Przepuklina kręgosłupa – przyczyny, objawy i leczenie przepukliny w kręgosłupie

Czy można wyleczyć przepuklinę kręgosłupa bez operacji? Skuteczne bezoperacyjne leczenie przepukliny kręgosłupa opiera się na nowoczesnych blokadach oraz ćwiczeniach na rwę kulszową udową i barkową.

W zdecydowanej większości przypadków takie leczenie pozwala zmniejszyć zarówno dolegliwości, jak i przepuklinę. Jest to leczenie szybkie, bezpieczne i co najważniejsze skuteczne.
Przepuklina kręgosłupa – przyczyny, objawy i leczenie przepukliny w kręgosłupie

Co to jest przepuklina kręgosłupa

Przepuklina kręgosłupa polega na wyciśnięciu znajdujące się wewnątrz dysku jądra miażdżystego przez rozerwany pierścień włóknisty. W większości przypadków przepuklina przemieszcza się się do kanału kręgowego, gdzie może wywierać ucisk na worek oponowy oraz korzenie nerwowe. Często powoduje to promieniujący ból, a czasem może być źródłem groźnych objawów neurologicznych.

Przepuklina kręgosłupa – synonimy

Przepuklina kręgosłupa (ang. spinal disc herniation) określana jest również jako:

 • wypadnięty dysk
 • przepuklina dysku
 • przepuklina jądra miażdżystego – PJM
 • przepuklina krążka międzykręgowego
 • przepuchlina (nazwa potoczna i nieprawidłowa)

Przepuklina kręgosłupa – objawy

Czy przepuklina boli? Przepuklina kręgosłupa może powodować ból kręgosłupa, ale przede wszystkim jest źródłem rwącego bólu promieniującego do nogi lub ręki. Dzieje się tak poprzez drażnienie, zapalenie i ucisk nerwów wywołane przez „wypadnięte” jądro miażdżyste. Masywna przepuklina oprócz bólu może powodować groźne objawy neurologiczne takie jak:

 • osłabienie mięśni, czyli niedowład lub paraliż
 • osłabienie czucia, zwane też drętwieniem
 • problemy z kontrolowaniem oddawania moczu i stolca

Jeżeli pojawiają się takie objawy należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, gdyż w najcięższych przypadkach trudno jest uzyskać poprawę bez operacji.

Objawy przepukliny kręgosłupa zależą nie tylko od jej wielkości, ale również od jej umiejscowienia w kręgosłupie.

Przepuklina kręgosłupa lędźwiowego – objawy

Przepuklina jądra miażdżystego w kręgosłupie lędźwiowym powoduje silny ból promieniujący do nogi. W zależności od poziomu dyskopatii  ból ten nazywa się rwą kulszową lub rwą udową.

Przepuklina kręgosłupa szyjnego – objawy

Przepuklina jądra miażdżystego w kręgosłupie szyjnym jest źródłem bólu promieniującego do barku, ramienia, przedramienia i ręki. Dolegliwości mogą też być odczuwane w okolicach łopatki. Te objawy przepukliny nazywamy rwą barkową lub ramienną.

Przepuklina kręgosłupa piersiowego – objawy

Przepuklina na kręgosłupie piersiowym może powodować ból pleców lub opasujący ból od pleców, aż do klatki piersiowej i brzucha. Czasem objawy przypominają choroby serca lub kamicę pęcherzyka żółciowego.

Jak wyleczyć przepuklinę kręgosłupa bez operacji?

Bezoperacyjne leczenie przepukliny kręgosłupa jest możliwe i w ogromnej większości przypadków uśmierza ból rwy kulszowej  oraz przyśpiesza wchłanianie wypadniętego dysku. Najczęściej przepuklina krążka międzykręgowego może się wchłonąć, jeżeli zachowane jest dobre ukrwienie.

Przykładem jest poniższy wynik badania rezonansu magnetycznego, na którym przepuklina prawie całkowicie zniknęła.
Przepuklina kręgosłupa – przyczyny, objawy i leczenie przepukliny w kręgosłupie

Nowoczesne blokady kręgosłupa

W przypadkach dużych przepuklin lub umiejscowionych w bardzo ciasnych miejscach zostają zaciśnięte naczynia krwionośne i organizm ma problem z wchłonięciem przepukliny, szczególnie, gdy stan zapalny powoduje obrzęk i dodatkowy ucisk.

W takich wypadkach z pomocą przychodzi precyzyjna, nowoczesna blokada kręgosłupa, która pod kontrolą RTG dociera do miejsca ucisku, wypłukuje substancje zapalne oraz bezpośrednio podaje leki przeciwzapalne oraz substancje odżywiające oraz regenerujące uciśnięte nerwy, czyli glukozę i witaminy z grupy B.

Taki bezoperacyjny zabieg nazywa się zastrzykiem nadtwardówkowym. U większości pacjentów pozwala on szybko uśmierzyć ból oraz zmniejszyć przepuklinę.

Przepuklina kręgosłupa – przyczyny, objawy i leczenie przepukliny w kręgosłupie

Przepuklina kręgosłupa – ćwiczenia

Dzięki specjalnym ćwiczeniom na przepuklinę kręgosłupa często możliwe jest zmniejszenie ucisku na nerw, polepszenie ukrwienia oraz jej bezoperacyjne zmniejszenie. Różne są postacie dyskopatii i każdy człowiek ma trochę inną budowę kręgosłupa.

W związku z tym nie ma ćwiczeń, które sprawdzałyby się u wszystkich. Ćwiczenia McKenziego na rwę kulszową, które są szeroko stosowane, powinny być indywidualnie dobrane dla każdego pacjenta.

Leczenie wszystkich poprzez przeprosty kręgosłupa może niektórym zaszkodzić i znacznie pogorszyć ich objawy.

Ćwiczenia aerobowe i bezoperacyjne leczenie przepukliny kręgosłupa

Aby wyleczyć przepuklinę kręgosłupa bez operacji należy zwiększyć krążenie krwi. Możemy to osiągnąć poprzez odpowiednio dobrane ćwiczenia aerobowe. Nie powinny być one ciężkie i męczące, gdyż nadmierny wysiłek może spowodować pogorszenie. Ważne, aby ćwiczenia były systematyczne.

Poprawa postawy ciała

Ważną częścią bezoperacyjnego leczenia przepukliny kręgosłupa jest poprawa postawy ciała. Często nawet niewielka poprawa sylwetki daje znaczną ulgę w bólu, gdyż powoduje zmniejszenie  ucisku na korzenie nerwowe i polepszenie ich ukrwienia.

Przepuklina kręgosłupa – przyczyny, objawy i leczenie przepukliny w kręgosłupie

Zmniejszenie masy ciała

Im mniejszy ciężar dźwigany jest przez kręgosłup tym mniejsza jest siła wypychająca jądro miażdżyste na zewnątrz. W przypadku nadwagi należy więc zgubić zbędne kilogramy, aby łatwiej wyleczyć przepuklinę bez operacji. Schudnięcie nie tylko przyśpieszy leczenie rwy, ale pomoże uniknąć pojawienia się kolejnych przepuklin w przyszłości.

Prawidłowa technika schylania się

Przyczyną przepukliny często jest dźwiganie ciężaru w pochyleniu z rotacją tułowia. Należy więc bezwzględnie unikać  tego typu ruchów, aby zapobiec nawrotom. Aby uniknąć operacji należy wpoić sobie prawidłowe techniki schylania się, podnoszenia przedmiotów oraz dźwigania.

Poprawa ergonomii pracy

Jeżeli spędzamy długie godziny siedząc musimy zrobić wszystko, aby jak najmniej odbiło się to na kręgosłupie. Należy dbać o prawidłową postawę podczas siedzenia, oraz robić sobie przerwy i zmieniać pozycję, w której siedzimy. Dzięki temu zmienia się nacisk na dyski, a kręgosłup ma szansę odpocząć.

Przepuklina kręgosłupa – operacja

Nie zawsze można wyleczyć przepuklinę bez operacji. Na szczęście operacja przepukliny kręgosłupa to ostateczność i jest stosowana jedynie w najcięższych przypadkach.

Bardzo duże zmiany, silnie uszkadzające na struktury nerwowe często muszą być operowane, jeżeli pojawiają się groźne objawy neurologiczne. W innych przypadkach operacja jest opcjonalna.

Cena bezoperacyjnego leczenia przepukliny przy użyciu zastrzyku nadtwardówkowego jest ponad 10 razy mniejsza od ceny operacji kręgosłupa i ma znacznie mniejsze ryzyko powikłań.

 1. Manchikanti L, Abdi S, Atluri S, Benyamin RM, Boswell MV, Buenaventura RM, et al. An update of comprehensive evidence-based guidelines for interventional techniques in chronic spinal pain. Part II: guidance and recommendations. Pain Physician. 2013;16:S49–S283.[PubMed]
 2. Tosteson AN, Skinner JS, Tosteson TD, Lurie JD, Andersson GB, Berven S, et al. The cost effectiveness of surgical versus nonoperative treatment for lumbar disc herniation over two years: evidence from the Spine Patient Outcomes Research Trial (SPORT) Spine (Phila Pa 1976) 2008;33:2108–2115. [PMC free article] [PubMed]

Przepuklina kręgosłupa – przyczyny, objawy i leczenie (rehabilitacja, fizjoterapia)

Na co dzień wielu z nas boryka się z problemem bólu kręgosłupa. Niestety, zdarza się, że ból ten jest nasilony do tego stopnia, iż utrudnia nam codzienne funkcjonowanie i wykonywanie nawet tych najprostszych czynności. Przyczyną tak silnego bólu może być przepuklina kręgosłupa, określana też mianem dyskopatii.

Przepuklina kręgosłupa – przyczyny, objawy i leczenie przepukliny w kręgosłupie

Jak dochodzi do przepukliny kręgosłupa?

Największe obciążenie w naszym organizmie spoczywa na krążkach międzykręgowych, znajdujących się pomiędzy kręgami kręgosłupa. Krążki te składają się z jądra miażdżystego i otaczającego je włóknistego pierścienia.

W momencie, w którym tracą one elastyczność, mogą zacząć się przesuwać i w ten właśnie sposób powstaje przepuklina kręgosłupa.

Dochodzi wówczas do przerwania ciągłości owego pierścienia, przez co jądro zaczyna uciskać nasze struktury nerwowe – i to właśnie powoduje silny ból.

Przepuklina kręgosłupa – przyczyny, objawy i leczenie przepukliny w kręgosłupieZmiany zachodzące w krążkach międzykręgowych, prowadzące do przepukliny kręgosłupa. Źródło: https://bit.ly/3khdHZv

Objawy przepukliny kręgosłupa

Objawy przepukliny zależą zarówno od odcinka kręgosłupa, w którym występuje, jak i od jej wielkości. W przypadku bardziej rozległej przepukliny kręgosłupa mogą wystąpić objawy neurologiczne, które zwykle oznaczają konieczność operacji.

Leia também:  Jakie Objawy W 4 Tygodniu Ciąży?

Do tych objawów zaliczamy:

 • niedowład lub paraliż, spowodowany osłabieniem mięśni,
 • drętwienie, które wywołane jest osłabieniem czucia,
 • problemy fizjologiczne z kontrolowaniem oddawania moczu i stolca.

W takiej sytuacji należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Jeżeli nie występują u nas tak poważne objawy, istnieje możliwość leczenia bezoperacyjnego. Ze względu na odcinek kręgosłupa, w którym doszło do degeneracji krążków, wyróżniamy: przepuklinę kręgosłupa lędźwiowego, przepuklinę kręgosłupa piersiowego oraz przepuklinę kręgosłupa szyjnego.

W przypadku przepukliny kręgosłupa lędźwiowego pojawia się ból, promieniujący w stronę kończyn dolnych, który może też być odczuwalny w pachwinach i podbrzuszu. Czasami pojawia się też rwa kulszowa.

Objawy przepukliny kręgosłupa piersiowego często przypominają objawy chorób serca lub kamicy pęcherzyka żółciowego. Jest to ból pleców, który promieniuje aż do brzucha i klatki piersiowej. Jest on na tyle silny, że odczuwając go, nie jesteśmy w stanie śmiać się, kaszleć ani kichać.

Przepuklina kręgosłupa szyjnego charakteryzuje się bólem promieniującym w stronę kończyn górnych, czyli do barku, ramienia i przedramienia.

Zdarza się, że dolegliwości mogą sięgnąć nawet w okolice łopatki. Takie objawy przepukliny kręgosłupa nazywane są z kolei rwą barkową albo ramienną.

Często pojawiają się też sztywność w karku, powodująca ograniczenie ruchów głowy, a także szumy uszne i bóle głowy.

Przyczyny przepukliny kręgosłupa

Przyczyny wystąpienia przepukliny również zależą od odcinka kręgosłupa, której ona dotyczy.

Przepuklina kręgosłupa szyjnego zwykle wywołana jest obciążeniem tego odcinka kręgosłupa przez pracę przy komputerze.

Nienaturalna pozycja, w której przez wiele godzin znajduje się głowa (poza osią ciała, wysunięta do przodu), powoduje napięcia mięśniowe, prowadzące do zwyrodnienia krążka międzykręgowego.

Ten rodzaj przepukliny często pojawia się również jako efekt wypadków komunikacyjnych. Wówczas jest on wywołany nagłym odchyleniem głowy w tył, a następnie równie gwałtownie w przód.

Jeżeli chodzi o przepuklinę kręgosłupa lędźwiowego, to w tym przypadku może ona wynikać z anatomii danej osoby (w przypadku wystąpienia wąskiego kanału kręgowego) lub też mieć podłoże genetyczne.

Zwykle jednak jest ona wynikiem przeciążenia kręgosłupa, do którego dochodzi, gdy np. na wyprostowanych nogach podnosimy ciężary z podłogi.

Duży wpływ na jej powstawanie mają również wstrząsy i wibracje, dlatego bardzo narażeni na ten rodzaj przepukliny są np. zawodowi kierowcy.

Przepuklina kręgosłupa – przyczyny, objawy i leczenie przepukliny w kręgosłupie

Leczenie przepukliny kręgosłupa

W większości przypadków możliwe jest bezoperacyjne leczenie przepukliny kręgosłupa. Dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom, możemy zmniejszyć ucisk na nerw oraz polepszyć ukrwienie, co prowadzi do bezoperacyjnego zmniejszenia przepukliny.

Należy jednak pamiętać, że istnieją różne rodzaje przepukliny, a także każdy człowiek ma nieco inną budowę, dlatego też nie ma ćwiczeń uniwersalnych, sprawdzających się u każdego. Muszą one zostać dobrane indywidualnie, żeby nie pogorszyć stanu pacjenta.

Głównym zadaniem ćwiczeń jest zwiększenie krążenia krwi, dlatego często stosuje się odpowiednio dobrane ćwiczenia aerobowe. Nie mogą one jednak być zbyt ciężkie ani męczące, ponieważ duży wysiłek może wywołać pogorszenie. W przypadku takich ćwiczeń bardzo ważna jest systematyczność w ich wykonywaniu.

Zmniejszenie ucisku na korzenie nerwowe oraz polepszenie ukrwienia, możemy osiągnąć również poprzez poprawę postawy ciała. W przypadku osób otyłych zaleca się też redukcję masy ciała. Dzięki temu zmniejszamy ciężar dźwigany przez kręgosłup, co skutkuje mniejszą siłą, wypychającą jądro miażdżyste na zewnątrz.

 • Jeżeli przepuklina została wywołana noszeniem ciężarów, powinniśmy bezwzględnie unikać podobnych sytuacji, dzięki czemu zapobiegniemy nawrotom.
 • Ważne jest też, aby nauczyć się prawidłowych technik schylania się oraz podnoszenia przedmiotów.
 • W fizjoterapeutycznym leczeniu przepukliny kręgosłupa – oprócz ćwiczeń i masaży – dobrze sprawdzają się też następujące zabiegi:
 • krioterapia,
 • laseroterapia,
 • terapia prądem, czyli elektroterapia,
 • terapia ciepłem (ciepłoterapia, termoterapia).

Zobacz też nasz inny artykuł: Dyskopatia lędźwiowa – rehabilitacja z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu.

Czujesz ciągły ból pleców, głowy, nogi lub ręki? Możesz mieć problem z kręgosłupem

Przepuklina kręgosłupa – przyczyny, objawy i leczenie przepukliny w kręgosłupie fot. Shutterstock

Przepuklina kręgosłupa to stan poważny, bo jest przyczyną przewlekłego bólu, ale może również prowadzić do znacznego ograniczenia ruchomości. Pierwszym objawem przepukliny jest ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym lub szyjnym, a także bóle głowy, nóg, ramion i drętwienie kończyn. Dowiedz się, jak rozpoznać objawy przepukliny i jak ją leczyć.

Przepuklina kręgosłupa (inaczej wypadanie/wypadnięcie dysku) to stan, który oznacza, że jednolita masa dysku uległa uszkodzeniu i część jądra miażdżystego oddzieliła się od reszty, stając się odrębnym elementem, który dowolnie się przemieszcza, powodując przykre objawy i zagrożenie dla zdrowia.

Kręgosłup w ciągu całego życia człowieka przyjmuje na siebie wiele obciążeń. Najwięcej biorą na siebie krążki międzykręgowe zwane potocznie dyskami.

Krążki te występują pomiędzy kręgami i zbudowane są z jądra miażdżystego – gęstego wypełnienia przypominającego galaretę, otoczonego pierścieniem włóknistym. Krążek międzykręgowy pełni funkcję amortyzatora kręgosłupa i zapewnia mu ruchomość.

Umożliwia zgięcie, prostowanie, ruchy boczne i obrotowe kręgosłupa. Dzięki dyskom kręgi nie ocierają się o siebie.

Niestety, w wyniku codziennych obciążeń kręgosłupa krążki znajdujące się między kręgami, tracą elastyczność i dochodzi do pęknięć pozwalających na przemieszczanie się całości lub części jądra miażdżystego i powstanie przepukliny, która może powodować przemieszczanie się jądra do korzeni rdzeniowych. 

Wyróżnia się trzy stadia przepukliny kręgosłupa:

 1. Protuzję, zwaną inaczej wypukliną. Chociaż zmiany wychodzą poza zewnętrzny obrys dysku, to nie dochodzi do przerwania ostatniego pierścienia włóknistego. Wypuklina może, ale nie musi, naciskać na sąsiadujące struktury, powodując ból.
 2. Ekstruzję, zwaną przepukliną kręgosłupa. Jest to zaawansowane stadium choroby, w której dochodzi do przerwania ciągłości ostatniego pierścienia. Jądro miażdżyste wychodzi poza obręb krążka. To sytuacja, którą potocznie nazywa się wypadnięciem dysku.
 3. Sekwestrację, czyli ostatni, najbardziej zaawansowany etap choroby, w którym dochodzi do oderwania się jądra miażdżystego od krążka. Fragment jądra może przemieścić się do kanału kręgowego, co powoduje silne dolegliwości i ostry ból kręgosłupa. 

Przepuklina kręgosłupa: przyczyny

Przyczyną przepukliny kręgosłupa mogą być zwyrodnienia kręgów i stawów kręgosłupa, dyskopatia, skolioza, zmiany pourazowe czy przeciążenie pewnych grup mięśni.

Najczęstsze przyczyny przepukliny kręgosłupa:

 • siedzący tryb życia,
 • mała aktywność fizyczna lub jej brak,
 • nadwaga,
 • ciąża,
 • dźwiganie dużych ciężarów,
 • czynniki genetyczne,
 • urazy kręgosłupa,
 • guzy, nerwiaki, oponiaki,
 • nieprawidłowości w budowie kręgosłupa,
 • wąski kanał kręgowy,
 • dysbalans mięśniowy,
 • brak odpowiedniej stabilizacji kręgosłupa.

Przepuklina kręgosłupa: objawy

Sygnałem alarmowym, który może świadczyć o przepuklinie kręgosłupa, jest ból pleców, który nie mija po odpoczynku lub po zmianie pozycji ciała. 

Doda o chorobie kręgosłupa

– Zwyrodnienie stawów międzykręgowych, dwie przepukliny, w tym jedna taka, że dysk wypadł zupełnie, nerw cały czarny, przestała mi funkcjonować noga – wymieniała objawy przeciążenia kręgosłupa w rozmowie z Michałem Figurskim.

Większość chorych, bo nawet 70 proc. skarży się na ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, czyli w dolnej części pleców, a mniej więcej 20 proc. pacjentów uskarża się na ból w odcinku szyjnym kręgosłupa.

Objawy przepukliny kręgosłupa w odcinku lędźwiowo-krzyżowym:

 • bóle nóg (ból promieniujący do nogi),
 • swędzenie,
 • uczucie odrętwienia,
 • osłabienie,
 • ograniczenie ruchomości,
 • zaburzenia w opróżnianiu pęcherza moczowego,
 • atrofia (zanik) mięśni brzucha.

Objawy przepukliny kręgosłupa w odcinku szyjnym:

 • ból pleców,
 • ból ramion,
 • ból tylnej części głowy, bóle migrenowe,
 • swędzenie,
 • drętwienie,
 • zawroty głowy,
 • zaburzenia widzenia,
 • zaburzenia motoryki precyzyjnej (wykonywana precyzyjnych ruchów),
 • paraliż.
Leia também:  Ile Trwa Leczenie Blednika?

Przepuklina w odcinku piersiowym kręgosłupa może powodować ból pleców lub opasujący ból od pleców, aż do klatki piersiowej i brzucha. Mogą również występować objawy sugerujące chorobę serca.

Przepuklina kręgosłupa: leczenie

Jeśli przepuklina kręgosłupa nie uciska struktur nerwowych i nie powoduje silnych objawów bólowych, to jest szansa, że chory uniknie operacji. 

Zdarza się, że ta oderwana cząstka pobudza organizm i jego mechanizmy obronne, aktywując makrofagi do pracy, które w skuteczny sposób wchłaniają martwe komórki organizmu w tym oderwany element. 

Duże przepukliny lub przepukliny umiejscowione w bardzo ciasnych miejscach powodują, że zostają zaciśnięte naczynia krwionośne i organizm ma problem z wchłonięciem takiej przepukliny. W takich przypadkach możliwe jest zastosowanie blokady kręgosłupa.

Na czym to polega? Pod kontrolą RTG lekarz dociera do miejsca ucisku, wypłukuje substancje zapalne oraz bezpośrednio podaje leki przeciwzapalne, oraz substancje odżywiające, oraz regenerujące uciśnięte nerwy. Ten bezoperacyjny zabieg nazywa się zastrzykiem nadtwardówkowym.

U wielu chorych taka procedura uśmierza ból i zmniejsza przepuklinę. 

Operacja przepukliny kręgosłupa stosowana jest tylko w najcięższych przypadkach, gdy leczenie metodami nieoperacyjnymi nie jest już możliwe. Jeśli duże przepukliny uciskają struktury nerwowe i powodują objawy neurologiczne, muszą być szybko operowane. 

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Przepuklina dyskowa, przepuklina międzykręgowa, dyskopatia leczenie

Co to jest przepuklina dyskowa (tzw. „wypadnięty dysk”)? Kręgosłup składa się z szeregu kości zwanych kręgami. „Dysk”, czyli krążek międzykręgowy, jest zbudowany z wytrzymałej i elastycznej tkanki łącznej, stanowiąc jednocześnie połączenie między kręgami, jak i rodzaj oddzielającej je poduszki, przenoszącego powstające obciążenia amortyzatora.

Jedną z najczęściej występujących przyczyn problemów z kręgosłupem jest dyskopatia. Leczenie tej przypadłości w Centrum Medycznym Gamma przeprowadzane jest przy użyciu preparatu DISCOGEL.

Przepuklina międzykręgowa – przyczyny

Dysk składa się ze sztywnej warstwy zewnętrznej, tzw. pierścienia włóknistego oraz części centralnej zbliżonej właściwościami do żelu, zwanej jądrem miażdżystym. Wraz z wiekiem, zmniejsza się stopniowo zawartość wody w jądrze miażdżystym, co powoduje osłabienie właściwości amortyzujących jądra miażdżystego.

Może to powodować przemieszczanie się centralnej części dysku („wypadnięcie dysku”) przez szczelinę powstałą w warstwie zewnętrznej. W większości przypadków przepuklina międzykręgowa dotyczy dwóch dolnych dysków odcinka lędźwiowego.

Wypadnięty dysk może powodować ucisk na struktury nerwowe kręgosłupa i być przyczyną bólu, drętwienia, mrowienia, osłabienia czucia, czy osłabienia siły mięśniowej w obrębie kończyn dolnych. Ból promieniujący do kończyny, tzw. rwa kulszowa, dotyczy około 1-2% całej populacji i występuje zazwyczaj pomiędzy 30-50 rokiem życia.

Wypadnięty dysk powodować może również ból pleców, jakkolwiek ból pleców bez towarzyszącego promieniowania do kończyn może być spowodowany wieloma innymi niż przepuklina dyskowa schorzeniami.

Jakie są możliwe metody leczenia?

Większość (ok. 80-90%) pacjentów z ostrym epizodem wypadniętego dysku uzyska poprawę bez leczenia chirurgicznego. Zazwyczaj leczenie rozpoczyna się od metod zachowawczych.

Nowoczesna medycyna przyniosła nowe metody leczenia zabiegowego. Jako jedni z pierwszych w Polsce wprowadziliśmy leczenie z wykorzystaniem nowoczesnego preparatu DiscoGel, dzięki któremu już nawet podczas jednego zabiegu jesteśmy w stanie pomóc pacjentowi odczuwającemu ból na skutek przepukliny dyskowej.

Utrzymywanie się bólu, który utrudnia codziennie funkcjonowanie, jest objawem, który wywołuje przepuklina kręgosłupa. Operacja pozwala poprawić sprawność oraz zwalczyć ból promieniujący do kończyn.

Jakkolwiek leczenie chirurgiczne może nie spowodować powrotu pełnej siły mięśniowej kończyny, to powinno zapobiegać dalszemu osłabieniu kończyny oraz zmniejszyć ból promieniujący do kończyn.

Skuteczność metod chirurgicznych przekracza 90% w zwalczaniu bólu promieniującego do kończyn, który powoduje dyskopatia.

Leczenie chirurgiczne jest mniej efektywne w zmniejszaniu bólu pleców.

Dyskopatia – Leczenie zachowawcze

Do metod leczenia nieoperacyjnego zaliczyć należy odpoczynek, leżenie, farmakoterapię, fizjoterapię oraz iniekcje dokręgosłupowe.

Należy pamiętać, że zbyt długi okres leżenia przyczynia się do osłabienia mięśni i sztywności struktur stawowych, co może utrudniać szybki powrót do normalnej aktywności.

Istotnym elementem leczenia i zapobiegania nawrotom jest instruktaż dotyczący zasad wykonywania czynności dnia codziennego oraz pracy, aby unikać dodatkowych niekorzystnych obciążeń kręgosłupa.

Celami leczenia nieoperacyjnego są zmniejszenie drażnienia struktur nerwowych oraz poprawa stanu fizycznego pacjenta, aby chronić kręgosłup i poprawić jego ogólną funkcjonalność. U większości pacjentów z przepukliną dyskową cele te można osiągnąć, stosując przemyślany program leczenia, zawierający adekwatne metody.

Farmakoterapia

Wśród leków stosowanych w wypadkach ostrych epizodów wypadniętego dysku wymienić należy leki przeciwbólowe, rozluźniające mięśnie, zmniejszające stan zapalny oraz obrzęk wokół struktur nerwowych. Wszystkie leki powinny być przyjmowane zgodnie z zaleceniami lekarza.

Jednymi z najczęściej stosowanych są leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które łączą w sobie działanie przeciwzapalne z przeciwbólowym.

Należy pamiętać, że przewlekłe przyjmowanie farmaceutyków z tej grupy wiąże się ze zwiększonym ryzykiem powstania wrzodów żołądka i dwunastnicy, jak również krwawienia z przewodu pokarmowego. Innymi farmaceutykami o działaniu przeciwzapalnym są leki sterydowe.

Ze względu na bardzo dużą siłę działania przeciwzapalnego stosowane są w przypadkach szczególnie nasilonego bólu pleców i kończyn. Mogą być stosowane doustnie lub jako miejscowe iniekcje. Należy pamiętać o możliwych skutkach ubocznych stosowania leków sterydowych i za każdym razem konsultować zasadność ich przyjmowania z lekarzem.

Fizjoterapia

Istotną częścią leczenia zachowawczego jest zazwyczaj rehabilitacja.

Wykwalifikowani fizjoterapeuci, posługując się zestawami odpowiednich ćwiczeń i zabiegów, zależnych od charakteru i stopnia nasilenia choroby, mogą przyczynić się do uzyskania trwałej poprawy i zmniejszenia dolegliwości. Brak znaczącego zmniejszenia dolegliwości po 6-8 tyg. rehabilitacji jest wskazaniem do podjęcia dalszych działań.

Injekcje dokręgosłupowe

Iniekcje, składające się zazwyczaj z krótkodziałającego leku znieczulającego oraz leku sterydowego, mogą być wskazane w wybranych wypadkach bólu promieniującego do kończyn, niepoddającego się innym metodom leczenia zachowawczego. Ich zadaniem jest zmniejszenie stanu zapalnego i obrzęku wokół struktur nerwowych i dysku.

Iniekcje powinny być wykonywane pod kontrolą toru wizyjnego (RTG, TK), przez lekarzy i personel wyszkolony w tego rodzaju technikach. Program leczenia, przy uzyskaniu poprawy klinicznej po pierwszej iniekcji, może uwzględniać jedną lub dwie kolejne.

Ten rodzaj leczenia powinien być traktowany jako część całościowego programu leczenia zachowawczego, rehabilitacji i usprawniania.

Dyskopatia – Leczenie chirurgiczne

Celem leczenia chirurgicznego jest zniesienie ucisku i podrażnienia struktur nerwowych, a więc przyczyn bólu i osłabienia siły mięśniowej. Najczęściej wykonywaną operacją jest discektomia, podczas której usuwa się wypadniętą część dysku. Tradycyjnie używano metody otwartej.

Obecnie coraz częściej wykonywane są – mikrodiscektomia z użyciem mikroskopu oraz discektomia endoskopowa, metody zmniejszające inwazyjność zabiegu i umożliwiające lepszy wgląd w operowaną okolicę.

W wybranych przypadkach istnieje potrzeba dokonania chirurgicznego usztywnienia operowanego segmentu, aby zapobiec następowej niestabilności i nawrotowi dolegliwości.

Istnieją liczne metody umożliwiające usztywnienie kręgosłupa, obecnie najpowszechniej stosowanym rodzajem zabiegu jest operacja z użyciem śrub przeznasadowych oraz tzw. usztywnienie międzytrzonowe (PLIF, TLIF, ALIF).

Czy wskazane jest leczenie chirurgiczne w trybie nagłym?

Bardzo rzadko zdarza się, że masywna przepuklina dyskowa może uciskać na struktury nerwowe kontrolujące funkcję pęcherza moczowego i jelit, powodując nietrzymanie moczu i stolca.

Zazwyczaj towarzyszy temu drętwienie i mrowienie okolicy krocza i pachwin. Opisywane objawy są jednymi z nielicznych wskazań do operacji przepukliny dyskowej w trybie nagłym.

Leia também:  Jakie Są Objawy Zapalenia Serca Mięśniowego?

Pacjent z powyższymi objawami wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej.

Przepuklina kręgosłupa – choroba pracowników biurowych? Przyczyny, leczenie

Przepuklina kręgosłupa to schorzenie, które najczęściej powstaje na skutek przeciążeń kręgosłupa. Mogą one wynikać z niewłaściwej postawy, noszenia ciężkich przedmiotów, ale i również… z ciąży. Co trzeba wiedzieć o przepuklinie i jak jej zapobiegać?

Przepuklina kręgosłupa – co to jest?

Przepuklina kręgosłupa to schorzenie atakujące krążki międzykręgowe. Gdy tracą one swoją elastyczność, zaczynają zmieniać położenie i przesuwać się, co powoduje przepuklinę.

Atak przepukliny kręgosłupa często bywa nazywany wypadnięciem dysku. Jeszcze niedawno była to choroba, którą najczęściej diagnozowano u osób po 40. roku życia. Dziś, ze względu na siedzący tryb życia, pracę zdalną i godziny spędzane przy komputerze, przepuklinę diagnozuje się u coraz młodszych pacjentów.

Charakterystyka choroby

Przepuklina kręgosłupa najczęściej powstaje w odcinku lędźwiowym, ale może dotyczyć również odcinka szyjnego czy piersiowego. Niewłaściwa postawa, nieodpowiednie układanie głowy w czasie pracy przy komputerze (polegające na wysuwaniu jej do przodu), dźwiganie mogą doprowadzić do powstawania zwyrodnień krążków międzykręgowych.

To powoduje narastający ból kręgosłupa, który początkowo może nie wpływać na codzienne funkcjonowanie chorego, ale z czasem zaczyna utrudniać życie. Bólowi towarzyszy szereg innych dolegliwości (m.in.

mrowienia kończyn, drętwienie, zaburzenia czucia), które skutecznie uprzykrzają życie pacjentowi. Z czasem objawy mogą być tak silne, że chory nie jest w stanie pracować ani normalnie funkcjonować.

Przyczyny choroby kręgosłupa

Przepuklina pachwinowa powstaje na skutek:

 • dźwigania ciężkich przedmiotów
 • długotrwałego obciążania kręgosłupa (np. noszeniem dziecka tylko na jednym ręku)
 • pracy fizycznej (np. na budowie)
 • nieodpowiedniej postawy
 • zbyt długiej pracy przy komputerze
 • wad anatomicznych (np. skrzywienia kręgosłupa)

Jak rozpoznać chorobę?

Przepuklina najczęściej objawia się bólem kręgosłupa. W zależności od tego, w jakim odcinku kręgosłupa wystąpi, mogą towarzyszyć jej również inne objawy. Należą do nich:

 • zaburzenia czucia
 • mrowienie
 • drętwienie
 • rwa kulszowa
 • zaburzenia oddawania moczu
 • sztywność karku
 • problem z obracaniem głową
 • ograniczenia możliwości ruchu
 • bóle głowy
 • zawroty głowy
 • szumy uszne

Leczenie choroby

Aby pozbyć się przepukliny, należy zmienić tryb życia. Konieczne jest wyeliminowanie czynników, które powodują ataki bólu tj. unikanie pracy fizycznej, dźwigania, noszenie dziecka na obu rękach lub zrezygnowanie z noszenia w ogóle (o ile jest taka możliwość).

W przypadku pojawienia się ataku, konieczne jest szybko zastosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Ulgę przyniosą również zimne okłady, które zmniejszą ból i obrzęk. Gdy atak minie, zaleca się wprowadzenie ćwiczeń, które rozciągną kręgosłup i mięśnie, zwiększą zakres ruchu i poprawią wydolność organizmu.

Warto wybrać się do fizjoterapeuty na masaż leczniczy (ale tylko w sytuacji gdy lekarz wyrazi na to zgodę). Pomocna może okazać się również laseroterapia, krioterapia czy terapia prądem.

Jeśli choroba jest zaawansowana, konieczna może okazać się operacja.

Dyscektomię wykonuje się w znieczuleniu ogólnym i polega ona na usunięciu części przepukliny, by nie uciskała na nerwy i nie powodowała bólu.

Powikłania

Nieleczona i zaniedbana przepuklina kręgosłupa może doprowadzić do niedowładów kończyn, paraliżu lub powstania zatoru płucnego. W skrajnych sytuacjach może dojść również do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Z tego względu nie należy lekceważyć żadnych dolegliwości bólowych tylko jak najszybciej udać się do lekarza.

Czytaj też:Ból pleców? To może być dyskopatia. Przyczyny i objawy chorobyCzytaj też:Znieczulenie zewnątrzoponowe przy porodzie wciąż budzi kontrowersje. Słusznie?Czytaj też:Choroba zwyrodnieniowa stawów a bieganie. Czy trzeba zrezygnować z treningów?

Przepuklina kręgosłupa: przyczyny, objawy, leczenie

Na początek krótkie przypomnienie z zakresu anatomii. Nasz kręgosłup składa się z 26 kości i ma od 33 do 34 kręgów. Dzieli się na pięć odcinków: szyjny, piersiowy, lędźwiowy, krzyżowy i ogonowy (guziczny). Kręgosłup dorosłego człowieka to około 40-45 procent długości jego ciała.

Między kręgami mieści się tzw. dysk, czyli krążek międzykręgowy, który zbudowany jest z wytrzymałej i elastycznej tkanki łącznej. Krążek międzykręgowy jest łącznikiem między kręgami, a także amortyzatorem, rodzajem oddzielającej je poduszki, chroniącej kręgi w trakcie pracy kręgosłupa.

Krążek międzykręgowy, czyli dysk, zbudowany jest ze sztywnej warstwy zewnętrznej, tzw. pierścienia włóknistego oraz z części centralnej, o konsystencji żelu, zwanej jądrem miażdżystym.

Niestety, wraz z wiekiem, zmniejsza się sprężystość dysku, ponieważ ubywa wody w jądrze miażdżystym (dehydryzacja krążka międzykręgowego). Krążki międzykręgowe powoli tracą swoje właściwości amortyzujące.

Do przepukliny kręgosłupa dochodzi, gdy jądro miażdżyste zostaje uciśnięte i przemieszczone w kierunku pierścienia włóknistego. W rezultacie pierścień włóknisty krążka międzykręgowego, czyli dysku, wystaje poza kanał kręgowy.

Zdarza się ponadto, że pierścień włóknisty zostaje uszkodzony w wyniku ostrych stanów zapalnych. Przesunięty dysk, czyli jądro miażdżyste wraz z pierścieniem włóknistym, powoduje ucisk na korzenie czuciowe i ruchowe nerwów rdzeniowych oraz na rdzeń kręgowy. Stały ucisk na nerwy i rdzeń kręgowy powoduje mocny ból.

Przepuklina kręgosłupa w zdecydowanej większości zdarza się w okolicy dwóch dolnych dysków odcinka lędźwiowego, rzadziej na odcinku szyjnym, a już zdecydowanie najrzadziej na odcinku piersiowym. Do uszkodzenia krążka międzykręgowego dochodzi najczęściej podczas gwałtownych ruchów kręgosłupa.

Na przykład w wyniku nagłego zgięcia kręgosłupa, podnoszenia lub przesuwania ciężkiego przedmiotu, nadmiernego wyciągania szyi w celu wykonania jakiejś czynności. Tak więc przepukliny kręgosłupa można się nabawić w wyniku urazów mechanicznych.

Do czynników urazowych przepukliny kręgosłupa mogą dojść inne przyczyny, takie jak przekrwienie, obrzęk, zapalenie lub fibroza korzenia nerwowego.

Przepuklina kręgosłupa objawia się zazwyczaj nagle i początkowo towarzyszy jej ostry ból. Przy przepuklinie odcinka szyjnego pojawia się dodatkowo zesztywnienie karku. Przepuklina odcinka lędźwiowego objawia się tzw.

postrzałem (lumbago) – ostrym bólem odcinka lędźwiowego, który niemalże zatrzymuje nas w miejscu. Ból promieniuje w stronę kończyn dolnych, może mu towarzyszyć mrowienie i drętwienie kończyn, brak czucia i tzw.

rwa kulszowa.

Ostra faza przepukliny kręgosłupa unieruchamia w łóżku na jakieś 7-10 dni. W tej fazie chorego leczy się niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi. W najcięższych stanach podaje się także kortykosteroidy. Po ustąpieniu najcięższych objawów bólowych można przystąpić do przeprowadzenia badań diagnostycznych, takich jak: prześwietlenie kręgosłupa, tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny.

Leczenie w kolejnej fazie polega na odpowiedniej rehabilitacji. Zaleca się także unikanie podnoszenia ciężarów, spanie na wznak na dość twardym materacu, a także utrzymywanie prawidłowej postawy ciała przy siedzeniu. W 75 procentach przypadków przepukliny na odcinku lędźwiowym dolegliwości ustępują samoistnie. Jądro miażdżyste ma bowiem tendencję do cofania się do wnętrza kręgu.

Najskuteczniejszą metodą leczenia przepukliny kręgosłupa jest masaż leczniczy, wykonany przez doświadczonego fizjoterapeutę. Pogłębiająca się przepuklina kręgosłupa, która dokucza nadal i pogłębia się, mimo działań fizjoterapeutycznych, wymaga już zabiegu chirurgicznego.

Istnieje też mniej inwazyjny zabieg, stosowany do leczenia przepukliny kręgosłupa, zwany chemonukleolizą, polegający na wstrzykiwaniu do krążka międzydyskowego chymopapainy, czyli enzymu uzyskiwanego z mleczka papai.

Inną metodą leczniczą jest dyscektomia przezskórna – do pierścienia krążka międzykręgowego wprowadza się instrument, za pomocą którego usuwa się niewielką część jądra.

Zabieg chirurgiczny jest konieczny, gdy uciskany przez wystający dysk nerw ulega destrukcji oraz gdy pojawiają się objawy tzw. zespołu końskiego ogona. W takim wypadku ucisk na nerwy odchodzące od rdzenia kręgowego powoduje kłopoty z chodzeniem oraz nietrzymanie moczu i stolca.

Przepuklina kręgosłupa zdarza się częściej gdy:

 • jesteśmy nałogowymi palaczami papierosów
 • często podnosimy spore ciężary
 • uprawiamy sporty siłowe, takie jak podnoszenie ciężarów, rzut młotem
 • wykonujemy prace mocno obciążające kręgosłup

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*