Ból głowy w skroniach – przyczyny i sposoby leczenia

Ból w skroniach może być tępy lub ostry, pojawiać się nagle lub narastać w ciągu kilku kolejnych godzin. Zawsze jest dokuczliwy, nie zawsze natomiast ma poważne przyczyny. Skąd bierze się ból w skroniach? Kiedy można z nim walczyć domowymi sposobami, a w jakich przypadkach ból głowy w skroniach wymaga konsultacji z lekarzem?

Spis treści

Ból skroni – charakterystyka

Ból skroni to jedna z najczęstszych dolegliwości. W dodatku przyjmuje bardzo różne formy. Nie zawsze pojawia się z obu stron głowy: często jest tak, że ból skroni występuje tylko po lewej lub tylko po prawej stronie. Niekiedy towarzyszy mu również ból czoła lub ból oka. Zdarza się również, że promieniuje w dół lub w górę, lub pojawia się tylko przy dotyku.

Zazwyczaj szybko mija i nie budzi niepokoju – zwłaszcza, jeśli nie towarzyszą mu żadne inne objawy, takie jak zawroty głowy, czy nudności. Tym niemniej jednak w niektórych przypadkach należy go leczyć, a leczenie powinno być poprzedzone szczegółową diagnostyką. 

Jakie są przyczyny bólu skroni?

Ból skroni może pojawić się z różnych przyczyn lub być następstwem – bądź objawem – różnych dolegliwości. Najczęstsze przyczyny samoistnego bólu skroni to: 

Ból głowy w skroni może być również objawem lub efektem choroby bądź urazu – wówczas określany jest jako wtórny ból głowy. Najczęściej towarzyszy:

Jakie są rodzaje bólu głowy?

Ból głowy w skroniach – przyczyny i sposoby leczenia

Co pomaga na ból głowy w skroniach?

Sposobem, który pomaga zdecydowanej większości osób, są oczywiście leki przeciwbólowe – przede wszystkim niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen lub kwas acetylosalicylowy; można również zażyć paracetamol lub środek z innej grupy leków przeciwbólowych.

W przypadku bólu przewlekłego lekarz może zapisać leki przeciwlękowe i przeciwdepresyjne. W takim przypadku ważna jest jednak szczegółowa diagnoza, gdyż jeżeli przyczyną bólu skroni jest jakieś schorzenie, niezbędne jest przede wszystkim leczenie choroby podstawowej.

Na bolącą skroń można również przyłożyć chłodny okład. Pomaga także odpoczynek w zacienionym, dobrze wywietrzonym pokoju, techniki relaksacyjne.  

Czy ból skroni jest groźny?

Ból skroni sam w sobie nie jest groźny (chociaż dokuczliwy).

Nawet jeśli trwa dosyć długo (kilkadziesiąt minut lub dłużej), ale nie pojawia się często, nie musi budzić niepokoju – warto natomiast zastanowić się, co mogło go wywołać: czy wysiłek fizyczny, czy stres, odwodnienie, silne emocje lub nawet składniki diety (ból głowy w okolicy skroni mogą wywołać lub nasilić np. czekolada, czerwone wino, a nawet tłuste sery).

Ból skroni – kiedy pojechać do lekarza?

Konsultacji z lekarzem wymaga natomiast sytuacja, kiedy ból skroni pojawia się często – trzeba wtedy zbadać, dlaczego tak się dzieje. Groźna może być bowiem podstawowa przyczyna bólu i dlatego wymaga to szczegółowej diagnostyki. Do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej trzeba pojechać wtedy, kiedy ból w skroniach:

 • jest silny i często nawraca
 • jest przewlekły
 • zwykłe metody leczenia nie dają poprawy

Natychmiastowej wizyty u lekarza wymaga natomiast sytuacja, kiedy ból skroni:

 • szybko narasta i jest bardzo silny
 • towarzyszy mu sztywność karku
 • pojawiają się problemy z widzeniem: ból oczodołu lub oka, nagłe osłabienie widzenia.

W trakcie wizyty lekarz przeprowadzi szczegółowy wywiad, podczas którego zapyta o to, jak często pojawia się ból skroni, ile czasu trwa, jakie objawy mu towarzyszą, spyta również o choroby – przewlekłe i te przebyte niedawno.

Następnie przeprowadzi badanie fizykalne (jego elementem powinno być zmierzenie ciśnienia tętniczego), może również zlecić badania dodatkowe, w tym morfologię krwi,  a także skierować cię na specjalistyczne badania obrazowe głowy (np. tomografię komputerową) lub na konsultację do specjalisty – neurologa bądź okulistyczną.   

Ból głowy w skroniach – przyczyny i sposoby leczenia Katarzyna Hubicz

Ból głowy w skroniach – przyczyny i leczenie. Co może oznaczać ból skroni, czoła i oczu oraz kiedy należy wezwać pogotowie?

Ból głowy w skroniach – przyczyny i sposoby leczenia Ból głowy w skroniach może mieć charakter napięciowy i ustępować samoistnie. Gdy jednak jest silny, długo nie przechodzi lub występują wraz z nim niepokojące objawy, należy zwrócić się po pomoc do lekarza citalliance/123RF

Ból głowy w skroniach to często niegroźny ból napięciowy lub związany z niedrożnością zatok. Zazwyczaj nie wynika z poważnej choroby i ustępuje samoistnie. Zdarza się też jednak, że ból czoła i skroni sygnalizuje stan wymagający konsultacji ze specjalistą, a nawet pilnej pomocy medycznej. Dowiedz się, jakie są przyczyny występowania bólu w skroniach i jak sobie z nim radzić. Sprawdź także, co może oznaczać ból czoła u dziecka.

Ból głowy w skroniach może mieć źródło w podrażnieniu struktur zlokalizowanych w obrębie czaszki, takich jak gałka oczna, nerwy, opona twarda, naczynia czy mięśnie.

Do najczęstszych przyczyn bólu głowy w skroniach należą:

 • zapalenie zatok przynosowych,
 • zapalenie ucha środkowego,
 • zapalenie miazgi zęba lub przyzębia.

Inne możliwe przyczyny bólu skroni i czoła to:

 • zapalenie tętnicy skroniowej,
 • jaskra,
 • niedokrwienie mózgu,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • półpasiec uszny,
 • urazy szyi (pojawia się wówczas szyjnopochodny ból głowy),
 • urazy głowy,
 • guzy mózgu,
 • idiopatyczne nadciśnienie śródczaszkowe,
 • dysfunkcja stawów skroniowo-żuchwowych,
 • skutki uboczne działania przyjmowanych leków,
 • zakażenia bakteryjne,
 • zaburzenia psychiczne.

Jeżeli ból w skroniach pojawia się samoistnie, może być oznaką napięciowego bólu głowy lub migreny.

Migrena najczęściej objawia się silnym, pulsującym bólem głowy w skroni. Charakterystyczne jest dla niej jednostronne umiejscowienie dolegliwości i długi czas trwania bólu, który może nawet przekraczać 70 godzin.

Dla migreny typowe dla migreny jest także to, że ból nasila się przy ekspozycji na światło bądź hałas oraz przy podejmowaniu aktywności fizycznej. Powodem występowania migreny u predysponowanych do tego osób może być zbliżająca się lub trwająca miesiączka, odczuwanie intensywnych emocji, zmiana pogody czy przemęczenie organizmu.

Napięciowy ból głowy (NPG) stanowi najczęstszy ze wszystkich typów pierwotnych bólów głowy. Jest to samoistny ból psychogenny, co oznacza, że jego źródło nie tkwi w żadnej poważnej chorobie. Jest on znany niemal każdemu – najczęściej pojawia się w okresie przemęczenia.

Napięciowe bóle głowy mogą pojawiać się w związku z sytuacjami takimi jak:

 • przepracowanie,
 • niedosypianie,
 • zmiany pogody,
 • przyjmowanie używek,
 • głód,
 • odwodnienie,
 • niedotlenienie,
 • nasilony stres,
 • zbyt długie przebywanie w jednej pozycji.

Napięciowy ból głowy jest odczuwany jest jako ból czoła; cierpiące na niego osoby doświadczają też silnego bólu głowy nad oczami lub obejmującego całą głowę.

Dla NBG jest charakterystyczna obustronna lokalizacja bólu, który może mieć charakter gniotący, tępy, uciskający lub rozlany i utrzymywać się od 30 minut do kilku dni.

Z początku dolegliwości nie są zbyt silne, ale z czasem narastają, osiągając nasilenie typowe dla bólów migrenowych. Mogą mieć też charakter przewlekły – mówi się o nim wtedy, gdy dolegliwości odczuwane są przez 15 dni w miesiącu lub dłużej w okresie równym lub dłuższym niż 3 miesiące.

W napięciowym bólu głowy występują również inne objawy towarzyszące, takie jak osłabienie apetytu, zaburzenia snu, nadwrażliwość na hałas, zespół chronicznego zmęczenia, a czasem również nudności i wymioty.

Ból głowy w skroniach – przyczyny i sposoby leczenia

Co na ból głowy, brzucha czy pleców zamiast tabletki? Te 10 …

Ból skroni, czoła bądź oczu nie powinien być lekceważony, jeśli pojawia się regularnie, ma duże nasilenie lub wiąże się z występowaniem dodatkowych objawów. Może bowiem wiązać się ze stanami niebezpiecznymi dla zdrowia i życia, m.in.:

 • nagły, ostry ból głowy o charakterze punktowym może być objawem pęknięcia naczynia krwionośnego w mózgu i krwotoku śródmózgowego,
 • klasterowy ból głowy, występujący wraz z silnym bólem oka, jego opuchlizną i łzawieniem – może być wynikiem obecności guza w mózgu,
 • ból skóry głowy i męczliwość żuchwy mogą mieć związek z olbrzymiokomórkowym zapaleniem tętnic, które bywa przyczyną zaburzeń widzenia i utraty wzroku,
 • ból głowy z niewyraźnym mówieniem i jednostronnym osłabieniem lub mrowieniem kończyn lub twarzy to objaw udaru mózgu,
 • ból głowy pojawiający się szybko i osiągający znaczne natężenie często wynika z krwotoku śródmózgowego,
 • ból głowy występujący wraz z sennością i objawami splątania może być skutkiem wysokiego ciśnienia śródczaszkowego w wyniku wzrostu guza, powstania krwiaka lub rozwoju infekcji,
 • ból głowy i szyi z nadwrażliwością nad światło jest częstym objawem zapalenia opon mózgowych.

Jeżeli bólowi głowy w skroniach towarzyszą niepokojące objawy, konieczna jest szybka pomoc medyczna.

Ból czoła, skroni i oczy można łagodzić za pomocą niesteroidowych leków przeciwzapalnych, takich jak ibuprofen, kwas acetylosalicylowy czy ketoprofen, lub przeciwbólowych, które zawiera paracetamol.

Leia também:  Zmęczone oczy i pogarszający się wzrok – jak poprawić jakość widzenia?

W ramach profilaktyki bólu głowy w skroniach należy unikać czynników stresogennych. Ponieważ często jest on nerwobólem głowy, warto stosować na co dzień skuteczne techniki relaksacyjne.

Oprócz tego istotny jest zdrowy styl życia: odpowiednie nawadnianie organizmu, wysypianie się, dbanie o wypoczynek oraz regularne i prawidłowe odżywianie.

Jeżeli metody prewencji nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, konieczna jest wizyta u specjalisty, który zleci odpowiednie leczenie.

Jeżeli Twoje dziecko narzeka na ból głowy, może to oznaczać Jeżeli bólowi głowy w skroniach towarzyszą niepokojące objawy, konieczna jest szybka pomoc medyczna.. Dolegliwości mogą też jednak wynikać z innych przyczyn.

Do najczęstszych przyczyn bólu czoła u dziecka należą:

 • stres – dziecko może być zestresowane trudną sytuacją w domu, szkole bądź przedszkolu,
 • styl życia – zbyt mała lub duża ilość snu, godziny spędzane przed ekranem telewizora lub komputera, niewłaściwa dieta czy brak aktywności fizycznej to nieprawidłowe nawyki, które nie tylko powodują dolegliwości u dziecka, ale przede wszystkim wpływają negatywnie na jego zdrowie i rozwój,
 • infekcje – w przypadku infekcji górnego układu oddechowego bólowi towarzyszą kaszel, katar i gorączka,
 • wady wzroku – dolegliwości bólowe związane są nadmiernym napięciem mięśni oczu i najczęściej pojawiają się po południu lub wieczorem,
 • urazy głowy – ból pojawia się od razu po uderzeniu i utrzymuje się przez kilka kolejnych dni,
 • przyczyny neurologiczne – gdy nie da się zlokalizować źródła problemu, bóle są silne i powtarzalne, współwystępują z nimi nudności, wymioty czy drgawki,
 • zapalenie ucha wewnętrznego – poza bólem występują nudności, wymioty i zawroty głowy,
 • zapalenie opon mózgowych – oprócz bólu pojawiają się: sztywność karku, gorączka, wymioty.

Wszystkie te przyczyny powinny być powodem wizyty u specjalisty, przy czym objawy wykazujące na cztery ostatnie pozycje na powyższej liście wymagają pilnej konsultacji neurologicznej.

ZOBACZ: Jak walczyć z migrenowymi bólami głowy? Ekspert: dr Adam Górka z Polskiego Towarzystwa Bólów Głowy, specjalista od neurostymulacji

Bóle głowy – przyczyny, leczenie, rodzaje bólu głowy

Ból głowy to bardzo częsty problem, z którym zgłaszają się pacjenci do gabinetu lekarskiego. W większości przypadków bóle głowy samoistnie znikają i nie stanowią większego zagrożenia.

Jednak zdarzają się sytuacje, gdy ból głowy jest nasilony i często się powtarza, jest to dla pacjenta uciążliwe i przeszkadza w jego codziennym funkcjonowaniu.

Niezależnie od tego czy ból jest tępy, pulsujący czy rozsadzający, związany jest zawsze z układem krążenia. Bóle głowy powinny być diagnozowane u specjalisty.

Do najczęstszych przyczyn bólów głowy należą:

 1. zmęczenie,

 2. wyczerpanie psychiczne,

 3. problemy z krążeniem mózgowym,

 4. zmiany naczyniowe,

 5. czasem zaburzona przemiana materii,

 6. schorzenia innych narządów organizmu, w obrębie czaszki lub w jej sąsiedztwie (np. zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok przynosowych).

Bóle głowy dzielimy zazwyczaj na bóle samoistne i wtórne. Bóle samoistne występują częściej, nazywamy je również bólami pierwotnymi, w których istotę stanowi sama dolegliwość bólowa, do tego rodzaju dolegliwości możemy zaliczyć: bóle klasterowe, migrenę oraz napięciowe bóle głowy.

Bardzo wielu pacjentów kojarzy ból głowy z typową migreną, jednak nie jest oną główną przyczyną bólu samoistnego.

Najczęstszym bólem jest napięciowy ból głowy, którego przyczyna jak do tej pory nie została jednoznacznie określona (składa się na niego prawdopodobnie wiele czynników: genetyka, styl życia czy środowisko w jakim żyjemy).

Wypróbuj suplement diety DuoLife ProMigren. Preparat dzięki naturalnym składnikom wspomaga pracę układu nerwowego oraz zapobiega bólom głowy. Kupisz go w dobrej cenie na medonetmarket.pl.

Objawowe bóle głowy (w których ból jest niecharakterystyczny) cechować mogą inne jednostki chorobowe, ból może mieć różną postać, inną lokalizację czy czas trwania. W jakich zatem schorzeniach możemy odczuwać ból głowy?

 1. zapalenie zatok;

 2. zapalenie ucha;

 3. choroba zębów i dziąseł;

 4. grypa;

 5. angina paciorkowcowa;

 6. choroba oczu;

 7. alergia;

 8. nerwoból nerwu trójdzielnego;

 9. zwyrodnienie kręgosłupa;

 10. nadciśnienie tętnicze;

 11. pourazowe bóle głowy;

 12. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych;

 13. palenie papierosów;

 14. nadużywanie alkoholu;

 15. zatrucie tlenkiem węgla;

 16. guz mózgu.

 • Poniżej wymienione najczęstsze bóle głowy:
 • • bóle głowy pochodzenia naczyniowego: migrenowe, naczynioruchowe, w okresie przekwitania u kobiet, w nadciśnieniu tętniczym, w niedociśnieniu tętniczym, w miażdżycy
 • • bóle głowy pourazowe
 • • bóle nerwów twarzy i głowy (tzw. nerwobóle)
 • • bóle głowy pochodzenia toksycznego
 • • bóle głowy jako objaw stanów zapalnych w jej obrębie
 • • bóle głowy w chorobach oczu
 • • bóle głowy w chorobach uszu
 • • bóle głowy w chorobach zatok przynosowych.
 • • bóle głowy związane z zaburzeniami psychicznymi
 • • bóle głowy w następstwie zmian w obrębie szyi i karku.

Klasterowe bóle głowy to bóle samoistne (pierwotne), w których problem stanowi sama dolegliwość bólowa dotykająca okolice głowy. Klasterowe bóle głowy zaliczamy do tzw. trójdzielno-autonomicznych bólów głowy, które atakują jednostronnie w obrębie nerwu trójdzielnego (nerwy czuciowe twarzy) z dodatkowymi symptomami autonomicznymi (objawy wegetatywne).

Napięciowe bóle głowy – dotyczą najczęściej kobiet, atakuję one w życiu dorosłym (25-35 lat).

Ten rodzaj schorzenia może mieć różne pochodzenie oraz obraz kliniczny, bóle są mniej lub bardziej regularne, mają różny czas trwania.

Napięciowy ból głowy to proces składający się z wielu bodźców, a pochodzenie samego bólu nie jest do końca znane. Mówi się, że podłoże bólu napięciowego to jednoczesne, nieprawidłowe działanie czynników:

 1. fizjologicznych,

 2. biologicznych,

 3. psychologiczno-społecznych (istotna rola).

Migrena to choroba, która prawdopodobnie występuje genetycznie. Charakteryzuje się występowaniem napadowych bólów głowy oraz innych objawów towarzyszących. Napady migreny charakteryzują się z reguły sekwencją powtarzających się symptomów:

 1. zwiastuny,

 2. aura,

 3. ból głowy.

Objawy te trwają łącznie od kilku do kilkudziesięciu godzin (4 do 72). Migrena z aurą może atakować samoistnie lub być spowodowana przez określone czynniki, takie jak stres czy miesiączka.

Bóle głowy, które występują w trakcie innych dolegliwości mają bardzo różne formy (wyżej wspomniano o chorobach, którym towarzyszy ból głowy). Osoby mające zapalenie zatok przynosowych zwykle odczuwają tępy, uciskający ból, który nasila się w godzinach popołudniowych oraz gdy pochylamy się do przodu. Chore zatoki prowadzą do uciążliwych bólów głowy u dzieci i młodych dorosłych.

Pacjenci cierpiący na zwyrodnienie odcinka szyjnego kręgosłupa odczuwają ból głowy, który promieniuje od szyi do potylicy. Ból nasila się, gdy ruszamy głową na boki oraz do tyłu.

Osoby z nadciśnieniem również narzekają na bóle głowy (dlatego warto mierzyć ciśnienie, gdy boli nas głowa), ten rodzaj bólu atakuje często kobiety w okresie przekwitania i po przekwitaniu, oraz mężczyzn, którzy ukończyli 40.

rok życia (czasem dodatkowo pojawiają się zawroty głowy).

W przypadku różnego rodzaju infekcji, bóle są nagłe i dosyć silne, czasami towarzysza im nudności oraz nadwrażliwość na światło (zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych). Tego rodzaju przypadłości nie należy w żadnym wypadku ignorować, zawsze trzeba konsultować się z lekarzem, ponieważ może dojść do zagrożenia życia pacjenta.

Przy bólach głowy warto wspomnieć o neuralgii nerwu trójdzielnego, która charakteryzuje się jednostronnym bólem, krótko trwającym (mamy uczucie jakby przeszedł przez nas prąd elektryczny). Mimo, że bóle mają gwałtowny charakter, szybko mijają. Miejsce występowania bólu odpowiada zakresowi unerwienia nerwu V (trójdzielnego).

Często zdarza się, że diagnostyka bólu głowy jest bardzo trudna. Dotyczy to zwłaszcza pourazowego bólu głowy, który może mieć różną postać. Ból może być tępy, rozlany, zlokalizowany w miejscu urazu. Bóle mogą pojawić się zaraz po urazie na samym początku jak i nawet po kilku miesiącach czy latach – jako przewlekłe bóle głowy.

Podsumowując, za dość rzadką ale bardzo poważną przyczynę bólu głowy uważa się guzy mózgu. Jeżeli bólowi głowy towarzyszą poranne mdłości, problemy neurologiczne w postaci niedowładu czy zaburzenia czucia, padaczka – należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Obserwujesz niepokojące objawy? Przeanalizuj je samodzielnie w ankiecie medycznej i zdecyduj czy udać się do lekarza.

Diagnostyka bólu głowy nie jest wcale tak prosta jakby się wydawało, żeby poprawnie rozpoznać jego przyczynę potrzebna jest dobra współpraca między lekarzem, a pacjentem. Ważne jest przeprowadzenie wywiadu lekarskiego, wykonuje się również badanie fizykalne i inne dodatkowe w postaci:

 1. EEG;

 2. tomografii komputerowej;

 3. rezonansu magnetycznego.

Rezonans magnetyczny, pomocny w diagnostyce przewlekłego bólu głowy, kupisz na Medonet Market.

Metody te pomagają uzupełnić rozpoznanie i wykluczyć takie przyczyny bólu głowy jak padaczka czy guz mózgu. Jeżeli ból głowy ma charakter typowo migrenowy, leczony jest zwykle przez lekarza rodzinnego, za pomocą odpowiednich preparatów farmakologicznych.

Leia também:  Porażenie nerwu twarzowego (Bella) – przyczyny, leczenie, objawy, rehabilitacja

Dopiero, gdy dojdzie do objawów dodatkowych w postaci nudności, drętwienia itd, należy niezwłocznie udać się do lekarza w celu wykonania dodatkowych badań. Za niepokojące możemy uważać bóle głowy, które atakują nagle i często mają duże nasilenie.

Jeśli cierpisz na przewlekłe bóle głowy umów się na wizytę u internisty, który zaproponuje skuteczne sposoby leczenia.

To, jakie leczenie zastosujemy w bólach głowy zależy od ich przyczyny. Bóle objawowe ustępują w momencie, gdy zwalczymy chorobę podstawową (np. infekcję zatok). Natomiast leczenie bólów głowy o charakterze samoistnym polega na kuracji farmakologicznej/przeciwbólowej.

Farmakologiczne leczenie bólów głowy

Ma charakter doraźny i stosowane jest podczas ataków bólu. Można zastosować NLPZ czyli niesterydowe leki przeciwzapalne w postaci np: ketoprofenu, ibuprofenu, naproksenu, diklofenaku czy kwasu acetylosalicylowego.

Jeżeli u pacjenta występuje uczulenie na taki rodzaj preparatów (mają dolegliwości wrzodowe żołądka i dwunastnicy) można podawać paracetamol w dawce 1000 mg.

Należy pamiętać, że dawka leku musi być dobierana zawsze indywidualnie do potrzeb pacjenta, ponieważ w innym wypadku zamiast ulgi w bólu nabawimy się działań niepożądanych.

W leczeniu migreny stosuje się tryptany czyli leki przeciwmigrenowe, np. zolmitriptan czy sumatryptan. Leczenie klasterowych bólów głowy opiera się na trzech różnych strategiach: zwalczanie pojedynczego napadu; przerywanie klasteru; profilaktyka.

Czas trwania i intensywność bólu napięciowego trwa okresowo, zmniejsza się i narasta właściwie przez całe życie chorego. W leczeniu tego typu dolegliwości możemy stosować zarówno środki farmakologiczne jak i niefarmakologiczne.

Często atakuje znienacka. Jak zwalczyć migrenę?

Jeżeli jesteś w ciąży i dopadł cię ból głowy, skorzystaj z poniższych porad:

1. Spróbuj wziąć ciepłą kąpiel. Ma ona działania rozluźniające i relaksujące, pozwala się wyciszyć. Pamiętaj, aby kąpiel nie trwała dłużej niż 15 minut.

2. Zastosuj na czoło zimne okłady (polecamy użyć w tym celu Kompresu uniwersalnego ciepło-zimno z błota z Morza Martwego Visiomed).

3. Połóż się w wywietrzonym, zaciemnionym i cichym pomieszczeniu.

4. Możesz również zastosować masaż głowy – kolistymi ruchami masuj twarz, począwszy od czoła, na skroni kończąc. Następnie możesz masować kark przechodząc stopniowo w stronę barków (najlepiej jest poprosić kogoś, aby zrobił nam masaż).

5. Jeżeli podejrzewasz, że ból głowy spowodowany jest obciążeniem kręgosłupa – usiądź wygodnie i pochyl głowę w lewo, do ramienia, następnie policz do sześciu (powtórz na prawą stronę). Następnie obróć głowę w bok i znowu policz do sześciu, wróć do pozycji wyjściowej i powtórz obracając głowę w drugą stronę.

W ciąży należy skonsultować z lekarzem bóle głowy i ewentualne dawkowanie preparatów przeciwbólowych. Wykupując abonament medyczny, zapewniasz sobie kompleksową opiekę lekarską na każdym etapie ciąży.

Treści z serwisu medonet.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny.

Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Potrzebujesz konsultacji lekarskiej lub e-recepty? Wejdź na halodoctor.pl, gdzie uzyskasz pomoc online – szybko, bezpiecznie i bez wychodzenia z domu.

 • Napięciowy ból głowy Napięciowy ból głowy jest to obok migreny najczęściej występujący rodzaj samoistnego bólu głowy, mogący mieć różne pochodzenie i obraz kliniczny. Schorzenie to… Paweł Szermer
 • Ból pleców – przyczyny, leczenie. Domowe sposoby na ból pleców [WYJAŚNIAMY] Ból pleców jest powszechną dolegliwością, która występuje u wielu osób. Jest to ból odczuwalny wzdłuż pleców – jego przyczyną może być nieprawidłowa pozycja w… Lek. Aleksandra Czachowska
 • “Diagnoza taty: rak płuca z przerzutem do głowy. Ale najgorsze dopiero nadeszło”. [LIST CÓRKI] “Od niemal roku szukamy pomocy dla naszego taty, który walczy z rakiem płuc. W 2012 r. tatuś dostał nagłego ataku padaczki. Okazało się, że to objaw przerzutowego…
 • Ból łydek Ból łydek to dolegliwość dotykająca wielu osób. Jeśli dotyczy dzieci, często pojawia się w wieku 6-9 lat. Ból łydek najczęściej związany jest z nieprawidłowym…
 • Ból trzustki – przyczyny i leczenie Trzustka to bardzo ważny narząd w organizmie człowieka. Poprzez produkcję soku trzustkowego, bierze udział w trawieniu, a wydzielanie enzymów trawiennych pomaga w… Ewelina Hen
 • Ból gardła – przyczyny, objawy, leczenie. Domowe sposoby na ból gardła Ból gardła jest powszechną dolegliwością, która może mieć wiele przyczyn: od wirusów, przez infekcje i bakterie, a w niektórych przypadkach może to być nawet… Lek. Aleksandra Czachowska
 • Bóle głowy w nadciśnieniu, niedociśnieniu i miażdżycy Bóle głowy w przebiegu nadciśnienia i miażdżycy charakteryzują się tym, że odczuwane są zwykle w okolicy potylicy, najczęściej rano. Nasilenie się bólów głowy w… Kazimierz Janicki
 • Ucisk w mostku – czym charakteryzuje się ból w klatce piersiowej? Przyczyny ucisku Ucisk w mostku może mieć bardzo dużo przyczyn, zaczynając od prozaicznego niedoboru witamin na chorobie niedokrwiennej serca kończąc. Z tego względu…
 • O czym świadczy ból głowy z przodu? Jakie mogą być powody bólu w przedniej części głowy? Czy takie dolegliwości mogą wskazywać na poważne choroby, np. guz mózgu? Na jakie dodatkowe objawy należy… Lek. Paweł Żmuda-Trzebiatowski
 • Piasek w nerkach – czym grozi? Ból potrafi być trudny do zniesienia [WYJAŚNIAMY] Piasek w nerkach to potoczna nazwa złogów, które odkładają się w nerkach, przede wszystkim w miedniczce nerkowej i moczowodach. Piasek w nerkach prowadzi do…

O czym może świadczyć ból głowy?

Polacy boją się bólu, ale gdy ten się pojawia, najchętniej pacyfikują go tabletką przeciwbólowa dostępną bez recepty. W ten sposób traktowany jest zwłaszcza ból głowy, nieodłączny towarzysz naszych zmęczonych, przepracowanych i zestresowanych rodaków. Czasami warto jednak bólu “posłuchać”, bo być może sygnalizuje poważną chorobę.

Z niewiadomych przyczyn, ból w naszym kraju traktowany jest jako oczywisty element niemal każdej choroby i niedyspozycji, tak naturalny, że nie trzeba nawet o nim informować lekarza. „Ból uszlachetnia” – wmawiamy sobie za każdym razem, gdy pielęgniarka odmawia nam środków przeciwbólowych po operacji lub porodzie.

„Przynajmniej czuję, że żyję” – żartują starsze osoby, które nie mogą od lekarzy uzyskać pomocy w walce z bolesnymi schorzeniami wieku podeszłego. Choć to śmiech przez łzy, Polacy naprawdę przyzwyczaili się do ignorowania bólu, traktowania go jako coś naturalnego, z czym muszą sobie poradzić we własnym zakresie.

A przecież ból to nic innego, jak sygnał alarmowy od organizmu, że dzieje się coś złego. Również ból głowy może być symptomem bardzo poważnych schorzeń.

Jak to działa?

Ból głowy jest najpowszechniejszym ze wszystkich bólów, które może zafundować nam organizm. Znamy go wszyscy, bo od czasu do czasu skutecznie krzyżuje nam plany i uprzykrza życie.

Choć niektórym osobom wydaje się, że boli ich sam mózg, to oczywiście nieprawda – nie ma w nim wolnych zakończeń nerwowych odpowiedzialnych za odbieranie bodźców.

Jest ich za to wystarczająco dużo w trzech oponach otaczających mózg (twardej, pajęczej i miękkiej), bogato wyposażonych w gęstą sieć naczyń krwionośnych.

Rozszerzające się naczynia krwionośne drażnią zakończenia nerwowe w oponach, co organizm odczuwa jako dyskomfort, ból, cierpienie – nasilenie zależne jest od wielu czynników. Ból głowy może być chorobą samą w sobie, może też być zwiastunem różnych mniej lub bardziej poważnych awarii w organizmie. O tym, czy za bólem głowy stoi jakieś poważne zagrożenie, może świadczyć jego lokalizacja.

Męczący ból w okolicach skroni i czoła

Statystyki medyczne wskazują, że najczęściej spotykanym rodzajem bólu głowy jest tzw. ból napięciowy. Istnieje wiele teorii dotyczących mechanizmów jego powstawania, większość lekarzy jest jednak zdania, że jego głównym źródłem jest stres, a konkretnie uwalniające się w wyniku stresu hormony, m.in.

kortyzol i katecholamin, które powodują zwiększenie napięcia mięśni, przyspieszoną akcję serce oraz wzrost ciśnienia tętniczego. Gdy, w ramach reakcji obronnej, organizm rozszerza naczynia krwionośne, w głowie dochodzi do podrażnienia unerwionych opon i pojawia się ból.

Napięciowe bóle głowy pojawiają się zazwyczaj u osób, które mocno się zdenerwowały, ale nie tylko – wywołać je może także brak dostatecznej ilości snu, „przebalowana” noc, długotrwałe odczuwanie głodu, odwodnienie organizmu, alkohol i nikotyna, niewygodna pozycja, a nawet pogoda.

Częściej dotykają kobiet, mogą towarzyszyć depresji i zaburzeniom lękowym, często wywołuje je też bruksizm (zgrzytanie zębami). Ten charakterystyczny rodzaj bólu odczuwany jest głównie w okolicy czoła i skroni, czasami obejmuje całą głowę.

Zazwyczaj jest obustronny, początkowo lekko ćmiący, a z upływem czasu potrafiący przejść w bardzo silną, migrenową formę. Mogą mu towarzyszyć zaburzenia snu, nadwrażliwość na hałas i światło, zespół chronicznego zmęczenia, słabszy apetyt, rzadziej nudności i mdłości.

Leia também:  Como animar uma folha de sprites utilizando o gimp

Kategorie napięciowego bólu głowy

Napięciowe bóle głowy lekarze dzielą na trzy kategorie związane z częstotliwością pojawiania się u danego pacjenta – rzadkie (ataki bólu pojawiają się rzadziej, niż raz w miesiącu), częste (częstotliwość pośrednia) i przewlekłe (ból głowy męczy chorego przynajmniej 15 dni w miesiącu, przez co najmniej 3 miesiące).

Leczenie napięciowego bólu głowy pojawiającego się rzadko i często polega przede wszystkim na unormowaniu i wyregulowaniu codziennego życia – prawidłowym odżywianiu, zrezygnowaniu z używek, wzmożeniu aktywności fizycznej, nawadnianiu organizmu i nauce panowania nad stresem.

W przypadku bólów przewlekłych lekarze mogą przepisać łagodne środki antydepresyjne lub przeciwlękowe.

Pulsujący ból obejmujący nasadę nosa, środek czoła i policzki

Taka lokalizacja wskazuje, że pacjent ma do czynienia z zapaleniem zatok. O tym, że to właśnie zatoki są sprawcą kłopotów, może świadczyć nasilenie się dolegliwości bólowych w trakcie nachylania się.

Zapaleniu zatok często towarzyszą też zaburzenia węchu, trudności w oddychaniu, uczucie zatkanego nosa, a także gęsty, ropny katar.

Lekarzem, który poradzi sobie zarówno z zapaleniem zatok, jak i towarzyszącym mu bólem głowy, jest laryngolog.

Ból w części potylicznej, pojawiający się zwłaszcza rano

Jeśli ból pojawia się zazwyczaj rankami i umiejscowiony jest w potylicznej części głowy, to może to być wyraźny sygnał, że wystąpiły problemy z nadciśnieniem tętniczym. Bólowi może (choć nie musi) towarzyszyć szum w uszach, dzwonienie, a czasem też ogólne pobudzenie.

Chory, który zaobserwował u siebie takie objawy, powinien zadbać, by podczas najbliższej wizyty w gabinecie lekarza POZ zbadano mu ciśnienie (zgodnie ze standardami przewidzianymi dla sytuacji podejrzenia nadciśnienia tętniczego). Nadciśnienie tętnicze to przypadłość 8,4 mln Polaków, z czego aż 33 proc. nie jest świadomych swojej choroby.

Oznacza to, że co trzeci chory o swojej chorobie może dowiedzieć się przypadkiem, na przykład po przejściu zawału serca.

Ból pulsujący, ostry, obejmujący zwykle połowę głowy

Jeśli ból jest bardzo dokuczliwy, napadowy, towarzyszy mu światłowstręt, nudności i wymioty, czasami też biegunka czy kołatanie serca, a lokalizacja obejmuje połowę lub całą głowę, prawdopodobnie mamy do czynienia z bólami migrenowymi. To bóle, z którym nadzwyczaj trudno prawidłowo funkcjonować.

Zdarzają się sytuacje, że pacjenci (częściej kobiety, gdyż panie chorują trzy razy częściej, niż panowie) w dniach „migrenowych” muszą zwalniać się z pracy i przeczekiwać trudne chwile w swoich domach, w zaciemnionych pokojach. Sama choroba nie jest rzadkością – szacuje się, że między 12 a 28 proc.

dorosłych osób na jakimś etapie życia doznawała ataków migrenowego bólu głowy.

Patogeneza powstawania tej choroby wciąż jest badana, naukowcy są zdania, że mechanizm ten jest nieco bardziej skomplikowany, niż w przypadku innych bólów głowy (czyli drażnienia nerwów w oponach mózgowo-rdzeniowych), jako dominujący czynnik uważa się rozszerzającą się depresję korową. Leczenie migreny zawsze jest indywidualnie dopasowane do danego pacjenta.

Nagły ból okolicy oka

Niespodziewany, ostry ból obejmujący jeden z oczodołów, któremu może towarzyszyć przekrwienie spojówek, łzawienie i katar, zazwyczaj sygnalizuje tzw. klasterowy ból głowy.

Ból tego typu bywa ostry, promieniujący nawet do szyi i ramion, ale szybko przemija (zazwyczaj już po kilku minutach, najpóźniej do dwóch godzin) i pojawia się prawdopodobnie w wyniku nagłego uwolnienia hormonu histaminy z komórek objętych dolegliwościami.

Występuje znacznie rzadziej, niż bóle migrenowe oraz napięciowe, może być to jednak spowodowane nieprawidłowym rozpoznaniem choroby u wielu osób. Klasterowe bóle głowy mogą wystąpić w każdym wieku, nawet u małych dzieci, jednak najczęściej rozpoczynają się około 20-30.

roku życia, kilkakrotnie częściej dotyczą mężczyzn. Klasterowego bólu głowy nie wyleczy zwykła tabletka przeciwbólowa, konieczna jest wizyta u neurologa, który zleci odpowiednią terapię (np. tlenową lub farmakologiczną przy pomocy tryptanów).

A może to tętniak?

W rzeczywistości nie zawsze łatwo scharakteryzować u samego siebie typ występującego bólu, który może promieniować i zmieniać swoje natężenie, całkowicie myląc nasze tropy.

Poza przypadkami wyszczególnionymi powyżej, ból głowy może mieć oczywiście wiele innych źródeł – źle dobrane szkła w okularach, nierozpoznane wady wzroku, neuralgia nerwu twarzowego, problemy stomatologiczne, zatrucie toksycznymi substancjami i wiele innych.

Oczywiście, zdarza się i tak, że źródłem silnego, nagłego bólu może być tętniak mózgu (wraz z bólem mogą wystąpić wymioty i podwójne widzenie) lub zapalenie opon mózgowych (wówczas bólowi towarzyszy sztywnienie karku), dlatego za każdym razem, gdy ból nas zaniepokoi, wyda nam się inny, silniejszy lub odmiennie umiejscowiony w stosunku do tego, co dotychczas odczuwaliśmy, zawsze warto skonsultować się z lekarzem. Obserwowanie i słuchanie sygnałów własnego organizmu zazwyczaj przynosi dobre rezultaty.

Klasterowy ból głowy – przyczyny objawy i leczenie |Aspirin®

Klasterowy ból głowy to bardzo silny, jednostronny ból umiejscowiony w okolicy oka i skroni. Termin „klasterowy” oznacza, że ból ten jest kumulowany.

Określenie to powstało, ponieważ klasterowe bóle głowy pojawiają się często w regularnych odstępach czasu na przestrzeni kilku tygodni lub nawet miesięcy, np. wiosną lub jesienią, a następnie na jakiś czas zanikają. Klasterowy ból głowy był też dawniej nazywany bólem głowy Hortona.

Ten jednostronny ból głowy pojawia się najczęściej w okolicy oka, ale może też promieniować do szczęki lub tyłu głowy. Pozostałe charakterystyczne objawy tego rodzaju bólu to:

 • Zaczerwienienie lub łzawienie oka znajdującego się po bolącej stronie głowy
 • Opadająca powieka
 • Zatkany nos lub katar
 • Niepokój
 • Zwiększona potliwość twarzy

Atak bólu może trwać od 15 minut do nawet 3 godzin. Często rozpoczyna się o określonej porze podczas snu i powoduje przebudzenie. Przerwy pomiędzy kolejnymi atakami mogą trwać od kilku godzin do dwóch dni. Po pewnym czasie częstotliwość występowania ataków będzie spadać, aż do momentu całkowitego ustania. Bóle powrócą jednak po kilku miesiącach lub latach.

Z powodu podobieństwa do innych rodzajów bólu głowy, na przykład do migreny, klasterowy ból głowy często pozostaje niezdiagnozowany nawet przez lata.

Sytuacja ta jest bardzo niekorzystna dla osób cierpiących na to schorzenie, ponieważ ból odczuwany podczas ataków ma znaczący i negatywny wpływ na jakość ich życia.

Podczas ataków nie są one w stanie pracować, a w dłuższej perspektywie grozi im utrata sprawności i depresja.

Jednostronny ból głowy, zaczerwienienie lub łzawienie oka, zwiększona potliwość twarzy

Leczenie

Pomocne mogą okazać się inhalacje czystym tlenem, leki przeciwmigrenowe w formie zastrzyków i inne leki dostępne na receptę

Potencjalne przyczyny ataków

Alkohol, nikotyna, bodźce świetlne, niektóre rodzaje pokarmów

Przyczyny klasterowego bólu głowy nie są jeszcze znane. Bóle tego rodzaju po raz pierwszy pojawiają się zwykle przed 30 rokiem życia. Podejrzewa się, że za ból może być odpowiedzialne podwzgórze. Jest to obszar w mózgu, który odpowiada m.in. za rytm snu i czuwania. Problemy z nim związane mogą tłumaczyć epizodyczny charakter klasterowego bólu głowy.

Jak w przypadku wszystkich rodzajów bólu głowy, ataki bólu klasterowego mogą być powodowane przez określone czynniki, takie jak alkohol i nikotyna, ale także bodźce świetlne czy pewne rodzaje pokarmów, np. ryby lub nabiał.

Obecnie nie znamy żadnego lekarstwa na klasterowy ból głowy. Leczenie może jednak zmniejszyć dotkliwość i częstotliwość ataków. W przypadku klasterowych bólów głowy leki podawane doustnie działają zwykle zbyt wolno, aby przerwać napad przed jego samoistnym ustąpieniem¹.

Inhalacja czystym tlenem pomaga uśmierzyć ból odczuwany podczas ataku. Przypisany przez lekarza tlen przechowuje się w butlach w domu i można go użyć w razie potrzeby. Stosuje się także lekarstwa przypisywane na migrenę (tryptany) w formie sprayu do nosa lub zastrzyku. Pacjenci, którym nie pomagają lekarstwa, mogą poddać się operacji chirurgicznej.

Innowacyjna Aspirin® Pro, musująca Aspirin® C czy saszetki Aspirin® Complex Hot? Który produkt będzie dla mnie odpowiedni?

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*