Niedrożność nosa – jakie są przyczyny i sposoby na zatkany nos?

Niedrożność nosa – jakie są przyczyny i sposoby na zatkany nos?

Niedrożność nosa nie stanowi zagrożenia dla życia, ale utrudnia normalne funkcjonowanie. Nie można cieszyć się pięknymi zapachami, nawet jedzenie nie sprawia już takiej przyjemności, gdyż nie pobudza zmysłu węchu. Oddychanie przez usta jest niekomfortowe i zwiększa ryzyko infekcji, nie mówiąc już o problemach ze snem i nawet chrapaniem. Przyczyn zatkanego nosa może być wiele, istotne będzie znalezienie pierwotnego powodu i wyeliminowanie go. Problemem może być też zatkany nos bez kataru, co stanowi dodatkowe utrudnienie. Na szczęście nawet w tym przypadku są sprawdzone sposoby na udrożnienie przewodów nosowych i możliwość wzięcia pełnego wdechu.

Przyczyn zatkanego nosa jest naprawdę wiele, ale głównym będzie przeziębienie. Objawem infekcji jest między innymi nieżyt nosa, co wiąże się z jego niedrożnością i wydzieliną.

Błony śluzowe są objęte stanem zapalnym i obrzęknięte, co stanowi następne utrudnienie w oddychaniu i normalnym funkcjonowaniu.

Kolejną przyczyną niedrożności przewodów nosowych może być alergia, co wiąże się z wodnistą wydzieliną z nosa, jego świądem, łzawieniem oczu i kichaniem.

Do zatkania nosa może dojść też na skutek przyjmowania niektórych leków – mówi się wtedy o nieżycie polekowym. Nawet przyjmowanie dostępnych środków antykoncepcyjnych nierzadko staje się przyczyną niedrożnych kanałów nosowych, podobnie jak zmiany naczynioruchowe.

Przeczytaj także: polekowy nieżyt nosa (PLNN)

Do zatkania nosa może dojść nawet nas skutek suchego powietrza – jeżeli przebywa się w pomieszczeniach o zbyt malej wilgotności powietrza, bardzo łatwo o zespół suchego nosa. Niektóre czynniki drażniące typu dym, kurz czy chemikalia również mogą przyczynić się do problemów z oddychaniem przez nos.

Stają się one przyczyną stanów zapalnych, zaburzają pracę rzęsek, przez co niemożliwe staje się efektywne samooczyszczanie się nosa. Wiele osób boryka się z problemami z zatokami przynosowymi, co również skutkuje zatykaniem się nosa.

Przyczynami zatkanego nosa mogą być polipy, skrzywienie przegrody nosowej, przerost małżowin nosowych, ciało obce w kanale nosowym, nieprawidłowa praca tarczycy, nowotwór nosa lub zatok.

Zobacz także: leczenie polipów zatok. 

Jak radzić sobie przy niedrożnych przewodach nosowych? Jak odetkać nos?

W przypadku zatkanego nosa spowodowanego przeziębieniem zaleca się stosowanie inhalacji przy użyciu gorącej wody lub naparu ziołowego – świetnie sprawdza się rumianek, szałwia i tymianek.

Można też sięgnąć po gotowe preparaty, czyli spraye z wodą morską, które rozrzedzają wydzielinę, nawilżają śluzówkę nosa i niwelują obrzęki. Przy uporczywym katarze pomocne okazują się krople do nosa, ale należy stosować je z umiarem, bo ich nadużywanie może doprowadzić wręcz do uszkodzenia błony śluzowej.

W udrożnieniu nosa pomoże nawodnienie organizmu – przyjmowanie dużej ilości płynów, w tym gorącej herbaty, naparów ziołowych, rozgrzewającego rosołu.

Jeżeli przyczyną zatkanego nosa jest alergia, to konieczne będzie wykluczenie alergenu i zastosowanie odpowiednich leków przepisanych przez lekarza, które udrożnią przewody nosowe. Pomocne okazuje się też stosowanie inhalatora, szczególnie przy infekcjach górnych dróg oddechowych.

Jeśli do zatykania się nosa dochodzi na skutek zbyt suchego powietrza w pomieszczeniach, warto pomyśleć nad jego nawilżeniem. Świetnie sprawdzają się dyfuzory czy po prostu nawilżacz powietrza, ewentualnie rozłożenie na kaloryferach wilgotnych ręczników.

Jeżeli powodem zatkanego nosa są dym, kurz czy chemikalia, to trzeba wykluczyć czynniki drażniące ze swojego otoczenia, aby móc w końcu odczuć ulgę. W przypadku zatykającego się nosa z powodu problemów z zatokami, nie pozostaje nic innego, jak je wyleczyć. Z domowych sposobów pomogą ciepłe okłady, inhalacja i sauna.

Przy nasilonych i długo utrzymujących się objawach konieczna może być antybiotykoterapia, czasem nawet zabieg operacyjny.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Niedrożność nosa

Niedrożność nosa – większość osób zetknęła się z tą uciążliwą przypadłością. W stanie tym dochodzi do zablokowania możliwości swobodnego przepływu powietrza przez nos. Nos może być zatkany z każdej ze stron lub z tylko jednej. Problem ten może trwać krótko, niekiedy jednak ma charakter stały.

Różne czynniki powodują niedrożność nosa, mogą to być infekcje, alergie, ale też krzywa przegroda nosa. Niedrożny nos u dziecka często jest wynikiem tego, że dziecko wetknęło ciało obce do otworu nosowego.

Niedrożny nos u niemowlaka zwykle spowodowany jest wadami anatomicznymi lub urazem doznanym w trakcie ciąży lub porodu.

Niedrożny nos – przyczyny

Czym może być wywołana niedrożność nosa? Przyczyny bywają różne, do najczęstszych z nich należą alergie i infekcje. Innymi powodami są:

 • wady rozwojowe,
 • nieżyt polekowy nosa,
 • nieżyt naczynioruchowy nosa,
 • polipy nosa,
 • krzywa przegroda nosowa,
 • ciało obce w nosie (zwłaszcza niedrożność nosa u dzieci),
 • stosowanie tabletek antykoncepcyjnych,
 • nowotwory.

Niedrożny nos może stanowiś symptom szeregu dolegliwości, pojawiających się w obrębie nosa oraz zatok przynosowych. Do tej grupy należy zaliczyć choroby ogólnoustrojowe, jak: choroby autoimmunologiczne, ziarniniakowatość z zapaleniem naczyń (niegdyś choroba Wegenera), IgG4-zależne.Co więcej, tego typu dyskomfort może pojawić się jako powikłanie po operacji – jest to wówczas zespół pustego nosa. Choć niejednokrotnie uczucie zatkania może wynikać z banalnych powodów, to jednak czasem wymaga on głębszej diagnostyki, prowadzonej przez specjalistę otolaryngologa – mówi dr n. med. Dmitry Tretiakow, lekarz specjalista, laryngolog (otolaryngolog).

Niedrożność nosa – objawy

Najbardziej charakterystyczny objaw, z którym wiąże się niedrożny nos, to oczywiście uczucie jego zatkania. Towarzyszyć temu mogą także inne symptomy.

Jeśli przyczyną niedrożności nosa jest alergia lub infekcja, to często pojawia się wydzielina z nosa, kichanie, może dołączyć się do tego katar i ogólny stan rozbicia.

Niedrożny nos bez kataru może się wiązać z krwawieniem, wyciekiem ropnym, powiększeniem węzłów chłonnych, a nawet bólem. Uciążliwa jest zarówno jednostronna niedrożność nosa, jak i całkowicie niedrożny nos.

Niedrożność nosa – rodzaje

Jeśli chodzi o niedrożność nosa bez kataru, to możemy wyróżnić jej dwa rodzaje:

 • normalna niedrożność nosa – jest to przejściowa, jednostronna niedrożność nosa, w której występują dwie fazy: zatkania oraz odetkania. Niedrożność nosa jest powodowana cyklicznym rozszerzaniem się wewnętrznych naczyń krwionośnych nosa, ustępuje gdy dojdzie do ich obkurczenia. Cykl trwa od jednej do czterech godzin.
 • nietypowa niedrożność nosa – nos jest ciągle zatkany, dlatego należy się zgłosić do lekarza jak najszybciej. Niedrożny nos może dotyczyć obu dziurek od nosa lub tylko jednej z nich.

Umów wizytę u naszego specjalisty – zadzwoń+48 794 795 738

Niedrożny nos – domowe sposoby

Istnieją domowe sposoby, które mogą pomóc w niektórych przypadkach niedrożności nosa. Można zastosować np. dostępne w postaci kropli lub sprayu roztwory soli lub wody morskiej. Ich używanie jest bezpieczne, nie wiąże się z ryzykiem uzależnienia czy wysuszenia błony śluzowej nosa.

Niedrożność nosa można też złagodzić przez inhalacje. Przygotowujemy je przez dodanie do dwóch litrów wrzątku łyżki soli lub kilku kropli olejku eterycznego. Wdychanie powstałych par pomaga oczyścić i zdezynfekować zatoki oraz udrażnia nos.

Leia também:  Kiedy Wystąpią Objawy Koronawirusa?

Pomocne są także nawilżacze powietrza. Oprócz wody możemy dodać do nich kilka kropli olejku eterycznego o właściwościach bakteriobójczych, np. tymiankowego lub szałwiowego. Pomoże to w zwalczaniu stanów zapalnych.

Sposoby te nie przyniosą jednak efektów, gdy niedrożność nosa ma poważniejsze podłoże.

Niedrożność nosa – jakie są przyczyny i sposoby na zatkany nos?

Niedrożność nosa – leczenie operacyjne

Niedrożność nosa jest niekiedy wynikiem przerostu małżowin lub polipów. Najskuteczniejszym rozwiązaniem tej przypadłości jest leczenie operacyjne. Obecnie popularne są nowoczesne metody usuwania nadmiaru tkanki, jak np.

przy wykorzystaniu fal radiowych. Są o wiele mniej inwazyjne od zabiegów chirurgicznych, praktycznie bezkrwawe i niewymagające narkozy – częściej stosuje się przy ich znieczulenie miejscowe.

Pacjent nie musi pozostać po zabiegu w szpitalu.

Jeśli to krzywa przegroda powoduje niedrożność nosa, leczenie operacyjne również jest najlepszym wyborem.

Wykonywana jest wtedy septoplastyka, czyli zabieg laryngologiczny polegający na odseparowaniu chrząstki od błony śluzowej oraz skorygowaniu jej kształtu i wielkości.

Pacjenci, którzy przeszli zabieg septoplastyki nosa mogą w końcu swobodnie oddychać przez nos, pozbywają się uciążliwych bólów głowy – ich komfort życia znacznie wzrasta.

Aby leczenie było skuteczne, najpierw należy omówić swój problem z lekarzem. W Lifemedica w Gdańsku dr n. med. Dmitry Tretiakow, specjalista laryngolog, przeprowadzi szczegółowy wywiad oraz wykona i zleci wszystkie potrzebne badania, które pozwolą postawić właściwą diagnozę. Po rozpoznaniu problemu, doktor doradzi najlepsze metody leczenia.

Bibliografia

1. Kulczyński B: Krwawienia z nosa [w:] „Przewodnik Lekarza”, 2003, s. 117-119
2. Dąbrowski P: Nasal obstruction – causes, diagnosis, and treatment [w:] „Lekarz POZ”, 2017, s. 19-28
3. Nogala H, Bartochowska A, Tokarski M: Foreign body of the nose and paranasal sinuses – case report [w:] „Postępy w chirurgii głowy i szyi”, 2015, 30-32

4. Samoliński B, Komorowski J: Treatment of rhinitis [w:] „Przewodnik Lekarza”, 2006, 42-49

Zatkany nos – przyczyny, objawy i leczenie. Domowe sposoby na niedrożny nos

Zatkany nos, czyli ograniczenie przepływu powietrza przez jamy nosowe, zwykle jest związane z obrzękiem błony śluzowej nosa. Może również dojść do nadmiernej produkcji śluzu, który zatyka drogi oddechowe. Niedrożność i towarzyszący jej dyskomfort zwykle wywołują takie same objawy, choć za pojawienie się problemu może odpowiadać wiele rożnych czynników.

Przeziębienie czy grypa? Zobacz, jak je odróżnić:

Nos może być zatkany z różnych przyczyn. To najczęściej:

 • infekcja górnych dróg oddechowych, przeziębienie lub grypa, zapalenie zatok przynosowych. Z powodu kataralnych infekcji wirusowych najczęściej cierpią dzieci w związku ze słabiej wykształconą odpornością organizmu,
 • powiększenie migdałka gardłowego, tzw. trzeciego migdałka – to najczęstsza przyczyna zatkanego nosa u dzieci,
 • alergia,
 • suche powietrze, klimatyzowane pomieszczenie,
 • astma,
 • ciało obce w nosie,
 • zaburzenia hormonalne, stres, niektóre leki na nadciśnienie, przewlekłe stosowanie leków zwężających naczynia krwionośne, czynniki drażniące, na przykład dym tytoniowy. Czynniki te wywołują naczynioruchowy (niealergiczny) nieżyt nosa, który jest związany z zaburzoną kontrolą nerwową rozszerzania się i zwężania naczyń krwionośnych,
 • ciąża. Uczucie zatkanego nosa może mieć podłoże hormonalne,
 • polipy, zniekształcenie nosa lub przegrody nosowej, nowotwory nosa, inne zmiany strukturalne.

Zatkany nos uprzykrza życie i wywołuje dyskomfort, ponieważ uniemożliwia swobodne oddychanie. Wiąże się z tym:

 • trudności z oddychaniem przez nos,
 • obecność wydzieliny w nosie, której nie można usunąć,
 • uczucie spływania wydzieliny w gardle,
 • ból głowy,
 • osłabienie zmysłu węchu i smaku.

Na zatkany nos pomogą zarówno domowe sposoby łagodzenia dolegliwości, jak i specyfiki z apteki. Wiele zależy od przyczyny pojawienia się dolegliwości. Innego leczenia będzie wymagał zatkany nos przy infekcji, a innego, gdy dokucza alergia. Obecność ciała obcego bądź polipów, a także zniekształcenie nosa lub przegrody nosowej zwykle wymaga interwencji specjalisty.

Na leczenie zatkanego nosa u dzieci i dorosłych stosuje się leki obkurczające naczynia krwionośne. Ważne jest, by nie stosować ich dłużej niż kilka dni, ponieważ mogą wysuszać śluzówkę, a w rezultacie przynosić więcej szkody niż pożytku.

Zatkany nos wywołany alergią powinien wymusić działania dążące do wyeliminowania czynnika drażniącego w otoczeniu. Leczenie zatkanego nosa w tym przypadku polega na podawaniu leków przeciwhistaminowych, zarówno w formie tabletek przyjmowanych codziennie, jak i doraźnie, w formie sprayu do nosa.

Pomocne jest podawanie glikokortykosteroidów donosowych.

Domowe sposoby na zatkany nos obejmują wiele metod. Warto sięgać po preparaty, które zawierają sól fizjologiczną bądź wodę morską. Pomagają rozpuścić wydzielinę blokującą nos i umożliwiają oczyszczenie go. Pomocne są inhalacje. Wystarczy pochylić głowę nad miską z parującą wodą. Wdychanie pary powinno trwać co najmniej pięć minut.

Bardzo ważne jest, by pić duże ilości płynów. To nie tylko nawadnia organizm, ale i pomaga w rozrzedzeniu wydzieliny i zapobiega blokowaniu nosa. Nie mniej istotne jest utrzymywanie optymalnej temperatury oraz stopnia nawilżenia powietrza w mieszkaniu.

U dzieci na zatkany nos sprawdzą się olejki eteryczne w postaci plasterków na katar. W przypadku zatkanego nosa u niemowlaka i małego dziecka warto stosować aspiratory (lub gruszki, ważne, aby można je było umyć w środku) do nosa.

Ich działanie jest proste i bardzo skuteczne. Wystarczy wprowadzić do nosa wąską rurkę, która wysysa wydzielinę z nosa. Warto układać jak najczęściej malucha na brzuchu – w ten sposób wydzielina ma szansę samoistnie wypłynąć z nozdrzy.

Nie podawaj leków (nawet tych dostępnych bez recepty) na własną rękę, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Choć zwykle zatkany nos nie jest objawem poważnej choroby, czasem należy odwiedzić lekarza. Na wizytę u specjalisty trzeba się umówić, gdy:

 • pojawia się wysoka gorączka,
 • dokucza nasilający się ból gardła,
 • obserwuje się wysięk na migdałkach,
 • pojawia się krwisto podbarwiony wyciek z nosa,
 • obserwuje się stałe wyciekanie cieczy z przewodów nosowych po niedawno przebytym urazie,
 • wydzielina z nosa ma barwę żółtą, brązową bądź zieloną, pojawia się ból zatok i gorączka (co może wskazywać na bakteryjne, ostre zapalenie zatok przynosowych),
 • objawy zatkanego nosa nie mijają po 10 dniach,
 • zatkany nos z towarzyszącą wysoką gorączką trwa dłużej niż trzy dni,
 • w nosie tkwi ciało obce.

Zatkany nos – chroniczna niedrożność przy alergii

 • przeziębienie i grypa,
 • alergie,
 • różnego rodzaju czynniki drażniące, jak dym tytoniowy, ciało obce w nosie, nadmiernie suche powietrze i inne.

Co ciekawe, uczucie zatkanego nosa może być również skutkiem nadużywania kropli i aerozoli, stosowanych żeby wyleczyć zatkany nos.

Uczucie zatkanego nosa w alergii spowodowane jest reakcją tkanek nosa na uwolnioną z komórek histaminę. Na skutek rozpoznania alergenu przez receptory na powierzchni komórek układu odpornościowego, dochodzi do wyrzutu histaminy do otaczających tkanek.

Pod jej wpływem, naczynia krwionośne, które znajdują się w śluzówce nosa, rozszerzają się, a ich ściany stają się bardziej przepuszczalne.

W alergicznym nieżycie nosa, uczucie zatkanego nosa jest objawem, który pojawia się w późnej fazie reakcji alergicznej, po pewnym czasie od ekspozycji na alergen.

Blokada nosa utrudnia prawidłowe oczyszczenie, nawilżenie i ogrzanie wdychanego powietrza, co może skutkować częstymi bólami gardła, infekcjami górnych i dolnych dróg oddechowych, a także podrażnieniu i wysuszeniu jamy ustnej, (kiedy chory całkowicie oddycha przez usta).

Leia também:  Jakie Objawy Występują Przed Miesiączką?

Chorzy na alergiczny nieżyt nosa wskazują uczucie zatkanego nosa (obok łzawienia oczu), jako objaw, który najbardziej utrudnia im życie. Zatkanie nosa może uniemożliwiać lub znacząco utrudniać wysiłek fizyczny, śpiew, mówienie i występy publiczne oraz inne aktywności.

U chorych na alergiczny nieżyt nosa, u których dominuje objaw zatkanego nosa, często pojawiają się problemy ze snem – trudności w zasypianiu, fragmentacja snu czy zaburzenia oddychania w trakcie snu. W efekcie u tych chorych często występuje senność w ciągu dnia, zmęczenie, niska wydajność pracy u dorosłych – a u dzieci złe wyniki w szkole.

Jeżeli w przebiegu alergii występuje u Ciebie uczucie zatkanego nosa, z którym nie radzą sobie stosowane dotychczas leki, koniecznie zgłoś się do lekarza, który na podstawie przeprowadzonej diagnozy będzie mógł dobrać odpowiednie leczenie. Najczęściej stosowanymi lekami przy ANN z zatkanym nosem są sterydy donosowe, lub ich połączenie z lekami przeciwhistaminowymi.

Łagodzi uciążliwe objawy alergii – przez 24 godziny na dobę. Bez uczucia senności!1

Zatkany nos, kichanie i katar? Weź Claritine® Active, która przyniesie ulgę w objawach alergii bez uczucia senności.1

Syrop Claritine® Allergy bez cukru o smaku winogronowym zwalcza objawy alergii u Twojego dziecka przez cały dzień.

*W zalecanych dawkach loratadyna nie wykazuje działania sedatywnego u większości populacji (częstość występowania: 1,2%)

Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Hausmittel gegen Schnupfen – Behandlung & Co

Czemu podczas przeziębienia występuje katar?

Kaszel czy chrypka to typowe objawy przeziębienia. Do częstych objawów należy też katar, czy też zatkany nos. Dzieje się tak, ponieważ wirusy powodujące przeziębienie atakują błonę śluzową nosa, wywołując infekcję. Powstaje stan zapalny, następuje zwiększenie produkcji wydzieliny, pojawia się też obrzęk błony śluzowej nosa.

Czy wiesz, że…

Masz cieknący katar i nie możesz przestać kichać? To zazwyczaj pierwsze objawy przeziębienia – ciało próbuje pozbyć się patogenów np. wirusów z górnych dróg oddechowych. Przyczyną kichania mogą też być podrażnienia wywoływane przez inne ciała obce, np. kurz lub pyłki.

Lekkie przeziębienie: to nie tylko katar

Masz zatkany nos i trudności z oddychaniem? To najprawdopodobniej infekcja górnych dróg oddechowych.Zapalenie błony śluzowej nosa i zatok może wywoływać szereg objawów:

 • Częste kichanie, zwłaszcza na początku przeziębienia
 • Mrowienie lub swędzenie nosa
 • Zatkany nos lub cieknący katar
 • Ból głowy
 • Trudności z oddychaniem przez nos

Katar często powoduje ograniczenie zmysłu węchu i smaku. Objawy te najczęściej znikają wraz z ustąpieniem zapalenia błony śluzowej nosa i katarem. Jeśli tak się nie stanie, udaj się do lekarza, ponieważ katar i zatkany nos mogą być objawami innych dolegliwości, nie tylko przeziębienia.

Inne przyczyny kataru

Cieknący katar lub zatkany nos to nie zawsze objawy przeziębienia. Katar mogą wywoływać także inne czynniki.

 • Alergie. Katar o charakterze alergicznym występuje u osób uczulonych na różne alergeny. W zależności od tego, czy kontakt z alergenem następuje okresowo, czy stale, może być sezonowy (alergeny: pyłki drzew lub traw, zarodniki grzybów) lub całoroczny (kurz, grzyby, złuszczony naskórek zwierząt).
 • Niealergiczny nieżyt nosa. Występuje pod wpływem działania różnych czynników niealergicznych, takich jak przyczyny hormonalne, leki, reakcje odruchowe, w tym na zmiany warunków środowiskowych (np. temperatura, wilgotność powietrza, ciśnienie atmosferyczne), czynniki chemiczne (dym tytoniowy, spaliny samochodowe, dym z kominka/grilla, aerozole używane w gospodarstwie domowym), pokarmowe, emocjonalne a nawet pobudzenie seksualne.
 • Polekowy nieżyt nosa. Może występować na skutek nadmiernego używania środków obkurczających naczynia w błonie śluzowej nosa, w tym kropli i aerozoli do nosa.

Istnieją również bardziej poważne, choć zdecydowanie rzadsze przyczyny kataru. Jeżeli występuje on przewlekle i nie znamy jego przyczyny, najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Alergia przyczyną kataru?

Alergie są częstą przyczyną kataru. W przypadku braku typowych objawów przeziębienia, takich jak bóle mięśni czy ból gardła, za pojawienie się kataru może odpowiadać alergia. W takiej sytuacji pacjenci cierpią zwykle na chroniczny katar połączony z innymi objawami, takimi jak:

 • Swędzenie nosa
 • Łzawienie oczu
 • Trudności z oddychaniem
 • Wysypka

Alergie wywoływane są przez tzw. alergeny, którymi mogą być pyłki, sierść zwierzęca, roztocza czy pleśń. Jeśli nie masz pewności, co może być przyczyną Twojego chronicznego kataru, poproś lekarza o wykonanie testów alergicznych. Pomogą one ustalić, czy cierpisz na alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa.

W aptece znajdziesz środki, które przyniosą szybką ulgę przy dokuczliwym katarze występującym razem z takimi objawami jak ból głowy, ból gardła, bóle mięśni i gorączka. Preparat złożony Aspirin® Complex Hot o kompleksowym działaniu zawiera sprawdzone połączenie substancji czynnych, które uśmierzą bóle występujące przy przeziębieniu oraz udrożniają nos.

Katar i zatkany nos, jak im zapobiegać?

Najlepszym, co możemy zrobić, aby zapobiegać katarowi, jest dbanie o włąściwą odporność organizmu.

Może w tym pomóc zbilansowana dieta bogata w witaminy, a także odpowiednia ilość snu i regularna aktywność fizyczna.

Zaleca się umiarkowaną aktywność fizyczną, a zwłaszcza uprawianie sportów poprawiających wytrzymałość organizmu, takich jak pływanie, jogging czy jazda na rowerze

Ogromne znaczenie ma również higiena. Pamiętaj o regularnym myciu rąk, zwłaszcza w sezonie przeziębień. Na naszych rękach aż roi się od wirusów.

Zimą wystąpieniu kataru może zapobiec częste wietrzenie pomieszczeń, ponieważ zwiększa ono wilgotność powietrza, co chroni błonę śluzową nosa przed wysychaniem.

Wietrzenie zmniejsza również ilość wirusów znajdujących się w powietrzu w danym pomieszczeniu.

Czas trwania i przebieg kataru

Uporczywy katar często sprawia, że sezon przeziębieniowy staje się jeszcze bardziej nieprzyjemny. Ci, których dotknęła ta dolegliwość, chcą przede wszystkim wiedzieć, jak szybko wrócić do zdrowia. Zebraliśmy najważniejsze informacje dotyczące czasu trwania i przebiegu kataru, aby umożliwić Ci monitorowanie choroby mimo zatkanego lub cieknącego nosa.

Czy można przewidzieć, jak długo będzie trwał katar?

Ile czasu właściwie trwa katar? To pytanie nurtuje zwłaszcza osoby, których dotknęła ta dolegliwość. Niestety niełatwo jest na nie odpowiedzieć.

Lejący katar, a na późniejszym etapie często także zatkany nos powoduje infekcja błony śluzowej nosa wywołana wirusami przeziębienia. Czas potrzebny ciału na skuteczne zwalczenie patogenów może być różny.

Zazwyczaj katar powinien przejść po niecałym tygodniu.

Niektóre niekorzystne czynniki mogą jednak wydłużyć czas trwania kataru i znacznie przedłużyć czas leczenia:

 • Konkretne patogeny, które wytworzyły odporność, oraz potencjalna nadkażenie (dodatkowa infekcja bakteryjna) stanowią spore wyzwanie dla organizmu.
 • Choroby współistniejące mające bezpośredni wpływ na układ odpornościowy (np. astma, przewlekłe choroby zapalne jelit czy zakażenie wirusem HIV) osłabiają jego pracę.
 • Brak możliwości odpowiedniego wypoczynku dodatkowo obciąża organizm i jest kolejnym czynnikiem, który utrudnia walkę z wirusami przeziębienia.
Leia também:  Róża Choroba Leczenie Jak Długo Trwa?

Główny objaw przeziębienia ustępuje wraz z pozostałymi, gdy układ odpornościowy ma siłę i czas, aby wyeliminować mikroorganizmy odpowiedzialne za infekcję. Dlatego właśnie nie zawsze można przewidzieć, jak długo będzie trwał uporczywy katar.

Są to głównie wirusy przeziębienia, które atakują błonę śluzową nosa i wywołują infekcję.

Czas trwania i przebieg kataru

Jest to coś, co trudno przewidzieć. Zwykle trwa on około tygodnia.

Fazy kataru

Mogą być bardzo różne i charakteryzować się różnymi objawami (takimi jak lejący katar czy zatkany nos).

Złagodzenie objawów

Można uzyskać je za pomocą sprawdzonych i skutecznych domowych sposobów oraz leków np. Aspirin® Complex Hot.

Mimo że dokładnego czasu trwania nieżytu nosa nie da się ustalić, jego przebieg podlega pewnemu schematowi.

 • Okres inkubacji. Wirusy rozprzestrzeniają się po błonie śluzowej nosa od momentu zakażenia do momentu wystąpienia pierwszych objawów przeziębienia. Osoba chora zazwyczaj nie wie nawet o infekcji i nadchodzącym katarze, a prawdopodobnie odczuwa jedynie zmęczenie i nieco gorsze samopoczucie.
 • Cieknący katar. Jeśli układ odpornościowy nie jest już w stanie odpierać ataku wirusów, pojawia się katar – błona śluzowa będzie najpierw próbowała pozbyć się patogenów z nosa za pomocą wodnistej wydzieliny.
 • Zatkany nos. Katar się utrzymuje i dochodzi do powstania stanu zapalnego w jamie nosowej, co powoduje obrzęk błony śluzowej. Zwiększona objętość śluzówki wywołuje u chorej osoby uczucie zatkanego nosa i utrudnia oddychanie. Wydzielina stopniowo staje się bardziej lepka.
 • Faza powrotu do zdrowia. Gdy po kilku dniach nasz organizm zwalczy patogen odpowiedzialny za przeziębienie, rozpoczyna się faza regeneracji i katar zaczyna ustępować.

To, w jaki sposób osoba chora na katar przechodzi jego poszczególne fazy, zależy od jej układu odpornościowego i ogólnego stanu zdrowia. Istnieją jednak domowe sposoby na przeziębienie, a leki pomogą dodatkowo złagodzić objawy.

Jeśli masz już dość zatkanego nosa i innych objawów, wypróbuj produkt złożony zawierający dodatkowo substancję czynną o działaniu obkurczającym śluzówkę, taki jak Aspirin® Complex Hot.

Lek ten nie tylko obniża gorączkę i łagodzi bóle mięśni i głowy występujące przy przeziębieniu, ale zmniejsza też obrzęk błony śluzowej nosa.

Dzięki działaniu zwężającemu naczynia krwionośne, Aspirin® Complex Hot pomaga zmniejszyć przekrwienie i obrzęk błony śluzowej nosa i zatok, hamując przy tym uwalnianie się wydzieliny. To z kolei oznacza, że pacjent może swobodniej oddychać.

Wydmuchiwanie zatkanego nosa: jak robić to prawidłowo

Prawidłowe wydmuchiwanie nosa jest istotne, zwłaszcza jeśli jest on zatkany. Pomoże nam oczyścić obie strony nosa w równym stopniu. Jak robić to prawidłowo?Ważne jest, aby wydmuchiwać nos bardzo delikatnie, nie stosując przy tym dużo siły.

Zaleca się również wydmuchiwać tylko jedną dziurkę naraz. Oczywiście zawsze należy używać do tego czystej chusteczki, w przeciwnym razie wirusy mogą trafić z powrotem do nosa.

Proste zasady higieny, takie jak mycie rąk po wydmuchaniu nosa, także mogą ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusów przeziębienia.

Sprawdzone i skuteczne sposoby na nieżyt nosa

Nieżyt nosa zwykle ma typowy przebieg. Zaczyna się od częstego kichania, po którym przychodzi wodnisty katar. Potem zatyka się nos, co utrudnia, czasem w znacznym stopniu, oddychanie. W związku z tym powszechnym zjawiskiem są także problemy ze snem.

Gdy nos zaczyna boleć od ciągłego wydmuchiwania lub gdy oddychanie przez nos staje się coraz trudniejsze, wiele osób zaczyna się zastanawiać, jak zwalczyć katar.Zwłaszcza osoby będące pod dużą presją w życiu zawodowym lub prywatnym chcą jak najszybciej znów swobodnie oddychać.

Wiele osób cierpiących na przeziębienie i katar sięga po sprawdzone domowe sposoby na przeziębienie. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.

Leki dostępne w aptekach

 • Spray do nosa o działaniu obkurczającym zwykle ułatwia oddychanie, w dłuższej perspektywie może jednak powodować uszkodzenie nosa. Jeśli pacjent używa sprayu przez ponad siedem dni, może się od niego uzależnić, co sprawi, że spray przestanie być skuteczny. Ponadto spraye działają tylko w obrębie jamy nosowej i nie docierają do zatok.
 • Leki doustne również mogą pomóc zmniejszyć obrzęk błony śluzowej nosa i zatok. Produkty leczące wiele objawów lub preparaty złożone zawierają zazwyczaj substancję obkurczającą i uśmierzającą ból, co pomaga złagodzić współistniejące objawy, takie jak zatkany nos, ból czy gorączka. Takie preparaty również nie powinny być stosowane dłużej niż kilka dni bez konsultacji z lekarzem.

Substancją czynną o działaniu obkurczającym w produkcie złożonym Aspirin® Complex Hot jest chlorowodorek pseudoefedryny. Substancja ta zwęża naczynia krwionośne, co prowadzi do zmniejszenia obrzęku błony śluzowej nosa. Efekt utrzymuje się do 6 godzin. Dzięki temu, że substancja czynna przyjmowana jest doustnie, a nie stosowana miejscowo, może również pomóc udrożnić ciężko dostępne zatoki przynosowe.

Zastosowanie domowych sposobów na katar wymaga często więcej wysiłku niż zażycie leku, dlatego trudniej znaleźć na nie czas w niejednokrotnie pełnym stresu codziennym życiu. Domowe sposoby na katar i zatkany nos to:

 • Inhalacje na katar. Inhalacje parowe z użyciem olejków eterycznych, np. z mięty pieprzowej czy rumianku, mogą działać przeciwzapalnie, nawilżają także drogi oddechowe.
 • Płukanie nosa. Płukanie nosa roztworem soli również nawilża błonę śluzową. Może też zmniejszyć liczbę patogenów.
 • Picie dużej ilości płynów. Picie odpowiednio dużej ilości płynów okazuje się nadzwyczaj skutecznym domowym sposobem na przeziębienie. Pomaga nawilżyć błonę śluzową od wewnątrz.
 • Nacieranie klatki piersiowej. Wiele osób twierdzi, że nacieranie klatki piersiowej olejkami eterycznymi (np. z mentolem) lub specjalnymi preparatami dostępnymi w aptece działa korzystnie.
 • Ciepło. Ciepło jest ważnym sojusznikiem w leczeniu przeziębienia. Poprawia krążenie krwi w jamie nosowej i umożliwia układowi odpornościowemu skuteczniejszą walkę z patogenami. Jedzenie ostrych potraw wywołuje bardzo podobny efekt – niektóre składniki (takie jak kapsaicyna zawarta w papryce chili) mogą pomóc oczyścić nos.

Nic nie zapowiada poprawy? Katar powinien zacząć ustępować po upływie około tygodnia. Jeśli mimo stosowania inhalacji lub innych metod leczenia katar nawraca lub staje się chroniczną dolegliwością, należy udać się do lekarza. 

Zatkany nos w nocy?

Jeśli masz problemy ze spaniem, spróbuj położyć się z lekko uniesioną głową – pomaga to w obkurczeniu błony śluzowej i ułatwia oddychanie.

Innowacyjna Aspirin® Pro, musująca Aspirin® C czy saszetki Aspirin® Complex Hot? Który produkt będzie dla mnie odpowiedni?

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*