Pęknięte naczynko w oku – czego to objaw, jaka jest przyczyna i jak się leczy?

Pęknięte naczynko w oku – czego to objaw, jaka jest przyczyna i jak się leczy? Pęknięte naczynko w oku – czego to objaw, jaka jest przyczyna i jak się leczy?

Aktualizacja: 15 listopada 2020

Pęknięte naczynko w oku – czego to objaw, jaka jest przyczyna i jak się leczy?Pęknięte naczynko w oku należy do najczęstszych dolegliwości w obrębie narządu wzroku. Kiedy dochodzi do takiej sytuacji, należy bezzwłocznie udać się do okulisty. Mimo że zjawisko to z reguły nie powoduje poważnych dolegliwości oczu, wymaga jednak wizyty lekarskiej. Przyjrzyjmy się dokładnie czym objawia się pęknięte naczynko w oku oraz jak je leczyć.

Pęknięte naczynko w oku

Pęknięte naczynko inaczej nazywane jest wylewem podspojówkowym. Dochodzi do niego gdy małe, delikatne naczynia krwionośne spojówki zostaną przerwane. Wówczas następuje wylew krwi do ciała szklistego oka.

Efektem tego jest pojawienie się w białej części oka mocno czerwonej, niewywołującej bólu plamy. Należy zaznaczyć, że popękane naczynka w oku nie są powodem do zmartwień, ponieważ tak jak siniaki na skórze ustępują samoistnie.

Czas jaki potrzebuje spojówka na wchłonięcie się krwiaka to zwykle 10-14 dni od momentu jego pojawienia się.

Przyczyny

Wyróżnia się kilka, najczęściej występujących przyczyn wywołujących pęknięte naczynko w oku.

1. Uraz oka

Zwykle krwiak w oku występuje na skutek intensywnego pocierania, podrażnienia lub urazu mechanicznego oka.

2. Noszenie soczewek kontaktowych

Zjawisko to może wystąpić u osób noszących soczewki kontaktowe. Wynikać to może z samego ich użytkowania lub nieprawidłowo dobranych szkieł. Taki stan oczu może również wywołać zbyt długie noszenie soczewek lub zespół suchego oka.

3. Reakcja na leki

Zawartość kwasu acetylosalicylowego (aspiryna, polopiryna) w lekach, a także inne niesteroidowe produkty przeciwzapalne zwiększają ryzyko krwawień m.in. z nosa, żołądka oraz z oka.

4. Kruchość naczyń krwionośnych

Kiedy ściany naczyń krwionośnych nie są wystarczająco elastyczne, często pękają. Wówczas tzw. pajączki powstają bez większego powodu.

Jeśli występuje kruchość naczyń, pajączki mogą występować na całym ciele, nie tylko w oku.

Należy wspomnieć, że o kondycji naczyń krwionośnych decydują w dużej mierze geny, zaburzenia hormonalne, zaburzenia krążenia krwi, a nawet schorzenia przewodu pokarmowego czy nadciśnienie tętnicze.

5. Choroby ogólnoustrojowe

Jedną z głównych chorób mogących przyczyniać się do powstawania popękanych naczynek w oku jest cukrzyca. W dużej mierze wpływa ona na stan oczu oraz znajdujących się tam naczyń krwionośnych.

6. Zaburzenia krzepliwości krwi

Wylew podspojówkowy to skutek zaburzeń procesów krzepnięcia krwi lub niedoboru witaminy K. Jej zadaniem jest wspomaganie białek koniecznych do krzepnięcia krwi.

7. Wzrost ciśnienia krwi

Nagłe zwiększenie się ciśnienia krwi tętniczego w gałce ocznej może spowodować pęknięcie znajdujących się tam naczynek. Może on być spowodowany wysiłkiem fizycznym, intensywnym kaszlem, a nawet śmiechem.

Objawy

Objawy pękniętego naczynka w oku widoczne są niemalże natychmiast. Wówczas zauważalna jest czerwona plamka w ciele szklistym oka. Jeśli zmiana ta jest zbyt duża, powierzchnia spojówki może być w tym miejscu uniesiona, wystając ponad powierzchnię gałki ocznej. Pęknięte naczynko w oku nie daje żadnych dolegliwości bólowych.

Leczenie pękniętego naczynka w oku

Należy zaznaczyć, że pęknięte naczynko zwykle wchłania się w sposób samoistny w przeciągu 10-14 dni od momentu jego wystąpienia. Jednak w sytuacji kiedy osoba ma problem z chorobami ogólnoustrojowymi jaką jest np. cukrzyca, nadciśnienie czy miażdżyca, powinna udać się na wizytę lekarską. Wylew w obrębie gałki ocznej może bowiem oznaczać, że choroba jest leczona w sposób nieprawidłowy.

Pojawienie się pękniętego naczynka w wyniku urazu mechanicznego zmusza do wykonania badania ultrasonograficznego, który wykaże czy wylew nie spowodował odwarstwienia się siatkówki oka. Po analizie wyników badań, lekarz decyduje o dalszych postępowaniach.

W sytuacji kiedy wylew nie jest w stanie wchłonąć się samoczynnie, stosuje się tzw. witrektomię. Jest to zabieg chirurgiczny, który polega na wyeliminowaniu krwotoku z ciała szklistego oka. Jego cena to około 6 tysięcy zł.

Pęknięte naczynko w oku – czego to objaw, jaka jest przyczyna i jak się leczy?Pęknięte naczynko w oku – czego to objaw, jaka jest przyczyna i jak się leczy?Spirulina w proszku Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …

Zobacz tutaj …

Pęknięte naczynko w oku – czego to objaw, jaka jest przyczyna i jak się leczy?Spirulina – witaminy i minerały (100% naturalne) Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza

Zobacz tutaj …

Pęknięte naczynko w oku – czego to objaw, jaka jest przyczyna i jak się leczy? Pęknięte naczynko w oku – czego to objaw, jaka jest przyczyna i jak się leczy?

Pęknięte naczynka na bielmie oka – na co mogą wskazywać?

Pęknięte naczynka w oku mogą pojawić się u każdego i zwykle nie świadczy to o poważnym problemie zdrowotnym.

Choć wylew podspojówkowy, bo tak określana jest w medycynie czerwona plamka na oku, nie wymaga leczenia u specjalisty, to zdarzają się sytuacje, kiedy warto z jego pomocy skorzystać. Głównie po to, by wykluczyć poważniejsze przyczyny.

Zanim jednak umówisz się na wizytę, zapoznaj się z najczęstszymi przyczynami i objawami tego częstego schorzenia.

Pęknięte naczynko w oku – czego to objaw, jaka jest przyczyna i jak się leczy?

Pęknięte naczynka w oku – najczęstsze przyczyny

Choć diagnozą zajmuje się lekarz, to warto wiedzieć, czego dokładnie dotyczy ten problem. Do pęknięcia dochodzi w części, która izoluje oko od środowiska zewnętrznego.

To cienka, bezbarwna, przezroczysta błona śluzowa, zwana spojówką. Jest też dobrze ukrwiona, ale ze względu na dużą delikatność, zdarza się i to nierzadko, że naczynia krwionośnych pękają.

Wówczas to krew wylewa się pod spojówkę.

Pęknięte naczynie w oku może być spowodowane między innymi:

 • kichaniem,
 • kaszlem,
 • dużym wysiłkiem fizycznym,
 • wymiotami,
 • mikrourazami gałki ocznej,
 • nadciśnieniem tętnicznym,
 • urazem oka,
 • urazem głowy,
 • zapaleniem spojówek,
 • operacją na gałce ocznej.

Jeśli chorujesz na miażdżycę lub cierpisz na zaburzenie krzepliwości krwi, do wylewu podspojówkowego może też dojść w wyniku jednorazowego skoku ciśnienia tętniczego.

Jakie objawy towarzyszą wylewowi podspojówkowemu?

Głównym objawem, który zapewne zwrócił twoją uwagę, jest czerwona plamka na tle białej twardówki. Jej wielkość bywa różna w zależności od zakresu uszkodzeń naczyń krwionośnych. Rzadko jednak krew zalewa cały obszar.

Prócz plamki, możesz zauważyć, że uniesiona jest też spojówka w oku.
Innym z objawów jest uczucie obrzęku pod powieką oraz lekki ból. Zwykle, pęknięte naczynka w oku nie powodują zaburzenia widzenia, ani tworzenia się wydzieliny.

Gdyby jednak pojawiły się tego rodzaju objawy, od razu zgłoś się do lekarza.

Leia também:  Carros Ford Ka em São Paulo com final da placa 7,8 Não blindado

Pęknięte naczynko w oku – czego to objaw, jaka jest przyczyna i jak się leczy?

Jeśli doświadczasz typowych objawów wylewu podspojówkowego, nie wymagają one leczenia. Zwykle ustępują po okresie około dwóch tygodni od chwili pojawienia się. By wspomóc oko w procesie regeneracji, możesz nawilżać jego powierzchnię z pomocą kropli.

W przypadku częstego pękania naczynek w oku, mimo bezproblemowego ustępowania objawów, skonsultuj się w z lekarzem. Upewnisz się w ten sposób, czy przyczyna nie tkwi w poważniejszej jednostce chorobowej.

Czy można nosić soczewki kontaktowe, gdy pęknie naczynko w oku?

Jeśli na co dzień nosisz szkła kontaktowe i doszło do wylewu podspojówkowego, zwróć uwagę, czy to nie one doprowadziły do uszkodzenia delikatnych naczyń krwionośnych. To jedna z możliwych przyczyn mikrourazów.

Gdy chodzi o przeciwwskazania do zakładania szkieł kontaktowych, gdy pęknie naczynko w oku, to takowych nie ma. Może się jednak okazać, że krew, która nagromadziła się pod spojówką, będzie powodować uniesienie soczewki.

Tym samym nie będzie ona odpowiednio przylegać do powierzchni oka.

Pęknięte naczynko w oku – kiedy zgłosić się do lekarza?

Jak już wiesz, w przypadku typowych objawów, zwykle ustępują one do dwóch tygodni. Co innego, jeśli doszło do urazu gałki ocznej lub głowy. Wówczas oczywistym wydaje się wizyta u specjalisty. Na wizytę umów się również w sytuacji pogorszenia widzenia, gdy zauważysz, że widzisz podwójnie lub obraz nie jest ostry, jak do tej pory.

Artykuły

Pęknięte naczynko w oku medycznie zwane jest wylewem podspojówkowymJest to jedna z najczęściej występujących dolegliwości w obrębie narządu wzroku.

 Popękane naczynka w oku w większości przypadków stanowią jedynie problem kosmetyczny, jednak czasem zdarza się tak, że mogą być objawem poważnych schorzeń.

Dlaczego naczynka w oku pękają, tworząc nieestetyczną czerwoną plamkę? Czy są groźne dla oka i wzroku?

Pęknięte naczynko w oku w terminologii medycznej określane jest mianem wylewu podspojówkowego. Pojawia się wówczas, gdy małe, delikatne naczynia krwionośne spojówki zostaną przerwane.

Wtedy następuje wylew krwi do ciała szklistego, co skutkuje pojawieniem się w obrębie gałki ocznej – głównie jej białej części, czerwonej, krwistej, bezbolesnej plamki o nieregularnym kształcie i różnym rozmiarze.

Co więcej, do wynaczynienia w oku dochodzi najczęściej w godzinach nocnych, jednak nie są one powodem do niepokoju, ponieważ, podobnie jak siniaki na ciele, nie powodują problemów i z reguły wchłaniają się samoistnie. Przeciętnie spojówka na absorpcję krwi potrzebuje zwykle od 10 do 14 dni. Kiedy jest to niewielka plamka na gałce ocznej, nie należy panikować.

Problemem mogą być – często mylone z wylewem podspojówkowym – intensywne przekrwienie oka, czyli schorzenie określane jako czerwone oko, powstające na skutek wystąpienia miejscowych zmian zapalnych. Pęknięcie naczynia spojówki nie jest także tym samym, co rozszerzone naczynko oka – bez przerwania jego ciągłości.

Pęknięte naczynko w oku – czego to objaw, jaka jest przyczyna i jak się leczy?

Pęknięcie naczynka w oku – możliwe przyczyny

Pęknięte naczynko w oku może powstać na skutek tarcia, drażnienia lub uszkodzenia mechanicznego oka. W grupie ryzyka są również osoby, które noszą szkła kontaktowe. Popękane naczynka mogą być przyczyną nieprawidłowo dobranych lub użytkowanych w niehigieniczny sposób soczewek. Wylew podspojówkowy może stanowić także wynik zbyt długiego noszenia soczewek lub suchości oka.

Wylewy mogą powstać również po zażyciu pewnych leków. Aspiryna i polopiryna z zawartością kwasu acetylosalicylowego, ale także inne niesteroidowe leki przeciwzapalne zwiększają ryzyko pojawienia się licznych krwawień: z nosa, jelit, żołądka, a także do mózgu i do oka.

Związek ma tutaj też nagły wzrost ciśnienia tętniczego krwi, który może doprowadzić do pęknięcia naczynka w oku, co może być wynikiem:

 • nadmiernego wysiłku fizycznego,
 • kaszlu czy kichania,
 • śmiechu, 
 • zaparćoraz wymiotów.

Osoby, których naczynia krwionośne nie są wystarczająco elastyczne, również zagrożone są częstym występowaniem plamek krwi na gałce ocznej. Wówczas tak zwane pajączki mogą pojawić się na całym ciele: na nosie, policzkach, na kończynach dolnych – nie tylko w obrębie gałek ocznych.

O stanie naczyń krwionośnych decydują w dużej mierze uwarunkowania genetyczne, zaburzenia hormonalne, zaburzenia krążenia, schorzenia przewodu pokarmowego czy nadciśnienie tętnicze, a nawet czynniki emocjonalne.

U kobiet w ciąży często mogą pojawiać się pęknięte naczynka w oku, ponieważ hormony ciążowe przyczyniają się do obrzęków w gałce ocznej. Osłabia to nie tylko naczynka, ale i wzrok ciężarnej.

Osoby często zauważające u siebie takie wylewy podspojówkowe powinny skontrolować swój układ krzepliwości krwi oraz stężenie witaminy K w swoim organizmie. Może to świadczyć o zaburzeniach, ponieważ witamina K wspomaga funkcjonowanie białek niezbędnych do krzepnięcia krwi.

Inną chorobą, którą warto kontrolować w tym przypadku jest cukrzyca, czyli  jedna z chorób, która wpływa na stan naczyń oczu.

Szczególnie niebezpieczne dla pacjentów są powikłania po cukrzycy, wśród których najczęściej wymienia się angiopatię cukrzycową, która uszkadza naczynia oczu, i retinopatię, czyli uszkodzenia siatkówki związane z zaburzeniem funkcji naczyń oczu. Nie tylko cukrzyca powinna jednak przychodzić na myśl.

Również nadciśnienie tętnicze i miażdżyca. Przy tych schorzeniach bowiem naczynia krwionośne często mają nieprawidłową budowę i stają się kruche, co sprzyja ich pękaniu.

Jako ostatnią z przyczyn wynaczynień w oku można wymienić wytworzenie się otworu w siatkówce, co może świadczyć o odwarstwieniu siatkówki. Do przedarciowego odwarstwienia siatkówki może dojść w wyniku urazu mechanicznego, któremu towarzyszy nadmierne przyleganie ciała szklistego do siatkówki.

Pęknięte naczynko – jak leczyć?

W przypadku jednokrotnego powstania wylewu podspojówkowego bądź pojawianiu się krwiaczków raz na jakiś czas nie należy panikować. Mogą one powstać z błahych powodów.

Jeśli jednak sytuacja zdarza się nagminnie, a dodatkowo odczuwamy objawy, które mogą być związane z innymi schorzeniami albo świadczyć o zajęciu innych układów ciała, należy niezwłocznie udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje nas do odpowiedniego specjalisty w celu podjęcia dodatkowych badań diagnozujących.

Pęknięte naczynko w oku zwykle wchłania się samoistnie w ciągu 10-14 dni od pęknięcia, dlatego u większości osób nie wymaga stosowania leczenia objawowego. Osoby, które leczą się na choroby ogólnoustrojowe, powinny dodatkowo zasięgnąć opinii lekarza prowadzącego, ponieważ wylewy mogą świadczyć o źle dobranej farmakoterapii.

U osób, u których doszło do wylewu podspojówkowego w wyniku urazu, powinna zostać przeprowadzona ultrasonografia oka, która pozwoli stwierdzić, czy wylew jest związany z odwarstwieniem siatkówki. Może się zdarzyć, że krew z pękniętego naczynka nie ulega samowchłonięciu.

Leia também:  Guzek na szyi – co oznacza zgrubienie na szyi? Czy guzek szyi to rak?

Wówczas jedynym sposobem na usunięcie wylewu jest witrektomia – zabieg chirurgiczny, który polega na usunięciu krwotoku z ciała szklistego oka. 

Pęknięte naczynko w oku: co robić, a czego czego absolutnie unikać? Kiedy iść do okulisty?

Objawy

Pęknięte naczynko w oku zazwyczaj jest wynikiem zbyt długiego wpatrywania się w ekran. Przyczyną może być też mechaniczny uraz lub nagły wzrost ciśnienia. Bywa jednak, że przekrwienie spojówki świadczy o chorobach układu krążenia lub cukrzycy. Czego nie robić przy wylewie oka i kiedy należy udać się do okulisty?

Sprawdź, jak uniknąć wylewów w oku i poradzić sobie z tymi, które już się pojawią. Jeśli się powtarzają lub są rozległe, obejmujące dużą powierzchnię oka, idź do okulisty.

Przyczyny wylewu podspojówkowego

Przemęczone lub podrażnione oczy reagują przekrwieniem. Często wystawiamy je na szkodliwe czynniki – kurz, smog, ostre światło. Przebywamy w pomieszczeniach o suchym lub zadymionym powietrzu.

To sprawia, że rozszerzają się naczynia krwionośne spojówki, czyli błony śluzowej pokrywającej gałkę oczną i wewnętrzną stronę powiek. Jeśli godzinami wpatrujemy się w ekran komputera lub smartfona, mrugamy znacznie rzadziej niż normalnie: 15-20 razy na minutę.

Oko nie jest wystarczająco nawilżane i czyszczone z brudu i mikroorganizmów, które osiadają na jego powierzchni. Łatwo wtedy o zapalenie spojówek, co wywołuje swędzenie, pieczenie oraz zaczerwienienie oczu.

Co zrobić? Gdy czujesz, że oczy są zmęczone, przerwij pracę i przez chwilę patrz w dal, najlepiej na obiekty zielonego koloru. Stosuj tzw. sztuczne łzy, czyli obojętne krople dostępne w aptece bez recepty. Zawarty w nich hialuronian sodu uzupełnia braki w ochronnym filmie łzowym.

Krew w oku bywa skutkiem urazu mechanicznego. Może to być np. skaleczenie drobinką, która dostanie się pod powiekę i uszkodzi naczynko żylne. Podobnie działa zatarcie oka lub uderzenie. Drobne zadrapanie może się zdarzyć przy wkładaniu lub wyjmowaniu soczewek kontaktowych.

Co zrobić? Jeśli uszkodzenie jest lekkie, wykorzystaj preparaty zawierające witaminę C, rutynę i wapno – odbudowują ściany naczyń krwionośnych. Silny uraz i wylew obejmujący dużą część gałki ocznej wymaga wizyty u okulisty.

Do pęknięcia naczynka może dojść przy chwilowym wzroście ciśnienia żylnego. To się zdarza przy kichaniu, silnym kaszlu, wymiotach, zaparciach, dużym wysiłku, np. podnoszeniu czegoś ciężkiego. Taki wylew, będący skutkiem znanego czynnika, nie powinien budzić niepokoju.

Co zrobić? Zamykaj i mocno zaciskaj powieki we wszystkich sytuacjach wymagających krótkotrwałego, ale nadmiernego wysiłku. Jeśli masz skłonność do drobnych wylewów w oczach, skonsultuj się ze swoim lekarzem rodzinnym, który zleci wykonanie niezbędnych badań.

O jakich chorobach może informować pęknięte naczynko w oku?

Wylewy w oczach mogą być symptomem choroby całego organizmu. Skłonność do ich pojawiania się może towarzyszyć nadciśnieniu tętniczemu, zaawansowanej miażdżycy, niezdiagnozowanej lub niewyrównanej cukrzycy.

Zdarza się, że naczynka pękają podczas wysokiej gorączki spowodowanej np. odrą, ospą, szkarlatyną, posocznicą (sepsą). Objaw ten może również sygnalizować niedokrwistość lub poważną chorobę hematologiczną.

Bywa też skutkiem ubocznym stosowania leków obniżających krzepliwość krwi, np. aspiryny.

Co zrobić? Raz w roku odwiedzaj okulistę. Badając dno oka, specjalista wychwyci pierwsze objawy chorób ogólnoustrojowych.

Czego nie robić przy wylewie w oku?

 • Nie stosować maści ze świetlikiem. Pomaga przy zwykłym podrażnieniu spojówek, ale nie jest wskazany przy uszkodzeniu naczynia krwionośnego.
 • Nie używać obkurczających kropli do oczu. Zawierają tetryzolinę, która dobrze działa przy podrażnieniach i przekrwieniu, ale nie przy wylewie.
 • Nie przyjmować aspiryny. A także niesteroidowych leków przeciwzapalnych – mogą zwiększyć wylew. Tak działa np. ketoprofen, diklofenak, ibuprofen, naproksen, indometacyna.
 • Nie robić ciepłych okładów. Kompres z herbaty czy rumianku może podrażnić spojówki, a ciepło powoduje większe krwawienie z pękniętej żyłki.

Czy pęknięte naczynko w oku jest niebezpieczne?

Istnieją różne problemy związane z narządem wzroku, a do jednych z najczęściej występujących należy pęknięte naczynko w oku. Choć czasem ta dolegliwość ma jedynie charakter kosmetyczny, to jednak często jest to oznaka dużo poważniejszego schorzenia. Dlatego koniecznie zadbaj o prawidłową profilaktykę i poznaj przyczyny tej choroby!

Czym jest pęknięta żyłka w oku?

Gdy w Twoim oku dojdzie do przerwania delikatnych naczyń krwionośnych, to powstaje wylew podspojówkowy. Taki problem możesz dostrzec zawsze, gdy na białej części oka pojawiła się czerwona plama.

Zazwyczaj nie odczuwasz wtedy bólu, więc znacznie łatwiej jest Ci zlekceważyć taką dolegliwość. Faktycznie często taki wylew nie jest groźny, musisz po prostu poczekać, aż dojdzie do absorpcji krwi – zwykle trwa to od 7 do 14 dni.

Poza tym do zerwania naczynek krwionośnych najczęściej dochodzi w nocy.

Zwróć uwagę na to, że wylew podspojówkowy standardowo nie jest niebezpieczny, a przy tym nie powoduje bólu. Jednak w wyniku tego schorzenia może pogorszyć się Twój wzrok – zaczniesz dostrzegać muszki czy mroczki przed oczami.

Jakie są najczęstsze przyczyny pękniętego naczynka w oku?

Źle dobrane soczewki kontaktowe

Pojawienie się zaczerwienień na Twoim oku może świadczyć o tym, że nosisz źle dobrane soczewki kontaktowe. Często jest to także sygnał, iż nie dbasz we właściwy sposób o ich higienę lub nosisz je w nieodpowiedni sposób.

W takim przypadku najlepiej zdejmij na kilka dni soczewki i sprawdź, czy pęknięta żyłka w oku zacznie znikać.

Poza tym czerwone plamy mogą świadczyć o tym, że nosisz zbyt długo soczewki bądź musisz zadbać o lepsze nawilżenie gałki ocznej.

Urazy mechaniczne

Pękające naczynka w oku często pojawiają się na skutek urazów mechanicznych. Poza tym nadmierne tarcie gałki bądź wystąpienie podrażnienia także wpływa negatywnie na kondycję oka, a jednocześnie przyczynia się do powstawania wylewu podspojówkowego.

Silny kaszel

Wylew w oku może powstawać nawet w wyniku tak prozaicznych czynności jak silne kichanie czy kaszel. Szczególnie narażone są na to osoby z bardzo osłabionymi naczyniami krwionośnymi, seniorzy oraz niemowlęta. Zauważ, że także inne dolegliwości fizyczne mogą powodować pękanie naczynek np. gwałtowne wymioty.

Leia também:  Suv Ford Manual cor Prata com final da placa 9,0

Przyjmowanie niektórych leków

Czy wiesz, że regularne przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych typu aspiryna i polopiryna, zwiększa ryzyko wylewu w oku? Tak naprawdę dotyczy to krwawienia także z innych części ciała np. nosa, żołądka czy jelit. Dlatego zawsze konsultuj się z lekarzem, zanim skorzystasz z leków rozrzedzających krew.

Kruche naczynia krwionośne

Pękające naczynka w oku powstają wtedy, gdy masz nieelastyczne naczynia krwionośne. Przyczyną takich problemów mogą być, chociażby uwarunkowania genetyczne, zaburzenia hormonalne, nadciśnienie tętnicze czy schorzenia związane z układem krążenia.

Infekcje oka

W Twoim oku doszło do infekcji bakteryjnej lub wirusowej? Jednym ze skutków takich schorzeń może być wylew w oku. W takim przypadku zazwyczaj czerwona plamka jest spora i może obejmować większą część gałki. Jeżeli dostrzegasz u siebie taki problem, to koniecznie zgłoś się do okulisty, ponieważ konieczne jest podjęcie odpowiedniego leczenia.

Czy wylew podspojówkowy jest groźny dla zdrowia?

Zobaczyłeś czerwone plamki na swoim oku – czy to oznacza, że masz poważny problem zdrowotny? W większości przypadków takie schorzenie nie jest niebezpieczne, a Twój organizm doskonale poradzi sobie z usunięciem nadmiaru krwi.

Dlatego najważniejsze jest to, abyś obserwował, czy plamka się zmniejsza. Poza tym powinieneś poczuć lekkie zaniepokojenie dopiero wtedy, gdy zaczerwienienie nie jest punktowe, tylko jest widoczne na całej gałce ocznej.

W takim przypadku warto udać się do specjalisty, który powie Ci, czy pęknięte naczynko w oku wymaga leczenia.

Pamiętaj również o tym, jak ważna jest prawidłowa profilaktyka. Dlatego staraj się w naturalny sposób dbać o zwiększenie elastyczności naczyń krwionośnych, a także o ich wzmocnienie. Zatem włącz do swojej diety czosnek, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz błonnik. W połączeniu z zewnętrznym nawilżeniem gałki ocznej możesz skutecznie zwiększyć elastyczność naczyń krwionośnych.

Pękające naczynka w oczach – jak sobie z nimi poradzić?

Popularnie nazywane pajączki w oczach lub pęknięte naczynko w oku to nic innego jak wylew podspojówkowy. Przyczyną tej dolegliwości jest uszkodzenie naczynia krwionośnego pod spojówką oka, który fizjologicznie jest zwykłym siniakiem znajdującym się w gałce ocznej. Pajączki w oczach są konsekwencją przerwania drobnego naczynka i wypływie krwi na zewnątrz.

Wiele godzin spędziłaś przy komputerze i na dodatek w klimatyzowanym pomieszczeniu? Masz za sobą nieprzespaną noc? Nic więc dziwnego, że oczy są zaczerwienione. Na ogół wystarczy kilka godzin odpoczynku, by twardówka znów stała się porcelanowa. Czasami pajączki w oku przestają być widoczne, gdy przemyjesz oczy ciepłą, przegotowaną wodą.

dolegliwosci oczu-01 infografika cationorm

Przyczyny “pajączków” w oku

Niewielkie pajączki w oku mogą być spowodowane silnym kichaniem lub kaszlem. Podczas takiego wysiłku dochodzi do pęknięcia naczynka w oku, np. u niemowląt, co często wzbudza niepokój wielu rodziców. Również przyjmowanie niektórych leków w połączeniu z wysokim ciśnieniem krwi stanowi czynnik, który przyczynia się do powstawania pajączków w oczach.

Nadmierne rozszerzanie się naczynek to częsty problem osób, które mają wadę wzroku, ale jej nie korygują, lub chorujących na nadciśnienie. Może to być też sygnał wzrostu ciśnienia w gałce ocznej (nieleczone uszkadza nerw wzrokowy, a to grozi utratą wzroku).

Pęknięte naczynko w oku bywa również spowodowane zapaleniem spojówek, uczuleniem lub po prostu podrażnieniem przez kosmetyki czy światło. Problem ten pojawia się również często u kobiet ciężarnych na skutek zaburzeń hormonalnych.

Niekiedy zdarza się, że pajączki w oku występują, choć nie obciążałaś wzroku. W takiej sytuacji lepiej zgłosić się do lekarza, niż na własną rękę stosować domowe sposoby i krople dostępne bez recepty. Nie usuwają one przyczyny, tylko łagodzą objawy.

Podsumowując, najczęstsze przyczyny pękniętych naczynek w oku to:

 • kaszel lub kichanie,
 • uraz gałki ocznej na skutek, np. wypadku,
 • silne wymioty,
 • podnoszenie ciężkich rzeczy,
 • bakteryjne oraz wirusowe infekcje oka,
 • cukrzyca,
 • anemia,
 • zabieg okulistyczny,
 • długotrwałe wpatrywanie się w ekran telefonu lub komputera,
 • podrażnienie oka przez soczewki kontaktowe,
 • uwarunkowania genetyczne,
 • częste i mocne pocieranie oka dłonią,
 • zaparcia podczas, których dochodzi do wysiłku mięśniowego.

Jeśli pękające naczynka w oku pojawiają się u ciebie nagminnie, warto sięgnąć po poradę u specjalisty, który dobierze odpowiednie leczenie.

Przede wszystkim nie należy panikować, ponieważ widoczne pajączki w oku z czasem się wchłoną (najczęściej trwa to około tygodnia).

Inaczej jest w przypadku mocniejszego krwotoku podspojówkowego, ponieważ naczynka w oku schodzą nawet do trzech tygodni, zmieniając w tym czasie kolor na pomarańczowy, różowy, a na końcu biały.

Czasami wystarczy użyć odpowiednich kropli do oczu. Już po kilku minutach od ich podania oczy będą sprawiać wrażenie wypoczętych, ustanie pieczenie, a nawet ból. Bez obaw możesz po nie sięgać tylko sporadycznie, np. gdy po męczącym dniu wieczorem chcesz ładnie wyglądać. Jednak specjaliści przestrzegają, aby nie korzystać z nich przez długi czas.

Niebezpieczne bywa zwłaszcza nadużywanie kropli, które obkurczają naczynia (taką informację znajdziesz na ich opakowaniu). Pogarsza to krążenie krwi i sprawia, że gałka jest gorzej odżywiona i niedotleniona. Ponadto jeśli żyłki za często i zbyt mocno się kurczą, stają się podatniejsze na rozszerzanie ponad miarę.

Oczy więc, zamiast błyszczeć, stale są zaczerwienione.

Musisz wiedzieć, że chociaż pajączki w oczach mogą wydawać się czymś niebezpiecznym, zwykle nie jest to powód do niepokoju, jeśli nie towarzyszą temu inne objawy, np. bóle głowy czy zaburzenia widzenia. Warto jednak przyjrzeć się przyczynie pękniętych naczynek, zwłaszcza jeśli pojawiają się one nagminnie.

Jak unikać pajączków w oczach?

W przypadku pękających naczynek w oczach ważna jest profilaktyka, ponieważ leczenie polega głównie na czekaniu aż pajączki w oku się wchłoną.

 • Osoby noszące szkła kontaktowe powinny uważać podczas ich zakładania i zdejmowania.
 • Nie należy nosić soczewek zbyt długo.
 • Unikaj wysychania spojówek.
 • NIe drażnij powierzchni w oka.
 • Unikaj urazów oka.
 • Chorujesz na cukrzycę? Regularnie odwiedzaj okulistę.
 • Zadbaj o zdrową dietę, aby uniknąć anemii.
 • Wzmocnij naczynia krwionośne (witamina C, rutyna, wapno).
 • Staraj się ograniczyć czas spędzony przed ekranem komputera lub telefonu.
 • Pracuj w odpowiednich warunkach, z dobrym oświetleniem.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*