Naturalne sposoby na regenerację wątroby – zioła, suplementy diety i leki

119 produktów

 • Naturalne sposoby na regenerację wątroby – zioła, suplementy diety i leki
  tabletka 12.99 zł
 • Naturalne sposoby na regenerację wątroby – zioła, suplementy diety i leki
  zestaw, tabletka, kapsułki, cholesterol 19.98 zł
 • Naturalne sposoby na regenerację wątroby – zioła, suplementy diety i leki
  tabletka, trawienie 12.99 zł
 • Naturalne sposoby na regenerację wątroby – zioła, suplementy diety i leki
  ostropest, tabletka, trawienie 9.99 zł
 • Naturalne sposoby na regenerację wątroby – zioła, suplementy diety i leki
  tabletka, trawienie 5.99 zł
 • Naturalne sposoby na regenerację wątroby – zioła, suplementy diety i leki
  karczoch, kwas dehydrocholowy, olejek miętowy, rzodkiew, węgiel, tabletka, trawienie 11.99 zł
 • Naturalne sposoby na regenerację wątroby – zioła, suplementy diety i leki
  tabletka 11.49 zł
 • Naturalne sposoby na regenerację wątroby – zioła, suplementy diety i leki
  tabletka, trawienie 9.99 zł
 • Naturalne sposoby na regenerację wątroby – zioła, suplementy diety i leki
  tabletka 19.49 zł
 • Naturalne sposoby na regenerację wątroby – zioła, suplementy diety i leki
  tabletka, trawienie 12.99 zł
 • ostropest, nikotynamid, witamina b1, witamina b2, witamina b6, witamina pp, kapsułki 17.99 zł
 • fosfolipidy, kapsułki 15.99 zł
 • tabletka, trawienie, niestrawność 11.99 zł
 • fosfolipidy, kapsułki 16.49 zł
 • karczoch, tabletka, cholesterol, miażdżyca, niestrawność 12.99 zł
 • ostropest, tabletka, trawienie 14.49 zł
 • ostropest, drażetki, trawienie 12.99 zł
 • saszetki 6.99 zł
 • tabletka, trawienie 14.49 zł
 • saszetki, ziele, trawienie 5.99 zł
 • kapsułki, trawienie 11.99 zł
 • tabletka, odchudzanie, trawienie 57.99 zł
 • tabletka, zdrowa wątroba, nadwaga, trawienie 12.49 zł
 • kapsułki, trawienie, niestrawność 27.99 zł

Jak zregenerować wątrobę?

Wątroba jest dla nas niezwykle istotnym narządem. Bierze udział w detoksykacji substancji szkodliwych dla organizmu, odpowiada za metabolizm, magazynuje żelazo i niektóre witaminy (A, D, K) oraz bierze udział w syntezie wielu ważnych związków, np. czynników krzepnięcia krwi. Dobra kondycja wątroby jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Początkowo uszkodzona wątroba nie daje bardzo uporczywych objawów, więc często przez długi czas stosujemy dietę, leki i używki, które ją obciążają. Z czasem dolegliwości mogą się nasilać i wtedy przychodzi moment, w którym decydujemy, że wątrobie należy się regeneracja. Możemy ją wspomóc, stosując odpowiednią dietę, a także suplementy oraz produkty lecznicze.

Wątroba to organ mający duże zdolności regeneracyjne, ale nie są one nieograniczone. Ze względu na funkcję odtruwającą jest narażona na wiele szkodliwych czynników, które mogą ją uszkadzać. Jednym z nich są przyjmowane leki. Duża część z nich jest w tym organie metabolizowana, a ich dłuższe przyjmowanie może obciążać wątrobę.

Dochodzi do tego częste zjawisko poligragmazji (przyjmowania wielu leków jednocześnie). Szczególne znaczenie ma tutaj paracetamol, który jest jednym z najpopularniejszych w Polsce środków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych.

Często powtarzanym błędem jest przyjmowanie go jednocześnie pod postacią różnych produktów leczniczych, z których (przykładowo) lek A jest reklamowany jako preparat na ból głowy, a lek B już jako przeciwgorączkowy.

Stosowane w regeneracji wątroby

Kolejnym czynnikiem szkodzącym wątrobie jest alkohol. Uszkodzenie narządu w tym przypadku zazwyczaj przebiega etapowo, od najczęstszego stłuszczenia wątroby, przez jej zapalenie, aż po marskość.

Wątroba może zostać uszkodzona także przez niewłaściwą dietę, która często w połączeniu z brakiem aktywności fizycznej powoduje otyłość i czasem cukrzycę – kolejne czynniki obciążające. W tych przypadkach może dojść do niealkoholowego stłuszczenia wątroby.

Istotnymi przyczynami szkodzącymi wątrobie są także: wirusowe zapalenia wątroby, a także zatrucie pleśnią czy metalami ciężkimi.

Niezależnie od przyczyn, objawy uszkodzenia wątroby są do siebie we wszystkich przypadkach podobne. Są to najczęściej:

 • ból w prawej części nadbrzusza – określany przez pacjentów jako „ból wątroby”,
 • wzdęcia,
 • osłabienie,
 • nudności, wymioty,
 • brak apetytu,
 • spadek masy ciała,
 • spadek libido,
 • ginekomastia,
 • czasem występuje żółtaczka.

Warto zaznaczyć, iż ból wątroby to w rzeczywistości ból spowodowany znacznym powiększeniem organu i podrażnieniem błony surowiczej, gdyż sama wątroba nie ma nerwów czuciowych.

Chora wątroba to często efekt złych nawyków żywieniowych. W przypadku stwierdzenia zaburzeń pracy tego organu, warto przejść na dietę wątrobową. Taki sposób odżywiania nie tylko zahamuje rozwój choroby, ale może także ją wyleczyć. Dzieje się tak  w przypadku stłuszczenia wątroby. Oto kilka podstawowych zasad diety wątrobowej:

 • Potrawy powinny być lekkostrawne z jak najbardziej ograniczoną ilością tłuszczu – pozwoli to na jak najmniejsze wykorzystanie wątroby w procesie trawienia. Zamiast smażenia czy grillowania, warto postawić na gotowanie w wodzie lub na parze czy też pieczenie
 • Należy spożywać 5-6 mniejszych posiłków w ciągu dnia, zamiast 3 dużych.
 • Posiłki jedzmy powoli, co będzie zapobiegać zjadaniu zbyt dużych porcji.
 • Wybierajmy produkty świeże – nawet minimalnie przeterminowane lub nieświeżo wyglądające produkty mogą zawierać toksyny, które uszkodzą wątrobę.
 • Z diety należy wykluczyć alkohol, mocną kawę i herbatę.
 • Trzeba zadbać o odpowiednią ilość białka, które przyspiesza proces regeneracji. Szczególnie istotne jest chude mięso oraz ryby, które zawierają kwasy omega-3.
 • Ogranicz ilość błonnika – ten wskazany w większości diet składnik tutaj jest raczej niemile widziany. Jego spożycie może nasilić objawy chorej wątroby, tj. wzdęcia i biegunki.

  Naturalne sposoby na regenerację wątroby – zioła, suplementy diety i leki Dieta wątrobowa powinna być ustalona indywidualnie, w zależności od stopnia uszkodzenia organu, stanu odżywienia i preferencji smakowych chorego. Najlepiej udać się w tym celu do dietetyka, który rozpisze nam dokładnie każdy posiłek. Wspomagająco w procesie poprawy funkcjonowania wątroby działają też niektóre rośliny, z których najpopularniejszy jest ostropest plamisty. Stosowany jest on w toksyczno-metabolicznym uszkodzeniu wątroby spowodowanym np. zatruciem muchomorem sromotnikowym czy pestycydami. Zawarta w ostropeście sylimaryna potrafi zneutralizować działanie tych substancji i przyspieszyć ich usunięcie z organizmu. Dodatkowo przyjmowanie ekstraktów z ostropestu pobudza regenerację już istniejących i tworzenie nowych hepatocytów (komórek wątroby).

Przeczytaj więcej:Ostropest – właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania

Warto także wzbogacić dietę o wyciągi z karczocha, który działa żółciopędnie i obniża poziom cholesterolu. Podobne działanie mają mniszek lekarski i herbata z dziurawca.

Ważne jest dostarczanie fosfolipidów niezbędnych, które wnikają w hepatocyty i przyspieszają proces ich regeneracji. Fosfolipidy niezbędne to takie, w skład których wchodzi odpowiednio duża ilość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (zwłaszcza kwasu linolowego).

Związki te hamują proces włóknienia wątroby, obniżają poziom cholesterolu (poprzez zwiększenie jego rozpuszczalności w żółci – jest wtedy szybciej usuwany z organizmu), pomagają w trawieniu tłuszczów, a także poprawiają przepływ krwi w naczyniach krwionośnych.

Preparat fosfolipidowy można uzupełnić także o produkt zawierający ornitynę, która jest powszechnie stosowana we wszelkich schorzeniach wątroby.

Nie należy zapominać o aktywności fizycznej. Sport pomaga zredukować masę ciała, a także zwiększa wrażliwość na insulinę. Dodatkowo ćwiczenia przyspieszają proces likwidacji stłuszczenia wątroby. Już półgodzinny spacer trzy razy w tygodniu może dać dobry rezultat.

Uszkodzenie wątroby to najczęściej wynik naszych złych nawyków. Pomimo dużej zdolności do autoregeneracji tego organu, czasem należy go wspomóc. W łagodnych schorzeniach podstawą jest wprowadzenie odpowiedniej diety, którą można wzbogacić o preparaty dostępne bez recepty.

W cięższych uszkodzeniach niezbędna będzie pomoc lekarska.

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Zioła na wątrobę – akcja regeneracja wątroby

07.01.2019

Wątroba, cholesterol i trawienie

Wiosna to czas odrodzenia i oczyszczenia. Nie bez przyczyny specjaliści od żywienia doradzają oczyszczanie organizmu właśnie po zakończeniu zimy.

Kluczem do usunięcia toksyn z organizmu jest wspomożenie pracy i regeneracja wątroby. To właśnie w tym okresie organ ten osiąga szczyt swoich możliwości.

Jak oczyścić organizm z toksyn? Jak zregenerować wątrobę? Jakie zioła na oczyszczenie i regenerację wątroby?

Zimą spożywamy dużo tłustych, kalorycznych i ciężkostrawnych pokarmów, które mają nam zapewnić odpowiednią podaż energii potrzebnej do codziennego funkcjonowania i produkcji dużej ilości ciepła. Z nadejściem wiosny fizjologicznie zrzucamy nagromadzony balast.

Wiele osób chce wspomóc ten proces poprzez przeprowadzanie kuracji oczyszczających organizm z nagromadzonych toksyn. Służy to poprawie samopoczucia, usprawnieniu funkcjonowania wielu narządów i układów, lepszej przemianie materii oraz odzyskaniu zdrowego wyglądu skóry.

Wiosna to czas zmian nawyków żywieniowych i spożywania większej ilości lekkostrawnych posiłków. Częścią diety oczyszczającej są owoce i warzywa, najlepiej w postaci surowej bądź świeżo wyciskanych soków owocowo-warzywnych.

Ważną rolę w oczyszczaniu organizmu pełnią zioła, szczególnie te wspomagające pracę wątroby.

Wiosenne oczyszczenie wątroby

Wiosenną detoksyfikację warto zacząć od wątroby. Dlaczego? Bo to organ w naszym organizmie odpowiedzialny właśnie za neutralizację i usuwanie toksyn z ustroju.

Leia também:  Zaćma Jakie Są Objawy?

Metabolizując produkty przemiany materii, alkohol, leki i inne związki chemiczne, część z nich przekształca do postaci, które mogą być wydalone z organizmu.

Jednak sporo tych związków chemicznych zostaje w wątrobie, utrudniając jej pracę. 

Skuteczne oczyszczanie wątroby zakłada stosowanie odpowiedniej diety oraz ziół, które pozwolą usunąć nagromadzone toksyny oraz wspomogą regenerację tego narządu.

Dieta na oczyszczanie wątroby

Dobrej pracy wątroby sprzyja lekkostrawna i urozmaicona dieta, bogata w warzywa, owoce i błonnik. Należy unikać pokarmów tłustych, ciężkostrawnych i żywności wysoko przetworzonej. Wątrobie szkodzą sztuczne substancje zawarte w produktach żywnościowych, alkohol oraz leki.

Dieta oczyszczająca wątrobę zakłada spożywanie mniejszych posiłków, ale częściej, przygotowanych poprzez gotowanie, duszenie lub na parze.

Warto zminimalizować lub nawet całkowicie wykluczyć spożywanie pieczywa pszennego, słodyczy, mocnych napojów (kawa, herbata) oraz nabiału.

Ważną pozycją w diecie na odtrucie wątroby są świeże soki owocowo-warzywne (np. z marchwi, buraka, świeżego ogórka).

Jakie zioła na oczyszczanie wątroby?

Drugim ważnym elementem kuracji oczyszczającej wątrobę jest stosowanie ziół w postaci naparów ziołowych czy wyciągów zamkniętych w kapsułkach lub tabletkach. Po jakie zioła na wątrobę warto sięgnąć, by usprawnić jej pracę?

 • Ostropest plamisty – sylimaryna zawarta w wyciągach z tej rośliny chroni wątrobę przed toksynami, regeneruje, działa przeciwzapalnie i ochronnie. Ostropest warto stosować zarówno w formie herbaty ziołowej, w postaci suplementów diety w kapsułkach (np. Ostropest plamisty Tylko Natura) lub jako lek na wątrobę dostępny bez recepty w tabletkach (np. Sylimarol 70®mg). Warto także pójść o krok dalej i stosować preparaty działające odtruwająco nie tylko na wątrobę, ale też na cały organizm. Sylimarol® Detox to suplement diety, który oprócz wyciągu z owoców ostropestu plamistego, zawiera także ziele skrzypu, liść pokrzywy oraz liść brzozy o właściwościach odtruwających organizm i oczyszczających go z toksyn.
 • Mniszek lekarski – stosowany przy osłabieniu czynności wątroby, działa żółciotwórczo, żółciopędnie i lekko przeczyszczająco. Wyciągi z mniszka lekarskiego wspomagają odtruwanie organizmu poprzez usuwanie szkodliwych substancji przez nerki.

Podsumowując, wiosna to świetny czas na oczyszczenie organizmu. Proces ten warto zacząć od odtrucia i regeneracji wątroby.

Skuteczne oczyszczanie wątroby opiera się na zmianie nawyków żywieniowych oraz stosowaniu lekkostrawnej diety, bogatej w owoce i warzywa.

Warto także sięgnąć po suplementy na wątrobę zawierające ostropest plamisty, karczoch zwyczajny oraz mniszek lekarski. Picie dużej ilości zdrowych płynów usprawni proces usuwania szkodliwych substancji z organizmu.

Udostępnij

Jak zregenerować wątrobę domowymi sposobami? 5 naturalnych propozycji

Jaki jest stan twojej wątroby? Czy kiedykolwiek regenerowałeś wątrobę – oczyszczałeś i odżywiałeś naturalnymi ziołami? Jeśli nie – warto o tym pomyśleć, bo współcześnie oddziałuje na nas wiele toksyn, pochodzących z żywności, powietrza, przyjmowanych leków i wielu innych źródeł. Poznaj 5 naturalnych, ziołowych środków, które są potrzebne do oczyszczenia wątroby.

 • Wątroba jest odpowiedzialna za detoksykację: wypłukanie różnych toksyn, które znajdują się diecie, stylu życia i środowisku. Jak zadbać o wątrobę w naturalny sposób, nie sięgając po leki i suplementy?  
 • Poznaj propozycję 5 ziół, które wspierają zdrowie wątroby – zostało to udowodnione naukowo.
 • Objawami przeciążenia wątroby to zmęczenie, bóle głowy, problemy trawienne, problemy skórne i osłabiona funkcja odpornościowa. 

Dobrze funkcjonująca wątroba jest istotną częścią zdrowia. Oczyszczenie jej pomaga osiągnąć wyższy poziom energii, odporności, lepsze trawienie i ogólne samopoczucie.

Każdy z układów organizmu jest zależny od wątroby, ponieważ oczyszcza krew ze wszelkich  zanieczyszczeń. Zanieczyszczenia te mogą obejmować toksyny środowiskowe, dodatki do żywności lub leków, aldehyd octowy, neurotoksynę, która pochodzi z alkoholu i jest też produkowana endogennie w jelitach.

Wątroba musi również radzić sobie z ładunkiem innych toksyn: przetworzonej żywności, narkotyków (farmaceutycznych lub innych).  Oczywiście, im więcej toksyn  spożywamy, wchłaniamy, tym większe obciążenie dla wątroby. Nie jesteśmy w stanie uniknąć toksyn, ale może wspomóc pracę wątroby. Poznaj 5 naturalnych sposobów.

1. Ostropest

Ostropest jest jednym z najpopularniejszych ziół do leczenia i regeneracji wątroby. Jest to możliwe dzięki niesamowitym nasionom, które zawierają flawonoid zwany sylimaryną. Sylimaryna jest ważnym przeciwutleniaczem i chroni wątrobę, optymalizując jej funkcjonowanie i detoksykację. Naprawia także uszkodzenia komórek wątroby spowodowane przez choroby, alkohol i narkotyki.

W rzeczywistości ostropest plamisty jest stosowany na całym świecie w leczeniu alkoholowego zapalenia wątroby, chorób wątroby (marskość wątroby) i wirusowego zapalenia wątroby. Sylimaryna działa jak „strażnik”, chroniąc wątrobę przed toksynami i wolnymi rodnikami.

Wiąże się na zewnątrz komórki wątroby i usuwa wolne rodniki, blokując ich wejście do komórki narządu. Usuwa także toksyny, które już przedostały się do komórki.

Jedną z najważniejszych funkcji ostropestu jest jego zdolność do zwiększania produkcji glutationu, „matki wszystkich przeciwutleniaczy”. Ostropest pomaga również zapobiegać wyczerpaniu się glutationu. Uważa się, że aktywność przeciwutleniająca tego ważnego związku jest dziesięć razy silniejsza niż witamina E.

2. NAC

Wykazano, że N-acetylocysteina (NAC), silny przeciwutleniacz i prekursor glutationu, leczy wątrobę i może zapobiegać jej uszkodzeniu w wyniku zażywania narkotyków. Jest nawet stosowany w szpitalnych izbach przyjęć w leczeniu przedawkowania acetaminofenu.

 • NAC może odwrócić niewydolność wątroby spowodowaną innymi uszkodzeniami, takimi jak nadmierne spożycie alkoholu lub zanieczyszczenia środowiska.
 • Podczas detoksykacji NAC jest niezbędny do uzupełnienia i utrzymania poziomu glutationu w organizmie.
 • 3. Liść karczocha
 • Powszechnie spożywany w Ameryce Północnej, Europie i basenie Morza Śródziemnego liść karczocha jest obecnie znany jako ważny środek wspierający wątrobę.

Zawiera cynarynę, która, jak stwierdzono, zwiększa wytwarzanie żółci w wątrobie. Usprawnia to procesy detoksykacji w organizmie, pomagając różnym organom usuwać szkodliwe toksyny, takie jak alkohol i inne chemikalia.

Podobnie jak ostropest, liść karczocha zawiera ważną flawonoidową sylimarynę. Sylimaryna jest najbardziej znana ze swoich zdolności do ochrony wątroby.

 1. Liść karczocha przyczynia się również do ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia, pomagając utrzymać zdrowy poziom cholesterolu u osób zagrożonych chorobą niedokrwienną serca.
 2. 4. Korzeń kurkumy
 3. Wykazano, że w korzeniu kurkumy znajdują się polifenole przeciwutleniające polifenole, które zmniejszają ryzyka stłuszczenia wątroby wywołanego stresem.

Badania na krowach wykazały, że stresujące warunki mogą prowadzić do zmian fizjologicznych w wątrobie, które wpływają na retikulum endoplazmatyczne. Przyczynia się to do rozwoju stłuszczenia wątroby.  Jednak gdy krowy w badaniu były karmione mieszanką kurkumy i zielonej herbaty, naukowcy zauważyli znaczące ryzyko markerów podrażnienia stłuszczonej wątroby.

 • Silne właściwości przeciwutleniające kurkumy pomagają również chronić wątrobę przed szkodliwymi wolnymi rodnikami, a nawet mogą pomóc zmniejszyć ryzyko powstawania komórek rakowych w organizmie.
 • 5. Korzeń mniszka lekarskiego
 • Korzeń mniszka lekarskiego wspomaga pracę wątroby, poprawiając zdolność organizmu do usuwania toksyn, jednocześnie zwiększając produkcję żółci.
 • Koreańskie badanie na myszach wykazało, że korzeń mniszka lekarskiego pomógł zapobiegać uszkodzeniom wątroby spowodowanym toksynami środowiskowymi, takimi jak alkohol i chemikalia.
 • Naukowcy odkryli, że wysokie stężenie przeciwutleniaczy w korzeniu mniszka lekarskiego może chronić komórki wątroby, a także zapobiegać wolnym rodnikom.
 • Podczas testowania na królikach, które były na diecie wysokim poziomie cholesterolu stwierdzono, że leczenie korzeniem mniszka lekarskiego poprawia aktywność enzymu przeciwutleniającego w osoczu i profil lipidowy.
 • Mniszek lekarski został zatem sklasyfikowany jako niosący wiele potencjalnych efektów hipolipidemicznych i przeciwutleniających.
 • Dodatkowo pomaga chronić przed stresem oksydacyjnym związanym z miażdżycą, zawiera wiele witamin i składników odżywczych, które pomagają oczyścić wątrobę i utrzymać jej prawidłowe działanie.

Naturalne suplementy na wątrobę

Wątroba to bardzo ważny organ znajdujący się wewnątrz naszego ciała, który pełni wiele funkcji niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, do których należą detoksykacja, metabolizm, filtracja i magazynowanie. Wątroba między innymi wspomaga odporność organizmu, przechowuje wiele witamin i minerałów (np. witaminę A, D, K, żelazo), bierze udział w termoregulacji, wytwarza, gromadzi i w razie potrzeby uwalnia glukozę (buforuje poziom glukozy we krwi), u płodu pełni funkcję krwiotwórczą, wytwarza żółć i białka oraz przetwarza białka i cukry w tłuszcze (pełni jedną z kluczowych ról w procesie trawienia). To tylko niektóre zalety prawidłowo funkcjonującej wątroby. Niestety mimo swoich niezwykłych właściwości regenerujących, wątroba nie jest niezniszczalna. Może ulec marskości, ponieważ jest narażona na wiele zagrożeń powodowanych przez zatrucia, alkohol, leki, pasożyty, czy infekcje wirusowe (np. WZW).

Leia também:  Zapalenie prostaty – jakie są objawy i leczenie zapalenia prostaty

Aby prawidłowo zadbać o pracę wątroby, nie tylko należy dbać o to, co spożywamy na co dzień, ale również o to, w jaki sposób możemy wspomóc jej regenerację. Z pewnością możemy wspomóc jej pracę poprzez naturalne suplementy na wątrobę (np.

HUMAVIT Na Wątrobę). Są to preparaty powstające z tego, co w naturze najlepsze, ziół i owoców leczniczych (np. sok z liści karczocha z witaminą C). W sklepie zielarskim iZielnik.

pl oferujemy szeroki asortyment takich suplementów.

Na pracę wątroby pomocne mogą okazać się różnego rodzaju herbatki ziołowe np. Dary Natury – herbatka ekologiczna wspomagająca pracę wątroby, w której znajduje się m.in. ziele dziurawca, rzepiku i karczocha.

Karczoch ma właściwości ochronne i regenerujące dla wątroby dzięki zawartości związków fenolowych, które występują w liściach rośliny.

Suplementy zawierające ekstrakt z liści karczocha pomagają w usuwaniu toksyn z wątroby oraz w produkcji żółci i jej przepływu przez drogi żółciowe. W naszym sklepie zielarskim można znaleźć preparaty w tabletkach i kapsułkach (np.

HERBAYA Karczoch lub Swanson Artichoke), a także w formie soku (np. Herbal Monasterium, czy Symbiotics – Karczoch – 99,8%).

Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą naturalnych suplementów diety dostępnych w naszym sklepie internetowym oraz do zakupów.

 • Kiedy za oknem jesień, na zielnikowym stole – dynia. Ta popularna roślina sprawdzi się nie tylko jako dekoracja na Halloween, ale przede wszystkim w kuchni. W końcu dynia to źródło wielu składników mineralnych takich jak wapń, magnez, selen, potas czy cynk. Dodatkowo ma niewiele kalorii (w 100g ok 30kcal), za to jest bogata w białko i błonnik pokarmowy. Jeżeli połączymy ją w jednym daniu ze świeżym korzeniem imbiru, papryczką chilli i pestkami dyni – mamy idealną rozgrzewającą zupę. Ten pełnowartościowy, jesienny posiłek sprawdzi się na chłodniejsze popołudnia. Nie dajmy się krótszym dniom i deszczowej pogodzie!
 • Wielu dorosłym tran kojarzy się z dzieciństwem i zwykle nie są to najprzyjemniejsze wspomnienia. W czasach PRL-u był on doskonale znanym preparatem podnoszącym odporność, jednak ze względu na zapach i smak nie należał do ulubionych. Obecnie jednak specyfik ten świadomie ceni się na całym świecie oraz podkreśla jak ważna i wskazana jest jego suplementacja, zarówno u dzieci jak i dorosłych. Przekonaj się, dlaczego warto zażywać tran?
 • Choć charakterystyczny, rybi zapach spiruliny nie każdego zachęca do jej zażywania, bez wątpienia jest to produkt, na który warto zwrócić uwagę. Niezwykle wysokie wartości odżywcze, pozwalają klasyfikować ją jako „superfood”. Doceniają ją sportowcy i wegetarianie, ale i osoby pragnące zrzucić zbędne kilogramy. Sprawdź, na co pomaga spirulina i dlaczego warto włączyć ją do codziennej diety?

Zioła na wątrobę – rodzaje ziół, zastosowanie

Do zadań wątroby należy wytwarzanie żółci, będącej niezbędnym składnikiem procesu trawienia, a także oczyszczanie krwi z toksyn.

Biorąc pod uwagę, na jakie czynniki narażona jest wątroba w trakcie przeprowadzanych procesów, powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby zminimalizować szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych na czynności wątroby.

Skutecznym i tanim sposobem przeciwdziałającym schorzeniom wątroby okazują się dostępne na rynku preparaty ziołowe.

Ostropest plamisty to roślina, której dodatni wpływ na organizm człowieka ceniony jest w medycynie naturalnej. Działa odtruwająco i oczyszczająco, pozytywnie wpływając na zdolności regeneracyjne wątroby.

Ostropest, ze względu na swoje właściwości detoksykujące, nie tylko chroni wątrobę przed obecnymi toksynami, ale i łagodzi wcześniej powstałe stany zapalne.

W przypadku zatruć pokarmowych, alkoholowych lub urazów, stosowanie ostropestu plamistego ma nieoceniony wpływ na powodzenie kuracji. Profilaktyczne stosowanie ostropestu plamistego np.

w formie suplementów diety, wskazane jest także w przypadku problemów trawiennych oraz skłonności do zbyt wysokiego poziomu cholesterolu.

Trzustka, obok wątroby, odpowiada za wiele procesów trawiennych w organizmie człowieka.

W przeciwieństwie do wątroby, nie odznacza się właściwościami regeneracyjnymi, stąd dbanie o prawidłowy stan trzustki powinno stanowić jeden z priorytetów w walce o dobrą kondycję naszego organizmu.

Zioła takie jak pokrzywa zwyczajna czy glistnik jaskółcze ziele wykazują właściwości wspomagające leczenie trzustki. Pokrzywa zwyczajna, ze względu na ogólne właściwości przeciwzapalne, szczególnie polecana jest w rozpoznaniach stanów zapalnych układu trawiennego.

Warto wspomnieć także o zbawiennym wpływie pokrzywy zwyczajnej na paznokcie, włosy i układ odpornościowy. Glistnik jaskółcze ziele z powodzeniem stosowany jest w przypadku nudności i wymiotów, które często związane są z niedomaganiem trzustki. Obecność substancji rozkurczających wpływa na płynną pracę trzustki, a w rezultacie całego układu trawiennego.

Korzystnie na pracę wątroby wpływa również Kwiat mniszka, który można stosować w postaci herbaty.

Marskość wątroby to schorzenie powszechne kojarzone z nadużywaniem alkoholu. Często zdarza się jednak, że marskość wątroby stanowi następstwo wcześniej przebytych chorób narządów bezpośrednio współpracujących z wątrobą.

Kamica żółciowa, zapalenie trzustki, nowotwory dróg żółciowych i trzustki doprowadzają do marskości wątroby jak w przypadku długoletniego nadużywania alkoholu.

O ile marskość wątroby spowodowana nadużywaniem alkoholu wymaga rezygnacji ze spożywania alkoholu, o tyle w przypadku marskości wątroby spowodowanej przebytymi chorobami odpowiedź na pytanie, co natychmiast poprawi jakość życia pacjenta, nie jest tak jednoznaczna.

Należy jednak pamiętać, że niezależnie od przyczyn, marskość wątroby to stan, którego nie da się wyleczyć. Istnieją jednak sposoby pozwalające na polepszenie ogólnej kondycji pacjenta.

W przypadku marskości wątroby zaleca się spożywanie ziół takich jak wspomniany ostropest plamisty, pokrzywa zwyczajna, glistnik jaskółcze ziele, a także karczocha (Ziele karczocha kup już dziś na Medonet Market) oraz dziurawca. Suplementy diety z dziurawcem już teraz możesz kupić na Medonet Market. Mimo że wymienione zioła nie doprowadzą do regeneracji gruczołu w nieodwracalnym stanie marskości, warto pamiętać o ich obecności w diecie. Wpłyną na stan pacjenta, eliminując niektóre z dokuczliwych objawów marskości jak skurcze, bóle w klatce piersiowej czy świąd.

Jeśli chcesz zadbać o swoją wątrobę, a jednocześnie wspierać funkcjonowanie całego organizmu, wypróbuj Zestaw suplementów dla mężczyzn Panaseus, który w promocyjnej cenie kupisz na Medonet Market.

 • Zioła, które latem zadbają o twoją urodę Wiosna i lato to pory roku, kiedy na lokalnych łąkach rozkwitają wielobarwne kwiaty i dzikie zioła. Miłośnicy naturalnych metod dbania o swoją urodę i zdrowie…
 • Zioła na obniżenie cholesterolu Wysoki poziom cholesterolu we krwi spowodowany jest zwykle niewłaściwym sposobem odżywiania: niezdrową dietą pełną niekorzystnych dla organizmu składników….
 • Jakie zioła na prostatę stosować? Które zioła należy stosować w przypadku problemów z prostatą? Jakie zioła warto pić? Czy warto wybierać te dostępne, np. na Allegro? Które z dostępnych na rynku…
 • Roślinni pomocnicy Dopada cię brak energii, zmęczenie, a nawet senność? Masz zszargane nerwy? Pomogą zioła, które działają lepiej niż energetyki. Mirosław Angielczyk
 • Zioła na prostatę. Jak przygotować napar? Łagodne powiększenie prostaty zwane również łagodny przerostem gruczołu krokowego może powodować frustrujące i nieprzyjemne objawy. Zwykle prowadzi do problemów z… Justyna Dereń | Onet.
 • Leki na menopauzę – pomocne każdej kobiecie Menopauza to okres, kiedy kobieta stopniowo przechodzi w stan bezpłodności. Okres ten wiąże się ze spadkiem estrogenów oraz zmianą poziomu hormonów we krwi…. Dorota Brzostek
 • Zioła na potencję – naturalny i bezpieczny sposób na poprawę sprawności seksualnej Na sprawność seksualną wpływ ma wiele czynników. Zwykle im organizm jest starszy, tym potencja słabsza, co niestety prowadzi do niezadowolenia z życia…
 • Sinupret extract – skład, działanie, dawkowanie, wskazania, przeciwwskazania Sinupret extract to połączenie ziół, które znane jest zwłaszcza tym, którzy wielokrotnie zmagali się ze stanami zapalnymi górnych dróg oddechowych. Jakie zioła…
 • Czarci pazur – roślina na pomoc Czarci pazur jest odmianą hakorośli rozesłanej, czyli rośliny, która płoży się po ziemi. Jej naturalnym miejscem wzrostu były tereny Afryki Południowej. Osiąga 50…
 • Zioła szwedzkie – skład, działanie, przeciwwskazania, cena Zioła szwedzkie to lecznicza nalewka na bazie 11 ziół. Zioła szwedzkie mają wiele właściwości leczniczych i prozdrowotnych i są pomocne przy wielu dolegliwościach…
Leia também:  Jak Leczenie Odczynu Popromiennego?

Suplementy i leki na wątrobę bez recepty – co zawierają?

Tabletki, zioła, herbatki, suplementy – lista produktów dostępnych bez recepty na wątrobę jest bardzo długa.

Najczęściej zawierają one w składzie owoc ostropestu plamistego,  korzeń cykorii podróżnika, liść karczocha zwyczajnego. Zioła oczyszczające wątrobę to m.in.

ziele dziurawca zwyczajnego, ziele piołunu i ziele glistnika (jaskółcze ziele). Dostępne są też gotowe mieszanki ziołowe na wątrobę oraz leki odciążające wątrobę – wspomagające trawienie.

Jakie są wskazania do przyjmowania leków na wątrobę? Co przyjmować, by dodatkowo nie zaszkodzić wątrobie?

>> Tabletki na wątrobę, kapsułki, herbatki na wątrobę

Wątroba – funkcje, choroby, oczyszczanie

Wątroba jest największym gruczołem w ludzkim organizmie – należy do układu pokarmowego, znajduje się w prawym podżebrzu.

Większość komórek wątroby to hepatocyty – komórki wątrobowe, dzięki którym wątroba wytwarza heparynę (zapobiega krzepnięciu krwi) i żółć (niezbędną do trawienia tłuszczów), przekształca węglowodany i białka w tłuszcze, syntetyzuje lipoproteiny, fosfolipidy i cholesterol.

To właśnie w wątrobie gromadzone są zapasy witamin (magazynowana jest tu m.in. witamina D, witamina B12 oraz witamina A. Gruczoł ten bierze udział w procesie tworzenia, gromadzenia w organizmie i uwalniania glukozy, dzięki czemu możliwe jest zarządzanie skomplikowanym procesem dystrybucji materiału energetycznego w całym organizmie.

Choroby wątroby można podzielić na:

 • choroby miąższu wątroby (m.in. wirusowe zapalenia wątroby, guzy wątroby, marskość wątroby, niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby, choroba Wilsona, zapalenie wątroby typu autoimmunologicznego)
 • choroby przewodów żółciowych znajdujących się wewnątrz wątroby (m.in. nowotwory dróg żółciowych)
 • choroby naczyniowe wątroby (m.in. zakrzepice: żył wątrobowych, żyły wrotnej)

Objawy problemów z wątrobą

Co prawda wątroba nie może boleć, ale stan zapalny lub patologie w obrębie tego gruczołu mogą sprawić, że powiększająca się wątroba powoduje ból poprzez ucisk na sąsiadujące z wątrobą organy.

Jakie są objawy chorób wątroby? Niepokojące objawy to m.in. przewlekłe bóle brzucha; zmiana koloru moczu (np.

ciemny mocz może wskazywać na nadmiar bilirubiny, czyli żółtego barwnika powstającego z rozpadu krwinek czerwonych – poziom bilirubiny bada się często w diagnostyce chorób wątroby); obrzęki w różnych miejscach ciała (np. na twarzy, dłoniach i kostkach); zażółcenie skóry; osłabienie i zmęczenie.

Co szkodzi wątrobie?

Nie tylko alkohol przyczynia się do rozwoju chorób wątroby – winowajcami są również niektóre leki, zioła i suplementy o wysokiej hepatotoksyczności – np. paracetamol); błędy dietetyczne (m.in. zbyt duża ilość cukru w diecie, spożywanie dużej ilości produktów słodzonych syropem glukozowo-fruktozowym; zbyt dużo tłuszczów nasyconych w diecie).

Niewłaściwa, wysokotłuszczowa dieta prowadzi do otyłości i zwiększa ryzyko wystąpienia zespołu metabolicznego, stanu przedcukrzycowego oraz cukrzycy typu 2. – wszystkie te czynniki zwiększają ryzyko uszkodzenia wątroby.   

Wątroba – co jej pomaga?

Na kondycję wątroby najkorzystniej wpłynie unikanie czynników szkodliwych dla tego gruczołu, redukcja otyłości, unikanie alkoholu. Działanie hepatotoksyczne wykazują też niektóre leki, jednak tutaj zwykle niewiele możemy zrobić – leki należy przyjmować zgodnie ze wskazaniami lekarza. 

Wsparciem pracy wątroby mogą być również odpowiednio dobrane leki bez recepty na wątrobę, suplementy oraz zioła. Wspomagająco na wątrobę i układ pokarmowy mogą działać m.in. leki i suplementy z witaminami (szczególnie witaminy z grupy B, witamina E) oraz zawierające antyoksydanty.

Przyjmowanie preparatów na wątrobę każdorazowo należy skonsultować z lekarzem, przykładowo: napar z ziela dziurawca zwyczajnego jest ziołem polecanym na dolegliwości wątrobowe, ale nie jest wskazany w przypadku uszkodzenia wątroby – w takim przypadku może zaszkodzić.

Co zawierają leki bez recepty i suplementy na wątrobę?

 • liść karczocha zwyczajnego (ziele karczocha)
 • korzeń cykorii podróżnik
 • owoc ostropestu plamistego
 • kłącze ostryżu długiego

W leczeniu wątroby stosowane są preparty z sylimaryną – składnik ten działa nie tylko żółciotwórczo, ale też odtruwająco, przeciwzapalnie, żółciopędnie i antyoksydacyjnie. Sylimaryna jest kompleksem związków pozyskiwanych z owoców ostropestu plamistego. Ostropest stosowany jest pomocniczo w leczeniu wielu chorób wątroby (m.in. zapalenie wątroby, martwica wątroby, marskość wątroby, uszkodzenie wątrobowych naczyń krwionośnych).

Preparaty na wątrobę – bez recepty

Przykłady suplementów i leków na wątrobę:

 • HepaOrnityna APTEO (suplement; w składzie m.in. korzystnie wpływająca na prawidłowe funkcjonowanie wątroby i właściwy metabolizm tłuszczów cholina; L-asparaginian L-ornityny)
 • Hepatil (suplement; w składzie również asparaginian ornityny i cholina – przyczyniające się do właściwego metabolizmu tłuszczów)
 • Raphacholin Forte (lek bez recepty; substancją czynną jest kwas dehydrocholowy, który zwiększa objętość wydzielanej oraz wspomaga trawienie tłuszczów)
 • Sylimarin Max (suplement, składnikiem jest sylimaryna z ekstraktu z nasion ostropestu plamistego)
 • Herbatka na wątrobę APTEO NATURA (w składzie: wysuszone i rozdrobnione liście mięty, owoce kolendry, ziele fiołka trójbarwnego, owoce pieprzu, korzeń mniszka lekarskiego, ziele trawy cytrynowej, ziele karczocha)
 • Altra (suplement, stosowany wspomagająco – w celu zachowania zdrowej wątroby i woreczka żółciowego; w składzie wyciągi: z ostryżu długiego; z ziela karczocha; z liści Andrographis paniculata; z ziela Brahmi; z nasion ostropestu plamistego oraz chlorella)
 • Cholesol (płyn doustny bez recepty, stosowany m.in. na dolegliwości wątrobowo-żółciowe i zaburzenia trawienne)

Leki na wątrobę na receptę

Leki na wątrobę na receptę – preparaty hepatoprotekcyjne – mają w składzie m.in.

 • kwas ursodeoksycholowy (hydrofilny kwas żółciowy; powoduje zwiększenie wydzielania żółci, a jednocześnie zmniejszenie wydzielania cholesterolu do żółci)
 • ornitynę (bierze udział w detoksykacji amoniaku, m.in. w procesach syntezy mocznika oraz glutaminy)
 • tymonacyk (inne nazwy: kwas tiazolidynokarboksylowy, tioprolina; składnik metabolizowany w wątrobie do cysteiny, dzięki czemu wspomaga procesy detoksykacyjne)

Dostępne są w formie kapsułek, tabletek, granulatów, roztworów do infucji lub zawiesin.

Leki i suplementy na wątrobę – kto powinien stosować?

Leki na wątrobę bez recepty oraz wszelkiego rodzaju preparaty opisywane jako środki wspomagające pracę wątroby polecane są przede wszystkim osobom po przebytych chorobach wątroby. Tabletki, płyny, suplementy i zioła na wątrobę mogą działać nie tylko stymulująco na regenerację wątroby, ale też wspomagać funkcjonowanie układu pokarmowego.

Niektóre z dostępnych bez recepty leków na wątrobę mogą też łagodzić dolegliwości ze strony układu pokarmowego (np. niestrawność, problemy z pęcherzykiem żółciowym).

Wybór odpowiedniego leku bez recepty czy suplementu na wątrobę warto więc skonsultować z lekarzem lub farmaceutą (warto o to zapytać również na naszym czacie) – ważne jest bowiem dobranie preparatu, w którego składzie będą zawarte najbardziej wartościowe w danym przypadku wyciągi roślinne i kompleksy witamin.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*