Drżenie powieki – jakie są przyczyny drgającej powieki?

Skargi na drżenie powieki należą do bardzo częstych w praktyce lekarza okulisty. Jest to z pewnością dolegliwość bardzo dla pacjenta irytująca. Jak jej zaradzić?

Najczęstszą przyczyną drżenia powiek jest niedobór magnezu objawiający się nadmiernymi skurczami różnych grup mięśni (również tych kontrolujących pracę powiek).

Jeśli drżenie powieki ma faktycznie źródło w niedoborze magnezu – problem można łatwo rozwiązać kupując dobry preparat z tym pierwiastkiem. W trakcie wyboru zwróćmy uwagę na zawartość kationów magnezu (Mg2+), a nie całego związku, w jakim ten pierwiastek występuje w konkretnym preparacie handlowym.

Podkreślona na niektórych opakowaniach zawartość soli mineralnych, to nie to samo, co zawartość jonów.

Związki organiczne

Warto też zwrócić uwagę na kolejny szczegół – źródło magnezu. Minerały pochodzą bowiem z różnych związków. Na opakowaniu możemy dostrzec takie nazwy jak np.: tlenek, chlorek lub węglan.

Magnez najlepiej przyswaja się jednak ze związków organicznych takich jak: asparaginian, cytrynian, mleczan czy chelat aminokwasowy. Ważnym składnikiem tego typu preparatów jest też witamina B6. Suplementacja to jednak nie stanowczo nie wszystko.

Pamiętajmy, że najlepsze efekty osiągniemy odpowiednio modyfikując naszą dietę (np. odstawiając kawę  i inne używki oraz wprowadzając do każdego posiłku więcej produktów bogato magnezowych).

Inne przyczyny drżenia powiek

Bardzo często drganie powieki towarzyszy mikrourazom rogówki przy suchym oku. Pomocne może okazać się wówczas wystarczające nawilżanie gałki ocznej przez stosowanie dobrych sztucznych łez np. z hialuronianem sodu, niezawierających konserwantów. Bywa, że drżenia mają także podłoże stresowe.

Wówczas może pomóc okresowe stosowanie łagodnych, ziołowych preparatów zawierających melisę czy korzeń kozłka. W niektórych przypadkach konieczne są jednak silniejsze leki uspokajające wydawane na podstawie recepty. Niekiedy drżenie powiek zbiega się ze stosowaniem lub odstawieniem określonych leków.

Konsultacja neurologiczna

W rzadkich przypadkach okazuje się konieczna wnikliwa neurologiczna diagnostyka. Przykładem mogą być mioklonie powiek.

wróć do bloga czytaj kolejny

 • Drżenie powieki – jakie są przyczyny drgającej powieki? kapsułki, zmęczenie, skurcze 17.99 zł
 • Drżenie powieki – jakie są przyczyny drgającej powieki? krople, podrażnienie, świąd, alergia, zaczerwienienie, suchość 16.99 zł
 • Drżenie powieki – jakie są przyczyny drgającej powieki? krople, podrażnienie, zaczerwienienie, suchość 16.99 zł
 • Drżenie powieki – jakie są przyczyny drgającej powieki? krople, podrażnienie, suchość 12.99 zł

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

 • Drżenie powieki – jakie są przyczyny drgającej powieki? Prawidłowe widzenie jest jednym z kluczowych elementów w efektywnym procesie edukacji dziecka. Tymczasem, okazuje się, że znaczna część dzieci w wieku szkolnym ma problemy ze wzrokiem. To z kolei przekłada się na trudności z nauką, a nawet problemy wychowawcze. W przeciwieństwie do osób dorosłych z zaburzeniami widzenia, dzieci rzadko same zgłaszają tego typu problemy. Powody są prozaiczne – często nie są po prostu świadome, że można widzieć lepiej. Dlatego to rodzice powinni być szczególnie czujni. Oczywiście ważne jest nie tylko reagowanie na alarmujące sygnały, ale również profilaktyka…
 • Drżenie powieki – jakie są przyczyny drgającej powieki? Aktywność fizyczna w ramach zajęć WF jest niezwykle istotna dla prawidłowego rozwoju dziecka. Rodzice nie powinni z niej tak łatwo rezygnować, zwłaszcza, że skutki mogą być dramatyczne (otyłość, podwyższone ciśnienie tętnicze, wady postawy, niska wydolność organizmu). Niekiedy istnieją jednak uzasadnione przesłanki zdrowotne ku podjęciu takiej decyzji. Czy są wśród nich dolegliwości okulistycznej natury?
 • Drżenie powieki – jakie są przyczyny drgającej powieki? Większość pacjentów kojarzy jaskrę wyłącznie z podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym. Tymczasem tak naprawdę mianem jaskry określa się wieloczynnikową grupę chorób, których wspólnym mianownikiem jest postępująca neuropatia (uszkodzenie) nerwu wzrokowego, a w efekcie ubytki w polu widzenia lub nawet nieodwracalna utrata wzroku (dlatego tak ważne są regularne kontrole okulistyczne). Owszem, podstawowym czynnikiem ryzyka powstania tej neuropatii jest zbyt wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe (jego statystyczna norma wynosi od 10 do 21 mm Hg). U części pacjentów nie ma jednak związku między jego wysokością a progresją neuropatii nerwu wzrokowego. Mowa wówczas o tzw. jaskrze normalnego ciśnienia.
 • „Jestem krótkowidzem”, „Jestem dalekowidzem” – takie określenia oddziałują na naszą wyobraźnię i rzadko pojawia się problem z ich zrozumieniem. Nieco inaczej jest z astygmatyzmem (zwanym również niezbornością). Tymczasem to powszechnie występująca wada wzroku. Uważa się, że nawet ponad dwie trzecie osób dorosłych ma astygmatyzm. Oczywiście astygmatyzm może być krótkowzroczny i nadwzroczny, czyli, mówiąc potocznie, minusowy i plusowy. Co jest zatem istotą tej wady wzroku? Jak można ją korygować?
 • Noworodek widzi jedynie mglisty zarys tego, co osoba dorosła. Do końca pierwszego roku życia rozwój tych początkowo niedoskonałych funkcji widzenia przechodzi imponującą, wręcz etapową przemianę. Warto znać poszczególne stadia i wiedzieć jak wspierać doskonalenie się tego procesu. Czy rzeczywiście mądrym rozwiązaniem są kolorowe karuzele i pstrokate zabawki wieszane nad dzieckiem już w pierwszych dniach jego życia? A może lepsze są dla niego te nieskomplikowane, czarno-białe?
 • Powszechnie przyjmuje się, że słońce wpływa niezwykle korzystnie na nasze zdrowie. Można tu przytoczyć szereg artykułów naukowych na temat jego oddziaływania choćby na nasz układ kostny czy odpornościowy. Oczywiście rozwinęła się także świadomość jakie może mieć skórne konsekwencje nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV (nie tylko w kwestii ewentualnych zmarszczek). Nadal jednak raczkuje wiedza na temat wpływu promieni słonecznych na kondycję narządu wzroku. Jaki wpływ ma słońce na nasze oczy? Jak je chronić? Czy warto zakupić okulary przeciwsłoneczne lub okulary fotochromatyczne?

Drganie powieki – jakie mogą być przyczyny? – Czytelnia apteki Cefarm24

Do drgania powieki dochodzi w momencie skurczu mięśnia okrężnego oka. Najczęstsze przyczyny drgania powieki to:

 1. Stres – kiedy prowadzisz intensywny tryb życia, problemy Cię przytłaczają, a Twoja praca wiąże się z wieloma wyzwaniami, organizm zaczyna się “buntować”. Jednym z objawów tego stanu rzeczy jest właśnie skacząca powieka. Warto w takiej sytuacji postawić na ćwiczenia relaksacyjne, medytacje, spacery oraz dowiedzieć się, jak sobie radzić ze stresem.
 2. Zmęczenie – brak snu oraz przewlekłe zmęczenie prowadzą do odwodnienia organizmu, co z kolei przyczynia się do większych drgań w obrębie oka. Pamiętaj, że dorosły człowiek potrzebuje ok. 8 godzin snu, aby organizm zregenerował się. Nie ma nic dziwnego w tym, że po kilku “zarwanych” nockach powieki drgają – to oznaka wycieńczenia. Pamiętaj również, iż trzeba ograniczyć czas spędzony przy sprzęcie elektronicznym. Gdy oko jest zmęczone, zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia skurczu powiek.
 3. Nadmiar kawy i alkoholu – używki przyczyniają się do wystąpienia niekontrolowanego drżenia mięśni w kończynach, a także wokół oka. Należy odstawić je np. na miesiąc i obserwować efekty.
 4. Niedobory mikroelementów – intensywny tryb życia czy nadmiar alkoholu bądź tytoniu prowadzi też do sytuacji, gdy w organizmie brakuje kluczowych pierwiastków, jak m.in. magnez, potas, czy wapń. Jeżeli cierpisz na niedobór magnezu, dodatkowo mogą wystąpić skurcze mięśni w nogach, marznięcie stóp i dłoni oraz bóle głowy. Z kolei o niedoborze wapnia, oprócz drgających powiek, mogą świadczyć inne skurcze na twarzy oraz problemy z koordynacją ruchową dłoni. Natomiast zbyt niski poziom potasu objawia się np. kołataniem serca i częstymi zmianami nastroju.
 5. Ciąża – część kobiet skarży się na drganie powiek w trakcie trwania ciąży. Z reguły wynika to ze zbyt małych ilości magnezu oraz potasu w organizmie, ponieważ ciało kobiety w tym czasie “domaga się” większych ilości minerałów, aby rozwój płodu był prawidłowy.

Drganie dolnej powieki a drganie górnej powieki

Bez względu na to, która z powiek drży, warto zastanowić się nad zmianą trybu życia. Jeśli dominuje w nim stres, kawa i kiepska dieta, to możesz być niemal pewny, że to braki ważnych składników odżywczych i niedobory snu są za to odpowiedzialne.

Co wówczas możesz zrobić? Podstawą do zmian powinno być badanie krwi i poziomu witamin (szczególnie B1) oraz minerałów (potas, sód i magnez). Kolejny krok to włączenie do diety produktów, które zawierają ww. składniki.

W porozumieniu z lekarzem można również sięgnąć po suplementy diety, które pomogą uzupełnić niedobory. Zmiany w sposobie życia powinny być jednak priorytetem.

Drgająca powieka – kiedy udać się do lekarza?

Kiedy warto wybrać się do lekarza pierwszego kontaktu w przypadku drgania powiek? Jeżeli wystąpią towarzyszące objawy – drganie lub drętwienie innych części twarzy, silne bóle oczu, czy zawroty głowy.

Ponadto skoki powieki, które trwają dłużej niż tydzień, powinny zostać zbadane przez lekarza. Specjalista neurolog może wówczas zlecić dodatkowe badania – EEG, rezonans magnetyczny czy wspomniane wcześniej badanie krwi.

Leia também:  Kaszel psychogenny (na tle nerwowym, nerwowy) – przyczyny, objawy, leczenie

Celem tych badań jest wykluczenie poważnych, ale występujących rzadko schorzeń, wśród których wymienia się:

 • stwardnienie rozsiane,
 • porażenie nerwu twarzowego,
 • zespół Tourette’a,
 • różnego typu dystonie,
 • połowiczy kurcz twarzy.

Drżenie powieki – jakie są przyczyny drgającej powieki?

W bardzo rzadkich wypadkach uporczywe drganie powieki może świadczyć o występowaniu schorzeń oka, takich jak:

 • jaskra,
 • zespół suchego oka,
 • erozja rogówki,
 • zapalenie powiek.

Schorzeniom tym najczęściej towarzyszy zaczerwienienie i pieczenie. To symptomy, które warto skonsultować z lekarzem okulistą. Przyczyny drgania powieki w większości wypadków nie są poważne, ale nie należy całkowicie lekceważyć tego objawu.

Autor artykułu:technik farmaceutyczny Anna Onikijuk

Drganie powieki – przyczyny. Co oznacza drgająca powieka?

Drganie powieki, tzw. skacząca powieka, zwykle spowodowane jest zmęczeniem lub stresem. Czasem jednak drgająca powieka może świadczyć o poważniejszych zaburzeniach, w tym o ciężkich schorzeniach neurologicznych. Jakie są przyczyny drgania powieki i jak je leczyć?

Spis treści

Drganie powieki, tzw. skacząca powieka, oznacza szybkie, mimowolne, powtarzające się ruchy powieki, które spowodowane jest skurczami mięśnia okrężnego oka.

Mięsień ten odpowiedzialny jest za zaciskanie powiek. Drganie najczęściej dotyczy powieki górnej, jednak drgająca może być także powieka dolna.W większości przypadków drgająca powieka nie ma poważnej przyczyny.

Jednak w nielicznych przypadkach, zwłaszcza gdy drganiu towarzyszą inne objawy i trwa ono dość długo (kilka tygodni), można podejrzewać różne choroby. Rzadziej są to choroby oczu, częściej są to schorzenia neurologiczne.

Co oznacza drganie powiek?

Drganie powieki – najczęstsze przyczyny

 • niedobór magnezu – pojawiają się wtedy rozdrażnienie, nerwowość, kołatanie serca, bezsenność, zmęczenie oraz powtarzające się skurcze mięśni lub drganie powieki
 • zmęczenie (po nieprzespanej nocy, po wysiłku fizycznym)
 • stres
 • używki (nadmierna ilość kawy, alkohol, papierosy)
 • podrażnienie rogówki, spowodowane np. długotrwałym wpatrywaniem się w ekran komputera czy telefonu, kiedy to rzadziej mruga się okiem – prowadzi to do wysychania tzw. filmu łzowego
 • podrażnienie spojówek (np. w wyniku uczulenia na pyłki traw)
 • skutek zażywania niektórych leków

Drganie powieki – choroby oczu

Rzadko przyczyną drgania powieki mogą być choroby okulistyczne, np.

 • zapalenie powiek – charakteryzuje się występowaniem przewlekłego stanu zapalnego obejmującego brzegi i skórę powiek, gruczoły tarczkowe oraz mieszki rzęs do objawów u większości pacjentów należą: pieczenie, obrzęk i świąd powiek, wydzielina pokrywająca mieszki włosowe rzęs oraz uczucie piasku w oczach
 • erozja rogówki – to ubytek w obrębie nabłonka rogówki. Pojawiają się objawy bólowe, zaczerwienienie gałki ocznej lub pogorszenie widzenia
 • zespół suchego oka – oczy są zaczerwienione i pieką, razi cię światło, a patrzenie sprawia ból
 • jaskra wrodzona – nadmierne łzawienie oczu, wrażliwość na światło, a także drżenie lub zaciskanie powiek. Jeśli niemowlę lub małe dziecko wykazuje te symptomy, należy możliwie szybko skonsultować się z okulistą

Drganie powieki – połowiczy kurcz twarzy

Połowiczy kurcz twarzy jest mimowolnym skurczem mięśni występującym po jednej stronie twarzy. Choroba pojawia się stopniowo, początkowo występują skurcze powieki, a następnie rozprzestrzenia się na inne obszary po tej samej stronie twarzy (mięśnie policzkowe, wargi i podbródek) oraz szyi.

Połowiczy kurcz twarzy występuje wtedy, gdy pacjent ma dość charakterystycznie wykrzywioną minę, co jest połączone z:

 • silnym mruganiem oka
 • rozciągnięciem ust po tej samej stronie
 • skurczem czoła
 • podniesioną brwią

Niektórzy pacjenci słyszą specyficzny odgłos ze względu na skurcz małego mięśnia ucha podczas kurczu.

Drganie powieki – porażenie Bella

Porażenie Bella to samoistne porażenie nerwu twarzowego (tj. VII nerwu czaszkowego). Istotą choroby jest nagłe osłabienie lub paraliż mięśni twarzy po jednej stronie. Objawy choroby to:

 • asymetria twarzy przy ruchach mimicznych – chory ma wrażenie, że twarz jest sztywna i coś ją ciągnie w jedną stronę
 • niedomykanie powieki, przez co chory ma kłopot z zaciśnięciem powieki i zamknięciem oka
 • obniżenie kącika ust po stronie uszkodzenia, co przypomina stan po udarze – chory nie może wyszczerzyć zębów, gwizdać, nadmuchać policzka, z kącika ust może wypływać ślina
 • wygładzenie czoła, chory nie może go zmarszczyć
 • spłycenie bruzdy nosowo-wargowej

Drganie powieki – objawy alarmujące

 • drganie długotrwałe (utrzymujące się dłużej niż tydzień) lub częste
 • drganie bądź skurcz innych mięśni twarzy, szyi lub pozostałych okolic ciała
 • opadanie powieki
 • przymusowe zamknięcie oka
 • współistnienie podrażnienia spojówki lub rogówki (zaczerwienienie, pieczenie oka, łzawienie lub gromadzenie nietypowej wydzieliny)
 • drganie wyjątkowo uciążliwe

Drganie powieki – stwardnienie rozsiane

Stwardnienie rozsiane to choroba, w przebiegu której dochodzi do uszkodzeń struktur układu nerwowego. Objawami stwardnienia rozsianego są różnego rodzaju problemy neurologiczne. W związku z pojawiającymi się w przebiegu SM uszkodzeniami dotyczącymi układu nerwowego u pacjentów pojawiać się mogą takie dolegliwości, jak:

Drganie powieki – zespół Tourette'a

Zespół Tourette'a charakteryzuje się występowaniem licznych tików (niekontrolowanych czynności) ruchowych i werbalnych. Zwykle pojawia się u dzieci między 2. a 15. rokiem życia, choć statystycznie najwięcej zachorowań odnotowuje się w wieku lat 7.

Cechą charakterystyczną zespołu Gillesa de la Tourette’a jest jednoczesne występowanie tików ruchowych i wokalnych. Te pierwsze to szybkie, nierytmiczne, nawracające mimowolne ruchy – proste lub złożone.

Proste (wysuwanie języka, mruganie powiekami) polegają na skurczu jednej grupy mięśni. Złożone obejmują więcej grup mięśni, tworzą sekwencję ruchów i mogą sprawiać wrażenie celowych (plucie, dotykanie drugiej osoby).

Czasami przybierają postać gestów obscenicznych lub zachowań autoagresywnych (np. przygryzanie języka).

Drganie powieki – leczenie

Jeśli przyczyną drgania powieki jest choroba, leczenie zależy od jej przyczyny.

Jeśli możliwą przyczyną drżenia powieki jest niedobór magnezu, należy uzupełnić jego braki w organizmie. Bogatym źródłem magnezu jest kakao, a także kasza gryczana, fasola biała, gorzka czekolada. Dieta i kompozycja posiłków mają ogromny wpływ na wchłanianie magnezu.

 W przypadku suplementacji preparatami leczniczymi z magnezem warto wybrać postać tabletki dojelitowej, która zawiera specjalna otoczkę i chroni zawartość tabletki przez kwaśnym środowiskiem żołądka.

Gwarantuje to, że jony magnezu trafią do jelita cienkiego, czyli miejsca ich najefektywniejszego wchłaniania. 

Należy także zadbać o dobrą jakość i długość snu (zalecane jest 6-7 godzin nieprzerwanego snu w porze nocnej), unikanie spożywania alkoholu i napojów energetycznych, palenia papierosów oraz picia nadmiernej ilości kawy. Należy ograniczyć poziomu stresu, dobrym pomysłem jest stosowanie różnego rodzaju technik relaksacyjnych.

Jeśli problem jest bardzo uciążliwy, można zastosować wstrzyknięcie toksyny botulinowej (botoks) w okolicę powieki. Skutkuje to porażeniem części mięśnia, utrzymującym się do kilkunastu tygodni. Zabiegu tego nie wykonuje się u dzieci.

Drżenie powieki – jakie są przyczyny drgającej powieki? Monika Majewska

Czy artykuł był przydatny?

Drganie powieki – czy skacząca powieka jest powodem do niepokoju? Jakie są przyczyny i sposoby leczenia drżenia oka?

Drżenie powieki – jakie są przyczyny drgającej powieki? Drganie powieki może mieć różne podłoże. Najczęściej wywoływane jest przez niewłaściwą dietę, zbyt dużą podaż kawy i nadmierne narażenie na stres. Drganie powieki może być również tickiem nerwowym. unsplash.com

Drganie powieki to powszechna przypadłość, która w większości przypadków samoistnie ustaje po pewnym czasie. Zazwyczaj ma miejsce drganie górnej powieki, lecz w rzadkich przypadkach pacjentom dokucza również drgająca dolna powieka. Sporadyczne drżenie powieki nie wymaga interwencji medycznej. Drżenie oka utrzymujące się przez dłuższy czas lub nawracające wymaga natomiast zgłoszenia się do lekarza.

Drganie powieki charakteryzuje się szybkimi skurczami mięśnia okrężnego oka, którego funkcją jest zaciskanie powiek. Skurcze te wykazują mimowolny charakter i powodują u pacjenta wrażenie dyskomfortu. Drżąca powieka występująca w pojedynczych epizodach zazwyczaj jest objawem wynikającym z przemęczenia, intensywnego stresu czy braku snu.

Czas trwania epizodu wynosi zwykle kilka minut, a powieka drga z częstotliwością kilku powtórzeń na sekundę. Towarzyszy temu nadmierne pobudzenie złącza nerwowo-mięśniowego. Przewlekle występujące, nawracające ataki tzw. skaczącej powieki najczęściej są spowodowane niedoborem magnezu, rzadziej potasu, wapnia oraz witaminy B1.

W wielu przypadkach przyczynami tego, dlaczego drga powieka są również:

 • Stres.
 • Przewlekłe zmęczenie.
 • Niedosypianie.
 • Zbyt intensywna aktywność fizyczna.
 • Nadużywanie alkoholu.
 • Palenie papierosów.
 • Stosowanie niektórych leków (jako działanie niepożądane).
 • Częste picie kawy.
 • Szybki, zbyt nerwowy tryb życia.

Drżenie powiek może mieć również bardziej poważne przyczyny i być związane z toczącymi się w organizmie procesami chorobowymi. Najczęściej ma związek ze schorzeniami okulistycznymi, do których można zaliczyć:

 • Podrażnienie rogówki (spowodowane np. zmęczeniem oczu w wyniku długotrwałej pracy przy komputerze – problem wynika z nadmiernej ekspozycji na promieniowanie niebieskie).
 • Zespół suchego oka.
 • Podrażnienie lub zapalenie spojówek (zwykle spowodowane alergią lub rozwojem bakterii na skutek niewystarczającej higieny oczu u osób noszących soczewki kontaktowe).
 • Jaskra.
 • Erozja rogówki.
 • Zapalenie rogówki.
 • Zapalenie powiek.
 • Zapalenie naczyniówki.
 • Podrażnienie okolic oka.
Leia também:  Odczulanie – metoda leczenia alergii

Drżąca powieka może być także objawem towarzyszącym chorobom o podłożu neurologicznym, metabolicznym lub endokrynnym. Potencjalną przyczyną jest uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego lub nerwu twarzowego. Drżenie powiek w części przypadków jest także wywołane wpływem toksycznych substancji lub etiologia tego problemu pozostaje nieznana.

Drganie powieki zwłaszcza u młodych pacjentów bywa klasyfikowane jako tik nerwowy. Mamy w tym przypadku do czynienia z mimowolnymi, krótkimi skurczami, objawiającymi się jako drżenie powiek.

Jednocześnie może występować zaciskanie powiek, przesadnie częste mruganie, wykrzywianie twarzy, marszczenie czoła czy tiki kończyn górnych. Tiki wynikają zwykle z przyczyn natury emocjonalnej. Dorastające dziecko może w ten sposób reagować na pojawiające się w jego życiu napięcia, niepokoje czy lęki.

Drżenie powiek nasila się w stresujących sytuacjach. Mija najczęściej samoistnie wraz z przemijaniem okresu dojrzewania.

Drganie dolnej powieki i objawy towarzyszące

Jeśli drżenie powiek jest jedynym objawem występującym u pacjenta, wtedy zazwyczaj nie ma podstaw, aby podejrzewać poważną chorobę. Pacjent może jednak odczuwać znaczny dyskomfort, który utrudnia mu podejmowanie codziennych obowiązków. Silne drgania w dużym stopniu męczą oko i mogą zaburzać widzenie.

Poważniejsza sytuacja może mieć miejsce wówczas, gdy dochodzi jednocześnie do drgania okolicznych obszarów, na przykład warg czy policzka. W takim przypadku istnieje prawdopodobieństwo, że drganie oka wynika ze schorzeń o podłożu neurologicznym, np. uciskania nerwów twarzowych przez guzy umiejscowione w mózgu.

Pozostałe niepokojące objawy współwystępujące to:

 • Kołatanie serca.
 • Migrena.
 • Zaburzenie koncentracji.
 • Silny niepokój.
 • Nadpobudliwość nerwowa.
 • Duszności.
 • Drażliwość.
 • Bóle kręgosłupa.
 • Bóle i zawroty głowy.
 • Opadanie powiek.
 • Łzawienie.
 • Uczucie piasku pod powieką.
 • Niedomykanie powiek.
 • Zaburzenia widzenia.
 • Samoistne zamykanie się oczu.
 • Bóle oczu.
 • Krwawienie.
 • Skurcze pozostałych mięśni.
 • Asymetria twarzy.
 • Dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
 • Opadanie kącika ust.
 • Zaburzenie czucia.
 • Niemożność całkowitego zamknięcia oka.
 • Nietypowa wydzielina z oka.

W większości przypadków drżenie powiek nie wymaga interwencji lekarskiej, ponieważ ustępuje samoistnie lub po wprowadzeniu metod domowych. Można do nich zaliczyć zwłaszcza:

 • Uwzględnienie w diecie produktów bogatych w magnez, potas, wapń i witaminę B1.
 • Zaprzestanie picia kawy, napojów energetycznych i alkoholu.
 • Rzucenie palenia papierosów.
 • Techniki relaksacyjne.
 • Terapia ziołami.
 • Joga.
 • Umiarkowana aktywność fizyczna.
 • Dbanie o jakość i odpowiednią długość snu (co najmniej 7 godzin).
 • Stały rytm dobowy.
 • Zaprzestanie nadmiernej ekspozycji na promieniowanie niebieskie, emitowane przez ekrany monitorów, telewizorów i telefonów komórkowych.
 • Unikanie nadmiernego stresu.

Do lekarza należy udać się wówczas, gdy drżenie powiek utrzymuje się przez okres kilku tygodni, pomimo zastosowania metod domowych. Specjalista powinien wtedy skierować pacjenta na badania neurologiczne, zalecić morfologię krwi, badania EEG, tomografię oraz rezonans magnetyczny.

Wskazane może okazać się również przeprowadzenie badań laboratoryjnych w kierunku pomiaru poziomu magnezu, potasu, wapnia i sodu w organizmie. W celu wykluczenia poważnych chorób warto skonsultować się z lekarzami takich specjalizacji jak zwłaszcza neurologia, okulistyka oraz psychiatria.

Jeżeli drganie powiek ma związek z nerwicą, wtedy lekarz może przepisać stosowane doraźnie benzodiazepiny lub leki przeciwdepresyjne. W przypadku części pacjentów wskazana jest również psychoterapia. Kiedy natomiast drżenie powiek ma związek ze schorzeniami okulistycznymi, lekarz może przepisać np. środki nawilżające oko – w celu sztucznego wywołania łez.

W przypadku schorzeń neurologicznych stosowanym rozwiązaniem bywa wstrzykiwanie botoksu.

Drganie powieki może wymagać również rozpoczęcia suplementacji magnezu. Jest to zalecane zwłaszcza u tych osób, które spożywają duże ilości kasy i są mocno narażone na stres. Dobowe zapotrzebowanie na magnez jest szacowane na około 300 mg.

Przy zakupie suplementu warto zwracać uwagę na zawartość jonów (kationów) magnezu.

Istotne jest również to, aby magnez występował w postaci dobrze przyswajalnych związków organicznych, do których zalicza się chelat aminokwasowy, cytrynian, mleczan oraz asparaginian.

Jak rozpoznać wadę wzroku u małego dziecka?

Drgająca powieka. O czym może świadczyć?

Najważniejszymi przyczynami drgania powieki jest niedobór magnezu, zwiększony stres oraz zmęczenie. Zdarza się to, gdy prowadzimy zbyt ciężki dla naszego organizmu tryb życia, brak nam czasu na odpoczynek i mamy nieodpowiednią dietę.

Jeśli dodatkowo towarzyszą nam takie dolegliwości jak migreny, kołatanie serca, duszności, bóle kręgosłupa, łatwe popadanie w smutek czy irytację, gniew i złość z błahego powodu – to znak, że nasze nerwy są zbyt mocno nadwyrężone, by nasz organizm mógł sobie sam z tymi problemami poradzić. W takim przypadku najlepszym wyjściem jest udać się do lekarza, który może zlecić wizytę u psychologa, aby ocenić nasze objawy jako nerwicę i poddać odpowiedniemu leczeniu.

Drgające powieki mogą być także objawem zapalenia naczyniówki czy tak zwanego zespołu suchego oka, z czym też należy udać się do lekarza.

Często panie w ciąży skarżą się na uporczywe drżenie powiek. Jest to spowodowane niedoborem magnezu i potasu oraz snu. Jak wiadomo, w ciąży organizm kobiety potrzebuje więcej witamin i minerałów do prawidłowego rozwoju dziecka.

W żadnym wypadku w czasie ciąży nie należy pić kawy, palić papierosów i spożywać alkoholu, co wpływa negatywnie na rozwój płodu.

Przy dokuczliwym drganiu powieki warto skonsultować się z lekarzem, który z pewnością zaleci uzupełnienie diety o produkty zawierające magnez i potas, ewentualnie wspomoże odpowiednim suplementem, który prawidłowo rozprowadzi brakujące witaminy i minerały po organizmie matki.

Drganie powieki, któremu nie towarzyszą inne objawy, przechodzi samo dość szybko – w przeciągu kilku dni, niekiedy kilku tygodni – i w większości przypadków nie wymaga interwencji lekarza. Przy dolegliwości wskazana jest suplementacja łatwo przyswajalnymi dobrymi preparatami w postaci cytrynianu magnezu, który ma 90 proc.

przyswajalności, lub mleczanu magnezu. Najszybciej wchłaniana jest forma chlorku magnezu o 12 proc. podstawie magnezu. Przy problemach sercowo-naczyniowych, tauryna działa na arytmię i w połączeniu z magnezem stabilizuje błony komórkowe.

Polecane są suplementy w formie jabłczanu magnezu, glicynianu magnezu, węglanu magnezu oraz sole kąpielowe zawierające siarczan magnezu.

Należy unikać preparatów z tlenkiem magnezu, który jest najbardziej rozpowszechnioną formą magnezu sprzedawaną w aptekach i niestety odznacza się bardzo słabym wchłanianiem. Całkowicie unikać należy również kwasu glutaminowego i kwasu asparginowego, które wchodzą w skład aspartamu, używanego do słodzików, o działaniu neurotoksycznym.

Nasz organizm musi wchłaniać jak najwięcej naturalnych, nie przetworzonych składników.

Najwięcej magnezu znajdziemy w: pestkach dyni – 520 mg, fasoli suchej – 500 mg, kakao – 440 mg, koprze – 370 mg, natce pietruszki – 290 mg, kaszy jęczmiennej i migdałach – 270 mg, soi – 250 mg, orzechach ziemnych – 270 mg, kaszy gryczanej prażonej i kaszy jaglanej – 220 mg, fasoli białej – 170 mg, orzechach włoskich – 160 mg, orzechach laskowych – 140 mg, płatkach owsianych – 130 mg, grochu – 120 mg, suszonych owocach róży – 120 mg.

Czy laserowa korekcja wzroku jest niebezpieczna? Sprawdzam!

Zobacz także:

Treści z serwisu medonet.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny.

Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Potrzebujesz konsultacji lekarskiej lub e-recepty? Wejdź na halodoctor.pl, gdzie uzyskasz pomoc online – szybko, bezpiecznie i bez wychodzenia z domu.

 • drganie powieki
 • powieki
 • powieka
 • nerwy wzrokowe
 • układ nerwowy
 • Co oznacza drganie powieki i czy powinno niepokoić? Drganie powieki zdarza się każdemu i choć jest nieprzyjemne, gdy występuje sporadycznie, nie powinno niepokoić. Zazwyczaj taki jednorazowy epizod drgania jest…
 • Opadająca powieka – przyczyny, rodzaje, objawy, makijaż. Operacje opadającej powieki Kiedy patrzysz w lustro widzisz, że masz zaspane oczy? Może twoje górne powieki trochę opadają lub zakrywają źrenicę. Może być to problem z opadaniem powiek, dość… Adrian Jurewicz
 • Kiedy warto leczyć zmarszczkę nakątną? W którym momencie warto zacząć leczyć nakątną? Czy leczenie zmarszczki nakątnęj u dziecka ma sens? Czy warto wprowadzać leczenie u małych dzieci? Czy taka wada… Lek. Anna Mitschke
 • Wzrok Polaków w czasie pandemii Wzrok to najważniejszy zmysł człowieka, dostarczający największej ilości informacji na temat naszego otoczenia. Dzięki niemu odbieramy nawet 80 proc. bodźców ze…
 • Nerwy czaszkowe – rodzaje, budowa, funkcje, uszkodzenia. Ile wyróżnia się nerwów czaszkowych? Nerwy czaszkowe stanowią najważniejszy element wśród wszystkich przekaźników bodźców zmysłowych: wzroku, słuchu, węchu, smaku, dotyku. Informacje odbierane przez…
 • Ptoza – opadająca powieka Ptoza, opadająca powieka, to częste schorzenie oczu. Z pewnością nie raz widzieliście osobę, której twarz wygląda tak, jakby patrzyła na świat z przymrużeniem…

Drganie powieki – przyczyny drgającej powieki i oka

Drganie powieki najczęściej jest spowodowane niedoborem magnezu w organizmie.

U dorosłych drgająca powieka występuje dość często, zwłaszcza w przypadku prowadzenia szybkiego, zapracowanego trybu życia w którym nie stroni się od kawy czy używek.

Jednak drganie powieki to nie zawsze zwykły niedobór ważnych pierwiastków. Czasami może zwiastować poważną chorobę. Sprawdź, czym może być spowodowane drganie oka.

Źródło: 123RF

Do najczęstszych przyczyn drgania powieki należą:

 • stres,
 • przewlekłe zmęczenie,
 • podrażnienie rogówki nadmierną ekspozycją na promieniowania niebieskie elektronicznych urządzeń,
 • zapalenie spojówki lub powieki spowodowane wdaniem się bakterii lub na przykład brak higieny przy noszeniu soczewek kontaktowych,
 • niedobór magnezu (często na skutek picia zbyt dużej ilości kawy, dużej ilości pracy i małej ilości snu).

Drgająca powieka, której nie towarzyszą inne wyraźnie odczuwalne objawy, nie wymaga konsultacji lekarskiej i zwykle ustępuje po kilku lub kilkunastu dniach. Do lekarza należy niezwłocznie zgłosić się jeżeli drganiu oka towarzyszy ból oka, ropienie czy uczucie piasku pod powieką. Może to być zapalenie rogówki lub inny objaw choroby oczu.

Porady specjalisty należy zasięgnąć również w przypadku długotrwałego (ponad tydzień) i nasilającego się lub utrudniającego codzienne funkcjonowanie, drgania powieki. Jeżeli drganiom powieki towarzyszą opadanie powieki, silne skurcze mięśni wokół oka również nie ma potrzeby zwlekać z wizytą u lekarza.

Zdrowie

Piszczenie w uszach – przyczyny. Jak się pozbyć?

Przeczytaj artykuł

Drganie dolnej powieki oka najczęściej spowodowane jest przemęczeniem organizmu i przewlekłym stresem. Stres, który narasta przez dłuższy czas może mieć ujście w wywołaniu tików nerwowych w powiece.

Drganie powieki dolnej może być również spowodowane brakiem potasu, zaleca się wtedy włączenie do diety również produktów bogatych w ten składnik. Takim są na przykład banany.

Jeżeli po kilku tygodniach drganie powieki nie ustanie, warto udać się do lekarza, który zleci badanie pod kątem neurologicznym, w tym np. rezonans i tomografię lub badania EEG.

W poważnych przypadkach, do których często dochodzi również drganie pozostałych obszarów wokół oka np. policzka czy wargi, nie można wykluczyć istnienia guzów w mózgu, które uciskają na nerwy twarzowe.

Drganie górnej powieki

Drganie górnej powieki potrafi być naprawdę męczące. Intensywne i częste drgania potrafią być silne, męczyć oko i utrudniać widzenie. W takim przypadku należy wykonać badania wykazujące poziom magnezu, sodu i potasu w organizmie. W przypadku nasilającego się drgania górnej powieki warto udać się do neurologa.

Zobacz: Wylew w oku – co robić? Przyczyny i leczenie

Drganie powieki – nerwica

Głównymi przyczynami drgania powieki jest niedobór magnezu i nadmierny stres oraz zmęczenie. Prowadzenie zbyt obciążającego organizm trybu życia, brak czasu na odpoczynek i umiejętności dystansowania się do problemów, mogą spowodować również nerwicę. Jeśli długotrwałemu drganiu powiek towarzyszą np:

 • migrena,
 • kołatanie serca,
 • duszności,
 • boleści kręgosłupa,
 • zamartwianie się,
 • obniżony nastrój,
 • łatwe irytowanie się,
 • drażliwość i wybuchowość,

bardzo możliwe, że nasze nerwy są zbyt skołatane, by organizm mógł sobie z nimi poradzić. W takim przypadku najlepiej zgłosić się do lekarza po skierowanie do psychologa, który oceni czy objawy w tym drganie górnej lub dolnej powieki, jest wynikiem nerwicy.

 • Psychologia
 • Klaustrofobia – co to jest? Objawy, leczenie
 • Przeczytaj artykuł

Objawy te mogą bowiem świadczyć o problemach natury psychologicznej. Jeśli któreś z powyższych objawów występują, warto zwrócić się nie tylko do neurologa, ale również do psychologa, który w skrajnych przypadkach może wydać skierowanie do psychiatry.

W takich przypadkach warto zastanowić się czy w naszym życiu nie wydarzyło się coś poważnego lub coś co podświadomie nas stresuje, bądź wywołuje napięcie psychiczne.

Jeśli tak, kluczowe staje się zrozumienie przyczyny problemu powodującego te objawy oraz praca nad sobą i podejściem do przytrafiających się w życiu negatywnych zdarzeń. Nieoceniona przy tym może okazać się pomoc doświadczonego psychologa.

By łagodzić skutki podatności na stres i emocjonalne huśtawki należy prowadzić higieniczny tryb życia, składający się z podstawowych rzeczy takich jak:

 • regularny (czyli codziennie w tych samych porach) sen liczący co najmniej 7 godzin, najlepiej od godz. 22:00 gdyż do 24:00 sen jest najefektywniejszy,
 • unikanie czynników stresogennych,
 • uprawianie technik relaksacyjnych, jogi lub wszelkich sposobów, które działają na nasz organizm uspokajająco,
 • w przypadku pracy biurowej, robienie sobie częstych przerw odchodząc od komputera i wpatrując się w jak najdalszy punkt krajobrazu za oknem ćwicząc w ten sposób wzrok,
 • zmiana kierunku myśli na coś przyjemnego lub zupełnie innego w celu odprężenia myśli
 • uprawianie sportu, co pozwoli na uregulowanie pracy serca i ciśnienia w organizmie.

Czytaj też: Opuchnięte oczy i powieki – przyczyny. Jak zlikwidować?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Czy drganie powieki powinno wzbudzić niepokój?

Dlaczego drga powieka? Mimowolne skurcze, które objawiają się drganiem powieki, nie należą do przyjemnych dolegliwości.

W większości przypadków pojawiają się kilka razy w roku, w szczególności w okresie, kiedy jesteśmy przemęczeni, niewyspani i zestresowani.

Ma to związek z niedoborami witamin i minerałów, na które mogą wpływać nie tylko nasze zaniedbania żywieniowe, ale także styl życia i stosowane używki.

Skacząca powieka – przyczyny

Czy drganie powieki powinno nas zaniepokoić? W większości przypadków nie, ale kiedy powtarza się przez dłuższy czas i w towarzystwie innych objawów np.

drżenia mięśni kończyn, bólów głowy, szumów usznych i zawrotów głowy, wymaga szybkiej konsultacji lekarskiej.

Niepokojącym objawem towarzyszącym drganiu powieki jest jej mimowolne opadanie, jednoczesne unoszenie się brwi, a także silne mruganie oka – wówczas możemy mieć do czynienia z połowiczym kurczem twarzy.

Wiele poważnych chorób oraz niegroźnych dolegliwości może powodować drganie powieki. W przypadku sporadycznie występujących drgań nieczęstej winny jest niedobór witamin i minerałów, m.in. witamin z grupy B oraz magnezu i potasu, a także nadmierne zmęczenie.

Na wystąpienie niedoborów witamin i minerałów ma wpływ źle skomponowana dieta, odchudzanie, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów oraz przewlekły stres.

Jeżeli drganie powieki pojawia się jedynie w sytuacjach stresowych, możemy mieć do czynienia z tikiem nerwowym.

Czytaj też:Fibromialgia – choroba, którą łatwo zbagatelizować

Drganie powieki a niedobory żywieniowe

Drganie powieki jest jednym z objawów wskazujących na brak magnezu w organizmie.

Może być on spowodowany nie tylko stosowaniem diety ubogiej w magnez, ale także wypłukiwaniem tego pierwiastka z organizmu w wyniku picia dużej ilości kawy, mocnej herbaty, napojów energetycznych i gazowanych napojów z kofeiną.

Niedobory magnezu bardzo często przebiegają razem z niedoborami potasu i oprócz drgania powieki powodują także skurcze innych partii mięśni, pojawiające się przeważnie w nocy oraz w czasie intensywnego wysiłku fizycznego.

Drganie powieki a choroby oczu

Choroby oczu także mogą objawiać się drganiem powieki.

Najczęściej tę dolegliwość obserwuje się w przypadku podrażnienia rogówki, do którego może dojść na skutek częstego wpatrywania się w monitor komputera oraz tabletu i smartfona.

Chorobą oczu, która może przyczyniać się do drgania powiek, jest też m.in. podrażnienie i zapalenie spojówek, spowodowane infekcją wirusową lub działaniem alergenów.

Czytaj też:Tak powinno być czy konieczna jest zmiana? Objawy źle dobranych tabletek antykoncepcyjnych

Drganie powieki a zaburzenia neurologiczne

Drganie powieki może niestety także świadczyć o bardzo poważnych schorzeniach układu nerwowego. Wówczas najczęściej nie występuje jako objaw samoistny i przybiera postać przewlekłą. W przypadku zaburzeń neurologicznych drgającej powiece towarzyszą także, m.in.:

 • zaburzenia równowagi,
 • bóle głowy,
 • zawroty głowy,
 • opadanie powieki i opadanie kącika ust,
 • zaburzenia czucia,
 • porażenie nerwów twarzy,
 • drżenie kończyn,
 • zaburzenia widzenia.

Powyższe objawy powinny być powodem do szybkiej konsultacji lekarskiej.

Drgająca powieka – leczenie

Jeżeli przyczyną drgania powieki nie są poważne schorzenia, to proces leczenia obejmuje przede wszystkim uzupełnienie niedoborów żywieniowych.

Suplementacja witamin i minerałów nie musi być konieczna w każdym przypadku. Bardzo często skuteczna okazuje się dieta, która jest bogata w produkty pełnoziarniste, gruboziarniste kasze np.

kaszę gryczaną, chude mięso, świeże warzywa i owoce, orzechy oraz gorzką czekoladę.

Sposobem na pozbycie się nieprzyjemnego drgania powieki jest także uregulowanie swojego rytmu dobowego, ograniczenie używek, rezygnacja z kawy i wyjątkowo szkodliwych dla zdrowia napojów energetycznych, a także unikanie sytuacji stresowych.

Czytaj też:Przewlekły ból głowy – 3 potencjalne przyczyny

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*