Swędzenie pochwy – jakie mogą być przyczyny świądu pochwy?

 • Swędzenie pochwy – jakie mogą być przyczyny świądu pochwy?
 • Jak poradzić sobie z infekcją intymną i jak jej zapobiegać?
 • SPIS TREŚCI

█ Infekcje intymne — objawy

Za stany zapalne pochwy u kobiet, zewnętrznych narządów płciowych mężczyzn odpowiadają patogeny jak bakterie, pierwotniaki, grzyby (drożdże), a także wirusy, jak również zaburzona flora bakteryjna pochwy.

Procesowi zapalnemu i zakażeniu o określonej etiologii towarzyszy wiele objawów jak upławy (o różnym charakterze), intensywne swędzenie i świąd, pieczenie, kłucie, ból, obrzęk, silne zaczerwienienie.

Dla rozpoznania typu infekcji intymnej pomocne jest określenie wyglądu upławów. Zależnie od czynnika upławy mogą mieć różny charakter.

Kolor, konsystencja upławów ma istotne znaczenie dla rozpoznania etiologii np. bakteryjnego, grzybiczego lub mieszanego zapalenia pochwy. Oprócz tego kobiety często skarżą się na świąd, pieczenie, zaczerwienienie błon śluzowych zewnętrznych narządów płciowych, ból – również podczas oddawania moczu.

Upławy przy infekcjach intymnych

Upławy można podzielić ze względu na ich kolor – mogą pojawić się upławy białawe, różowe, żółte, brunatne, niekiedy nawet zielonkawe. Ze względu na swoją konsystencję mogą mieć charakter ropny, śluzowy, serowaty. Niekiedy w upławach znajduje się krew. Nie bez znaczenia jest…

zapach upławów! Nieprzyjemny zapach z pochwy może świadczyć o grzybicy wywołanej przez drożdżaki z rodzaju Candida np. C.albicans. Nieprzyjemna woń jest również odczuwalna w przypadku rzęsistkowicy. Infekcji towarzyszą zatem niekiedy “śmierdzące” upławy określane często jako “zapach ryby”.

Nieprzyjemny aromat z pochwy to istotny sygnał do diagnostyki w kierunki grzybicy pochwy, kandydozy zewnętrznych narządów płciowych, infekcji na tle bakteryjnym, a także rzęsistkowicy.

█ Przyczyny infekcji intymnych

Za infekcje intymne odpowiadają takie czynniki jak bakterie, wirusy, grzyby i pierwotniaki. Za samo zapalenie pochwy odpowiadają po części zmiany hormonalne, które mają miejsce w okresie menopauzy. Zależnie zatem od wieku zakażenia żeńskich narządów płciowych mogą być podzielone ze względu na “wiek” pacjentki:

 • wiek dziecięcy – wśród przyczyn wymienia się grzybicę, rzesistkowicę, a także bakterie, które mogły zostać przeniesione z okolic odbytu. Nie bez znaczenia jest wprowadzanie do pochwy przedmiotów codziennego użytki jak guziki, zabawki, ołówki .
 • kobiety dorosłe – przyczyną infekcji w tym okresie może być błędna higiena osobista (rzadka, niedokładna), nie bez znaczenia są stosunki seksualne i niekiedy ilość partnerów oraz ich zmienność. Często infekcje intymne mogą zawitać na skutek przyjmowania niektórych leków jak antybiotyki doustne, które osłabiają florę bakteryjną pochwy. Niekiedy do zakażeń może dojść w okresie poporodowym.
 • kobiety dojrzałe – zaburzenia hormonalne u Pań zwiastują zmiany w obrębie błony śluzowej – często jest ona przesuszona, co stanowi wrota dla zakażenia. Oprócz tego zmienia się na niekorzyść pH pochwy (staje się bardziej zasadowe i mniej kwasowe), co sprzyja rozwojowi patogennej flory. Często kobiety przechodzące przekwitanie skarżą się na uczucie pieczenia, suchość, dyskomfort i objawy te nie są związane z obecnością infekcji, ale mniejszym stężeniem estrogenów i zmianami mikroanatomicznymi nabłonka pochwy. Wiele z nich w tym okresie sięga po nawilżające globulki Cicatridina lub HydroVag ze względu na suchość pochwy.
 • Swędzenie pochwy – jakie mogą być przyczyny świądu pochwy?
 • Swędzenie pochwy – jakie mogą być przyczyny świądu pochwy?
 • Swędzenie pochwy – jakie mogą być przyczyny świądu pochwy?
 • Swędzenie pochwy – jakie mogą być przyczyny świądu pochwy?

(Niewłaściwa) higiena okolic intymnych

Niezależnie od wieku jedną z podstawowych przyczyn jest niewłaściwa higiena, do której wiele kobiet błędnie używa mydła. Zabiegani rodzice z kolei niekiedy mogą nie dopilnować, czy dziecko zmieniło bieliznę na czystą.

Istotne jest również uświadomienie codziennej potrzeby higieny osobistej, która nie powinna ograniczać się jedynie do umycia nóg, rąk czy włosów. Szczególnie ważna jest higiena intymna w okresie menstruacji.

Do pielęgnacji okolic intymnych powinno używać się produktów o niskim pH – kwaśne środowisko nie sprzyja patogennej florze. Dlatego warto zaopatrzyć się w płyn do higieny intymnej z kwasem mlekowym.

Dobrej kondycji okolic intymnych nie sprzyja bielizna wykonana ze sztucznych i nieprzepuszczających powietrza materiałów – zdecydowanie łatwiej wtedy o odparzenie, podrażnienie.

Sztuczne tkaniny mogą prowadzić do przegrzania się okolic intymnych, ich nadmiernym poceniu się. Istotny jest również kierunek mycia – okolice intymne myjemy od sromu w kierunku odbytu.

█ Najczęstsze infekcje intymne

Jak wyżej wspomniano infekcja intymna może mieć różne podłoże – jej przyczyną mogą być drożdżaki, bakterie, wirusy, pierwotniaki. Pod względem statystycznym ok. połowa zakażeń jest pochodzenia bakteryjnego, kandydoza i drożdżakowe infekcje to max. trzydzieści kilka procent, rzadziej zdecydowanie odnotowuje się obecność rzęsistka czy wirusa HPV.

Infekcja grzybicza – grzybica pochwy, kandydoza

Infekcja grzybicza pochwy, czyli grzybica pochwy, zwana niekiedy kandydozą jest wywołana przez drożdżaki z rodzaju Candida, gdzie najczęstszym patogenem jest Candida albicans.

Charakterystyczne dla infekcji grzybiczej są upławy – określane jako serowate, białawe. Oprócz tego odnotowuje się zaczerwienienie, świąd, zwiększoną tkliwość narządów płciowych.

Z kolei u mężczyzn często przebiega bezobjawowo, niekiedy dochodzi do pieczenia cewki moczowej czy zaczerwienienie żołędzia prącia.

 • Swędzenie pochwy – jakie mogą być przyczyny świądu pochwy?
 • Swędzenie pochwy – jakie mogą być przyczyny świądu pochwy?
 • Swędzenie pochwy – jakie mogą być przyczyny świądu pochwy?
 • Swędzenie pochwy – jakie mogą być przyczyny świądu pochwy?

Infekcja bakteryjna tzw. waginoza

Bakteryjna waginoza to najczęściej efekt zaburzonej równowagi flory jelitowej pochwy, które może mieć miejsce na skutek stosowania antybiotyku.

Często w wyniku tego dochodzi do nadmiernego wzrostu flory bakteryjnej, która zwykle u kobiet zdrowych pozostaje w małej ilości. Dla tego zakażenia charakterystyczne są upławy, które przybierają konsystencję szarego płynu o nieco rybnym zapachu.

W zakażeniu tym nie do końca obecne są świąd czy pieczenie. Za infekcje te odpowiada m.in. Chlamydia trachomatis.

Infekcje wirusowe

Najczęściej wymienia się tutaj wirusa HPV, czyli brodawczaka ludzkiego. Infekcje te dotyczą zarówno mężczyzn jak i kobiet. Wśród objawów pojawia się świąd, uczucie pieczenia, pęcherze wypełnione płynem, uczucie napięcia i ciągnięcia skóry.

Warto jednak pamiętać, że nosicielem wirusa jest się do końca życia, a bardzo często można zaleczyć objawy i wprowadzić wirusa w tryb “czuwania.

Inną możliwością jest opryszczka narządów płciowych związana z wirusem HSV-2, który jest szczególnie niebezpieczny dla ciężarnych.

Pasożytnicze infekcje intymne

Rzęsistkowica wywołana rzęsistkiem to jedna z częstszych infekcji intymnych pochodzenia pasożytniczego. Występuje zarówno u kobiet (rzęsistek występuje w pochwie i cewce moczowej) jak i mężczyzn (często w prostacie).

Wśród charakterystycznych objawów rzęsistkowicy są również upławy, ale przybierają one żółtawe – zielonkawe zabarwienie, zapach wydzieliny z pochwy jest nieprzyjemny, dochodzi do częstej mikcji (oddawania moczu), której towarzyszy pieczenie, ból i świąd.

Infekcje intymne u mężczyzn

Z powodów anatomicznych infekcje intymne w mniejszym stopniu dotyczą panów, jednak nie są oni wolni całkowicie od tego typu dolegliwości. Na jakie infekcje skarżą się panowie? Są to m.in.

rzeżączkowe i nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej, opryszczka narządów płciowych, kandydozy w okolicach żołędzi i napletka (towarzyszy pieczenie, swędzenie, biały nalot na penisie, czerwone plamki, ból przy oddawaniu moczu).

Panowie nie są również wolni od chlamydii, która może zdarzyć się podczas zbliżeń płciowych.

Kobiety w ciąży i infekcje intymne

Infekcje intymne są szczególnie groźne w okresie ciąży – mogą one zaatakować rosnący płód, co stwarza ryzyko m.in. poronienia.

Kobiety w ciąży mogą paść ofiarą typowych zakażeń jak bakteryjne zapalenie pochwy, grzybicze zakażenie pochwy i/lub wargo sromowych mniejszych / większych. W przypadku kobiet ciężarnych leczenie za pomocą leków OTC z apteki jest zwykle pozbawione sensu.

Dla bezpieczeństwa własnego i dziecka leczeniem powinien zająć się ginekolog. Zatem, czy kobieta ciężarna powinna udać się do lekarza ginekologa w okresie infekcji intymnej? TAK, zawsze.

█ Leczenie infekcji intymnych – leki i preparaty bez recepty

Jak zatem przebiega leczenie i jak dobiera się leki na infekcje intymne? Można wyróżnić kilka produktów, które są pomocne i wręcz niezbędne w przypadku infekcji miejsc intymnych i dróg rodnych.

W przypadku tego typu infekcji niewiele jest ziołowych środków, jednym z nich jest Vagosan na bazie kory dębu i rumianku.

Oprócz tego dodatki ziołowe prędzej spotyka się w płynach i żelach do higieny intymnej.

Swędzenie pochwy – jakie mogą być przyczyny świądu pochwy?

Vagosan to ziołowy tradycyjny lek stosowany pomocniczo w infekcjach intymnych

Preparaty na infekcję intymną — globulki, kremy i kapsułki dopochwowe

Grupa ta to szeroki zakres preparatów, wśród których wymienia się leki bez recepty, a także liczne wyroby medyczne. Zależnie od składu wykazują różne właściwości i działanie. Wśród nich można wymienić globulki o działaniu przeciwbakteryjnym jak np.

Albothyl, krem dopochwowy z klotrimazolem jak Clotidal (lub wersja w globulce jak Canesten 500 mg), kapsułki dopochwowe z fentikonazolem, który stosuje się w mieszanych zakażeniach (grzybiczo-bakteryjnych) jak Gynoxin Optima i Gynoxin Uno.

Leia também:  Reumatoidalne Zapalenie Stawów Objawy Jakie Badania?

Oprócz tego sporą grupę asortymentową na infekcje u kobiet stanowią wyroby medyczne, wśród których wymienić można m.in.:

 • Chlorivag w globulkach o przeciwzapalnym działaniu,
 • Albivag czy Hexagyn DUO o właściwościach zakwaszających i nawilżających,
 • Feminella Vagi C zakwaszająca lub Vitagyn C dostępny jako krem,
 • Zenella MED lub Iladian Direct Plus, czyli 2 wyroby medyczne o zbliżonym składzie.

Globulki dopochwowe, kapsułki mogą zawierać substancje niszczące bakterie, grzyby. Oprócz tego zakwaszają środowisko pochwy, co sprzyja odbudowie mikroflory i powstrzymuje dalszy rozwój patogenów.

Nieco odmiennym preparatem jest Tantum Rosa, która jest lekiem służącym do irygacji środowisko pochwy za pomocą irygatora lub dostępny jest w wersji gotowych roztworów. Co zawiera ten lek? Jeden z dobrze znanych NLPZ jak benzydamina, który działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, odkażająco i znieczulająco miejscowo.

Tantum Rosa to lek z benzydaminą na stan zapalny pochwy i upławy

Istotną rolę w leczeniu infekcji odgrywają bakterie kwasu mlekowego należące do grupy Lactobacillus, które są elementem flory pochwy, znane są one również jako pałeczki kwasu mlekowego. Środki te jak np.

globulki Gynuaxil łagodzą często stan zapalny, łagodzą objawy infekcji. Najczęściej infekcja intymna wymaga uzupełnienia dobrych bakterii. Więcej informacji na temat produktów wspierających kobiecą florę bakteryjną (np.

jak probiotyk dopochwowy) znajdziecie na blogu apteki Galen.

Szukasz produktów do uzupełnienia flory bakteryjnej pochwy? Zobacz kategorię probiotyki ginekologiczne!

Swędzenie i pieczenie pochwy

To objawy szczególnie uciążliwe, bez względu na to, której części ciała dotyczą. Problem staje się wyjątkowo kłopotliwy, kiedy lokalizuje się w tych najbardziej wrażliwych i delikatnych okolicach kobiecego ciała. Gdzie szukać jego przyczyn i jak sobie poradzić z tymi niewygodnymi dolegliwościami?

Swędzenie – dolegliwość, której nie trzeba nikomu tłumaczyć ani obrazować, bo przytrafia się wielokrotnie każdemu z nas. Może być niewinna i delikatna, ale bywa i tak, że przybiera bardziej radykalne formy.

W każdym przypadku budzi chęć natychmiastowego wyeliminowania problemu, ale na szczęście – potarcie skóry zwykle przynosi ulgę (choć trudno ukrywać, że często jedynie krótkotrwałą).

I właśnie tak zazwyczaj reagujemy – spontanicznie, machinalnie drapiąc się tam, gdzie swędzi i zagłuszając tym samym powodujący uczucie swędzenia sygnał nerwowy.

O ile swędzi nas ręka, głowa czy nos – kłopot wydaje się więc błahy. Gorzej, jeśli swędzenie dotyczy miejsc intymnych, bo wtedy pozbycie się go urasta do rangi kolosalnego wręcz problemu. Co więcej, często towarzyszy mu pieczenie, czyli uczucie palenia, szczypania, a czasem także mrowienia skóry.

W niektórych przypadkach objawy pojawiają się jedynie w czasie korzystania z toalety, w trakcie lub po stosunku, ale bywa i tak, że towarzyszą kobiecie nieustannie. Nie należy ich lekceważyć, tym bardziej, że zignorować je trudno.

Zwykle przypominają o sobie dość uporczywie i konsekwentnie, drażniąc i utrudniając codzienne funkcjonowanie, a zwykłe, naturalne sytuacje, czyniąc wyjątkowo niewygodnymi. O czym świadczą swędzenie pochwy i/lub pieczenie pochwy?

Przyczyny swędzenia i pieczenia pochwy

Może ich być naprawdę sporo. I choć niektóre wydają się błahe, żadnej nie należy bagatelizować, bo tylko jej zupełne wyeliminowanie przyniesie uczucie pożądanej ulgi. Swędzenie i/lub pieczenie pochwy może być konsekwencją:

 • reakcji uczuleniowej, spowodowanej środkami chemicznymi, np. składnikami kosmetyków o niewłaściwym pH, wkładkami, podpaskami, proszkiem do prania lub płukania bielizny, sztucznymi barwnikami tkanin, itp.;
 • podrażnienia okolic intymnych w wyniku noszenia ciasnej, mocno przylegającej do ciała, nieprzewiewnej bielizny ze sztucznych tworzyw lub nazbyt obcisłych spodni;
 • podrażnienia skóry okolic intymnych i zapalenia mieszków włosowych podczas depilacji krocza, w wyniku niewystarczającego nawilżenia skóry czy zmiękczenia włosów;
 • przyjmowania określonych lekarstw, zwłaszcza antybiotyków, które zaburzają ekosystem pochwy;
 • stosowania antykoncepcji, zarówno hormonalnej, jak i mechanicznej;
 • podrażnienia i otarć powstałych w czasie stosunku;
 • nadmiernego wysuszenia pochwy, będącego wynikiem m.in. odwodnienia organizmu, kontaktu z chlorowaną wodą, używania tamponów w czasie ostatnich dni miesiączki, stosowania dopochwowych środków antykoncepcyjnych, stosunków bez wcześniejszego pobudzenia;
 • zmian atroficznych nabłonka pochwy i sromu, wywołanych fizjologicznymi niedoborami żeńskich hormonów płciowych, estrogenów (szczególnie u kobiet w okresie okołomenopauzalnym);
 • spadku odporności;
 • stresu i przemęczenia, objawiającego się szczególnie w okresie jesienno-zimowym oraz zimowo-wiosennym;
 • kluczowej zmiany w dziedzinie życia intymnego, np. zmiany partnera seksualnego, zmiany metod antykoncepcyjnych czy zwyczajów higienicznych (np. przestawienie się z podpasek na tampony, zmiana środka do higieny intymnej), a także zmiany stylu życia.

I jeszcze jedna możliwa przyczyna, którą świadomie zostawiamy na koniec, by położyć nacisk na jej ważność. To infekcja intymna.

Niekomfortowe uczucie podrażnienia okolic intymnych (swędzenie pochwy, pieczenie pochwy), to bowiem jeden z częściej obserwowanych objawów stanów zapalnych narządów rodnych – towarzyszy większości infekcji, zarówno grzybiczych, jak i bakteryjnych.

W tym przypadku nie jest wynikiem działania żadnych zewnętrznych czynników drażniących, ale wzrostu poziomu pH pochwy, czyli procesu dziejącego się wewnątrz kobiecego organizmu – zaburzenia równowagi jego flory bakteryjnej.

W sytuacji więc, gdy wykluczymy wszelkie powyższe przyczyny swędzenia i/lub pieczenia pochwy, istnieje spore prawdopodobieństwo, że przykre objawy są efektem infekcji intymnej – często grzybicy, waginozy czy rzęsistkowicy. Szczególnie, jeśli swędzeniu towarzyszy wydzielina o nieprzyjemnym zapachu, zmienionej barwie i nieprawidłowej konsystencji.

Jak sobie radzić, gdy swędzi i piecze?

W przypadku wystąpienia swędzenia pochwy i/lub pieczenia pochwy należy w pierwszej kolejności zastanowić się, czy nie dotyczy nas żadna z opisywanych wyżej przyczyn.

Jeśli uda nam się wyeliminować je wszystkie, a uporczywe dolegliwości nadal nie ustępują i utrudniają codzienne funkcjonowanie, należy skontaktować się z ginekologiem, by sprawdzić, czy w okolicach intymnych nie rozwinął się stan zapalny.

Jeśli tak, wykonanie badań pozwoli ustalić rodzaj infekcji i rozpocząć odpowiednie leczenie.

Pamiętajmy bowiem, że z tą uporczywą dolegliwością organizm kobiety nie jest w stanie poradzić sobie samodzielnie – same możemy co najwyżej złagodzić kłopotliwe objawy i zagłuszyć powodujący je czynnik.

Dolegliwość może chwilami zanikać, ale przyczyna z pewnością nie zniknie sama, a nieleczona może prowadzić do poważnych powikłań. Co więcej, czasami swędzenie pojawia się jeszcze zanim infekcja się rozwinie.

Ignorowanie tego objawu to więc niejako danie patogenom zielonego światła do zupełnego rozpanoszenia się w naszym organizmie. Z tego też względu, niezwykle ważne jest jak najszybsze postawienie diagnozy i podjęcie skutecznego leczenia.

Jak zapobiegać swędzeniu pochwy?

Odpowiednie dbanie o higienę intymną to pierwszy i podstawowy krok do zachowania prawidłowego pH okolic intymnych, czyli zadbania o utrzymanie w pochwie wystarczającej ilości pałeczek kwasu mlekowego.

Do mycia okolic intymnych należy stosować wyłącznie specjalne płyny o odpowiednim, neutralnym pH oraz działaniu hipoalergicznym, zaś do ich osuszania przeznaczyć osobny ręcznik (wszelkie czynności pielęgnacyjne w okolicach intymnych należy wykonywać w kierunku od przodu do tyłu).

Warto zrezygnować z częstych i długich kąpieli w wannie na rzecz prysznica, a także unikać wszelkich myjek czy gąbek, będących siedliskiem bakterii i grzybów.

Damska bielizna powinna być wykonana wyłącznie z naturalnych tworzyw, które zapewniają swobodny przepływ powietrza i nie zatrzymują wilgoci (najlepiej z bawełny), nie nazbyt obcisła i przylegająca.

Warto prać ją ręcznie, używając do tego wyłącznie delikatnych środków piorących oraz pamiętać, by zawsze dokładnie płukać materiał z ich pozostałości.

Do intymnej depilacji należy używać wyłącznie środków do tego przeznaczonych (żele, pianki), zaś – w przypadku golenia się maszynką, pamiętać o każdorazowym sprawdzeniu jej czystości oraz o tym, by przed zabiegiem zmiękczyć włosy ciepłą wodą z mydłem (skóra będzie wtedy mniej podatna na podrażnienie). Warto unikać korzystania z publicznych toalet, a jeśli jest to konieczne – nie siadać bezpośrednio na sedes i stosować jednorazowe nakładki. Dużą ostrożność należy zachować w czasie korzystania z publicznych basenów, pływalni, saun czy solariów, unikać siadania na mokrych ławkach czy płytkach, a po wizycie w takich miejscach zawsze dokładnie umyć okolice intymne.

Osoby ze skłonnościami do suchości zewnętrznych narządów płciowych, zaburzeń naturalnej mikroflory oraz nawracających stanów zapalnych powinny stosować odpowiedni żel.

To preparat, który można aplikować codziennie lub doraźnie w celu utrzymania równowagi mikroflory okolic intymnych, zachowania fizjologicznego pH oraz łagodzenia objawów zakażenia bakteryjnego lub grzybiczego, takich jak pieczenie, świąd czy ogólny dyskomfort.

Warto go też stosować profilaktycznie – w stanach zwiększonego ryzyka wystąpienia stanów zapalnych w okolicach intymnych, takich jak antybiotykoterapia, klimakterium, ciąża, podróż, depilacja, po wizytach w saunie czy na basenie.

Leia também:  Jak Dlugo Utrzymuja Sie Objawy Odstawienia Alkoholu?

Terapia antybiotykowa powinna być ostatecznością, której nie należy nadużywać, a w sytuacji, gdy jest konieczna, należy podjąć działanie prewencyjne i zastosować probiotyk ginekologiczny.

Probiotyk warto także stosować profilaktycznie – szczególnie w stanach zwiększonego zagrożenia zaburzeniem wewnętrznej równowagi (miesiączka, spadek odporności, ciąża, stosowanie środków hormonalnych).

Warto też pamiętać, że intymne strefy kobiety potrzebują nie tylko kompleksowej pielęgnacji, ale też systematycznej kontroli, która pozwoli na szybkie reagowanie w momencie, kiedy zacznie dziać się coś niepokojącego.

Stąd też wizyty w gabinecie ginekologicznym nie powinny być ostatecznością, spowodowaną dopiero męczącymi objawami (jak np. swędzenie pochwy czy pieczenie pochwy), ale elementem stałej troski o własne zdrowie.

Przyczyny, objawy i leczenie swędzenia sromu

Pieczenie i swędzenie pochwy to dość powszechna kobieca dolegliwość, która nierzadko sprawia wiele problemów. Często jednak zostaje zbagatelizowana, co czasami prowadzi do szeregu powikłań. Warto uświadomić sobie, co może być jego przyczyną, jak można go unikać, jakie objawy towarzyszące mogą się pojawić, oraz jak sobie radzić, jeśli infekcja już dała o sobie znać.

Co może spowodować swędzenie sromu i jak się objawia?

Kłopotliwe swędzenie, świąd, nierzadko towarzyszące mu pieczenie i podrażnienie – oto, co może się pojawić. Lista przyczyn jest znacznie bogatsza, niż początkowo mogłoby się wydawać. Powodem wystąpienia takich objawów, może być nawet:

 • noszenie nieodpowiedniej bielizny (np. nieprzewiewnej), które skutkuje zaburzeniem termoregulacji w okolicy pochwy.
 • używanie drażniących okolicę intymną produktów, takich jak żel pod prysznic czy proszek do prania. Należy zachować ostrożność
 • podczas zmiany używanych środków. Mogą wtedy wystąpić również rozmaite reakcje alergiczne.
 • obniżona odporność organizmu podczas używania podpasek. Warto wtedy używać podpasek dla alergików.
 • zabieg depilacji – gdy skóra zostaje podrażniona, istnieje ryzyko nieprawidłowego odczynu – po zabiegu zaleca się więc używanie
 • kremów łagodzących.
 • schorzenie układu moczowo-płciowego, takie jak: zapalenie pochwy i sromu, grzybica, rzęsistkowica czy nadżerka. Konieczna jestwtedy konsultacja z ginekologiem.

Swędzenie sromu podczas ciąży i miesiączki

W niektórych przypadkach, swędzenie sromu nie jest niepokojącym objawem. Często pojawia się podczas ciąży, co jest spowodowane zmianą odczynu pH pochwy. Na wszelki wypadek, lepiej jednak udać się do lekarza, by wyeliminować ewentualną infekcję.

Wrażenie swędzenia w okolicy intymnej podczas miesiączki (zanikające po jej zakończeniu) może natomiast wskazywać na infekcję grzybiczą. Jeśli towarzyszy mu pieczenie oraz charakterystyczne, „serowate” upławy, konieczna jest jak najszybsza wizyta u specjalisty.

Co należy zrobić, jeśli pojawi się swędzenie?

Postępowanie zależy przede wszystkim od przyczyny tych nieprzyjemnych objawów. Niektóre z nich mogą bowiem prowadzić do poważnych powikłań, w innych przypadkach wystarczy zmienić choćby używany płyn do higieny intymnej, syntetyczną bieliznę zastąpić bawełnianą lub zmienić żel do depilacji na łagodniejszy.

W przypadku wątpliwości zawsze należy jednak udać się do lekarza ginekologa. Zdiagnozuje on dolegliwość i dobierze odpowiednią metodę leczenia. Często dobrym rozwiązaniem może okazać się zastosowanie dopochwowego leku, takiego jak Lactovaginal.

Pozwala on usunąć zapalenie i przywrócić prawidłową florę bakteryjną w pochwie i jej okolicach.

Pamiętaj dolegliwości okolic intymnych nie wolno lekceważyć

Nie należy bagatelizować tego typu objawów. Nieleczone, w zależności od przyczyny, może bowiem prowadzić do poważnych zaburzeń okolic intymnych, a nawet nowotworu.

Konieczna jest konsultacja z lekarzem, który dzięki badaniu, będzie w stanie określić podłoże problemu, co pozwoli na przeprowadzenie skutecznego leczenia. Najczęściej nie jest ono skomplikowanym ani bolesnym procesem.

Profilaktyka ma naprawdę ogromne znaczenie i umożliwia komfortowe życie bez infekcji.

W przypadku wątpliwości dotyczących profilaktyki stanów zapalnych lub ich leczenia należy udać się do lekarza ginekologa, który rozwieje wszystkie wątpliwości i wskaże najlepszą kurację.

Objawy infekcji intymnych pochwy i sromu – jak się z nimi uporać‎?

Jednymi z najczęstszych przyczyn skłaniających pacjentkę do wizyty ginekologicznej są infekcje pochwy i sromu.

Dolegliwości związane ze zmianą charakteru wydzieliny z pochwy, uczuciem dyskomfortu, swędzenia czy pieczenia są na tyle nieprzyjemne, że pacjentka stara się szybko uzyskać specjalistyczną pomoc.

Szybka, podstawowa diagnostyka opierająca się na specyficznych objawach tych schorzeń skłoni do podjęcia właściwego leczenia, a odpowiednie leki przyniosą upragnioną ulgę.

Infekcje intymne to sytuacja, w której naturalne mechanizmy ochronne pochwy i sromu przestają chronić przed bakteriami czy grzybami.

Naturalną ochronę stanowi pałeczka kwasu mlekowego – bakteria, której obecność w pochwie powoduje niskie pH, co chroni przed czynnikami chorobotwórczymi nieodpornymi na środowisko kwaśne.

Zachowanie odpowiedniego działania mechanizmów ochronnych gwarantuje pacjentce bezpieczeństwo i komfort. Jednak w przypadku destabilizacji tego układu obronnego dojść może do powstania przewagi „złych bakterii” nad „dobrymi”.

Dzieje się tak najczęściej w przypadku spadku odporności, stosowania antybiotyków, okresu silnego stresu czy zmęczenia. Rozwój bakterii lub grzybów jest wtedy ułatwiony, a naturalna ochrona słaba i niewystarczająca. Rozwija się stan zapalny, który daje tak nieprzyjemne objawy.

Wśród niepokojących objawów najczęściej towarzyszącym infekcjom intymnym wyróżnić można przede wszystkim zmianę charakterystyki wydzieliny z pochwy. Fizjologicznie jest ona bezwonna, przejrzysta lub biaława, o konsystencji śluzu i wydzielana jest w normalnych, umiarkowanych ilościach.

Każda pacjentka obserwująca się w trakcie cyklu miesiączkowego zauważy niewielkie zmiany charakteru wydzieliny w zależności od fazy cyklu. W przypadku infekcji wydzielina zmienia się jednak diametralnie. Nieprawidłowa wydzielina pochwowa może być grudkowata lub bardzo gęsta, o konsystencji białego sera, zwiększa się znacznie jej obfitość, zmienia się jej zapach i kolor.

Do tego dochodzi również dyskomfort, nawet ból w okolicy przedsionka pochwy i w pochwie, towarzyszący oddawaniu moczu lub występujący podczas stosunków płciowych. Świąd i pieczenie to jedne z najbardziej doskwierających i niepokojących pacjentkę objawów. Potrafią być bardzo silne, nawet uniemożliwiające normalne funkcjonowanie.

Swędzieć może zarówno w okolicy krocza, jak i we wnętrzu pochwy. Często dochodzi do przejściowej dyspareunii – bolesnych stosunków płciowych.

Prawidłowe rozpoznanie rodzaju czynnika chorobotwórczego powoduje, że mimo tak bardzo nieprzyjemnych objawów ustępują one prawie natychmiast. Należy bardzo dokładnie poinformować lekarza o swoich obserwacjach, które naprowadzą na poprawną diagnozę. Pomóc może w tym szereg charakterystycznych objawów towarzyszących konkretnym infekcjom:

– infekcje grzybicze – charakterystyczna jest dla nich obfita, biała, grudkowata wydzielina z pochwy, świąd i swędzenie czasem o dużym nasileniu; często występują po antybiotykoterapii, źle leczone prowadzą do częstych nawrotów;

– bakteryjna waginoza (BW) jest najczęstszą przyczyną nieprawidłowej wydzieliny pochwowej u kobiet w wieku rozrodczym i powodowana jest przez bakterie beztlenowe.

Objawami towarzyszącymi BW są: charakterystyczny rybi zapach, szaro-białawe upławy, świąd i pieczenie.

Zdarza się, że infekcja ta nie daje tak spektakularnych objawów i może przebiegać tylko pod postacią wzmożonych upławów i pieczenia;

– infekcje wirusowe – najczęściej wywoływane przez wirus Herpes – objawy charakterystyczne, podobne do postaci wargowej, to liczne pęcherzyki wypełnione śluzową treścią, bolesne, swędzące. Objawy są na ogół dość silne, a zmiany na skórze dodatkowo podrażniane przez bieliznę sprawiają ból i znaczny dyskomfort,

– infekcje Chlamydia trachomatis – charakterystyczne są świąd i pieczenie, objawy zapalenia szyjki macicy, często zdarzają się krwawienia kontaktowe, przy towarzyszącym zapaleniu przydatków pojawiają się również gorączka i bóle w podbrzuszu.

Biorąc odpowiednią higienę krocza za standard, można zastanowić się, jak jeszcze sobie pomóc w zabezpieczeniu przed infekcjami. Co zaskakujące, również dieta może mieć wpływ na narząd rodny –zwłaszcza jeśli chodzi o ochronę przed infekcją.

Dieta dobra dla zdrowia intymnego (zwłaszcza przy nawrotowych infekcjach grzybiczych) powinna być bogata w nieprzetworzone produkty spożywcze, uboga w cukry i tłuszcze.

Podstawą jest oczywiście żywność możliwie naturalna i niezawierająca konserwantów: produkty pełnoziarniste (pieczywo żytnie lub orkiszowe, płatki owsiane, ciemny niełuskany ryż oraz ziemniaki), niesłodzone jogurty naturalne, chude mięso wołowe lub drobiowe, ryby oraz jaja. Ważne są również warzywa i odpowiednia podaż wapnia.

Leczeniem stanów zapalnych narządu rodnego powinien zawsze zająć się ginekolog.

Najczęściej po szczegółowym badaniu i ewentualnych badaniach dodatkowych (badanie z KOH potwierdzające infekcję BW, posiewy bakteriologiczne lub mykologiczne) lekarz zastosuje farmakoterapię opierającą się na zastosowaniu globulek, tabletek lub kapsułek dopochwowych. Prawidłowo podjęte leczenie szybko przynosi ulgę i przywraca komfort.

Leia também:  Wewnętrzne żylaki odbytu – hemoroidy wewnętrzne

Często leki profilaktycznie proponuje się również partnerowi z racji możliwych wzajemnych zakażeń. W przypadku chorób przenoszonych drogą płciową ważne jest szerokie omówienie problemu i podjęcie działań profilaktycznych dotyczących obojga partnerów.

Przed infekcjami powinny bronić się wszystkie kobiety, te w wieku reprodukcyjnym, a zwłaszcza w trakcie ciąży. Przewlekłe intymne stany zapalne, które poprzez sąsiedztwo wpłynąć mogą na stan macicy czy przydatków i tym samym na płodność kobiety, nie powinny być bagatelizowane ani przez pacjentkę, ani przez lekarza.

Lek. ginekolog-położnik Maciej Chojnacki

Swędzenie pochwy – przyczyny, objawy, domowe sposoby

Przyczyny swędzenia pochwy mogą być bardzo różne. Bardzo często ma związek z infekcjami intymnymi, które zaniedbane i nie poddane leczeniu grożą nie tylko dyskomfortem, ale i powikłaniami. Swędzenie i pieczenie pochwy to często również:

 • reakcja alergiczna na kosmetyki i detergenty. Wówczas dolegliwości pojawiają się po zmianie płynu do higieny intymnej lub płynu do kąpieli, proszku do prania czy płynu do płukania tkanin,
 • reakcja alergiczna na lubrykant, prezerwatywę (często spotyka się uczulenie na lateks) lub środki antykoncepcyjne (na przykład globulki dopochwowe),
 • skutek noszenia zbyt ciasnej bielizny, która jest uszyta z tkanin, które nie przepuszczają powietrza. W wyniku kontaktu z materiałem mogą pojawić się otarcia i podrażnienia,
 • efekt stosowania tamponów pod koniec menstruacji, kiedy wydzieliny jest mało, a pochwa jest nadmiernie sucha. Wówczas wprowadzanie tamponu skutkuje podrażnieniami mechanicznymi,
 • zmiany hormonalne, typowe dla kobiet w starszym wieku, powodujące suchość pochwy. Z tego powodu często zdarza się też swędzenie pochwy w ciąży,
 • skutek wzrostu poziomu pH pochwy, gdy doszło do zaburzenia równowagi flory bakteryjnej,
 • przejaw odwodnienia organizmu,
 • skutek chodzenia na basen – konsekwencja kontaktu z chlorem,
 • cukrzyca. Wówczas pojawia się nie tylko swędzenie okolic intymnych, ale i nawracające stany zapalne.

Swędzenie pochwy nade wszystko kojarzy się z infekcją, której towarzyszy również pieczenie oraz zmieniona wydzielina z pochwy, czyli tak zwane upławy.

Najczęstszą infekcją, która objawia się swędzeniem i pieczeniem pochwy jest grzybica pochwy. Zwykle wywołują ją drożdżaki – grzyby z rodzaju Candida albicans. Innymi objawami infekcji są upławy: gęste, białe i serowate. Okolice narządów intymnych są czerwone, obrzęknięte i suche.

Inną infekcją intymną, która manifestuje się swędzeniem pochwy jest bakteryjne zakażenie pochwy. Zwykle odpowiadają za nią bakterie beztlenowe. Inne objawy to pieczenie pochwy i upławy: obfite, o szarym lub żółtym zabarwieniu, charakterystyczny rybi zapach.

Za infekcję pochwy objawiającej się swędzeniem może odpowiadać także pierwotniak – rzęsistkek pochwowy. Wówczas pojawia się również pieczenie pochwy, ból podczas stosunku oraz upławy: bardzo obfite, pieniste, żółtozielone.

Leczenie swędzenia pochwy i okolic intymnych zależy od przyczyny. Czasem wystarczy zmienić prezerwatywy na bezlateksowe, a tampony na podpaski, powrócić do sprawdzonego proszku czy płynu do higieny intymnej lub zacząć nosić przewiewną bielizną wykonaną z materiałów dobrej jakości.

Warto pamiętać, że do higieny miejsc intymnych powinno się używać preparatów o odpowiednim pH (pH zbliżone do odczynu miejsc intymnych, czyli 5,2-5,5), delikatnych i nie podrażniających skóry.

Do prania zaś warto stosować proszki, żele i płyny łagodne – choć by te przeznaczone dla dzieci i skóry wrażliwej oraz alergicznej.

Do mycia okolic intymnych nie należy używać myjek ani gąbek, ponieważ są siedliskiem bakterii i grzybów.

Domowe sposoby na swędzenie pochwy mogą być alternatywą dla aptecznych specyfików, ale wyłącznie wówczas, gdy ich przyczyną nie jest infekcja bakteryjna lub grzybicza. Specjalistyczne leczenie infekcji narządów płciowych jest konieczne z uwagi na ryzyko powikłań.

Jeśli swędzenie pochwy wywołane jest infekcją, postępowanie zależy uzależnione jest od tego, jaki patogen ją wywołał.

Zazwyczaj, po konsultacji lekarskiej, należy wdrożyć leczenie środkami przeciwgrzybiczymi – zarówno w postaci globulek dopochwowych, jak i środków doustnych.

Kiedy swędzenie pochwy związane jest z zakażeniem rzęsistkiem pochwowym lub też infekcją bakteryjną, należy włączyć antybiotyki – najczęściej w formie globulek dopochwowych, rzadziej w formie tabletek doustnych.

Leczenie można wspomagać kąpielami z sodą oczyszczoną. To znany sposób, który stosowały nasze mamy i babcie. Wystarczy do wanny wsypać sodę, jedną łyżeczkę na każdy litr wody. Kąpiel nie tylko ukoi  świąd, ale i pomoże przywrócić optymalny poziom pH pochwy.

Bardzo ważna jest dieta – racjonalna, dobrze zbilansowana, różnorodna, bogata w warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste oraz produkty z probiotykami (jogurty, maślanki, kefiry).  Funkcjonowanie naturalnej flory bakteryjnej pochwy można wspierać probiotykami z apteki.

Swędzenie i pieczenie sromu i warg sromowych: przyczyny i leczenie

Choroba, infekcja, a może zwykła alergia? Zanim na własną rękę zaczniesz leczyć swędzenie i pieczenie sromu, upewnij się, czy nie cierpisz np.

na grzybicę pochwy lub chorobę weneryczną. W takim wypadku konieczna jest jak najszybsza wizyta u lekarza.

Jeśli obok świądu i pieczenia nie występują inne objawy, możesz pozbyć się ich sama i zatroszczyć o to, aby nie powróciły.

Świąd i pieczenie okolic intymnych to częsta kobieca dolegliwość. Wbrew pozorom, nie zawsze ma ona związek z infekcją bakteryjną lub nieprawidłową higieną. Choć zwykle stosunkowo niegroźne, objawy te są lampką ostrzegawczą – zanim rozpoczniesz leczenie na własną rękę, koniecznie poznaj przyczyny tego nieprzyjemnego stanu.

Zobacz także: Grzybica ogólnoustrojowa – objawy i metody leczenia

Sprawdź, czy to nie infekcja

Zanim postanowisz pozbyć się świądu i pieczenia sromu domowymi sposobami, musisz mieć pewność, że kłopotliwe objawy nie są związane z infekcją bakteryjną lub chorobą. Najczęściej występującym zakażeniem jest grzybica – szacuje się, iż dotyka ona nawet 75% kobiet.

Wywołują ją grzyby z rodzaju drożdżaków, a oprócz świądu i pieczenia, jej charakterystycznym symptomem są białe lub żółtawe upławy o serowatej konsystencji. Jednak grzybica to nie jedyna choroba miejsc intymnych.

Jeśli poza świądem i pieczeniem sromu, zauważyłaś jakiekolwiek nieprawidłowości, takie jak: upławy o nietypowym wyglądzie lub zapachu, suchość pochwy, pieczenie cewki moczowej, bolesne parcie na mocz, wykwity lub ogniska rumieniowe, jak najszybciej biegnij do ginekologa. Mogą to być objawy choroby wenerycznej, np.

rzęsistkowicy, a także łuszczycy, cukrzycy, a nawet raka sromu. Im szybciej lekarz wykona badanie i zleci odpowiednie leczenie, tym lepiej dla Ciebie!

Reakcja alergiczna

Jeśli oprócz swędzenia i pieczenia sromu, nie masz innych niepokojących objawów, może to być reakcja alergiczna na proszek do prania, płyn do płukania, podpaski czy kosmetyki.

Aby pozbyć się problemu, używaj wyłącznie przeznaczonych do higieny intymnej preparatów o neutralnym pH (około 5,2). Wybieraj płyny zawierające pałeczki kwasu mlekowego, ponieważ chroni on miejsca intymne przed atakiem chorobotwórczych bakterii.

Unikaj perfumowanych podpasek i wkładek higienicznych. Tych ostatnich używaj tylko wtedy, kiedy to konieczne – nie stosuj ich “zapobiegawczo” przez cały miesiąc, ponieważ bez nich skóra lepiej oddycha.

Jeśli okaże się, że przyczyną reakcji uczuleniowej jest proszek do prania lub płyn do płukania, zacznij używać produktów przeznaczonych dla niemowląt lub alergików.

Zobacz także: Grzybica pochwy – przyczyny i sposoby leczenia

Łagodzenie objawów i zapobieganie

Aby pozbyć się uczucia pieczenia i swędzenia miejsc intymnych, 2-3 razy dziennie stosuj płukankę z 3% roztworu kwasu borowego. Dobrym sposobem na łagodzenie nieprzyjemnych dolegliwości jest także kąpiel w wodzie z dodatkiem sody do pieczenia – na 10 l wody zastosuj 3 łyżki sody i weź odprężającą kąpiel w wannie.

Roztwór sody obniża pH pochwy, a co za tym idzie, niweluje świąd. Zrezygnuj z bielizny wykonanej ze sztucznych materiałów – wybieraj raczej przewiewne, bawełniane majtki. Na skórę okolicy intymnych niezbyt dobrze wpływa też noszenie obcisłych ubrań, szczególnie w upały.

Pomyśl także o skróceniu włosków łonowych lub częściowej depilacji. Ale uwaga! Całkowita depilacja miejsc intymnych może wzmocnić uczucie swędzenia i pieczenia – jeśli się na nią decydujesz, używaj nawilżających kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry po depilacji.

Jeśli zastosujesz się do wszystkich rad, istnieje spora szansa na to, że świąd i pieczenie szybko ustąpią i… już tak łatwo nie powrócą.  

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*