Żylaki jąder – przyczyny, objawy, leczenie

Żylaki jąder – przyczyny, objawy, leczenie

Żylaki powrózka nasiennego to nagromadzenie powiększonych żył w mosznie. Można je zaobserwować zarówno wokół jednego, jak i wokół obu jąder. Powszechny problem męskiego układu rozrodczego występuje we wszystkich grupach wiekowych, najczęściej u nastolatków. Żylak jądra może być bezpośrednią przyczyną niepłodności męskiej. Problem jest dość powszechny, według statystyk, występuje u około 15% mężczyzn. W artykule opiszemy skąd się biorą żylaki jąder, dlaczego są tak bardzo niebezpieczne i co można zrobić, aby się ich pozbyć!

Nawigacja:

Przyczyny żylaków powrózka nasiennego, czyli od czego powstają żylaki moszny

Przyczyny żylaków powrózka nasiennego są różnorodne. Jednak najogólniej można uznać, że powstają one na skutek niewydolności żylnej miednicy. Powodem takiego zjawiska w ok.

70 – 80% przypadków jest nieprawidłowe funkcjonowanie lewej żyły jądrowej. W pozostałych przypadkach najczęściej powodem są złożone procesy, które mają związek z nieprawidłowym anatomicznie rozkładem naczyń lub żylnymi zespołami uciskowymi.

Żylaki najądrza czy żylaki jąder mogą mieć przyczyny pierwotne i wtórne.

Jeśli chodzi o żylaki powrózka nasiennego- przyczyny mogą być genetyczne. Ich powstawanie uwarunkowane jest także anatomią, która jest bardzo indywidualna i niezależna od nas samych.

Najczęściej powoduje je wrodzona dysfunkcja lewej żyły jądrowej oraz nieprawidłowość zastawki lub jej całkowity brak.

Sprawia to, że krew nie może uchodzić pod kątem prostym do żyły nerkowej, powstaje jej miejscowe nagromadzenie i zwolnienie przepływu., które po czasie tworzy żylaki.

Mogą zostać nabyte wskutek intensywnego wysiłku, czy nawet braku ruchu, albo występują wraz z innymi chorobami. Jeśli chodzi o żylaki jąder przyczyny mogą być naprawdę zróżnicowane. Powoduje je m.in.

tętniak aorty brzusznej, chłoniak, ucisk lewej żyły nerkowej czy wysokie ciśnienie żył. Zarówno przez przyczyny pierwotne i wtórne może rozwinąć się zapalenie żylaków powrózka nasiennego wymagające nagłego leczenia.

Pośrednią przyczyną wystąpienia takich anomalii jak żylak na jądrze mogą być:

 • Przewlekłe zaparcia
 • Biegunka
 • Podnoszenie ciężarów
 • Przeciążenie mięśni brzucha
 • Brak regularnego kontaktu seksualnego

Jak rozpoznać żylaki jąder – objawy w zależności od stopnia

Jeżeli chodzi o żylaki jąder objawy nie zawsze występują, u większości mężczyzn choroba ta jest bezobjawowa. Mogą jednak pojawić się dolegliwości, które będą się różniły w zależności od stopnia zaawansowania . Objawy żylaków powrózka nasiennego różnią się w zależności od stadium choroby.

 • 1 stopień – jest zwykle niedostrzegalny dla mężczyzny. Choroba jest wykrywana podczas badania lekarskiego przy użyciu badania palpacyjnego podczas wysiłku pacjenta w pozycji pionowej.
 • 2 stopień – jest konsekwencją prowadzenia pierwszego etapu. Wzrokowo zauważalne rozszerzone żyły schodzą się, jako skupiska poniżej dolnego bieguna jądra. Podczas badania wykrywa się asymetrię: jądro po uszkodzonej stronie opada, a następnie połowa opuchnięć moszny. Mężczyzna może odczuwać ból o różnym natężeniu (od lekkiego nieprzyjemnego uczucia podczas chodzenia do stanu ostrego, podobnego do nerwobólów, bólu lub pieczenia w mosznie). Mężczyźni mogą również skarżyć się na zmniejszenie czynności seksualnej, widoczne są żylaki na prąciu.
 • 3 stopień objawów, jakie powodują żylaki nasieniowodu charakteryzuje się uporczywym bólem, powiększeniem moszny z powodu licznych skupisk żył, które zstępują znacznie poniżej dolnego bieguna jądra.

Dlatego, jeżeli zauważymy u siebie ból jąder, obrzęk jądra, czy uczucie ciepła w mosznie może to wskazywać na żylaki powrózka nasiennego. Ból może występować w trakcje wzwodu, nasilać się w trakcie długiego stania czy w pozycji leżącej.

Żylaki powrózka nasiennego prawego jądra występują rzadziej niż po lewej stronie. Ma to związek z anatomią. Spuchnięte jądro i ból jądra idące w parze z wyczuwalnymi guzkami, dają duże prawdopodobieństwo wystąpienia żylaków.

Ból żylaków powrózka nasiennego może mieć również charakter “pociągania” za mosznę.

Obustronne żylaki powrózka nasiennego dają uczucie ciężkości i dyskomfortu w całej mosznie, a analogicznie żylaki powrózka nasiennego po prawej stronie będą powodować ten objaw tylko jednostronnie.

Zapalenie powrózka nasiennego może mieć objawy, takie jak ból powrózka nasiennego to niemal pewna diagnoza wskazująca na żylaki.

Co istotne żylaki w pachwinie u mężczyzn często wiążą się nie tylko z niepłodnością, dyskomfortem i bólem, ale również mogą współistnieć z atypowymi żylakami na nogach. Dzieje się tak, gdy żylaki najądrza są obustronne i długotrwałe.

Androlog i urolog – diagnoza żylaków moszny

Jeśli zauważymy u siebie powyższe objawy, należy jak najszybciej interweniować, ponieważ im wcześniej wykryte żylaki jąder, tym większe powodzenie leczenia.

Najlepiej w tym celu udać się najpierw do lekarza rodzinnego, który skieruje do specjalisty – urologa czy androloga. O urologu każdy na pewno słyszał, lecz lekarz androlog wciąż może wzbudzać zdziwienie.

Lekarz dla mężczyzn androlog, jest po prostu odpowiednikiem ginekologa. Zajmuje się on męskim układem rozrodczym, w przeciwieństwie do urologa, którego zakresem jest układ moczowy.

Żylaki powrózka nasiennego- jak rozpoznać to schorzenie ostatecznie? Pierwszym krokiem jest tradycyjna metoda- badanie palpacyjne, które pozwoli wyczuć żylaki powrózka nasiennego. Następnie konieczne jest badanie USG oraz badania dodatkowe, takie jak poziom testosteronu, skanowanie dopplerowskie czy sprawdzenie jakości spermy.

Badanie to odbywa się komputerowo- spermogramem, sprawdzając ilość, jakość i aktywność plemników. Jednak przydaje się głównie mężczyznom starającym się o potomstwo, którzy przez żylaki na jądrach mają z tym problem.

Oprócz tego zbadać można także hormony płciowe – LH, FSH i prolaktynę we krwi, a także wykonać morfologię chromosomów, która wskaże na genetyczne nieprawidłowości.

W praktyce diagnoza przychodzi dopiero w momencie nieudanych prób starania się o dziecko. Część mężczyzn, których partnerki nie mogą zajść w ciąże, decyduje się na badania, podczas których wykryte zostają żylaki powrózka nasiennego.

Często żylaki nie dają żadnych objawów. Dlatego warto decydować się na badania spermy, ilekroć myślimy o założeniu rodziny.

Z racji tego, że żylaki uwarunkowane mogą być genetycznie, istnieje szansa odziedziczenia pewnej skłonności do ich powstawania.

Żylaki jąder – przyczyny, objawy, leczenie

Jak leczyć żylaki jąder?

Leczenie żylaków powrózka nasiennego jest obecnie bardzo rozbudowane. W momencie pojawienia się żylaków na jądrach leczenie obejmuje metody konserwatywne i chirurgiczne. Konserwatywne: ograniczenie aktywności fizycznej w tym uprawiania aktywnego sportu. Żylak na jądrze może być także leczony metodami mikroinwazyjnymi.

Metody mikroinwazyjne

 • Sklerotyzacja żylaków powrózka nasiennego polega na obkurczeniu naczyń żylnych przy wykorzystaniu środka farmakologicznego.
 • Emoblizacja żylaków powrózka nasiennego zaś jest zamknięciem przepływu krwi, przez nakłucie żyły udowej i wprowadzenie materiału embolizacyjnego przez cewnik. W tej metodzie stosuje się znieczulenie miejscowe.

Zabiegi te często są łączone dla lepszej skuteczności.

Ich zaletą w porównaniu do chirurgii, jest to, że umożliwiają szybki powrót do aktywności sportowej i seksualnej i przeprowadzane są bez użycia znieczulenia ogólnego.

Zabiegi chirurgiczne

 • Zabieg mikrochirurgii to zdecydowanie najbezpieczniejsza z form chirurgicznego leczenia żylaków. Istnieje małe ryzyko, że po takim zabiegu powstanie wodniak jądra. Wykorzystuje się do tego mikroskop chirurgiczny.
 • Bardziej inwazyjną metodą jest laparoskopia. Jest to operacja metodą laparoskopową wykonywana w znieczuleniu ogólnym. Jej celem jest podwiązanie żylaków powrózka nasiennego, a następnie przecięcie żyły, która stanowi źródło żylaków. Rekonwalescencja jest znacznie dłuższa niż w przypadku metod mikroinwazyjnych, gdyż powrót do aktywności następuje po około miesiącu. Jeśli chodzi o żylaki powrózka nasiennego – NFZ refunduje ten rodzaj zabiegu.
 • Kolejnym sposobem, by zlikwidować żylaki na mosznie jest tradycyjna operacja, przeprowadzona w znieczuleniu ogólnym. Jeśli chodzi o żylaki powrózka nasiennego – operacja jest najbardziej inwazyjną metodą, która odchodzi do lamusa. Tutaj powikłania są największe. Aż u ok. 10% osób po operacji może wystąpić wodniak jądra. Innym powikłaniem jest obrzęk jądra po operacji żylaków. Co ciekawe jeżeli chcemy zlikwidować obustronne żylaki powrózka nasiennego, zwykle wystarczy tylko zabieg na lewą stronę, której żyła jest najczęstszą przyczyną żylaków.

Podsumowując, metody chirurgiczne to:

 • Metoda Benneta i Kochera – cięcie skórne wzdłuż nasady moszny, separowanie powrózka nasiennego, nasieniowodu oraz tętnicy, podwiązanie splotów żylnych, wycięcie.
 • Metoda Bernardi – zaotrzewnowe podwiązanie żyły jądrowej
 • Zaotrzewnowa metoda laparoskopowa – pozwala zablokować gałęzie wewnętrznej żyły jąder, a jednocześnie zachować tętnicę. Operacja polega na wykonaniu małych nacięć przy użyciu mikro kamer wideo i specjalnych narzędzi

Przeciwwskazania operacji żylaków jąder

Co ciekawe metod chirurgicznych nie stosuje się u dzieci i młodzieży, metody mirkoinwazyjne natomiast mogą być przeprowadzone. W przypadku dorosłych nie ma przeciwwskazań. Czy mając żylaki powrózka nasiennego – leczenie domowe może być skuteczne? Raczej nie. Żylaki powrózka nasiennego – leczenie farmakologiczne i domowe może przynieść tylko doraźne efekty.

Wiedząc, że mamy żylaki jądra, żylaki najądrza czy żylaki na mosznie, należy koniecznie udać się do lekarza i razem z nim ustalić plan leczenia. Branie leków “na własną rękę” może łagodzić ból i pozwolić zapomnieć o żylakach, które w tym czasie będą rosnąć i staną się jeszcze trudniejsze do leczenia, nawet metodami inwazyjnymi.

Warto tutaj zacytować wydawnictwo naukowe Urologii Polskiej:

Najczęściej występującym powikłaniem operacji żylaków powrózka nasiennego był wodniak jądra. U pacjentów poddanych klasycznej operacji Palomo stwierdzono go u dziewiętnastu pacjentów (12%). Próba oszczędzenia tętnicy jądrowej zwiększała ten odsetek do 31% (ośmiu pacjentów).

Laparoskopia również charakteryzowała się zwiększoną częstością występowania wodniaków – obserwowano go u jedenastu chłopców (22%). W grupie pacjentów poddanych embolizacji wodniak jądra stwierdzono u dwóch (8%).

W sumie zwiększoną ilość płynu w osłonkach jądra stwierdzono u czterdziestu leczonych pacjentów (16%), ale tylko ośmiu (3%) z nich wymagało leczenia operacyjnego. Większość pozostaje pod obserwacją.

Leia também:  Kto Płaci Za Leczenie Bezdomnego?

Żylaki powrózka nasiennego a płodność

Nieleczone żylaki powrózka nasiennego mogą przynieść bardzo przykre powikłania. Niestety wywołujące choroby jąder żylaki powrózka nasiennego często stają się widoczne dopiero, gdy staną się naprawdę duże.

Zaawansowane żylaki jądra mogą spowodować, że jądro ulegnie zmniejszeniu. Wskutek żylaków może wystąpić nawet atrofia jąder, czyli zanik jądra, a także obniżenie jakości ejakulatu.

Kwestia żylaków jąder a płodności nie jest jednak jednoznaczna. Głównym czynnikiem bezpośrednio mającym wpływ na płodność jest jakość spermy chorego i związana z nią oligospermia.

Jeśli jakość spermy jest dobra, nie ma problemów ze współżyciem i nie nastąpiła atrofia jąder, nie powinny występować problemy z płodnością.

Jednak jeżeli doszło do ocieplenia moszny i tym samym, zmniejszenia ilości (oligospermia) i ruchliwości plemników w spermie, może być to przyczyną niepłodności. Zdarza się tak przede wszystkim w zaawansowanych przypadkach żylaków jąder, choć nie jest to reguła.

Wpływ żylaków okolic intymnych na życie intymne chorego

Inną kwestią jest wpływ samych żylaków na samopoczucie chorego i współżycie. Żylaki jąder mogą w istocie wpływać na obniżenie libido. Skutkiem tego nie będzie typowa niepłodność, ale niewątpliwie niskie libido będzie mieć wpływ na kwestię żylaki powrózka nasiennego a dziecko.

Czynniki wpływające na niepłodność w przypadku żylaków moszny, to także:

 1. Wzrost temperatury w jądrze do temperatury ciała (w normalnych warunkach temperatura jąder powinna być niższa)
 2. Ponowne opuszczanie substancji biologicznie czynnych z nerek i nadnerczy do jąder
 3. Brak tlenu w tkankach jądra
 4. Występowanie wolnych rodników, które mogą zniszczyć naczynia krwionośne jądra.

Czy można przywrócić lub zwiększyć płodność?

Aby doszło do całkowitej bezpłodności, czyli ,aby zaszły skutki nieodwracalne, choroba musiałaby mieć zaawansowany i ostry przebieg. W przypadku żylaków jąder jest to raczej bardzo rzadkie.

Musiałoby dojść do zwłóknienia lub atrofii obu jąder, uszkodzenia nasieniowodów, w sposób uniemożliwiający przywrócenia sprawności metodami operacyjnymi. Nie jest więc przesądzone, że każdy mężczyzna mający żylaki powrózka nasiennego nie będzie mógł mieć dzieci.

Jeśli jakość spermy jest dobra, nie ma problemów ze współżyciem i nie nastąpiła atrofia jąder, nie powinny występować problemy z płodnością.

Większość nieprzyjemnych skutków posiadania żylaków da się cofnąć, czy to przy pomocy zabiegów nieinwazyjnych czy operacji. Według badań w ciągu od 6 do 9 miesięcy po zabiegu mikroinwazyjnym czy chirurgicznym dochodzi do wzrostu ilości plemników, co zwiększa lub przywraca płodność.

Jak zapobiegać żylakom na jądrach? Rola samobadania i profilaktyki

Żylaki w mosznie można nie tylko leczyć, ale także im zapobiegać. Do powstawania żylaków może przyczynić się noszenie zbyt ciasnej bielizny i spodni, czy zbyt intensywne ćwiczenia siłowe.

Warto więc podnosić ciężary z rozwagą i zrezygnować ze zbyt opiętej odzieży. Co ciekawe, przed żylakami mogą uchronić także regularne kontakty seksualne.

Na żylaki jąder narażeni są także mężczyźni, którzy cierpią na częste zaparcia czy biegunki, dlatego istotne jest leczenie tych chorób.

Co istotne, mężczyźni czasem mylnie diagnozują u siebie żylaki prącia. Wydaje im się, że je mają, ponieważ podczas wzwodu dochodzi do napięcia żyły grzbietowej. Nie należy się tym przejmować. U niektórych mężczyzn sploty żylne są bardziej widoczne i jest to fizjologiczne zjawisko.

Żylaki powrózka nasiennego są bardzo podstępnym schorzeniem, które po pewnym czasie może zacząć poważnie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Żylaki w jądrach można odpowiednio wcześnie rozpoznać, głównie przez samobadanie oraz regularnie kontrole u urologa czy androloga. Lepiej zapobiegać niż leczyć – warto o tym pamiętać!

Źródła

 1. http://www.urologiapolska.pl/artykul.php?3039

Objawy żylaków powrózka nasiennego (Blog)

Żylaki jąder – przyczyny, objawy, leczenie

Żylaki powrózka nasiennego to jedna z częstszych męskich przypadłości. Według danych statystycznych dotyka od 10 do 15% mężczyzn. W swoim przebiegu może nie prezentować żadnych objawów, a przez to często zdarza się, iż leczenie jest odkładane i wdrażane z opóźnieniem. Nieleczona przypadłość może prowadzić do obniżenia męskiej płodności.

Żylakami powrózka nasiennego (łac. varicocele) nazywamy patologiczne rozszerzenie naczyń żylnych splotu wiciowatego odprowadzającego krew z jądra. Splot wiciowaty (łac. plexus pampiniformis) tworzą naczynia żylne, których prawidłowa budowa powinna mieć od 0,5 do 1,5 mm średnicy.

Przypadłość ta ze względu na swą budowę dotyczy najczęściej lewej żyły jądrowej (80%). Wiąże się to głównie z przepływem krwi, która uchodzi z niej do żyły nerkowej pod kątem prostym.

Utrudniony przepływ krwi niejednokrotnie powoduje wzrost ciśnienia hydrostatycznego, co z kolei przy zaleganiu jej w naczyniach krwionośnych prowadzi do ich rozszerzenia.

Żylaki powrózka nasiennego – znajdź klinikę

Przyczyną może być również zjawisko tzw. „dziadka do orzechów” które jest związane z uciskiem lewej żyły jądrowej poprzez jej położenie między tętnicą nerkową a tętnicą krezkową górną. Żylaki powrózka nasiennego o wiele rzadziej występują po stronie prawej. Stwierdzenie ich po tej stronie może być objawem innej choroby np. guza w obrębie jamy brzusznej bądź miednicy i wymaga dalszej odrębnej diagnostyki.

Objawy i leczenie żylaków powrózka nasiennego

Zazwyczaj żylaki powrózka nasiennego są rozpoznawalne podczas przypadkowego badania, często związanego z zupełnie inną chorobą. Przez długi okres swego istnienia mogą nie dawać żadnych objawów klinicznych.

Bardziej zauważalne dolegliwości pojawiają się z czasem w wyniku znacznego powiększenia się żylaków. Chory najczęściej zaczyna odczuwać nieprzyjemny dyskomfort oraz tępy ból w okolicach moszny lub pachwiny.

Dolegliwości pogłębiają się w trakcie długotrwałego stania lub podczas erekcji. Ponadto zdarza się, że mężczyźni sami wyczuwają u siebie zgrubienia (guzki) znajdujące się w mosznie w górnej części jądra, zwykle po lewej stronie.

Poza tym chory często odczuwa ocieplenie moszny tzw. „ciepłe jądra”. Zdecydowana większość pacjentów o chorobie dowiaduje się w wyniku nieprawidłowej diagnostyki nasienia.

Podwyższona temperatura jąder prowadzi do obniżenia jakości nasienia, zmniejsza ruchliwość i ilość plemników, co bezpośrednio wpływa na zaburzenia płodności. Według statystyk variocele przyczyniają się do problemów z płodnością u około 11-15% mężczyzn. Zgodnie z komentarzem zamieszczonym na portalu zdrowie.gazeta.

pl specjalisty urologa dr Jana Karola Wolskiego „nie ma wątpliwości, że żylaki powrózka nasiennego uszkadzają lewe jądro, mogąc doprowadzić nawet do jego zmniejszenia i zaniku, powodują też przewlekłe bóle zwane orchialgią. Jest to proces rozciągnięty w czasie, stąd pacjenci zgłaszają się z objawami w różnym wieku.

Często mają oni dzieci i nie wiążą dolegliwości z obecnością żylaków”

Żylaki powrózka nasiennego dzielimy ze względu na ich stopień zaawansowania klinicznego na:

 • I stopień – żylaki mało wyczuwalne, widoczne jedynie w trakcie próby Valsalvy
 • II stopień – żylaki wyczuwalne podczas badania palpacyjnego przeprowadzonego w pozycji stojącej
 • III stopień – żylaki widoczne, powodujące zniekształcenie moszny

Ostateczne rozpoznanie żylaków powrózka nasiennego jest dokonywane przez lekarza urologa na podstawie przeprowadzonego wywiadu oraz badania przedmiotowego pacjenta. Podczas badania fizykalnego pacjent powinien być badany w pozycji stojącej, a moszna dokładnie obejrzana. Często zdarza się iż patologicznie rozdęte żyły są widoczne gołym okiem na bocznej powierzchni moszny.

Ponadto badanie powinno zostać wykonane przed jak również po napięciu brzucha wpływa to na zwiększenie się żylaków i pozwala odpowiednio określić stopień choroby. Kluczowym badaniem, koniecznym do potwierdzenia wstępnej diagnozy jest badanie USG Doppler żył jądrowych. W przypadku wykrycia żylaków powrózka nasiennego należy dodatkowo dokonać oceny sonograficznej jamy brzusznej.

Z przeprowadzonych badań wynika, że u 80% pacjentów będących w zaawansowanym stadium choroby występuje zmniejszenie rozmiaru jądra.

Żylaki powrózka nasiennego podlegają leczeniu operacyjnemu. Zabieg przeprowadzany jest metodą klasyczną lub laparoskopową.

Spośród dostępnych metod najczęściej stosuje się podwiązanie żyły jądrowej według Bernadi'ego lub Palomo. Wadą leczenia klasycznego jest odsetek nawrotów sięgający nawet do 30%.

Mniej inwazyjne są zabiegi mikrochirurgiczne i laparoskopowe, które charakteryzują się mniejszym odsetkiem nawrotów (ok. 10%).

Również mało inwazyjną metodą jest embolizacja żylaków powrózka nasiennego, która polega na zamknięciu światła żyły jądrowej. Jest to zabieg odznaczający się wysoką skutecznością oraz niskim odsetkiem nawrotów.

Nieleczone żylaki powrózka nasiennego mogą prowadzić do wielu groźnych powikłań. Dlatego istotne jest wczesne rozpoznanie oraz leczenie choroby.

Żylaki powrózka nasiennego

– sprawdź ceny w 31 klinikach!

Oceń artykuł: 4.3/5 (opinie 49)

 • Leczenie żylaków powrózka nasiennego – ceny

Leczenie żylaków powrózka nasiennego

Żylaki powrózka nasiennego to przypadłość, która dotyka nawet 10-15% mężczyzn. Częściej występują u młodych mężczyzn, mogą jednak ujawnić się w każdym wieku.

 Schorzenie to charakteryzuje się poszerzeniem oraz skręceniem naczyń żylnych splotu wiciowatego. Nieleczone żylaki powrózka nasiennego powodują dolegliwości bólowe oraz prowadzą do obniżenia parametrów nasienia.

Leia também:  Objawy Ciąży Kiedy Się Pojawia?

Są także jedną z najczęstszych przyczyn męskiej niepłodności.

Żylaki jąder – przyczyny, objawy, leczenie

 

Dlaczego tworzą się żylaki powrózka nasiennego? 

Przyczyną powstawania żylaków powrózka nasiennego jest specyficzna budowa anatomiczna żył jądrowych w organizmie mężczyzny. Odpowiedzialne za odprowadzanie krwi z jąder naczynia żylne układają się w tzw. splot wiciowaty.

Naczynia te przechodzą przez kanał pachwinowy, a następnie łączą się w jamie brzusznej, tworząc prawą i lewą żyłę jądrową. Pierwsza z nich uchodzi do żyły głównej dolnej. Druga natomiast uchodzi pod kątem prostym do żyły nerkowej.

To właśnie w tym miejscu zaburzony zostaje przepływ krwi, czego efektem jest powstanie żylaków powrózka nasiennego.

Kolejną przyczyną powstawania żylaków powrózka nasiennego jest niewydolność lub całkowity brak zastawek żylnych. W efekcie krew przepływa w odwrotnym kierunku niż powinna – cofa się z jamy brzusznej, wpływając do lewego jądra.

W rezultacie naczynia żylne zaczynają sukcesywnie się poszerzać i skręcać, czego konsekwencją są żylaki powrózka nasiennego. Ich powstawaniu może sprzyjać także ucisk lewej żyły jądrowej przez aortę oraz tętnicę krezkową górną.

 

Jakie są objawy żylaków powrózka nasiennego?

 • Żylaki powrózka nasiennego objawiają się przede wszystkim bólem, obrzękiem oraz uczuciem ciężkości worka mosznowego. Ma to związek z zastojem krwi w splocie żylnym.
 • Kolejnym charakterystycznym objawem są zaburzenia płodności. Proces spermatogenezy, czyli tworzenia się nowych plemników zachodzi w temperaturze o ok. 1,5 °C niższej od temperatury ciała. Żylaki powrózka nasiennego powodują natomiast wzrost temperatury w mosznie, co skutkuje obniżeniem jakości nasienia i niepłodnością. Żylaki powrózka nasiennego diagnozuje się u ok. 40% niepłodnych mężczyzn.
 • Zaawansowanym żylakom powrózka nasiennego mogą towarzyszyć również tzw. żylaki atypowe w nogach. Powstają one na skutek przecieków żylnych z worka mosznowego do kończyn tzw. przecieków żylnych kończynowych. 

 

Na czym polega diagnostyka żylaków powrózka nasiennego

Diagnostyką i leczeniem żylaków powrózka nasiennego zajmują się urolodzy. Podstawą rozpoznania schorzenia jest wywiad medyczny oraz badanie przedmiotowe polegające na obserwacji jąder oraz badaniu palpacyjnym. Uzupełnieniem diagnostyki jest badanie USG Doppler worka mosznowego z oceną przepływów żylnych.

 • Wyróżnia się 3 stadia rozwoju żylaków powrózka nasiennego:
 • Stopień 0 – subkliniczne żylaki powrózka nasiennego
 • Stopień 1 – żylaki są wyczuwalne tylko przy napięciu mięśni brzucha
 • Stopień 2– żylaki są wyczuwalne podczas badania palpacyjnego, ale nie są widoczne
 • Stopień 3 – żylaki są dobrze widoczne przez worek mosznowy

 

Na czym polega laparoskopowe leczenie żylaków powrózka nasiennego?

W leczeniu żylaków powrózka nasiennego stosuje się kilka technik operacyjnych, w tym klasyczną otwartą, mikrochirurgiczną oraz laparoskopową, a także zabieg embolizacji wewnątrznaczyniowej. 

W Gyncentrum wykonujemy operację żylaków powrózka nasiennego małoinwazyjną metodą laparoskopową. Zabieg wykonywany jest w Szpitalu Gyncentrum, w warunkach sali operacyjnej, w znieczuleniu ogólnym. 

Operacja laparoskopowa wymaga wykonania trzech niewielkich nacięć, przez które lekarz wprowadza do jamy otrzewnowej kamerę oraz narzędzia operacyjne. Zabieg polega na podwiązaniu patologicznych naczyń, a następnie przecięciu żyły, która stanowi źródło żylaków. Po zabiegu w miejscu nacięć zakładane są szwy oraz opatrunek. 

Zabieg trwa około 1 godziny. Tego samego dnia pacjent może opuścić szpital. Rekonwalescencja po operacji laparoskopowej jest szybka. W ciągu kliku dni od zabiegu pacjent może wrócić do normalnej aktywności. 

 

Gdzie można wykonać laparoskopową operację żylaków powrózka nasiennego?

Leczenie żylaków powrózka nasiennego metodą laparoskopową Katowice ul. Żelazna 1 tel. 32 506 57 77 e-mail: [email protected]  

 1. Leczenie żylaków powrózka nasiennego metodą laparoskopową Kraków
 2. e-mail:[email protected]

ul. Mehoffera 10 tel. 12 306 73 77

 

Laparoskopowe usuwanie żylaków powrózka nasiennego Katowice, Kraków cena 

Interesuje Cię koszt Laparoskopowej operacji żylaków powrózka nasiennego? Zapraszamy do zapoznania się z cennikiem lub kontaktu z infolinią Gyncentrum pod nr telefonu 32 506 57 77.  

Laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego cennik >>

Żylaki jąder, czyli żylaki powrózka nasiennego – przyczyny, objawy, leczenie

Czym są żylaki jądra? Podstawowe informacje

Jest to schorzenie, które charakteryzuje się poszerzeniem światła naczyń żylnych odprowadzających krew z jądra. Żylaki powrózka nasiennego w dotyku przypominają różnej wielkości, miękkie guzki, które można wyczuć podczas badania palpacyjnego.

Wystarczy pociągnąć delikatnie jądro ku dołowi, aby tuż nad nim poczuć niektóre elementy powrózka. Są to m.in.: naczynia chłonne, nerwy, nasieniowód, kilka żył i tętnica jądrowa.

Dalej wnikają one w głąb jamy brzusznej w okolicach pachwin, z czego żyła jądrowa ma do pokonania najdłuższą drogę, ponieważ kończy się dopiero na wysokości nerek, a w zależności od wzrostu mężczyzny, jej długość może wynosić od 25 do 45 cm.

Oznacza to, że przypływ krwi może odbywać się powoli, w wyniku czego naczynia mogą ulec poszerzeniu, i w ten sposób powstają żylaki na jądrach.

Kogo dotyczy problem żylaków jąder?

Problem ten dotyczy przede wszystkim młodych mężczyzn. U osób poniżej 12.

roku życia schorzenie to występuje bardzo rzadko, natomiast od 15 roku życia zjawisko to utrzymuje się na stałym poziomie.

Na żylaki jądra narażeni są nie tylko nastolatkowie, lecz także dorośli mężczyźni, którzy prowadzą siedzący tryb życia oraz ci, którzy poddają się długiemu i intensywnemu wysiłkowi fizycznemu.

Żylaki jąder – przyczyny powstawania

Przyczyny powstawania żylaków jąder można podzielić na dwie kategorie: pierwotne oraz wtórne. Pierwotne to te, które wywołują schorzenie poprzez nieprawidłowości związane z anatomią organizmu. Natomiast wtórne spowodowane są warunkami zewnętrznymi lub pojawiającymi się problemami zdrowotnymi. Do głównych przyczyn powstawania żylaków zaliczamy:

 • Położenie lewej żyły jądrowej pod kątem prostym względem żyły nerkowej oraz fakt, że żyła jądrowa jest jednym z najdłuższych naczyń w ludzkim organizmie – to powoduje, że krew płynąc przez żyłę wolnym strumieniem oraz pod dużym ciśnieniem, rozszerza naczynia i zaczyna zalegać w żyłach.
 • Wrodzony brak, upośledzenie lub niewydolność zastawek – to powoduje niewłaściwy przepływ krwi w tym obszarze.
 • „Zjawisko dziadka do orzechów” – polega na uciskaniu żyły jądrowej przez żyły z nią sąsiadujące: tętnicę krezkowa górną oraz tętnicę nerkową.
 • Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa – powoduje zatory w ścianach żył jądrowych.
 • Niewydolność dźwigacza jądra – w okresie dojrzewania, wewnętrzne mięśnie skośne i poprzeczne brzucha nie podciągają dostatecznie jąder ku górze poprzez obfity napływ i zastój krwi w jądrach.
 • Choroby tkanki łącznej – wady te skutkują osłabieniem oraz rozciąganiem ścian żylnych jąder.
 • Podwyższona temperatura w mosznie – to sprawia, że krew w jądrach jest niedotleniona, a swobodne krążenie jest zaburzone.
 • Choroby nerek – np. nowotwory nerek lub wodonercze, powodują ucisk w żyłach jąder oraz zaburzenie krążenia krwi.
 • Przepuklina pachwinowa – wskutek operacji może dojść do powstania zrostów, które uciskając splot wiciowaty, stają się zagrożeniem dla prawidłowego przepływu krwi w jądrach.

Żylaki powrózka nasiennego – objawy

Warto wiedzieć, że żylaki jądra najczęściej występują po lewej stronie – to aż ok. 90% przypadków – a wpływ ma na to prostopadłe położenie żyły jądra względem żyły nerkowej.

Kiedy schorzenie jest w początkowej fazie rozwoju, może nie dawać żadnych niepokojących objawów. Dopiero kiedy pacjent zaczyna uskarżać się na dokuczający ból, zwykle kieruje się po pomoc do urologa.

Jeżeli chodzi o żylaki jąder, objawy, które powinny zaniepokoić pacjenta, to:

 • ból jądra,
 • ból w pachwinie,
 • uczucie ciężkości zlokalizowane w jądrach,
 • nadmierna ciepłość jądra,
 • opuchnięta moszna,
 • dyskomfort odczuwany w mosznie,
 • ból wywołany erekcją,
 • guzki występujące tuż ponad jądrem,
 • kurczenie się jądra.

Warto od czasu do czasu wykonać samobadanie okolicy moszny, aby upewnić się, że nie występują żadne zmiany w jej strukturze. Jeżeli jednak wyczuwalne są jakieś zmiany lub występują wyżej wymienione dolegliwości, należy jak najszybciej udać się do specjalisty, który postawi odpowiednią diagnozę i zaplanuje leczenie.

Żylaki powrózka nasiennego a płodność

Krew, która zalega w żyłach, jest niedotleniona, co powoduje powstawanie szkodliwych substancji, takich jak: kortyzol, renina i katecholaminy.

Wymienione substancje oraz zwiększona temperatura nieprawidłowo przepływającej przez naczynia krwi powodują spadek jakości nasienia oraz wzrost występowania wadliwych plemników. Temperatura moszny powinna być o 2-3 stopnie niższa od temperatury wnętrza jamy brzusznej.

Żylaki jąder a płodność to temat, którym powinien zainteresować się każdy mężczyzna starający się o dziecko, ponieważ szacuje się, że aż u ok. 35% mężczyzn żylaki powrózka nasiennego są przyczyną problemów niepłodności.

Badania i leczenie żylaków jąder

W celu ustalenia przebiegu leczenia, należy udać się do urologa bądź androloga. Lekarz może zlecić wykonanie takich badań, jak:

 • badanie ultrasonograficzne (USG) w celu uwidocznienia przepływu krwi w naczyniach żylnych jąder,
 • badanie nasienia w celu określenia jakości plemników,
 • testy hormonalne sprawdzające poziom hormonów LH, FSH oraz prolaktynę, które to określają prawidłowość funkcji płciowych.

Aby skutecznie wyleczyć żylaki jąder, lekarz może skierować pacjenta na zabieg chirurgiczny, który polega na podcięciu i podwiązaniu powiększonych naczyń. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym lub pod narkozą i trwa ok. 30 minut. Pacjent wraca do zdrowia i sprawności seksualnej po mniej więcej 2 tygodniach.

Leia também:  Objawy Jak Na Okres A Jednak Ciaza?

Krzysztof Samerski

Wejdź na FORUM! ❯

Żylaki powrózka nasiennego – jakie są ich przyczyny i objawy, czy wpływają na płodność?

Żylaki powrózka nasiennego stanowią najczęstszą przyczynę niepłodności wśród mężczyzn. Schorzenie to może doprowadzić do niebezpiecznych powikłań. Badania wykazują, że żylaki powrózka nasiennego to przypadłość, która dotyka 15-20% męskiej populacji.

Pojawiają się zatem pytania, od czego powstają żylaki powrózka nasiennego? Jak rozpoznać żylaki powrózka nasiennego? Czy żylaki powrózka nasiennego bolą? Czy z żylakami powrózka nasiennego można mieć dzieci?

Żylaki powrózka nasiennego: co to jest?

Żylaki powrózka nasiennego (ICD-10: I86.1) to schorzenie, które dotyka mężczyzn, również młodzieży i nastolatków w wieku 15-25 lat. Przypadłość ta to nic innego, jak patologiczne poszerzenie i skręcenie naczyń żylnych, które wchodzą w skład splotu wiciowatego, zbierającego krew z jadra, w powrózku nasiennym.

Schorzenie to dotyka około 15-20% męskiej populacji. Co ważne w około 80% żylaki dotyczą tylko lewego powrózka nasiennego, znacznie rzadziej dotyczą prawej strony (wówczas dotyczą prawego jądra).

W niektórych przypadkach może dojść do obustronnych żylaków powrózka nasiennego (pojawiają się po obu stronach – lewej i prawej).

Czy żylaki powrózka nasiennego są groźne?

Wyróżnia się kilka stadiów rozwoju żylaków powrózka nasiennego. W tym znaczeniu mówi się o przypadłości 1, 2 i 3 stopnia. Małe żylaki powrózka nasiennego są niewyczuwalne w badaniu fizykalnym (palpacyjnym) i nie powodują dolegliwości bólowych. Ponadto żylaki powrózka nasiennego mogą skutkować zmniejszeniem jądra, a także powodować bezpłodność.

Objawy żylaków powrózka nasiennego

Żylaki powrózka nasiennego u większości mężczyzn przebiegają bezobjawowo. Symptomy odczuwane są jedynie przez 10% pacjentów. Typowymi objawami żylaków powrózka nasiennego jest ból jądra z promieniowaniem do moszny, ogólny dyskomfort utrudniający codzienne funkcjonowanie. Innymi symptomami, które mogą towarzyszyć przy schorzeniu, są:

 • tępy ból w okolicy moszny lub w pachwinie, który nasila się przede wszystkim podczas długotrwałego stania, chodzenia, wysiłku lub w trakcie erekcji,
 • ocieplenie moszny, dające uczucie ciepłych jąder,
 • wyczuwalne guzki znajdujące się nad jądrem (głównie po lewej stronie, ale mogą występować obustronnie).

Warto również wskazać, że żylaki powrózka nasiennego są jedną z najczęstszych przyczyn obniżenia płodności i jakości nasienia. Ich obecność może doprowadzać do wzrostu temperatury w mosznie o 1-2 st C. Obserwuje się także wzrost tzw zjawiska stresu oksydacyjnego (ROS).

Oba te zjawiska mogą doprowadzać do zaburzeń spermatogenezy i obniżeniem jakości nasienia – plemniki mają nieprawidłową budowę i zmniejsza się ich całkowita ilość w nasieniu.. W tym mechamiznie pary mogą mieć utrudnione zajście w ciążę.

Żylaki powrózka nasiennego przyczyniać się mogą również do obniżenia wytwarzania hormonów męskich – testosteronu.

Przyczyny żylaków powrózka nasiennego

Przyczyna powstania żylaków powrózka nasiennego wiąże się z podwyższonym ciśnieniem hydrostatycznym, które powoduje zwiększony nacisk krwi na ściany naczyń żylnych splotu wiciowatego.

Skutkuje to wydłużeniem, poszerzeniem i poskręcaniem żył, które stają się wyczuwalne jako miękkie guzki zlokalizowane nad jądrem.

Do innych przyczyn żylaków powrózka nasiennego zaliczyć można między innymi:

 • dysfunkcję zastawek,
 • krążenie oboczne,

INNE BARDZO RZADKIE:

 • ucisk z zewnątrz (np. spowodowany przez guz),
 • zakrzepicę żylną,
 • wrodzone choroby tkanki łącznej.

Co ważne, w ponad 80% przypadków żylaki powrózka nasiennego dotyczą tylko lewej strony, co spowodowane jest anatomią. Wiąże się to bowiem z innym miejscem ujścia, przebiegiem i długością lewej żyły jądrowej.

Powikłania związane z żylakami powrózka nasiennego

Żylaki powrózka nasiennego to męska przypadłość, która nieleczona może skutkować pojawieniem się powikłań. Skutkiem choroby jest najczęściej zaburzenie wzrostu i rozwoju jądra (po stronie, po której występują żylaki), objawy w postaci bólu i dyskomfortu utrudniającego codzienne funkcjonowanie.

Konsekwencją może być również obniżenie jakości nasienia i tym samym niepłodność. Z tego powodu niezbędne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia żylaków powrózka nasiennego. Wskazania do operacji rozważane są oczywiście u każdego pacjenta indywidualnie i powinny być omówione z urologiem na wizycie.

Żylaki powrózka nasiennego a płodność

Żylaki powrózka nasiennego to schorzenie, które negatywnie wpływa na męską płodność. W tym znaczeniu choroba stanowi najczęstszą przyczynę niepłodność u mężczyzn.

Żylaki powrózka nasiennego to przypadłość, która dotyka 15-20% populacji.

Co ważne, schorzenie to jest czynnikiem odpowiedzialnym za około 35% niepłodności pierwotnej (starania o pierwsze dziecko) oraz nawet 80% niepłodności wtórnej (starania o kolejne dziecko).

Żylaki powrózka nasiennego a wysiłek fizyczny

Żylaki powrózka nasiennego nie stanowią przeciwwskazania do uprawiania sportu. Dlatego też mężczyźni cierpiący na tę dolegliwość nie muszą rezygnować z siłowni, ćwiczeń siłowych (również pracy fizycznej) czy biegania. Niemniej jednak wysiłku fizycznego należy unikać w krótkim okresie rekonwalescencji po operacji żylaków powrózka nasiennego.

Żylaki powrózka nasiennego stanowią bardzo duże zagrożenie dla męskiej płodności i komfortu w codziennym funkcjonowaniu. Z tego powodu konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia. Najskuteczniejszym sposobem pozbycia się przypadłości jest operacja mikrochirurgiczna żylaków powrózka nasiennego.

Metoda ta charakteryzuje się bardzo wysoką skutecznością, niewielkim ryzykiem zaniku jądra czy pojawienia się wodniaka jądra. Warto również wskazać, że w ostatnich latach wskazania do leczenia operacyjnego żylaków powrózka nasiennego są rozszerzane. W tym kontekście warto je rozważyć również np.

w przypadku azoospermii (całkowitego braku plemników) lub jako przygotowanie do rozrodu wspomaganego (in vitro/ICSI).

Żylaki powrózka nasiennego: przyczyny, objawy i leczenie

Żylaki powrózka nasiennego, inaczej żylaki jądra, to najczęstsza korygowalna przyczyna niepłodności męskiej. Szacuje się, że żylaki powrózka to problem dotykający blisko 15 proc. populacji męskiej.

Wykrywane są już u nastolatków. Co interesujące, większość żylaków powrózka nasiennego lokalizuje się po stronie lewej. Żylaki prawostronne powstają najczęściej wtórnie do zmian pierwotnych (po stronie lewej).

Żylaki powrózka nasiennego są objawem nieprawidłowego poszerzenia naczyń żylnych, wchodzących w skład żylnego splotu wiciowatego w powrózku nasiennym. Splot wiciowaty odpowiada za odprowadzanie krwi żylnej z worka mosznowego.

Gdy dochodzi do patologii, następuje jego przekrwienie wskutek zastoju krwi w poszerzonych splotach żylnych. Poszerzone naczynia żylne splotu wiciowatego w trakcie badania wyczuwalne są w obrębie moszny jako guzowate twory obecne nad jądrem. To żylaki powrózka nasiennego.

Warto wspomnieć, że powrózek nasienny to anatomiczna struktura przebiegająca przez kanał pachwinowy do moszny.

W skład powrózka nasiennego wchodzi nasieniowód, mięsień dźwigacz jądra, tętnica jądrowa, żylny splot wiciowaty, naczynia krwionośne zaopatrujące dźwigacz jądra oraz gałąź płciowa nerwu płciowo-udowego.

Czy jazda na rowerze powoduje męską niepłodność?

Żylaki powrózka nasiennego, w zależności od stadium zaawansowania klinicznego, dzielimy na trzy stopnie:

 1. stopień 1. – żylaki powrózka nasiennego są bardzo małe i trudno je wyczuć podczas badania palpacyjnego,
 2. stopień 2. – żylaki są większe, można je wyczuć podczas badania palpacyjnego. Nie są bardzo widoczne, powiększają się w pozycji stojącej. Wyczuwa się je na stojąco przy swobodnym oddechu,
 3. stopień 3. – bardzo duże żylaki powrózka nasiennego. Widać je przez skórę worka mosznowego bez względu na pozycję, nie ma potrzeby napinania brzucha przez pacjenta.

Powstawanie żylaków powrózka nasiennego to efekt szeroko rozumianej niewydolności żylnej miednicy. Najczęstszą przyczyną ich pojawiania się jest wzrost ciśnienia hydrostatycznego w naczyniach żylnych powrózka nasiennego.

Wskutek jego działania dochodzi do zwiększonego nacisku krwi na ściany naczyń splotu żylnego wiciowatego. To z kolei prowadzi do poszerzenia, wydłużenia i poskręcania się żył.

Inną przyczyną powstawania żylaków powrózka nasiennego może być dysfunkcja zastawek, wrodzone choroby tkanki łącznej, zakrzepica żylna, krążenie oboczne oraz zewnętrzny ucisk na żyły spowodowany guzem.

U większości mężczyzn żylaki powrózka nasiennego nie dają żadnych objawów, zwykle są wykrywane przypadkowo podczas badania urologicznego czy USG jąder.

Gdy zmiany są bardzo zaawansowane, może pojawić się uczucie ciężkości, dyskomfortu lub bólu w okolicy moszny lub pachwiny. Inne objawy to uczucie pieczenia w jądrach, nadmierne ucieplenie moszny, a także wybrzuszenia na jądrach.

Długotrwały zastój żylny może doprowadzić do zmniejszonej objętości worka mosznowego i niepłodności.

Żylaki rozpoznaje urolog podczas badania palapacyjnego. Do postawienia diagnozy niezbędne jest USG jąder.

W leczeniu żylaków powrózka nasiennego wykorzystuje się różne metody. To:

 • embolizacja żylaków powrózka nasiennego, która polega na wprowadzeniu do zmienionego naczynia (przez niewielkie nacięcie w pachwinie), materiału embolizacyjnego. Ten prowadzi do zamknięcia światła żyły i zamyka przepływ krwi,
 • sklerotyzacja naczynia żylnego, która polega na wprowadzeniu do naczynia krwionośnego środka farmakologicznego. Ten sprawia, że naczynie żylne obkurcza się i zasklepia,
 • operacyjne leczenie powrózka nasiennego, które może być wykonane zarówno metodą laparoskopową, jak i techniką klasyczną. Po zabiegu pacjent wymaga dłuższej rekonwalescencji.

Decyzja o leczeniu żylaków powrózka u mężczyzn podejmowana jest w przypadku objawowej postaci choroby, w sytuacjach potwierdzonych zaburzeń składu nasienia i podejrzeniu niepłodności ze strony męskiej. Celem terapii jest zahamowanie żylaków powrózka, zmniejszenie temperatury jąder, jak również poprawa fizjologii plemników.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*