Płaskostopie podłużne – przyczyny, objawy i leczenie

Płaskostopie podłużne – przyczyny, objawy i leczenie

Dzieci rodzą się z tzw. płaskostopiem fizjologicznym. Z czasem powinno ono ulec redukcji, gdy dochodzi do zaniku tkanki tłuszczowej oraz wzmocnienia mięśni stóp. Zdarza się jednak, że z różnych przyczyn płaskostopie nie ustępuje. Co warto wiedzieć na temat tej wady stóp u dzieci?

Płaskostopie – definicja

Zdrowa stopa ma kształt łukowaty – jej punktami podparcia są wtedy pięta, pierwsza i piąta kość śródstopia. Deformacja stopy polegająca na zaniku jej naturalnych sklepień nazywana jest płaskostopiem (pot. platfus). W jej przebiegu stopa staje się płaska i styka się z podłożem całkowicie lub częściowo w nieprawidłowy sposób.

Płaskostopie dzieli się na dwie kategorie:

– podłużne – dochodzi wtedy do obniżenia się przyśrodkowego łuku w stopie, dlatego traci naturalne sklepienia od wewnętrznej strony– poprzeczne – polega na obniżeniu sklepienia poprzecznego stopy, przez co staje się nadmiernie szeroka w przodostopiu

Przyczyny płaskostopia u dzieci

Płaskostopie u dzieci może mieć charakter wrodzony albo nabyty. Najczęściej mamy do czynienia z tym drugim, który pojawia się na skutek różnych czynników, głównie genetycznych, lecz też środowiskowych.

Deformacji stóp sprzyjają między innymi szybkie zaczęcie chodzenia, brak raczkowania, korzystanie z chodzików, nieprawidłowe obuwie.

Płaskostopie u dzieci – objawy

Najczęściej diagnozę płaskostopia u dziecka można postaci już około 3-4 roku życia. Warto wtedy przyjrzeć się śladom, jakie pozostawiają jego stopy, na przykład na mokrej podłodze albo na piasku.

Gdy ślad nie posiada wcięcia w wewnętrznej części, mamy do czynienia z płaskostopiem.

Również objawami płaskostopia jest stawanie na wewnętrznych krawędziach stóp podczas chodzenia oraz wysklepienie stopy widoczne tylko podczas stania na palcach.

W takiej sytuacji najlepiej udać się do specjalisty, na przykład do ortopedy, który będzie mógł sprawdzić stopy dziecka i zalecić leczenie.

Leczenie płaskostopia u dzieci

Płaskostopie leczone jest przede wszystkim przez odpowiednie ćwiczenia korekcyjne oraz przez właściwe buty na płaskostopie dla dzieci i dopasowane do nich wkładki do butów – są one dobierane przez specjalistę.

Systematyczność w ćwiczeniu i przestrzeganiu zasad pozwala na skorygowanie wady, a tym samym na poprawę pracy stóp. To bardzo ważne, ponieważ nieleczone płaskostopie może prowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości, na przykład palca koślawego – haluksów, koślawości kolan, dolegliwości bólowych.

Ćwiczenia dla dzieci z płaskostopiem

Aby pomóc dziecku z płaskostopiem w przezwyciężeniu wady, warto pamiętać o odpowiednich ćwiczeniach, które można wykonywać w domu lub poza nim. Są to różne ćwiczenia korekcyjne, których głównym celem jest aktywowanie mięśni stóp.

Dla dzieci z płaskostopiem polecane są poniższe aktywności:- chodzenie na boso po nierównym podłożu, na przykład trawie, piasku, dywanie z wysokim runem, macie typu jeżyk- chodzenie na piętach, placach, zewnętrznych krawędziach stóp- marszczenie palcami stóp tkaniny umieszczonej na podłodze- podnoszenie woreczków oraz innych przedmiotów palcami

– jeżdżenie na rowerze z siodełkiem ustawionym trochę wyżej – powoduje, że pedały naciskane są palcami

Buty i wkładki dla dzieci z płaskostopiem

Drugim ważnym filarem leczenia są odpowiednie buty dla dzieci z wkładkami na płaskostopie, które dopasowane są do wariantu wady – wkładki na płaskostopie poprzeczne, podłużne.

Buty na płaskostopie dla dzieci powinny być wykonane z naturalnych materiałów, na przykład skóry lub z tkanin. Podeszwa powinna być elastyczna, amortyzująca, by pochłaniać nadmierne wstrząsy.

Czubek buta powinien być odpowiednio szeroki, by zmieścić całą stopę i nie prowadzić do ucisku, a wkładka dostosowana do rodzaju wady.

Gdy buty ortopedyczne nie są niezbędne, na przykład wtedy, gdy wada nie jest jeszcze znaczna, można zastosować jedynie same wkładki na płaskostopie dla dzieci. Są to przede wszystkim wkładki skórzane lub wkładki z przewiewnych materiałów. Wtedy można zmniejszyć ryzyko rozwoju wady i zredukować ją, by stopy znów wróciły do swojego naturalnego, fizjologicznego wyglądu i mechaniki.

Płaskostopie podłużne – przyczyny, objawy i leczenie Wyświetl dostępne warianty Płaskostopie podłużne – przyczyny, objawy i leczenie

 • PRZEZNACZENIE:
 • – BÓL W OBRĘBIE PRZODOSTOPIA i TYŁOSTOPIA
 • – BÓLE KOLAN
 • – KOŚLAWOŚĆ PIĘTY I KOLAN
 • – STOPA PŁASKO – KOŚLAWA
 • – PŁASKOSTOPIE POPRZECZNE ( PELOTA )
 • – PŁASKOSTOPIE PODŁUŻNE

Płaskostopie podłużne – przyczyny, objawy i leczenie Wyświetl dostępne warianty Płaskostopie podłużne – przyczyny, objawy i leczenie

Dla dzieci  z stopą płasko-koślawą, koślawością kolan i płaskostopiem podłużnym.

Ich charakterystyczna budowa służy statycznemu podparciu łuku podłużnego, z jednoczesnym ustawieniem kości piętowej w korytku, w którym zastosowana jest korekcja supinacji. Wkładki ortopedyczne CORECT LS  są stosowane w przypadku stopy płasko-koślawej i przy koślawości kolan

Płaskostopie – przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

Cały czas czekamy na podpisanie umowy z NFZ w sprawie programu “Profilaktyka 40 plus”. Na obecną chwilę nie prowadzimy zapisów w celu wykonania skierowań. Jak to będzie możliwe od razu poinformujemy. Szanowni Pacjenci, w dniu 4 czerwca przychodnia czynna będzie w godzinach 8.00-17.00. Punkt pobrań będzie zamknięty.

UWAGA! od teraz osoby chcące wykonać test na Covid-19 wchodzą na stronę gov.pl/dom i wypełniają formularz na podstawie którego kierowane są na test

Płaskostopie jest jednym z najczęstszych schorzeń dotykających stopy.

To deformacja polegającą na obniżeniu lub całkowitym zaniku jej sklepienia – prawidłowo ukształtowana nie dotyka całą swoją powierzchnią podłoża, a jej kości tworzą łuk. W przypadku płaskostopia dochodzi do zaniku łuków stopy, która staje się płaska i przylega do podłoża całą swoją powierzchnią.

Płaskostopie – jakie są przyczyny i rodzaje płaskostopia?
Wśród przyczyn mogących prowadzić do rozwoju płaskostopia wymienia się:

 • niewłaściwie dobrane obuwie, chodzenie w butach na wysokich obcasach,
 • nadmierne obciążenia stopy, np. stojąca praca na twardym podłożu,
 • nadwaga,
 • osłabienie, uszkodzenie więzadeł, stawów i mięśni stopy, skutkujące ich niewydolnością,
 • wrodzona wiotkość więzadeł stopy.

Można wyróżnić dwa rodzaje płaskostopia:

 • płaskostopie podłużne, będące skutkiem obniżenia się łuku podłużnego stopy tak, że cała podeszwa stopy zaczyna dotykać podłoża,
 • płaskostopie poprzeczne, spowodowane obniżeniem sklepienia poprzecznego stopy, w którym stopa robi się szeroka i traci swoją elastyczność.

Płaskostopie może wystąpić w każdym wieku. U maluchów do ok. 3-4. roku życia platfus jest niejako fizjologiczny, a związany jest z obecnością poduszeczek tłuszczowych, wiotkich więzadeł i słabych mięśni. Tym rodzajem płaskostopia u najmłodszych nie należy się martwić, gdyż znika samoistnie wraz rozwojem dziecka.
Po ukończeniu 5.

roku życia można mówić o płaskostopiu wczesnodziecięcym, spowodowanym przez zbyt dużą wiotkość mięśni i więzadeł, by utrzymać prawidłowy układ stopy. Deformację pogłębiają dodatkowo wysiłek fizyczny i nadmierne obciążanie (np. nadwaga u dziecka). U młodzieży może występować tzw.

płaskostopie pozorne – w wyniku dysproporcji pomiędzy wzrostem a obciążeniem.

Płaskostopie – jakie są objawy płaskostopia?

Nieleczone płaskostopie daje następujące objawy:

 • bóle w okolicy podbicia – nie zawsze,
 • rogowacenie podeszwowej części śródstopia,
 • modzele i odciski w okolicy podeszwowej,
 • rozmaite zmiany zwyrodnieniowe mogące prowadzić do deformacji stóp, takiej np. jak haluksy, czyli paluchy koślawe,
 • może też stać się przyczyną nasilonego pocenia stóp, nawracających grzybic, nagniotków i odcisków oraz zaburzeń krążenia,
 • pieczenie, wrażliwość w fazie odbicia,
 • obrzęki, sucha i blada, mocno łuszcząca się skóra, tzw. pajączki i krwiaki,
 • ciężki kołyszący chód, stopy szybko się męczą, ich sprawność jest obniżona. Osoby te stawiają stopy lekko na zewnątrz.

Płaskostopie – jak przebiega diagnoza i leczenie płaskostopia?

Jeśli dziecko nie ma objawów bólowych, zazwyczaj specjalista ortopeda dziecięcy zaleca obserwowanie stóp i sposobu chodzenia.

Dotąd nie ma jednoznacznych dowodów na to, że tak zwana gimnastyka korekcyjna jest skuteczna (na pewno nie zaszkodzi).
Niekiedy po obejrzeniu dziecka, lekarz zaleca stosowanie specjalnych wkładek do butów.

Trzeba jedna pamiętać, że wkładek nie dopasujemy do każdego rodzaju obuwia – np. klasycznych sandałów, co nieco ogranicza ich skuteczność.

Poza tym wkładki zmniejszają rozmiar obuwia, dlatego gdy dziecko je nosi, niezbędny jest wybór większych butów. I bardzo istotna uwaga – najpierw dobieramy wkładki, a dopiero później obuwie, nie na odwrót. Jeśli płaskostopie u dziecka powoduje ból, konieczne jest zastosowanie się do zaleceń chirurga. Zazwyczaj specjalista ortopeda dziecięcy  poleca:

 • czasowe ograniczenie aktywności – zwłaszcza stania i chodzenia,
 • stosowanie specjalnych ortez, zazwyczaj wewnątrz buta, które ustawiają stopę w prawidłowym położeniu,
 • leki – niesteroidowe leki przeciwzapalne,
 • fizykoterpia – specjalne ćwiczenia stopy wykonywane pod okiem specjalisty, zwłaszcza koncentrujące się na rozciągnięciu ścięgna Achillesa,
 • w nielicznych sytuacjach niezbędny jest zabieg chirurgiczny.

Zlekceważenie wad stóp może mieć negatywny wpływ na rozwój całego aparatu ruchu.

W celu umówienia się na konsultację u ortopedy skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do onkologa bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz onkolog leczy inną część ciała).

Leia também:  Hatch usados Quilometragem Até 38,983 km

W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty onkologa, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem.

Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.

Płaskostopie podłużne przyczyny, objawy, leczenie Wrocław – dr Wojciech Kopaczyński

 • Pojawił się ból w stopie? Objawy są tak uciążliwe, że nawet wizyta w sklepie naprzeciwko wydaje się wyzwaniem nie do pokonania?  Owszem, nawet najdalsza podróż zaczyna się od pierwszego kroku. Ale żeby go zrobić, trzeba najpierw zadbać o stopy – najlepiej u doświadczonego fizjoterapeuty. Zadzwoń!

  Płaskostopie podłużne jest deformacją stopy, która sprowadza się do obniżenia łuku przyśrodkowego, co w konsekwencji prowadzi do spłaszczenia stopy. To schorzenie negatywnie odbija się na komforcie chodzenia oraz biegania, ale również i na pozostałych elementach układu ruchu.

  Tego typu zmiany nie są ograniczone jedynie do stopy, ponieważ płaskostopie prowadzi do nieprawidłowego rozłożenia ciężaru całego ciała, co z kolei może być źródłem dodatkowych dolegliwości bólowych i zaburzeń postawy. W przypadku prawidłowej budowy, stopa opiera się o podłoże w trzech punktach, na głowie pierwszej oraz piątej kości śródstopia, oraz na pięcie.

  Jest to rozwiązanie pozwalające równomiernie rozłożyć ciężar ciała podczas stania, chodu, biegu czy skoku.

  Jakie są przyczyny płaskostopia podłużnego?

  Podstawową przyczyną płaskostopia podłużnego jest niewydolność aparatu więzadłowo-mięśniowego. Istnieje jeszcze szereg dodatkowych czynników, które mogą spowodować   bądź pogłębić ów problem. Tak, jak w przypadku wielu innych zaburzeń, brak ruchu oznacza zarazem osłabienie niewykorzystanych mięśni i ścięgien.

  Niemniej, nawet przy odpowiednim poziomie aktywności fizycznej, o rozwoju płaskostopia może przesądzić źle dobrane obuwie.

   Do czynników ryzyka należy też otyłość ( a w niektórych przypadkach nadwaga) Warto zaznaczyć, że płaskostopie zazwyczaj rozwija się już w dzieciństwie, dlatego należy dopilnować odpowiedniego rozwoju stóp w okresie dorastania.

  Jakie są objawy płaskostopia podłużnego?

  Choć zaburzenie, samo w sobie, może przebiegać bezobjawowo, to może prowadzić do rozwoju innych schorzeń dających dokuczliwe symptomy.

   Już sama deformacja stopy może się wiązać z dyskomfortem psychicznym, tym bardziej, jeśli zmianom towarzyszy ból lub zaburzenia ruchu. Zmiany w obrębie stopy mogą wiązać się z narastającymi obrzękami czy stanem zapalnym torebek i więzadeł stawowych.

  To z kolei może prowadzić do problemów ze ścięgnem Achillesa oraz dolegliwości bólowych ze strony wyższych partii nóg – łydek i kolan – oraz kręgosłupa.

  Jakie są metody leczenia płaskostopia podłużnego?

  Jedynie we wczesnych etapach rozwoju choroby możliwe jest cofnięcie tych zmian u dzieci. Dorośli niestety nie mogą liczyć na całkowity powrót do prawidłowego ustawienia stopy, ale poprawa kształtu łuku stopy   i zniesienie dolegliwości bólowych są możliwe.

  Stosuje się w tym celu odpowiednio dobrane wkładki ortopedyczne (a przynajmniej takie są zalecenia podiatrów), niemniej sama wkładka nie wykona za nas ciężkiej pracy, potrzebnej do przywrócenia odpowiedniej siły aparatu mięśniowo-więzadłowego.

  Dopiero doświadczony fizjoterapeuta może dobrać odpowiedni zestaw ćwiczeń wzmacniający mięsnie stopy pod kątem jej prawidłowego uchu.

  Terapeuta wykona również odpowiednią diagnostykę, by wykluczyć inne problemy oraz – poprzez terapię manualną – jest w stanie przyśpieszyć cały proces, przywracania mobilności, mobilizując do ruchu odpowiednie stawy stopy.

 • Płaskostopie poprzeczne – Gabinet podologiczny Foot-Med Kraków

  1. Objawy
  2. Czym jest płaskostopie poprzeczne
  3. Przyczyny

  4. Leczenie

  1. Objawy

  Najczęstszym objawem wynikającym z płaskostopia poprzecznego jest ból stopy odczuwany w okolicy podeszwowej strony przodostopia.

  Dolegliwości mogą mieć różne nasilenie – od przejściowego dyskomfortu podczas długotrwałego chodzenia aż do bólu uniemożliwiającego swobodne postawienie stopy.

  Możesz mieć wręcz wrażenie, że stąpasz po twardych kamykach zlokalizowanych na środku przodostopia.

  Ból z reguły nasila się podczas chodzenia boso lub w butach z cienką podeszwą pozbawioną amortyzacji, gdyż każda nierówność podłoża dodatkowo drażni tkliwe miejsce.

  Dolegliwości nasilają się również podczas noszenia butów na wysokim obcasie, ponieważ większa część ciężaru ciała przypada wtedy na przodostopie, zwiększając docisk bolesnego miejsca do podłoża.

  Na skórze mogą tworzyć się nieestetyczne zgrubienia zwane modzelami, będące wyrazem obrony skóry przed nadmierną kompresją.

  2. Czym jest płaskostopie poprzeczne?

  Płaskostopie poprzeczne to inaczej obniżenie się wysklepienia poprzecznego stopy. W zdrowej stopie kości stępu oraz kości śródstopia układają się w łuk poprzeczny powodując, że głównymi punktami podporu w obrębie przodostopia pozostają pierwsza i piąta kość śródstopia.

  W przypadku płaskostopia poprzecznego, kości stopy tracą swoją prawidłową konformację, prowadząc do przenoszenia obciążenia przez środkowe kości śródstopia (najczęściej drugą i trzecią).

  Środkowy rejon przodostopia nie jest przygotowany do izolowanego przyjmowania tak dużych nacisków, wskutek czego do chodzi do przeciążeń i mikrourazów tkanek, a w końcu do wtórnego stanu zapalnego, np. błony maziowej stawów śródstopno-paliczkowych II i III.

  Płaskostopie poprzeczne często związane jest z występowaniem deformacji w obrębie palców:

  – palce szponiaste II-V – gdy istnieje nierównowaga napięć pomiędzy przeciwstawnymi grupami mięśni sterującymi ruchami palców – najczęściej w przypadku tzw. stopy wydrążonej (o zbyt wysoko uniesionym łuku podłużnym).

  – paluch koślawy (haluks) – zwłaszcza, gdy przyczyną płaskostopia poprzecznego jest hipermobilność czyli nadruchomość pierwszej kości śródstopia. Pierwsza kość śródstopia przestaje przyjmować obciążenie, wskutek czego jest ono przenoszone na kości śródstopia drugą i trzecią. Ten rodzaj płaskostopia występuje często u osób z uogólnioną wiotkością więzadeł,


  – palec młotkowaty
  – gdy haluks zaczyna przesuwać się pod drugi palec stopy i wymusza w ten sposób przeprost w drugim stawie śródstopno-paliczkowym. Okolica skóry w rejonie głowy drugiej kości śródstopia jest wtedy szczególnie narażona na punktowo zwiększony nacisk.

  3. Przyczyny

  Płaskostopie poprzeczne jest płaskostopiem nabytym, co oznacza, że rozwija się ono stopniowo w ciągu naszego życia. Obniżenie łuku poprzecznego najczęściej stanowi powikłanie pozostałych wad stóp oraz może być skutkiem zaburzenia napięć w systemie mięśniowo-powięziowym całego ciała.

  Do czynników istotnie przyspieszających rozwój płaskostopia poprzecznego możemy zaliczyć:

  • Przykurcz mięśnia trójgłowego łydki,
  • Przebyte urazy w obrębie stopy ,
  • Osłabienie mięśni stóp, np. po długotrwałym unieruchomieniu,
  • Płaskostopie podłużne,
  • Stopa wydrążona,
  • Częste noszenie obuwia ze ściętymi czubkami i/lub obuwia na wysokim obcasie,
  • Okres ciąży i menopauzy u kobiet,
  • Uogólniona wiotkość więzadłowa,
  • Otyłość,
  • Długotrwała praca stojąca,
  • Choroby o podłożu zapalnym (np. reumatoidalne zapalenie stawów),
  • Schorzenia neurologiczne (stwardnienie rozsiane, stan po przebytym udarze mózgu, neuropatia cukrzycowa).

  4. Leczenie

  Postępowanie polega głównie na leczeniu objawowym czyli służącym złagodzeniu dolegliwości:

  a) Wkładki ortopedyczne na płaskostopie poprzeczne

  Indywidualnie dopasowane wkładki mają za zadanie zmniejszyć nacisk na bolesną okolicę przodostopia. Powyższy cel uzyskujemy poprzez zastosowanie peloty metatarsalnej śródstopia umieszczanej proksymalnie w stosunku do miejsca bólu.

  Możemy również dokleić dodatkowe elementy pod głowy I-wszej i V-tej kości śródstopia, by stymulować obciążenie fizjologicznych punktów podporu przodostopia.

  W przypadku towarzyszących wad stóp wkładki będą korygowały nieprawidłowe ustawienie stopy, wspierając jej prawidłową biomechanikę.

  b) Noszenie wygodnego obuwia

  Obuwie dla osób z płaskostopiem poprzecznym powinno posiadać szerokie czubki swobodnie mieszczące deformacje palców. Ulgę może przynieść noszenie butów z podeszwą o lekkich właściwościach amortyzujących.

  Idealnym wyborem pozostają buty sportowe, gdyż posiadają wyjmowaną wkładkę fabryczną, dzięki czemu umożliwiają zastosowanie wkładki ortopedycznej bez straty w zakresie tęgości obuwia.

  Jednoczesne zastosowanie indywidualnych wkładek ortopedycznych i prawidłowego obuwia przynosi największą skuteczność w łagodzeniu bólu wynikającego z płaskostopia poprzecznego.

  • c) Fizjoterapia:
  • Rozciąganie mięśnia trójgłowego łydki,
   Wzmacnianie mięśni stabilizujących łuki stopy,
  • Likwidacja dysbalansów napięć mięśniowych w obrębie stopy, kończyny dolnej, całego ciała.
  • d) Pielęgnacja skóry
  • Usunięcie nadmiaru zrogowaciałej skóry z miejsc zwiększonego nacisku przynosi wyraźną ulgę w odczuwanych dolegliwościach i przywraca stopom estetyczny wygląd.

  O regularnych wizytach u wykwalifikowanego podologa obowiązkowo powinny pamiętać osoby chore na cukrzycę.

  Uszkodzenie nerwów obwodowych w przebiegu cukrzycy powoduje, że chorzy tracą zdolność odczuwania bólu pomimo postępującego uszkodzenia tkanek.

  U chorych na cukrzycę nawet niepozornie wyglądające modzele mogą przeobrazić się w głęboko drążące owrzodzenia, które są trudne do leczenia i nierzadko prowadzą do amputacji stopy.

  e) Leczenie operacyjne

  W przypadku niepowodzenia leczenia zachowawczego, a także jeśli płaskostopiu poprzecznemu towarzyszą bolesne deformacje palców wymagające korekcji, lekarz ortopeda decyduje o wdrożeniu leczenia operacyjnego.

  Zabieg może obejmować plastykę tkanek miękkich (torebek stawowych, więzadeł), a także korekcję ustawienia kości.

  Leczenie operacyjne zawsze pozostaje ostatecznością, jego wybór należy dokładnie omówić z doświadczonym chirurgiem ortopedą.

  Leia também:  Suv Honda Hr-V com Rodas de liga leve

  [powrót do bazy wiedzy]

  Płaskostopie podłużne

  PŁASKOSTOPIE PODŁUŻNE

  Prawidłowo zbudowana stopa dotyka podłoża jedynie w 3 punktach: piętą, podstawą palucha oraz palca małego.

  Płaskostopie podłużne (zwane inaczej platfusem), to schorzenie, polegające na obniżeniu lub całkowitemu zniesieniu fizjologicznego sklepienia stopy wzdłuż jej długości pomiędzy piętą, a palcami.

  Nieleczone, może wywołać problemy ze sprawnym poruszaniem się, kłopoty z kręgosłupem, biodrami i kolanami. Może również doprowadzić do powstania długotrwałych procesów zapalnych torebek i więzadeł stawowych stopy, a nawet poważnych schorzeń, związanych ze ścięgnem Achillesa.

  Płaskostopie podłużne – przyczyny

  Płaskostopie podłużne spowodowane jest najczęściej przez niewydolne (osłabione i rozciągnięte) mięśnie, które mają za zadanie utrzymanie w określonej pozycji fizjologiczny łuk podłużny stopy. Dzieje się tak głównie na skutek:

  • Patologii w budowie kończyny dolnej, nieprawidłowej postawy ciała.
  • Noszenia niewłaściwego obuwia (za ciasnego, na wysokim obcasie).
  • Dźwigania ciężarów, pracy wymagającej długiego stania.
  • Znacznej nadwagi.
  • Nieprawidłowego ustawiania stóp podczas chodzenia czy biegania.
  • Uprawiania przez dłuższy czas sportów na twardej powierzchni.
  • Długotrwałego unieruchomienia kończyny, np. w wyniku kontuzji.
  • Zaniedbania kontroli rozwoju stóp w okresie dziecięcym.

  Płaskostopie podłużne – objawy

  Najbardziej oczywistym objawem płaskostopia podłużnego jest obniżenie sklepienia stopy. Dodatkowymi symptomami schorzenia są:

  • Dolegliwości bólowe stóp, łydek a także kręgosłupa, które dają o sobie znać głównie podczas poruszania się.
  • Rogowacenie skóry na podeszwie stóp.
  • Pochylenie stóp w kierunku wewnętrznym.
  • Starte podeszwy obuwia od wewnętrznej strony.
  • Dolegliwości kostek – opuchnięcie oraz bolesność po ich wewnętrznej stronie.

  Płaskostopie podłużne – diagnostyka

  Aby zdiagnozować platfusa, należy udać się do ortopedy. Podczas wizyty lekarskiej, specjalista dokładnie ocenia stopień spłaszczenia stopy, stwierdza, czy schorzenie ma charakter sztywny czy elastyczny.

  Pacjent zazwyczaj zostaje poproszony o przejście się na boso po gabinecie, lub o przyjęcie pozycji stojącej na palcach. Dla potwierdzenia swojej diagnozy, lekarz może zlecić badanie na podoskopie lub specjalnej macie z czujnikami. Badania te są bezbolesne i nieinwazyjne.

  Ich największą zaletą jest to, że pozwalają ocenić anatomię stopy oraz wykryć nieprawidłowości w jej budowie i funkcjonowaniu.

  Płaskostopie podłużne – leczenie zachowawcze

  W większości przypadków, leczenie zachowawcze płaskostopia podłużnego, daje satysfakcjonujące efekty w postaci zniwelowania dolegliwości bólowych.

  Trzeba jednak pamiętać, że cofnięcie deformacji stóp jest możliwe tylko wtedy, gdy zostaną podjęte odpowiednie działania we wczesnym stadium rozwoju schorzenia i tylko u osób bardzo młodych – dzieci.

  U dorosłych, można zatrzymać postępowanie choroby, tak aby Pacjent mógł normalne funkcjonować. W przypadku wystąpienia platfusa, lekarz zaleca:

  • Noszenie specjalnych, indywidualnie dobranych wkładek ortopedycznych, które można zamówić w sklepie ortopedycznym. Jest to niezwykle ważny element terapii, ponieważ podpierają one sklepienie stopy, niwelując ból kręgosłupa oraz stawów.
  • Regularne wykonywanie ćwiczeń, mających na celu wzmacnianie mięśni stóp (np. naprzemienne stawanie na placach i piętach, rolowanie stopą wałka czy drapanie podłogi placami).
  • Masaże stóp.
  • Fizykoterapię: zabiegi rozluźniające, poprawiające krążenie krwi w stopie, a tym samym odżywienie tkanek miękkich.
  • Kinesiotaping – dzięki specjalnym plastrom, możliwa staje się korekta wadliwego ułożenia stopy oraz jej lepsza stabilizacja.

  Płaskostopie podłużne – leczenie operacyjne

  W skrajnych przypadkach, w terapii płaskostopia podłużnego stosuje się leczenie operacyjne. Lekarz podejmuje decyzję o wdrożeniu tego typu procedury w sytuacji, gdy leczenie zachowawcze nie przynosi oczekiwanego rezultatu, Pacjent skarży się na dolegliwości bólowe oraz utrudniony chód, uniemożliwiający mu normalne funkcjonowanie.

  Płaskostopie podłużne – leczenie w Krakowie

  Nasze centrum medyczne zajmuje się leczeniem schorzeń ortopedycznych, w tym również terapią płaskostopia podłużnego.

  Oprócz prawidłowej diagnostyki, przeprowadzonej przez naszych doświadczonych specjalistów, Pacjentom oferujemy również dostęp do pełnej rehabilitacji.

  Dodatkowo, w naszym sklepie ortopedycznym jest możliwość nabycia wysokiej jakości, indywidualnie dobranych wkładek ortopedycznych, pomocnych w zwalczaniu przykrych dolegliwości platfusa.

  Płaskostopie – jak leczyć to schorzenie?

  Z tekstu dowiesz się:

  • jakie są przyczyny płaskostopia,
  • jakie są objawy i skutki płaskostopia,
  • jakie ćwiczenia są skuteczne w przypadku płaskostopia,
  • jak leczyć płaskostopie.

  Płaskostopie może występować na każdym etapie życia – u dzieci w wieku 3-4 lat jest niejako stanem fizjologicznym, związanym z wiotkością więzadeł i niewielką siłą mięśni. U starszych dzieci, podobnie zresztą jak u osób dorosłych, na rozwój płaskostopia może mieć wpływ np. nadwaga.

  Wyróżnia się dwa rodzaje płaskostopia:

  • płaskostopie podłużne – jest skutkiem obniżenia się łuku podłużnego stopy, przez co cała stopa zaczyna dotykać podłoża,
  • płaskostopie poprzeczne – jest efektem obniżenia się sklepienia poprzecznego stopy, przez co traci ona elastyczność i staje się szeroka.

  Do przyczyn płaskostopia zalicza się:

  • wiotkość więzadeł,
  • osłabienie siły mięśniowej stopy,
  • niewłaściwie dobrane obuwie,
  • noszenie butów na wysokim obcasie,
  • stojąca praca na twardym podłożu,
  • nadwaga

  Jak już wcześniej wspomniano, objawem płaskostopia jest dotykanie całą stopą podłoża podczas chodzenia. Z czasem może to powodować obrzęki stóp oraz ból, także łydek i kręgosłupa. Często występują również bolesne odciski.

  Nieleczone płaskostopie może mieć poważne konsekwencje dla całego narządu ruchu. Zwiększa ono ryzyko wystąpienia innych deformacji stopy (m.in. palucha koślawego i palców młotkowatych), utrudnia chodzenie, może wywoływać stany przeciążeniowe i zapalne stawów oraz więzadeł stopy. Możemy mieć też problemy z zakupem wygodnego obuwia.

  Leczeniem płaskostopia, zarówno u dzieci, jak i dorosłych, zajmuje się lekarz ortopeda. Zazwyczaj pierwszym zaleceniem po postawieniu diagnozy jest zakup odpowiednich wkładek na płaskostopie oraz rehabilitacja ortopedyczna pod kątem płaskostopia.

  Wybierając odpowiednie wkładki ortopedyczne na płaskostopie, pamiętajmy, by kupować je w aptekach i sklepach medycznych, a nie na bazarze czy w podejrzanych sklepach internetowych.

  Używanie takich wkładek może nam bowiem przynieść więcej szkody niż pożytku!

  Druga ważna sprawa to kupowanie najpierw wkładek, a później obuwia. Oczywiście może się pojawić problem z ich idealnym dopasowaniem do każdego modelu butów, ale na czas terapii trzeba się po prostu z tym pogodzić. Musimy też mieć świadomość, że wkładki na płaskostopie czasem zmniejszają faktyczny rozmiar buta, więc może być konieczny zakup obuwia np. o numer większego.

  Kolejny krok to odpowiednia rehabilitacja ortopedyczna. Ćwiczenia na płaskostopie najpierw pokazują i prowadzą specjaliści, a później możemy je już wykonywać samodzielnie w domu. Obejmują one między innymi:

  • chodzenie na palcach,
  • chodzenie na piętach,
  • chodzenie na wewnętrznych krawędziach stóp,
  • zwijanie palcami stóp chusteczki,
  • chwytanie stopami drobnych przedmiotów (np. woreczka wypełnionego grochem),
  • maszerowanie po linii ze podkurczonymi palcami.

  Płaskostopie – rodzaje, przyczyny, skutki, profilaktyka, leczenie, ćwiczenia

  Płaskostopie (zwane potocznie platfusem) jest to deformacja stopy, która polega na obniżeniu lub całkowitym zaniku wysklepienia.

  Prawidłowo ukształtowana stopa nie dotyka całą swoją powierzchnią podłoża, a jej kości tworzą łuk. W przypadku płaskostopia stopa całą swoją powierzchnią przylega do podłoża.

  Płaskostopie należy do jednych z najczęstszych schorzeń, szacuje się, że może na nie cierpieć nawet do 40% ludzi. Co warto wiedzieć o płaskostopiu?

  1. Rodzaje płaskostopia

  Można wyróżnić dwa rodzaje płaskostopia:

  • płaskostopie podłużne – skutek obniżenia się łuku podłużnego stopy tak, że cała podeszwa zaczyna dotykać podłoża,
  • płaskostopie poprzeczne – spowodowane obniżeniem sklepienia poprzecznego stopy, w którym stopa robi się szeroka i traci swoją elastyczność.

  Płaskostopie może wystąpić w każdym wieku. U maluchów do ok. 3-4. roku życia platfus jest niejako fizjologiczny, wywołany obecnością poduszeczek tłuszczowych, wiotkich więzadeł i słabych mięśni.

  Tym rodzajem płaskostopia u najmłodszych nie należy się martwić, gdyż znika samoistnie wraz rozwojem dziecka. Po ukończeniu 5. roku życia można mówić o płaskostopiu wczesnodziecięcym, spowodowanym przez zbyt dużą wiotkość mięśni i więzadeł, by utrzymać prawidłowy układ stopy.

  Deformację pogłębiają dodatkowo wysiłek fizyczny i nadmierne obciążanie (np. nadwaga). U młodzieży może występować tzw. płaskostopie pozorne – w wyniku dysproporcji pomiędzy wzrostem a obciążeniem.

  2. Przyczyny płaskostopia

  Wśród przyczyn mogących prowadzić do rozwoju płaskostopia wymienia się:

  • niewłaściwie dobrane obuwie,
  • chodzenie w butach na wysokich obcasach,
  • nadmierne obciążenia stopy, np. stojąca praca na twardym podłożu,
  • nadwaga,
  • uszkodzenie więzadeł, stawów i mięśni stopy,
  • wrodzona wiotkość więzadeł stopy.

  3. Skutki płaskostopia

  Deformacja stopy w postaci płaskostopia zmienia prawidłowe punkty jej podparcia. Pojawiają się obrzęki stóp oraz dolegliwości bólowe nie tylko stóp, ale też łydek i kręgosłupa.

  Poza tym nacisk na podłoże w miejscu stopy do tego nieprzystosowanym skutkuje tworzeniem się na podeszwie stopy bolesnych odcisków. Płaskostopie poprzeczne może też doprowadzić do rozwoju wtórnych deformacji stopy pod postacią palucha koślawego czy w skrajnych przypadkach tzw. palców młotkowatych.

  Leia também:  Anemia u kobiet – przyczyny, objawy i leczenie niedokrwistości

  Tak zniekształcona stopa utrudnia dobranie i noszenie obuwia oraz chodzenie. Płaskostopie podłużne, zwłaszcza nieleczone i długo trwające, prowadzić może do rozwoju stanów zapalnych przeciążonych torebek i więzadeł stopy.

  4. Profilaktyka płaskostopia

  Aby uniknąć powstania płaskostopia u dziecka, należy unikać ubierania malucha w ciasne śpioszki, skarpetki czy buciki – niemowlę musi mieć zapewnioną możliwość swobodnego poruszania stópkami, gdyż stymuluje to rozwój mięśni stopy.

  Krępujące ubranka unieruchamiają stopy, a mięśnie pozbawione ruchu stają się słabe, co sprzyja rozwojowi płaskostopia. Podczas przewijania czy przebierania niemowlęcia można bawić się z nim delikatnie, dotykając podeszwy stóp – powoduje to odruchowe zgięcie paluszków, co jest dobrym ćwiczeniem wzmacniającym mięśnie.

  Należy unikać przekarmiania dziecka i rozwoju nadwagi, otyłość nie sprzyja zdrowiu, a często jest przyczyną rozwoju płaskostopia. Dziecko powinno mieć dobrze dobrane buty, szczególnie te pierwsze, w których uczy się stawiać swoje pierwsze kroki.

  5. Leczenie płaskostopia

  Leczenie płaskostopia polega na ćwiczeniu mięśni stóp, noszeniu dobrze dobranych, szerokich i wygodnych butów, stosowaniu specjalnych wkładek ortopedycznych (ale tylko po konsultacji z lekarzem – nigdy na własną rękę!) i dbaniu o utrzymywanie prawidłowej postawy ciała.

  Do ćwiczeń korekcyjnych, które wzmacniają mięśnie stóp, należą: chodzenie na palcach, piętach i zewnętrznych krawędziach stóp, zwijanie palcami stóp np. chusteczki leżącej na podłodze lub chwytanie i podnoszenie palcami stóp drobnych przedmiotów z podłogi.

  Czasem jednak w przypadku zaawansowanych i dających duże dolegliwości deformacji stóp, ćwiczenia i postępowanie zachowawcze mogą okazać się nieskuteczne. Konieczny może się okazać wtedy zabieg operacyjny.

  6. Ćwiczenia na płaskostopie

  W celu korekcji płaskostopia stosuje się przede wszystkim gimnastykę stóp. Do najpopularniejszych ćwiczeń zalicza się:

  • kładziemy się na brzuchu, dłonie układamy pod brodą, uginamy kolana pod kątem 90 stopni i staramy się zbliżać do siebie i oddalać podeszwy stóp,
  • podnoszenie stopami woreczków wypełnionych grochem lub szmacianych piłeczek,
  • rysowanie lub pisanie stopami,
  • chwytanie stopami różnych przedmiotów i przenoszenie ich do pudełka,
  • zwijanie palcami ręcznika,
  • chodzenie na palcach,
  • zakreślanie stopami kółek w powietrzu,
  • spacerowanie po różnych powierzchniach,
  • chodzenie po specjalnej macie korygującej na płaskostopie,
  • zdejmowanie skarpetek bez użycia rąk,
  • turlanie po podłodze lub ścianie piłki tenisowej.

  Każde ćwiczenie należy powtórzyć 15-20 razy, efekty staną się widocznie dopiero gdy trening będzie regularny. Najlepiej na ćwiczenia poświęcić około 20 minut dziennie.

  Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

  Często bolą Cię stopy i masz haluksy? Przyczyną może być płaskostopie

  Płaskostopie, czyli popularny platfus, to często występujące zniekształcenie stopy. ,,Platfus'' to tzw. płaska stopa, czyli taka, która nie odznacza się widocznym łukiem pośrodku.

  Stopa płaska całą swoją powierzchnią dotyka podłoża, co jest nieprawidłowe. Płaskostopie trzeba leczyć, bo pogłębiająca się wada może powodować różne dolegliwości, w tym ból stóp, kolan czy pleców.

   

  Płaskostopie, zwane potocznie platfusem, to zniekształcenie stopy polegające na obniżeniu się jej fizjologicznych sklepień, w wyniku czego staje się ona nienaturalnie płaska. Trzeba przy tym zaznaczyć, że stopa fizjologicznie wcale płaska nie jest. Prawidłowo zbudowana, wcale nie dotyka podłoża całą swoją powierzchnią. 

  Stopa ludzka zbudowana jest z dwóch łuków – podłużnego, leżący w śródstopiu, i krótkiego w przodostopiu. Łuki te działają na zasadzie mostów kostnych do podtrzymania stopy i jako amortyzatory wstrząsów. Płaskostopie natomiast cechuje zanik tych łuków, przez co stopa staje się płaska i całą swoją powierzchnią dotyka podłoża. 

  Co ciekawe, do około 3. roku życia po wewnętrznej stronie stopy można zaobserwować poduszeczkę tłuszczową, mięśnie są słabe, więzadła wiotkie.

  Stopy dzieci wyglądają na nienaturalnie wypukłe, miękkie, wręcz koślawe. Ta fizjologiczna koślawość stóp utrzymuję się do 3.-4.

  roku życia, ale po tym okresie następuje samoczynna korekcja koślawości stóp, a cały ten proces może trwać nawet do 7. roku życia. 

  Wyróżnia się dwa rodzaje płaskostopia:

  1. Płaskostopie podłużne charakteryzujące się obniżenia łuku przyśrodkowego (dynamicznego) stopy.
  2. Płaskostopie poprzeczne, które jest skutkiem obniżenia łuku poprzecznego przedniego stopy.

  Przyczyny płaskostopia

  Płaskostopie może wystąpić w każdym wieku, nie jest domeną dzieci. Przed ukończeniem 3. roku życia mamy do czynienia z fizjologicznym płaskostopiem, które zanika w ciągu kilku lat. Po ukończeniu 5.

  roku życia można mówić o płaskostopiu wczesnodziecięcym, spowodowanym przez zbyt dużą wiotkość mięśni i więzadeł, by utrzymać prawidłowy układ stopy. Deformację stóp pogłębiają się przez wysiłek fizyczny i nadmierne obciążanie (np. nadwaga u dziecka).

  U młodzieży natomiast może występować tzw. płaskostopie pozorne – w wyniku dysproporcji pomiędzy wzrostem a obciążeniem.

  Główną przyczyną płaskostopia jest upośledzona praca mięśni utrzymujących wysklepienie łuków stopy. Do tej niewydolności przyczyniają się duże obciążenia, szczególnie przy przy współistniejącej wiotkości więzadeł i torebek stawowych. Czynnikiem, który ma duże znaczenie w powstawaniu płaskostopia, jest nadwaga, ale także systematyczne noszenie niewłaściwego obuwia. 

  Częste przyczyny płaskostopia:

  • niewłaściwe obuwie: buty niewygodne, zbyt miękkie, niedające oparcia stopie, a także buty na wysokim obcasie
  • nadmierne obciążenia stopy, w tym praca stojąca
  • nadwaga i otyłość
  • osłabienie, uszkodzenie więzadeł, stawów i mięśni stopy, skutkujące ich niewydolnością
  • wrodzona wiotkość więzadeł stopy

  Rodzice powinni od najmłodszych lat obserwować stopy dziecka i zwracać uwagę na rozwój stopy, jej wygląd oraz sposób chodzenia. Wczesne wykrycie płaskostopia pozwala na szybkie skorygowanie wady i uniknięcie przykrych skutków w przyszłości.

  Objawy płaskostopia

  Podstawowym objawem płaskostopia jest po prostu płaska stopa, czyli taka, która po położeniu na podłodze jest w pewien sposób rozlana i przylega do podłoża całą swoją powierzchnią.

  Nieleczone płaskostopie może być i często jest przyczyną wielu dolegliwości. Prowadzi także do powstawania przewlekłych stanów zapalnych torebek i więzadeł stawowych stopy oraz jej obrzęku i bolesność.

  Wynikiem płaskostopia poprzecznego jest często paluch koślawy (tzw. haluks).

  Płaskostopie predysponuje do powstawania odcisków, nagniotków i modzeli. 

  Deformacja stopy zmienia prawidłowe punkty jej podparcia i z tego powodu po pewnym czasie może pojawić ból – głównie stóp, ale także łydek, bioder, kolan i kręgosłupa. Zatem bóle pleców, nóg czy bioder mogą mieć swoja przyczynę w stopach, o tym warto pamiętać. 

  Zniekształcona stopa utrudnia chodzenie i dobór odpowiedniego obuwia. W miarę upływu czasu nieleczone płaskostopie jest przyczyną stałego bólu i uniemożliwia długie chodzenie, stanie w miejscu, a nawet uprawianie sportów i wszystkie aktywności związane z obciążeniem stopy. Natomiast znaczne ograniczenie ruchu stwarza ryzyko nadwagi, co z kolei zwiększa nacisk na stopę i pogłębia wadę.

  Rozpoznanie płaskostopia

  Płaskostopie można rozpoznać samemu i nie jest to wcale trudne. Płaska stopa w całości przylega do podłoża, co można zaobserwować na przykład na podstawie jej odcisku na piasku lub po zamoczeniu stopy i pozostawieniu odcisku na płaskim podłożu (np. na kafelku w łazience). 

  O płaskostopiu świadczy także chodzenie na wewnętrznych krawędziach stóp. Można to dostrzec po podeszwach i obcasach, które są bardziej zdarte i wygięte po wewnętrznej stronie buta niż po zewnętrznej. Rodzice często obserwują taką nieprawidłowosć idąc za dzieckiem: od tyłu lepiej widać, że człowiek chodzi na wewnętrznych krawędziach.

  Potwierdzenie diagnozy można uzyskać u lekarza ortopedy. Urządzeniem, które ułatwia rozpoznanie płaskostopia, jest podoskop, który pozwala na ocenę kształtu stóp i ew. wad chodu.

  Leczenie płaskostopia

  Najlepszą metodą na pozbycie się płaskostopia są ćwiczenia ortopedyczne. Osoby z ,,platfusem'' muszą również nosić specjalne wkładki ortopedyczne do butów, które pomagają stopie przybierać odpowiednią formę.

  W przypadku niewielkich odkształceń wkładki ortopedyczne są zwykle pomocne i pozwalają niemal od razu pozbyć się przykrych skutków płaskostopia, takich jak ból stóp czy pleców.

  Warunkiem jest jednak ich regularne noszenie i wymiana w określonym przez lekarza czasie.

  Podstawą leczenia plastfusa są jednak ćwiczenia. Zwykła gimnastyka obejmująca chodzenie boso po piasku czy trawie, a także ćwiczenie stóp na specjalnych matach i przyrządach nie zajmuje wiele czasu, a przynosi dobre efekty. 

  W wyjątkowych przypadkach stosuje się leczenie operacyjne, polegające na wszczepieniu implantu korygującego deformację. 

  Ćwiczenia na płaskostopie

  Dobrym ćwiczeniem na płaskostopie jest chwytanie za pomocą stopy małych przedmiotów i przenoszenie ich do pudełka. Innym łatwym ćwiczeniem jest chodzenie po specjalnej macie lub kulkach z gumowymi kolcami lub rolowanie stóp na wałkach, które mają kolce, wypustki, kuleczki. Takie przedmioty można kupić w sklepach rehabilitacyjnych lub w sklepach sportowych.

  Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

  Źródło: gazetalekarska.pl

  Seja o primeiro a comentar

  Faça um comentário

  Seu e-mail não será publicado.


  *