Zespół rozluźnienia pochwy (VRS) – zmiany w pochwie po porodzie

Zespół rozluźnienia pochwy (VRS) – zmiany w pochwie po porodzieLekarz ginekolog Body Care Clinic – dr Marta Wiśniewska

Czym jest VRS?
Zespół rozluźnienia pochwy, potoczenie opisywany jako „luźna pochwa” to przypadłość powstająca w chwili, w której dochodzi do rozciągnięcia więzadeł, powięzi oraz mięśni dna miednicy i poluzowania mięśni pochwy. Rodzące się wówczas specyficzne poczucie braku elastyczności pochwy, powoduje dyskomfort zmniejszając znacznie doznania seksualne, a zwiększając ryzyko zachorowań w wyniku nabytych infekcji intymnych.

Zespół rozluźnienia pochwy (VRS) – zmiany w pochwie po porodzie

Przyczyny powstawania zespołu rozluźnienia pochwy
Najczęściej problem „luźnej pochwy” dotyczy kobiet, które rodziły drogami natury. Oczywiście nie wszystkie panie po porodzie zmagają się z tą dolegliwością, ale te, których dziecko było nietypowo ułożone lub ważyło powyżej 4kg narażone są bardziej na zwiotczenie tkanek w okolicach rodnych. Według badań VRS dotyczyć może ok 43-88% kobiet rodzących chociaż raz. Dokładnej oceny stanu narządów płciowych można dokonać kilka miesięcy po porodzie, gdy organizm przejdzie właściwą fazę regeneracji. VRS występuje także w okresie premenopauzalnym. Do rozluźnienia pochwy dochodzi tu na skutek ubytku kolagenu oraz spadku produkcji estrogenu, co wywołuje wysuszenie śluzówki pochwy. W najgorszym wypadku może dojść do atrofii, czyli całkowitego zaniku śluzówki. Zbagatelizowanie problemu wywoła jego nasilenie, czego objawem będą m.in. krepujące odgłosy przypominające oddawanie gazów czy wysiłkowe nietrzymanie moczu. Czynnikiem wspomagającym pojawienie się zespołu rozluźnionej pochwy, jest również otyłość, z uwagi na przeciążenie mięśnia dna miednicy.

Przykre pokłosie „luźnej pochwy”
Należałoby zacząć od tego, że zespół rozluźnienia pochwy nie jest absolutnie powodem do wstydu. Jest to bardzo uciążliwy, ale i wbrew pozorom dość powszechny problem, z którym boryka się bardzo wiele kobiet.

Niemniej oprócz oczywistego negatywnego odbicia na tle zdrowotnym, VRS sieje ogromne spustoszenie w kobiecej psychice. Brak przyjemności odczuwanej podczas zbliżenia i nieakceptowanie wyglądu pochwy, która jest niejako biologicznym potwierdzeniem kobiecości, rzutuje na samoocenę i postrzeganie relacji nie tylko z partnerem, ale i całym otoczeniem.

Medycyna zna przypadki, w których kobiety dotknięte zespołem luźnej pochwy nie mogąc poradzić sobie z sytuacją, a także pozostawione bez właściwego leczenia, wpadły w głęboką depresję. Na szczęście minęły już smutne czasy, w których tego typu schorzenia obejmowane były mianem tematów tabu.

Obecne możliwości ginekologii estetycznej pozwalają skutecznie przezwyciężyć problem, a co za tym idzie przywrócić kobietom radość z życia i pełnię kobiecości.

Na czym polega leczenie zespołu rozluźnienia pochwy przy użyciu HIFU?
Zabieg przeprowadzony przy użyciu urządzenia HIFU UltraVera, polega na pobudzeniu naturalnych procesów produkcji kolagenu aż na trzech płaszczyznach.

Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu skupionych wiązek ultradźwiękowych emitowanych przez specjalnie skonstruowaną, dopasowaną anatomicznie głowicę urządzenia. Zmiany w tkance ścian pochwy zachodzą pod wpływem impulsu energetycznego.

Do efektów leczenia VRS metodą HIFU UltraVera zaliczamy zatem obkurczenie i napięcie ścian pochwy, czyli ujędrnienie i zwężenie jej średnicy. Zabieg oddziałuje na tkanki położone na głębokości 1,5 do 4,5 mm, nie naruszając powierzchni śluzówki pochwy.

Zespół rozluźnienia pochwy (VRS) – zmiany w pochwie po porodzie

HIFU UltraVera, to jedyne na świecie HIFU ginekologiczne z medycznym certyfikatem CE, a nasza placówka jako jedna z nielicznych w Polsce oferuje zabiegu z jego wykorzystaniem. Warto również nadmienić, iż leczenie zespołu rozluźnienia pochwy, przy dodatkowym zastosowaniu radiofrekwencji (InMode) znacznie zwiększa pozytywny efekt zabiegu.

Zespół rozluźnienia pochwy (VRS) – zmiany w pochwie po porodzie
Co jeszcze warto wiedzieć o zabiegu wykonywanym metodą HIFU
Jednym z często powtarzających się pytań jest to o czas trwania zabiegu i okres rekonwalescencji. Otóż sam zabieg przy użyciu HIFU jest praktycznie bezbolesny i trwa ok. 30 minut. Pierwsze efekty obkurczenia ścian pochwy pacjentka zauważy tuż po zabiegu, a na efekt końcowy trzeba poczekać ok. miesiąca. Zdarza się, że zabieg metodą HIFU UltraVera wymaga powtórzenia, niemniej zadowalające plony jego przeprowadzenia mogą utrzymać się nawet przez rok. Pacjentki tuż po zabiegu mogą wrócić do normalnego życia przestrzegając kilku pozabiegowych zaleceń, takich jak:

 • unikanie wysiłku fizycznego i gorącej kąpieli w dniu zabiegu,
 • niekorzystanie z basenu i sauny do 2 dni po zabiegu czy
 • powrót do życia seksualnego po około 4 dniach.

Sposoby na poporodowe rozluźnienie pochwy

Mija 6 tygodni połogu. Mimo zmęczenia myślisz o bliskości z mężem i kiedy dochodzi już do zbliżenia okazuje się, że coś jest nie tak. Nie odczuwasz już takiej satysfakcji, jak wcześniej. Co się stało?

Zespół rozluźnienia pochwy (VRS) – zmiany w pochwie po porodzie

Widzisz na teście upragnione dwie kreski. Podekscytowana oznajmiasz to swojemu partnerowi i od tej chwili jesteście najszczęśliwszymi ludźmi na świecie. Ciąża przebiega prawidłowo. Wieczorami wtuleni w siebie snujecie plany na przyszłość z nowym członkiem rodziny w roli głównej. W końcu nadchodzi ten dzień. Odeszły ci wody, jedziecie do szpitala.

Poród jest bardzo ciężki. 5, 10, 20… godzin męczarni. W końcu widać główkę, ale zapada decyzja o nacięciu krocza. Półprzytomna, ale szczęśliwa witasz na świecie swoje wymarzone, zdrowe dziecko. Mija 6 tygodni połogu. Mimo zmęczenia myślisz o bliskości z mężem i kiedy dochodzi już do zbliżenia okazuje się, że coś jest nie tak.

Nie odczuwasz już takiej satysfakcji, jak wcześniej. Myślisz sobie, może jeszcze za wcześnie. Mija jednak 4., 5., 6. miesiąc i nic nie wskazuje na to, by miało być lepiej. Twój ginekolog uspokaja, że być może potrzeba więcej czasu. Mijają kolejne miesiące i nic.

Zaczynasz nerwowo przeszukiwać fora internetowe i okazuje się, że takich historii jak twoja są setki.

Jeśli czytasz tą historię i masz wrażenie, że to dokładnie Twój przypadek, może to znaczyć, że pamiątką po porodzie może być zespół rozluźnienia pochwy (VRS).

Kiedy mówimy o poporodowym rozluźnieniu pochwy? 

Ciąża oraz poród siłami natury to duże wyzwanie dla organizmu kobiety. Podczas porodu szczególnie narażone na uszkodzenia i długotrwałe zmiany są okolice intymne.

Pochwa zbudowana jest z elastycznych mięśni, które w trakcie porodu rozciągają się do tego stopnia, aby umożliwić dziecku wydostanie się na zewnątrz. Często dochodzi do uszkodzenia struktury pochwy, na skutek pęknięcia lub nacięcia krocza w trakcie porodu.

  Do tego burza hormonalna w całym okresie ciąży i połogu, powoduje osłabienie mięśni dna miednicy oraz rozluźnienie tkanek krocza.

U większości kobiet wszystko wraca do normy po około 6 tygodniach tzw. połogu. W tym czasie macica obkurcza się, a pochwa wraca do rozmiaru sprzed porodu. Goją się także rany po ewentualnym pęknięciu lub nacięciu krocza i stabilizują hormony. Zdecydowana większość kobiet po tym czasie wraca do współżycia z partnerem.

Gdy satysfakcji brak…

Nie u wszystkich świeżo upieczonych mam doznania seksualne są takie same, jak przed ciążą. Zmiany w anatomii kobiety, jakie zaszły podczas porodu, uniemożliwiają przywrócenie prawidłowego napięcia mięśni dna miednicy oraz pierwotnej struktury pochwy.

Tym samym czynią ją mniej elastyczną. Konsekwencją jest poszerzenie wejścia do pochwy, czyli tzw. zespół rozluźnienia pochwy (VRS). Kobiety ze stwierdzonym VRS skarżą się przede wszystkim na pogorszenie lub zupełny zanik doznań seksualnych.

Także ich partnerzy nie czerpią satysfakcji z seksu.

Jednak problemy w sferze seksualnej to nie wszystko. Kobiety z VRS częściej narażone są także na nietrzymanie moczu, infekcje intymne, a w ekstremalnych przypadkach na wypadanie macicy.

Jeśli zatem minął okres połogu, a Ty odczuwasz zdecydowaną różnicę przed i po porodzie w okolicach intymnych, nie ignoruj tego.

Jeśli dodatkowo Twoje życie seksualne dalekie jest od tego, do jakiego przywykłaś, porozmawiaj ze swoim ginekologiem lub poszukaj pomocy w specjalistycznej klinice ginekologii estetycznej.  

VRS i co dalej?

Ćwicz mięśnie Kegla! Trening tych partii mięśni dna miednicy, powinna wykonywać każda kobieta, nie tylko po porodzie. Szczególnie zalecane są jednak kobietom w ciąży i po porodzie.

Dobrze wyćwiczone mięśnie dna miednicy ułatwiają bowiem poród i pomagają w szybkim powrocie pochwy do stanu sprzed ciąży. Mocne mięśnie Kegla to także silniejsze doznania seksualne dla obojga partnerów.

A może ginekologia plastyczna?

Jeśli systematyczne ćwiczenie mięśni Kegla nie przynosi efektów warto zastanowić się nad zabiegami, które oferuje współczesna ginekologia plastyczna. W zależności od skali problemu oraz oczekiwań pacjentki, lekarz wspólnie z nią wybiera metodę zabiegu.

Zwykle paniom z umiarkowanym VRS, proponuje się małoinwazyjny zabieg zwężenia pochwy przy użyciu lasera MonaLisa TouchTM.

W niektórych przypadkach, kiedy uszkodzenia oraz dysfunkcja narządów intymnych jest znaczna, konieczny może okazać się zabieg chirurgiczny.

Rewitalizacja pochwy

Rewitalizacja pochwy przy użyciu lasera MonaLisa TouchTM to najmniej inwazyjny zabieg zwężania pochwy.

Polega on na stymulacji kolagenu w błonie śluzowej pochwy za pomocą specjalnej końcówki lasera. W wyniku zabiegu błona śluzowa pochwy staje się bardziej elastyczna oraz zmniejsza się jej obwód.

Zabieg trwa 5-10 minut i nie wymaga znieczulenia. W uzasadnionych przypadkach zaleca się wykonanie serii 2-3 zabiegów.

Zwężenie wejścia do pochwy

Najbardziej inwazyjną metodą przeciwdziałania VRS jest waginoplastyka. Jest to zabieg chirurgiczny polegający na wycięciu nadmiaru tkanki pochwy, a następnie zszyciu mięśni i śluzówki tak, aby wejście do pochwy miało wielkość i wygląd, zgodny z oczekiwaniami pacjentki. Zabieg zwykle odbywa się w znieczuleniu ogólnym i wymaga hospitalizacji.

Leia também:  Grzybica paznokci u nóg

Zespół rozluźnienia pochwy (VRS) dotyczy najczęściej kobiet po wielokrotnych porodach. Może również pojawić się u kobiet otyłych, intensywnie uprawiających sport oraz w okresie menopauzy. Współczesna ginekologia plastyczna oferuje wiele zabiegów rewitalizacyjnych, które pozwolą Ci odzyskać pewność siebie, poczuć się kobieco i na powrót cieszyć się życiem seksualnym.

Zespół rozluźnienia pochwy (VRS) – zmiany w pochwie po porodzie 

Chcesz dowiedzieć więcej? Zadzwoń: 32 506 57 77

Napisz: [email protected]

Konsultacja merytoryczna:

Zespół rozluźnienia pochwy (VRS) – zmiany w pochwie po porodzie dr n. med. Wojciech Szanecki Ginekolog i położnik, onkolog Od wielu lat zawodowo związany z Kliniką Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum. Starszy asystent w Samodzielnym Publicznym Centralnym Szpitalu Klinicznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Wykładowca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Członek polskich i zagranicznych towarzystw ginekologicznych.

Niedawno urodziłaś? Dowiedz się, jak wrócić do formy!

17 maja 2019

Odkąd zostałaś mamą, twoje życie diametralnie się zmieniło. Myślisz wyłącznie o maleństwie, starając się zapanować nad codziennymi obowiązkami. Oglądasz zdjęcia celebrytek, zastanawiając się, jak udało im się wrócić do formy.

Zespół rozluźnienia pochwy (VRS) – zmiany w pochwie po porodzie

Przecież ty urodziłaś już kilka miesięcy temu, a mimo to wciąż jesteś niezadowolona ze swojego wyglądu. O tym, dlaczego tak się dzieje i jak możesz sobie z tym poradzić, dowiesz się z poniższego artykułu.

Dlaczego po porodzie nie zawsze wszystko wraca do normy?

Okres ciąży i połogu nie jest okresem łatwym dla kobiety. Ciało ciężarnej przechodzi prawdziwą rewolucję! Hormony szaleją, doprowadzając do osłabienia mięśni dna miednicy oraz tkanek krocza. Kobiety rodzące siłami natury dodatkowo narażone są na uszkodzenie okolic intymnych.

Po połogu, czyli okresie obejmującym ok. 6 tygodni po porodzie, ciało kobiety zwykle wraca do stanu sprzed ciąży. W tym czasie macica obkurcza się, hormony osiągają właściwe stężenie, a ewentualne rany po pęknięciu lub nacięciu krocza ulegają zagojeniu. Pochwa również powinna wrócić do swojego pierwotnego rozmiaru. Powinna, jednak nie zawsze tak się dzieje…

Nadwaga, cellulit, rozstępy, VRS …

Mało tego! Problemy zaczynają się nawarstwiać. Kobieta przybiera na wadze, pojawia się cellulit, a skórę pokrywają nieestetyczne rozstępy i blizny. Warto pamiętać, że podczas porodu wejście do pochwy znacznie się rozszerza.

W konsekwencji pojawia się tzw. zespół rozluźnienia pochwy (VRS). Może on być przyczyną wielu przykrych dolegliwości, w tym kłopotów z utrzymaniem moczu, świądu oraz pieczenia okolic intymnych.

Niestety często odbiera też przyjemność z seksu – zarówno kobiecie, jak i jej partnerowi.

Świeżo upieczone mamy nie muszą być jednak skazane na wszystkie te problemy. Istnieją bowiem bardzo skuteczne sposoby na poprawę wyglądu i zdrowia intymnego.

Dolegliwości nie minęły? Oto, co możesz zrobić!

Przede wszystkim trenuj mięśnie Kegla! Im są silniejsze, tym łatwiejszy poród i szybszy powrót do kondycji sprzed ciąży. Co więcej, kobiety z dobrze wyćwiczonymi mięśniami Kegla czerpią większą przyjemność ze zbliżeń. Bywa jednak, że regularne ćwiczenia nie przynoszą zadowalającego rezultatu. Kobieta może wówczas skorzystać ze zdobyczy współczesnej ginekologii.

Rewitalizacja pochwy laserem MonaLisa Touch

To kompleksowy i małoinwazyjny zabieg. Jak działa? Przede wszystkim uelastycznia i nawilża pochwę, znacznie regenerując przy tym okolice intymne. Pod wpływem działania lasera ściany pochwy obkurczają się i wzmacniają. Dzięki czemu znika uczucie rozluźnienia w pochwie oraz kłopoty z utrzymaniem moczu.

Ustępują także inne wspomniane wyżej dolegliwości, w tym uczucie świądu i pieczenia okolic intymnych. Z czasem partnerzy odzyskują również satysfakcję z seksu. Sam zabieg trwa nie więcej niż 5-10 minut, a kobieta nie musi być do niego znieczulana.

Dla zwiększenia efektu w niektórych przypadkach rekomenduje się wykonanie 2-3 serii zabiegu.

Waginoplastyka

Walczyć z VRS można oczywiście również w bardziej inwazyjny sposób, a mianowicie za pomocą tzw. waginoplastyki. Jest to operacja chirurgiczna, podczas której wycina się nadmiar tkanki pochwy, a następnie zszywa mięśnie i śluzówkę – tak, aby pochwa zyskała pożądaną wielkość. Zabieg odbywa się najczęściej w znieczuleniu ogólnym.

Kwas hialuronowy poprawi sprężystość

Kolną skuteczną metodą na poprawę wyglądu miejsc intymnych jest rewitalizacja pochwy kwasem hialuronowym. Związek ten naturalnie występuje w naszym organizmie.

Zapewnia naszej skórze sprężystość i odpowiedni poziom nawilżenia. Regeneruje też uszkodzone tkanki. Kwas hialuronowy wstrzyknięty w wargi sromowe sprawia, że są one wzmocnione, lepiej wypełnione i nawilżone.

W efekcie ustępuje przykre uczucie suchości w pochwie, pieczenia czy swędzenia.

Regeneracja pochwy osoczem bogatpłytkowym

W leczeniu ww. dolegliwości doskonale sprawdza się również zastosowanie osocza bogatopłytkowego. To koncentratu z aktywnych biologicznie płytek krwi oraz komórek macierzystych. Takie osocze ma przede wszystkim właściwości regeneracyjne.

Odbudowuje tkankę oraz śluzówkę pochwy, pobudza fibroblasty do wytwarzania większej ilości kolagenu oraz przyspiesza tworzenie się nowych naczyń krwionośnych. Osocze bogatopłytkowe pozyskiwane jest z krwi pacjenta. Jego wstrzyknięcie jest więc całkowicie bezpieczne i nie wiąże się z rykiem powikłań, np. w postaci reakcji alergicznej.

Rewitalizację osoczem bogatopłytkowym stosuje się w następujących przypadkach:

 • suchość pochwy,
 • suchość i wiotkość skóry okolic intymnych,
 • otarcia i urazy wywołujące częste infekcje intymne,
 • świąd okolic intymnych,
 • ból w trakcie stosunku,
 • blizny po nacięciu krocza i cesarskim cięciu,
 • atrofia błony śluzowej pochwy,
 • atrofia warg sromowych.

Kilka słów o wysiłkowym nietrzymaniu moczu

Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest problemem, którego wstydzi się bardzo wiele kobiet. Objawia się niekontrolowanym wyciekiem moczu z pęcherza moczowego podczas kichania, śmiania się, kaszlu czy wysiłku fizycznego.

Przyczyna tkwi we wspomnianym już osłabieniu mięśni dna miednicy. Jest ono reakcją na występujące w ciele kobiety zmiany hormonalne oraz wynika z rozcięcia się mięśni podczas porodu naturalnego.

Na szczęście współczesna medycyna dysponuje skutecznymi metodami radzenia sobie z wysiłkowym nietrzymaniem moczu.

Sprawdzone sposoby na NTM

Pierwszą z metod jest laserowe leczenie nietrzymania moczu przy pomocy wspomnianego już lasera MonaLisa Touch. Pod wpływem jego działania pochwa obkurcza się, a jej ścianki wzmacniają.

Wzmocnieniu ulegają również powięź wewnątrzmiednicza, ujście cewki moczowej oraz włókna kolagenowe śluzówki. Tym sposobem zmniejsza się kąt nachylenia cewki moczowej, która zaczyna prawidłowo funkcjonować.

W okolicę pęcherza moczowego można też wstrzyknąć specjalną substancję, która ma stanowić podparcie dla cewki moczowej oraz przywrócić jej właściwy kąt nachylenia – zapobiegając tym samym niekontrolowanemu wyciekaniu moczu z pęcherza. Tzw. wstrzyknięcie okołocewkowe jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym dla kobiety.

Pacjentkom z problemem tzw. nadreaktywnego pęcherza, można zaproponować również zabieg wstrzyknięcia toksyny botulinowej. Substancję tę podaje się bezpośrednio do pęcherza moczowego. Ma ona zapobiec nagłym skurczom pęcherza, a co za tym idzie niekontrolowanemu popuszczaniu moczu.

Masz rozstępy, cellulit lub blizny po cesarce? Oto, jak możesz się ich pozbyć!

Cellulit, rozstępy lub blizna po cesarskim cięciu nie pozwalają zapomnieć ci o przebytej ciąży i porodzie? Cienie pod oczami i szara, pokryta niedoskonałościami cera również nie pomagają ci w zaakceptowaniu własnego wyglądu? Mało tego! Odnosisz wrażenie, że przybyło ci lat? Za pogorszeniem twojego wyglądu kryją się zmiany hormonalne, do których doszło w organizmie na przestrzeni tych kilku miesięcy oraz zwyczajne zmęczenie. Na szczęście dzięki medycynie estetycznej, możesz odzyskać dawny blask! Oto 3 zabiegi, dzięki którym odzyskasz urodę.

Endermologia – wyszczupla sylwetkę, zmniejsza cellulit, wygładza skórę

Endermologia jest zabiegiem łączącym w sobie masaż i podciśnienie. Zapewne zastanawiasz się jak przebiega? Najpierw ubierasz specjalny kombinezon, a następnie kładziesz na łóżku i przez kolejne 40 minut po prostu odpoczywasz….

Podczas, gdy ty leżysz sobie spokojnie, najnowszej generacji urządzenie, stopniowo rozmasowuje twoje ciało. Jednocześnie pobudza naturalne procesy w organizmie, rozkładając komórki tłuszczowe i przyspieszając metabolizm.

Oto jak endermologia działa na organizm:

 • wysmukla sylwetkę,
 • oczyszcza z toksyn,
 • zmniejsza cellulit,
 • redukuje tkankę tłuszczową,
 • wygładza i napina skórę,
 • rozluźnia mięśnie,
 • zapobiega zatrzymaniu wody w organizmie.

Dla zwiększenia efektu zaleca się 10-15 zabiegów 2 do 3 razy w tygodniu.

Laser frakcyjny – skuteczny sposób na usunięcie blizn i rozstępów

Tak zwaną laseroterapię frakcyjną uważa się obecnie za najskuteczniejszą metodę usuwania blizn i rozstępów różnego pochodzenia (m.in. blizn potrądzikowych, powstałych po zabiegach chirurgicznych).

Bardzo wąska wiązka lasera działa precyzyjnie na chorą tkankę, docierając do najgłębszych warstw skóry. Pod wpływem działania lasera naskórek oraz skóra właściwa ulegają celowemu uszkodzeniu.

Dzięki temu w organizmie uruchomiony zostaje proces regeneracji i odbudowy tkanek, a także pobudzona produkcja elastyny i kolagenu. W efekcie blizny i rozstępy zaczynają znikać.

GENEO – szybki sposób na poprawę wyglądu skóry twarzy

Wykorzystana w zabiegu GENEO Technologia Microbubble Energy pobudza naturalne mechanizmy organizmu, które odpowiadają za odnowę i regenerację skóry. Efekty widać już po pierwszym, 30-minutowym zabiegu.

Skóra jest wyraźnie dotleniona, rozświetlona i wygładzona. To jednak nie wszystko.

Podczas zabiegu kosmetolog nakłada na skórę twarzy specjalny odżywczy koktajl, który nie tylko nawilża i dotlenia skórę, ale też zmniejsza przebarwienia, wyrówna jej koloryt, a nawet zredukuje zmarszczki.

Chcesz poprawić jakość życia seksualnego? Oto sprawdzone sposoby!

Każda kobieta chce czuć się piękna i czerpać przyjemność z seksu – to zrozumiałe. Pewnie właśnie dlatego panie coraz chętniej korzystają z różnego typu zabiegów, które mają im pomóc w osiąganiu satysfakcji w sferze seksualnej.

Leia também:  Jakie Mieliscie Objawy Wyrostka?

Takim zabiegiem może być tzw. labioplastyka, polegająca na zmianie kształtu warg sromowych. Zdarza się bowiem, że są przerośnięte, asymetryczne lub zdeformowane.

To właśnie labioplastyka jest zabiegiem pozwalającym rozwiązać ten problem.

Sposobem na odzyskanie radości z życia seksualnego może być również powiększenie punktu G. Jak wiadomo to jedno z najbardziej erogennych miejsc w ciele kobiety.

Zabieg ten, zwany „zastrzykiem orgazmu”, a fachowo agumentacją jest przeznaczony dla pań z małym lub słabo uwydatnionym punktem G. Ostrzykując go – specjalnym preparatem z kwasem hialuronowym w składzie – można go skutecznie powiększyć.

Tym samym kobieta ma szansę na osiągnięcie znacznie większej satysfakcji z życia seksualnego.

Rehabilitacja poporodowa – o niej też warto pomyśleć!

Dolegliwości występujące w okresie poporodowym możesz wyeliminować dzięki odpowiednio dobranej fizjoterapii. Proponuje się ją szczególnie młodym mamom, u których doszło do obniżenia narządu rodnego, rozejścia mięśni prostych brzucha albo rozluźnienia blizny po nacięciu krocza lub cesarce. Rehabilitacja poporodowa może również pomóc kobietom mającym problem z nietrzymaniem moczu.

Jesteś młodą mamą? Chciałabyś wrócić do formy sprzed ciąży i znów cieszyć się z życia seksualnego?
Umów się na konsultację ze specjalistą holsäMED

Zadzwoń: 32 506 50 85
Napisz: [email protected]

Konsultacja merytoryczna

Zespół rozluźnienia pochwy (VRS) – zmiany w pochwie po porodzie dr n. med. Marcin Nylec
ginekolog położnikSpecjalista w zakresie ginekologii, ginekologii plastycznej i badań prenatalnych. Asystent w Klinice Endokrynologii Ginekologicznej oraz Klinice Ginekologii, Położnictwa i Patologii Ciąży Centralnego Szpitala Klinicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Członek wielu towarzystw krajowych i zagranicznych m.in. Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, Polskiego Towarzystwa Ginekologii Plastycznej (PTGP), Polskiego Towarzystwa Ginekologii Estetycznej i Rekonstrukcyjnej.  Posiada certyfikat FMF oraz PTG w zakresie badań prenatalnych. 

Wszystko, co powinnaś wiedzieć o swojej pochwie

Bardzo dużo wiemy na temat tego, jak dbać o swoje zęby, włosy, skórę czy paznokcie.

A czy wiemy, jak dbać o… pochwę? Czy zastanawiałaś się kiedyś, jak utrzymać ją w dobrym stanie przez długie lata? Ten damski narząd płciowy, podobnie jak reszta ciała, starzeje się i jest narażony na choroby, urazy i dysfunkcje.

A przecież jest tak ważny – pozwala począć i rodzić dzieci oraz przeżywać przyjemność seksualną. Poza tym pochwa łączy zewnętrzne części kobiecego ciała z jego środkiem, jej stan wpływa więc znacząco na zdrowie całego organizmu.

Pochwa, inaczej mówiąc wagina, to część wewnętrznych kobiecych narządów płciowych. Stanowi drogi rodne, łączące macicę z przedsionkiem pochwy. Ma zazwyczaj długość 6-8 cm. W części środkowej ma około 2-3 cm szerokości i rozszerza się od wejścia w kierunku szyjki macicy.

Jej naturalna szerokość może się jednak bardzo zwiększać, jest bowiem bardzo rozciągliwą częścią ciała. Zapewnia jej to bardzo duże pofałdowanie. Dzięki temu podczas porodu możliwe jest przeciśnięcie się przez nią dziecka.

Ściany pochwy mają z kolei grubość około 3 mm i składają się z 3 warstw: błony zewnętrznej, mięśniowej i śluzowej. Ta ostatnia zmienia się pod wpływem działania hormonów wydzielanych przez jajniki.

Zmniejszona ilość estrogenów sprawia, że błona śluzowa staje się coraz bardziej cienka i krucha. Dolna część waginy u dziewic zakończona jest błoną dziewiczą.

Dodatkowo pochwa jest mało unerwiona. Największe unerwienie znajduje się w przedniej ścianie, a także w okolicy przedsionka i wejścia do pochwy. To tak zwany obszar punktu G, którego stymulacja pozwala kobiecie przeżywać orgazm.

Środowisko pochwy jest mokre i ma kwaśne pH. Przepływa przez nią wydzielina składająca się ze śluzu szyjkowego, komórek złuszczonego nabłonka pochwy i bakterii. Nabłonek zawiera pałeczki kwasu mlekowego, który decyduje o pH wydzieliny (powinno wynosić około 4,5).

Kwaśny odczyn śluzu zapobiega zakażeniom.

Pochwa stanowi więc bardzo ważny kobiecy narząd płciowy, który pełni funkcję rozrodczą i seksualną. To przez nią regularnie, co miesiąc, na zewnątrz wydostaje się krew menstruacyjna.

To dzięki niej możemy odbywać pełny stosunek płciowy, a jej część bierze udział w osiąganiu orgazmu przez kobietę.

To ona wreszcie stanowi kanał, przez który dochodzi do zapłodnienia, a następnie naturalnego porodu.

Zespół rozluźnienia pochwy (VRS) – zmiany w pochwie po porodzie

Pochwie może zagrażać wiele chorób. M.in. infekcje spowodowane zakażeniem bakteryjnym, wirusowym lub grzybicznym, jak również nowotwory. Poza tym wagina narażona jest na urazy mechaniczne.

Zarówno delikatniejsze, takie jak otarcia podczas stosunku płciowego, jak i bardzo poważne, do których dochodzi najczęściej podczas porodów siłami natury.

Dodatkowo, jak cały organizm, również i pochwa się starzeje.

Na co więc powinniśmy zwracać uwagę w jej wyglądzie i funkcjonowaniu? Na pewno na wszelkie upławy o przykrym zapachu i zmienionym kolorze.

Przy grzybicy pojawia się biało-zółtawa, grudkowata wydzielina. Jeżeli występuje infekcja bakteryjna, upławy są bardziej wodniste: przeźroczysto-zółtawe lub zielonkawe, o bardzo specyficznym zapachu. Każde schorzenie pochwy wymaga interwencji ginekologa. Nawet błaha infekcja niesie ryzyko poważnych powikłań – ostrzega ginekolog Tomasz Basta.

Poza tym, niestety, postępujący wraz z wiekiem proces starzenia dotyka całego naszego organizmu, nie omija więc także miejsc intymnych, w tym pochwy. Jej starzenie się to przede wszystkim kwestia zdrowia intymnego, życia seksualnego i komfortu kobiety.

Proces starzenia u każdej kobiety przebiega nieco inaczej. Jest on uwarunkowany nie tylko genetycznie, ale wpływają na niego również przebyte porody naturalne czy aktywność seksualna. Bardzo duże znaczenie na proces starzenia pochwy mają także hormony.

W okresie okołomenopauzalnym spada ilość estrogenów, a wraz z nim obniża się trofizm śluzówki pochwy. To znaczy, że staje się ona bardziej cienka, delikatna i sucha.

Kiedy kobieta wchodzi w okres menopauzy, sytuacja jeszcze bardziej się pogarsza, bo hormony zupełnie zanikają i wtedy bardzo często dochodzi do atrofii, czyli zanikowego zapalenie pochwy. Ścianki pochwy ulegają zwiotczeniu, stają coraz cieńsze i bardziej wrażliwe.

Atrofia sprawia, że pochwa jest bardzo słabo nawilżona, może występować świąd, a przez to większa podatność na urazy i infekcje. Te wszystkie zmiany związane z procesem starzenia mogą być dla kobiety uciążliwe.

Wpływają na znaczne obniżenie jakości współżycia, powodują ból i ogólny dyskomfort, a często są również przyczyną powstawania infekcji – wymienia dr Basta z krakowskiej Intima Clinic.

Oprócz atrofii, to, co może spotkać waginę, to zespół rozluźnienia pochwy (VRS). Jest to dolegliwość, która może wystąpić u kobiet w każdym wieku. Na skutek zmian, które zachodzą w obrębie narządów rodnych, dochodzi do rozciągnięcia więzadeł, powięzi oraz mięśni dna miednicy i poluzowania mięśni pochwy.

Pojawia się wtedy charakterystyczne uczucie “luzu”, szczególnie odczuwalne podczas współżycia (także przez partnera). Jednak VRS wpływa nie tylko na doznania płynące ze zbliżeń, ale także zwiększa ryzyko i częstotliwość występowania infekcji intymnych. Szczególnie narażone na wystąpienie zespołu rozluźnienia pochwy są kobiety, które rodziły siłami natury.

Duży ubytek kolagenu i spadek produkcji estrogenu sprawiają, że objawy VRS pojawiają się także u kobiet w okresie premenopauzalnym (nawet, jeśli nie rodziły). Objawów nie warto bagatelizować, ponieważ z czasem problem może się nasilać.

W zaawansowanym stadium dolegliwościom fizycznym towarzyszą krępujące odgłosy (przypominające oddawanie gazów), a w skrajnych przypadkach możliwe jest wypadnięcie pochwy.

Jak zauważa dr Tomasz Basta osobną grupą problemów związanych z funkcjonowaniem pochwy, obarczone są kobiety, które rodziły siłami natury. W trakcie porodu mocno rozciągają się struktury wieszadłowe pochwy.

U kobiet z małym kanałem rodnym mogą one ulec uszkodzeniu. Może prowadzić to do obniżenia przedniej ściany pochwy, a w przyszłości może również powodować wypadanie pochwy. Poza tym dziecko, przeciskając się przez kanał rodny, oczywiście bardzo mocno poszerza pochwę.

Ona potem częściowo się obkurczy, ale nigdy już sama z siebie nie będzie tak wąska, jak wcześniej. Podczas porodu może dojść również do pęknięcia krocza, nawet wraz z wejściem do pochwy. Źle zszyte i zrośnięte rany bolą lub wywołują gorsze doznania seksualne.

Mogą również przyczyniać się do często nawracających infekcji (jest to spowodowane nadmiernym “otwarciem” pochwy na wnikanie drobnoustrojów z zewnątrz) – wyjaśnia lekarz.

Są również dysfunkcje pochwy związane czysto z seksualnością kobiety. Np. schorzenia takie jak pochwica, która uniemożliwia kobiecie odbywanie stosunków pochwowych.

Polega na tym, że podczas próby penetracji niektóre mięśnie pochwy mimowolnie kurczą się, pochwa się “zamyka” i nie można dostać się do jej wnętrza, a kontynuowanie zbliżenia powoduje bardzo duży dyskomfort i ból u kobiety.

Innym problemem może być osłabienie uwrażliwienia i przewodnictwa w okolicach punktu G, które powoduje, że kobieta traci zdolność przeżywania orgazmu pochwowego. 

Wszystkie te problemy są związane tylko i wyłącznie z działaniem pochwy. Narządu, który mimo tego, że jest ukryty, znacząco wpływa na codzienne kobiece funkcjonowanie. Warto więc przeciwdziałać tym dolegliwościom i je eliminować. Jak to robić dr Tomasz Basta wyjaśni w kolejnej części artykułu.

(ek, mc)

Pochwa po porodzie

Zespół rozluźnienia pochwy (VRS) – zmiany w pochwie po porodzie

Gdy wyczekany potomek jest już na świecie, jego mama często boryka się z przykrymi poporodowymi dolegliwościami. Wśród nich można wymienić ból, pieczenie, zbyt luźną pochwę czy nietrzymanie moczu. Dzieje się tak przede wszystkim po porodach naturalnych i porodach drogami natury. O tym, jak sobie z nimi poradzić rozmawiamy z doktor Beatą Makowską, ginekologiem z kliniki InviMed w Gdyni.

Leia também:  Jakie Są Objawy Palenia Trawki?

Co się dzieje z pochwą w czasie połogu?

Doktor Beata Makowska: Połóg to czas dla pochwy, by dojść do stanu sprzed ciąży. Śluzówka obkurcza się, regenerują się jej mikrourazy, dochodzi do naprawy uszkodzonych w trakcie porodu mięśni dna miednicy oraz, jeżeli było wykonane, goi się nacięcie krocza.

Niestety dość często zdarza się, że pochwa nie obkurczy się należycie i jej ścianki pozostają wiotkie, śluzówka sucha, co może być przyczyną częstszych stanów zapalnych, problemów z nietrzymaniem moczu i brakiem satysfakcji seksualnej u obojga parterów. Wtedy warto rozważyć zabiegi ginekologii estetycznej, których zadaniem będzie rehabilitacja po porodzie.

Czy skutkom porodu można jakoś zapobiec?

W trakcie ciąży powinno się wykonywać ćwiczenia rozciągające tkanki miednicy mniejszej. O tym, jak je wykonywać, można się dowiedzieć podczas zajęć w szkole rodzenia.

Kiedy potrzebne jest nacięcie krocza?

Krocze należy naciąć w momencie, gdy główka przechodzi przez kanał rodny i widać, że skóra pochwy jest bardzo napięta i może dojść do samoistnego pęknięcia skóry krocza, co wiąże się z dużo większymi uszkodzeniami pochwy, krocza i okolicznych tkanek. Nacięcie krocza to zabieg eliminujący niekontrolowane pęknięcia i zwiększający przestrzeń dla rodzącej się główki. Wykonuje się go zwykle u kobiet, które rodzą po raz pierwszy.

Czy po nacięciu krocza można skorzystać z zabiegów ginekologii estetycznej?

Nacięcie krocza nie ma wpływu na podjęcie decyzji o wykonaniu zabiegu ginekologii estetycznej.

Dość często samo nacięcie może mieć takie konsekwencje, których wyeliminowanie będzie wymagało zabiegu ginekologii estetycznej.

Zaznaczam, że choć zabiegi te wpływają na estetykę, zwłaszcza w przypadku rehabilitacji po porodzie, ich najważniejszym celem jest poprawa komfortu intymnego, a czasami wręcz jego odzyskanie.

Czy pochwa może sama wrócić do stanu sprzed porodu?

Jeżeli dziecko było małe, a pacjentka dbała o pochwę w trakcie ciąży, to jest szansa, że w trakcie połogu pochwa sama zregeneruje się do stanu sprzed ciąży. Zwykle niestety pochwa pozostaje szersza niż przed ciążą.

Czy „luźną” pochwę można wyćwiczyć?

Zespół luźniej pochwy jest wskazaniem do wykonywania ćwiczeń mięśni Kegla to bardzo dobra metoda, by pochwa osiągnęła stan sprzed porodu. To, jak szybko odczuje się zmiany, zależy od regularności i intensywności ćwiczeń oraz tego jak duże są zmiany w  tkankach. To sprawa bardzo indywidualna. Niestety u niektórych kobiet same ćwiczenia to może być za mało, by osiągnąć oczekiwany efekt.

Co zrobić, jeśli ćwiczenia mięśni Kegla nie przynoszą efektów?

Najlepiej zgłosić się do kliniki zajmującej się medycyna estetyczną, w InviMed w Gdyni wykonujemy takie zabiegi. Lekarz ginekolog podczas konsultacji zaproponuje zabieg, który będzie najbardziej skuteczny dla danej pacjentki.

Który zabieg może być najskuteczniejszy po porodzie?

Każda z nas jest inna, może mieć inne dolegliwości, poród mógł mieć różny przebieg i różne skutki. O tym, jaki zabieg będzie najbardziej skuteczny, zawsze decyduje lekarz podczas wstępnej konsultacji. Natomiast najczęściej, w przypadku kobiet po porodzie, bardzo skutecznym zabiegiem jest rewitalizacja pochwy laserem Mona Lisa Touch.

Czy zabiegi estetyczne mogą pomóc w nietrzymaniu moczu po porodzie?

Zabieg laserem Mona Lisa Touch jest skuteczny w przypadku zespołu rozluźnienia pochwy, jak również w przypadku problemów z nietrzymaniem moczu. Lekarz ma możliwość doboru odpowiedniej głowicy dla danego schorzenia, jak również dobiera właściwe parametry promienia lasera.

Dlaczego o zabiegach ginekologii estetycznej mówi się, że są „mało inwazyjne”?

Zabieg laserem Mona Lisa Touch jest zabiegiem mało inwazyjnym, ponieważ nie wymaga specjalnego znieczulenia, sali operacyjnej, jest niebolesny i skuteczny, a jednocześnie istnieje bardzo mała szansa wystąpienia powikłań.

Czasami w trakcie zabiegu może pojawić się niewielki dyskomfort. Również po zabiegu pacjentka nie odczuwa dolegliwości bólowych, czasami może się pojawić niewielki świąd pochwy i delikatne upławy.

Jednak zaraz po zabiegu pacjentka może wrócić do normalnego życia.

A zabieg Vaginal Narrower?

Zakładanie nici Vaginal Narrower to zabieg bardziej inwazyjny. Konieczne jest znieczulenie miejscowe lub ogólne. Dochodzi do przerwania ciągłości tkanek. W organizmie pozostaje ciało obce (nić). Rekonwalescencja trwa kilka dni, mogą pojawić się komplikacje w postaci krwiaka, stanu zapalnego lub bólu.

Jakie objawy po zabiegach ginekologii estetycznej powinny niepokoić?

Jeżeli po zabiegu ginekologii estetycznej pojawi się ból, duże upławy, świąd pochwy, podwyższona temperatura, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Jak szybko po zabiegu estetycznym można rozpocząć współżycie?

Po zabiegu laserem Mona Lisa Touch zaleca się tygodniową wstrzemięźliwość płciową, tyle zajmuje proces gojenia. W przypadku innych zabiegów na przykład zakładania nici Vaginal Narrower okres rekonwalescencji trwa co najmniej 2 tygodnie, zależy od indywidualnej zdolności regeneracji tkanek pacjentki jak również od tego, czy nie dochodzą jakieś komplikacje.

Dlaczego warto skorzystać z zabiegów ginekologii estetycznej w InviMed w Gdyni?

W klinikach InviMed zabiegi ginekologii estetycznej wykonuje wykwalifikowany personel, który stale podnosi swoje kwalifikacje i jest na bieżąco z wiedzą medyczną. Zabiegi wykonywane się nowoczesnym sprzętem. Do tego InviMed Gdynia jest niewielką kliniką – zapewniamy anonimowość, intymność i życzliwą atmosferę.

 • Dziękujemy za rozmowę!
 • __
 • Więcej informacji na temat zabiegów ginekologii estetycznej prowadzonych w klinice InviMed w Gdyni przeczytasz na stronie: Ginekologia estetyczna w InviMed Gdynia.
 • ***

Dr n. med. Beata Makowska

Ginekolog-położnik z wieloletnim doświadczeniem, ekspert w dziedzinie leczenia niepłodności i ginekologii estetycznej, lekarka prowadząca pary w klinice InviMed w Gdyni. Członkini Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego (PTG).

Laserowa rehabilitacja poporodowa (Blog)

Zmiany zachodzące w organizmie świeżo upieczonej mamy kojarzą się głównie z szybką utratą kilogramów, a co za tym idzie zmniejszeniem się wymiarów brzucha, problemem z obkurczaniem skóry i rozstępami. Mało mówi się natomiast o problemach ze znacznym rozluźnieniem pochwy i warg sromowych, powstających na skutek porodu siłami natury.

Podczas ciąży i porodu w organizmie przyszłej mamy dochodzi do wielu zmian zarówno widocznych, np. powiększenie obwodu brzucha, jak i niewidocznych, związanych z procesami metabolicznymi.

Z kolei połóg jest okresem, w którym wszystko powraca do normy.

Podczas rodzenia silami natury pochwa rozciąga się, ale zazwyczaj powraca do stanu poprzedniego po około 3 tygodniach, natomiast wejście do pochwy zazwyczaj pozostaje bardziej swobodne.

Zwężanie pochwy laserem – znajdź klinikę

Niestety ilość porodów naturalnych wpływa na co raz to większe rozluźnienie się ścian pochwy. Zdarza się również, że już po pierwszym urodzeniu dziecka pozostanie znaczące rozluźnienie jej tkanek i pojawienia się objawów tzw. Zespołu Rozluźnienia Pochwy (ang.

VRS – Vaginal Relaxation Syndrome), do których należą suchość w pochwie, ból przy stosunku, brak odczuwania przyjemności ze współżycia seksualnego, a nawet nietrzymanie moczu.

Według Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologii Estetycznej i Rekonstrukcyjnej aż 43-88% kobiet, z co najmniej jednym porodem w wywiadzie, cierpi z powodu obniżenia jakości życia seksualnego z powodu rozluźnienia pochwy, a jedynie 14-20% z nich zgłasza ten fakt ginekologowi.

Zastosowanie lasera w rehabilitacji pochwy po porodzie

Do niedawna najpopularniejszą metodą radzenia sobie z problemami nadmiernego rozciągnięcia pochwy i mięśni dna macicy były ćwiczenia zaprojektowane przez Kegla.

Warto zwrócić uwagę, że według badań opublikowanych w czasopiśmie Międzynarodowego Towarzystwa Uroginekologów, aż 20-40% lekarzy specjalistów w zakresie ginekologii uznaje je za nieskuteczne. Ostatecznością były zabiegi chirurgiczne.

Aktualnie co raz większym zainteresowaniem cieszy się zastosowanie laserowego nieinwazyjnego obkurczania pochwy i sromu jako rehabilitacji poporodowej.

Najczęściej stosowanymi laserami są MonaLisa Touch™ oraz Laser Er-YAG Fotona. Ich działanie związane jest z wykorzystaniem fotoenergii cieplnej do wytworzenia mikrourazów w pochwie i sromie, czemu nie towarzyszy krwawienie.

Prowadzi to do pobudzenia komórek – fibroblastów, które syntetyzują nowe włókna kolagenowe, podczas gdy stare, na skutek działania temperatury, ulegają skurczeniu. Dochodzi do regeneracji oraz poprawy elastyczności i napięcia tkanek.

Ponadto procesy te sprzyjają odbudowie błony śluzowej i poprawie nawilżenia pochwy.

Sam zabieg jest minimalnie inwazyjny i polega na wprowadzeniu do pochwy, w pozycji ginekologicznej, specjalnej głowicy ze skanerem i wysłaniu energii lasera do tkanek, która dobierana jest indywidualnie do potrzeb pacjentki. Wykonywany jest ambulatoryjnie i nie wymaga hospitalizacji.

Jest również niebolesny, a co za tym idzie niewymagający znieczulenia, a pacjentki zazwyczaj opisują uczucie przyjemnego ciepła, bardzo rzadko delikatne pieczenie. Całość procedury trwa 10-30 minut w zależności od zastosowanego lasera. Kolejnym plusem tej metody jest krótki okres rekonwalescencji.

Do codziennych czynności można wrócić już zaraz po zabiegu, natomiast należy zachować wstrzemięźliwość seksualną przez 3-7 dni. Całkowite efekty widoczne są już po miesiącu – pochwa ma lepsze nawilżenie, wargi sromowe stają się mniejsze, ale co najważniejsze obserwowany jest wzrost odczuwania przyjemności ze współżycia.

U zdecydowanej większości kobiet wystarczy tylko jeden zabieg, a efekty utrzymują się przez wiele lat lub do kolejnego porodu. Jeśli jest konieczność zabieg można powtórzyć 2-4 razy w odstępach 4 tygodniowych.

Koszty laserowej rewitalizacji pochwy i sromu wahają się od 1 500 zł w Olsztynie do 3 000 zł w Warszawie. Zabieg jest nierefundowany przez NFZ.Źródła:

Paszkowski T., Skrzypulec-Plinta V., Barwijuk A., Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologii Estetycznej i Rekonstrukcyjnej w sprawie nowoczesnych metod terapii w przypadkach zespołu rozluźnienia pochwy

Zwężanie pochwy laserem

– sprawdź ceny w 42 klinikach!

Oceń artykuł: 4.5/5 (opinie 8)

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*