i raczej brakiem niż nadprodukcją wydzieliny.

Nadprodukcja wydzieliny w tak młodym wieku, może być efektem:

 1. przewlekłego zapalenia zatok, zarówno alergicznego, jak i niealergicznego
 2. przewlekłego nieżytu nosa (alergiczny, naczynioruchowy, bakteryjny)
 3. rozstrzeni oskrzeli
 4. ropnia płuca
 5. niektórych postaci gruźlicy płuc

Ad 1,2 W przewlekłym zapaleniu zatok i przewlekłym nieżycie nosa (katar) wydzielina śluzowa spływa po tylnej ścianie gardła gromadzi się nad nagłośnią i zmusza chorego do jej odkaszlnięcia.

Kaszel jest wówczas płytszy, jest to raczej “pochrząkiwanie”, a nie głęboki i męczący kaszel towarzyszący usuwaniu wydzieliny z głębszych partii płuc. W celu rozpoznania wykonuje się zdjęcie RTG zatok, w bardziej skomplikowanych przypadkach tomografię komputerową zatok.

Chorobę leczy się trudno i długotrwale ze względu na złą penetrację antybiotyków i innych leków do zatok. Bardzo pomocne są leki aplikowane do nosa.

Szczególnym przypadkiem tej choroby są alergiczne zapalania zatok i błony śluzowej nosa, gdy występuje zupełny brak reakcji na antybiotyki, a poprawa następuje jedynie po podaniu wziewnych steroidów do nosa.

Ad 3 Rozstrzenie oskrzeli są efektem zniszczenia ściany oskrzeli przez nawracające (często w dzieciństwie) zapalenia oskrzeli. Towarzyszy im bardzo obfite odkrztuszanie pełnymi ustami, śluzowej, okresowo ropnie zabarwionej plwociny. Zaostrzeniom może towarzyszyć gorączka.

Rozstrzenie rozpoznaje się na podstawie typowego obrazu klinicznego potwierdzonego tomografią komputerową płuc. Rozstrzeni jako stanu dokonanego nie daje się wyleczyć. Celem podejmowanej terapii jest zapobieganie zakażeniom poprzez tzw.

toaletę drzewa oskrzelowego(drenaż ułożeniowy połączony z oklepywaniem chorego), zaostrzenia choroby leczy się antybiotykami.

Ad 4
Ropień płuca to ciężka bakteryjna choroba przebiegająca ostro najczęściej z wysoka gorączką dusznością i dreszczami. Często jest powikłaniem zapalenia płuc, najczęściej wywołanego przez gronkowce. Leczony antybiotykami w warunkach szpitalnych.

Ad 5
Gruźlica płuc jest chorobą zakaźną wywołaną prątkiem gruźlicy. Najczęściej zaczyna się skrycie stanami podgorączkowymi, kaszlem, osłabieniem, potami nocnymi i odkrztuszaniem plwociny. Rozpoznaje się ją na podstawie badania RTG.

Zmiana koloru wydzieliny ze śluzowego na żółty zdaje się sugerować nadkażenie bakteryjne i wymaga rozważenia antybiotykoterapii po uwzględnieniu parametrów stanu zapalnego (OB. CRP, leukocytoza). Zabarwienie szarawoczarne mogą powodować kurz i sadze po wdychaniu ich np. w centrum dużego miasta czy miejscach zapylonych lub zadymionych.

Reasumując, POChP jest najmniej prawdopodobną, a raczej wręcz niemożliwą przyczyną Pani kłopotów. Musi Pani dokończyć diagnostykę i cierpliwie przejść leczenie, które niestety w chorobach przewlekłych wymaga systematyczności i cierpliwości.

Zaprzestanie palenia tytoniu, choć na pewno niełatwe ma szansę ochronić Panią przed licznymi przewlekłymi chorobami (w tym POChP, choroba niedokrwienna serca czy rak płuca) w przyszłości i tego kroku należy Pani mocno pogratulować.

Flegma w gardle – przyczyny i domowe sposoby

Zalegająca flegma w gardle i kaszel to częsty objaw infekcji dróg oddechowych. Może to też być jednak objaw innych chorób. Jakie są przyczyny gromadzenia się śluzu w gardle? Skąd właściwie bierze się flegma w gardle? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak skutecznie radzić sobie z tą nieprzyjemną wydzieliną.

Czym jest flegma?

Flegma to nic innego, jak po prostu gęsta, lepka wydzielina zalegająca z tyłu gardła. Produkują ją błony śluzowe dróg oddechowych.

Może ci się wydawać, że jest to tylko niewygodny, irytujący element przeziębienia. Jednak flegma ma swoją funkcję. Ta gęsta wydzielina w gardle chroni komórki przed szkodliwymi patogenami infekcji.

Jest to także naturalny sposób na nawilżenie tkanek. 

Śluz w gardle jest wydzieliną fizjologiczną. Zdrowy człowiek może wyprodukować nawet 2 litry płynu dziennie. Flegma filtruje również niepożądane cząsteczki z wdychanego powietrza. Wyłapuje m.in. kurz, pył, a nawet bakterie i wirusy. Uniemożliwia im przedostawanie się do wnętrza płuc.

Mimo że zalegająca flegma w gardle ma za zadanie chronić organizm, może też powodować nieprzyjemne skutki. Śluz w gardle często wymusza odkrztuszanie. Mogą mu też towarzyszyć mdłości i nieprzyjemny zapach. Nadmierna produkcja i zaleganie flegmy niemal zawsze świadczy o stanie chorobowym.

Flegma w gardle – przyczyny

Nadmiar flegmy zwykle wiąże się z niedawno przebytą infekcją wirusową lub bakteryjną. Być może niedawno przeszedłeś grypę lub przeziębienie? Prawdopodobnie odkrztuszasz rano białą wydzielinę. Jasna flegma towarzyszy też katarowi i alergiom – w takich wypadkach nie ma powodu do obaw.

Zobacz też:

Starczowzroczność – schorzenie oczu w wieku średnim i dojrzałym

Istnieją różne kolory i rodzaje flegmy, które powstają na skutek innych przyczyn. Zaobserwowanie niepokojącego koloru flegmy powinno być pierwszym krokiem w stronę podjęcia odpowiedniego leczenia.

O czym świadczy kolor flegmy? Oto chorobowe przyczyny flegmy w gardle.

 • Biały – gęsta wydzielina w gardle w białym kolorze może świadczyć o chorobie refluksowej żołądka. Jeśli odczuwasz także gulę w gardle, kwaśne odbijanie, suchy kaszel i ból brzucha, prawdopodobnie cierpisz na refluks.
 • Zielono-żółty – to charakterystyczna barwa flegmy przy zapaleniu oskrzeli. Oznacza to, że twoje dolne drogi oddechowe zostały zaatakowane przez bakterie lub wirusy. Możesz odczuwać także osłabienie, bóle mięśni albo gorączkę.
 • Żółty – wydzielina w takim kolorze zwykle występuje u palaczy. Towarzyszy przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc, powikłaniom zapalenia płuc, a nawet rakowi płuc. Jeśli zauważysz u siebie żółtą flegmę, koniecznie odstaw papierosy i udaj się do lekarza.
 • Czerwony – flegma zabarwiona krwią to zawsze powód do obaw. Jej występowanie może mieć związek z rakiem płuc, zatorowością płucną lub sarkoidozą. W każdym wypadku natychmiastowe leczenie jest konieczne.
 • Czarny – ciemna wydzielina pojawia się często u ludzi mieszkających w zanieczyszczonych miejscach. Górnicy cierpiący na pylicę odkrztuszają czarną flegmę. Może występować też u wieloletnich palaczy. Nie istnieje jeden prosty sposób na pozbycie się takiej flegmy. Jeśli zauważysz ją u siebie, jest to znak, aby jak najszybciej zmienić swój tryb życia lub nawet miejsce zamieszkania.

Najczęściej spotykana jasna flegma na szczęście nie jest niczym poważnym. Zalegająca flegma w gardle i kaszel najczęściej wiążą się po prostu z infekcją sezonową. Dowiedz się, jak pozbyć się flegmy naturalnymi, domowymi sposobami.

Zobacz też:

Czym grozi perforacja jelita?

Rozrzedzenie flegmy – domowe sposoby

Podobnie jak w przypadku każdej infekcji, przy zalegającej flegmie w gardle najlepiej najpierw zadbać o profilaktykę. Unikaj czynników drażniących drogi oddechowe.

Należą do nich niektóre środki czyszczące, opary z farb i chemikaliów oraz dym papierosowy. Tytoń podrażnia gardło palącego, ale też biernych palaczy.

Nadmierne spożywanie alkoholu i kofeiny również przyczynia się do wysuszania błony śluzowej.

Wzmacniaj swoją odporność witaminą C, czosnkiem, świeżymi warzywami i owocami. Szczególnie w okresach większego ryzyka zachorowań staraj się dbać o siebie. Silny układ odpornościowy i sprawny organizm są mniej podatne na ataki wirusowe.

Najbardziej naturalnym sposobem na pozbycie się flegmy jest jej wykrztuszanie. Nie odkrztuszaj jej jednak za wszelką cenę. Może to podrażnić gardło i zwiększyć twój dyskomfort.

Połknięcie wydzieliny także nie jest groźne. Kwasy żołądkowe skutecznie poradzą sobie z unieszkodliwieniem wszelkich niepożądanych substancji. Odkaszluj flegmę swobodnie i bez wymuszania.

Wypluwając ją, sprzyjasz oczyszczaniu swoich dróg oddechowych.

Flegma w gardle – domowe sposoby

 • Zadbaj o dobry poziom wilgotności powietrza i jego czystość. Pomieszczenia, w których spędzasz dużo czasu, powinny być wietrzone i nawilżane w razie konieczności. Zbyt suche powietrze drażni drogi oddechowe, nasilając produkcję flegmy.
 • Pij dużo wody. Jest to ważne na co dzień, a w trakcie choroby jest często zaniedbywane. Odpowiednie nawodnienie organizmu jest skutecznym domowym sposobem na rozrzedzenie flegmy. W ten sposób przyspieszasz proces regeneracji i oczyszczasz swoje zatkane zatoki.
 • Wypróbuj aromaterapię. Eukaliptus i drzewo herbaciane posiadają właściwości antybakteryjne i udrażniające. Sama para wodna także świetnie rozrzedza flegmę. Ziołowe napary z tymianku, szałwii, majeranku, imbiru i pierwiosnka świetnie sprawdzą się w walce z flegmą.
 • Inhalacje z gotowych preparatów. Zasięgnij porady lekarza lub farmaceuty, aby wybrać odpowiedni produkt do skutecznego rozrzedzenia flegmy w domu. Możesz również kilka razy dziennie zakraplać nos roztworem soli fizjologicznej.
 • Tradycyjne, domowe sposoby na flegmę w gardle – syrop z chrzanu, cebuli i czosnku, miód i cytryna oraz płukanka z kurkumą. Te składniki są antybakteryjne, wzmacniające odporność i nawilżające. Z pewnością pomogą Ci szybko pozbyć się flegmy.
 • Wyeliminuj z diety produkty przetworzone, nabiał, ziemniaki, czerwone mięso, orzechy. Mogą one zwiększać ilość flegmy wydzielanej przez organizm. 
 • Wypróbuj delikatne oklepywanie pleców lub niedługą aktywność fizyczną. Są to świetne metody na pobudzenie i ułatwianie odkrztuszania.

Domowe sposoby na rozrzedzenie flegmy są zwykle na wyciągnięcie ręki. Mogą one szybko przynieść ulgę w przypadku zalegającej flegmy. 

Sposobów na to, jak pozbyć się flegmy, jest wiele. Pamiętaj jednak o tym, że flegma w gardle nie zawsze jest powodem do obaw. Niekoniecznie trzeba ją też od razu zwalczać.

Stosuj profilaktykę i dbaj o swoje zdrowie na co dzień. Jeśli jednak nadmiar wydzieliny zacznie się naprzykrzać, domowe sposoby na rozrzedzenie flegmy w gardle świetnie się sprawdzą.

Wypróbuj je, zanim udasz się po kosztowne specyfiki apteczne. 

W razie jakichkolwiek niepewności lub niepokojących objawów koniecznie udaj się do lekarza. Niektóre rodzaje flegmy mogą być powodem do obaw o zdrowie. Nie ignoruj ich i rozpocznij leczenie natychmiast.

Jak ułatwić sobie odkrztuszanie?

Kaszel pojawia się w przebiegu wielu infekcji dróg oddechowych, w zależności od tego, jaki ma charakter, należy zastosować odpowiednie środki lecznicze. W przypadku kaszlu mokrego zwanego również produktywnym potrzebne są leki na odkrztuszanie, które rozrzedzą wydzielinę oraz ułatwią jej usunięcie z oskrzeli.

Kaszel mokry

Należy zacząć od tego, że kaszel to zupełnie naturalny odruch obronny organizmu, który w ten fizjologiczny sposób dokonuje samooczyszczenia dróg oddechowych z wydzieliny, patogenów i zanieczyszczeń.

Tym samym nie każdy kaszel wymaga leczenia za wszelką cenę! Dotyczy to kaszlu mokrego, którego nie należy tłumić, co więcej należy pobudzać odruch kaszlowy, aby ułatwić i przyspieszyć usuwanie zalegającej flegmy.

Kaszel mokry, czyli produktywny zwykle pojawia się w przebiegu infekcji dróg oddechowych (często jako następstwo kaszlu suchego) o podłożu bakteryjnym lub wirusowym, przy zapaleniu płuc, zapaleniu zatok i przeziębieniu, a także w przypadku przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, mukowiscydozy i alergii.

W celu określenia przyczyny kaszlu mokrego pomocna jest obserwacja koloru i konsystencji wydzieliny, np. żółta lub zielona, gęsta, ropna plwocina będzie wskazywać na bakterię, a przezroczysta na wirus. Jeśli kaszlowi produktywnemu towarzyszą takie objawy jak duszności i krwioplucie, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, mogą to być oznaki zaostrzenia choroby, w tym obrzęku płuc.

Leki na kaszel mokry

Kaszel mokry jest męczący, choć z zupełnie innego powodu niż kaszel suchy. Przy kaszlu suchym najbardziej uciążliwe jest ciągłe uczucie drapania w gardle, uporczywość odruchu kaszlowego oraz napadowy charakter objawów.

Kaszel mokry charakteryzuje się zaś potrzebą odkrztuszania plwociny, a gdy wydzielina jest gęsta i jest jej dużo, próby jej odkrztuszania powodują ból w klatce piersiowej, ponadto mogą przyczyniać się do duszności i osłabienia.

Hamowanie odruchu kaszlowego w przebiegu kaszlu mokrego nie jest właściwym postępowaniem, co więcej zalecane jest jego pobudzanie. Konieczne jest rozrzedzanie flegmy, aby ułatwić jej odkrztuszanie (zaleganie gęstego śluzu w drogach oddechowych może prowadzić do powikłań).

W tym celu stosuje się leki mukolityczne (mukolityki), które upłynniają wydzielinę i zmniejszają jej lepkość (są to leki w postaci syropów lub tabletek m.in. z acetylocysteiną, karbocysteiną, ambroksolem, bromoheksyną lub wyciągiem z liści bluszczu).

Wśród leków mukolitycznych wyróżnia się leki sekretolityczne (wykrztuśne), które zwiększają objętość flegmy i zmniejszają jej lepkość oraz leki mukokinetyczne, które przyspieszają transport plwociny.

W aptece warto zwrócić uwagę na takie produkty lecznicze jak: Flegamina (bromoheksyna), ACC Optima (acetylocysteina), Flavamed (ambroksol), Prospan (bluszcz), Mucosolvan (ambroksol), Flegamax (karbocysteina).

Stosując syrop na kaszel, należy pamiętać o tym, że nie wolno go przyjmować na noc, właściwie ostatnia dawka powinna zostać przyjęta około godziny 17! Dodatkowo w celu poprawy efektywności kaszlu szczególnie w przypadku dzieci zaleca się oklepywać plecy (najlepiej rano i po około 20 minutach po przyjęciu dawki leku wykrztuśnego). Plecy należy oklepywać dłonią złożoną w łódkę, chory powinien być w pozycji siedzącej. Ruchy oklepujące należy wykonywać od dołu pleców w górę. Zaleca się, aby taki zabieg trwał około kilku minut.

Domowe sposoby na mokry kaszel

Leki ułatwiające pozbycie się wydzieliny dostępne w aptekach to niejedyna metoda rekomendowana przy kaszlu mokrym. U wielu osób skutecznym sposobem są ziołowe preparaty. Najlepsze rezultaty daje domowy syrop z cebuli, który działa wykrztuśnie i antybakteryjnie (pokrojoną cebulę trzeba zasypać cukrem lub zalać miodem i odczekać do pojawienia się soku).

Będzie on prawdziwym wsparciem, o ile smak i zapach nie staną na przeszkodzie. W celu lepszego przepływu wydzieliny można także stosować ziołowe napary (lipa, tymianek, podbiał, dziewanna, rumianek), a także napary z kurkumy i imbiru oraz letnią wodę z miodem i cytryną.

Dobre efekty dają również inhalacje z użyciem olejków eterycznych, które mają korzystny wpływ na rozrzedzenie wydzieliny, jak również rozszerzają drogi oddechowe.

Takie działanie wykazuje m.in.: olejek eukaliptusowy, geraniowy, sosnowy, rozmarynowy. Ponadto można wykonywać inhalacje roztworem soli fizjologicznej najlepiej z pomocą nebulizatora. Należy pamiętać, że po inhalacji warto również oklepać plecy.

Jedną z podstaw walki z każdą infekcją jest także prawidłowe nawodnienie organizmu – częsta podaż płynów pomaga rozrzedzić wydzielinę. Podobnie zadziała ciepło, które zapewnią okłady z użyciem termoforu lub maści rozgrzewające.

Dodatkowo nie zaszkodzi zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza w mieszkaniu, co zwiększy komfort oddychania.

Przy kaszlu produktywnym zaleca się sięgnąć po preparat ułatwiający odkrztuszanie. Może to być domowy syrop z cebuli lub produkt leczniczy o działaniu mukolitycznym. Osoby zmagające się z mokrym kaszlem muszą pamiętać, że pozbycie się zalegającej flegmy jest konieczne, w innym przypadku może dojść do poważnych powikłań zdrowotnych, w tym nadkażeń bakteryjnych.

Autor: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl

Flegma w gardle | Miejska Przychodnia Lekarska Nr II Tarnów

Flegma w gardle to gęsta wydzielina zalegająca na tylnej ścianie gardła. Nadmiernie spływająca flegma z zatok do gardła jest uciążliwa i problematyczna. Warto wiedzieć, że flegma to naturalna wydzielina produkowana przez organizm w celu nawilżenia układu oddechowego. Problem występuje wtedy, gdy produkowana jest za duża ilość flegmy.

Powoduje to chrypkę, kaszel, obniżenie się tonu głosu lub jego zanik. Często z nadmiarem flegmy borykają się osoby palące papierosy, stąd też bierze się kaszel palacza. Nadmiar flegmy może również oznaczać zapalenie krtani, gardła, anginę, czy niedoczynność tarczycy.

W tym artykule dowiesz się jakie są przyczyny, objawy i sposoby leczenia nadmiaru flegmy.  

Jakie są przyczyny flegmy w gardle?

Flegma w gardle oznacza infekcję, którą organizm sygnalizuje nam w ten właśnie sposób. Może być to objaw zapalenia zatok, gardła oraz przeziębienia, grypy i Covid-19. Flegma w gardle może również oznaczać alergię na pyłki drzew, trawy, czy rośliny.

Osoby palące papierosy są szczególnie narażone na nadmiar flegmy w gardle, ponieważ ich organizm produkuje nadmiar wydzieliny, aby chronić układ oddechowy przed szkodliwymi substancjami zawartymi w papierosach. Oprócz palaczy narażone są również osoby mieszkające w dużych miastach z wysokim zanieczyszczeniem powietrza.

Nadmiar flegmy w gardle może wystąpić na tle nerwowym, w sytuacjach silnego stresu. 

Jakie są objawy flegmy w gardle?

Flegma w gardle objawia się chrypką, kaszlem i zmianą brzmienia głosu. Najbardziej intensywne wykrztuszanie nadmiaru wydzieliny ma miejsce rano, ponieważ w nocy ciało znajdowało się w pozycji leżącej, a wydzielina nie mogła spływać.  Wydzielina znajdująca się w układzie oddechowym ma kolor zielony, czarny, żółty lub biały w zależności od jej przyczyny.

 • Biała flegma nie powinna niepokoić, o ile wraz z nią nie mamy gorączki lub duszności.
 • Brązowa flegma to objaw gruźlicy lub choroby nowotworowej
 • Czarna flegma jest objawem oddychania zanieczyszczonym powietrzem lub palenia papierosów 
 • Zielona flegma to objaw zapalenia oskrzeli
 • Żółta flegma jest objawem krzywej przegrody nosowej

Jak pozbyć się flegmy?

Nadmiaru flegmy w gardle możesz pozbyć się domowymi sposobami. Wystarczy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu (co pomoże rozcieńczyć flegmę). Ważne również jest, aby powietrze w Twoim mieszkaniu było czyste, jest to istotne szczególnie w okresie zimowym, gdzie mamy do czynienia z większym zanieczyszczeniem powietrza.

Można również stosować inhalację olejkami eterycznymi. Jeśli przyczyną flegmy jest alergia, wtedy warto wykonać testy alergiczne, aby dowiedzieć się jakiego alergenu należy unikać. W przypadku flegmy u palaczy warto rozważyć rzucenie palenia.

Jeśli zamiast domowych sposobów wolisz sięgnąć po leki, pomocne mogą okazać się Vocaler, Fiorda oraz Isla itp.

Jeśli oprócz flegmy masz objawy takie, jak gorączka i osłabienie koniecznie zadzwoń do nas i umów się na wizytę. Podczas konsultacji lekarz powie Ci jak pozbyć się uporczywych objawów. 

Aby zostać pacjentem przychodni wypełnij deklarację wyboru lekarza, a następnie przynieś ją do nas. 

Flegma w gardle – przyczyny, kuracja

 • Flegma w gardle – przyczyny
 • Flegma w gardle – kuracja

Flegma w gardle może pojawiać się po przeziębieniu lub grypie. Pojawia się najczęściej w porannych godzinach. Jeśli flegma przybiera barwę brązowo żółtą jest to stan niepokojący, podobnie w przypadku, kiedy w wypluwanej flegmie pojawia się krew. W takich przypadkach konieczna jest wizyta u lekarza.

Flegma w gardle jest uważana za pierwszą linię obrony organizmu przed bakteriami, wirusami czy innymi niekorzystnymi dla organizmu cząsteczkami.

Do najczęstszych przyczyn, które powodują, że pojawia się flegma w gardle jest katar, który spływa po ścianach gardła. Może być pozostałością po przebytej grypie, po chorobie zatok.

Charakterystyczna jest barwa wydzieliny, ponieważ przy tych chorobach flegma ma kolor zielony lub jasno żółty. Do innych przyczyn pojawienia się wydzieliny w gardle może być zaawansowana alergia. Flegma w gardle występuje także u palaczy.

Wydzielina w gardle jest też skutkiem chorób z grupy psychosomatyczny.

W początkach choroby kolor, który przyjmuje wydzielina może sugerować, jaki rodzaj schorzenia się rozpoczyna.

 1. zielona flegma w gardle sugeruje zapalenie oskrzeli

 2. czarna flegma w gardle pojawia się u osób mieszkających na zanieczyszczonych terenach

 3. żółta flegma w gardle jest objawem skrzywionej przegrody nosowej

 4. flegma brązowa w gardle lub podbarwiona krwią jest objawem gruźlicy, chorób układu oddechowego, a także w przebiegu chorób nowotworowych

 5. kolor wydzieliny może być także biały i bez innych objawów nie powinien niepokoić. Natomiast jeżeli do białej wydzieliny dołączają inne objawy np. wysoka gorączka, problemy z oddychaniem to może sugerować dla przykładuprzewlekłą obturacyjną chorobą płuc.

Flegma w gardle w formie gula występuje w refluksie żołądkowo – przełykowym.

Jakie objawy oprócz flegmy powinny być niepokojące? Do wizyty u lekarza powinny skłonić:

 1. nieprzyjemny zapach z ust

 2. nudności

 3. wymioty

 4. chrypa

 5. zmiana głosu

 6. zmieniony, świszczący oddech

 7. problemy przy przełykaniu

 8. uczucie łaskotania w gardle

 9. podrażnienie błony śluzowej gardła

Potrzebujesz kontaktu z lekarzem? Telekonsultację online z lekarzem rodzinnym szybko i bezpiecznie umówisz w serwisie haloDoctor.pl. Zdarza się, że z flegmą w gardle trudno poradzić sobie samemu i konieczne jest rozpoczęcie leczenia.

Flegma w gardle jest dolegliwością, która może zostać zredukowana domowymi sposobami. Przede wszystkim bardzo ważne jest codzienne wietrzenie wszystkich pomieszczeń, w których przebywamy.

Konieczne jest też regularne nawadnianie organizmu i oczywiście oczyszczanie nosa i zatok. Warto codziennie wykonywać inhalację przy użyciu gotowych preparatów dostępnych w aptekach lub wykonanych samodzielnie z domowych produktów.

Ważne, aby kilka razy dziennie zapuszczać do nosa dla przykładu roztwór soli fizjologicznej.

Z domowych sprawdzonych sposobów na to, aby flegma w gardle zniknęła po przebytej infekcji są napary z naturalnych składników.

 1. syrop z chrzanu

 2. płukanka z kurkumą

 3. napój z imbirem

 4. napar z tymianku

 5. napar z szałwii

Istotne jest również, aby z codziennej diety wyeliminować produkty, które mogą zwiększać produkcję wydzieliny. Do takich produktów należą: przetworzona żywność, nabiał, kukurydz, ziemniaki, orzechy, czerwone mięso.

Treści z serwisu medonet.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny.

Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Potrzebujesz konsultacji lekarskiej lub e-recepty? Wejdź na halodoctor.pl, gdzie uzyskasz pomoc online – szybko, bezpiecznie i bez wychodzenia z domu.

 • Krostki na nogach – przyczyny, kuracja Każde zmiany skórne powinny być konsultowane z lekarzem specjalistą, zwłaszcza takie, którym towarzyszą inne objawy dla przykładu świąd, zaczerwienienie czy…
 • Czego objawem jest flegma z krwią? Objawem jakich schorzeń jest flegma z krwią? Na jakie choroby może wskazywać zabarwiona krwią flegma? Czy może to być konsekwencja ataków silnego kaszlu? Czy jest… Lek. Anna Mitschke
 • Hemoroidy po porodzie – czym są, objawy, kuracja Hemoroidy po porodzie są bardzo częstym problemem, z którym muszą sobie radzić kobiety. Piekące, swędzące i krwawiące hemoroidy po porodzie mogą sprawiać w nie…
 • Kaszel alergiczny – przyczyny, kuracja Kaszel jest reakcją obronną naszego organizmu na ciała obce. Jest to typowa reakcja układu immunologicznego. Jednak w sytuacji, kiedy kaszel utrzymuje się przez…
 • Domowe kuracje
 • W USA o nadziejach na skuteczną kurację przeciw HIV/AIDS O postępach w walce z HIV/AIDS oraz pracach nad znalezieniem skutecznych metod leczernia infekcji – rozmawiano podczas międzynarodowej konferencji na temat…
 • Objawy obniżonej odporności – tak ostrzega cię organizm Odporność organizmu odgrywa kluczową rolę w czasie zagrożenia infekcjami. Sprawna odpowiedź immunologiczna jest równie ważna w czasie epidemii koronawirusa. Na…
 • Co jest przyczyną słonego smaku w ustach? Z jakiego powodu w ustach czuć słony smak? Jakie mogą być powody pojawienia się słonego smaku w ustach? Czy może to być związane z dietą? Czy słony posmak w… Lek. Katarzyna Darecka
 • Krosty na języku – przyczyny, leczenie Krosty na języku mogą mieć różne podłoże. Ich pojawienie może być skutkiem reakcji alergicznej, nieprawidłowej higieny jamy ustnej i języka, ale krosty na języku…
 • Czy inhalacje w ciąży są bezpieczne? Czy można bezpiecznie robić inhalacje w ciąży? Czy robiąc inhalacje w ciąży nie można zaszkodzić dziecku? Jakie alternatywne sposoby radzenia sobie z zatokami… Lek. Katarzyna Darecka

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*