Skurcze nóg – jakie są przyczyny bolesnych i nocnych skurczów nóg i łydek?

Nagłe, bolesne skurcze łydek często wyrywają nas ze snu w nocy. To problem nie tylko osób aktywnych i kobiet w ciąży, ale także chorych z zaburzeniami krążenia czy przyjmujących pewne leki. Jakie są przyczyny silnych kurczów mięśni nóg, co wtedy robić i jak zapobiegać tej dolegliwości?

Kurcze łydek, najczęściej nazywane skurczami, to dolegliwość, która może pojawić się w dowolnej chwili, choć najczęściej następuje to podczas relaksu czy przy określonym ustawieniu nogi.

Kurcze często są mylnie nazywane skurczami, tymczasem skurcz to jeden z etapów normalnej pracy mięśnia, obok jego rozkurczu.

Kurcz to objaw nadmiernej aktywności włókien mięśniowych, która nie może być przez nas kontrolowana oraz powoduje, że mięsień nie daje się łatwo rozluźnić.

Skurcze nóg – przyczyny dolegliwości

Gdy pojawiają się kurcze łydek, wiele osób szuka przyczyny w niedoborze magnezu. Faktycznie, to jeden z najczęstszych powodów tej dolegliwości. Warto też jednak rozważyć inne przyczyny nocnych bólów nóg:

 • Niedobór elektrolitów – bóle i kurcze mięśni mogą wynikać z niedoboru pierwiastków biorących udział w kurczeniu się włókien mięśniowych: wapnia, sodu, potasu. To tzw. elektrolity, które odpowiadają za procesy związane z ruchem i przewodnictwem impulsów nerwowych. O ich niedobory nietrudno przy sięganiu po przemysłową żywność i przemęczeniu. Zwiększone zapotrzebowanie na związki mineralne dotyczy również w okresie ciąży.

Skurcze nóg – jakie są przyczyny bolesnych i nocnych skurczów nóg i łydek?

Magnez dla relaksu – sprawdź 10 najlepszych źródeł tego pierwiastka

 • Przyjmowanie leków – za częste kurcze mięśni łydek odpowiedzialne bywają niektóre leki, m.in. przeciw nadciśnieniu, o działaniu moczopędnym, przeciw astmie czy stosowane w leczeniu choroby Parkinsona i Alzheimera.
 • Nadmiar kofeiny – kofeina zawarta w kawie, napojach energetycznych i typu cola, herbacie, yerba mate, guaranie czy niektórych tabletkach przeciw bólom głowy działa odwadniająco i wpływa na nadmierną utratę elektrolitów z moczem.
 • Urazy mięśni – niekiedy skurcze ludek występują po uszkodzeniu włókien nerwowych lub naciągnięciu mięśnia w wyniku mechanicznego urazu czy kontuzji sportowej.
 • Przewlekłe zmęczenie i nadmierne obciążenie treningami – przemęczenie jest związane z nadmiernym wydzielaniem niektórych hormonów (m.in. adrenaliny, hormonu wzrostu, kortyzolu, adrenokortykotropiny, hormonu antydiuretycznego). Ma to negatywny wpływ na przemianę materii i gospodarkę wodno-elektrolitową w organizmie. Jednym ze skutków tych zmian mogą być nagłe kurcze w łydkach.
 • Siedzący tryb życia i stres – powodują zmniejszenie dopływu krwi do mięśni, ich niedotlenienie, i dolegliwości bólowe.
 • Odwodnienie i przegrzanie organizmu – niedobór wody zwłaszcza przy wysokim zapotrzebowaniu na ten składnik powoduje zagęszczenie krwi i poważne zaburzenie gospodarki wodno-elektrolitowej, co objawia się kurczami mięśni.
 • Dieta bogata w kwasotwórcze produkty – menu obfitujące w produkty takie jak mięso, nabiał, cukier, białą mąkę, przetworzone tłuszcze, fast food, przemysłowe słodycze zaburza gospodarkę mineralną organizmu, a co za tym idzie – przewodnictwo nerwowe mięśni.

Przy częstych skurczach stóp ulgę przynoszą ich masaże, które można przeprowadzić również samemu. Świetnym przyrządem do rozluźniania nadmiernie napiętych mięśni nóg są piankowe piłki i inne rollery. andreas160578/pixabay.com

 • Zaburzenia krążenia – przy niektórych przewlekłych chorobach lub dolegliwościach kurcze łydek występują szczególnie często lub bywają ich nieodłącznymi objawami. Najczęściej wynika to z ich następstw, do których należą zmniejszenie ukrwienia nóg i zaburzenia przewodnictwa nerwowego. Są to między innymi:
 • żylaki,
 • nadciśnienie,
 • cukrzyca,
 • miażdżyca i inne zaburzenia krążenia krwi.

Sporadyczne kurcze łydek przytrafiają się niemal każdemu. Gdy zaczynają pojawiać się częściej, warto poszukać ich przyczyny.

Przy napadzie kurczu łydki pierwszym odruchem powinno być złapanie za palce stopy i przyciągnięcie ich do siebie (ku górze), by rozciągnąć skurczony mięsień. Temu ruchowi może towarzyszyć masowanie mięśni drugą dłonią.

Pomocny jest zimny lub przynajmniej chłodny okład, który zmniejsza intensywność odczuwanego bólu.

Niepokojącym objawem jest też silny, długotrwały ból łydki wraz z jej zaczerwienieniem i opuchnięciem, co można sprawdzić, porównując obwód obu łydek – różnica nie powinna przekraczać 2 cm. Takie objawy mogą oznaczać powstanie stanu zapalnego towarzyszącego zakrzepowi krwi, co jest zagrożeniem życia. Wskazana jest szybka pomoc lekarska.

Rozciąganie mięśni zapobiega ich bolesnym skurczom. Warto wybrać stretching lub bardziej wymagającą jogę. RachelScottYoga/pixabay.com

Zapobieganie kurczom zależy w dużej mierze od przyczyn, jakie za nimi stoją. Jeśli jest to niedobór elektrolitów, warto zadbać o zwiększone spożycie produktów bogatych w magnez, potas, wapń i witaminę B6. Polecane są nieprzetworzone produkty roślinne, m.in. banany, cytrusy i inne owoce, pomidory, ziemniaki, warzywa kapustowate, a także rozmaite nasiona i orzechy.

W przypadku nawracających kurczów łydek warto wykonać kompleksowe badania krwi i po konsultacji z lekarzem uzupełnić dietę w brakujące składniki za pomocą suplementacji diety.

Jeśli przyczyna tkwi w trybie życia, jedynym sposobem na pozbycie się dolegliwości jest zwiększenie codziennej porcji aktywności fizycznej, zwłaszcza tej angażującej nogi, jak np. bieganie, marsze, nordic walking, zumba, taniec, pływanie.

Polecane są też proste ćwiczenia rozluźniające mięśnie nóg, jak i aktywność sprzyjająca prawidłowej relaksacji mięśni, m.in. stretching, joga, pilates, rollery, a ponadto masaż mięśni nóg, zwłaszcza łydek i stóp.

Skurcze nóg – jakie są przyczyny bolesnych i nocnych skurczów nóg i łydek?

Joga na problemy – 15 pozycji o leczniczym działaniu

ZOBACZ: Dlaczego puchną nam nogi?

Leia também:  Carros Volkswagen em Mato Grosso Do Sul com Sensor de estacionamento com final da placa 1,2

Co pomaga na skurcze ud? | Apteka Nowa Farmacja

>

Skurcz mięśni to nagłe i mimowolne skrócenie się włókien jednego lub więcej mięśni. Osoby, które zostały obudzone przez skurcz uda w nocy, doskonale wiedzą, że mogą powodować silny ból. Choć ogólnie nieszkodliwe, mogą tymczasowo uniemożliwić użycie dotkniętego mięśnia. Wobec tego jak je zlikwidować, co pomaga i co robić jeśli się pojawią.

Nadużywanie mięśnia, odwodnienie, napięcie mięśni lub po prostu utrzymywanie jednej pozycji przez dłuższy czas może powodować skurcze mięśni. Jednak w wielu przypadkach przyczyna nie jest znana.

Chociaż większość skurczów mięśni jest nieszkodliwa, niektóre mogą być związane z niedostatecznym ukrwienie mięśni ud. Zwężenie tętnic dostarczających krew do nóg (arterioskleroza kończyn) może powodować skurczowy ból nóg i stóp podczas ćwiczeń.

Ucisk nerwów w kręgosłupie (zwężenie lędźwi) może być kolejną przyczyną. Długie okresy ćwiczeń lub pracy fizycznej, szczególnie podczas upałów również mogą być winne. Podobnie jak przyjmowanie niektórych leków, zwłaszcza tych dostępnych bez recepty, bez kontroli lekarza i farmaceuty.

Szczególna uwagę należy zwrócić na diuretyki, które zubożają organizm w potasu, magnez i wapń.

W grupie ryzyka znajdują się osoby starsze, które tracą masę mięśniową i obciążają te mięsnie, które pozostały; kobiety ciężarne, chore na cukrzycę, zaburzenia nerwowe oraz te, u których zdiagnozowano dysfunkcje tarczycy.

Skurcze nóg – jakie są przyczyny bolesnych i nocnych skurczów nóg i łydek?

Skurcze uda w nocy

75% wszystkich zgłaszanych skurczów nóg ma miejsce w nocy. Nocne skurcze nóg są bolesne i powstają mimowolnie. Obejmują zazwyczaj mięśnie łydek, chociaż mogą również mięśnie stóp lub wewnętrzne ud. Pojawiają się u osób, które na co dzień są bardzo aktywne. Mogą powodować wybudzenie ze snu, a co gorsza, utrudniać zasypianie.

Nocne skurcze nóg mogą się zdarzyć każdemu w każdym wieku, ale najczęściej występują u osób starszych. 33% osób w wieku powyżej 60 lat ma nocne skurcze nóg przynajmniej raz na dwa miesiące. Niemal każdy dorosły w wieku 50 lat i starszy będzie miał je przynajmniej raz na rok. Problem ten dotyczy także 7% dzieci i 40% kobiet w ciąży.

Sposoby na skurcze uda

Skutecznymi sposobami na bolesne skurcze nóg (zarówno tych w nocy, jak i w dzień) jest unikanie odwodnienia organizmu. Należy pamiętać, aby wypijać przynajmniej 2 litry płynów. Wymagana ilość płynów uzależniona jest od wieku, płci, diety, poziomu aktywności, stanu zdrowia i przyjmowanych leków.

Płyny pomagają mięśniom kurczyć się i rozluźniać oraz utrzymywać komórki mięśniowe w stanie nawodnienia i zmniejszać podrażnienia. Podczas ćwiczeń należy uzupełniać płyny w regularnych odstępach czasu i kontynuować picie wody lub innych płynów po ich zakończeniu.

Kolejnym skutecznym sposobem na skurcze ud jest ich rozciąganie. Należy to robić przed i po użyciu dowolnego mięśnia przez dłuższy czas. Lekkie ćwiczenia, takie jak jazda na rowerze stacjonarnym przez kilka minut przed snem, również mogą pomóc w zapobieganiu skurczom podczas snu.

Zastosowanie podobnych czynności pomaga w skurczach łydek.

Źródło:

Garrison SR, Korownyk CS, Kolber MR, Allan GM, Musini VM, Sekhon RK, Dugré N. Magnesium for skeletal muscle cramps. Cochrane Database Syst Rev. 2020 Sep 21;9:CD009402

 • Mam to samo co Jundo.Kropka w kropkę. Stosuję na noc Tizanor ale zaczną. nie pomagać. To chyba od wykoslawionych stawów biodrowych plus kręgi lędźwiowe.
 • Mam okropne bolące skurcze najczęściej są to skurcze ud ból jest okropny czasami muszę zażyć tabletkę przeciw bólową mam magnezu bardzo dużo a potasu ponad normę brak mi sił niewiem co mam już robić wody wypijam do 2 litrów dziennie
 • Dzień dobry, jeżeli zalecenia znajdujące się w artykule nie pomagają zachęcam do kontaktu z lekarzem pierwszego kontaktu, który podejmie decyzję o dalszym przebiegu leczenia. Serdecznie pozdrawiam, Michalina
 • Dziękuję za wuarygodną informację, która dokładnie zobrazowała powstałą dolegliwość. Mimo wszystko problem pozistał nadal ten sam, mimo zastosowanych wskazówek. Piję ok. 3 L. wody, do tego ok 1 L herbaty. Dziennie pozostaję w ruchu i staram się przejść ok 5 km intensywnym marszem, lub pojeżdzić rowerem. Odżywiam się raczej zdrowo, na co wskazują prawidłowe wyniki bafania krwi, nie palę nikotyny, nie używam narkotyków, nie piję nadmiernie alkoholu (ok.05L piwa/tydzień) jestem mięsożerny. Jednak problem skurczy nóg pozostał, częściej lewej 6:1 jak prawej. Arytmia sercowa i stosowane do tego leki na rizrzedzenie krwi i tętno. Proszę o poradę, z chęcią zgłoszę się do wskazanego specjalisty. wzrost:178cm
  Waga:90kg
  Wiek:71lat
  Łączę pozdrawienia
  Jundo
 • Tabletka “dzień po” to rodzaj antykoncepcji awaryjnej, którą stosuje się tuż po stosunku w momencie, gdy nie nastąpiło jeszcze zapłodnienie lub zagnieżdżenie zarodka w macicy. Sięga się po nią zazwyczaj wtedy, gdy inne metody antykoncepcji zawiodły. Wśród takich sytuacji wymienia się np. pęknięcie prezerwatywy, wypadnięcie krążka domacicznego, czy też odklejenie się plastra antykoncepcyjnego. Tabletki dzień po są również stosowane w przypadku gwałtu. Z niniejszego artykułu dowiesz się, jak działa tabletka dzień po oraz jakie są skutki uboczne wynikające z jej stosowania.
 • Podstawową funkcją zębów jest udział w początkowym etapie trawienia, rozdrabniania oraz przygotowywania pokarmu do dalszych etapów procesu trawienia. Mają także wpływ na prawidłową wymowę. Zęby spełniają też funkcję estetyczną. Nie ulega więc wątpliwości, że zdrowe i pełne uzębienie odgrywa niezwykle istotną rolę. Jak wygląda pełne uzębienie człowieka i za co odpowiadają poszczególne zęby?
 • Kangurowanie to metoda trzymania dziecka polegająca na kontakcie skóry dziecka ze skórą rodzica. Dziecko, które jest zazwyczaj nagie, z wyjątkiem pieluchy, jest umieszczane w pozycji pionowej na nagiej klatce piersiowej rodzica. Zarówno matki, jak i ojcowie mogą opiekować się w ten sposób swoimi dziećmi. Jest często używane u wcześniaków, gdy są jeszcze w szpitalu.
Leia também:  N/d Volkswagen em São Paulo com Computador de bordo a Gasolina

Nocne skurcze nóg, łydek i stóp – jak zapobiegać?

Niemal co noc ze snu wyrywa cię nagły ból? Uciążliwe skurcze ud, łydek, a nawet stóp często przytrafiają ci się nad ranem i przy próbie wstania z łóżka? Przyczyn takiego stanu może być wiele od przemęczenia nóg po niedobory minerałów. Jak walczyć ze skurczami? Poznaj domowe sposoby na pozbycie się bólu.

Skurcze nóg podczas snu i w nocy – przyczyny

Nocne skurcze mięśni nóg mogą wydawać się błahostką, w końcu przechodzą po paru minutach, a czasem nawet po kilku sekundach.

Jednak ich wpływ na komfort życia jest bardzo znaczący – silny ból budzi w nocy, co często utrudnia późniejsze zaśnięcie.

Wiele osób cierpiących na podobne dolegliwości ma też problemy ze wstaniem z łóżka rano i ich samopoczucie już na początku dnia nie jest najlepsze. Skąd biorą się problemy z nocnymi skurczami? Co przyczynia się do ich występowania?

Niewstawanie od komputera przez długie godziny, czy nieprawidłowe siedzenie np. trzymanie nogi na nogę przez dłuższy czas może powodować ucisk naczyń krwionośnych w nogach. Skutkuje to zaburzeniami ukrwienia kończyn dolnych i niedotlenieniem mięśni.

Nadmierny wysiłek nóg, częste chodzenie w obcasach, duże obciążenie nóg (przy otyłości) mogą sprzyjać mikrourazom w mięśniach, które z kolei przyczyniają się do występowania skurczów i bólu nóg. Szkodliwe jest też przeforsowywanie mięśni zbyt intensywnymi ćwiczeniami lub treningami bez rozgrzewki.

Dorosły człowiek powinien dostarczać organizmowi ok. 2-2,5 litra wody dziennie. Zbyt rzadkie dostarczanie płynów, a także problemy żołądkowe jak silnie odwadniające biegunki lub wymioty przyczyniają się do występowania skurczów. Objawy tego typu nasilać może również gorączka i zażywanie leków o działaniu moczopędnym np. przy nadciśnieniu tętniczym lub przeczyszczających przy zaparciach.

Elektrolity to minerały, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszych mięśni. Należą do nich:

 1. magnez,
 2. potas,
 3. wapń,
 4. żelazo.

Ich niedobory zazwyczaj spowodowane są niezbilansowaną i mało różnorodną dietą. Utratę elektrolitów przyspiesza też wzmożony wysiłek fizyczny, dlatego po treningu często zaleca się sięganie po napoje izotoniczne.

Za utratę cennych pierwiastków odpowiedzialne mogą być też niektóre leki – przeczyszczające, moczopędne.

Alkohol i kofeina (kawa i napoje energetyczne) nie tylko sprzyjają wypłukiwaniu elektrolitów, ale również zmniejszają przyswajalność cennych pierwiastków przy suplementacji i wzbogaceniu o nie diety.

Kawa szczególnie wpływa na wypłukiwanie magnezu z organizmu (działa moczopędnie a z moczem wydalany jest magnez).

Jego niedobory skutkują objawami takimi jak drganie powieki, drżenie dłoni i skurcze w ciągu dnia oraz w nocy.

Skurcze mogą nasilać się szczególnie w trzecim trymestrze ciąży, gdy nogi są wyjątkowo obciążone, a ponadto w organizmie kobiety zachodzą też zmiany prowadzące do zaburzeń ukrwienia kończyn dolnych i zastoju krwi w ich obrębie. W okresie ciąży zapotrzebowanie na elektrolity jest też znacznie wyższe, przez co mało zróżnicowana dieta i brak uzupełniania niedoborów szybciej dają się we znaki.

U diabetyków częstym powikłaniem jest uszkodzenie naczyń krwionośnych i nerwów. Pierwsze prowadzi do niedokrwienia dolnych kończyn, z kolei drugie powoduje odczuwanie mrowienia w łydkach i większą skłonności do skurczów. Cukrzycy często też cierpią na nadmierne oddawanie moczu, które także przyczynia się do utraty elektrolitów i niedoboru płynów w organizmie.

Skurcze mięśni nóg nie muszą, ale mogą być objawem wielu poważniejszych chorób np. przewlekłej niewydolności żylnej, miażdżycy lub nadciśnienia tętniczego, które powodują zaburzenia ukrwienia w nogach. Ból w łydkach jest też częstym następstwem żylaków kończyn dolnych.

Nocne skurcze nóg – Karolina Rokita

Dzisiaj znowu mało ortodontycznie, ale mam nadzieję, że zamieszczona treść będzie dla Was ciekawa i przydatna ???? Na prośbę bliskiej osoby znalazłam kilka potwierdzonych informacji (ebm – evidence based medicine) na temat nocnych skurczy nóg.

Czym są nocne skurcze nóg?

Nocne skurcze nóg są często występującą przypadłością, która sprawia ból i może wpływać na pojawienie się problemów ze snem. Zwykle pacjenci zgłaszają się do lekarza właśnie z powodu bezsenności. Czasami pacjenci zgłaszają, że czują się bardzo zmęczeni w ciągu dnia.

Nocne skurcze nóg pojawiają się nagle i potrafią być bardzo silne. Objawy wynikają z mimowolnych skurczów mięśni, które pojawiają się nagle, zwykle dotykając łydki lub stopy, czasami uda.

Zwykle trwają od kilku sekund do kilkunastu minut i przemijają dopiero po intensywnym rozciąganiu bolących mięśni. W niektórych przypadkach, już po przeminięciu skurczu, pacjent odczuwa dyskomfort nawet przez kolejne 72 godziny!

Leia também:  Carros Volkswagen com Chave reserva a Gasolina Blindado

Kto cierpi z powodu nocnych skurczy nóg?

Nocne skurcze nóg pojawiają się zarówno u dorosłych jak i u dzieci. Ponad połowa ludzi powyżej 50 roku życia cierpi z powodu nocnych skurczów nóg, które u 40 % pojawiają się przynajmniej 3 razy w tygodniu. Skurcze nóg zwykle pojawiają się podczas leżenia w łóżku, niezależnie od tego czy pacjenci śpią, czy są przytomni.

Nocne skurcze nóg dotyczą 7% osób w grupie dzieci i młodzieży, najczęściej dotyczą dzieci w wieku 16 – 18 lat, a nigdy poniżej ósmego roku życia. U dzieci takie skurcze mają łagodny charakter, pojawiają się rzadko i same przemijają.

Skąd się biorą nocne skurcze nóg?

Skurcze nóg mogą mieć podłoże idiopatyczne ( czyli nie mają żadnej konkretnej przyczyny), albo mogą być skutkiem ubocznym występowania innych chorób u danej osoby. Nocne skurcze nóg często towarzyszą zaburzeniom neurologicznym i elektrolitowym.

Często pojawiają się przy przewlekłym zażywaniu niektórych leków. Najczęściej jednak nie udaje się ustalić przyczyny pojawienia się nocnych skurczów nóg, u dużej grupy pacjentów skarżących się na tą dolegliwość nie są diagnozowane zaburzenia elektrolitowe.

Potwierdzone przyczyny występowania nocnych skurczów nóg to:

 •  płaskostopie
 • zaburzenia genetyczne występujące rodzinnie ( zespół hipermobilności)
 • długie siedzenie
 • chodzenie, stanie, siedzenie na niektórych typach podłoża
 • zaburzenia neurologiczne, np choroba Parkinsona, miopatie, neuropatie, choroby neuronów ruchowych
 • zaburzenia metaboliczne i elektrolitowe

Skurcze nóg mogą wynikać ze zmniejszenia objętości płynów w organizmie, na przykład podczas stosowania diuretyków, nadmiernego pocenia się bez uzupełniania soli lub przy występowaniu zespołu braku równowagi dializacyjnej. Skurcze nóg mogą występować w ciąży i prawdopodobnie są spowodowane niskim poziomem magnezu. W takich sytuacjach, po konsultacji z lekarzem, stosowana jest suplementacja, która często pomaga.

Inne zaburzenia metaboliczne, w których przebiegu mogą pojawić się skurcze nóg to:

 • cukrzyca

Co pomaga na skurcze nóg?

Z tekstu dowiesz się:

 • co pomaga na skurcze łydek po wysiłku fizycznym,
 • jak radzić sobie ze skurczami mięśni wywołanymi niedoborami pokarmowymi,
 • czym może być spowodowany skurcz łydki u kobiety w ciąży,
 • jakie są inne możliwe przyczyny skurczów nóg.

Skurcze mięśni zwykle dopadają nas znienacka, wywołując ból. Przynajmniej raz w życiu odczuł je chyba każdy, choć oczywiście ich przyczyny mogą być bardzo różne.

Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Cape Town skurcze mięśni bardzo często pojawiają się po wysiłku fizycznym. Boryka się z nimi 79% triatlonistów, 60% rowerzystów i 39% maratończyków.

Oczywiście nie jest to wyłącznie problem zawodowych sportowców – skurcze w nogach mogą się pojawić także po treningu rekreacyjnym, a nawet po intensywniejszej niż zwykle pracy w ogrodzie, sprzątaniu itp.

Ich przyczyną mogą być niedostateczny poziom nawodnienia, utrata dużej ilości elektrolitów z potem oraz zbyt duża intensywność ruchu.

Jak zatem zapobiegać skurczom wysiłkowym? Przed treningiem – bez względu na to, jaki sport uprawiamy – konieczna jest odpowiednia rozgrzewka, która przygotuje mięśnie do wysiłku. Prostymi ćwiczeniami stretchingowymi należy także zakończyć trening.

W trakcie ćwiczeń należy też dużo pić – może to być zwykła niegazowana woda mineralna albo specjalne napoje zawierające duże ilości elektrolitów (ważne, by nie były to napoje z kofeiną czy sztucznie dosładzane).

Po treningu warto też zjeść lekki posiłek regeneracyjny.

Skurcze mięśni bywają efektem niedoborów pewnych pierwiastków w organizmie – przede wszystkim magnezu, ale również potasu oraz sodu.

Ich deficyty niekorzystnie wpływają na przewodzenie impulsów nerwowych do mięśni.

Niedobory te są zazwyczaj efektem błędów żywieniowych, ale niekiedy bywają wywoływane również wrodzonymi zaburzeniami wchłaniania czy chorobami ogólnoustrojowymi.

Jeśli często zauważamy u siebie skurcze w stopach czy skurcze łydek, warto wykonać badania laboratoryjne określające stężenie kluczowych pierwiastków w organizmie.

W przypadku ich niedoborów konieczna będzie zmiana diety i uwzględnienie w niej produktów bogatych w poszczególne składniki (źródłem magnezu są m.in.

orzechy i czekolada, a potasu – banany, awokado i suszone owoce) lub suplementacja prowadzona pod kontrolą lekarza.

Skurcze łydek i skurcze stopy są częstą dolegliwością u kobiet w ciąży. Ich przyczyn mogą być:

 • przemęczenie nóg wywołane długotrwałym siedzeniem lub staniem,
 • niedobory magnezu i potasu.

W wielu przypadkach są to skurcze nocne, wybudzające ze snu i uniemożliwiające efektywny wypoczynek. Ciężarna może w takich sytuacjach zadbać o odpowiednią suplementację magnezu i potasu w pożywieniu, a także zdecydować się na lekkie ćwiczenia fizyczne. Aktywność w ciąży pozwala usprawnić krążenie i poprawić kondycję mięśni, dzięki czemu ryzyko występowania skurczów się zmniejsza.

Warto mieć świadomość, że czasami skurcze mięśni są objawem różnego rodzaju chorób, i to dość niebezpiecznych. Mogą one towarzyszyć m.in.:

 • chorobie wieńcowej,
 • miażdżycy,
 • niedoczynności tarczycy,
 • niewydolności nerek,
 • cukrzycy,
 • stwardnieniu rozsianemu.

Skurcze mięśni bywają również skutkiem ubocznym stosowania niektórych leków (np. przeczyszczających), długotrwałych wymiotów i biegunek. Są także jednym z objawów odwodnienia.

Jeśli skurcze łydek czy skurcze stopy pojawiają się bardzo często i są silne, warto skontaktować się z lekarzem. Może on zlecić np.

badanie EMG (elektromiografię), które pozwoli ocenić pobudliwość mięśni.

Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/objawy/152437,kurcze-i-sztywnosc-miesni
https://journals.viamedica.pl/polski_przeglad_neurologiczny/article/view/20100/15803
https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/140530,elektromiografia

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*