Przeziębiony pęcherz – jak leczyć domowymi sposobami i jak zapobiegać?

Przeziębiony pęcherz – jak leczyć domowymi sposobami i jak zapobiegać?
fot. Adobe Stock, naltik

Domowe sposoby na zapalenie pęcherza działają moczopędnie, rozgrzewająco i przeciwzapalnie. Ich działanie polega na wypłukiwaniu z dróg moczowych bakterii odpowiedzialnych za infekcję. Zapalenie pęcherza moczowego to najczęściej występujący rodzaj zakażenia układu moczowego.

Dotyczy w większości przypadków kobiet (ze względu m.in. na ich krótką cewkę moczową). Zapalenie pęcherza rozpoznasz po kilku symptomach: ból, pieczenie i szczypanie podczas oddawania moczu, parcie na pęcherz, oddawanie moczu w małych dawkach i uczucie niepełnego oddania moczu, ból podbrzusza.

Czasem może pojawić się gorączka i krew w moczu. 

Spis treści:

Za rozwój zakażenia najczęściej odpowiadają infekcje bakteryjne, dlatego zapalenie pęcherza leczy się antybiotykami lub lekami przeciwbakteryjnymi (głównie furazydyną). Domowe sposoby mogą wyleczyć łagodne objawy zapalenia lub działać wspomagająco do leczenia farmakologicznego.

Przeziębiony pęcherz – jak leczyć domowymi sposobami i jak zapobiegać?fot. Ula Bugaeva

Picie dużej ilości płynów 

Domowym sposobem na zapalenie pęcherza jest wypijanie co najmniej 2 litrów płynów dziennie. To pomaga w oczyszczaniu dróg moczowych z bakterii. Najlepiej wybierz wodę mineralną oraz lekkie napary z ziołowej lub zielonej herbaty. Choć częstsze korzystanie z toalety może być nieprzyjemne, tylko w ten sposób przyspieszysz oczyszczanie dróg moczowych i wyleczenie stanu zapalnego.

Nasiadówki na zapalenie pęcherza

W domowym leczeniu zapalenia pęcherza polecane są również ciepłe nasiadówki, najlepiej przed snem.

 Łyżkę szałwii lub rumianku zalej szklanką wrzątku, zostaw na 10 minut, przecedź i wlej napar do dużej miski w ciepłą wodą. Posiedź w niej 10 minut. Pamiętaj też o odpowiedniej higienie.

Często podmywaj się, do osuszenia używając najlepiej oddzielnego ręcznika lub jednorazowych ręczników papierowych.

Ciepła bielizna 

Domowym sposobem na zapalenie pęcherza jest również dbanie o ciepło. Należy nosić ciepłą bieliznę i nie dopuszczać do wyziębienia i przewiania dolnych partii ciała. Przyłóż do podbrzusza termofor lub ciepły okład (np. z ogrzanego ręcznika). Jeśli to możliwe, ogrzewaj równocześnie dolną część pleców. Taki zabieg uśmierzy ból i ułatwi oddawanie moczu.

Witamina C 

Jadaj produkty bogate w witaminę C, która zakwasza mocz. W kwaśnym środowisku bakterie słabo się rozwijają, więc dieta bogata w witaminę C spowolni rozwój infekcji i wspomoże leczenie. Witamina C ma też korzystny wpływ na kondycję żył i skóry, co stanowi dodatkowy plus jej stosowania.

Żurawina

Podjadanie żurawiny lub picie soku z tej rośliny to najbardziej znany domowy sposób na zapalenie pęcherza. Badania potwierdzają, że żurawina faktycznie pomaga na problemy związane z infekcją pęcherza moczowego. Jednak trzeba mieć na uwadze, że zdania ekspertów na ten temat są podzielone.

Nie ma jednoznacznych dowodów na to, aby żurawina i preparaty żurawinowe były skuteczne w zapobieganiu zakażeń układu moczowego. Nieliczne badania sugerują jej ochronny wpływ, ale są również inne, które nie wykazały istotnego zmniejszenia infekcji tego typu. Nie wiemy też, jakie są konsekwencje długoterminowego zażywania preparatów żurawinowych– mówi lek. Łukasz Curyło.

Soda oczyszczona

Jednym z domowych sposobów na zapalenie pęcherza jest wypicie mikstury sody oczyszczonej, wody i soku z cytryny. W tym celu do szklanki letniej wody dodaj dwie łyżeczki sody i sok wyciśnięty z połówki cytryny.

Zmieszaj do rozpuszczenia i wypij. Staraj się nie pić sody, gdy żołądek jest przepełniony – może to spowodować groźne konsekwencje (przeczytaj więcej o bezpieczeństwie tutaj: soda na zgagę).

Soda stosowana na zapalenie pęcherza łagodzi dolegliwości bólowe w drogach moczowych.

Napary z pokrzywy 

Jeśli nie masz suszonych liści pokrzywy, możesz skorzystać z gotowych herbat. Moczopędne właściwości tej rośliny, zwiększą ilość oddawanego moczu, co przyspieszy oczyszczanie dróg moczowych z drobnoustrojów. Stosując pokrzywę, nie zapominaj o piciu wody, bo możesz doprowadzić do odwodnienia.

Środki z apteki na zapalenie pęcherza

Środki na zapalenie pęcherza, które można dostać bez recepty w aptece, zazwyczaj zawierają naturalne substancje moczopędne, witaminę C oraz składniki o delikatnym działaniu antyseptycznym, przez co wspomagają pracę dróg moczowych i pomagają zwalczyć nieprzyjemne dolegliwości towarzyszące infekcjom pęcherza. Zobacz przegląd preparatów na zapalenie pęcherza

Niektórzy polecają amol na zapalenie pęcherza. Jednak chociaż ta tradycyjna mieszanka olejków eterycznych ma działanie rozgrzewające, nie ma wskazań do stosowania na zapalenie pęcherza moczowego. Z powodzeniem może być za to wykorzystywana przy wielu innych dolegliwościach. 

Jeśli infekcje pęcherza zdarzają ci się często, powinnaś iść do lekarza (zwłaszcza, jeśli towarzyszy im krwiomocz). Nieleczone infekcje układu moczowego mogą prowadzić do infekcji nerek. 

Treść artykułu pierwotnie opublikowana 27.11.2019. Na podstawie artykułu Beaty Prasałek z Poradnika Domowego.

Czytaj także:Badanie moczu: wyniki + opis 15 parametrów badania ogólnego moczuZapalenie cewki moczowej – jak dochodzi do zakażenia, objawy i leczenieNietrzymanie moczu – objawy, przyczyny i leczenie

 • Przeziębiony pęcherz – jak leczyć domowymi sposobami i jak zapobiegać?
 • Lek.
 • Łukasz Curyło
 • urolog

Specjalista urologii z krakowskiej SCM clinic. Absolwent Akademii Medycznej w Krakowie. Egzamin specjalizacyjny z urologii zdał w 2012 roku uzyskując tytuł FEBU (Fellow European Board of Urology). Pracuje w Oddziale Klinicznym Urologii pod kierownictwem prof. Piotra Chłosty na stanowisku starszego asystenta. Od roku 2013 pełni funkcję Kierownika Przyklinicznej Poradni Urologicznej.

Bierze czynny udział w Kongresach naukowych Polskiego Towarzystwa Urologicznego (PTU) oraz Europejskiego Towarzystwa Urologicznego (EAU). Współorganizuję kursy w ramach specjalizacji z zakresu urologii oraz technik małoinwazyjnych: laparoskopowych i endoskopowych. Szczególnie interesuje się onkologią urologiczną, laparoskopią w urologii oraz zabiegami rekonstrukcyjnymi dróg moczowych.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Leia também:  Melhores carros seminovos até 45 mil reais

Domowe sposoby na zapalenie pęcherza

Przeziębiony pęcherz – jak leczyć domowymi sposobami i jak zapobiegać? Toalety, zdjęcie ilustracyjne / Źródło: Fotolia / sedatseven Zapalenie pęcherza jest dolegliwością typowo kobiecą, choć również występuje u dzieci i mężczyzn. Choroba ta objawia się częstym oddawaniem moczu i pojawiającym się dyskomfortem. Zapalenie pęcherza nie jest groźną przypadłością, jednak nie należy go bagatelizować, jego skutki można złagodzić domowymi sposobami leczenia.

Zapalenie pęcherza możemy rozpoznać, gdy podczas oddawania moczu poczujemy lekkie pieczenie. Z czasem objawy powinny nasilić się, poprzez bardzo częste wizyty w toalecie, gdzie z trudem oddamy zaledwie kilka kropel moczu. Jak wyleczyć zapalenie pęcherza za pomocą domowych sposobów?

Jak rozpoznać objawy związane z zapaleniem pęcherza moczowego?

Pośród objawów, które możemy zakwalifikować do zapalenia pęcherza można zaliczyć:

 • ból pęcherza (pojawia się w okolicy nadłonowej),
 • pieczenie, szczypanie, ból przy oddawaniu moczu,
 • oddawanie moczu w małych dawkach,
 • uczucie parcia na mocz,
 • pieczenie i ból cewki moczowej, który pojawia się zwłaszcza w trakcie oraz po oddaniu moczu,
 • stany podgorączkowe bądź gorączka,
 • zmiana w wyglądzie moczu (mocz jest gęsty, zmienia zapach i pieni się),
 • pojawia się krew w moczu.

Czytaj też:Ciągle chce ci się pić? Sprawdź, co może oznaczać nieustanne odczuwanie pragnienia

Aby prawidłowo zdiagnozować, czy cierpimy na zapalenie pęcherza, mogą być potrzebne specjalistyczne badania, które potwierdzą obecność bakterii E. coli w moczu. Należy pamiętać, że jeżeli objawy związane z zapaleniem pęcherza zaostrzą się, domowe metody mogą być nieskuteczne i należy skontaktować się z lekarzem specjalistą.

Domowe sposoby na zapalenie pęcherza

Zapalenie pęcherza moczowego nie trwa byt długo, na ogół trwa około trzech dni. Natomiast jeżeli zapalenie pęcherza trwa dłużej, należy wydłużyć kuracje domowymi sposobami. Jednak, aby zapobiec nawrotom chorobowym, warto stosować kilka skutecznych metod:

 • spożywać zwiększoną dawkę płynów, która sprzyja przepłukiwaniu dróg moczowych,
 • właściwie dbać o higienę intymną,
 • unikać wstrzymywania mikcji, tym samym dbać i opróżnianie pęcherza moczowego przed snem – należy pamiętać, że zastój moczu sprzyja rozwojowi bakterii, które pozostają rzadko wypłukiwane,
 • unikać kąpieli w jacuzzi i basenie,
 • nosić przewiewną bieliznę, która będzie wykonana z naturalnych materiałów,
 • stosować preparaty na bazie żurawiny, jeść w naturalnej postaci i pic soki z żurawiny, gdyż doskonale zakwasza mocz.

Zapalenie pęcherza a witamina C i żurawina

Jeżeli borykasz się z zapaleniem pęcherza, to zwiększ ilość witaminy C w swojej codziennej diecie. Dorzuć zieloną pietruszkę i żurawinę. Żurawina zawiera proantocyjanidy (PAC), które nalezą do grupy flawonoidów.

Specjalizują się w utrudnianiu bakteriom przylegania do nabłonka dróg moczowych, tym samym zwiększają wydalanie bakterii z moczem, dodatkowo obniżają pH moczu, co czyni środowisko mniej przyjaznym dla rozwoju bakterii chorobotwórczych.

Aby zapewnić organizmowi naturalną ochronę, należy codziennie pić przynajmniej litr niesłodzonego soku z żurawiny bądź stosować inne suplementy diety zawierające wyciągi z żurawiny.

Czytaj też:Lepiej myć ręce przed skorzystaniem z toalety czy po? Odpowiedź może zaskoczyć

Naturalne oleje roślinne a zapalenie pęcherza

Kiedy rozpoznasz u siebie pierwsze objawy zapalenia pęcherza moczowego zadbaj, aby dieta była bogata w olej kokosowy i olej lniany. Olej kokosowy dzięki wysokiej zawartości kwasu laury nowego działa antybakteryjnie, natomiast olej lniany działa ochronnie i w sposób osłonowy na nasz układ moczowy, co blokuje szkodliwym drobnoustrojom przywiązanie się do ściany pęcherza.

Wpływ sody oczyszczonej na zapalenie pęcherza moczowego

Stosowanie sody oczyszczonej w przypadku zachorowania na zapalenia pęcherza moczowego zmniejsza dolegliwości powiązane z zakażeniem dróg moczowych, takie jak pieczenie i ból podczas oddawania moczu, tym samym niwelując jego kwasowy odczyn.

Już pół łyżeczki sody oczyszczonej w szklance wody i pić opisywaną miksturę trzy razy dziennie w godzinnych odstępach, aby zatrzymać dalszy rozwój choroby.

Aby wzmocnić kurację sodą, dodatkowo pij dużo wody i stosuj dietę bogatą w warzywa (zwłaszcza marchew, brokuły, ziemniaki, kalafior, seler i zieloną pietruszkę).

Czytaj też:Najlepsze babcine metody na przeziębienie

Informacje zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane na indywidualnej wizycie lekarskiej z lekarzem specjalistą.

Zapalenie pęcherza u mężczyzn – to nie tylko kobiecy problem!

Najczęstszą przyczyną wystąpienia zapalenia pęcherza u mężczyzn jest przedostanie się do niego bakterii – zwykle bakteria ta to pałeczka E-coli.

Jest ona jednym ze składników flory bakteryjnej jelit (a konkretnie jelita grubego), więc do zakażenia może dojść zarówno po skorzystaniu z publicznej toalety, jak i po niezabezpieczonym, przygodnym stosunku czy w wyniku niewłaściwej higieny intymnej.

Warto tutaj dodać, że obecność bakterii E-coli w jelicie grubym jest naturalnym stanem rzeczy – należy jednak dbać, by jej nadmierna ilość nie przedostawała się w okolice genitaliów.

Tak jak zostało to już wspomniane, mężczyźni rzadziej zapadają na zapalenie układu moczowego, bowiem ujście cewki moczowej znajduje się u nich w większym niż u kobiet oddaleniu od odbytu, a dodatkowo bakterie mają „dłuższą drogę” do pokonania, zanim znajdą się w pęcherzu. Przyczyny zapalenia pęcherza u mężczyzn to także zakażenie w wyniku zabiegów medycznych wykonanych bez należytej staranności (przykładowo – zabieg cewnikowania lub długotrwałe cewnikowanie pacjentów leżących – choć w ich sytuacji od razu podaje się antybiotyk, by zapobiec zakazeniu).

Na zapalenie pęcherza u mężczyzn bardziej narażeni są ci pacjenci, którzy chorują dodatkowo na cukrzycę, kamicę nerkową oraz inne schorzenia, w których przebiegu – w mniejszym lub większym stopniu – zaburzone są funkcje układu moczowego.

Dodać należy, że zachorowanie jest bardziej prawdopodobne, jeśli pacjent ma obniżoną odporność. I tak, u kobiet są to okresy miesiączkowania lub bycia w ciąży, a u mężczyzn – obniżony poziom odporności wywołany chorobą, przyjmowaniem antybiotyków (właśnie m.in.

dlatego stosuje się wówczas probiotyki), jak i długotrwałym, nasilonym stresem.

Objawy zapalenia pęcherza u mężczyzn

Rozpoznanie zapalenia pęcherza u mężczyzn jest stosunkowo łatwe, ze względu na bardzo charakterystyczne symptomy. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę? Objawy zapalenia pęcherza u mężczyzn to przede wszystkim: 

 • kłucie w penisie, nasilające się podczas oddawania moczu; 
 • ból, a niekiedy pieczenie prącia przy oddawaniu moczu; 
 • wrażenie niepełnego opróżnienia pęcherza po oddaniu moczu; 
 • częstomocz (mikcja następująca wiele razy w ciągu dnia i nocy, podczas której oddaje się skąpe ilości moczu); 
 • zmętnienie moczu, czasem – krwiomocz (czyli mocz podbarwiony na kolor brunatny lub rdzawy);
 • uczucie nieustannego parcia na pęcherz;
 • w skrajnych przypadkach – podwyższona temperatura ciała, powiększone węzły chłonne, dreszcze.

Generalnie po zauważeniu objawów zapalenia pęcherza u mężczyzn, warto udać się do apteki, w której farmaceuta poleci pacjentowi lek z furaginą na wyżej wymienione dolegliwości dostępny bez recepty.

Należy jednak odnotować, że przy braku poprawy, przy nasileniu się objawów bądź przy wystąpieniu symptomów takich jak gorączka czy dreszcze, należy bezzwłocznie skierować się do lekarza pierwszego kontaktu lub – bezpośrednio – do urologa, który wykona badanie moczu i sprawdzi, czy do wystąpienia schorzenia doszło poprzez zakażenie pałeczkami E-coli, czy może innymi, bardziej niebezpiecznymi bakteriami.

Leczenie zapalenia pęcherza u mężczyzn

Leczenie zapalenia pęcherza u mężczyzn można rozpocząć od domowych sposobów, jakimi są nasiadówki i kąpiele ziołowe, z wykorzystaniem naparów z roślin o łagodzących, bakteriobójczych i przeciwzapalnych właściwościach (m.in. rumianek, szałwia, dziurawiec, krwawnik).

Warto także wypijać duże ilości wody oraz naparów ziołowych działających moczopędnie, co znacząco przyspiesza pozbycie się bakterii z dróg moczowych oraz z pęcherza.

Jeśli objawy nie ustąpią lub będą na tyle uciążliwe, że utrudnią normalne funkcjonowanie, można udać się do apteki po leki z furaginą (są dostępne bez recepty – wśród nich polecany jest zwłaszcza preparat Urofuraginum).

Stosowane zgodnie z zaleceniami w ulotce powinny przynieść ulgę już po 1-2 dniach zażywania, ponieważ hamują proces namnażania się bakterii w drogach moczowych.

Przy braku poprawy należy zgłosić się do lekarza, który – po ustaleniu przyczyny zakażenia i zbadaniu bakterii rozwijających się w pęcherzu, najprawdopodobniej zaleci leczenie zapalenia pęcherza u mężczyzny za pomocą odpowiednio dobranego antybiotyku.

Jak uniknąć zapalenia pęcherza u mężczyzn?

Aby uniknąć zapalenia pęcherza u mężczyzn, wystarczy trzymać się kilku prostych kroków, które pomogą utrzymać bakterie wywołujące to schorzenie z dala od cewki moczowej: 

 • mężczyźni powinni szczególnie dbać o higienę intymną oraz o dokładne mycie główki penisa (z odsuniętym napletkiem). Do tego celu najlepiej wykorzystywać delikatny płyn do ciała lub płyn do higieny intymnej o fizjologicznym pH; 
 • podczas podcierania się po defekacji, należy wykonywać ruch od penisa (w stronę pleców), a nie odwrotnie, ponieważ wykonywanie tej czynności w nieprawidłowy sposób pomaga bakteriom w „przedostaniu się” w okolice prącia i cewki moczowej;
 • warto zadbać o wypijanie odpowiednich dla masy ciała i wieku ilości wody. Fizjologiczne oddawanie moczu, produkowanego również z udziałem wypijanych płynów, wpływa korzystnie na „płukanie” pęcherza, czyli oczyszczanie się go z każdą kolejną mikcją; 
 • pamiętanie o myciu rąk zarówno przed, jak i po skorzystaniu z toalety (zwłaszcza, jeśli jest to toaleta publiczna); 
 • profilaktyczne przyjmowanie preparatów mających na celu wsparcie układu moczowego w jego pracy (zazwyczaj zawierają one żurawinę oraz witaminę C).

Kłucie w penisie czy pieczenie prącia przy oddawaniu moczu dla nikogo nie stanowią „przyjemnych” objawów. Dbajmy więc o profilaktykę zakażeń układu moczowego – niezależnie od wieku czy płci!

Preparaty na zapalenie pęcherza

Jak rozpoznać niepokojące objawy wskazujące na zapalenie pęcherza moczowego? Jak radzić sobie z infekcją za pomocą ziół i innych dostępnych bez recepty preparatów? Oto kilka wskazówek od eksperta allecco.pl.

Infekcje pęcherza moczowego to stosunkowo częsta dolegliwość, szczególnie u kobiet. Według szacunków problemy z pęcherzem moczowym u pań pojawiają się aż cztery razy częściej niż u mężczyzn.

Łatwo to wytłumaczyć, gdyż ma to związek z różnicą w budowie anatomicznej kobiet i mężczyzn.

Bliskość ujść układu pokarmowego, płciowego i moczowego u kobiet sprawia, że bakterie o wiele łatwiej dostają się do cewki moczowej i do pęcherza, co w sprzyjających warunkach skutkuje rozwojem stanu zapalnego. 

Jakie są przyczyny infekcji pęcherza moczowego?

Nieprawidłowa higiena to podstawowa przyczyna zakażeń w obrębie układu moczowego. Zapalenie pęcherza moczowego jest także często nazywane „chorobą nowożeńców”, ponieważ narażone są na tę dolegliwość główne kobiety często odbywające stosunki seksualne, szczególnie analne. 

W grupie ryzyka znajdują się także kobiety w ciąży, co ma związek ze zmianami w ciele ciężarnej. Rozrastająca się macica naciska na pęcherz moczowy, ponadto dochodzi do rozszerzenia dróg moczowych, co sprzyja namnażaniu się bakterii.

Niepokojące objawy zapalenia pęcherza moczowego

Objawy zapalenia pęcherza moczowego są bardzo charakterystyczne:

 • pieczenie podczas oddawaniu moczu,
 • częste wizyty w toalecie, gdzie najczęściej oddawana jest niewielka ilość moczu,
 • ból w podbrzuszu i uczucie dyskomfortu. 
 • u dzieci – gorączka. 

Nieleczona infekcja u dzieci i dorosłych  może powodować poważniejsze schorzenia dróg moczowych i nerek, dlatego należy jak najszybciej podjąć leczenie.

Szczególnie szybko należy działać u kobiet ciężarnych, najbardziej narażonych na tego typu infekcje. W ich przypadku, wizyta u lekarza może okazać się niezbędna.

Jeżeli objawy nie są jednak nasilone, często wystarczą leki dostępne w aptece bez recepty. 

Domowe sposoby na zapalenie pęcherza – zioła

Infekcja dróg moczowych to poważny problem, jednak istnieją domowe sposoby za pozbycie się przykrych dolegliwości. W aptece dostępnych jest wiele skutecznych preparatów na infekcje dróg moczowych, które można nabyć bez recepty.

Są to zioła w postaci tabletek i herbat ziołowych na zapalenie pęcherza:

 • ziele nawłoci – o działaniu moczopędnym i odtruwającym, lekko przeciwzapalnym i rozkurczowym, np. Nawłoć Colfarm ,
 • owoc żurawiny  – zmniejsza przyleganie bakterii do ściany dróg moczowych, co hamuje ich namnażanie, np. Urinal, owoc żurawiny z dodatkiem skrzypu polnego o działaniu moczopędnym: UroUp oraz Żuravit,
 • zioła na zapalenie pęcherza moczowego w postaci mieszanek o działaniu moczopędnym  – Urosept, zawierający wyciągi z liści brzozy, ziela rumianku, liści borówki brusznicy oraz korzenia pietruszki, występujący w postaci tabletek oraz zioła do zaparzania np. Urosan Fix oraz Urosept Fix.

Nasiadówki na zapalenie pęcherza

Jednym z zapomnianych już, a bardzo skutecznych sposobów są nasiadówki na zapalenie pęcherza. Przygotowuje się napar z ziół, który następnie dolewa się do kąpieli. Ilość wody w wannie lub miednicy w pozycji siedzącej powinna sięgać do bioder. Najlepiej, żeby woda miała ok. 37°C. Do nasiadówek można użyć pojedynczych ziół, takich jak:

 • rumianek, 
 • kora dębu, 
 • nagietek, 

które działają przeciwzapalnie i łagodzą podrażnienia. Można użyć również gotowych mieszanek wyżej wymienionych ziół, np. Vagosan – stosuje się je zarówno w infekcjach układu moczowego, jak i w infekcjach intymnych u kobiet.

Tabletki na zapalenie pęcherza z furaginą

Furagina to lek najbardziej kojarzony z infekcjami dróg moczowych. Działa przeciwbakteryjnie. Prawidłowo stosowany pomaga pozbyć się infekcji oraz zapobiec jej nawrotom. Stosuje się go w przypadku ostrych zakażeń układu moczowego, ale też w nawracających infekcjach.  

Leczenie furaginą trwa zwykle około tygodnia, szczegółowy schemat dawkowania dostępny jest w ulotce leku, z którą należy  zapoznać się przed użyciem. Podczas stosowaniu furaginy warto przyjmować większą ilość płynów, co sprzyja szybszemu pozbyciu się infekcji. Warto też razem z furaginą zażywać witaminę C, która dodatkowo zakwasza mocz, zwiększając tym działanie przeciwbakteryjne. 

W razie konieczności leczenie powtarza się po upływie 10-15 dni. Warto pamiętać, że jeżeli chce się wykonać badanie moczu w kierunku bakterii lepiej zrobić to przed zastosowaniem furaginy – lek może fałszować wyniki. Dzieci oraz kobiety w ciąży powinny stosować lek pod kontrolą lekarza oraz na jego zlecenie. 

Zapalenie pęcherza w ciąży

Co na zapalenie pęcherza w ciąży? Przede wszystkim należy zachować ostrożność podczas stosowania dostępnych preparatów.

Przed zastosowaniem konkretnych leków, kobieta ciężarna powinna przeczytać ulotkę, bądź skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym.

Nie wszystkie leki stosowane w leczeniu infekcji dróg moczowych są odpowiednie dla kobiet w ciąży. Kiedy jednak objawy infekcji są łagodne, można spróbować domowych sposobów: 

 • picie większej ilości wody – większa ilość wydalanego moczu pomaga szybciej pozbyć się infekcji,
 • picie soku z żurawiny,
 • stosowanie nasiadówek, np. z rumianku.

Preparatami zwykle stosowanymi u kobiet ciężarnych są produkty z żurawiny, np. Żuravit oraz leki ziołowe, np. Urosept. Nie mniej przed zastosowaniem każdego preparatu należy zasięgnąć opinii lekarza.

Zapalenie pęcherza u dzieci

Infekcje układu moczowego u dzieci są trudne do zdiagnozowania. Dzieci nie zawsze potrafią powiedzieć, co im dolega. Z reguły na pieczenie podczas oddawania moczu reagują płaczem. Objawem towarzyszącym może być gorączka, związana z rozwijającym się stanem zapalnym.

Należy upewnić się, czy pieczenie podczas oddawania moczu nie jest spowodowane np. odparzeniami odpieluszkowymi. W przypadku infekcji u dzieci zaleca się zasięgnąć porady lekarza. Wcześniej można wykonać badanie moczu na obecność bakterii.

Zanim jednak dziecko dostanie się pod opiekę pediatry, można spróbować pomóc mu domowymi sposobami:

 • ciepła kąpiel, bez dodatku drażniących płynów do kąpieli – może złagodzić ból i pieczenie,
 • podawanie większej ilości wody i zachęcenie dziecka do całkowitego opróżniania pęcherza,
 • podawanie preparatów z żurawiną, np. soku, bądź syropów z wyciągiem z żurawiny, adresowanych dla dzieci od 3 roku życia – Urinal Junior, Żuravit Junior.

Profilaktyka – jak uniknąć kłopotów z pęcherzem

Infekcje pęcherza moczowego są częstym problemem. Łatwo o nie szczególnie zimą i jesienią, ale również latem. Przyczyną może być spadek odporności np. podczas przeziębienia. Pacjenci o słabszej odporności powinni stosować odpowiednią profilaktykę. Aby cieszyć się dobrym zdrowiem i uniknąć nawracających infekcji układu moczowego warto zastosować się do kilku wskazówek:

 • ubierać się odpowiednio do pogody – gdy jest zimno dbać o ciepłe ubranie, natomiast w cieplejsze dni ubierać przewiewną odzież, unikać sztucznych materiałów, sprzyjających poceniu się w miejscach intymnych, co może prowadzić do namnażania bakterii,
 • pić odpowiednią ilość wody, najlepiej ok 2 litrów płynów dziennie,
 • odpowiednia higiena miejsc intymnych – podmywać się łagodnymi środkami do higieny intymnej, podcierać się w kierunku od pochwy do odbytu – a nie odwrotnie, pomaga to uniknąć roznoszenia bakterii,
 • odpowiednia dieta – dołączyć do codziennych posiłków produkty o dużej zawartości witaminy C oraz żurawinę, ewentualnie preparaty z żurawiną (Urinal, Żuravit) wzbogacając je dużą zawartością witaminy C.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*