Co oznaczają pajączki na nogach – jak leczyć takie zmiany?

Co oznaczają pajączki na nogach – jak leczyć takie zmiany? Pajączki naczyniowe na nogach to częsty objaw zaburzeń krążenia żylnego, którym sprzyja m.in. nadmierne obciążenie nóg. By je ograniczać, warto jak najczęściej unosić stopy w górę. Greyerbaby/pixabay.com

Pajączki na nogach, inaczej popękane naczynka czy teleangiektazje, wydają się być niegroźną zmianą, która wpływa jedynie na wygląd tej części ciała. W rzeczywistości jednak zmiany te mogą być oznaką problemów zdrowotnych (np. żylaków), które warto szybko rozpoznać i wyleczyć. Dopiero wtedy można rozważyć usuwanie pajączków naczyniowych za pomocą nowoczesnych metod, a także podjąć działania, by ograniczyć ich powstawanie.

Pajączki naczyniowe lub popękane naczynka krwionośne to potoczne określenia rozszerzonych żyłek, które pojawiają się tuż pod powierzchnią skóry.

Nazywane też teleangiektazjami, rozszerzenia żylakowate charakteryzują się bardzo drobnymi, poszerzonymi splotami naczyń żylnych.

Tego rodzaju żylaki zwykle przypominają cieniutkie nitki, które mogą przybierać niebieską lub czerwoną barwę. Mają także różnorodne formy – mogą być siateczkowe, liniowe czy wachlarzowate.

U większości pacjentów pajączki uwidaczniają się przede wszystkim na udach, podudziach, w okolicach podkolanowych i w obrębie kostki przyśrodkowej.

Pajączki naczyniowe, czyli teleangiektazje, zwykle przypominają cienkie nitki i są ułożone w sposób siateczkowy, liniowy lub wachlarzowaty. Aby rozpocząć prawidłowe leczenie, trzeba ustalić, dlaczego naczynka na nogach pękają. Często źródłem problemu są skłonności genetyczne. Wówczas płytkie ułożenie naczyń jest dziedziczną cechą anatomiczną. Nini00/Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Przyczyny powstawania pajączków na nogach

Powstawanie pajączków jest następstwem nieprawidłowego krążenia krwi w obrębie układu żylnego nóg. Wśród bezpośrednich powodów takich zaburzeń należy wymienić m.in.:

 • upośledzenie mechanizmu kurczenia i rozkurczania się naczyń krwionośnych,
 • niewydolność zastawek żylnych i związaną z nią kruchość,
 • mniejszą elastyczność ścian naczyń.

Wszystkie te problemy sprawiają, że dochodzi do deformacji takich naczyń oraz pękania ich delikatnych ścianek.

Przyczyny pękających naczynek mogą być samoistne (pierwotne) – zmiany pojawiają się na skutek predyspozycji genetycznych i zespołów wrodzonych, co dotyczy zwłaszcza dzieci, kobiet w ciąży i osób starszych, a także nabyte (wtórne), czemu sprzyja styl życia. Wpływ na powstawanie pajączków mają też takie czynniki, jak:

 • niewystarczająca aktywność fizyczna,
 • wielogodzinne przebywanie w pozycji stojącej,
 • długotrwałe treningi biegowe,
 • niewydolność żylna nóg,
 • uboga odżywczo dieta,
 • zbyt intensywna ekspozycja słoneczna,
 • spożywanie alkoholu,
 • palenie tytoniu,
 • stosowanie antykoncepcji hormonalnej,
 • przyjmowanie preparatów sterydowych,
 • przegrzewanie nóg, np. w saunie,
 • noszenie strojów, które uciskają naczynia krwionośne,
 • okres ciąży,
 • nadwaga i otyłość.
 • niektóre choroby skóry i schorzenia ogólnoustrojowe.

Pękanie naczynek krwionośnych może być też efektem zabiegów kosmetyczno-estetycznych, takich jak masaż bańką chińską, mezoterapia czy depilacja woskiem. Jeżeli występuje stwierdzona skłonność do powstawania takich zmian, na 2 tygodnie przed planowanym zabiegiem przyjmować suplement diety z rutyną, która uszczelnia naczynia krwionośne i pomaga zapobiegać ich pękaniu.

Z pajączkami na nogach zmagają się osoby w różnym wieku, choć częściej są to kobiety. Ponieważ są skutkiem zaburzeń krążeniowych, warto zwrócić uwagę, czy nie towarzyszą im inne objawy, zwiastujące przyszłe problemy zdrowotne, m.in.:

 • kurcze i ból mięśni łydek (zwłaszcza wieczorem i w nocy),
 • uczucie ciężkości nóg niezwiązane ze wzmożonym wysiłkiem,
 • puchnięcie kostek,
 • szybkie męczenie się nóg,
 • uczucie mrowienia, pieczenia i pulsowania w nogach.

Gdy występują takie symptomy, warto skonsultować się z lekarzem. Pękające naczynka w wielu przypadkach są pierwszym objawem przewlekłej niewydolności żylnej, a jej powikłaniem jest zakrzepowe zapalenie żył, które zagraża życiu pacjenta.

Pajączki na nogach – do jakiego iść lekarza?

Gdy na nogach pojawiają się pajączki, w pierwszej kolejności warto zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Jeśli uzna on, że stan żył jest niepokojący, może kierować na konsultację z flebologiem, czyli specjalistą zajmującym się chorobami żył. Warto jednak wiedzieć, że lekarz ten nie zajmuje się medycyną estetyczną, a zabiegi usuwania pajączków nie są refundowane.

W przypadku chorób układu żylnego podstawowym badaniem diagnostycznym jest ultrasonografia dopplerowska żył (USG Doppler), a leczenie dobiera się do przyczyny powstawania pajączków.

Osoby decydujące się na usuwanie popękanych naczynek mają do wyboru kilka metod. To, która z nich będzie najlepsza, zależy od umiejscowienia zmian, ich rodzaju i nasilenia.

Skuteczne metody usuwania popękanych naczynek to m.in.:

 • Skleroterapia – zabieg polega na wstrzyknięciu do światła uszkodzonego naczynia specjalistycznego leku, który sprawia, że ścianki naczynia się zrastają i zostaje ono wyłączone z układu żylnego. Coraz częściej stosuje się piankę Tessariego, która pozwala na bardziej precyzyjne zamknięcie naczynia we wskazanym miejscu.
 • Laseroterapia – laserowe zamykanie naczynek na nogach jest bardzo popularnym zabiegiem, w którym korzysta się z laserów wysokoenergetycznych. W tym przypadku światło uszkodzonego naczynia jest zamykane przez koagulację termiczną.
 • Kriochirurgia – zamykanie naczynek na nogach można również przeprowadzić podczas zabiegu w ramach kriochirurgii. Wówczas światło naczynia jest zamykane przy pomocy podtlenku azotu lub ciekłego azotu.
 • Zabiegi w gabinetach kosmetycznych – w przypadku mało zaawansowanych zmian, pajączki na nogach można również usunąć przy pomocy zabiegów oferowanych przez gabinety kosmetyczne lub dermatologiczne.

Co oznaczają pajączki na nogach – jak leczyć takie zmiany?

SPA, wellness i relaks – polecamy TOP 15 zabiegów

O dobrą kondycję naszych naczyń krwionośnych możemy zadbać w domu. Wystarczy tylko nieco konsekwencji, aby nie tylko zminimalizować ilość pękających naczynek na nogach, ale także zapobiec ich powstawaniu w przyszłości.

Polecane są przede wszystkim:

 • Krem na pękające naczynka na nogach – firmy kosmetyczne oferują nam dzisiaj szeroki wybór najróżniejszych preparatów do pielęgnacji skóry u osób zmagających się z rozszerzonymi naczynkami. Może to być zarówno krem, jak i maść na żylaki. Stosując je systematycznie wzmocnimy kruche ściany naczyń krwionośny i zmniejszymy istniejące już zmiany.
 • Odpowiednia dieta – jeśli zauważymy u siebie objawy problemów z krążeniem żylnym, w postaci na przykład pajączków, powinniśmy zadbać o zmianę naszych nawyków żywieniowych. Należy zrezygnować z alkoholu, tytoniu, słodyczy, nadmiaru sodu i ostrych dań.
 • Suplementy diety – dostarczając organizmowi właściwych składników aktywnych, możemy wzmocnić naczynia krwionośne nóg i usprawnić krążenie krwi. Warto sięgnąć po suplementy diety z zawartością składników, takich jak: witamina C (stymuluje regenerację naczyń krwionośnych, uszczelnia i uelastycznia je), witamina E (rozrzedza krew i poprawia jej krążenie, zmniejsza obrzęki i stany zapalne żył), niacyna (inaczej wit. PP lub B3, rozszerza naczynia krwionośne, poprawia ukrwienie), krzem, hesperydyna, rutyna czy diosmina.

ZOBACZ: Dlaczego puchną nam nogi? Ekspert: prof. Zbigniew Gaciong, lekarz chorób wewnętrznych.

Pajączki na nogach – jakie są objawy pękania naczynek i jak się ich pozbyć?

Co oznaczają pajączki na nogach – jak leczyć takie zmiany? 23 listopada 2019Produkty medyczne i elektromedycyna

Pajączki na nogach nie są jedynie problemem natury estetycznej. Rozszerzone naczynka stanowią jeden z pierwszych objawów zaburzeń krążenia i wymagają odpowiedniego leczenia. Zobacz, jak domowymi sposobami, przy pomocy leków oraz zabiegów zlikwidować pękające naczynka.

Pajączki na nogach – przyczyny teleangiektazji

Pajączki, czyli teleangiektazje, to poszerzenia niewielkich naczynek krwionośnych, które widoczne są tuż pod skórą jako czerwone nitki przypominające pajęczynę. Pajączki stanowią sygnał zmniejszonej elastyczności i kruchości naczyń krwionośnych oraz nieprawidłowej pracy zastawek żylnych.

Aby rozpocząć prawidłowe leczenie, należy ustalić, dlaczego naczynka na nogach pękają. W wielu przypadkach źródłem problemu są skłonności genetyczne. Płytkie ułożenie naczyń jest wówczas dziedziczną cechą anatomiczną.

Potencjalnych przyczyn powstawania pajączków na skórze możemy wymienić jednak więcej:

 • zaburzenia hormonalne (stąd też większa skłonność do powstawania pajączków w ciąży, w okresie menopauzy, a także u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną);
 • duże wahania temperatur – poszerzeniu i pękaniu naczynek sprzyjają wysokie mrozy i upały;
 • niektóre choroby negatywnie wpływające na przepływ krwi w naczyniach, np. nadciśnienie, cukrzyca;
 • nadmierne obciążenie kończyn dolnych – noszenie butów na wysokim obcasie, zbyt obcisłych spodni, częste zakładanie nogi na nogę, brak ruchu, nadmierna masa ciała.

Warto wiedzieć, że kondycję naczynek krwionośnych osłabia palenie papierosów.

Do czynników zwiększających ryzyko wystąpienia pajączków należy zaliczyć również częste spożywanie alkoholu, kawy, a nawet długotrwałą ekspozycję na stres.

Kruchość naczyń zwiększa się również wraz z wiekiem – u seniorów początkowo mogą występować pajączki na udach, które z czasem uwidaczniają się także na łydkach i stopach.

Objawy pajączków na nogach – jak wyglądają popękane naczynka?

Wygląd pajączków jest dość charakterystyczny. Czerwono-fioletowe nitkowate rozgałęzienia mogą występować pojedynczo lub w większych skupiskach, tworząc plamy o charakterze zasinień. Najczęściej „żyłki na nogach” pojawiają się na bocznej części ud, pod kolanami bądź w okolicach kostek.

Co oznaczają pajączki na nogach – jak leczyć takie zmiany?

W wielu przypadkach towarzyszą im inne dolegliwości, takie jak:

 • uczucie zmęczonych, ciężkich nóg, pojawiające się mimo niewielkiego wysiłku;
 • wieczorny obrzęk kostek;
 • wrażenie drętwienia, mrowienia nóg.
Leia também:  Jakie Są Objawy Stłuczenia Kostki?

Im problem jest bardziej zaawansowany, tym zmiany stają się bardziej uciążliwe.

Przeczytaj, dlaczego puchną nogi i jak temu zaradzić 

Leczenie pękających naczynek – jak pozbyć się pajączków na nogach?

Pajączki wymagają zastosowania leczenia ukierunkowanego na wzmocnienie ścian naczyń krwionośnych i usprawnienie przepływu krwi. W terapii stosuje się zarówno farmakologię, jak i metody zabiegowe.

Pajączki na nogach – do jakiego lekarza się udać?

Pajączki na skórze kończyn dolnych są zwykle pierwszą oznaką rozwijającej się przewlekłej niewydolności żylnej (żylaków), która, ignorowana, może doprowadzić do groźnej zakrzepicy (zakrzepowego zapalenia żył). Specjalistą w rozpoznaniu i leczeniu dolegliwości tego typu jest lekarz flebolog.

Leki – tabletki, maści, kremy

Na popękane naczynka na nogach można stosować dostępne bez recepty preparaty zawierające diosminę, która poprawia napięcie ścian naczyń i ma działanie ochronne.

Dodatkowo zwiększa ich przepuszczalność, zapobiega zastojom i obrzękom.

W aptekach dostępne są także tabletki, maści i kremy na pajączki zawierające inne substancje pochodzenia roślinnego o podobnym działaniu: hesperydynę, rutynę czy aescynę.

Zabiegi na rozszerzone naczynka

Jednym z najczęściej stosowanych zabiegów na teleangiektazje jest skleroterapia. Polega ona na podaniu bezpośrednio do światła rozszerzonego naczynia specjalnego preparatu, który wywołuje w jego obrębie proces zapalny. Prowadzi to do obkurczenia i trwałego zarośnięcia naczynka.

Aby pozbyć się pajączków na nogach, wykorzystuje się również laseroterapię. Emitowane przez urządzenie światło niszczy ścianki naczynka, które następnie zostają wchłonięte przez okoliczne tkanki. Alternatywę stanowi elektrokoagulacja – naczynka zamykane są przy użyciu prądu o wysokiej częstotliwości.

Pękające naczynka na nogach – domowe sposoby

Domowe sposoby na pajączki mają przede wszystkim działanie profilaktyczne. Zaleca się stosowanie diety bogatej w produkty zawierające witaminę C, kwasy omega 3, flawonoidy, cynk, żelazo. Wskazana jest także suplementacja witaminy K, rutyny czy ekstraktu z miłorzębu japońskiego. Możemy zażywać je w postaci tabletek lub herbatek ziołowych.

W przypadku nadwagi, ważna jest redukcja masy ciała oraz regularna aktywność fizyczna. Nie jest wskazane stosowanie gorących kąpieli oraz długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej, zwłaszcza z nogą założoną na nogę. Unikajmy noszenia zbyt obcisłych ubrań i obuwia na wysokim obcasie.

Pończochy przeciwżylakowe i inne wyroby uciskowe

Ważnym elementem leczenia problemów z krążeniem jest stosowanie specjalistycznych wyrobów uciskowych, np.

 pończoch lub rajstop przeciwżylakowych, których zadaniem jest wsparcie prawidłowego opróżniania naczyń i zapobieganie dalszemu ich poszerzaniu.

Dodatkowo kompresjoterapia niweluje obrzęki i stany zapalne oraz łagodzi uczucie ciężkości nóg, przynosząc zauważalną ulgę.

Stopień ucisku, zależnie od zaawansowania dolegliwości, ustala lekarz, natomiast zaopatrzenie możemy nabyć w aptece lub w sklepie medycznym. Tu specjalista, po dokonaniu pomiarów kończyny, pomoże dobrać najlepszy asortyment. Poza pończochami i rajstopami przeciwżylakowymi, do dyspozycji mamy lecznicze podkolanówki i skarpety.

Rajstopy uciskowe, podobnie jak pozostałe wyroby, zakładamy rano, po wcześniejszym uniesieniu kończyny. Mimo że początkowo ich noszenie może wywoływać dyskomfort, nie należy zaprzestawać terapii. Jeżeli produkt został prawidłowo dopasowany do anatomicznego kształtu nogi, po krótkim czasie ciało przyzwyczai się do ucisku.

Dowiedz się więcej na temat wyrobów uciskowych na problemy z krążeniem 

Bibliografia:

 1. https://www.medicalnewstoday.com/articles/312845.php
 2. https://www.hss.edu/conditions_telangiectasia-and-autoimmune-disease.asp
 3. https://podyplomie.pl/chirurgia/14777,metody-leczenia-teleangiektazji

Pajączki na nogach – przyczyny, od czego są? (Artykuły)

Pękające naczynka na nogach to sygnał, że krew w kończynach dolnych nie krąży prawidłowo. Wyglądające niewinnie tak zwane pajączki z czasem mogą zamienić się w żylaki, które będą wymagały specjalistycznego leczenia. Jakie są przyczyny pajączków na nogach?

“Pajączki”, inaczej teleangiektazje czy po prostu pękające naczynka, to niewielkie zmiany żylne, które uwidaczniają się tuż pod powierzchnią skóry.

Przyjmują one postać drobnych, rozgałęziających się niebieskawych lub czerwonawych niteczek, dlatego często nie zwracamy na nie większej uwagi.

Zdarza się jednak, że są to pierwsze objawy żylaków, dlatego jeśli dodatkowo towarzyszą im dolegliwości takie jak bóle nóg, dotkliwe skurcze czy obrzęk, należy zgłosić się do lekarza.

Podobnie jak żylaki, tak i pajączki na nogach są skutkiem nieprawidłowego krążenia krwi w układzie żylnym kończyn dolnych. Warto o tym pamiętać, bo choć pojedyncze popękane naczynka wyglądają dość niepozornie, należy bacznie je obserwować. Podjęcie szybkich działań mających na celu ich likwidację sprawi, że zmiany się nie pogłębią i nie przyniosą nam większych problemów.

Usuwanie pajączków – znajdź klinikę

Pajączki na udach – przyczyny

Pajączki, podobnie jak żylaki, to problem, który znacznie częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. Teleangiektazje najczęściej pojawiają się na udach, podudziach, a także na łydkach (w okolicy podkolanowej).

Przyczyny pękających naczynek na nogach są związane z zaburzeniami krążenia krwi.

I tak, może być to wynik nieprawidłowego kurczenia się i rozkurczania naczyń krwionośnych, kruchości lub zmniejszonej elastyczności ścian, a także niewydolności zastawek żylnych (spowodowanej na przykład wadą wrodzoną).

Efekt to zastój i wzrost ciśnienia krwi w naczyniach, a co za tym idzie – ich nadmierne poszerzenie, czasem również pękanie ich delikatnych ścianek. Zazwyczaj pajączki na nogach są skutkiem współistnienia kilku z powyższych przyczyn. Ryzyko ich wystąpienia zwiększa się również wraz z wiekiem oraz w okresie ciąży. Nie bez znaczenia są także predyspozycje genetyczne.

Pękające naczynka na łydkach – przyczyny

Pozostałe przyczyny popękanych naczynek na nogach to m.in.:

 • zbyt długie przebywanie w pozycji stojącej
 • siedzący tryb życia
 • brak ruchu
 • zbyt częsta ekspozycja na ostre słońce
 • noszenie zbyt obcisłych ubrań lub obuwia na wysokim obcasie

Częstą przyczyną pojawiania się pękających żyłek na nogach jest także długotrwałe stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej.

Kolejne czynniki mogące zwiększyć ryzyko rozwoju pajączków to otyłość, nadużywanie alkoholu, częste korzystanie z sauny, nieodpowiednia dieta, nadmierny wysiłek fizyczny oraz nadciśnienie.

Należy pamiętać, że pajączki są często pierwszą fazą niewydolności żylnej.

 Uwaga: Nieleczona choroba może doprowadzić do poważnych powikłań, takich jak choćby zakrzepowe zapalenie żył, które może skończyć się groźnym dla życia zatorem. Właśnie dlatego pękających naczynek na nogach nie wolno bagatelizować.

Zamykanie naczynek na nogach zastrzykami

Co oznaczają pajączki na nogach – jak leczyć takie zmiany? Likwidacja pajączków na nogach zastrzykami

Jeśli zauważymy na nogach pajączki, powinniśmy czym prędzej wybrać się do lekarza. Im dłużej będziemy zwlekać z wizytą, tym większe będzie ryzyko rozwoju żylaków i dolegliwości z nimi związanych. Specjalista może zaproponować nam różne metody walki z popękanymi naczynkami – najczęściej jest to usuwanie ich z użyciem zabiegu  mikroskleroterapii, potocznie zwanej ostrzykiwaniem naczynek na nogach. W trakcie tego zabiegu lekarz wprowadza do rozszerzonych naczynek specjalny preparat, pod wpływem którego dochodzi do rozwoju kontrolowanego stanu zapalnego, wykrzepiania krwi we wnętrzu naczynia, a finalnie – jego zwłóknienia, zamknięcia i wchłonięcia przez okoliczne tkanki. Skleroterapię wykorzystuje się także w leczeniu żylaków, jednak wtedy naczyniowiec korzysta z większych igieł. Po ostrzykiwaniu pajączków dobrze jest przez jakiś (zostanie on wskazany przez lekarza) nosić wyroby uciskowe.

Pajączki na nogach – zapobieganie

W związku z tym, że przyczyny powstawania pajączków na nogach są często związane ze stylem życia, warto pamiętać o przestrzeganiu pewnych zasad, które mogą zmniejszyć ryzyko rozwoju pajączków bądź – w przypadku predyspozycji genetycznych – opóźnić ich powstanie. Podejmowanie działań związanych z zapobieganiem pajączków na nogach zaleca się zarówno osobom, które w przeszłości miały już popękane naczynka, jak i tym, które jeszcze nie borykały się z tym problemem.

Jak zapobiegać pajączkom na nogach? Osiem cennych wskazówek

 1. Warto być aktywnym fizycznie – spacerować, biegać, pływać, jeździć na rowerze czy uprawiać jogę.
 2. W trakcie pracy stojącej lub siedzącej dobrze jest robić przerwy na zmianę pozycji lub kilka prostych ćwiczeń – pobudza to krążenie krwi.
 3. Należy unikać alkoholu i papierosów.

 4. Trzeba zrezygnować z noszenia bardzo obcisłych spodni, a także częstego zakładania butów na wysokim obcasie.
 5. Lepiej nie zakładać nogi na nogę podczas siedzenia.
 6. Dobrze jest utrzymywać właściwą wagę.
 7. Należy unikać solarium i sauny.
 8. Trzeba ograniczyć gorące kąpiele.

Usuwanie pajączków

– sprawdź ceny w 24 klinikach!

 • Maciej Kielar, “Metody leczenia teleangiektazji”, Chirurgia po Dyplomie, 25-31, 2013

Oceń artykuł: 4.4/5 (opinie 17)

Pajączki na nogach – przyczyny, zapobieganie i leczenie. Zamykanie naczynek na nogach

Pajączki na nogach to potoczna nazwa teleangiektazji (wenulektazji), czyli  poszerzonych naczynek żylnych.

Do objawu w postaci pajączków na nogach dochodzi na skutek pęknięcia kruchego naczynia krwionośnego tuż pod powierzchnią skóry, pojawia się wówczas widoczna gołym okiem fioletowa  żyłka, która traktowana jest często jako defekt kosmetyczny.

Leia também:  Jakie Objawy Miesniakow?

Pajączki mogą jednak być również pierwszym objawem wskazującym na choroby żył. W leczeniu pajączków naczyniowych wykorzystuje się leki zmniejszające przepuszczalność ścian naczyń i polepszające krążenie w naczyniach.

Pajączki na nogach, czyli poszerzone naczynia żylne ulokowane płytko w skórze, są jednym z typów żylaków, powstają w wyniku poszerzenia splotu żylnego. W literaturze fachowej pajączki naczyniowe zwane są jako teleangiektazje lub wenulektazje. Teleangiektazje mogą również powstać na skutek poszerzenia tętnic lub naczyń włosowatych. 

Kiedy zastawki, które znajdują się w żyłach nie działają prawidłowo, przepływ krwi z układu powierzchownego do głębokiego jest utrudniony – krew wstecznie dostaje się do układu powierzchownego, powodując rozciąganie i przeciążenie naczyń krwionośnych. W większości przypadków pajączki na nogach są barwy jasnoczerwonej lub fioletowej. Średnica poszerzonych naczynek nie jest większa niż 1 mm. Rzadko pajączkom naczyniowym towarzyszą dolegliwości bólowe.

Pajączki na nogach – rodzaje teleangiektazji

Wyróżniamy cztery rodzaje pajączków naczyniowych:

 • teleangiektazje samoistne – występują płytko pod skórą, zazwyczaj pojawiają się u kobiet po 40. roku życia, średnica naczynek wynosi około 0,1 mm, etiologia nie została poznana,
 • teleangiektazje izolowane – w tym typie pajączków naczyniowych nie występują cechy niewydolności żylnej, brak towarzyszących żylaków,
 • teleangiektazje w przebiegu niewydolności żylnej – charakteryzuje je większa średnica – do 0,4 mm, cechą charakterystyczną występującą często są naczynka w kształcie wachlarzy na bocznych powierzchniach ud,
 • teleangiektazje wtórne – powstają w wyniku podejmowanego wcześniej leczenia chirurgicznego, skleroterapii, a także w wyniku przebytego urazu u osób z cechami niewydolności żylnej; często można je pomylić z siniakami.

Pajączki na nogach – przyczyny 

Pajączki naczyniowe należą do najwcześniejszych objawów klinicznych wskazujących na schorzenia naczyń żylnych (np. żylaki czy przewlekłą niewydolność żylną). Przyczyną nadrzędną, która powoduje powstanie zaburzeń układu żylnego jest nadciśnienie żylne.

Nadciśnienie żylne może być generowane przez nieprawidłowości we funkcjonowaniu zastawek żylnych, a także przez niedrożność żył lub ich zwężenie.

Do czynników, które mogą przyczyniać się i przyspieszać powstawanie pajączków naczyniowych możemy zaliczyć:

 • czynniki genetyczne,
 • płeć żeńską,
 • długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej lub siedzącej,
 • nadwagę i otyłość,
 • niewłaściwą dietę (alkohol, niedobory witamin),
 • operacje nóg,
 • przebyte urazy,
 • długotrwałe przebywanie w wysokiej temperaturze,
 • wiek – pajączki naczyniowe częściej pojawiają u osób starszych, lecz także mogą dotyczyć osób młodych,
 • okres ciąży,
 • niektóre leki, np. doustne środki antykoncepcyjne.

Pajączki na nogach – zapobieganie

Dieta osób, które borykają się z problemem pajączków na nogach, a także dieta nastawiona na profilaktykę teleangiektazji powinna być dietą, która nie generuje otyłości. W diecie takiej należy ograniczyć:

 • nasycone kwasy tłuszczowe,
 • cholesterol,
 • węglowodany.

Dietę warto urozmaicić o wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega–3. Dobrym źródłem kwasów tłuszczowych omega–3 są:

 • olej lniany,
 • olej rzepakowy,
 • olej sojowy,
 • orzechy włoskie,
 • siemię lniane,
 • nasiona chia,
 • tłuste ryby morskie (śledź, makrela, halibut),
 • owoce morza.

Do diety warto także włączyć również produkty bogate w:

 • witaminę C – truskawki, czerwona papryka, cytrusy, czarna porzeczka,
 • witaminę E – oleje roślinne, orzechy,
 • witaminę PP – wątróbka, jaja kurze, ryby.

Istotną kwestią jest także odpowiednia aktywność fizyczna, np. jazda na rowerze, pływanie, spacery. Warto zwrócić także uwagę na pozycję ciała podczas pracy.

Jeżeli praca wymaga długotrwałego siedzenia, warto zorganizować czas i wykonać przerwy na spacer. Długotrwała pozycja stojąca także może przyczynić się do powstania teleangiektazji.

Stanowisko pracy powinno być ergonomiczne.

Pajączki na nogach – leczenie

W procesie leczenia pajączków naczyniowych można wykorzystać leki zmniejszające przepuszczalność ścian naczyń i polepszające krążenie w naczyniach. W terapii wykorzystuje się:

 • diosminę,
 • trokserutynę,
 • rutynę,
 • hesperydynę,
 • wyciąg z nasion kasztanowca,
 • escynę,
 • wyciag z ruszczyka kolczastego,
 • wyciąg z pestek winogron.

W maściach i żelach stosowanych w problemach związanych z pajączkami naczyniowymi wykorzystywane są:

 • heparyna,
 • escyna,
 • wyciąg z nasion kasztanowca,
 • trokserutyna.

Pajączki na nogach – laseroterapia

Obliteracja laserowa (czyli zamknięcie światła naczynia) jest jedną z metod leczenia pajączków naczyniowych. Energia przenoszona przez promieniowanie laserowe powoduje ostatecznie zamknięcie naczynka.

Zabieg przeprowadzany jest w pozycji leżącej, podczas zabiegu pacjent oraz lekarz muszą korzystać ze specjalnych okularów osłaniających oczy. Skórę chorego pokrywa się żelem, którego zadaniem jest chłodzenie oraz odpowiednie przewodzenie energii.

Rezultaty w postaci zmniejszenia widoczności pajączków na nogach obserwuje się po około 4–8 tygodniach od naświetlania. Oczywiście w tym czasie należy przeprowadzać badania kontrolne zgodnie z zaleceniami lekarza oraz pamiętać o zaleceniach lekarskich dotyczących m. in. aktywności fizycznej.

Pajączki na nogach – skleroterapia

Obliteracja farmakologiczna to najbardziej popularna metoda leczenia teleangiektazji. Skleroterapia jest metodą najbardziej inwazyjną, gdyż polega na nakłuciu naczynia krwionośnego i podania do jego światła substancji chemicznej.

Wstrzyknięty czynnik chemiczny podrażnia śródbłonek naczynia, generuje kaskadę reakcji, powodując w konsekwencji zamknięcie naczynia krwionośnego i ustanie w nim przepływu krwi. Wstrzykiwany środek chemiczny podawany jest do naczynia, które wcześniej jest opróżnione z krwi, np.

poprzez wcześniejsze uciśnięcie naczynia i przepłukanie żyły roztworem soli fizjologicznej. Zabieg wykonywany jest w pozycji leżącej.

Efekt zabiegu skleroterapii można ocenić po około 4–6 tygodniach od wstrzyknięcia. Istotną kwestią jest także przestrzegania wyżej wymienionych zaleceń lekarskich dotyczących zapobiegania powstawaniu pajączków na nogach. 

wróć do bloga czytaj kolejny

 1. K. Lennecke, K. Hagel, K. Przondziono, Opieka farmaceutyczna w samoleczeniu wybranych chorób, Wrocław, 2012, s. 306
 2. R. Jachowicz i in., Farmacja Praktyczna, Warszawa, 2007, s. 270–272

Pajączki na nogach – przyczyny. Jak leczyć popękane naczynka?

Na pękające naczynka i pajączki skarżą się kobiety w każdym wieku.

Czerwono-sine pręgi i fioletowe naczynka na nogach – widoczne szczególnie po naciągnięciu skóry, przez wiele pań traktowane są często jako defekt kosmetyczny.

Tymczasem to jeden z pierwszych objawów przewlekłej niewydolności żylnej. Nie jest to dobra wiadomość ponieważ przewlekła niewydolność żylna i każdy z jej etapów jest procesem nieodwracalnym.

No dobrze, ale czym właściwie są te „pajączki naczyniowe” i jak powstają? To potoczna nazwa teleangiektazji – objawu polegającego na poszerzeniu żyłek położonych płytko w skórze.

W zdrowym organizmie naczynia krwionośne rozszerzają się i kurczą – w zależności od warunków (np.

podczas wychłodzenia powinny się kurczyć; w czasie upałów lub po aktywności fizycznej wykazują tendencję do poszerzania).

Pajączki powstają w wyniku zaburzenia tego mechanizmu – słabe i kruche naczynia krwionośne pękają tuż pod warstwą naskórka, przyjmując postać rozgałęziających się fioletowych niteczek na skórze. Ten niepozorny defekt jest najczęściej występującą formą zaburzeń krążenia żylnego. To również zwiastun problemów z żyłami.

Pajączki na nogach – przyczyny. Tryb życia, geny, a może hormony?

Wśród przyczyn wpływających na kruchość naczyń krwionośnych i skłonność do rozszerzania się naczynek krwionośnych można wymienić przede wszystkim uwarunkowania genetyczne, zaburzenia krążeniowe i hormonalne.

Szczególne znaczenie ma estrogen – hormon wygładzający cerę, dbający o jej młody wygląd, a zarazem rozluźniający mięśnie i tkanki ścian naczyniowych. Nadmiar estrogenu może być jedną z przyczyn cery naczynkowej (dlatego pajączki to częstszy problem kobiet).

Pajączki naczyniowe na nogach mogą powstać również w wyniku nadmiernego obciążenia kończyn dolnych.

Nie oznacza to jednak, że kruchym naczyniom krwionośnym szkodzi aktywność fizyczna – wręcz przeciwnie: regularne spacery, pływanie, jazda na rowerze sprzyjają prawidłowemu rozszerzaniu i zwężaniu naczyń.

Co szkodzi? Ciasne szpilki, buty uciskające kostkę, długie przebywanie w pozycji stojącej lub siedzącej, częste zakładanie nogi na nogę, co utrudnia krążenie.

Do przepełnienia i nadmiernego rozszerzenia naczyń żylnych nóg prowadzi również wysokie ciśnienie.

Wśród przyczyn wpływających na kruchość naczyń krwionośnych i skłonność do rozszerzania się naczynek krwionośnych wymienia się przede wszystkim uwarunkowania genetyczne, zaburzenia krążeniowe i hormonalne.

Potoczna nazwa tego objawu przewlekłej niewydolności żylnej nie wzięła się z niczego – pajączki na nogach często przyjmują formę rozgałęzionych niteczek, przypominając pajęczaki(mogą mieć postać wachlarzowatą, siateczkowatą lub występować liniowo). Różnej grubości czerwono-sine pręgi zazwyczaj pojawiają się na bocznej powierzchni uda, w okolicy podkolanowej lub kostki przyśrodkowej.

Pajączki na nogach – objawy towarzyszące

Pękające naczynka na nogach to tylko jeden z sygnałów ostrzegawczych organizmu przed rozwojem przewlekłej niewydolności żylnej. Zanim na nogach pojawią się żylaki, często odczuwalnym objawem jest uczucie ciężkości nóg. Kolejny alarm to opuchlizna w okolicy kostek – w pierwszej fazie choroby tego rodzaju obrzęki ustępują po przespanej nocy.

Leia também:  Rehabilitacja Niemowląt Od Kiedy?

W następnych fazach niewydolności żylnej na nogach pojawia się coraz więcej zmian – jeśli nie zareagujemy odpowiednio szybko, to taki stan grozi rozwojem zakrzepicy (a konkretnie zakrzepowym zapaleniem żył powierzchownych lub głębokich), powstaniem żylaków, stałym obrzękiem i opuchlizną, zespołem pozakrzepowym i zatorem tętnicy płucnej.

Medycyna estetyczna, leki i domowe sposoby na pajączki

Zabiegiem stosowanym w celu usunięcia śródskórnych pajączków i bardzo drobnych żylaków jest m.in. skleroterapia, czyli podanie specjalnego preparatu za pomocą cienkiej igły – bezpośrednio do naczynka zmienionego chorobowo.

Mechanizm zabiegu jest prosty: wywoływany jest odczyn zapalny ściany naczynia, co w konsekwencji prowadzi do skurczenia naczynek i stopniowego zniknięcia pajączków, w których nie płynie już krew.

Zabieg nie jest bolesny, po skleroterapii zaleca się nosić rajstopy lub pończochy przeciwżylakowe.

Alternatywą jest laseroterapia, czyli naświetlanie pajączków światłem lasera i zamykanie w ten sposób popękanych naczynek. W czasie zabiegu czuć lekkie szczypanie – najczęściej minimalizowane żelem chłodzącym.

Wada tej opcji: zakaz opalania się przed i po zabiegu (przez ok. 1,5 miesiąca). Co prawda zabiegi na pajączki przynoszą szybki efekt, ale warto pamiętać, że tego typu działanie leczy skutek, a nie przyczynę problemu.

Na pajączki stosowane są suplementy i żele zawierające substancje pochodzenia roślinnego, np. rutyna, diosmina, hesperydyna, aescyna. Uzupełnieniem leczenia farmakologicznego powinna być terapia kompresyjna, czyli stosowanie odpowiednio dobranych rajstop, pończoch czy podkolanówek uciskowych.

Sine pręgi i pajączki na nogach pojawiają się często na udach i pod kolanami. To zapowiedź żylaków, dlatego warto jak najszybciej zająć się przyczynami ich powstawania.

Rajstopy przeciwżylakowe na pajączki – czy to działa?

Jak dobrać podkolanówki, pończochy lub rajstopy uciskowe?  – Przede wszystkim musi to być wyrób medycznyzgodny z dyrektywą unijną EU93/42/EEC – z wyraźnie określonym stopniem ucisku, który wyrażamy w milimetrach słupa rtęci (mmHg) mierzonym w kostce. Bardzo istotna rzeczą jest, aby wyrób kompresyjny miał wyrobioną piętę.

To właśnie wyrobiona pięta gwarantuje nam, aby nominalny ucisk w kostce trafił dokładnie tam gdzie jest potrzebny. Dlaczego jest to takie ważne? Ponieważ wszelkie problemy z przewlekłą niewydolnością żylną (PNŻ) objawiają się opuchnięciem w okolicy kostki wiec 100% ucisku musi znajdować się właśnie w tym miejscu.

Kolejną istotną cechą prawidłowych wyrobów kompresyjnych jest profil ucisku. Co to takiego? Profil ucisku to nic innego jak stopniowe zmniejszanie się ucisku od kostki ku górze wyrobu. Normą jest, aby od 100% ucisku w kostce uwalniał się on stopniowo do 70% w łydce i 40% w udzie.

Warto tu jeszcze raz zaznaczyć, że tylko wyrób medyczny jest w stanie zagwarantować nam te właściwe parametry ponieważ każda partia towaru jest badana pod tym kątem na specjalistycznych urządzeniach pomiarowych.

Jak już mówiono na wstępie – zaznacza Tomasz Nasierowski, ekspert marki Veera Przeciwżylakowa –przewlekła niewydolność żylna jest procesem nieodwracalnym, co oznacza, że postęp choroby możemy co najwyżej zatrzymać na jednej z jego faz i starać się nie dopuścić do przejścia do kolejnej.

Dlatego właśnie niezmiernie ważne jest, aby jak najwcześniej rozpoznać u siebie objawy wskazujące na możliwość jej wystąpienia i odpowiednio zareagować terapią farmakologiczną połączona z terapia przy zastosowaniu wyrobów uciskowych ponieważ tylko taka daje nam duże szanse na nie pogłębianie się problemu.

 • Ucisk profilaktyczny 13-17 mmHg wskazany jest dla osób wykonujących stojącą pracę, którzy poza bólem nóg pod koniec dnia często mają dodatkowo problem z obrzękami kostce ustępującymi po przespanej nocy.
 • Rajstopy przeciwżylakowe 1. klasy ucisku – 18-21 mmHg – zalecane są przy pierwszych objawach dolegliwości żylnej – na problem z pajączkami na nogach, ciągłym bólem nóg, obrzękami i pierwszymi zmianami żylnymi.
 • Pończochy przeciwżylakowe 2. stopnia kompresji (ucisk 23-32 mmHg) stosuje się u osób z niewydolnością żylną naczyń powierzchownych i głębokich, po zabiegach skleroterapii oraz u kobiet w ciąży, które mają problem z żyłami.
 • Za pomocą rajstop przeciwżylakowych 3. stopnia (ucisk 34-46 mmHg) wspomaga się leczenie obrzęków i owrzodzeń żylnych, 4 klasa ucisku (

Jak zapobiegać pajączkom i żylakom? Sposoby na zdrowe nogi

Zdrowe i piękne nogi to podstawa dobrego samopoczucia i samodzielności. Pamiętajmy, że pajączki na nogach i żylaki kończyn dolnych nie tylko szpecą. Nieleczone grożą powikłaniami ogólnoustrojowymi.

Pajączki naczyniowe (teleangiektazje) i przypowierzchniowe poszerzenia naczyń (wenulektazje) stanowią wstęp do rozwoju żylaków. Są też kolejnym po obrzękach i bólach nóg sygnałem, że krążenie żylne niedomaga.

Pajączki i żylaki – Czynniki ryzyka

W żyłach krew przesuwa się w kierunku do serca. Oznacza to, że krew wracając do serca z kończyn dolnych, musi płynąć wbrew sile grawitacji. Aby nie cofała się, w żyłach znajdują się zastawki.

W sprawnie pracujących żyłach przepływ krwi w kierunku do serca wspomagają też mocne ścianki naczynia żylnego i skurcze mięśni generowane przez poruszające się nogi, które działają jak mechaniczna pompa popychająca krew w górę.

Jeśli jednak ścianki żył tracą elastyczność, ulegają zwiotczeniu i poszerzeniu, a zastawki nie mogą się domknąć. W takiej sytuacji krew cofa się i zalega w żyłach, co z czasem prowadzi do ich poszerzenia. Poszerzone naczynka mogą też pękać.

Pękające naczynka na nogach stanowią poważny defekt kosmetyczny. Pajączki na udach można jeszcze ukryć pod odzieżą, ale zmiany w dolnych partiach nóg są doskonale widoczne szczególnie u pań.

Przyczyn powstawania niewydolności krążenia jest kilka:

 • brak ruchu – w tym długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej lub stojącej;
 • czynniki genetyczne;
 • palenie tytoniu – nikotyna, składnik tytoniu, powoduje zwężenie żył i wapnienie ich ścianek; krew przepływa przez przewężenie mniejszym strumieniem, co sprawia, że część powracającej do serca tkanki zalega we fragmencie żyły znajdującym się przed zwężeniem i z czasem na tym odcinku dochodzi do osłabienia ścianek naczynia i jego poszerzenia;
 • nadużywanie alkoholu – alkohol rozszerza naczynia krwionośne i zmienia gęstość krwi; wpływa to negatywnie na pracę zastawek i na sprawny przepływ tkanki przez naczynia;
 • nadwaga i otyłość – często towarzyszy im ograniczenie aktywności fizycznej; zbędne kilogramy powodują też nadmierne obciążenie nóg;
 • niewłaściwa dieta;
 • zbyt obcisła odzież;
 • ciąża – za żylaki w ciąży odpowiedzialny jest wysoki pozom estrogenów we krwi;
 • wiek – z czasem ścianki naczyń samoistnie słabną;
 • leki – szczególnie hormonalne.

Jak zapobiegać żylakom i pajączkom?

Genetycznych skłonności do powstawania tych defektów nie potrafimy na razie wyeliminować. Można jednak znacznie zmniejszyć ryzyko pojawienia się skutków zaburzeń krążenia w nogach.

 • Ruszaj się! To najtańsze, najprostsze i najskuteczniejsze narzędzie profilaktyki zaburzeń krążenia żylnego. Każda forma aktywności jest dobra, ponieważ każda wymusza pracę mięśni. Z tego powodu osobom wykonującym pracę wymagającą długotrwałego siedzenia lub stania zaleca się okresowe zmiany pozycji oraz gimnastykę pobudzającą krążenie.
 • Zrezygnuj z alkoholu i tytoniu.
 • Stosuj zdrową dietę – bogate w warzywa i owoce menu stanowi skarbnicę witamin i minerałów wzmacniających ścianki naczyń krwionośnych, takich jak m.in. uelastyczniająca witamina C niezbędna w produkcji kolagenu, uszczelniająca rutyna, antyrodnikowe antocyjany i flawonoidy. Zdrowa dieta zapobiega też powstawaniu nadwagi i otyłości.
 • Noś wygodne ubrania (aby nie blokować mechanicznie przepływu krwi) i buty na niezbyt wysokim obcasie.
 • Dbaj o ciało – pielęgnacja obejmuje zabiegi higieniczne i kosmetyczne oraz masaże. Kosmetyki wcieraj zawsze od stóp w kierunku ud – taki masaż pobudza krążenie. Unikaj gorących kąpieli, długiego przebywania w saunie i plażowania. Jeśli pojawiły się pierwsze objawy zaburzenia krążenia, np. obrzęki i ciężkość nóg, sięgaj po preparaty roślinne poprawiające napięcie mięśniowe w ściankach naczyń krwionośnych.

Zanim pojawią się pajączki, może minąć wiele miesięcy od chwili, kiedy wystąpiły pierwsze symptomy niewydolności krążenia krwi w nogach. Podobnie żylaki nóg rozwijają się stopniowo. Każdy z nas ma więc wiele czasu na to, aby zapobiec pojawieniu się tych nieestetycznych zmian.

Warto stosować profilaktykę zawczasu, ponieważ kiedy zmiany się pojawią, do ich usunięcia trzeba zastosować leczenie z zakresu mikrochirurgii lub chirurgii. Najskuteczniejszą metodą na zamykanie naczynek i leczenie żylaków jest obecnie skleroterapia. Usuwanie pajączków na nogach nie jest możliwe przy użyciu farmakoterapii.

Leki mogą jedynie zapobiec pojawianiu się nowych zmian żylnych.

Skleroterapia – koszty

 • Skleroterapia (1 ampułka): 300 zł
 • Skleroterapia (2 ampułki): 400 zł

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*