Płukanie zatok – sposób na to jak oczyścić zatoki z wydzieliny

Jak płukać zatoki, czy to bezpieczna metoda na objawy zapalenia zatok?

SPIS TREŚCI

Zatoki to anatomiczne puste, pneumatyczne przestrzenie w obrębie kości twarzoczaszki, które połączone są z nosem, a konkretnie jamą nosową.

Pełnią one kilka istotnych funkcji w organizmie jak ochrona mózgoczaszki przed urazami, ogrzewają powietrze, wyrównują ciśnienie powietrza podczas oddychania nosem.

 Zatoki przynosowe obejmują kilka struktur jak zatoki czołowe (są one parzyste), zatoki klinowe (w ilości 1-2) czy parzyste zatoki szczękowe. Struktury te narażone są na różnego rodzaju patogeny jak wirusy, bakterie będące przyczyną zapalenia zatok.

Zapalenie zatok przynosowych to jedna z częstszych dolegliwości sezonu jesień-zima. Wyróżnia się ostre i przewlekłe zapalenie zatok. To choroby górnych dróg oddechowych, która dotyczy dzieci i dorosłych.

█ Płukanie zatok i nosa – wskazania

Płukanie zatok i nosa to nieinwazyjna metoda, którą można wykorzystać już u małych dzieci (od 4. roku życia).

To również ogromne wsparcie do walki z katarem i infekcją zatok u kobiet w ciąży, karmiących piersią – wiadomo, że w tym okresie istnieje mocne ograniczenie w stosowaniu dużej ilości leków.

 Irygacja zatok jest metodą bezpieczną, niefarmakologiczną, w której wykorzystuje się m.in.

 różnicę ciśnień osmotycznych (i właściwości osmotyczne roztworu), co przekłada się na redukcję obrzęku śluzówki i udrożnienie nosa występujące podczas zapalenia zatok, a także pozbyciu się zalegającej wydzieliny. Oprócz tego pomaga w oczyszczeniu jamy nosowej z zanieczyszczeń fizycznych czy biologicznych jak wirusy, bakterie, a także udrażnia nos.

Płukanie zatok pomaga usunąć ropną, zapalną wydzielinę, która towarzyszy zapaleniu zatok czy katarowi (nieżytowi nosa) różnego pochodzenia – zarówno bakteryjnemu, wirusowemu czy alergicznemu.

Z metody tej można również skorzystać w przypadku suchości nosa i jamy nosowej, a także gdy borykamy się z ciepłym i suchym powietrzem w sezonie grzewczym. Do irygacji zatok stosuje się fizjologiczny, czyli roztwór izotoniczny chlorku sodu, który stosowany zgodnie z przeznaczeniem nie powoduje interakcji! Sam w sobie jest uniwersalnym rozpuszczalnikiem dla wielu leków z ampułkach.

Wczesne leczenie zapalenia zatok może zapobiegać dalszym objawom infekcji jak ściekanie flegmy po tylnej ścianie gardła, które mogą być przyczyną zapalenia gardła czy kaszlu.

Przy jakich chorobach, schorzeniach można skorzystać z metody płukania zatok?

Irygacja zatok to metoda oczyszczania jamy nosowej i zatok w przypadku:

 • okresu pylenia, alergii,
 • obrzęku błony śluzowej nosa i zapaleniu zatok (ostre i przewlekłe),
 • po niektórych zabiegach laryngologicznych,
 • w uczuciu suchości nosa i zatok (roztwór nawilża śluzówkę),
 • narażenia na duże ilości pyłu i zanieczyszczeń.

Płukanie zatok może być pomocne w przypadku krzywej przegrody nosowej, której niefizjologiczne ułożenie może utrudniać usuwanie zalegającej wydzieliny z nosa. Pomaga ono usunąć zalegającą flegmę.

Płukanie zatok stosuje się profilaktycznie/prewencyjnie, a także w leczeniu objawowym takich dolegliwości jak zapalenie zatok przynosowychnieżyt nosa (różnego pochodzenia), do utrzymania właściwej higieny nosa (np. gdy przebywamy w klimatyzowanym suchym pomieszczeniu), szczególnie gdy występują zmiany jak polipy, podobnie w przypadku krzywej przegrody nosowej, gdzie usuwanie śluzu jest utrudnione.

Co daje płukanie zatok?

Irygacja zatok ma wiele korzyści, wśród nich wymienia się ułatwione oczyszczanie nosa i zatok z nadmiernej (często ropnej, zapalnej) wydzieliny i śluzu. Oprócz tego ułatwia oddychanie, udrażnia nos przez właściwości przeciwobrzękowe roztworów do płukania. Dodatkowo zmniejsza ryzyko dalszego rozwoju infekcji i stanu zapalnego. Usuwa zalegającą wydzielinę.

Kto może skorzystać z irygacji nosa?

Jest to jedna z bezpiecznych metod, które mogą stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią. Oprócz tego to metoda odpowiednia dla 3-4 latków, dzieci starszych, młodzieży i dorosłych.

Z pewnością kierowcy również ucieszą się – irygacja nie wpływa w niekorzystny sposób na prowadzenie samochodu.

Oprócz tego to bezpieczna metoda, z której mogą korzystać osoby chore na astmę, mukowiscydozę i alergiczny katar sienny.

█ Przeciwwskazania do płukania nosa i zatok

Każda metoda czy to farmakologiczna czy nie posiada pewne ograniczenia w stosowaniu. Nie jest inaczej w przypadku płukania (irygacji) zatok.

 Przeciwwskazaniami do płukania zatok i/lub nosa jest obecne krwawienie z nosa lub ryzyko jego ponownego wystąpienia, występowanie uszkodzenia w obrębie śluzówki błony śluzowej (strupy, rany, podrażnienia). Jednym z ważniejszych przeciwwskazań jest całkowita blokada nosa, która uniemożliwia przepłukanie jamy nosowej i odpływ roztworu.

Takiemu płukaniu może towarzyszyć ból i wystąpić różnica ciśnień w obrębie głowy, które może wpłynąć niekorzystnie na zmysł równowagi (z płukania zatok seniorzy powinni korzystać ostrożnie, a niekiedy zrezygnować jeśli borykają się z ciężkimi zaburzeniami równowagi).

Od płukania zatok i nosa należy również wstrzymać się w przypadku infekcji uch lub w uczuciu zatkanego ucha. Zabiegu tego nie przeprowadza się również świeżo po zabiegać laryngologicznych / chirurgicznych. Zwykle lekarz pozwala na nie w ciągu 2-3 dób od zabiegu o ile są ku temu wskazania jak obrzęk śluzówki.

Podsumowując – kiedy nie płukać zatok? Przede wszystkim, jeśli nie ma ku temu wskazań. Inne przypadłości to całkowita blokada nosa, trwająca równolegle infekcja ucha, krwawienie z ucha.

█ Skutki uboczne irygacji

Część osób może doświadczyć uczucia podrażnienia śluzówki – jest to przemijające uczucie. Niekiedy mogą wystąpić łagodne dolegliwości jak ból głowy.

Niewłaściwe przygotowanie roztworu może również mieć swoje konsekwencje – zbyt słony lub zanadto rozwodniony roztwór mogę zaostrzyć katar. Oprócz tego część osób może wykazywać nadwrażliwość na składniki zawarte w zestawie do płukania zatok.

Mogą wystąpić u nich reakcje alergiczne, co stanowi przeciwwskazanie do płukania określonym zestawem.

 • Płukanie zatok – sposób na to jak oczyścić zatoki z wydzieliny
 • Płukanie zatok – sposób na to jak oczyścić zatoki z wydzieliny
 • Płukanie zatok – sposób na to jak oczyścić zatoki z wydzieliny
 • Płukanie zatok – sposób na to jak oczyścić zatoki z wydzieliny
 • Płukanie zatok – sposób na to jak oczyścić zatoki z wydzieliny
 • Płukanie zatok – sposób na to jak oczyścić zatoki z wydzieliny
 • Płukanie zatok – sposób na to jak oczyścić zatoki z wydzieliny

█ Płukanie zatok – jak to robić i na co uważać?

Istotnym elementem jest właściwe przygotowanie roztworu, do którego stosuje się przegotowaną wodę. Niestety woda kranowa odpada. Dodatkowo istotna jest temperatura rozpuszczalnika – nie może być zbyt zimny czy gorący.

Płyn powinien mieć temperaturę zbliżoną do temperatury ciała. Poza tym płukanie zatok przeprowadza się za dnia, unika stosowania bezpośrednio przed snem (minimum godzinę przed). Oprócz tego po płukaniu zatok nie należy od razu wychodzić na dwór – najlepiej odczekać 1-2 godziny.

Dodatkowo warto również skorzystać z następujących rad:

 • płyn do płukania zatok jest do jednokrotnego wykorzystania, a niewykorzystane resztki należy wylać do zlewu – nie przechowuje się ich do następnego płukania,
 • po płukaniu należy zachować przez minimum godzinę pozycję pionową i unikać pozycji leżącej (aby nie doszło do zalania ucha).

Przed zastosowaniem należy zapoznać się z treścią ulotki, która określa jak przygotować roztwór hipertoniczny lub izotoniczny. Podczas płukania należy oddychać przez usta, a końcówkę butelki wprowadza się do otworu nosowego. Warto przed zabiegiem wydmuchać nos.

Co ile można je powtarzać? Zależnie od potrzeb – w przypadku infekcji częściej, a profilaktycznie np. 1-2 razy w tygodniu lub wg zaleceń lekarza.

Zależnie od potrzeb pomocne mogą okazać się mocniejsze roztwory – otrzymuje się je zwykle przez rozpuszczenie 2 saszetek w zalecanej ilości wody. Roztwór hipertoniczny (bardziej stężony niż fizjologiczny) ma silniejsze właściwości przeciwobrzękowe, stąd może lepiej poradzić sobie przy obrzękniętej śluzówce. Roztwór izotoniczny / fizjologiczny jest pomocny w wypłukiwaniu zanieczyszczeń.

█ Czym płukać zatoki?

Obecnie w aptece dostępnych jest szereg produktów do płukania zatok. Najczęściej występują one w takich wariantach:

 • butelka (na 220-240 ml) dla dorosłych, młodzieży + saszetki z proszkiem (często 10 – 15 sztuk),
 • butelka dla dzieci (na 120 ml)+ 10-15 saszetek,
 • zestawy uzupełniające z samymi saszetkami, zwykle po 30 sztuk.

Z czego składa się proszek w saszetkach do płukania zatok? Jedną z częstszych propozycji jest sól chlorek sodu, znany jako sól kuchenna, który pozwala na przygotowanie roztworu soli fizjologicznej. Niekiedy oprócz chlorku sodu obecny jest również dwuwęglan sodowy.

Ciekawą alternatywą jest roztwór ksylitolu do płukania jamy nosowej. Alternatywnie niektóre saszetki mogą zawierać mieszankę różnych soli, gdzie oprócz chlorku sodu występuje chlorek potasu, chlorek wapnia, chlorek magnezu, wodorowęglan sodowy.

Niekiedy dostępne są mieszanki chlorku sodu i ksylitolu.

Płukanie zatok to zabieg, który przeprowadza się w domu – z góry powiemy Wam co nie nadaje się do płukania nosa i zatok – jest to woda z kranu ani woda destylowana (demineralizowana). Takie płukanie może wcale nie pomóc w pozbyciu się obrzęku.

Wiele osób wychwala wodę utlenioną, która oprócz na rany jest stosowana przy zatkanym uchu, ale również jak się okazuje część osób płucze nią zatoki.

Czy ma to jakieś uzasadnienie? Częściowo tak – wykorzystuje się tutaj działanie przeciwbakteryjne nadtlenku wodoru. Oprócz tego rozrzedza zalegającą wydzielinę i ułatwia jej usunięcie.

Część osób może przeszkadzać jednak delikatny efekt musowania, a niektóre mogą być nadwrażliwe na nadtlenek wodoru.

W ciężkich przypadkach lekarz może zalecić płukanie zatok mieszaniną soli fizjologicznej, antybiotyku (np. gentamycyny w ampułkach) i sterydu (deksmetazon w ampułkach). Zestaw taki jest pomocny w przypadku ostrego zapalenia błony śluzowej nosa i zatok z przyczyn bakteryjnych.

Część osób może posiłkować się olejkami eterycznymi, z których próbuje stworzyć roztwór do płukania.

Jest jednak pewne ale – olejek jest substancją tłustą i trudno osiągnąć dobrą rozpuszczalność, dlatego olejki eteryczne to dobra propozycja np. do inhalacji parowej.

Zwykle unika się bezpośredniego kontaktu olejków eterycznych w większych ilościach z błonami śluzowymi – może wystąpić podrażnienie.

 • Poniżej wymieniamy gotowe zestawy do płukania zatok dostępne w aptece internetowej Galen, które mogą pomóc w przypadku zapalenia zatok:
 • Clinsin Med do płukania zatok – butelka + saszetki 16 sztuk z NaCl
 • Hydronasin ksylitol zestaw do płukania, każda saszetka zawiera 3 składniki jak ksylitol, chlorek sodu i wodorowęglan sodu
 • Irigasin butelka (irygator) + saszetki 12 sztuk z chlorkiem sodu
 • ZatoClear MED od firmy Olimp – wyrób medyczny, butelka na 250 ml i 12 saszetek

Ze względów higienicznych 1 butelka przeznaczona jest dla 1 osoby. Zaleca się wymianę butelki co kilka miesięcy. Zatem 1 butelka może wystarczyć na część okresu przeziębieniowego.

█ Czy domowe płukanie zatok jest bezpieczne?

Płukanie zatok w domu to jedna z częstszych metod po jakie sięgają osoby z zapaleniem zatokzatkanym nosem. Jak zabrać się do tego poprawnie? Należy przygotować odpowiednia butelkę, do której wlejemy roztwór i odważony składnik.

W odważanie soli nie powinno stanowić problemu, o ile posiadamy wagę kuchenną. Część osób spyta – jakich proporcji użyć? Do przygotowania 100 ml fizjologicznego roztworu chlorku sodu potrzebujemy 0,9 g soli kuchennej i 99,1 gram wody (do odpowiada 99,1 ml).

Część osób zamiast butelki pochwali pomysł z dużą strzykawką np. taką na 100 ml roztworu. Teoretycznie strzykawka posiada odpowiedni tłok, miarkę. Jednak niezależnie od tego czy do dyspozycji pozostaje domowa butelka do płukania zatok, większa strzykawka to warto zachować ostrożność i nie wprowadzać roztworu pod dużym ciśnieniem.

Jeśli nie masz potrzebnych półproduktów – pamiętaj – apteka oferuje zestawy do płukania zatok.

Niezależnie przy płukanie przeprowadzamy zestawem z apteki czy w ramach domowych półproduktów – roztworu do przepłukania zatok, jeśli dostanie się do gardła nie należy połykać!

█ Płukanie zatok u laryngologa – metoda Proetza

Kto przeprowadza profesjonalne płukanie w przypadku zapalenia zatok przynosowych? Takim specjalistą jest lekarz laryngolog, który może przeprowadzić irygację zatok z wykorzystaniem metody Proetza. Na czym ona polega? Na przepłukaniu fizjologicznym roztworem chlorku sodu, ale na tym nie koniec.

Nieco inaczej wygląda przebieg tego płukania – do nosa aplikowany jest nasączony wacik z użyciem efedryny / adrenaliny, czyli silnych symptatykomimetyków, które obkurczają drobne naczynia krwionośne. Dzięki temu ujście zatok jest odblokowane. Kolejno pacjent kładzie się na plecach z głową odchyloną do tyłu.

W dalszej kolejności podawany jest wspomniany roztwór NaCl. Kolejno roztwór ten jest odsysanny z drugiej dziurki za pomocą ssaka. Do tego zabiegu lekarz laryngolog może wykorzystać inne środki jak leki przecigrzybicze / przeciwbakteryjne, sterydy, leki mukolityczne.

Metoda ta ma jednak ograniczenia – przede wszystkim wiekowe – dla dzieci powyżej 6. roku życia.

Dokucza Ci zapalenie zatok i szukasz innych produktów? Zobacz leki i preparaty na zatoki bez recepty!

Płukanie zatok w domu – czym i w jaki sposób płukać zatoki w domu

Płukanie zatok to powszechny, domowy sposób na łagodzenie dolegliwości przy zapaleniu zatok, przeziębieniu czy chorobach alergicznych. Zabieg jest bezpieczny i łatwy w przeprowadzeniu. Może być wykonywany profilaktycznie w ramach regularnych zabiegów higienicznych.

Płukanie zatok pozwala dokładnie oczyścić jamę nosową i zatoki ze wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, w tym m.in. pyłków, kurzu, zalegającej wydzieliny, a także alergenów i drobnoustrojów chorobotwórczych. To skuteczna metoda przeciwdziałania dolegliwościom górnych dróg oddechowych, a w przypadku ich wystąpienia pomaga złagodzić objawy i przyspieszyć leczenie.

Płukanie zatok – sposób na to jak oczyścić zatoki z wydzieliny

Kiedy warto płukać zatoki?

Płukanie zatok (irygacja) to zabieg higieniczny nosa, który można wykonać samodzielnie w warunkach domowych. Ma na celu oczyszczenie zatok ze wszystkich zanieczyszczeń oraz zalegającej wydzieliny. Można go przeprowadzać regularnie jako jedna z metod profilaktycznych i pielęgnacyjnych. Irygacja zatok jest szczególnie zalecana w przypadku chorób takich jak:

Irygacja zatok sprzyja utrzymanie higieny nosa i zatok oraz profilaktykę różnorodnych schorzeń górnych dróg oddechowych. Warto ją wykonywać również przypadku:

 • przewlekłego stosowania leków donosowych (w celu odbudowy śluzówki)
 • częstego przebywania w ogrzewanych lub klimatyzowanych pomieszczeniach
 • rekonwalescencji po zabiegach chirurgicznych nosa i zatok

Domowe sposoby płukania zatok

Istnieje wiele różnych sposób i przyrządów, które mogą zostać wykorzystane do przeprowadzenia zabiegu płukania zatok. W warunkach domowych możemy użyć do tego m.in.:

 • małej butelki po wodzie mineralnej z niewielkim dzióbkiem ułatwiającym wylewanie płynów
 • standardowej gruszki do nosa (dostępna w większości aptek)
 • aspiratora do nosa
 • czajniczek (dzbaneczek) z wydłużoną szyjką przeznaczony do płukania nosa i zatok (wyglądem przypomina czajniczek do parzenia herbaty, ale jego kształt został przystosowany do irygacji; często w zestawie można otrzymać też miarkę do soli)
 • profesjonalny zestaw do płukania zatok

W przypadku zabiegów wykonywanych u dzieci zaleca się stosowanie aspiratora lub gruszki.

Niezbędne jest przygotowanie również wodnego roztworu do płukania zatok. Najlepiej zastosować do tego sól morską (chlorek sodu) oraz letnią, przegotowaną wodę (ok. 37°C). Proporcje roztworu to pół płaskiej łyżeczki soli na 1/2 l wody.

Czym płukać zatoki?

Płukanie zatok – sposób na to jak oczyścić zatoki z wydzielinyPłukanie zatok najlepiej przeprowadzić przy użyciu izotonicznego (0,9%) lub hipertonicznego (3%) roztworu chlorku sodu. Gotowe roztwory soli fizjologicznej można kupić w każdej aptece. Pozwalają oczyścić jamy nosowe z bakterii, wirusów, alergenów i zalegającej wydzieliny. Wykazują też właściwości pielęgnacyjne. Chlorek sodu jest powszechnie stosowany wspomagająco w leczeniu zatok. Często określany jest przez pacjentów jako woda morska do nosa.

Na rynku dostępne są również specjalne preparaty, które pozwalają w łatwy sposób dbać o higienę jam nosowych na co dzień. Są to przede wszystkim spraye do nosa z wodą morską. Najczęściej oprócz działania oczyszczającego wykazują też właściwości pielęgnacyjne: nawilżają i odżywiają błonę śluzową i naskórek, łagodzą podrażnienia i przekrwienia, sprzyjają właściwej regeneracji.

Preparaty oparte na wodzie morskiej mogą być stosowane przez dzieci, a także kobiety w ciąży, które z powodu zmian hormonalnych często skarżą się na tzw. zatkany nos.

Z czego składa się zestaw do płukania zatok?

Kompletny zestaw przeznaczony do płukania zatok to najlepszy i najłatwiejszy sposób na przeprowadzenie zabiegu w warunkach domowych.

Jego cena jest nieco wyższa niż przedstawionych wcześniej domowych przyrządów do irygacji, ale zawiera w sobie wszystko, co jest nam niezbędne do zabiegu i zdecydowanie ułatwia jego przeprowadzenie.

Standardowo składa się ze specjalnej butelki do płukania nosa i zatok oraz kompletu saszetek z chlorkiem sodu do sporządzenia roztworu.

Oczywiście dostępne w aptekach zestawy do płukania zatok mogą być znacznie bardziej rozbudowane i urozmaicone. Mogą składać się np. ze specjalnych inhalatorów czy irygatorów elektrycznych.

Wszystko zależy od naszych potrzeb oraz budżetu, jakim dysponujemy.

Rozbudowane zestawy najczęściej są przystosowane do użytkowania zarówno przez dorosłych, jak i dzieci, więc inwestycja może się zwrócić z uwagi na uniwersalne zastosowanie.

Jak wykonać zabieg płukania zatok w warunkach domowych?

 • Przygotuj niezbędne akcesoria do płukania zatok, np. gumową gruszkę i wodę morską.
 • Nachyl się nad zlewem i przechyl prawy otwór nosowy lekko w dół, lewy – w górę. Uwaga: nie odchylaj głowy do tyłu, lecz utrzymuj ją w pozycji bocznej.
 • Włóż końcówkę gruszki (butelki, czajniczka itp.) do lewego otworu nosa. Końcówka nie powinna być włożona głębiej niż na 1-2 cm. Delikatnie wprowadzaj płyn. Podczas aplikacji płynu oddychaj przez usta.
 • Płyn musi przepłynąć przez drogi nosowe i zatoki nosowe, a następnie wypłynąć drugim otworem nosowym. Jeśli resztki płynu wpadną do ust, wypluj je (nie połykaj). Pozostałości płynu z nosa wydmuchaj.
 • Po przepłukaniu jednego otworu nosowego powtórz czynność z drugim otworem.
 • Po zakończeniu zabiegu dokładnie oczyść i osusz wszystkie użyte sprzęty.

Zamiast gumowej gruszki można użyć też specjalny irygator do płukania zatok i nosa.

Do codziennej higieny oraz pielęgnacji nosa i zatok możesz też użyć specjalnych preparatów w sprayu zawierających w swoim składzie wodę morską.

Płukanie zatok u dzieci

Płukanie zatok – sposób na to jak oczyścić zatoki z wydzieliny

Zapalenie zatok to dość powszechna dolegliwość w przypadku dzieci. Bardzo często do zachorowania dochodzi w wyniku wcześniejszej infekcji błony śluzowej nosa, która łączy się bezpośrednio z błoną śluzową zatok. W związku z tym regularna higiena i pielęgnacja śluzówki malucha ma kluczowe znaczenie w profilaktyce oraz leczeniu schorzeń tego rodzaju.

Płukanie zatok u dzieci można wykonać domowymi sposobami, jednak zaleca się, aby zaczerpnąć wcześniej porady u pediatry, który dokładnie wyjaśni specyfikę przeprowadzania zabiegu.

Ułatwieniem są akcesoria do płukania zatok lub całe zestawy przeznaczone dla dzieci oraz gotowe preparaty, zawierające sól fizjologiczną, zarówno izotoniczną, jak i hipertoniczną.

Zabieg płukania zatok u dzieci musi wykonywać osoba dorosła. Należy zaplanować go najpóźniej godzinę przed snem.

Przeczytaj również artykuł: Ostre i przewlekłe zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych u dzieci

Czy płukanie zatok jest bezpieczne?

Płukanie zatok przeprowadzone z zastosowaniem akcesoriów czy zestawów do płukania zatok jest zabiegiem bezpiecznym. Oczywiście należy przy tym pamiętać, aby podczas przeprowadzania irygacji stosować się do kilku istotnych wskazówek:

 • nie należy wprowadzać nazbyt głęboko do nosa końcówek akcesoriów do przeprowadzania irygacji (nie głębiej niż na 1-2 cm)
 • cały zabieg należy przeprowadzać spokojnie, bez pośpiechu, delikatnie
 • nie należy przeprowadzać irygacji bezpośrednio przed spaniem
 • w przypadku dzieci poniżej 4 lat ze względu na trudności techniczne można poprosić personel medyczny o przeprowadzenie pierwszej irygacji w celach instruktażowych
 • do irygacji nie wolno używać wody z kranu, tylko przegotowanej
 • bardzo ważne jest dbanie o higienę akcesoriów używanych do irygacji (nieodpowiednio czyszczone mogą być przyczyną zakażeń)

Bardzo rzadko mogą pojawić się objawy niepożądane w trakcie zabiegu. Zaliczamy do nich m.in.:

 • pieczenie
 • szczypanie w nosie
 • podrażnienie
 • uczucie płynności w uszach
 • krwawienie z nosa

Najlepiej wówczas zmniejszyć stężenie stosowanego roztworu i zmniejszyć częstotliwość wykonywanych zabiegów.

Przeciwwskazania do płukania zatok

Płukanie zatok – sposób na to jak oczyścić zatoki z wydzieliny

 • nadwrażliwość na chlorek sodu
 • urazy twarzoczaszki
 • drgawki i drżenie (ze względu na ryzyko zachłyśnięcia się)
 • zablokowane jamy nosowe
 • niedawno przebyte operacje w obrębie ucha lub nosa
 • zapalenie ucha środkowego

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące irygacji zatok lub obawiasz się samodzielnego przeprowadzenia zabiegu u swojego dziecka, zapytaj o poradę swojego lekarza lub poproś o instruktaż profesjonalny personel medyczny.

Płukanie zatok – czym i jak płukać zatoki? Co daje oczyszczanie zatok solą fizjologiczną i dlaczego lepiej zastąpić nią wodę utlenioną?

Płukanie zatok – sposób na to jak oczyścić zatoki z wydzieliny Płukanie zatok i nosa to prosty zabieg, który pomaga oczyścić je z zalegającej wydzieliny Kleber Cordeiro Costa /123RF

Płukanie zatok, nazywane też irygacją, to jeden ze sprawdzonych sposobów na problemy z zatokami, takimi jak zapalenie i towarzyszący mu ból. Zabieg pozwala na ich oczyszczenie z zalegającej wydzieliny, co ułatwia oddychanie i pomaga ograniczyć stan zapalny. Płukanie zatok można wykonać samodzielnie, możliwe jest też przeprowadzenie zabiegu przez lekarza metodą Proetza lub endoskopową. Wyjaśniamy, na czym polegają poszczególne metody i jak wykorzystać je w domu.

Płukanie zatok to metoda ich oczyszczania za pomocą odpowiednich roztworów, która może wspomóc leczenie zapalenia zatok u dzieci i dorosłych zarówno w formie ostrej, jak i przewlekłej.

Dzięki płukaniu zatok można:

 • nawilżyć błonę śluzową dróg oddechowych,
 • pozbyć się nadmiaru zgromadzonej wydzieliny i udrożnić nos oraz zatoki,
 • usunąć część wirusów i bakterii,
 • załagodzić stan zapalny.

Zabieg oczyszczania zatok, który w praktyce polega na płukaniu nosa, jest pomocny przy zapaleniu zatok przynosowych i czołowych, a także wtedy, gdy u pacjenta wystąpił obrzęk nosa, np. w wyniku alergii, stosowania leków donosowych lub infekcji, np. przeziębienia.

Wskazaniem do płukania zatok może być też niedrożności ujść zatok powstała w wyniku zalegania wydzieliny lub przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach. Płukanie nosa stosuje się także profilaktycznie, by zadbać o odpowiednią higienę nosa oraz zatok i nie dopuścić do nawrotów po przebytym stanie zapalnym.

Przeprowadzenie zabiegu płukania zatok jest możliwe zarówno w warunkach domowych, jak i szpitalnych. Domowe oczyszczanie zatok można wykonać z pomocą specjalnego zestawu, który zawiera odpowiednio przygotowany roztwór.

Osoby cierpiące na przewlekłe lub nawracające stany zapalne mogą zdecydować się na specjalistyczny zabieg oczyszczania zatok, przeprowadzany przez lekarza laryngologa w warunkach szpitalnych metodą Proetza lub za pomocą endoskopu.

Płukanie zatok metodą Proetza to prosty i nieinwazyjny zabieg oczyszczania zatok, który wykonuje się w gabinecie laryngologicznym. Stosuje się go w cięższych stanach zapalnych oraz w sytuacjach, gdy leczenie farmakologiczne nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Koszt procedury w prywatnej przychodni nie przekracza 150 złotych.

Do płukania zatok metodą Proetza wykorzystuje się roztwór chlorku soli z antybiotykiem, który podawany jest do nosa za pomocą specjalnej dyszy, natomiast wydzielina z zatok pacjenta jest usuwana przez urządzenie ssące. Zabieg trwa kilka minut, nie wymaga znieczulenia i może być wielokrotnie powtarzany bez obaw o powikłania lub skutki uboczne.

Endoskopowe czyszczenie zatok to również nieinwazyjny zabieg, który stosowany w stanach przewlekłych stanów zapalnych w celu udrożnienia zatok. Wykonuje się go z użyciem endoskopu optycznego i narzędzi mikrochirurgicznych po otrzymaniu odpowiedniego skierowania od lekarza laryngologa.

Procedurę przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Po wykonanym zabiegu endoskopowego oczyszczania zatok pacjent powinien spędzić około 2 dni w szpitalu i odpoczywać. Koszt wykonania endoskopowej operacji zatok przynosowych w prywatnej przychodni może wynieść od 2500 do 5000 złotych.

Oczyszczenie zatok w domu jest możliwe dzięki zastosowaniu odpowiednich akcesoriów. Może to być przeznaczony do tego dzbanek o lejkowatym ujściu, specjalna butelka lub strzykawka czy gruszka do płukania nosa.

Jak czyścić zatoki?Aby wykonać domowy zabieg oczyszczania zatok, należy stanąć nad umywalką i pochylić głowę na bok.

Następnie należy wtłoczyć roztwór do nosa w taki sposób, by ciecz wypłynęła drugą dziurką, oddychając równocześnie przez usta. Czynność należy powtórzyć dla drugiego otworu nosowego.

Następnie należy dokładnie wydmuchać nos, by pozbyć się wody i śluzu. Płukanie zatok można powtarzać do kilku razy dziennie, np. cztery razy w równych odstępach czasu.

Zestaw do płukania nosa i zatok może kosztować od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Przykładowo koszt dzbanka do płukania nosa z wydłużoną szyjką to ok. 40 złotych, a cena butelki lub gruszki nie przekracza zwykle kilkunastu złotych.

Można też pomyśleć o zakupie profesjonalnego irygatora do płukania nosa oraz zatok, który nosi nazwę nebulizatora. Urządzenie wytwarza ciśnienie, co umożliwia wtłoczenie roztworu do nosa.

Irygator do oczyszczania zatok przynosowych i górnych partii dróg oddechowych może być stosowany z roztworami solnymi, lekami i wodami termalnymi. Aparat pomaga nawodnić błony śluzowe, a także rozmiękczyć i usunąć zalegającą w zatokach wydzielinę.

Koszt irygatora nie przekracza zwykle 80 złotych. Najlepiej zainwestować w profesjonalny zestaw do płukania nosa i zatok wraz z saszetkami z roztworem soli fizjologicznej. Można też wybrać bardziej złożone urządzenie, które łączy funkcje irygatora i nebulizatora i kosztuje powyżej 100 złotych.

Innym rozwiązaniem są spraye oczyszczające do płukania nosa i zatok, czyli gotowe rozwiązania w postaci soli fizjologicznej lub morskiej w pojemnikach pod ciśnieniem, które są wyposażone w odpowiednią dyszę. Warto wybrać produkt, który nie rozpyla roztworu soli pod zbyt dużym ciśnieniem.

Korzystając z wielorazowych naczyń i innych sprzętów do płukania nosa i zatok przynosowych należy zadbać o ich regularne czyszczenie i dezynfekcję, łatwo stają się bowiem siedliskiem patogenów i zamiast wspomagać leczenie mogą sprzyjać rozwojowi infekcji.

Płukanie zatok – sposób na to jak oczyścić zatoki z wydzieliny

Domowe sposoby na przeziębienie: sprawdź, które zostały potw…

Płukanie zatok najczęściej przeprowadzać się z użyciem soli fizjologicznej, czyli wodnego roztworu chlorku sodu o stężeniu fizjologicznym, wynoszącym 0,9 proc., ew. większym – wtedy jest to roztwór hipertoniczny, który zawiera więcej rozpuszczonych składników niż ma ich osocze krwi i sprawdza się zwłaszcza przy katarze.

Sól fizjologiczna pomaga oczyścić nos i zatoki z zalegającej wydzieliny, działa nawilżająco na błony śluzowe i pomaga zmniejszać ich obrzęk. Jest to preparat w pełni naturalny i bezpieczny, który można stosować u wszystkich, w tym u dzieci i kobiet w ciąży.

Roztwór soli można kupić w postaci gotowej lub przygotować samodzielnie, rozpuszczając dołączoną do zestawu do płukania porcję soli w letniej wodzie wg dołączonych instrukcji.

Przy wykorzystaniu zwykłej soli kuchennej należy uważać na zalecane proporcje i nie rozpuszczać więcej niż pół płaskiej łyżeczki na 0,5 l wody.

Zdaniem laryngologów najlepszym rozwiązaniem jest zakup gotowego sterylnego roztworu soli fizjologicznej w aptece.

W przypadku zapalenia zatok niektórzy polecają także płukanie nosa wodą utlenioną. Nie jest to jednak zabieg bezpieczny, ponieważ nadtlenek wodoru działa niszcząco nie tylko na patogeny, ale również na komórki ludzkie. Może uszkadzać błony śluzowe i powodować powstawanie ran.

Jeżeli już płukać nos i zatoki wodą utlenioną, należy wybrać najniższe stężenie (3 proc.) i mocno ją rozcieńczyć – najlepiej dodać nie więcej niż kilka kropli do porcji wody. Nie gwarantuje to jednak, że roztwór nie zadziała podrażniające na błony śluzowe dróg oddechowych, dlatego nie jest to metoda zalecana.

Płukanie zatok – sposób na to jak oczyścić zatoki z wydzieliny

Domowe sposoby na odporność – 7 skutecznych receptur na prze…

Płukanie zatok to zabieg, który nie zawsze jest wskazany. Wykonanie go zarówno w warunkach domowych, jak i w gabinecie lekarskim, nie jest polecane w przypadkach takich jak:

 • częste krwotoki z nosa,
 • infekcje ucha,
 • krzywa przegroda nosową,
 • zablokowany nos,
 • okres po operacji nosa.

Jeżeli podczas płukania zatok dojdzie do krwawienia z nosa, należy niezwłocznie przerwać zabieg. Nie należy kontynuować go także w sytuacji, gdy odczuwane jest pieczenie w nosie, jego ból lub uczucie pełności w uszach.

Płukanie zatok w przypadku dzieci jest dozwolone powyżej 4. roku życia i powinno być wykonywane pod baczną kontrolą osoby dorosłej. Jeśli dziecko niechętnie przystaje na płukanie nosa solą fizjologiczną, zamiast zwykłej płukanki można zastosować wodę morską w sprayu.

Płukanie zatok – sposób na to jak oczyścić zatoki z wydzieliny

Dopadło cię przeziębienie? Przez te nawyki będziesz dłużej c…

ZOBACZ: Jak poprawnie myć ręce, by chronić się przed infekcjami? Ekspert: Dr n. med. Piotr Gryglas, kardiolog, immunolog

5 sposobów na zatkane zatoki

Zapalenie zatok to bardzo powszechna dolegliwość, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, a więc wtedy, gdy pogoda nie jest po naszej stronie i jesteśmy bardziej narażeni na przeziębienie. Najczęstszymi objawami tego schorzenia jest ból w górnej części głowy. Można go łatwo rozpoznać, ponieważ najczęściej pojawia się rano i intensyfikuje się w pozycji leżącej oraz przy pochylaniu.

Dlaczego zatoki bolą?

Przyczyną zapalenia zatok są najczęściej zakażenia wirusowe i bakteryjne. Jesteśmy na nie szczególnie narażeni, gdy nie doleczymy jakiejś infekcji górnych dróg oddechowych, np. nieżytu nosa, czyli kataru. Na zapalenie zatok cierpią również alergicy i astmatycy.

Podczas stanu zapalnego zatoki (będące przestrzenią wypełnioną powietrzem i mającą połączenie z jamą nosową) zaczynają wytwarzać wydzielinę, która zatyka ujście zatok, uniemożliwiając przemieszczanie się śluzu i powietrza. Uczucie, które temu towarzyszy jest bolesne i nieprzyjemne, jednak istnieje kilka metod, które ułatwią Ci leczenie zapalenia zatok bez kontaktu ze specjalistą.

1. Leki na zatoki bez recepty

Najpopularniejszą metodą walki z bólem zatok jest farmakoterapia i leki bez recepty na ból zatok, dostępne w każdej aptece. Zaletą tego rozwiązania jest dostępność, wysoka skuteczność i niewysoka cena. Leki, które służą leczeniu bólu zatok można kupić już za 6-10 złotych.

Jakie leki na zatoki wybrać?

Wśród tego rodzaju preparatów warto zwrócić uwagę na te, które są dedykowane właśnie bólom zatok, czyli np. Ibuprom Zatoki Tabs lub Theraflu Zatoki w saszetkach, które mają działanie zarówno przeciwbólowe, jak i przeciwzapalne. Innym, skutecznym lekiem jest Polopiryna Zatoki w formie rozpuszczalnych w wodzie saszetek, które zwalczają ból głowy oraz pomagają w walce z katarem.

2. Inhalacje na zatoki – z czego je zrobić?

Skutecznym, domowym sposobem na ból zatok są inhalacje, czyli wdychanie pary wodnej z przygotowanego wcześniej roztworu wody z olejkami eterycznymi lub ziołami.

Jak zrobić inhalacje na zatoki?

Przygotuj miseczkę, ręcznik i litr gorącej wody. Do miski nasyp 2 łyżki soli kuchennej lub rumianku, a następnie zalej wodą. Pochyl się nad miską, nakryj głowę ręcznikiem i spokojnie wdychaj parę, wdychając powietrze nosem, a wydychając ustami. Inhalacja powinna trwać mniej więcej 10-15 minut i być powtarzana 2-4 razy dziennie.

3. Woda utleniona na zatoki – jak ją stosować?

Kolejnym sposobem, który praktykuje wiele chorych na zapalenie zatok, jest stosowanie roztworu z wody utlenionej, wprowadzanego bezpośrednio do nosa. Aby przygotować taki preparat, należy rozpuścić 15 kropel wody utlenionej w dużej łyżce wody, a następnie tak przygotowany roztwór wkrapiać do nosa za pomocą pipetki.

Podobnym sposobem leczenia zatok jest stosowanie leków w formie aerozolu – w aptece można znaleźć wiele tego rodzaju preparatów, np. Nasic, który jest polecany w przypadku kłopotów z niedrożnością przewodów nosowych.

4. Lecznicze okłady – jak je zrobić?

Okłady to metoda, którą poleca się szczególnie tym osobom, które cierpią z powodu bólu u nasady nosa. Taki okład jest skuteczny i oczywiście bardzo tani.

W gruncie rzeczy wystarczy ciepły ręcznik, który możemy rozgrzać np. na kaloryferze.

Jeżeli chcesz wzmocnić lecznicze działanie okładu, możesz zastosować kompres z ciepłą solą leczniczą dostępną w aptekach, która uwalniając związki jodu i bromu, zwiększa drożność zatok i oczyszcza nos.

5. Odpowiednie nawodnienie – niezbędny element kuracji zatok

Istotną częścią leczenia zatok jest regularne uzupełnianie płynów. Picie wody i innych napojów pozwala rozrzedzić wydzielinę zalegającą w zatokach, tym samym umożliwiając ich udrożnienie. Oprócz tego pite przez Ciebie płyny nawilżają śluzówkę i sprzyjają tworzeniu się naturalnej warstwy ochronnej, która zapobiega powstawaniu kolejnych stanów zapalnych.

Najlepszymi napojami podczas zapalenia zatok są herbaty i napary z ziół. Przydatne mogą się okazać takie składniki jak rumianek, lipa, imbir, miód, cynamon czy sok malinowy.

Co na zatoki dla dzieci, a co dla dorosłych?

Kupując leki na zatoki należy pamiętać, że niektóre z nich nie są przeznaczone dla dzieci. Leki takie jak Nurofen Forte czy Apap są przeznaczone dla osób powyżej 12 roku życia. W aptekach dostępne są specjalne rodzaje popularnych leków przeznaczone dla dzieci, np.

Nurofen Forte dla dzieci od 3mc w syropie. Chcąc wybrać farmaceutyki dla swojej pociechy, najlepiej jednak skonsultuj się z lekarzem lub zapytaj aptekarza, który podpowie Ci, co będzie odpowiednim lekarstwem dla dziecka.

Oczywiście domowe metody, takiej jak okłady lub uzupełnianie płynów są odpowiednie dla osób w każdym wieku.

Kiedy zastosować antybiotyk na zatoki?

Jeżeli Twoje dolegliwości z zatokami nie ustępują przez 5-7 dni, koniecznie skonsultuj się z lekarzem pierwszego kontaktu. To on zadecyduje, czy wdrożyć leczenie antybiotykami. Pamiętaj, że nieleczone zapalenie zatok może powodować wiele powikłań, dlatego zadbaj o siebie i w razie jakichkolwiek wątpliwości, udaj się do specjalisty.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*