Woreczek żółciowy – jak żyć z kamieniami w woreczku, kiedy go usunąć i jaką dietę stosować?

https://dietetycy.org.pl/zywienie-kamicy-zolciowej/

Zabieg usunięcia woreczka żółciowego jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych. Przeprowadzany laparoskopowo czy klasycznie, nadal wiąże się z koniecznością zachowania odpowiedniej diety przez pewien czas po operacji. Stanowi ona jeden z kluczowych czynników szybkiego i pozbawionego powikłań powrotu do pełni zdrowia. Z tego artykułu dowiesz się co nieco o pęcherzyku żółciowym (jego roli w trawieniu tłuszczów oraz powodach do usunięcia), a także poznasz podstawowe zasady diety po cholecystektomii, które produkty można jeść, a jakie wykluczyć. Samodzielne układanie diety ułatwi przedstawiony na końcu artykułu jednodniowy jadłospis.

Jaką rolę pełni woreczek żółciowy?

Woreczek żółciowy to potoczna nazwa pęcherzyka żółciowego. Do jego zadań należy magazynowanie i zagęszczanie żółci, która jest wytwarzana przez komórki wątroby. Pełni ona ważną rolę w trakcie trawienia tłuszczów w przewodzie pokarmowym.

Wydzielana do dwunastnicy aktywuje enzymy trzustkowe uczestniczące w trawieniu pokarmu, a także rozpuszcza i emulguje duże cząsteczki tłuszczów na mniejsze, co ułatwia późniejsze ich wchłanianie. Ilość wydzielanej żółci zależy od tego jak dużo tłuszczu spożyjemy.

Im jest go więcej w naszej diecie, tym intensywniejsze będzie wytwarzanie żółci [3, 4].

Przyczyny usunięcia woreczka żółciowego

Najczęstszą przyczyną usunięcia woreczka żółciowego jest kamica pęcherzyka żółciowego. Charakteryzuje ją powstawanie złogów o różnych kształtach i wielkościach, w wyniku wystąpienia nieprawidłowego składu żółci.

Podziału kamieni żółciowych można dokonać na podstawie ich budowy chemicznej i tak wyróżnia się: kamienie cholesterolowe, kamienie barwnikowe lub kamienie o strukturze mieszanej. Co ciekawe, wśród złogów barwnikowych wyróżnia się np.

kamienie brązowe i czarne, gdzie złogi brązowe są charakterystyczne dla mieszkańców Azji, natomiast kamienie czarne występują najczęściej u osób dotkniętych chorobami hemolitycznymi lub marskością wątroby [2, 5].

Kamica żółciowa najczęściej przebiega bezobjawowo. W populacji zachodniej dotyka ona ok. 15-20% ludzi i występuje 3-4 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Zazwyczaj stwierdza się ją u osób po 40 roku życia, a częstość jej wystąpienia zwiększa się z wiekiem. Wśród chorych powyżej 65 lat dotyka co 2-3 osoby [5].

Charakterystycznym objawem kamicy woreczka żółciowego jest kolka żółciowa, znana również pod nazwą kolki wątrobowej.

Wówczas pojawia się bardzo silny i stały ból w środkowym nadbrzuszu a także w okolicy za mostkiem oraz poniżej prawego łuku żebrowego, dość często promieniujący w kierunku pleców i prawego barku.

Oprócz kolki żółciowej może pojawić się także wzdęcie brzucha, nudności i wymioty. Występowanie bólu ma miejsce najczęściej po spożyciu określonych posiłków, może być również wywołany wysiłkiem fizycznym lub silnym stresem [1, 5].

Woreczek żółciowy – jak żyć z kamieniami w woreczku, kiedy go usunąć i jaką dietę stosować?

© pattarawit / 123RF

Wystąpienie objawów wiąże się z koniecznością usunięcia pęcherzyka żółciowego. Zabieg ten nosi nazwę cholecystektomii.

To jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych na świecie. Istnieją dwie metody, za pomocą których dochodzi do usunięcia woreczka.

Pierwszy z nich to laparoskopia, natomiast drugim jest metoda otwarta (klasyczna)[5].

Co zwiększa ryzyko wystąpienia kamicy żółciowej?

Tabela 1. Czynniki ryzyka wystąpienia kamicy żółciowej.

Woreczek żółciowy – jak żyć z kamieniami w woreczku, kiedy go usunąć i jaką dietę stosować?

Źródło: [6]

Jak wspomniano, miejsce pochodzenia ogrywa znaczną rolę w występowaniu kamicy żółciowej. Najczęściej jest stwierdzana w krajach rozwiniętych zachodniego świata. Częściej występuje u kobiet i wzrasta wraz z wiekiem. Historia rodziny i czynniki genetyczne zwiększają częstotliwość jej występowania prawie 5-krotnie [6].

Do czynników, na które mamy wpływ należy otyłość. Kamica żółciowa dotyczy zwłaszcza otyłości brzusznej i występuje u co najmniej 25% osób z chorobliwą otyłością.

Zarówno zespół metaboliczny jak cukrzyca i dyslipidemia bezpośrednio łączą się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju kamieni. Szybka utrata masy ciała może spowodować powstawanie złogów, które najczęściej nie wywołają objawów choroby.

Dieta bogata w cukier, słodycze, miód i zbyt małą ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych będzie skutkowała spadkiem ilości lecytyny w żółci, a więc tym samym gorszym rozpuszczaniem cholesterolu w żółci.

Zbyt niska ilość błonnika pokarmowego zaburzy sprawne obkurczanie się woreczka żółciowego. W zaawansowanej marskości wątroby ryzyko wystąpienia choroby to 25-30% [1, 6].

Dlaczego należy stosować dietę po wycięciu woreczka żółciowego?

Brak woreczka żółciowego utrudnia trawienie tłuszczów. Usunięcie magazynu żółci uniemożliwia szybkie dostarczenie odpowiedniej objętości żółci do dwunastnicy w momencie spożycia większej ilości tłuszczów.

W związku z tym, zanim organizm przyzwyczai się do spływania żółci przewodami żółciowymi bezpośrednio z wątroby do dwunastnicy, należy utrzymywać właściwą dietę.

Poza tym samo usunięcie woreczka nie cofnie innych zmian zachodzących podczas trwania kamicy takich jak: uszkodzenie wątroby, zmiany w trzustce czy zaburzenia ruchowe dróg żółciowych.

Odpowiednia dieta pozwoli jednak na przystosowanie się organizmu do zaistniałej, nowej sytuacji i zmniejszenie komplikacji oraz niepożądanych objawów ze strony przewodu pokarmowego. Przestrzeganie diety jest wskazane przez okres kilkunastu tygodni a w niektórych przypadkach nawet do końca życia [3, 5].

Główne założenia diety

Po wycięciu woreczka żółciowego i pooperacyjnej płynnej diecie należy zacząć włączać dietę łatwostrawną niskotłuszczową oraz ograniczyć produkty bogate w błonnik. Ilość tłuszczu w diecie powinna wynosić 30-50 g/dobę. Należy wykluczyć produkty powodujące nasilenie dolegliwości. Zaleca się spożywanie 5-6 posiłków dziennie [1, 5].

Co można jeść?

 • Potrawy gotowanie, gotowanie na parze lub duszone bez dodatku tłuszczu,
 • posiłki o odpowiedniej temperaturze – nie za zimne ani za ciepłe,
 • mleko i przetwory mleczne niskotłuszczowe – mleko, jogurt 1,5-0,5% tłuszczu, chudy twaróg,
 • pieczywo – chleb pszenny, bułki pszenne,
 • warzywa bogate w betakaroten – marchew, natka pietruszki,
 • inne warzywa (gotowane i rozdrobnione) – ziemniaki gotowane lub puree, dynia, cukinia, pietruszka, seler, pomidory bez skórki,
 • owoce – jagodowe, winogrona bez pestek (w postaci przecierów), banany, brzoskwinie, morele, cytrusowe, jabłka pieczone, gotowane,
 • mięsa – drobiowe, indyk, gotowane, chuda szynka, chuda cielęcina, pulpety,
 • ryby – dorsz, sola, mintaj, morszczuk, sandacz,
 • zupy – rosół jarski, jarzynowe, ziemniaczane, krupnik, mleczne, przetarte owocowe,
 • białko jaja,
 • kasza manna, jęczmienna, ryż, makaron nitki,
 • kisiele, budynie, galaretki owocowe,
 • łagodne przyprawy – sok z cytryny, natka pietruszki, koperek, majeranek, cynamon, melisa, rzeżucha, wanilia,
 • napoje – słaba herbata, słaba kawa, herbata owocowa, ziołowa , soki owocowo-warzywne, napoje mleczno-owocowe, mleczno-warzywne, wody niegazowane [1, 5].

Woreczek żółciowy – jak żyć z kamieniami w woreczku, kiedy go usunąć i jaką dietę stosować?

© Marilyn Barbone / 123RF

Jakie produkty należy wykluczyć?

 • produkty smażone, pieczone z dodatkiem tłuszczu,
 • produkty bogate w tłuszcz – smalec, słonina, boczek, margaryny twarde, tłuste mięsa (wieprzowina, flaki, wątroba, baranina), tłuste ryby (łosoś, śledzie, sardynki), orzechy,
 • oleje w ograniczonych ilościach – słonecznikowy, rzepakowy (bezerukowy), oliwa z oliwek, masło,
 • produkty zawierające znaczną ilość błonnika nierozpuszczalnego, np. produkty gruboziarniste, pieczywo razowe, otręby pszenne, surowe warzywa,
 • warzywa wzdymające – rośliny strączkowe, kapusta, pory, cebula, czosnek, pory,
 • warzywa – ogórki, rzodkiewka, rzepa, kalarepa, fasola szparagowa, groszek zielony,
 • owoce – gruszki, daktyle, czereśnie,
 • przyprawy – pieprz, papryka ostra, chili, curry, ziele angielskie, liść laurowy, gorczyca, gałka muszkatołowa, musztarda, ocet,
 • produkty zawierającego kwas szczawiowy, np. szpinak, szczaw, rabarbar,
 • produkty typu fast food – pizza, frytki, chipsy,
 • desery – torty, tłuste ciasta, czekolada, batony, lody,
 • potrawy tłuste, ostre, pikantne, marynaty i konserwy, potrawy wędzone,
 • żółtko jaja [1, 3, 5].

Jak długo stosować dietę?

W zależności od stanu zdrowia dietę stosuje się przez okres kilku do kilkunastu tygodni, a w niektórych przypadkach do końca życia. Gdy stan jest dobry, po czasowym stosowaniu diety jadłospis rozszerza się, zazwyczaj zachowując produkty niskotłuszczowe lub jedynie zasady zdrowego żywienia [3, 5].

Leia também:  Kiedy Objawy Po Kontakcie Z Koronawirusem?

Przykładowy jadłospis

Woreczek żółciowy – jak żyć z kamieniami w woreczku, kiedy go usunąć i jaką dietę stosować?

Woreczek żółciowy – jak żyć z kamieniami w woreczku, kiedy go usunąć i jaką dietę stosować?

Woreczek żółciowy – jak żyć z kamieniami w woreczku, kiedy go usunąć i jaką dietę stosować?

Źródło: Opracowanie własne na podstawie [1, 5].

Bibliografia

[1] Ciborowska, H. i Rudnicka, A. (2014). Dietetyka. Żywienie Zdrowego i chorego człowieka (wyd. IV). Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL.[2] Czerwaty, M., & Głuszek, S. (2006). Inflammatory reaction assessement in patients after laparoscopic cholecystectomy. Videosurgery and Other Miniinvasive Techniques, 1(1), 23-32.

[3] Dieta po usunięciu pęcherzyka. Pobrano z http://www.woreczekzolciowy.pl[4] Krauss, H., Gibas-Dorna, M. i Korek, E. (2019). Fizjologia układu pokarmowego. Hormonalna kontrola pobierania pokarmu. W: M. Grzymisławski (red.), Dietetyka kliniczna (wyd. 1, s. 1-38). Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie.[5] Minasiewicz, R., Urban, J., Szałkowski, Z. i Kukowska, D. (2016). Ocena jakości życia pacjentów po usunięciu pęcherzyka żółciowego metodą klasyczną lub laparoskopową. Zeszyty naukowe Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży, 64, 47-71.[6] Stinton, L. M., & Shaffer, E. A. (2012). Epidemiology of gallbladder disease: cholelithiasis and cancer. Gut and liver, 6(2), 172–187.

Woreczek żółciowy – gdzie się znajduje i jaką pełni funkcję? Jak go leczyć?

Woreczek żółciowy to potoczna nazwa pęcherzyka żółciowego. Jego rola to magazynowanie żółci, którą produkuje wątroba. Kiedy spożywa się posiłek, pęcherzyk żółciowy uwalnia żółć do dwunastnicy. Zadaniem żółci jest wsparcie procesu trawienia i rozkładanie tłuszczy na łatwiej przyswajalne przez organizm cząsteczki.

Spis treści

Jeżeli woreczek żółciowy przestanie prawidłowo pracować, mogą pojawić się dolegliwości bólowe, kamienie żółciowe, a nawet zapalenie pęcherzyka żółciowego.

Gdzie jest woreczek żółciowy?

Woreczek żółciowy znajduje się na wysokości dziewiątego i dziesiątego żebra. Jest umiejscowiony w dolnej części wątroby, po prawej stronie. Połączony jest za pomocą dróg żółciowych z dwunastnicą. Ma około 10 cm i swoim kształtem przypomina gruszkę. Magazynuje żółć, którą produkuje wątroba.

Na dobę powstaje około 1 litr żółci, natomiast sam pęcherzyk ma pojemność około 60 ml. Specjalny mięsień w wyniku kurczenia się pozwala pęcherzykowi żółciowemu opróżnić się z żółci. Żółć płynie przewodami żółciowymi do dwunastnicy i tam wspomaga proces trawienia.

Jeżeli woreczek żółciowy działa prawidłowo, to nie odczuwa się bólu ani żadnych dolegliwości z jego strony.

Jakie objawy daje woreczek żółciowy?

Wyróżnić należy kilka najczęstszych schorzeń woreczka żółciowego. Są to:

 • kamica pęcherzyka żółciowego,
 • zapalenie woreczka żółciowego,
 • nowotwór.

Kamica żółciowa jest spowodowana złogami cholesterolu, które wytrącają się z żółci. Sprawiają one, że żółć ma problem z odpływem do dwunastnicy i gromadzi się w woreczku żółciowym.

Kiedy zaczyna pęcznieć, jego ścianki działają drażniąco na zakończenia nerwowe znajdujące się w otrzewnej. Taka sytuacja daje objawy silnego bólu brzucha. Jeżeli pojawią się takie objawy bólowe, to trzeba niezwłocznie udać się do lekarza.

Kamica żółciowa, która nie będzie leczona, może stać się powodem powstania zapalenia pęcherzyka żółciowego.

Zapalenie woreczka żółciowego rozwija się wtedy, gdy przez dłuższy czas istnieje niedrożność przewodów żółciowych spowodowana złogami czy też kamieniami żółciowymi. Dochodzi do uszkodzenia błony śluzowej pęcherzyka. Dochodzi do infekcji bakteryjnej, obrzęku i stanu zapalnego. Może dojść także do nagromadzenia się ropy.

Głównym objawem zapalenia woreczka żółciowego jest silny ból, który pacjent odczuwa z prawej strony pod żebrami. Ból jest długotrwały i nie przechodzi przez długi czas, nawet przez kilka godzin. Pacjent cierpiący na zapalenie pęcherzyka żółciowego może mieć gorączkę, a także czuć się osłabiony, odczuwać nudności i wymioty.

Nie powinno się lekceważyć zapalenia woreczka żółciowego, bo może ono wywołać poważne następstwa, takie jak przedostanie się żółci z pęcherzyka żółciowego do jamy brzusznej. Konieczna jest wizyta u lekarza, który oceni, jak bardzo poważny jest stan pacjenta i zdecyduje, czy wystarczy leczenie farmakologiczne, czy konieczne będzie wykonanie zabiegu chirurgicznego.

Jeśli mamy do czynienia z przewlekłym zapaleniem woreczka żółciowego, to chory/chora może odczuwać:

 • ból o zmiennym nasileniu,
 • częste odbijanie się,
 • niesmak w ustach,
 • wzdęcia brzucha.

Ból i gorsze samopoczucie mogą nasilać się, gdy chory stresuje się, ma temperaturę lub spotka go nadmierny wysiłek fizyczny. Objawy mogą zostać też spotęgowane przez niewłaściwą dietę, np. tłuste i smażone potrawy, spożywanie tłustej śmietany czy ciast z dużą ilością kremu.

Najrzadszą dolegliwością, na jaką zapada chory woreczek żółciowy, jest jego nowotwór. Może zostać spowodowany nieleczoną kamicą żółciową lub przewlekłym stanem zapalnym pęcherzyka żółciowego.

Jak leczyć woreczek żółciowy?

W przypadku, gdy stan pacjenta nie jest poważny, można zastosować leczenie farmakologiczne woreczka żółciowego. Najczęściej podaje się dożylnie leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, rozkurczowe, a także antybiotyki. Pacjent musi przestrzegać zalecanej lekkostrawnej diety.

W sytuacji, kiedy zdiagnozowane zostanie ostre zapalenie woreczka żółciowego, konieczne jest przeprowadzenie operacji polegającej na usunięciu pęcherzyka żółciowego. Można przeprowadzić ją tradycyjnie, poprzez rozcięcie powłoki brzucha, lub metodą laparoskopową – za pośrednictwem kilku małych nacięć w brzuchu i z pomocą kamery laparoskopowej.

Jaką dietę stosować przy chorym woreczku żółciowym?

Dieta na woreczek żółciowy powinna być łatwa do strawienia, ponadto należy ograniczyć spożycie tłuszczu. Można spożywać niewielką ilość olei roślinnych np. oliwy z oliwek, oleju rzepakowego czy lnianego. Konieczna jest rezygnacja ze smalcu, boczku i słoniny. Zaleca się spożywanie gotowanych warzyw i owoców.

Proces obróbki termicznej sprawia, że zmniejsza się zawartość witamin w tych produktach, dlatego zalecana jest ich dodatkowa suplementacja. Nie należy spożywać tłustych produktów, które mogą powodować skurcze pęcherzyka żółciowego, np. potraw smażonych, tłustych mięs, a także żółtek jaj.

Trzeba też ograniczyć spożycie cukru i słodyczy.

Najpopularniejsze preparaty na wątrobę i drogi żółciowe | Allecco.pl

Większości z nas od czasu do czasu doskwierają problemy z trawieniem. Warto zregenerować wątrobę i wspomóc jej pracę. Jakie substancje i jakie leki na wątrobę mogą w tym pomóc? Jak zapobiegać powstawaniu kamieni żółciowych? Jakie zioła na wątrobę są skuteczne? Radzi ekspert allecco.pl.

Wątroba jest największym gruczołem w naszym ciele. Pełni wiele ważnych funkcji, dzięki którym możemy prawidłowo trawić pokarm i neutralizować wszelkiego rodzaju toksyny. Jedynym z jej podstawowych zadań jest metabolizowanie cukrów, tłuszczy i białek. Przekształca różne substancje w taką postać, którą nasz organizm może wykorzystać. 

Wątroba magazynuje m.in. wiele witamin i żelazo. Wytwarza też żółć, która następnie transportowana jest drogami żółciowymi do przewodu pokarmowego. Żółć jest potrzebna do trawienia tłuszczów, wpływa na wchłanianie witamin i reguluje pracę jelit. 

Jeśli organizm funkcjonuje prawidłowo, substancje które wchodzą w skład żółci są w niej rozpuszczone i następnie usuwane z przewodu pokarmowego. Czasem jednak dochodzi do jej zagęszczenia i substancje te wytrącają się w postaci tzw. kamieni żółciowych. Tak zaczyna rozwijać się kamica żółciowa.

Jej głównym objawem są pojawiające się z różną częstotliwością napady kolki żółciowej. Chory odczuwa wtedy bardzo silny, ostry ból w górnej części brzucha. Jest to spowodowane zatorowaniem przewodu żółciowego przez takie właśnie kamienie żółciowe.

Warto więc zawczasu zadbać o drogi żółciowe, aby nie doszło do rozwoju kamicy.

Co ciekawe, wątroba nie jest unerwiona czuciowo, co oznacza że nie boli. Tylko przy gwałtownym zatruciu toksynami lub lekami możemy odczuwać ból.

Jakie substancje i leki na wątrobę i woreczek żółciowy wspomogą ich pracę?

Najcenniejszym składnikiem karczocha jest cynaryna. Zwiększa ona wytwarzanie żółci i ułatwia jej transport. Działa też ochronnie na komórki wątroby. Obniża poziom cholesterolu, a zawarta w karczochu inulina reguluje poziom cukru we krwi.

Leia também:  Jakie Są Pierwsze Objawy Zapłodnienia?

Dzięki tym właściwościom, karczoch bardzo dobrze radzi sobie przy niestrawności, a także stanach zapalnych wątroby i dróg żółciowych. Jest też polecany osobom, które mają kamienie żółciowe, dzięki działaniu żółciotwórczemu i żółciopędnemu. Karczoch pobudza trawienie i pomaga oczyścić nasz organizm. Leki na wątrobę bez recepty zawierające karczoch to np.

Cynarex  i Cynacholin. Popularny suplement na wątrobę Verdin complexx również ma w składzie m.in. wyciąg z karczocha.

Ostropest plamisty zawiera sylimarynę, która wykazuje silne działanie ochronne na komórki wątroby. Chroni je przed działaniem substancji toksycznych, regeneruje, a poza tym działa również przeciwzapalnie. Popularne tabletki na wątrobę z ostropestem to Sylimarol. Mniej znany jest Silimax i Legalon.

Zioła na wątrobę i woreczek żółciowy powinny być stosowane przez dłuższy czas, minimum miesiąc, aby były skuteczne. Dzienna, zalecana dawka sylimaryny mieści się w zakresie 200-400 mg.

Ostropest plamisty jest szczególnie zalecany po uszkodzeniach wątroby, spowodowanych różnymi toksynami lub alkoholem, a także przy stanach zapalnych tego narządu.

Rzodkiew czarna – działa żółciopędnie

Korzeń rzodkwi czarnej silnie pobudza wydzielanie i transport żółci. Zwiększa dzięki temu wytwarzanie soków trawiennych i pobudza perystaltykę jelit. Leki na wątrobę zawierające rzodkiew czarną to znany Raphacholin C i Raphacholin Forte. Są one skuteczne przy niestrawności i takich dolegliwościach trawiennych jak nudności, zaparcia, wzdęcia czy odbijanie.

Suplement na wątrobę z ornityną to popularny Hepatil. Substancja ta znajduje się też w takich preparatach jak Hepaslimin i Proliver. Ornityna wspomaga usuwanie amoniaku z organizmu, dzięki czemu przyspiesza procesy odtruwania. Regeneruje również uszkodzone komórki wątroby.

Wymienione tabletki na wątrobę można zastosować, jeśli chcemy wspomóc jej pracę, a także uzupełniająco przy chorobach tego narządu, aby przyspieszyć jego odbudowę.

Hepaslimin i Proliver zawierają, oprócz ornityny, wyciągi ziołowe z cykorii, karczocha, a ten pierwszy także z ostrokrzewu paragwajskiego i ostryżu długiego (czyli kurkumy).

Ta ostatnia zwiększa wydzielanie żółci i poprawia jej przepływ w drogach żółciowych. Cykoria również działa korzystnie na nasze trawienie i reguluje pracę jelit.

Typowe leki osłonowe na wątrobę, takie jak Essentiale Forte lub Esseliv Forte, zawierają w składzie właśnie fosfolipidy. Substancje te znajdują się naturalnie w błonie komórkowej, także w wątrobie.

Tabletki na wątrobę z fosfolipidami pomogą więc uzupełnić ich ubytki i przyspieszą regenerację tego narządu. Czynniki, które mogą uszkadzać wątrobę to m.in. alkohol i leki. Również ciężkostrawna dieta na dłuższą metę stanowi duże obciążenie dla wątroby.

Fosfolipidy działają także na woreczek żółciowy. Poprawiając rozpuszczalność cholesterolu w żółci, zmniejszają ryzyko wytrącenia się kamieni żółciowych. Wymienione leki osłonowe mają więc zastosowanie również przy takim schorzeniu jak kamica żółciowa.

Należy pamiętać, aby wymienione leki osłonowe na wątrobę stosować dłuższy czas, minimum 3 miesiące. Krótki okres leczenia może nie przynieść oczekiwanych rezultatów.

Hymekromon to pochodna kumaryny, znajdująca się w leku Cholestil Max. Zwiększa wytwarzanie żółci w wątrobie i działa rozkurczowo na drogi żółciowe. Zmniejsza więc ryzyko, że wytrącą się kamienie w woreczku żółciowym.

Może być z powodzeniem stosowany przy skurczach dróg żółciowych, odczuwanych jako ból pod żebrami z prawej strony. Wiele osób myli go z bólem wątroby, ale jak już było wspomniane na początku, wątroba poza szczególnymi sytuacjami nie boli.

Lek ten zalecany jest również wtedy, gdy pojawiła się kamica żółciowa.

To, co jemy i jak jemy, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Błędy żywieniowe, szczególnie jeśli trwają wiele lat, zaburzają pracę naszych organów i mogą prowadzić do zmian w ich budowie.

Dieta na wątrobę, podobnie jak dieta na woreczek żółciowy, obejmuje regularne posiłki, spożywane w spokoju, bez pośpiechu. Zaleca się jeść częściej i mniej niż rzadziej, ale za to w dużych ilościach.

Dla naszej wątroby, jak i całego układu pokarmowego, lepiej kiedy posiłki są lekkostrawne – potrawy smażone wymagają od układu trawiennego intensywnej pracy.

Dobrze byłoby również ograniczyć ilość spożywanego tłustego nabiału, wysoko przetworzonej żywności, a także tłuszczów zwierzęcych, takich jak smalec czy boczek i zastąpić je olejem rzepakowym, słonecznikowym lub oliwą z oliwek. Ostre przyprawy, duża ilość soli, słodycze i alkohol również obciążają nadmiernie wątrobę.

Stosowanie się do tych zasad, łącznie z zadbaniem o regularną aktywność fizyczną, stanowi podstawę dbania o dobry stan naszej wątroby, woreczka żółciowego, a także całego organizmu.

Zastanawiając się, jakie leki na wątrobę bez recepty wybrać, lub jakie zioła na wątrobę i woreczek żółciowy będą dla nas najlepsze, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na nasze dolegliwości. Jeśli dotyczy nas typowa niestrawność, czyli nieprzyjemne uczucie w górnej części brzucha, wzdęcia, zgaga lub nudności, warto sięgnąć po Raphacholin C lub Cynarex.

Jeśli natomiast szukamy preparatu, który pomoże nam zregenerować uszkodzoną wątrobę, dobrym wyborem będzie Essentiale Forte lub inny lek z fosfolipidami. Przy kamicy żółciowej i skurczach ze strony dróg żółciowych, można skorzystać z preparatu Cholestil Max.

Pamiętajmy jednak, że podstawą dbania o naszą wątrobę jest odpowiednia dieta i zdrowy tryb życia.

Kiedy ból brzucha to atak woreczka żółciowego

Żółć to płyn produkowany przez wątrobę, niezbędny do trawienia tłuszczów. Jego magazynem w organizmie jest pęcherzyk żółciowy, czyli popularny „woreczek”.

Kiedy płyn staje się zbyt zagęszczony, to w pęcherzyku powstają kamienie, ograniczające przepływ żółci przez częściowe lub całkowite zamknięcie dróg żółciowych, powodując ból oraz stan zapalny.

Właśnie dlatego kamicę żółciową potocznie nazywa się “kamieniami w woreczku”.

Objawy kamicy żółciowej

Bardzo często kamica żółciowa przebiega bezobjawowo przez wiele lat, a pierwsze dolegliwości pacjent odczuwa dopiero przy jej powikłaniach i są to zwykle objawy typowe dla niestrawności, takie jak zgaga, wzdęcia i brak apetytu.

Bardzo charakterystyczny symptom powikłań choroby to tzw. kolka żółciowa. Jest to nagły, silny ból w nadbrzuszu, zwykle promieniujący do klatki piersiowej, obojczyków i szyi.

Zazwyczaj trwa około kilku godzin, a później stopniowo ustępuje. Pojawia się zwykle po spożyciu tłustego, smażonego posiłku, lecz zdarza się również, że chory ma atak w sytuacjach silnego wzburzenia czy stresu.

Kolce żółciowej towarzyszą często nudności i wymioty.

Kto jest narażony na kamicę żółciową?

Szczególnie narażone na kamicę żółciową są kobiety ze względu na duże zmiany hormonalne, które przechodzą podczas menopauzy czy ciąży, oraz osoby w podeszłym wieku.

Do innych czynników ryzyka choroby należą:

 • otyłość,
 • nagły spadek masy ciała, np. w wyniku drastycznej diety,
 • przyjmowane leki: hormonalna terapia zastępcza (HTZ), antykoncepcja hormonalna, niektóre leki obniżające cholesterol, np. fenofibrat,
 • schorzenia dróg żółciowych i wątroby, cukrzyca, choroba Leśniowskiego-Crohna, niedokrwistość hemolityczna,
 • wysoki cholesterol,
 • złe nawyki żywieniowe.

Jak leczyć kamicę żółciową?

Najlepiej udać się do lekarza pierwszego kontaktu, gdy pojawiają się niepokojące nas objawy. Lekarz może wypisać skierowanie na USG jamy brzusznej i na podstawie wyniku potwierdzić lub wykluczyć kamicę żółciową.

W przypadku niewielkich dolegliwości i kamieni o małych rozmiarach, stosuje się leczenie farmakologiczne z wykorzystaniem leków dostępnych na receptę, m.in. kwasem ursodeoksycholowym (np. Proursan, Ursofalk) przez okres od pół roku do 2 lat. Alternatywę stanowi tzw. litotrypsja, polegająca na rozkruszaniu kamieni falą ultradźwiękową.

Kiedy złogi są dużej wielkości, a objawy częste i silne, wykonuje się cholecystektomię, czyli chirurgiczne usunięcie pęcherzyka żółciowego.

Leia também:  Jakie Są Objawy Przy Tasiemcu?

Co robić podczas ataku kolki żółciowej?

Podczas ataku kolki, należy powstrzymać się od spożywania posiłków, a w razie wymiotów uzupełniać płyny oraz spożywać elektrolity (np. Dicoflor Elektrolity, Orsalit).

W celu złagodzenia dolegliwości można zastosować dostępne bez recepty leki przeciwbólowe (np. Ibuprom, Apap) i rozkurczowe (np. Buscopan Forte, NO-SPA).

Kiedy należy natychmiast zgłosić się do lekarza z kolką żółciową?

 • ból trwa powyżej kilku godzin od zjedzenia ostatniego posiłku, nasila się lub utrudnia oddychanie,
 • pojawiają się dreszcze, gorączka, gwałtowne wymioty,
 • następuje zażółcenie skóry i białkówek oczu.

Powyższe objawy świadczą o występowaniu infekcji i sugerują stan zapalny pęcherzyka, dróg żółciowych lub trzustki, bądź żółtaczkę mechaniczną.

Jak zapobiegać objawom kamicy żółciowej?

Ponieważ objawy kamicy żółciowej mogą nawracać, korzystna dla opanowania choroby będzie zmiana stylu życia.

Dokładniej – stosowanie lekkostrawnej diety wątrobowej, polegającej na znacznym ograniczeniu spożywanego tłuszczu, unikaniu smażenia oraz eliminacji alkoholu.

Nie można zapomnieć także o regularnej aktywności fizycznej, która pomoże w uzyskaniu i utrzymaniu prawidłowej masy ciała.

Można również rozważyć stosowanie leków bez recepty i suplementów o działaniu wspomagającym pracę wątroby i pęcherzyka żółciowego:

 • fosfolipidy, np. Essentiale Forte, Esseliv Forte,
 • ostropest plamisty (Silybum marianum), np. Sylimarol,
 • wyciąg z karczocha (Cynara scolimus), np. Cynarex,
 • wyciąg wodny z ziela dziurawca (Hyperici herba), np. Zielnik Apteczny Dziurawiec Fix,
 • witamina C, np. Vitaminum C Teva, Acerola Plus.

Polub nasz profil

Dieta po usunięciu pęcherzyka żółciowego

Nie ukrywam, że głównym powodem, dla którego ten wpis powstaje jest operacja znajomej. Sądzę jednak, że z racji na częstość występowania kamicy żółciowej, zainteresować mogę tym tematem więcej osób.

Uznajmy również, że jest to mój osobisty wkład w udowodnienie, że dietetyka jest nauką z dziedzin medycznych, a nie rolniczych. Dieta po usunięciu pęcherzyka żółciowego jest niezmiernie ważna.

Bo też i zła dieta jest jedną z przyczyn, dla których trzeba go usunąć.

Co to jest ten pęcherzyk żółciowy?

Pęcherzyk żółciowy to magazyn żółci (takiej dobrej, nie tej złośliwej). Umiejscowiony jest z prawej strony jamy brzusznej, pod wątrobą.

Wątroba produkuje żółć, a gdy nie jest ona akurat potrzebna do trawienia, jest ona zagęszczana i przetrzymywana w pęcherzyku żółciowym.

Gdy w naszej dwunastnicy (pierwszym odcinku jelita cienkiego, tuż za żołądkiem) pojawi się jedzenie, zostaje ona wydzielana.

Znaczenie żółci:

 • umożliwia trawienie tłuszczy,
 • umożliwia wchłanianie witamin A, D, E oraz K,
 • zmienia pH w jelitach dzięki czemu wpływa na proces trawienia,
 • za jej pomocą wydalamy z organizmu nadmiar cholesterolu, kwasów żółciowych, produktów metabolizmu leków, i niektórych toksyn.

Dlaczego usuwamy pęcherzyk żółciowy?

Najczęstszym wskazaniem do usunięcia pęcherzyka żółciowego (tzw. cholecystektomii) jest kamica żółciowa czyli obecność złogów żółciowych (potocznie nazywanych kamieniami) w pęchrzyku. Przyczyny powstawania złogów są różne, sprzyja im z całą pewnością nieprawidłowa dieta, otyłość, cukrzyca, choroby tarczycy, choroby wątroby, ciąża, niektóre leki.

Kamica żółciowa to problem bardzo powszechny, szacuje się, że dotyka co piątego mieszkańca Europy zachodniej. Częściej chorują kobiety. Wycięcie pęcherzyka może zostać wykonane metodą laparoskopową lub klasycznej operacji, o metodzie decyduje lekarz.

Ponieważ jest to zabieg chirurgiczny, tak jak każdy obciążony jest pewnym ryzykiem powikłań, jednak nie jest ono duże. Bezpośrednio po zabiegu mogą pojawić się bóle, nudności, wzdęcia i zaparcia. Bardzo ważne jest aby po zabiegu przestrzegać odpowiedniej diety.

  Do tej pory żółć była magazynowana przez pęcherzyk żółciowy i uwalniana do dwunastnicy podczas każdego posiłku by umożliwić trawienie tłuszczów. Teraz, po operacji nie ma zbiornika, który regulował by jej ilość.

Organizm musi zatem zaadaptować się do tego stanu, co początkowo może nastręczać pewne trudności.

 • Najważniejszym zaleceniem jest ograniczenie tłuszczu, zwłaszcza zwierzęcego.
 • Dieta powinna być lekkostrawna, łagodna dla układu pokarmowego.
 • W ciągu dnia powinno zjadać się 4-6 niewielkich objętościowo posiłków, w regularnych odstępach czasu.
 • Należy wyeliminować produkty wzdymające, ostre, długo zalegające w żołądku.
 • Ogranicza się także zawartość błonnika (na początku unikamy warzyw surowych, lepsze są gotowane).
 • Tłuszcze w diecie powinny pochodzić z olejów roślinnych, siemienia lnianego i chudego lub półtłustego nabiału. 

Należy zrezygnować z tłustych  wędlin, kiełbas, produktów przetworzonych, konserwantów, wszelkiego rodzaju używek tj. papierosy, kawa, alkohol.

Posiłki powinny być przygotowywane przy użyciu takich technik jak gotowanie, gotowanie na parze, duszenie. Można też grillować potrawy na grillu elektrycznym bądź patelni teflonowej, bez użycia dodatkowego tłuszczu.

Dozwolone tłuszcze  należy dodawać do potraw już po obróbce termicznej. Szczegółowy spis produktów zalecanych i niewskazanych w diecie znajduje się w poniższej tabeli.

Ważny podkreślenia jest fakt, że nie ma precyzyjnych wskazań co do okresu stosowania diety. U każdego należy to rozważać indywidualnie i sprawdzać tolerancję poszczególnych potraw.

U niektórych osób możliwe jest rozszerzanie diety kilka miesięcy po zabiegu, u innych może być konieczne stosowanie jej już na stałe.

Produkty zalecane i przeciwwskazane na diecie lekkostrawnej, niskotłuszczowej po cholecystektomii:

Produkty Zalecane Zalecane w umiarkowanych ilościach Niezalecane
Produkty mleczne Mleko, kefiry, jogurty (0,5-1,5% tłuszczu), maślanka 0,5%, twaróg chudy Mleko 2% tłuszczu, twaróg półtłusty Pełnotłuste mleko, mleko skondensowane, śmietana,  twaróg pełnotłusty, sery żółte, topione, pleśniowe
Pieczywo Chleb pszenny, jasny, czerstwy, bułki, pieczywo półcukiernicze, biszkopty na białkach, sucharki Pieczywo drożdżowe- cukiernicze, chleb graham Chleb świeży, żytni, razowy, pieczywo chrupkie, pieczywo cukiernicze z tłuszczem
Dodatki skrobiowe Kasza manna, jęczmienna, jaglana, kuskus, ryż, ziemniaki, makaron bezjajeczny Grube kasze, makarony pełnoziarniste, ryż brązowy – w zależności od tolerancji, przy czym generalnie są one wskazane jeżeli pacjent je toleruje Kluski francuskie, kluski kładzione
Mięso, wędliny Cielęcina, młoda wołowina, królik, indyk, kurczak, chude wędliny drobiowe Wołowina, schab, serca, płuca Wieprzowina, gęsi, kaczka, dziczyzna, baranina, flaki, wątróbka, kiełbasy, pasztety, tłuste wędliny
Ryby Dorsz, pstrąg, sola, mintaj, halibut biały, morszczuk, sandacz, flądra, okoń, lin Karp, leszcz, makrela Węgorz, łosoś, śledzie, halibut niebieski, sardynka
Zupy i sosy Buliony warzywne, jarzynowa, ziemniaczana, krupnik
Sosy łagodne, jogurtowe, warzywne, na mące i mleku
Chudy rosół Tłuste, zawiesiste, na wywarach mięsnych, grzybowych, kostkach rosołowych
Sosy ostre, chrzanowe, musztardowe, śmietanowe
Tłuszcze Oleje roślinne: słonecznikowy, sojowy, rzepakowy, oliwa, masło, margaryny miękkie Smalec, słonina, margaryny twarde, tłuszcze kuchenne
Warzywa Młode i soczyste: marchew, dynia, kabaczek, pietruszka, seler, pomidory bez skórki Warzywa kapustne, czosnek, cebula, por, suche nasiona roślin strączkowych, ogórki, brukiew, rzodkiewka, rzepa, kalarepa, fasolka szparagowa, szczaw, szpinak, rabarbar
Owoce Dojrzałe, soczyste, jagodowe, brzoskwinie, morele, jabłka pieczone, banany Kiwi, melon, wiśnie, śliwki Gruszki, daktyle, czereśnie, figi, owoce marynowane, kandyzowane
Desery Kisiele, budynie, galaretki, kompoty, bezy, suflety Ciastka z małą ilością tłuszczu i jaj Tłuste ciasta, torty, czekolada, batony, lody, chałwa,
Przyprawy Łagodne, sok z cytryny, pietruszka, koperek, melisa, cynamon, majeranek, wanilia, Ocet winny, papryka słodka, bazylia, tymianek, kminek, estragon Ostre, ocet ,pieprz, papryka ostra, chilli, curry, mustarda, liść laurowy, gałka muszkatołowa
Napoje Herbaty ziołowe, owocowe, Słaba herbata, soki owocowe, warzywne Kakao, czekolada, kawa, mocna herbata, napoje gazowane

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*