Utrudnione oddychanie w czasie snu

Utrudnione oddychanie w czasie snu

„Najważniejszą funkcją życiową organizmu jest funkcjonowanie oddechu. Poprzez oddech ciało i układ nerwowy otrzymują tlen i tchnienie, czyli uniwersalną siłę życiową. Niezrównoważony oddech zakłóca schemat snu, nierówne długości cykli oddechowych zakłócają mechanizm czaszkowo-krzyżowy i nerwy. Mają bardzo negatywny wpływ na umysł i ciało.”Dr Robert Fullford D.O.

Utrudnione oddychanie w czasie snuOddychanie – najważniejsza funkcja życiowa

Oddech jest fundamentalną funkcją trzymającą nas przy życiu. To jedna z niewielu czynności, która wpisana jest w nasze istnienie już od samego początku – która przychodzi nam naturalnie i intuicyjnie. Wdech i wydech jest automatyczny, a przeciętny człowiek oddycha 21 000 razy dziennie.

Przez nos czy przez usta?

Najbardziej prawidłowym oddychaniem jest oddychanie przez nos.

Podczas oddychania przez nos dochodzi do filtracji, czyli podgrzewania i nawilżania powietrza (spełniana jest wówczas funkcja ochronna), produkcji tlenku azotu – większość (60%) tlenku azotu jest wytwarzana przez błony śluzowe zatok przynosowych (funkcja ochronna górnych dróg oddechowych).

Wytworzenie tlenku azotu pozwala chronić przed infekcjami górne drogi oddechowe. Podczas oddychania przez usta tą ochronę przejmują migdały i migdałki, dochodzi do nadmiernego działania tarczycy, zmienia się poziom natlenienia i prowadzi to do zmiany metabolizmu.

Dodatkowo oddychanie przez nos może poprawić przenoszenie doświadczenia do pamięci długotrwałej, wpływać na percepcję i funkcje poznawcze człowieka i co ciekawe, oddychanie przez nos może zapewnić o 10% więcej tlenu niż oddychanie przez usta.

Utrudnione oddychanie w czasie snu

Co się dzieje podczas oddychania przez usta?

Oddychanie przez usta nie tylko wpływa na wspomniany układ odpornościowy, ale również zmienia funkcję połykania. Przy normalnej czynności połykania język styka się z podniebieniem.

Oddychanie przez usta powoduje, że język podczas przełykania przesuwa się do przodu zamiast w górę, a żuchwa porusza się do tyłu zamiast pozostawać w bezruchu. Nieprawidłowe wzorce oddechowe wpływają również na ułożenie głowy, szyi, obręczy barkowej i szczęki, a tym samym na resztę ciała.

W przypadku dzieci oddychających przez usta zauważa się, że rozwijają one wypukły profil twarzy. Żuchwa, zamiast rosnąć do przodu, rośnie do tyłu i do dołu, prowadząc do zagłębionej struktury twarzy. To zniekształcenie wzrostu twarzy jest często obserwowane u dzieci z przewlekłym oddychaniem przez nos.

Typowy wzrost twarzy osoby oddychającej przez usta zawiera słabe kości policzkowe, cofnięty podbródek, wypukły profil twarzy, spłaszczoną część twarzy, nadmierny wzrost wertykalny twarzy.

Kiedy usta są otwarte do oddychania, napięte mięśnie policzkowe przykładają zewnętrzną siłę do szczęki i żuchwy, z czasem zwężając łuki zębowe. Ponadto język powinien spoczywać w górnej części jamy ustnej na podniebieniu, a opada przy oddychaniu przez usta.

Z powodu braku ciśnienia bocznego górny łuk zwęża się, a środkowa część twarzy nie jest popychana do przodu. Niejednokrotnie mamy okazję zobaczyć dziecko, które śpi z otwartą buzią i równocześnie oddycha przez usta, często też taki sposób oddychania związany jest z chrapaniem lub bezdechem sennym.

Takie dzieci mają zwiększoną aktywność we współczulnym układzie nerwowym, słabą reakcję na stres oraz brak równowagi w gazach krwi.

Utrudnione oddychanie w czasie snu

Poważne konsekwencje oddychania ustami – bezdech senny, problemy z układem krążenia !

Poza tym u wielu osób z powodu oddychania przez usta w dzieciństwie, zwężenia szczęki i dolnej pozycji języka pojawia się w kolejnych latach problem częściowej blokady dróg oddechowych.

To powoduje chrapanie i bezdechy senne, które są groźne dla zdrowia i życia. Powodują one bowiem ryzyko chorób układu krążenia, zawałów serca oraz udarów mózgu.

Poza tym podczas bezdechu sennego występuje szereg wahań w ciśnieniu krwi, wynikających ze zmian napędu oddechowego, który może niekorzystnie wpływać na czynność serca. To sprzyja niedokrwieniu i zaburzeniom rytmu serca. Osoba z problemem drożności dróg oddechowych podczas snu będzie więc niedotleniona.

W codziennym funkcjonowaniu wpływa to również na pogorszenie jej jakości życia, ponieważ nie wysypia się, jest więc zmęczona i rozdrażniona, mniej skoncentrowana.

Utrudnione oddychanie w czasie snu

Bezdech senny – co to dokładnie jest i czy jest groźny dla zdrowia i życia

Utrudnione oddychanie w czasie snu

Bezdech senny jest chorobą, z której nie każda osoba zdaje sobie sprawę. Jednocześnie, przy dużym zaawansowaniu choroby w organizmie człowieka, dochodzi do wielu zmian, które w skutkach potrafią doprowadzić nawet do śmierci chorego. Niestety, choroba sama w sobie atakuje w sposób prawie niezauważalny, dlatego też wielu pacjentów po pomoc do lekarza niestety zgłasza się nawet po kilku latach od pierwszego pojawienia się choroby.

Bezdech senny to choroba spowodowana powtarzającymi się wielokrotnie w czasie snu epizodami zatrzymania oddychania (bezdechów) lub jego znacznego spłycenia (hipowentylacji).

Bezdechy powtarzają się od kilkunastu do kilkudziesięciu razy w ciągu każdej godziny snu, powodując liczne szkodliwe następstwa, m.in. zmęczenie, problemy z koncentracją i nadciśnienie tętnicze. Przyczyną choroby jest zamykanie się światła dróg oddechowych, co zatrzymuje przepływ powietrza, powodując przejściowe niedotlenienie.

Aby przerwa w oddychaniu w czasie snu została uznana za epizod bezdechu, musi trwać dłużej niż 10 sekund. Warto pamiętać, że bezdechy w czasie snu występują u większości zdrowych osób (najczęściej zdarzają się kilku–kilkunastosekundowe bezdechy w czasie zasypiania).

Bezdech senny jest chorobą nie do końca zbadaną przez medycynę i stosunkowo mało osób jest z tego powodu objętych opieką medyczną. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale bezdech senny jest bardzo niebezpieczną chorobą, która może doprowadzić nawet w niektórych przypadkach do śmierci we śnie.

Objawy bezdechu sennego

Utrudnione oddychanie w czasie snu

Bezdech senny może pojawiać się nawet kilkaset razy w ciągu jednej nocy i może trwać po kilkanaście lub kilkadziesiąt sekund. Jest to bardzo niebezpieczne, bo przy dłuższym zatrzymaniu dopływu powietrza może dojść do niedotlenienia. Podczas bezdechu dochodzi do zwiększenia dwutlenku węgla we krwi, a osoba chora zaczyna się dusić. Objawy bezdechu można zauważyć zarówno w dzień, jak i w nocy, tylko trzeba na nie zwrócić uwagę. W nocy u osoby chorej mogą występować chwilowe zaniki dopływu powietrza, bardzo duża potliwość ciała, potrzeba częstego korzystania z toalety, jak i samoczynne wybudzenia, a później problemy z ponownym uśnięciem. Głośnie, nierównomierne chrapanie to podstawowy objaw. Po porannym przebudzeniu mogą występować ból głowy i zwiększona suchość w ustach. W ciągu dnia częstym objawem u osób z bezdechem są problemy z koncentracją, jak i to, że mimo snu dana osoba jest cały czas zmęczona. Nie u każdej osoby będą występowały wszystkie te objawy. Trzeba jednak pamiętać, że już samo zauważenie nierównomiernego chrapania, jak i występowanie pojedynczych epizodów przerw w oddychaniu w czasie snu (bezdechu) jest powodem, aby zgłosić się do lekarza, który zdiagnozuje bezdech senny.

Objawy nocne:

 • chrapanie,
 • bezdechy (obserwowane przez osoby z otoczenia chorego),
 • nykturia, czyli konieczność wyjścia do toalety,
 • zwiększona potliwość,
 • częste przebudzenia,
 • przebudzenia z uczuciem dławienia,
 • duszność,
 • suchość w jamie ustnej,
 • kołatania serca,
 • objawy refluksu żołądkowo-przełykowego,
 • trudności z zaśnięciem, bezsenność.

Objawy dzienne:

 • senność dzienna,
 • poranne zmęczenie,
 • poranne bóle głowy,,
 • zaburzenia pamięci i koncentracji,
 • upośledzenie libido i impotencja,
 • zaburzenia psycho-emocjonalne, np. depresja.

Jak sobie pomóc ?

Bardzo dużą rolę przy leczeniu – nie tylko bezdechu sennego – ma prawidłowa i szybka diagnostyka.

W Centrum Stomatologii Sypień dysponujemy nowoczesnym sprzętem, co umożliwia przeprowadzenie, w krótkim czasie, bardzo dokładnych badań.

To ogromna zaleta, zwłaszcza jeśli dolegliwości pacjenta są wyjątkowo uciążliwe i utrudniają normalne funkcjonowanie. Pierwszym krokiem do zdiagnozowania podłoża problemu powinna być wizyta u specjalisty.

Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu i dokładnym badaniu dobierze najlepszą metodę leczenia lub skieruje Pacjenta na dodatkowe testy i do odpowiednich specjalistów.

Zmiana pozycji snu

Jeżeli masz tendencję do spania na plecach, warto przestawić się na zasypianie na boku. Pozycja na wznak wzmaga chrapanie, ponieważ gdy język opada do tyłu, usta otwierają się i następuje zwężenie kanału nosogardła oraz cieśni gardła.

Z tego względu powinno się rozważyć zakup takiego materaca, który pozwoli na wygodny sen również na boku. .  Istotna jest również poduszka, która pomaga zniwelować problem chrapania jak i uporczywe bóle szyi, czy karku.  

Leia também:  Czy klimatyzacja jest szkodliwa?

Zrezygnuj z używek

Osobom palącym poleca się ograniczenie, a najlepiej rzucenia palenia, ze względu na to, że nikotyna wpływa na zaleganie śliny w krtani, tchawicy i powoduje obrzęk śluzówki, co w efekcie przyczynia się do utrudnień w prawidłowym oddychaniu. Nie powinno się także przez dwie godziny przed snem pić alkoholu, który zwiotcza mięśnie gardła i języka. Ta samo działają również tabletki uspokajające oraz nasenne – zrezygnuj z nich, jeśli borykasz się z bezdechem sennym

Zrzuć zbędne kilogramy

To właśnie otyłość jest głównym powodem chrapania podczas snu.  Tkanka tłuszczowa nie tylko odkłada się na brzuchu czy udach, ale też w okolicy szyi.

 Podczas snu napiera ona na drogi oddechowe, przez co zmniejsza się drożność i powietrze musi przedostawać się przez gardło pod znacznie większym ciśnieniem.

 Warto mieć na uwadze, że strata już kilku nadprogramowych kilogramów może wpłynąć na znaczną poprawę.

Utrudnione oddychanie w czasie snu

PODSTAWOWA DIAGNOSTYKA ZABURZEŃ ODDYCHANIA I BEZDECHU SENNEGO – ROLA STOMATOLOGA

Oddychanie przez usta może mieć wiele różnych przyczyn. Pierwszym krokiem w wyeliminowaniu tej nieprawidłowej funkcji jest odpowiednia diagnoza. Istotną rolę w zapobieganiu, wczesnych badaniach kontrolnych oraz leczeniu pacjentów z zaburzeniami oddychania pełni stomatolog.

Szczegółowe, kompleksowe badanie stomatologiczne i funkcjonalne oraz indywidualnie dostosowany plan leczenia są niezbędne w celu wdrożenia odpowiedniego leczenia. Dopiero na podstawie ustalenia właściwej przyczyny nieprawidłowego oddychania, można wdrożyć odpowiednie postępowanie.

Lekarz nakierowuje wówczas rodzica na prawidłową ścieżkę terapeutyczną.Terapia odpowiednimi ćwiczeniami jest w stanie rozwiązać problem nawykowego oddychania buzią. Ćwiczenia muszą być wykonywane codziennie, a dziecko i rodzice bardzo świadomi problemu.

Natomiast podstawową diagnostyką bezdechu sennego jest tzw. PULSOKSYMETRIA NOCNA

W trakcie badania podmiotowego i przedmiotowego przez lekarza stomatologa można uzyskać już wiele cennych informacji nasuwających podejrzenie występowania bezdechu sennego. Lekarze dentyści powinni udzielać pacjentom właściwych informacji pozwalających im zrozumieć proces badań, możliwych metod leczenia oraz rolę świadczeniodawców w tym zakresie.

Przesiewowym badaniem w kierunku bezdechu sennego jest m.in PULSOKSYMETRIA NOCNA. Czułość całonocnej pulsoksymetrii może wynosić nawet 98%, ale w tym przypadku bardzo ważna jest prawidłowa interpretacja uzyskanych danych,

W Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej Sypień po przeprowadzeniu wywiadu i wstępnego badania, jako badanie przesiewowe stosujemy Pulsoksymetr Wysokiej Rozdzielczości. W tym celu na noc wypożyczamy pacjentom urządzenie pozwalające wstępnie zdiagnozować problem bezdechu sennego. Po wykonaniu tego badania wykonujemy dokładna analizę i interpretacje wyników.

Cena badania, analizy i interpretacji wyników wynosi 250 zł. W momencie wypożyczenia urządzenia pobierana jest kaucja zwrotna w wysokości 1600 zł.

Utrudnione oddychanie w czasie snu

Bezdech senny, chrapanie, bezsenność – Zdrowy Oddech – Metoda Butejki

Utrudnione oddychanie w czasie snu

 • Czy doskwiera ci bezsenność, chrapanie, słaba jakość snu albo przerywany sen?
 • Czy masz poczucie, że sen nie pozwala ci się zregenerować?
 • Czy po przebudzeniu czujesz brak jasności umysłu, masz metaliczny posmak w ustach i zatkany nos?

CHRAPANIE

Dziesiątki tysięcy osób na całym świecie w ciągu ostatnich 50 lat stosowały metodę Butejki (Buteyko), by poradzić sobie z chrapaniem, bezdechem sennym czy bezsennością.

Powszechnie uważa się, iż chrapanie jest spowodowane zbyt wąskimi drogami oddechowymi.

Bardziej prawdopodobne jest jednak wytłumaczenie, że chrapanie wynika z kombinacji dwóch czynników: zatkanego nosa i zbyt dużej objętości oddechowej.

Chrapanie może być dwojakiego rodzaju. Prostszą postacią jest ciężkie oddychanie przez usta, które wywołuje drgania podniebienia miękkiego.

Drugą odmianą jest ciężki oddech przez nos, który powoduje turbulencje w obrębie noso-gardła i części ustnej gardła (jest to przestrzeń między nosem a jamą ustną).

Turbulencje te ograniczają ilość wdychanego powietrza, co prowadzi do zwiększenia oddechu.

Bezdech senny

Chrapanie i ciężki oddech w nocy mogą prowadzić do niebezpiecznej choroby jaką jest obturacyjny bezdech senny, czyli zatrzymanie oddechu podczas snu. Za istotne klinicznie uważa się występowanie u danej osoby ponad pięciu bezdechów na godzinę.

Oddychanie przez usta i duża objętość oddechowa to główne przyczyny bezdechu sennego, co oznacza, że trening oddechowy może w dużym stopniu przywrócić choremu zdrowie. Trzeba pamiętać, że bezdech senny nie tylko wpływa na gorszą jakość snu, ale stanowi też poważne obciążenie dla serca i całego organizmu.
Utrudnione oddychanie w czasie snu

Obturacyjny bezdech senny jest wywołany zablokowaniem dróg oddechowych, co widać na ilustracji powyżej. Osoby z wąskimi drogami oddechowymi, często powstałymi przez oddychanie przez usta w dzieciństwie, są bardziej narażone na doświadczanie bezdechów sennów.

By zrozumieć mechanizm bezdechu sennego, wybraź sobie papierową rurkę. Gdybyś włożył ją do ust i zrobił mocny wdech, wewnętrzne ściany rurki zapadłyby się do środka. Gdybyś nadal próbował nabierać powietrza przez rurkę, jej ścianki zapadałyby się jeszcze bardziej.

W terminologii naukowej zjawisko to nosi nazwę prawa Bernoulliego i jest podstawowym równaniem hydrodynamiki.  Mówi ono, że na końcach przepływu cieczy (w tym przypadku powietrza) powstaje podciśnienie. Kiedy prędkość przepływu wzrasta, podciśnienie rownież się zwiększa.

Zapadnięcie się dróg oddechowych ma miejsce, gdy podciśnienie wywołane nabieraniem powietrza do płuc jest większe niż rozkurczowe siły mięśni górnych dróg oddechowych.

Kiedy osoba śpiąca robi wydech i po nim chce ponownie wykonać wdech, podciśnienie wytworzone poprzez nabieranie powietrza powoduje zapadnięcie się ścian dróg oddechowych. Podczas bezdechu centrum oddechowe w mózgu wysyła sygnał do przepony, by przywrócić oddychanie.

Gdy przepona napina się, by nabrać powietrza do płuc, zwiększone podciśnienie wzmacnia bezdech. Po jakimś czasie saturacja krwi tlenem spada do takiego poziomy, że mózg częściowo się przebudza i oddychanie zostaje przywrócone.

W końcu osoba śpiąca wykonuje mocnym haustem duży wdech, po którym następuję seria ciężkich i intensywnych oddechów. To z kolei powoduje ponowne zapadnięcie się ścian dróg oddechowych i cykl bezdechu sennego powtarza się przez całą noc.

Oddychanie przez usta prowadzi do chrapania, bezdechu nocnego i zaburzeń snu

W badaniu na temat snu i oddychania opublikowanym w amerykańskim czasopiśmie naukowym Otolaryngology wykazano, że osoby, który w czasie snu oddychają przez usta doświadczają pogorszenia jakości snu z powodu częstszych przypadków chrapania, bezdechu nocnego i płytkiego snu.

Celem badania było określenie wpływu całkowitej niedrożności nosa na sen i oddychanie u ośmiu zdrowych osób. Badani zostali losowo przydzieleni do dwóch grup.

Podczas jednej nocy osoba badana była obserwowana podczas snu z drożnymi nozdrzami, a podczas drugiej nocy jej nos był zablokowany, by oddychanie odbywało się jedynie przez usta.

Podczas badania monitorowano parametry EEG, EKG, wysiłek oddechowy, przepływ powietrza przez usta i nos oraz nasycenie tlenem. Okazało się, że sen podczas oddychania przez usta był zaburzony, co odczuły subiektywnie osoby badany oraz obiektywnie wykazały pomiary.

U osób, które oddychały przez usta wystąpiły następujące zaburzenia snu:

 • częstsze budzenie się
 • większa liczba zmian faz snu
 • opóźnienie w doświadczaniu fazy REM
 • dłuższy czas pierwszej fazy snu NREM (non­rapid eye movement), czyli snu lekkiego
 • większa liczba bezdechów sennych

Olsen KD, Kern EB, Westbrook PR, 1981, Sleep and breathing disturbance secondary to nasal obstruction, Otolaryngol Head Neck Surg, Sep-­Oct;89(5):804­10 http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/6799913

Zaburzenia oddychania w czasie snu (sleep-disordered breathing) mogą się także wiązać z wcześniejszym pogorszeniem się zdolności poznawczych oraz utratą pamięci. Badanie przeprowadzone przez dr.

Ricardo Osorio na Uniwersytecie Nowojorskim wykazało, że u osób badanych, które doświadczały zaburzeń oddychania w czasie snu diagnozowano łagodne zaburzenia  poznawcze 10 lat wcześniej w porównaniu z osobami, które nie miały zaburzeń oddychania w czasie snu.

  Osoby cierpiące na zaburzenia oddychania w czasie snu średnio o 5 lat wcześniej zapadali  na chorobę Alzheimera w porównaniu z tymi, którzy nie doświadczali zaburzeń oddychania w czasie snu.

Dodatkowo spanie z otwartymi ustami ma tak szkodliwy wpływ na zęby jak wypicie gazowanego napoju przez pójściem spać. Wynika to z faktu, że oddychanie przez usta wysusza zęby, usuwając ochronną warstwę śliny, która ma naturalne właściwości zabijające bakterie kwasotwórcze w ustach. Proces erozji szkliwa rozpoczyna się w nocy, kiedy poziom kwasu w ustach wzrasta.

Pobierz bezpłatny poradnik: 8 sposobów na dobry sen:

Utrudnione oddychanie w czasie snu

BEZSENNOŚĆ

Bezsenność jest jednym z najpowszechniejszych zaburzeń snu, które dotyka od 25 do 30% ogólnej populacji. 10% osób z tej grupy cierpi na chroniczne objawy i szuka pomocy lekarskiej.

Leia também:  Skłonność do alergii a mikroflora jelitowa

Bezsenność często wynika z przyczyn psychicznych, takich jak niepokój, depresja, chroniczny stres, reakcja na traumatyczne wydarzenie lub zbyt pobudzony umysł.

Każdy, kto doświadczył problemów z zasypianiem, łączy ten stan z natłokiem napływających myśli.

Jeśli cierpisz na bezsenność, to praktyka ćwiczeń oddechowych zawartych w tej książce pomoże ci uspokoić umysł i zrelaksować ciało. Technika ta działa dwutorowo. Przez kierowanie uwagi na oddech dajesz odpocząć umysłowi, w ten sposób zmniejszając aktywność umysłową.

Natomiast przez redukowanie oddechu twoje ciało lepiej poradzi sobie z fizjologicznymi aspektami stresu poprzez włączenie reakcji relaksacyjnej.
Lekki, przerywany sen prowadzi do odczucia letargu po przebudzeniu, zmniejszonej produktywności i większego poziomu stresu.* Naukowcy wykazali też istnienie związku między problemami ze snem a wysokim ciśnieniem tętniczym.

 Zależność ta może być wyjaśniona dużym obciążeniem układu nerwowego wywołanym przez niewystarczającą ilość snu.**

Bezsenność prowadzi do obniżenia jakość życia i często wiąże się z nadmiernym oddechem w nocy.

Zaburzenia oddychania – Poradnia Leczenia Chrapania Gdańsk

Zaburzenia oddychania to ogólne określenie na szereg odchyleń od różnych parametrów oddechowych, uznawanych za normalne u zdrowego człowieka. Wszelkie odchylenia od tych norm stwarzają ogromne niebezpieczeństwo dla zdrowia, a nawet życia.

Taki stan może być wywoływany np. przez skrzywienie przegrody nosowej oraz inne zmiany anatomiczne.

W takim przypadku najistotniejsza jest jak najszybsza konsultacja ze specjalistą otolaryngologiem, który przeprowadzi dokładną diagnostykę i przeprowadzi odpowiednią kurację.

Za prawidłowe uznaje się np. wykonywanie od 12 do 17 wdechów i wydechów na minutę. Wydech powinien trwać dłużej niż wdech. Oddychanie przebiega także nieco inaczej u obu płci. W przypadku kobiet mówimy o torze piersiowym, gdyż w oddychaniu udział biorą głównie mięśnie międzyżebrowe zewnętrzne.

U mężczyzn mamy do czynienia z torem brzusznym, opartym na przeponie. Wszelkie odchylenia od tych norm to zaburzenia oddychania. Trudności w zaczerpnięciu oddechu i duszność powszechnie budzą niepokój. W dodatku mogą prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych.

Szczególnym zagrożeniem dla zdrowia są zaburzenia oddychania podczas snu.

Zespół zaburzeń oddychania – przyczyny

Zespół zaburzeń oddychania przyczyny może mieć różne. Często związany jest z dolegliwościami górnych dróg oddechowych, powodującymi niemożność swobodnego oddychania przez nos. Nos może być zatkany z wielu powodów, np.

infekcji, alergii, uzależnienia od kropli do nosa, ale także wynikać z wrodzonych lub nabytych wad anatomicznych, jak krzywa przegroda nosa, przerost małżowin nosowych.

W takich przypadkach proponujemy skuteczne zabiegi w naszym gabinecie, podczas których możemy dokonać korekty zmian anatomicznych w obrębie nosa (np. krzywa przegroda).

Zaburzenia oddychania mogą być też spowodowane chorobami serca i płuc, niektórymi chorobami metabolicznymi i neurologicznymi oraz nowotworowymi. Czasem zespół zaburzeń oddychania powodowany jest urazami lub silnymi emocjami.

Istnieje wiele potencjalnych przyczyn zaburzeń oddychania. Są to zarówno czynniki, występujące w obrębie górnych dróg oddechowych (krzywa przegroda, ciało obce, stan zapalny, uraz), dolnych dróg oddechowych (choroby oskrzeli i płuc) oraz w obrębie centralnego układu nerwowego (uraz głowy, zatrucie lekami) – mówi dr n. med. Dmitry Tretiakow, lekarz specjalista, laryngolog (otolaryngolog).

Zaburzenia oddychania – rodzaje

Istnieje kilka rodzajów zaburzenia oddychania:

 • zaburzenia oddychania powodowane przez zmiany anatomiczne w górnych drogach oddechowych – w tym przypadku problemy z oddychaniem wynikają ze skrzywienia przegrody, przerostu małżowin lub poplipy. W takich pacjenci często mają problem z bezsennością, chrapaniem, bezdechami sennymi, bólami głowy i przemęczeniem. W zaawansowanym stanie, konsekwencją może być nawet zawał! W naszym gabinecie oferujemy zabiegi korygujące takie zmiany anatomiczne,
 • bezdech senny – są to przerwy w oddychaniu podczas snu. Wskutek opadania wiotkiej tkanki podniebienia dochodzi do czasowego zablokowania możliwości przepływu powietrza. Chory budzi, co przywraca proces oddychania,
 • przyśpieszony oddech – liczba oddechów na minutę jest większa niż u zdrowego człowieka. Może mieć charakter przejściowy, gdy jest efektem silnych emocji lub wysiłku, nie jest wtedy groźny. Jednak gdy ma charakter stały, może się przyczynić do chorób serca i płuc, gorączki lub niedokrwistości,
 • zwolniony oddech – gdy liczba oddechów w ciągu minuty jest mniejsza niż u zdrowego człowieka. Jest to niebezpieczne, gdyż może powodować niedotlenienie organizmu i sprzyja rozwinięciu się chorób metabolicznych, zatruć, chorób mózgu,
 • pogłębienie oddechu – u zdrowych ludzi występuje jedynie podczas aktywności fizycznej. Pojawia się w śpiączce ketonowej u cukrzyków,
 • płytki oddech – związany jest z poważnymi chorobami, jak niewydolność oddechowa czy zaawansowany nowotwór,
 • oddech wzdychający – gdy oddech przerywany jest przez głębokie wdechy, powszechny u osób cierpiących na nerwicę,
 • oddech paradoksalny – podczas niego klatka piersiowa obniża się podczas wdechu,
 • oddech Biota – rytm oddechowy jest bezładny, oddechy różnią się długością, głębokością i częstotliwością i są przerywane kilkudziesięciosekundowymi bezdechami. Może świadczyć o uszkodzeniach ośrodkowego układu oddechowego, pojawia się również jako zaburzenia oddychania podczas snu,
 • oddech Cheyne’a-Stokesa – wiąże się z występowaniem bezdechów wynoszących kilkanaście sekund, następnie przyśpieszeniem oddechu i stopniowym jego zwolnieniem, aż do wystąpienia kolejnego bezdechu,
 • Zmiana toru oddychania, np. w przypadku mężczyzn z brzusznego na piersiowy.

Skontaktuj się  z naszym specjalistą – zadzwoń+48 794 795 738

Zaburzenia oddychania – diagnostyka w naszym gabinecie

Podejrzewasz u siebie zaburzenia oddychania? Dodatkowo masz ból zatok? Przewlekły katar? Ból zatok? Ciągłe uczucie zatkania? A może męczy Cię chrapanie i bezdechy senne? W takich przypadkach należy jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą otolaryngologiem, który przeprowadzi diagnostykę, a w razie konieczności wykona odpowiednie zabiegi.

Zaburzenia oddychania nie powinny być przez nas lekceważone.

Każda stan odbiegający od normy, jak pogłębione czy spłycone oddychanie, nieregularne, za częste lub za rzadkie oddechy a także bezdech senny (zaburzenia oddychania w czasie snu) powinny skłonić nas do zasięgnięcia opinii lekarza.

Tak samo powinniśmy postąpić przy ciągłym uczuciu zatkanego nosa lub przewlekłym katarze i innych dolegliwościach górnych dróg oddechowych, utrudniających oddychanie.

Jeśli zaburzenia oddychania mają miejsce podczas spoczynku lub występują stale, mogą być oznaką poważnej choroby lub doprowadzić do wystąpienia różnych komplikacji zdrowotnych. Szczególnie niebezpieczne bywają zaburzenia oddychania u dzieci, zwłaszcza zaburzenia oddychania u noworodka, dlatego przy każdej takiej niepokojącej sytuacji powinniśmy skorzystać z konsultacji lekarskiej.

Gdy mamy zaburzenia oddychania, powinniśmy udać się do lekarza rodzinnego, laryngologa, pulmonologa lub anestezjologa. Prawidłowe rozpoznanie przyczyny, która powoduje zaburzenia oddychania, umożliwia skuteczne leczenie.

Zaburzenia oddychania – leczenie w naszym gabinecieUtrudnione oddychanie w czasie snu

Leczenie zaburzeń oddychania powinno zostać wdrożone jak najszybciej.

Jeżeli dolegliwości wynikają ze zmian anatomicznych w obrębie górnych dróg oddechowych, zgłosić należy się do specjalisty otolaryngologa.

W naszej placówce specjalista otolaryngolog dysponuje szeregiem nowoczesnych zabiegów, dzięki którym problemy takie, jak np. krzywa przegroda nosowa, niwelowane są szybko i skutecznie.

Lekarz najpierw zbiera informacje, przeprowadzając szczegółowy wywiad z pacjentem. Dowiaduje się o sytuacjach, w których pojawiają się zaburzenia oddychania oraz o przebytych chorobach, doskwierających dolegliwościach i zażywanych lekarstwach. Dokonuje też osłuchania klatki piersiowej pacjenta. Czasem to tylko wstęp do diagnostyki, która może wymagać dalszych badań.

Niekiedy zaburzenia oddychania spowodowane są zwężeniem dróg oddechowych lub niedrożnością nosa. Skutecznym rozwiązaniem w takich przypadkach mogą się okazać proste zabiegi laryngologiczne.

Wiele przyczyn da się wyeliminować lub zredukować za pomocą małoinwazyjnych zabiegów. Na przykład osoby z krzywą przegrodą, która powoduje u nich uczucie zatkanego nosa, mogą skorzystać z zabiegu septoplastyki. W przypadku, gdy np.

w wyniku nadużywania kropli do nosa doszło do przerostu małżowin nosowych, pomocny będzie zabieg mukotomii (konchoplastyki).

Dzisiejsze zabiegi laryngologiczne korzystają z nowoczesnych technologii, jak diatermia radiofalowa, laseroterapia, kriochirurgia, znacznie mniej krwawych i bezpieczniejszych od tradycyjnych metod chirurgicznych. Pacjenci czują znaczną ulgę po zabiegach, mogą swobodnie oddychać i pozbywają się problemów z bezdechem sennym czy chrapaniem.

W klinice Lifemedica w Gdańsku leczymy zaburzenia oddychania, także te pojawiające się podczas snu. Dr n. med. Dmitry Tretiakow, specjalista laryngolog przeprowadzi kompleksową diagnostykę laryngologiczną i dobierze najskuteczniejsze leczenie lub, w razie potrzeby, pokieruje dalej.

Leia também:  Hatch 2015 em São Paulo cor Branco Não blindado

Bibliografia

1. Young T, Palta M, Dempsey J i wsp.: The occurrence of sleep-disordered breathing among middle-aged adults. N. Engl. J. Med. 1993; s. 1230–1235.
2. Dąbrowski P: Nasal obstruction – causes, diagnosis, and treatment [w:] „Lekarz POZ”, 2017, s. 19-28
3. Samoliński B, Komorowski J: Treatment of rhinitis [w:] „Przewodnik Lekarza”, 2006, 42-49

4. Buczyłko K: Non-allergic rhinitis. Advances in Dermatology and Allergology [w:] „Postępy Dermatologii i Alergologii”, 2009, s. 369-371

Bezdech senny – jak i na ile sposobów może nas zabić

 • Bezdech senny – jak i na ile sposobów może nas zabić
 • Chrapanie to powszechna dolegliwość, która przytrafia się nam lub naszym bliskim.
 • Szacuje się, że w Polsce u około 45% mężczyzn i  30 kobiet występuje chrapanie.
 • U około 10% chrapiących występuje bezdech senny.
 • Czyli ponad 1 mln osób w naszym kraju cierpi z powodu tej dolegliwości.
 • Z tej powszechności wynika zarazem fakt, że nauczyliśmy się żyć z chrapaniem i w miarę możliwości akceptować je u innych osób.
 • O bezdechach sennych mówimy wtedy, gdy następuje w czasie snu zatrzymanie oddychania na więcej niż 10 sekund.
 • Bezdech obok wywołanych nim nocnych cierpień, których dana osoba jest mniej lub bardziej świadoma, może prowadzić do nadciśnienia, chorób serca, udarów oraz zawałów.

Ponadto, bezdech może być groźnym w inny sposób, zarówno dla chrapiącego jak i przypadkowych osób. Powszechne są bowiem przypadki, kiedy osoby dotknięte bezdechem są niewyspane, przez co np. zasypiają za kierownicą samochodu, powodując bardzo groźne wypadki.

Czy chrapiący skazany jest na bezdech

Sama przypadłość, zwana chrapaniem, wynika z rozluźnienia mięśni języka i gardła, które następuje podczas snu. Wiotczejące mięśnie zawężają przestrzeń gardła. Idealna budowa naszego ciała umożliwia właściwy przepływ powietrza. Jednak taka idealna budowa górnych dróg oddechowych zdarza się rzadko.

Wystarczą bowiem dodatkowe defekty w budowie anatomicznej jak krzywa przegroda nosa,  niedrożność nosa z wielu przyczyn, przerost podniebienia i języczka czy też zbyt duże migdałki, aby doszło do utrudnienia przepływu powietrza, i tym samym do chrapania. Jednocześnie, na chrapanie wpływ mieć może np.

:

 • nadwaga z nadmiernym otłuszczeniem i przerostem tkanek w obrębie górnych dróg oddechowych
 • zażyty alkohol lub leki np. nasenne czy też palenie tytoniu
 • nadciśnienie lub schorzenia dróg oddechowych czy centralnego układu nerwowego
 1. WAŻNE
 2. Problem dotyczy zarówno dorosłych jak i małych dzieci.
 3. Problemy z zaburzeniami prawidłowego oddychania u małych dzieci to temat do oddzielnego omówienia.
 4. U dorosłych, chrapanie i bezdechy pogłębiają się w miarę upływu lat i przebytych chorób.

Nie każdy chrapiący cierpi na bezdech senny. Jednak każda osoba z bezdechem jest jednocześnie osobą chrapiącą. Zwróćmy zatem uwagę na nasze chrapanie oraz zachowanie podczas snu. W tym celu poprośmy o obserwację naszych bliskich. Można także bez trudu nagrać nocne odgłosy na dyktafonie w telefonie leżącym obok łóżka.

Jeżeli dojdzie już do bezdechu, wówczas chrapiący nie może prawidłowo oddychać podczas snu. W  związku z tym nasz mózg pozostaje w pewnych okresach snu pozbawiony na jakiś czas tlenu.

Następuje również obniżenie zawartości tlenu we krwi. Nasz organizm sam się broni, toteż chrapiący często wybudza się ze snu, gwałtownie zaczerpując powietrza.

Gdy zasypia, cała sytuacja się powtarza w mniejszych lub większych odstępach czasu.

Tym samym, bezdech senny:

 • sprawia, że męczymy się w nocy mniej lub bardziej świadomie (czasem zrzucając winę na bliżej nieokreślone koszmary senne);
 • powoduje, że organizm broniąc się przed niedotlenieniem mózgu uruchamia mechanizmy zwiększające poziom glukozy we krwi, co w efekcie wywołuje cukrzycę
 • wskutek regularnego niewysypiania się występuje  zmęczenie w ciągu dnia, spadek koncentracji, przysypianie w porze obiadowej i wcześnie wieczorami
 • powoduje też bóle głowy, spadek nastroju i wydolności fizycznej i psychicznej, często depresję
 • prowadzi z czasem do niewydolności serca, zaburzeń rytmu serca, zawałów i udarów mózgu
 • sprawia, że narażamy inne osoby nie mogące się wysypiać przez nasze chrapanie na podobne zagrożenia z najczęstszym skutkiem w postaci pogorszenia relacji rodzinnych i przenoszenia się bliskich do innej sypialni

Błędne koło

Jak wyżej wspomniano, osoby otyłe oraz wykazujące nadciśnienie są bardziej narażone na bezdech senny. Jednocześnie, osoby cierpiące na bezdech mogą się nabawić nadciśnienia właśnie wskutek wywołanego bezdechem regularnego niedotleniania organizmu. Dlatego też, z bezdechem związane jest swoiste błędne koło.

Osoba zdrowa może wówczas nagle zacząć mieć problemy z nadciśnieniem, natomiast osoba, która te problemy już ma, może zacząć w późniejszym czasie cierpieć na bezdech.

Tym samym, osoba, która niedawno mierzyła swoje ciśnienie, może nie wiedzieć o tym, że wskutek bezdechu ciśnienie to w dość szybkim czasie trwale jej się podwyższy. A od nadciśnienia droga do poważnych chorób jest już bliska. Podobnie jest np. z cukrzycą – może być ona zarówno skutkiem, jak i przyczyną bezdechu.

Na określonym etapie nie ma możliwości ustalenia, co pojawiło się pierwsze. Jednakże możemy mieć wpływ na to, że zauważymy bezdech odpowiednio wcześnie.

Na co zatem zwrócić uwagę

Aby uniknąć problemów związanych z bezdechem, należy zadać sobie kilka pytań, a mianowicie:

 • czy się wysypiam?
 • czy inne osoby zwracają uwagę na to, że chrapię?
 • czy budzę się często w nocy z uczuciem nieprzyjemnego dławienia?
 • czy śni mi się, że nie mogę zaczerpnąć powietrza?
 • czy już mam problemy z: nadciśnieniem, sercem, cukrzycą lub czy leczę się na depresję?
 • czy często odczuwam stan przygnębienia?
 • czy często jestem zmęczona/y?
 • czy chcę zasnąć o nietypowych porach i w nietypowych miejscach?
 • czy po przebudzeniu czuję nadmierną suchość w ustach?
 • czy odczuwam zatykania nosa zwłaszcza w nocy?

WAŻNE

Na wszystkie powyższe problemy musimy również zwrócić uwagę, obserwując naszych bliskich. Czasem bardzo trudno będzie im bowiem powiązać bezdech senny z trapiącymi ich na co dzień dolegliwościami.

Podjęcie leczenia

Jeżeli mamy podejrzenie, że męczy nas bezdech senny, powinniśmy odwiedzić otolaryngologa. Lekarz przede wszystkim obejrzy nas pod kątem ewentualnych defektów (sprawdzi m.in. przegrodę nosową, wielkość migdałków oraz gardło), a także przeprowadzi szczegółowy wywiad.

WAŻNE

Wywiad lekarski ma na celu potwierdzenie, czy dotyka nas bezdech senny. Jednocześnie, od wskazanych objawów – ich stopnia i częstotliwości – zależy, jaką terapię zaleci lekarz.

Odpowiednia diagnoza często wymaga dodatkowo przeprowadzenia badań polisomnograficznych w czasie snu, lub tomografii komputerowej .

Samo leczenie może przebiegać wieloetapowo, przy czym jest ono uzależnione od przyczyn u indywidualnego pacjenta. W ramach leczenia pacjent może np.:

 • zostać skłoniony do zmiany przyzwyczajeń (np. odstawienia alkoholu, wprowadzenia innej diety, zmniejszenia masy ciała);
 • otrzymać preparaty ułatwiające oddychanie (np. preparaty zmniejszające rozluźnienie mięśni podczas snu);
 • być skierowanym na operację celem korekcji drożności dróg oddechowych ( np. operację przegrody nosa, przerośniętych małżowin nosowych, zbyt przerośniętego podniebienia miękkiego czy zapadającego się języka);
 • otrzymać zalecenie stosowania aparatu CPAP (jest to wyposażony w pompę powietrzną aparat zakładany na nos, utrzymujący podczas snu prawidłowy przepływ powietrza do organizmu);
 • otrzymać preparaty leczące alergie, leczenie stanów zapalnych błon śluzowych nosa czy zatok oraz migdałków;

Z uwagi na fakt, że bezdech senny może nam zaszkodzić na wiele sposobów, nie należy lekceważyć chrapania i innych dolegliwościach związanych ze snem (lub jego jakością).

Odpowiednio wcześnie wykryty bezdech senny pozwala nam bowiem uniknąć wielu przykrych konsekwencji, w tym wieloletniego leczenia chorób nim wywołanych.

Dlatego też warto skoncentrować się na chrapaniu, zebrać wszystkie fakty związane z naszym codziennym funkcjonowaniem oraz przedstawić je lekarzowi.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*