Wenektazje – rozszerzone naczynka na nogach

Wenektazje – rozszerzone naczynka na nogach

Teleangiektazje to rozszerzone naczynia krwionośne, które prześwitują przez skórę. Stanowią najczęściej występującą formę niewydolności żylnej i w większości przypadków, są jedynie drobnym defektem kosmetycznym. Pajączki mogą pojawić się w następstwie stosowania kosmetyków czy długotrwałego przyjmowania glikokortykosteroidów. Pojawiają się też u kobiet w ciąży. Nie oznacza to jednak, że można je ignorować. Poszerzone naczynka śródskórne mogą wskazywać na poważne schorzenia, w tym na przewlekłą niewydolność żylną. Konieczna jest zatem szczegółowa diagnostyka, w tym badanie USG naczyń żylnych, gdyż w niektórych przypadkach, tego typu patologie mogą wskazywać na poważne schorzenia. Jakie są przyczyny teleangiektazji? Czy możliwe jest całkowite wyleczenie?

Nawigacja

Teleangiektazje – co to jest?

Teleangiektazje to unaczynienie żylne, czyli poszerzone naczynia krwionośne, zlokalizowane pod skórą (na głębokości ok. 0,4 mm). Występują jako charakterystyczne nitki (pojedyncze lub tworzące skupiska, czasami o znacznej objętości), o zabarwieniu czerwonym (gdy rozszerzone są naczynia włosowate) lub sino-fioletowym (gdy rozszerzone są żyłki).

Teleangiektazje (wenektazje) dotyczą przede wszystkim kobiet (choć nie tylko). Wynika to z faktu, że estrogen wykazuje działanie rozluźniające na mięśnie naczyń, co doprowadza do ich poszerzenia. Poszerzone żyłki śródskórne pojawiają się na twarzy i nogach. Najbardziej inwazyjną formą pajączków jest trądzik różowaty.

W niektórych przypadkach, tego typu zmiany obejmują całą twarz, a nawet szyję i dekolt.

Teleangiektazje – przyczyny

Gdy dochodzi do uszkodzenia kapilarów (naczyń włosowatych przewodzących krew) w następstwie przenoszenia zbyt wysokiego ciśnienia żylnego (czego przyczyną mogą być przetoki żylno-tętnicze, żylaki lub niewydolne żyły sieciowe), pojawiają się teleangiektazje. Przyczyny mogą mieć też podłoże genetyczne. W niektórych przypadkach, tego typu zmiany są następstwem chorób ogólnoustrojowych lub stanowią powikłanie leczenia innego schorzenia (np. terapia kortykosteroidami).

Chorobowe przyczyny teleangiektazji mogą mieć podłoże skórne lub ogólnoustrojowe:

 • naczyniak gwiaździsty – może mieć charakter samoistny, jednak często pojawia się też w okresie ciąży i połogu. Może tez świadczyć o schorzeniach wątroby, w tym o marskości,
 • linijne teleangiektazje – ich przyczyną może być trądzik różowaty, fotostarzenie skóry i nabłoniak podstawnokomórkowy. Mogą też występować samoistnie lub stanowić rezultat nadciśnienia żylnego. W niektórych przypadkach, ich przyczyną jest uwarunkowany genetycznie zespół ataksja-teleangiektazja, mastocytoza i zespół rakowiaka,
 • poikilodermia – tego typu zmiany przybierają formę siateczkową. Są wywołane przez zanik pstry naczyniasty skóry lub przez promieniowanie jonizujące. Inną przyczyną może być chłoniak T-komórkowy i zapalenie skórno-mięśniowe,
 • teleangiektazje plamiste – ich przyczyną jest zespół CREST,
 • teleangiektazje okołopaznokciowe – ich wystąpienie może być następstwem zapalenia skórno-mięśniowego, toczenia rumieniowatego układowego oraz choroby Rendu-Oslera-Webera,
 • następowe teleangiektazje grudkowe – mogą być wywołane przez zespół Sturge’a-Webera lub marskość wątroby.

Czynniki ryzyka zwiększające prawdopodobieństwo teleangiektazji

Istnieją czynniki, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia teleangiektazji. Należą do nich:

 • płeć – pajączki żylne najczęściej dotyczą kobiet,
 • wiek – teleangiektazje mogą pojawić się u osób w każdym wieku, jednak najczęściej występują 18 a 35 rokiem życia i między 50 a 60 rokiem życia,
 • ciąża – w okresie ciąży, teleangiektazje są częstym zjawiskiem. Wynika to ze wzrostu poziomu progesteronu i wzrostu objętości krwi krążącej, co doprowadza do osłabienia i rozciągnięcia naczyń krwionośnych,
 • wahania i zaburzenia hormonalne – będące następstwem wielu schorzeń ginekologicznych, w tym PCOS i torbieli jajników, długotrwałe leczenie kortykosteroidami,
 • styl życia – do wystąpienia teleangiektazji może przyczynić się nadwaga, otyłość, brak ruchu oraz praca w pozycji siedzącej i stojącej,
 • zabiegi kosmetyczne – w tym wykorzystujące laser biostymulujący,
 • nagłe wahania temperatur – czynnikami ryzyka mogą być zabiegi kriolecznictwa, częste wizyty w solarium i gorące kąpiele,
 • ekspozycja na słońce i częste opalanie,
 • silny wiatr i duża wilgotność powietrza,
 • nadciśnienie żylne,
 • występujące w rodzinie problemy żylne.

Teleangiektazje – objawy

Wenektazje – rozszerzone naczynka na nogach

Pajączki o czerwonym zabarwieniu lub o kolorze sino-niebieskim to teleangiektazje. Objawy to zmiany w postaci pojedynczych nitek lub znacznych skupisk.

Poszerzenia żylne najczęściej osiągają średnicę od 0,1 do 0,4 mm, jednak w niektórych przypadkach, mogą osiągać nawet 1 mm lub więcej. W takiej sytuacji, zmiany są wyczuwalne pod wpływem dotyku.

Występują przede wszystkim na nogach i twarzy, w rzadszych przypadkach obejmują inne obszary ciała.

Objawy teleangiektazji w postaci dolegliwości bólowych występują niezbyt często i zwykle osiągają znikome natężenie.

Kolor zmian jest uzależniony od tego, które naczynia krwionośne uległy poszerzeniu – naczynia włosowate charakteryzują się czerwonym zabarwieniem, sino-niebieski kolor przybierają poszerzone żyły. W wielu przypadkach, zmiany są stosunkowo niewielkie.

Mogą jednak pokrywać całą twarz, przyjmując postać trądziku różowatego – to także teleangiektazje. Zdjęcia obrazują rozległość zmian na twarzy, szyi i na dekolcie.

Rodzaje teleangiektazji i ich podział

Ze względu na umiejscowienie, średnicę i na współwystępujące schorzenia, tego typu patologie należy dzielić na:

 • teleangiektazje izolowane – wraz z pajączkami, nie występują inne schorzenia układu naczyniowego,
 • teleangiektazje samoistne – samoistne teleangiektazje pojawiają się płytko pod skórą, poszerzenie osiąga niewielką średnicę (ok. 0,1 mm). Ich występowanie wynika z wrodzonych chorób skóry i narządów wewnętrznych,
 • teleangiektazje wtórne – zmiany są niewielkie i charakteryzują sę sinym zabarwieniem, przypominają zwykłe siniaki. Pojawiają się w następstwie schorzeń skórnych lub ogólnoustrojowych oraz oddziaływania czynników zewnętrznych,
 • teleangiektazje w przebiegu niewydolności żylnej – współwystępują z żylakami, zmiany (o średnicy ok. 0,4 mm) obejmują boczny obszar ud i łydki.

Teleangiektazje na nogach

Wenektazje – rozszerzone naczynka na nogach

Teleangiektazje na nogach  mogą stanowić wczesny objaw schorzeń układu żylnego, przede wszystkim przewlekłej niewydolności żylnej. W konsekwencji, przeistaczają się w żylaki kończyn dolnych.

Teleangiektazje na udach i łydkach najczęściej rozwijają się pod wpływem długotrwałej pozycji siedzącej lub stojącej. Sprzyja to osłabieniu pompy mięśniowej i doprowadza do zastoju krwi w naczyniach krwionośnych.

Tego typu zmiany powinny być skonsultowane z chirurgiem naczyniowym.

Teleangiektazje na twarzy

Wenektazje – rozszerzone naczynka na nogach

O ile teleangiektazje na nogach można łatwo ukryć pod ubraniem, to czerwona skóra na twarzy stanowi znacznie większy problem natury estetycznej.

Teleangiektazje twarzy objawiają się jako niewielkie przebarwienia lub jako znaczne obszary przebarwień, w następstwie czego tworzy się czerwona twarz. Przyczyny to przede wszystkim cera naczynkowa, trądzik różowaty i stosowanie miejscowych leków, zawierających sterydy.

Nie bez znaczenia pozostaje też wpływ promieniowania słonecznego, wiatru, niskich temperatur, znacznego poziomu wilgotności powietrza i korzystania z solarium.

Teleangiektazje na twarzy występują przede wszystkim jako pajączki na nosie, policzkach i na podbródku. Choć zdarza się, że początkowo znikają samoistnie, to z czasem ulegają utrwaleniu. Wówczas, zaczerwieniona twarz może znacząco obniżyć pewność siebie.

Teleangiektazje – leczenie i laserowe zamykanie naczynek

Teleangiektazje, zwłaszcza występujące na twarzy, mają duże znaczenie estetyczne, zwłaszcza dla kobiet. W przypadku pajączków naczynkowych, wdrażane jest przede wszystkim leczenie objawowe, mające na celu poprawę wizualnej kondycji skóry.

Jak leczyć teleangiektazje? Jedną z najskuteczniejszych metod jest laserowe zamykanie naczynek. Stosowane są także inne metody, które pozwalają na przerwanie ciągłości naczyń krwionośnych lub na zamknięcie ich światła, a w rezultacie – na usunięcie teleangiektazji.

Wybór konkretnej terapii jest podyktowany rozległością i umiejscowieniem zmian. Jak leczyć teleangiektazje? Najczęściej stosowane techniki to:

 • elektrokoagulacja – jest to metoda bezinwazyjna, w ramach której wykorzystywany jest prąd o wysokiej częstotliwości, doprowadzający do koagulacji tkanek. Zabieg wykonywany jest przy użyciu specjalnej elektrody, którą lekarz dotyka każdego naczynka. Taka terapia jest wdrażana w przypadku leczenia pajączków na twarzy, skleroterapia (obliteracja laserowa) – w ramach leczenia, do naczynka wstrzykiwany jest środek obliterujący, który doprowadza do jego zarastania. Inną odmianą tej metody jest obliteracja laserowa. W tym przypadku, do naczynia krwionośnego wprowadzane jest włókno laserowe. Światło lasera wytwarza wysoką temperaturę, czego efektem jest obkurczenie żyły i zamknięcie jej światła. Zabiegi mają zastosowanie w leczeniu teleangiektazji na nogach,
 • laseroterapia – w tym przypadku, używany jest m.in. laser barwnikowy i laser argonowy. Laserowe zamykanie naczynek na nogach i twarzy polega na naświetlaniu zmienionego chorobowo obszaru, co doprowadza do termicznej koagulacji naczyń.
 • kriochirurgia – zabieg ten ma zastosowanie, jeżeli istnieją przeciwwskazania do wdrożenia leczenia elektrokoagulacyjnego.
Leia também:  Suv Ford Manual cor Prata com final da placa 9,0

Usuwanie teleangiektazji jest też możliwe do zrealizowania przy wykorzystaniu odpowiednio dobranych zabiegów fizykoterapeutycznych:

 • jontoforeza – poszerzanie naczynek zostaje zahamowane poprzez wykorzystanie prądu stałego,
 • elektroliza – tkanki zostają zniszczone przez prąd stały.
 • termoliza – tkanki zostają zniszczone termicznie.

Leczenie może dać bardzo dobre efekty, doprowadzając do całkowitego usunięcie pojedynczych teleangiektazji lub znacząco zmniejszając przebarwienia, gdy choroba objęła znaczny obszar.

Przeciwwskazanie przed leczeniem teleangiektazji

Należy jednak podkreślić, że istnieje szereg czynników, które wykluczają możliwość podjęcia terapii. Główne przeciwwskazania to:

 • padaczka,
 • ciąża lub karmienie piersią,
 • bielactwo,
 • cukrzyca,
 • wszczepiony rozrusznik serca,
 • rozwinięta łuszczyca,
 • problem z krzepliwością krwii lub stosowanie takowych leków,
 • metalowe implanty w obszarach teleangiektazji.

Skutki uboczne usuwania teleangiektazji

Choć leczenie teleangiektazji daje dobre rokowania, to w niektórych przypadkach mogą pojawić się nawroty choroby.

Czasami niestety zabiegi mogą też być niestety nieskuteczne, a uzyskane efekty mocno niesatysfakcjonujące.

Przez co teleangiektazje nie zostaną usunięte w satysfakcjonującym stopniu, a wtedy wśród innych skutków ubocznych należy wymienić możliwe przebarwienia, zasinienia skóry oraz blizny.

Źródła:

 1. Rybak, Z., et al. “Teleangiektazje (wenulektazje)–problem kosmetyczny czy objaw niewydolności żylnej.” Terapia 8 (2000): 41-2.
 2. Burdzy, Danuta. “Wpływ redukcji zmian naczyniowych skóry twarzy typu teleangiektazje na jakość życia.” (2019).

Pajączki na nogach – jakie są objawy pękania naczynek i jak się ich pozbyć?

Wenektazje – rozszerzone naczynka na nogach 23 listopada 2019Produkty medyczne i elektromedycyna

Pajączki na nogach nie są jedynie problemem natury estetycznej. Rozszerzone naczynka stanowią jeden z pierwszych objawów zaburzeń krążenia i wymagają odpowiedniego leczenia. Zobacz, jak domowymi sposobami, przy pomocy leków oraz zabiegów zlikwidować pękające naczynka.

Pajączki na nogach – przyczyny teleangiektazji

Pajączki, czyli teleangiektazje, to poszerzenia niewielkich naczynek krwionośnych, które widoczne są tuż pod skórą jako czerwone nitki przypominające pajęczynę. Pajączki stanowią sygnał zmniejszonej elastyczności i kruchości naczyń krwionośnych oraz nieprawidłowej pracy zastawek żylnych.

Aby rozpocząć prawidłowe leczenie, należy ustalić, dlaczego naczynka na nogach pękają. W wielu przypadkach źródłem problemu są skłonności genetyczne. Płytkie ułożenie naczyń jest wówczas dziedziczną cechą anatomiczną.

Potencjalnych przyczyn powstawania pajączków na skórze możemy wymienić jednak więcej:

 • zaburzenia hormonalne (stąd też większa skłonność do powstawania pajączków w ciąży, w okresie menopauzy, a także u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną);
 • duże wahania temperatur – poszerzeniu i pękaniu naczynek sprzyjają wysokie mrozy i upały;
 • niektóre choroby negatywnie wpływające na przepływ krwi w naczyniach, np. nadciśnienie, cukrzyca;
 • nadmierne obciążenie kończyn dolnych – noszenie butów na wysokim obcasie, zbyt obcisłych spodni, częste zakładanie nogi na nogę, brak ruchu, nadmierna masa ciała.

Warto wiedzieć, że kondycję naczynek krwionośnych osłabia palenie papierosów.

Do czynników zwiększających ryzyko wystąpienia pajączków należy zaliczyć również częste spożywanie alkoholu, kawy, a nawet długotrwałą ekspozycję na stres.

Kruchość naczyń zwiększa się również wraz z wiekiem – u seniorów początkowo mogą występować pajączki na udach, które z czasem uwidaczniają się także na łydkach i stopach.

Objawy pajączków na nogach – jak wyglądają popękane naczynka?

Wygląd pajączków jest dość charakterystyczny. Czerwono-fioletowe nitkowate rozgałęzienia mogą występować pojedynczo lub w większych skupiskach, tworząc plamy o charakterze zasinień. Najczęściej „żyłki na nogach” pojawiają się na bocznej części ud, pod kolanami bądź w okolicach kostek.

Wenektazje – rozszerzone naczynka na nogach

W wielu przypadkach towarzyszą im inne dolegliwości, takie jak:

 • uczucie zmęczonych, ciężkich nóg, pojawiające się mimo niewielkiego wysiłku;
 • wieczorny obrzęk kostek;
 • wrażenie drętwienia, mrowienia nóg.

Im problem jest bardziej zaawansowany, tym zmiany stają się bardziej uciążliwe.

Przeczytaj, dlaczego puchną nogi i jak temu zaradzić 

Leczenie pękających naczynek – jak pozbyć się pajączków na nogach?

Pajączki wymagają zastosowania leczenia ukierunkowanego na wzmocnienie ścian naczyń krwionośnych i usprawnienie przepływu krwi. W terapii stosuje się zarówno farmakologię, jak i metody zabiegowe.

Pajączki na nogach – do jakiego lekarza się udać?

Pajączki na skórze kończyn dolnych są zwykle pierwszą oznaką rozwijającej się przewlekłej niewydolności żylnej (żylaków), która, ignorowana, może doprowadzić do groźnej zakrzepicy (zakrzepowego zapalenia żył). Specjalistą w rozpoznaniu i leczeniu dolegliwości tego typu jest lekarz flebolog.

Leki – tabletki, maści, kremy

Na popękane naczynka na nogach można stosować dostępne bez recepty preparaty zawierające diosminę, która poprawia napięcie ścian naczyń i ma działanie ochronne.

Dodatkowo zwiększa ich przepuszczalność, zapobiega zastojom i obrzękom.

W aptekach dostępne są także tabletki, maści i kremy na pajączki zawierające inne substancje pochodzenia roślinnego o podobnym działaniu: hesperydynę, rutynę czy aescynę.

Zabiegi na rozszerzone naczynka

Jednym z najczęściej stosowanych zabiegów na teleangiektazje jest skleroterapia. Polega ona na podaniu bezpośrednio do światła rozszerzonego naczynia specjalnego preparatu, który wywołuje w jego obrębie proces zapalny. Prowadzi to do obkurczenia i trwałego zarośnięcia naczynka.

Aby pozbyć się pajączków na nogach, wykorzystuje się również laseroterapię. Emitowane przez urządzenie światło niszczy ścianki naczynka, które następnie zostają wchłonięte przez okoliczne tkanki. Alternatywę stanowi elektrokoagulacja – naczynka zamykane są przy użyciu prądu o wysokiej częstotliwości.

Pękające naczynka na nogach – domowe sposoby

Domowe sposoby na pajączki mają przede wszystkim działanie profilaktyczne. Zaleca się stosowanie diety bogatej w produkty zawierające witaminę C, kwasy omega 3, flawonoidy, cynk, żelazo. Wskazana jest także suplementacja witaminy K, rutyny czy ekstraktu z miłorzębu japońskiego. Możemy zażywać je w postaci tabletek lub herbatek ziołowych.

W przypadku nadwagi, ważna jest redukcja masy ciała oraz regularna aktywność fizyczna. Nie jest wskazane stosowanie gorących kąpieli oraz długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej, zwłaszcza z nogą założoną na nogę. Unikajmy noszenia zbyt obcisłych ubrań i obuwia na wysokim obcasie.

Pończochy przeciwżylakowe i inne wyroby uciskowe

Ważnym elementem leczenia problemów z krążeniem jest stosowanie specjalistycznych wyrobów uciskowych, np.

 pończoch lub rajstop przeciwżylakowych, których zadaniem jest wsparcie prawidłowego opróżniania naczyń i zapobieganie dalszemu ich poszerzaniu.

Dodatkowo kompresjoterapia niweluje obrzęki i stany zapalne oraz łagodzi uczucie ciężkości nóg, przynosząc zauważalną ulgę.

Stopień ucisku, zależnie od zaawansowania dolegliwości, ustala lekarz, natomiast zaopatrzenie możemy nabyć w aptece lub w sklepie medycznym. Tu specjalista, po dokonaniu pomiarów kończyny, pomoże dobrać najlepszy asortyment. Poza pończochami i rajstopami przeciwżylakowymi, do dyspozycji mamy lecznicze podkolanówki i skarpety.

Rajstopy uciskowe, podobnie jak pozostałe wyroby, zakładamy rano, po wcześniejszym uniesieniu kończyny. Mimo że początkowo ich noszenie może wywoływać dyskomfort, nie należy zaprzestawać terapii. Jeżeli produkt został prawidłowo dopasowany do anatomicznego kształtu nogi, po krótkim czasie ciało przyzwyczai się do ucisku.

Dowiedz się więcej na temat wyrobów uciskowych na problemy z krążeniem 

Bibliografia:

 1. https://www.medicalnewstoday.com/articles/312845.php
 2. https://www.hss.edu/conditions_telangiectasia-and-autoimmune-disease.asp
 3. https://podyplomie.pl/chirurgia/14777,metody-leczenia-teleangiektazji

Zamykanie rozszerzonych naczynek – Annestic Rzeszów

Rozszerzone naczynia krwionośne na twarzy, szyi i dekolcie, szczególnie w okolicach nosa lub na nogach to bardzo częsty problem estetyczny.

Zamykanie naczynek krwionośnych w Instytucie Kosmetologii AnnEstetic odbywa się przy użyciu precyzyjnej głowicy lasera diodowego.

Umożliwia ona dotarcie do trudno dostępnych zmian i dostarczenie precyzyjnej dawki energii.

Ten żółty Laser diodowy posiada najwyższe powinowactwo absorpcji fali przez hemoglobinę, co oznacza najwyższą skuteczność i większe bezpieczeństwo zabiegu zamykania naczynek w związku z niższymi skutecznymi parametrami.

Asclepion® QuadroStarPro Yellow to pierwszy na świecie żółty laser dermatologiczny ze skanerem frakcyjnym, a Instytut Kosmetologii AnnEstetic jest jedynym miejscem w Rzeszowie, który wprowadził ten kompaktowy laser żółty.

Rozległe zmiany naczyniowe objawiają się np. w postaci rumienia na twarzy. Nieleczony przeradza się w wyraźne, trwałe, rozszerzone naczynia krwionośne, wyglądające jak „czerwone nitki” nazywane teleangiektazjami.

Umiejscowione często w okolicy nosa, w skrajnych przypadkach mogą ściśle przylegać do siebie dając obraz jednorodnego zaczerwienienia. Wenektazje to z kolei tzw. „pajączki” obecne na nogach.

Obie przypadłości mogą być zwiastunami problemów waskularnych.

Do leczenia rozległych zmian naczyniowych w Instytucie Kosmetologii Annestetic używamy skanera frakcyjnego lasera Asclepion® QuadroStarPro Yellow.

Stanowi on innowacyjne podejście do zabiegów naczyniowych, umożliwiając efektywne leczenie rozległych zmian naczyniowych z precyzyjnym systemem dostarczania impulsu o kontrolowanej gęstości energii i zabezpieczeniami przed „strzałem” dwa razy w to samo miejsce.

CZY JEST TO ZABIEG BOLESNY?

Zamykanie naczynek krwionośnych jest w większości wypadków całkowicie bezbolesny. Przy leczeniu niektórych partii ciała (skrzydełka nosa) pacjent może odczuwać lekki dyskomfort porównywalny do ukłucia szpilką. Przy zabiegach naczyniowych znieczulenie nie jest stosowane.

 • JAKI JEST CZAS TRWANIA ZABIEGU?
 • Zamykanie naczynek trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, w zależności od rodzaju zabiegu i powierzchni skóry poddawanej działaniu lasera.
 • OPIS ZABIEGU
Leia também:  Suv Ford Ecosport com Direção elétrica a Gasolina

Leczenie zmian naczyniowych za pomocą tego lasera wykorzystuje zjawisko fotokoagulacji i fototermolizy selektywnej. Wiązka światła emitowana przez laser absorbowana jest głównie przez hemoglobinę oraz inne chromofory.

Światło lasera o odpowiednio dobranej długości przenika przez skórę nie uszkadzając jej, a po zetknięciu z hemoglobiną następuje koagulacja oraz obkurczenie i zamknięcie naczynia poddawanego zabiegowi.

Resorpcja trwa od 4 do 8 tygodni.

Jest to bezpieczna metoda, która nie pozostawia śladów, a dolegliwości bólowe są zredukowane do minimum. Laser żółty dzięki swojej technologii umożliwia zastosowanie niższych mocy przy takim samym efekcie terapeutycznym, a jednocześnie zminimalizowanym dyskomforcie pacjenta.

EFEKTY ZABIEGU

Efektem zabiegu jest zamknięcie naczynia krwionośnego. Bezpośrednio po zabiegu może występować rumień i/lub obrzęk, strupki, pęcherzyki oraz miejscowe wybarwienia skóry.

Wszystkie te objawy są naturalną reakcją skóry na światło lasera i utrzymują się od kilku dni do kilku tygodni, w zależności od indywidualnego tempa regeneracji skóry klienta.

W większości przypadków efekty zabiegu zamykania naczyń są trwałe, jednak w zależności od ilości i umiejscowienia naczyń poddawanych zabiegowi, może być konieczne jego powtórzenie. Pacjent od razu po zabiegu może wrócić do codziennego życia.

POSTĘPOWANIE PO ZABIEGU

 • nie wolno mechanicznie drażnić skóry w okolicy zabiegu,
 • nie wolno stosować preparatów na bazie alkoholu,
 • po zabiegu 2-3 razy dziennie stosować maść Pepanthen
 • kilka dni po zabiegu unikać gorących kąpieli oraz ćwiczeń fizycznych,
 • nie opalać się minimum 4 tygodnie po zabiegu,
 • nie korzystać z sauny (1 miesiąc po zabiegu) oraz basenu (1-2 tyg. po zabiegu),
 • nie zdrapywać ewentualnych pęcherzyków, czy strupków.

CZĘSTOTLIWOŚĆ I ILOŚĆ ZABIEGÓW

W przypadku pojedynczego naczynka zwykle wystarcza jeden zabieg. Rozległe zmiany naczyniowe mogą wymagać kilku zabiegów do uzyskania pełnego efektu terapeutycznego.

WYSTĘPUJĄCE SKUTKI UBOCZNE

 • rumień,
 • zsinienie,
 • obrzęk,
 • zwiększona wrażliwość skóry,
 • pęcherzyki,
 • strupki.

WSKAZANIA

 • rozszerzone naczynia krwionośne,
 • znamiona pająkowate,
 • naczyniaki starcze i włośniczkowe,
 • znamiona naczyniowe,
 • teleangiektazje skórne,
 • naczyniaki gwiaździste,
 • naczyniaki rubinowe,
 • wenulektazje kończyn dolnych,
 • plamy naczyniowe typu czerwonego wina (PWS – port wine stains),
 • poikilodermia Civatte’a (erythromelanosis colli),
 • jeziorka żylne warg

PRZECIWWSKAZANIA

 • stany zapalne skóry (opryszczka),
 • plama soczewicowata złośliwa,
 • cukrzyca,
 • zaburzenia krzepnięcia i przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych (aspiryna),
 • ciąża, karmienie piersią,
 • zmiany nowotworowe,
 • zaburzenia krzepnięcia (względne),
 • zaburzenia czucia (względne),
 • zaburzenia krążenia (względne),
 • wrażliwość na światło,
 • świeża opalenizna / korzystanie z solarium (należy zaprzestać użytkowania na miesiąc przed zabiegiem),
 • używanie / przyjmowanie preparatów światłouczulajacych np. z retinolem, wit. C, kwasami AHA, BHA, z dziurawcem, nagietkiem, tetracykliny (należy odstawić na miesiąc przed zabiegiem), retinoidy (należy odstawić na co najmniej 3 miesiące przed zabiegiem),
 • epilepsja,
 • skłonność do bliznowacenia,
 • wcześniejsze głębokie zabiegi złuszczające (w przeciągu ostatniego miesiąca),
 • implanty, wypełniacze oraz nici w okolicy obszaru zabiegowego; nici medyczne wchłanialne do 6 miesięcy po zabiegu, nici medyczne niewchłanialne – przeciwwskazanie bezwzględne,
 • infekcje bakteryjne / grzybicze / wirusowe.

Wenektazje – rozszerzone naczynka na nogach

Skąd wiemy, że zamykanie naczynek i leczenie rumienia Laserem QuadroStar Pro Yellow jest jedyną skuteczną metodą? Po pierwsze, wiemy bo przetestowałyśmy na sobie, po drugie.. opowiemy podczas konsultacji.

Skontaktuj się z nami, aby zapytać o szczegóły.
Już dziś umów się w moment na konsultację.

https://www.moment.pl/annestetic

+48 17 850 02 52 

Zamykanie naczynek na twarzy i nogach, usuwanie pajączków | dr Bełza

Przebarwienia skóry i sieci poszerzonych naczynek krwionośnych prześwitujące przez skórę twarzy i kończyn to kłopot, z którym zmaga się wiele pacjentów ze skłonnością do zmian naczyniowych.

Widoczne „pajączki” naczyniowe to nierzadko źródło dyskomfortu psychicznego.

Ukrywanie popękanych naczynek pod warstwą kryjącego makijażu potrafi być niezwykle uciążliwe, a nieskuteczne terapie kremami do cery naczynkowej – frustrujące.

Tymczasem zarówno czerwony kolor cery, jak i sieci fioletowych pajączków na nogach, można okiełznać dzięki zabiegom laseroterapii. Miejsca na skórze twarzy gdzie najczęściej pojawiają się naczynka to policzki, broda, czoło i skrzydełka nosa.

Zabieg laserem nowej generacji pozwala stosunkowo szybko i w bezpieczny sposób zlikwidować problem — naczynka są uszczelnione i mniej widoczne przez naskórek.

Wskazania do laserowego zamykania naczynek

Do zmian naczyniowych, które zredukować można za pomocą laseroterapii, zaliczamy:

 • popękane, poszerzone naczynka krwionośne na twarzy (teleangiektazje)
 • popękane naczynka na nogach (wenektazje)
 • rumień
 • zmiany po trądziku różowatym i trądziku pospolitym
 • cera naczynioruchowa, gwałtownie reagująca zaczerwienieniem na czynniki psychiczne i zewnętrzne

Teleangiektazja to schorzenie polegające na powstawaniu wyraźnych i trwałych rozszerzonych naczynek włosowatych widocznych przez skórę twarzy. Przejawiają się jako pojedyncze czerwone nitki na skórze twarzy (lub występują w skupiskach).

Natomiast w przypadku wenektazji, skupiska popękanych naczynek włosowatych mają odcień sino-fioletowy. Zdarza się, że pajączki naczyniowe na nogach towarzyszą pacjentowi już od urodzenia, jednak w większości przypadków to schorzenie nabyte wraz z wiekiem lub na skutek działania niekorzystnych czynników, na które wpływa prowadzony tryb życia.

Co sprzyja poszerzaniu naczynek na twarzy?

Do czynników zewnętrznych sprzyjających powstawaniu pajączków naczyniowych zaliczyć można m.in. zbyt częste korzystanie z solarium, trwałą ekspozycję na promieniowanie UV, duże zmiany temperatur otoczenia, przyjmowanie sterydów, stymulanty psychologiczne (stres).

Etiologia pajączków na nogach

Wymienić można kilka czynników, które wpływają na powstawanie wenektazji. Są to siedzący tryb życia, praca w pozycji stojącej w butach na wysokim obcasie, brak lub znikoma aktywność fizyczna.

Tak jak w przypadku cery naczynkowej, zmiany na nogach dają się we znaki szczególnie zimą i latem, kiedy wysoka temperatura, przemarznięcie lub intensywny wiatr powodują rozszerzenie naczyń włosowatych.

Zwiększenie przepuszczalności naczyń dodatkowo rozszerza już i tak kruche i delikatne ścianki żył — z czasem zmiany te bywają nieodwracalne.

Aparatura wykorzystywana do zabiegu

Tak jak w przypadku zabiegów laserem frakcyjnym CO2, mających na celu usunięcie zmarszczek i rewitalizację skóry, urządzenie stosowane do laserowego zamykania naczynek pozwala na indywidualne dostosowanie mocy wiązki lasera do potrzeb pacjenta i rodzaju schorzenia.

Wybiórcze działanie lasera pozwala ograniczyć negatywne oddziaływanie na sąsiadujący naskórek; możemy precyzyjnie zasklepić zarówno płytko położone kruche naczynia włosowate, jak i głębiej zlokalizowane rozszerzone naczynia.

Na czym polega działanie lasera?

Odpowiednia konfiguracja lasera pozwala przekazać największą energię bezpośrednio do naczynia krwionośnego, przy minimalnym nagrzaniu tkanki sąsiadującej.

Fotokoagulacja laserowa polega na odparowaniu wody ze zmian naczyniowych i tym samym zasklepienie naczynek. Miejscowe naświetlanie naczynka krwionośnego przez światło lasera powoduje nagłe podniesienie temperatury krwi — tym samym obkurczenie ścianek naczynia i ich trwałe sklejenie.

Barwnik obecny w krwinkach czerwonych (hemoglobina) selektywnie absorbuje emitowaną energię lasera, co powoduje „ścięcie się” krwi w procesie termolizy.

Woda odparowuje z naczyń krwionośnych, powodując zasklepienie od wewnątrz ścianek naczynia krwionośnego, i w dłuższym czasie ich wysuszenie.

Zamknięte naczynka obumierają i są z czasem samoistnie wchłaniane przez organizm — tym samym przestają być widoczne przez naskórek.

Ile zabiegów będę potrzebować?

Laserowe zamykanie naczynek powinno mieć miejsce od 1 (drobne, pojedyncze naczynka) do 6 razy (sieć powiększonych naczyń) w kilkutygodniowych odstępach.

Dokładny plan leczenia ustalany jest indywidualnie dla każdego pacjenta, dlatego też powyższe wartości są jedynie orientacyjne — czasami, aby finalnie pozbyć się poważnych stadiów schorzeń naczyniowych, potrzeba kilkunastu sesji.

Przeciwwskazania

Lista przeciwwskazań do usuwania pajączków laserem obejmuje: ciążę i okres karmienia piersią, łuszczycę, padaczkę i epilepsję, zaburzenia krzepliwości krwi, nadciśnienie, bielactwo, skłonność do powstawania bliznowców, zmiany nowotworowe.

Należy poinformować lekarza, jeśli przyjmujemy leki i preparaty wpływające na krzepliwość krwi, wrażliwość na światło UV (przy fotodermatozach), poziom melaniny w skórze lub jesteśmy w trakcie terapii antybiotykowej.

Przeciwwskazaniem są także zażywanie leków z grupy retinoidów, trądzik różowaty i zmiany alergiczne, jeżeli narażone będą na bezpośrednie działanie lasera.

Niewskazana jest laseroterapia przy świeżej, intensywnej opaleniźnie (od ostatniego opalania powinien minąć miesiąc).

Nie ma ograniczeń wiekowych co do stosowania laserowej metody zamykania naczynek. Zabiegowi można poddać się niezależnie od pory roku.

Leia também:  Carros Jeep Compass Automático em São Paulo Não blindado

Przygotowanie do zabiegu

3-4 tygodnie przed naświetlaniem należy odstawić preparaty zawierające wyciągi z dziurawca lub nagietka (są to zioła światłouczulające, zwiększające nietolerancję na promieniowanie UV) oraz kremy z retinolem. Miesiąc przed zabiegiem należy unikać ekspozycji na słońce i nie stosować samoopalaczy.

Od ostatniego zabiegu fotoodmładzania (np. laserem CO2) na tej samej powierzchni skóry powinno minąć co najmniej 30 dni.

Na 24h przed zabiegiem zabrania się spożywania alkoholu oraz intensywnych ćwiczeń fizycznych mogących prowadzić do odwodnienia organizmu. Wskazane jest za to wypicie kilku szklanek wody aby dobrze nawodnić organizm.

Wstępny wywiad lekarski obejmuje pytania o ogólny stan zdrowia pacjenta, lekarz ocenia stan zaawansowania schorzenia oraz podłoże problemu. Na podstawie wyników konsultacji lekarz ustala plan leczenia, wyjaśnia przebieg zabiegów oraz jest w stanie oszacować możliwe skutki niepożądane.

Ze względu na różne reakcje organizmu na światło lasera, zanim lekarz przystąpi do zabiegu właściwego, wykonuje próbę na małym odcinku skóry.

Celem testu jest ustalenie optymalnej długości fali lasera — to najmniejsza energia wiązki, która pozwala osiągnąć zadowalający efekt estetyczny.

Regulowana moc wiązki lasera pozwala usunąć popękane naczynka o różnej wielkości światła, znajdujące się na różnej głębokości.

Usuwania naczynek na twarzy

W pierwszej kolejności skóra twarzy zostaje oczyszczona (demakijaż), nałożone zostają okulary ochronne. Samo naświetlanie trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut — zależnie od stopnia zaawansowania schorzenia, obszaru objętego zabiegiem oraz reakcji i wrażliwości pacjenta na ból. W momencie strzału lasera poczuć można ukłucie połączone z intensywnym pieczeniem.

Zamykanie naczynek na nogach — przebieg zabiegu

Obowiązuje wyżej opisana procedura. Dodatkowo zabiegiem towarzyszącym laserowemu zamykaniu naczynek na nogach może być skleroterapia.

Skleroterapia to skuteczna metoda usuwania większych naczyń (również niewielkich żylaków).

W poszerzone naczynie krwionośne wprowadza się za pomocą zastrzyku substancję, która wywołuje miejscowy stan zapalny naczynia, następnie krzepnięcie krwi wewnątrz żyły, i w dłuższym czasie, zasklepienie ścianek naczynka.

Tak jak w przypadku zabiegu laserem, zamknięte naczynko zanika i jest z czasem wchłaniane przez organizm. Przez kilka tygodni po zabiegu pacjent musi zakładać specjalnie dobrane rajstopy uciskowe. Skleroterapię zawsze poprzedza wykonanie badania USG kończyny.

Laserowe usuwanie naczynek – efekty

Usunięcie naczynek laserem daje bardzo dobre efekty już po pierwszym naświetlaniu — nawet w przypadku rozległych i poważnych zmian zauważalna będzie znaczna redukcja widoczności „pajączków”. Zdarza się, że sieć naczynek przybiera ciemniejszy kolor niż sprzed zabiegu — nie należy się tym przejmować, gdyż będą one stopniowo zanikać. Proces ten może trwać do 14 dni.

Uzyskane efekty zależeć będą od rozległości zmian, głębokości położenia, średnicy i koloru naczyń, które należy zasklepić. Dobierając odpowiednią wiązkę lasera, brane są pod uwagę również koloryt skóry i rodzaj powierzchni, na której odparowuje się naczynia.

Zamykanie naczynek – powikłania

Laserowe usuwanie naczynek należy do bezpiecznych metod korekty niedoskonałości skóry, gdzie ryzyko wystąpienia powikłań jest znikome. Poniższe efekty niepożądane trwać mogą od kilku godzin do 14 dni, kiedy to samoistnie ustępują:

 • pęcherze i strupy
 • rumień
 • podrażnienie skóry
 • miejscowe zasinienia skóry i obrzęk
 • zmiany w pigmentacji skóry — przebarwienia pojawić się mogą u osób opalonych i o ciemnej karnacji — dlatego intensywna opalenizna zaliczana jest do przeciwwskazań
 • infekcje (niezwykle rzadkie)

W przypadku nagłego pojawienia się któregoś ze skutków ubocznych należy koniecznie udać się na wizytę kontrolną.

Zalecenia po zabiegu i pielęgnacja

Przez około tydzień po laseroterapii należy powstrzymać się od ćwiczeń fizycznych i korzystania z sauny, basenu; niewskazane jest również, o ile to możliwe, nakładanie makijażu na miejsca objęte naświetlaniem. Przez 4 tygodnie po zabiegu zamykania naczynek laserem nie wolno się opalać; należy unikać ekspozycji na słońce.

Odpowiednia pielęgnacja skóry twarzy po usunięciu naczynek zabrania stosowania peelingów, mydła i kosmetyków zawierających w składzie alkohol etylowy przez kilka dni po zabiegu.

Należy nawilżać skórę kilka razy dziennie tłustymi kremami przyspieszającymi gojenie się skóry (eliminują dyskomfort po podrażnieniu skóry).

Kiedy szczególnie uciążliwy staje się świąd skóry po zabiegu, lekarz przepisać może maść antybiotykową.

Należy skonsultować z lekarzem powrót do wcześniejszej terapii lekami farmakologicznymi sprzed zabiegu. Przez ok. miesiąc stosować należy kremy pielęgnujące z wysokim filtrem SPF50+ oraz z witaminami z grup B2, PP i C w składzie.

dr Łukasz Bełza

Bibliografia

 1. Sean W. Laningan, Lasery w dermatologii, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2005 
 2. red. D.J. Goldberg, red. DVD T.E. Rohrer, Lasery i światło. Tom 2. Seria Dermatologia Kosmetyczna, Edra Urban & Partner 2009 
 3. Anjali Mahto, Skin Beauty. Biblia pięknej i zdrowej skóry, Wydawnictwo Kobiece, 2019

Laserowe zamykanie naczynek, usuwanie rumienia, leczenie trądziku różowatego (Fotona Dynamis Sp)

Laser Fotona Dynamis SP to najnowocześniejszy system laserowy firmy FOTONA – wieloletniego lidera laseroterapii. To nowatorskie urządzenie medyczne które zostało wielokrotnie nagradzane za swoją skuteczność.

Jedną z funkcji platformy laserowej FOTONA DYNAMIS SP jest precyzyjne usuwanie rozszerzanych naczynek na twarzy, na nogach (usuwanie pajączków) jak również nieestetycznych naczyniaków, uciążliwego rumienia i trądziku różowatego.

Światło lasera neodymowo-yagowego działa głównie na hemoglobinę. W miarę absorbowania energii przez krew w naczyniach krwionośnych wytwarzane jest ciepło i dochodzi do zniszczenia ścianek naczynia, które ostatecznie obumiera. Dzięki naturalnym procesom zachodzącym w organizmie obumarła tkanka naczynia jest usuwana z organizmu w ciągu kilku/kilkunastu dni od zabiegu.

Działanie lasera jest selektywne co oznacza, że wiązka lasera emitowana jest konkretnie w miejsce, na którym występuje problem naczyniowy, nie uszkadzając okolicznych zdrowych tkanek.

Jak wygląda zabieg?

Laserowe zamykanie naczynek nie wymaga specjalnego przygotowania. Procedura zabiegowa zaczyna się od dokładnego oczyszczenia obszaru zabiegowego, następnie zabezpiecza się oczy Pacjenta okularami ochronnymi oraz dobiera się odpowiednie parametry.

Następnie rozpoczyna się zabieg. Głowica lasera emituje plamkę naprowadzającą operatora na zmiany naczyniowe dzięki temu zabieg jest wykonany z dużą precyzją. Wiązka lasera emitowana jest tylko w miejsca w których występują naczynia, rumień czy trądzik różowaty bez uszkodzenia otaczającej skóry.

Po zakończeniu zabiegu, Pacjent otrzymuje zalecenia dotyczące postępowania pozabiegowego.

Odczucia bólowe

Zabieg oceniany jest przez naszych Pacjentów jako komfortowy. Impulsy lasera odczuwalne są jako delikatne „igiełki”, odczuwalne jest również delikatne ciepło.

Przed zabiegiem nie należy stosować znieczulenia miejscowego, ponieważ obkurcza ono naczynia krwionośne i tym samym obniża skuteczność zabiegu.

Rekomendowana ilość zabiegów

Najczęściej, aby pozbyć się zmian naczyniowych należy wykonać 1 – 3 zabiegów w odstępach 6 tygodniowych. Ilość zabiegów rekomendowana do usunięcia naczyń to kwestia indywidualna uzależniona m.in. od ich lokalizacji średnicy oraz głębokości, na której występują. Okres wchłaniania tkanki z naczyń jest różny, czas całkowitej regeneracji może wynosić́ od kilku dni do kilku tygodni.

Zalecamy, aby po 3 – 4 tygodniach od wykonania pierwszego zabiegu pacjent umówił się na bezpłatną konsultację kontrolną do lekarza prowadzącego.

Czas zabiegu

Czas trwania zabiegu uzależniony jest obszaru na jakim jest wykonywany. Zazwyczaj, aby zamknąć naczynka przy skrzydełkach nosa wystarcza 15 min., na redukcję rumienia na twarzy 45 min. a na zamknięcie rozszerzonych naczyń na nogach 60 min.

Okres rekonwalescencji

Po zabiegu na skórze pozostaje zazwyczaj rumień, który ustępuje po kilku godzinach. Po zamknięciu naczyń o większej średnicy (np. na nogach) na skórze tworzy się strupek, który po zagojeniu odpada.

Po zabiegu może pojawić się również niewielki obrzęk, który ustępuje po kilku godzinach.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*