Swędzenie skóry – jakie są przyczyny swędzącej skóry?

Swędzenie skóry — czy istnieje skuteczne leczenie?

SPIS TREŚCI:

█ Co to jest świąd skóry — przyczyny i objawy

Świąd skóry to uporczywe uczucie, któremu towarzyszy pobudzenie neuronów (ich zakończeń), a to wszystko kończy się koniecznością “podrapania skóry”. Swędzenie może być bardzo uciążliwe, wpływać niekorzystnie na codzienne funkcjonowanie, powodować podrażnienia skóry, jej rozdrapywanie.

Jakie są przyczyny świądu skóry?

Mogą być one związane z alergią i alergenami (m.in. wydzielaniem histaminy), zakażeniami (np. bakteryjnymi, grzybiczymi), toksynami (np. jad owadów), stosowaniem leków (np. leki o dużym potencjale uczulającym) czy niektóre substancje obecne w kosmetykach i farmaceutykach (np. lanolina, wazelina żółta).

Swędzenie jest objawem mało specyficznym i towarzyszy wielu schorzeniom dermatologicznym (mp. grzybica, dermatozy, liszaj) czy pasożytniczym skóry jak wszawica, świerzb. W zależności od umiejscowienia może wystąpić swędzenie skóry głowy (np. reakcja na szampon czy odżywkę lub przyczyną jest łupież), swędzenie twarzy czy dłoni (np.

reakcja na krem czy fotowrażliwość skóry).

Świąd a wrażliwość na leki i inne choroby

Swędzenie skóry nóg, swędzenie łydek czy pleców może oznaczać reakcję nadwrażliwości na leki (zarówno substancje czynne jak i pomocnicze), być efektem depilacji, zapalenia mieszków włosowych czy przesuszonej skóry. Czy swędzeniu skóry zawsze towarzyszy wysypka? Niekoniecznie. U niektórych osób może wystąpić swędzenie skóry bez wysypki – należy wtedy doszukiwać się chorób ogólnoustrojowych jak chociażby zaburzenia nerek, cukrzyca, choroby wątroby, przyczyny psychiczne. 

Objawy swędzenia (świądu) skóry

Warto podkreślić, że swędzeniu skóry mogą towarzyszyć różne objawy jak wspomniana wysypka, ale także pęcherze, zmiany jak pęcherzyki czy wypryski np. alergiczne. Niektóre z nich są typowe dla świądu po ugryzieniach owadów np. obrzęk.

U niektórych osób może wystąpić swędzenie skóry wieczorem, co wiąże się z wyższą temperaturą skóry w tej porze dnia. Świąd skóry wieczorem jest również dość charakterystyczny dla chorób pasożytniczych jak świerzb i może nasilać się późnym popołudniem oraz w nocy.

Swędzenie jest również charakterystycznym objawem u osób stosujących doustne retinoidy (stosowane w leczeniu trądziku), które powodują przesuszenie, a w efekcie świąd skóry.

Co potęguje swędzenie? Odwodnienie skóry, promieniowanie słoneczne (jeśli jest to reakcja fotoalergizująca), ciągły kontakt z alergenem lub czynnikiem drażniącym.

█ Preparaty i leki na swędzenie (świąd) skóry

W aptece dostępnych jest wiele leków do doustnego i miejscowego stosowania o właściwościach przeciwświądowych. W zależności od powierzchni skóry dotkniętym świądem wskazane jest stosowanie tabletek lub kremów. Co stosować na świąd skóry? Do dyspozycji mamy leki przeciwalergiczne lub leki ze sterydem na skórę.

Jeśli swędzenie obejmuje większą powierzchnię należy rozważyć doustne specyfiki. W skład tabletek czy syropów mogą wchodzić: desloratadyna, loratadyna, cetyryzyna. Warte podkreślenia jest to, że wpływają one niekorzystnie na skupienie uwagi, koncentrację. Na miejscowe zmiany stosuje się preparaty chłodzące np. z mentolem, pomocny może okazać się kompres ciepło-zimno.

W przypadku niektórych zmian stosuje się krem z hydrokortyzonem (np. Hydrocort), jednak jego działanie odczuwalne jest niekiedy po kilkunastu godzinach — nie jest to środek szybko działający (zobacz inną maść na alergię, która zmniejszy swędzenie). Pomocne są chłodzący puder płynny (stosowany np.

w ospie), które zawierają benzokainę – znieczula ona miejscowo skórę i ogranicza uczucie świądu. Nie zapominajmy również o innych możliwych przyczynach jak łupież – w przypadku świądu skóry głowy zalecane jest użycie szamponów przeciwłupieżowych np. z ketokonazolem (np. Nizoral) czy piroktonianem olaminy (np. Pirolam).

Do rozważenia są również leki na grzybicę skóry.

  • Swędzenie skóry – jakie są przyczyny swędzącej skóry?
  • Swędzenie skóry – jakie są przyczyny swędzącej skóry?
  • Swędzenie skóry – jakie są przyczyny swędzącej skóry?
  • Swędzenie skóry – jakie są przyczyny swędzącej skóry?

█ Domowe sposoby i dermokosmetyki na swędzenie skóry

W ramach domowych środków na swędzenie pomocne mogą okazać się chłodne okłady np. z lodu lub przykładanie zimnego ręcznika czy chłodne prysznice. Alternatywę stanowić może kąpiel w krochmalu (np.

Atoperal Baby Plus krochmal), która znajduje zastosowanie w chorobach skóry jak AZS i może być bezpiecznie stosowana u małych dzieci i niemowląt.

Popularnością cieszą się również okłady czy kąpiele z płatkami owsianymi, które zawierają łagodzące proteiny.

Świąd skóry może być związany z przesuszeniem skóry. To efekt stosowania preparatów myjących zawierających spore ilości SLS. Ważna jest zatem odpowiednia pielęgnacja skóry – jej oczyszczenie, nawilżenie i natłuszczenie (w zależności od potrzeb skóry).

Istotny może okazać się wybór hipoalergicznych kosmetyków czy delikatnych emolientów, które tworzą barierę ochronną dla skóry i zapobiegają nadmiernej utracie wody.

Popularnymi składnikami dermokosmetyków na świąd jest łagodzące masło Shea, powlekająca gliceryna, substancje łagodzące podrażnienia jak pantenol.

Dermokosmetyki, które można stosować przy świądzie skóry to m.in. Bioderma Atoderm, Emolium (w szczególności A-Topic).

Warto również przyjrzeć się prowadzonej diecie – suplementacja z użyciem NNKT, czyli nienasyconych kwasów tłuszczowych jak kwasy omega-3 czy omega-6 pomaga złagodzić niektóre postaci świądu.

Gdzie znaleźć NNKT? Obecne są w suplementach diety z ogórecznikiem, wiesiołkiem. Olej z wątroby dorsza, czyli popularny tran to również źródło NNKT – głównie omega-3.

Preparaty te dostępne są w postaci olejów do picia czy w kapsułkach.

Swędzenie skóry – jakie są przyczyny swędzącej skóry?

█ Kiedy do lekarza ze świądem skóry?

Do lekarza należy udać się jeśli objawy znacząco nasilają się tj. rośnie intensywność świądu, występują objawy dodatkowe – obrzęk i zaczerwienienie. W cięższych przypadkach mogą wystąpić trudności w oddychaniu, tachykardia czy spadek ciśnienia tętniczego.

Leki bez recepty czy domowe sposoby mogą również okazać się nieskuteczne, dlatego świąd skóry wymaga niekiedy konsultacji z lekarzem. W przypadku długotrwającego świądu skóry istotne jest znalezienie przyczyny.

Lekarz może skierować nas na różne badania jak próby wątrobowe, krzywa cukrowa, oznaczenie hormonów tarczycy. Jeśli istnieje podejrzenie uczulenia pomocne mogą okazać się testy alergiczne.

Swędzeniu skóry niekiedy towarzyszy gorączka – może ona świadczyć o chorobie infekcyjnej, która wymaga odpowiedniej antybiotykoterapii czy leku przeciwgrzybiczego.

swedzace-zmiany-skorne-azs-alergia-kontaktowa

Swędzenie skóry, zaczerwienienie i podrażnienie – to objawy, które mogą mieć różne przyczyny, a do możliwych należą atopowe zapalenie skóry lub alergiczny wyprysk kontaktowy.

Często ich odróżnienie sprawia pewne trudności, a to dlatego, że objawy widoczne na skórze w obu przypadkach są bardzo podobne. W celach diagnostycznych warto zatem jak najszybciej udać się do lekarza.

Przeczytaj, czym różnią się od siebie te dwa dosyć częste problemy dermatologiczne.

Skóra atopowa – co ją charakteryzuje?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) występuje wtedy, gdy skóra traci swoje właściwości ochronne przed drażniącymi i alergizującymi czynnikami zewnętrznymi.

Wówczas powstają na niej zaczerwienienia, grudki, czasami nawet sączące się ranki, a zmianom tym towarzyszy uporczywe swędzenie, które powoduje irytację i problemy ze snem.

Lokalizacja objawów może być różna – u małych dzieci – do 2.

roku życia – występują przeważnie na głowie i twarzy, u starszych dzieci na nadgarstkach, łokciach i kolanach, u dorosłych na twarzy, karku, dłoniach, stopach, mogą jednak pojawić się także na innych obszarach ciała. Swędząca skóra ma silną tendencję do suchości i szorstkości, dlatego każdego dnia należy wspierać ją specjalistycznymi preparatami, które nazywamy emolientami.

Jakie są kryteria rozpoznania atopowego zapalenia skóry?

Dla dermatologa, który poszukuje przyczyny problemów skórnych i podejrzewa AZS, istotne jest występowanie następujących kryteriów rozpoznania:

  • świąd skóry,
  • typowy wygląd oraz lokalizacja zmian skórnych,
  • przewlekły i nawrotowy charakter objawów,
  • osobniczy lub rodzinny wywiad w kierunku chorób atopowych (czyli np. występowanie w rodzinie AZS, alergii, astmy),
  • zaawansowana suchość skóry,
  • rogowacenie mieszkowe – polega ono na zaczerwienieniu i stwardnieniu okolic mieszków włosowych, czyli miejsc, z których wyrastają włoski na skórze,
  • wczesny wiek wystąpienia pierwszych objawów,
  • dodatnie wyniki skórnych testów punktowych,
  • podwyższenie poziomu IgE we krwi,
  • tendencja do wyprysku na rękach i stopach,
  • wyprysk sutków,
  • zapalenie czerwieni wargowej,
  • skłonność do zapalenia spojówek,
  • nietolerancja wełny,
  • zaciemnione okolice oczodołów,
  • rumień/ zblednięcie twarzy,
  • swędzenie skóry i objawy nietolerancji po spożyciu niektórych pokarmów,
  • „biały dermorfizm” – jest to objaw, który polega na tym, że u osób z AZS skóra po zadrapaniu blednie, podczas gdy u osób bez AZS pojawia się zaczerwienienie.(1)
Leia também:  Spondyloza szyjna i lędźwiowa – co to jest, jakie są objawy i leczenie

Kryteriów rozpoznania AZS jest więc bardzo dużo, jednak trzeba wziąć po uwagę, że nie muszą występować wszystkie z nich. Aby postawić diagnozę, lekarz dokona dokładnych oględzin skóry, przeprowadzi wywiad oraz z pewnością zleci testy. 

Swędzenie skóry – jakie są przyczyny swędzącej skóry?

Jakie czynniki mogą spowodować wystąpienie lub zaostrzenie objawów AZS?

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą, w przebiegu której występują okresy zaostrzeń i remisji, czyli tymczasowego ustąpienia objawów.

 Niestety, nawet gdy wydaje się, że sytuacja została opanowana i skóra wygląda na zdrową, może pojawić się czynnik, prowadzący do wystąpienia nawrotu.

Dlatego oprócz systematycznego używania emolientów, które pomagają w odbudowaniu właściwości ochronnych skóry, osoba chora na AZS powinna unikać ryzykownych czynników, przynajmniej na tyle, na ile to możliwe.

Alergie

Do częstych czynników, wyzwalających objawy AZS, należą różnego typu alergie.

Jeśli więc lekarz podejrzewa, że to właśnie uczulenie może powodować zmiany skórne, należy, na podstawie testów, ustalić alergeny, a następnie ich unikać.

 Alergenami mogą być pokarmy (np. mleko i jego przetwory, kurze jaja, ryby, soja, pszenica, orzeszki ziemne), alergeny wziewne (jak roztocza kuchu domowego, pyłki roślin) lub kontaktowe, np. nikiel.(2)

Czynniki drażniące

Czasami skóra ma styczność z czynnikami, które mogą ją podrażniać i w efekcie doprowadzić do zaostrzenia objawów AZS.

Dobrym przykładem jest pot, dlatego gorący klimat albo intensywna aktywność fizyczna mogą mieć negatywny wpływ na stan skóry.

Ponadto objawy mogą być wywołane przez mydło lub inne detergenty, dlatego osoby z AZS powinny sięgać po środki alternatywne, na przykład kostkę myjącą Emotopic.(3,4)

Infekcje

Sucha skóra, która ma tendencję do łuszczenia się i pękania oraz jest bezbronna wobec szkodliwych czynników zewnętrznych, łatwiej „łapie” różne infekcje wirusowe, bakteryjne czy grzybicze. Te zaś jeszcze bardziej pogarszają jej stan.(2)

Czynniki psychosomatyczne

Podobnie, jak w przypadku wielu przewlekłych chorób, powodem nawrotu może być sytuacja stresowa. To również bardzo ważny czynnik różnicujący AZS i alergię kontaktową, gdyż w przypadku tej drugiej samo napięcie nerwowe nie może wyzwolić objawów.(2)

“Stres oraz jakość snu w istotny sposób wpływają na zaostrzenia u pacjentów z AZS.”(3)

Gdy swędzi skóra – czy to może być alergia kontaktowa?

Alergiczny wyprysk kontaktowy powoduje podobne objawy, jak AZS. Świąd i zmiany skórne w tym przypadku pojawiają się jednak na skutek bezpośredniej styczności z substancją alergizującą i dotyczą głównie miejsca kontaktu. Podobnie, jak w przypadku skóry atopowej, będą to:

  • zaczerwienienie skóry,
  • grudki,
  • swędzenie, pieczenie,
  • pęcherzyki, które mogą pękać i tworzyć sączące się ranki.

Drugą, często podkreślaną różnicą, jest wiek, w którym pojawiają się objawy skórne.

AZS w większości przypadków rozpoczyna się już we wczesnym dzieciństwie (choć są od tego wyjątki), natomiast alergia kontaktowa przeważnie diagnozowana jest u osób dorosłych i występuje częściej u kobiet, niż u mężczyzn.(5)

Ponadto, w przypadku alergii kontaktowej zmiany nie rozsiewają się w różnych częściach ciała. Na przykład u osoby, która ma uczulenie na nikiel, a założy niklowany zegarek na rękę, objawy wystąpią w miejscu kontaktu skóry z alergizującym metalem. Innymi przykładami produktów, które mogą uczulać są kosmetyki, perfumy, odzież, a nawet leki stosowane na skórę.

Czy podrażnienie skóry zawsze jest związane z alergią?

Objawy skórne w postaci swędzenia, pieczenia i zaczerwienienia nie zawsze oznaczają alergię. Niektóre substancje mają bowiem silne działanie drażniące.

Środki czystości, farby, lakiery to przykłady „ryzykownych” produktów, z którymi możemy mieć kontakt.

 Szczególnie niebezpieczne są sytuacje, gdy stykamy się z nimi regularnie, na przykład ze względu na wykonywaną pracę. Wówczas staranna ochrona przed ich działaniem jest postawą profilaktyki podrażnień.

Czy wyprysk kontaktowy jest częsty?

Według szacunkowych danych wyprysk kontaktowy może dotyczyć do 5% populacji osób dorosłych. Częściej z tego typu problemami skórnymi zmagają się kobiety, a jedną z przyczyn jest używanie źle dobranych kosmetyków.(5)

Pomimo tych różnic, ze względu na zbliżony obraz kliniczny obu schorzeń, swędzące zmiany skórne wymagają diagnostyki u specjalisty.

Również swędzenie całej skóry bez objawów skórnych powinno być skonsultowane z lekarzem, celem ustalenia przyczyny i wyeliminowania problemu.

Uporczywe swędzenie ciała – jak dbać o skórę alergiczną?

Swędzenie skóry głowy, twarzy czy dłoni to bardzo uporczywa dolegliwość, która bez względu na wiek wpływa negatywnie na samopoczucie i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jednak stosowanie się do wskazówek lekarza, aplikowanie preparatów łagodzących objawy oraz staranna troska o skórę przynoszą bardzo dobre efekty.

Skóra alergiczna zawsze potrzebuje dodatkowego nawilżenia i natłuszczenia.

 Dotyczy to zwłaszcza AZS, gdyż w przypadku tej choroby aplikowanie emolientów pozwala na przywrócenie naturalnej bariery naskórkowej, zapobiegając jednocześnie nawrotom suchości i objawów wyprysku atopowego.

Swędzenie skóry – jakie są przyczyny swędzącej skóry?

Oprócz troski o całe ciało warto też pamiętać o szczególnie wrażliwych okolicach, w tym twarzy i powiekach. Nadwrażliwa na substancje drażniące skóra alergiczna wymaga delikatnych preparatów, które ukoją ewentualne podrażnienia i zadziałają naprawczo na uszkodzony naskórek.

Jaki krem na swędzenie sprawdzi się najlepiej? Warto sięgnąć po Specjalny krem natłuszczający Emotopic na twarz, powieki i ciało, który koi świąd i zapobiega stanom zapalnym. Podobnie, jak inne preparaty z serii Emotopic, preparat powstał pod okiem dermatologów i został przebadany pod kątem biozgodności.

Można stosować go w trakcie i po leczeniu farmakologicznym oraz między cyklami zewnętrznej terapii sterydowej.

Trzeba jednak pamiętać, że objawy alergii należy leczyć zgodnie ze wskazaniami lekarza oraz na tyle, na ile to możliwe, unikać kontaktu z uczulającymi substancjami.

FAQ – Najczęściej zadawane pytania

  1. Na czym polega atopowe zapalenie skóry?

AZS to wrodzona choroba skóry, która polega na uszkodzeniu jej naturalnych właściwości ochronnych. W przebiegu schorzenia występują zaburzenia nawadniania skóry, która nie stanowi również bariery wobec alergenów, czynników drażniących oraz drobnoustrojów. To skutkuje stanem zapalnym i skłonnością do infekcji.

  1. Czy AZS może ujawnić się w wieku dorosłym?

Tak, choć są to przypadki bardzo rzadkie. W zdecydowanej większości AZS ujawnia się do 5. roku życia.

  1. Czy AZS występuje rodzinnie?

Tak, istnieje podwyższone ryzyko rozwoju AZS u dzieci, w których rodzinie (rodzice, rodzeństwo) występuje AZS lub inne choroby atopowe.

  1. Jakie alergeny mogą wyzwalać lub zaostrzać objawy AZS?

U osób obarczonych alergią AZS może być wywołane przez uczulające pokarmy, na przykład mleko, soję, jaja, orzeszki ziemne, a także alergeny wziewne (pyłki, roztocza kurzu domowego) czy kontaktowe (np. nikiel).

  1. Czym różnią się zmiany skórne w przypadku AZS i alergii kontaktowej?

Skórne objawy w obu przypadkach są bardzo podobne i obejmują swędzenie, zaczerwienienie, grudki, pęcherzyki, czasami sączące się ranki.

  1. Gdzie zlokalizowane są zmiany skórne w przypadku AZS?

Lokalizacja zmian różni się ze względu na wiek. U małych dzieci wyprysk występuje głównie na twarzy i głowie, u większych głównie okolice stawów, u dorosłych – na twarzy, karku, dłoniach i stopach.

  1. Gdzie zlokalizowane są zmiany skórne w przypadku alergii kontaktowej?

Zmiany lokalizują się na tych obszarach skóry, które miały styczność z uczulającą substancją.

Emonty to specjalistyczne preparaty, które pomagają odbudować funkcje barierowe skóry i zapobiec utracie wilgoci.

  1. Dla kogo polecane są emolienty?

Emolienty zaleca się głównie dzieciom i dorosłym z AZS, ale pomagają także w przypadku skóry z objawami alergii kontaktowej, nadmiernej suchości i skłonności do podrażnień.

  1. Czy emolienty warto stosować profilaktycznie?  
Leia também:  Carros em São Paulo Quilometragem Até 88,000 km com Trio eletrico com final da placa 7,8

Tak, w przypadku AZS to podstawa terapii i zapobiegania nawrotom.

Swędzenie skóry – jakie są przyczyny? Jak je złagodzić?

Swędzenie skóry na całym ciele lub na głowie może wzbudzać niepokój. Przyczyn tego stanu bywa wiele, ale najczęściej odpowiada za niego alergia na substancje chemiczne zawarte w kosmetykach lub nieodpowiednia pielęgnacja. Warto wiedzieć, co pomaga na swędzącą skórę, aby szybko złagodzić nieprzyjemne objawy.

Odruchową reakcją na swędzącą skórę jest drapanie się. Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ czynność ta może prowadzić do podrażnienia, a nawet uszkodzenia naskórka i powstawania tzw. przeczosów, czyli linijnych, głębokich ubytków. Każde swędzenie skóry warto skonsultować z lekarzem i wykonać podstawowe badania.

Swędzenie skóry po kąpieli lub prysznicu

Swędzenie skóry po kąpieli lub prysznicu jest dosyć częstą dolegliwością, która dotyczy osób w każdym wieku. Jej przyczyn może być kilka.

Jeżeli poza świądem występują także zaczerwienienie lub drobna wysypka, można podejrzewać alergię na jeden ze składników kosmetyków do pielęgnacji.

Zdarza się to najczęściej po użyciu produktów, które zawierają sztuczne barwniki i substancje zapachowe.

Niektóre osoby po kąpieli obserwują u siebie swędzenie skóry bez wysypki.

W takiej sytuacji można podejrzewać, że przyczyną jest nadmierne przesuszenie skóry na skutek braku odpowiedniej pielęgnacji lub niedostatecznej podaży wody.

Zdarza się również, że swędzenie na całym ciele bez objawów wizualnych wynika z podrażnienia naskórka kosmetykami lub substancjami obecnymi np. w proszku do prania.

Swędzenie skóry nasilające się w nocy

Przyczyn swędzenia skóry niekiedy trzeba upatrywać w chorobach zakaźnych. Jedną z nich jest świerzb, wywołany świerzbowcem ludzkim, należącym do rodziny roztoczy.

Pasożyt drąży w warstwie rogowej naskórka kanały, co wywołuje opuchliznę, zaczerwienienie i świąd, najczęściej na palcach rąk, w fałdach skórnych, na nadgarstkach, a także w okolicy piersi, pępka i pachwin.

Charakterystycznym objawem świerzbu jest swędzenie skóry nasilające się w nocy.

Kiedy swędzenie skóry zaczyna się wieczorem i nasila się w nocy, trzeba koniecznie udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub dermatologa. Świerzb wymaga natychmiastowego leczenia, ponieważ łatwo może dojść do zakażenia innych osób. Choroba przenosi się przez bezpośredni kontakt lub przedmioty, np. pościel i ręczniki.

Swędzenie skóry w ciąży

Bardzo często swędzenie skóry występuje w ciąży. W większości przypadków jest to niegroźna dolegliwość spowodowana naciąganiem się i napinaniem skóry, zwłaszcza na brzuchu (ale też na piersiach, pośladkach, udach). Objawy pojawiają się zwykle w II i III trymestrze i całkowicie ustępują po porodzie.

Swędzenie skóry w ciąży może mieć poważniejsze przyczyny. Jest to jeden z objawów cholestazy ciężarnych.

Charakterystyczne jest to, że świąd pojawia się na dłoniach i stopach, nasila się w nocy oraz nie towarzyszą mu żadne inne objawy.

Przyczyną jest nadwrażliwość na hormony ciążowe, która powoduje podwyższenie kwasów żółciowych i bilirubiny. Choroba ta dotyczy 1–4% ciężarnych.

Swędzenie skóry głowy

Swędzenie skóry głowy może być spowodowane podrażnieniem przez substancje obecne w szamponach, ale także przez niektóre choroby dermatologiczne. Jedną z przyczyn jest łojotokowe zapalenie skóry.

Poza świądem pacjent zauważa u siebie nadmierne łuszczenie się naskórka, szybkie przetłuszczanie się włosów oraz łupież. Widoczne jest także pogorszenie kondycji włosów.

Swędzenie skóry głowy wymaga konsultacji dermatologicznej, ponieważ sama zmiana szamponu zwykle nie przynosi poprawy i konieczne jest wdrożenie farmakoterapii.

Co pomaga na swędzenie skóry?

Najczęściej na swędzenie skóry całego ciała, twarzy lub głowy pomaga zmiana kosmetyków, gdyż przyczyną objawów na ogół jest podrażnienie składnikami produktów. Najlepiej zaopatrzyć się w dermokosmetyki, ponieważ:

  • są przebadane i przetestowane dermatologicznie;
  • poza pielęgnacją mają także właściwości lecznicze;
  • nie powodują alergii i podrażnienia skóry;
  • nie zawierają sztucznych barwników;
  • można je stosować przy każdym typie cery.

Dermokosmetyki zawierają substancje, które łagodzą podrażnienia, przyspieszają regenerację naskórka i zapobiegają nadmiernej utracie wody z głębokich warstw skóry. Są to m.in.: kwas pantotenowy (pantenol), wysokie stężenie gliceryny, witamina E, masło shea, olej z orzechów makadamia.

Aby wyeliminować swędzenie skóry, konieczna może okazać się zmiana proszku do prania, płynu do płukania tkanin lub innych detergentów. Najlepiej wybierać produkty, które są pozbawione szkodliwych substancji i przeznaczone dla alergików.

Warto udać się do lekarza, który wykona badania i wykluczy inne przyczyny swędzenia skóry. Specjalista może także przepisać krem lub maść na świąd skóry, które złagodzą dolegliwości i zapobiegną uszkodzeniom naskórka wskutek odruchowego drapania.

Swędzenie skóry na tle nerwowym – jak radzić sobie z uciążliwym problemem?

Niewiele osób uświadamia sobie, że to, co czujemy, bardzo często oddziałuje na nasze ciało. Silne emocje niejednokrotnie uwidaczniają się pod postacią trądziku, a przewlekły stres może powodować świąd całego ciała. Swędzenie skóry na tle nerwowym może być schorzeniem somatycznym, którego leczenie wymaga pomocy psychologa.

  • Wiele problemów dermatologicznych ma podłoże emocjonalne, powodując swędzenie skóry na tle nerwowym.
  • Pod wpływem stresu dochodzi też do nasilenia objawów takich chorób skóry, jak atopowe zapalenie skóry, trądzik czy łuszczyca.
  • Techniki relaksacji są równie ważne jak odpowiednia pielęgnacja w łagodzeniu schorzeń psychodermatologicznych.

Jak emocje wpływają na skórę?

Dermatolodzy są zgodni, że coraz więcej problemów ze skórą ma podłoże emocjonalne (badaniem tych relacji zajmuje się psychodermatologia). Uważa się, że nawet 25% chorób skóry ma swoje podłoże w psychice.1 Należą one do grupy schorzeń psychosomatycznych, a więc takich, w rozwoju których biorą udział czynniki psychologiczne i emocjonalne.

Stres, który wywołują, poprzez układ podwzgórzowo-przysadkowo-nadnerczowy zaburza funkcjonowanie układu immunologicznego całego organizmu. W normalnych warunkach stres ma pozytywny wpływ – mobilizuje nas do działania.

Jeśli jednak utrzymuje się długo i przewlekle, pojawiają się zaburzenia czynności fizjologicznych, co prowadzi do wystąpienia bądź nasilenia różnych chorób psychosomatycznych. Należą do nich schorzenia o charakterze dermatologicznym (np. łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, łojotokowe zapalenie skóry, egzema, trądzik, łysienie plackowate), ale nie tylko.

Negatywne emocje i stres mogą odbić się na całym organizmie i wszystkich układach: krążenia, oddechowym, pokarmowym, moczowym, mięśniowym czy hormonalnym, wywołując lub nasilając m.in. chorobę wrzodową żołądka, nadczynność tarczycy, zapalne choroby jelita grubego, astmę czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Najszybciej widoczne są jednak objawy schorzeń psychodermatologicznych, choć nie zawsze pacjenci widzą związek np. między wysypką a rozwodem. Przewlekły stres i napięcie wywołuje stan zapalny na skórze, zaczerwienienie, a często uporczywy świąd – co z kolei może prowadzić do wystąpienia zachowań obsesyjno-kompulsywnych o charakterze autodestrukcyjnym (np.

  silnego drapania skóry, zrywania strupów, wyciskania wyprysków – istnieje nawet coś takiego jak trądzik z wydrapania). W ten sposób dochodzi do powstania błędnego koła: stres nasila zmiany na skórze, a zmiany na skórze wywołują stres. Wszystkie te czynniki wpływają na to, że leczenie chorób psychodermatologicznych jest tak skomplikowane.

Rodzaje psychodermatoz

  • zaburzenia psychofizjologiczne – choroby ujawniające się lub nasilające pod wpływem stresu, np. łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry,
  • zaburzenia psychiczne wywołane chorobami skóry – nawet ok. 30% pacjentów dermatologicznych cierpi na problemy natury psychicznej2, głównie depresyjne i lękowe; są one spowodowane widocznymi dla otoczenia objawami choroby, które upośledzają normalne funkcjonowanie pacjenta, np. dosyć częsta depresja w przebiegu silnego trądziku młodzieńczego,
  • pierwotne zaburzenia psychiczne manifestujące się na skórze – rzadkie, należy do nich m.in. trichotillomania (polegająca na wyrywaniu sobie włosów) czy zadrapania neurotyczne.
Leia também:  Jak oczyścić zatoki? Jakie są sposoby na udrożnienie zatok?

Skąd bierze się swędzenie skóry na tle nerwowym?

Zarówno układ nerwowy, jak i skóra powstają z ektodermy, czyli tego samego listka zarodkowego. W efekcie skóra jest narządem bardzo silnie unerwionym, a układ nerwowy bardzo szybko się z nią komunikuje. Pacjenci z chorobami skóry wykazują silniejszą reakcję niż inni na bodźce stresowe.

Uważa się, że w ich skórze podczas stresu uwalniają się z końcówek nerwowych w skórze neuropeptydy, które zaostrzają objawy np. atopowego zapalenia skóry czy łuszczycy – takie jak dokuczliwy świąd. Może też dojść do wystąpienia egzemy bądź pokrzywki o charakterze przewlekłym.

Wpływ na skórę ma też kortyzol uwalniany w chwilach silnego stresu (to on odpowiada m.in. za podniesienie ciśnienia krwi i szybsze bicie serca). Ten tzw.

hormon stresu zmniejsza produkcję kolagenu, podstawowego białka budulcowego skóry (przyczyniając się do przedwczesnego starzenia się skóry), a także osłabia działanie układu odpornościowego, przez co skóra staje się bardziej narażona na zakażenia.

Uszkadza ponadto barierę hydrolipidową skóry, co powoduje, że staje się ona bardziej podatna na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, podrażnienie i przesuszenie – co może nasilać swędzenie skóry, nawet jeśli nie jest ona obciążona zdiagnozowanymi wcześniej chorobami dermatologicznymi. Stres może też przyczynić się do manifestacji choroby. 

Jak wygląda leczenie swędzenia skóry na tle nerwowym?

Swędzenie skóry jest bezpośrednią przyczyną do konsultacji dermatologicznej. Bardzo ważne jest określenie przyczyny świądu i potwierdzenie bądź wykluczenie chorób dermatologicznych o podłożu psychosomatycznym, takich jak AZS czy łuszczyca.

W zależności od diagnozy lekarz zaleci odpowiednią pielęgnację i terapię. W leczeniu chorób psychodermatologicznych ważną rolę odgrywają też techniki radzenia sobie ze stresem i nauka relaksacji, np. poprzez ćwiczenia oddechowe, muzykoterapię, jogę czy medytację.

W niektórych przypadkach konieczna może okazać się pomoc psychiatry – przede wszystkim w przypadku zaburzeń psychicznych wywołanych chorobą skóry (np. depresją związaną z trądzikiem, AZS bądź łuszczycą) oraz zaburzeń manifestujących się na skórze (np.

zadrapania neurotycznego czy obłędu pasożytniczego).

A jak doraźnie poradzić sobie ze swędzeniem skóry na tle nerwowym?

Uważa się, że uczucie swędzenia jest trudniejsze do zniesienia niż ból i nic dziwnego, że powoduje niepohamowaną chęć podrapania chorego miejsca na ciele.

Przynosi to chwilową ulgę, jednak długofalowo ma negatywne konsekwencje – prowadzi do uszkodzenia naskórka, zwiększa ryzyko zakażeń i podrażnień, a w efekcie świąd tylko się nasila.

Dlatego – obok zaleconej przez lekarza terapii – tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry łagodząca świąd, czyli:

  • częste stosowanie balsamów nawilżających – wzmacniając barierę hydrolipidową, zmniejszają uczucie świądu,
  • balsam powinien być nakładany w czasie 3 minut od wyjścia z wanny i delikatnym osuszeniu skóry ręcznikiem – to złota zasada pielęgnacji skóry z AZS, która zapobiega ucieczce wilgoci ze skóry,
  • stosowanie wody termalnej – woda termalna pochodzenia wulkanicznego z Vichy wzmacnia, koi, regeneruje skórę oraz przywraca właściwe pH,
  • pomocne mogą również być chłodne kąpiele i zimne okłady.
  • Na pewno też warto wprowadzić do codziennego życia techniki relaksacyjne, aby złagodzić negatywne skutki stresu objawiające się na skórze.
  • Dowiedz się również więcej o swędzeniu skóry głowy

1 Chen Y, Lyga J. Brain-Skin Connection: Stress, Inflammation and Skin Aging. In- flammation and Allergy Drug Targets 2014, vol. 13(3): 177-190.

2 Psychodermatologia – pogranicze dermatologii, psychiatrii i psychologii, I. Makowska, A. Gmitrowicz, http://psjd.icm.edu.pl/psjd/element/bwmeta1.element.psjd-77327357-3d2b-4ccd-a82a-d10c09c76e9d/c/psychodermatologia-pogranicze-dermatologii-psychiatrii-i-psychologii.pdf

Zespół Vichy

poniedziałek 26 czerwca 2017

Swedzenie skory nog

Wprowadzenie

Jeżeli kiedykolwiek doświadczyłeś swędzenia na ramionach, nogach lub
twarzy, nie jesteś sam. Świąd skóry w tych obszarach może
być wywołany przez szereg różnorodnych czynników, w tym specyficzne dla
konkretnych części ciała.

Swędzenie to więcej niż uciążliwość, a drapanie
może je intensyfikować i potencjalnie uszkadzać skórę, prowadząc do
infekcji lub powstawania blizn.

Oto niektóre z powodów, dla których możesz
odczuwać swędzenie skóry nóg, rąk i twarzy, wraz z
sugestiami, w jaki sposób pozbyć się tego przykrego uczucia.

Pomocne wskazówki, jak zapobiegać świądowi nóg, rąk i twarzy

  • Regularnie nawilżaj skórę, zwłaszcza bezpośrednio po kąpieli lub prysznicu.
  • Skróć kąpiele i czas spędzany pod prysznicem.
  • Unikaj drażniących mydeł oraz detergentów zawierających substancje zapachowe i barwniki.
  • Używaj nawilżacza.
  • Noś delikatne materiały, takie jak bawełna i jedwab.
  • Pij dużo wody.

Świąd skóry – główne przyczyny

Aby ustalić, w jaki sposób złagodzić swędzenie skóry, trzeba najpierw
zrozumieć, co wywołuje potrzebę drapania. Poniżej znajduje się lista kilku
powszechnych przyczyn świądu skóry na ramionach, nogach i twarzy.

Suchość skóry: oprócz łuszczenia się i uczucia napięcia, nadmierne
wysuszenie skóry może powodować swędzenie całej skóry bez objawów skórnych, w tym często
skóry nóg (zwłaszcza u osób, które je golą).

Świąd skóry
biegacza: jeśli kiedykolwiek doświadczyłeś swędzenia nóg w trakcie lub po
joggingu, przyczyną może być tzw. świąd biegacza. Tymczasowe swędzenie skóry nóg,odczuwalne
najczęściej w okolicach ud i łydek, jest spowodowane wzrostem temperatury
ciała oraz uwolnieniem histamin towarzyszącym aktywności fizycznej.

Zapalenie mieszków włosowych: obcisłe, przylegające spodenki są wygodnym
strojem do ćwiczeń, lecz nadmierny wysiłek i brak prysznica bezpośrednio po
treningu może doprowadzić do zapalenia mieszków włosowych. Ich podrażnienie
jest częstą przyczyną infekcji objawiającej się czerwonymi wypryskami,
towarzyszy jej swędzenie nóg.

Atopowe zapalenie skóry (egzema): zaczerwienienie i chropowatość skóry oraz
intensywny świąd towarzyszące atopowemu zapaleniu skóry występują
najczęściej w okolicach twarzy, pod kolanami i w zgięciach łokci.

Zidentyfikowanie (oraz unikanie) indywidualnych czynników wywołujących
egzemę oraz regularne stosowanie preparatów nawilżających i odpowiednio
dobranych produktów leczniczych, zawierających składniki takie jak
hydrokortyzon, pozwala złagodzić objawy, do których należy swędzenie ciała, w tym skóry na ramionach, nogach i
twarzy.

Łuszczyca: jeżeli odczuwasz swędzenie w okolicach kolan, któremu towarzyszy
zaczerwienie i tworzenie się połaci zgrubiałej, chropowatej skóry,
przyczyną może być łuszczyca.

Ta choroba często atakuje łokcie; może też
powodować łuszczenie (i swędzenie) skóry w okolicach brwi, pomiędzy nosem a
górną wargą, w górnych partiach czoła oraz wzdłuż linii włosów.

Podobnie
jak atopowe zapalenie skóry, łuszczyca wymaga stosowania środków zaradczych
łagodzących świąd, jak również regularnej pielęgnacji skóry, która pozwala
zapanować nad symptomami takimi jak swędzenie rąk, nóg i
twarzy.

Cukrzyca: osoby cierpiące na cukrzycę często skarżą się na swędzenie nóg, zwłaszcza w ich dolnych partiach wywołane
suchością skóry i słabym krążeniem krwi.

Dolegliwości można zmniejszyć,
stosując specjalne preparaty przeciwświądowe. Ulgę przynieść może także
nawilżanie suchej skóry.

Preparaty nawilżające z ceramidami odbudowują
naturalną warstwę ochronną skóry, czym pomagają utrzymać jej prawidłowe
nawodnienie.

Rogowacenie mieszkowe: rogowacenie mieszkowe, przejawiające się niegroźnymi
zmianami skórnymi na tylnych partiach ramion, jest spowodowane
nagromadzeniem białek zwanych keratynami obecnych w wytworach skórnych,
które zatykają ujścia mieszków włosowych; może być to przyczyną swędzenia
dotkniętych partii skóry.

Jeżeli domowe środki nie wystarczają, aby zniwelować swędzenie twarzy czy ciała, występują dodatkowe objawy
skórne, lub jeśli potrzebujesz pomocy w zidentyfikowaniu przyczyny świądu,
zasięgnij porady dermatologa.

Jak pozbyć się świądu skóry?

Oprócz unikania czynników nasilających swędzenie ciała i
twarzy jedną z metod leczenia jest stosowanie kremu lub mleczka
zawierającego hydrokortyzon lub chlorowodorek pramoksyny.

Te składniki
przynoszą tymczasową ulgę, co zapobiega drapaniu, które może naruszać
strukturę skóry i prowadzić do zakażeń.

Stosowanie preparatów nawilżających
(zwłaszcza na wilgotną skórę bezpośrednio po prysznicu) pomaga utrzymać
dostateczne nawodnienie skóry, a tym samym ogranicza świąd skóry towarzyszący jej suchości.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*