Właściwa higiena miejsc intymnych – jak dbać o higienę intymną?

Właściwa higiena miejsc intymnych – jak dbać o higienę intymną?

Choć prawidłowa higiena intymna jest ogromnie istotna, to nie każda kobieta podchodzi do tematu z należytym zaangażowaniem oraz rozwagą. Czasem podmywa się przesadnie, czasem niedokładnie, a przecież sekretem zachowania komfortu i zdrowia stref intymnych jest po prostu umiar! Ponadto ważne jest stosowanie wyłącznie kosmetyków, które nie niszczą naturalnej flory bakteryjnej i nie zaburzają pH pochwy. W jaki sposób prawidłowo dbać o higienę intymną? Jaki płyn do higieny intymnej wybrać?

Jak dbać o higienę intymną?

Kluczowe dla zachowania komfortu i zdrowia okolic intymnych jest przede wszystkim utrzymanie równowagi fizjologicznej flory bakteryjnej (mikrobioty) oraz panującego tam unikalnego pH (odczyn kwaśny poniżej 4,5).

Utrzymywanie prawidłowego środowiska „tam na dole” chroni przed dyskomfortem oraz rozwojem infekcji intymnych. Niestety wiele czynników może prowadzić do zachwiania równowagi bakteryjnej, niektóre z nich są całkowicie naturalne jak np.

zmiany hormonalne w trakcie menstruacji lub w okresie menopauzy, jednak większość z nich to po prostu błędy higieniczne – za częste i zbyt inwazyjne podmywanie, niewystarczająca higiena, stosowanie niewłaściwych kosmetyków. Dodatkowo niekorzystnie na mikrobiotę miejsc intymnych wpływa m.in.

: zła dieta, stres, antybiotykoterapia, aktywność seksualna, korzystanie z basenów, sauny oraz jacuzzi, nadmierna depilacja okolic bikini, noszenie bielizny z syntetycznych materiałów oraz obcisłych ubrań.

Najważniejsze zasady prawidłowej higieny intymnej:

Czy należy myć okolice intymne codziennie? Tak, oczywiście, że tak! Raz, ewentualnie dwa razy dziennie (czasem wystarczy podmywać się tylko ciepłą wodą).

Częstsze podmywanie jest na co dzień zupełnie niepotrzebne, co więcej, może być powodem zaburzania flory bakteryjnej (z tego samego powodu nie są zalecane irygacje pochwy)! Szczególny reżim higieniczny należy utrzymywać w okresie menstruacji oraz w upalne dni – zaleca się podmywać 3-4 razy dziennie, a jeśli nie ma takiej możliwości, warto wówczas stosować chusteczki do higieny intymnej! Większy nacisk na higienę intymną powinny położyć kobiety aktywne seksualnie – zaleca się podmyć zarówno przed stosunkiem, jak i po nim. Oprócz częstotliwości podmywania bardzo ważna jest także technika mycia okolic intymnych – od przodu do tyłu! Gdy myjemy się w taki sposób, nie ma ryzyka przeniesienia potencjalnie niebezpiecznych bakterii z odbytu do pochwy i cewki moczowej.

Do higieny intymnej nie potrzeba żadnych akcesoriów (gąbek, myjek), wystarczy dłoń! Warto jeszcze wspomnieć, że do osuszania należy używać osobnego ręcznika i należy go często wymieniać.

Prawidłowa higiena intymna to nie tylko mycie i odświeżanie okolic intymnych, ale również zwracanie uwagi na to, jaką bieliznę się nosi! Najlepsze są majtki z naturalnych materiałów (np. bawełna), które przepuszczają powietrze i ograniczają przegrzewanie się miejsc intymnych.

Koronkową bieliznę zaleca się nosić wyłącznie na specjalne okazje, zaś ze stringów warto całkowicie zrezygnować (stringi ułatwiają przejście bakterii z odbytu do pochwy).

Na noc do spania najlepiej nie zakładać majtek w ogóle! Dlaczego? Takie nocne wietrzenie dobrze wpływa na zdrowie okolic intymnych, zmniejsza się ilość wydzielanego śluzu oraz ogranicza ryzyko infekcji. Dodatkowo eksperci rekomendują rezygnację z codziennego noszenia wkładek higienicznych.

Kosmetyki do higieny intymnej

Wybór produktów do higieny intymnej jest ogromny, najpopularniejsze są płyny do higieny intymnej, jednak dostępne są również żele, pianki oraz chusteczki nawilżane.

Warto pamiętać, że do higieny intymnej można również używać szarego mydła (wykazuje właściwości bakteriobójcze i nie uczula) lub naturalnych mydeł na bazie roślinnych olejów.

Ważne jest jedno, nie należy myć okolic intymnych kolorowymi, perfumowanymi płynami do mycia ciała, a także mydłem (zwykłe mydło ma odczyn zasadowy powyżej 8,5)! Mogą one wysuszać i podrażniać błonę śluzową okolic intymnych i przyczyniają się do zaburzenia równowagi mikrobioty.

Specjalne kosmetyki do higieny intymnej delikatnie myją i odświeżają, nie naruszając przy tym fizjologicznej flory bakteryjnej i pH. Ponadto działają przeciwzapalnie i przeciwgrzybiczo, sprzyjają zwiększeniu nawilżenia i regeneracji śluzówki oraz łagodzą podrażnienia.

Chusteczki do higieny intymnej to świetne rozwiązanie w trakcie okresu, skutecznie odświeżają, pomagają utrzymać optymalne pH, działają łagodząco i antybakteryjnie, a co najważniejsze przynoszą komfort.

Ważne, aby wybierać chusteczki hipoalergiczne bez barwników i substancji zapachowych.

Czym kierować się przy wyborze płynu do higieny intymnej?

Jak wybrać odpowiedni płyn do higieny intymnej? Jest kilka kwestii, na które należy zwracać szczególną uwagę.

Po pierwsze dobry preparat musi mieć niskie pH (poniżej 4,5), dzięki czemu będzie sprzyjać utrzymaniu kwaśnego środowiska okolic intymnych. Wzrost odczynu pH może przyczynić się do rozwoju infekcji intymnych.

Po drugie warto wybierać kosmetyki, które nie zawierają niepotrzebnych wypełniaczy, np. substancji zapachowych, syntetycznych barwników, substancji spieniających, konserwantów.

Najczęściej to właśnie one uczulają i „zapewniają” niechciany efekt podrażnienia i swędzenia. Po trzecie preparat powinien zawierać bogatą kompozycję składników pielęgnujących i leczniczych. Składnikiem bardzo pożądanym jest kora dębu (np.

Hipoalergiczny żel do higieny intymnej z korą dębu Biały Jeleń) oraz kwas mlekowy (np. Płyn do higieny intymnej Alexis).

Ponadto wartościowymi dodatkami są: prebiotyki, roślinne wyciągi – nagietek, rumianek, lukrecja, tarczyca bajkalska, macierzanka, przywrotnik, lipa, mniszek lekarski, żurawina, a także gliceryna, lanolina, alantoina, oleje roślinne, prowitamina B5 i kwas hialuronowy.

Prawidłowa i bezpieczna higiena intymna powinna być celem każdej kobiety! Okolice intymne należy myć codziennie, ale nie za często, a już na pewno nie przy każdej wizycie w toalecie! Częste mycie z użyciem niewłaściwych kosmetyków narusza równowagę mikrobioty oraz zaburza pH okolic intymnych, tym samym pozbawia je ich naturalnej bariery ochronnej! O higienę intymną trzeba dbać na co dzień, a nie tylko wtedy, gdy zaczyna swędzieć i piec! Każda kobieta powinna pamiętać, że do właściwych praktyk w utrzymaniu zdrowych miejsc intymnych zalicza się również noszenie odpowiedniej bielizny, prawidłowa higiena życia seksualnego oraz właściwa dieta (ograniczenie cukru, który sprzyja infekcjom grzybiczym).

Autor: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl

15 żelaznych zasad higieny intymnej kobiet [jak o nią zadbać]

 • Większość kobiet zdaje sobie sprawę z tego, jak ważną i oczywistą kwestią jest dbanie o higienę intymną.
 • Jednak często, pomimo codziennej starannej pielęgnacji okolic intymnych, kobiety odczuwają dyskomfort, pieczenie, swędzenie czy nieprzyjemny zapach.
 • Dlaczego?
 • Przyczyn może być wiele.
 • Począwszy od zbyt częstego mycia miejsc intymnych, poprzez niewłaściwy dobór płynów do higieny intymnej, po infekcję, która mogła się pojawić chociażby na skutek przyjmowania antybiotyków.
 • Na co w takim razie należy zwrócić uwagę?
 • Sprawdź, jak prawidłowo dbać o higienę intymną, aby zminimalizować ryzyko podrażnień i infekcji.

Spis treści: Prawidłowa higiena intymna kobietDlaczego higiena intymna jest ważna?Jak dbać o higienę? Jak się myć? Higiena intymna po seksieJaki płyn wybrać?

Higiena intymna – prawidłowa nie znaczy jakakolwiek

 1. Chyba nikt nie ma wątpliwości, że o higienę intymną trzeba dbać.
 2. I to nie tylko od święta.
 3. Dotyczy to zarówno kobiet, mężczyzn, jak i dzieci oraz młodzieży.
 4. Wszystkich, bez wyjątku.

 5. Różnice mogą polegać przede wszystkim na doborze odpowiednich dla wieku i płci preparatów do higieny intymnej, czy częstotliwości mycia okolic intymnych – w zależności od potrzeb i sytuacji.

 6. Chodzi tu przede wszystkim o to, aby odpowiednio zatroszczyć się o zróżnicowaną wrażliwość miejsc intymnych kobiet, mężczyzn i dzieci na różnych etapach rozwoju.
 7. Pod pojęciem wrażliwości kryje się przede wszystkim specyficzne pH stref intymnych.

 8. Na przykład inne pH pochwy ma dziewczynka przed wejściem w wiek pokwitania, inne nastolatka, a inne dojrzała kobieta.

 9. Higiena intymna nie powinna również naruszać naturalnego składu mikrobioty miejsc intymnych (nazywanej kiedyś „naturalną florą bakteryjną”), czyli ogółu mikroorganizmów, które zasiedlają ciało gospodarza – zarówno tych dobroczynnych, jak i chorobotwórczych.

 10. Ważne jest to, aby owe mikroorganizmy pozostały w równowadze, dzięki czemu łatwiej jest utrzymać miejsca intymne w zdrowiu, nie narażając ich na infekcje.
 11. Skład mikrobioty oraz pH miejsc intymnych zmieniają się nie tylko wraz z wiekiem.

 12. Działają na nie również takie czynniki jak:
 • zmiany hormonalne podczas menstruacji;
 • zaburzenia hormonalne w okresie menopauzy;
 • dieta;
 • przyjmowanie niektórych leków, w tym antybiotyków;
 • stres;
 • tryb życia,
 • warunki atmosferyczne;
 • aktywność seksualna,;
 • indywidualna podatność na infekcje;
 • uprawianie sportów, w tym pływanie na basenie;
 • korzystanie z sauny, jacuzzi, czy solarium;
 • częste i długie kąpiele w wannie;
 • depilacja okolic bikini;
 • rodzaj noszonej bielizny, ubrań, czy stosowanych higienicznych środków chłonnych.
 • I nie jest to zamknięta lista.
 • Można z niej jednak wywnioskować, że inne zasady pielęgnacji stref intymnych będą dotyczyły na przykład kobiet w ciąży, a inne podczas menstruacji.
 • Co więcej, dbanie o higienę miejsc intymnych nie wiąże się jedynie z codziennym myciem wrażliwych okolic.
 • Znaczenie ma nawet to co jesz lub w co się ubierasz.

Higiena intymna kobiet – dlaczego jest tak ważna?

 1. Dlaczego temat higieny intymnej kobiet jest tak popularny, często opisywany i wzbudza takie zainteresowanie?
 2. Przede wszystkim dlatego, że to właśnie kobiety, na różnych etapach życia, czy chociażby cyklu menstruacyjnego, są najbardziej narażone na różne zaburzenia pH i mikrobioty okolic intymnych.
 3. A co się z tym wiąże – na infekcje intymne.

 4. Która kobieta chociaż raz w życiu nie odczuła objawów grzybicy pochwy, czy chociażby dyskomfortu w postaci swędzenia i pieczenia okolic intymnych?
 5. To właśnie w takim momencie zaczynasz się najczęściej zastanawiać, czy coś robisz nie tak.

 6. Na przykład czy prawidłowo dbasz o higienę miejsc intymnych?
 7. Wydawałoby się, że pielęgnacja miejsc intymnych to nic trudnego.
 8. Przecież kiedyś wystarczała woda i mydło!
 9. Może kiedyś tak, ale czasy nieco się zmieniły.
 10. Zmieniła się przy okazji nasza odporność, a tym samym – zwiększyła podatność na zakażenia.

 11. Czy to znaczy, że Twoje miejsca intymne są cały czas narażone na zagrożenia?
 12. Jeśli w strefie intymnej wszystko jest w porządku, to nie powinnaś odczuwać najmniejszego dyskomfortu.

 13. Jednak błona śluzowa dróg rodnych kobiety jest niezwykle delikatna, wrażliwa na podrażnienia, a jakiekolwiek zmiany w nawilżeniu i strukturze śluzówek natychmiast stają się dostrzegalne.
 14. Prawidłowy odczyn pochwy ma charakter kwaśny, zabójczy dla wielu chorobotwórczych drobnoustrojów, a pH powinno mieścić się w zakresie od 3,6 do 4,5.

 15. Nieznacznie wzrasta podczas menstruacji, a pH staje się bardziej zasadowe w okresie ciąży.
 16. Ale wszelkie odchylenia od powyższej normy sprawiają, że środowisko pochwy staje się przyjazne dla rozwoju różnorakich patogenów.
 17. Dobra informacja jest taka, że natura nie pozbawiła kobiet tarczy ochronnej.

 18. W naturalnej mikrobiocie pochwy rolę głównych obrońców pełnią przede wszystkim pałeczki kwasu mlekowego (Lactobacillus acidophilus), zasiedlające błonę śluzową narządów rodnych.
 19. Jednak faktycznie, na zdrowie miejsc intymnych kobiety wpływa bardzo wiele rzeczy, które w jednej chwili mogą doprowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości.
 20. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie pewnych zasad odpowiedniej higieny kobiecych miejsc intymnych.
Leia também:  Carros Toyota Hilux em Pernambuco cor Branco com final da placa 9,0

Jak dbać o higienę intymną? Jak prawidłowo myć miejsca intymne?

 • Miejsca intymne każdego dnia narażone są na przeróżne czynniki wewnętrzne i zewnętrzne, które mogą dość szybko doprowadzić do niechcianej infekcji.
 • Prawidłowa higiena intymna to przede wszystkim dbanie o niezwykle cenną, wspomnianą już mikrobiotę miejsc intymnych i utrzymanie ich prawidłowego pH.
 • Aby z jednej strony codziennie pielęgnować wrażliwą strefę okolic intymnych, ale jednocześnie nie naruszyć jej naturalnych mechanizmów obronnych, należy pamiętać o tym, aby myć owe okolice każdego dnia, ale nie za często.  
 • W odpowiedzi na pytanie jak dbać o higienę intymną może pomóc garść poniższych zasad:
 • Kobiety nie powinny myć okolic intymnych częściej niż dwa razy dziennie. Najlepiej rano i wieczorem. Wyjątek stanowi czas miesiączki oraz upały.
 • Nie zaleca się częstych, długich i ciepłych kąpieli, gdyż może zostać naruszona bariera ochronna miejsc intymnych. Lepiej wziąć szybki prysznic lub skorzystać z bidetu. Najlepszy jest strumień czystej wody.
 • Nie należy myć okolic intymnych zbyt ciepłą wodą. Wystarczy temperatura 36 stopni Celsjusza.
 • Warto unikać mycia miejsc intymnych myjkami lub gąbkami, gdyż mogą one być siedliskiem patogenów. Lepiej zrobić to dłonią.
 • Istotny jest również kierunek mycia okolic intymnych – zawsze od pochwy do odbytu. Nigdy odwrotnie, gdyż można przenieść do miejsc intymnych szkodliwe drobnoustroje.
 • Po umyciu miejsc intymnych należy je dokładnie osuszyć. Najlepiej używać do tego oddzielnego bawełnianego ręcznika.
 • Znaczenie ma również noszenie odpowiedniej bielizny, którą rzecz jasna należy codziennie zmieniać. Majtki powinny być wygodne, dość luźne i wykonane z naturalnych materiałów, najlepiej z bawełny. Warto unikać obcisłych i syntetycznych. Niestety stringi też nie są najlepszym rozwiązaniem, gdyż często podrażniają delikatne okolice miejsc intymnych.
 • Inne części garderoby, takie jak spodnie, dżinsy czy szorty również nie powinny być nadmiernie obcisłe i wykonane ze sztucznych materiałów.
 • Należy zwrócić uwagę na dobranie odpowiedniego płynu do higieny intymnej, najlepiej z właściwym odczynem pH. Zwykłe mydła czy żele pod prysznic mogą zmieniać pH i naruszać barierę ochronną.
 • Jeśli cierpisz na nawracające infekcje intymne, powinnaś też pomyśleć o unikaniu saun, jacuzzi, basenów, a nawet solariów. Pomyśl o stosowaniu probiotyków ginekologicznych.
 • Nie bez znaczenia jest również odpowiednio zbilansowana dieta. Niektóry produkty, w tym przede wszystkim cukier, są idealną pożywką dla wielu chorobotwórczych drobnoustrojów.
 • Należy również z umiarem podchodzić do depilacji okolic bikini, gdyż zbyt częste usuwanie owłosienia może powodować podrażnienia okolic miejsc intymnych.
 • Przy stosowaniu wszelkich środków higienicznych, czy to na co dzień, czy podczas miesiączki, warto wybierać jak najbardziej naturalne, oddychające produkty. Przy tym bezwzględnie unikać perfumowanych podpasek i wkładek, dezodorantów intymnych, a nawet kolorowego i pachnącego papieru toaletowego.
 • Dobrze jest również unikać silnie perfumowanych, kolorowych i pieniących się kosmetyków do kąpieli. Zawarte w nich detergenty mogą podrażniać wrażliwe okolice intymne i zmieniać wartość odczynu pH.
 • Nie należy również stosować zabiegów irygacji pochwy, gdyż mogą one wyjaławiać jej wnętrze i pozbawiać na jakiś czas bariery ochronnej.

Higiena intymna kobiet po stosunku – o czym musisz pamiętać?

 1. Higiena intymna po seksie nie rządzi się wieloma specjalnymi zasadami.
 2. Podstawową i najważniejszą jest po prostu umycie okolic intymnych, zarówno przed współżyciem, jak i po.
 3. Dotyczy to oczywiście zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

 4. Kobieta powinna pamiętać również o tym, aby przed stosunkiem i po stosunku seksualnym oddać mocz.
 5. Jest to o tyle istotne, że pozwala na szybkie wypłukanie cewki moczowej i tym samym pozbycie się z organizmu niechcianych patogenów, które mogą prowadzić na przykład do zapalenia pęcherza.

 6. Warto rzecz jasna umyć miejsca intymne przeznaczonym do tego preparatem.
 7. Dobrze sprawdzi się w tym przypadku żel lub płyn do higieny intymnej, zawierający w swoim składzie kwas mlekowy.
 8. Dzięki temu można utrzymać lub przywrócić fizjologiczne pH pochwy i tym samym zminimalizować ryzyko infekcji intymnej.

 9. W razie potrzeby można dodatkowo zabezpieczyć się doustnym lub dopochwowym probiotykiem ginekologicznym.

Płyn do higieny intymnej dla kobiet. Jaki wybrać?

 • Brak czasu, świadomości, czy po prostu przyzwyczajenie, powodują, że wiele kobiet używa do higieny miejsc intymnych tego samego preparatu co do mycia całego ciała.
 • Zazwyczaj jest to mydło, żel pod prysznic czy płyn do kąpieli.
 • W dodatku najczęściej nie są to kosmetyki naturalne, a pełne sztucznych, spieniających i zapachowych substancji.
 • Niestety takie środki nie nadają się do higieny intymnej.
 • Przede wszystkim dlatego, że tradycyjne mydła, czy produkty na bazie mydła, mają zazwyczaj zasadowe pH (powyżej 8,5), co skutecznie przyczynia się do niszczenia kwaśnego środowiska pochwy, a tym samym bariery ochronnej miejsc intymnych.
 • Ponadto syntetyczne barwniki, zapachy i konserwanty mogą nie tylko podrażniać wrażliwe miejsca, ale i powodować uczulenie.

Czego w takim razie używać do higieny miejsc intymnych? Najlepiej specjalnych preparatów przeznaczonych do tego celu.

 1. Może być do płyn do higieny intymnej dla kobiet, żel, pianka lub krem.
 2. Najważniejsza jest jednak nie konsystencja, ale skład konkretnego produktu.
 3. Wybierając płyn do higieny intymnej musisz zwrócić uwagę na skład – najrozsądniejszym wyborem są te środki, które są najbardziej naturalne.
 4. Odpowiedni płyn do higieny intymnej powinien:
 • delikatnie myć, odświeżać i pielęgnować;
 • usuwać szkodliwe drobnoustroje, działać przeciwzapalnie i przeciwgrzybiczo, nie niszcząc przy tym kwaśnego pH okoli intymnych;
 • działać nawilżająco, łagodząco i regenerująco na błonę śluzową.

Wybieraj płyny do higieny intymnej dla kobiet, które w swoim składzie zawierają:

 • kwas mlekowy (pałeczki bakterii Lactobacillus) dla utrzymania właściwego pH;
 • prebiotyki wspomagające rozwój naturalnej flory bakteryjnej (na przykład inulinę);
 • wyciągi z ziół, takich jak: rumianek, żurawina, nagietek, kora dębu, babka lancetowata, aloes, zielona herbata, przywrotnik, szałwia, lukrecja, macierzanka;
 • dodatki związków takich jak: d-pantenol, alantoina, lanolina, gliceryna, kwas hialuronowy, prowitamina B5, oleje roślinne, wyciąg z tarczycy bajkalskiej, klimbazol.

Ważne: Dobry płyn lub żel do higieny intymnej powinien być bezzapachowy i bezbarwny.

Unikaj płynów do higieny intymnej, które zawierają:

 • silny i drażniący detergent SLS (Sodium Lauryl Sulfate) czy SLES (Sodium Laureth Sulfate);
 • sztuczne barwniki;
 • sztuczne konserwanty;
 • sztuczne substancje zapachowe;
 • substancje spieniające;
 • parabeny;
 • pochodne formaldehydu.
 • A czy można użyć czegoś zamiast płynu do higieny intymnej?
 • Alternatywą dla preparatów do higieny intymnej może być szare mydło, które działa bakteriobójczo i nie wywołuje objawów alergii lub naturalne mydło wytwarzane na bazie olejów roślinnych.
 • Warto również dopasować płyn do higieny intymnej do wieku lub aktualnych potrzeb.
 • Na przykład:
 • młodym kobietom zaleca się preparaty z wyciągiem z mniszka lekarskiego, lipy lub borowiny;
 • higiena intymna po 50. roku życia wymaga z kolei większego nawilżenia, ochrony i regeneracji, w czym mogą pomóc kwas mlekowy, d-pantenol, nagietek lekarski, czy kwas hialuronowy;
 • większej ochrony przed szkodliwymi mikroorganizmami oraz sztucznymi substancjami potrzebują również kobiety w ciąży, dla których zaleca się preparaty z kwasem mlekowym, dodatkiem wyciągu z szałwii, kory dębu, czy z olejkiem z drzewa herbacianego;
 • w aptekach dostępne są również bardziej specjalistyczne płyny do higieny intymnej, tzw. preparaty ginekologiczne, na częste infekcje i podrażnienia.
Leia também:  Ostra białaczka szpikowa (AML) – przyczyny, objawy, leczenie, badania, rokowanie

Higiena intymna kobiet i mężczyzn – jak dbać o higienę miejsc intymnych?

Zasad higieny intymnej powinni przestrzegać zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Dbałość o okolice narządów płciowych pozwala zapobiegać podrażnieniom oraz groźnym infekcjom. Przy czym dla zdrowia narządów płciowych niekorzystna jest zarówno niedostateczna, jak i nadmierna higiena okolic narządów płciowych. Jak prawidłowo się podmywać i jakich kosmetyków do tego używać?

Okolice narządów płciowych są nieustannie narażone na przegrzewanie i nadmierną wilgotność, co stwarza sprzyjające warunki do rozwoju szkodliwych drobnoustrojów, a w konsekwencji wystąpienia infekcji i zakażeń. Zagrożenie nimi wzrasta w wyniku zaburzenia równowagi naturalnej mikroflory bakteryjnej, zapewniającej utrzymanie kwaśnego odczynu pH.

Bakterie kwasu mlekowego a zdrowie intymne

Mikroflora okolic narządów płciowych jest w przeważającej większości (w ponad 90%) skolonizowana przez pałeczki Lactobacillus spp., odpowiedzialne za produkcję kwasu mlekowego.

To obecność kwasu mlekowego gwarantuje kwaśne środowisko o pH 3,8-4,5; które hamuje rozwój flory patologicznej, która w niewielkich ilościach bytuje w okolicy narządów rodnych. Jeśli dojdzie do zaburzenia równowagi między stężeniem Lactobacillus spp.

a drobnoustrojami chorobotwórczymi, tworzą się sprzyjające warunki do rozwoju infekcji.

Co sprzyja namnażaniu się mikroorganizmów chorobotwórczych?

 • zbyt mała cyrkulacja powietrza, spowodowana obcisłą bielizną lub ubraniem
 • zaniedbania higieniczne, skutkujące gromadzeniem się potu, moczu, martwych komórek naskórka
 • obniżona odporność
 • stosowanie antybiotyków, kortykosterydów, środków antykoncepcyjnych
 • ciąża
 • miesiączka
 • wysoka aktywność seksualna
 • częste korzystanie z basenu i sauny
 • nadmierna higiena
 • stosowanie nieodpowiednich kosmetyków
 • częste irygacje pochwy
 • choroby przewlekłe, np. cukrzyca

Jak dbać o higienę intymną

O myciu okolic intymnych należy pamiętać każdego dnia, choć z higieną nie należy też przesadzać, by nie pozbawiać się naturalnej bariery ochronnej, którą zapewniają pałeczki kwasu mlekowego, zasiedlające błonę śluzową narządów rodnych.

Optymalne jest podmywanie się dwa razy dziennie (rano i wieczorem) wodą, której temperatura nie przekracza 36 stopni C. Lepiej korzystać z prysznica lub bidetu, nie zalecane są natomiast długie kąpiele w wannie z gorącą wodą, szczególnie kobietom w czasie menstruacji.

 • >> Płyny do higieny intymnej, żele, emulsje, irygatory
 • Zamiast stosować gąbki czy myjki, stanowiące często siedlisko bakterii chorobotwórczych, korzystniejszym rozwiązaniem jest mycie miejsc intymnych dłonią, w kierunku od pochwy (penisa) do odbytu, a nie odwrotnie, aby nie przenosić drobnoustrojów z odbytu w do pochwy, w okolice penisa.
 • Kobiety nie powinny usuwać nadmiaru śluzu z wnętrza pochwy.
 • Warto korzystać też z osobnego, bawełnianego, miękkiego ręcznika do osuszania miejsc intymnych.

Duże znaczenie dla zdrowia intymnego ma noszenie odpowiedniej bielizny, którą należy codziennie zmieniać. Zaleca się zwłaszcza wygodne i luźno dopasowane majtki z naturalnych materiałów zapewniających swobodny przepływ powietrza.

Kosmetyki do higieny intymnej

Nie należy korzystać z mydła w kostce, którego pH jest mocno zasadowe, stąd może powodować wysuszenie i podrażnienie skóry okolic narządów rodnych. Niewskazane są także kosmetyki, które się mocno pienią i intensywnie pachną.

Polecane są natomiast specjalne kosmetyki do higieny intymnej (zwykle w postaci żelu lub płynu) ze składnikami nie powodującymi podrażnień, np. kwasem mlekowym, lanoliną albo wyciągiem z macierzanki, nagietka, rumianku, ewentualnie przywrotnika.

Dobry płyn do higieny intymnej nie powinien zaburzać naturalnej mikroflory i równocześnie nie powinien usposabiać do rozwoju mikroorganizmów chorobotwórczych.

Jak wybrać płyn do higieny intymnej?

 • Wybieraj kosmetyki zawierające łagodne surfaktanty (środki powierzchniowo czynne, odpowiedzialne za tworzenie się piany). Wskazane surfaktanty w składzie kosmetyku to np. Lauryl Glucoside, Cocamidopropyl Betaine ; niewskazane: SLES – Sodium Laureth Sulfate, SLS – Sodium Lauryl Sulfate.
 • Wybieraj produkty zawierające kwas mlekowy oraz prebiotyki – aby wzmocnić rozwój naturalnej mikroflory.
 • Wybieraj kosmetyki zawierające składniki o działaniu kojącym i nawilżającym (tj. D-pantenol, alantoina, gliceryna, ekstrakty roślinne, aleos, rumianek, lukrecja) oraz antyseptycznym  (wyciąg z szałwii, kory dębu, macierzanki, babki lancetowatej).

Higiena intymna w czasie miesiączki

W przypadku kobiet bardzo ważna jest higiena intymna w czasie miesiączki. W tym okresie nie tylko należy podmywać się minimum dwa razy dziennie, ale również regularnie zmieniać podpaski i tampony. Z tych drugich środków higienicznych powinny zrezygnować kobiety często zmagające się z zakażeniami narządów rodnych.

Higiena intymna w ciąży

O higienę intymną należy szczególnie dbać również w ciąży, gdy następują znaczące skoki stężenia hormonów, co m.in. podwyższa pH okolic organów płciowych  i zmianę odczynu z kwaśnego na zasadowy. Kwaśne środowisko chroni przed nadmiernym namnażaniem się drobnoustrojów chorobowych, a zasadowe mu sprzyja.

Higiena intymna u mężczyzn

Utrzymanie narządów płciowych w czystości ważne jest również dla mężczyzn.

Przed myciem należy odsłonić żołądź poprzez odciągnięcie napletka, a następnie opłukać ją ciepłą wodą, zmywając gromadzący się tam nalot i wszelkie zanieczyszczenia.

Warto używać kosmetyków do higieny intymnej przeznaczonych specjalnie dla mężczyzn, zawierających składniki nie powodujące podrażnień czy wysuszania skóry.

Higiena intymna po stosunku seksualnym

Nieprzestrzeganie zasad higieny intymnej po kontakcie płciowym może skutkować licznymi konsekwencjami, od podrażnień po zakażenia układu moczowo-płciowego. By im zapobiec należy pamiętać o oddaniu moczu po odbyciu stosunku, co pozwala na wypłukanie cewki moczowej i usunięcie z organizmu szkodliwych drobnoustrojów. Bardzo ważne jest także umycie okolic intymnych.

Jak powinna wyglądać prawidłowa higiena intymna?

Dobry środek do mycia okolic intymnych powinien być bezpieczny, zapewniać ochronę, a przede wszystkim wspomagać utrzymanie naturalnej flory bakteryjnej oraz dbać o prawidłowe pH pochwy.

Wybierając preparat, należy zwrócić uwagę na jego skład. Płyn lub żel intymny nie powinien zawierać mydła, silnych substancji zapachowych czy barwników. Działają one drażniąco i zaburzają naturalne środowisko wrażliwych okolic. Istotne jest natomiast, aby jego formuła była wzbogacona o kwas mlekowy, D-pantenol oraz naturalne wyciągi z ziół.

Kwas mlekowy lekko zakwasza środowisko pochwy, co powoduje, że chroni kobietę przed drobnoustrojami. D-pantenol jest substancją nawilżającą, przyśpiesza regenerację otarć, łagodzi podrażnienia oraz niweluje uczucie świądu i pieczenia. Natomiast naturalne wyciągi z ziół wykazują działanie łagodzące, przeciwbakteryjne oraz przeciwzapalne.

Jakie są najczęstsze błędy popełniane w higienie intymnej?

Jak myć okolice intymne?

Mycie okolic intymnych powinno odbywać się codziennie, a podczas trwania miesiączki zaleca się, aby czynność tę wykonywać częściej. Ruchy dłoni powinny zawsze być kierowane od spojenia łonowego do odbytu, nigdy odwrotnie. Nie należy używać myjek czy gąbek, które gromadzą na swojej powierzchni liczne drobnoustroje.

Wskazane jest korzystanie z prysznica, ponieważ długie kąpiele w wannie wypłukują pałeczki kwasu mlekowego, a co za tym idzie, pogarszają florę bakteryjną pochwy. Woda powinna być ciepła, ale nie gorąca.

W sytuacjach nagłych, kiedy nie możemy podmyć okolic intymnych, np. w podróży, dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnych chusteczek do higieny intymnej.

Niezalecane są irygacje, które zaburzają naturalną florę bakteryjną, a dodatkowo stanowią czynnik ryzyka zakażeń.

Irygacja czy podmywanie – którą formę higieny wybrać?

Zasady pielęgnacji miejsc intymnych

Duże znaczenie ma prawidłowa depilacja okolic bikini. Należy usuwać tylko nadmiar owłosienia, ponieważ włosy łonowe tworzą naturalną barierę, która chroni nas przed drobnoustrojami.

Rzeczą zrozumiałą jest, że maszynka do golenia miejsc intymnych powinna służyć jedynie do tego celu. Ta sama zasada dotyczy ręcznika, którym wycieramy tak wrażliwe części ciała.

Powinien on być zawsze suchy i używany osobno.

Jeżeli istnieje taka potrzeba i musimy sięgnąć po wkładki higieniczne, warto pamiętać, że powinny być nieperfumowane i „oddychające”. Korzystanie z nich sporadycznie, np.

przez kilka dni po miesiączce, nie powinno okazać się szkodliwe, jednak należy często je wymieniać, by uniknąć podrażnień i otarć. Także podczas trwania miesiączki podpaski bądź tampony należy zmieniać regularnie.

Gdy kobieta nie ma wyleczonej do końca infekcji, powinna zrezygnować z używania tamponów na rzecz podpasek.

Warto pamiętać, że nie warto przesadzać ze zbyt częstym myciem okolic intymnych. To również niekorzystnie wpływa na zachowanie naturalnej flory bakteryjnej. Jej zniszczenie powoduje, że kobieta nie jest chroniona przed chorobotwórczymi drobnoustrojami. Stanowczo przeciwwskazane są irygacje pochwy.

Jaką wybrać bieliznę?

Panie bardzo chętnie sięgają po bieliznę koronkową, obcisłą, skąpą, ze sztucznych materiałów. Poza względami estetycznymi ważnym kryterium doboru powinien być także skład materiału. Najlepiej sięgać po tę wykonaną z włókien naturalnych, np.

bawełny. Materiały tego typu przepuszczają powietrze, co zapobiega rozwojowi bakterii, a co za tym idzie, zmniejsza ryzyko infekcji.

Do codziennego użytku poleca się noszenie bielizny, która nie uciska ciała, natomiast tę bardziej kobiecą warto zostawić na wyjątkowe okazje.

Warto pamiętać, że zdrowiu intymnemu nie sprzyja również noszenie obcisłych spodni szytych z materiałów syntetycznych. Podobnie jak źle dobrana bielizna, utrudniają one prawidłową wentylację okolic pochwy, co zwiększa ryzyko rozwoju stanów zapalnych.

Leia também:  Carros híbridos que chegam ao Brasil em 2021

Jak unikać zakażeń intymnych?

Niezwykle istotna w dbaniu o higienę miejsc intymnych jest aktywna profilaktyka obniżenia odporności na zakażenia. Obecnie w aptekach jest mnóstwo doustnych i dopochwowych środków, które mają za zadanie obudować florę bakteryjną oraz przywrócić naturalne pH okolic intymnych.

Jeżeli kobieta w niedawnym okresie przyjmowała antybiotyk bądź jest w trakcie zażywania, również zalecane jest przyjmowanie preparatów z pałeczkami kwasu mlekowego. Antybiotyki bowiem często niszczą naturalną florę bakteryjną. Kobietom stosującym antykoncepcję hormonalną również zaleca się, aby stosowały suplementację takimi środkami.

Jeżeli jednak dojdzie do wystąpienia nieprzyjemnych objawów, takich jak świąd, pieczenie, upławy, to należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza ginekologia. Mogą one świadczyć o infekcji dróg rodnych i należy podjąć jak najszybsze leczenie.

Bibliografia:

 1. Bender S. (red. wyd. pol. Budzisz E.), Pielęgnacja ciała, Wydanie 1. Wydawnictwo MedPh, Wrocław 2011.
 2. Pschyrembel W., Strauss G., Petri E., Ginekologia praktyczna, Wydanie 1. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.

Jak oceniasz artykuł?

Średnia: 4.33 (3) Zostaw swoją ocenę.

Dziękujemy!

Jak prawidłowo dbać o higienę intymną i uniknąć infekcji intymnych?

Codzienna higiena intymna jest konieczna, jeśli zależy nam na uczuciu świeżości i komfortu.

Skóra okolic intymnych jest jednak wyjątkowo wrażliwa, dlatego stosowanie kosmetyków, które są powszechnie dostępne w drogeriach, bardzo często kończy się podrażnieniem, pieczeniem, swędzeniem lub nawet stanem zapalnym.

Jakie jest najlepsze rozwiązanie tej sytuacji? Zastosuj produkty do higieny intymnej, które zawierają łagodne działanie i delikatne składniki naturalnego pochodzenia – znajdziesz je w Natuo.pl!

Jak prawidłowo dbać o higienę intymną?

Nieodpowiednia higiena intymna może skutkować nawracającymi infekcjami intymnymi. Jeśli jednak postawisz na właściwą pielęgnację, możesz ich z łatwością uniknąć.

Okolice miejsc intymnych powinniśmy myć co najmniej raz dziennie, a w czasie miesiączki według własnych potrzeb.

Warto wiedzieć, że zbyt intensywna higiena intymna, stosowanie środków myjących zwierających agresywne dla skóry składniki oraz długie i częste kąpiele mogą spowodować naruszenie naturalnej flory bakteryjnej i pH.

Nieodpowiednia flora bakteryjna pochwy i miejsc intymnych może prowadzić do powstawania podrażnień, bakteryjnego lub grzybiczego zapalenia pochwy, swędzenia lub pieczenia.

Wiele kobiet boryka się z infekcjami intymnymi w czasie ciąży.

W tym czasie, ze względu na zmiany hormonalne, organizm jest szczególnie narażony na wystąpienie infekcji intymnych, zakażeń bakteryjnych pochwy i grzybiczych zapaleń pochwy.

Aby im zapobiegać, warto sięgnąć po dobry płyn do higieny intymnej, który zadba o utrzymanie odpowiedniego pH, dzięki czemu nie będą miały szans rozwijać się żadne infekcje.

Aby uniknąć nieprzyjemnych objawów infekcji bateryjnych i grzybiczych pochwy, nie należy stosować zwykłego żelu pod prysznic czy mydła – mogą one podrażnić delikatną i wrażliwą skórę okolic intymnych. W tym celu powinno się stosować kosmetyki przeznaczone specjalnie do higieny intymnej: płyny, żele lub pianki.

Płyny, żele i pianki do higieny intymnej

Regularne stosowanie kosmetyków do higieny intymnej bogatych w składniki naturalnego pochodzenia zapobiega powstawaniu stanów zapalnych, podrażnień i pozwala czuć się świeżo przez cały dzień.

W naszym sklepie dostępne są produkty o bardzo dobrych składach: naturalne płyny, żele i pianki do higieny intymnej, które zawierają delikatne składniki o działaniu kojącym, łagodzącym i nawilżającym. Posiadają również właściwe pH i pomagają zachować odpowiednią florę bakteryjną miejsc intymnych, zapobiegając tym samym powstawaniu infekcji.

Dzięki doskonałej kompozycji składników, naturalne kosmetyki do higieny intymnej łagodzą i koją podrażnienia, przeciwdziałają stanom zapalnym i pozwalają cieszyć się świeżością i komfortem przez długi czas.

O czym jeszcze warto pamiętać, jeśli zależy nam na prawidłowej pielęgnacji miejsc intymnych? W celu zapewnienia sobie uczucia komfortu, nie zapominaj o stosowaniu naturalnych, ekologicznych podpasek, tamponów i wkładek higienicznych, które nie powodują odparzeń i podrażnień lub kubeczków menstruacyjnych, które są rozwiązaniem niezwykle ekologicznym i zgodnym z nurtem zero waste.

Naturalne kosmetyki do higieny intymnej

Dobry płyn do higieny intymnej, żel lub pianka utrzymują odpowiednie pH skóry i właściwą florę bakteryjną.

Ich formuły opierają się na naturalnych substancjach roślinnych, które są niezwykle delikatne dla wrażliwej skóry okolic intymnych.

Kupując produkt do higieny intymnej warto sprawdzić, czy w swoim składzie zawierają takie składniki jak kwas mlekowy, lanolina albo wyciąg z rumianku, nagietka czy macierzanki, które odpowiadają za jego kojące właściwości.

W składzie kosmetyków do higieny intymnej nie powinny znajdować się sztuczne składniki pieniące, takie jak SLS czy SLES, ani intensywne, chemiczne substancje zapachowe, które mogą być przyczyną powstawania podrażnień. W formule płynów, żeli czy pianek do higieny intymnej powinniśmy szukać substancji natłuszczających, łagodzących, grzybobójczych i przeciwzapalnych, regenerujących błonę śluzową.

Naturalne kosmetyki do higieny intymnej delikatnie myją okolice intymne, działają łagodząco, grzybobójczo, przeciwzapalnie, antybakteryjnie. Pomagają zachować odpowiednie pH skóry i naturalną florę bakteryjną. Naturalny i delikatny płyn do higieny intymnej to również niezbędny kosmetyk każdej kobiety w ciąży oraz po porodzie.

W ofercie naszego sklepu Natuo.

pl znajdziesz szeroki wybór naturalnych kosmetyków do higieny intymnej: pianki, żele i płyny do higieny intymnej, których skład bazuje na naturalnych substancjach myjących i które są wzbogacone o składnikami o działaniu łagodzącym i utrzymującym właściwe pH skóry. Są u nas dostępne kosmetyki znanych i sprawdzonych producentów, takich jak: Vianek, Sylveco, Biolaven, Only bio czy Yope.

Mówiąc o prawidłowej pielęgnacji warto również wspomnieć o produkcie, jakim są chusteczki do higieny intymnej. To rozwiązanie idealne do stosowania w podróży.

Chusteczki są pomocne w zachowaniu odpowiedniego pH, zapobiegają namnażaniu bakterii i pomagają przywrócić świeżość.

Należy jednak pamiętać, że chusteczki do higieny intymnej nie powinny posiadać silnego zapachu, który może powodować podrażnienia, dlatego należy stawiać na te produkty, które są wolne od sztucznych aromatów i innych, chemicznych substancji.

Bawełniane wkładki i podpaski- niezbędnik każdej kobiety

Czas menstruacji to wyjątkowe wyzwanie, jeśli chodzi o zachowanie higieny intymnej. Odpowiednio dobrane, naturalne podpaski, tampony, wkładki higieniczne oraz kubeczek menstruacyjny mogą pomóc uniknąć niemiłych niespodzianek i cieszyć się świeżością przez długi czas.

W czasie menstruacji warto wybrać naturalne, ekologiczne podpaski bawełniane, które pozwolą skórze oddychać, dzięki czemu unikniemy powstawania odparzeń i podrażnień. Podpaski naturalne mogą być stosowane zarówno na dzień, jak i na noc. Są odpowiednie dla każdej kobiety, niezależnie od wieku sprawdzą się zarówno dla kobiet dorosłych, jak i dla nastolatek.

Podpaski wielorazowe wykonane z przewiewnego materiału nie podrażniają wrażliwej skóry okolic intymnych, chronią bieliznę przed zabrudzeniem, a dodatkowo nie są szkodliwe dla środowiska, ponieważ można stosować je wielokrotnie. Wielorazowe podpaski mogą być stosowane jako podpaski poporodowe oraz po zabiegach ginekologicznych. Podpaski wielorazowe po porodzie pomogą nam zachować higienę i szybko wrócić do normalnego funkcjonowania.

Odpowiednio dobrane, naturalne tampony skutecznie zabezpieczają podczas menstruacji.

Są doskonałym wyborem zarówno w czasie wykonywania codziennych obowiązków, jak i gdy w czasie menstruacji nie zamierzamy rezygnować z aktywnego trybu życia.

Tampony możemy stosować na pływając na basenie, podczas biegania, na zajęciach fitness, a także na noc. Należy jednak pamiętać, że osoby cierpiące na częste, nawracające infekcje intymne powinny unikać stosowania tamponów.

Tampony czy podpaski – to pytanie nurtuje wiele kobiet. Wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji. Chcąc jednak zadbać o odpowiednią higienę intymną należy pamiętać o częstym zmienianiu podpasek oraz tamponów, ponieważ dzięki temu możemy skutecznie uniknąć powstawania infekcji intymnych i cieszyć się świeżością i komfortem.

Pomocne w trakcie menstruacji są także wkładki higieniczne. Dobrym rozwiązaniem są wkładki higieniczne wielorazowe wykonane z bawełny, przewiewne, dostępne w wielu kolorach. Wkładka higieniczna nie powinna być stosowana codziennie, a jedynie w okresie miesiączki, kiedy stosujemy tampony lub kubeczek menstruacyjny lub kiedy spodziewamy się rozpoczęcia miesiączki.

Kubeczek menstruacyjny

Jednym z bardziej ekologicznych rozwiązań na menstruację jest kubeczek menstruacyjny, zwany również kapturkiem lub pojemnikiem menstruacyjnym. Jest to produkt wykonany z silikonu, który kształtem przypomina kieliszek. W trakcie miesiączki umieszcza się go w pochwie, aby zbierał krew.

Kubki menstruacyjne nie pochłaniają krwi tak jak tampony czy podpaski, a jedynie ją zbierają.

Dobrze dopasowany kubeczek menstruacyjny zbiera każdą kroplę krwi i może pełnić swoją funkcję nieustannie nawet przez 12 godzin, pozostając przy tym właściwie niewyczuwalnym.

To niezwykle ekologiczne rozwiązanie, bowiem może być stosowany przez wiele lat, bez konieczności comiesięcznego wyrzucania go do śmieci.

W ofercie naszego sklepu znajdziesz najlepsze, naturalne, ekologiczne podpaski bawełniane, podpaski wielorazowe, tampony, kubeczki menstruacyjne i wkładki higieniczne.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*