Rak piersi a mastektomia

Rak piersi a mastektomia

Mastektomia- co to jest?

Mastektomia to amputacja (usunięcie) całej piersi. Mastektomia wykonywana jest u pacjentek, u których rak piersi pojawił się w więcej niż jednej ćwiartce piersi.

Jeśli rak piersi został wykryty we wczesnym stadium, mastektomia jest skuteczna u ponad 90 procent kobiet.

Dodatkowe leczenie, na przykład terapia hormonalna, radioterapia i chemioterapia, zwiększają szanse pacjentek po mastektomii na uniknięcie nawrotu choroby.

Piersi w kulturze Zachodu stanowią niekwestionowany atrybut kobiecości. Fora internetowe pełne są informacji na temat powiększania piersi, ich budowy, znaczenia w udanych związkach. To właśnie piersi są najbardziej widocznym elementem dymorfizmu płciowego.

Piersi rozwijają się u kobiet w okresie pokwitania, co przypada mniej więcej na 12-16 rok życia. Ich budowa może być bardzo różna pod względem wyglądu, wielkości, a także symetrii. Piersi, po twarzy, są najczęściej fotografowanym elementem ludzkiego ciała.

Co roku hurtownie i składnice księgarskie zapełniają się kalendarzami z widokiem pań w stroju topless. Fotografie kobiecych piersi, opalanie bez biustonosza nie niesie już za sobą podtekstu erotycznego, jest bardziej oznaką nowoczesności i wyzwolenia kulturowego.

W krajach zachodnich powstają bary, stacje benzynowe, myjnie samochodowe gdzie damska obsługa pracuje bez biustonoszy.

Mastektomia – świadomość zdrowotna

O ile bardzo szybko zmienia się świadomość społeczna dotycząca definicji erotyzmu, seksualności, o tyle nadal jako społeczeństwo pozostajemy w tyle w zakresie badań i profilaktyki chorób piersi.

Ankiety prowadzone przez specjalistów pokazują zatrważająco niski poziom wiedzy na temat profilaktyki nowotworów – szczególnie u młodych kobiet. Wielu kobietom wydaje się, że unikanie samobadania, unikanie wizyt u specjalistów oznacza tzw. spokój. Nic bardziej mylnego.

Taka postawa zwiększa ryzyko, że ewentualna choroba zostanie rozpoznana w bardzo późnym stadium. (K. Adamowicz et al. 2011, 449-456). Poniżej do pobrania lista poradni  leczenia chorób piersi.

Rak piersi – ile kobiet choruje

W Polsce ilość zachorowań na nowotwory rośnie. Według Krajowego Rejestru Nowotworów sytuacja wygląda niekorzystnie, o ile w roku 1980 rozpoznano 5144 przypadków o tyle w roku 2013  ta liczba się zwielokrotniła i wyniosła 17142. Przyczyn jest bardzo wiele: wydłużenie życia, ekspozycja na czynniki karcinogenne, niewłaściwa dieta i wiele innych.

Niektóre z nich można wyeliminować, możliwa jest także zmiana stylu życia, nawyków żywieniowych itd. Jest jednak warunek – świadomość zagrożenia i możliwości zmniejszenia tego ryzyka (J. Didkowska, U. Wojciechowska 2103, 111-118).

W przypadku chorób piersi bardzo istotna jest profilaktyka, w skład której wchodzi samobadanie piersi w określonych dniach cyklu, okresowe badanie przez lekarza np. ginekologa, diagnostyka w postaci badania ultrasonograficznego czy mammografii jeżeli zajdzie taka potrzeba. Na terenie całego kraju znajdują się poradnie specjalistyczne.

Ośrodki, poza fachowym personelem, dysponują także nowoczesnym specjalistycznym sprzętem.  Kobiety w wieku 50-69 mogą wykonywać mammografię profilaktyczną co 2 lata.

Rak piersi a mastektomia

Nowotwory łagodne
Rozpoznanie zmiany  nowotworowej nie oznacza jeszcze najgorszego. Zmiany o charakterze guzków mogą mieć charakter łagodny. Należą do nich włókniaki, gruczolakowłókniaki, torbiele, brodawczaki i inne.

  Kobieta, która podczas samobadania wymaca guzek lub zauważy zmianę piersi powinna udać się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który podejrzewając nowotwór założy pacjentce pakiet onkologiczny.

Dokumenty te uprawniają do konsultacji w specjalistycznym ośrodku.

Rak piersi a mastektomia

Gdy zmiana jest złośliwa
Kiedy w badaniu histopatologicznym potwierdzona zostanie zmiana złośliwa, to też nie oznacza końca wszystkiego. W chwili obecnej notuje się coraz większy odsetek wyleczeń pod warunkiem jednak, że choroba jest rozpoznana dość wcześnie.

Mastektomia – metoda z wyboru

Jedną z metod leczenia nowotworu piersi, obok chemioterapii, radioterapii i terapii hormonalnej, jest leczenie chirurgiczne polegające na  jej usunięciu.

Mastektomia, bo tak nazywa się chirurgiczne usunięcie piersi, jest wykonywana wtedy, kiedy lekarz uzna, że taka metoda jest dla pacjentki najlepsza. Rozległość zabiegu zależy od badania śródoperacyjnego.

Decyzja zapada po ocenie przez lekarza histopatologa pobranego w czasie zabiegu wycinka.

Rak piersi a mastektomia

Mastektomia – co potem

Do niedawna mastektomia była tematem tabu, a amazonka uważała się za kobietę niepełnowartościową. Dziś, dzięki aktywności wielu osób i środowisk, taka sytuacja uległa zmianie. Mastektomia jest uważana za normalny zabieg chirurgiczny mający na celu ratowanie życia.

Kobiety po mastektomii mogą liczyć na pomoc różnych organizacji pozarządowych i grup wsparcia. W Polsce działa 195  klubów Amazonek. Wolontariuszki są w szpitalach, gdzie pomagają kobietom oswoić się z myślą o mastektomii – tak przed jak i po zabiegu.

Poza codzienną działalnością w szpitalach i klubach Amazonki organizują szkolenia, kursy, konferencje naukowe, turnusy sportowe, rehabilitacyjne i rekreacyjne.

  W licznych wywiadach wyleczone panie opowiadają o zaangażowaniu i ich ważnej roli w całym procesie leczenia i rehabilitacji kobiety po traumie zabiegu i leczenia uzupełniającego. Aktywistki niejako spłacają dług, otrzymały wsparcie – służą wsparciem.

Rak piersi a mastektomia

Mastektomia – to nie temat tabu

W ostatnich latach pojawiły się kalendarze z kobietami po mastektomii. Ich zadaniem było oswojenie społeczeństwa z tym zabiegiem.

Fundacja Rak’n’ Roll opublikowała bardzo wymowny plakat: „Zbieramy na cycki, nowe fryzury i dragi” zachęcający do przekazywania 1% podatku na rzecz kobiet, które przeszły zabieg mastektomii.

Reżyserzy najpopularniejszych polskich seriali podjęli temat raka piersi i mastektomii w swoich produkcjach: „Na wspólnej”, „Pierwsza miłość” i innych. Ze względu na wysoką oglądalność wspomnianych filmów poruszanie tematów istotnych społecznie jest nie do przecenienia.

Przyjazd mammobusu do Wilkowyj stał się tematem przewodnim w jednym z odcinków filmu „Ranczo”.  Wiele firm przeznacza duże środki na rzecz edukacji społecznej. Prowadzone są akcje informacyjne, wydawane ulotki, poradniki mające na celu poprawienie świadomości i podniesienie wiedzy, co w odległej perspektywie powinno przełożyć się na mniejszą liczbę zachorowań.

Link do poradnika Amazonki poniżej.

Rak piersi a mastektomia

Mastektomia- nie omija celebrytów

Świat kilka lat temu obiegła wiadomość o Angelinie Jolie, która jako nosicielka genu zwiększającego prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi poddała się obustronnej mastektomii profilaktycznej. Angelina opowiedziała o swojej decyzji na łamach New York Times.

 Metoda profilaktycznej mastektomii zyskuje na świecie coraz większe grono zwolenników. Po zabiegu możliwa jest rekonstrukcja piersi, która jest refundowana ze środków publicznych.

Refundacja jest z pewnością największym osiągnięciem Stowarzyszenia Amazonek oraz życzliwych im środowisk.

Mastektomia – kiedy zacząć rehabilitację

Rak piersi a mastektomia

Po mastektomii, w zależności od jej rodzaju, pacjentka, przebywa w szpitalu do tygodnia, jeśli nie ma powikłań, a leczenie przebiega prawidłowo.
Pacjentka otrzymuje informacje od pielęgniarki jak należy obsługiwać dreny. Dopóki szwy się nie wchłoną lub nie zostaną wyjęte nie należy brać prysznica ani kąpieli.

Należy również wykonywać wszystkie zalecone przez lekarza ćwiczenia, ale unikać wysiłku fizycznego. W szpitalu często można spotkać amazonki, które chętnie pomogą w tych pierwszych dniach, które nie należą do najłatwiejszych. Dzielą się przydatną wiedzą, radami i praktycznymi rozwiązaniami.

  Pierwsza wizyta kontrolna następuje po tygodniu od mastektomii – oprócz sprawdzenia stanu rany czeka ją rozmowa z lekarzem na temat dalszego leczenia. W trakcie kolejnej wizyty kontrolnej lekarz usuwa szwy (jeśli założono nierozpuszczalne) oraz zazwyczaj również dreny odprowadzające krew i płyny z miejsca nacięcia.

Powrót kobiety po zabiegu mastektomii do normalnego życia jest uwarunkowany wieloma czynnikami. Bardzo istotna  jest właściwa rehabilitacja. Najważniejsza jest oczywiście praca z rehabilitantem  na oddziale szpitalnym, natomiast po wyjściu do domu systematyczne ćwiczenia.

Po usunięciu węzłów chłonnych, które może towarzyszyć mastektomii może dojść do rozwoju obrzęku limfatycznego. Ważne jest wówczas, aby pacjentka uzyskała fachową pomoc. Przykładowe zestawy ćwiczeń można pobrać ze stron internetowych. Zestaw ćwiczeń do pobrania znajduje się poniżej.

Rak piersi a mastektomia

Cały czas obserwujemy rozwój nowych technologii. Medycyna i biotechnologia należą do nauk, które najszybciej się rozwijają.

Pojawiają się coraz dokładniejsze urządzenia diagnostyczne do badań obrazowych (tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, PET), a mimo to rozpoznawanie  nowotworów piersi dopiero w stadium zaawansowanym nadal stanowi zbyt wysoki odsetek wszystkich rozpoznań. Winę za taki stan ponoszą pacjentki same – nie zgłaszając się, gdy pojawiają się pierwsze, często bardzo dyskretne, objawy.

 1. Adamowicz, J.M. Zaucha, M. Majkowicz,  Ocena wiedzy pacjentek Poradni Profilaktyki Chorób Piersi w zakresie profilaktyki chorób nowotworowych.
 2. Nowotwory – Journal of Oncology, 2011, vol. 61, nr 5, s. 449-456
 3. Didkowska, U. Wojciechowska, Nowotwory piersi w Polsce i w Europie – populacyjny punkt widzenia.
 4. Nowotwory – Journal of Oncology 2013, vol. 63 nr 2, s. 111-118

Rak Piersi

Leczenie chirurgiczne raka piersi ma na celu usunięcie guza piersi i ocenę regionalnych węzłów chłonnych. Ta metoda leczenia może być realizowana w sposób oszczędzający lub z zastosowaniem mastektomii radykalnej, niekiedy z jednoczasową rekonstrukcją piersi z użyciem ekspandera lub protezy.

Rodzaje chirurgicznego leczenia raka piersi: 

 1. Zabieg oszczędzający pierś (ang. breast conserving therapy – BCT) – wykonywany jest u chorych z rakiem w niskim stopniu zaawansowania klinicznego. Obejmuje on usunięcie fragmentu piersi wraz z zabiegiem diagnostyczno-leczniczym w obrębie pachowych węzłów chłonnych – biopsją węzła wartowniczego (ang. sentinel lymph node biopsy-SLNB) u chorych bez przerzutów do regionalnych węzłów chłonnych lub z limfadenektomią pachową (ang. axillary lymph nodes dissection-ALND) u chorych z kliniczną obecnością przerzutów w regionalnych węzłach chłonnych w tym rejonie. Leczenie oszczędzające może być także zastosowane u kobiet, u których stwierdzono znaczną regresję raka po leczeniu systemowym (chemioterapii, hormonoterapii). Stałym elementem leczenia oszczędzającego pierś jest pooperacyjna radioterapia.Leczenie oszczędzające pierś wiąże się z często z wykonaniem operacji onkoplastycznej, aby efekt kosmetyczny był dobry. 
 1. Amputacja piersi (mastektomia) – polega na usunięciu całej piersi bez regionalnych węzłów chłonnych lub wraz z nimi. Do tego zabiegu kwalifikowane są chore z rakiem o wysokim stopniu zaawansowania oraz te, które nie spełniają warunków do leczenia oszczędzającego lub świadomie rezygnują z takiego leczenia. W zależności od zakresu zabiegu chirurgicznego wyróżnia się: 
 • Mastektomię radykalną zmodyfikowaną sposobem Pateya – usunięcie całej piersi ze skórą pokrywającą gruczoł, kompleksem otoczka-brodawka oraz powięzią pokrywającą mięsień piersiowy większy i wycięciem mięśnia piersiowego mniejszego, a także limfadenektomią pachową (poziom I-III węzłów chłonnych).
 • Zmodyfikowaną radykalną amputację piersi (sposobem Maddena) polegającą na usunięciu gruczołu piersiowego z węzłami chłonnymi pachy wraz z powięzią mięśnia piersiowego większego przy zaoszczędzeniu mięśnia piersiowego mniejszego.
 • Mastektomię prostą polegającą na usunięciu piersi ze skórą pokrywającą gruczoł, kompleksem otoczka-brodawka oraz powięzią pokrywającą mięsień piersiowy większy.
 • Mastektomię z zaoszczędzeniem skóry lub skóry i kompleksu otoczka-brodawka z jednoczasową rekonstrukcją za pomocą protezy lub ekspandera, która polega na usunięciu gruczołu piersiowego i powięzi mięśnia piersiowego. W trakcie zabiegu mastektomii prostej lub z zaoszczędzeniem skóry można przeprowadzić zabieg biopsji węzła wartowniczego lub usunięcia pachowych węzłów chłonnych,  zależnie od zaawansowania klinicznego (analogicznie jak w przypadku zabiegów oszczędzających). 
 1. U chorych, które mają silną wolę odtworzenia piersi po mastektomii, można wykonać odroczoną operację odtwórczą po upływie przynajmniej 4-6 miesięcy od zakończenia chemioterapii i 12-24 miesięcy po zakończeniu radioterapii, a wcześniej u pacjentek, u których nie stosowano leczenia uzupełniającego.Kobiety, które decydują się na odtworzenie piersi po wcześniejszych zabiegach radykalnych, mogą skorzystać z różnych technik z wykorzystaniem tkanek własnych lub materiałów sztucznych – implantów piersi. Do zabiegów odtwórczych piersi zalicza się: 
 • Wszczepienie ekspandera – umiejscawiany jest on pod lub nad mięśniem piersiowym większym, a następnie dopełniany solą fizjologiczną przez umieszczoną pod skórą zastawkę. Po uzyskaniu oczekiwanej objętości ekspander pozostawia się na kilka miesięcy w celu odpowiedniego rozciągnięcia tkanek. Następnie pacjentka poddawana jest drugiemu etapowi leczenia – wymiany ekspandera na stały implant.
 • Zastosowanie ekspanderoprotezy Beckera – jest to dwukomorowe urządzenie umożliwiające wykonanie jednoetapowego zabiegu rekonstrukcji i dopełnianie jednej z komór solą fizjologiczną do oczekiwanego rozciągnięcia tkanek i uzyskania odpowiedniej objętości piersi.
 • Przemieszczenie płatów skórno – gruczołowych w miejsce ubytku i zastępowanie usuniętego miąższu własnymi tkankami. Techniki te pozwalają na wypełnienie małych lub średnich ubytków po amputacji piersi. Wyróżnia się wśród nich: 
 • wykorzystanie płata LD – płat skórno – mięśniowy: „mini-płat” lub poszerzony „extender flap” z mięśnia najszerszego grzbietu, często z dodatkowym zastosowaniem pod płatem protezy lub ekspandera. Technika ta jest szczególnie przydatna w przypadku niedostatku skóry do zastosowania jedynie ekspandera.  
 • metodę TRAM (transverse rectus abdominis musculocutaneous flap) z użyciem poprzecznego wyspowego płata skórno- mięśniowego z mięśnia prostego brzucha.
 • wolny płat DIEP – oparty na perforatorach od tętnicy nabrzusznej dolnej, stanowi skuteczny i mało inwazyjny rodzaj technik odtworzenia piersi. Wymaga jednak nie zawsze dostępnych technik mikrochirurgicznych, polegających na zespoleniu naczyń płata z wybranymi naczyniami zlokalizowanymi na klatce piersiowej, pod kontrolą mikroskopu operacyjnego. Zaletą tej metody jest brak konieczności pobierania mięśnia.
 • wolny płat SIEA – wykonywany bez naruszenia i preparowania mięśnia brzucha, umożliwia przenoszenie tkanek bez jakiejkolwiek ingerencji w mięśniowo-powięziową ścianę brzucha.Obydwie metody z zastosowaniem płatów wolnych DIEP i SIEA są mniej inwazyjne w stosunku do techniki rekonstrukcji płatem TRAM.Dobór zabiegów rekonstrukcyjnych jest uzależniony od stanu ogólnego chorej, przebytego leczenia onkologicznego, aktywności choroby nowotworowej, a także możliwości jakimi dysponuje dany ośrodek.
Leia também:  Ile Kosztuje Przymusowe Leczenie Alkoholika?

 OPIEKA POOPERACYJNA – czego spodziewać się w szpitalu i tuż po wyjściu z oddziału chirurgii

 Po zabiegu oszczędzającym – BCT         

 • wypis do domu następuje w ok. 2-3 dobie po zabiegu, w przypadku powikłań wczesnych (krwiak) – pobyt w oddziale wydłuża się,
 • pacjentka otrzymuje od fizjoterapeuty instruktaż wraz z broszurą na temat gimnastyki ruchowej,
 • jeśli nie występują powikłania, blizna pooperacyjna, przebiegająca w niewielkim fragmencie piersi, goi się w ciągu około 14. dni. Blizna zazwyczaj nie przyczynia się do dużego upośledzenia ruchu ramienia po stronie operowanej piersi, więc można wykonywać ćwiczenia ruchowe,
 • około 3-5 dni po wypisie powinna odbyć się wizyta kontrolna, podczas której zostanie zmieniony opatrunek i wykonana punkcja chłonki,
 • punkcja chłonki przeprowadzana jest zazwyczaj raz w tygodniu, w zależności od potrzeb,
 • jeżeli po wygojeniu rany i zdjęciu opatrunków widoczny jest ubytek piersi, który powoduje asymetrię, pacjentka otrzymuje w poradni chirurgicznej wniosek na uzupełniającą częściową protezę piersi oraz – w przypadku wskazań – skierowanie do poradni rehabilitacji. Najczęściej jednak uzupełnienie w protezę nie jest konieczne,
 • szwy zdejmowane są zazwyczaj w 10-14 dobie, chyba że zostały zastosowane szwy rozpuszczalne,
 • po uzyskaniu wyniku badania histopatologicznego, zespół konsylium ustala dalsze postępowanie. Zazwyczaj pacjentka jest kierowana do leczenia radioterapią, jeśli jednak zachodzi konieczność wcześniejszego zastosowania chemioterapii, radioterapia jest realizowana po zakończeniu leczenia systemowego.

Po zabiegu radykalnym – amputacja (mastektomia) z limfadenektomią

 • wypis do domu następuje w ok. 3.-5. dobie po zabiegu, w przypadku powikłań wczesnych (krwiak) – pobyt w oddziale wydłuża się,
 • pacjentka otrzymuje od fizjoterapeuty instruktaż wraz z broszurą, dotyczące profilaktyki przeciwobrzękowej i gimnastyki ruchowej z autodrenażem,
 • jeśli nie występują powikłania, blizna pooperacyjna przebiegająca od mostka do pachy goi się w ciągu ok. 14. dni. Blizna zazwyczaj przyczynia się do upośledzenia ruchu ramienia po stronie operowanej piersi, dlatego należy wykonywać systematycznie ćwiczenia ruchowe,
 • w dniu wypisu zalecane jest zaopatrzenie się w klin przeciwobrzękowy i rękaw profilaktyczny oraz tymczasową protezę piersi,
 • w ciągu około 3-5 dni po wypisie powinna odbyć się wizyta kontrolna, w trakcie której zostanie zmieniony opatrunek i wykonana punkcja chłonki,
 • punkcja chłonki przeprowadzana jest zazwyczaj raz w tygodniu, w zależności od potrzeb,
 • po wygojeniu rany pacjentka otrzymuje w poradni chirurgicznej wniosek na protezę piersi oraz – jeśli są takie wskazania – skierowanie do poradni rehabilitacji,
 • szwy zdejmowane są zazwyczaj w 10.-14. dobie, chyba że zostały zastosowane szwy rozpuszczalne,
 • po uzyskaniu wyniku badania histopatologicznego, zespół konsylium ustala plan dalszego leczenia dla chorej.

Po zabiegu mastektomii prostej z równoczesną rekonstrukcją piersi z wszczepieniem ekspandera / protezy          

 • przed przyjściem do oddziału chirurgii należy zaopatrzyć się w specjalny stanik z pasem kompresyjnym,
 • wypis do domu następuje w ok. 2.-3. dobie po zabiegu, w przypadku powikłań wczesnych (krwiak) – pobyt w oddziale wydłuża się. Dren założony chorej podczas operacji pozostaje u niej pod piersią przez kilkanaście dni (chora wychodzi z drenem do domu),   
 • pacjentka otrzymuje od fizjoterapeuty instruktaż wraz z broszurą na temat gimnastyki ruchowej,
 • jeśli nie występują powikłania, blizna pooperacyjna przebiegająca pod piersią, goi się w ciągu ok. 14. dni,
 • w ciągu około 3-5 dni po wypisie powinna odbyć się wizyta kontrolna, w trakcie której zostanie zmieniony opatrunek i wykonana kontrola stanu drenu,
 • po wygojeniu rany i zdjęciu opatrunków pacjentka otrzymuje w poradni chirurgicznej skierowanie do poradni rehabilitacji – jeśli są takie wskazania,
 • szwy zdejmowane są zazwyczaj w 10-14 dobie, chyba że zostały zastosowane szwy rozpuszczalne.

Pomimo postępu nauki w zakresie leczenia raka piersi współczesnej medycynie nie udało się uniknąć ubocznych skutków leczenia przeciwnowotworowego.

Leczenie chirurgiczne raka piersi zapewnia największe szanse na pełny powrót do zdrowia, ale jednocześnie niesie za sobą możliwość wystąpienia niepożądanych następstw, które mogą pojawić się już w trakcie lub bezpośrednio po zabiegu albo wiele lat po nim. Z tego względu powikłania dzielą się na wczesne i późne.

Powikłania wczesne

Do powikłań wczesnych, obserwowanych w grupie pacjentek po radykalnym odjęciu piersi, zalicza się:

 • miejscowe zakażenie rany,
 • krwiaka,
 • martwicę płatów skórno-podskórnych,
 • rozejście się rany,
 • tworzenie się torbieli chłonno-przesiękowej,
 • bóle fantomowe amputowanej piersi.

Czytaj więcej: Skutki Uboczne Leczenia Raka Piersi Rak piersi a mastektomia

Rak piersi (rak sutka) to nowotwór złośliwy powstający z komórek gruczołu piersiowego, który początkowo rozwija się w obrębie piersi, a w dalszym przebiegu może dawać przerzuty do regionalnych węzłów chłonnych i narządów wewnętrznych (np. płuc, wątroby, mózgu, kości).

Jest to najczęstszy nowotwór złośliwy występujący u kobiet. Rocznie na całym świecie rozpoznaje się ponad 1,5 miliona nowych zachorowań na raka piersi. Szczególnie często występuje on w krajach wysoko rozwiniętych.

W Polsce każdego roku odnotowuje się raka piersi u około 19 tysięcy kobiet i zachorowalność z dekady na dekadę wzrasta.

Czytaj więcej: Rak piersi – czynniki ryzyka, objawy i leczenie

Rak piersi – kiedy konieczna okazuje się mastektomia? – Blog o zdrowiu

Mastektomia, czyli amputacja piersi, to radykalna metoda chirurgicznego leczenia piersi, polegająca na usunięciu całej piersi, w większości przypadków także jej brodawki i otoczki.

Najczęściej operacyjną metodę leczenia tego nowotworu stosuje się u pacjentek, u których nowotwór objął obszar większy niż ćwiartka piersi.

W niektórych przypadkach mastektomia stanowi jedyną metodę leczenia i pomimo, że zabiegi tego typu wykonuje się już od kilkudziesięciu lat, to współczesna medycyna o wiele lepiej radzi sobie z inwazyjnością przeprowadzania samej operacji, jak również rekonstrukcją piersi po amputacji. O tym jakie są wskazania do operacji, jak wygląda przygotowanie się do tego zabiegu oraz jego przebieg, oraz o możliwościach rekonstrukcji piersi można dowiedzieć się z poniższego artykułu.

Mastektomia – wskazania do operacji

Mastektomię wykonuje się u kobiet z rozpoznaną chorobą nowotworową, ograniczoną do gruczołu piersiowego, czyli w sytuacji kiedy nie mamy do czynienia z jego rozsianą postacią, która zdążyła dać przerzuty do narządów wewnętrznych.

Najczęściej wskazaniem do zabiegu jest występowania raka przewodowego in situ, raka piersi o pierwszym lub drugim stopniu zaawansowania oraz zapalnej formy tego nowotworu. Dodatkowym wskazaniem do zabiegu jest występowanie dużych guzów o średnicy powyżej 2-3 cm, umiejscowienie guza za brodawką, czy wstępowanie w piersi kilku ognisk nowotworowych.

U niektórych kobiet rekomenduje się wykonanie mastektomii profilaktycznej, czyli w przypadku kiedy nie ma jeszcze rozpoznanej choroby nowotworowej. Tę formę profilaktyki stosuje się w przypadku pań, które obciążone są dużą liczbą czynników ryzyka predysponujących do rozwoju tego nowotworu.

W większości przypadków jest to nosicielstwo wadliwych genów, które potwierdza się przez pozytywne wyniki testów genetycznych na mutacje genów BRCA1 i BRCA2, jak również fakt, częstego występowania nowotworów piersi i/lub jajnika w najbliższej rodzinie.

Mastektomia tradycyjna i oszczędzająca

Rodzaje wykonywanych mastektomii możemy podzielić na tradycyjne, czyli totalne, oraz oszczędzające. Zakres zabiegu zależy od wielu czynników, wśród których najczęściej wymienia się wielkość guza, jego oddalenie od brodawki, wieloogniskowość, otorbienie zmiany, czy jej naciekanie.

O mastektomii tradycyjnej mówimy wtedy kiedy konieczne jest usunięcie całego gruczołu piersiowego, skóry, brodawki i otoczki. W przypadku tego zabiegu po jego wykonaniu u pacjentek pozostaje duża, poprzeczna blizna o średnicy ok.

20 cm ale pomimo tak dużego uszczerbku dalej możliwe jest wykonanie rekonstrukcji piersi, nawet jednoczasowo, czyli podczas zabiegu mastektomii.

Mastektomię tradycyjną najczęściej wykonuje się u pacjentek, u których zdiagnozowano raka wewnątrzprzewodowego wieloogniskowego, nastąpił nawrót choroby nowotworowej po operacji oszczędzającej lub w sytuacji, kiedy mamy do czynienie z zaawansowanym nowotworem o dużych rozmiarach. Mastektomię oszczędzającą można podzielić na 3 rodzaje, w których wymienia się:

 • mastektomię oszczędzającą skórę, w której podczas zabiegu chirurg wykonuje okrężne cięcie wokół brodawki, następnie usuwa cały gruczoł piersiowy wraz z brodawką i otoczką ale podczas zabiegu pozostawia się skórę pokrywającą pierś;
 • mastektomię oszczędzającą brodawkę, w której podczas zabiegu nienaruszona zostaje otoczka brodawki;
 • mastektomię z całkowitym oszczędzeniem skóry, która polega na usunięciu całej tkanki gruczołowej wraz z kompleksem otoczka – brodawka ale przy jednoczasowym pozostawieniu skóry pokrywającej pierś;
Leia também:  Co To Jest Leczenie Zachowawcze?

Mastektomia – jak należy przygotować się do zabiegu?

Tak, jak przed każdym zabiegiem operacyjnym, przede wszystkim zbierany jest wywiad anestezjologiczny oraz chirurgiczny celem zakwalifikowania pacjentki do zabiegu i oceny jej stanu zdrowia. Oczywiście dodatkowo zlecane jest wykonanie badań niezbędnych do przeprowadzenia operacji.

Bardzo ważne jest aby podczas rozmowy z anestezjologiem pacjentka poinformowała go o wszystkich zażywanych lekach, zarówno tych na stałe, jak i tych bez recepty oraz ziołowych, jak i o alergiach, jeżeli występują. W dniu operacji co najmniej 8 godzin przed nią nie należy już spożywać żadnych posiłków ani pić napojów.

Przed zabiegiem warto odstawić suplementację preparatów ziołowych, szczególnie tych zawierających w sowim składzie ginko, albowiem zwiększają one ryzyko krwawienia śród-, jak i pooperacyjnego. Często w dniu operacji pacjentce podawane są leki uspokajające aby wyciszyć ją na czas trwania zabiegu, po to żeby po prostu mogła być spokojna i opanowana w tej trudnej dla niej chwili.

Warto wspomnieć o tym, że operacja polegająca na usunięciu piersi często wymaga po stronie pacjentek dodatkowego wsparcia, tego psychologicznego, które może czerpać zarówno od członków rodziny lub przyjaciół, jak również od wykwalifikowanych specjalistów takich jak psychoonkolog.

Bardzo ważnym elementem w przebiegu leczenia raka piersi jest bowiem pozytywne nastawienie samej pacjentki oraz głębokie przekonanie, że jest się pod fachową opieką lekarską i rodziny, które pomaga jej oswoić się z nową sytuacją, która często wiąże się z poczuciem utraty kobiecości.

Mastektomia – jak wygląda zabieg?

Operacja przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym i w zależności od jej rozległości trwa od 1 do 2 godzin. Czas przeprowadzenia zabiegu może ulec wydłużeniu w sytuacji, kiedy po mastektomii, jednoczasowo wykonuje się rekonstrukcję piersi lub kiedy konieczne okazuje się usunięcie węzłów chłonnych.

Standardowo podczas zabiegu stosuje się poprzeczne lub skośne eliptyczne cięcie skórne, obejmujące brodawkę i otoczkę sutkową oraz zmianę nowotworową, niemniej jednak finalny kształt cięcia, a w efekcie blizny uzależniony jest od budowy i wielkości piersi oraz od umiejscowienia i rozmiaru samego guza.

Podczas zabiegu usuwany jest przede wszystkim miąższ gruczołu piersiowego aż do mięśni piersiowych, a w sytuacji kiedy okaże się, że zajęta nowotworem jest również grupa okolicznych węzłów chłonnych, również konieczna okazuje się ich resekcja.

Pobrana podczas zabiegu tkanka piersi zostaje wysłana do laboratorium w celu dokonania analizy histopatologicznej i postawienia rozpoznania z jakim typem nowotworu mamy faktycznie do czynienia oraz jaki jest stopień jego klinicznego i histopatologicznego zaawansowania.

Przed zaszyciem rany operacyjnej w miejscu usuniętej piersi pozostawia się przeważnie dwa dreny (cienkie plastikowe rureczki), które mają za zadanie odprowadzić nadmiar krwi i płynów z tkanek po zamknięciu rany. Pozostawienie drenów ma zapobiegać ewentualnemu tworzeniu się krwiaków i stanu zapalnego.

Dreny usuwane są standardowo  po kilku dniach od operacji, w momencie, w którym przestaje się w nich pojawiać wydzielina. Po zakończonym zabiegu chirurg zszywa skórę, a w miejsce odjętej piersi często zakładany jest pacjentkom opatrunek uciskowy.

Szwów, które chirurg założył na tkanki znajdujące się pod skórą, nie usuwa się, ponieważ  są one rozpuszczalne, natomiast podczas wizyty kontrolnej usuwane są zewnętrzne szwy skórne. Podczas pobytu w szpitalu pacjentka otrzymuje odpowiednie leki przeciwbólowe oraz włączana jest antybiotykoterapia według indywidualnej karty zleceń od lekarza prowadzącego pacjentkę.

Mastektomia – postępowanie po zabiegu

Standardowy czas hospitalizacji pacjentek po zabiegach mastektomii wynosi ok. 3-5 dni. Po tym czasie decyzją lekarza prowadzącego pacjentka może wrócić do domu, w którym powinna przez okres co najmniej 2 tygodni ograniczyć wysiłek fizyczny i powstrzymać się od kąpieli lub prysznica do momentu wchłonięcia się szwów.

Oczywiście po zabiegu możliwe jest zachowanie odpowiedniej higieny osobistej i rekomenduję tutaj mycie się jedynie namoczoną gąbką. Przez pierwsze miesiące po zabiegu konieczne jest noszenie przez pacjentki specjalnej bielizny, która nie tylko chroni i zabezpiecza operowane miejsce przed ewentualnymi urazami ale również zapobiega infekcjom i opuchliźnie.

Na pierwszą wizytę kontrolną pacjentki zapraszam tydzień po zakończeniu hospitalizacji, podczas jej trwania oczywiście sprawdzeniu podlega ogólny stan gojącej się rany, usuwane są szwy (jeżeli założono te nierozpuszczalne) oraz dreny, jak również omawiane jest dalsze postępowanie i ewentualne leczenie.

Warto dodać, że w przypadku mastektomii, która wiąże się z usunięciem węzłów chłonnych, dochodzi do przerwania ciągłości naczyń limfatycznych, a co za tym idzie do upośledzenia odpływu tkanki chłonnej. W związku z tym czasem może dojść do obrzęku chłonnego, który pojawia się zazwyczaj w okolicach ramienia i szyi.

Niekiedy po zabiegu pojawiają się także powikłania takie, jak gorączka, zaczerwienienie operowanego miejsca, rozejście szwów, czy zwiększone wydzielanie się płynów. Którykolwiek z tych objawów powinien być niezwłocznie omówiony z lekarzem podczas wizyty.

Rekonstrukcja piersi po mastektomii – kiedy jest możliwa?

Rekonstrukcja piersi, czyli inaczej jej odtworzenie, to zabieg, który może być przeprowadzony bezpośrednio po mastektomii lub dopiero po pewnym czasie od momentu amputacji piersi.

Oczywiście większość z moich pacjentek, żeby uniknąć kolejnej dawki stresu, preferuje mastektomię z jednoczasową rekonstrukcją, ale niestety nie zawsze takie przeprowadzenie zabiegu  jest możliwe. Metody rekonstrukcji jednoczasowej nie można stosować na przykład u pacjentek z tzw.

rakiem zapalnym lub w sytuacji, kiedy sama mastektomia nie wieńczy sukcesu leczenia raka piersi i wskazane są terapie uzupełniające, jak np. radioterapia. Zabieg rekonstrukcji polega na wszczepieniu w miejscu odjętej piersi na stałe implantu lub tzw. ekspanderoprotezy, wypełnionej silikonem i solą fizjologiczną.

Drugim możliwym sposobem jest wszczepienie tzw. ekspanderów, które  stopniowo wypełnia się solą fizjologiczną i dopiero po pewnym czasie wymieniane są one na docelowe implanty.

Na samym końcu chciałabym dodać, że warto pamiętać, iż rekonstrukcja piersi po mastektomii to dla wielu kobiet symbol zwycięstwa nad rakiem i możliwość powrotu do życia sprzed choroby. Dlatego cieszy mnie fakt, że jako lekarz, dzięki procedurom takim, jak rekonstrukcja piersi, mogę w rzeczywisty sposób ograniczać u moich pacjentek negatywne skutki raka i pomagać im w sprawniejszym powrocie do zdrowia i swojej kobiecości.

Profilaktyczna mastektomia – prewencyjne usunięcie piersi

9 stycznia 2019 roku Minister Zdrowia podpisał rozporządzenie dotyczące refundacji profilaktycznej mastektomii. Prewencyjne usunięcie piersi u kobiet obciążonych mutacją w genie BRCA1 i BRCA2 będzie finansowane z budżetu Państwa jako świadczenie gwarantowane. NFZ refunduje zarówno amputację piersi, jak i jej odtworzenie (zabieg rekonstrukcji).

Środowisko onkologów, genetyków oraz Pacjentki przyjęły decyzję z zadowoleniem. Zdaniem ekspertów – profilaktyczna mastektomia powinna być finansowana już od dawna. O operacjach usunięcia piersi u kobiet obciążonych genem BRCA1 zrobiło się głośno w 2013 roku za sprawą aktorki Angeliny Jolie.

– W połowie stycznia Minister Zdrowia podpisał rozporządzenie dotyczące profilaktycznej mastektomii. Musieliśmy poczekać jeszcze ponad dwa miesiące zanim NFZ wprowadziło tę procedurę do koszyka świadczeń i obecnie mamy możliwość wykonywania tego typu procedur w ramach rozliczeń z NFZ.

To bardzo ważna i dobra informacja zarówno dla pacjentek z mutacjami zwiększającymi ryzyko zachorowania na raka piersi, jak i dla pacjentek z licznymi zachorowaniami na raka piersi w rodzinie, ale także dla lekarzy, ponieważ daje to oficjalne zielone światło na wykonywanie tego typu procedur – komentuje dr n. med.

Aleksander Grous, specjalista chirurgii ogólnej oraz chirurgii onkologicznej z Centrum Onkologii w Warszawie, ekspert w Europejskim Centrum Zdrowia Otwock.

Na czym polega profilaktyczna mastektomia?

Związek przyczynowy pomiędzy zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka piersi, a obecnością mutacji w genie BRCA1 jest znany od blisko dwudziestu lat. Szacuje się, że w Polsce jest około 100 000 nosicielek mutacji genu BRCA1 i BRCA2.

Obecność mutacji BRCA1 znacząco zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi (zwłaszcza raka rdzeniastego) oraz na raka jajnika.

Szacuje się, że ryzyko wystąpienia raka piersi u nosicielek nieprawidłowej kopii genu sięga w ciągu całego życia 56-80%, a w przypadku raka jajnika – od 15-40%. Gen BRCA2 jest zlokalizowany w chromosomie 13.

Mutacje w genie BRCA2 związane są z wysokim ryzykiem zachorowania na raka piersi zarówno u kobiet jak i mężczyzn (6% ryzyko w ciąg całego życia).

W przypadku stwierdzenia wspomnianych mutacji genetycznych nie ma leczenia stwierdzonych uszkodzeń genu. Jedynym zaleceniem są częstsze kontrole oraz regularne wykonywanie określonych badań, aby wykryć chorobę jak najwcześniej.

U części pacjentek rozważa się wykonanie profilaktycznej mastektomii, która polega na pozostawieniu brodawki i skóry oraz profilaktycznym usunięciu gruczołu piersiowego. W jego miejsce lekarze wstawiają implant. Dowiedziono, że profilaktyczna amputacja piersi istotnie obniża ryzyko rozwoju nowotworu u nosicielek wadliwych genów.

– Obecnie na konsultacje kwalifikujące do operacji profilaktycznego usunięcia piersi zgłaszają się pacjentki w trzech sytuacjach.

Pierwsze to te pacjentki, które nie chorowały na raka piersi czy jajnika, a rozpoznano u nich mutację BRCA 1 lub 2, druga grupa chorych to pacjentki w trakcie leczenia raka piersi – zwykle takie chore wymagają chemioterapii przedoperacyjnej i oczekują na mastektomię lecząca po stronie z rakiem i jednoczasową profilaktyczną mastektomię po drugiej stronie.

Trzecia grupa pacjentek przeszła już operację mastektomii z powodu raka jednej piersi i chce usunąć profilaktycznie drugą pierś – wyjaśnia dr n. med. Aleksander Grous, specjalista chirurgii ogólnej oraz chirurgii onkologicznej z Centrum Onkologii w Warszawie, ekspert w Europejskim Centrum Zdrowia Otwock.

SPRAWDŹ: JAK URATOWAĆ PIERŚ

Prewencyjne usunięcie piersi – wskazania i kwalifikacja

Nie ma bezwzględnych wskazań do profilaktycznej amputacji piersi. Względne wskazania do prewencyjnego usunięcia piersi obejmują przede wszystkim wykrycie mutacji BRCA1 i/lub BRCA2, obciążenia rodzinne oraz podejrzane zmiany morfologiczne w piersi.

– Wytyczne Ministerstwa Zdrowia i NFZ jasno określają kto może mieć wykonaną mastektomię profilaktyczną w ramach refundacji. Pacjentki muszą spełnić określone warunki.

Są to: potwierdzona dwoma badaniami obecność mutacji BRCA 1 lub 2; obciążony wywiad rodzinny (dwa zachorowania u krewnych I lub II stopnia na raka przed 50 rokiem życia lub trzy zachorowania w dowolnym wieku łącznie z pacjentką); rozpoznanie u krewnych I stopnia metachronicznego lub synchronicznego zachorowania na nowotwory piersi; choroba proliferacyjna piersi przebiegająca z atypią komórkową. Każda z pacjentek musi uzyskać także opinię kwalifikująca do operacji od specjalisty genetyka klinicznego, onkologa klinicznego, chirurga onkologa oraz od psychoonkologa. Kolejnym wymogiem jest wykonanie rezonansu magnetycznego piersi maksymalnie 12 miesięcy przed operacją. Dopiero tak przygotowaną chorą możemy kwalifikować do operacji prewencyjnego usunięcia piersi – tłumaczy dr n. med. Aleksander Grous.

Leia também:  Jakie Są Objawy Chorego Pęcherza?

Warto wspomnieć, że opracowano także zalecenia dotyczące szpitali w których mogą być przeprowadzane zabiegi profilaktycznej mastektomii, jak i lekarzy, którzy muszą mieć odpowiednie doświadczenie w chirurgii piersi.

Szacuje się, że liczba pacjentek z rozpoznanymi mutacjami BRCA 1 lub 2 w przypadku zachorowania na raka piersi wynosi ok. 1000 rocznie. Nie wszystkie pacjentki decydują się na operacje profilaktyczne, część kobiet preferuje ścisły nadzór i wykonywanie badan obrazowych piersi co 6 miesięcy.

Oprócz prewencyjnego usunięcia piersi w wyselekcjonowanych grupach pacjentek rozważa się również zabieg profilaktycznej adneksektomii (profilaktyczne usunięcie jajników i jajowodów). Ryzyko rozwoju raka jajnika jest bowiem znacząco wyższe u kobiet będących nosicielkami mutacji BRCA1 (w mniejszym stopniu również w przypadku BRCA2).

Zabieg mastektomii u kobiet obciążonych genetycznie – przebieg

Wykrycie mutacji przed wystąpieniem choroby nowotworowej pozwala na podjęcie działań diagnostyczno-terapeutycznych. Należy do nich program badań profilaktycznych, poszerzony między innymi o regularne wykonywanie rezonansu magnetycznego piersi oraz ewentualne profilaktyczne usunięcie gruczołów piersiowych (mastektomia) i przydatków (adneksektomia).

Decyzja o profilaktycznej mastektomii musi być podjęta indywidualnie przez każdą kobietę, po dyskusji ze specjalistą i rozważeniu zalet oraz wad tego rozwiązania.

Prewencyjne usunięcie piersi wymaga świadomej zgody kobiety i obejmuje wieloetapową, rozłożoną w czasie informację (często z udziałem rodziny), udostępnienie odpowiednio przygotowanych materiałów edukacyjnych oraz świadome podpisanie formularza zgody.

Kobiety rozważające zabieg profilaktycznego usunięcia piersi boją się przede wszystkim poczucia upokorzenia związanego z ich amputacją, spadku poczucia kobiecości, utraty atrakcyjności, a także porzucenia przez partnera czy męża. Inne lęki dotyczą także samej ingerencji w kobiece ciało i poczucia, że implant to „coś obcego i sztucznego” w ich ciele. Wiele kobiet nie może poradzić sobie samodzielnie z podjęciem takiego kroku.

Przebieg zabiegu profilaktycznej mastektomii szczegółowo przedstawia dr n. med. Aleksander Grous, specjalista chirurgii ogólnej oraz chirurgii onkologicznej z Centrum Onkologii w Warszawie, ekspert w Europejskim Centrum Zdrowia Otwock:

– Mastektomia profilaktyczna polega na usunięciu gruczołu piersiowego. Jeśli pacjentka chce i się do tego kwalifikuje, może w trakcie jednej operacji mieć wykonaną rekonstrukcję protezą lub ekspanderem. Czasami do operacji wykorzystywane są specjalne siatki.

Pacjentka po operacji będzie miała pozostawiony dren lub dwa, które są usuwane zwykle po kilku dniach. Okres rehabilitacji i powrotu do dobrej formy trwa około 2-4 tygodni. Panie muszą nosić specjalne biustonosz i pasy kompresujące przez okres nawet do 3 miesięcy. Czasami takie operacje wymagają wykonania dodatkowego zabiegu (np.

lipotransferu) lub nawet operacji korygującej efekty operacji, tak aby uzyskać najlepszy wynik estetyczny.

Profilaktyczna mastektomia to duży zabieg operacyjny z wszczepieniem sztucznego materiału jakim są protezy czy siatki i trzeba to powiedzieć otwarcie, że nie jest pozbawiony powikłań. Mogą wystąpić trudności w gojeniu się ran, zbiorniki chłonki wymagające punkcji czy deformacje blizny.

Najpoważniejsze powikłania to krwawienia i infekcje, które czasami zmuszają do usunięcia protezy. Na szczęście tego typu powikłania nie są częste, a większość pacjentek jest zadowolonych z efektów estetycznych.

Należy również pamiętać, że pacjentka może mieć zaburzone lub zniesione czucie w okolicy brodawki, co może mieć wpływ na jej seksualność.

 • Nie wszystkie pacjentki kwalifikują się do jednoczasowej rekonstrukcji piersi, chodzi zwłaszcza o pacjentki z licznymi obciążeniami internistycznymi, z cukrzycą, palące papierosy czy otyłe (BMI >35).
   
 • PRZEJDŹ DO: PROFILAKTYKA RAKA – 10 ZASAD

Skuteczność profilaktycznej mastektomii

Profilaktyczna mastektomia (amputacja piersi) nie daje całkowitej ochrony przed zachorowaniem, ale pozwala zmniejszyć ryzyko raka piersi o około 90%. Natomiast zastąpienie jej wykonaniem profilaktycznej adneksektomii (operacyjne usunięcie jajników) obniża to ryzyko o ponad 60%, zapobiegając równocześnie zachorowaniu na nowotwór jajnika.

– Bardzo ważna informacją o której pacjentki powinny być poinformowane jest fakt, że mastektomia profilaktyczna zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi o ok 90-95%, a nie w 100%, dlatego tak naprawdę powinniśmy mówić o mastektomii redukującej ryzyko zachorowania na raka piersi (z ang. risk reducing mastectomy) – dodaje ekspert.

Warto wspomnieć o aspekcie psychicznym u nosicielek mutacji genu BRCA1. Z obserwacji psychologów wynika, że kobiety, które poddały się profilaktycznej mastektomii czują dużą ulgę. Z drugiej strony, każdy zabieg operacyjny wiąże się z pewnym ryzykiem oraz niesie poważne skutki uboczne.

Skuteczność profilaktycznej obustronnej mastektomii została potwierdzona w dużym prospektywnym badaniu, w którym wzięły udział 493 nosicielki mutacji BRCA ze średnim okresem obserwacji 6,4 roku życia. Wykazano, że obustronna mastektomia prewencyjna wpłynęła na 90% redukcję ryzyka zachorowania na raka piersi.

Reasumując – dostępne dowody naukowe wskazują, że u pacjentek z mutacją w genach BRCA1/2 oraz obciążeniem w wywiadzie rodzinnym zastosowanie profilaktycznej mastektomii jest skuteczną metodą obniżenia ryzyka wystąpienia nowotworu piersi. Wytyczne kliniczne zalecają tę metodę jako profilaktykę nowotworową.

Refundacja prewencyjnej mastektomii

Profilaktyczna mastektomia u nosicielek wadliwych mutacji jest uznawana za standard w wielu państwach.

W Polsce zabieg refundowanej profilaktycznej mastektomii został wprowadzony do koszyka świadczeń gwarantowanych 9 stycznia 2019 roku. Dotychczas wiele kobiet wykonywało prewencyjną amputację na własny koszt.

Cena prywatnego zabiegu profilaktycznej mastektomii z jednoczesną rekonstrukcją to około 15 tysięcy złotych.

Eksperci mają nadzieję, że dzięki zabiegom zmniejszy się w Polsce liczba zgonów spowodowanych rakiem jajników i piersi.

– Myślę, że liczba pacjentek – szczególnie na początku – będzie rosnąć w związku z możliwością refundacji zabiegu Część kobiet od dawna czekała na decyzję Ministra Zdrowia. Wpływa na to również większa dostępność badań genetycznych, natomiast ostateczne „zapotrzebowanie” na tego typu procedurę będziemy mogli ocenić po pewnym czasie.

Szpital ECZ w Otwocku spełnia wszystkie wymogi dla przeprowadzania operacji profilaktycznych mastektomii wraz z jednoczasową rekonstrukcją piersi. Panie mogą uzyskać tutaj konieczne do operacji konsultacje, jak również wykonać rezonans piersi.

Już w pierwszym miesiącu od decyzji NFZ mieliśmy pierwsze pacjentki poddane operacji mastektomii profilaktycznej – podsumowuje dr n. med. Aleksander Grous.

Profilaktyczna mastektomia – czy warto się jej poddać?

Komentarz dr. n. med. Tomasza Nowikiewicza z Oddziału Klinicznego Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej, Centrum Onkologii w Bydgoszczy (źródło: FOCUS CO, Magazyn Pacjentów Onkologicznych):

Odpowiedź na postawione pytanie, w pierwszym odruchu wywołało we mnie zaniepokojenie i nasunęło szereg wątpliwości. Rozstrzygnięcie tego problemu nie jest bowiem łatwe, ani jednoznaczne. Jednak głos w dyskusji na ten temat powinien pochodzić także z ośrodka, w którym leczy się wiele osób chorych na nowotwory złośliwe gruczołu piersiowego.

Nie muszę podejmować osobiście tej bardzo trudnej decyzji i mam świadomość, że moja opinia może nie mieć dużej siły przekonywania. Mając jednak prawie całkowitą możliwość uniknięcia prawdopodobnej katastrofy, nie zawahałbym się, aby skorzystać z tej szansy.

Tak samo, gdy słysząc w radio prognozę pogody, zapowiadającą ulewne opady, które z prawdopodobieństwem 50-80% spowodują zalanie garaży w mojej dzielnicy, przestawiłbym swoje auto w inne, bezpieczniejsze miejsce. Mimo, że to przecież tylko samochód.

PRZEJDŹ DO: AKTUALNOŚCI

Mastektomia i odbudowa piersi do walki z rakiem | – chirurgia plastyczna Dr Olender, Katowice, Częstochowa, Kraków

Pacjentka budzi się po zabiegu i ma piersi. A ryzyko zachorowania na raka spada nawet o 90 proc.  13 i 14 listopada podczas II Jurajskiego Spotkania Onkologów w Częstochowie upłynęły pod znakiem nowości w leczeniu raka piersi. – Choć to temat, o którym powinniśmy przypominać codziennie – zaznacza dr Anna Olender, która brała udział w zjeździe.

Dzień Walki z Rakiem Piersi przypada w połowie października. W przypadku Polek wydaje się jednak, że każdy moment jest dobry, by ten problem podnosić. Bo rak piersi to w naszym kraju straszne liczby: rocznie 12 tys. zachorowań, w tym aż 5 tys. zgonów.

Mimo to mastektomia w sferze społecznej, nie należy u nas do tematów wygodnych.

Wystarczy, że wrócimy pamięcią do dyskusji jaką wywołała decyzja Angeliny Joli, u której stwierdzono mutację genów BRCA1, przez co aktorka poddała się zabiegowi prewencyjnej podskórnej mastektomii. Informacja wywołała falę komentarzy i dyskusji.

A niestety jako chirurg plastyczny wiem, że im więcej się komentuje, buduje napięcia, tym mniejsze szanse na skuteczną profilaktykę i budowanie świadomości wśród kobiet.

13 i 14 listopada podczas II Jurajskiego Spotkania Onkologicznego skupialiśmy się z kolegami nad nowościami w leczeniu raka piersi. Przy tej okazji jednak, warto przypomnieć sobie o jakim ryzyku zachorowania możemy mówić, z czego ono wynika, kto znajduje się w grupie ryzyka, ale także, a nawet zwłaszcza, poznać sposoby działania.

Złe geny

Przy mutacji genów BRCA1 istnieje blisko 90-procentowe ryzyko zachorowania na tę śmiertelną chorobę. W takich właśnie okolicznościach Angelina Jolie zdecydowała się na amputację piersi. Ryzyko jest również wysokie przy mutacji genów BRCA2.

Mastektomię prewencyjną rekomenduje się w przypadku pacjentek, które wcześniej chorowały na raka, w rodzinie występował nowotwór piersi, mają mutacje właśnie genów BRCA1 lub BRCA2, chorują na raka zrazikowego in situ, mają rozproszone i niedookreślone mikrozwapnienia piersi lub zgęstnienia.

Prewencja, czyli dwa wyjścia

Amputacja prewencyjna piersi to rozwiązanie, które pozwala obniżyć ryzyko wystąpienia nowotworu nawet o 90 procent.

Stosowane są dwa rodzaje mastektomii prewencyjnej: prewencyjna całkowita, kiedy chirurg usuwa całą pierś wraz z brodawką (to rozwiązanie zalecane przez onkologów, bo zapewnia największą ochronę przed rozwinięciem raka w pozostawionych tkankach). Drugi rodzaj to mastektomia prewencyjna tkanki podskórnej. Chirurg plastyczny usuwa tkankę piersi, ale brodawka pozostaje nienaruszona.

Warto jednak pamiętać, że mastektomia, choć wyraźnie ogranicza ryzyko zachorowania, nie daje całkowitej pewności, że nowotwór się nie pojawi.

Po zabiegu nadal z biustem

Amputacja piersi brzmi bardzo groźnie i często panie obawiają się, że po zabiegu będą musiały zapomnieć o swojej kobiecości, seksualności, że diametralnie zmieni się ich relacja z partnerem, stracą w jego oczach. Boją się konfrontacji ze swoim odbiciem w lustrze, koleżankami, rodziną. Ale dobra wiadomość jest taka, że w przypadku mastektomii prewencyjnej rzeczywistość jest zupełnie inna.

W specjalistycznych klinikach chirurg plastyczny przeprowadza amputację piersi z ich jednoczesną rekonstrukcją. To znaczy, że podczas tego samego zabiegu, narkozy, chirurg usuwa tkankę, a w jej miejscu umieszcza implant. Tym samym pacjentki, które podjęły odważną decyzję, przystąpiły do operacji, budzą się z świadomością „mam piersi, jestem bezpieczna i równie kobieca jak przed zabiegiem.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*