Ból brzucha po lewej stronie

Ból brzucha po lewej stronie może być wywołany przez chwilową niedyspozycję, ale jest także objawem poważnych chorób układu pokarmowego czy moczowego. Jakim schorzeniom towarzyszy? 

Ból brzucha jest niecharakterystycznym objawem: u jego podłoża może leżeć wiele czynników.

Do określenia przyczyny konieczny jest dokładny opis charakteru i lokalizacji bólu. Istotne są również objawy towarzyszące. Lekki ból brzucha po lewej stronie może być spowodowany tak pospolitymi przyczynami jak wzdęcia czy niestrawność.

Czasami źródłem dolegliwości są też bardziej poważne patologie takie jak zapalenie uchyłków czy kamica nerkowa. 

Ból brzucha z lewej strony: ostry, kłujący, silny, pulsujący, lekki – o czym świadczy? 

Ból brzucha może być oznaką różnych nieprawidłowości w obrębie jamy brzusznej. Za bóle brzucha po lewej stronie mogą odpowiadać następujące narządy: żołądek, dwunastnica, trzustka, śledziona, jelita, lewa nerka wraz z moczowodem, jelita, lewy jajowód i jajnik.

Lekarz, próbując ustalić przyczynę bólu w czasie badania podmiotowego, określa podstawowe cechy dolegliwości. Należą do nich: lokalizacja bólu, jego charakter, natężenie, przebieg oraz czynniki wywołujące lub przynoszące ulgę. Przykładowo: ból o charakterze palącym jest typowy dla zapalenia przełyku.

W przypadku zapalenia wyrostka lub uchyłków jelita grubego ból często określa się jako tępy.

Ból kolkowy to ból towarzyszący zwykle kamicy nerkowej, kamicy żółciowej czy niedrożności przewodu pokarmowego. Gniotącym określa się ból towarzyszący chorobie wrzodowej. Ból kurczowy może wystąpić w przypadku zespołu jelita drażliwego lub podczas miesiączki. 

Ból brzucha z lewej strony pod żebrami

Ból brzucha po lewej stronie pod żebrami może być spowodowany np. chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy. Ma on charakter napadowy. Jest często określany jako silny, tępy i gniotący. Mimo że dolegliwości są uciążliwe, chory często jest w stanie funkcjonować.

Typową cechą w przypadku choroby wrzodowej są bóle pojawiające się na czczo, a ustępujące po jedzeniu. Objawy mogą pojawiać się np. w nocy lub rano, po przebudzeniu. Z reguły występują też o stałych porach. Ulgę przynoszą leki zobojętniające sok żołądkowy.

Uczucie towarzyszące przedziurawieniu wrzodu żołądka lub dwunastnicy jest często porównywane do dźgnięcia nożem. 

Przyczyną bólu brzucha po lewej stronie pod żebrami i promieniującego do pleców może być np. ostre zapalenie trzustki. W większości przypadków ból występuje po alkoholu. Za rozpoznaniem przemawiają informacje o nadużyciu przez chorego napojów alkoholowych lub kamica żółciowa w wywiadzie. Często towarzyszą objawy ogólne takie jak gorączka, nudności i wymioty. 

Ból brzucha w górnej części po lewej stronie może być oznaką niedrożności jelita cienkiego. Przyczyną niedrożności są np.

guzy lub zrosty w obrębie jamy brzusznej, a także przyczyny metaboliczne takie jak kwasica czy cukrzyca. W tym przypadku ból ma charakter kolkowy, czyli pulsujący. Nasila się wraz z ruchami perystaltycznymi jelit.

W przypadku tej dolegliwości występują nudności i wymioty, niechęć do przyjmowania posiłków oraz zatrzymanie wiatrów i stolca. 

Bóle w lewym podżebrzu mogą być spowodowane także pęknięciem śledziony lub krwiaka podtorebkowego śledziony. Charakterystyczną cechą jest promieniowanie bólu do lewego barku.

Do uszkodzenia śledziony dochodzi najczęściej w przypadku tępego urazu brzucha, np. podczas wypadku komunikacyjnego.

Pęknięciu śledziony towarzyszą również objawy wstrząsu spowodowane gwałtowną utratą krwi do jamy brzusznej. 

Ból brzucha po lewej stronie na dole 

Ból brzucha po lewej stronie na wysokości pępka lub nieco poniżej występuje w powikłaniu choroby uchyłkowej jelita grubego, jakim jest zapalenie uchyłków.

Jest to choroba występująca głównie u osób starszych, z przewlekłymi zaparciami. W zapaleniu uchyłków może pojawić się nagła zmiana rytmu wypróżnień pod postacią biegunki lub zatrzymania stolca spowodowanego niedrożnością.

Dolegliwościom bólowym towarzyszy też stan zapalny objawiający się gorączką. 

Sprawdź, co stosować na częste i nadmierne gazy jelitowe.

Dolegliwości bólowe są jednym z symptomów tzw. nieswoistych chorób zapalnych jelit. W przypadku choroby Leśniowskiego-Crohna ból bywa często pierwszym objawem. Choroba może zajmować każdy element przewodu pokarmowego.

Dolegliwości występują także w lewym dolnym kwadrancie. Chorzy różnie charakteryzują dolegliwości, od bólu kolkowego, po tępy i gniotący. Chorobie często towarzyszy biegunka z domieszką śluzu.

W przypadku wrzodziejącego zapalenia jelita grubego ból dotyczy głównie w lewej dolnej części brzucha, a w stolcu częściej pojawia się krew. 

Ból brzucha po lewej, jak i po prawej stronie, w dole promieniujący do pachwiny może pojawić się w chorobach układu moczowego. W przypadku kamicy nerkowej ból jest ostry, kłujący i ma charakter kolkowy. Wraz z ruchami perystaltycznymi moczowodu narasta i łagodnieje.

Chorzy często są niespokojni, pobudzeni, a w moczu może pojawić się pewna ilość krwi. Ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek objawia się bólem w okolicy lędźwiowej, ale możliwe są też bóle brzucha z promieniowaniem do pachwiny.

Zwykle nie ma on charakteru kolki i towarzyszą mu ogólne objawy zapalenia, w tym gorączka. 

Dowiedz się, co oznacza ból jajników przed okresem.

Przepuklina pachwinowa może objawiać się piekącym bólem brzucha po stronie lewej promieniującym do pachwiny lub do worka mosznowego.

Nasila się przy kaszlu, głębokim oddychaniu lub podnoszeniu ciężarów. Zwykle w tej okolicy pojawia się też uwypuklenie.

Ból typowy dla przepukliny pachwinowej po stronie lewej u mężczyzn zawsze trzeba różnicować z żylakami powrózka nasiennego. 

wróć do bloga czytaj kolejny

 1. P. Gajewski (red.), Interna Szczeklika 2015, Kraków 2015, 857-860. 
 2. W. Noszczyk, Chirurgia. Repetytorium, Warszawa 2012, 283-284, 418-420. 
 3. J. Fibak (red.), Chirurgia. Podręcznik dla studentów, Warszawa 2005, 339-347. 
 4. G. H. Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia T. 2, Warszawa 2015, 67-69. 
 5. V. Nivagri, C. Makhale, V. Kulkarni, Acute Abdomen as an Unusual Presentation of Myocardial Infarction, „Journal of Cardiovascular Diseases & Diagnosis”, nr 2–4 (5) 2017. 
 • Ból brzucha po lewej stronie paracetamol, tabletka, grypa, miesiączka, przeziębienie, ból, gorączka 4.99 zł
 • Ból brzucha po lewej stronie paracetamol, tabletka, ból, gorączka, grypa, przeziębienie, miesiączka 12.99 zł
 • Ból brzucha po lewej stronie ibuprofen, tabletka, ból, gorączka, przeziębienie, grypa, stan zapalny, migrena 8.99 zł
 • Ból brzucha po lewej stronie ibuprofen, tabletka, ból, gorączka, przeziębienie, grypa, stan zapalny, migrena 17.99 zł

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

 • Ból brzucha po lewej stronie Ból stopy to dolegliwość, która może mieć rozmaite przyczyny. Ból stóp może pojawić się po intensywnym wysiłku fizycznym, wielogodzinnej pracy w pozycji stojącej, ale także jako objaw poważnych chorób, takich jak cukrzyca, dna moczanowa czy nerwiak Mortona. Sprawdź, jak diagnozuje się ból stóp, jak wygląda leczenie? Poznaj ćwiczenia na bolące stopy.
 • Ból brzucha po lewej stronie Flegma to lepka, gęsta, zalegająca wydzielina, zazwyczaj w kolorze żółtym bądź zielonym, niekiedy białym. Spływanie śluzu z zatok czy nosa powoduje dyskomfort i utrudnia codzienne funkcjonowanie, może wywoływać także chrypkę. Weźmy jednak pod uwagę to, że produkcja flegmy jest cechą fizjologiczną organizmu i jej ilość może ulec zwiększeniu na skutek np. zimnego powietrza.
 • Ból brzucha po lewej stronie Ból szyi to częsta dolegliwość, która dotyka dużą grupę osób. Przyczyny bolącej szyi mogą być różne, od przeciążenia i napięcia mięśni, spowodowanego np. wielogodzinną pracą przed komputerem przez zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego i urazy odcinka szyjnego kręgosłupa aż po nowotwór. Sprawdź, jak przebiega diagnostyka bólów szyi, w jaki sposób się je leczy oraz jakie ćwiczenia można zastosować, by złagodzić dolegliwości. 
 • Ból pięty pojawiający się podczas chodzenia lub spoczynku może świadczyć o poważnym schorzeniu, np. o chorobie Haglunda czy podagrze. Ból pięty, kłucie pięty czy pieczenie nie zawsze musi jednak oznaczać chorobę. Wzrastające obciążenie spowodowane dużym przyrostem masy ciała również może powodować bóle pięt – może powstawać np. u kobiet w ciąży. Sprawdź, jakie jeszcze mogą być przyczyny bolącej pięty, jakie są metody leczenia i domowe sposoby na ból w pięcie.
 • Mioklonie (zrywania mięśniowe) to niekontrolowane, intensywne skurcze mięśni. Mogą one obejmować jeden mięsień, grupę mięśni, kończynę, a nawet cały tułów. Przyczyn powstawania mioklonii jest wiele, niektóre mimowolne ruchy są fizjologiczne (np. mioklonie przysenne, czyli szarpnięcia ciała podczas zasypiania) i nie wymagają leczenia, inne mogą oznaczać poważne schorzenia, takie jak zaburzenia metaboliczne, padaczkę czy zatrucie metalami ciężkimi. Wszystkie niekontrolowane skurcze mięśni wymagają konsultacji ze specjalistą.
 • Domowe sposoby na zaparcia, nazywane potocznie zatwardzeniem, obejmują przede wszystkim zmianę stylu życia – włączenie do diety większej ilości produktów zawierających błonnik, wypijanie większej ilości płynów oraz regularną aktywność fizyczną. Na problemy z wypróżnianiem można także zastosować preparaty ziołowe mające właściwości przeczyszczające (np. liście senesu, kłącze rzewienia). Wśród leków bez recepty na zaparcia znajdują się natomiast środki: pęczniejące (np. siemię lniane), osmotyczne (np. laktuloza), zmiękczające (np. glicerol) oraz drażniące (np. olej rycynowy).
 • Choć produkcja gazów w jelitach to proces naturalny, ich nadmierne powstawanie nastręcza wielu trudności. Wzdęty i obolały brzuch oraz uczucie dyskomfortu są nieodłącznymi towarzyszami zwiększonej ilości gazów jelitowych. Czy ich nadmierne powstawanie może oznaczać chorobę? Jak skutecznie zapobiegać zbyt wielkiej produkcji gazów w jelitach?  
 • Suchość gardła może być spowodowana wieloma przyczynami. Zwykle pojawia się podczas infekcji, a także w wyniku odwodnienia, palenia papierosów, nadwyrężenia narządu głosu czy spania z otwartymi ustami. Uczucie suchego gardła dotyczy zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Jak i czym nawilżać gardło? Czego warto unikać, gdy czujemy suchość w gardle?
Leia também:  Jakie Są Objawy Zużycia Przegubu Wewnętrznego?

Ból brzucha z lewej strony – poznaj przyczyny

Ból z brzucha z lewej strony może być objawem poważnej choroby trzustki lub zapalenia jajników. Gdy jest pulsujący, może świadczyć o tętniaku aorty. Jakie jeszcze choroby może oznaczać ból brzucha z lewej strony? Jakie są przyczyny bólu brzucha z lewej strony?

Spis treści

Ból brzucha z lewej strony może być nagły, silny, pulsujący, skurczowy albo przewlekły. Może też być zlokalizowany w różnych częściach brzucha.

Czujesz taki ból i zastanawiasz się, czy jest to powód do złożenia wizyty lekarzowi? A może wystarczą domowe sposoby na ból brzucha? Zobacz, jakie są przyczyny bólu brzucha z lewej strony i kiedy mogą być objawem chorób zagrażających życiu.

Kiedy ból brzucha powinien szczególnie niepokoić?

Nagły, silny ból w okolicy lewego podżebrza

Bardzo silne bóle w górnej części brzucha po lewej stronie z opasującym promieniowaniem do pleców mogą świadczyć o ostrym zapaleniu trzustki. Ból brzucha jest stały, uporczywy i długotrwały – trwa nawet kilka dni.

Ból zmniejsza się, gdy chory przyjmuje pozycję siedzącą z pochyleniem się do przodu, a nasila się podczas kaszlu lub głębszego oddychania. W większości przypadków bólowi towarzyszą nudności i wymioty nieprzynoszące ulgi, natomiast mogą one prowadzić do odwodnienia chorego i pogorszenia jego stanu.

Ostre zapalenie trzustki wymaga leczenia szpitalnego, gdyż jest to stan zagrażający życiu.

Czytaj też: Ból trzustki – co może oznaczać?

Przewlekłe bóle w okolicy lewego podżebrza lub dołka podsercowego po jedzeniu

Przewlekłe bóle w okolicy lewego podżebrza lub dołka podsercowego po jedzeniu mogą być objawem przewlekłego zapalenia trzustki, które jest spowodowane stopniowym nieodwracalnym uszkodzeniem tego narządu. W takim przypadku bólowi towarzyszą:

Ból może promieniować do lewej łopatki i barku.

Ból brzucha po lewej stronie pod żebrami

Ból brzucha po lewej stronie pod żebrami może być objawem problemów ze strony śledziony. Ból najczęściej jest spowodowany powiększeniem śledziony, która zaczyna uciskać otaczające ją narządy. Powiększenie śledziony może mieć wiele przyczyn, m.in.:

Gwałtowny ból śledziony może pojawić się również w wyniku jej pęknięcia na skutek urazu, o co – ze względu na kruchość tego narządu – wcale nie jest trudno, szczególnie gdy jest powiększona.

Pęknięciu zwykle towarzyszy masywny krwotok, a jedynym sposobem rozwiązania problemu jest usunięcie śledziony (splenektomia).

Stosunkowo rzadką przyczyną bólu i powiększenia śledziony są ropnie czy nowotwory.

Ból w tej okolicy może również oznaczać powstanie ropnia podprzeponowego, gdy ropna wydzielina gromadzi się pomiędzy śledzioną a przeponą. Objawami towarzyszącymi są gorączka, czkawka, spłycenie i przyspieszenie oddechu oraz jadłowstręt.

Ból w prawej części brzucha Ból brzucha po lewej stronie

Pulsujący ból brzucha z lewej strony

Pulsujący ból brzucha z lewej strony, często promieniujący do krzyża oraz krocza, może być objawem tętniaka aorty brzusznej.

Pulsujący ból brzucha z lewej strony wymaga jak najszybszego kontaktu z lekarzem, bo gdy dojdzie do pęknięcia tętniaka, ból staje się nieznośny i dochodzi do wstrząsu krwotocznego.

Jest to stan najwyższego zagrożenia życia i tylko natychmiastowa operacja naczyniowa może uratować chorego.

Kurczowe bóle brzucha silniejsze po lewej stronie

Kurczowe bóle brzucha i ból nasilający się przy uciskaniu chorego miejsca, często silniejszy po stronie lewej, nudności, gorączka, dreszcze, biegunka, zaparcia, cienkie, ołówkowe stolce – to może być zapalenie uchyłków jelita grubego. Nie zwlekając, zgłoś się do lekarza. W przypadku zaparć nie stosuj lewatywy. Nie przyjmuj też leków przeczyszczających.

Silny skurczowy ból w lewym podbrzuszu

Silny skurczowy ból w lewym podbrzuszu u kobiety może być objawem zapalenia przydatków. Ból jest rozlany, ma zmienne natężenie, często jest odczuwany obustronnie, również w dolnej części pleców, przy czym rzadziej niż w innych przypadkach występuje obrona mięśniowa. W zależności od nasilenia zapalenia towarzyszą mu następujące objawy:

W takiej sytuacji jak najszybciej trzeba skonsultować się z ginekologiem, bo przedłużający się stan zapalny przydatków może prowadzić nawet do niepłodności.

Kłujący ból w tej lokalizacji może być także spowodowany przepukliną pachwinową – odczuwany jest w spoczynku, ale nasila się w trakcie nawet niewielkiego wysiłku (choćby kaszlu).

Ból brzucha po lewej stronie na górze

Ból brzucha po lewej stronie na górze, któremu towarzyszy uczucie pełności w jamie brzusznej, może oznaczać wrzody żołądka i/lub dwunastnicy.

Mogą być one spowodowane infekcją bakterią Helicobacter pylori lub długotrwałym stosowanie NLPZ, czyli niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

W pierwszym przypadku konieczna jest diagnostyka w kierunku zakażenia Helicobacter pylori i, jeśli wynik będzie pozytywny, wdrożenie odpowiedniego leczenia. W drugim przypadku wystarczy zwykle odstawienie niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Ból brzucha po lewej stronie na górze, któremu towarzyszą objawy niestrawności, a bardzo rzadko krwawienia, może być również spowodowany zapaleniem błony śluzowej żołądka – tu również głównym winowajcą jest Helicobacter pylori, choć stan zapalny może być wywołany również przez nadmiar alkoholu czy żółci, choroby autoimmunologiczne lub chorobę Addisona-Biermera.

Czytaj też:

Ból brzucha po lewej stronie
Ból brzucha po lewej stronie Agnieszka Paculanka

Co może oznaczać ból brzucha po lewej stronie?

Ból brzucha po lewej stronie

Ból brzucha, szczególnie ból brzucha po lewej stronie, zawsze jest niepokojącym objawem, ponieważ może towarzyszyć groźnym chorobom wymagającym szybkiej interwencji chirurgicznej. W większości poważnych przypadków ból jest bardzo silny, dobrze zlokalizowany, uniemożliwia normalne funkcjonowanie i wymusza przyjęcie pozycji, w której jego natężenie jest najmniejsze.

Zdarza się jednak, że niepokojące jest nie tyle natężenie bólu, ile jego nawracający charakter.

Opisuje się to jako „pobolewanie” brzucha trwające pewien czas, później ustępujące i powracające po kilku godzinach albo kilku dniach. Taki ból kojarzymy z silnymi emocjami towarzyszącymi np.

problemom w pracy, a u dzieci w szkole lub w domu. Tego typu objawów nie należy lekceważyć, ponieważ mogą świadczyć nie o stresie, lecz o trwającym procesie zapalnym.

Zazwyczaj ból brzucha lokalizujemy w okolicy, w której znajduje się chory narząd. Prawy dolny kwadrat brzucha często oznacza problemy z wyrostkiem robaczkowym, prawy górny z wątrobą lub pęcherzykiem żółciowym, po lewej u góry zlokalizowana jest trzustka i śledziona. Ból rozlany w górnej lub dolnej części brzucha może świadczyć o uogólnionym problemie, np. zapaleniu otrzewnej.

A jeśli doświadczamy bólu brzucha po lewej stronie?

Większość pacjentów nie kojarzy tego miejsca z żadnym konkretnym narządem. Wiemy, że w tej okolicy przebiega część okrężnicy, to znaczy jelita grubego. Ale skąd ból? Zwłaszcza względnie łagodny, choć długotrwały?

Leia também:  Jakie Sa Objawy Luszczycy?

Przyczyną bólu brzucha po lewej stronie mogą być uchyłki jelita grubego, tzn. wgłębienia w ścianie jelita, czasami o długości wielu milimetrów. Powstają, kiedy ściana jelita traci swoją elastyczność, a od wewnątrz działa na nią duże ciśnienie.

Taka sytuacja najczęściej ma miejsce u osób, które przekroczyły 40. rok życia i przez wiele lat utrzymywały dietę ubogoresztkową (tzn. dietę ubogą w błonnik).

Szacuje się, że około 30% sześćdziesięciolatków ma uchyłki jelita grubego, chociaż nie zawsze dają one jakiekolwiek objawy.

Ból brzucha po lewej stronie może świadczyć o tym, że wewnątrz jednego lub kilku uchyłków toczy się proces zapalny.

Jeśli uchyłek jest długi, a jego ujście zostanie zamknięte przez masę kałową albo niestrawione resztki pożywienia, wówczas rozwija się proces, którego mechanizm przypomina zapalenie wyrostka robaczkowego. Można go zidentyfikować, jak każdy proces zapalny, wykonując proste badania laboratoryjne:

Charakterystyczne dla stanów zapalnych są: przyspieszone opadanie (podniesione OB), wzrost stężenia białka CRP oraz zwiększona liczba krwinek białych. Ten podstawowy zestaw badań jest niedrogi, można go wykonać bez skierowania, a do pobrania krwi należy zgłosić się na czczo. Poza tym badanie to nie wymaga specjalnego przygotowania.

Jeśli wyniki będą odbiegały od normy albo jeśli objawy ze strony jamy brzusznej będą się utrzymywały prze dłuższy czas, należy skonsultować się z lekarzem. Dalsza diagnostyka obejmie zapewne ultrasonografię jamy brzusznej (USG), być może także kolonoskopię. Badania obrazowe umożliwiają ustalenie rozpoznania i podjęcie właściwego leczenia.

Bólu brzucha, przede wszystkim bólu brzucha po lewej stronie, nie wolno lekceważyć ani walczyć z nim przy pomocy coraz większych dawek leków przeciwbólowych przyjmowanych z własnej inicjatywy, bez konsultacji z lekarzem. Możemy w ten sposób zamaskować poważną chorobę, np. niedrożność jelit.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą pakietów badań dostępnych w sklepie internetowym

ZOBACZ e-PAKIET BRZUSZNY

Ból z lewej strony brzucha – najczęstsze przyczyny

Ulokowanie bólu z lewej strony brzucha może mieć związek z chorobą trzustki. Ból pojawia się wówczas po lewej stronie u góry. Takich dolegliwości nie należy bagatelizować. Lekarz powinien przeprowadzić szczegółową diagnozę i zalecić odpowiednie badania.

W pierwszej kolejności wykonuje się morfologię, a podwyższony wskaźnik trzustkowy jest podstawą do przeprowadzenia bardziej dokładnych badań. Należy bowiem wykonać wówczas badanie USG, a w razie konieczności zlecić tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny.

Pakiet badań krwi oraz USG jamy brzusznej kupisz na Medonet Market.

Ból z lewej strony brzucha spowodowany przez zapalenie trzustki nie jest możliwy do zbagatelizowania. Pojawia się nagle i jest bardzo silny. Główną przyczyną mogą być urazy, zaburzenia odpływu soku trzustkowego, choroba wrzodowa, zakażenie wirusowe, a także zapalenie błony śluzowej dwunastnicy. Bólowi mogą towarzyszyć nudności i wymioty.

Jednym z najlepszych sposobów na skuteczne leczenie jest wczesna diagnostyka. Kontrola pracy trzustki to pakiet badań enzymów kontrolujących działanie tego gruczołu, który umożliwi szybki powrót do zdrowia.

Ból z lewej strony brzucha może być również objawem problemów z przewodem pokarmowym. Jedną z przyczyn może być wówczas zapalenie dwunastnicy, zapalenie żołądka, choroba refluksowa lub choroba wrzodowa. Główną przyczyną w powyższych dolegliwościach może być nadmierne spożywanie alkoholu. Panel badań w kierunku choroby wrzodowej oferuje centrum medyczne DrDiagnoza.com.

Zapalenie błony śluzowej żołądka można wyleczyć, ale jeżeli zbagatelizujemy pierwsze objawy, choroba może doprowadzić do wielu powikłań.

Poza bólem z lewej strony brzucha, który dla tego schorzenia jest bardzo charakterystyczny, mogą pojawić się wymioty z krwią, a także smoliste stolce. Dochodzi bowiem do uszkodzenia wewnętrznej warstwy ściany żołądka.

Przyczyną może być również niewłaściwe stosowanie leków przeciwzapalnych. Wykonaj badanie na krew utajoną w kale, aby wykluczyć choroby przewodu pokarmowego.

Bólowi z lewej strony brzucha mogą towarzyszyć jeszcze inne objawy. Jeżeli bólowi towarzyszy krwawienie z przewodu pokarmowego, zmniejszenie masy ciała, choroby nowotworowe w rodzinie, a także podeszły wiek, należy przeprowadzić dodatkowe badania.

Niekiedy konieczna może okazać się gastroskopia lub kolonoskopia. Po lewej stronie brzucha znajduje się część okrężnicy, czyli jelita grubego. Zmniejszenie elastyczności jelita powoduje pojawienie się wgłębień tzw. uchyłków jelita grubego.

Problem ten najczęściej pojawia się u osób po czterdziestce i podczas stosowania diety ubogiej w błonnik. W tym przypadku ból z lewej strony brzucha pojawia się, gdy w uchyłkach jelita grubego pozostają resztki jedzenia i dochodzi do zapalenia.

Na Medonet Market kupisz pakiet badań krwi pomocnych przy ocenie stanu jelita grubego.

Obserwujesz niepokojące objawy? Przeanalizuj je samodzielnie w ankiecie medycznej i zdecyduj czy udać się do lekarza.

Ból z lewej strony brzucha nie powinien być lekceważony, gdyż może nieść ze sobą poważne dolegliwości. Niekiedy jest tak silny, że uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie i często musimy zmieniać pozycje, aby choć trochę go zmniejszyć.

Taki objaw powinien zwrócić naszą uwagę i być powodem szybkiej wizyty u specjalisty. Jeżeli mija samoistnie i pojawia się ponownie, warto przeprowadzić szczegółowe badania, aby sprawdzić przyczyny bólu.

Bagatelizowanie przyczyn bólu z lewej strony brzucha może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia.

Odczuwasz ból brzucha i nie znasz jego przyczyny? Koniecznie powinieneś skonsultować się z lekarzem. Umów się na telekonsultację online u internisty w serwisie haloDoctor.pl. Otrzymasz specjalistyczne wsparcie i pomoc oraz szybko wdrożysz odpowiednie leczenie.

W jaki sposób krzepnie krew?

Treści z serwisu medonet.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny.

Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie. Potrzebujesz konsultacji lekarskiej lub e-recepty? Wejdź na halodoctor.

pl, gdzie uzyskasz pomoc online – szybko, bezpiecznie i bez wychodzenia z domu. Teraz z e-konsultacji możesz skorzystać także bezpłatnie w ramach NFZ.

 • To najczęstsze nowotwory ginekologiczne. Dwa z nich wykryć jest łatwo Jesień to czas, w którym szczególną uwagę zwraca się na tematykę nowotworów ginekologicznych. Październik jest Miesiącem Świadomości Raka Piersi, wrzesień z kolei… Materiały prasowe
 • To najczęstsza przyczyna zgonów na świecie. Pamiętaj; serce nie zaczeka, aż będziesz mieć dla niego czas 29 września obchodzimy Światowy Dzień Serca #WorldHeartDay zainicjonowany 21 lat temu przez World Heart Federation, którego członkiem jest Polskie Towarzystwo… Materiały prasowe
 • Jak zatrzymać proces utraty włosów? Najczęstsze przyczyny łysienia Problem nadmiernego wypadania włosów potrafi znacznie obniżyć poczucie własnej wartości. Łysienie najczęściej pojawia się u mężczyzn po 40. roku życia, jednak nie…
 • Najczęstsze sytuacje, po których zostają nam blizny Rozgrzane żelazko, dziecięcy wybryk, młodzieńczy trądzik, cesarskie cięcie – zdarzeń, które mogą prowadzić do powstania „niechcianych pamiątek” na skórze, jest…
 • Jakie ciężkie NOP-y są najczęstsze po szczepionce przeciw COVID-19? [SPRAWDZAMY] Po przyjęciu szczepionki przeciw COVID-19, tak jak i każdej innej szczepionki, wystąpić mogą niepożądane odczyny poszczepienne, czyli NOP-y. Zwykle są to objawy…
 • Jak cukrzyca niszczy wzrok? To jedna z najczęstszych przyczyn ślepoty w naszym społeczeństwie [WYJAŚNIAMY] Według szacunkowych danych aktualna liczba dorosłych osób z cukrzycą typu 2 na świecie wynosi 462 mln i będzie rosła. W 2040 roku może wynosić aż 642 miliony, co…
 • Objawy hashimoto – sprawdź, jak rozpoznać chorobę Choroba Hashimoto jest najczęstszym zaburzeniem pracy tarczycy i występuje u około 5 proc. dorosłych kobiet oraz u około 1 proc. mężczyzn. Jest także najczęstszą… Dorota Brzostek
 • Które szczepionki przeciw COVID-19 podaje się dzieciom? [WYJAŚNIAMY] Dzieci mogą zakazić się COVID-19. Co więcej, nie zawsze choroba przebiega u nich bezobjawowo lub łagodnie. Za sprawą niezaszczepionych dzieci wirus przenosić się…
 • Siedem najczęstszych chorób wenerycznych Szacuje się, że co roku nawet 15 mln osób w samej Europie zaraża się chorobami wenerycznymi. Główną przyczyną ich wystąpienia jest stosunek płciowy bez… Zuzanna Opolska
 • Żyły – rodzaje, budowa, funkcje. Najczęstsze choroby żył Żyły to rodzaje naczyń krwionośnych w naszym organizmie. Naczynia krwionośne są niezbędne do transportu krwi. Krew przenosi tlen i inne składniki odżywcze do… Adrian Jurewicz
Leia também:  Objawy Po Szczepieniu Covid Ile Dni?

Ból brzucha z lewej strony ALFA-LEK

Ból z lewej strony brzucha może sygnalizować niegroźne zaburzenia, ale także być objawem chorób ginekologicznych i układu pokarmowego. Umiejscowienie bólu i jego charakter pomagają lekarzowi w postawieniu trafnej diagnozy i podjęciu decyzji o dalszym postępowaniu.

Ból brzucha z lewej strony na dole:

– kurczowy ból wzmagający się podczas dotyku wskazuje na zapalenie uchyłków jelita grubego. Dodatkowymi objawami są: gorączka, brak apetytu, dreszcze, nudności i wymioty, na zmianę zaparcia i biegunka. Możliwie jak najszybciej trzeba zgłosić się do lekarza.

– kłujący, bardzo silny nagły ból może wskazywać na przepuklinę pachwinową. Dodatkowo pacjent odczuwa pieczenie i charakterystyczne ciągniecie podczas próby przesuwania worka przepuklinowego.

– pulsujący ból w dole brzucha jest bardzo niebezpieczny, gdyż przeważnie mówi o istnieniu tętniaka aorty brzusznej.

Może promieniować do pachwiny i krocza albo do części krzyżowej pleców i zmieniać natężenie.

Taka sytuacja wymaga natychmiastowej pomocy lekarza (chirurga naczyniowego), ponieważ w razie pęknięcia tętniaka, może dojść do wstrząsu krwotocznego, co jest równoznaczne z zagrożeniem życia.

– bardzo silny ból o charakterze skurczowym i rozpierającym, może oznaczać stan zapalenia jajnikówjajowodów, a także ciążę pozamaciczną. Do objawów bólowych dochodzą nudności, osłabienie ogólne oraz dreszcze. Konieczna jest szybka konsultacja ginekologiczna.

Ból brzucha z lewej strony pod żebrami:

– ostry, nagły ból może wskazywać na choroby śledziony (urazy, zawał, ropnie).

Jeśli dodatkowo promieniuje do ramienia, może sygnalizować, że nastąpiło pęknięcia śledziony. Następuje wtedy silny krwotok wewnętrzny do jamy brzusznej.

Stan taki stanowi zagrożenie życia i wymaga natychmiastowej interwencji chirurgicznej polegającej na usunięciu śledziony.

– tępy skurczowy ból w okolicy pępka może wskazywać na przewlekłe niedokrwienie jelit. Ból pojawia się po spożyciu posiłku i bardzo powoli ustępuje. Choroba dotyczy głównie nałogowych palaczy i osób z miażdżycą ogólną. Wymaga konsultacji chirurga naczyniowego.

– opasujący bardzo silny ból o stałym natężeniu, trwający nawet do kilku dni promieniujący do pleców może oznaczać ostre zapalenie trzustki.

Jego nasilenie zmniejsza się przy nachyleniu do przodu, a wzmaga podczas ziewania, kaszlu, kichania, płaczu. Dodatkowymi objawami są wymioty i nudności prowadzące do odwodnienia organizmu.

Taki stan wymaga natychmiastowej pomocy medycznej, gdyż stanowi zagrożenie życia.

– długotrwały ból po spożyciu jedzenia może świadczyć o przewlekłym zapaleniu trzustki. Jest to stan nieodwracalny, stopniowo niszczący ten narząd. Ból może promieniować do barku i łopatki. Dodatkowe objawy, to: nudności i wymioty, uczucie pełności i przejedzenia, biegunka tłuszczowa, wzdęcia, puste odbijanie.

Ból brzucha z lewej strony na górze:

– przewlekły piekący i przeszywający ból o silnym natężeniu może wskazywać na stan zapalny śluzówki przewodu pokarmowego (w tym wrzody żołądka i dwunastnicy). Dodatkowymi objawami są przeważnie: uczucie pełności, odbijanie, nudności i wymioty, brak łaknienia, wzdęcia.

– ból skurczowy występujący z niestrawnością może oznaczać chorobę Addisona-Biermera (autoimmunologiczna). Niekiedy występują wymioty podbarwione krwią oraz tzw. smoliste stolce.

Ból brzucha z lewej strony u kobiet ciężarnych:

– nagły bardzo silny ból może świadczyć o istnieniu ciąży pozamacicznej. Sytuacja wymaga natychmiastowej interwencji na oddziale położniczym, ponieważ ewentualne pęknięcie balonika ciążowego, stanowi zagrożenie życia pacjentki.

Każdy bardzo silny ból brzucha występujący razem z wymiotami lub stolcem podbarwionymi krwią wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej.

POWRÓT

Tagi:

ból brzucha, jelito grube, przepuklina, tętniak, jajniki, śledziona

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Ból w lewym boku – co może oznaczać? – Czytelnia apteki Cefarm24

Przewlekłe kłucie w lewym boku pod żebrami może być m.in. efektem schorzeń związanych z organami wewnętrznymi, takimi jak śledziona, trzustka, wątroba czy dwunastnica. Jedną z przyczyn tego typu przypadłości jest powiększona wątroba.

Wiąże się to z dużym naciskiem organu znajdującego się z prawej strony na te, które są położone po lewej stronie brzucha. Gdy odczuwamy bardzo silny i nagły ból to możliwe, że doszło do zapalenia trzustki lub pęknięcia śledziony. To drugie może być efektem np.

wypadku samochodowego lub upadku z wysokości. W przypadku zapalenia trzustki pojawiają się nudności i wymioty, a silne kłucie w lewym boku może trwać nawet kilka dni.

Bez względu na jego źródło, ostry ból oznacza, że musimy jak najszybciej otrzymać pomoc lekarską, bowiem w obydwu przypadkach nasze zdrowie i życie może być zagrożone.

W skrajnych sytuacjach kłucie w lewym boku klatki piersiowej może być objawem zbliżającego się zawału serca, ale trzeba pamiętać, iż jego dodatkowymi objawami są np. bóle pleców na wysokości łopatek, ból żuchwy, silne uczucie zmęczenia, zawroty głowy czy duszności. Samo kłucie w lewym boku może być też efektem występowania tętniaka aorty brzusznej.

Czego objawem jest ból brzucha po lewej stronie?

Niekiedy ból po lewej stronie brzucha wynika z comiesięcznych kobiecych dolegliwości, czyli bolesnych miesiączek (np. ból prawego lub lewego jajnika podczas owulacji).

Także w okolicach podbrzusza możemy doświadczać tak zwanego zapalenia uchyłków, czyli choroby jelita grubego. Wówczas bóle w lewym boku nasilają się po posiłku, może im towarzyszyć gorączka lub wymioty.

Najczęstszą przyczyną zapalenia uchyłków jest nieprawidłowa flora bakteryjna jelita grubego.

-> Preparaty na zaburzenia miesiączkowania

Bóle w lewym boku z tyłu

Jeżeli ból w lewym boku jest zlokalizowany z tyłu, to może oznaczać, że mamy do czynienia z chorobą nerek (np. z kamicą nerkową u kobiet w ciąży). Ból najczęściej mija, gdy się położymy.

Z kolei kiedy nasila się w trakcie wysiłku, to jego podłożem może być schorzenie kręgosłupa.

Jeśli dyskomfort nie mija, musimy udać się do lekarza, aby zlokalizował on dokładne źródło nieprzyjemnych dolegliwości.

Ból w lewym boku – przyczyny, których można się pozbyć

Powyższe przykłady dotyczą poważnych schorzeń, ale to skrajne przypadki. Bóle w lewym boku pod żebrami mogą być po prostu spowodowane nieprawidłową dietą, w której przesadzamy z produktami wysokoprzetworzonymi czy ciężkostrawnymi.

Posiłki obciążające układ pokarmowy mogą wywoływać kolkę, zespół jelita drażliwego czy refluks żołądka, wzdęcia (tu źródłem bólu są uwięzione w układzie pokarmowym gazy) lub niestrawność.

Poza wizytą u lekarza ogólnego warto odwiedzić dietetyka, który pomoże ułożyć zdrową i lekkostrawną dietę.

-> Preparaty na nadkwasotę i zgagę

Ból z lewej strony pod żebrami poczujemy również, gdy zbyt często stosujemy niesteroidowe leki przeciwzapalne, czyli dostępne bez recepty środki przeciwbólowe. W takiej sytuacji powinniśmy przede wszystkim zaniechać brania kolejnych tabletek i udać się do lekarza z pierwotną przypadłością.

Co robić, gdy czujemy ból brzucha po lewej stronie?

W przypadku krótkiego epizodu lekkiego bólu czy kłucia nie ma konieczności kontaktowania się z lekarzem. Jeśli jednak ból jest nagły i bardzo silny, musimy natychmiast zasięgnąć porady lub udać się na pogotowie.

Ponadto ból w lewym boku, który nawraca i utrzymuje się długo, może być objawem poważniejszego schorzenia. Aby to zbadać, powinniśmy udać się do lekarza rodzinnego, aby ten skierował nas na badania USG, tomografię komputerową czy rezonans magnetyczny.

Od ich wyników zależą dalsze etapy leczenia.

Autor artykułu:tech. farm. Katarzyna Talpa

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*