Skurcze w nogach – jak się pozbyć bolesnych skurczów nóg?

Skurcze w nogach – jak się pozbyć bolesnych skurczów nóg? Autor: Mariusz Grzelak

Skurcze łydek pojawiają się nagle, bez zapowiedzi i są bardzo bolesne. Są jednak naturalne sposoby, by się pozbyć tej uciążliwej dolegliwości. Co robić, by nie odczuwać skurczy łydek?

Skurcze łydek to dość częsta przypadłość. Pojawia się nagle, zwykle najpierw czujemy mrowienie w łydce, a potem ostry, szarpiący ból, który trwa nawet kilkanaście minut.

Mięsień łydki staje się wtedy bardzo twardy, czasami jest też zniekształcony i drży. Podczas ataku skurczu łydki nie można ruszyć nogą.

Jeśli te objawy powtarzają się dość często, to sygnał od naszego organizmu, że dzieje się coś złego i naszemu ciału czegoś brakuje.

Kurczenie i rozkurczanie mieśni jest odpowiedzią na bodźce elektryczne pochodzące z układu nerwowego. W przekazywaniu sygnałów kluczową rolę odgrywają minerały – sód, magnez, potas, a także płyny.

To właśnie nieprawidłwości w gospodarce wodno-elektrolitowej, a także zaburzenia hormonalne lub nieprawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego są przyczyną wysyłania błędnych sygnałów do mięśni, które skurczone nie są w stanie się rozkurczyć.

Skurcze przytrafiają się zdrowym ludziom, jednak częściej łapią chorych na cukrzycę, ze skaczącym ciśnieniem, chorą tarczycą lub nerwowych. Przyczyną może być intensywny wysiłek fizyczny, szczególnie w podwyższonej temperaturze, powodujący szybką utratę wody i minerałów.

Zobacz także: Gdy łapią skurcze mięśni – co robić?

Często skurcze łapią palaczy (powodem jest niedotlenienie mięśni). Jeżeli pojawiają się w nocy warto przed snem zrobić kilka ćwiczeń rozciągających mięśnie. Gdy sztywnienie mięśni pojawia się często, warto zmienić też dietę i wprowadzić do naszego jadłospisu produkty bogate w minerały, których brakuje organizmowi.

A co zrobić gdy skurcz właśnie cię złapał? Aby ustąpił ból, wymasuj mięsień łydki, (zrób to na siedząco, opierając nogę na pięcie i unosząc palce ku górze), lub rozciągnij go – stań na palcach stóp i powoli obniżaj piętę. Możesz też wstać i chodzić. Ulgę przyniesie też wilgotny i ciepły okład na łydkę lub ciepły prysznic.

Wypij szklankę wody z minerałami.

Naturalna pomoc na skurcze łydek

Gdy często łapią cię skurcze łydek zwiększ spożycie wapnia. Dobrym jego źródłem są mleko, serry, jogurt, ciemnozielone warzywa liściaste. Potas znajdziesz w nasionach roślin strączkowych (soi, fasoli), a także w otrębach, owocach suszonych, migdałach, kaszy gryczanej, ziemniakach, pieczywie razowym, ryżu brązowym, pomidorach, bananach i papryce.

Pokarmy bogate w magnez to kakao, kasza gryczana, orzechy, fasola, groch, produkty zbożowe w pełnego przemiału. Do diety włącz także zupy, jogurty, koktajle, owoce i warzywa z dużą zawartością wody, czyli arbuzy, ogórki, sałatę, pomidory i szpinak.

Skurcze łydek – przyczyny, jak się ich pozbyć i jak rozmasować skurcz łydki

Skurcze w nogach – jak się pozbyć bolesnych skurczów nóg?

Fot: Jan-Otto / gettyimages.com

Skurcze łydek to nierzadki objaw pojawiający się najczęściej w nocy. Bolesne skurcze (zarówno te w nocy, jak i kilkudniowe) mogą być symptomem m.in. niedoboru mikro i makroelementów, niewydolności żylnej tzw. żylaków lub przetrenowania. Silne skurcze łydki można skutecznie pokonać – jedną z metod jest masaż.

Skurcze łydek to dolegliwości bólowe polegające na nagłym i silnym skurczu włókien mięśniowych. Objawia się to bolesnym i nieprzyjemnym skurczem łydki.

Warto pamiętać, że długotrwały skurcz mięśnia może prowadzić do jego niedokrwienia, dlatego bardzo ważne jest, aby zmienić pozycję i rozmasować go. Te przykre dolegliwości bólowe mogą mieć wiele przyczyn – od tych nie groźnych, np.

po ciężkim treningu lub w trakcie ciąży, po te niebezpieczne sugerujące stany chorobowe, np. cukrzycę czy żylaki.

 • Zobacz także:
 • Ćwiczenia na łydki – zasady, sposoby na wzmocnienie, wysmuklenie i rozciągnięcie łydek
 • Zapalenie ścięgna Achillesa – jakie są jego objawy? Leczenie domowe i specjalistyczne
 • Ból łydek – przyczyny, ból pod kolanem i z tyłu nogi, leczenie

Skurcze łydek: czy zawsze są powodem do niepokoju?

Należy podkreślić, że skurcze łydek nie zawsze świadczą o stanach chorobowych. Przede wszystkim mogą pojawiać się u osób aktywnych fizycznie i być wyrazem przeciążenia mięśni, tzw. przetrenowania.

Osoby uprawiające sport są bardziej narażone na powstawanie urazów, a także nie zawsze pamiętają o uzupełnieniu płynów i elektrolitów – to może skutkować niedoborami mineralnymi i odwodnieniem, które mają wpływ na powstawanie skurczów łydek. Dolegliwości te są również wynikiem zmęczenia mięśni kończyn dolnych.

Skurcze łydek pojawiają się także w sytuacjach stresowych. Mogą występować również u kobiet w ciąży, zwłaszcza w trzecim trymestrze. Dochodzi wtedy do zastoju krwi, który prowadzi do zaburzeń ukrwienia kończyn dolnych. Jeśli tego typu skurcze występują sporadycznie, nie powinny być powodem do niepokoju.

Warto jednak podkreślić, że te bolesne dolegliwości mogą być również sygnałem niepokojącym, świadczącym o stanach chorobowych.

Skąd się biorą skurcze łydek? – przyczyny

Niestety, skurcze łydek mogą sugerować także problemy zdrowotne. Do najczęstszych z nich zalicza się niewydolność żylną, tzw. żylaki nóg. Żylaki pojawiają się głównie u osób otyłych, spędzających dużo czasu w jednej pozycji (siedzącej lub stojącej), a także u kobiet w ciąży.

Niewydolność żylna wiąże się z wzrostem ciśnienia w żyłach, czego konsekwencją jest utrudniony przepływ krwi przez naczynia krwionośne. Żylaki są wynikiem zastoju krwi, która może wynikać np. z niewydolności znajdujących się w żyłach zastawek. Ponadto skurcze łydek mogą pojawiać się u osób z cukrzycą.

Skurcze łydek w nocy mogą występować w towarzystwie objawów, takich jak mrowienie, kłucie, suchość skóry, skłonność do pękania oraz uczucie zimna.

Cukrzyca jest chorobą, w wyniku której zostają uszkodzone także naczynia krwionośne. Żyły są mniej elastyczne, postępuje rozrost blaszki miażdżycowej, pojawiają się zastoje – to wszystko sprawia, że pojawiają się skurcze łydek.

Dlatego też u osób, u których cukrzyca nie została jeszcze wykryta, skurcze łydek mogą być symptomem, który powinien skłonić do wykonania badań w jej kierunku. Inną przyczyną tych bolesnych dolegliwości może być nadciśnienie tętnicze krwi. Wysokie ciśnienie krwi może być spowodowane złym stanem naczyń krwionośnych.

Podobnie jak przy cukrzycy, prowadzi to do zastoju krwi, co również sprzyja skurczom łydek. Dolegliwość ta może być także związana z zespołem niespokojnych nóg (RLS, ang. restless legs syndrome). Choroba ta dotyka ok. 5-15 proc.  populacji i dotyczy dwukrotnie częściej kobiet niż mężczyzn.

Leia também:  Cytyzyna czy nikotyna – co jest lepsze na rzucanie palenia?

Polega na wystąpieniu nieprzyjemnego uczucia w obrębie nóg, które wymusza poruszanie nogami. Często towarzyszą mu także skurcze łydek, co może być w tym przypadku związane z zaburzeniami elektrolitów wynikających np. z anemii, niewydolności nerek bądź ciąży.

Skurcze łydek a niedobór elektrolitów

Skurcz łydek bardzo często jest związany z niedoborem elektrolitów w płynach ustrojowych: magnezu, potasu i wapnia.

Właśnie te pierwiastki biorą udział w skurczu mięśni – magnez wspomaga przewodnictwo nerwowe, potas odpowiada za funkcjonowanie układu nerwowo-mięśniowego, a wapń bierze bezpośredni udział w mechanizmie skurczów mięśni. Jeśli ich poziom w organizmie jest zaburzony, mogą pojawić się objawy, takie jak skurcz łydek.

Na stężenie tych pierwiastków duży wpływ mają nawyki żywieniowe. Jeśli dieta obfituje w dużą ilość alkoholu, kawy, a małą ilość wody i produktów spożywczych zawierających je (np.

pestki, orzechy, kakao, rośliny strączkowe, pełnoziarniste produkty zbożowe, pomidory, banany, winogrona), organizm może wyrażać ich brak właśnie skurczami łydki, zarówno w nocy, jak i kilkudniowymi. Utracie tych pierwiastków sprzyja także przyjmowanie leków m.in. przeczyszczających, moczopędnych i odchudzających.

Skurcze w łydkach – jak się ich pozbyć?

Jeśli zastanawiasz się, jak rozmasować skurcz łydki, to warto zacząć od zmiany pozycji. Następnie delikatnie wykonaj masaż – zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara. Staraj się także rozciągnąć nogę, np. poprzez spacer po pokoju bądź – jeśli nie jesteś w stanie chodzić – postaraj się chwycić dłonią za palce u stóp i pociągnij ku górze.

Pomocne będą także ciepłe kompresy i kąpiel. Aby skurcze z łydek zniknęły, należy dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, właściwe nawyki żywieniowe bogate w mikro i makroelementy, witaminy i błonnik, regularną aktywność fizyczną, a także unikanie długiego przebywania w jednej pozycji oraz chodzenia w butach na wysokim obcasie.

Regularne i nawracające skurcze łydek należy skonsultować ze specjalistą.

Skurcze mięśni – rodzaje, przyczyna, o czym świadczą? Dowiesz się tego z filmu:

Bibliografia:

https://journals.viamedica.pl/polski_przeglad_neurologiczny/article/download/20137/15840


Czy artykuł okazał się pomocny?

3 sposoby na bolesne skurcze nóg

Czwartek, 3 lipca 2014 (11:31) Udostępnij

Skurcze trwają tylko od kilku sekund do kilku minut, najczęściej obejmują mięśnie łydek.

Zdjęcie Skurcze w nogach – jak się pozbyć bolesnych skurczów nóg? Pojawiają się nagle i bez ostrzeżenia, ale mają podłoże w wielu przewlekłych dolegliwościach /123RF/PICSEL

Bolesne skurcze zazwyczaj nasilają się w nocy. Mogą mieć różne przyczyny, nie wszystkie jeszcze zostały rozpoznane. Mogą to być: odwodnienie i utrata elektrolitów, nadwerężenie mięśni, cukrzyca, nadciśnienie, także rozwijające się żylaki. Co możesz wtedy zrobić, jak sobie pomóc?

Rozciąganie mięśni Spróbuj powoli wykonać następujące ćwiczenie: palce stóp przyciągamy jak najmocniej do góry, w kierunku kości piszczelowej, starając się jednocześnie wyprostować nogę w kolanie. Nie trzeba szarpać, wystarczy powoli próbować.

Masaż Ogromną ulgę przyniesie zwykłe ugniatanie i rozcieranie łydki w miejscu, gdzie wyraźnie robi się twarda.

Ciepły prysznic Jeśli skurcz jest tak silny, że trudno wytrzymać ból i zdecydujemy się wstać z łóżka, warto zrobić sobie gorący prysznic łydki. Strumień wody dodatkowo masuje mięśnie.

Więcej w serwisie:

Gładkie stopy bez tarki. Prosty krem za mniej niż złotówkę!

Skórka od banana wybieli zęby lepiej niż najdroższa pasta

Jak dbać o storczyki, aby kwitły przez wiele lat?

 • Sport
 • Sport
 • wydarzenia
 • Kobieta
 • Kobieta
 • Kobieta
 • Kobieta
 • Kobieta
 • Sport
 • Kobieta
 • styl
 • wydarzenia
 • wydarzenia

Ból łydek? Poznaj 7 najczęstszych przyczyn

Większość osób przynajmniej kilka razy w życiu obudziła się rano z bólem w łydce. Najczęściej winne jest przeforsowanie się. Objawy ustępują wówczas po kilku dniach. Czasem jednak ból łydki jest na tyle silny, że uniemożliwia poruszanie się. Niekiedy trwa kilka tygodni lub dłużej. Co wówczas oznacza i jak się go pozbyć?

Co znaczą nagłe bóle w łydkach?

Jeśli ból w łydce pojawia się nagle, powodów może być kilka:

 • grypa,
 • zakwasy, 
 • naciągnięcie mięśnia.

Podczas grypy i innych tego typu zakażeń wirusowych jednym z objawów jest najczęściej ból mięśni. Towarzyszy mu uczucie rozbicia i osłabienia. Niemoc i ból nóg od kolan w dół występują wówczas obok gorączki i kataru.

Podobnie podczas grypy żołądkowej oprócz objawów ze strony układu pokarmowego mogą boleć też mięśnie. Przyczyną jest obecność wirusa wewnątrz ciała. W różnych jego miejscach wytwarza się stan zapalny, który objawia się np. Bólem mięśni.

Ustępują one po tym, jak mija stan zakażenia.

Naciągnięcie mięśnia i zakwasy to jedne z najpowszechniejszych powodów stojących za bólem łydki z tyłu czy z przodu. Niekoniecznie trzeba intensywnie ćwiczyć, by mieć zakwasy.

Pojawiają się one również u osób, które nie są przyzwyczajone do ruchu i nie zadbały o to, by się przed nim rozgrzać. Do naciągnięcia mięśnia wystarczy nieuważnie zakładać buty na obcasie czy krzywo stanąć.

Bóle w łydkach mogą nie pojawić się od razu po kontuzji, ale na drugi dzień. 

Co oznacza ból łydki przy chodzeniu?

Naciągnięcie mięśnia czy inny uraz najczęściej objawiają się bólem łydki przy chodzeniu. Często na takie bóle skarżą się też biegacze, którzy intensywnie trenują. W ich przypadku może dochodzić do charakterystycznego bólu piszczeli. Czasem winne jest źle dobrane obuwie lub niewłaściwa technika, a najczęściej chodzi o przeforsowanie się.

Warto wspomnieć też o bólach wzrostowych. Towarzyszą one często dzieciom i młodzieży w okresie, gdy ich kości się wydłużają. Często występują w nocy.

W takim przypadku ból łydek trzeba po prostu przeczekać. Trwa zwykle od kilkudziesięciu minut do kilku godzin i pojawia się raz na kilka dni lub miesięcy.

Jeśli trwa stale i nie ustępuje po 10-12 roku życia, to warto skonsultować się z  lekarzem.

Jak radzić sobie z bólem łydek w nocy?

Najbardziej dokuczliwy może być ból łydek i skurcze nóg w nocy. Oznaczają one zazwyczaj zaburzenie równowagi elektrolitowej w organizmie, a najczęściej – niedobór magnezu. Jego przyczyną mogą być:

 • źle dobrana dieta odchudzająca,
 • uprawianie intensywnego sportu – wraz z potem wypłukuje się magnez czy elektrolity,
 • Niedostateczne odżywienie i nawodnienie organizmu,
 • ciągły stres,
 • picie kawy i alkoholu.
Leia também:  Carros usados em Rio Grande Do Sul com final da placa 1,2

W takim wypadku ból nóg od kolan w dół zacznie ustępować, gdy dieta i styl życia ulegną poprawie. W międzyczasie pomocne mogą być okłady i plastry przeciwbólowe ze środkiem przeciwzapalnym i łagodzącym.

Można też zdecydować się na suplementację magnezem. Istnieje ona nawet w formie olejków czy płatków do kąpieli, które szybciej wnikają w skórę, i to bezpośrednio w bolącym miejscu.

Nocne skurcze łydek mogą też towarzyszyć przewlekłym żylakom. 

Co oznacza ból nóg poniżej kolan?

Wielu pracowników skarży się na ból nóg poniżej kolan i ciągłą opuchliznę wraz z uczuciem ciężkości. Najczęściej są to osoby, które:

 • cały dzień spędzają na nogach lub w pozycji siedzącej,
 • nie uprawiają sportów, dużo czasu spędzają w jednej pozycji,
 • noszą obcisłe ubrania, rajstopy i buty na obcasie.

W ich przypadku konieczne będzie wprowadzenie zmian w trybie życia. W wyniku ciągłego stania na obcasach czy siedzenia za biurkiem w obcisłym stroju łatwo o żylaki i opuchliznę nóg. Po pracy warto kłaść nogi wyżej niż resztę ciała, a następnie udać się na spacer lub basen. Inne metody radzenia sobie z żylakami to leczenie operacyjne, specjalne maści, rajstopy czy masaże.

Czy ból łydek może oznaczać coś poważniejszego?

Najpoważniejszym powodem tłumaczącym ból łydek mogą być poważne problemy miażdżycowe czy zapalne w obrębie naczyń krwionośnych dolnych kończyn. Należy do nich np. zakrzepica żył głębokich. Taki ból łydek może pojawiać się zarówno dzień, jak i w nocy, i trwać ciągle lub pojawiać się tylko podczas chodzenia. 

Częściej narażone są na niego osoby otyłe i te, które mają problemy kardiologiczne lub cukrzycę. Taki ból zazwyczaj jest bardzo dokuczliwy i nie mija samoistnie. Trzeba koniecznie powiedzieć o nim lekarzowi i szybko wprowadzić zalecone przez niego zmiany.

Może być konieczne przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych lub zmiana diety. W przebiegu cukrzycy dochodzi czasem nawet do amputacji stopy w wyniku zmian zakrzepowych żył.

Zakrzepica może skończyć się też zawałem mięśnia sercowego, jeśli zakrzep przemieści się w kierunku serca.

Kto najczęściej cierpi na ból łydek?

Dzieci i młodzież skarżą się czasem na bóle wzrostowe, ale mają one raczej łagodny przebieg. Później bóle łydek pojawiają się u osób starszych i schorowanych, które mają problemy z żyłami, nadciśnieniem czy cukrzycą. Najczęściej dotyka palaczy i osoby, które mało się ruszają.

Mężczyźni są statystycznie bardziej narażeni na bóle łydek niż kobiety. Wszystko zależy jednak od zawodu i stylu życia. Przebywające stale na wysokich obcasach i w rajstopach stewardessy czy pracownice biurowe mają często problemy z żylakami nóg i bólem łydek.

Jeśli w młodym wieku łydki bolą i nie da się samodzielnie ustalić przyczyny, lepiej udać się do lekarza.

Kiedy sprawdzą się domowe sposoby na ból łydki?

W przypadku poważnych problemów z żyłami, takich jak zakrzepica, rozwiązaniem będzie wizyta u lekarza i poddanie się profesjonalnemu leczeniu. Po USG żył i tętnic pacjent może dostać leki przeciwzakrzepowe. Czasem konieczna jest też operacja. Na mniej poważne problemy z żyłami pomocne będą żele z arniką lub kasztanowcem i inne domowe metody walki z żylakami.

Jeśli chodzi o naturalne sposoby na ból łydki, to najpopularniejsze są okłady, plastry przeciwbólowe i ciepłe kąpiele. Trzeba oczywiście wyeliminować pierwotne przyczyny bólu, a więc np. zrezygnować z wysokich obcasów lub uprawiać mniej forsowny sport. Warto też sprawdzić dietę pod kątem niedoborów magnezu. Dość rzadko dochodzi do złamań i zwichnięć w obrębie łydki.

Jeśli jednak skóra na nodze jest czerwona, a łydka opuchnięta, to lepiej udać się do lekarza na prześwietlenie. Zdarza się, że przyczyną jest zwichnięcie łydki, naderwanie mięśnia lub nawet złamanie kości strzałkowej. Lepiej nie czekać, aż taki silny ból łydki minie samoistnie.

Prawdopodobnie będzie się pogłębiał, bo dość trudno jest uniknąć forsowania łydki choćby podczas zwykłego chodzenia.

Lek. Michał Dąbrowski

Skurcze łydek. Czy istnieją domowe sposoby na skurcze nóg?

Skurcze mięśni występują, kiedy zmienia się długość i napięcie włókien mięśniowych. W zależności od natężenia skurczu może być to niemal nieodczuwalne lub bardzo bolesne. Jeśli skurcze łydek dopadną nas podczas pływania, mogą skończyć się groźnym wypadkiem.

Mięśnie kurczą się i rozkurczają dzięki impulsom elektrycznym, wysyłanym przez układ nerwowy.

By przekazywanie tych bodźców przebiegało prawidłowo, konieczne jest odpowiednie nawodnienie organizmu i odpowiednia zawartość minerałów: sodu, potasu i magnezu.

Niedobory tych minerałów, a także wapnia, odwodnienie, zaburzenia hormonalne czy zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego są najczęstszymi przyczynami skurczów łydek.

Niedobory powodowane są źle zbilansowaną dietą, ale też przyjmowaniem napojów, wypłukujących cenne pierwiastki z organizmu. Zaliczamy do nich kawę, napoje energetyczne z kofeiną i alkohol. Ogranicz ich spożycie, by wyeliminować skurcze łydek.

Na skurcze łydek skarżą się często sportowcy. Przetrenowanie i urazy mechaniczne mogą przyczynić się do powstawania skurczów łydek, zwłaszcza jeśli dojdzie do nich w wysokiej temperaturze. Takie warunki sprzyjają odwodnieniu i utracie elektrolitów.

Skurcze mięśni łydek to także częsty problem kobiet w ciąży. W tym ważnym dla kobiety okresie zwiększone jest zapotrzebowanie na magnez, dlatego łatwo doprowadzić do jego niedoboru.

Do skurczów łydek przyczyniają się także siedzący tryb życia i duża ekspozycja na stres.

Skurcze łydek pojawiają się często w nocy, bo na ogół śpimy z ugiętymi nogami. Ta pozycja sprzyja skurczom. By temu zapobiegać, spróbuj przed położeniem się do łóżka wykonać kilka ćwiczeń rozciągających, które rozluźnią nogi.

Jakie są domowe sposoby na skurcze nóg? Przede wszystkim zwiększ spożycie produktów bogatych w magnez i potas. To gorzka czekolada, banany, orzechy, fasola i kasza gryczana. Nie przesadzaj z piciem kawy, alkoholu i napojów energetycznych, nie żałuj sobie za to wody mineralnej. Powinno się spożywać około 2 litrów wody dziennie.

Leia também:  Hatch Manual em Mato Grosso Do Sul a Flex

Kiedy już dopadną cię skurcze łydek, chwyć palce stopy i delikatnie pociągnij je do siebie. To rozciągnie mięsień i pozwoli zmniejszyć ból i napięcie. Gdy skurcz już ustąpi, rozmasuj łydkę.

Pomoże również ciepły okład. Jeśli jednak domowe sposoby na skurcze nóg nie zadziałają, skonsultuj się z lekarzem.

Być może specjalista zaleci dodatkową suplementację magnezu i potasu lub zdiagnozuje poważniejsze problemy ze zdrowiem.

Czasami skurcze łydek są symptomem poważniejszych chorób. To np. przewlekła niewydolność żylna, cukrzyca, nadciśnienie czy miażdżyca. Jeżeli to właśnie któreś z tych chorób okaże się przyczyną skurczów mięśni łydek, to konieczne będzie leczenie pod opieką lekarza specjalisty. 

Skurcze nóg – jak radzić sobie ze skurczami łydek?

Kurcze mięśni są nagłymi, mimowolnymi naprężeniami mięśni, występującymi głównie w obrębie ud i łydek. Mogą objawiać się również silnym wygięciem stopy i palców u stóp. Co ciekawe – dolegliwość często nazywana jest skurczami mięśni, co stanowi określenie prawidłowej i fizjologicznej czynności mięśnia.

Kurcze mięśni dzielą się na idiopatyczne – czyli takie, o nieznanej przyczynie, oraz kurcze towarzyszące schorzeniom przewlekłym.

Częstotliwość kurczów znacznie zwiększa się po ukończeniu 50 roku życia, a na ich występowanie narażone są również kobiety w ciąży oraz sportowcy.

Mimo, że wystąpienie kurczu i czas jego trwania ograniczają się do kilku minut – dolegliwość ta znacząco obniża komfort życia i wpływa na jakość naszego wypoczynku nocą.

Przyczyny kurczów mięśni

 • Zaburzenia elektrolitowe – niedobór minerałów, takich jak magnez, potas, wapń czy żelazo. Może to być spowodowane przyjmowaniem leków moczopędnych (diuretyków) na nadciśnienie, leków przeczyszczających, czy np. furaginy (furazydyny) – popularnego leku stosowanego do leczenia niepowikłanych zakażeń dolnych dróg moczowych. Przyjmowanie wymienionych preparatów wiąże się ze zwiększonym wydalaniem wody z organizmu i tym samym – z utratą mikroelementów. Zaburzenia elektrolitowe mogą być też powodem mało zbilansowanej diety czy wzmożonego wysiłku fizycznego.
 • Współistniejące choroby przewlekłe – cukrzyca, niewydolność żylna, choroby neurologiczne (np. choroba Parkinsona).
 • Ciąża
 • Używki – nadmiar kofeiny przyjmowanej z kawą czy napojami energetycznymi, skutkuje wypłukaniem minerałów z organizmu.
 • Intensywny, długotrwały wysiłek lub podjęcie aktywności fizycznej po długiej przerwie – wówczas aktywizujemy partie ciała i mięśnie, które wcześniej nie były przez nas eksploatowane, stąd – zwłaszcza na początku jesteśmy narażeni na kurcze.
 • Stres
 • Siedzący tryb życia i nieprawidłowe pozycje wypoczynkowe – zakładanie nogi na nogę powoduje ucisk tkanek, zmniejsza ukrwienie nóg i przewodnictwo nerwowe.

Leczenie kurczów mięśni

 • Lekami pierwszego wyboru są witaminy z grupy B – badania wykazały, że przyjmowanie witaminy B2 (np. Vitaminum B2 Teva), B6 (np. Vitaminum B6 Teva) oraz B12 (np. Witamina B12 Naturell) wpływa na zmniejszenie częstotliwości kurczów, prawdopodobnie przez wpływ na przewodnictwo nerwowe.
 • Przy zapobieganiu kurczom mięśni, pomocna może się również okazać witamina E w dziennej dawce 800 jednostek (np. Vitaminum E 400 mg HASCO).
 • Suplementacja magnezu w niwelowaniu kurczy, jest metodą szeroko rozpowszechnioną. Mimo tego, że brakuje jednoznacznych danych o skuteczności tej metody – samo przyjmowanie magnezu jest ogólnie bezpieczne dla pacjentów. Wśród preparatów z magnezem wyróżnić można np. Magne B6, Maglek B6, Magvit B6, Slow-Mag, Aspargin, Asmag. Organiczne związki magnezu (takie jak cytryniany, mleczany) i chlorki magnezu cieszą się zdecydowanie najlepszą przyswajalnością i wchłanialnością do organizmu. Warto mieć to na uwadze, stojąc przed wyborem dobrego preparatu z magnezem.
 • Potas jest odpowiedzialny w organizmie za przewodnictwo nerwowo-mięśniowe. Jeśli nie dostarczamy go w diecie (wraz z bananami, pomidorami czy fasolą), można go suplementować. Potas w formie chlorku (obecny np. w preparacie Potazek) jest najlepiej przyswajalną formą tego pierwiastka, aczkolwiek słonawą w smaku – stąd część pacjentów wybiera inne preparaty, np. Asparaginian Extra, Potas Olimp.
 • Leki flebotropowe, czyli usprawniające krążenie krwi. Ich stosowanie sprawdzi się zwłaszcza u osób, u których kurcze nóg wynikają z zaburzeń krążenia obwodowego. Do tej grupy, zaliczają się preparaty z diosminą (np. Diohespan max, Diosminex, DIH), dobesylanem wapnia (np. Dobenox, Rostil), hesperydyną (np. Cyclo 3 fort) czy rutozydem (np. Niverosin)
 • Kwas alfaliponowy (np. Alanerv, Axolan, Thionerv600) jest zalecany do stosowania w przypadku kurczów u osób z neuropatią cukrzycową.
 • Istnieją również preparaty na receptę, których stosowanie w konkretnych dawkach, może okazać się pomocne w niwelowaniu kurczów mięśni. Do tych substancji zaliczamy diltiazem, werapamil i difenhydraminę. Dowody świadczące o skuteczności takich terapii są dość słabe, dlatego preferowanym działaniem w niwelowaniu kurczów jest stosowanie preparatów dostępnych bez recepty lub działanie niefarmakologiczne.

Domowe metody walki ze skurczami mięśni

W przypadku nagłego kurczu, najlepiej zastosować rozciąganie mięśnia przy użyciu rollera lub po prostu – wykonać ćwiczenia rozciągające na tę partię, która została dotknięta kurczem. Ponadto, można skierować strumień gorącej wody na mięsień lub wykonać masaż kostkami lodu.

Aby zapobiegać nawrotom kurczy, warto zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu (wypijać przynajmniej 2 litry płynów dziennie) oraz o regularną aktywność fizyczną. Może to być jogging, joga czy chociażby codziennie spacery.

Warto również wziąć pod lupę i modyfikować swoje codzienne nawyki – wypijać mniejszą ilość kawy, jeśli jej nadużywamy, zrezygnować na jakiś czas z chodzenia w butach na obcasie, starać się siedzieć bez zakładania nogi na nogę oraz zapewnić sobie należytą dawkę wypoczynku.

Kiedy zgłosić się do lekarza ze skurczami nóg?

Zazwyczaj kurcze trwają krótko, ustępują samoistnie i nie wymagają interwencji lekarza. Jeśli jednak stają się one wyjątkowo uciążliwe, nawracają, mięśnie stają się osłabione, a skóra wokół nich jest zaczerwieniona lub zmieniona chorobowo – wówczas należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu. Zaleci on stosowne leczenie lub skieruje na fizjoterapię.

Polub nasz profil

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*