Nieprzyjemny zapach z ust

Każdy z nas doświadczył choć raz w życiu rozmowy z osobą o nieprzyjemnym zapachu z ust lub sam boryka się z tym problemem.

Jest to kwestia dość wstydliwa, a jej przyczyny możemy upatrywać w niewystarczającym dbaniu o higienę jamy ustnej lub w chorobie, która objawia się w ten  nieprzyjemny sposób.

Dziś zajmiemy się kwestią braku higieny jamy ustnej, jako przyczynie nieświeżego oddechu.

Przykry zapach z ust może skutecznie uprzykrzać nam życie ograniczając swobodę nawiązywania kontaktów z ludźmi-zarówno z osobami bliskimi jak i pracodawcą, czy współpracownikami oraz co istotne z nowopoznanymi osobami, które mogą nas negatywnie ocenić, ze względu na nasz problem.

Bardzo ważne jest uświadomienie sobie, że nasz oddech jest drażniący dla otoczenia, gdyż często osoby, które cierpią na tę przypadłość nie zdają sobie z tego sprawy.

Jeśli mamy świadomość problemu to już połowa drogi do sukcesu, ponieważ jeśli przyczyną jest niewystarczająca higiena jamy ustnej sami jesteśmy w stanie sobie z nim poradzić.

Brak odpowiedniej higieny jamy ustnej w połączeniu z chorobami dziąseł i ubytkami w zębach spowodowanymi obecnością bakterii, wirusów i grzybów oraz nieprawidłowym funkcjonowaniu układów pokarmowego i oddechowego może sprawić, że nasz problem będzie objawiać się znacznie intensywniej.

Do najczęstszych przyczyn nieświeżego oddechu związanych z jamą ustną należą:

 • Niedokładne szczotkowanie zębów, dziąseł i języka
 • Brak zastosowania nitki dentystycznej i płynów do płukania jamy ustnej
 • Choroby zębów (próchnica, zgorzel miazgi, psujące się korzenie zębów)
 • Choroby dziąseł i przyzębia
 • Grzybica jamy ustnej (pojawia się najczęściej przy osłabieniu systemu odpornościowego oraz po zastosowaniu antybiotyku)
 • Owrzodzenia jamy ustnej
 • Brak odpowiedniej ilości śliny, która oczyszcza jamę ustną
 • Palenie papierosów, zbyt duża ilość alkoholu, zażywanie niektórych leków

Aby skutecznie walczyć z nieprzyjemnym zapachem z ust trzeba zwalczyć wszystkie jego przyczyny.

Sami jesteśmy w stanie polepszyć jakość higieny jamy ustnej bardziej przykładając się do szczotkowania zębów, podczas którego będziemy również pamiętać o wymiataniu resztek pokarmu z linii dziąsła oraz o szorowaniu języka (obecnie wiele szczoteczek do zębów ma specjalne gumowe nakładki, które do tego służą). Ważne jest również oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych za pomocą nitki do zębów oraz płukanie jamy ustnej antybakteryjnym płynem.

To jednak nie wszystko. Konieczna jest wizyta u dentysty, który zbada stan naszych zębów, upora się próchnicą, usunie stare korzenie zębów, jeśli będzie to konieczne zastosuje leczenie kanałowe. Zakończeniem tego procesu będzie wykonanie profesjonalnej higienizacji jamy ustnej, która odbywa się w trzech etapach:

 • Scaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego za pomocą ultradźwiękowego skalera. Złogi kamienia są usuwane zarówno znad jak i spod dziąsła, co znacznie poprawia stan naszych zębów oraz całej jamy ustnej, ponieważ w kamieniu i osadzie lubią zagnieżdżać się bakterie i wirusy, które mogą być przyczyną naszego problemu z nieświeżym oddechem, ale również prowadzić do infekcji. Osadzanie się kamienia powoduje również obniżanie się i odsłanianie szyjek zębowych, co w konsekwencji może doprowadzić do zaniku kości wyrostka zębowego, rozchwiania i ostatecznie ich wypadania zębów, czyli paradontozy.
 • Piaskowanie to kolejny etap, który pozwoli usunąć osad, płytkę nazębną i przebarwienia, które powstają na skutek picia kawy, herbaty czy alkoholu oraz palenia papierosów. Piaskowanie polega na kierowaniu strumienia piasku dentystycznego na zęby za pomocą tak zwanej piaskarki.
 • Fluoryzacja polega na pędzlowaniu, wcieraniu w zęby roztworów, żeli i lakierów fluorkowych lub nanoszeniu na powierzchnię zębów specjalnej pianki. Fluoryzację przeprowadza się po mechanicznym oczyszczeniu zębów za pomocą odpowiedniej pasty i po ich osuszeniu.

Wyleczenie zębów oraz zabieg higienizacji będzie dla osób z problemem nieświeżego oddechu wstępem do walki z nim. Jeśli zdecydujemy się na pierwszy krok i zgłosimy się do dentysty nie zaprzepaśćmy pracy, którą wykonamy w gabinecie dentystycznym.

W przypadku problemów z nieświeżym oddechem profilaktyka jest podstawowym działaniem, o którym musimy pamiętać. Zwracajmy uwagę nie tylko na prawidłowe czyszczenie zębów i jamy ustnej w domu, ale korzystajmy z zabiegu higienizacji regularnie, co 3-6 miesięcy. Wtedy mamy szansę pozbyć się nieprzyjemnego oddechu raz na zawsze.

Koszt higienizacji nie jest wysoki i waha się w granicach kilkuset złotych. Jest to jeden z zabiegów najczęściej oferowanych przez centra stomatologiczne w promocji, dlatego warto pytać swojego stomatologa o aktualną cenę tego zabiegu.

Dodatkowo, aby właściwie dbać o zdrowie jamy ustnej w domu, poprośmy higienistkę o bezpłatny instruktaż prawidłowej higieny jamy ustnej. W przystępny sposób wytłumaczy nam jak powinniśmy postępować podczas mycia zębów. Podstawą jest pamiętanie o tym, że prawidłowo szczotkuje się żeby około 2 minut.

Powinniśmy wykonywać szczoteczką ruchy wymiatające z góry na dół, począwszy od dziąsła, aż do końcówki zęba. Dziąsła należy również masować w kierunku zęba – górne ku dołowi, a dolne ku górze.

Co możesz jeszcze zrobić?

Zadbaj o to, aby zawsze mieć pod ręką gumę do żucia bez cukru albo miętówki, pij więcej wody, aby stale nawilżać jamę ustną i usuwać z niej drobnoustroje.

Jedzenie jabłek i pomarańczy pozwoli na wydajniejsze produkowanie śliny, co również przyczyni się do usunięcia bakterii z jamy ustnej.

Działaniem, które na pewno pomoże, ale wymaga od nas silnej woli jest rzucenie palenia oraz ograniczenie ilości spożywanego alkoholu.

Jeśli pomimo naszych starań, przestrzegania zasad higieny jamy ustnej oraz regularnych wizyt u dentysty problem utrzymuje się istnieje prawdopodobieństwo, że jest on objawem poważniejszych dolegliwości zdrowotnych takich jak choroby żołądka, gardła, migdałków, czy płuc.

Takie podejrzenia mogę mogą zostać zweryfikowane przez odpowiedniego lekarza specjalistę np. laryngologa, gastrologa czy pulmonologa. Jeśli nasz dentysta jest świadomy problemu, z którym się borykamy sam powinien zaproponować nam dodatkowe badania.

Oczywiście możemy również poprosić go o poradę w tej kwestii i skierowanie do specjalisty, który zweryfikuje nasze obawy.

Pamiętajmy jednak, że w większości przypadków właściwa higiena jamy ustnej w połączeniu z regularnymi wizytami w gabinecie stomatologicznym powinny w krótkim czasie doprowadzić do momentu, w którym będziemy mogli cieszyć się pięknymi, zdrowymi zębami i świeżym oddechem.

PORADNIK: sposób na zapach z ust | Allecco.pl

Przykry zapach z ust dla wielu osób jest źródłem kompleksów i ograniczenia kontaktów z innymi ludźmi. Najczęściej kojarzy się z niedostateczną higieną jamy ustnej, ale czy słusznie? Co powoduje nieprzyjemny zapach z ust i jak go zwalczać? Oto kilka rad od eksperta allecco.pl.

Przykry zapach z ust określany jest jako halitoza. Nie zawsze łatwo stwierdzić, co ją powoduje, ponieważ przyczyn może być wiele. Mając na uwadze kilka najczęstszych powodów, można znaleźć te wywołujące problem u nas. Wtedy zdecydowanie łatwiej będzie z nim walczyć, tym bardziej, że halitoza może, a wręcz powinna być leczona.

Nieprzyjemny zapach z ust może mieć różne przyczyny. Są to:

 • Niewłaściwa higiena jamy ustnej – zbyt rzadkie lub niedokładne dbanie o higienę całej jamy ustnej, w tym również języka i dziąseł. Sprzyja to rozwojowi różnorodnych zarazków, w tym również bakterii produkujących m.in. lotne związki siarki, odpowiadające za brzydki zapach z ust.
 • Choroby zębów i dziąseł – próchnica, paradontoza i inne schorzenia w obrębie jamy ustnej często są wynikiem złej higieny tego obszaru lub nieodpowiedniej diety, ponadto nadmiar spożywanych cukrów sprzyja rozwojowi próchnicy.
 • Wady zgryzu – osoby z wadami zgryzu mają większą tendencję do pojawienia się różnych schorzeń w jamie ustnej, np. zapalenia dziąseł lub odkładania płytki nazębnej, co często powoduje przykry zapach z ust.
 • Zbyt mała ilość wydzielanej śliny – może być wynikiem choroby lub stosowanych leków. Proces ten wiąże się również z okresem menopauzy, kiedy to dochodzi do zmian hormonalnych, a także stresem.
 • Choroby nosa, uszu, gardła, zatok, migdałków.
 • Choroba refluksowa przełyku i inne schorzenia przewodu pokarmowego, które wiążą się z niewłaściwym trawieniem i zaleganiem pokarmu.
 • Choroby dróg oddechowych, np. zapalenie oskrzeli, gruźlica.
 • Papierosy – palenie tytoniu.

Niektórzy pacjenci uskarżają się na metaliczny zapach z ust lub metaliczny posmak. Tutaj również przyczyn może być wiele.

Metaliczny zapach z ust to jedno z możliwych działań niepożądanych, które pojawiają się podczas przyjmowania takich leków jak: niektóre antybiotyki, leki obniżające ciśnienie tętnicze, środki przeciwalergiczne lub antydepresanty.

Można go odczuwać także przy stosowaniu preparatów z wapniem, żelazem lub chromem. U niektórych kobiet metaliczny posmak jest jednym z pierwszych objawów zajścia w ciążę. Rzadziej tego typu odczucie pojawia się w przypadku cukrzycy.

Problem ten nie dotyczy tylko dorosłych: powszechny jest też nieprzyjemny zapach z ust dziecka. Przyczyny tej dolegliwości są takie same niezależnie od wieku. U dzieci jednak częściej problemem jest niewłaściwa higiena w obrębie jamy ustnej niż choroby układu pokarmowego lub inne, poważniejsze schorzenia.

Aby wyeliminować przykry zapach z ust, w pierwszej kolejności należy dokładnie przyjrzeć się naszej codziennej higienie jamy ustnej. Jest to najczęstsza przyczyna tego krępującego problemu. Niewłaściwe dbanie o stan naszych zębów, dziąseł i pozostałych elementów jamy ustnej, to początek wielu problemów stomatologicznych, w tym także halitozy.

Leia também:  Jak Wygląda Leczenie Owsików?

Dobra szczoteczka do zębów, stosowanie nici dentystycznych i płynów do płukania ust to podstawa codziennej higieny. Takie regularne zabiegi pomogą dokładnie oczyścić jamę ustną, pozbyć się zalegających resztek pokarmu i zapobiec rozwojowi płytki nazębnej. Nie zapominajmy także o starannym czyszczeniu języka, a szczególnie jego tylnej części.

Osoby stosujące aparaty ortodontyczne lub protezy powinny przykładać szczególną uwagę do ich regularnego czyszczenia. Na sztucznych zębach też może pojawić się kamień nazębny, dlatego trzeba regularnie usuwać z ich zakamarków wszelkie resztki pokarmowe.

Produkty do higieny jamy ustnej można znaleźć w zakładce – Jama ustna i zęby .

Nieprzyjemny zapach z ust dziecka powinien stanowić sygnał alarmowy dla rodziców. Warto wtedy zastanowić się, jak nasza pociecha dba o zęby i czy robi to systematycznie.

Pomocne w ocenie efektywności szczotkowania zębów mogą okazać się wizyty u stomatologa, które powinny odbywać się w miarę regularnie.

Ponadto lekarz dentysta zawsze sprawdzi stan całej jamy ustnej i w razie konieczności wyleczy pojawiający się kamień czy stan zapalny.

Systematyczne wizyty u stomatologa są równie ważne dla osób dorosłych. Dzięki nim możemy na bieżąco kontrolować stan swoich zębów i dziąseł, nie dopuszczając tym samym do rozwoju chorób w obrębie jamy ustnej.

Wielu stomatologów zaleca, aby wizyty dziecka w gabinecie dentystycznym zaczęły się w momencie pojawienia się pierwszych ząbków. Maluchy trzeba zachęcać również do szczotkowania zębów już od samego początku.

Wybór dostosowanej do ich wieku szczoteczki, jej ciekawy wygląd lub dołączony licznik czasu, bardzo dobrze sprawdzają się w tej kwestii. Pamiętajmy też, że dzieci naśladują dorosłych.

Jeśli widzą, jak rodzice dbają o higienę jamy ustnej, same również będą chętniej to robić.

Jeśli brzydki zapach z ust nie zniknie, mimo dużej dbałości o higienę, a stomatolog nie znajdzie niepokojących zmian, należy szukać pomocy dalej.

Warto w takim wypadku udać się do lekarza rodzinnego, aby sprawdził, czy za metaliczny zapach z ust nie odpowiada jakaś choroba, np. zapalenie migdałków lub zatok.

Czasem konieczna może okazać się wizyta u gastrologa, szczególnie jeśli pojawią się też inne objawy, jak chociażby zgaga.

Poza dbaniem o dokładne i regularne oczyszczanie zębów oraz języka, można skorzystać z aptecznych preparatów, które przywrócą świeżość, a także komfort osobom, borykającym się z nieprzyjemnym zapachem z ust. Można sięgnąć po tabletki do ssania na przykry zapach z ust zawierające cynk.

Reaguje on z lotnymi związkami siarki, które są jednymi z głównych przyczyn odpowiadających za nieprzyjemny zapach, dzięki czemu niweluje krępujący problem. Przykładem jest Halitofar. Dodatkowo zawiera on wyciąg z ziela tymianku, pietruszki i mentol, które odświeżają oddech i przywracają uczucie świeżości.

Tabletki na nieprzyjemny zapach z ust to również Halitomin. W przypadku halitozy, tabletki te można stosować w ilości do 3 sztuk dziennie. Warto pamiętać, aby po użyciu takiej tabletki do ssania na przykry zapach z ust, nie jeść ani nie pić przez ok. 30 minut.

Dzięki temu zawarte w tych preparatach substancje dłużej pozostają w jamie ustnej i ich działanie jest efektywniejsze. Nieco większą dawkę cynku ma produkt Halitofast, również wzbogacony o ekstrakt z ziela tymianku. Ze względu na większą zawartość cynku, zaleca się stosować maksymalnie 2 tabletki dziennie.

Wymienione preparaty przeznaczone są dla osób dorosłych, przy czym Halitofast może być stosowany u młodzieży powyżej 15-ego roku życia.

Podczas leczenia halitozy można również stosować odświeżacze do ust. Nie działają one na przyczynę problemu, ale maskują nieprzyjemny zapach, dając tym samym uczucie świeżości i przywracają komfort.

Pamiętajmy również, że często za nieprzyjemny zapach z ust dziecka lub dorosłego odpowiada zbyt mała ilość śliny. Dlatego większość z nas doświadcza tego problemu zaraz po przebudzeniu.

W nocy, ale także podczas menopauzy lub w okresie wzmożonego narażenia na stres nasze ślinianki wydzielają mniej śliny, przez co bakterie nie są efektywnie usuwane z jamy ustnej i wydzielają substancje odpowiadające za przykry zapach. W takim wypadku należy mieć przy sobie zawsze szklankę lub butelkę wody i często po nią sięgać.

Pomocne mogą być też gumy do żucia, ponieważ sam proces żucia zwiększa produkcję śliny. Jeśli to właśnie niedostateczna ilość śliny powoduje halitozę, leczenie można wspomóc preparatem MucoDry X, który zapobiega suchości jamy ustnej.

Nieprzyjemny zapach z ust to częsty problem, który w znacznym stopniu negatywnie wpływa na pewność siebie i kontakty towarzyskie.

Aby skutecznie leczyć halitozę, należy najpierw zwrócić uwagę na naszą codzienną higienę jamy ustnej, a jeśli nie ona okaże się przyczyną, trzeba szukać pomocy u specjalisty.

Leczenie halitozy jest potrzebne nie tylko po to, aby przywrócić komfort osobie cierpiącej na tą dolegliwość, ale również po to, aby ewentualnie wykryć i leczyć inne problemy zdrowotne, których jednym z objawów jest właśnie przykry zapach z ust.

Nieprzyjemny zapach z ust – jak się go skutecznie pozbyć?

Głównymi odpowiedzialnymi za halitozę są lotne związki siarki. To one w wydychanym powietrzu sprawiają, że czujemy brzydki zapach z czyichś ust.

Związki siarki są produkowane przez bakterie beztlenowe, które najczęściej dostają się do jamy ustnej wraz z resztkami jedzenia. Wilgotna jama ustna to w końcu doskonałe poletko, aby bakterie te mogły się rozmnażać.

Najczęściej dzieje się to tuż za językiem, a więc w miejscu, które nie jest tak często czyszczone jak powinno.

Nieświeży oddech powstaje także z innych przyczyn. Jedną z nich są choroby zębów i przyzębia. Tworzący się na zębach kamień nazębny pozwala rozmnażać się bakteriom, o których już wspominaliśmy.

Podobnie próchnica, tworząca ubytki w uzębieniu, stwarza dobre warunki dla drobnoustrojów. Uszkodzenia zębów i dziąseł mogą też wynikać z niewłaściwego dopasowania protezy lub aparatu korekcyjnego. Nieprzyjemny zapach z ust mogą powodować także wszelkie zapalenia, np.

zapalenie dziąseł (paradontoza), w których występuje ropna wydzielina.

Inne przyczyny nieświeżego zapachu z ust

Sugeruje się, iż wśród powodów powstawania brzydkiego zapachu jest także nieodpowiednia dieta, pełna cebuli, mięsa, czosnku, a więc produktów o silnym aromacie.

Ich rozkład w żołądku połączony z przejadaniem się może powodować przedostawania się zapach w górę układu pokarmowego. Z drugiej strony, w przypadku głodówek czy niedożywienia stwierdza się tzw.

“oddech głodu”, który również nie należy do najprzyjemniejszych. Jest to efekt rozkładu białek, wydychany przez płuca.

Jeśli jesteśmy jednak pewni, iż to nie dieta ani przypadłości stomatologiczne, to przyczyna może tkwić w infekcjach gardła, zatok lub np. migdałków (np. angina). Co ciekawe, nieprzyjemny zapach z ust występuje często u osób, które mają w ustach naturalnie niższe pH.

Powoduje to łatwiejsze namnażanie wspomnianych bakterii i produkcję związków siarki. Wśród chorób kojarzonych z nieprzyjemnym zapachem z ust wymienia się: cukrzycę, marskość wątroby, nowotwory okolic ust oraz zapalenia płuc i oskrzeli.

Pośrednim powodem nieświeżego oddechu jest nałogowe palenie papierosów.

Jak leczyć halitozę?

Nieprzyjemny zapach z ust należy leczyć, ale podstawą jest dokładna diagnoza stanu zdrowia osoby dotkniętej tą przypadłością. Na tę chwilę nie istnieje medyczne badanie poza organoleptycznym, które obiektywnie stwierdzi brzydki zapach z ust.

Zanim jednak lekarz zdecyduje o przepisywaniu lekarstw, powinien określić, czy halitoza jest wtórna, czy też pierwotna. W pierwszym wypadku należy najpierw wyeliminować, o ile to możliwe, chorobę właściwą, a następnie potem ocenić stan oddechu. Aby tymczasowo pozbyć się kłopotliwego oddechu można zastosować specjalne preparaty.

Najpierw jednak należy zrewidować własną higienę, w szczególności jamy ustnej, dokładne mycie i nitkowanie zębów oraz języka itp.

Jeśli mamy to już za sobą, a dolegliwość nie ustępuje, można zastosować antybakteryjne płyny do płukania, które zatrzymują produkcję związków siarki. Innym sposobem na przykry zapach z ust są preparaty z cynkiem, które neutralizują związki siarki i również działają antybakteryjnie.

Często ich dodatkiem jest mentol czy szałwia, wspierające przez dłuższy czas świeży oddech (w przeciwieństwie do gum do żucia), a co za tym idzie – lepsze samopoczucie. Alternatywą są spraye z metabolitami bakterii kwasu mlekowego z rodzaju Lactobacillus, przywracające równowagę w jamie ustnej.

Pamiętajmy też o zmianie diety – wszystkie te kroki powinny sprawić, że pozbędziemy się przykrego zapachu, a i nasi bliscy odetchną z ulgą.

Halitoza – Nieprzyjemny Zapach z Ust. Leczenie i Zabiegi – Gdańsk

Halitoza (halitosis) to inaczej przykry zapach z ust. Nie wiążą się z tym niebezpieczne konsekwencje dla organizmu.

Dziwny zapach z ust może jednak stanowić przyczynę problemów z poczuciem własnej wartości, nawiązywaniem kontaktów, prowadzeniem życia towarzyskiego, a także problemy w życiu zawodowym.

Leia também:  Jakie Są Objawy Zapalenia Ślinianek?

Chcąc skutecznie wyeliminować tę dolegliwość nie wystarczą domowe metody. Należy poznać przyczynę i ją zwalczyć.

Leczenie halitozy kryptolizą  – podstawowe informacje
Cena: 1800 zł (każdy następny zabieg kryptolizy 900 zł)
Czas zabiegu: 30 min
Znieczulenie: tak, miejscowe
Zdolność do pracy: tak
Czas utrzymania się efektów: trwałe

REJESTRACJA POD NUMEREM + 48 794 795 738

Nieświeży oddech – przyczyny

Przyczyn nieświeżego oddechu może być kilka. Po pierwsze wykluczyć należy niewłaściwą higienę jamy ustnej. Warto zadać sobie pytanie, czy myjemy zęby we właściwy sposób, nie zapominając przy tym o higienie języka. Na taki problem może szczególnie wskazywać nieświeży oddech rano.

Ponadto warto wybrać się do dentysty, który sprawdzi, że przyczyną nie jest uzębienie, dziąsła, czy inne elementy jamy ustnej. Przyczyny nieświeżego oddechu mogą bowiem leżeć w ubytkach w płytce zębowej, infekcji, zgorzeli, stanie zapalnym dziąseł lub ślinianek.

Nieprzyjemny zapach z ust rano, w ciągu dnia, czy wieczorem może wynikać z treści zgromadzonej w kryptach migdałków podniebiennych. Przebyte stany zapalne gardła środkowego i migdałków podniebiennych nierzadko powodują bliznowacenie migdałków i zaburzenie mechanizmu ich samooczyszczania.

Zgromadzona treść (komórki nabłonka, resztki pokarmu, limfocyty) nie potrafi wydalić się z krypt migdałkowych i może zacząć gnić, co i sprawia nieprzyjemny zapach z ust. Powstały proces może predysponować do częstych stanów zapalnych gardła.

Z czasem masy mogą zamienić się w grudki zwane kamieniami migdałkowymi.

Czasem kamienie migdałkowe usuwane samoistnie podczas kaszlu. Można je również usunąć poprzez wyciśnięcie palcem, łyżeczką bądź szczoteczką do zębów lub za pomocą irygatora. To jednak doraźne rozwiązanie, a problem zawsze powraca.

Nieświeży oddech – okiem eksperta

– Przed tym jak zakwalifikować pacjenta do kryptolizy, musza być wykluczone wszystkie zmiany patologiczne w obrębie jamy ustnej i gardła, które mogą być przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust, poza, oczywiście czopami/ kamieniami migdałkowymi.

Po wykluczeniu w/wym zmian, lekarz kwalifikujący do zabiegu musi upewnić się, że migdałki podniebienne nie służą źródłem infekcji w organizmie, co można stwierdzić na podstawie wywiadu i badań laboratoryjnych. Dopiero po tych czynnościach pacjent może mieć wykonaną kryptolizę migdałków podniebiennych.

powiedział dr n. med. Dmitry Tretiakow

Nieświeży oddech – leczenie

Jeśli chodzi o sposoby na nieświeży oddech spowodowany czopami/ kamieniami migdałkowymi, to jedną z najskuteczniejszych i najbardziej bezpieczną metodą jest kryptoliza.

Polega na zamknięciu drobnych krypt migdałkowych i na poszerzenie i spłycenie większych, a nie na całkowitym usunięciu migdałków. To niezwykle istotne, gdyż migdałki pełnią ważną funkcję. Dlatego też, gdy nie ma wyraźnej konieczności ich usunięcia, lepiej tego nie robić.

Kryptoliza to zabieg, który przebiega bez narkozy, bez opatrunkowo, bezkrwawo i bezboleśnie. Zaraz po wyjściu z gabinetu można wrócić do codziennych zajęć.

Zabieg trwa około 30 minut i zaczyna się od podania znieczulenia. Przed zabiegiem wypłukuje się krypty migdałkowe i usunięta zostaje zalegająca treść.

Kryptoliza polega na wykorzystaniu lasera ablacyjnego CO2, aparatu do kriochirurgii bądź diatermii radiofalowej, który pozwala na przeprowadzenie zabiegu w sposób bezinwazyjny.

Końcówka narzędzia dotyka tkanek w okolicy ujścia krypty migdałkowej i doprowadza do uszkodzenia błony śluzowej, co skutkuje złuszczeniem, przebudową oraz powstaniem blizn. Proces gojenia trwa około 1 – 2 miesięcy i dopiero po tym czasie lekarz może ocenić skuteczność zabiegu.

Podsumowanie

Zastanawiasz się, jak zlikwidować nieprzyjemny zapach z ust? Najpierw należy zdiagnozować przyczynę takiej sytuacji. Dlatego warto zacząć od wybrania się do dentysty, a następnie laryngologa. Gdy przyczyną nieprzyjemnego zapachu są kamienie migdałkowe, warto skorzystać z kryptolizy.

REJESTRACJA POD NUMEREM + 48 794 795 738

Nieprzyjemny zapach z ust dziecka – skąd się bierze i jak go leczyć?

Brzydki zapach z ust u dziecka bardzo często niepokoi rodziców. Przyczyny jego powstawania są różne – od prozaicznych po sygnalizujące choroby układu oddechowego lub pokarmowego. Ustalenie podłoża tej przypadłości umożliwi wnikliwa obserwacja dziecka i szybkie reagowanie na wszystkie przejawy nieprawidłowości. Warto postawić również na prawidłową higienę jamy ustnej.

Najczęstsze przyczyny nieprzyjemnego zapachu z ust u dziecka

Najczęstszą przyczyną przykrego zapachu z ust u dziecka jest zwiększenie aktywności bakterii bytujących w jamie ustnej związane ze spadkiem produkcji śliny. Jest to proces normalny np. podczas snu. Powstający w takich okolicznościach nieprzyjemny zapach z ust u dziecka nie powinien być powodem do niepokoju.

Problematyczna jest zmiana zapachu z ust malucha spowodowana stanami zapalnymi, zaburzeniami metabolicznymi oraz infekcjami bakteryjnymi. Za taki stan odpowiada najczęściej próchnica lub choroby zębów.

Sprawdź, jakie nawyki żywieniowe i higieniczne mogą powodować nieprzyjemny zapach z ust!

Za nieprzyjemny zapach z ust dziecka może odpowiadać również ciało obce, które utknęło w przewodach nosowych. Warto więc sprawdzić, czy w nosie nie utknęły resztki jedzenia lub małe elementy zabawek.

Nieprzyjemny zapach z ust u niemowląt – pleśniawki

Za nieprzyjemny zapach z ust rocznego dziecka lub dzieci młodszych mogą odpowiadać pleśniawki Jest to grzybicze zakażenie jamy ustnej powodowane zakażeniem drożdżakami Candida Albicans i objawiające się w postaci małych, grudkowatych plamek.Do rozwoju choroby u dziecka może dojść już przy porodzie, w trakcie karmienia piersią, w trakcie ząbkowania lub w wyniku nieprawidłowej higieny jamy ustnej.

Pleśniawki i związany z nimi przykry zapach z ust dziecka są zwykle niegroźne, ale wymagają jak najszybszej konsultacji lekarskiej i leczenia.

Nieprzyjemny zapach z ust dziecka – przyczyny chorobowe

Nieprzyjemny oddech może być sygnałem świadczącym o tym, że w organizmie naszej pociechy dzieje się coś niedobrego. Niekiedy u źródeł nieprzyjemnego zapachu z ust niemowląt i dzieci starszych leży choroba metaboliczna, schorzenia przewodu pokarmowego lub oddechowego. 

Zapalenie zatok

Gromadząca się w zatokach i przewodach nosowych wydzielina sprzyja nadmiernemu rozwojowi bakterii. Jeśli dziecko ma nieprzyjemny zapach z ust, przy którym występują dodatkowo objawy takie jak ból gardła, chroniczny katar z gęsta zielonkawą wydzieliną lub pieczenie w nosie, należy koniecznie udać się do lekarza. W takim przypadku potrzebna będzie antybiotykoterapia.

Zapalenie migdałków

Objęte zapaleniem migdałki bardzo szybko pokrywają się białymi, ropnymi plamkami. Są one doskonałą pożywką dla bakterii i sprzyjają ich niekontrolowanemu namnażaniu. To właśnie one bardzo często wywołują dziwny zapach z ust dziecka – kwaśny i duszący. Zapaleniu migdałków zazwyczaj towarzyszy także ich obrzęk, zaczerwienienie gardła lub gorączka.

Refluks żołądkowo-przełykowy

Refluks – czyli cofanie się treści żołądkowej do przełyku – w większej mierze jest schorzeniem dorosłych, ale dotyka również dzieci.

W takim przypadku nieprzyjemny zapach z ust u dziecka (najczęściej kwaśny) pojawia się po posiłkach.

U niemowląt lub młodszych dzieci refluksowi towarzyszy również ból brzucha, drażliwość, nieregularne wypróżnianie się lub niechęć towarzysząca jedzeniu.

Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z ust dziecka?

Po wyeliminowaniu przyczyn o podłożu gastrologicznym lub metabolicznym, z brzydkim zapachem z ust u dzieci możemy skutecznie walczyć, wprowadzając zdrową dietę oraz dbając o codzienną higienę jamy ustnej u dziecka. Starania można zacząć od:

 • ograniczenia cukrów i węglowodanów w diecie,
 • regularnego spożywania posiłków,
 • dbania o odpowiednie nawodnienie dziecka w ciągu dnia (najlepiej wodą).

Oczywiście, najważniejsze miejsce w profilaktyce nieprzyjemnego zapachu z ust dziecka zajmuje prawidłowa higiena jamy ustnej. Pamiętajmy szczególnie o:

 • czyszczeniu jamy ustnej już od pierwszych dni życia dziecka,
 • szczotkowaniu pierwszych zębów przynajmniej dwa razy dziennie,
 • wyborze dostosowanej do wieku dziecka szczoteczki do zębów,
 • odpowiednim czasie i dokładności szczotkowania – przynajmniej 2 minuty,
 • czyszczeniu także wewnętrznej strony policzków oraz języka – ułatwi to specjalny przyrząd do czyszczenia języka, taki jak na przykład szczoteczka GUM® HaliControl.

Nieprzyjemny zapach z ust – jak pozbyć się nieświeżego oddechu?

Nieprzyjemny zapach z ust dotyka średnio 25% społeczeństwa i wywołuje spory dyskomfort w życiu codziennym osób cierpiących na tę przypadłość. Gdy długotrwale się on utrzymuje, wówczas mówimy o halitozie. Odpowiedź, jak pomóc sobie lub osobie w Twoim otoczeniu z problemem nieświeżego oddechu, znajdziesz w tym artykule.

 • Nieprzyjemny oddech może pojawiać się rano po przebudzeniu. W tej sytuacji resztki pokarmu pozostałe w jamie ustnej poddawane są procesom gnilnym, podczas których namnażane są bakterie i wydzielane są gazy o brzydkim zapachu.
 • Brzydki zapach może występować przy problemach w jamie ustnej (niewyleczonej próchnicy, chorobach przyzębia, nieprawidłowo dobranej protezie zębowej czy też przez złogi kamienia nazębnego). Takie warunki sprzyjają rozwojowi bakterii produkujących lotne związki siarki.
 • Powodem może być palenie tytoniu lub picie alkoholu.
 • Nieprzyjemny zapach może pojawiać się po zjedzeniu pokarmów produkujących lotne związki siarki, np. czosnek, cebula, szczypiorek czy rzodkiewka.
 • Nieświeży oddech może mieć przyczynę w chorobach ogólnoustrojowych (cukrzyca, schorzenia przewodu pokarmowego, choroby płuc, choroby górnych i dolnych dróg oddechowych, czy też w przewlekłej chorobie nerek – poprzez wydzielany zapach jest nazywana również chorobą rybiego oddechu).
 • Przyczyną cuchnącego oddechu może być również występowanie kamieni migdałkowych. Są to najczęściej białe lub żółte złogi widoczne na migdałkach gardłowych. Krypty (wgłębienia) na gładkich wcześniej migdałkach powstają po przebytych infekcjach gardła (najczęściej anginie). Zalegają w nich między innymi resztki pokarmu, obumarłe tkanki, czy też wydzielina spływająca z zatok. Gdy w miejsca zakamarków dostaną się bakterie beztlenowe, wydzielane (na skutek rozkładu) zostają związki siarki o bardzo nieprzyjemnym zapachu.
Leia também:  Ile Trwa Leczenie Zapalenia Rozciegna Podeszwowego?

Nieprzyjemny oddech jest wstydliwym problemem, jednak w przypadku, gdy wykryjemy u siebie niepokojący nas zapach z ust, nie izolujmy się od ludzi lub nie stosujmy tylko półśrodków maskujących zapach (takich jak gumy do żucia czy aerozole odświeżające zapach), lecz stawiajmy czoła problemowi i zacznijmy od razu działać.

W przypadku, gdy nieprzyjemny zapach z ust nie jest spowodowany chorobami ogólnoustrojowymi (które należy leczyć pod kontrolą lekarza) możemy sobie pomóc stosując się do poniższych rad.

 1. Przede wszystkim najważniejsze jest zadbanie o zdrowie zębów, wyleczenie zębów z próchnicą oraz stanu zapalnego dziąseł.
 2. Należy zachować codzienną prawidłową higienę jamy ustnej. Po ostatnim posiłku, przed snem, oprócz dokładnego szczotkowania zębów (szczotkowanie powinno trwać około 2 minut) ważne jest użycie nitki dentystycznej, szczoteczek międzyzębowych lub irygatora. Usuną one resztki pokarmu z miejsc do których zwykła szczoteczka nie dotrze.
 3. W zapobieganiu rozprzestrzeniania się bakterii ważne jest, by regularnie wymieniać szczoteczkę do zębów. Zalecana jest wymiana co 2-3 miesiące oraz po każdym przebytym przeziębieniu czy infekcji gardła.
 4. Skuteczne może się również okazać stosowanie skrobaczki do języka. Dzięki odpowiednio dobranym wypustkom czyścik dociera do każdego zagłębienia w grzbiecie języka, w których gromadzą się bakterie. Czyścik usuwa bakterie wytwarzające lotne związki siarki odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach z ust. Skrobaczki należy używać po szczotkowaniu i nitkowaniu zębów, przed płukaniem płynem.
 5. Istotna w zwalczaniu nieprzyjemnego oddechu z ust może być również modyfikacja diety. Należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Warto do spożywanych potraw dodawać przyprawy, takie jak: mięta, pietruszka, oregano czy tymianek, ponieważ ze względu na obecność olejków eterycznych zwalczają nieprzyjemny zapach i odświeżają oddech. Pozytywnie wpływa także picie zielonej herbaty zawierającej polifenole, które pomagają zapobiegać rozwojowi i namnażaniu bakterii. Pomóc może żucie bezcukrowej gumy do żucia, ponieważ pobudzi to pracę ślinianek zwiększając wydzielanie śliny. Należy ograniczyć również używki, takie jak palenie papierosów oraz spożywanie alkoholu, ponieważ mogą być one odpowiedzialne za nasilanie objawów halitozy, ponieważ wysuszają śluzówkę.
 6. W przypadku zauważenia u siebie kamieni migdałkowych warto wybrać się na wizytę do laryngologa. Po dokładnym zdiagnozowaniu może on zaproponować zabieg waporyzacji, czyli laserowego zamknięcia krypt na migdałkach, w których odkładają się cuchnące złogi. W przypadku często odkładających się kamieni, szybko powracających w miejscach po usunięciu poprzednich, lekarz może się zdecydować na chirurgiczne całkowite wycięcie migdałków, co skutecznie rozwiąże problem. 

Preparaty z apteki na nieprzyjemny zapach z ust

 • Produkty zawierające w swoim składzie związki cynku (np. Halitomin, Cynk organiczny, Halitus fresh, Solgar cynk). Cynk utlenia odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach lotne związki siarki w jamie ustnej – zmieniając je w bezzapachowe sole, neutralizują przykry zapach. Preparaty występują w postaci tabletek do ssania, które należy stosować od 1 do 3 razy dziennie. Pół godziny po zastosowaniu tabletki nie należy pić ani jeść. Działanie zaczyna się po kilku minutach i trwa do kilku godzin.
 • Płukanki do jamy ustnej z chlorheksydyną (np. Eludril, Corsodyl) działają bakteriobójczo i bakteriostatycznie, niszcząc bakterie odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach. Dodatkowo zmniejszają one zdolność adhezji bakterii do powierzchni szkliwa. Należy pamiętać, by płynów z chlorheksydyną nie stosować w sposób ciągły dłużej niż 15 dni, ponieważ mogą powodować przebarwienia zębów.
 • Do płukania jamy ustnej sprawdzą się również płyny, w skład których wchodzą olejki eteryczne – mentol, eukaliptol, tymol (np. Listerine, Baikadent płyn, Colgate Plax). Uszkadzają one błonę̨ komórkową bakterii w jamie ustnej i pozostawiają uczucie świeżości. Warto również zwrócić uwagę na zawartość alkoholu, by nie wysuszać dodatkowo śluzówki (np. Listerine zero, Biorepair). Płynem należy płukać zęby codziennie po umyciu zębów i oczyszczeniu przestrzeni międzyzębowych.
 • W przypadku użytkowania protez zębowych lub aparatów ortodontycznych konieczne jest dokładne dbanie o ich higienę i codzienne oczyszczanie za pomocą przeznaczonych do tego środków – tabletek czyszczących, past do protez oraz odpowiednio dobranych szczoteczek do protez zębowych.
 • Przy problemie kamieni migdałowych skuteczne okazać się może codzienne płukanie gardła naparami z szałwii, czy też np. roztworem wody utlenionej. Pomoże to wypłukiwać kamienie z krypt migdałkowych oraz będzie działało przeciwzapalnie i odświeżająco.

Z problem nieświeżego oddechu możemy sobie w większości przypadków poradzić zachowując prawidłową higienę jamy ustnej. Diagnozowanie halitozy najlepiej rozpocząć u stomatologa, który sprawdzi czy nasze zęby nie potrzebują leczenia. Warto również zmodyfikować dietę, ponieważ ma ona istotny wpływ na występowanie halitozy. W przypadku, gdy wyżej wymienione sposoby nie usuwają problemu, należy skonsultować się z lekarzem, by wykonał dokładne badania i pomógł nam go zwalczyć.

Polub nasz profil

Nieprzyjemny zapach z ust, nieświeży oddech. Przyczyny i leczenie

“Około 75% przypadków nieświeżego oddechu, czyli halitosis, wywołanych jest przyczyną zlokalizowaną w jamie ustnej. Do pozostałych przyczyn należą problemy żołądkowe, infekcje zatok i ostra choroba dziąseł” – mówi dr stomatologii Mark Wolff, dyrektor wydziału stomatologii operacyjnej Uniwersytetu Stanu Nowy Jork w Stony Brook.

Jednym z kluczy do udanego leczenia nieświeżego oddechu jest określenie jego przyczyny. Dopiero gdy stomatolog odkryje źródło problemów, można rozpocząć leczenie11.

Możliwe przyczyny nieświeżego oddechu to:

 • Czynniki zewnętrzne – niektóre pokarmy, takie jak cebula i czosnek, napoje takie jak kawa i alkohol oraz palenie tytoniu
 • Niewłaściwa higiena jamy ustnej – na zębach pozostają resztki pożywienia i płytka nazębna
 • Choroby jamy ustnej – zapalenie dziąseł i choroby przyzębia
 • Protezy – gromadzi się nich płytka nazębna i resztki jedzenia, które należy codziennie usuwać
 • Migdałki – w kryptach migdałkowych mogą zbierać się resztki jedzenia
 • Infekcje dróg oddechowych – infekcje gardła, zatok i płuc
 • Suchość jamy ustnej (kserostomia) – może być spowodowana zaburzeniem pracy ślinianek, przyjmowaniem leków, oddychaniem przez usta, terapią radiologiczną lub chemioterapią
 • Choroby ogólnoustrojowe – cukrzyca, schorzenia wątroby, nerek, płuc, zatok oraz zaburzenia żołądkowo-jelitowe

Jaki jest związek między chorobą jamy ustnej a chorobą ogólnoustrojową? Najnowsze badania wskazują na istnienie powiązań między chorobami jamy ustnej a chorobami ogólnoustrojowymi (cukrzycą, chorobami układu krążenia, udarem, infekcjami dróg oddechowych i chorobą Alzheimera) oraz innymi schorzeniami.

Podczas zapalenia dziąseł mediatory zapalne występujące w tkankach dziąseł, zwane cytokinami, mogą przedostać się do śliny i wraz z nią zostać zaaspirowane do płuc. Bakterie odpowiedzialne za choroby przyzębia również mogą przeniknąć do układu krążenia w pobliżu zębów i przedostać się do innych części ciała.

Bakterie z jamy ustnej mogą spowodować wtórne zakażenia lub zapalenia w innych tkankach i układach organizmu (2).

Kogo należy się poradzić w przypadku nieświeżego oddechu? Jeśli uważasz, że przyczyną nieświeżego oddechu jest Twoja dieta, skonsultuj się z dietetykiem lub specjalistą ds. żywienia, którzy pomogą Ci zmienić sposób odżywiania.

Jeżeli nie zachowujesz właściwej higieny jamy ustnej i cierpisz z powodu zapalenia dziąseł lub chorób przyzębia (utrata kości wokół zębów, zwana też ropotokiem), skonsultuj się ze swym dentystą, periodontologiem i higienistką stomatologiczną w celu wyleczenia zapalenia dziąseł i uzyskania szczegółowych porad w zakresie domowej higieny jamy ustnej.

Leczeniem infekcji migdałków oraz dróg oddechowych powinien się zająć Twój lekarz rodzinny lub specjalista laryngolog lub pulmonolog. 

Większość pacjentów w Stanach Zjednoczonych cierpi na suchość jamy ustnej spowodowaną przyjmowaniem leków, zaburzeniem pracy ślinianek lub radio- i chemioterapią stosowaną w leczeniu nowotworów. Należy skonsultować się ze swym lekarzem rodzinnym, chirurgiem szczękowym lub onkologiem, którzy przepiszą lub polecą sprzedawane bez recepty produkty łagodzące objawy suchości jamy ustnej.

Pacjenci chorujący na cukrzycę lub ze schorzeniami wątroby lub nerek powinni udać się do swego lekarza rodzinnego, urologa lub gastroenterologa w celu uzyskania wskazówek nt. złagodzenia problemu nieświeżego oddechu spowodowanego tymi schorzeniami. Zapytaj w swej przychodni dentystycznej o specjalistę stomatologa lub lekarza, którego powinieneś się poradzić w sprawie nieświeżego oddechu.

© Copyright 2011 Colgate-Palmolive Company

Literatura: 1. Ooh, That Smell: What to Do if It’s Coming From You – Dentists Discuss Treatments for Bad Breath. Więcej informacji na stronie hhttp://www.webmd.com/news/20010809/ooh-that-smell-what-to-do-if-its-coming-from-you. 2. Stan jamy ustnej jest niezmiernie ważny dla zachowania zdrowia całego organizmu. Więcej informacji na stronie www.oralsystemicconnection.com.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*