Co To Jest Leczenie Radiojodem?

Leczenie radiojodem (jodem radioaktywnym/promieniotwórczym) to metoda leczenia raka tarczycy stosowana zwykle po leczeniu chirurgicznym. Na czym polega leczenie radiojodem? Leczenie radiojodem prowadzone jest na oddziale zamkniętym.

Czy leczenie radiojodem jest bezpieczne?

Środki ostrożności dotyczą zwłaszcza dzieci i kobiet w ciąży, ponieważ dla nich radioaktywny jod jest szczególnie groźny. Przez minimum dwa tygodnie od podania radiojodu należy unikać bliskich i długotrwałych kontaktów z kobietami w ciąży i małymi dziećmi (przytulanie, spanie w jednym łóżku itd.).

Co robić po Jodowaniu?

Ponieważ jednak przez pewien czas pacjenci poddani tej terapii wciąż wydalają radioaktywny jod, przez pierwsze dwa-trzy tygodnie muszą – w trosce o bezpieczeństwo innych – stosować kilka zasad: Trzykrotnie spłukiwać wodą toaletę po skorzystaniu z niej. Często myć ręce ciepłą wodą z mydłem.

Jak wygląda leczenie jodem radioaktywnym?

Na czym polega leczenie radiojodem? Na podaniu choremu radiojodu w kapsułce, gdzie dawka izotopu jodu jest odpowiednio wyliczona. Następnie jod jest wychwytywany przez tarczycę i oddziałując na komórki tarczycy redukuje ich czynność oraz zmniejsza produkcję hormonów tarczycy.

Ile trwa kwarantanna po Jodowaniu?

4. Po otrzymaniu radiojodu należy 1x dziennie spłukiwać ze skóry pot (celem usunięcia z niej radiojodu wydalonego z potem). 5. Konieczność izolacji: spanie w oddzielnym łóżku, przebywanie w oddzielnym pokoju, nie kontaktowanie się z dziećmi (lub ograniczenie kontaktów) przez okres minimum 14 dni.

Czy leczenie tarczycy jodem jest szkodliwe?

Terapia z zastosowaniem jodu jest terapią celowaną. Oznacza to, że uszkadza jedynie komórki tarczycy. Niestety, część radioaktywnego jodu nie jest wychwytywana przez tarczycę i krąży swobodnie w organizmie.

Jakie są skutki uboczne jodowania?

Niestety niewłaściwe przyjmowanie jodu stwarza ryzyko wystąpienia skutków ubocznych.

Jod w postaci suplementu diety przyjmowany w zalecanych dawkach jest bezpieczny dla zdrowia, niemniej wywołuje nieprzyjemne skutki uboczne, m.in.:

Leia também:  Jakie Są Objawy Zakażenia Żółtaczką?
 • nudności,
 • ból żołądka,
 • biegunkę,
 • katar,
 • ból głowy,
 • metaliczny posmak w ustach.
 • Czego nie wolno po Jodowaniu?

  O tym, żeby przez 3 miesiące unikać jodu – nie chodzić na badania z kontrastem, nie przyjmować leków i suplementów z jodem, nie pić wody z jodem.

  Jak przygotować się do jodowania tarczycy?

  Przygotowanie do leczenia:

  1. na około 5 dni przed leczeniem trzeba odstawić tyreostatyki (metizol, propycil, thyrozol),
  2. nie należy przyjmować preparatów z jodem,
  3. inne leki (np. kardiologiczne) można przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarskimi,
  4. przed podaniem radiojodu nie wolno jeść przez 4 do 5 godzin.

  Jak wygląda Jodowanie w Gliwicach?

  JODOWANIE wygląda tak:

  Wyjmuje tabletkę z jodem, wkłada ją do takiej długiej rurki i podaje pacjentowi. TABLETKA jest mała, może coś jak apap. Bierze się rurkę do ręki i przechyla tak jak kieliszek. Tabletka wpada do gardła, zapijamy i zmykamy do swojego pokoju.

  Jak sprawdzić czy ma się niedobór jodu?

  W celu oceny stężenia tego pierwiastka w organizmie wykonuje się badanie moczu, ponieważ aż około 80 proc. spożywanego jodu zostaje wydalone przez nerki wraz z moczem. Oprócz badania poziomu jodu w moczu wykonuje się pomiar objętości tarczycy w badaniu ultrasonograficznym.

  Jak dlugo utrzymuje się jod w organizmie?

  Duża część izotopu promieniotwórczego zostaje wychwycona przez tarczycę i pozostaje tam aktywna przez około kilka tygodni. Część podanej dawki radiofarmaceutyku w ciągu pierwszych kilku dni od leczenia 131I wydala się wraz z moczem, potem i kałem.

  Czy po jodzie radioaktywnym wypadają włosy?

  Po jodzie radioaktywnym włosy nie wypadają.

  Seja o primeiro a comentar

  Faça um comentário

  Seu e-mail não será publicado.


  *