Wewnętrzne żylaki odbytu – hemoroidy wewnętrzne

Wewnętrzne żylaki odbytu – hemoroidy wewnętrzne

Hemoroidy — leczenie, przyczyny, objawy, u kogo występują?

SPIS TREŚCI

█ CO TO SĄ żylaki odbytu (hemoroidy) — OBJAWY

Hemoroidy to zmiany występujące w naczyniach żylnych odbytu (dochodzi do rozszerzenia splotów naczyniowych i powiększenia guzków krwawniczych, które występują w okolicy odbytu)Towarzyszy temu zespół objawów jak pieczenie, swędzenie, ból i ucisk – nie tylko w czasie defekacji.

Podczas wypróżniania można zaobserwować krwawienie z odbytu, które może przybierać na intensywności i czasie trwania (np. dla zmian przewlekłych, nieleczonych są one intensywniejsze).

Oprócz bólu (wywołanego zakrzepem) i krwawienia może wystąpić podrażnienie, śluzowa wydzielina, stany zapalne skóry i zmiana cyklu defekacji, uczucie niepełnego wypróżnienia, a niekiedy nawet lęk przed wizytą w toalecie.

Objawy hemoroidów na początku są zwykle łagodne i mało uciążliwe. Nie powinny być jednak bagatelizowane. W zależności od powiększenia guzków krwawniczych może dojść do nasilonego krwawienia podczas defekacji. Na początku towarzyszy jasnoczerwona krew na papierze toaletowym.

RODZAJE HEMOROIDÓW — hemoroidy zewnętrzne i wewnętrzne

W zależności od umiejscowienia rozróżnia się 2 rodzaje hemoroidów. Guzki krwawnicze

 • w części zewnętrznej (tzw. hemoroidy zewnętrzne) – zlokalizowane są w tkance podskórnej wokół odbytu,
 • hemoroidy wewnętrzne występują ponad linią zębatą.

Zewnętrzne i wewnętrzne hemoroidy — objawy wspólne

Niezależnie od miejsca ich występowania w obu przypadkach może dochodzi do wystąpienia bólu podczas parcia na stolec, krwawienia (krew obecna na stolcu i papierze toaletowym), świąd i pieczenie.

█ HEMOROIDY — PRZYCZYNY

Jakie są przyczyny hemoroidów? Czynnikami sprzyjającymi żylakom odbytu jest dieta uboga w błonnik, siedzący tryb życia, otyłość, znikoma aktywność fizyczna.

Hemoroidy to wieloczynnikowa choroba, która obejmuje styl życia, czynniki anatomiczno—fizjologiczne (silne naprężenie podczas defekacji lub rozluźnienie dolnej części miednicy).

Hemoroidy związane są z patologią splotu naczyń odbytniczych, a konkretnie poduszek tkankowych i jej sieci naczyń, któremu towarzyszy nabrzmienie guzków krwawniczych.

Osoby z tendencją do zaparć i hemoroidów powinny omijać niektóre leki, które mogą wywołać zaparcia. Można wymienić tutaj sole glinu i wapnia stosowane na zgagę, niektóre leki z grupy IPP (w zależności od osobistej wrażliwości na lek), leki opioidowe (zwalniają perystaltykę jelit), żelazo.

WIEK A POWSTANIE ŻYLAKÓW ODBYTU

Kobiety w okresie ciąży są również narażone na występowanie hemoroidów, ze względu na zastój krwi żylnej w okolicach odbytu i większe ryzyko zaparć. Grupą o większym ryzyku są osoby pomiędzy 40-65 rokiem życia (niezależnie od płci). Rzadko problem ten tyczy się osób do 20. roku życia.

█ GUZKI KRWAWNICZE (HEMOROIDY) — LECZENIE

Co zadziała najlepiej na hemoroidy? W dużej mierze zależy to od zespołu objawów, ale należy nastawić się na regularne, niekiedy długotrwałe leczenie — odpowiedni dobór leków, pielęgnacja okolic odbytu oraz zmiana diety.

 Jak leczy się hemoroidy? Z użyciem odpowiednich preparatów jak maści/kremy doodbytnicze, czopki na hemoroidy. Wybór środka zależny jest od typu hemoroidów (zewnętrzne – maść czy wewnętrzne – czopki). W leczeniu hemoroidów bardzo ważna jest dieta bogatoresztkowa (obfitująca w błonnik).

Obecnie spora część leków jak maść na hemoroidy posiada specjalne aplikatory, które umożliwiają jej stosowanie także przy hemoroidach wewnętrznych.

PREPARATY NA HEMOROIDY Z APTEKI

Jakie czopki na hemoroidy wybrać? Produkty lecznicze na tę dolegliwość zawierają najczęściej 2-3 substancje czynne (podobnie jak maść), które uzupełniają się wzajemnie i zwykle posiadają wielokierunkowe działanie. Co wchodzi w skład leków na krwawiące i bolące hemoroidy? Znajdziemy tutaj substancje o działaniu:

 • znieczulającym – lidokaina, benzokaina, tetrakaina, cynchokaina,
 • przeciwzapalnym – hydrokortyzon (w czopkach i maści doodbytniczej),
 • ściągającym – garbniki, tlenek cynku, siarczan cynku, balsam peruwiański,
 • uszczelniającym naczynia krwionośne – tribenozyd,
 • przeciwbakteryjnym – neomycyna, propolis.
 • Wewnętrzne żylaki odbytu – hemoroidy wewnętrzne
 • Wewnętrzne żylaki odbytu – hemoroidy wewnętrzne
 • Wewnętrzne żylaki odbytu – hemoroidy wewnętrzne
 • Wewnętrzne żylaki odbytu – hemoroidy wewnętrzne

Warto wspomnieć o składnikach znieczulających, które działają jedynie objawowo (łagodzą świąd). Substancje te znajdziemy w postaci czopków i kremów — ich dłuższe stosowanie może wiązać się z nadwrażliwością skóry na miejscowe anestetyki.

Obecna spora część preparatów oparta jest na kwasie hialuronowym i jego soli, które tworzą warstwę ochronną. Dzięki czemu dochodzi do złagodzenia objawów hemoroidów.

Preparaty na bazie kwasu hialuronowego i jego soli mogą stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią.

SKŁADNIKI ROŚLINNE W LECZENIU ŻYLAKÓW ODBYTU (Choroby hemoroidalnej)

Substancjami odpowiadającymi za łagodzenie hemoroidów są również zioła i ich ekstrakty jak np. kora dębu (bogata w garbniki) do stosowania m.in. jako nasiadówki czy kasztanowiec, który uszczelnia naczynia w miejscowym i doustnym podaniu.

Część osób może zastanawiać się “co zrobić żeby hemoroidy się wchłonęły“? Zastosowanie znajdą tutaj wymienione wcześniej substancje – te o ściągającym, przeciwzapalnym działaniu.

Warte uzupełnienia są doustne tabletki na żylaki odbytu z diosminą (Diohespan Max, Procto-Glyvenol Complex), ruszczykiem (np. Cyclo 3 Fort), dobesylanem wapnia, trokserutyną, escyną.

Alternatywę mogą stanowić również leki homeopatyczne w postaci maści, które zmniejszają niektóre z objawów hemoroidów jak np. Avenoc 10 czopków.

█ HEMOROIDY (ŻYLAKI ODBYTU) – DIETA i domowe sposoby

Wśród niefarmakologicznych środków na hemoroidy można wymienić m.in. Criorectum sztyft (wkład) krioterapeutyczny. Elementem pielęgnacyjnym dla wrażliwej skóry odbytu są chusteczki nawilżane lub emulsje, pianki czy żele myjące.

Fundamentalne znaczenie ma również dieta, która powinna być bogata w błonnik. Niekiedy wprowadza się leczenie mające na celu zmiękczenie stolca i wzrost jego objętości (np.

z wykorzystaniem laktulozy — Lactulosum Hasco czy proszku z makrogolem).

Odpowiednia aktywność fizyczna i walka ze zbędnymi kilogramami również pomoże załagodzić problem z żylakami odbytu.

Co zatem jeść przy hemoroidach?

Produkty wysokobłonnikowe pamiętając o odpowiedniej podaży wody — niedostateczne przyjmowanie płynów przy zwiększonym spożyciu włóknina pokarmowego może przysporzyć zaparć.

Ilość błonnika można zwiększyć spożywając większe ilości warzyw i owoców lub skorzystać z gotowych produktów jak suplementy diety z błonnikiem w postaci proszku.

Alternatywę może stanowić babka płesznik lub jajowata — roślinny surowiec śluzowy, który wspiera perystaltykę jelit. W diecie wspierającej hemoroidy dąży się przede wszystkim do regulacji cyklu wypróżnień.

Wewnętrzne żylaki odbytu – hemoroidy wewnętrzne

Hemoroidy — podstawowe informacje — Apteka Internetowa Galen

█ Guzki krwawnicze a wizyta u lekarza

Niekiedy objawy hemoroidów są na tyle uciążliwe, że zmuszają nas do wybrania się do lekarza. Na jakie pytania możemy naszykować się będąc u specjalisty? Lekarz będzie chciał przeprowadzić szczegółowy wywiad, który obejmuje takie zapytania jak:

 • Od kiedy występuje krwawienie z odbytu? W jakiej objętości — kilka kropli krwi?
 • Czy krew znajduje się wyłącznie na powierzchni stolca?
 • Czy krwawienie towarzyszy tylko oddawaniu stolca?
 • Czy obecne są zaparcia?
 • Czy nastąpiła zmiana w diecie, jaką dietę prowadzimy?

Oprócz tego lekarz może poddać pacjenta badaniu przedmiotowemu w tzw. pozycji kolankowo-łokciowej, gdzie ogląda się ewentualne zmiany wokół odbytu.

Dodatkowo lekarz decyduje się na badanie per rectum (przed odbyt), gdzie wykrywa się takie zmiany jak bolesność pierścienia zwieracza, zmiany zapalne etc.

Niekiedy lekarz może zalecić dalsze badania rektoskopowe, jeśli obraz choroby hemoroidalnej nie jest pewny lub dotyczy grupy ryzyka, czyli mężczyzn po 50. roku życia (ze względu na raka jelita grubego).

Objawy choroby hemoroidalnej dotykają co drugiej kobiety w ciąży.

█ JAK USUNĄĆ HEMOROIDY? LECZENIE CHOROBY HEMOROIDALNEJ

Kiedy należy zasięgnąć porady lekarskiej? Gdy objawy hemoroidów znacząco przybrały na sile lub dolegliwości nie minęły w ciągu 2-3 tygodni.

 Wśród innych przyczyn wymienia się również dyskomfort związany z siedzeniem na twardej powierzchni, nasilone dolegliwości podczas wydalania.

Warto mieć również na uwadze, że obecność gorączki przy tych objawach może być związana ze stanem zapalnym jelit, który powinien być odpowiednio zdiagnozowany.

Leia também:  Jakie Leki Na Objawy Menopauzy?

Czy zawsze krwawiące hemoroidy to powód do obaw i ile czasu krwawią? To zależy od stopnia zaawansowania hemoroidów – może być to kilka dni.

Niezależnie od czasu trwania krwawienie z odbytu zawsze wymaga dokładnej diagnostyki – może świadczyć o stanach zapalnych jelit, perforacji ściany jelita.

Oprócz leków w leczeniu hemoroidów wymienia się takie zabiegi jak:

 • założenie gumki na żylaki (tzw. metoda Barrona),
 • iniekcja w okolice żylaka ze środkiem obkurczającym,
 • wymrażanie (krioterapia),
 • fotokoagulacja.

Wewnętrzne żylaki odbytu – hemoroidy wewnętrzne

FAQ — pytania i odpowiedzi na temat hemoroidów i choroby hemoroidalnej

█ HEMOROIDY W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH

Problemy z hemoroidami dotyczy coraz więcej osób. Dlatego przygotowaliśmy zestawienie jednych z najczęściej wyszukiwanych pytań!

Jak wygląda leczenie hemoroidów?

Leczenie hemoroidów zależy od stopnia zaawansowania choroby. Może obejmować leczenie objawowe z użyciem czopków / kremów na hemoroidy, zmianą diety. Niekiedy wymagane jest leczenie chirurgiczne, laseroterapia etc. O sposobie leczenia decyduje lekarz. Więcej informacji o lekach i preparatach na hemoroidy na blogu Apteki Galen.

Kiedy udać się do lekarza z hemoroidami?

Jeśli objawy w ostatnim czasie znacząco nasiliły się, leki bez recepty są nieskuteczne, znajdujesz się w grupie ryzyka (w rodzinnej historii występują przypadki raka jelita grubego). Dotyczy to również mężczyzn po 50. roku życia.

Jakie są inne objawy hemoroidów oprócz krwawienia z odbytu?

Warto pamiętać, że krwawienie z odbytu to możliwy objaw raka jelita grubego. Oprócz tego chory odczuwa świąd, pieczenie, podrażnienie śluzówki odbytu, ból, dyskomfort podczas siedzenia, problemy z całkowitą defekacją.

Jak wyglądają hemoroidy i choroba hemoroidalna?

Mają postać opuchniętych i obrzękniętych guzków krwawniczych. Ich obraz kliniczny wygląda inaczej dla hemoroidów wewnętrznych i zewnętrznych.

Do jakiego lekarza udać się z hemoroidami?

W pierwszej kolejności do lekarza rodzinnego. Kolejno m.in. do proktologa.

Od czego robią się hemoroidy?

Nie bez znaczenia jest siedzący tryb życia, dieta uboga w błonnik, ale również stan fizjologiczny jak ciąża, który predysponuje do ich wystąpienia.

Dlaczego hemoroidy swędzą?

Związane jest to z miejscowym stanem zapalnym. Podobnie można tłumaczyć uczucie pieczenia czy bólu.

Hemoroidy w ciąży — jak je złagodzić?

Hemoroidy w ciąży nie są niezwykłym i niespotykanym zjawiskiem. Wiele kobiet w okresie ciąży boryka się z nim. Można skorzystać z domowych metod jak nasiadówki z korą dębu lub stosować leki na hemoroidy odpowiednie dla kobiet w ciąży (np. Procto Glyvenol czopki i Procto Glyvenol krem).

Czy pojawienie się w stolcu ciemnej krwi oznacza hemoroidy?

Nie, może oznaczać krwawienie w górnej części przewodu pokarmowego, gdzie krew ulega “strawieniu”, stąd pochodzi jej barwa.

Z jaką choroba mogą być pomylone hemoroidy?

M.in. z przetoką, szczeliną odbytu (to tzw. rana w kanale odbytu), zapalenie zwieracza.

Choroba hemoroidalna | hemoroidy | guzki krwawnicze / Klinika Flebologii

Guzki krwawnicze, zwane potocznie przez Pacjentów hemoroidami (lub nieprawidłowo żylakami odbytu) posiada każdy z nas. Jest to prawidłowa struktura anatomiczna występująca u wszystkich, w tym nawet u małych dzieci. Pojęcie “hemorrhoid” pochodzi z greki (αἱμορροΐς), jest połączeniem słów krew – haema i przepływ – rhoos.

W rzeczywistości guzki krwawnicze to ciała jamiste, przypominające poduszki napełniające się krwią, stanowiące końcowe połączenia tętniczo-żylne.

Guzki krwawnicze w sytuacji fizjologicznej znajdują się powyżej tzw. linii zębatej odbytu, co zapewnia normalne ich funkcjonowanie.

Pełnią one rolę wspomagającą wobec aparatu zwieraczowego odbytu, który zapobiega niekontrolowanemu oddawaniu gazów.

 • Wyróżnia się 4 stopnie zaawansowania guzków krwawniczych:
 • I – hemoroidy nie wychodzą poza kanał odbytu
  II – pozostają w kanale odbytu i widoczne są w anoskopie
  III – widoczne są na zewnątrz odbytu w trakcie parcia
 • IV – pozostają na stałe poza kanałem odbytu, bez możności odprowadzenia

Wewnętrzne żylaki odbytu – hemoroidy wewnętrzne

Guzki krwawnicze stale powiększające się przestają być możliwe do odprowadzenia do wewnątrz kanału odbytu. Wiąże się to z coraz bardziej odczuwalnymi przez Pacjenta objawami. Najczęstsze z nich to podkrwawianie, pieczenie okolicy odbytu, swędzenie oraz ból. W tym przypadku mówimy o tzw. chorobie hemoroidalnej.

Pierwsze stadium choroby hemoroidalnej to niewielkie podkrwawianie lub uczucie dyskomfortu w odbycie.

Hemoroidy oglądane przez proktologa wziernikiem ulegają uwypuklaniu, ale nie wypadają. Kolejne stadia to już wypadanie guzków krwawniczych w czasie parcia, z czasem dopiero ich ręczne odprowadzenie przynosi częściową ulgę.

Największym problemem są duże hemoroidy wychodzące poza kanał odbytu, których odprowadzić się nie udaje i pozostają stale na zewnątrz odbytu.

  Nie leczone powiększone guzki krwawnicze ulegają stopniowemu powiększaniu sprawiając, że dolegliwości z czasem stają się coraz większe, a leczenie musi być bardziej inwazyjnedlatego nie powinno się lekceważyć problemu i warto dowiedzieć się, jak leczyć hemoroidy.

1

Choroba hemoroidalna podobnie jak niewydolność żylna kończyn dolnych należy do najczęstszych problemów zdrowotnych współczesnego świata. Szacuje się, że w krajach wysoko rozwiniętych nawet ponad 50% populacji ma problem z powiększającymi się guzkami krwawniczymi. 

czytaj więcej

Choroba hemoroidalna podobnie jak niewydolność żylna kończyn dolnych należy do najczęstszych problemów zdrowotnych współczesnego świata. Szacuje się, że w krajach wysoko rozwiniętych nawet ponad 50% populacji ma problem z powiększającymi się guzkami krwawniczymi. 

2

Diagnostyką choroby hemoroidalnej zajmuje się chirurg-proktolog. W czasie badania lekarskiego guzki krwawnicze mogą być widoczne lub wyczuwalne przy badaniu “per rectum” przez odbyt. Badanie wziernikiem przez tzw. anoskop lub rektoskop odbywa się po wprowadzeniu do odbytnicy specjalnego przyrządu oświetlającego kanał odbytu i odbytnicę umożliwiające pełną wizualizację zmian. 

czytaj więcej

Diagnostyką choroby hemoroidalnej zajmuje się chirurg-proktolog. W czasie badania lekarskiego guzki krwawnicze mogą być widoczne lub wyczuwalne przy badaniu “per rectum” przez odbyt. Badanie wziernikiem przez tzw. anoskop lub rektoskop odbywa się po wprowadzeniu do odbytnicy specjalnego przyrządu oświetlającego kanał odbytu i odbytnicę umożliwiające pełną wizualizację zmian. 

Mimo, iż choroba hemoroidalna należy do najczęstszych schorzeń końcowego odcinka jelita, to nie można zapominać o rzadszych przypadłościach, takich jak szczeliny czy przetoki okolicy odbytu, bądź zakrzepica splotu żylnego przyodbytowego.

Stąd konsultacja u specjalisty chirurga-proktologa jest konieczna przy kwalifikacji do wyboru prawidłowej metody leczenia, a unikanie badania i leczenie „na własną rękę” często prowadzi do pogorszenia stanu, bądź opóźnienia w postawieniu prawidłowego rozpoznania.

3

Częstość występowania choroby hemoroidalnej wzrasta wraz z wiekiem. Przed 20-25 rokiem życia występuje ona rzadko.

Poza czynnikami genetycznymi, które u części chorych mają niewątpliwe znacznie, grupą o szczególnym ryzyku wystąpienia choroby hemoroidalnej są kobiety w ciąży, szczególnie Panie rodzące więcej niż 2 razy.

czytaj więcej

Częstość występowania choroby hemoroidalnej wzrasta wraz z wiekiem. Przed 20-25 rokiem życia występuje ona rzadko.

Poza czynnikami genetycznymi, które u części chorych mają niewątpliwe znacznie, grupą o szczególnym ryzyku wystąpienia choroby hemoroidalnej są kobiety w ciąży, szczególnie Panie rodzące więcej niż 2 razy.

U Pacjentek zgłaszających się do Kliniki Flebologii często widzimy ścisłą korelacją choroby hemoroidalnej z liczbą ciąż i współpwystępującym z nią zjawiskiem niewydolności żylnej miednicy.

Choroba hemoroidalna częściej dotyka osoby otyłe, dźwigające ciężary, długo siedzące, mające problemy z wypróżnieniami czy chorujące na choroby zapalne jelit.

Problemy z krążeniem krwi i zastojem żylnym w okolicach odbytu i odbytnicy wystąpić mogą również u osób z nowotworami jelita grubego lub innymi guzami miednicy małej oraz u osób z zaburzeniem krążenia w żyle wrotnej i nadciśnieniem w żyłach trzewnych. 

4

W terapii powiększających się guzków krwawniczych stosuje się podejście zachowawcze (korekcja diety i leki flebotropowe) oraz leczenie zabiegowe. Obecnie coraz częściej stosowane są nowe metody małoinwazyjne. 

czytaj więcej

W terapii powiększających się guzków krwawniczych stosuje się podejście zachowawcze (korekcja diety i leki flebotropowe) oraz leczenie zabiegowe. Obecnie coraz częściej stosowane są nowe metody małoinwazyjne. 

 1. Z uwagi na większą świadomość problemu Pacjenci z podejrzeniem choroby hemoroidalnej zgłaszają się szybciej do lekarza, w niższych stopniach zaawansowania choroby.
 2. Obecnie starsze metody małoinwazyjne, takie jak skleroterapia, metoda Barrona (“gumkowanie”) czy metoda Hemoron lub Oberon, zastępowane są zabiegami nowocześniejszymi.
 3. W Klinie Flebologii używane są dwie małoinwazyjne metody usuwania hemoroidów:
 • przy użyciu lasera (system ELVeS 1470 nm, LHP – ang. Laser HemorrhoidoPlasty)
 • metodą DG HAL (ang. Doppler-Guided Hemorrhoidal Artery Ligation)
Leia também:  Ile Trwa Leczenie Skreconej Kostki?

5

Żylaki odbytu to nie to samo co powiększone guzki krwawnicze. Za powstawanie żylaków odbytu odpowiada cześć naszego ciała, tzw. splot żylny przyodbytowy.

czytaj więcej

Żylaki odbytu to nie to samo co powiększone guzki krwawnicze. Za powstawanie żylaków odbytu odpowiada cześć naszego ciała, tzw. splot żylny przyodbytowy.

Żylaki odbytu bywają nazywane niekiedy “hemoroidami zewnętrznymi” w odróżnieniu do guzków krwawniczych, utożsamianych jako “hemoroidy wewnętrzne“.

Do najczęstszych chorób splotów żylnych przyodbytowych należą zapalenie i zakrzepica, przebiegające z zaczerwienieniem i obrzękiem okolicy odbytu.

  W populacji żeńskiej poszerzenia splotów żylnych okołoodbytowych stwierdzane są często u Pacjentek zgłaszających się żylakami krocza (najlepiej dostrzegalnymi w czasie III trymestru ciąży), będących typowym objawem niewydolności żylnej miednicy.

W przebiegu niewydolności żylnej miednicy bardzo często dochodzi do przeciążenia objętościowego spływu żył biodrowych wewnętrznych, które odpowiadają za odprowadzanie krwi żylnej z dna miednicy i okolic odbytu oraz odbytnicy. Więcej na ten temat przeczytasz również na naszym BLOGU.

Częstym powikłaniem zalegania krwi żylnej w splotach żylnych okołoodbytowych jest zapalenie zakrzepowe, zwane potocznie zakrzepicą żylną. Leczenie zakrzepicy splotu przyodbytowego może być zachowawcze – nasiadówki, czopki, maści, jak oraz zabiegowe – wycięcie i opróżnienie zakrzepu. Decyzję o sposobie leczenia podejmuje zawsze specjalista proktolog.

Jak leczyć hemoroidy? Jednym z najskuteczniejszych rozwiązań jest zabieg laserowego usuwania hemoroidów, przeprowadzany przy użyciu system ELVeS 1470.

To alternatywa dla dotychczas wykonywanych procedur leczenia guzków krwawczniczych (hemoroidów). Procedura LHP (ang.

Laser Hemorrhoidoplasty) polega na wprowadzeniu światłowodu do poszerzonego guzka krwawniczego i precyzyjnym podaniu wiązki światła laserowego.

Klinika Flebologii to nowoczesna placówka medyczna zlokalizowana w sercu Warszawy oferująca diagnostykę i kompleksowe leczenie wszystkich chorób układu żylnego!

Hemoroidy – przyczyny, objawy, leczenie, jak zapobiegać?

Hemoroidy (choroba hemoroidalna) to powszechny problem i występuje znacznie częściej niż nam się może wydawać. Dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn, osób młodych oraz starszych.

Ta wstydliwa dolegliwość zaczyna być leczona niestety dopiero w bardziej zaawansowanym stadium co jest bardzo uciążliwe i krępujące dla chorego. Dlatego warto dbać o to, aby zapobiegać chorobie hemoroidalnej niż ją potem leczyć.

Jakie są przyczyny i objawy hemoroidów? Jak je leczyć? Podpowiadamy.

Sprawdź kategorie produktów: Hemoroidy Żylaki

Hemoroidy to inaczej żylaki odbytu. Mogą występować u każdego człowieka, to wypukłe i unaczynione twory zamykające ujście odbytu, połączone z tętnicą. Stają się dokuczliwe, gdy pojawia się stan zapalny. Mamy wtedy do czynienia z nadmiernym nabrzmieniem guzków krwawniczych. Charakterystyczne objawy choroby hemoroidalnej to krwawienie i dyskomfort w okolicy odbytu.

Ze względu na ich umiejscowienie hemoroidy (guzki krwawnicze) dzielimy na zewnętrzne i wewnętrzne.

Hemoroidy wewnętrzne

Umiejscowione pod błoną śluzową odbytu, która nie jest unerwiona dlatego guzki są praktycznie niewyczuwalne i są bezbolesne. O ich obecności świadczy krwawienie o jasnoczerwonym zabarwieniu podczas oddawania stolca. Hemoroidom wewnętrznym towarzyszy sączenie wydzieliny śluzowej.

W późniejszej fazie może dojść również do wypadnięcia guzków na zewnątrz, poza brzeg odbytu. Łatwo je odróżnić, ponieważ są bardziej różowe niż okolica i powodują ból z powodu ucisku przez dobrze unerwiony i ukrwiony zwieracz odbytu. Po pewnym czasie najczęściej same cofają się do wnętrza.

Jeśli tak się nie stanie, wówczas trzeba pchnąć je z powrotem na swoje miejsce.

Klasyfikacja wewnętrznych żylaków odbytu:

 • Stopień I – krwawiące hemoroidy, nie wypadają, widoczne jedynie w badaniu anoskopowym;
 • Stopień II – hemoroidy wypadające z kanału odbytu ale samoistnie się chowają (mogą krwawić);
 • Stopień III – hemoroidy wypadają i wymagają wepchnięcia palcem przez chorego do normalnej pozycji;
 • Stopień IV – hemoroidy wypadają i nie można ich samemu umiejscowić na swoim miejscu, ze skłonnością do przekrwienia, obrzęków, zakrzepów i martwicy a stolec pokryty jest śluzem.

Hemoroidy zewnętrzne

Często są łatwiejsze do rozpoznania, ponieważ są łatwo wyczuwalne przez osoby chore. Miejsce zmienione chorobowo jest opuchnięte, a podrażnione hemoroidy odbytu mogą powodować swędzenie, ból i krwawienie podczas oddawania stolca. Dolegliwości te najczęściej są spowodowane trudną i bolesną higieną, co daje duży dyskomfort osobie cierpiącej na to schorzenie.

Żylaki odbytu powstałe na skutek stanu zapalnego mogą również wydostać się na zewnątrz odbytu, który jest bardzo wrażliwy i unerwiony. Kiedy do niego dochodzi, mogą pojawić się skrzepy, co w ostateczności zmienia się w wypukłość.

Guzek powstały ze skrzepu podczas biegunki lub zaparć powoduje silny ból. Wystające hemoroidy odbytu, gdy stają się zakrzepowe, mogą sinieć i pomimo swojego nieciekawego wyglądu nie są poważnym problemem, ponieważ mogą samoistnie odpaść lub być wchłonięte do organizmu.

W razie bardzo silnego bólu lekarz może usunąć zakrzep.

Choroba hemoroidalna staje się dokuczliwa dopiero w momencie rozwoju stanu zapalnego. Wstydliwy problem pojawia się u ok 30% populacji, najczęściej u osób po 50. roku życia, występuje zarówno u kobiet w ciąży i po porodzie, jak i u mężczyzn. Często dotyka osób prowadzących siedzący tryb życia.

Przyczyny powstawania hemoroidów nie są do końca znane, przyjmuje się jednak, że najczęstszymi powodami są:

– zbyt duże ciśnienie w jamie brzusznej –  puchnięcie żył blokując przez nie przepływ krwi, spowodowane m.in.:

 • częste zaparcia i parcie na stolec wymagające dużego wysiłku,
 • biegunki,
 • stosowanie środków przeczyszczających,
 • siedzący tryb życia,
 • praca w pozycji na “kucki”,
 • kobiety w ciąży i po porodzie,
 • kaszel, kichanie, wymioty oraz długie wstrzymywanie oddechu,
 • – zła dieta (uboga w błonnik),
 • – dziedziczność,
 • – marskość wątroby,
 • – wysoki poziom cholesterolu.

Hemoroidy są na tyle wstydliwym problemem, że warto mieć na uwadze czynniki, które mogą uchronić nas przed tą przykrą dolegliwością. Istnieje wiele skutecznych sposobów zapobiegania powstawaniu guzków krwawniczych, jak się okazuje stosowanie ich nie jest skomplikowane i warto rozważyć wprowadzenie ich do swojego życia. Czynniki, które zapobiegają chorobie hemoroidalnej:

 • odpowiednia dieta – zalecane jest spożywanie produktów bogatych w błonnik, m.in.: pieczywo pełnoziarniste, warzywa i owoce;;
 • regularne uprawianie sportu masuje narządy trawienne, reguluje rytm trawienny, np. pływanie czy jazda na rowerze;
 • unikanie częstych zaparć, aby nie obciążać okolic odbytu;
 • dbanie o to, by nie przebywać długo w tej samej pozycji, jeśli twoja praca wymaga długiego siedzenia, znajdź czas na przerwę i zmieniaj pozycje;
 • ważne jest regularne wypróżnianie, aby nie obciążać okolicy odbytu, nie trzeba korzystać z toalety codziennie, wystarczy raz na 2 – 3 dni;
 • picie odpowiednich ilości płynów, w normalnej diecie to 1,5 – 2 litrów dziennie;
 • unikanie ostrych przypraw, alkoholu, kawy, herbaty – powodują one podrażnienia przewodu pokarmowego;
 • nie podnoszenie ciężarów, aby nie przeciążać muskulatury mięśni brzucha;
 • codzienna higiena intymna i używanie kosmetyków do tego celów przeznaczonych;
 • używanie miękkiego papieru toaletowego lub chusteczek nawilżanych;
 • unikanie seksu analnego,
 • używanie bielizny z przepuszczającego powietrze materiałów.
Leia também:  Kiedy Ustąpią Objawy Odstawienia Nikotyny?

W początkowym stadium obserwujemy łagodne objawy hemoroidów, które są mało uciążliwe, takie jak:

 • pieczenie i świąd,
 • ból towarzyszący wypróżnianiu,
 • zwiększona ilość śluzu,
 • uczucie niepełnego wypróżnienia.

Najczęstszym objawem skłaniającym pacjentów do udania się do lekarza jest  pojawienie się krwawienia z odbytu. W zaawansowanych stadiach pojawia się silny ból i wysuwanie się guzków krwawniczych na zewnątrz podczas oddawania stolca, niestety często żylaki odbytu mogą być widoczne na stałe.

 

Jeżeli zauważymy krwawienie z odbytu połączone z innymi dolegliwościami, należy udać się do lekarza specjalisty (proktologa). Rozpoznanie hemoroidów rozpoczyna się od wywiadu z pacjentem.

Pacjent kładzie się na lewym boku, następnie lekarz rozpoczyna oględziny odbytu palcem w rękawiczce (per rectum).

W dalszym etapie lekarz decyduje o dokładniejszym badaniu endoskopowym, po to aby wykluczyć inne przyczyny krwawienia takie jak rak jelita grubego, polipy i zapalenie jelita grubego. Do najważniejszych badań diagnozujących chorobę hemoroidalną należą:

 • Anoskopia
  – badanie proktologiczne, polegające na wziernikowaniu endoskopem na długości 2 – 5 cm od odbytu, zakończonego kamerą z własnym źródłem światła. Badanie jest bezbolesne i nie wymaga specjalnego przygotowania.
 • Rektoskopia
  – badanie za pomocą sztywnego wziernika (rektoskopem) do długości 20 cm od odbytu. Badanie trwa 10 – 15 min i wymaga przygotowania, po badaniu można odczuwać nieprzyjemny ucisk w okolicy podbrzusza.
 • Sigmoidoskopia
  – badanie pozwalające zobaczyć końcową część jelita grubego. Badanie trwa 10 – 15 min i pozwala pobrać wycinkę błony śluzowej do badania, można również zatamować ewentualne krwawienie. Badanie wykonywane jest na czczo i  należy się do niego odpowiednio przygotować za pomocą odpowiednich preparatów przeczyszczających.
 • Kolonoskopia
  – badanie wykonywane jest za pomocą giętkiego endoskopu, który umożliwia obejrzenie jelita grubego na całej jego długości. Badanie wykonuje się najczęściej u pacjentów po 50. roku życia i trwa 30 – 45 min. Pacjent odczuwa dość silne dolegliwości bólowe podczas badania, dlatego wykonywane jest w krótkotrwałym znieczuleniu miejscowym. Na tydzień przed badaniem pacjent musi odstawić wszystkie leki przeciwzakrzepowe i rozrzedzające krew. Dzień przed kolonoskopią podawane są środki przeczyszczające po to, aby wypłukać jelito grube z resztek pokarmowych i mas kałowych.

W momencie zauważenia u siebie powyższych objawów, nie musimy od razu udawać się do lekarza. W początkowej fazie wystarczy leczenie zachowawcze, które eliminuje przyczyny hemoroidów, takie jak spożywanie dużej ilości błonnika w sypkiej formie, np. Colon C 200 g lub w formie tabletek, np.  Błonnik 100 tabl.

 Podczas suplementacji błonnikiem należy pamiętać o piciu dużej ilości wody (około 2 litrów dziennie) aby zapobiec zaparciom. Pamiętamy również o stosowaniu preparatów zawierających diosminę, np. Dih max contol 60 tabl. lub rutozyd, np. Venoruton 300 mg 50 tabl. aby uszczelnić i wzmocnić naczynia krwionośne.

Maści i czopki na hemoroidy

Maści, kremy i czopki stosujemy w nasilonych objawach, takich jak: świąd, pieczenie, ból oraz nadmierne krwawienie. Kremy i maści na hemoroidy stosujemy miejscowo, smarując zmienione chorobowo miejsce lub aplikujemy wewnątrz za pomocą dołączonego do opakowania kaniuli (rurki z dziurkami).

Podstawowe substancje zawarte w maściach, kremach i czopkach na hemoroidy to:

 • kasztanowiec, np. Aesculan maść doodbytnicza 30 g, który ma właściwości ściągnięcie, lidokaina o działaniu znieczulającym 
 • tribenozyd o działaniu przeciwzapalnym i wzmacniające naczynia włosowate, np. Procto-Glyvenol 10 czopków,
 • inaktywowane bakterie Escherichia coli, która pobudza układ odpornościowy organizmu i zmniejsza podatność tkanki na infekcje, przyśpiesza gojenie, np.Posterisan maść 25 g,
 • preparaty zawierające sterydy i antybiotyki w bardzo ostrym przebiegu choroby, np. Proctosedon doodbytnicza maść 15 g.

Maść czy czopki?

Najczęstszym dylematem podczas wyboru preparatu na hemoroidy jest jego postać: maść czy czopek? Jeżeli nie mamy żadnych przeciwwskazań do stosowania obu postaci, to najlepszym wyborem będzie czopek, z kilku powodów:

 • ułożenie – podczas ruchu i skurczów mięśnia zwieracza czopek pozostaje w odpowiednim ułożeniu względem chorego miejsca,
 • bezpośredniość – lek jest aplikowany bezpośrednio do miejsca występowania żylaków odbytu, aplikowanie kremu wiąże się z ryzykiem, że pacjent nie zaaplikuje go dostatecznie głęboko,
 • czopek odpowiednio ułożony jest bliżej chorego miejsca, a substancja uwalnia się i wchłania dłużej, a co za tym idzie działanie leku jest zdecydowanie dłuższe,
 • czopek może być przechowywany o wiele dłużej, każdy z nich zapakowany jest oddzielnie przez co nie naruszamy całego opakowania.

Pamiętajmy o tym, że wszelkie preparaty służą do zmniejszenia zaostrzonych objawów i nie wolno ich stosować dłużej niż 7 – 10 dni.

Przy długo utrzymujących się hemoroidach, których nie da się wyleczyć przy pomocy maści i czopków, po konsultacji z lekarzem można przejść do bardziej inwazyjnego leczenia. Pomimo zdecydowania się na zabieg, trzeba pamiętać, że objawy mogą nawracać po kilku latach i leczenie trzeba będzie powtórzyć.

Do zabiegów usuwania żylaków odbytu najczęściej stosujemy metody mniej inwazyjne, takie jak:

 • RBL (Rubber Band Ligation) – metoda Barrona lub poprostu podwiązywanie gumką,
 • skleroterapia,
 • koagulacja,
 • laseroterapia,
 • kriochirurgia.

Przy hemoroidach 3 i 4 stopnia oraz gdy leczenie małoinwazyjne nie pomaga stosujemy leczenie chirurgiczne.

Do najczęstszych metod chirurgicznych zaliczamy:

 • DGHAL
 • hemoroidektomia – (PPH lub oparacja sposobem Longo)
 • klasyczna operacja – metodą Miligana – Morgana czy Fergusona.

Choroba hemoroidalna obecnie może być leczona znacznie łatwiej niż kiedyś. Warto zatem korzystać z ziół i kąpieli, które dają długofalowe efekty, ponieważ dotyczą źródła problemu.

Ważne, aby podmywać się chłodną wodą po wypróżnieniu, to łagodzi świąd i zamyka uszkodzone naczynia krwionośne. Poza tym spłukane zostają liczne bakterie. Jeżeli nie mamy możliwości podmycia się, używajmy miękkiego i zwilżonego papieru toaletowego.

Jeżeli odczuwamy silne swędzenie i bóle, na te dolegliwości pomoże nasączony olejem tampon z waty, który umieszczony pomiędzy pośladkami zapobiega ocieraniu się guzków o siebie. Możemy również korzystać z kąpieli solankowych lub nasiadówek z kory dębu. Działają ściągająco, łagodzą objawy i wspomagają leczenie.

Kąpiele te stosujemy 3 – 4 razy dziennie, a każda kąpiel nie może trwać dłużej niż 15 min.

Do codziennej pielęgnacji stosujemy kremy ochronne z lanoliną, np.L3 Prurigo 25 g lub z tlenkiem tynku, np. RectoStop maść 50 ml lub też wzbogacona maść o oczar wirginijski, który przeciwdziała stanom zapalnym i krwawieniom, np. RectoStop Ultra maść 50 ml.

Podczas ciąży bardzo często dochodzi do nadmiernego obrzmienia guzków krwawniczych. Najczęściej wraz ze wzrostem płodu (na ogół w ostatnim trymestrze), kiedy naciska on na naczynia krwionośne, ciśnienie w jamie brzusznej zwiększa się, a skutkiem tego ucisku są żylaki odbytu.

Innym powodem hemoroidów w ciąży są przewlekłe zaparcia spowodowane zmianami hormonalnymi. Choroba hemoroidalna często towarzyszy ciężarnym jeszcze kilka tygodni po porodzie – żylaki odbytu uwydatniają się wówczas w skutek parcia. Jest to powszechny skutek rodzenia siłami natury.

Leczenie w czasie ciąży polega na łagodzeniu objawów, hemoroidy najczęściej ustępują samoistnie. O każdej zmianie chorobowej i leczeniu decyduje lekarz, który dostosuje odpowiednie leczenie.

Leczenie hemoroidów po porodzie jest o wiele łatwiejsze niż w ciąży.

Jeżeli kobieta po porodzie karmi piersią to leki muszą być dobrane przez lekarza, natomiast gdy kobieta nie karmi naturalnie wtedy leczenie jest dowolne, choć warto skonsultować się z lekarzem.

Zanim zdecydujemy się na leczenie farmakologiczne wypróbujmy leczenie domowymi sposobami. W trudnych przypadkach należy wykonać zabieg usunięcia hemoroidów. Unikać też trzeba przebywania w pozycji siedzącej, aby nie podrażniać żylaków odbytu.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*