Fazy cyklu miesiączkowego – jakie zachodzą zmiany i kiedy można zajść w ciążę?

Każda kobieta, zwłaszcza ta, która chciałaby zajść w ciążę, powinna znać swój cykl menstruacyjny oraz wiedzieć, kiedy wypadają jej dni płodne. Z wiedzą tą bywa jednak różnie. Tymczasem to właśnie od znajomości własnego cyklu menstruacyjnego może zależeć, jak szybko uda się osiągnąć cel, jakim jest ciąża.

Fazy cyklu miesiączkowego – jakie zachodzą zmiany i kiedy można zajść w ciążę?

Każda kobieta, zwłaszcza ta, która chciałaby zajść w ciążę, powinna znać swój cykl menstruacyjny oraz wiedzieć, kiedy wypadają jej dni płodne. Z wiedzą tą bywa jednak różnie. Są panie, które w ogóle nie śledzą swojego cyklu. Tymczasem to właśnie od znajomości własnego cyklu menstruacyjnego może zależeć, jak szybko uda się osiągnąć cel, jakim jest ciąża.  

Cykl miesiączkowy – fazy 

Cykl menstruacyjny to nic innego, jak przejaw zmian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety. Zmiany te następują w charakterystyczny, cykliczny sposób. Każdy cykl menstruacyjny składa się z 4 faz: 

 • menstruacji – trwającej 4-5 dni
 • fazy folikularnej – trwającej ok. 9 dni
 • owulacji – trwającej 1 dzień 
 • fazy lutealnej – trwającej 14 dni 

Menstruacja 

Każdy nowy cykl menstruacyjny rozpoczyna się krwawieniem. Jest ono wynikiem złuszczania się narośniętej w ostatniej fazie poprzedniego cyklu błony śluzowej macicy.

Wydzielina, która w trakcie menstruacji wypływa z dróg rodnych kobiety stanowi mieszaninę krwi z fragmentami endometrium. Zajście w ciążę w trakcie miesiączki jest praktycznie niemożliwe.

Chyba, że kobieta ma bardzo krótkie cykle i dni płodne rozpoczynają się u niej już w trakcie ostatnich dni miesiączki. 

Faza folikularna (przedowulacyjna)

W tej fazie złuszczona w trakcie miesiączki błona śluzowa macicy znów zaczyna narastać. Jednocześnie trwa dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych. Pod koniec fazy folikularnej przysadka mózgowa zaczyna wydzielać hormon luteinizujący, który wraz z hormonem folikulotropowym doprowadzi za chwilę do pęknięcia jednego z dojrzewających pęcherzyków. 

Owulacja 

Jest to moment pęknięcia pęcherzyka Graafa i uwolnienia się komórki jajowej, która następnie przedostaje się do jajowodu i tam zaczyna się jej wędrówka w stronę macicy. Jeśli w trakcie swojej podróży nie napotka żadnego plemnika, który się z nią połączy – obumiera. 

Faza lutealna 

Jest to najdłuższa faza cyklu menstruacyjnego. W jej trakcie ciało kobiety przygotowuje się na przyjęcie zarodka. Chwilę po owulacji – pod wpływem działania hormonów LH i FSH – to, co zostało po pęcherzyku Graafa zmienia się w ciałko żółte.

Następnie zaczyna ono wytwarzać duże ilości progesteronu. Pod wpływem hormonu błona śluzowa grubieje, przygotowując się na przyjęcie zarodka.

Jeśli żadnemu z plemników nie uda się połączyć z komórką jajową, ciałko żółte zanika i występuje krwawienie – jednym słowem, cykl zaczyna się od nowa. 

Ile trwają dni płodne? 

Kobieta jest płodna wyłącznie w czasie owulacji, czyli w momencie, kiedy pęka pęcherzyk Graafa i do jajowodu uwalnia się dojrzała komórka jajowa. W całym kobiecym cyklu okres płodny trwa jednak dłużej niż jeden dzień. Obejmuje cztery-pięć dni poprzedzających owulację oraz trzy-cztery dni po owulacji.

Dlaczego? Otóż po uwolnieniu komórka jajowa jest w stanie przetrwać jeszcze przez ok. 24 godziny. Wytrwalsze okazują się plemniki. Te w sprzyjających warunkach mogą przeżyć w drogach rodnych kobiety nawet tydzień! Tak więc jeśli do współżycia dojdzie przed owulacją, plemniki spokojnie przeczekają do momentu uwolnienia się jajeczka.

Generalnie kobieta ma największe szanse na zajście w ciążę, współżyjąc w dniu poprzedzającym owulację oraz w dniu samej owulacji. 

Zobacz też: Owulacja bez tajemnic 

Dni płodne – jak obliczyć? 

Żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie, musimy najpierw ustalić przypuszczalny termin owulacji. Komórka jajowa uwalnia się z jajnika mniej więcej w połowie cyklu. U kobiety mającej standardowy 28-dniowy cykl jajeczkowanie następuje więc ok. 14 dnia cyklu. Nie wszystkie cykle mają jednak tę samą długość. U niektórych kobiet wynoszą one 25, u innych 35 dni. 

W zależności od długości cyklu jajeczkowanie będzie więc występować wcześniej lub później. I tak np. owulacja u kobiety z cyklem 34-dniowym wypadnie 16 dnia cyklu, a u kobiety z 25-dniowym – 12 dnia cyklu.

Generalnie zakłada się, że komórka jajowa powinna uwolnić się 14 dni przed wystąpieniem kolejnego krwawienia. Niestety przy nieregularnych cyklach ustalenie terminu owulacji, a więc i dni płodnych bywa trudne. Dodatkowo cykl może się rozregulować, np.

pod wpływem przebytej infekcji, zmiany klimatu czy stresującej sytuacji. 

Czy nieregularne cykle mogą oznaczać brak owulacji i problemy z zajściem w ciążę? 

Niestety tak… Żeby kobieta mogła zajść w naturalną ciążę, owulacja mus się pojawić. Jeśli z jajnika nie uwolni się komórka jajowa, plemniki nie będą mogły jej zapłodnić. Cykle bezowulacyjne są najczęściej konsekwencją zaburzeń miesiączkowania.

Te z kolei świadczą o tym, że z gospodarką hormonalną kobiety dzieje się coś złego. Zbyt częste lub zbyt rzadkie miesiączki mogą być objawem zespołu policystycznych jajników, chorób tarczycy albo niewydolności ciałka żółtego.

Dlatego kobieta, która ma nieregularny okres zawsze powinna skonsultować się ze specjalistą. 

Czytaj więcej: Nieregularne miesiączki i brak owulacji – jak wpływają na płodność? 

Fazy cyklu miesiączkowego – jakie zachodzą zmiany i kiedy można zajść w ciążę?

Jak rozpoznać dni płodne? 

Kobiety, które potrafią bacznie obserwować swój organizm, wiedzą kiedy występuje u nich owulacja i dni płodne. Rozpoznają je przede wszystkim objawach – podwyższonej temperaturze ciała, bólu w dole brzucha (zwłaszcza po jednej stronie) czy większej ochocie na seks.

W trakcie dni płodnych zmienia się również wygląd śluzu szyjkowego – staje się on rzadszy i bardziej rozciągliwy, a konsystencją przypomina białko jaja kurzego. Podczas dni płodnych wiele kobiet wygląda i czuje się dużo atrakcyjniej, ich skóra wygładza się, a włosy nabierają blasku.

To zasługa rosnącego w tej fazie cyklu poziomu estrogenu. 

Jakie są sposoby wyznaczania dni płodnych? 

W internecie znajdziemy całe mnóstwo kalkulatorów płodności. Jak z nich korzystać? Wystarczy, że kobieta wpisze w odpowiednie okienka termin ostatniej miesiączki oraz średnią długość cyklu.

Kalkulatory płodności działają w oparciu o tę samą regułę, którą wykorzystujemy przy ręcznym wyliczaniu dni płodnych, a więc przyjmują, że ostatnia faza cyklu ma w miarę stałą długość i wynosi 12-14 dni.

Kalkulatory płodności są skuteczne jednak wyłącznie w przypadku kobiet miesiączkujących regularnie. 

Na rynku dostępne są również tzw. komputery cyklu. Urządzenia te wykorzystują fakt, że w trakcie owulacji pod wpływem progesteronu dochodzi do wzrostu temperatury ciała (średnio o 0,2 °C). Komputer cyklu mierzy temperaturę, a następnie informuje, czy kobieta ma aktualnie dni płodne czy niepłodne. Na innej zasadzie działania opierają się natomiast apteczne testy owulacyjne.

Te sprawdzają bowiem nie temperaturę, a stężenie obecnego w moczu LH, czyli hormonu luteinizującego. Do pomiaru służą specjalne paski testowe, które zanurza się w pobranej próbce moczu. Dodatni wynik testu oznacza, że owulacja wystąpi prawdopodobnie w ciągu 24-36 godzin.

Nie ulega jednak wątpliwości, że najskuteczniejszą metodą monitorowania owulacji jest ultrasonografia, uzupełniona badaniami hormonalnymi. 

Dowiedz się więcej: Monitoring cyklu, kalkulatory płodności – jak zwiększyć swoje szanse na dziecko? 

Jaka jest szansa na zajście w ciążę w dni płodne? 

Współżycie w najbardziej płodnym momencie cyklu niestety nie daje gwarancji, że dojdzie do zapłodnienia. Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę wynosi wtedy maksymalnie 33%. Jak widać, poczęcie dziecka nie jest więc takie proste, jak mogłoby się wydawać. W pierwszym cyklu starań udaje się to tylko nielicznym. 80% par zajmuje to 6 cykli, a 85% par aż 12. 

Reasumując, kobieta może zajść w ciążę wyłącznie w okresie okołoowulacyjnym. Współżyjąc w dni płodne ma ok. 33 % szans na zajście w ciążę.

Okres płodny rozpoznaje się na podstawie występujących objawów, przy pomocy testów owulacyjnych lub z pomocą tzw. komputera cyklu.

Nieregularne cykle są najczęściej bezowulacyjne i mogą utrudnić kobiecie zajście w ciążę. Dlatego zawsze wymagają konsultacji ze specjalistą.   

Fazy cyklu miesiączkowego – jakie zachodzą zmiany i kiedy można zajść w ciążę? Nie wiesz, kiedy masz dni płodne? Nieregularne cykle utrudniają Ci zajście w ciążę? Już teraz umów się na konsultację do poradni ginekologiczno-położniczej Gyncentrum. Zadzwoń: 32 506 57 77 Napisz: [email protected]

Konsultacja merytoryczna:

Fazy cyklu miesiączkowego – jakie zachodzą zmiany i kiedy można zajść w ciążę? dr n. med. Dariusz Mercik Ginekolog położnik, endokrynolog Lekarz z ponad 20-letnim doświadczeniem zawodowym. Specjalista w zakresie diagnostyki i leczenia niepłodności oraz endokrynologii rozrodu. Od wielu lat zawodowo związany z Kliniką Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum. Członek polskich i zagranicznych towarzystw ginekologicznych.

Cykl miesiączkowy – na czym polega cykl menstruacyjny u kobiety?

Fazy cyklu miesiączkowego – jakie zachodzą zmiany i kiedy można zajść w ciążę? Autor: thinkstockphotos.com

Cykl miesiączkowy należy do podstawowych funkcji życiowych organizmu kobiety. Jest związany z comiesięcznym szeregiem zmian zachodzących w ciele kobiety, których nadrzędnym celem jest przygotowanie organizmu do rozwoju nowego życia. Cykl miesiączkowy, zwany jest także cyklem menstruacyjnym, owulacyjnym lub płciowym.

Cykl miesiączkowy to zamknięty okres, w którym następują po sobie kolejne etapy (fazy). Wszystko związane jest z gospodarką hormonalną organizmu kobiety. 

Sprawdź: Kalendarzyk miesiączkowy – oblicz cykl miesiączkowy i termin menstruacji

Hormony – dlaczego rządzą naszym ciałem?

Fazy cyklu miesiączkowego:

1. Krwawienie2. Faza folikularna

3. Owulacja

4. Faza lutealna

Regulacja hormonalna

Każdą fazę cechują charakterystyczne zmiany morfologiczne i czynnościowe w obrębie jajników, macicy, pochwy i sutków. Są one wyrazem zmian stężenia hormonów podwzgórza, przysadki i jajników.

Najważniejsze hormony cyklu miesiączkowego:

 • GnRH (Gonadoliberyna) – hormon uwalniający gonadotropiny z płata gruczołowego przysadki, wydzielany jest przez podwzgórze
 • GONADOTROPINY czyli LH i FSH – hormony produkowane przez komórki przedniego płata przysadki
 • ESTROGENY, PROGESTERON – oddziałują na narząd rodny

Nadrzędną rolę pełni żeński ośrodek rozrodczy w podwzgórzu. U dziewczynek, zanim osiągną dojrzałość płciową, ośrodek ten jest hamowany przez wydzielaną w szyszynce melatoninę. Natomiast układ limbiczny, a zwłaszcza ciało migdałowate działa przeciwstawnie i przyspiesza pokwitanie.

Leia também:  Co To Jest Nerwica Objawy?

Ośrodek w podwzgórzu pozostaje pod wpływem działania licznych hormonów, stanowiąc ogniwo w humoralnym sprzężeniu zwrotnym. Jest to mechanizm, w którym gruczoły dokrewne wzajemnie oddziałują na siebie za pośrednictwem wydzielanych hormonów.

● pierwsza miesiączka (menarche) powinna wystąpić między 9.-16.

rokiem życia● fizjologiczna utrata krwi: 30-70 ml, przy czym utrata więcej niż 80 ml jest już patologią● długość krwawienia wynosi średnio 3-5 dni, jednak u części zdrowych kobiet może to być także 1-8 dni● pierwszy dzień krwawienia to pierwszy dzień cyklu● długość cyklu miesiączkowego: 24-32 dni● owulacja następuje w połowie cyklu

● ostatnia miesiączka (przekwitanie) ma miejsce między 45. a 55. rokiem życia

Podwzgórze wydziela neurohormony: liberyny – pobudzające przysadkę oraz statyny – hamujące jej czynność. Dalej przysadka produkuje gonadotropiny oddziałujące pobudzająco na jajniki. Jednocześnie hormony jajnika działają hamująco na podwzgórze oraz przysadkę. Co za tym idzie zmniejsza się wydzielanie GnRh.

W fazie folikularnej pulsacyjne wydzielanie GnRh warunkuje prawidłowe, pulsacyjne wydzielanie FSH i LH z przysadki, a estrogenów z jajnika. Hamujący wpływ estrogenów na przysadkę powoduję, iż pod koniec fazy folikularnej ich stężenie obniża się.

Tym samym podzwzgórze przestaje być hamowane zwrotnie przez estrogeny i uwalnia zwiększone ilości GnRh. GnRh z kolei powoduje znaczny wzrost LH co powoduje owulację.

Czytaj: Dni płodne – jak je obliczyć?

Skala Tannera – dojrzewanie płciowe chłopców i dziewcząt według skali Tannera

Przemiany zachodzące w cyklu miesiączkowym:

Na cykl miesiączkowy składa się cykl jajnikowy, cykl maciczny oraz zmiany zachodzące poza narządem rodnym:

CYKL JAJNIKOWY:Już w chwili narodzin u każdej dziewczynki w otoczce jajnika znajdują się liczne pęcherzyki pierwotne, a każdy z nich zawiera niedojrzałą komórkę jajową. Od tego momentu nie są już produkowane nowe komórki jajowe.

Z 1 do 2 mln komórek obecnych w jajniku przy urodzeniu, w okresie od pokwitania do przekwitania tylko ok. 500 dojrzewa, a pozostałe ulegają atrezji. Po osiągnięciu dojrzałości płciowej wraz z nastaniem każdego kolejnego cyklu, niektóre z tych pęcherzyków dojrzewają, powiększają się i w okół nich tworzy się jama pęcherzykowa.

Około szóstego dnia cyklu jeden z pęcherzyków gwałtownie powiększa swój rozmiar stając się tym samym pęcherzykiem dominującym. Dojrzewający pęcherzyk zwany jest pęcherzykiem Graafa i około 14 dnia cyklu pęka, a komórka jajowa zostaje uwolniona do jamy brzusznej – następuje jajeczkowanie inaczej owulacja.

Następnie komórka jajowa zostaje przechwycona przez strzępki jajowodu i dalej przetransportowana do jamy macicy.

W chwili gdy nabrzmiały pęcherzyk pęka, napełnia się krwią tworząc ciałko krwotoczne. Bóle owulacyjne, na które skarży się część kobiet związane są z niewielkim krwawieniem z pęcherzyka do jamy brzusznej, dochodzi wtedy do podrażnienia otrzewnej i chwilowych dolegliwości bólowych w podbrzuszu.

Ciałko krwotoczne podlega kolejnym zmianom, komórki ziarniste i tekalne wyściółki pęcherzyka szybko dzielą się przez co skrzepła krew zastępowana jest bogatymi w lipidy komórkami żółtymi, których barwie ciałko żółte zawdzięcza swą nazwę.

Rozpoczyna się faza lutealna, w której ciałko żółte wydziela estrogeny i progesteron. Dalsze losy ciałka żółtego zależą od tego czy dojdzie do zapłodnienia. Jeśli tak się stanie ciałko żółte utrzymuje się, natomiast jeśli nie było zapłodnienia, następuje degeneracja ciałka żółtego ok. cztery dni przed kolejnym cyklem. Powstaje tkanka bliznowata – ciałko białawe.

CYKL MACICZNY:Co miesiąc podczas menstruacji, poza najgłębszymi warstwami, całe endometrium ulega złuszczeniu. Dzięki estrogenom, produkowanym w dojrzewającym pęcherzyku jajnikowym, odnawia się nowe endometrium.

Szczególnie dynamiczne pogrubianie endometrium zachodzi między piątym a czternastym dniem cyklu. Gruczoły maciczne w tym czasie się wydłużają. Jest to faza proliferacyjna inaczej rozrostowa, przedowulacyjna czy też folikularna. Pozwala na odnowienie nabłonka po przebytej menstruacji.

Po owulacji, wskutek oddziaływania estrogenów i progesteronu z ciałka żółtego, endometrium staje się bardziej unaczynione i obrzęknięte, a gruczoły zwijają się w zwoje, skręcają i zaczynają wydzielać klarowny płyn. Od zmian zachodzących w gruczołach faza ta nazywa się sekrecyjną, wydzielniczą lub lutealną.

Jest to faza przygotowująca macicę na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej i jej długość jest bardzo stała, wynosi 14 dni. Zmiany w czasie trwania cyklu są zwykle związane z wahaniami długości fazy proliferacyjnej.

Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, równocześnie do regresji ciałka żółtego, zatrzymane zostaje dostarczanie hormonów do endometrium. Tkanka endometrium staje się cieńsza, pojawiają się ogniska martwicze, występują skurcze. To wszystko skutkuje powstaniem punktowych krwiaków, które powodują krwawienie.

CYKLICZNE ZMIANY SZYJKI MACICY:Mimo iż zarówno jama macicy jak szyjka macicy są częściami jednego narządu, w różny sposób przystosowują się do rozrodu.

Nabłonek szyjki macicy nie ulega przemianom typowym dla endometrium jamy macicy. Za to pod wpływem estrogenów, śluz szyjki macicy robi się rzadszy i bardziej zasadowy, tak aby ułatwić przeżycie i transport plemników.

Następnie pod wpływem progesteronu, gęstnieje, robi się bardziej wytrzymały i zawiera liczne komórki.

CYKL POCHWOWY:Pod wpływem hormonów następują również zmiany w błonie śluzowej pochwy. Estrogeny powodują rogowacenie nabłonka, dlatego w wymazie z pochwy obecne są zrogowaciałe komórki. Pod wpływem progesteronu natomiast powstaje gruba, bogata w leukocyty błona śluzowa.

CYKLICZNE ZMIANY W GRUCZOŁACH PIERSIOWYCH:Laktacja występuje dopiero po zakończeniu ciąży. Jednak w gruczołach piersiowych także następują cykliczne zmiany. Pod wpływem estrogenów zachodzi proliferacja przewodów mlecznych, a pod wpływem progesteronu zachodzi wzrost zrazików i pęcherzyków.

Wiele kobiet skarży się na bolesność piersi, zwykle przez ok 10 dni poprzedzających krwawienie. Wiążę się to z rozszerzeniem przewodów, przekrwieniem oraz obrzękiem śródmiąższowych tkanek piersiowych. Podczas menstruacji te zmiany jak również objawy, które wywołują cofają się.

Czy artykuł był przydatny?

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram Fazy cyklu miesiączkowego – jakie zachodzą zmiany i kiedy można zajść w ciążę?

Cykl miesiączkowy – kiedy jest największa szansa na zajście w ciążę?

Cykl miesiączkowy, zwany też cyklem menstruacyjnym, to szereg powtarzalnych zmian, które zachodzą w organizmie kobiety pod wpływem działania układu hormonalnego i nerwowego. Regularnie przebiegający cykl miesięczny świadczy o tym, że układ rozrodczy działa poprawie i jest gotowy do reprodukcji.

W tym czasie w układzie płciowym dojrzewają komórki jajowe, które w odpowiednim momencie sią uwalniane, aby połączyć się z potencjalnym plemnikiem. Jednocześnie błona śluzowa macicy przygotowuje się do tego, by zapłodniona już komórka jajowa mogła się w niej zagnieździć.

Jeżeli nie dojdzie do zapłodnienia, endometrium macicy zaczyna się łuszczyć i zanikać, co objawia się comiesięcznym krwawieniem (tzw. miesiączką). 

Pierwsza miesiączka u większości kobiet przypada między 12. a 13. rokiem życia. Samo krwawienie przeważnie utrzymuje się przez 3-5 dni. Cykle będą się powtarzać przez następne 30-35 lat, aż okres płodności kobiety dobiegnie końca. Przekwitanie, czyli menopauza, przypada między 45. a 55. rokiem życia i oznacza zatrzymanie cyklu miesiączkowego.

ZOBACZ TEŻ: Kiedy zrobić test ciążowy? Po ilu dniach wyniki są wiarygodne?

Fazy cyklu miesiączkowego

Średni czas trwania cyklu menstruacyjnego wynosi około 28 dni, jednak może się wahać. Dzieli się go na cztery fazy:

 • menstruacja – to pierwszy etap cyklu miesiączkowego i przeważnie trwa od 3 do 5 dni. W tym czasie poziom hormonów płciowych w organizmie spada, w efekcie czego złuszcza się błona śluzowa macicy, czemu towarzyszą bolesne skurcze w podbrzuszu i tkliwość piersi,
 • faza folikularna – trwa około 9 dni, w trakcie których nabłonek macicy się regeneruje. Poziom estrogenu zwiększa się, a dzięki wpływowi hormonu FSH wzrasta pęcherzyk Graafa, który w późniejszej fazie pęknie uwalniając komórkę jajową. Większa aktywność hormonalna przyczynia się także do produkcji charakterystycznego, gęstego śluzu o biało-żółtej barwie, który z czasem stanie się lepki i przejrzysty,
 • owulacja – to ten etap, w trakcie którego pęcherzyk Graafa pęka i uwalnia komórkę jajową do jajowodu. Moment ten przypada na 13. – 15. dzień cyklu. Aby ułatwić ewentualne zapłodnienie śluz szyjkowy staje się bardziej rzadki, o odczynie zasadowym. Wzrasta również temperatura ciała o około 0,5°C. Owulacja to idealny moment na zapłodnienie. Komórka jajowa jest gotowa na połączenie się z plemnikiem przez około 24 godziny,
 • faza lutealna – ta faza trwa już do końca cyklu, przeważnie około 14 dni. Pęcherzyk Graafa pod wpływem FSH i LH przekształca się w ciałko żółte, które produkuje progesteron niezbędny do tego, by śluzówka macicy była gotowa do zagnieżdżenia się zarodka. Jeżeli do zapłodnienia nie dojdzie, poziom hormonów, w tym progesteronu się obniża, co około 28. dnia cyklu wywołuje złuszczanie się endometrium i menstruację.

Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości dotyczące naszego cyklu miesiączkowego lub pytania dotyczące jego przebiegu, warto udać się na wizytę do eksperta od funkcjonowania kobiecego układu rozrodczego – ginekologa.

Chcesz umówić się na wizytę w gabinecie ginekologicznym? Zarezerwuj najbliższy termin w serwisie LekarzeBezKolejki.pl. Znajdziesz tam tysiące specjalistów, którzy przyjmują pacjentów w wielu polskich miastach.

Fazy cyklu miesiączkowego – jakie zachodzą zmiany i kiedy można zajść w ciążę?

Cykl miesiączkowy a dni płodne

Znając już przebieg i długość poszczególnych faz cyklu miesiączkowego, łatwiej można ustalić, kiedy przypadają dni płodne. W trakcie jednego cyklu kobieta może zajść w ciąże przez około 4-5 dni.

Jak to możliwe, skoro komórka jajowa zdolna jest do zapłonienia tylko przez około 24 godziny? Plemniki mogą przeżyć w ciele kobiety nawet 72 godziny. Jeśli więc doszło do niezabezpieczonego stosunku na 2-3 dni przed owulacją, zapłodnienie jest jak najbardziej możliwe.

Leia também:  Jakie Są Typowe Objawy Śpiączki Hiperosmolarnej?

Może ono również nastąpić do 2 dni po jajeczkowaniu.

ZOBACZ TEŻ: Ginekolog – specjalista od zdrowia intymnego

Jak obliczać dni płodne?

Oczywiście cykl miesiączkowy nie zawsze trwa 28 dni. Czasem ten czas może się wydłużyć, a co za tym idzie, również w innym momencie wypadają dni płodne. Podstawą do określenia dni płodnych jest dokładne poznanie swojego cyklu miesiączkowego. Na początku sprawdzi się zwykła obserwacja przez kilka miesięcy i prowadzenie kalendarza dni płodnych.

Istotna jest również obserwacja własnego ciała – przede wszystkim wydzieliny z pochwy oraz pozycji szyjki macicy. Na początku cyklu kobieta może odczuwać pewną suchość pochwy, zaś wydzielany śluz jest biały i lepki.

Jednak im bliżej owulacji, tym staje się on bardziej rozciągliwy i przezroczysty, jest go też więcej. W trakcie cyklu zmienia się też twardość oraz stopień otwarcia szyjki macicy. W trakcie dni płodnych otwiera się i unosi oraz staje się bardziej miękka.

Po owulacji opada, zamyka się i twardnieje.

Aby dokładnie poznać przebieg cyklu miesiączkowego i dowiedzieć się, kiedy dokładnie mogą wypadać dni płodne, można wykonywać pomiary temperatury. Tuż po owulacji temperatura ciała nieco wzrasta i pozostaje na tym podwyższonym poziomie do końca cyklu. Żeby to zaobserwować należy dokonywać takich pomiarów codziennie o tej samej porze i na tym samym miejscu ciała.

Wszystkie te pomiary i obserwacje wymagają kilku miesięcy stosowania, aby poznać specyfikę cyklu i móc z większą dokładnością określić moment dni płodnych. Dla pewności możemy sięgnąć po dostępne w aptekach testy owulacyjne lub zakupić monitor owulacji.

Jeżeli potrzebujemy pomocy, ponownie warto zapytać o poradę ginekologa. Może on przeprowadzić dokładny monitoring naszego cyklu przy pomocy badania USG w pierwszej połowie cyklu. Dzięki temu widzi zmiany, jakie zachodzą w ciele i jest w stanie określić kiedy dokładnie dochodzi do owulacji.

Nieregularne cykle miesiączkowe

Po pierwszej miesiączce w ciele zachodzi wiele zmian hormonalnych, które odpowiadają za rozwój cech płciowych.

W tym czasie cykle mogą być jeszcze nieregularne, jednak z czasem ich przebieg powinien się unormować.

Znajomość działania własnego organizmu jest bardzo ważna, gdyż pozwala zaobserwować pewne niepokojące zmiany, które mogą świadczyć o chorobie, a to umożliwia natychmiastową reakcję.

Zdarza się, że po okresie dojrzewania cykle nadal są nieregularne – zbyt długie lub za krótkie. Bywa również, że miesiączka od pewnego czasu nie występuje lub w trakcie cyklu nie następuje owulacja.

Przyczyny tego stanu mogą być różne, dlatego taka sytuacja wymaga pogłębionej diagnostyki. Pomocy należy szukać w gabinecie ginekologicznym.

Przed wizytą warto przygotować sobie wcześniej informacje na temat pierwszej miesiączki, przebiegu cyklu i przeszłości ginekologiczno-położniczej, gdyż może to pomóc w postawieniu diagnozy.

ZOBACZ TEŻ: Cukrzyca ciążowa – o czym musisz wiedzieć?

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kiedy występują dni płodne po okresie?

W którym dniu cyklu można zajść w ciążę? Czy określenie dni płodnych jest trudne i skomplikowane? Jeśli starasz się o dziecko, przyda Ci się podstawowa wiedza na temat cyklu miesięcznego. W poniższym artykule znajdziesz podpowiedź, kiedy Twoje ciało jest gotowe do zapłodnienia.

Ile dni po okresie można zajść w ciążę?

Cykle płciowe rozpoczynają się około 11.-14. roku życia kobiety, choć u niektórych bywa, że nieco później. Trwają aż do momentu przekwitania, który także jest różny w zależności od przypadku. Przeważnie kobiety mają menopauzę w wieku 45-55 lat.

Typowym objawem cyklu jest krwawienie miesiączkowe.

Pierwszą informacją, która pomoże Ci ustalić, kiedy zachodzi się w ciążę, jest wiedza, że pierwszy dzień miesiączki to pierwszy dzień cyklu, gdyż niektóre kobiety niesłusznie uważają, że cykl rozpoczyna się dopiero po ustaniu krwawienia.

Występują 4 fazy cyklu miesiączkowego: krwawienie, które u przeciętnej kobiety trwa około 4 – 5 dni, faza wzrastania błony śluzowej macicy – około 9 dni (jest osobniczo zmienna dla każdej kobiety stąd różna długość cyklu), owulacja, trwająca jedynie dobę oraz faza wydzielnicza, trwająca u każdej kobiety równo 14 dni.

W odróżnieniu od cyklu miesiączkowego, który dotyczy endometrium, cykl jajnikowy składa się z 3 faz: folikularnej odpowiadającej rekrutacji i wzrastaniu pęcherzyka Graafa, owulacyjnej i lutealnej, tj. tworzenia i funkcji ciałka żółtego. Być może jesteś szczęściarą, u której cykl przebiega właśnie tak, niemal podręcznikowo i trwa dokładnie 28 dni.

U wielu kobiet wygląda to jednak inaczej. Bywa, że cykl trwa 29, 30, a nawet 36 dni lub jest bardzo skrócony. Skupmy się jednak na temacie płodności. Ile dni po okresie jest owulacja? Otóż owulacja, w czasie której dochodzi do pęknięcia dojrzałego pęcherzyka jajnikowego i wydalenia komórki jajowej (oocytu II rzędu), następuje średnio 14 dni po pierwszym dniu miesiączki.

Właśnie wtedy pojawia się szansa na połączenie komórek rozrodczych i zapłodnienie.

Jak zachodzi się w ciążę, czyli kiedy się kochać, żeby pomóc naturze

W określaniu dni płodnych pomaga nie tylko sam kalendarzyk, ale też obserwacja własnego ciała, które sygnalizuje gotowość do zapłodnienia. Jest kilka takich wyznaczników, a wśród nich bardzo łatwym do zaobserwowania jest wygląd śluzu. Około 10.

dnia cyklu powinnaś zacząć czuć się lekko wilgotna, śluz staje się mętny i nieco lepki. Dwa dni później jest coraz rzadszy i bardziej rozciągliwy.

Kiedy zaś dochodzi do owulacji, w Twojej pochwie robi się już bardzo mokro i ślisko, a śluz przypomina białko surowego jaja kurzego i wówczas staje się wysoce płodny.

Dni płodne po okresie następują wówczas, gdy odczuwasz większą wilgoć, czyli nawet 3-4 dni przed jajeczkowaniem.

Choć dokładnie w tym czasie nie dochodzi do zapłodnienia, jeśli odbyłaś stosunek i plemniki przetrwają do fazy owulacji, jeden z nich może połączyć się z Twoją komórką rozrodczą.

Im bliżej owulacji (1-2 dni) bądź w samym jej trakcie, tym prawdopodobieństwo spłodzenia potomka jest większe. Choć to sprawa indywidualna, przybliżona odpowiedź na Twoje pytanie: kiedy następują dni płodne po okresie, brzmi: około 12-16 dni.

Gdy cykl nie jest regularny, czyli… czy zaraz po miesiączce można zajść w ciążę?

Powyższe wskazówki dotyczą sytuacji standardowej i typowego, 28-dniowego cyklu. Być może zastanawiasz się jednak i nad tym, czy zawsze następuje przerwa między miesiączką a dniami płodnymi, czy możliwe jest zajście w ciążę tuż po okresie lub w jego trakcie.

Otóż w niektórych okolicznościach taki scenariusz może się zdarzyć, przykładowo gdy masz bardzo krótki cykl, powiedzmy 22 dni. Wtedy może dojść do owulacji już na kilka dni po zakończeniu miesiączki. Jeśli więc w trakcie lub od razu po krwawieniu odbyłaś stosunek, a plemnikom udało się przetrwać w Twoich drogach rodnych, masz szansę zostać mamą.

Podobna możliwość istnieje, jeśli Twoje cykle są bardzo wydłużone, a współżyjesz bez zabezpieczenia po 16 dniu cyklu.

Jeżeli masz wątpliwości kiedy w Twoim cyklu występuje owulacja, możesz sobie pomóc, wykonując dostępne w aptekach tzw. testy owulacyjne. Testy te wykonywane przez kolejne 5 dni około połowy cyklu wykrywają podwyższone stężenie hormonu luteinizującego (LH) w moczu, co jest sygnałem dla dojrzałego pęcherzyka Graafa do owulacji.

Precyzyjne ustalenie dni płodnych po okresie bywa czasem trudnym zadaniem. Dlatego obserwuj swój cykl i przede wszystkim swoje ciało, a w przypadku wątpliwości, nie wahaj się zapytać ginekologa o wskazówki. By zwiększyć prawdopodobieństwo spłodzenia syna lub córeczki, po prostu kochaj się z partnerem regularnie i zawsze wtedy, kiedy macie na to ochotę.

Konsultacja merytoryczna dr n.med. Krzysztof Kamiński, Katedra i Klinika Położnictwa i Perinatologii UM w Lublinie

Piśmiennictwo:

Kubik C., Can you Get pregnant during your period?, http://www.babycenter.com/404_can-you-get-pregnant-during-your-period_1460117.bc (14.03.2016)

Traczyk W.Z., Fizjologia człowieka w zarysie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2014;471

FMB/2016/2/KS/15

Cykl miesiączkowy. Charakterystyka, dni płodne i niepłodne, fazy

Cykl miesiączkowy to nic innego jak fazy, które w każdym miesiącu przechodzi organizm kobiety, po to, aby zachować zdolność do wydawania na świat potomstwa. Występujące w organizmie kobiety comiesięczne zmiany służą przygotowaniu do zapłodnienia komórki jajowej. Jak dokładnie przebiega cykl miesiączkowy? Ile trwa okres? Jaka jest długość cyklu miesiączkowego?

1. Cykl miesiączkowy – charakterystyka

Cykl miesiączkowy zwany jest również cyklem płciowym, owulacyjnym i menstruacyjnym. Każda z tych nazw znaczy to samo i jest poprawna.

Cykl menstruacyjny liczymy od pierwszego dnia wystąpienia miesiączki do ostatniego dnia przed ponownym krwawieniem.

Podczas całego cyklu miesiączkowego, występuje jedynie kilka dni, w których w organizmie kobiety może dojść do zapłodnienia. Zazwyczaj jest taka możliwość 3 dni przed jajeczkowaniem oraz maksymalnie 2 dni tuż po nim.

Uwolnione plemniki mają zdolność zapładniania do 72 godzin, natomiast komórka jajowa jedynie 24 godziny. Dokładne ustalenie czasu owulacji jest trudne, jednak prawidłowo obliczony cykl może doprowadzić do zapłodnienia.

2. Cykl miesiączkowy – dni płodnie i niepłodne

Kobieta jest płodna bardzo krótki okres. Faza płodności zaczyna się kilka dni przed i dobiega końca na kilka dni po owulacji. Trwa od 6 do 9 dni.

W określeniu długości cyklu miesiączkowego każdej kobiety indywidualnie pomocny będzie kalendarzyk miesiączkowy. W kalendarzyku kobieta powinna zapisywać datę wystąpienia krwawienia i datę końca miesiączki.

Leia também:  Jakie Objawy Daja Wrzody?

Po zapisaniu jednej miesiączki nie ustalimy cyklu. Regularność cyklu można zaobserwować dopiero po kilku miesiącach.

Jeżeli mimo stosowania kalendarzyka kobieta nie jest pewna dni płodnych, to może skorzystać z testu owulacyjnego. Można go kupić w aptece.

Jajeczkowanie powoduje podwyższenie temperatury ciała kobiety, nawet o 0,5 st. Największą płodność obserwuje się u kobiet na 2 do 3 dni przed owulacją. Pomiaru temperatury dokonuje się każdego ranka o tej samej porze, zawsze przed wstaniem z łóżka. Wynik należy zapisać.

Ten sposób również zajmie kobiecie kilka miesięcy, zanim dojdzie do tego, które dni są dniami płodnymi.

Bardzo skuteczną metodą, a zarazem najprostszą ze wszystkich, jest obserwacja śluzu. Otóż, kiedy kobieta jest najbardziej płodna, śluz jest przezroczysty i śliski. Po owulacji staje się mętny lub w ogóle nie występuje.

Co ile dni jest okres? Cykl miesiączkowy powinien trwać 28 dni z kilkudniowymi odchyleniami, na które wpływ ma całe mnóstwo różnych czynników, jak m.in.:

 • stres;
 • choroby;
 • wysiłek fizyczny.

3. Jak hormony wpływają na cykl miesiączkowy?

Podwzgórze steruje układem hormonalnym i wydziela hormony takie jak FSH i LH. Pierwsze z nich odpowiadają za dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych. Hormony LH pobudzają owulację. Dodatkowo na cykl miesiączkowy wpływa wydzielanie przez jajniki estrogen oraz progesteron wydzielany przez ciałko żółte.

4. Fazy cyklu miesiączkowego

Cykl miesiączkowy można podzielić na kilka faz.

 • Faza menstruacyjna – jak sama nazwa wskazuje, jest to faza, w której kobieta miesiączkuje. U każdej kobiety okres krwawienia jest różny, z reguły trwa od 4 do 7 dni. W tej fazie złuszcza się nabrzmiała od hormonów błona śluzowa. W trakcie miesiączkowania kobieta traci od 30 do 80 ml krwi. Faza menstruacyjna bywa bardzo bolesna. Kobiety narzekają na ból w dole brzuch, ale również lędźwi.
 • Faza folikularna – nabłonek narasta na błonę śluzową macicy. Jajniki zaopatrywane są w pęcherzyki Graffa, a także wydziela się nadmiar estrogenu. W tym czasie z pochwy wydzielany jest charakterystyczny śluz, a ostatni dzień tego „innego” śluzu oznacza owulację.
 • Faza owulacja – uwalniana jest niedojrzała komórka jajowa, która trafia do jajowodów. Jajeczko przebywa w jajowodzie 24 godziny, po czym umiera.
 • Faza lutealna – z pęcherzyka Graffa tworzy się ciałko żółte, które wydziela progesteron. Progesteron jest niezbędny, aby utrzymać ciążę. Jeżeli nie dojdzie do zapłodnienia, to ciałko żółte zanika.

5. Kiedy dochodzi do zapłodnienia?

Do zapłodnienia może dojść w pierwszej dobie po owulacji. Kiedy tak się stanie, komórka jajowa zagnieżdża się w śluzówce macicy. W tym celu jest również niezbędny wysoki poziom progesteronu.

Do dalszego rozwoju ciałka żółtego przyczynia się hormon HCG – gonadotropina kosmówkowa – który rozwija je w ciałko żółte ciążowe.

Starania o dziecko. Część 1. Dni płodne i szanse na zajście w ciążę

Marzysz o dziecku i zastanawiasz się, jak szybko uda ci się zajść w ciążę? Z poniższego wpisu dowiesz się, kiedy wypadają dni płodne kobiety i jak duże są comiesięczne szanse na poczęcie dziecka. Wyjaśniamy też, które schorzenia zmniejszają płodność i dlaczego tak się dzieje. Zachęcamy do lektury!

 

Fazy cyklu menstruacyjnego 

Cykl menstruacyjny, nazywany też cyklem miesiączkowym to zmiany, jakie zachodzą w organizmie kobiety pod wpływem działania hormonów. Choć najczęściej pada informacja, że jeden cykl trwa średnio 28 dni, za prawidłowe uznawane są wszystkie cykle mieszczące się w przedziale 21-35 dni.

Jeśli zdarza ci się, że poszczególne cykle różnią się między sobą, np. jeden trwa 30 dni, a drugi 33, nadal nie oznacza to, że twój cykl jest nieregularny. Niewiele kobiet ma cykl powtarzający się z dokładnością co do jednego dnia.

Jeśli nie należysz do tego grona, za długość cyklu możesz uznać tyle dni, ile najczęściej przypada u ciebie na jeden cykl menstruacyjny. 

Za pierwszy dzień cyklu uznaje się krwawienie miesięczkowe, za ostatni – dzień przed rozpoczęciem kolejnego krwawienia. Menstruacja trwa zazwyczaj 3-5 dni, a w jej czasie nie powinno dochodzić do utraty krwi większej niż 100 ml.

Pojawienie się krwi jest wynikiem złuszczania się błony śluzowej endometrium. Od 5. do 13. dnia cyklu trwa faza folikularna (pęcherzykowa).

W tym czasie rośnie stężenie hormonu folikulotropowego (FSH), odpowiadającego za wzrost i dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych, a na 24-36 godzin przed owulacją wydzielana jest znaczna ilość estrogenów i hormonu luteinizującego.

Błona śluzowa macicy staje się grubsza, ponieważ przygotowuje się do przyjęcia zarodka. Z jednej z dojrzewających komórek powstaje pęcherzyk Graffa, pozostałe komórki jajnikowe zanikają.

W 28-dniowym cyklu owulacja przypada na dzień 14. Tzw. jajeczkowanie polega na wydzieleniu do jajowodu pęcherzyka Graffa, z którego uwalnia się komórka jajowa zdolna do zapłodnienia.

Proces ten trwa około 12 godzin, a możliwość zajścia w ciążę występuje przez co najmniej 24 godziny od owulacji. Ostatnią fazą cyklu jest faza lutealna.

Komórka jajowa zamienia się w ciałko żółte, które produkuje progesteron odpowiadający za pogrubianie błony śluzowej macicy i przygotowanie organizmu do zagnieżdżenia się zarodka. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, ciałko żółte obumiera.

Kiedy wypadają dni płodne i niepłodne?

Dni płodne to czas, kiedy kobieta może zajść w ciążę. Największe szanse na zajście w ciążę przypadają na dobę przed i po owulacji.

Ze względu na fakt, że plemniki mogą przeżyć w drogach rodnych przez nawet 72 godziny (w niektórych przypadkach do 120 godzin), w 2,3 i 4 dniu przed owulacją również istnieje szansa na zajście w ciążę, ale jest ona mniejsza. Możliwość poczęcia dziecka pojawia się więc przez 6 dni w miesiącu.

Wszystkie pozostałe dni określane są jako dni niepłodne, jednak nawet w ich trakcie istnieje niewielkie ryzyko zajścia w ciążę. Wyróżnia się dwa rodzaje dni niepłodnych: dni względnie niepłodne i dni bezwzględnie niepłodne. Te pierwsze, nazywane okresem przedowulacyjnym, przypadają na czas miesiączki i dni przed owulacją.

Ze względu na zmienność czasu trwania cyklów menstruacyjnych i różnice w czasie dojrzewania komórki jajowej może zdarzyć się, że kobieta będzie płodna tuż po zakończeniu menstruacji. Oznacza to, że współżycie w tym czasie również daje niewielkie szanse na zajście w ciążę.

Dni bezwzględnie niepłodne (tzw. dni bezpieczne) przypadają na czas od obumarcia komórki jajowej do kolejnego krwawienia miesięcznego. W cyklu 28 dniowym trwają 14 dni, a w krótszych lub dłuższych cyklach obejmują okres 10-16 dni. 

Prostym narzędziem służącym do określania dni płodnych jest kalkulator dni płodnych, znany też pod nazwą kalkulator owulacji lub kalendarz owulacji. Na podstawie daty ostatniej miesiączki oraz długości trwania cyklu kalkulator wylicza za pomocą algorytmu datę jajeczkowania oraz dni płodne przypadające na kolejne cykle.

Do innych metod określania dni płodnych należą obserwacja śluzu i pomiary temperatury ciała. W czasie owulacji śluz przypomina białko jaja kurzego, jest obfitszy i bardziej rozciągliwy. Czas jajeczkowania prowadzi do skoku temperatury o co najmniej 0,2 st. Celsjusza, który wynika ze wzrostu stężenia progesteronu.

Dla dni płodnych charakterystyczne jest również zmiękczenie szyjki macicy i występowanie na niej dużej ilości śluzu.

Ile czasu zajmuje zajście w ciążę?

To, jak szybko kobieta zajdzie w ciążę zależy od wielu czynników. Znajomość faz cyklu menstruacyjnego i umiejętność określenia czasu, w którym wypadają dni płodne zwiększają szansę na poczęcie dziecka.

Pary starające się o potomstwo powinny współżyć regularnie, 2-3 razy w tygodniu. Wiele osób sądzi, że zajście w ciążę jest kwestią kilku miesięcy, tymczasem przeciętny czas oczekiwania na ciążę wynosi około pół roku.

Dopiero po roku bezowocnych starań o dziecko należy zgłosić się do specjalisty i przebadać w kierunku niepłodności.

Wraz z wiekiem maleją szanse na posiadanie dzieci. Największa płodność u kobiet występuje między 20. a 25 rokiem życia, co oczywiście wcale nie oznacza, że właśnie w tym wieku najlepiej zdecydować się na dzieci.

Na ograniczenie możliwości rozrodu po 30-35 roku życia ma wpływ spadek liczby oocytów oraz ich starzenie się.

Szacuje się, że rezerwa jajnikowa (pula komórek jajowych) u 30-letnich kobiet jest zmniejszona do jedynych 12%, a u kobiet w wieku 40-lat do 3%. 

Co utrudnia zajście w ciążę?

Przyczyną trudności z zajściem w ciążę mogą być współistniejące choroby, takie jak:

 • Zespół policystycznych jajników, w którym dochodzi do zaburzeń cyklu menstruacyjnego i zatrzymania dojrzewania pęcherzyka jajnikowego. 
 • Endometrioza, czyli przerost błony śluzowej macicy. Cierpi na nią aż do 10% kobiet. Schorzenie to prowadzi do niedrożności jajowodów i utrudnionej implantacji zarodka w macicy.
 • Choroba Hashimoto czyli autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Schorzenie to zwiększa ryzyko poronienia, może też być przyczyną przedwczesnego porodu i krwotoków. Zaburzone wydzielanie hormonów utrudnia dojrzewanie komórek jajowych, powoduje nieregularne miesiączki i obniżenie poziomu libido.
 • Hiperprolaktynemia i wynikające z niej nadmierne wydzielanie prolaktyny prowadzi do zaburzeń miesiączkowania i bezowulacyjnych cykli.

Choć wspomniane schorzenia w istotny sposób wpływają na płodność, nie są równoznaczne z niepłodnością i nie pozbawiają kobiety szans na zajście w ciąże.

Podjęcie leczenia i stała kontrola stanu zdrowia są kluczowe dla zwiększenia możliwości prokreacyjnych.

Sami również mamy wpływ na płodność! Śledź nasz cykl blogowy,a już wkrótce dowiesz się, jak dietą możesz zwiększyć swoje szanse na posiadanie potomstwa.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*