Zimne stopy i zimne dłonie – co oznaczają? Jaki jest powód, że marzną stopy i dłonie?

Zimne stopy i zimne dłonie – co oznaczają? Jaki jest powód, że marzną stopy i dłonie?

Zimne dłonie i stopy, to zmora wielu osób, zwłaszcza w okresie jesienno – zimowym. Ciepło to energia. By nie tracić jej zbyt wiele w chłodnym otoczeniu, nasz organizm magazynuje ciepło wewnątrz ciała. Co to znaczy? Krew kierowana jest z dłoni i stóp do życiowo ważnych organów. To sprawia, że dłonie i stopy ulegają wychłodzeniu dużo szybciej niż inne części ciała. Najlepszym sposobem zapobiegania temu jest noszenie ciepłych rękawiczek i skarpetek. Często jednak jest tak, że wyziębienie nie wynika ze zmian temperaturowych, lecz poważniejszych schorzeń. Jakich i na co zwrócić uwagę? o tym poniżej.

 Zimne dłonie, zimne stopy przyczyny

Chociaż najczęściej przyczyna tego, że marzną nam dłonie i stopy leży własnie w odpływie krwi do narządów centralnych, czasami ten objaw może być pierwszym sygnałem innych problemów zdrowotnych. Jakich?

Będą to przede wszystkim choroby układu krążenia, zatrucie krwi, niedobór żelaza, które sprawiają, że przepływ krwi w obwodowych częściach ciała spada, a drobne naczynka krwionośne ulegają skurczowi, co prowadzi do zasinienia i ochłodzenia.

Jeśli nigdy wcześniej nie miałeś problemu z marznięciem, a dodatkowo obserwujesz jeszcze inne niepokojące objawy jak np.

złe samopoczucie, ból w klatce piersiowej, ogólne osłabienie – zawsze warto udać się do lekarza i zbadać chociażby poziom żelaza czy zrobić badanie EKG.

Inną przyczyną jest choroba z grupy chorób reumatologicznych – Choroba Raynaud, która w warunkach stresu i działania zimnych bodźców powoduje skurcz małych naczyń włosowatych w palcach rąk i nóg oraz prowadzi do utrudnienia przepływu krwi. Skóra zabarwia się na odcień niebieskawy, palce są chłodne i odczuwa się w nich bolesność. Może wystąpić jako niezależna jednostka chorobowa lub towarzyszyć zapaleniu stawów, pierwotnemu nadciśnieniu płucnemu lub schorzeniom układu krążenia.

Jesteś nałogowym palaczem? Niestety poza innymi niebezpiecznymi skutkami palenia papierosów może ono również przyczynić się do tego, że marzną Ci palce dłoni i stóp.

Dlaczego? Bo nikotyna ciągle krążąca w Twojej krwi niszczy naczynia krwionośne po których krąży. Proces zniszczenia rozpoczyna się oczywiście od najdrobniejszych i najmniejszych naczyń znajdujących się np. w dłoniach.

W wyniszczonych przez nikotynę naczyniach krwionośnych następuje utrudniony przepływ krwi. Mniejszy przepływ krwi do wychłodzenie.

Ale to nie jedyna przyczyna dla której palaczom marzną dłonie i stopy. Druga jest o wiele poważniejsza. jest nią zakrzepowo – zarostowe zapalnie tętnic, zwane chorobą Bürgera. Występuje ona najczęściej u palących mężczyzn. W jej przebiegu małe i średnie naczynia w dłoniach i stopach zostają dotknięte stanem zapalnym, który powoduje niewłaściwą cyrkulację krwi.

 Zimne dłonie, zimne stopy są także skutkiem takich problemów zdrowotnych jak:

 • Sinica czyli choroba spowodowana niedostatecznym nasyceniem krwi tlenem z prawidłowym poziomem hemoglobiny, jednak zwiększoną zawartością hemoglobiny odtlenowanej. Powoduje to marznięcie i niebieskawe zabarwienie skóry, błon śluzowych i paznokci.
 • Obrzęk płuc, będący stanem bezpośredniego zagrożenia życia. Tkanka płucna jest spuchnięta, co upośledza wymianę gazową i prowadzi do nieefektywnej pracy serca. Niedostateczne zaopatrzenie w krew obszarów położonych dystalnie od serca powoduje wychłodzenie dłoni i stóp.
 • Pasożyty żyjące w ciele człowieka, mające zdolność do przechwytywania składników odżywczych, co prowadzi do spadku wagi i niedożywienia. Gdy ciało traci ważne życiowo substancje staje się słabe i wyziębione, czego objawem mogą być chronicznie zimne dłonie i stopy.
 • Niepokój, strach i napięcie psychiczne również mogą się przyczyniać do powstania zaburzeń krążenia i uczucia chłodu w dłoniach, a także ogólnego marznięcia.

Zespół cieśni kanału nadgarstka jako przyczyna zimnych dłoni

Zimne stopy i zimne dłonie – co oznaczają? Jaki jest powód, że marzną stopy i dłonie?

Czym jest zespół cieśni kanału nadgarstka? To stan chorobowy powstały w wyniku ucisku na nerw pośrodkowy biegnący w kanale nadgarstka. Głównym problemem pacjentów z zespołem cieśni kanału nadgarstka jest ból oraz towarzyszące mu drętwienie ręki, najczęściej nocą oraz podczas prób podnoszenia ręki do góry. Przyczyn powstania zespołu cieśni nadgarstka należy szukać w jednostajnych, wciąż powtarzanych ruchach dłoni, co powoduje długotrwale napięcie mięśniowe. O mechanizmie powstania i rozwoju zespołu cieśni kanału nadgarstka napisaliśmy więcej na naszym blogu – Zespół cieśni nadgarstka.

Dlaczego zespół ten jest również zaliczany do przyczyn zimnych dłoni? Bo jednym z objawów, który referują pacjenci jest właśnie marznięcie dłoni – ale co ważne nie tylko chłodną jesienią czy zimą.

Ale nawet w ciepłe i pogodne dni. Ta przyczyna marznięcia dłoni jest modyfikowalna – trzeba tylko o niej wiedzieć.

Tak więc oprócz tego, że marzną Ci dłonie czujesz też ból i drętwienie? Nie udaj się na wizytę w fizjoterapeuty i pozwól sobie skutecznie pomóc.

 Zimne dłonie, zimne stopy i co dalej?

Zimne stopy i zimne dłonie – co oznaczają? Jaki jest powód, że marzną stopy i dłonie?

Jeżeli przyczyną marznięcia w obszarze dłoni i stóp jest jakaś choroba – to oczywiście najważniejsze jest wyleczenie się z niej, albo opanowanie jej objawów – wtedy problem zmniejszy się lub zniknie. Ale, żeby wiedzieć, że coś trzeba leczyć, trzeba wiedzieć, że jest się chorym – dlatego bardzo podkreślę w tym miejscu znaczenie badań profilaktycznych (!), oraz zgłoszenie się do lekarza z niepokojącymi objawami – tak szybko jak to możliwe. Nie tydzień, miesiąc czy rok po ich pojawieniu się.

Natomiast jeśli przyczyną zmarzniętych dłoni i stóp jest prozaiczny mrozek i spadek temperatury jest kilka skutecznych sposobów aby się rozgrzać:

 • Zabezpiecz dłonie i stopy ciepłymi rękawiczkami i skarpetami z naturalnych materiałów bez sztucznych dodatków, np z wełny merinosów.
 • Unikaj noszenia zbyt ciasnych skarpetek i butów.
 • Gdy praca wymaga ciągłego kontaktu z zimnymi przedmiotami lub w zimnym otoczeniu zabezpiecz dłonie przed rozpoczęciem pracy, a nie wtedy gdy już zmarzną. Pozwoli Ci to na uniknięcie zbędnej utraty ciepła.
 • Możesz gimnastykować się i rozciągać mięśnie palców, by przyspieszyć krążenie w tym obszarze oraz uelastycznić naczynia.
 • Noś w kieszeniach ogrzewaczy dłoni, w postaci hermetycznie zamkniętych woreczków, wypełnionych cieczą.

Możesz zdecydować się tez na działanie wspomagające takie jak:

 • Delikatne masaże dłoni i stóp.
 • Okłady parafinowe na dłonie i stopy.
 • Ciepło – zimne prysznice.
 • Unikanie kofeiny z powodu reakcji skurczowej naczyń krwionośnych.
 • Zaprzestanie palenia papierosów.
 • Częste przerwy na ruch u osób prowadzących siedzącą pracę.
 • Używanie specjalnych podkładek pod nadgarstki u osób pracujących na komputerze, po to by nie uciskać nerwu pośrodkowego (profilaktyka rozwoju zespołu cieśni nadgarstka).

Autorem wpisu jest mgr fizjoterapii Ewa Bizon. Jej pasją zawodową jest masaż. Specjalizuje się w wykonywaniu masaży o charakterze leczniczym, relaksacyjnym oraz upiększającym. Stale pogłębia też wiedzę z zakresu fizjoterapii różnorodnych szkoleniach specjalistycznych.

9 przyczyn zimnych stóp i dłoni

4

Zimne stopy i zimne dłonie – co oznaczają? Jaki jest powód, że marzną stopy i dłonie?

Dni są coraz cieplejsze, a Twoje dłonie i stopy są zimne jak lód i mają nieestetyczną barwę? To dość często występująca przypadłość – wiele osób żartuje z niej, że zimne stopy i dłonie oznaczają gorący temperament, a zjawisko jest inspiracją do humorystycznych obrazków w Internecie (każdy mężczyzna przed snem “uwielbia” nagle poczuć zimne stopy swojej wybranki na swoich plecach”). Jednak żarty na bok – czy wiesz, co zimne stopy sygnalizują w związku z funkcjonowaniem Twojego organizmu?

Zimne stopy i zimne dłonie – co oznaczają? Jaki jest powód, że marzną stopy i dłonie?Nieprawidłowa cyrkulacja krwi

To najczęstszy powód zimnych jak lód kończyn – niedokrwistość sprawia, że kończyny są zimne. Może ona być efektem wielu czynników, chorób serca, lub w przypadku zdrowych osób, z brakiem aktywności fizycznej. W takiej sytuacji, kończyny są zimne także w ciepłe dni.

Leia também:  Hatch usados com Ar condicionado - Página 2

W normalnych warunkach, niedokrwistość występuje przy ujemnych temperaturach – dochodzi do skurczu drobnych tętniczek stóp i rąk, a dalej do ich niedokrwienia. Palce u rąk stają się wtedy blade, a potem woskowo-białe, lub sine.

Dlaczego tak się dzieje? Gdy jest zimno,  układ krążenia stara się przede wszystkim utrzymać  narządy wewnętrzne we właściwej temperaturze. Następuje więc wzmożony transport krwi w obręb klatki piersiowej i brzucha.

W efekcie dochodzi do zmniejszenia przepływu krwi przez naczynia krwionośne zaopatrujące kończyny dolne i górne, co potęguje uczucie zimna. Jednak takie chwilowe wychłodzenie stóp i dłoni nie jest powodem do niepokoju. Jeśli jednak zimne stopy i ręce dokuczają przez cały rok, nawet latem, może to wskazywać na poważne dolegliwości

Nieodpowiednie skarpetki

Skarpetki ze zbyt ciasnym ściągaczem, które wpijają się w skórę nóg, a także podkolanówki oraz pończochy samonośne mogą ograniczać, a nawet blokować przepływ krwi poniżej ucisku, co wywołuje uczucie marznięcia stóp.

Najlepiej wybierać skarpetki szerokie i niezbyt ciasne ściągacze. W przypadku rajstop te oznaczone rysunkiem spirali otaczającej łydkę.

Z kolei zapinając zegarek, należy pamiętać, że pomiędzy paskiem a nadgarstkiem powinien zmieścić się palec.

Stojący/siedzący tryb życia

Monotonna praca, długotrwałe przebywanie w jednej pozycji, również mogą przyczynić się do zaburzenia przepływu krwi. Podczas długotrwałego stania należy przenosić ciężar z nogi na nogę lub wspinać się na palcach, a podczas wielogodzinnego siedzenia lepiej nie zakładać nogi na nogę, tylko co jakiś czas wykonywać ćwiczenia stóp.Zdarza się, że system nerwowy pobudzony stresem i lękiem, przechodzi w tryb „walki” lub „ucieczki” – taka jest nasza pierwotna natura, organizm robi wszystko, by przetrwać. W sytuacjach stresowych dochodzi do wyrzutu zwiększonych ilości adrenaliny, co prowadzi do skoncentrowania krążenia wokół narządów niezbędnych dla przeżycia, tj. serca i mózgu. Niektórzy ludzie z przewlekłymi stanami lękowymi mają również problemy z chronicznie zimnymi stopami.

Zimne stopy i dłonie – przyczyny. Leki i chemikalia

Zimne stopy i dłonie mogą się pojawić także u osób stosujących niektóre leki – przede wszystkim beta-blokery, pochodne alkaloidów sporyszu, doustne środki antykoncepcyjne, cytostatyki, interferon. Ziębnięcie kończyn występuje także przy zatruciu ołowiem, talem i innymi związkami chemicznymi.

Zimne stopy i dłonie – przyczyny. Papierosy i alkohol

Nikotyna powoduje skurcz naczyń krwionośnych, a w następstwie zmniejszenie ukrwienia palców stóp i rąk, przez co spada ich temperatura.

 Krańcowe partie ludzkiego ciała z założenia są słabiej ukrwione i dotlenione, zatem pogorszenie krążenia (nikotyna powoduje kurczenie i zwężanie naczyń krwionośnych) może już być wyraźnie odczuwalne.

 Natomiast alkohol zwiększa utratę ciepła poprzez ciało.

Zimne stopy i dłonie – na jakie choroby mogą wskazywać?

Zimne stopy i dłonie zwykle wskazują na problemy z krążeniem – najczęściej na zakrzepicę żył głębokich. Jest to bardzo groźna choroba, która przez wiele lat przebiega bezobjawowo. Zakrzepy krwi, które tworzą się w żyłach nóg, stopniowo powiększają się, po czym nagle odrywają i płyną wraz z krwią do głównych naczyń płucnych.

Tam mogą utworzyć zator, który może przyczynić się do śmierci. Jeśli nie dość, że nogi nadmiernie ci marzną, to jeszcze drętwieją, mrowią, niemal “omdlewają”, źle znosisz wysiłek fizyczny – niewykluczone, że masz problem z tętnicami lub żyłami kończyn dolnych i trzeba skontrolować przepływy.

 Podstawowe problemy metaboliczne

Jedną z najczęstszych przyczyn zimnych stóp jest niedoczynność tarczycy. Hormony tarczycy kontrolują metabolizm i temperaturę ciała, a niedostateczna ilość może prowadzić do zimnych stóp. Jednostką chorobową, która może być potencjalną ich przyczyną jest także cukrzyca.

U niektórych chorych rozwija się neuropatia – uszkodzenie nerwów, które powodują zakłócenie czucia w dłoniach

 i stopach, powodując częste bolesne mrowienie.Anemia Powoduje nie tylko wzmożone uczucie zimna, ale także często towarzyszą jej i inne objawy (nadmierne zmęczenie, bladość skóry, kołatanie serca, słabe włosy i paznokcie). Zwykle anemia atakuje kobiety, zwłaszcza te, które mają obfite miesiączki, niedawno rodziły, ale i niewłaściwie się odżywiają. To złożona dolegliwość, nie zawsze wystarczy banalna suplementacja żelaza. Ważne jest ustalenie przyczyny niedokrwistości, a te są różne, od banalnych (niedobór żelaza, witamin z grupy B) poprzez krwawienia wewnętrzne, skazę krwotoczną, a skończywszy na chorobie nowotworowej.

Dlaczego masz zimne dłonie? – Czytelnia apteki Cefarm24

Na temperaturę kończyn duży wpływ ma nasz styl życia. Nagłe oziębienie mogą wywołać stres, silna reakcja emocjonalna, ponieważ zwiększa się wówczas krążenie w innych częściach ciała, głównie klatce piersiowej. Przepływ krwi zmienia się również, gdy wykonujemy pracę siedzącą bądź stojącą.

Tkwienie w identyczna pozycji w trakcie wykonywanych czynności przez wiele godzin w końcu sprawi, iż będziemy mieli zimne dłonie, a także stopy. Podobne skutki może przynieść zespół cieśni nadgarstka, który także jest chorobą zawodową. Zwróćmy uwagę również na elementy ubioru, np. pasek zegarka, bransoletkę czy skarpetki.

Ich ucisk i blokowanie dopływu krwi też negatywnie wpływa na temperaturę rąk i nóg.

Ponadto, do naszej niedawnej listy powodów, dla których powinnaś przestać palić, możemy dodać również zimne dłonie. Dlaczego? Nikotyna zawarta w papierosach zwęża naczynia krwionośne, co negatywnie wpływa na przepływ ciepła przez nasze ciało. W konsekwencji dochodzi do dodatkowego wychłodzenia kończyn, których ukrwienie jest gorsze niż innych części ciała.

Oczywiście, dłonie marzną w trakcie mrozów, gdy niedostatecznie je chronimy. O radach na odmrożenie dłoni pisaliśmy wcześniej, zajrzyj koniecznie w czasie siarczystych mrozów!

Chorobowe przyczyny zimnych dłoni i stóp

Chociaż zazwyczaj o lodowatych dłoniach mówi się, że są efektem problemów z krążeniem, to jednak lista chorób, które mogą występować w związku z nimi, jest niestety dłuższa. O czym mogą świadczyć więc zimne dłonie?

niedoczynność tarczycy.

O tej chorobie więcej przeczytasz w naszej czytelni,
anemia, której objawami poza ochłodzeniem kończyn są również słabsze włosy i paznokcie czy też zmęczenie,
faktycznie problemy z krążeniem, takie jak niedokrwistość (niski poziom żelaza), miażdżyca, zbyt niskie ciśnienie i tym podobne,
– choroby tętnic: Takayasu (zapalenie) oraz Buergera (zakrzepowo-zarostowe zapalenie naczyń krwionośnych),
choroba Raynauda, która polega na nagłych skurczach przy np. umieszczaniu dłoni w zimnej wodzie. Skóra ręki robi się wówczas bardzo szybko blada, a następnie sina.

Jak radzić sobie z lodowatymi dłońmi?

Poza wizytą u lekarza pierwszego kontaktu, który zleci podstawowe badania, aby ustalić faktyczną przyczynę zimnych dłoni, możesz wykonywać profilaktycznie kilka prostych czynności. Pomogą one w utrzymaniu wyższej temperatury kończyn.

Dobrym sposobem na pobudzenie krążenia i rozgrzanie się jest herbata. Do jej przygotowania najlepiej użyć imbiru, soku malinowego, goździków czy cytryny. Pamiętajmy, że witamina C ma wpływ na poprawną budowę naczyń krwionośnych, więc jej obecność jest tu bardzo ważna.

Powinniśmy także nie zapominać o ćwiczeniach, które poprawią ukrwienie wszelkich zakamarków ciała. Na początek nie trzeba wiele – wystarczy pokręcić stopami i dłońmi przez kilka minut. W dalszej perspektywie warto zastanowić się nad regularnym uprawianiem sportu. Decyzja ta okaże się zbawienna dla naszego zdrowia i samopoczucia, nawet w zimie.

A jeśli szukasz przyjemnego sposobu na ciepłe dłonie, to rozważ masaże z olejkami aromatycznymi albo maściami rozgrzewającymi.

Leia também:  Jakie Sa Objawy Gdy Pies Ma Kleszcza?

Zimne stopy i dłonie – jaka jest przyczyna tego problemu?

Autor

Z problemem zimnych stóp i dłoni boryka się wiele osób. Jako że jednak najczęściej nie przeszkadza to znacznie w codziennym funkcjonowaniu, często kwestia ta jest bagatelizowana. Czy jednak słusznie? Co mogą oznaczać zimne stopy i dłonie? Czy powinniśmy się martwić, jeżeli ciągle marzniemy? Przeczytaj niniejszy artykuł i dowiedz się więcej!

Zimne stopy – poznaj przyczyny

Uważa się, że na zimne stopy narzeka aż połowa z nas. Może to być kłopotliwe, ponieważ często marznące stopy sprawiają, że czujemy się niekomfortowo i zaczyna być nam zimno nie tylko w tę jedną część ciała.

Dlaczego marzną nam stopy? Często jest to przyczyna słabego krążenia. Można powiedzieć, że bywają one traktowane przez organizm nieco po macoszemu, ponieważ przede wszystkim musi on zapewnić krew organom wewnętrznym. Zimne stopy mogą więc być także oznaką słabego krążenia lub problemów z sercem.

Choć to najprostsze wytłumaczenie, przyczyną zimnych stóp może być także ucisk, czyli… za ciasne skarpetki lub zbyt mocno zawiązane buty. Krew nie może wtedy swobodnie przepływać i czujemy nieprzyjemny chłód.

Zimne stopy są także jednym z objawów miażdżycy. Dzieje się tak, ponieważ cholesterol zmniejsza średnice tętnic, w związku z czym krew krąży wolniej i nie dociera we wszystkie miejsca, w które powinna.

Taki rodzaj marznięcia może być również niegroźny i związany np. z budową ciała (najczęściej marzną osoby wysokie i szczupłe) lub na przykład intensywnego stresu.

Zimne stopy mogą być również oznaką zbyt dużej emocjonalności.

Osoby, które nadmiernie wszystko przeżywają, wydzielają w swoim organizmie dużo katecholaminy, ona z kolei powoduje kurczenie się naczyń krwionośnych w stopach.

Jeżeli przez dłuższy czas siedzimy lub stoimy w jednej pozycji, również narażamy się na ochłodzenie stóp. Warto co jakiś czas trochę się poruszać, zmienić pozycję, rozciągnąć się, pospacerować.

Dlaczego marzną ci dłonie?

Na temat zimnych dłoni krąży kilka powiedzeń, twierdzi się na przykład, że taka przypadłość świadczy o gorącym sercu. Jest to na pewno bardzo miłe dla osób, które mają taki problem, jednak powód takiego stanu może być nieco inny, niż wrodzona czułość.

Podobnie jak w przypadku stóp, także i zimne dłonie mogą świadczyć o słabym krążeniu krwi. Powodem może być również stres. Adrenalina się podnosi, krew uderza do narządów wewnętrznych, a dłonie i stopy mają jej niedosyt, więc czujemy zimno.

W przypadku stóp wspominaliśmy o zbyt ciasnych skarpetkach czy butach, jeśli natomiast marzną nam dłonie, zwróćmy uwagę na bransoletki i zegarki. Być może zapięliśmy je tak mocno, że krew nie może dopłynąć, a my marzniemy.

Zimne dłonie mogą być konsekwencją przyjmowania niektórych leków. Zawsze warto dokładnie czytać ulotkę lub konsultować się z lekarzem.

Kolejną przyczyną zimnych dłoni może być palenie papierosów, ponieważ nikotyna sprawia, że naczynia krwionośne się zwężają.

Jak rozgrzać zmarznięte stopy i dłonie?

Jeżeli czujemy przejmujące zimno stóp i dłoni, warto wykorzystać kilka domowych sposobów, które pomogą nam się zmierzyć z tym problemem.

Na początku możemy wziąć rozgrzewającą kąpiel. Warto do wody dodać jakiś olejek, który pobudzi krążenie naszej krwi. Przy okazji zrelaksujemy się i odpoczniemy, połączymy więc przyjemne z pożytecznym.

Aby przyśpieszyć i polepszyć krążenie krwi, warto zaopatrzyć się w przyrządy do masażu i co jakiś czas dokładnie masować zimne kończyny. Dzięki temu krew dotrze tam, gdzie powinna, a my pozbędziemy się nieprzyjemnego uczucia.

Po kąpieli lub w jej trakcie można skorzystać ze szczotki o naturalnym włóknie i szczotkować zmarznięte części ciała. Takie praktyki również pobudzą krążenie.

Jeśli dolegliwości nasilają się, gdy długo siedzimy lub stoimy w jednej pozycji, starajmy się co jakiś czas wstać i poruszać. Zróbmy kilka przysiadów, przespacerujmy się po pomieszczeniu, zmieniajmy pozycję.

Można skorzystać także z maści rozgrzewających. Posmarujmy stopy i załóżmy ciepłe skarpetki.

Kiedy rozgrzewamy swoje stopy, dobrze jest przyrządzić sobie jakiś ciepły napój, który dodatkowo rozgrzeje nasz organizm, dzięki temu szybciej poczujemy przyjemną zmianę temperatury.

Zimne stopy i dłonie – o czym jeszcze mogą świadczyć?

Zimne stopy i dłonie mogą być również symptomem wielu chorób, np. cukrzycy, niedoczynności tarczycy, anemii, wirusowego zapalenia wątroby czy obrzęku płuc. Z drugiej strony jednak taki stan nie zawsze oznacza, że w naszym organizmie dzieje się coś złego.

Niektórzy z nas tak już po prostu mają, że szybciej marzną im zarówno górne, jak i dolne kończyny. Aby jednak poczuć się lepiej, warto nie ignorować tego objawu i wybrać się do lekarza. Dzięki takiej wizycie upewnimy się, że nic nam nie dolega lub będziemy mogli rozpocząć leczenie.

Zimne stopy i dłonie często sprawiają, że marznie całe nasze ciało, nie możemy się rozgrzać i nie czujemy się najlepiej. Trudno bowiem funkcjonować, kiedy jest nam zimno.

Dlatego też warto wypróbować domowe sposoby na rozgrzanie, a jeżeli i to nie pomaga, koniecznie udać się do specjalisty. Tego objawu nie warto lekceważyć, ponieważ nie zawsze wpisuje się on w naszą naturę.

Może on nam sygnalizować, że z naszym organizmem dzieje się coś niedobrego.

Kasy fiskalne online – ostateczny termin wdrożenia

Zimne dłonie i stopy | Miejska Przychodnia Lekarska Nr II Tarnów

Zimne dłonie i stopy to denerwująca dolegliwość pojawiająca się najczęściej w okresie jesienno-zimowym oraz wczesną wiosną. Temperatura otoczenia jest wtedy niska, co sprzyja wychłodzeniu ciała. Jak wiemy dłonie i stopy tracą ciepło najszybciej, poniewaz układ krążenia stara się utrzymać w cieple narządy wewnętrzne.

Uruchamia się wzmożony transport krwi w okolicach klatki piersiowej zmniejszając przepływ krwi w kończynach, co powoduje uczucie zimna. Jeśli zjawisko zimnych dłoni i stóp występuje u Ciebie rzadko to nie ma powodów do niepokoju. Jeżeli jednak ciągle masz z tym problem, wtedy warto poszukać porady u specjalisty.

W tym artykule dowiesz się jakie są przyczyny, sposoby leczenia i zapobiegania marznących rąk i stóp.

Jakie są przyczyny zimnych dłoni i stóp?

Praca przy komputerze upośledza Twój przepływ krwi, co prowadzi do marznięcia rąk i stóp. Niekoniecznie musi dotyczyć to pozycji siedzącej. Chodzi również o długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej i leżącej. Aby temu zapobiec regularnie zmieniaj pozycję ciała i wykonuj ćwiczenia pozwalające pobudzić układ krążenia.

W stresujących sytuacjach dochodzi do wyrzucenia dużej ilości adrenaliny do organizmu, co powoduje obkurczenie się naczyń krwionośnych w okolicach dłoni i stóp. Jeśli to możliwe unikaj chronicznego stresu. 

Nikotyna powoduje skurcz naczyń krwionośnych, a co za tym idzie utrudnia przepływ krwi. Szczególnie ma to wpływ na naczynia w okolicach dłoni i stóp, ponieważ w tych miejscach są one małe. Każde zaburzenie krążenia najbardziej wpływa na mniejsze naczynia. 

Jeśli zażywasz beta-blokery, albo tabletki antykoncepcyjne może to być przyczyną marznięcia dłoni i stóp. Zażywanie tych leków skonsultuj z lekarzem. 

 • Niewłaściwe skarpety i rękawice

Przeglądnij skarpety, podkolanówki, pończochy i rękawice, które nosisz. Zwróć uwagę, czy nie mają one ciasnego ściągacza. Mało elastyczny ściągacz działa jak opaska uciskowa, która ma za zadanie ograniczyć przepływ krwi poniżej uciskanego miejsca. Zwróć uwagę również na pasek od zegarka oraz bransoletki. Pamiętaj, że między nimi a Twoją ręką powinien być odstęp na około grubość palca. 

Leia também:  Jakie Sa Objawy Padaczki Skroniowej?

Choroby powodujące zimne dłonie i stopy

Przyczyną marznięcia dłoni i stóp mogą być poważniejsze czynniki niż ciasne skarpety i stres. Choroby takie jak miażdżyca, zakrzepica, niedoczynność tarczycy, cukrzyca, białaczka czy anemia również mogą być przyczyną tego zjawiska. Jeśli przyczyna marznących dłoni i stóp jest poważniejsza koniecznie zgłoś się do lekarza.

Jak zapobiegać marznięciu dłoni i stóp?

Aby uniknąć marznięcia dłoni i stóp noś ciepłe rękawiczki z luźnym ściągaczem. Jeśli chodzi o skarpety i buty zadbaj o to, aby były one z naturalnych materiałów.

  Jeśli pracujesz przy komputerze rozważ zakup podkładek pod nadgarstki i stopy. Istnieją również urządzenia takie, jak podgrzewacze dłoni i stóp które mogą okazać się pomocne.

Często zmieniaj pozycje i rób regularne przerwy podczas pracy na siedząco lub stojąco. 

Aby zostać pacjentem naszej przychodni wypełnij deklarację wyboru lekarza, a następnie przynieś ją do nas. Możesz również zarejestrować się telefonicznie. 

Dlaczego niektórzy mają zimne dłonie?

Zimne dłonie mogą powodować problemy w kontaktach z innymi ludźmi. Jeśli jesteś jedną z tym osób, których dotyk powoduje u drugiego człowieka wzdrygnięcie, połączone ze słowami „Jakie ty masz lodowate ręce!”, na pewno wiesz o czym mowa.

Niektórzy ludzie mają pewne skłonności do tego, by ich dłonie i stopy były wiecznie lodowate. Czy to oznacza, że nie trzeba się tym przejmować? Wręcz przeciwnie. Należy wykluczyć kilka poważnych chorób i schorzeń. Oto kilka faktów na temat zimnych dłoni, o których musisz wiedzieć:

Zimne dłonie a krążenie krwi

Kiedy wokół panuje niska temperatura, naczynia krwionośne będą się kurczyć. To naturalne zjawisko, a jego następstwem są właśnie zimne dłonie i stopy. Nie musi to oznaczać, że krew płynie nieprawidłowo. Na ogół przepływ przez tętnice jest niezmieniony.

Jeśli jednak podejrzewasz, że z twoim układem krążenia dzieje się coś niepokojącego lub doznaleś urazu, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

Zzimne kończyny mogą sygnalizować inne, poważniejsze problemy, w tym chorobę tętnic obwodowych, schorzenia reumatologiczne, takie jak toczeń, a także reumatoidalne zapalenie stawów i niedoczynność tarczycy.

Czytaj też:Objawy raka jelita, które latami ignorujemy

Zimne dłonie a nieodpowiedni ubiór

Może się okazać, że twoje zimne dłonie są efektem ubioru nieadekwatnego do pogody. Kiedy jest nam zimno, nasz organizm stara się ogrzać przede wszystkim te narządy, które są kluczowe do prawidłowego funkcjonowania.

Zimne dłonie a objaw Raynauda

Objaw Raynauda jest nastepstwem nadmiernego skurczu naczyń krwionośnych, wywołananego stresem lub obniżoną temperaturą otoczenia. W efekcie nasze ręce, nogi, małżowiny uszne i nos robią się zimne.

W większości przypadków przyczyna jest nieznana, a objawy mogą być tak subtelne, że niektórzy ludzie z takim schorzeniem nawet nie pomyśleli o konieczności podjęcia leczenia. Jednak zdarza się, że objaw Raynauda ma określoną przyczynę. Może nią być np.

palenie tytoniu, uraz ręki lub stopy, choroba związana z tętnicami lub zespół cieśni nadgarstka. W takich sytuacjach konieczna jest konsultacja medyczna lub rehabilitacja. Istnieje kilka metod leczenia, które mogą pomóc pacjentom z umiarkowanymi lub ciężkimi postaciami objawu Raynauda.

Nie należy zwlekać z wizytą, jeśli zimne dłonie lub stopy utrudniają normalne funkcjonowanie, np. ubieranie się, gotowanie czy chodzenie.

Czytaj też:7 objawów niedoboru potasu

Zimne dłonie – kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Należy szybko skontaktować się z lekarzem, kiedy oprócz zimnych dłoni i stóp zauważymy u siebie także te objawy:

 • opuchlizna i naciągnięcie skóry,
 • rany, które nie chcą się goić lub pęknięcia na opuszkach palców,
 • zmęczenie,
 • zmiany masy ciała,
 • gorączka,
 • ból stawu
 • wysypka.

Zimne słonie – profilaktyka

Jeśli wiesz, że twoje dłonie i stopy często bywają zimne, zabezpiecz je dodatkową warstwą odzieży. Noś cieplejsze rękawiczki i skarpety, gdy za oknem panuje mróz i staraj się przebywać w cieple.

Unikaj grzania rąk i nóg w ekstremalnie wysokich temperaturach. Może dojść do oparzeń, ponieważ twoje czucie w dłoniach jest aktualnie osłabione. Zacznij od umycia rąk w letniej wodzie, a nie gorącej.

Podobnie postępuje się w przypadku oparzeń, gdy zdolności termoregulacyjne skóry są zaburzone.

Zimne dłonie i stopy

Zimne dłonie i stopy to problem wielu osób, u niektórych jest to problem od dziecka, u innych dolegliwość ta pojawiła się w pewnym momencie życia.

Marznięcie kończyn może mieć swoje podłoże w zwykłym niedogrzaniu dłoni i stóp, ale przyczyny takiego stanu rzeczy to także poważne choroby. Nie bagatelizujmy więc chłodnych stóp i dłoni i starajmy się zapobiegać takiemu stanowi.

Jeśli domowe sposoby na zimne dłonie i stopy zawiodą, dobrze byłoby skonsultować problem z lekarzem.

Najczęstszą przyczyną marznących stóp i dłoni jest niewystarczające ich ogrzanie. Stopy i dłonie marzną jako pierwsze, to naturalna reakcja na zimno. Najpierw pojawiają się zimne kończyny, a dopiero później marzniemy cali. Aby zapobiegać marznięciu kończyn trzeba je więc chronić przed zimnem, zakładając ciepłe skarpetki i rękawiczki w zimie.

Przyczyny zimnych kończyn to także zaburzenia krążenia. Można je wywołać, stosując uciskające skarpetki, rękawiczki, zegarki czy bransoletki. Wystarczy je zdjąć, by krążenie krwi powróciło do normy.

Niepokój, strach i napięcie psychiczne przyczyniają się do powstania zaburzeń krążenia, uczucia chłodu w dłoniach, a także ogólnego marznięcia. Zaburzenia krążenia krwi w kończynach zaburza także styl życia.

Osoby prowadzące siedzący tryb życia, a także korzystające z komputera są narażone na dolegliwości marznięcia kończyn. Szczególnie nadgarstki źle znoszą pracę przy komputerze: może pojawić się zespół kanału nadgarstka, który powoduje ból dłoni, uczucie chłodu i drętwienia.

Problemy z krążeniem w kończynach pojawiają się także w przebiegu chorób układu krążeniowo-oddechowego, które trzeba leczyć u lekarza.

Poważniejsze przyczyny marznięcia stóp i dłoni to choroby autoagresji, czyli kolagenozy. Niektóre z nich wywołują objaw Reynauda , który oznacza, że dłonie i stopy po włożeniu do zimnej wody, natychmiast bledną.

To zaburzenie krążenia krwi pojawia się w przypadku takich schorzeń jak: choroba reumatyczna, liszaj rumieniowaty czy twardzina. Chorobom tym jednak towarzyszą także inne, niepokojące objawy.

Leczenie samej choroby jest sposobem na wyleczenie także marznących kończyn.

Kurczenie się naczyń krwionośnych wywołane jest także działaniem nikotyny. Palacze częściej mają problemy z zimnymi kończynami niż osoby niepalące.

Zakrzepowo-zarostowe zapalenie naczyń, czyli choroba Buergera to kolejna możliwa przyczyna marznięcia stóp i dłoni, występująca u palaczy.

Uszkodzone naczynia krwionośne wywołują ziębnięcie dłoni i stóp, blednięcie, sinienie, a nawet ból. Choroba pojawia się najczęściej u palących mężczyzn.

Sposoby na zimne stopy i dłonie

Pierwszym sposobem na zimne ręce i stopy jest ich odpowiednie ogrzewanie. Trzeba zwracać uwagę na to, aby ich nie uciskać. Ciągłe pisanie na klawiaturze i korzystanie z komputera osłabia krążenie w dłoniach, ale można temu zapobiec, stosując specjalne podkładki pod nadgarstki.

Pobudzanie krążenia to także delikatne masowanie dłoni i stóp, ciepło-zimne, naprzemienne prysznice oraz ruch. Aktywny tryb życia to także robienie sobie częstych przerw, jeśli praca wymaga siedzenia za biurkiem. Zapobieganie uszkodzeniom naczyń krwionośnych to także rzucenie palenia.

Wszelkie choroby, które mogą wywołać marznięcie stóp i dłoni należy leczyć u specjalisty. Jeśli zmarzniętym dłoniom towarzyszą inne niepokojące objawy, nie zwlekajmy z wizytą u lekarza.

Anna Szozda

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*