Ból sutków – jakie objawy są niepokojące gdy bolą sutki?

Ból sutków – jakie objawy są niepokojące gdy bolą sutki?

O nie! Przecież dopiero zaczęłam karmić! Przeźroczysty pęcherzyk na brodawce w II dobie po porodzie całe szczęście okazał się tylko czymś przejściowym, fizjologicznym dostosowaniem się organizmu do karmienia. Co? Piersi są tak nabrzmiałe, że zaraz pękną! Auuuuu! Karmię dopiero 5 dni, a wydaje się, że to już koniec. Czy ktoś mi pomoże? Całe szczęście znalazła się Certyfikowana Doradczyni Laktacyjna, która poradziła, jak zachować się przy nawale. No tak… Udało się karmić pół roku, ale dalej nie dam rady. Piecze, szczypie i swędzi. Grzybicę zdiagnozował lekarz rodzinny. Dieta, suplementy i maści przeciwgrzybicze. Udało się! Karmimy dalej! Ząbkowanie Anusi, łuszcząca się skóra, pęknięcia dookoła brodawek. Rok karmienia za nami, ale ja marzyłam o przynajmniej dwóch! Dlaczego już musimy się odstawiać? Tym razem pomógł Certyfikowany Doradca Laktacyjny, dermatolog i dieta (protokół autoimmunologiczny). Może jednak marzenia się spełniają. Ciąża!!! Hurra! Ale zaraz zaraz. Czy ja muszę odstawić? Piersi podczas karmienia bolą strasznie! Czy ja to wytrzymam?

Jak myślicie? Wytrzymałam?

Jasne, że tak. Gdy się pragnie dać dziecku tak piękny dar, jakim jest karmienie piersią przetrwać można najgorsze momenty i z pozoru nie do rozwiązania problemy. Jestem szczęściarą, bo to moja córka i ja zdecydowałyśmy kiedy się odstawiamy.

Jestem szczęściarą, bo spotkałam na swojej drodze mnóstwo profesjonalnych i ciepłych osób, które uświadamiały mi, co dzieje się z moim ciałem, z moimi piersiami.

Dlaczego nie wiedziałam o tym wszystkim wcześniej? Czy wiedza dotycząca laktacji nie powinna być promowana na równi z pielęgnacją noworodka, czy porodem? 

Gdyby wiedza ta była powszechna, karmienie było by dla nas mniej stresujące, a wiele kobiet czułoby, że jest o co walczyć, nawet gdy pojawią się problemy.

Ból sutków – jakie objawy są niepokojące gdy bolą sutki?

Ból piersi dotyka wielu z nas

Pojawia się u kobiet w każdym wieku i może mieć wiele przyczyn. Czasami jest niewielki, występujący jedynie w postaci nadwrażliwości. Czasami jego uporczywość potrafi utrudnić nam codzienne życie. Ból może obejmować jedną pierś lub obydwie. Może mieć charakter cykliczny lub zupełnie przypadkowy i jednorazowy. 

Najczęściej całe szczęście ból piersi ma podłoże fizjologiczne, wynikające z burzy hormonów, które rządzą naszym cyklem i całą naszą egzystencją;-) Nie możemy jednak nigdy zapominać, że ból może być także sygnałem, że coś jest nie tak. Dlatego też każdy niepokojący nas dyskomfort powinnyśmy konsultować z lekarzem, by jak najszybciej poznać jego przyczynę.

Ból piersi podczas karmienia

O bólu piersi związanym z karmieniem naturalnym można mówić już w okresie wczesnej ciąży. Zdarza się, że nawet w 5. tygodniu ciąży piersi stają się nabrzmiałe i wrażliwe na dotyk.

Odczuwany w wyniku tych zmian ból może być napadowy lub ciągły. Dolegliwości związane są z zachodzącymi w organizmie mamy zmianami hormonalnymi i nie powinny nas niepokoić.

Zadbać trzeba wtedy o wygodny stanik, a doraźnie stosować chłodne okłady lub naprzemienne natryski. Ulgę przynieść mogą także żelowe kompresy.

Ból piersi po narodzinach najczęściej pojawia się około drugiego do czwartego dnia po porodzie i wynika z przystosowywania się organizmu do procesu ssania. Piersi stają się pełne, opuchnięte.

Odczuwać można nawet kłucie, a wszystko to spowodowane jest napełnianiem się kanalików mlekiem pod dużym ciśnieniem.

Taka bolesność jest jednak przejściowa, więc jeśli dyskomfort nasila się lub długo utrzymuje należy szukać pomocy u Certyfikowanego Doradcy Laktacyjnego. 

Zdarza się, że powód bólu piersi jest banalny, jak choćby źle dobrany stanik, nadwerężenie mięśni, czy drobny uraz. Częściej jednak świadczy o różnego rodzaju nieprawidłowościach lub chorobach. 

Nawał pokarmu

Nawał pokarmu to przepełnienie piersi pokarmem. Występuje on między 2 a 5 dobą po porodzie i wynika ze zmian hormonalnych. Powoduje obrzmienie piersi, ich twardość i bolesność.

Jeśli w tym czasie dziecko przystawiane jest często, „na żądanie” i poprawnie to mija zwykle w ciągu doby.

Jeśli z jakichś powodów przerwy między karmieniami się wydłużają to uczucie fizjologicznego dyskomfortu może przerodzić się w stany zapalne i zastoje. Ulgę przynieść mogą żelowe kompresy Therapearl.

Obrzęk piersi

Obrzęk piersi jest najczęściej powikłaniem po nawale pokarmu i zawsze jest on wynikiem popełnianego błędu przy dostawieniu dziecka do piersi, czego skutkiem jest niedostateczne opróżnianie piersi. Obrzęk wiąże się z opuchnięciem, twardością i bolesnością. Może także wystąpić podwyższona temperatura ciała. Pojawiają się problemy z wypływem mleka.

Postępować należy dokładnie tak samo, jak przy nawale, czyli po pierwsze skorygować błędy techniczne (pozycja karmienia, technika ssania), a po drugie karmić często i zadbać o jak najlepszy drenaż piersi (delikatne głaskanie piersi, ciepłe okłady przed karmieniem, chłodne po karmieniu, okłady z kapusty).

Przy bólu o dużym nasileniu można zastosować leki przeciwbólowe na bazie paracetamolu lub przeciwzapalne na bazie ibuprofenum.  

Zastój pokarmu

Zastój pokarmu może być powikłaniem po nawale, podczas którego dziecko nie było przystawiane wystarczająco często do piersi. Przy zastoju pokarmu mleku, mimo przepełnienia piersi nie chce z nich wypływać. Zastój może dotyczyć całej piersi lub tylko jej fragmentu.

W miejscu zastoju pierś jest wyraźnie twardsza i cieplejsza, a na skórze może pojawić się zaczerwienienie lub/i wyczuwalny guzek. Oprócz nabrzmiałych i bolesnych piersi u mamy może wystąpić podwyższona temperatura ciała. Jedną z form zastoju pokarmu jest zatkanie kanalika mlecznego.

Najczęściej dochodzi do niego na początku laktacji, ale zdarza się właściwie w każdej chwili podczas karmienia. Wynika nie tylko ze złego przystawienia dziecka do piersi, ale również stresu, zmiany trybu życia, czy ucisku piersi przez źle dobraną bieliznę.

By poradzić sobie z tą dolegliwością należy przede wszystkim skorygować niepoprawne przystawienie dziecka do piersi oraz złą pozycję karmienia, jak najczęściej karmić chorą piersią, a także poprawić jej drenaż.  Przed karmieniem warto rozgrzać pierś ciepłym okładem i delikatnie ją gładzić, co ułatwi wypływ mleka.

Po karmieniu z kolei ważne jest ochłodzenie piersi zimnym kompresem, który zmniejszy obrzęk. Jeśli zauważymy, że dziecko źle chwyta pierś i nie spija mleka poprawnie powinnyśmy nadmiar pokarmu odciągnąć laktatorem. Drenaż poprawia także odciągnięcie małej ilości mleka przed rozpoczęciem karmienia.

Jeśli ból piersi jest trudny do wytrzymania można pomóc sobie środkami przeciwbólowymi, najlepiej tymi przeciwzapalnymi na bazie ibuprofenum. Jeśli po 2 dniach od zastosowania tych metod nie ma widocznej poprawy należy jak najszybciej skorzystać z pomocy Certyfikowanej Doradczymi Laktacyjnej.

Zapalenie piersi

Co trzecią kobietę po porodzie dotyka zapalenie piersi. Zazwyczaj choruje tylko jedna pierś.

Powodem tej choroby jest zatkanie kanalików mlecznych, z którym mama karmiąca nie poradziła sobie mimo zastosowania ciepłych okładów, delikatnego głaskania piersi (pamiętajmy! Nie należy piersi masować), częstego przystawiania dziecka do piersi i odciąganiu pokarmu laktatorem.

W wyniku nieudrożnienia kanalika pierś puchnie, robi się zaczerwieniona, twarda i bolesna. U mamy występuje także gorączka i złe samopoczucie. Skuteczne w tym wypadku są także okłady z kapusty, która zmniejsza ból, obrzęk i nabrzmienie piersi. Pomocna będzie inna pozycja dostawienia dziecka do piersi (taka, by nos był nakierowany na zmiany zapalne). 

Zapalenie piersi najczęściej oznacza infekcję bakteryjną, która powinna zostać szybko i prawidłowo rozpoznana. Powodem wdania się takiej infekcji może być zraniona skóra brodawki, źle wysterylizowany lejek laktatora, czy brudne nakładki na piersi.

Jeśli stan zapalny jest ostry musimy skorzystać z pomocy lekarza, który najprawdopodobniej podejmie leczenie antybiotykiem.

Całe szczęście ta choroba nie musi oznaczać konieczności przejścia na MM, ale niezwykle ważne jest, by skutecznie ją wyleczyć, ponieważ stan zapalny może przerodzić się nawet w ropień, który wymaga już interwencji chirurgicznej.

Infekcja bakteryjna, grzybicza, wirusowa

Infekcje wywołane bakteriami, grzybami i wirusami przytrafić mogą się na każdym etapie laktacji. Najczęstszymi ich przyczynami są uszkodzenia brodawek, kuracje antybiotykiem, grzybica innych części ciała (szczególnie pochwy), zła dieta, czy przeniesie wirusów z innych części ciała.

Zmiany pojawiają się na brodawkach i ich otoczce. Skóra jest zaczerwieniona, poraniona. Przy infekcji bakteryjnej może pojawić się ropna wydzielina. Przy grzybicy skóra brodawek jest czerwona i błyszcząca, łuszczy się i swędzi.

Przy infekcji wirusowej brodawki swędzą i pojawiają się pęcherzyki, które po zaschnięciu wyglądają jak strupki. Przy tego typu infekcjach ważna jest wizyta u lekarza, który pokieruje dalszym leczeniem.

Przy każdej z wymienionych infekcji kluczowe jest wietrzenie brodawek, odpowiednia higiena, pranie bielizny w wysokich temperaturach, częsta zmiana wkładek laktacyjnych.

Ból brodawek

Bolesność piersi podczas karmienia może być związana z bólem samych brodawek sutkowych. Ratunkiem dla wielu mam z poranionymi i obtartymi sutkami okazały się kompresy Nursicare. Szerzej problem ten opisany jest w artykule “Ból brodawek sutkowych podczas karmienia piersią”.

Popołogowe zapalenie sutka

Najczęstszą przyczyną popołogowego zapalenia sutka jest infekcja bakteryjna, która rozwija się jeszcze szybciej wskutek zastoju pokarmu i mechanicznych uszkodzeń brodawek w pierwszych dniach karmienia.

Objawy są bardzo podobne do tych występujących przy zastoju pokarmu. Leczenie polega na poprawie pozycji i techniki karmienia przy jak najczęstszym karmieniu dziecka chorą piersią. Można wspomagać się lekami przeciwbólowymi.

Zadbać należy o jak najlepsze nawodnienie organizmu. 

Problemy z płaskimi lub wklęsłymi brodawkami

Płaskie lub wklęsłe brodawki to problem fizjologiczny, nie chorobowy. Jest on często znacznym utrudnieniem dla swobodnego karmienia piersią, szczególnie dla mam początkujących. Jeśli brodawki są elastyczne i łatwo samemu je ukształtować przed karmieniem to nie wymagają one specjalnego przygotowania.

W przypadku, gdy ich ssanie przez dziecko nadal jest bardzo utrudnione można zastosować kilka trików, które pomogą w rozwiązaniu problemu. Po pierwsze zastosować można dostępne na rynku nakładki formujące lub tzw. korektory brodawek (np. Lansinoh, Medela).

Polecane są także ćwiczenia Hoffmana, które polegają na chwyceniu brodawki dwoma palcami u jej podstawy i rozciąganiu jej w przeciwnych kierunkach. By uplastycznić brodawkę przed samym podaniem jej dziecku do buzi warto odciągnąć trochę pokarmu laktatorem.

Pozycje, które ułatwiają kontrolę nad poprawnym uchwyceniem brodawki przez maluszka to pozycja „spod pachy” i krzyżowa. O pozycjach więcej przeczytasz w artykule “Pozycje do karmienia piersią”.

Leia também:  Como caminhar em um pântano: 13 passos (com imagens)

Pamiętajmy! 

Każdy ból piersi, który nas niepokoi, nie ustępuje lub nasila się pomimo skorygowania techniki karmienia, przystawienia dziecka do piersi i zastosowania domowych sposobów łagodzenia bólu i obrzmienia musimy skonsultować ze specjalistą, np. Certyfikowaną Doradczynią Laktacyjną.

Jeśli oprócz bólu zauważymy także wydobywanie się krwistej lub ropnej wydzieliny z brodawki, wciągnięcie się brodawki sutkowej, zmianę wyglądu skóry piersi, wysoką gorączkę, powiększenie węzłów chłonnych pod pachami lub wyczujemy pod skórą guzek od razu powinnyśmy się udać do lekarza ginekologa. 

Autorka tekstu: Ewa Matwiejczyk-Zimmer

Ten post nie jest poradą laktacyjną. Jeśli borykasz się z problemami z karmieniem piersią, skorzystaj z pomocy Doradczyni Laktacyjnej w formie online lub w formie wizyty w Poradni Laktacyjnej Wróżka Cycuszka w Poznaniu lub w formie wizyty domowej.

Bolą cię piersi? To może świadczyć o poważnej chorobie

Ból sutków – jakie objawy są niepokojące gdy bolą sutki?
fot. Adobe Stock

Każda z nas dba, żeby jej biust był piękny. Warto jednak zatroszczyć się też o jego zdrowie i reagować, gdy pojawią się niepokojące objawy. Jednym z nich jest ból piersi, który może świadczyć ozmianach w gruczołach piersiowych– zwykle niegroźnych, czasem jednak wymagających pogłębionej diagnostyki. Oto 8 możliwych powodów.

Ból piersi:

Ból piersi przed okresem, czyli PMS

Jednym z objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego są bolące, obrzmiałe i wrażliwe na dotyk piersi. Można wyczuć zgrubienia tkanki gruczołowej sutka, a brodawki bywają twarde. Przykre objawy ustępują wraz z pojawieniem się miesiączki, powracają w drugiej połowie cyklu miesiączkowego.

Pomóc może dieta z ograniczeniem soli, kawy i czekolady. Czasem ból łagodzą chłodne okłady i leki ziołowe.

Ból piersi z powodu torbieli, czyli cyst

Duże zmiany powodują ból promieniujący do pachy. Niewielkie są jedynie wyczuwalne pod palcami jako małe, twarde guzki. Przy dotyku są gładkie i można je swobodnie przesuwać między palcami. Pojawiają się zazwyczaj między 30. a 50. rokiem życia. Aby rozpoznać torbiel, trzeba wykonać USG i zazwyczaj biopsję cienkoigłową.

Ból piersi w ciąży i w połogu

Ból piersi w ciąży pojawia się już około 5 tygodnia. Piersi stają się obrzmiałe i wrażliwe na dotyk. Zdarza się, że po porodzie kobiety cierpią na zapalenie gruczołów mlecznych. Z powodu zatkanych kanalików pierś najpierw puchnie, potem staje się zaczerwieniona i wrażliwa na dotyk.

W bólach ciążowych pomocne są chłodne okłady i naprzemienne natryski (ciepły – chłodny). W przypadku kłopotów połogowych ulgę przynosi przystawianie dziecka do piersi (mimo bólu). Doskonałe są też okłady z liści kapusty.

Mastopatyczny ból piersi

Charakterystyczny jest ból piersi, któremu towarzyszą obrzmienie, twardość oraz gruczolistość (zgrubienia w piersiach). Ból wywołany mastopatią zazwyczaj ustępuje jednocześnie z rozpoczęciem miesiączki, potem niemal natychmiast powraca.

Przyczyną mastopatii zwykle są zaburzenia hormonalne. Zmiany zwykle pojawiają się między 30. a 40. rokiem życia, po menopauzie stopniowo zanikają. Aby je potwierdzić, konieczne jest USG, oznaczenie poziomu hormonów we krwi, niekiedy mammografia. W leczeniu stosuje się preparaty hormonalne.

Na własną rękę możesz zażywać olej z wiesiołka, bo normalizuje poziom hormonów.

Ból piersi wywołany gruczolako-włókniakami

Są to guzy piersi. Wykrywa się je w badaniu USG i zawsze potwierdza przeprowadzając biopsję, która ostatecznie wskazuje, że zmiana jest gruczolako-włókniakiem.

Dość rzadko powodują ból – tylko w przypadku nagłego rozrostu, w wyniku którego dochodzi do wylewu w obrębie guza. Zmiany przeważnie się usuwa. Jedynie małe gruczolako-włókniaki można pozostawić do obserwacji. Doraźnie, gdy pojawi się ból, pomaga schładzanie chorej piersi.

Ból piersi spowodowany np. stanikiem

Dolegliwości mogą mieć przyczyny bardzo prozaiczne, np. uraz wywołany mocnym naciskiem pasów bezpieczeństwa w samochodzie w czasie hamowania. Bóle piersi nękają też kobiety, które noszą źle dobrane staniki (np. ze zbyt małymi miseczkami).

Jeśli masz kłopot z doborem biustonosza, poradź się brafiterki. A jeśli kupujesz go samodzielnie, pamiętaj, by zmierzyć obwód pod biustem oraz w biuście na wysokości brodawek.

W miseczkach powinno być 1–2 cm luzu, bo piersi w ciągu miesiąca nabrzmiewają, zmieniają kształt, natomiast pod biustem stanik powinien przylegać do ciała, ale nie może wrzynać się w nie.

Należy uważać na biustonosze z fiszbinami, które mogą zbyt uciskać piersi i powodować ból.

Ból piersi na tle nowotworowym

Ból piersi spowodowany rakiem pojawia się zazwyczaj dopiero, gdy guzek przeważnie osiąga wielkość powyżej 1 centymetra i jest wyczuwalny przez kobietę podczas samobadania piersi. Może być umiejscowiony na obszarze całej piersi, także w obrębie sutka czy w okolicy dołu pachowego. Ma nieregularny kształt i nie daje się przesunąć palcami pod skórą.

W takiej sytuacji ważna jest szybka diagnoza. Dlatego po wyczuciu każdej zmiany w piersi bezwzględnie trzeba skonsultować się z lekarzem. W zdecydowanej większości przypadków choroba jest wyleczalna. Konieczna jest operacja, a w przypadku nowotworu złośliwego operacja i chemio-radioterapia.

Każda kobieta powinna pamiętać o profilaktyce raka piersi, która powinna obejmować przede wszystkim regularne badania, czyli od 25. roku życia raz w roku obowiązkowo wykonywać badanie USG, a po 50. roku życia – mammografię.

Poza tym co miesiąc, pod koniec miesiączki lub za raz po miesiączce, kobieta powinna wykonywać samobadanie piersi.

Jeśli będzie je wykonywać regularnie, będzie w stanie wychwycić każdą niepokojącą zmianę– przestrzega doktor Tomasz Basta, ginekolog z krakowskiej Intima Clinic.

W przypadku raka piersi istotne są także kwestie genetyczne – na tę chorobę powinny być szczególnie uczulone te panie, które miały lub mają w rodzinie mamy, babcie czy ciocie chorujące właśnie na ten nowotwór w przeszłości.

Bardzo ważne jest również to, aby sprawdzić, czy w najbliższej rodzinie kobiety chorowały na raka piersi. Jeżeli tak, to istnieje ryzyko obciążenia genetycznego. Wówczas należy zrobić badania genetyczne BRCA1 i BRCA2, aby potwierdzić lub wykluczyć mutację genów odpowiedzialnych za powstawanie nie tylko raka piersi, ale również jajników– dodaje doktor Basta.

Ból piersi wynikający ze stosowania antykoncepcji

Podczas przyjmowania tabletek lub stosowania plastrów antykoncepcyjnych zdarza się, że piersi są bardziej wrażliwe i mogą boleć. Wynika to z powiększenia gruczołów, na które oddziaływają hormony zawarte w środkach antykoncepcyjnych. Ból ustępuje po odstawieniu tabletek lub zmianie na inny rodzaj.

Treść artykułu pierwotnie została opublikowana 21.05.2014 r.

Zobacz też:Jak zbadać piersi w domu?Co robić, gdy swędzą piersi?Co robić, gdy wyczujesz guzek w piersi?

Ból sutków – jakie objawy są niepokojące gdy bolą sutki?Ekspert: dr n. med. Tomasz Basta – absolwent Collegium Medium Uniwersytetu Jagiellońskiego, posiadający specjalizację z ginekologii i położnictwa. Wykładowca Polskiego Towarzystwa Ginekologii Plastycznej (PTGP) oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologii Estetycznej i Rekonstrukcyjnej. Autor wielu badań i publikacji naukowych w tych dziedzinach. Założyciel krakowskiej Intima Clinic (www.intimaclinic.pl) zajmujące się w holistyczny sposób zdrowiem intymnym kobiet.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Objawy ciąży – jak rozpoznasz pierwsze oznaki?

Jakie są pierwsze objawy ciąży? Czy brak miesiączki to wystarczająca przesłanka, a może potrzebne są dodatkowe oznaki ciąży, takie jak zawroty głowy, nudności, ból brzucha i plamienia implantacyjne? Oto przewodnik po pierwszych objawach ciąży, dzięki któremu dowiesz się, kiedy zaczyna się każdy z nich, jak przebiega i wygląda. Dowiesz się z niego również, kiedy dana oznaka ciąży może wymagać konsultacji lekarskiej

Pierwsze objawy ciąży

Początek ciąży u każdej kobiety przebiega inaczej, a jej pierwsze objawy są bardzo indywidualną kwestią. Zależy to od wielu czynników, stąd też oznaki ciąży mogą być bardzo różne. Nie każda kobieta zauważy u siebie te same oznaki. Mało tego, druga ciąża może dać zupełnie inne objawy, niż dawała pierwsza.

Za początek ciąży uznaje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki i na tej podstawie liczy się tygodnie ciąży i szacuje termin porodu 1. Do zapłodnienia dochodzi w rzeczywistości około dwóch tygodni wcześniej. Do wczesnych objawów ciąży zalicza się m.in.

poranne lub wieczorne nudności, omdlenia, zawroty głowy, zgagę, zaparcia, częstomocz, wzrost temperatury, senność, tkliwe i bolące piersi i oczywiście zatrzymanie miesiączki.

Brak lub opóźnienie okresu

Brak miesiączki czyli „brak okresu” bardzo często kojarzony jest z ciążą. Należy jednak mieć świadomość, że przyczyny braku miesiączki mogą być bardzo różne.

Zatrzymanie miesiączki jest dość częstym zjawiskiem o kobiet bardzo aktywnych fizycznie, natomiast zaburzeń miesiączkowania związanych z wysiłkiem można doszukiwać się dopiero po wykluczeniu innych schorzeń 2.

Zatrzymanie miesiączki powodowane dużymi obciążeniami treningowymi, dietą i silnym stresem można traktować jako rodzaj adaptacji organizmu kobiety do warunków niesprzyjających dla ciąży.3.

Gdy kobieta stwierdzi: „nie mam okresu”, w pierwszej kolejności powinna potwierdzić lub wykluczyć ciążę. Pewniejszym sposobem na taką weryfikację jest zamiast testu ciążowego zrobienie testu hormonu beta-hCG (ludzka gonadotropina kosmówkowa) z krwi, wytwarzanego przez łożysko4.

Test ten da nam jednoznaczną odpowiedź na pytanie „czy jestem w ciąży?” 5. Opóźniające się krwawienie to czasem objaw stresu, ciężkiej pracy fizycznej, podróży wakacyjnej. Może mieć jednak również związek z zaburzeniami hormonalnymi.

Wówczas niezbędna będzie konsultacja z ginekologiem lub ginekologiem endokrynologiem.

Ból podbrzusza

W fizjologiczny przebieg ciąży nie są na ogół wpisane dolegliwości bólowe, a gdy się pojawiają, należy skonsultować to z ginekologiem. Ból brzucha na początku ciąży może oznaczać rozrost macicy 6. Pod koniec 8. tygodnia ciąży zarodek ma 11 milimetrów, wystarczy tydzień, by miał już o połowę więcej! 7 Macica dostosowuje się do szybko rosnącego nowego lokatora.

Ból podbrzusza może być jednak również sygnałem zagrażającego poronienia 8 (w drugiej połowie ciąży może być objawem zagrażającego porodu przedwczesnego) 9. Nie bagatelizujmy zatem takich objawów i skonsultujmy je z lekarzem! Bóle brzucha w pierwszych tygodniach ciąży mogą również oznaczać infekcję układu moczowo-płciowego, które są dość częstym zjawiskiem u ciężarnych 10.

Zakażenie układu moczowego u kobiety ciężarnej należy leczyć, gdyż może prowadzić do problemów, takich jak przedwczesny poród lub mała masa ciała noworodka, Konieczne będzie wykonanie badania moczu, posiewu moczu, a niekiedy również badań krwi lub USG 11.

Warto w ramach profilaktyki pić odpowiednią ilość płynów czyli w przypadku ciężarnych przynajmniej 2,3 litra dziennie12.

Leia também:  Co na ciężkie nogi?

Plamienie implantacyjne

Zagnieżdżenie zarodka w macicy może czasem oznaczać pojawienie się plamienia implantacyjnego (występuje ono zazwyczaj około tygodnia po zapłodnieniu) 13. Kobiety często pytają o to, ile dni trwa plamienie implantacyjne.

Bywa ono często mylone z miesiączką, ponieważ występuje mniej więcej w tym samym momencie, w którym kobieta zazwyczaj się jej spodziewa. Krwawienie w pierwszym trymestrze występuje u co czwartej kobiety i jest zazwyczaj mniej obfite14.

Zaleca się ograniczyć w tym czasie aktywność fizyczną i seksualną.

Jeżeli plamienie w ciąży jest skąpe i nie towarzyszy mu żaden inny niepokojący objaw lub objawy, istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że dzieje się coś złego. Jeżeli jednak sytuacja budzi obawy należy niezwłocznie udać się do lekarza w celu wykluczenia poronienia lub ciąży pozamacicznej 15.

Śluz na początku ciąży

Zmiany hormonalne zachodzące u ciężarnej kobiety powodują, że zmienia się też ilość wydzieliny z pochwy. Jest to zjawiskiem absolutnie naturalnym, chroni przed wniknięciem drobnoustrojów 16.

Jak wygląda śluz w ciąży? Śluz na początku ciąży powinien mieć kolor białawy lub lekko żółty17.

Zwiększenie się ilości śluzu to efekt większej niż zwykle produkcji estrogenów oraz wzmożonego przepływu krwi w okolicy narządów rodnych 18.

Jeżeli śluz ma inną niż zazwyczaj konsystencję, zapach lub kolor, należy udać się do lekarza. Objawy te mogą oznaczać infekcję dróg rodnych, a gdy nie są leczone, mogą zagrażać również dziecku 19.

Jeżeli śluz w ciąży nabierze brunatnej barwy lub będzie zawierał krew, należy skonsultować się z ginekologiem prowadzącym ciążę.

Mogą to być oznaki nieprawidłowości w rozwoju płodu lub w obrębie łożyska20.

Wymioty, mdłości

Wymioty w ciąży to bardzo powszechne zjawisko – występują one u nawet czterech na pięć ciężarnych 21! Nudności i wymioty pojawiają się w pierwszym trymestrze ciąży.

Początek dolegliwości przypada zazwyczaj między czwartym a szóstym tygodniem ciąży, ale może wystąpić nawet 2 tygodnie po ostatniej miesiączce, a ich największe nasilenie odnotowuje się około ósmego tygodnia, a trwają nawet do czwartego tygodnia 22.

Okazuje się, że swoistym „remedium” na szereg dolegliwości pierwszego trymestru, w tym na nudności, wymioty, zaparcia, czy suchość skóry może być… woda 23! Prawidłowe nawodnienie organizmu może znacznie ograniczyć powyższe objawy.

W ciąży zaleca się pić około 2,3 litra płynów dziennie 24. Najlepsza dla ciężarnych jest woda i powinna ona stanowić większość wypijanych płynów.

Jakie są przyczyny nudności? Mechanizm jest skomplikowany, a głównym winowajcą są tutaj hormony ciążowe, a dokładniej ich wysoki poziom we krwi25.

Choć nudności można zatem traktować jako oznakę zdrowej ciąży, przyszłe mamy zrobią wiele, by zredukować częste mdłości.

Oprócz picia dużej ilości płynów, istnieje wiele innych metod na ograniczenie nudności w ciąży, można przeczytać o nich tutaj.

Senność, zawroty głowy i ciągłe zmęczenie

Ciągłe zmęczenie i senność to naturalne zjawisko podczas ciąży26. Zaczyna się mniej więcej około ósmego tygodnia ciąży. Kobieta zaczyna odczuwać zmęczenie i często towarzyszy jej uczucie senności i znużenia 27.

Przyczyny senności i zmęczenia są bardzo proste przyszła mama dużą część energii i składników odżywczych dzieli między siebie a niezwykle szybko i dynamicznie rozwijające się w jej macicy dziecko.

Do tego dochodzą zmiany neurohormonalne, które powodują labilność nastroju, często pojawia się rozdrażnienie, niepokój oraz poczucie niepewności w nowej roli, jaką jest bycie mamą28. W tym okresie często pojawia się również senność oraz apatia.

Osłabienie w ciąży znika na początku drugiego trymestru 29. Przyszła mama nabiera nowych sił, a w miejsce nudności i senności pojawiają się pokłady jakże upragnionej energii. Do tego powraca większa równowaga psychiczna i chęć do działania30.

Zgaga

Gdy macica się powiększa, zaczyna się „rozpychać”, powodując przy okazji zmianę położenia żołądka i jelit. Niestety ma to wpływ na zmniejszenie czynności motorycznej żołądka, zmniejszenie kwasowości soku żołądkowego oraz osłabienie perystaltyki jelit 31.

Powszechnym zjawiskiem jest również zgaga w ciąży, czyli uczucie przykrego pieczenia za mostkiem23. To efekt zmniejszenia się wydolności dolnego zwieracza przełyku, pod koniec trzeciego trymestru dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego może występować nawet u 85 proc.

ciężarnych 32.

Wiele kobiet zastanawia się, jak pozbyć się zgagi w ciąży, praktyczne porady znajdują się w tym artykule. Pozostałe objawy ciąży: podwyższona temperatura, częstomocz, zachcianki pokarmowe, ból sutków, nadwrażliwość na zapachy.

Podwyższona temperatura w ciąży to dość powszechne zjawisko 33. To wynik działania progesteronu, większego przepływu krwi i zwiększonego metabolizmu, temperatura ciała kobiet w ciąży jest najwyższa w pierwszym trymestrze 34. Częste oddawanie moczu w ciąży to również częsta przypadłość 35.

Częstomocz pojawia się około szóstego lub ósmego tygodnia po zapłodnieniu. Zazwyczaj jest on spowodowany poziomem hormonów, ale należy mieć na uwadze, że czasem może być oznaką infekcji dróg moczowych, cukrzycy lub nadużywania leków moczopędnych 36. Innym sygnałem mogącym sugerować ciążę jest powiększenie się piersi37.

Jednak chwilę przed tym jest jeszcze jeden sygnał – ból sutków w ciąży, który pojawia się około czwartego tygodnia. Pod wpływem hormonów w gruczołach sutkowych zachodzą zmiany, które przygotowują piersi do laktacji – zwiększa się liczba kanalików oraz pęcherzyków gruczołowych.

Wrażliwe piersi, które zaczynają się powiększać to mniej więcej piąty tydzień ciąży. Słynne zachcianki w ciąży to trudny temat. Kapusta kiszona w ciąży brzmi niegroźnie jako zachcianka i może uzupełnić dietę przyszłej mamy m.in. w witaminę C 38. W ciąży pojawiają się jednak kulinarne fanaberie, których należy unikać.

Mowa o tych niezdrowych zachciankach. Organizm przyszłej mamy czeka ogromny wysiłek związany z intensywnym wzrostem płodu, porodem i karmieniem piersią.

Dieta powinna być zatem bogata w białka, węglowodany złożone, dobrej jakości tłuszcze, witaminy i składniki mineralne (należy zwracać uwagę na odpowiednie proporcje tych składników)23. Zaleca się spożywanie pięciu posiłków dziennie i unikanie podjadania. Więcej na ten temat tu.

Ciąża pozamaciczna

Jakie są objawy ciąży pozamacicznej? Czy jednostronny ból brzucha ewidentnie na to wskazuje? Ciąża pozamaciczna to ciąża zlokalizowana poza jamą macicy, która najczęściej kończy się poronieniem 39. W początkowym okresie przebieg ciąży pozamacicznej jest bezobjawowy.

W dalszej kolejności mogą pojawić się jednostronne bóle brzucha, krwawienie, ból w górnej części ramienia a w dalszej kolejności nasilające się bóle powodują pojawienie się objawów ogólnych, takich jak przyspieszona akcja serca, bladość, czy poty 40.

Są to objawy rozwijającego się wstrząsu. Gdy nastąpi zatrzymanie miesiączki, test ciążowy dął pozytywny wynik, a w badaniu USG nie uwidoczniono prawidłowo rozwijającej się ciąży wewnątrz jamy macicy, można podejrzewać ciążę pozamaciczną 41.

Kluczowa dla zdrowia matki jest wczesna diagnoza 42

 *Pamiętaj, objawy ciąży mogą różne u każdej kobiety.

Jesteś w ciąży? Kalkulator miary i wagi płodu pomoże sprawdzić, ile w danym tygodniu mierzy i waży Twoje dziecko.

Ból sutków – jakie objawy są niepokojące gdy bolą sutki?

Guzek, ból czy zaczerwienienie, czyli co może być objawem raka piersi?

Choroby piersi mogą objawiać się w łatwo zauważalny przez pacjentki sposób, np. jako zaczerwienie, świąd czy guzek. Często wykrycie takich nieprawidłowości prowadzi nasze myśli do jednej diagnozy: rak.

Nie zawsze dolegliwości ze strony piersi oznaczają chorobę nowotworową, jednak nie należy ich bagatelizować.

W poniższym artykule wyjaśniamy jakie objawy mogą wskazywać na raka piersi, a które niekoniecznie i co należy zrobić jeśli takowe objawy się pojawią.

Najczęściej występującym objawem raka piersi jest pojawienie się guzka w strukturze piersi. Taka zmiana może być wyczuwalna przez samą pacjentkę. Należy pamiętać, że nie każdy guzek jest rakiem, jednak żadnego nie można bagatelizować.

Przyjęło się, że potencjalnie nowotworowymi zmianami mogą być te, które są twarde, niebolesne i nieprzemieszczalne względem podłoża. Tego typu guzki nie zmieniają się w czasie cyklu miesiączkowego (tzn.

nie powiększają się/ nie zmniejszają się, zależnie od poziomu hormonów). Często te zmiany mają nieregularny kształt i mogą lokalizować się w górno-zewnętrznej części piersi.

Jeżeli wyczujemy u siebie w trakcie samobadania jakąkolwiek zmianę, należy udać się do lekarza na dodatkowe badania, m.in. badania obrazowe (np. mammografię lub USG), aby sprawdzić jaki charakter ma wykryta zmiana.

Niepokój mogą budzić również zmiany w wyglądzie zewnętrznym piersi.

Rak piersi może objawiać się jako asymetria piersi; jest to jednak dosyć częste zjawisko i o patologicznej asymetrii mówimy, gdy pojawia się stosunkowo nagle lub jeśli istniejąca asymetria się powiększa.

Skóra piersi również może ulegać zmianom pod wpływem raka piersi; mogą pojawić się na niej wgłębienia i pomarszczenia, co nazywamy „skórką pomarańczową”. Skóra może również twardnieć lub być zgrubiona.

Zmiany brodawki sutkowej również powinny wzbudzać naszą czujność. Mogą to być: nagłe wciągnięcie brodawki, wyciek krwisty lub o żółtej barwie (szczególnie jednostronny), zmiany skórne wokół brodawki, np. strupy lub owrzodzenia, a także świąd i pieczenie. Tego typu objawy mogą być zwiastunem raka piersi.

Guzki w dole pachowym również mogą być objawem nowotworu piersi. Powiększenie węzłów chłonnych w tej okolicy najczęściej występuje w czasie i po infekcji; wtedy węzły mogą być bolesne i zaczerwienione.

Kiedy więc guzki w węzłach chłonnych mogą stanowić podstawę do diagnostyki nowotworowej? Wtedy, gdy są twarde, nieprzesuwalne względem podłoża i niebolesne oraz wtedy, gdy powiększenie węzłów trwa dłużej niż 2 tygodnie i nie towarzyszy temu infekcja.

Czasami takie powiększenie węzłów może się pojawić również nad obojczykami. Takie zmiany w węzłach chłonnych mogą poprzedzać lub towarzyszyć guzkom w piersi.

Pierś może również przejawiać cechy zapalenia, tzn. zaczerwienienie, tkliwość i bolesność, obrzęk czy świąd. Takie dolegliwości często dotykają kobiet karmiących. Jeżeli te objawy ustępują po antybiotyku to mamy do czynienia z rzeczywistym zapaleniem piersi. Jeśli jednak utrzymują się po takiej kuracji to może być to oznaka tzw. raka zapalnego piersi.

Ból piersi nie jest typowym objawem raka i zwykle występuje w momencie wysokiego zaawansowania choroby. Jeżeli taki objaw się pojawia należy zwrócić uwagę od kiedy nam dokucza, ponieważ zwykle ból piersi poprzedzają zmiany hormonalne w czasie cyklu miesiączkowego lub urazy piersi. Jeżeli jednak ból nie mija, należy zgłosić się do lekarza.

Leia também:  Como amar seu namorado (com imagens)

Rak piersi może również ogólnie oddziaływać na organizm, powodując zmęczenie, osłabienie, utratę masy ciała, żółtaczkę, a nawet patologiczne złamania kości.

Niezależnie od tego jaki objaw chorób piersi pojawi się u nas, najlepszym postępowaniem w takim wypadku jest udanie się do lekarza po poradę.

Lekarz najlepiej zdecyduje czy niepokojące nas zmiany mogą świadczyć o poważnej chorobie i skieruje na odpowiednie badania w celu znalezienia przyczyny dolegliwości.

Ważne jest to, by nie ignorować objawów, ale również nie przyjmować ich od razu jako ostateczną diagnozę nowotworu, ponieważ tylko dzięki opiece lekarskiej i odpowiednim badaniom można stwierdzić przyczynę danych objawów.

Ból piersi – przyczyny, diagnostyka, leczenie

Ból piersi to dyskomfort odczuwany w jednej lub obu piersiach. Może być odczuwany stale lub jedynie dawać o sobie znać podczas dotyku.

Na bóle piersi o różnym stopniu nasilenia cierpi nawet 80% kobiet.
Często w przypadku wystąpienia bólu na myśl przychodzi nowotwór, jednak zazwyczaj przyczyna jest zupełnie inna.

Ból może pojawić się z powodu:

 • źle dobranego stanika,
 • zespołu napięcia miesiączkowego (PMS),
 • obecności brodawczaków i cyst.

Bóle piersi najczęściej mają podłoże fizjologiczne. Nie związane z chorobą, ale z naturalnymi procesami zachodzącymi w organizmie kobiety.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że mogą być również sygnałem poważnego problemu zdrowotnego, dlatego powinno ustalić się ich przyczynę. Czasami występują cyklicznie, kiedy indziej niecyklicznie.

Mogą obejmować obydwie piersi lub tylko jedną, a czasami wyłącznie jej mały fragment.
Bólu piersi nie należy jednak lekceważyć.

Jakie przyczyny bólu piersi?

Ból piersi a nowotwór

Brodawczaki

Ból piersi spowodowany brodawczakiem może być bardzo silny. Wszystko przez to, że brodawczaki tworząc się w przewodach mlecznych, blokują je co prowadzi do powstawania stanów zapalnych i bolesnych ropni.

Dotyka kobiety 40- i 50-letnie, przed menopauzą.
Przy ucisku z piersi lub brodawki wydobywa się surowiczy lub mleczny wyciek. Wydzielina może być zabarwiona krwią.

Chore miejsce oczyszcza się chirurgicznie.

Gruczolakowłókniaki

Gruczolakowłókniak powoduje ból piersi bardzo rzadko – jedynie w przypadku nagłego rozrostu, w wyniku którego dochodzi do krwawego wylewu w obrębie guza.

Gruczolakowłókniak piersi w dotyku jest gładki i twardy, może mieć wielkość ziarnka grochu albo małej cytryny. Najczęściej występuje w pobliżu brodawki.
Pojawia się przeważnie przed 30. rokiem życia, także u nastolatek.

Powstają na skutek nadmiernego rozwoju tkanki gruczołowej i włóknistej w piersi.

Rak piersi

Ból piersi, który powoduje rak piersi pojawia się zazwyczaj dopiero gdy guzek osiągnie rozmiar co najmniej 2 centymetrów. Dlatego tak ważne jest, by zaraz po wyczuciu każdej zmiany w piersi skonsultować się z lekarzem.

Zespół napięcia miesiączkowego (PMS)

Fizjologiczny spadek estrogenów i jednoczesny wzrost progesteronu w drugiej połowie cyklu miesiączkowego powoduje m.in.

zatrzymywanie się wody w tkance gruczołowej. Piersi stają się twarde, obrzmiałe, bolesne.

U niektórych kobiet za te objawy może odpowiadać także wzrost prolaktyny

Ból piesi a mastopatia (piersi mastopatyczne)

Ból piersi, któremu towarzyszy obrzmienie, twardość oraz gruczolistość (liczne zgrubienia w piersiach) może świadczyć o mastopatii.
Ból piersi wywołany mastopatią zazwyczaj ustępuje jednocześnie z rozpoczęciem miesiączki, potem powraca.

Przyczyną mastopatii zwykle zaburzenia hormonalne, najczęściej zbyt niski poziom progesteronu w stosunku do estrogenów. Zmiany miewają zwykle panie między 30. a 40.

rokiem życia, po menopauzie stopniowo zanikają.

Ból piersi w ciąży i połogu

Ból piersi w ciąży może być kłujący i napadowy lub ciągły. Może pojawić się już około 5 tygodnia: piersi stają się obrzmiałe i wrażliwe na dotyk.

Pomóc może odpowiednia bielizna, chłodne okłady czy naprzemienne natryski (ciepły-chłodny).
Po porodzie co trzecia kobieta cierpi na zapalenie gruczołów mlecznych.

Z powodu zatkanych kanalików mlecznych pierś najpierw puchnie, potem staje się zaczerwieniona i wrażliwa na dotyk.

Ból piersi a pokwitanie i przekwitanie

Pokwitanie i przekwitanie to okresy życia w których zdarzają się bóle piersi.
U dziewcząt związane z rozrostem tkanki gruczołowej sutków i ruszeniem pełną parą produkcji żeńskich hormonów płciowych.

U kobiet w okresie klimakterium są skutkiem przeciwstawnego zjawiska – stopniowego zanikania tkanki gruczołowej i wygasania funkcji jajników, co związane jest ze spadkiem stężenia estrogenów i progesteronu.

Mogą jednak w tym okresie życia kobiety wystąpić poważniejsze przyczyny bólu.
Po 50. roku życia wzrasta ryzyko zmian nowotworowych, zarówno tych łagodnych, jak i złośliwych.

 Menopauza nie zwalnia zatem z obowiązku regularnego badania piersi.

Ból piersi a torbiele (cysty)

Zazwyczaj dopiero duże torbiele mogą powodować ból promieniujący do pachy, a te niewielkie są zazwyczaj jedynie wyczuwalne pod palcami jako małe, twarde guzki.

Torbiele nazywane są też cystami, pojawią się zazwyczaj między 30. a 50. rokiem życia. Torbiele to pęcherzyki wypełnione płynem.

Przy dotyku gładkie i można je swobodnie przesuwać między palcami. 

Kiedy iść do lekarza z bólem piersi?

Przy występującym bólu piersi powodem do niepokoju powinny być poniższe objawy:

 • wysoka temperatura,
 • wyciek ropnej lub krwistej wydzieliny z brodawki,
 • powiększone węzły pachowe,
 • nadmierne ocieplenie piersi,
 • obrzęk piersi i ich zaczerwienienie,
 • wyczuwalny pod dotykiem guzek,
 • zmiana wyglądu skóry piersi (mogą one przypominać skórę pomarańczy),
 • wciągnięcie brodawki piersi.

Jeśli bóle piersi są niepokojące i występują nagle, należy udać się do lekarza ginekologa, który pomoże ustalić przyczynę bólu. Leczenie bólu piersi uzależnione jest od tego, czy bóle mają charakter cykliczny, czy niecykliczny. Należy również wziąć pod uwagę wiek pacjentki oraz historię choroby.

Jak przebiega diagnostyka bólu piersi?

Podstawowa diagnostyka bólu piersi jest samobadanie. Nikt bowiem nie zna lepiej swojego organizmu od samej kobiety, dlatego jest ona w stanie wyczuć najdrobniejsze zmiany w swoim ciele.

Profilaktyczne USG piersi najlepiej po raz pierwszy wykonać po ukończeniu 25. roku życia i zgłaszać się na nie raz w roku. U starszych kobiet – po 40.

roku życia – przewaga tkanki gruczołowej w piersi zostaje zastąpiona przez tkankę tłuszczową, dlatego też warto wówczas co dwa lata wykonywać mammografię. Badanie mammograficzne pozwala wykryć nawet kilkumilimetrowe guzki i zwapnienia.

Ultrasonografia jest badaniem mniej czułym, niemniej u młodych kobiet, u których nie można wykonać mammografii, jest ona zalecana.

USG piersi możne być przeprowadzone także w ciąży i podczas karmienia piersią. Jeżeli w badaniach obrazowych zostaną uwidocznione zmiany, zaleca się zazwyczaj wykonanie biopsji (celowanej lub otwartej).

Jak przebiega leczenie bólu piersi?

Sposób leczenia bólu piersi jest zależny od ego przyczyny.

Zaburzenia hormonalne

Przyczyną mastopatii może się okazać na przykład zbyt niski poziom progesteronu.

W takim przypadku leczenie polega zwykle na podawaniu tego hormonu doustnie lub dopochwowo (Luteina, Lutinus, Duphaston) albo stosowaniu zawierającego progesteron kremu.

Ból i obrzmienie piersi może być również efektem tzw. hiperestrogenizmu (nadmiaru estrogenów, czyli kobiecych hormonów płciowych produkowanych przez jajniki). Estrogeny pobudzają wydzielanie m.in.

wazopresyny i aldosteronu, które odpowiadają za zatrzymywanie wody w organizmie. Efektem jest obrzmienie piersi i ból. W takiej sytuacji czasami stosuje się leki osłabiające działanie jajników.

Skutkiem ubocznym takiej terapii są jednak objawy przypominające dolegliwości okresu przekwitania (m.in. uderzenia gorąca). Symptomy te są dość uciążliwe, jednak ustępują po zakończeniu leczenia.

Ból piersi (a czasem także wyciek z brodawek) jest również jednym z objawów hiperprolaktynemii, czyli nadmiaru prolaktyny. Zazwyczaj stosuje się wtedy środki hamujące wydzielanie tego hormonu, zawierające pochodne chinagolidu  albo kabergolinę.

Leczenie operacyjne

Jeśli przyczyną bólu piersi są zmiany takie jak torbiele, włókniakobrodawczaki, tłuszczaki lub brodawczaki, konieczne bywa ich chirurgiczne usunięcie.

Domowe kuracje

Jeśli piersi bolą cię w drugiej połowie cyklu (tydzień lub dwa przed miesiączką), a badania nie wykazały nic niepokojącego, zacznij od wprowadzenia zmian w jadłospisie. Jedz mniej tłuszczów zwierzęcych (masła, tłustych mięs i wędlin). Do posiłków dodaj nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 i 6. Znajdziesz je przede wszystkim w rybach morskich i olejach roślinnych (m.in. rzepakowy, słonecznikowy, z oliwek), ale także w pestkach słonecznika i dyni, orzechach i migdałach. Możesz regularnie łykać kapsułki zawierające te substancje (np. Möllers Forte, Oeparol). Kuracja powinna przynieść efekty po 4-6 miesiącach. Warto również dodać do jadłospisu trochę więcej witaminy E (duża jej ilość jest między innymi w jajkach, zielonych warzywach i produktach z pełnego ziarna), a także witaminy B6 (znajdziesz ją w kapuście, brązowym ryżu i soi). Z diety najlepiej wykluczyć produkty takie jak mocna herbata, kawa, coca-cola oraz czekolada.

Łagodzący okład

Zdarza się, że piersi bardzo bolą. Wtedy pomocne bywa noszenie usztywnianego biustonosza (także w nocy). Ulgę przyniosą także okłady z liści kapusty. Najpierw chłodzimy je w lodówce, a następnie rozbijamy tłuczkiem, by puściły sok (działa on przeciwzapalnie) i przykładamy do piersi. Okład zmniejszy ból.

Gdzie pójść do ginekologa, onkologa i wykonać badanie USG piersi?

Onkolmed Lecznica Onkologiczna to prywatna przychodnia gdzie można przyjść na wizytę do lekarza ginekologa, onkologa a także do chirurga. Oferujemy też możliwość wykonania USG piersi przez bardzo doświadczonego radiologa.

W celu umówienia się na badanie USG piersi i konsultację u onkologa, ginekologa, chirurga skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

Źródła:
portal.abczdrowie.pl/bol-piersi
.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/choroby-kobiece/bol-piersi-przyczyny-bolu-piersi-aa-KPfN-Z4hr-Z2Sa.html
medonet.pl/choroby-od-a-do-z/najczestsze-objawy-chorobowe,bol-piersi,artykul,1654400.html

kobieta.interia.pl/zdrowie/news-sposoby-na-bol-piersi,nId,1107511

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*