Modzele na stopach – jak usuwać i leczyć modzele na stopach?

Skóra na podeszwie stóp zrobiła się twarda i nieprzyjemna w dotyku? Domowe sposoby usuwania naskórka nie przynoszą długotrwałych efektów? Najprawdopodobniej na Twoich stopach pojawiły się modzele.

W ich leczeniu podolog usuwa nie tylko zmienioną skórę, ale także eliminuje przyczynę ich postawania.

Przeczytaj więcej o modzelach i umów się na wizytę w naszym gabinecie podologicznym w Warszawie na ulicy Ostrobramskiej 126.

Przyczyny i leczenie modzeli w Warszawie

Modzele na stopach to skutek wadliwego ustawienia kości stóp. Jest to wyraźnie zaznaczone zgrubienie warstwy rogowej naskórka, które powstaje w efekcie przedłużającego się ucisku lub tarcia. Przyczyną modzeli mogą być deformacje stopy wpływające na zmianę sił rozkładających się podczas chodzenia.

Jakie są objawy modzeli?

Zgrubienie naskórka, obecność nagniotków wywołujących ból przy dotykaniu i chodzeniu, zżółknięcie skóry, a w skrajnych przypadkach powstanie stanu zapalnego – jeśli nieobce są Ci te symptomy, może okazać się, że Twoim problemem jest modzel na palcu lub skórze stóp.

Twoje wątpliwości rozwieje wizyta w gabinecie podologicznym, gdzie wykwalifikowany personel gruntownie zweryfikuje zmiany i zdiagnozuje ich przyczynę. Każdy marzy o pięknych i zdrowych stopach – zwłaszcza latem stanowią one element reprezentacyjny, jednak nie tylko estetyka ma znaczenie. Zdrowe stopy to gwarancja komfortu chodzenia.

Możesz go odzyskać, wdrażając odpowiednie leczenie modzeli pod okiem profesjonalistów.

Jak usunąć modzele?

Eliminacja modzeli polega na dezynfekcji stóp, wstępnym ofrezowaniu modzeli, nałożeniu preparatu zmiękczającego, usunięciu modzeli przy pomocy skalpela, wykończeniu naskórka frezarką i nałożeniu opatrunku.

Leczenie jest wykonywane w gabinecie podologicznym i nie wywołuje bólu ani dyskomfortu. Nie musisz zatem obawiać się inwazyjnego zabiegu – specjaliści krok po kroku przeprowadzą usuwanie modzeli, a następnie poinstruują Cię o dalszej pielęgnacji skóry stóp.

Aby uniknąć ponownego powstania zmian skórnych, pamiętaj o:

 • noszeniu wyłącznie wygodnego obuwia – mikrourazy i przewlekły nacisk na stopy sprzyjają rozwojowi modzeli,
 • systematycznej kontroli stanu stóp – jest ona niezbędna, aby szybko zareagować i zapobiec odciskom już na pierwszych etapach ich powstawania,
 • kompleksowej pielęgnacji stóp – stosowaniu kąpieli zmiękczających i kremów nawilżających skórę.

Gdy mimo wszystko modzele pojawią się na Twoich stopach, masz tendencję do zgrubień naskórka lub chcesz skonsultować stan skóry ze specjalistami, koniecznie odwiedź nasz gabinet.

Zabieg usuwania modzeli przeprowadzamy za pomocą sterylnych lub całkowicie jednorazowych narzędzi.

Dzięki temu leczenie jest w pełni bezpieczne i higieniczne, co ma istotne znaczenie w profilaktyce chorób zakaźnych stóp.

Pamiętaj, że modzele to hiperkeratozy. Jest to nagromadzenia zrogowaciałych komórek na powierzchni skóry, w miejscach, które są najbardziej obciążone.

Ograniczając nadmierny nacisk, możesz zapobiec powstaniu tych zmian na skórze swoich stóp, a także towarzyszącemu im bólowi i dyskomfortowi podczas chodzenia.

Nie zwlekaj i skonsultuj się z nami – podpowiemy Ci, jak kompleksowo dbać o stopy, aby zachwycały pięknem i zdrowym wyglądem!

Modzele na stopach – jak usuwać i leczyć modzele na stopach? Modzele na stopach – jak usuwać i leczyć modzele na stopach? Modzele na stopach – jak usuwać i leczyć modzele na stopach? Modzele na stopach – jak usuwać i leczyć modzele na stopach?

Czym są modzele, jak im zapobiegać i jak leczyć? – Podolog Wrocław

Modzele na stopach – jak usuwać i leczyć modzele na stopach?

Czy zdarzyło Ci się doświadczyć uciążliwego miejscowego bólu na pięcie, palcach nóg lub podbiciu stopy? Może to oznaczać, że przyczyną tego bólu są modzele inaczej nazywane nagniotkami. Wyglądają nieestetycznie i utrudniają codziennie funkcjonowanie. Zaskakują w najmniej oczekiwanych momentach. Dowiedz się, jak rozpoznać modzele, jakie są przyczyny ich powstawania i jak można je wyleczyć.

Czym są modzele – jak je rozpoznać?

Modzele to odciski, które powstają na stopach i dłoniach. W początkowej fazie często nie powodują większego dyskomfortu, ale nieleczone, w przyszłości mogą doprowadzić do stanu zapalnego. Jeśli na naszej skórze zauważymy żółte lub szare wybrzuszenia możemy być niemal pewni, że mamy problem z modzelami.

Skóra w tym miejscu jest zdecydowanie mniej wrażliwa na dotyk, jest twarda, a naskórek jest popękany. W przypadku modzeli na stopach, najczęściej tworzą się one pod dużym palcem oraz na pięcie. Niektóre nagniotki mogą sprawiać dolegliwości nawet we wczesnym stadium. Objawia się to piekącym bólem podczas ucisku na stopę.

Potrafi trwać tak długo, dopóki nie zmienimy lub nie ściągniemy butów.

Przyczyny powstawania modzeli

Modzele powstają głównie przez długotrwały nacisk lub tarcie na powierzchnię skóry. Najczęściej tworzą się przez noszenie za ciasnego lub za luźnego obuwia. Za ciasne obuwie powoduje ucisk na niektóre partie stóp, a za duże buty powodują ocieranie stóp. Równie często powodem jest częste chodzenie w butach na wysokim obcasie.

Powoduje to ucisk na przednią część stopy. Zlekceważenie pierwszych oznak powstałych modzeli, może doprowadzić do tego, że w przyszłości nie będziemy w stanie włożyć już wysokich butów. Przyczyną może być również chodzenie boso, ponieważ przez brak jakiejkolwiek ochrony, nacisk na stopę jest zdecydowanie większy.

Podobnie wygląda to, gdy chodzimy w butach o bardzo cienkiej podeszwie.

Jak zapobiegać modzelom?

 • Sprawdź swoje obuwie. Pamiętaj, że powinno być ono wygodne. Zwróć uwagę na to, czy nie jest za duże lub za małe. Ważne jest to, aby nie powodowały otarć, ani ucisku. Unikniesz wtedy powstawania zgrubień na stopie i nagniotków.
 • Odstaw buty, które uciskają przednią część stopy, szczególnie buty na wysokim obcasie.
 • Unikaj chodzenia bez obuwia i pamiętaj o tym, aby zakładać skarpetki.
 • Staraj się kupować buty o grubszej podeszwie lub z dobrą amortyzacją – szczególnie jeśli dużo spacerujesz lub biegasz.
 • Jeśli to możliwe, to staraj się nosić przy sobie wygodne obuwie, które w każdej chwili będzie dla Ciebie zbawieniem, a dodatkowo zminimalizuje możliwość powstania nagniotków na stopach.
 • Nie próbuj samodzielnie wycinać modzeli! W ten sposób możemy tylko podrażnić miejsce pod odciskiem i doprowadzić do przecięcia skóry. Jeśli to zrobimy to doprowadzi to większego bólu i powstania infekcji.
 • Pamiętajmy o nawilżaniu naszych stóp. Raz w tygodniu starajmy się moczyć stopy w gorącej wodzie, a następnie przy pomocy pumeksu usuwajmy stary naskórek i wygładzajmy modzele.
 • Kremujmy stopy. Dzięki temu będą dobrze nawilżone przez długi czas.
 • Pamiętajmy o tym, aby dbać o stopy cały rok, a nie tylko latem, kiedy to oglądają światło dzienne.
 • Jeśli to możliwe, to unikajmy rajstop z grubymi szwami. Wzmacniają one tarcia w miejscach, w których powstają modzele.

Leczenie modzeli – domowe sposoby i jak wygląda profesjonalna pomoc

W przypadku zaawansowanych zmian w postaci modzeli, konieczna jest wizyta w gabinecie podologicznym. Usuwanie modzeli polega na wycięciu zrogowaciałej skóry, zdarza się, że musi ona być wycięta wraz ze skorygowaniem kości.

Jej nieprawidłowe ustawienie może być przyczyną powstawania modzeli. Bardzo rzadko, ale jednak czasem leczenie nagniotków na palcach polega na przeprowadzeniu małego zabiegu chirurgicznego.

Taka metodę stosuje się tylko wtedy, gdy pozostałe nie przyniosły oczekiwanego rezultatu.

Poniżej przedstawiamy kilka prostych sposobów na leczenie modzeli w domowym zaciszu

 • Stosowanie maści, kremów lub serum regeneracyjnego, które w składzie ma mocznik lub kwas salicylowy.
 • Świetnym sposobem jest moczenie stóp w wodzie z mydłem. Po tym zabiegu poleca się wykonać peeling stóp.
 • Skarpetki złuszczające – mają świetne właściwości, ponieważ są wypełnione substancjami, które usuwają nadmiar zrogowaciałego i martwego naskórka. Oprócz tego nawilżają i zmiękczają skórę.

Nagniotki w początkowym stadium nie przysparzają większych problemów ani bólu. Jednak gdy sprawę zaniedbamy, może to doprowadzić do stanu zapalnego, co może prowadzić do bólu stóp i dyskomfortu podczas chodzenia.

Leia também:  Przeziębiony pęcherz – jak leczyć domowymi sposobami i jak zapobiegać?

Gdy zaufamy doświadczonemu podologowi i zdecydujemy się na zabieg, nagniotki nie powinny odrastać. Specjalista po zabiegu udziela złożonej odpowiedzi jak dbać o stopy i jakich preparatów używać. Doradzi również jakie obuwie wybierać i na co zwracać na przyszłość uwagę.

Nagniotki nie są skutkiem działania wirusa czy grzybów, powstają przez nacisk lub tarcie, tak więc nie są zaraźliwe.

Powstają one zazwyczaj przez tarcie lub bardzo długi ucisk. Przyczynia się do tego zły rozmiar obuwia, a także rodzaj, np. szpilki. Do innych przyczyn można zaliczyć:

 • Noszenie butów bez skarpetek
 • Zaburzenia chodu (np. płaskostopie poprzeczne)
 • Nieleczenie reumatoidalnego zapalenia stawów
 • Zaburzenie struktury kostnej

Usuwanie modzeli Poznań | Modzele na stopach | Cena za zabieg

Modzele, to szare lub żółte wybrzuszenia, które są mniej wrażliwe na dotyk niż otaczająca je zaczerwieniona skóra. Tego typu odciski tworzą się głównie na dłoniach i stopach, choć mogą powstawać także na kolanach czy łokciach.

Jeśli zauważyłeś takie rozległe stwardnienia na podeszwie stopy, i pomimo regularnego usuwania naskórka problem powraca, to prawdopodobnie pojawiły się u Ciebie modzele na stopach. Zarówno samą zrogowaciałą skórę, jak i przyczynę jej powstawania, jest w stanie usunąć podolog.

Dlatego też skontaktuj się z nim  jak najszybciej!

Wylecz wpływające na Twój dyskomfort modzele!

Usuwanie modzeli w klinice Anmedica w Poznaniu jest szybkie i skutecznie. Postaw na doświadczenie podologa i bezpieczeństwo podczas zabiegów.

Dlaczego warto leczyć usuwać modzele w Anmedica?

Wielkopolskie Centrum Zdrowej Stopy Anmedica, od wielu lat zajmuje się wszelkimi chorobami stóp. W naszym nowoczesnym gabinecie na ulicy Grunwaldzkiej 121 w Poznaniu znajdziesz kompleksową opiekę nad swoimi stopami zlokalizowaną w jednym miejscu. Pracują u nas doświadczeni podolodzy, fizjoterapeuci i chirurdzy.

Nasz zespół regularnie uczestniczy w szkoleniach, sympozjach i konferencjach. Mamy bardzo bogate doświadczenie w leczeniu schorzeń stóp. Skontaktuj się z nami jak najszybciej i zgłoś się na konsultacje do naszych lekarzy.

Nie pozwól, aby modzele na stopie utrudniały Ci chodzenie! Nie czekaj aż pojawi się stan zapalny!Zapraszamy do odwiedzin naszej placówki, by wyleczyć grzybicę paznokci i stóp w Poznaniu.

Skontaktuj się z nami!

Co to są modzele?

Modzele są to specyficzne obszary na stopach, w których skóra jest zrogowaciała i zżółknięta. Powstają wskutek nadmiernego tarcia lub obciążenia stopy, a najczęściej dostrzec je można w części podeszwowej stopy i w okolicach kości śródstopia. Mogą także występować na skórze rąk.

Modzele na dłoni pojawiają się często u wioślarzy. Występują one  symetrycznie w okolicy kciuka lub podstawy palca piątego. Obecność modzeli na dłoniach może też być związana z pracą fizyczną lub innymi aktywnościami wykonywanymi w ramach czasu wolnego.

Jeśli chcesz upewnić się, że zmiany występujące na Twojej skórze to modzele, zdjęcia ich dostępne są powszechnie w internecie.

Przyczyny powstawania modzeli

Do głównych przyczyn powstawania modzeli należą:

 • płaskostopie,
 • ostroga piętowa,
 • reumatoidalne zapalenie stawów;
 • cukrzyca,
 • otyłość,
 • niedoczynność i nadczynność tarczycy,
 • choroby układu krążenia,
 • zbyt częste ścieranie naskórka na podeszwie stopy;
 • chodzenie boso po twardej powierzchni,
 • chodzenie w butach o bardzo cienkiej podeszwie,
 • chodzenie w butach na wysokim obcasie,
 • chodzenie w za ciasnych lub za dużych butach,
 • chodzenie w butach bez skarpetek

Zapobieganie powstawaniu schorzenia

Proces usuwania modzeli może okazać się długotrwały, a jego długość uzależniona jest często od stopnia zaawansowania zmian skórnych oraz pielęgnacji, stosowanej przez pacjenta w domu.

Warto także zapobiegać powstawaniu modzeli, niwelując ich przyczyny.

Działania profilaktyczne powinny obejmować noszenie wygodnego i odpowiednio dobranego obuwia oraz stosowanie specjalnych wkładek do butów.

Modzele a odciski

Modzele są bardziej rozlane, natomiast odciski skupione są w jednym punkcie. Ponadto, modzele nie zawierają rdzenia, dzięki czemu nie sprawiają dolegliwości bólowych i są łatwiejsze do usunięcia.  Głównym objawem modzeli jest pieczenie stopy podczas codziennego chodzenia.

Modzele na stopach – jak usuwać i leczyć modzele na stopach?

Zapewne wiele osób zastanawia się jak usunąć modzele na stopach lub dłoniach. Usuwanie domowe modzeli jest możliwe tylko w ich początkowej fazie. Można je wykonać stosując: maści, kremy lub serum regeneracyjne, zawierające mocznik lub kwas salicylowy oraz mocząc stopy w wodzie z mydłem.

Doskonałe właściwości sprzyjające usuwaniu modzeli mają też skarpetki złuszczające, które są wypełnione substancjami usuwającymi nadmiar zrogowaciałego i martwego naskórka. W przypadku zaawansowanych zmian, konieczna jest wizyta u podologa.

Usuwanie modzeli polega na wycięciu zrogowaciałej skóry, niekiedy musi ona być wycięta wraz ze skorygowaniem kości, gdyż jej nieprawidłowe ustawienie może być przyczyną powstawania modzeli.

Cena usuwania modzeli

Cena usuwania modzeli w Poznaniu wynosi od 50 do 200 zł.

Pozbądź się problemu i umów wizytę już dzisiaj!

Usuwanie modzeli – kompendium wiedzy

Czas trwania zabieguCena zabieguPrzygotowanie do zabieguZalecenia po zabieguPrzeciwwskazania
30-60 minut
 • 50 zł – strefa 1
 • 80 zł – obie stopy
Zaleca się aby pacjent:  

 • nie zmiękczał skóry (moczenie) przed zabiegiem
 • nie używał preparatów aptecznych
 • regularne usuwanie zrogowaceń w gabinecie podologicznym
 • stosowanie metod i preparatów do pielęgnacji domowej, dobranych przez podologa
 • w większości przypadków konsultacja w fizjoterapeutą w celu określenia przyczyny powstawania modzeli i dobrania wkładek ortopedycznych
brak przeciwwskazań do zabiegu

Poznaj lepiej naszego ortopedę.

Modzele na stopach – czym są i jak je leczyć? –

 • 24 kwietnia 2019 Modzele na stopach – jak usuwać i leczyć modzele na stopach?

  Modzele to jedna z najczęstszych dolegliwości, która dotyka stopy. Czym są modzele?

  Są to zmiany hiperkeratotyczne, które charakteryzują się zgrubieniem warstwy rogowej naskórka. Uciążliwe modzele zazwyczaj występują na stopach w obrębie podeszwy oraz palucha.

  Modzel określa jako ograniczone zgrubienie warstwy rogowej naskórka spowodowane przez powtarzalny ucisk, nieprawidłowe ustawienie stóp, choroby dermatologicze, dlatego pojawiają się najczęściej w obrębie podeszwowej strony stopy. (link wiki)

  Czym modzele różnią się od innych zmian?

  Modzele na stopach zajmują dość sporą powierzchnię, wyglądają jak plackowate narośla zgrubiałej skóry. Ich granice nie są wyraźne, są miękkie, mogą dawać niewielkie uczucie pieczenia, długotrwałe zmiany mogą prowadzić do wystąpienia odczuć bólowych, a ich odcień ma barwę żółtawą.

  W przeciwieństwie do odcisków nie obserwuje się wnikającego w skórę rdzenia, który uciska zakończenia nerwowe skóry i powoduje ostry, punktowy, promieniujący ból. Modzele zazwyczaj zajmują większą powierzchnię skóry.

  Nie powstają na skutek infekcji wirusowych, bakteryjnych lub grzybiczych i nie są zakaźne. Dobry podolog bez problemu odróżni modzele od odcisków, brodawek wirusowych (kurzajek) oraz innych zmian rogowych występujących na stopach.

  Modzele na stopach – objawy

  Zmiany początkowo są łagodne oraz niezauważalne, ale brak interwencji może doprowadzić do rozwoju bolesnych i trudnych do usunięcia modzeli.

  Cechują się one uczuciem pieczenia, które z czasem może stać się trudne do zniesienia i dawać odczucie chodzenia po rozżarzonych węglach. Dolegliwości te zazwyczaj czujemy podczas chodzenia, uprawiania sportu.

  Ponadto skóra w tym miejscu łatwiej się przesusza a sam defekt może utrudniać chodzenie. Modzele nie są otoczone czerwonym rumieniem i wydają się mniej wrażliwe na dotyk niż reszta skóry.

  Przyczyny powstawania modzeli

  Główną przyczyną jest nierównomierne lub nieprawidłowe obciążenie stóp. Kości znajdujące się na śródstopiu są nadmiernie przeciążane, a co za tym idzie skóra wytwarza dodatkowe warstwy ochronne skóry w celu uniknięcia przerwania ciągłości naskórka przez naciskające główki kości. W ten sposób tworzą się narośla zgrubiałej skóry, czyli modzele- mechanizm obronny skóry.

  Leia também:  Trądzik po 30 (trzydziestce) – jakie ma przyczyny? Jak leczyć trądzik u dorosłych?

  Zazwyczaj występują one na podeszwie stopy, ale mogą znajdować się u nasady palców. Najczęściej spowodowane są nieprawidłowym ustawieniem stóp, nieprawidłowym naciskiem stóp na podłoże, noszeniem źle dobranego lub zbyt ciasnego obuwia. Mogą też być związane z pracą fizyczną, hobby lub czynnikami chorobowymi.

  Sporadycznie modzele pojawiają się także na skórze dłoni co może być związane z zawodem, na przykład wioślarstwem. Modzele powstają bardzo szybko, nawet kilkugodzinny spacer w niewygodnych butach może przyczynić się do zmian. Osoby, które noszą obuwie na wysokim obcasie są bardziej narażone na powstawanie modzeli.

  Nieleczone reumatoidalne zapalenie stawów, inne choroby reumatyczne, cukrzyca, choroby tarczycy, płaskostopie również może przyczyniać się do bolesnych modzeli.

  Leczenie – Usuwanie modzeli

  Modzele wymagają interwencji, ponieważ nieleczone mogą prowokować do powstawania bolesnych i trudnych do wyprowadzenia odcisków. Mogą okazać się niebezpieczne szczególnie u chorych na cukrzyce lub choroby układu krążenia.

  Istnieją domowe sposoby na usuwanie modzeli, jednak niestety nie są one skuteczne w celu ich całkowitego usunięcia. Najczęściej jedynym wyjściem jest wizyta u podologa, który w gabinecie w sposób bezbolesny i skuteczny usunie występujące zmiany, zdiagnozuje proces ich powstawania oraz zastosuje odpowiednie odciążające opatrunki.

  Gdy usuwamy modzele w gabinecie podologicznym możemy być pewni zachowania najwyżej higieny, co przekłada się na nasze bezpieczeństwo. Podczas pierwszej wizyty modzele zostaną usunięte, jednak w celu uniknięcia ich nawracania konieczne jest wyeliminowanie czynnika powodującego zmiany oraz odpowiednia profilaktyka.

  Nie wolno stosować kremów oraz maści zawierających kwasy (m.in. kwas salicylowy). Niestety zmiany zostaną chwilowo usunięte, jednak zostają one prowokowane do jeszcze większego ich namnażania, co w konsekwencji prowadzi do jeszcze większych dolegliwości.

  Nie wolno usuwać modzeli chirurgicznie. Niestety w praktykach lekarskich można spotkać się z tego typu leczeniem, metoda ta jest bardzo nieskuteczna i niebezpieczna dla pacjenta.

  Zmiany rogowe zostają usunięte, jednak czynnik predysponujący nie został zdiagnozowany, co w następstwie daje nam pojawianie się modzela w bliźnie powstałej na skutek zabiegu chirurgicznego.

  Nigdy nie wolno wycinać ich samodzielnie.

  Profilaktyka – Sposób na modzele

  Podczas walki z modzelami niezmierne ważne jest wykonanie indywidualnej ortopedycznej wkładki do butów, która pomoże korygować wady stóp oraz ich ustawienie. Dzięki niej masa ciała będzie rozkładać się równomiernie, co będzie stanowić ochronę przed nawrotami tej przykrej dolegliwości.

  Możemy również używać miękkich podkładek śródstopnych wykonanych z żelu albo gąbki, które przyniosą nam sporą ulgę. Aby nie dopuścić do powstawania modzeli warto dbać o odpowiednie nawilżanie skóry oraz regularne stosowanie podologicznych preparatów nawilżających naskórek.

  Aby skutecznie i bezpiecznie poradzić sobie z modzelami najlepsza jest konsultacja podologiczna. Specjalistyczne Centrum Podologiczne Warszawa oferuje bogaty zakres usług w dziedzinie diagnozy i leczenia chorób stóp. Podolog specjalista Oliwia Wachnicka zapewni fachową pomoc i swobodną atmosferę podczas zabiegu.

  UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

 • Czym różnią się odciski od modzeli?

  Gabinet podologiczny to miejsce, do którego przychodzi wielu pacjentów zakładając że ma problem z odciskami, które tak naprawdę w 90% przypadków okazują się modzelami.

  A więc czym różnią się modzele od odcisków?

  Modzele to inaczej hiperkaratoza. Jest to zjawisko nadmiernego, przyspieszonego namnażania komórek skóry, rogowacenia i gromadzenia naskórka. Skóra staje się zgrubiała i wypukła, a jej powierzchnia może być popękana, gładka lub szorstka koloru żółtawego. Modzel nie powodują dolegliwości bólowych.

  Przyczyny powstawania modzeli:

  • buty na wysokim obcasie, które mogą powodować otarcia
  • ciasne buty,
  • luźne buty , które mogą powodować otarcia,
  • deformacje stóp i palców, które prowadzą do zmian w  rozłożeniu obciążenia,
  • nadmierna potliwość,
  • sucha skóra stóp,
  • substancje chemiczne.

  Najczęstsze lokalizacje modzeli:

  • na stawach 2,3,4,5 palca,
  • na opuszkach palców,
  • pod główkami kości śródstopia.

  Odcisk to zgrubienie bardziej ograniczone niż modzel, wnikające bardzo głęboko i posiadające jądro nazywane również korzeniem. Powstaje na skutek skoncentrowanego, długotrwałego i intensywnego ucisku. Może mieć kształt okrągły, owalny lub klinowy. W porównaniu z modzelem, odcisk powoduje ból.

  Najczęstsze miejsca powstawania odcisków:

  • na stawach palców,
  • pomiędzy palcami,
  • na podeszwie stopy,
  • pod płytką paznokciową,
  • w wałach paznokciowych.

  Główną przyczyną powstawania odcisków jest noszenie źle dobranego i niewygodnego obuwia tj. za małego, zbyt sztywnego lub za wąskiego.

  Z problemem odcisków bardzo często zmagają się również sportowcy lub tancerze, którzy wiele godzin trenują w obuwiu, które nie zawsze jest wygodne.

  Czasami odcisk może również powstać w skutek dostania się pod skórę drobinki piasku, małego kamyczka lub szkła.

  Czym więc różnią się modzele od odcisków?

  Modzele na pierwszy rzut oka mogą wyglądać jak odciski, ale nie mają jądra, które naciska na zakończenia nerwowe i powoduje ból. Modzele zazwyczaj mają kremowo-żółty kolor, są okrągłe lub owalne, o średnicy około 2 cm, a na ich powierzchni widoczne są linie narośniętej skóry. Odciski natomiast bolą i zazwyczaj są to małe zgrubienia z białym punktem głęboko w środku (jądrem).

  Co robić kiedy pojawia się odcisk lub modzel?

  Wielu pacjentów zwleka z wizytą u specjalisty i stosują preparaty dostępne w aptekach. Niestety preparaty te często używane są w nieprawidłowy sposób lub w zbyt dużej ilości, co powoduje jeszcze większy ból i dyskomfort podczas chodzenia.

  W rezultacie pacjenci starają się nie obciążać obolałego miejsca i zmieniają swój wzorzec chodu. Długotrwała zmiana obciążenia może w rezultacie powodować bóle w obrębie kolan, bioder a nawet kręgosłupa.

  Leczenie odcisków czy modzeli przy pomocy płynów, żeli bądź maści jest zdecydowanie dłuższe niż zabieg w gabinecie podologicznym.

  Na pierwszy rzut oka trudno jest nam odróżnić modzel od odcisku, warto więc udać się na konsultację do podologa, który określi z jakim problemem się borykamy i zaleci odpowiednie leczenie.

  Usuwanie odcisków czy modzeli w gabinecie podologicznym jest bezpieczne, szybkie, bezbolesne i przynosi natychmiastową ulgę.

  Zabieg usuwania odcisków polega na jego wycięciu, oszlifowaniu i wyrównaniu zewnętrznych krawędzi oraz dopasowaniu odciążenia.

  Co robić kiedy odciski i modzele pojawiają się  ponownie w tym samym miejscu?

  W takiej sytuacji najlepiej udać się do fizjoterapeuty, który wykona komputerowe badanie stóp oraz oceni nasz chód. Podczas badania zostanie sprawdzone w jaki sposób obciążamy stopy oraz nasze ciało podczas stania i chodzenia.

  Przyczyną nawracających odcisków może być nieprawidłowe ustawianie stóp podczas chodzenia, wada stóp lub zniekształcenia kostne, np. halluksy.

  Rozwiązaniem tego problemu będzie wykonanie indywidualnych wkładek, które skorygują ustawienie stóp oraz odciążą miejsce powstawania odcisków.

  Chcesz dowiedzieć się więcej o produkcji indywidualnych wkładek ortopedycznych. Zapraszamy do poradnika pacjenta.

  Przykład z gabinetu podologicznego. Pacjentka zgłosiła się z modzelem pod, którym był ukryty odcisk. Odcisk został usunięty, a miejsce urazu zostało zabezpieczone tymczasowym odciążeniem.

  Masz wątpliwości, chciałbyś skonsultować swój przypadek – umów się na konsultację z podologiem wypełniając formularz kontaktowy.

  Jak usunąć odciski na stopach (Blog)

  Odciski, zwane także nagniotkami, to zmiany skórne utworzone przez nadmiernie zrogowaciały naskórek, które powstają nad stawami palców stopy bądź na powierzchniach stycznych pomiędzy palcami.

  Posiadają wewnętrzny trzpień, który penetrując w głąb tkanek miękkich jest odpowiedzialny za dolegliwości bólowe. Obecność odcisków potrafi w znaczny sposób ograniczyć codzienną aktywność.

  Istnieje wiele metod radzenia sobie z dotkliwymi odciskami – od tych domowych aż po postępowanie chirurgiczne.

  Wśród przyczyn powstawania odcisków należy wymienić przede wszystkim noszenie źle dobranego bądź zbyt ciasnego obuwia.

  Niemniej jednak mogą być one spowodowane także nieprawidłowym chodem lub deformacjami palców stopy, co sprawia, że stale zachodzą one na siebie.

   W takich przypadkach należy zasięgnąć porady ortopedy, gdyż niezbędne jest wdrożenie przyczynowego leczenia specjalistycznego.

  Co zrobić, aby pozbyć się odcisków

  Odciski możemy podzielić na twarde i miękkie. Odciski miękkie występują zazwyczaj pomiędzy palcami, które stykają się ze sobą bocznymi powierzchniami.

  Wilgotność spowodowana obecnością potu sprawia, że mają one gąbczastą strukturę, przez co łatwiej poradzić sobie z ich usunięciem.

  Natomiast odciski twarde mają postać wzniesionych narośli, które powstają nad stawami palców, a walka z nimi wymaga nieco więcej cierpliwości. 

  Usunięcie odcisku / modzeli – znajdź klinikę

  W pierwszej kolejności warto sięgnąć po maści, kremy oraz płyny na nagniotki o działaniu zmiękczająco-złuszczającym. Preparaty te zawierają w swoim składzie kwas salicylowy oraz kwas mlekowy. Kwas salicylowy ma działanie złuszczające, keratolityczne i antyseptyczne.

  Natomiast kwas mlekowy działa bakteriobójczo. Kurację należy kontynuować przez kilka dni w zależności od stosowanego preparatu, a następnie wymoczyć stopy w gorącej wodzie i spróbować delikatnie usunąć odcisk.

  Należy pamiętać, że pod żadnym pozorem nie wolno odcisków samodzielnie wycinać bądź wyrywać, gdyż grozi to zakażeniem i rozwojem miejscowego stanu zapalnego. 

  W aptekach dostępne są także pierścienie filcowe, które odizolowują okolice nagniotka chroniąc go tym samym przed narażeniem na dalsze działanie ucisku w danym miejscu stopy . Powoduje to złagodzenie dolegliwości bólowych oraz zapobiega powiększaniu się odcisków.

  Jeśli stosowane w domu metody zawodzą, warto skorzystać z porady podologa. Podolog to specjalista zajmujący się chorobami stóp, niekoniecznie będący lekarzem, który posiada wiedzę z zakresu dermatologii, opatrywania ran czy zaopatrzenia ortopedycznego. Celem leczenia w gabinecie jest usunięcie nagniotka wraz z jego wewnętrznym rdzeniem.

  Jednym z zabiegów umożliwiających trwałe pozbycie się nagniotka jest zabieg z wykorzystaniem frezarki, zwany także leczniczym pedicure.

  W pierwszym etapie za pomocą frezarki diamentowej usuwa się wierzchnie zrogowaciałe warstwy nagniotka. Następnie z wykorzystaniem tzw.frezarki próżniowej usuwany jest rdzeń odcisku.

  Po takiem zabiegu należy stosować w domu preparaty o działaniu zmiękczającym. Jest to metoda niebolesna i nie wymaga stosowania znieczulenia. 

  W przypadku, gdy odcisk jest stwardniały i znacznych rozmiarów lepszym sposobem może być jego usunięcie za pomocą skalpela lub dłuta podologicznego. Dłutem wyłuskuje się rdzeń nagniotka, a następnie za pomocą frezarki diamentowej wygładza się okolice odcisku.

  Procedurę  kończy nałożenie maści zawierającej mocznik o działaniu zmiękczającym.  W miejscach po usuniętym rdzeniu mogą być widoczne niewielkie dziurki- stosowanie przez klikanaście dni maści z propolisem powinno przyspieszyć ich zasklepienie.

  Zabieg taki również nie powoduje dolegliwości bólowych i nie wymaga znieczulenia. 

  Bardziej nowoczesną metodą leczenia odcisków jest zabieg z wykorzystaniem lasera CO2. Wiązka emitowana przez laser już w ciągu kilku minut powoduje zniknięcie odcisku wraz z jego wewnętrznym rdzeniem.

  Przez zabiegiem skora wokół odcisku jest schładzana, by zniwelować ewentualne nieprzyjemnie odczucia podczas użycia lasera. Zabieg jest jednak niemal bezbolesny i nieinwazyjny- nie wymaga też stosowania znieczulenia. Po usunięciu odcisku na skórę zakładany jest opatrunek ochronny.

   Cena takiego zabiegu wynosi w Polsce około 100-200zł.

  Odciski mają skłonność do nawracania. Zatem bez względu na wybraną metodę walki z odciskami należy pamiętać przede wszystkim o postępowaniu profilaktycznym, którego podstawę stanowi właściwa pielęgnacja stóp oraz dobrze dobrane obuwie.

  Usunięcie odcisku / modzeli

  – sprawdź ceny w 42 klinikach!

  Oceń artykuł: 4.1/5 (opinie 51)

  Modzele, czyli specyficzne odciski. Jak się ich pozbyć?

  Modzele na stopach – dlaczego powstają?

  Modzele są zmianami warstwy rogowej naskórka, które powstaje przy permanentnym nacisku lub tarciu powierzchni skóry. Uciskane naczynia krwionośne oraz nerwy powodują obumieranie powierzchownej warstwy skóry oraz brak jej złuszczania się. W konsekwencji warstwa rogowa naskórka narasta, twardnieje i tworzy grubą powłokę – tzw.

  modzel. Łatwo je odróżnić od innych przypadłości, gdyż są one wybrzuszeniami o szarawej lub żółtawej barwie, które nie są tak wrażliwe na dotyk jak skóra dookoła nich.

  Przeważnie zmiany tego rodzaju występują na stopach, w okolicach podbicia śródstopia, na pięcie i postawie lub zewnętrznej części palców.

  Modzele na stopie często wywołują dolegliwości bólowe, choć nie takie, jak w przypadku odcisków (nagniotków). Szczególny dyskomfort odczuwa się przy ucisku. Jeśli pacjent nie zareaguje w porę, może wytworzyć się w tych miejscach stan zapalny, który w najgorszym wypadku będzie znacznie utrudniał poruszanie się i w konsekwencji całkowicie je uniemożliwi.

  Choć przyczyn powstawania tego typu zmian skórnych jest wiele, to główną jest noszenie zbyt ciasnego obuwia. Taka sytuacja prowadzi do obumarcia skóry. Innym powodem są buty na wysokim obcasie, uciskające stopę w jej przedniej części. Ponadto wystąpienie modzeli może powodować:

  • zbyt luźne obuwie, które umożliwia przesuwanie się stopy w trakcie chodzenia;
  • obuwie z cienkimi lub miękkimi podeszwami, które zwiększa nacisk na stopę;
  • noszenie zamkniętego obuwia bez skarpetek;
  • zaburzenia chodu (m.in. płaskostopie poprzeczne, ostroga piętowa, większe obciążanie jednej krawędzi stopy, stopa wydrążona).

  Dodatkowo, modzele mogą wystąpić u osób zmagających się z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Dzieje się tak, gdy zaniedbuje się lub nie podejmuje się leczenia tej choroby. Większe predyspozycje do powstawania modzeli na stopach mają ponadto osoby chorujące na cukrzycę i neuropatię obwodową.

  Modzel a odcisk

  Modzele, których wygląd został opisany powyżej z reguły otoczone są zaczerwienioną skórą. Odciski (w języku medycznym nagniotki), w odróżnieniu do modzeli związane są z większymi zmianami.

  Mówimy o nich, jeżeli zmieniona tkanka wytwarza się nie tylko w naskórku, ale również w głębszych warstwach skóry. Posiadają jądro nazywane również korzeniem (rdzeń). Powstają na skutek skoncentrowanego, długotrwałego i intensywnego ucisku.

  Mogą mieć kształt okrągły, owalny lub klinowy.

  Modzele – leczenie

  Proces leczenia modzeli zależy od stadium ich zaawansowania. Zalecana jest wizyta w gabinecie lekarskim podologa, a w zaawansowanym stadium choroby u specjalisty dermatologa, Jeżeli zmiany skórne nie są zaawansowane, można skorzystać z domowych sposobów.

  Dobrym rozwiązaniem jest regularne moczenie stóp w wodzie z mydłem, a następnie wykonywanie peelingu. Rezultaty przynosi też stosowanie dostępnych bez recepty preparatów złuszczających skórę (plastry, maści, kremy).

  Inną metodą jest przykładanie do stwardniałej skóry roztworu kwasu salicylowego, który skutecznie zmiękcza i złuszcza stwardniały naskórek.

  Oczekiwane efekty może przynosić noszenie skarpetek złuszczających (wypełnione są leczniczym płynem, który usuwa nadmiar martwego, zrogowaciałego naskórka i intensywnie zmiękcza oraz nawilża skórę).

  W przypadku zmian opornych na leczenie konieczna jest konsultacja dermatologa, który przepisze silniejsze preparaty. Jeśli zmiany są długotrwałe pomocne może być mechaniczne ścieranie skóry i jej wygładzenie. W stanie zaawansowanym, choć jest to dość rzadka sytuacja, konieczne może okazać się leczenie chirurgiczne.

  Źródła:

  1. Batycka-Baran A., Kuczborska I., Baran W.; Zmiany na dłoniach i stopach, Medycyna po Dyplomie, 2010, (19). 1(166): 121-123;
  2. Kędzia B., Hołderna-Kędzia E.; Leczenie miodem owrzodzeń cukrzycowych stóp, Postępy Fitoterapii,2020(1): 49-54;
  3. Clayton W.; Patofizjologia, klasyfikacja i leczenie owrzodzeń stopy u chorych na cukrzycę, Diabetologia po Dyplomie, 2009, 6(03);
  4. Stańczyk M.; Mała chirurgia – jak prawidłowo wykonywać proste zabiegi chirurgiczne w ramach ambulatorium, Chirurgia po Dyplomie, 2020(04).

  Data dodania: środa, 20 stycznia 2021

  Seja o primeiro a comentar

  Faça um comentário

  Seu e-mail não será publicado.


  *