Co zatrzymuje wodę w organizmie?

Strona główna » Porady dietetyka – propozycje suplementów » Nadmiar wody w organizmie, czyli retencja wody

Data dodania: 17-06-2019 Powszechnie przyjmuje się, że woda stanowić może od około 45% do aż 80% masy ciała dorosłej osoby, a jej dokładna ilość wynika z prowadzonego trybu życia oraz stosowanej diety. Mimo swych wielu pozytywnych dla organizmu właściwości i wskazań do codziennego spożycia, woda związana może być z niekorzystnym zjawiskiem, jakim jest retencja wody, czyli zatrzymanie się wody w naszym organizmie. Przyczyn może być wiele, począwszy od zmiany estetyki naszego ciała tj. gwałtowny wzrost wagi z dnia na dzień i związane z tym wahania, cellulit, opuchlizna oczu czy nóg w okolicach kostek. Retencja wody, inaczej zatrzymanie wody występuje wtedy, gdy w wielu miejscach w organizmie człowieka, m.in. pod skórą, w niektórych organach, a także w układzie krążenia, dochodzi do nadmiernego gromadzenia wody w tkankach. W większości przypadków woda odkłada się w okolicach brzucha i bioder, których obwody, nawet mimo wielu intensywnych ćwiczeń nie ulegają pomniejszeniu.

Ze względu na samą specyfikę retencji wody m.in.

to, że jest ona stanem przejściowym, narażone na nią są wszyscy ludzie, bez dokładnej specyfikacji czy szczególnego narażenia poszczególnych grup, niemniej nie należy jej się obawiać, ponieważ retencji można łatwo zapobiec oraz łatwo ją zwalczyć.

Pojawiające się w różnych godzinach dnia obrzęki, zazwyczaj nasilają się z upływem czasu. W pierwszej kolejności następuje wzrost masy ciała, następnie dochodzi do opuchlizny oczu, by na samym końcu problemy sprawiała opuchlizna nóg.

Należy jednak zaznaczyć, że choć w większości opuchlizna pojawia się w okolicach oczu i nóg, to nie wyklucza to jednocześnie możliwości obrzmienia np. palców rąk.

Wraz z obrzękiem mogą wystąpić także inne symptomy, m.in. uczucie ciężkości oraz zmęczenia, spadek koncentracji czy bóle głowy.

Ponadto wystąpić mogą również objawy dotyczące choroby, która może być przyczyną zatrzymania wody w organizmie.

PRZYCZYNY ZATRZYMANIA WODY W ORGANIZMIE

Nic nie dzieje się bez przyczyny, dlatego też i nadmiar wody w organizmie również ma swoje źródło. Do najczęstszych przyczyn zatrzymania wody organizmie należy zbyt wysoki poziom sodu w organizmie.

Przekroczenie zalecanego poziomu powoduje to, że organizm zaczyna magazynować wodę. Sód nierozłącznie związany jest z ilością dostarczanej do organizmu soli, co oznacza iż im większe spożycie soli, tym większe prawdopodobieństwo doprowadzenia do opuchlizny ciała.

Według National Health and Medical Research Council, dostarczenie organizmowi około 1600 mg sodu, co przekłada się odpowiednio na ok. 4 g soli, stanowi wystarczającą i odpowiednią dawkę, jaką dziennie należy spożyć.

 Retencja wody może być spowodowana również kreatyną, albowiem odżywka ta powoduje zatrzymywanie wody, jednakże tylko w sytuacji dostarczania jej do organizmu w sporych dawkach, tzn. więcej niż 5 g dziennie.

Przyczyną zatrzymania wody w organizmie mogą być również zaburzenia hormonalne, albowiem hormonami mającymi wpływ na zatrzymanie płynów jest m.

in progesteron, estrogen, insulina czy kortyzol, który z uwagi na swoje właściwości ogranicza działanie aldosteronu, czyli hormonu regulującego równowagę płynów, co w efekcie końcowym prowadzi do zatrzymania wody w organizmie. Z kolei zbyt wysoka ilość np.

estrogenów może prowadzić do opuchlizny przed miesiączką czy też w trakcie stosowania antykoncepcji hormonalnej.

Przyczyną zatrzymania wody mogą być również nieprawidłowo działające naczynia włosowate, których celem jest wymiana substancji oraz gazów pomiędzy krwią a tkanką. Wymiana ta odbywa się poprzez różnicę ciśnień, zatem wszelkie nietypowe w tym zakresie zmiany mogą prowadzić do zatrzymania wody. Do innych przyczyn zatrzymania wody w organizmie zalicza się także dolegliwości związane z ciśnieniem krwi oraz pracą nerek, których głównym zadanie jest wydalanie nadmiaru substancji z organizmu.

Z uwagi na specyfikę retencji wody, w szczególności jej przebieg, przyczyn można upatrywać również w wielu innych rzeczach, do których należą dieta odchudzająca, jeżeli prowadzi do niedożywienia lub jest uboga w białko, które wiąże wodę, nadmiar alkoholu, jako że alkohol powoduje odwodnienie i w konsekwencji prowadzi do tego, że organizm zaczyna magazynować wodę w organizmie, ciąża, znikoma aktywność fizyczna, w szczególności siedzący tryb życia, który powoduje wolniejszy przepływ krwi w organizmie oraz leki takie jak minoksydyl, blokery kanału wapniowego lub pigułki antykoncepcyjne, zatrzymujące wodę.

JAK POZBYĆ SIĘ NADMIARU WODY W ORGANIZMIE?

Dla wielu osób nadmiar wody w organizmie i związane z tym ewentualne dolegliwości powodują dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu, aczkolwiek istnieją metody, które pomagają w walce z niniejszym problemem oraz ograniczają ryzyko wystąpienia takiego stanu.

 Jednym ze sposobów pozbycia się nadmiaru wody, choć na pierwszym rzut oka wydawać może się to niedorzeczne, jest zwiększenie spożywanej ilości wody, ponieważ jeżeli organizm otrzymuje stały dostęp do płynów, nie ma konieczności uruchomienia mechanizmu odpowiedzialnego za ich magazynowanie.

Jako, że sól jest związana z wystąpieniem nadmiaru wody w organizmie, jest ograniczenie spożycia jest kolejnym sposobem na walkę z retencją wody.

W związku z tym zaleca się ograniczenia lub też całkowite wyłączenie z diety produktów wysoko przetworzonych, albowiem co do zasady zawierają one więcej soli niż mogłoby się wydawać. Oznacza to m.in. rezygnację z chipsów, ciasteczek czy wędlin.

W przypadku, gdy zatrzymywanie wody wynika z wysokiego poziom sodu w organizmie, dobrym rozwiązaniem będzie wzbogacenie diety w potas, m.in. przez banany, awokado, warzywa liściaste czy szpinak, albowiem przyjmuje się, że potas zmniejsza tendencję do retencji wody, zwiększając wytwarzanie moczu.

Kolejnym sposobem mającym na celu „zwalczenie” retencji wody jest wzbogacenie swojej diety o niezwykle cenny składnik, jakim jest błonnik, zawarty w takich rzeczach jak m.in produkty pełnoziarniste, orzechy, owoce i warzywa, albowiem z uwagi na swoje cenne właściwości, błonnik pomaga wchłonąć dużą ilość wody w jelita.

Walkę z nadmiarem wody wspomóc mogą także suplementy ziołowe, do których należy np. mniszek lekarski, który zostały ostatnimi czasy wyróżniony przez środowisko suplementacyjne.

Mniszek lekarski jest suplementem powszechnie używanym jako naturalny środek moczopędny, który pomaga “wypłukać” nadmiar płynów z organizmu, co w kontekście retencji wody ma kluczowe znaczenie.

Do naturalnych środków zwalczających retencję należy oczywiście zaliczyć również aktywność fizyczną, która jest najlepszym sposobem na poprawę krążenia. Oprócz środków naturalnych skorzystać można również z profesjonalnych zabiegów jakim jest m.in.

drenaż limfatyczny, czyli zabieg polepszający krążenie krwi i limfy i usuwający z organizmu niepotrzebne produkty przemiany materii.

CZY NADMIAR WODY W ORGANIZMIE MOŻE PROWADZIĆ DO POWAŻNYCH SCHORZEŃ?

Niewątpliwie występujący nadmiar wody w organizmie, choć łatwy do usunięcia, nie jest stanem pożądanym przez organizm, ponadto może wskazywać na liczne choroby, takie jak: niewydolność serca, przewlekłą niewydolność żylną, zakrzepicę żył głębokich, choroby nerek, niedoczynność tarczycy, choroby wątroby. Tym samym, w przypadku zaistnienia retencji wody w organizmie, nie można i wręcz nie wolno jej lekceważyć, tylko najlepiej od razu zdefiniować stopień problemu oraz podjąć wszelkie niezbędne kroki, których skutkiem będzie wyleczenie się z niniejszego stanu.  

DLA ZAPOBIEGANIA RETENCJI WODY POLECAMY:

SCITEC Water Cut 100 kaps

Co zatrzymuje wodę w organizmie?

Water Cut jest kompleksową formułą przeznaczoną zarówno dla osób o przeciętnej aktywności fizycznej jak również dla profesjonalnych sportowców. Produkt wzmagający eliminację nadmiaru wody z organizmu.

Formuła zawiera połączenie ośmiu szczegółowo wyselekcjonowanych synergicznych ekstraktów ziołowych i mikroelementów.

Zaprojektowany w celu minimalnej stymulacji używkami, a jednocześnie maksymalnej wszechstronności!

NOW FOODS Whole Psyllium Husks Powder (Błonnik) – 340 gram

Co zatrzymuje wodę w organizmie?

Doskonałe źródło błonnika. Rozpuszczalny błonnik z Babka Płesznik (Psyllium Seed Husk) jako część diety o niskiej zawartości tłuszczów nasyconych i cholesterolu, może zmniejszyć ryzyko chorób serca.

Porcja Whole Psyllium Husks dostarcza 6 -7 gramów rozpuszczalnego błonnika, potrzebnych na dzień, aby uzyskać efekt poprawionego trawienia. Stosowany regularnie zapobiega chorobom układu pokarmowego.

 1. NOW FOODS Spirulina Certified Organic (Organiczna Spirulina) 500mg – 200 tabletek wegańskich
 2. Co zatrzymuje wodę w organizmie?

Spirulina jest bogata w beta-karoten, (witaminę A) i witaminę B-12 i ma naturalnie występujące białko i GLA (gamma-kwas linolenowy), popularny kwas tłuszczowy z wieloma korzyściami zdrowotnymi. Ponadto Spirulina ma naturalnie występujące minerały, pierwiastki śladowe, sole komórkowe, aminokwasy i enzymy. – Czysta bez GMO – Bogata w beta-karoten (wit. A) i B-12,

– Naturalnie występujące GLA i chlorofil.

 • VODAVODA Artesian Water (Woda Artezyjska NSF Certified for Sport) 500ml
 • Co zatrzymuje wodę w organizmie?

Nazywam się VODAVODA. Jestem skomponowana i zaprojektowana przez naturę na głębokości 605 metrów. Naturalnie jestem filtrowana przez warstwy wapienia, jestem absolutnie biologicznie czysta. Dzięki wyważonej kompozycji jestem idealną jednością minerałów i soli, idealną do codziennego użytku.

Moje butelkowanie bezpośrednio ze źródła sprawia że zachowuję autentyczną czystość bez żadnego przetwarzania. Wiele osób pyta mnie, dlaczego mam butelkę w kształcie kwadratu. Każda moja kropla niesie życie samo w sobie i jestem łącznikiem między ludźmi a naturą.

Wybrałem wyjątkowe, racjonalne i pragmatyczne opakowanie, które dostosowałem do Twoich potrzeb, aby zawsze było pod ręką.

ŹRÓDŁA: 1. Ebrahimi, E., Khayati Motlagh, S., Nemati, S., & Tavakoli, Z. (2012, November 22). Effects of magnesium and vitamin b6 on the severity of premenstrual syndrome symptoms.

Journal of Caring Sciences (1)4, 183-189 2. Heine, R. P., & Swamy, G. K. (2009, August). Lower-extremity edema during late pregnancy 3.  Mayo Clinic Staff. (2014, November 25).

Water retention: Relieve this premenstrual symptom

Co zatrzymuje wodę w organizmie?

Autor: Patryk Chodyniecki

Pasjonat kulturystyki, pływania oraz sportów walki. Od ponad 10 lat uprawia amatorsko sporty siłowe, które lubi łączyć na zmianę z boksem, MMA oraz pływaniem. Interesuje się również szeroko pojętą suplementacją oraz dietetyką, którą sukcesywnie wdraża w swoje treningi.

 

Co zatrzymuje wodę w organizmie?

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady dietetyka – propozycje suplementów 10,00 zł40,00 zł46,00 zł48,00 zł83,00 zł106,60 zł44,00 zł

Leia também:  Objawy Zapłodnieniu Kiedy Są?

Zatrzymanie wody w organizmie – przyczyny nadmiaru wody w organizmie

Przyczyny zatrzymania wody w organizmie to najczęściej źle zbilansowana dieta, która jest bogata w sól i dostarcza niewystarczającą ilość płynów.

Na nadmiar wody w organizmie mają wpływ mają także wahania hormonalne, o czym można się przekonać przed miesiączką. Jednak czasami do zatrzymania wody w organizmie może dojść także w przebiegu wielu chorób.

Dowiedz się, co powoduje zatrzymanie wody w organizmie.

Spis treści:

Zatrzymanie wody w organizmie najczęściej objawia się pod postacią obrzęków, które są wynikiem nadmiernej ucieczki wody z naczyń krwionośnych i jej gromadzenia się w tkankach.

Obrzęki zwykle rozwijają się podstępnie – na początku następuje wzrost masy ciała, opuchlizna oczu rano po obudzeniu i uczucie ciasnoty w butach na koniec dnia.

Ponadto może się pojawić obrzmienie palców rąk, co sprawia, że nie można zdjąć czy też założyć pierścionka.

Obrzęki mogą się pojawiać o dowolnej porze dnia, a także dotyczyć różnych okolic ciała (jednak najczęściej są to ręce i nogi – okolica kostek, rzadziej całe podudzia i stopy) i mieć różne nasilenie.

Obrzękom towarzyszą także inne objawy, takie jak wrażenie ciężkości, uczucie zmęczenia, obniżenie koncentracji, rozdrażnienie, bóle głowy, a także symptomy związane z chorobą, która może leżeć u podłoża zatrzymania wody w organizmie.

Owoce w diecie odchudzającej i w zdrowym żywieniu. Dietetyk radzi

Zatrzymanie wody w organizmie – przyczyny

 • niedobór wody w organizmie – organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje codziennie otrzymać średnio 2-2,5 l płynów. Dla osób aktywnych fizycznie ilość ta jest jeszcze większa. Jeśli podaż płynów będzie niewystarczająca, organizm będzie się bronił przed ich utratą – będzie je gromadzić w tkance podskórnej na zapas, aby uniknąć odwodnienia. Dzieje się tak wtedy, gdy przyjmuje się mniej niż 1 litr płynów dziennie;
 • nadmiar sodu i niedobór potasu w diecie – do zaburzenia gospodarki wodnej organizmu może się przyczynić niedobór lub nadmiar niektórych składników mineralnych. Zbyt dużo sodu, czyli hipernatremia (1 g sodu odpowiada około 2,5 g soli) w diecie (w postaci przyprawy tzw. jarzynki, wędlin, serów dojrzewających i topionych, słonych przekąsek, smakowych płatków śniadaniowych itp.), może przyczynić się do zatrzymania wody w organizmie. Według WHO, dzienne spożycie soli nie powinno przekraczać 5 gramów (czyli około 2 g sodu). Do zatrzymania wody w organizmie może się przyczynić także niedobór potasu.

SPRAWDŹ >> W jakich produktach jest najwięcej sodu?

 • dieta odchudzająca – zbyt restrykcyjna (mogąca doprowadzić do niedożywienia) lub uboga w białko, które wiąże wodę. Jeśli białka jest za mało, płyny fizjologiczne przesączają się przez ściany naczyń krwionośnych i limfatycznych, co powoduje obrzęki;
 • nadmiar alkoholu – alkohol odwadnia, w związku z tym organizm zaczyna magazynować wodę w organizmie;
 • nadchodząca miesiączka – przyczyną zatrzymania wody w organizmie jest wzrost poziomu estrogenów w stosunku do progesteronu w drugiej fazie cyklu (zwykle ok.15.-28. dnia). Stąd m.in. obrzęk i ból piersi. Objawy ustępują najczęściej w pierwszych dniach miesiączki;
 • ciąża – do zatrzymania wody w organizmie dochodzi zwłaszcza pod koniec ciąży. Wówczas (głównie wieczorem) pojawiają się łagodne obrzęki nóg, zwłaszcza w okolicy kostek, i na dłoniach. Mogą być one wynikiem zależnego od hormonów gromadzenia sodu w organizmie;
 • mała aktywność fizyczna – siedzący tryb życia sprawia, że krew w naczyniach krąży wolniej. Słabe krążenie powoduje zastój płynów w tkankach i doprowadza do powstawania obrzęków nóg;
 • upały – zbyt wysoka temperatura sprawia, że żyły nadmiernie się rozszerzają, krew płynie wolniej, zalega w naczyniach krwionośnych i płyny zaczynają się przesączać przez ściany żył do otaczających tkanek;
 • stała pozycja ciała – długotrwałe przebywanie w jednej pozycji, np. wielogodzinne podróże samochodem, samolotem, utrudnia odpływ krwi żylnej;
 • leki – farmaceutyki, które mogą doprowadzić do zatrzymania wody w organizmie to np. minoksydyl, kortykosteroidy, niesteroidowe leki przeciwzapalne, fludrokortyzon, blokery kanału wapniowego i pigułki antykoncepcyjne;

Zatrzymanie wody w organizmie – na jakie choroby może wskazywać?

 • niewydolność serca – pojawiają się symetryczne, bezbolesne, ciastowate obrzęki, którym towarzyszą duszność wysiłkowa, napadowa duszność nocna. Często występują także trzeszczenia, stwierdza się obecność 3. i 4. tonu serca, poszerzenie żył szyjnych;
 • przewlekła niewydolność żylna (żylaki) – jednostronne lub symetryczne przewlekłe obrzęki kończyn, brązowe zabarwienie skóry, uczucie dyskomfortu w tej okolicy, jednak bez dolegliwości bólowych, niekiedy owrzodzenia skóry. Często żylakowate poszerzenie żył;
 • zakrzepica żył głębokich – nagle występujący, niepoddający się uciskowi, jednostronny obrzęk, zwykle kończyny dolnej z towarzyszącym bólem. Ponadto pojawiają się zaczerwienienie, nadmierne ucieplenie i tkliwość – jednak są one mało dokuczliwe;
 • choroby nerek, np. zespół nerczycowy (rozlane obrzęki, często znaczące wodobrzusze, niekiedy obrzęk okołooczodołowy), kłębuszkowe zapalenie nerek (opuchnięcie całej twarzy);
 • niedoczynność tarczycy – obrzęk pojawia się na dolnych i górnych powiekach oraz rękach. Stopniowo zajmuje on także policzki i nasadę nosa oraz wargi, twarz wydaje się “nalana”. W przypadku nadczynności tarczycy obrzęk zajmuje łydki;
 • choroby wątroby (zmniejszona produkcja albumin) – znaczące wodobrzusze, żółtaczka;

Przeczytaj także:

Co zatrzymuje wodę w organizmie? Autor: Materiały Poradnikzdrowie.pl Co zatrzymuje wodę w organizmie? Dziennikarka specjalizująca się w tematyce zdrowotnej, a zwłaszcza obszarach medycyny, ochrony zdrowia i zdrowego odżywiania. Autorka newsów, poradników, wywiadów z ekspertami i relacji. Uczestniczka największej Ogólnopolskiej Konferencji Medycznej “Polka w Europie”, organizowanej przez Stowarzyszenie “Dziennikarze dla Zdrowia”, a także specjalistycznych warsztatów i seminariów dla dziennikarzy realizowanych przez Stowarzyszenie.
Co zatrzymuje wodę w organizmie? Monika Majewska

Czy artykuł był przydatny?

Jak pozbyć się wody z organizmu?

Temat zatrzymywania wody w organizmie nie jest nowy i powraca jak bumerang, zwłaszcza w sezonie letnim, gdy rośnie presja na zrzucanie nadmiarowych kilogramów i poprawę sylwetki przed tzw. sezonem plażowym. Brzmi to jednak, jak kolejny chwyt marketingowy.

Czy tak jest rzeczywiście? Odpowiednie stężenie wody w organizmie jest niezwykle istotne dla naszego zdrowia, bez niej nie zachodziłaby większość ważnych procesów metabolicznych. Może się jednak zdarzyć, że nasz organizm zacznie gromadzić zbyt dużo wody, co wskazuje na zaburzenia jej transportu w organizmie.

Zatem zatrzymywanie wody to jak najbardziej realny problem, jednak nie należy się łudzić, że jakikolwiek suplement go rozwiąże.

ZOBACZ TEŻ: Czy warto pić wodę z cytryną?

Objawy zatrzymywania wody w organizmie

Typowym objawem, który wskazuje na problem retencji wody są nawracające obrzęki kończyn, szczególnie dłoni oraz okolicy kostek. W wyniku zaburzeń w transporcie wody w organizmie nadmiar wody gromadzi się w tkankach miękkich.

Wraz z tymi obrzękami może się pojawić także opuchlizna wokół oczu, a u kobiet w różnych fazach cyklu również w okolicy piersi. Osoby zmagające się z tym problemem skarżą się na ciągłe uczucie zmęczenia i osłabienie, ciężkość nóg, kłopoty z koncentracją i bóle głowy niewiadomego pochodzenia.

Naturalną konsekwencją gromadzenia się wody jest zauważalny wzrost masy ciała, który nie ma związku z przyrostem tkanki tłuszczowej.

Co zatrzymuje wodę w organizmie?

Zatrzymywanie wody w organizmie – co jest przyczyną?

Przyczyny nadmiernego gromadzenia się wody w naszym organizmie mogą mieć różne źródło, jednak najczęściej ma to związek z niedostatecznym nawadnianiem. Pijąc zbyt mało wody doprowadzamy do odwodnienia organizmu, przed którym ten próbuje się bronić, gromadząc wodę w tkankach podskórnych.

Dużą rolę w tym mechanizmie odgrywa hormon antydiuretyczny – wazopresyna, która zwiększa gęstość moczu i poziom wchłaniania zwrotnego wody z naczyń krwionośnych. Dlatego tak ważne jest regularne spożywanie płynów w ciągu dnia. Zaleca się, by każdego dnia wypijać przynajmniej dwa litry wody.

Warto jednak pamiętać, że nadużywanie alkoholu sprzyja przenikaniu wody do tkanek, zatem warto go ograniczyć lub całkowicie z niego zrezygnować.

Zdarza się, że przyczyną są nasze błędy dietetyczne. Nadmierne spożycie sodu zaburza gospodarkę wodną organizmu, a to zdarza się często, ponieważ nadal spożywamy zbyt dużo soli.

Zgodnie z aktualnymi wytycznymi WHO powinniśmy spożywać około 5 gramów soli dziennie, jednak większość z nas przekracza tę dawkę, gdyż sól znajduje się w każdym rodzaju żywności, zwłaszcza tej wysoko przetworzonej.

Innym powodem mogą być zbyt restrykcyjne diety odchudzające, ubogie w białko i inne składniki odżywcze, jak również nieregularne spożywanie posiłków i szeroko pojęta, źle zbilansowana dieta. Warto też krytycznym okiem spojrzeć na swój styl życia. Niska aktywność fizyczna, narażenie na stres, zaburzenia snu – to wszystko spowalnia nasz metabolizm i sprzyja zastojom wody.

U kobiet problem zatrzymywania wody w organizmie może być związany ze zmianami cyklu. Obrzęki i uczucie ciężkości narastają przed okresem, czyli w momencie, gdy poziom estrogenu jest podwyższony.

Kobiety, które zdecydowały się na stosowanie antykoncepcji hormonalnej, również mogą zmagać się z nadmiarem wody w organizmie. Ponadto inne leki mogą doprowadzić do nasilenia tego problemu m.in.

niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) czy kortykosteroidy.

ZOBACZ TEŻ: Dieta OXY – czy jest skuteczna?

Nadmiar wody w organizmie – jak się go pozbyć?

Aby pozbyć się nadmiaru wody z organizmu konieczne jest wprowadzenie kilku istotnych zmian w swoim stylu życia. Podstawą jest regularne i konsekwentne nawadnianie organizmu.

Zaleca się, by każdego dnia wypijać około 2 litry wody mineralnej o niskiej zawartości sodu, a w miesiącach letnich, gdy temperatury są wysokie, nawet 3-4 litry. Wodę należy pić powoli i małymi łyczkami.

Jeżeli nie przepadamy za zwykłą wodą, pomocne mogą się okazać napary ziołowe.

Najbardziej skuteczne w walce z retencją wody będą zioła o działaniu moczopędnym, takie jak: pokrzywa zwyczajna (Pokrzywa Apteo Natura, Pokrzywa Fix, Pokrzywa liść), mniszek lekarski (Mniszek korzeń herbatka ziołowa, Mniszek lekarski Zielnik Świata), koper włoski (Koper włoski Dr Vita, Koper Włoski Fix, Koper Włoski Rodzina Zdrowia), skrzyp polny (Skrzyp Fix, Ziele Skrzypu).

Napary z tych ziół wspomagają pracę układu moczowego, przy okazji stanowiąc skuteczny element profilaktyki przeciwko chorobom tego układu. Wyciągi roślinne usprawniające wydalanie nadmiaru wody z organizmu dostępne są również w tabletkach (np. Hydrominum, Dehydravet Slim, Hydrofem).

Leia também:  Jakie Są Objawy Ciśnienia?

Przyjmujesz leki i nie wiesz, czy możesz je stosować z suplementami? Sprawdź bazę interakcji na KtoMaLek.pl, dzięki której dowiesz się, które preparaty możesz bezpiecznie łączyć.

Zmiany powinny objąć także sposób żywienia. Z naszego jadłospisu powinny bezpowrotnie zniknąć produkty bogate w sól.

Najczęściej są to produkty wysokoprzetworzone, bogate w nasycone tłuszcze i węglowodany, zatem rezygnacja z ich spożywania przyniesie znacznie więcej korzyści.

W utrzymaniu równowagi wodno-elektrolitowej pomogą świeże warzywa i owoce bogate w potas m.in. pomidory, banany, ziemniaki.

Wreszcie należy wspomnieć o aktywności fizycznej, która usprawnia krążenie krwi i limfy, zapewniając odpowiedni transport wody w organizmie.

ZOBACZ TEŻ: Jak uzupełniać elektrolity?

Nie bagatelizuj obrzęków i opuchlizny

Jeżeli występujące obrzęki maja charakter tymczasowy i ustępują po zmianie nawyków, najpewniej nie ma żadnych powodów do zmartwień. Ale utrzymujących się obrzęków nie wolno lekceważyć, ponieważ mogą być objawem groźnych chorób.

Utrzymująca się opuchlina kończyn dolnych może wskazywać na kłopoty z krążeniem oraz choroby, takie jak żylaki i zakrzepica żył głębokich. Opuchlizny i obrzęki mogą być także objawem chorób nerek i wątroby.

Opuchlina na twarzy, zwłaszcza w okolicy powiek i policzków, a także obrzęki dłoni często są symptomem zaburzeń pracy tarczycy.

ZOBACZ TEŻ: Aloes – najciekawsze właściwości zdrowotne

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Co pić na zatrzymanie wody w organizmie? – Kredos Sklep Medyczny

Zanim zastanowimy się nad tym, co pomaga na zatrzymanie wody w organizmie, dobrze jest poznać przyczyny takiego stanu. Wtedy łatwiej jest nam zrozumieć, jaki mamy wpływ na poziom naszego nawodnienia. Zatrzymanie wody w organizmie jest związane ze spożywaniem płynów w niedostatecznej ilości.

Powinno się dziennie dostarczać mu minimum 2-2,5 l wody, w przeciwnym razie będzie on robił zapasy w tkance podskórnej. Do takiego stanu przyczynia się też nieodpowiednia dieta bogata w potas i sód, bazująca na mocno przetworzonych produktach, dużej ilości soli oraz konserwantów.

Z zatrzymaniem wody w organizmie zmagają się również osoby będące na diecie odchudzającej. Jest to związane bardzo często z małą ilością białka. Problem powodują ponadto niedostateczna aktywność fizyczna i nadmierne spożywanie alkoholu.

Zatrzymanie wody w organizmie dotyczy też kobiet w ciąży oraz będących w okresie menopauzy, a także w trakcie miesiączki. Ma to związek ze zmianami hormonalnymi. 

Jak rozpoznać nadmiar wody w organizmie? 

Zatrzymanie wody w organizmie objawia się specyficzną reakcją naszego organizmu. Dochodzi do pojawienia się uczucia nadmiernego pragnienia, chce nam się ciągle pić, co oznacza, że organizm domaga się wody. Dodatkowo mocz zmienia swój kolor z jasnożółtej na mocno ciemną słomkową. Oddajemy mocz jednak rzadziej.

Dostrzegamy ponadto zmiany związane z wyglądem naszej skóry. Staje się ona jasna, blada, często też szara. Mogą wystąpić na niej również przebarwienia oraz uwidocznić się naczynia krwionośne. Charakterystycznym objawem zatrzymania wody w organizmie jest cellulit wodny, pojawiający się w obszarze ud, pośladków i brzucha.

 

Co zatrzymuje wodę w organizmie?

O nadmiarze wody w organizmie świadczą również nadmierne zmęczenie, problemy z koncentracją, rozdrażnienie i senność. Niektóre osoby skarżą się na bóle i zawroty głowy oraz zaburzenia widzenia. Charakterystycznym zjawiskiem jest też wzrost wagi i puchnięcie kończyn. 

Co pić na zatrzymanie wody w organizmie? Wodę! 

Co pić na zatrzymanie wody? Najlepiej niech to będzie woda, która najlepiej nawadnia. Jeżeli woda zatrzymuje się w organizmie, to znaczy, że dostarczamy jej za mało i konieczne jest robienie zapasów. Musimy zwiększyć codzienną porcję do 2-3 l, a niekiedy również pić jej jeszcze więcej.

Decydują o tym nasza waga i wzrost, im są większe, tym więcej wody potrzebujemy. Zapotrzebowanie wzrasta przy wzmożonym wysiłku fizycznym, a także latem w trakcie upałów. Trzeba wiedzieć nie tylko, co pić na zatrzymanie wody w organizmie, ale również jak robić to w prawidłowy sposób.

Nie najlepszym rozwiązaniem jest wypijanie dużej ilości wody na jeden raz. Lepszą praktyką jest spożywanie jej częściej, ale w mniejszych ilościach.

Możemy sobie wyznaczyć konkretne godziny, ustawić przypomnienie w telefonie lub pobrać specjalną aplikację, która będzie sygnalizowała moment, kiedy powinniśmy wypić kolejną szklankę wody. 

Gromadzenie wody w organizmie – sposoby na zwiększenie ilości spożywanych płynów

Dla niektórych zwiększenie codziennej porcji wody może okazać się bardzo trudne, ponieważ jest to płyn, który nie należy do ich ulubionych.

Nie wszyscy lubią wodę, przez co zastępują ją nierzadko słodkimi, gazowanymi napojami, które w żaden sposób nie nawadniają naszego organizmu, a dodatkowo sprzyjają otyłości przez dużą zawartość cukru.

Czy jest coś na zatrzymanie wody w organizmie i nie jest czystą wodą? 

Możemy wzbogacić naszą wodę o cytrynę, pomarańczę, grejpfrut, truskawki i miętę. Dzięki temu nadamy jej owocowego smaku. Jest to bardzo dobry sposób na przyrządzenie naprawdę smacznego, zdrowego i dobrze nawadniającego napoju.

Poprawiamy jego właściwości nawadniające, jeżeli dodamy do niego szczyptę soli himalajskiej. Do dziennego zapotrzebowania na wodę możemy ponadto wliczyć napary ziołowe oraz zupy, które szczególnie często jemy jesienią i zimą.

 

Co pomaga na zatrzymanie wody w organizmie? Owoce i warzywa

Co jeszcze pomaga na zatrzymanie wody w organizmie i nie jest wodą? To owoce i warzywa o wysokiej zawartości wody. Są dodatkowo bogate w bioflawonoidy, które wykazują zdolność do uszczelniania tkanek i tym samym zapobiegania wyciekaniu płynów. To właśnie na skutek tych wycieków obserwujemy obrzęki nóg i rąk.

Najlepiej w nawadnianiu sprawdzają się melon i arbuz. Dobrze jest również zwiększyć ilość jedzonych latem truskawek. Zimą możemy zastąpić świeże mrożonymi. Duża zawartością bioflawonoidów charakteryzują się ponadto cytrusy, z których możemy przygotować smaczny sok. Sięgaj ponadto po fioletowe warzywa, jak buraki czy fioletowe ziemniaki.

Pracę nerek poprawią ogórki, z kolei moczopędnie zadziała na Twój organizm żurawina. 

Zmiana nawyków żywieniowych i więcej ruchu 

Nie tylko powinno się wiedzieć, co na zatrzymaną wodę w organizmie pomaga, jeżeli chodzi o spożywane płyny, ale też jaka dieta będzie odpowiednia, aby pozbyć się nadmiaru wody.

Konieczne jest zwiększenie ilości błonnika, który znajduje się w płatkach owsianych, otrębach, pełnoziarnistych makaronach i ryżu, a także w pieczywie z pełnego ziarna oraz siemieniu lnianym. Bardzo skutecznie poprawiają one perystaltykę jelit.

Ponadto błonnik znajdziemy w surowych warzywach, które warto jeść do każdego posiłku. Rezygnujemy ze słonych przekąsek oraz gazowanych napojów. Uzupełniamy dietę o witaminę B6, wapń i magnez. Zwiększamy ilość ruchu oraz intensywność aktywności fizycznej.

Ćwiczymy przynajmniej 3 razy w tygodniu, wybieramy spacer zamiast jazdy samochodem czy autobusem. 

Co pomaga na zatrzymanie wody w organizmie? Na pewno są to woda wypijana w ilości 2-3 l dziennie, błonnik pokarmowy ułatwiający trawienie, ruch i aktywność fizyczna, a także owoce i warzywa. 

Zatrzymywanie wody w organizmie – jaka może być przyczyna?

Woda jest najważniejszym składnikiem w organizmie i stanowi około 60-70% masy ciała. Jej ilość w organizmie człowieka zależy od wieku, płci, a także zawartości tkanki tłuszczowej.

Najwięcej wody zawierają organizmy dzieci i osób młodych, natomiast wraz z wiekiem jej zawartość spada, dlatego na odwodnienie szczególnie narażone są osoby starsze.

Osoby z większą zawartością tkanki tłuszczowej będą również cechowały się mniejszą zawartością wody. Tak samo kobiety zawierają mniej wody niż mężczyźni. 

Przeczytaj również: Która woda jest najzdrowsza?

W organizmie człowieka woda znajduje się w różnych ilościach w tkankach i płynach ustrojowych. Większość wody (ok. 65%) jest rozmieszczona wewnątrzkomórkowo, a reszta pozakomórkowo. Woda pełni wiele istotnych funkcji w organizmie: 

 • jest bardzo dobrym rozpuszczalnikiem,  
 • pełni funkcję transportową,  
 • jest niezbędna do procesów przemiany materii,  
 • usuwa z organizmu toksyny,  
 • wspomaga pracę jelit i uczestniczy w procesach trawiennych,  
 • reguluje temperaturę ciała.  

Dobowe zapotrzebowanie na wodę 

Dobowe zapotrzebowanie na wodę wynosi około 35 ml/kg masy ciała/dobę dla osób młodych oraz 30 ml/kg masy ciała/dobę dla osób starszych. Zmienia się ono wraz ze wzrostem temperatury otoczenia – zwiększa się wówczas zapotrzebowanie na wodę. Zapotrzebowanie na wodę zależy również od stanu fizjologicznego – wzrasta w okresie ciąży i karmienia piersią. 

Przeczytaj również: Niedobór wody w organizmie – jak się objawia?Przewodnienie – czym może grozić nadmierne spożycie wody?

Bilans wodny 

Bardzo istotna jest równowaga pomiędzy dostarczaniem wody a jej wydalaniem, co jest określane mianem bilansu wodnego.

Jeśli następuje wzmożona utrata wody w wyniku biegunek, wymiotów, nadmiernego wydzielania potu czy wzmożonej diurezy – należy uzupełniać bilans płynów, aby nie doprowadzić do odwodnienia organizmu. Niewydolność nerek i niemożność wydalania wody powoduje jej nadmiar w organizmie.

Zatrzymywaniu wody w organizmie może sprzyjać wysoka zawartość sodu powstająca w wyniku spożywania wysokoprzetworzonej żywności bogatej w sód, jak i nadmiernego dosalania potraw.  

U kobiet zatrzymywanie wody w organizmie jest również uwarunkowane hormonalnie – co zauważalne jest zwłaszcza w drugiej połowie cyklu miesięcznego.

Zatrzymywaniu wody w organizmie może sprzyjać również siedzący tryb życia, zbyt mała podaż wody w ciągu dnia, jak i stosowanie niektórych leków (np. antykoncepcyjnych). 

Zatrzymywanie wody – jak pozbyć się problemu? 

 • Odpowiednie spożycie wody w ciągu dniaZATRZYMYWANIE WODY NIE JEST WYNIKIEM CZĘSTEGO JEJ SPOŻYCIA, co jest często powtarzanym mitem. Zaleca się wody mineralne o niskiej zawartości sodu. Zbyt mała podaż wody w ciągu dnia powoduje jej zatrzymywanie w organizmie.
 • Unikanie wysokoprzetworzonej żywności, bogatej w sód – eliminacja potraw typu fast food, chipsów, paluszków, słonych przekąsek, konserw, produktów marynowanych. 
 • Mniejsze dosalanie potraw – sól kuchenną można zastąpić ziołami – bazylią, oregano, tymiankiem, ziołami prowansalskimi, majerankiem, które poprawią smak potrawy. 
 • Odpowiednia podaż potasu w diecie – zawartego głównie w warzywach, owocach, pełnoziarnistych produktach zbożowych i nasionach roślin strączkowych. 
 • Wprowadzenie aktywności fizycznej (zwłaszcza przy typowo siedzącym stylu życia) – usprawni pracę układu krążenia i przepływ krwi, a także ograniczy powstawanie obrzęków.  
 • Ograniczenie alkoholu. 
 • Unikanie zbyt restrykcyjnych i niezbilansowanych diet odchudzających. 
 • Wyeliminowanie zaburzeń hormonalnych. 
Leia também:  Rehabilitacja w stwardnieniu rozsianym

Podsumowując, zatrzymywanie wody w organizmie często jest wynikiem zbyt małej podaży płynów w ciągu dnia, nieprawidłowych nawyków żywieniowych, jak i typowo siedzącego trybu życia. Wprowadzenie drobnych modyfikacji może pomóc pozbyć się tego uporczywego problemu dotykającego szczególnie kobiety.  

Przeczytaj również: Wpływ spożycia wody na proces redukcji masy ciałaCzy pH wody wpływa na jej właściwości?

Źródła: 

 • Ciborowska H., Rudnicka A., Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka, PZWL, 2007. 
 • Karowicz – Bilińska A., Woda i jej znaczenie dla organizmu kobiety, Ginekol Pol. 2011, 82, 455-459. 
 • Ming Yeong Lim, Jason O’Neale Roach, Metabolism and nutrition, Elsevier, 2012.  

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Dlaczego mój organizm zatrzymuje wodę?

Czujesz się opuchnięta i ociężała. Masz gorsze samopoczucie. Wchodzisz na wagę i widzisz kilka dodatkowych kilogramów. To sygnały, że w organizmie jest za dużo wody. Sprawdź, kiedy wystarczy zmienić kilka codziennych nawyków, a w jakich przypadkach niezbędna jest wizyta u lekarza.

Niedobór lub nadmiar składników mineralnych

Zbyt dużo sodu w diecie. Według WHO dzienne spożycie soli nie powinno przekraczać jednej płaskiej łyżeczki. Do zatrzymania wody może się przyczynić także niedobór potasu, który jest przydatny w równoważeniu wpływu sodu na organizm.

Dieta odchudzająca

Zbyt restrykcyjna dieta uboga w białko, które wiąże wodę. Jeśli jemy za mało białka, płyny fizjologiczne przesączają się przez ściany naczyń krwionośnych i limfatycznych, co po-woduje obrzęki.

Nadchodząca miesiączka

Wzrost poziomu estrogenów w stosunku do progesteronu w drugiej fazie cyklu (zwykle między 15. a 28. dniem). Objawy ustępują najczęściej w pierwszych dniach miesiączki.

Zbyt mała aktywność fizyczna

Siedzący tryb życia sprawia, że krew w naczyniach krąży wolniej. Słabe krążenie powoduje zastój płynów w tkankach i doprowadza do powstawania obrzęków nóg.

Przyjmowane leki

Farmaceutyki, które mogą doprowadzić do zatrzymania wody w organizmie, to np. minoksydyl, kortykosteroidy, niesteroidowe leki przeciwzapalne, fludrokortyzon, blokery kanału wapniowego i pigułki antykoncepcyjne.

Nie bagatelizuj objawów!

Nadmierne gromadzenie się wody w organizmie może być objawem ciężkiego stanu medycznego. W przypadku nagłego lub silnego zatrzymania wody należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Bardzo często obrzęki w okolicy twarzy mogą wskazywać na choroby nerek, a jeśli dodatkowo towarzyszą im duszności nocne oraz wysiłkowe, często są objawem niewydolności serca.

Jak pozbyć się obrzęków?

Pij!

Najprostszy sposób na pozbycie się wody z organizmu to, paradoksalnie, regularne picie odpowiedniej jej ilości. Wskazane jest także jedzenie owoców bogatych w wodę – arbuz i winogrona mają jej najwięcej.

Zmień dietę!

Ogranicz spożywanie produktów zawierających dużo soli. Słone paluszki, orzeszki, chipsy i jedzenie typu fast food zastąp przekąskami w postaci owoców oraz warzyw, które zawierają dużo wody, składników odżywczych i błonnika. Wprowadź do diety produkty, które pomagają zrównoważyć nadmiar sodu. Są to banany, awokado, pomidory, słodkie ziemniaki i szpinak.

Ćwicz!

Pół godziny ćwiczeń dziennie wystarczy, aby wspomóc procesy usuwające z organizmu nadmiar wody.

Skórka wodna

Nadmiar wody w organizmie oraz nagromadzenie się toksyn w komórkach prowadzi do ich przerostu i charakterystycznych zmian na skórze, czyli tzw. pomarańczowej skórki.

Cellulitowi wodnemu towarzyszą opuchnięcia ud, łydek oraz kostek.

Przyczyn występowania obrzęków nóg możemy doszukiwać się w noszeniu zbyt obcisłych spodni oraz butów na wysokich obcasach, utrudnia to wówczas odpływ wody z tkanek.

Na szczęście cellulitu wodnego dość łatwo można się pozbyć – wraz z uregulowaniem gospodarki wodnej w organizmie cellulit znika. Walkę z cellulitem wodnym warto wspomóc kosmetykami zawierającymi substancje przeciwdziałające zatrzymywaniu się wody. Są to algi, guarana, L-karnityna, miłorząb japoński, skrzyp polny, ruszczyk kolczysty, rozmaryn, popłoch pospolity

Przyczyny i skutki zatrzymywania się wody w organizmie. Jak sobie z tym radzić?

Ludzkie ciało zawiera około 60% wody, która odgrywa kluczową rolę we wszystkich aspektach życia. Jednak wiele osób martwi się o wagę wody. Dotyczy to w szczególności profesjonalnych sportowców i kulturystów, którzy chcą spełnić kategorię wagową lub poprawić swój wygląd. 

Woda ma zasadnicze znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu i jest w dużej mierze odpowiedzialna za rozpuszczanie składników odżywczych i usuwanie odpadów. Gdy organizm nie usunie nadmiaru wody, określa się to jako retencję płynów.

Retencja wody jest często tymczasowa i łatwo się ją leczy, jednak czasami może wskazywać na poważny stan.

Jeśli doświadczasz retencji wody, która trwa dłużej niż tydzień, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia przyczyny zatrzymania wody i wykluczenia ewentualnych problemów zdrowotnych.

W przypadkach, gdy zatrzymywanie wody nie jest wynikiem poważnego stanu zdrowia, dyskomfort spowodowany obrzękiem można szybko i łatwo złagodzić.

Zatrzymanie płynu lub obrzęk oznacza, że w tkankach organizmu występuje nadmierna ilość wody, co powoduje puchnięcie organizmu, zwłaszcza w kończynach.

Zatrzymywanie płynów jest często spowodowane wzrostem ciśnienia krwi w żyłach, co zwiększa nacisk na naczynia włosowate. Nieregularne zmiany w naczyniach krwionośnych są związane z nawykami żywieniowymi.

Oznaki retencji wody

Jak rozpoznać zatrzymywanie wody w organizmie? Zwykle najpierw jest zauważany obrzęk kończyn. Jedną z oznak zatrzymywania wody jest trudność z utratą wagi pomimo wysiłków dietetycznych.

Znaki fizyczne są jednak bardziej widoczne. Fizyczne oznaki zatrzymywania wody obejmują obrzmiałe kostki i niewyjaśniony przyrost masy ciała w krótkim okresie czasu.

Ponadto możesz czuć napuchnięty żołądek.

Jednym ze sposobów sprawdzenia, czy zachowujesz wodę, jest delikatne naciskanie stopy, kostki lub łydki za pomocą powolnego, stałego nacisku kciukiem. Jeśli występuje obrzęk, na skórze pojawi się wgniecenie. Wtedy nadal konieczna jest profesjonalna ocena w celu ustalenia przyczyny obrzęku nóg.

Zatrzymywanie wody może być również mylone z zespołem napięcia przedmiesiączkowego lub pogarszać istniejący zespół napięcia przedmiesiączkowego.

Przyczyny zatrzymywania wody

Ciała niektórych ludzi słabo reagują na niektóre rodzaje żywności, które zwiększają retencję wody. Retencja wody jest także związana z niedoborem białka, niedokrwistością i wysokim zapotrzebowaniem na witaminy i suplementy. Istnieje specjalny rodzaj diety zalecany przy zatrzymywaniu wody, który zmusza organizm do eliminowania nadmiaru płynu.

Zatrzymywanie wody może być również wynikiem problemów zdrowotnych obejmującego narządy takie jak wątroba, serce lub nerki. Gdy jakiś obszar ciała nie działa prawidłowo, ciało ma tendencję do zatrzymywania płynu w tym miejscu. Ciało staje się niezdolne do prawidłowego wyeliminowania płynu, gdy występują pewne schorzenia.

Stanie przez dłuższy czas powoduje gromadzenie się płynów w nogach, zwiększając w ten sposób retencję wody. Upalna pogoda może również prowadzić do zatrzymywania płynów, ponieważ organizm jest mniej skuteczny w usuwaniu płynu z organizmu. Niektóre leki mogą powodować zatrzymanie wody, zwłaszcza te na wysokie ciśnienie krwi i leki steroidowe (sterydy).

Szybka utrata masy ciała często polega na usunięciu wody. Gdy nagle ograniczysz przyjmowanie pokarmów, aby schudnąć, ciało jest zmuszone do przechowywania węglowodanów i rozkładania białka w mięśniach.

Ponieważ zarówno białko, jak i węglowodany utrzymują wodę w komórkach, utrata tych składników odżywczych powoduje utratę wody podczas szybkiej diety odchudzającej.

Ludzie, którzy szybko tracą na wadze, często odzyskują wagę w ciągu kilku tygodni, ponieważ ciało uzupełnia się wodą.

Istnieje większe ryzyko zatrzymania płynów u kobiet ze względu na różne poziomy hormonów. Obrzęk menopauzalny i przedmiesiączkowy jest spowodowany wpływem hormonów na równowagę płynów. Zmiany hormonalne u kobiet przed miesiączką również powodują zatrzymanie i mogą powodować objawy takie jak bolesność piersi.

Zmniejszenie retencji wody

Jednym ze sposobów zmniejszenia retencji wody jest zwiększenie spożycia potasu poprzez spożywanie zdrowej żywności, takiej jak świeże warzywa i owoce. Zaleca się spożywanie pokarmów bogatych w potas i przyjmowanie suplementów potasu.

Pomocne może być także spożycie witaminy B6 lub pirydoksyny. Pomijanie fast foodów i ograniczanie pizzy, dań gotowych, które mogą zawierać ukrytą sól, to także niezbędne kompromisy. Zmniejszenie spożycia żywności o wysokiej zawartości sodu jest ważne, ponieważ zbyt duża ilość sodu we krwi może wpływać na tkanki powodując zatrzymanie wody.

Niektórzy lekarze zalecają również picie herbat ziołowych, ponieważ herbata pomaga również zmniejszyć retencję wody.

Jak ograniczyć zatrzymywanie wody?

Oto kilka wskazówek, które pomogą ograniczyć retencję wody:

 • zmniejsz spożycie soli
 • unikaj przetworzonej żywności
 • wypij 8-12 szklanek płynów (woda, soki owocowe, mleko)
 • spożywaj więcej owoców cytrusowych i zielonych warzyw liściastych
 • uwzględnij pełnoziarniste węglowodany w codziennej diecie, takie jak makaron i ziemniaki.
 • jedz małe posiłki w regularnych odstępach czasu.

Konieczny jest również regularny ruch. Czynności takie jak jazda na rowerze i spacery mogą również pomóc w wypompowaniu całej wody lub innych płynów w kostkach i nogach.

Ćwiczenia fizyczne pomagają w poszerzeniu naczyń krwionośnych. Ludzie pracujący przy biurku powinni robić przerwy chociażby na spacer po biurze.

Jeśli stosujesz się do tych zasad, a nadal masz problemy wskazujące na zatrzymywanie wody – koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*