
Strona główna » Porady dietetyka – propozycje suplementów » Zatrzymanie wody w organizmie
Data dodania: 17-11-2018 Czujesz to znowu? Jakbyś puchła, nie możesz zdjąć pierścionków po nocy? Wydaje Ci się, że wszystko powoduje, że rośniesz w oczach, a razem z tym rośnie obrzęk? Większość kobiet zmaga się z powszechnym problemem, jakim jest zatrzymanie wody w organizmie. Jest jednak parę sposobów, parę składników, które możemy włączyć w swoje codzienne życie, żeby pozbyć się nadmiaru wody z organizmu. Jest to stan, najczęściej objawiający się obrzękiem, w różnych częściach ciała, spowodowany różnymi czynnikami. Pierwszym z takich powodów mogą być estrogeny. Większość z nas zauważa, wyraźne wahania swojej wagi w zależności od dnia cyklu, przed okresem „nabieramy” wody. Spowodowane jest to właśnie, wyżej wspomnianymi estrogenami, których poziom zwiększa się przed miesiączką. Obrzęki ustępują naturalnie po miesiączce. Stan obrzęku jednak może się utrzymywać u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną, ze względu na zawarte estrogeny w lekach.
Prolaktyna jest hormonem, którego ilość często zwiększa, gdy nasz organizm zgromadził nadmiar toksyn, daje to sygnał dla organizmu, że należy wodę zatrzymywać. Przyczyn wysokiej prolaktyny może być kilka, warto swoje wyniki skonsultować ze specjalistą.
Zaburzona praca tarczycy powoduje ogromne problemy z metabolizmem. Zatrzymanie wody to także jeden z objawów problemów z tarczycą. Dodatkowa suplementacja i zwrócenie uwagi na dietę u osób chorujących na tarczycę powinno pomóc.
Kolejnym dosyć częstym powodem obrzęków, jest zła dieta. Nadmierna ilość produktów przetworzonych, a co za tym idzie bogatych w sól, uniemożliwia usuwanie płynów z organizmu. Nasze ciało puchnie, od nadmiaru soli, a my czujemy się coraz gorzej.
A co kiedy, jemy dobrze, nie stosujemy antykoncepcji hormonalnej, a dalej wydaje nam się, jakbyśmy zbierały wodę garściami? Przyczyna może być bardzo prosta. Sprawdź, ile wody pijesz? Większość moich pacjentek pije za mało.
Zapominamy pić albo pijemy kawę tylko. Tak czy siak, brak wody powoduje, że organizm chroniąc się przed nadmierną utratą wody, zaczyna ją gromadzić.
Do tego dołóżmy brak aktywności fizycznej albo niska, spowolnione krążenie i przepis na obrzęki murowany.
Po pierwsze przejrzyj swoją szafkę kuchenną, lodówkę, przyprawy, przetwory mięsne itp. Przeczytaj każdą etykietę pod kątem zawartości soli. Gwarantuje Ci, że otrzeźwi Cię to na tyle, że zaczniesz zwracać uwagę na sól dodawaną do przetworzonej żywności. Ze szczególną uwagą należy spojrzeć na wędliny, sery, sery smakowe, gotowe sosy, przetwory rybne. Pamiętaj,że chleb to też może być kopalnią soli. Ogranicz koniecznie wszystkie te produkty, a najlepiej całkowicie wyeliminuj wszystkie gotowe, przetworzone produkty. Jak przyprawiasz swoje dania, dodawaj ziół, pieprzu, ale nie soli, czy gotowych mieszanek. Warto też wzbogacić swoją dietę o warzywa i owoce. Wiesz, że w ciągu dnia powinieneś zjeść 6-9 porcji warzyw dziennie. 1 porcja to tyle ile mieści się w dłoni. Warto więc dodawać większe ilości warzyw, najlepiej świeżych, do każdego posiłku.
Co jeszcze możemy zrobić? Przede wszystkim napary ziołowe. Te, które będą najlepiej działały to koper włoski, herbata z pokrzywy, skrzypu, czarnego bzu. A także z mniszka i krwawnika.
Warto działać wielokierunkowo i sięgnąć po suplementy, które pomogą nam się pozbyć nadmiaru wody z organizmu. Często nabieranie wody towarzyszy niedoborom witaminy B6. Warto więc zastanowić się nad suplementacją, na przykład produktem NOW FOODS, gdzie witamina jest w postaci 5 fosforanu pirydoksalu.
Now Foods P-5-P, 50 mg, 90 kapsułek wegańskich
Kolejnym suplementem zasługującym na naszą uwagę, jest spirulina. Ta organiczna, pozwala nam oczyścić organizm z toksyn, uzupełnia niedobory pierwiastków śladowych.
NOW FOODS Spirulina Certified Organic 500mg – 200 tabletek
Niedobory potasu, to także może być powód, który będzie odpowiedzialny za nasz dyskomfort i zbieranie wody w organizmie. Warto więc zbadać, czy to nie on jest powodem, twoich obrzęków. A jeśli tak to sięgnąć po odpowiednią suplementację. Na przykład produktem now foods, gdzie potas znajdziemy w formie proszku.
NOW FOODS Potassium Citrate Pure Powder – 340g
Podsumowując, jeśli zauważysz u siebie zatrzymywanie wody w organiźmie, najlepiej zwiększ ilość wypitej wody, ogranicz produkty przetworzone i skontaktuj się ze specjalistą, żeby wykluczyć problemy hormonalne, niedobory. Dobrze też jak wykonasz badania i pod to ustalisz suplementację niezbędnymi produktami.
Skorzystaj ze zniżki:
Autor:
Martyna Wiśniewska, dietetyk kliniczny i doktorantka specjalizująca się w chorobach jelit. W swojej pracy naukowej zajmuje się leczeniem chorób stresozależnych przy pomocy odpowiedniej diety i świadomości ciała. W swojej praktyce dietetycznej podkreśla, że najważniejsze jest całościowe spojrzenie na pacjenta. Przede wszystkim stara się by pożywienie stało się lekarstwem. Jako dietetyk pomaga w dietoterapii klinincznej, pomaga nie tylko schudnąć, ale i poczuć się lepiej w swoim ciele. W gabinecie przyjmuje pacjentów którym pomaga w: w leczeniu chorób dietozależnych jak cukrzyca, insulinooporność, nadciśnienie, otyłość, miażdżyc, w terapii alergii i nietolerancji pokarmowych w dietoterapii chorób takich jak celiakia, choroba Hashimoto, Leśniowskiego-Crohna, Reumatoidalnym Zapaleniu Stawów, choroby tarczycy. Pacjenci, którzy cierpią na zaburzenia odżywiania, depresję, problemy ze snem, mają problem z przewlekłym stresem lub po prostu chcieliby mieć więcej siły w życiu, mogą liczyć na fachową pomóc Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady dietetyka – propozycje suplementów
6,00 zł48,00 zł24,90 zł83,00 zł38,90 zł18,00 zł23,00 zł37,00 zł22,00 zł32,90 zł22,90 zł28,00 zł94,00 zł66,00 zł49,00 zł34,00 zł34,00 zł44,90 zł39,90 zł44,00 zł55,00 zł72,00 zł22,00 zł53,90 zł34,90 zł
Jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu?
Nadmiar wody w organizmie to problem występujący głównie u kobiet. Nieprawidłowa dieta, zmiany hormonalne w trakcie cyklu miesiączkowego oraz odmienny niż u mężczyzn rozkład tkanki tłuszczowej sprawiają, że panie częściej skarżą się na uciążliwe obrzęki. Gromadzenie wody w organizmie pojawia się najczęściej tuż przed miesiączką i zależne jest głównie od zmian hormonalnych. To, jak pozbyć się wody z organizmu, w dużej mierze zależy także od diety.
Poziom nawodnienia może ulegać wahaniom i zależy od prowadzonego trybu życia oraz stanu zdrowia. Nadmiar wody w organizmie często powoduje nieprzyjemne dolegliwości – uczucie obrzmienia, opuchnięcia nóg, twarzy i prowadzi do gorszego samopoczucia.
Poziom wody w organizmie jest zróżnicowany i zależy od wieku i płci. Niemowlęta i dzieci mają wyższy poziom aniżeli osoby w sile wieku, najniższy jest natomiast u osób w wieku podeszłym. Ciało osoby dorosłej składa się w 65 proc. z wody. U kobiet poziom nawodnienia jest niższy ze względu na większą ilość tkanki tłuszczowej aniżeli u mężczyzn.
Gospodarka wodna organizmu zawsze powinna pozostawać w równowadze, to znaczy ilość wody dostarczonej musi być równa ilości wody wydalonej. Za utrzymanie stałej objętości wody w komórkach odpowiedzialne są jony sodu i potasu. W przypadku dostarczania zbyt dużych ilości sodu z pożywieniem dochodzi do zatrzymania wody w organizmie.
Jakie zmiany zachodzą w czasie menopauzy?
Nadmiar wody w organizmie – przyczyny
Do czynników, które mogą zaburzać równowagę gospodarki wodnej i być przyczyną zatrzymywania wody w organizmie należą:
- naturalne zmiany hormonalne u kobiet podczas cyklu miesięcznego – uczucie nabrzmienia przed wystąpieniem miesiączki;
- nieprawidłowa dieta – zbyt mała ilość białka (woda nie zostaje związana i przenika z naczyń krwionośnych do otaczających tkanek), zbyt duża podaż sodu, który zatrzymuje wodę w komórkach;
- zbyt małe ilości wypijanej wody – powoduje to zmniejszone jej wydalanie, a organizm „przechodzi na tryb oszczędzania” i gromadzi wodę;
- zaburzenia pracy wątroby, serca, tarczycy, nerek, alergie;
- przyjmowane leki w chorobach przewlekłych (kortykosteroidy, niesteroidowe leki przeciwzapalne), źle dobrane środki antykoncepcyjne;
- pora roku, temperatura otoczenia – wysoka temperatura ogranicza wydalanie wody; szczególnie okres letni to czas występowania obrzęków, gdyż organizm automatycznie przestawia się na „tryb oszczędzania wody”;
- siedzący tryb życia, mała aktywność fizyczna spowalnia przepływ krwi, a nadmiar wody zatrzymuje się w tkankach.
Jakie są objawy zatrzymywania wody w organizmie?
Objawy wskazujące na zwiększone gromadzenie wody w organizmie są niezależne od przyczyny i objawiają się najczęściej jako:
- obrzęki dłoni, obrzęki nóg i kostek,
- opuchlizna twarzy,
- uczucie obrzmienia całego ciała,
- przyrost masy ciała nawet do 3 kg, szczególnie tuż przed miesiączką, w okresie napięcia przedmiesiączkowego,
- uczucie ciężkości nóg,
- ogólne złe samopoczucie,
- bóle głowy.
Jak pozbyć się wody z organizmu?
Ograniczenie spożycia wody nie jest rozwiązaniem na usunięcie jej nadmiaru. Wręcz przeciwnie, konieczne jest zapewnienie odpowiedniego poziomu nawodnienia i jest to najskuteczniejszy sposób na pozbycie się tego właśnie problemu. Jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu? Pomocne będzie wprowadzenie poniższych zaleceń:
- dostarczanie wody na poziomie 1,5–2 litrów na dobę, najlepiej o niskiej zawartości sodu (szczególnie przed miesiączką), nawadnianie organizmu wodą z dodatkiem świeżo wyciśniętego soku z cytryny – takie połączenie oczyszcza organizm z toksyn, przyspiesza metabolizm i działa moczopędnie;
- odpowiednio zbilansowana dieta z ograniczoną podażą sodu i zwiększoną podażą potasu;
- unikanie alkoholu – nadużywanie alkoholu powoduje odwodnienie, a następnie organizm przestawia się na „tryb oszczędzania wody” i jej gromadzenia;
- właściwie dobrane suplementy diety – środki te działają moczopędnie, regulują bilans wodny organizmu, a składnikami są rośliny zielarskie; jednocześnie warto wprowadzić suplementację preparatami witaminowo-mineralnymi (A, C, B12, wapń);
- w przypadku stosowania terapii hormonalnej konieczne jest upewnienie się, że jest ona odpowiednio dopasowana;
- spożywanie soku z żurawiny i surówki z kapusty – zatem warto uwzględnić te produkty w codziennym menu;
- dbanie o odpowiednią ilość snu i wypoczynku, zwiększenie aktywności fizycznej – pobudzi to krążenie krwi.
Usuwanie nadmiaru wody z organizmu – dieta
Jak stworzyć dietę, która pozwoli usunąć nadmiar wody z organizmu? Wystarczy w swoim codziennym jadłospisie wprowadzić kilka zmian, zwiększyć ilość pewnych produktów, a innych ograniczyć.
- Dieta na nadmiar wody w organizmie powinna obfitować w produkty o dużej zawartości potasu – antagonisty sodu. Lista takich produktów jest bardzo długa, a dodatkową ich zaletą jest to, że przy znacznej ilości potasu artykuły te dostarczają niewiele sodu. Są to: soja, soczewica, groch, bób, morele suszone, banany, otręby pszenne, orzechy pistacjowe, rodzynki suszone, pestki dyni, nasiona słonecznika, kasza gryczana, ziemniaki, brukselka, brokuły, awokado, pietruszka, pomidory, sok i koncentrat pomidorowy.
- Owoce i warzywa powinny stanowić stały element diety, są niskokaloryczne i zawierają wodę, zatem wspomagają nawodnienie organizmu. Zaleca się wzbogacenie diety o owoce, których skład w dużym procencie to woda (arbuz, truskawki, czereśnie, melony, grejpfruty, ananas) oraz warzywa (ogórek, pomidor, korzeń i natka pietruszki, seler, seler naciowy).
- W diecie, która ma przeciwdziałać zatrzymywaniu wody w organizmie konieczne jest ograniczenie spożycia produktów o wysokiej zawartości sodu, np. wędlin i podrobów, śledzi solonych, oliwek marynowanych, płatków kukurydzianych, sera typu feta, serów żółtych, ketchupu.
- By usunąć nadmiar wody z organizmu, należy bezwzględnie wyeliminować słone przekąski (orzeszki solone, chipsy, krakersy, paluszki, chrupki, dania typu fast food) i pozbyć się nawyku dosalania. W zamian za to zaleca się zwiększenie ilości przypraw ziołowych, takich jak pietruszka, pieprz, słodka papryka, majeranek, lubczyk, oregano, bazylia, rozmaryn, a także cynamon, świeży imbir.
- Należy wybierać żywność jak najmniej przetworzoną i unikać produktów o długiej przydatności do spożycia (wędlin, wyrobów garmażeryjnych, gotowych dań), ponieważ produkty te zawierają znaczne ilości soli, a także glutaminian sodu (szeroko stosowany wzmacniacz smaku).
- Zioła, takie jak mniszek lekarski, pokrzywa, skrzyp polny, żurawina, krwawnik, borówka brusznica, morwa biała, kwiat czarnego bzu, nawłoć, brzoza brodawkowata, zielona herbata działają delikatnie moczopędnie. Stosowanie naparów z tych roślin ułatwi usuwanie nadmiaru wody z organizmu. Zioła te są dodatkowo naturalną terapią antyoksydacyjną dla organizmu.
Bibliografia:
- Thor P., Podstawy patofizjologii człowieka, Wydanie 4. Wydawnictwo Vesalius, Kraków 2009.
Jak oceniasz artykuł?
Średnia: 4 (5) Zostaw swoją ocenę.
Dziękujemy!
Czytaj również
Objawy poszczególnych infekcji intymnych są do siebie zbliżone, jednak można wyodrębnić kilka cech charakterystycznych.
Zakażenie pochwy może przebiegać bezobjawowo. Wystąpienie określonych dolegliwości pomaga rozpoznać rodzaj infekcji.
Jak pozbyć się wody z organizmu?
Temat zatrzymywania wody w organizmie nie jest nowy i powraca jak bumerang, zwłaszcza w sezonie letnim, gdy rośnie presja na zrzucanie nadmiarowych kilogramów i poprawę sylwetki przed tzw. sezonem plażowym. Brzmi to jednak, jak kolejny chwyt marketingowy.
Czy tak jest rzeczywiście? Odpowiednie stężenie wody w organizmie jest niezwykle istotne dla naszego zdrowia, bez niej nie zachodziłaby większość ważnych procesów metabolicznych. Może się jednak zdarzyć, że nasz organizm zacznie gromadzić zbyt dużo wody, co wskazuje na zaburzenia jej transportu w organizmie.
Zatem zatrzymywanie wody to jak najbardziej realny problem, jednak nie należy się łudzić, że jakikolwiek suplement go rozwiąże.
ZOBACZ TEŻ: Czy warto pić wodę z cytryną?
Objawy zatrzymywania wody w organizmie
Typowym objawem, który wskazuje na problem retencji wody są nawracające obrzęki kończyn, szczególnie dłoni oraz okolicy kostek. W wyniku zaburzeń w transporcie wody w organizmie nadmiar wody gromadzi się w tkankach miękkich.
Wraz z tymi obrzękami może się pojawić także opuchlizna wokół oczu, a u kobiet w różnych fazach cyklu również w okolicy piersi. Osoby zmagające się z tym problemem skarżą się na ciągłe uczucie zmęczenia i osłabienie, ciężkość nóg, kłopoty z koncentracją i bóle głowy niewiadomego pochodzenia.
Naturalną konsekwencją gromadzenia się wody jest zauważalny wzrost masy ciała, który nie ma związku z przyrostem tkanki tłuszczowej.
Zatrzymywanie wody w organizmie – co jest przyczyną?
Przyczyny nadmiernego gromadzenia się wody w naszym organizmie mogą mieć różne źródło, jednak najczęściej ma to związek z niedostatecznym nawadnianiem. Pijąc zbyt mało wody doprowadzamy do odwodnienia organizmu, przed którym ten próbuje się bronić, gromadząc wodę w tkankach podskórnych.
Dużą rolę w tym mechanizmie odgrywa hormon antydiuretyczny – wazopresyna, która zwiększa gęstość moczu i poziom wchłaniania zwrotnego wody z naczyń krwionośnych. Dlatego tak ważne jest regularne spożywanie płynów w ciągu dnia. Zaleca się, by każdego dnia wypijać przynajmniej dwa litry wody.
Warto jednak pamiętać, że nadużywanie alkoholu sprzyja przenikaniu wody do tkanek, zatem warto go ograniczyć lub całkowicie z niego zrezygnować.
Zdarza się, że przyczyną są nasze błędy dietetyczne. Nadmierne spożycie sodu zaburza gospodarkę wodną organizmu, a to zdarza się często, ponieważ nadal spożywamy zbyt dużo soli.
Zgodnie z aktualnymi wytycznymi WHO powinniśmy spożywać około 5 gramów soli dziennie, jednak większość z nas przekracza tę dawkę, gdyż sól znajduje się w każdym rodzaju żywności, zwłaszcza tej wysoko przetworzonej.
Innym powodem mogą być zbyt restrykcyjne diety odchudzające, ubogie w białko i inne składniki odżywcze, jak również nieregularne spożywanie posiłków i szeroko pojęta, źle zbilansowana dieta. Warto też krytycznym okiem spojrzeć na swój styl życia. Niska aktywność fizyczna, narażenie na stres, zaburzenia snu – to wszystko spowalnia nasz metabolizm i sprzyja zastojom wody.
U kobiet problem zatrzymywania wody w organizmie może być związany ze zmianami cyklu. Obrzęki i uczucie ciężkości narastają przed okresem, czyli w momencie, gdy poziom estrogenu jest podwyższony.
Kobiety, które zdecydowały się na stosowanie antykoncepcji hormonalnej, również mogą zmagać się z nadmiarem wody w organizmie. Ponadto inne leki mogą doprowadzić do nasilenia tego problemu m.in.
niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) czy kortykosteroidy.
ZOBACZ TEŻ: Dieta OXY – czy jest skuteczna?
Nadmiar wody w organizmie – jak się go pozbyć?
Aby pozbyć się nadmiaru wody z organizmu konieczne jest wprowadzenie kilku istotnych zmian w swoim stylu życia. Podstawą jest regularne i konsekwentne nawadnianie organizmu.
Zaleca się, by każdego dnia wypijać około 2 litry wody mineralnej o niskiej zawartości sodu, a w miesiącach letnich, gdy temperatury są wysokie, nawet 3-4 litry. Wodę należy pić powoli i małymi łyczkami.
Jeżeli nie przepadamy za zwykłą wodą, pomocne mogą się okazać napary ziołowe.
Najbardziej skuteczne w walce z retencją wody będą zioła o działaniu moczopędnym, takie jak: pokrzywa zwyczajna (Pokrzywa Apteo Natura, Pokrzywa Fix, Pokrzywa liść), mniszek lekarski (Mniszek korzeń herbatka ziołowa, Mniszek lekarski Zielnik Świata), koper włoski (Koper włoski Dr Vita, Koper Włoski Fix, Koper Włoski Rodzina Zdrowia), skrzyp polny (Skrzyp Fix, Ziele Skrzypu).
Napary z tych ziół wspomagają pracę układu moczowego, przy okazji stanowiąc skuteczny element profilaktyki przeciwko chorobom tego układu. Wyciągi roślinne usprawniające wydalanie nadmiaru wody z organizmu dostępne są również w tabletkach (np. Hydrominum, Dehydravet Slim, Hydrofem).
Przyjmujesz leki i nie wiesz, czy możesz je stosować z suplementami? Sprawdź bazę interakcji na KtoMaLek.pl, dzięki której dowiesz się, które preparaty możesz bezpiecznie łączyć.
Zmiany powinny objąć także sposób żywienia. Z naszego jadłospisu powinny bezpowrotnie zniknąć produkty bogate w sól.
Najczęściej są to produkty wysokoprzetworzone, bogate w nasycone tłuszcze i węglowodany, zatem rezygnacja z ich spożywania przyniesie znacznie więcej korzyści.
W utrzymaniu równowagi wodno-elektrolitowej pomogą świeże warzywa i owoce bogate w potas m.in. pomidory, banany, ziemniaki.
Wreszcie należy wspomnieć o aktywności fizycznej, która usprawnia krążenie krwi i limfy, zapewniając odpowiedni transport wody w organizmie.
ZOBACZ TEŻ: Jak uzupełniać elektrolity?
Nie bagatelizuj obrzęków i opuchlizny
Jeżeli występujące obrzęki maja charakter tymczasowy i ustępują po zmianie nawyków, najpewniej nie ma żadnych powodów do zmartwień. Ale utrzymujących się obrzęków nie wolno lekceważyć, ponieważ mogą być objawem groźnych chorób.
Utrzymująca się opuchlina kończyn dolnych może wskazywać na kłopoty z krążeniem oraz choroby, takie jak żylaki i zakrzepica żył głębokich. Opuchlizny i obrzęki mogą być także objawem chorób nerek i wątroby.
Opuchlina na twarzy, zwłaszcza w okolicy powiek i policzków, a także obrzęki dłoni często są symptomem zaburzeń pracy tarczycy.
ZOBACZ TEŻ: Aloes – najciekawsze właściwości zdrowotne
Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.
Przyczyny i skutki zatrzymywania się wody w organizmie. Jak sobie z tym radzić?
Ludzkie ciało zawiera około 60% wody, która odgrywa kluczową rolę we wszystkich aspektach życia. Jednak wiele osób martwi się o wagę wody. Dotyczy to w szczególności profesjonalnych sportowców i kulturystów, którzy chcą spełnić kategorię wagową lub poprawić swój wygląd.
Woda ma zasadnicze znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu i jest w dużej mierze odpowiedzialna za rozpuszczanie składników odżywczych i usuwanie odpadów. Gdy organizm nie usunie nadmiaru wody, określa się to jako retencję płynów.
Retencja wody jest często tymczasowa i łatwo się ją leczy, jednak czasami może wskazywać na poważny stan.
Jeśli doświadczasz retencji wody, która trwa dłużej niż tydzień, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia przyczyny zatrzymania wody i wykluczenia ewentualnych problemów zdrowotnych.
W przypadkach, gdy zatrzymywanie wody nie jest wynikiem poważnego stanu zdrowia, dyskomfort spowodowany obrzękiem można szybko i łatwo złagodzić.
Zatrzymanie płynu lub obrzęk oznacza, że w tkankach organizmu występuje nadmierna ilość wody, co powoduje puchnięcie organizmu, zwłaszcza w kończynach.
Zatrzymywanie płynów jest często spowodowane wzrostem ciśnienia krwi w żyłach, co zwiększa nacisk na naczynia włosowate. Nieregularne zmiany w naczyniach krwionośnych są związane z nawykami żywieniowymi.
Oznaki retencji wody
Jak rozpoznać zatrzymywanie wody w organizmie? Zwykle najpierw jest zauważany obrzęk kończyn. Jedną z oznak zatrzymywania wody jest trudność z utratą wagi pomimo wysiłków dietetycznych.
Znaki fizyczne są jednak bardziej widoczne. Fizyczne oznaki zatrzymywania wody obejmują obrzmiałe kostki i niewyjaśniony przyrost masy ciała w krótkim okresie czasu.
Ponadto możesz czuć napuchnięty żołądek.
Jednym ze sposobów sprawdzenia, czy zachowujesz wodę, jest delikatne naciskanie stopy, kostki lub łydki za pomocą powolnego, stałego nacisku kciukiem. Jeśli występuje obrzęk, na skórze pojawi się wgniecenie. Wtedy nadal konieczna jest profesjonalna ocena w celu ustalenia przyczyny obrzęku nóg.
Zatrzymywanie wody może być również mylone z zespołem napięcia przedmiesiączkowego lub pogarszać istniejący zespół napięcia przedmiesiączkowego.
Przyczyny zatrzymywania wody
Ciała niektórych ludzi słabo reagują na niektóre rodzaje żywności, które zwiększają retencję wody. Retencja wody jest także związana z niedoborem białka, niedokrwistością i wysokim zapotrzebowaniem na witaminy i suplementy. Istnieje specjalny rodzaj diety zalecany przy zatrzymywaniu wody, który zmusza organizm do eliminowania nadmiaru płynu.
Zatrzymywanie wody może być również wynikiem problemów zdrowotnych obejmującego narządy takie jak wątroba, serce lub nerki. Gdy jakiś obszar ciała nie działa prawidłowo, ciało ma tendencję do zatrzymywania płynu w tym miejscu. Ciało staje się niezdolne do prawidłowego wyeliminowania płynu, gdy występują pewne schorzenia.
Stanie przez dłuższy czas powoduje gromadzenie się płynów w nogach, zwiększając w ten sposób retencję wody. Upalna pogoda może również prowadzić do zatrzymywania płynów, ponieważ organizm jest mniej skuteczny w usuwaniu płynu z organizmu. Niektóre leki mogą powodować zatrzymanie wody, zwłaszcza te na wysokie ciśnienie krwi i leki steroidowe (sterydy).
Szybka utrata masy ciała często polega na usunięciu wody. Gdy nagle ograniczysz przyjmowanie pokarmów, aby schudnąć, ciało jest zmuszone do przechowywania węglowodanów i rozkładania białka w mięśniach.
Ponieważ zarówno białko, jak i węglowodany utrzymują wodę w komórkach, utrata tych składników odżywczych powoduje utratę wody podczas szybkiej diety odchudzającej.
Ludzie, którzy szybko tracą na wadze, często odzyskują wagę w ciągu kilku tygodni, ponieważ ciało uzupełnia się wodą.
Istnieje większe ryzyko zatrzymania płynów u kobiet ze względu na różne poziomy hormonów. Obrzęk menopauzalny i przedmiesiączkowy jest spowodowany wpływem hormonów na równowagę płynów. Zmiany hormonalne u kobiet przed miesiączką również powodują zatrzymanie i mogą powodować objawy takie jak bolesność piersi.
Zmniejszenie retencji wody
Jednym ze sposobów zmniejszenia retencji wody jest zwiększenie spożycia potasu poprzez spożywanie zdrowej żywności, takiej jak świeże warzywa i owoce. Zaleca się spożywanie pokarmów bogatych w potas i przyjmowanie suplementów potasu.
Pomocne może być także spożycie witaminy B6 lub pirydoksyny. Pomijanie fast foodów i ograniczanie pizzy, dań gotowych, które mogą zawierać ukrytą sól, to także niezbędne kompromisy. Zmniejszenie spożycia żywności o wysokiej zawartości sodu jest ważne, ponieważ zbyt duża ilość sodu we krwi może wpływać na tkanki powodując zatrzymanie wody.
Niektórzy lekarze zalecają również picie herbat ziołowych, ponieważ herbata pomaga również zmniejszyć retencję wody.
Jak ograniczyć zatrzymywanie wody?
Oto kilka wskazówek, które pomogą ograniczyć retencję wody:
- zmniejsz spożycie soli
- unikaj przetworzonej żywności
- wypij 8-12 szklanek płynów (woda, soki owocowe, mleko)
- spożywaj więcej owoców cytrusowych i zielonych warzyw liściastych
- uwzględnij pełnoziarniste węglowodany w codziennej diecie, takie jak makaron i ziemniaki.
- jedz małe posiłki w regularnych odstępach czasu.
Konieczny jest również regularny ruch. Czynności takie jak jazda na rowerze i spacery mogą również pomóc w wypompowaniu całej wody lub innych płynów w kostkach i nogach.
Ćwiczenia fizyczne pomagają w poszerzeniu naczyń krwionośnych. Ludzie pracujący przy biurku powinni robić przerwy chociażby na spacer po biurze.
Jeśli stosujesz się do tych zasad, a nadal masz problemy wskazujące na zatrzymywanie wody – koniecznie skonsultuj się z lekarzem.
Zatrzymywanie wody w organizmie – jaka może być przyczyna?
Woda jest najważniejszym składnikiem w organizmie i stanowi około 60-70% masy ciała. Jej ilość w organizmie człowieka zależy od wieku, płci, a także zawartości tkanki tłuszczowej.
Najwięcej wody zawierają organizmy dzieci i osób młodych, natomiast wraz z wiekiem jej zawartość spada, dlatego na odwodnienie szczególnie narażone są osoby starsze.
Osoby z większą zawartością tkanki tłuszczowej będą również cechowały się mniejszą zawartością wody. Tak samo kobiety zawierają mniej wody niż mężczyźni.
Przeczytaj również: Która woda jest najzdrowsza?
W organizmie człowieka woda znajduje się w różnych ilościach w tkankach i płynach ustrojowych. Większość wody (ok. 65%) jest rozmieszczona wewnątrzkomórkowo, a reszta pozakomórkowo. Woda pełni wiele istotnych funkcji w organizmie:
- jest bardzo dobrym rozpuszczalnikiem,
- pełni funkcję transportową,
- jest niezbędna do procesów przemiany materii,
- usuwa z organizmu toksyny,
- wspomaga pracę jelit i uczestniczy w procesach trawiennych,
- reguluje temperaturę ciała.
Dobowe zapotrzebowanie na wodę
Dobowe zapotrzebowanie na wodę wynosi około 35 ml/kg masy ciała/dobę dla osób młodych oraz 30 ml/kg masy ciała/dobę dla osób starszych. Zmienia się ono wraz ze wzrostem temperatury otoczenia – zwiększa się wówczas zapotrzebowanie na wodę. Zapotrzebowanie na wodę zależy również od stanu fizjologicznego – wzrasta w okresie ciąży i karmienia piersią.
Przeczytaj również: Niedobór wody w organizmie – jak się objawia?Przewodnienie – czym może grozić nadmierne spożycie wody?
Bilans wodny
Bardzo istotna jest równowaga pomiędzy dostarczaniem wody a jej wydalaniem, co jest określane mianem bilansu wodnego.
Jeśli następuje wzmożona utrata wody w wyniku biegunek, wymiotów, nadmiernego wydzielania potu czy wzmożonej diurezy – należy uzupełniać bilans płynów, aby nie doprowadzić do odwodnienia organizmu. Niewydolność nerek i niemożność wydalania wody powoduje jej nadmiar w organizmie.
Zatrzymywaniu wody w organizmie może sprzyjać wysoka zawartość sodu powstająca w wyniku spożywania wysokoprzetworzonej żywności bogatej w sód, jak i nadmiernego dosalania potraw.
U kobiet zatrzymywanie wody w organizmie jest również uwarunkowane hormonalnie – co zauważalne jest zwłaszcza w drugiej połowie cyklu miesięcznego.
Zatrzymywaniu wody w organizmie może sprzyjać również siedzący tryb życia, zbyt mała podaż wody w ciągu dnia, jak i stosowanie niektórych leków (np. antykoncepcyjnych).
Zatrzymywanie wody – jak pozbyć się problemu?
- Odpowiednie spożycie wody w ciągu dnia – ZATRZYMYWANIE WODY NIE JEST WYNIKIEM CZĘSTEGO JEJ SPOŻYCIA, co jest często powtarzanym mitem. Zaleca się wody mineralne o niskiej zawartości sodu. Zbyt mała podaż wody w ciągu dnia powoduje jej zatrzymywanie w organizmie.
- Unikanie wysokoprzetworzonej żywności, bogatej w sód – eliminacja potraw typu fast food, chipsów, paluszków, słonych przekąsek, konserw, produktów marynowanych.
- Mniejsze dosalanie potraw – sól kuchenną można zastąpić ziołami – bazylią, oregano, tymiankiem, ziołami prowansalskimi, majerankiem, które poprawią smak potrawy.
- Odpowiednia podaż potasu w diecie – zawartego głównie w warzywach, owocach, pełnoziarnistych produktach zbożowych i nasionach roślin strączkowych.
- Wprowadzenie aktywności fizycznej (zwłaszcza przy typowo siedzącym stylu życia) – usprawni pracę układu krążenia i przepływ krwi, a także ograniczy powstawanie obrzęków.
- Ograniczenie alkoholu.
- Unikanie zbyt restrykcyjnych i niezbilansowanych diet odchudzających.
- Wyeliminowanie zaburzeń hormonalnych.
Podsumowując, zatrzymywanie wody w organizmie często jest wynikiem zbyt małej podaży płynów w ciągu dnia, nieprawidłowych nawyków żywieniowych, jak i typowo siedzącego trybu życia. Wprowadzenie drobnych modyfikacji może pomóc pozbyć się tego uporczywego problemu dotykającego szczególnie kobiety.
Przeczytaj również: Wpływ spożycia wody na proces redukcji masy ciałaCzy pH wody wpływa na jej właściwości?
Źródła:
- Ciborowska H., Rudnicka A., Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka, PZWL, 2007.
- Karowicz – Bilińska A., Woda i jej znaczenie dla organizmu kobiety, Ginekol Pol. 2011, 82, 455-459.
- Ming Yeong Lim, Jason O’Neale Roach, Metabolism and nutrition, Elsevier, 2012.
Odpowiedzi na pytania naszych czytelników
Ciało pełne wody
26 kwietnia 2016
Nadmierne zatrzymanie wody w organizmie jest powszechnie spotykanym zjawiskiem fizjologicznym, którego objawy dotykają głównie kobiet.
Jego źródła mogą być rozmaite; począwszy od zwykłych błędów żywieniowych i braku aktywności fizycznej, a skończywszy na wahaniach poziomu hormonów i sygnałach różnego rodzaju schorzeń.
Zatrzymaniu wody towarzyszy przede wszystkim uczucie dyskomfortu, dlatego warto przyjrzeć się temu zjawisku bliżej.
Jeśli często dokucza Ci uczucie obrzmienia i puchnięcia, ale nie wiesz, co może być jago przyczyną, ani jak sobie z nim radzić – koniecznie przeczytaj.
Woda, czyli życieWoda to najważniejszy składnik ludzkiego ciała; pełni w nim szereg niezwykle istotnych funkcji. Woda stanowi przede wszystkim budulec komórek i tkanek; to także naturalne środowisko procesów biologicznych i metabolicznych.
U dorosłego człowieka stanowi nawet 60% ciężaru ciała, zaś jeszcze więcej wody znajduje się w organizmie dzieci i niemowląt, bo nawet do 75%. Co charakterystyczne – poziom zawartości wody w organizmie maleje wraz z wiekiem, i u osób starszych wynosi już tylko ok. 50% masy ciała.
Do zachowania prawidłowych funkcji ustroju potrzebny jest jednak stały, określony poziom zawartości wody w ciele, który określny jest mianem bilansu wodnego.
U dorosłej zdrowej osoby prawidłowy bilans powinien wynosić 0, a więc odzwierciedlać równowagę pomiędzy ilością płynów przyjmowanych, a wydalanych.
Fizjologiczna definicja bilansu wodnego ujmuje go jako różnicę pomiędzy wodą pobraną przez człowieka, a tą wydaloną z jego organizmu. Szacuje się, że usuwamy w organizmu ok.
2–2,5 l wody na dobę, z czego większość wydalana jest z moczem oraz odparowując z powierzchni skóry. Z ilością płynów przyjmowanych w ciągu doby bywa już jednak bardzo różnie. Ciekawostkę stanowi fakt, że organizm ludzki również sam produkuje wodę – to tzw.
woda metaboliczna, która jest metabolitem m.in. w procesie utleniania węglowodanów.
Bilans ujemny, czyli woda na wyczerpaniuJeżeli podaż wody w organizmie jest niewystarczająca pojawia się zjawisko tzw. ujemnego bilansu wodnego, co oznacza, że więcej wody wydalamy, niż jest dostarczane.
Sytuacja ta jest dla ciała bardzo niekorzystna i jest swoistym sygnałem zagrożenia. Rezultat? Zabezpieczając się przed ewentualnym możliwym odwodnieniem w przyszłości organizm magazynuje wodę na zapas.
Ten sam mechanizm rządzi magazynowaniem składników odżywczych „za zapas”, w obawie przed możliwym niedożywieniem w przypadku restrykcyjnych, niskokalorycznych diet.
Prawdziwy problem pojawia się, gdy przyjmujemy mniej niż litr płynów na dobę.
Na ogół wychodząc z błędnego założenia – osoby borykające się z objawami zatrzymania płynów piją coraz mniej wody w nadziei, że wtedy będą się czuć mniej opuchnięte i obrzmiałe.
Myślenie takie prowadzi do zupełnie przeciwnego efektu, ponieważ im mniej pijesz, tym bardziej woda zostaje zatrzymana i tym bardziej jesteś opuchnięta.
Od nadmiaru głowa boliZjawisko nadmiernej retencji wody w tkankach ciała to stan fizjologicznego zatrzymania płynów w ustroju spowodowany zachwianiem delikatnej równowagi wodno-elektrolitowej.
U osoby zdrowej bilans wodny powinien wynosić 0 – co oznacza, że tyle samo wody, ile dostarczymy do organizmu w postaci płynów i wraz z pokarmem, powinno zostać z niego wydalone.
Gdy jednak z jakiegoś powodu zaburzona zostaje gospodarka wodna i podaż wody jest zbyt mała – organizm traktuje to jak ostrzeżenie i zaczyna gromadzić wodę „na zapas”, obawiając się niezwykle niebezpiecznego zjawiska jakim jest odwodnienie.
Spuchnięta, obrzmiała, zmęczonaCzujesz się bez wyraźnego powodu o kilka kilogramów cięższa, cała opuchnięta i zmęczona? Bolą cię nogi, a brzuch jest wzdęty? Nie – nie znaczy to, że przytyłaś nagle o kilka kilogramów.
Zatrzymanie wody w organizmie charakteryzuję się specyficznymi objawami, a należą do nich przede wszystkim obrzęki będące wynikiem migracji wody z naczyń krwionośnych i jej gromadzenia się w tkankach.
Typowe są również: wzrost masy ciała, opuchlizna okolic oczu, dłoni i stóp – najczęściej występująca w okolicach kostek. Obrzęki pojawiają się w zróżnicowanym czasie i dotyczą różnych części ciała, jednak najczęściej występują rano i wieczorem, kumulując się w obrębie dłoni i stóp. Objawy towarzyszące im to m.
in.: uczucie ciężkości i zmęczenia, rozdrażnienie, ból głowy i spadek koncentracji. U wielu kobiet problem ten jest niestety dolegliwością całoroczną, niezależną od temperatury otoczenia.
Co leży u źródłaWspółczesny tryb życia wielu z nas sprzyja powstawaniu tej i podobnych jej dolegliwości. Warto spróbować zrozumieć, co może być przyczyną pojawiania się opuchlizny – pomoże to wyeliminować z codzienności szkodliwe nawyki.
Do głównych przyczyn zatrzymania wody w organizmie należy nieprawidłowo zbilansowana dieta, głównie niedostateczna podaż płynów, a jednocześnie nadmiar soli w pożywieniu, przy jednoczesnym niedoborze potasu.
Problematyczne w tym kontekście są także naturalne wahania hormonalne wynikające z cyklu miesiączkowego i ciąży, których specyfika sprzyja zatrzymaniu wody w tkankach. Według szacunków do prawidłowego funkcjonowania organizm osoby dorosłej o przeciętnej budowie i wadze potrzebuje średnio ok. 2 –2,5 l płynów na dobę .
Jednocześnie osoby aktywne fizycznie powinny zadbać o większe nawodnienie, stosownie do długości trwania wysiłku oraz jego intensywności.
Gospodarka wodno-elektrolitowa organizmu regulowana jest przez tzw. układ: renina-angitestyna-aldosteron, odpowiedzialny za utrzymanie prawidłowej objętości krwi i prawidłowego stężenia jonów sodu (Na+) i potasu (K+). Mechanizm ten reaguje na zmiany podaży sodu i potasu w ustroju.
Główne czynniki powodujące nadmierne zatrzymanie wody w organizmie to:
- nadmiar sodu i niedobór potasu: nieprawidłowy poziom niektórych składników mineralnych i witamin w diecie to jeden z powodów zaburzeń gospodarki wodnej organizmu. Zbyt duża ilość sodu zawartego w soli, słonych przyprawach i przetworzonych produktach spożywczych zawierających glutaminian sodu może się przyczynić do zatrzymania wody, sód działa bowiem jak pompa: „wysysa” wodę z komórek i transportuje ją do przestrzeni międzykomórkowej, co tworzy opuchliznę. Zwiększona ilość sodu w organizmie powoduje, że woda zostaje zatrzymana i zmagazynowana. Często towarzyszy temu podwyższone ciśnienie tętnicze krwi. Jednocześnie – niedobór potasu również może mieć działanie retencyjne;
- restrykcyjna dieta odchudzająca: niskokaloryczna i uboga w białko, którego brak lub niedostatek powoduje przesącz płynów fizjologicznych przez ściany naczyń krwionośnych i limfatycznych, co skutkuje tworzeniem się obrzęków;
- nadmiar alkoholu: powoduje znaczne odwodnienie organizmu, co z kolei uruchamia znany już mechanizm magazynowania wody na zapas;
- naturalne wahania poziomu hormonów: w drugiej fazie cyklu menstruacyjnego problem gromadzenia się wody dotyka bardzo wiele kobiet. Jest to spowodowane naturalnymi zmianami stężenia estrogenów i progesteronu. Hormony także wpływają na proces wydalania płynów, przez co dochodzi do magazynowania wody w tkankach;
- ciąża: szczególnie w ostatnim trymestrze dokuczliwe mogą być obrzęki dłoni i stóp. Jest to bezpośredni skutek zależnego od hormonów gromadzenia sodu w organizmie;
- mała aktywność fizyczna lub jej brak: spowalnia krążenie krwi w naczyniach i wpływa na zastój płynów w tkankach wywołując obrzęki nóg;
- nadmierne temperatury: w czasie upałów żyły nadmiernie się rozszerzają, a krew płynie wolniej, zalega w naczyniach krwionośnych i płyny zaczynają się przesączać przez ściany żył do otaczających je tkanek;
- stała pozycja ciała: długotrwałe przebywanie w jednej pozycji, np. w czasie jazdy samochodem, lotu samolotem, czy pracy stojącej niekorzystnie wpływa na sprawność krążenia w kończynach dolnych, wywołując ból, obrzęki i uczucie ciężkich nóg;
- niektóre leki, jak np.: minoksydyl, kortykosteroidy, niesteroidowe leki przeciwzapalne, pigułki antykoncepcyjne, czy blokery kanału wapniowego mogą powodować skutki uboczne w postaci nadmiernego zatrzymania wody w organizmie;
Faça um comentário