Drżenie rąk – dlaczego trzęsą się ręce?

Drżenie rąk to popularne zaburzenie ruchowe, występujące bez względu na wiek. Najczęściej pojawia się w trakcie silnego wzburzenia emocjonalnego lub w czasie sytuacji stresowej, takiej jak ważny egzamin, rozmowa o pracę czy wystąpienie na konferencji.

Stres, jaki się wówczas pojawia, jest ciężki do opanowania i może objawiać się na wiele sposobów. Jednym z nich są trzęsące się ręce. Jednak ten objaw nie towarzyszy tylko stresującym sytuacjom.

Czasami może świadczyć o zaburzeniach metabolicznych lub chorobach toczących się w organizmie.

Drżenie rąk – dlaczego trzęsą się ręce?

Rodzaje drżących rąk

Istnieją cztery, podstawowe rodzaje drżących/trzęsących się rąk. Spoczynkowe pojawia się, gdy ręce swobodnie opadają i nie wykonują żadnej czynności. Statyczne (posturalne) występuje podczas unoszenia lub prostowania rąk.

Czynności te przeciwstawiają się sile grawitacji. Drżenie zamiarowe pojawia się, gdy pacjent chce wykonać jakiś konkretny ruch. Natomiast drżenie złożone jest połączeniem wszystkich poprzednich rodzajów.

Każdy z powyższych typów ma inne przyczyny i może świadczyć o różnych dolegliwościach.

Przyczyny trzęsących się rąk

W zależności od rodzaju drżenia można wyróżnić inne przyczyny tej dolegliwości. Rozpoznanie rodzaju trzęsienia się rąk może znacznie ułatwić uświadomienie sobie przyczyn tego problemu.

Przyczyny statycznego drżenia rąk

Statyczne drżenie rąk ma często podłoże fizjologiczne. Występuje we wszelkich sytuacjach stresowych: przed ważnymi wydarzeniami, rozmowami czy wystąpieniami.

Do przyczyn fizjologicznych należą również lęk, zmęczenie, intensywny wysiłek fizyczny, nadmiar kofeiny, zawartej w kawie lub – co gorsza – napojach energetycznych. Ponadto niektóre leki mogą powodować statyczne drżenie rąk, np.

cyklosporyna, haloperidol, metoklopramid, tioryzadyna, walpoinian sodu. Warto sprawdzić listę ostatnio zażywanych leków i upewnić się, czy przyczyna nie leży w zażywanych substancjach.

Trzęsące się ręce są również objawem odstawienia alkoholu i pojawiają się od jednego do trzech dni po ostatnim spożyciu. Do przyczyn statycznego drżenia rąk warto również zaliczyć niektóre zaburzenia metaboliczne: nadczynność tarczycy, uszkodzenia wątroby czy zatrucie metalami ciężkimi.

Przyczyny spoczynkowego drżenia rąk

Drżenie rąk – dlaczego trzęsą się ręce?

Spoczynkowe drżenie rąk może występować u chorych na Parkinsona lub w przypadku Parkinsona polekowego, który pojawia się u niektórych pacjentów leczonych neurotykami. Trzęsienie rąk u osób dotkniętych tą chorobą polega na zbliżeniu kciuka do palca wskazującego, potocznie nazywane kręceniem pigułek. Są to ruchy o niewielkiej częstotliwości i pojawiają się, gdy dłonie są w pozycji spoczynku, np. wzdłuż ciała podczas leżenia. Niestety w przypadku Parkinsona występują inne objawy współtowarzyszące: mikrografia, czyli stopniowe zmniejszanie liter w trakcie pisania. Utrudnia to odczytanie wykonanego przez chorego zapisu. Pozostałe objawy to spowolnienie ruchów ciała, sztywność i trudności w wykonywaniu ruchów biernych oraz charakterystyczne, szurający chód.

Przyczyny zamiarowego trzęsienia się rąk

Zamiarowe, trzęsące się ręce występują w przypadku uszkodzenia móżdżku. Najczęściej do tej sytuacji dochodzi podczas udaru, stwardnienia rozsianego, krwawienia lub guza.

Zamiarowe drżenie rąk przebiega jednostronnie, natomiast towarzyszą mu zaburzenia mowy i koordynacji ruchowej całego ciała.

Pojawiają się również problemy z wykonywaniem szybkich, naprzemiennych ruchów lub natychmiastowym zaprzestaniem jakiegoś ruchu.

Przyczyny złożonego trzęsienia się rąk

Złożone trzęsienie rąk może mieć kilka przyczyn. Jedną z nich jest drżenie psychogenne, które objawia się nagłym rozpoczęciem oraz nasila się, gdy chory skupia uwagę na tych drganiach. Ważne jest wówczas rozproszenie uwagi, aby atak zmalał na sile.

Inną przyczyną jest drżenie neurogenne, pojawiające się u chorych na cukrzycę, neuropatię nowotworową lub Zespół Guillaina-Barrégo. Te drgania mogą mieć różną częstotliwość. Choroba Wilsona to kolejny powód drżenia złożonego – tym razem u dzieci i młodych dorosłych. Towarzyszą jej objawy neuropsychiatryczne, ślinienie się, sztywność podczas chodzenia.

Drżenie Holmesa jest połączeniem drżenia zamiarowego, spoczynkowego i statycznego i może być objawem stwardnienia rozsianego lub udaru.

Nieznane przyczyny trzęsienia się rąk

Czasami drżenie rąk nie ma określonej przyczyny lub są one nie do końca znane. Z taką sytuacją mamy do czynienia w przypadku tzw. choroby drżących rąk.

Samoistne trzęsienie się dłoni rozpoczyna się przed 20. rokiem życia i nasila się w późniejszym okresie życia. Objawia się ono zarówno w ruchu, jak i w spoczynku.

Przyczyny tej dolegliwości nie są znane, chociaż mogą być za nią odpowiedzialne geny.

Jak opanować trzęsienie się rąk?

Drżenie rąk – dlaczego trzęsą się ręce?

W większości przypadków powodem drżenia rąk jest stres, emocje oraz inne przyczyny fizjologiczne. W takich sytuacjach można stosować ziołowe leki uspokajające. Warto również korzystać z technik relaksacyjnych, takich jak świadomy oddech czy medytacja. Drżenie rąk można wyeliminować, dbając o odpowiednią ilość snu, zdrową dietę, unikanie dużych dawek kofeiny. Jeśli jednak zastosowanie tych środków nie pomoże, warto skonsultować się z lekarzem, bo być może trzęsące się ręce są objawem groźnych chorób, które wymagają odrębnego leczenia.

Przygotuj się przed sytuacją stresową

Osoby, którym drżą/trzęsą się ręce w sytuacjach zawodowych i nie mogą tego opanować, powinny postarać się o jak najlepsze przygotowanie i zagospodarowanie czasem. Znacznie łatwiej jest opanować stres i drżenie dłoni, jeśli ma się pewność, że jest się gotowym na każdą sytuację.

Zobacz inne pozostałe teksty:

 • 5 Porad, Jak Poradzić Sobie Na Spotkaniu Networkingowym?Imprezy networkingowe to świetna okazja, aby poszerzyć swoją sieć kontaktów biznesowych. Dla wielu osób opanowanie stresu podczas takich spotkań jest bardzo dużym wyzwaniem, dlatego tak wielu z nich rezygnuje z uczestnictwa w tego typu meetingach.

Drżenie rąk – 4 możliwe przyczyny trzęsących się rąk

Drżenie rąk – dlaczego trzęsą się ręce?
fot. Fotolia

Tego typu dolegliwości choć statystycznie częściej przytrafiają się osobom starszym, nie omijają również ludzi młodych. Jeśli drżenie dłoni pojawia się u nich pod wpływem odwodnienia, głodu,  stresu, wypicia sporej dawki alkoholu lub kawy (a nawet mocnej czarnej herbaty) czy po wyjątkowo intensywnym wysiłku fizycznym,  nie ma powodów do niepokoju. To tzw.

fizjologiczne drżenie rąk, które w tego typu momentach występuje także u osób zdrowych i ustępuje samoistnie bez uszczerbku na zdrowiu. Problem pojawia się, jeśli takie objawy pojawiają się z dużą regularnością lub zaczynają z czasem przybierać na sile (ręce drżą coraz bardziej i trudno to opanować).

Wówczas warto zastanowić się nad tym, co stoi za dolegliwościami.

1. Niedobory magnezu

 • Objawy: Drżenie pojawia się i ustępuje czasem nawet kilka razy w ciągu dnia, pojawiają się też skurcze łydek.
 • Rada: Magnez stabilizuje działanie układu nerwowego, dlatego gdy jest go za mało pojawiają się objawy neurologiczne. W takiej sytuacji warto na początku postawić na naturalne źródła magnezu – produkty zbożowe, nasiona roślin strączkowych, orzechy, kakao. Gdy zmiana diety nie pomoże (na efekty trzeba czekać nawet 3 miesiące!), warto sięgnąć po magnez w tabletkach. 

2. Duże napięcie nerwowe/nerwica  

 • Objawy: Ręce drżą ci zazwyczaj, gdy jesteś w trudnej, stresowej sytuacji. Próba zaciśnięcia dłoni potęguje objawy.
 • Rada: Jeśli taka sytuacja zdarza się incydentalnie, możesz sięgnąć po zioła uspokajające (np. napar z melisy czy kozłka lekarskiego – łyżeczka suszu na szklankę wrzątku) lub ratować się aromaterapeutyczną kąpielą (np. w dodatkiem olejku lawendowego). Jeśli domowe sposoby nie zadziałają, poradź się lekarza. To może być nerwica – choroba, która wymaga leczenia!  

3. Nadczynność tarczycy

 • Objawy: Drżenie dłoni pojawia się gdy unosisz lub prostujesz ręce.
 • Rada: Warto o swoich objawach powiedzieć lekarzowi. Aby potwierdzić diagnozę, na początku wykonuje się badanie poziomu TSH. Jeśli jest obniżony, to prawdopodobnie mamy do czynienia z nadczynnością tarczycy. By mieć jednak pewność, konieczne są dalsze badania. W większości wypadków kuracja polega na przyjmowaniu leków przeciwtarczycowych.

4. Stwardnienie rozsiane (SM)

 • Objawy: Drżenie dłoni pojawia się, gdy chcesz wykonać jakąś konkretną czynność (tzw. drżenie zamiarowe).
 • Rada: Nie martw się na zapas, po prostu lepiej to sprawdź u neurologa (potrzebne skierowanie). Stwardnienie rozsiane zazwyczaj ujawnia się między 20. a 40. rokiem życia.

Tak jak w przypadku innych chorób, bardzo ważna jest wczesna diagnoza, bo wtedy łatwiej ustawić leczenie, które spowolni rozwój choroby.

Warto przeczytać również:

6 zmian na paznokciach, które świadczą o chorobie9 sygnałów, że przesadzasz z alkoholemNa czym polega tzw. nerwica natręctw?  

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Drżenie rąk – przyczyny i skuteczne leczenie (jak sobie pomóc)

 • Cierpisz na drżenie rąk?
 • W codziennym życiu powoduje to przykre uciążliwości?
 • Nie możesz bagatelizować tego problemu.
 • Dowiedz się, co może być jego przyczyną i jak sobie radzić z tą dolegliwością.
Leia também:  Guz nerki – przyczyny, objawy, leczenie guza na nerce

Zapisz się na bezpłatną konsultację psychologiczną

Drżenie rąk, czyli co?

Drżeniem określa się mimowolne, rytmiczne ruchy różnych części ciała. Najczęściej obserwuje się drżenia rąk, ale problem może też dotyczyć kończyn dolnych, głowy, tułowia, warg, brody czy języka.

Nieumyślny, pozostający poza kontrolą ruch mięśni rąk jest typowy u osób, które są zdenerwowane. W zaburzeniach lękowych jest to bardzo często spotykany objaw. Kiedy mowa o drżeniu w odniesieniu do lęków, zwykle nie chodzi tylko o ręce.

Typowe dla sytuacji stresujących jest gwałtowne kurczenie się i rozkurczanie różnych grup mięśni. Trząść mogą się całe ręce, nogi, wiele osób opisuje również drgania dochodzące z wnętrza – mówimy nawet, że ktoś „trzęsie się w środku” czy jest „cały roztrzęsiony”.

Drżenie rąk może być spowodowane przez wiele różnych przyczyn. Dlatego też warto odwiedzić lekarza. Przed wizytą nalepiej przez pewien czas poobserwować siebie i notować informacje o tym, kiedy drżenia się pojawiają, jak długo to trwa, w jakich sytuacjach występuje. Między innymi o to będzie pytał lekarz.

Drżenie rąk – powszechny objaw zdenerwowania

 1. Choć drżenie rąk może mieć wiele przyczyn i zwykle jest sygnałem, że dzieje się coś niepokojącego, nie ma jednak powodów do paniki.
 2. Jest to stosunkowo częsta przypadłość.
 3. Ręce trzęsące się przed ważnym egzaminem, randką z kimś, na kim nam bardzo zależy, czy publicznym wystąpieniem, to dość oczywiste objawy zdenerwowania.

Naturalne jest również to, że nie da się nad tym automatycznie zapanować. Ten rzucający się w oczy objaw zdenerwowania jest też jednym z takich, które powodują największy dyskomfort.

Trzęsienie się, czy drżenie rąk – powodem tego jest wzmożone wydzielanie adrenaliny. Ten hormon „walki lub ucieczki” to ewolucyjne narzędzie, którego rolą jest zapewnienie bezpieczeństwa w czasie zagrożenia. Wysoki poziom adrenaliny uaktywnia całe ciało: przyspiesza oddech i zwiększa ilość uderzeń serca, napina mięśnie.

W takich wypadkach rozwiązania są łatwe: opanowanie technik relaksacyjnych, lepsze przygotowanie się do zbliżającego się wydarzenia, podejście do sprawy zdroworozsądkowo.

Zwykle też problem mija natychmiast, gdy tylko znika przyczyna zdenerwowania, a powrót do formy jest łatwy i szybki. Zdarza się jednak, że drżenie rąk ma inne przyczyny i trwa znacznie dłużej, a proste metody nie przynoszą skutku.

Więcej o objawach nerwicy

Typy drżenia rąk

Wyróżnia się różne rodzaje drżenia, klasyfikuje się je w zależności od okoliczności, w jakich się pojawiają i wówczas wyróżnia się:

 • drżenie spoczynkowe (statyczne) – pojawia się w trakcie spoczynku,
 • drżenie posturalne (postawne) – pojawia się tylko, gdy chory przyjmuje określoną pozycję,
 • drżenie kinetyczne (zamiarowe) – ma miejsce w czasie dowolnego ruchu,
 • drżenie zadaniowe – występujące tylko w czasie wykonywania określonych czynności (pisanie, gra na instrumencie).

Ponieważ objawy te nie są jednorodne, często stosuje się inną klasyfikację, która uwzględnia nie tylko okoliczności, ale też inne cechy, takie jak różnice pomiędzy poszczególnym typami drżenia, ich częstotliwość czy amplitudę. Ta klasyfikacja wyróżnia drżenie fizjologiczne oraz drżenie patologiczne.

Drżenie fizjologiczne

Drżenie fizjologiczne dotyczy przede wszystkim kończyn górnych. Ma niską amplitudę i trudno je zauważyć. Gdy nasili się bardziej i staje się widoczne, mowa o drżeniu fizjologicznym wzmożonym.

Wzmożone drżenie fizjologiczne powstaje pod wpływem stresu (zdenerwowania, niepokoju), zmęczenia, wytężonej aktywności fizycznej, wychłodzenia, ale też pod wpływem pewnych leków czy substancji toksycznych. W leczeniu wzmożonego drżenia fizjologicznego konieczne jest ustalenie i usunięcie przyczyny, a doraźnie podaje się leki z grupy beta-adrenolityków.

Drżenie patologiczne

Z kolei w drżeniu patologicznym wyróżnia się drżenie idiopatyczne, nazywane samoistnym oraz drżenie towarzyszące innym chorobom (wtórne). Drżenie samoistne jest obustronne, dotyczy kończyn górnych, jest kinetyczne, stwierdza się je przy jednoczesnym braku innych objawów neurologicznych.

Jest to stosunkowo częste zaburzenie ruchowe, o podłożu genetycznym, które pojawia się w dzieciństwie lub między 35 a 45 rokiem życia i stopniowo postępuje.

Z kolei wśród drżeń wtórnych konieczne jest rozpoznanie pierwotnej choroby.

U osób młodych może to być stwardnienie rozsiane (towarzyszy mu również uczucie drętwienia, zmęczenie, osłabienie wzroku i pamięci, zawroty głowy, pogorszenie się koordynacji ruchów), u osób starszych choroba Parkinsona (drżenie jest rytmiczne, ma charakter spoczynkowy, ustępuje w momencie poruszenia się). Drżenie może być też objawem neuropatii obwodowej.

Na specjalną uwagę zasługuje drżenie psychogenne. Objawy tego zaburzenia mają nagły początek, obejmują jednocześnie obie ręce. Jego charakter jest złożony – jest kombinacją drżenia spoczynkowego, posturalnego i kinetycznego, może się zmieniać w czasie trwania choroby, pojawiają się też spontaniczne remisje. Podobny charakter mają drżenia towarzyszące zaburzeniom lękowym.

Drżenie rąk pod wpływem zaburzeń lękowych

U niektórych osób drżenie rąk pojawia się bez żadnej wyraźnej przyczyny, w zaskakujących momentach lub w czasie ataku paniki. Wówczas prawdopodobnie jest to powiązane z zaburzeniem lękowym.

Drżenie rąk jest często stwierdzanym objawem zaburzeń lękowych.

Pojawia się w różnych sytuacjach, szczególnie często wówczas, gdy masz wystąpić przed publicznością – w czasie prezentacji w ten sposób objawia się trudna do opanowania nerwowość.

Strach przed różnymi zagrożeniami, z jakimi mamy do czynienia w otaczającym nas środowisku, to naturalne i zdrowe uczucie. Dzięki niemu możemy szybko zareagować, a to zapewnia nam bezpieczeństwo.

Małe wydarzenia, ekscytujące czy przerażające – wszystkie wpływają na nasz organizm. Jego gwałtowna reakcja to sposób na radzenie sobie z nimi. Lęk jest potrzebny, dzięki niemu podejmujemy szybkie i trafne decyzje.

Problem zaczyna się wtedy, gdy taka reakcja organizmu pojawia się bez żadnych przyczyn lub z powodów, które z racjonalnego punktu widzenia nie powinny przerażać. Mówimy wówczas o zaburzeniach lękowych.

Jest kilka różnych zespołów, które zalicza się do nich, a którym towarzyszą drżenia:

 • uogólnione zaburzenie lękowe – drżenia mogą występować cały czas lub w trakcie nasilenia lękowych myśli,
 • napady lęku panicznego związanego z agorafobią lub niezwiązanego z agorafobią – drżenia towarzyszą atakom paniki, ale mogą też pojawić się wcześniej, wraz z niespokojnymi myślami,
 • fobie społeczne – ręce trzęsą się przed wystąpieniami publicznymi oraz w ich trakcie, a także na samą myśl o konieczności zmierzenia się z sytuacją, która budzi obawy,
 • zespół stresu pourazowego – to reakcja na głośne dźwięki kojarzące się z traumą będącą przyczyną zespołu (np. dźwięk tłukącego się szkła, klakson samochodu, wystrzały).

Wszystko o nerwicy lękowej

Jak sobie radzić z drżeniem rąk – 7 sposobów

Drżenia występują wskutek pojawiania się we krwi dużej ilości adrenaliny, jest to proces nad którym nie można w żaden sposób zapanować, ponieważ dzieje się to poza kontrolą naszego mózgu. Najsensowniejszą metodą radzenia sobie z tym jest wyleczenie zaburzeń lękowych, zanim jednak to nastąpi, można próbować łagodzić drżenia za pomocą kilku skutecznych technik.

1. Ćwiczenia fizyczne

Ponieważ zaburzeniom lękowym towarzyszy gwałtowny wyrzut adrenaliny, ciało reaguje na to w specyficzny sposób: wzrasta ciśnienie, krew krąży szybciej, przyspiesza oddech, a mięśnie się napinają. To właśnie to napięcie jest odpowiedzialne za trzęsienie się rąk.

Dobrą i sprawdzoną metodą jest wzmożona aktywność fizyczna. Pozwala ona wyregulować poziom adrenaliny, co znacząco wpływa na poziom odczuwanego napięcia, a co za tym idzie, także lęku. Dzięki ćwiczeniom mięśnie się męczą, co pozwala na zredukowanie nadmiaru energii.

W czasie biegania uwalniają się endorfiny – hormony, które wpływają kojąco na samopoczucie, wywołują stan zadowolenia. Intensywne uprawianie sportu pomaga też zapanować nad oddechem, co jest kolejnym sposobem na zapanowanie nad drżeniem rąk.

2. Ćwiczenia oddechowe

Podczas wysiłku fizycznego konieczne jest umiejętne oddychanie. Jest ono znaczące także w zaburzeniach lękowych i ma wpływ na drżenie rąk. Kiedy pojawia się niepokój, a oddech staje się szybszy, łatwo może dojść do hiperwentylacji

W stanie hiperwentylacji dochodzi do zaburzenia równowagi pomiędzy tlenem, a dwutlenkiem węgla we krwi. Pojawia się zasadowica, czyli zakłócenie równowagi kwasowo-zasadowej we krwi i towarzyszące jej objawy: drętwienie skóry wokół ust, mrowienie rąk i nóg, drżenie rąk, fale zimna i gorąca oraz zawroty głowy.

Aby zapobiegać hiperwentylacji i do niej nie dopuszczać należy regularnie wykonywać ćwiczenia oddechowe. Powinny one odbywać się codziennie po 15 – 20 minut i składać z następujących faz:

 • powolny wdech trwający 5 uderzeń serca,
 • zatrzymanie w płucach powietrza na 7 uderzeń serca,
 • długi wydech trwający do 9 uderzeń serca.

Ćwiczenia takie można połączyć z medytacją, która jest również sposobem na walkę z niepokojem czy poważniejszymi zaburzeniami lękowymi.

Leia também:  Ganglion na nadgarstku – przyczyny, objawy i leczenie

3. Uzupełnienie niedoborów magnezu

Ten pierwiastek chemiczny ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Zalicza się go do makroelementów, ponieważ związki magnezowe tworzą układ kostny, znajdują się w komórkach mięśni i w pozostałych tkankach organizmu, w tym krwi i komórkach układu nerwowego.

Normy określają, że odpowiednie stężenie tego pierwiastka we krwi mieści się między 0,75–0,95 mmol/l (1,8–2,3 mg/dl) (oczywiście zależy to również od wieku). Mniejsza ilość jest sygnałem, że pojawił się niedobór magnezu. Jeśli jest on znaczny, pojawia się szereg objawów:

 • nasilona pobudliwość nerwowo-mięśniowa,
 • osłabienie, szybkie męczenie się,
 • zaburzenia pracy serca.
 • bolesne skurcze,
 • pogorszenie stanu włosów i paznokci,
 • pocenie się,
 • drżenia powiek i warg.

Zbyt niski poziom magnezu może być zatem przyczyną tego, że objawy zaburzeń lękowych stają się bardziej uciążliwe, odpowiada również za niekontrolowane drżenia. Ponieważ w przypadku zażywania leków czy suplementów diety zawsze istnieje ryzyko przedawkowania, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest spożywanie produktów naturalnie bogatych w ten pierwiastek.

Do produktów o dużej zawartości magnezu należą:

 • zielone warzywa liściaste, takie jak szpinak,
 • makrela, dorsz,
 • warzywa strączkowe (fasola, groch, soja),
 • orzechy i ziarna (migdały, nerkowce, sezam, słonecznik, orzeszki ziemne),
 • zboża nierafinowane (mąka i pieczywo razowe),
 • woda mineralna,
 • kakao i gorzka czekolada,
 • owoce: banany, daktyle.

Konieczne jest uzupełnienie diety o wyżej wymienione składniki lub rozważenie dodatkowej suplementacji w postaci doustnych, dobrze przyswajalnych preparatów magnezowych.

Zioła na nerwicę – praktyczny przegląd

4. Nawodnienie

Prawidłowe nawodnienie organizmu to sprawa ważna nie tylko dla osób uprawiających sport. Odpowiednie ilość wody jest niezbędna, aby mogły prawidłowo funkcjonować wszystkie narządy. Choć na pozór sprawa jest prosta – pij wtedy, gdy czujesz pragnienie – to mimo tego, wiele osób nie dba w wystarczającym stopniu o to, ile wody wypija.

Oznaki niedoboru wody w organizmie:

 • bóle mięśni, skurcze, drżenia – postępują one wraz ze zwiększającym się deficytem wody,
 • zaburzenia pracy serca – bije ono szybciej, pojawiają się palpitacje,
 • zmniejszona elastyczność skóry – jeśli złapiesz fałd skóry i puścisz, powinna ona szybko powrócić do pierwotnego stanu, gdy dzieje się to wolniej, może oznaczać niedobory,
 • kolka, ból brzucha, zatwardzenie – organizm odzyskuje każdą ilość wody, także z jelit, co może być przyczyną problemów gastrycznych,
 • spadek ciśnienia krwi,
 • zmiana koloru moczu – staje się znacznie bardziej zagęszczony, a zatem ciemniejszy.

Woda to ważny składnik każdego procesu metabolicznego, jaki ma miejsce w organizmie. Dzięki niej transportowane są składniki odżywcze do komórek, a usuwane szkodliwe produkty przemiany materii.

Można się spotkać z opinią, że dorosły człowiek powinien wypijać 2 litry wody dziennie. Tymczasem dzienna dawka wody niezbędnej do tego, żeby wszystko funkcjonowało jak należy, jest zależna od wielu czynników: płci, wieku, stylu życia, temperatury powietrza.

Dlatego w kwestii nawodnienia należy się kierować pragnieniem – jeśli je czujesz, to pierwszy sygnał, że należy uzupełnić poziom płynów. Powinno się pić przede wszystkim wodę, ale oprócz tego może to być sok, herbata, czy zjedzona zupa. Nie należy nadużywać kawy, ponieważ kofeina zwiększa potrzebę wydalania moczu.

5. Relaksacja

Skuteczna walka ze stresem może być naprawdę trudna, szczególnie, jeśli stresujących sytuacji jest dużo i nie mamy na nie żadnego wpływu. Mimo to należy szukać okazji do tego, żeby porządnie się zrelaksować i odpocząć.

Taką chwilą tylko dla siebie może być kąpiel, najlepiej z dodatkiem olejków aromatycznych. Działanie uspokajające mają olejki eteryczne z lawendy, melisy, pomarańczy czy drzewa sandałowego. Wystarczy dolać od 10 do 15 kropli do wanny z ciepłą (temperatura około 38°C) wodą.

Relaksująco działa także spacer, medytacja, ćwiczenia jogi. Wiele osób znajduje ukojenie w wykonywaniu drobnych prac ręcznych, takich jak szydełkowanie, robienie na drutach, majsterkowanie.

Najlepsze techniki i ćwiczenia relaksacyjne

6. Zajęte ręce i zajęta głowa

Sposobem, które może pomóc doraźnie, jest noszenie w kieszeni piłeczki odstresowującej – jest to niewielka kulka o różnym wypełnieniu. Jej ściskanie i ugniatanie pomaga wyładować emocje, ale też pozwala na zajęcie czymś rąk. Zamiast piłeczki, która jednak może przyciągać uwagę rozmówcy, może to być jakiś drobiazg – przyszyty do kieszeni guzik czy choćby długopis.

Kiedy skupisz się mocno na jakiejś zewnętrznej rzeczy, zwykle słabiej odczuwasz sygnały płynące z wnętrza ciała. Jeśli ręce drżą Ci przy przenoszeniu szklanki, to im bardziej się skupiasz na tym drżeniu, tym silniejsze się ono staje, a w Tobie narasta irytacja i frustracja, co jest przyczyną kolejnych objawów somatycznych, które wywołują niepokój i tak „błędne koło lęku” się zamyka.

Dobrym sposobem jest skupienie swojej uwagi na czymś innym – zamiast patrzeć na niesiony przedmiot, skup się na miejscu, do którego go niesiesz. Skuteczne może być też skupianie się na kolejnej czynności, którą masz zamiar wykonać.

7. Terapia

Drżenie rąk w zaburzeniach lękowych nie jest pierwotną przyczyną problemu. Nie jest bowiem zaburzeniem samym w sobie, ale objawem. Dlatego też konieczne jest leczenie przyczyny. Zamiast skupiać się na nim – nawet jeśli w tej chwili najbardziej utrudnia Ci on życie – skup się na swoim lęku i jego leczeniu.

Najskuteczniejsza jest psychoterapia, szczególnie terapia poznawczo-behawioralna (CBT). Dzięki niej otrzymasz wiele narzędzi, które pomagają kontrolować procesy myślowe będące przyczyną lęków. Wiele możesz zrobić również samemu. Drżenie rąk nie musi być Twoim towarzyszem na zawsze!

Jak możesz sobie pomóc

Źródła

 • Bötzel, K., Tronnier, V., & Gasser, T. (2014). The differential diagnosis and treatment of tremor, Deutsches Arzteblatt international, 111(13), 225–236.
 • Bhidayasiri R., (2005), Differential diagnosis of common tremor syndromes, Postgraduate Medical Journal 2005;81:756-762.
 • Habib-ur-Rehman N.A., (2000), Diagnosis and Management of Tremor, Arch Intern Med. 2000;160(16):2438–2444.
 • Siemieński, M., (2007), Drżenie samoistne, Forum Medycyny Rodzinnej, 1(3), 250-254.
 • Skotnicka, J., (2013), Analiza zaburzeń polskich żołnierzy po stresie traumatycznym po powrocie z misji stabilizacyjnej w Iraku, Psychiatria Polska, 2013, 47 (6), 1065-1075.
 • Bancerz, B., Duś-Żuchowska, M., Cichy, W., & Matusiewicz, H. (2012). Effect of magnesium on human health, Gastroenterology Review/Przegląd Gastroenterologiczny, 7(6), 359-366.

Polecane artykuły

Drżą ci ręce? Sprawdź, dlaczego i co można na to poradzić

Jeżeli zauważasz, że drżą ci ręce, w twoim ciele dzieje się coś niepokojącego. Nie jest to powód do paniki, gdyż przyczyn może być wiele.

Gdy odwiedzisz lekarza, zainteresuje się on prawdopodobnie częstotliwością występowania tego objawu, okolicznościami, w jakich się pojawia, czasem jego trwania, a także tym, w jakich sytuacjach ustępuje.

Możesz mu pomóc, analizując wcześniej powyższe kwestie.

Dlaczego drżą ci ręce?Drżenie rąk to dość częsta przypadłość. Czasami chodzi nawet o podekscytowanie czy stres przed klasówką lub ważną rozmową w pracy, czyli po prostu o silne emocje. W takich sytuacjach jest to odpowiedź organizmu na sytuacje, które podświadomość uznaje za stresowe.

Najbardziej doraźnym rozwiązaniem jest tu zazwyczaj uporanie się z przyczyną problemu (np. niektórym wystarczy po prostu przygotować się do testu) i kilka technik relaksacyjnych. Innym razem bywa to brak określonych składników odżywczych. Na to pomaga wprowadzenie odpowiednich składników do diety oraz suplementacja.

Z drugiej strony, zdarza się, że drżenie rąk sygnalizuje poważną chorobę, której nie można ignorować.

Scharakteryzuj rodzaj drżeniaWśród rodzajów drżenia rąk wyróżniamy to o charakterze: posturalnym, spoczynkowym, zamiarowym i kinetycznym. Drżenie posturalne ma związek z przyjmowaniem określonych pozycji ciała (np.

wyprostowana ręka). Drżenie spoczynkowe, jak można się domyśleć, pojawia się wówczas, gdy nie wykonujemy żadnych ruchów. Drżenie zamiarowe dotyczy określonych czynności, którym zawsze towarzyszy.

Natomiast drżenie kinestatyczne odnosi się do aktywności ruchowej.

Drżenie rąk jako odrębna przypadłośćDrżenie rąk jako dolegliwość sama w sobie ma podłoże genetyczne, związane z mutacją genu (dziedziczenie autosomalne dominujące). Obserwujemy tu drżenie kinetyczne. Często ujawnia się ono dopiero w średnim wieku.

Przypadłość tę określa się jako drżenie samoistne. Dotyczy ono obu rąk, ale też głowy, warg i języka. W bardzo posuniętych przypadkach – również kończyn dolnych. Częstotliwość drżenia plasuje się tu na poziomie 8–12 Hz.

Natomiast, zgodnie z obecną wiedzą, przyczyną nie są tu nieprawidłowości związane z samą strukturą układu nerwowego. Żeby dokonać rozpoznania choroby, pomocna jest informacja o tym, że drżenia występują przez okres przynajmniej 3 lat oraz ustępują po wypiciu napoju alkoholowego.

Tego ostatniego nie można traktować jako leku, a jedynie jako pomoc w ustaleniu właściwej diagnozy.

Drżenie jako objawU osób młodych drżenie rąk może sygnalizować stwardnienie rozsiane. Wiąże się ono również z drętwieniem kończyn górnych, uczuciem zmęczenia, pogorszeniem się wzroku i pamięci, zawrotami głowy, trudnościami w mówieniu, z koordynacją ruchów oraz połykaniem. Chorzy odczuwają przygnębienie, dopadają ich stany depresyjne i spada im libido.

Leia também:  Ból warg sromowych (sromu) – jakie są przyczyny?

Może również dojść do uszkodzenia nerwów obecnych w kończynach. Wówczas mówimy o neuropatii obwodowej. Jest to przypadłość o charakterze mechanicznym. Drżenie bywa również konsekwencją przyjmowania określonych leków, środków psychoaktywnych lub odnosi się do nerwicy.

Ponadto, gdy drżenie ma charakter spoczynkowy, rytmiczny i ustępuje, gdy dotknięta zaburzeniem osoba, zaczyna poruszać rękami, może świadczyć to o chorobie Parkinsona.

Takie drżenie przypomina obracanie niewidzialnego przedmiotu pomiędzy kciukiem i palcem wskazującym.

Dodatkowo zauważamy i obserwujemy drżenie głowy i nóg, pochylenie całego korpusu do przodu, powłóczenie przy chodzeniu, niższe niż zwykle tempo mowy i ruchów.

Leczenie drżenia rąkBy poradzić sobie z takim problemem, powinno się unikać czynników, które mogą wywoływać drżenie lub je potęgować (stres, kofeina, niewystarczająca ilość snu i zaniedbana regeneracja organizmu, bardzo intensywny wysiłek fizyczny, niedostosowany do możliwości trenującej osoby). Dodatkowo podaje się środki farmakologiczne, odpowiednie na właściwą przypadłość związaną z drżeniem.

O drżeniu rąk wiemy coraz więcej. Dzięki temu lekarze mogą opracowywać coraz to nowe sposoby, jak sobie z nim radzić. Gdy to zaburzenie dotyczy nas lub naszych bliskich, warto zasięgnąć nieco informacji, choć oczywiście życzylibyśmy sobie, żeby ta wiedza nie była nam przydatna w praktyce.

Wsparcie redakcyjne od:

Dlaczego drżą mi ręce?

Źródło: Fotolia

To bardzo uciążliwy problem wielu mężczyzn, często wywołujący zawstydzenie i przeszkadzający w wykonywaniu codziennych obowiązków. Przyczyny drżenia rąk bywają różne. Niektórzy tak właśnie reagują na nerwowe sytuacje, ale dolegliwość może być także powodowana nadużywaniem alkoholu czy poważnymi chorobami.

Najczęstszą przyczyną drżenia rąk jest stres, którego niestety nie brakuje w naszym codziennym życiu. Egzamin, spotkanie z ważnym kontrahentem, rozmowa kwalifikacyjna – w takich sytuacjach często nie potrafimy opanować zdenerwowania, co objawia się przyspieszonym biciem serca, spoconą skórą, uczuciem duszności, a także mrowieniem i drżeniem kończyn.

Czasem nerwica może przybrać postać fobii. “Nie znoszę kontaktów z innymi ludźmi. Wielkim problemem jest nawet podpisanie dokumentu w obecności urzędnika, bo strasznie trzęsą mi się wtedy dłonie” – opisuje Adam. Jeśli drżenie rąk zdarza się incydentalnie warto sięgnąć po zioła uspokajające i wziąć gorącą kąpiel. Gdy domowe sposoby okażą się nieskuteczne, należy odwiedzić terapeutę.

Za dolegliwość może odpowiadać nie tylko podwyższony poziom stresu, ale także niedobór magnezu. Dlatego trzeba zadbać o to, by nasza dieta była bogata w ten pierwiastek i włączyć do jadłospisu pestki dyni, otręby pszenne, kakao, czekoladę, migdały, kaszę gryczaną, fasolę, groch, płatki owsiane, szpinak i banany.

Trzęsące się ręce sygnalizują niekiedy problem z alkoholem. W filmie “Uprowadzenie Agaty” lekarz ze szpitala psychiatrycznego pyta pacjenta, który nie potrafi powstrzymać drżenia dłoni: “Dużo pan pije?”. “Połowę rozlewam” – odpowiada mężczyzna. Scena niewątpliwie jest zabawna, ale wielu osobom na pewno nie jest do śmiechu.

Długotrwałe spożywanie alkoholu powoduje poważne zmiany w metabolizmie organizmu. Dlatego po kilkunastu godzinach od zaprzestania picia pojawia się tzw. zespół abstynencki.

Do jego charakterystycznych objawów należy drżenie rąk (lub całego ciała), zaburzenia świadomości, wzmożona potliwość, nudności, wymioty czy biegunka.

Niekiedy rośnie też ciśnienie krwi, a bardzo poważną konsekwencją zagrażającą nawet życiu bywa odwodnienie organizmu oraz wypłukanie niezbędnych elektrolitów.

Drżenie rąk bywa też wynikiem odstawienia długo zażywanych leków i innych substancji, m.in. amiodaronu, cyklosporyny, kofeiny, kokainy, litu, metoklopramidu, nikotyny, tiorydazyny i walproinianu.

Choć alkohol często bywa sprawcą drżenia rąk, w niektórych wypadkach potrafi je… powstrzymać. Tak dzieje się w przypadku tzw. samoistnego drżenia rąk, którego przyczyny medycyna wciąż nie poznała. Prawdopodobnie schorzenie dziedziczymy razem z genami.

Problem nie jest zazwyczaj zbyt dotkliwy, choć niekiedy potrafi utrudnić codzienne czynności, np. pisanie czy korzystanie ze sztućców. Objawy ustępują w spoczynku lub właśnie po spożyciu alkoholu.

Drżenie rąk bywa również sygnałem poważniejszych awarii w ośrodkowym układzie nerwowym, który odgrywa niezwykle istotną rolę koordynatora podstawowych czynności życiowych organizmu.

Niekontrolowane skurcze mięśni dłoni, nóg, żuchwy i twarzy, a także nadpotliwość, poczucie osłabienia i skłonność do szybkiego męczenia mogą zwiastować początki choroby Parkinsona. Jej przyczyną jest stopniowe zwyrodnienie tzw. istoty czarnej, czyli zakątka w mózgu odpowiedzialnego za prawidłową koordynację ruchów i odpowiednią sztywność mięśni.

Drżenie rąk może również powodować stwardnienie rozsiane – przewlekła, powoli postępująca choroba ośrodkowego układu nerwowego. Jej przyczyny wciąż nie są znane.

Jedni naukowcy winią wirusa, inni przekonują, że jest to schorzenie autoimmunologiczne, a niektórzy podkreślają podatność genetyczną. Zniszczenie tzw.

meliny, czyli osłonki włókien nerwowych rdzenia kręgowego i mózgu powoduje zaburzenia przewodzenie impulsów nerwowych, a to z kolei prowadzi do drętwienia i drżenia kończyn, niedowładów, zaburzeń koordynacji, chodu, oddawania moczu, a także impotencji.

Z czasem dochodzi do pogorszenia wzroku lub słuchu, a niekiedy do zaburzeń pamięci, orientacji i trudności w mówieniu. W łagodzeniu dolegliwości stosowane są różne leki, ale ich skuteczność wciąż pozostawia wiele do życzenia.

Rafał Natorski / PFi, facet.wp.pl

Sasha Grey napisała książkę erotyczną ]( http://ksiazki.wp.pl/tytul,Klub-Julietty-czyli-pornografia-dla-grafomanow,wid,21056,wiadomosc.html )

Dlaczego ręce drżą? | Gabinety NeuroCor

Drżenie to rytmiczny, niezależny od woli chorego ruch określonej części ciała – najczęściej rąk, ale może też dotyczyć głowy, brody, ramion, kończyn dolnych.

Drżenie rąk może być symetryczne (od początku występuje i jest podobnie nasilone w obu kończynach) lub asymetryczne (dotyczy tylko jednej kończyny lub zaczyna się w jednej i nawet kiedy dołącza się drżenie drugiej ręki, w tej pierwszej drżenie pozostaje bardziej nasilone). Drżenie zwykle ma początek stopniowy, czasami trudny do uchwycenia.

Niekiedy utrzymuje się na jednym poziomie, niekiedy nasila się z czasem. Drżenie może mieć różne przyczyny: może być objawem wielu chorób neurologicznych, ale może też być wywołane przez leki lub zaburzenia hormonalne (wtedy ma zwykle charakter przemijający) lub może występować u osób zdrowych (tzw.

drżenie fizjologiczne – ma ono charakter łagodny i nie ogranicza sprawności pacjenta). W przypadku zaobserwowania u siebie drżenia należy udać się do specjalisty neurologa, który określi jakie mogą być najbardziej prawdopodobne przyczyny drżenia, w razie potrzeby zaleci odpowiednie badania dodatkowe i zaproponuje leczenie.

Poniżej krótko scharakteryzowano najczęstsze przyczyny i rodzaje drżenia:

Drżenie samoistne – jest to stosunkowo częsta, przewlekła choroba, której głównym objawem jest drżenie. Najczęściej jest to drżenie rąk, chociaż w przebiegu choroby może także występować drżenie głowy lub głosu.

Drżenie typowo dotyczy obu rąk i występuje podczas dłuższego utrzymywania kończyny w jednej pozycji, np. po wyciągnięciu rąk do przodu (jest to tzw. drżenie posturalne). Występuje także podczas ruchu (nazywamy je wtedy drżeniem kinetycznym), natomiast rzadko w spoczynku.

Drżenie samoistne może zaczynać się w każdym wieku, ale najczęściej pojawia się po 60 roku życia. Ma charakter powoli postępujący i wieloletni przebieg.

Charakterystyczne dla tej postaci drżenia jest poprawa po alkoholu (niewielka ilość alkoholu powoduje zmniejszenie nasilenia drżenia) oraz częste występowanie podobnego drżenia u członków rodziny chorego (drżenie samoistne jest częściowo uwarunkowane genetycznie).

Drżenie w chorobie Parkinsona – w chorobie Parkinsona, inaczej niż w drżeniu samoistnym, oprócz drżenia występuje szereg innych objawów ograniczających sprawność chorego: spowolnienie ruchowe, sztywność mięśni, zaburzenia chodu, upadki, sylwetka pochylona do przodu, niewyraźna mowa, zubożenie mimiki twarzy. Drżenie w tej chorobie jest typowo asymetryczne, tj. zaczyna się i pozostaje bardziej nasilone w jednej ręce. Jest to drżenie spoczynkowe, czyli pojawia się kiedy kończyna jest w bezruchu. Nasila się w sytuacjach stresowych i podczas chodzenia. Drżenie obejmuje często w największym stopniu kciuk i palec wskazujący – pacjent wykonuje ruchy jakby liczył pieniądze lub obracał między palcami pigułki (określa się to drżenie właśnie jako drżenie typu „kręcenia pigułek”).

Drżenie polekowe – przewlekłe przyjmowanie niektórych leków, może powodować wystąpienie drżenia rąk. Zwykle jest to drżenie symetryczne. Często ma charakter posturalny, tj.

pojawia się podczas dłuższego utrzymywania kończyn w jednej pozycji, jak np. rąk wyciągniętych do przodu, może też występować podczas ruchu.

Niektóre leki predysponują do drżenia spoczynkowego, przypominającego drżenie parkinsonowskie.

Drżenie w chorobach endokrynologicznych

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*