Mężczyzna po 40-tce – jakie zmiany zachodzą w organizmie?

Wiele osób w wieku średnim zastanawia się, jak schudnąć po 40. Problem ten dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet.

Niestety wraz z wiekiem spowalnia się nasz metabolizm, przez co spalanie tkanki tłuszczowej jest znacznie trudniejsze niż w latach młodości. Nie znaczy to jednak, że utrata nadprogramowych kilogramów nie jest możliwa.

Wystarczy modyfikacja diety i stylu życia, a także garść wiedzy na temat zmian, które zachodzą wraz z wiekiem w każdym organizmie.

Z tego artykułu dowiesz się:

Dlaczego odchudzanie po 40-tce sprawia problem?

Odchudzanie po 40-tce to zadanie, które z każdym kolejnym rokiem życia może stawać się trudniejsze. Już po 30-tce stopniowo zaczyna zmieniać się skład naszego ciała. Tkanka mięśniowa w powolnym procesie zastępowania jest tkanką tłuszczową. Spowalnia również tempo przemiany materii.

W efekcie spożywając wciąż tyle samo kalorii wraz z dietą – tyjemy. To jeden z najczęściej przytaczanych powodów wizyt u dietetyków. Pacjenci skarżą się, że ich sposób żywienia nie zmieniał się w ciągu ostatnich kilku lat, dlatego trudno zaakceptować im stopniowe zwiększanie masy ciała.

Powolniejszy metabolizm wymaga jednak zredukowania kaloryczności posiłków, co pozwala zachować masę ciała w normie.

Innym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest aktywność fizyczna, która wraz z wiekiem staje się coraz niższa. 40-tka to wiek przypadający na szczyt kariery zawodowej, która często oznacza siedzący tryb życia. Z kolei zmęczenie po całym dniu pracy nie sprzyja intensywnym ćwiczeniom. W efekcie nadmiar kalorii nie jest spalany, co również powoduje odkładanie się tkanki tłuszczowej.

Zarówno u kobiet, jak i mężczyzn równie istotna jest też gospodarka hormonalna, która zmienia się wraz z kolejnymi latami życia. Odchudzanie po 40-tce z tego powodu również staje się trudniejsze.

I tak u pań problemy z nadwagą bardzo często rozpoczynają się w okresie menopauzy, kiedy obniża się poziom estrogenów, progesteronu i testosteronu. Zmiany tego typu nie tylko sprzyjają magazynowaniu tkanki tłuszczowej, ale również wpływają na gospodarkę lipidową organizmu.

Bardzo często podnoszą się trójglicerydy oraz poziom „złego” cholesterolu frakcji LDL, spada natomiast „dobry” cholesterol frakcji HDL. Takie zachwianie gospodarki lipidowej może sprzyjać powstawaniu chorób układu krążenia.

Mężczyźni również odczuwają zmiany hormonalne, jakie funduje im organizm po 40-tce. W tym przypadku dochodzi do obniżania się poziomu testosteronu we krwi. Fakt ten sprzyja stopniowej zamianie tkanki mięśniowej w niechcianą tkankę tłuszczową.

Na czym polega odchudzanie po 40-tce?

Podstawą odchudzania po 40. roku życia jest doprowadzenie do deficytu kalorycznego.

Oznacza to, że ilość kalorii przyjętych wraz z pożywieniem nie może być wyższa niż ilość energii zużytkowanej na funkcjonowanie organizmu oraz aktywność fizyczną.

Jeśli przykładowo w ciągu dnia spalasz 2200 kcal, a spożywasz 1800 kcal, to deficyt w tym przypadku będzie wynosił 400 kcal.

Dieta dla 40-latki lub 40-latka wymaga ustalenia:

 • podstawowej przemiany materii (PPM) – energii zużywanej na prawidłowe funkcjonowanie narządów i całego organizmu,
 • poziomu aktywności fizycznej (PAL),
 • całkowitej przemiany materii (CPM) – całkowitej energii potrzebnej na prawidłowe funkcjonowanie organizmu oraz codzienne aktywności.
 • Podstawową przemianę materii możesz wyliczyć ze wzoru Harrisa-Benedicta:
 • Dla kobiet: PPM = 655,1+9,563 x waga w kg + 1,85 x wzrost w cm – 4,676 x wiek
 • Dla mężczyzn: PPM = 66,5 + 13,75 x waga w kg + 5,033 x wzrost w cm – 6,755 x wiek
 • Ogólną kaloryczność podczas odchudzania wyliczysz natomiast ze wzoru na całkowitą przemianę materii:
 • CPM = PPM x współczynnik aktywności fizycznej PAL
 • Współczynnik aktywności fizycznej musisz określić na podstawie oceny swojej codziennej aktywności. I tak dla:
 • siedzącego trybu życia przyjmij 1,2,
 • małej aktywności fizycznej – 1,3,
 • średniej aktywności ruchowej – 1,4,
 • aktywnego trybu życia – 1,5.

Uzyskany wynik to ilość kalorii, jaką powinieneś spożywać w ciągu dnia. Odchudzanie wymaga jednak zmniejszenia wyliczonej wartości, aby doprowadzić do wspomnianego już deficytu kalorycznego.

Warto jednak pamiętać, że drastyczne ograniczenie kaloryczności diety może powodować efekt jo-jo oraz grozi niedoborami pokarmowymi. Redukcję warto więc przeprowadzić z głową.

Aby schudnąć 1 kg, potrzebny jest deficyt równy 7000 kcal.

Jako optymalne tempo odchudzania zaleca się utratę od 0,5 do 1 kg tygodniowo. To właśnie taka powinna być odpowiedź, jak schudłam po 40, czy jak zdrowo utraciłem zbędne kilogramy w wieku średnim.

Dieta po 40-tce – co zrobić, żeby schudnąć?

Odchudzanie po 40 – jadłospis oraz dopasowany do twoich możliwości plan treningowy stanowią podstawę redukcji.

Poza ćwiczeniami bardzo ważna jest prawidłowo zbilansowana dieta, która pozwala schudnąć bez napadów głodu.

Dzięki temu nie tylko utracisz niechciane kilogramy, ale również nie zafundujesz sobie groźnych dla zdrowia niedoborów pokarmowych. Oto produkty spożywcze, które są obowiązkowym składnikiem diety:

 • Warzywa i owoce – są niskokaloryczne, a do tego zawierają wiele witamin i składników mineralnych. Zawarty w nich błonnik pokarmowy pozwala na dłużej zachować uczucie sytości, a dzięki temu nie podjadasz pomiędzy posiłkami. Składnik ten pozytywnie wpływa też na gospodarkę lipidową, wspierając obniżanie poziomu cholesterolu we krwi. Zaleca się spożywanie minimum 400 g warzyw i owoców dziennie, przy czym warto pamiętać, że owoce zawierają cukier – fruktozę. Po 40. roku życia warto więc postawić w przeważającej części na warzywa.

Mężczyzna po 40-tce – jakie zmiany zachodzą w organizmie?

 • Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) to kolejny istotny składnik diety. Organizm nie jest w stanie wytwarzać ich samodzielnie, a mają fundamentalne znaczenie dla jego prawidłowego funkcjonowania. NNKT wspierają pracę układu nerwowego, a także są istotne dla zachowania równowagi hormonalnej oraz prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi. Tłuszcze są również niezbędne dla wchłaniania witamin w nich rozpuszczalnych, takich jak A, D, E i K. Nie mogą więc być pomijane, nawet jeśli zamierzasz schudnąć. Jakie są źródła pokarmowe NNKT? To przede wszystkim oleje roślinne, oliwa z oliwek, ryby morskie oraz orzechy i nasiona.
 • Białko to prawdziwy sprzymierzeniec redukcji tkanki tłuszczowej po 40. roku życia, ponieważ chroni tkankę mięśniową przed wykorzystaniem jej w celach energetycznych przez organizm. Doskonałym źródłem tego składnika poza wspomnianymi już rybami będzie chude mięso, jaja oraz nabiał. W redukcji masy ciała warto również pamiętać o jego roślinnych źródłach, takich jak ciecierzyca, soczewica, groch lub soja.
 • Węglowodany złożone to niezbędny składnik diety. W przeciwieństwie do węglowodanów prostych nie powodują one nagłych skoków poziomu glukozy we krwi. Dodatkowo stanowią kolejne, doskonałe źródło błonnika pokarmowego. Każda z osób, która tyje po 40-tce, wbrew obowiązującej opinii nie powinna wykluczać ze swojego jadłospisu pełnoziarnistych kasz, makaronów, ryżu, płatków owsianych, czy pieczywa. Kluczowe będą tutaj jednak spożywane ilości tych produktów oraz dodatki. Odchudzanie z tłustymi sosami, przetworami, czy skwarkami nie może się niestety udać.

Czego należy się wystrzegać podczas odchudzania?

Istnieje również grupa produktów, których należy się wystrzegać, aby schudnąć po 40-tce. Redukcja tkanki tłuszczowej oraz normalizacja masy ciała nie jest możliwa, dopóki w diecie regularnie pojawiają się:

 • słodkie przekąski i słodycze,
 • słodkie napoje gazowane,
 • wyroby cukiernicze,
 • wysokoprzetworzone produkty,
 • słone przekąski,
 • tłuste mięsa,
 • tłuste sery,
 • alkohol.

Jeśli zależy ci więc na schudnięciu w swoim wieku, pamiętaj o ich maksymalnym ograniczeniu w diecie. Nie znaczy to jednak, że musisz odmawiać sobie wszystkiego. Spożyta przekąska powinna być jednak wliczona w bilans energetyczny, a po kawałku ciasta lub pizzy, warto zdecydować się na ćwiczenia, spacer, basen, rower, jogging lub inną ulubioną formę ruchu.

Mężczyzna po 40-tce – jakie zmiany zachodzą w organizmie?

Co jeszcze warto wiedzieć?

Szukając odpowiedzi na pytanie, jak schudnąć po 40-tce, warto także pamiętać o kilku dodatkowych wskazówkach, które ułatwią ci redukcję masy ciała.

 • Pij dużo wody – nasz organizm składa się w około 50-60% z wody (z wiekiem ta wartość nawet maleje). Nieco inaczej wygląda to u kobiet, jednak u obu płci picie odpowiedniej ilości płynów pozwala zachować zdrowie i dobre samopoczucie. Jedną z funkcji wody jest także regulowanie apetytu i wypłukiwanie szkodliwych produktów przemiany materii, które powstają w wyniku spalania tkanki tłuszczowej. Warto więc każdego dnia pić przynajmniej 1,5 – 2 litry płynów, najlepiej wody mineralnej, niesłodzonych herbatek ziołowych i owocowych. W bilans płynów można też wliczyć 1 szklankę naturalnego soku dziennie.
 • Aktywność fizyczna to kolejny klucz do sukcesu. Aby schudnąć po 40-tce, należy więc pamiętać o regularnym ruchu. W dni, kiedy brakuje ci czasu na trening, przesiądź się z samochodu na rower, zaparkuj auto dalej niż zwykle lub wysiądź przystanek wcześniej. Dodatkowej aktywności dostarczysz sobie również, wybierając schody zamiast windy. Warto jednak przynajmniej 3 razy w tygodniu zaplanować trening, który nie tylko przyczynia się do zmniejszenia masy ciała, ale również kształtuje sylwetkę i pozwala na dłużej zachować sprawność.
 • Zadbaj o regularne spożywanie posiłków – prawidłowo zbilansowana dieta nie tylko po 40. roku życia zakłada spożywanie 4-5 posiłków w ciągu dnia w odstępach co 3-4 godziny. Ma to kluczowe znaczenie dla zachowania optymalnego poziomu glukozy we krwi, co ułatwia odchudzanie.
 • Wysypiaj się – odpowiednia dawka snu ma kluczowe znaczenie dla gospodarki hormonalnej u osób po 40. roku życia. Warto więc zadbać o minimum 6-7 godzin zdrowego snu na dobę.
 • Jeśli nie radzisz sobie samodzielnie z odchudzaniem, zgłoś się do specjalisty. Dietetyk zadba o prawidłowe zbilansowanie twojej diety oraz udzieli ci wszelkich niezbędnych wskazówek, które pozwolą ci zmodyfikować dotychczasowy styl życia.

Podsumowanie

Odchudzanie po 40-tce co prawda nie należy do łatwych zadań, jednak jest możliwe. Ważne jednak, aby zrozumieć zmiany zachodzące wraz z wiekiem w organizmie. Dzięki temu nie tylko łatwiej będzie ci zmienić dotychczasową dietę, ale również zmodyfikować prowadzony tryb życia.

Pamiętaj, że twój organizm nie funkcjonuje już jak 10, czy 20 lat temu, co wymaga od ciebie przystosowania się do nowych warunków. Jeśli szukasz dodatkowego, skutecznego wsparcia w procesie odchudzania – poznaj suplement na odchudzanie Redin, który zawiera 20 składników aktywnych.

Źródła:

 1. Hawryłkiewicz W., Motivations of women to undertake slimming therapy, Aesthetic Cosmetology and Medicine, 5 / 2020 / vol. 9, s. 447-454
 2. Jabłoński P., Krawczyk J.M., Styl życia i jego jakość u kobiet po 40 roku życia, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koszalinie, wyd. Witanet, s. 129-150

jak dobrze o nie zadbać

 • POLEĆ
 • TWEETNIJ
 • UDOSTĘPNIJ
 • Pobierz

Fot. PAP

Biorąc pod uwagę aktualną, średnią długość życia Polaków (82 lata w przypadku kobiet, 74 lata u mężczyzn), można powiedzieć, że osoba która zbliża się do czterdziestki, znajduje się  mniej więcej na półmetku swojej życiowej drogi. Ale to tylko statystyka. W praktyce, to jak długo każdy będzie żył zależy od bardzo wielu różnych czynników, z których część jest od nas zupełnie niezależna (np. geny), podczas gdy na inne mamy duży wpływ (m.in. dieta, aktywność fizyczna).  

– Około 40. roku życia u większości ludzi zaczynają spowalniać różne procesy metaboliczne i ogólnie cały metabolizm. Ten przełom metaboliczny może się zacząć jeszcze kilka lat przed 40-tką lub też parę lat po 40-tce, zależnie od bazy zdrowotnej konkretnej osoby, bo u każdego jest ona inna.

Stan tej bazy zależy w około 20 proc. od naszych genów, w około 20 proc. od czynników środowiskowych, w 10 proc. od jakości służby zdrowia, ale najbardziej, bo aż w 50 proc.

od stylu życia – mówi dr Michał Sutkowski, lekarz rodzinny z 25 letnim stażem, rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

Niestety, dokonujące się około 40. roku życia zmiany w metabolizmie mają wiele poważnych konsekwencji.

Leia também:  Ile Dni Po Zapłodnieniu Są Objawy?

Co zaczyna się psuć po czterdziestce?

– Spowolnienie metabolizmu przyczynia się do rozwoju procesów zwyrodnieniowych różnego rodzaju.

W przypadku układu sercowo-naczyniowego będą to procesy miażdżycowe, a dla układu kostno-stawowego różne procesy zwyrodnieniowe dotyczące chrząstki, reumatyzm pozastawowy czy reumatyzm kostny.

Te procesy odbijają się też negatywnie na kondycji innych narządów ciała. Na przykład zmiany miażdżycowe dużego stopnia mogą uszkodzić nerki, itd. – ostrzega dr Michał Sutkowski.

Ekspert podkreśla, że stan zdrowia w tym wieku zależy jednak w dużej mierze od stylu życia danej osoby i to nie tylko obecnego, lecz także przeszłego.

– Jeśli na przykład dany człowiek palił od 20 lat i pali nadal, to w wieku 40 lat często ma już POCHP (przewlekłą obturacyjną chorobę płuc). Gdy ktoś nadużywał przez 20 lat i nadal nadużywa alkoholu, to można się spodziewać, że ma już co najmniej duże stłuszczenie alkoholowe wątroby, jeśli nie marską wątrobę – mówi dr Michał Sutkowski.

Jakie inne groźne choroby mogą się rozwijać w wieku 40 lat?  Ekspert wskazuje, że w polskiej populacji duże zagrożenie w tym wieku stanowią przede wszystkim: miażdżyca tętnic wieńcowych, nadciśnienie tętnicze, a także choroby onkologiczne (rośnie zwłaszcza ryzyko nowotworów płuca i jelita grubego). Niestety, z danych epidemiologicznych wynika, że wiek chorujących na raka stopniowo się obniża. Po 40-tce zaczynają się też powoli objawiać symptomy gorszego trawienia (np. większa skłonność do zaparć, chorób zapalnych jelit).

Ekspert podkreśla, że odrębną grupę zagrożeń stanowią choroby dziedziczne, np. nowotwory genetycznie zależne.

– Jeżeli u kogoś występuje zespół polipowatości rodzinnej w jelicie grubym, to w wieku 40 lat prawdopodobnie ma już on nowotwór. Jeśli taka osoba nie kontroluje regularnie swojego stanu zdrowia, nie robi kolonoskopii, to bardzo ryzykuje – ostrzega dr Michał Sutkowski.

Bilans czterdziestolatka: od czego zacząć

Lekarze stawiają sprawę jasno: każdy na swoje 40. urodziny powinien zafundować sobie zdrowotny bilans czterdziestolatka. Co to konkretnie oznacza?

– Gdy ktoś przychodzi do mnie w takim celu, to oczywiście zaczynam ów bilans od drobiazgowego wywiadu lekarskiego. To kluczowa sprawa.

W czasie wywiadu pytam pacjenta o wiele różnych rzeczy dotyczących nie tylko jego stanu zdrowia i stylu życia, ale także i członków jego najbliższej rodziny (głównie rodziców i rodzeństwa).

Pytam o wszystkie dolegliwości od stóp do głów, zwłaszcza o ewentualne bóle serca (tzw. stenokardialne), bóle głowy, pytam o przebyte wcześniej choroby. To wszystko ma znaczenie – wyjaśnia dr Michał Sutkowski.

Ekspert podkreśla, że często przy okazji takiego bilansu okazuje się, że pacjent nie był u lekarza od 20 lat, a ostatni bilans robił w wieku 18 lat. Warto w tym kontekście wiedzieć, że ostatni obowiązkowy bilans stanu zdrowia jest realizowany w Polsce właśnie w wieku 18 lat. 

– Gdy już przeprowadzę wywiad, to potem muszę dokładnie pacjenta zbadać, znowu od stóp do głów. Muszę popatrzeć na jego skórę, zęby, zmierzyć mu ciśnienie, posłuchać jego serca, płuc, zbadać mu jamę brzuszną i zbadać go per rectum.

Nie jest to badanie przyjemne, ale konieczne, zwłaszcza gdy są jakiekolwiek wątpliwości dotyczące możliwego przerostu gruczołu krokowego, ale także żylaków odbytu czy procesów patologicznych dotyczących jelita grubego – kontynuuje dr Michał Sutkowski.

Na tym jednak nie koniec. W czasie takiego bilansu trzeba też przeprowadzić badania antropometryczne: zmierzyć wagę, wzrost i obwód pasa. Na tej podstawie można już określić niektóre parametry procesów metabolicznych danego organizmu, a także rozpoznać nadwagę i otyłość, jeśli występują.

W trakcie bilansu 40-latka trzeba też zbadać słuch i wzrok (wzrok należy badać raz na 1-2 lata, słuch raz na 5 lat). Ponadto, trzeba zbadać ciśnienie tętnicze i powtarzać to badanie raz na pół roku, jeśli nie ma jakichś poważniejszych dolegliwości.

– Takie kompleksowe i wnikliwe zbadanie pacjenta zajmuje dużo czasu, więc dobrze podzielić je na kilka wizyt, w trakcie których zlecane są jeszcze różne badania dodatkowe. Tego nie da się załatwić w 15 minut – dodaje dr Michał Sutkowski.

Bilans czterdziestolatka: badania dodatkowe

Przy okazji takiego bilansu lekarze zlecają też z reguły mniejszy lub większy pakiet podstawowych badań dodatkowych, w którym są m.in.: EKG, morfologia, OB, poziom glukozy na czczo, lipidogram i badanie ogólne moczu.

– Warto też zrobić badanie kału na krew utajoną i badanie skóry, o którym bardzo często się zapomina.

Badania skóry należy robić co 1-2 lata, zwłaszcza w grupach ryzyka, a więc u osób z nowotworami skóry występującymi w rodzinie, mających skórę typu 1 lub 2 (blondyni i rudzi) czy też u osób z niepokojącymi zmianami skórnymi (wskazane jest badanie wideodermatoskopem) – mówi dr Michał Sutkowski.

Na tym jednak nie koniec. Ekspert rekomenduje też przygotowanie 40-letniego pacjenta do zrobienia pierwszej kolonoskopii, a także USG transkrektalnego (to u mężczyzn – pod kątem przerostu gruczołu krokowego). Zaleca też wszystkim USG jamy brzusznej. W przypadku palaczy konieczne jest też dodatkowo badanie RTG klatki piersiowej (raz na 1-2 lata).

 • – W przypadku 40-letnich kobiet, poza wspomnianymi wcześniej standardowymi badaniami, należy przeprowadzić także komplet badań ginekologicznych (wraz z cytologią oraz USG piersi), no i być może już także pierwszą mammografię, którą odtąd trzeba co 2-3 lata powtarzać – mówi dr Michał Sutkowski.
 • Ekspert przypomina, że przy okazji bilansu wskazane byłoby też skierowanie pacjenta na dokładne badanie stomatologiczne i okulistyczne (zwłaszcza gdy występują u niego jakieś nieprawidłowości, a zwykle w okolicach 40-tki wiele osób zmaga się już z zaawansowaną próchnicą lub nawet paradontozą, a także musi wprowadzić okulary do czytania). 
 • Warto dodać, że wszystkie z wymienionych wyżej badań można zrealizować w ramach NFZ.
 • W przypadku niektórych pacjentów lista badań dodatkowych może być jednak o wiele dłuższa.
 • – O tym jakie, dodatkowe badanie u danej osoby trzeba  wykonać, decyduje lekarz na podstawie przeprowadzonego wcześniej badania podmiotowego (wywiadu) i przedmiotowego (badanie fizykalne) – podkreśla dr Michał Sutkowski.

Czym grozi zaniedbywanie badań kontrolnych

Niestety fakty są takie, że dorośli Polacy nie dbają wystarczająco o swoje zdrowie.

– Odsetek osób w populacji, które robią sobie taki bilans w ramach NFZ szacowałbym na 1-2 proc. Ponadto, w prywatnych, sieciowych placówkach medycznych w ramach dostępnych komercyjnych pakietów badań albo w ramach medycyny pracy bilans przechodzi dodatkowe 5-7 proc. Łącznie, w skali całej populacji, jest to nie więcej niż 10 proc. Tylko tyle – szacuje dr Michał Sutkowski.

Według niego, całkiem liczną grupę pacjentów stanowią też osoby, które się badają, ale potem odpuszczają, czyli albo nie wracają z wynikami badań do lekarza albo w ogóle nie odbierają tych wyników. Szacuje się, że nawet 15-20 proc. wyników badań laboratoryjnych w Polsce nie jest odbieranych przez pacjentów w istotnym dla ich zlecenia przedziale czasowym.

– Jest też spora grupa osób, które uważają, że wszystko można w badaniach dodatkowych znaleźć i wykazać. To usypia ich czujność. Ktoś może mieć generalnie dobre wyniki badań, ale jeśli np.

pali, to i tak może nagle i niespodziewanie umrzeć. Pierwszy ostry ból w klatce piersiowej takiej osoby może się okazać rozległym, śmiertelnym zawałem serca.

Badania dodatkowe nie pokazują wszystkiego – ostrzega dr Michał Sutkowski.

Skąd się bierze taki zawał? Ekspert wyjaśnia, że cholesterol odkłada się w tętnicy wieńcowej (doprowadzającej krew do serca) przez całe życie, stopniowo ją zwężając. Nie wykazują tego procesu zwykłe badania krwi, lecz dopiero specjalistyczne badania kardiologiczne (np.

próba wysiłkowa, czy koronarografia). Niestety, po wielu latach takiego cichego, bezobjawowego rozwoju miażdżycy, w końcu może ona brutalnie dać o sobie znać – w postaci zawału serca właśnie.

 Blaszka miażdżycowa może nagle pęknąć lub oderwać się od ściany tętnicy, a prowadzący do tego skurcz naczynia krwionośnego może wystąpić np. przy zapaleniu papierosa.

Gdy blaszka miażdżycowa pęka, tworzy się wokół niej zakrzep, który zamyka tętnicę i blokuje napływ krwi do serca (co prowadzi do jego zawału). Innym, podobnym skutkiem miażdżycy może być udar mózgu. 

Dlatego warto dmuchać na zimne i zainwestować w profilaktykę. Zaniedbanie dokładnego przeglądu stanu zdrowia i odkładanie na później prozdrowotnych zmian w stylu życia grozi nie tylko ogromnym cierpieniem, lecz także ewentualną niepełnosprawnością i przedwczesną śmiercią.

Prozdrowotny styl życia: co zmienić po czterdziestce

Lekarze zalecają, aby w ramach profilaktyki, w wieku 40 lat, zadbać szczególnie o poprawę nawyków żywieniowych oraz aktywność fizyczną.

– Pozwolą nam one nie przytyć albo też schudnąć (jeśli ma się już nadwagę lub otyłość). Utrzymanie prawidłowej masy ciała jest bardzo ważne, bo chroni nas przed wieloma groźnymi problemami zdrowotnymi.

Rodzaj i intensywność aktywności fizycznej powinny być jednak dobrane specjalnie pod kątem konkretnego pacjenta, uwzględniając jego kondycję, stan zdrowia, styl życia i możliwości.

W razie wątpliwości warto udać się w tej sprawie na konsultację do lekarza medycyny sportowej – radzi dr Michał Sutkowski.

Ekspert podkreśla, że w większości przypadków dla zachowania zdrowia i prawidłowej masy ciała wystarczą jednak proste formy aktywności fizycznej, takie jak: marsz, spacer, rower, pływanie, nordic walking, itd.

Regularna aktywność fizyczna po czterdziestce jest jednak bardzo ważna również dlatego, że pozytywnie wpływa na psychikę, która pod wpływem różnych życiowych obciążeń w tym wieku często zaczyna szwankować. 

Kryzys wieku średniego: to nie mit

Do tej pory omawiając bilans czterdziestolatka skupialiśmy się na różnych aspektach zdrowia fizycznego. A co z psyche? 

– W czasie badania ogólnego lekarz powinien zorientować się też w kondycji psychicznej pacjenta. Niestety, obserwujemy coraz częstsze występowanie problemów ze zdrowiem psychicznym (zwłaszcza depresji i zaburzeń lękowych), które pośrednio lub bezpośrednio wpływają także na stan ogólny zdrowia, odporność i przebieg wielu chorób somatycznych – mówi dr Michał Sutkowski.

Ekspert potwierdza, że w wieku 40 lat często występuje tzw. kryzys wieku średniego, związany z dokonywanym wtedy pierwszym poważnym bilansem życia.

– Wtedy zwykle człowiek uświadamia sobie, że wielu rzeczy nie zdoła już w życiu osiągnąć. Rozbieżność między oczekiwaniami, nadziejami, a rzeczywistością może być wtedy powodem frustracji, niepokoju, zespołów nerwicowych i dystonicznych, które mogą, choć nie muszą prowadzić do depresji – mówi dr Michał Sutkowski.

Mężczyzna po 40-tce – jakie zmiany zachodzą w organizmie?

Wiktor Szczepaniak (zdrowie.pap.pl)

 1. Źródła:
 2. Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce
 3. Główny Urząd Statystyczny

Zdrowie mężczyzn po 40-tce. Jak dobrze o nie zadbać?

Panuje błędne przekonanie, że organizm zaczyna się starzeć w okolicy 40. urodzin. Tym czasem starzenie się to proces, który trwa przez całe życie. Jedni odczują przekształcenia wynikające z wieku szybciej, inni nieco później. Od czego zależy, kiedy zauważalne będą procesy starzenia? M.in.

od czynników genetycznych (w około 20%) oraz trybu życia – poziomu aktywności fizycznej, diety, liczby godzin poświęcanych na sen czy poziomu stresu (w aż 50%). Rzeczywiście jednak zbliżanie się do lub przekroczenie bariery 40-tki zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet powoduje m.in. zmiany w metabolizmie.

Leia também:  Jakie Sa Objawy W 2 Tygodniu Ciazy?

O jakich zmianach mowa i jak to wpływa na cały organizm?

Zmiany w organizmie po 40-tce

Chodzi przede wszystkim o spowolnienie procesów metabolicznych nazywane przełomem metabolicznym. Przełom ten bezpośrednio wpływa na układ sercowo-naczyniowy, trawienny, kostny oraz stawowy.

Po 40-tce dochodzi do zmniejszenia elastyczności lewej komory i częstotliwości uderzeń serca, a także odkładania się złogów cholesterolowych.

Może to skutkować powstawaniem zmian miażdżycowych, które z kolei zwiększają ryzyko wystąpienia miażdżycy tętnic wieńcowych, zawału serca czy uszkodzenia nerek.

Problemy z układem krążenia prowadzą do osłabienia mięśni i zmniejszenia masy mięśniowej. Ten ostatni proces wynika dodatkowo ze spadku stężenia testosteronu – średnio o 1% rocznie.

U mężczyzn po 40-tce często diagnozuje się również choroby stawów, w tym reumatyzm oraz zmiany zwyrodnieniowe w chrząstkach. Z wiekiem rośnie także ryzyko chorób nowotworowych, zwłaszcza raka płuc, jelita grubego i prostaty. Jeżeli chodzi o układ trawienny, zauważa się większą skłonność do zaparć oraz do wystąpienia chorób zapalnych jelita grubego.

Badania kontrolne mężczyzn po 40-tce

Jakie badania kontrolne powinni regularnie wykonywać mężczyźni po 40. roku życia? Raz do roku należy zrobić badania krwi takie jak morfologia, OB i poziom glukozy oraz badanie ogólne moczu. Oprócz tego w ramach profilaktyki raka prostaty zaleca się badanie per rectum.

Raz na dwa lata dodatkowo warto poprosić lekarza o zlecenie lipidogramu, a raz na trzy – poziomu elektrolitów, czyli sodu, potasu, magnezu, fosforu i wapnia we krwi. Raz na trzy lata wykonuje się również kontrolne EKG, zaś raz na pięć lat RTG klatki piersiowej oraz gastroskopię.

Warto także skontrolować wzrok pod kątem profilaktyki jaskry i ocenić stan uzębienia.

Mężczyźni w okolicy 40. roku życia powinni pamiętać o regularnym comiesięcznym samobadaniu jąder.

Po 40: jak zmienia się twoje ciało?

Niezależnie od tego, czy to zmiany na lepsze, czy na gorsze, tak naprawdę to i tak tylko kwestia perspektywy. Co więcej – możesz bez większych trudności ograniczyć wszystkie działania niepożądane. Potraktuj więc tę listę jako wskazówkę. Brzmi ona następująco: właśnie tego możesz się spodziewać po swoim organizmie, kiedy przeżywasz piątą dekadę swego życia.

1. Zmarszczki pod oczami i na czole

Kiedy się starzejemy, nasza skóra staje się cieńsza, bardziej sucha, mniej elastyczna i mniej zdolna do regeneracji po zniszczeniu. Zanim skończymy czterdziestkę, starzenie się i normalne zużycie skóry prowadzi do zmarszczek i bruzd.

Wszystko to brzmi jak bardzo zła wiadomość, dopóki nie zdasz sobie sprawy z jednego faktu (udowodnionego naukowo!): obecność kurzych łapek sprawia, że nasz uśmiech wydaje się bardziej szczery, radośniejszy i bardziej spontaniczny, a właściciele zmarszczek uznawani są za bardziej inteligentnych, atrakcyjnych i nieco dominujących.

Jeśli to cię nie przekonuje, możesz powstrzymać zmarszczki, używając kremu nawilżającego na dzień, dbając o odpowiednie nawodnienie i chroniąc skórę przed promieniowaniem UV kremem z filtrem.

2. Włosy w nosie i innych dziwnych miejsach

O ile wiemy, nie istnieją badania, które wykazałyby, że włosy w nosie, uszach czy na plecach wpływają pozytywnie na postrzeganą atrakcyjność. Faktem pozostaje jednak to, że zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, zwykle około 40 roku życia, rośnie prawdopodobieństwo natknięcia się na włosy w miejscach, w których nigdy wcześniej ich nie było.

Nie odpowiadają ci te dziwne odrosty? Zwróć uwagę na to, że wiele urządzeń do golenia wyposażonych jest w końcówki do włosów w nosie i w uszach, a na rynek niedawno weszły nowe golarki do pleców z długimi rączkami.

3. Częściej doświadczasz dyskomfortu i bólu

Organizm zużywa się, z definicji, kumulatywnie.

Znanie własnych granic, zachowywanie odpowiednej wagi ciała, ćwiczenia, rozciąganie, relaks i wizyty u lekarza, kiedy coś wydaje się nie w porządku – wszystko to część recepty na ograniczenie niewygód związanych z przekroczeniem 40. Stres często zaostrza te objawy, przyjrzyj się więc sposobom na walkę z nim w artykule „Stres – pokonaj wroga”.

4. Męczący kac

Skutki spożywania alkoholu intensyfikują się z wiekiem.

Częściowo ma to związek z tym, że wątroba działa mniej efektywnie, a częściowo też z tym, że ludzie z większym procentem tkanki tłuszczowej i mniejszą ilością wody w organizmie często odczuwają skutki spożywania alkoholu intensywniej niż ci z większą masą mięśnowią. Ograniczenie alkoholu i picie szklanki wody przed każdym drinkiem czy piwem to doskonały sposób na upewnienie się, że po wieczorze na mieście nie będziesz następnego dnia w opłakanym stanie.

5. Zęby stają się mniej wrażliwe

Dobre wiadomości dla tych, którzy w młodości zmagali się z nadwrażliwością zębów. Z wiekiem między twoim szkliwem i nerwami tworzy się więcej dentyny – wewnętrznej tkanki twardej.

Ta dodatkowa izolacja skutkuje zmniejszeniem odpowiedzi bólowej.

Zła wiadomość jest taka, że w związku z tym później poczujesz, że z twoimi zębami coś jest nie tak, co oznacza, że regularne kontrole dentystyczne staną się znacznie bardziej istotne.

6. Dłużej dochodzisz do siebie po kontuzji

Naukowcy nie są pewni, dlaczego po 40. dużo trudniej nam poradzić sobie z urazami.

Niektórzy twierdzą, że dochodzi do tak zwanego „zmęczenia komórek”, inni utrzymują, że zmiany hormonalne sprawiają, że regeneracja mięśni przebiega wolniej, a jeszcze inni twierdzą, że z wiekiem opowiedź zapalna organizmu na zranienie jest intensywniejsza.

Oczywiście, możemy mieć też do czynienia z połączeniem wszystkich tych trzech kwestii. Kiedy doznasz kontuzji, spodziewaj się, że dojście do siebie może zająć ci więcej czasu, niż w przeszłości.

7. Powiększona prostata

W przypadku mężczyzn, którzy przekroczyli czterdziestkę, coroczna kontrola lekarska obejmuje też badanie prostaty. Lekarz sprawdza, czy nie występują objawy nowotworu, który zwykle sygnalizuje jej powiększenie. Jednak prostata powoli powiększa się już od 25 roku życia. Nazywa się to łagodną hiperplazją prostaty (ang.

benign prostatic hyperplasia [BPH]) i nie ma nic wspólnego z nowotworem (twój lekarz będzie wiedział, jak to rozróżnić). Objawy BPH obejmują problemy z oddaniem moczu, koniecznośc wytężania się lub nacisku podczas oddawania moczu, słaby strumień, zatrzymanie i rozpoczynanie oddawania moczu na nowo i problemy z trzymaniem moczu.

Jeśli zauważysz u siebie któreś z tych objawów, warto skonsultować się z lekarzem.

8. Rzadziej się przeziębiasz

Do czterdziestego roku życia spotkaliśmy się już z wieloma wirusami i bakteriami wywołującymi infekcje i zbudowaliśmy sobie odporność, dzięki czemu rzadziej chorujemy.

9. Wypadanie włosów

Według badań, procent mężczyzn doświadczających umiarkowanej lub intensywnej utraty włosów gwałtownie wzrasta wśród tych po czterdziestce.

Badania wykazały, że podczas gdy istotna utrata włosów dotyka 16 procent mężczyzn w wieku od 18 do 29 lat, więcej niż połowa (53 procent) z mężczyzn od 40 do 49 roku życia będzie zmagać się przynajmniej z lekkim przerzedzeniem na szczycie głowy.

Istnieje coraz więcej sposobów na to, by spowolnić lub zatrzymać wypadanie włosów i parę skutecznych recept na przywrócenie ich tam, gdzide powinny się znajdować.

Zanim jednak wydasz fortunę, by przykryć coraz wyraźniej widoczną kopułę, powinieneś wiedzieć, że badania wykazały, iż łysi mężczyźni postrzegani są jako bardziej dojrzali społecznie, inteligentniejsi, lepiej wykształceni i uczciwsi niż ci, którzy mają gęste czupryny.

10. Mało snu

Im jesteś starszy, tym krócej śpisz (albo, jak kto woli, szybciej ;-).

Proste wytłumaczenie jest takie, że z wiekiem ludzie potrzebują mniej snu, są jednak badania, które przeczą temu przekonaniu, udowadniając, że potrzebujemy tak samo dużo snu przez całe swoje dorosłe życie.

Zadbaj więc o to, by się dobrze wysypiać, a jeśli potrzebujesz do tego wskazówek, koniecznie zajrzyj do artykułu „Bezsenność faceta po 40.”

11. Trudniej ci stracić na wadze

Być może jeszcze pamiętasz czasy, kiedy powrót do najlepszej sylwetki wymagał od ciebie tylko zrezygnowania z chleba i słodyczy na 72 godziny. Dla wielu z nas jednak szybkie schudnięcie okazuje się znacznie trudniejsze, kiedy osiągniemy wiek dojrzały. Prawdopodobnie wiesz już, że przyczyną jest tu spowolniony metabolizm.

O czym jednak wielu z nas zapomina, istotnym czynnikiem spowolnionego metabolizmu jest zmniejszenie masy mięśniowej. Mięśnie potrzebują paliwa – oznacza to, że im więcej ich masz, tym więcej kalorii będziesz spalał podczas odpoczynku.

Zwiększ masę mięśniową o 0,5 kilo, a będziesz spalał dodatkowych 50 kalorii dziennie.

A potem proporcje rosną – jeśli przybędzie ci 5 kg mięśni, dzięki regularnym treningom wytrzymałościowym i diecie bogatej w wysokiej jakości białka, twój organizm spali aż 3500 dodatkowych kalorii tygodniowo podczas spoczynku.

12. Robisz się wyraźnie niższy

Ludzie zaczynają się kurczyć nawet po trzydziestce, co oznacza, że w wieku czterdziestu kilku lat rezultaty tego procesu mogą być już dostrzegalne. Mężczyźni mogą stopniowo stracić nawet 3 centymetry do 70 roku życia (kobiety – nawet 6 cm).

Trening wytrzymałościwy ogranicza ten proces, podobnie jak jedzenie produktów bogatych w wapń i witaminę D, które pozwalają na zachowanie mocnych kości.

Badanie pilotażowe UCLA wykazało, że w przypadku kifozy, wygięcia kręgosłupa w przód, co do którego wcześniej wierzono, że ma charakter nieodwracalny, może pomóc joga.

Uczestnicy badania, którzy ćwiczyli jogę regularnie, mieli prostsze kręgosłupy, dzięki czemu byli też wyżsi.

13. Zauważasz więcej siwych pasm

Z wiekiem komórki barwnika w naszych włosach stopniowo zanikają. Oznacza to nie tyle, że włosy zmieniają kolor, a raczej – że stają się przezroczyste. Osoby rasy białej najczęściej zaczynają siwieć w okolicach 35 roku życia. W przypadku mężczyzn – to srebro bywa drogocenne – według badań 72% kobiet uważa szpakowatych mężczyzn za atrakcyjnych.

14. Zmienia się twój węch i smak

Kiedy się rodzimy, mamy około 9000 kubków smakowych, z wiekiem jednak ich liczba się zmniejsza, co sprawia, że stajesz się mniej wrażliwy na podstawowe smaki (słodki, kwaśny, gorzki, słony).

U kobiet proces ten zaczyna się zwykle 10-20 lat wcześniej niż u mężczyzn. Zmniejszenie wrażliwości smaku i zapachu zwykle diagnozuje się, prosząc pacjenta o porównywanie smaków różnych produktów.

W ten sposób lekarz może określić, w jakim stopniu dotyka cię ten problem.

15. Bardziej psują ci się zęby

Z wiekiem ślinianki pracują słabiej, co oznacza, że w ustach jest mniej śliny.

Ślina pomaga oczyszczać zęby i chroni jamę ustną przed nadmiernym zakwaszeniem, co oznacza, że po czterdziestce częściej pojawiać się będą różnego rodzaju infekcje i uszkodzenia dziąseł , podniebienia i zębów.

Możesz walczyć z tym efektem, pijąc więcej wody i przytrzymując ją w ustach przez kilka sekund przed połknięciem. Możesz także ssać cukierki lub żuć gumę bez cukru, by zwiększyć ilość śliny w ustach.

16. Twój penis wydaje się mniejszy

A oto niewygodna prawda: penis rzeczywiście z czasem się kurczy. To wynik zmniejszonego przepływu krwi i obniżonego poziomu testosteronu. Do 70 roku życia może stać się krótszy nawet o centymetr. Około 40 roku życia jest jednak szansa, że nie zmniejszył się jeszcze w sposób zauważalny.

Jednak jeśli, jak w przypadku wielu mężczyzn, zwiększyła się procentowa zawartość tłuszczu w twoim organizmie, twój penis może wydawać się krótszy ze względu na gromadzenie się tkanki tłuszczowej w pobliżu podstawy penisa – na wzgórku łonowym.

Leia também:  Koronawirus Ile Po Zakażeniu Objawy?

Chudnąc, możesz odzyskać trochę tej ukrytej w tłuszczu chwały, a uzyskane dzięki temu zdrowie układu krążenia pomoże dostarczyć poniżej pasa więcej krwi.

17. Erekcje nie są już takie same

Po czterdziestce zauważysz, że erekcje zdarzają ci się rzadziej i są gorszej jakości. Co więcej – okresy między wytryskiem i możliwością osiągnięcia kolejnej erekcji mogą się wydłużać.

Możesz na to zareagować dwutorowo: dokonywać zdrowszych wyborów życiowych oraz nauczyć się cieszyć jakością, a nie ilością stosunków seksualnych, które odbywasz.

Jeśli chcesz się dodatkowo wspomóc, sprawdź „Przegląd środków na potencję”.

18. Zmniejsza się gęstość twoich kości

Z wiekiem tracimy gęstość kości. W większym stopniu zwykle dotyka to kobiet.

Po części jest to spowodowane tym, że kobiece kości wyjściowo mają mniejszą gęstość, a jej spadek następuje szybciej – około 1% rocznie od 35 roku życia.

Trening wytrzymałościowy może pomóc ograniczyć utratę gęstości kości, podobnie jak suplementacja 1500 mg wapnia i odpowiednia dawka witaminy D (pomyśl o łososiu, żółtkach i… słońcu).

19. Pojawiają się problemy z trawieniem

Kiedy osiągamy wiek średni, rośnie ryzyko występowania niestrawności, zaparć, zapalenia uchyłków i wrzodów.

Niektóre związane z wiekiem czynniki, takie jak przyjmowane leki i bardziej siedzący tryb życia, mogą siać zniszczenie w twoim układzie pokarmowym.

Problemów najlepiej unikać, pijąc dużo wody, pozostając aktywnym, spożywając dużo błonnika, przyjmując probiotyki i jedząc wiele różnokolorowych owoców i warzyw. Jeśli jednak żołądek stale ci dokucza, skonsultuj to koniecznie z lekarzem.

20. Zmniejsza się produkcja testosteronu

Kobiety zmagają się z ograniczeniem gęstości kości w tempie 1% na rok po 35 roku życia, mężczyźni natomiast w tym samym tempie tracą testosteron nawet od trzydziestki.

Jak prawdopodobnie już wiesz, testosteron jest hormonem istotnym dla obydwu płci, jednak mężczyźni zwykle mają go znacznie więcej. Testosteron odpowiada za popęd płciowy, budowanie masy mięśniowej, dodaje energii i ma wpływ na zachowanie.

Czujesz się, jakbyś był tylko odbiciem dawnego siebie? Najłatwiej zdiagnozować spadek poziomu testosteronu przeprowadzając laboratoryjne badania krwi.

21. Masa mięśniowa spada

Wiąże się to ze wspomnianym wyżej spadkiem poziomu testosteronu. Z wiekiem stosunek mięśni do tłuszczu w naszym organizmie zmienia się, a ma to mnóstwo negatywnych konsekwencji.

Możesz jednak wciąż budować masę mięśniową po czterdziestce i zatrzymać ten proces, a nawet go odwrócić.

Jedz dużo wartościowego białka z organicznych źródeł i wprowadź do swojego programu treningowego więcej ćwiczeń wytrzymałościowych.

22. Twoje części intymne stają się bardziej obwisłe

Dźwigacz jądra i mięsień błony kurczliwej to mięśnie odpowiedzialne za podnoszenie i opuszczanie moszny, podobnie jak za jej zaciskanie i rozluźnianie. Związana z wiekiem utrata masy mięśniowej oznacza, że mięśnie wokół twoich jąder również nie będą już tak silne, jak dawniej.

23. Mniej się pocisz

Z wiekiem gruczoły potowe kurczą się i stają się mniej wrażliwe. Osoby w średnim wieku pocą się mniej, niż osoby młodsze. Łączy się to ze zmniejszoną odpowiedzią gruczołów potowych na centralne i/lub peryferyjne bodźce oraz związane z wiekiem strukturalne zmiany w obrębie gruczołów i otaczających je komórek skóry.

24. Doświadczasz problemów ze słuchem

Kiedy przekraczamy 40., zmienia się struktura naszych bębenków i ucha wewnętrznego. Jak zapewne się spodziewasz, ma to wpływ na słuch i, jako że ucho wewnętrzne odpowiada również za równowagę, możesz mieć w związku z tym czasem problemy z koordynacją.

25. Częściej doświadczasz problemów ze snem

Kiedy miałeś 20-30 lat, sypiałeś jak kłoda, ale w okolicach czterdziestki, zarówno mężczyźni, jako kobiety, częściej doświadczają trudności ze snem.

Różnorodne badania wykazały, że wydłużenie się okresu zasypiania i ogólne skrócenie fazy REM, a także zwiększona częstotliwość nocnych pobudek przydarzają się częściej po przekroczeniu czterdziestki.

Możesz poprawić jakość swojego snu, korzystając ze wskazówej zawartych w tym artykule: „Wiecznie zmęczony człowieku, wyśpij się wreszcie”.

26. Łatwiej się rozpraszasz

Z wiekiem zmniejsza się zdolność do ingorowania czynników rozpraszających – udowodniły to badania przeprowadzone przez psychologów z University of Toronto.

27. Męska płodność się zmniejsza

Około czterdziestki często spada jakość spermy. Oznacza to, że naszym partnerkom trudniej jest zajść w ciążę, a jeśli już do tego dojdzie, zwiększone jest ryzyko poronienia.

28. Pojawia się nietolerancja laktozy

Jedną ze wspaniałych funkcji naszego organizmu jest to, że pomaga jelitu cienkiemu trawić laktozę (disacharyd złożony z galaktozy i glukozy, który znajduje się w mleku) dzięki produkcji enzymu nazywanego laktazą. Z wiekiem poziom laktazy obniża się, laktoza dociera do jelita grubego mniej przetrawiona, a skutki… cóż, nie są przyjemne (bóle brzucha, wzdęcia, biegunki).

Jeśli myślisz, że zaczynasz zmagać się z nietolerancją nabiału, spróbuj przyjmować probiotyki lub wypróbuj inne rodzaje mleka, takie jak kozie, migdałowe, ryżowe lub z orzechów nerkowca. Możesz także pomóc sobie, przyjmując enzymy trawienne.

29. Doświadczasz problemów ze wzrokiem

Około trzydziestki twoje oczy mogą potrzebować pomocy, kiedy przyjdzie do czytania niewielkiego druku, odszyfrowania menu w półmroku restauracji lub po prostu staną się nagle suchsze niż zwykle.

Jeśli więc osiągnąłeś wiek, w którym przytrafić ci się mogą takie (a także inne, poważnjesze) problemy, istotne staną się regularne badania oczu. Między nimi – chroń oczy przed słońcem okularami z filtrem UV i wspomagaj się zdrową dietą.

Likopen, pigment, który daje pomidorom ich czerwoną barwę, może zmniejszyć ryzyko niszczenia plamki żółtej i zaćmy.

30. Rośnie ryzyko, że przytrafi ci się coś niedobrego

Po czterdziestce regularne kontrole i badania to podstawa, jeśli chcesz zapobiec chorobom serca, zawałowi, nadciśnieniu, nowotworom i mnóstwu innych dolegliwości, które mogą cię teraz dotknąć.

Tak, oczywiście, warto lepiej się odżywiać, wysypiać, ograniczyć stres i więcej ćwiczyć, ale radzimy ci też, żebyś częściej odwiedzał lekarza i korzystał z profilaktyki.

W ramach badania z 2007 roku, przeprowadzonego w Szwecji, śledzono losy 2000 osób w wieku od 30 do 49 lat w ciągu lat 15.

Badacze odkryli, że te z nich, które regularnie korzystały z profilaktycznych wizyt, żyły istotnie dłużej niż te, które tego nie robiły.

Sprawdź koniecznie, jakie badania powinieneś przeprowadzić.

Krzysztof Samerski

Wejdź na FORUM! ❯

Zmiana sylwetki po 40. roku życia – jakie są tego przyczyny?

Sylwetka zmieniać się może wraz z wiekiem. Przyczyn tego jest wiele, ale nie każdy zdaje sobie sprawę, że można z tym walczyć. Po czterdziestce wiele osób nie dba już o swoje ciało i zmiany, które się na nim pojawiają są po prostu akceptowane.

Tak nie musi być, ponieważ kobieta po czterdziestym roku życia nadal może mieć ciało dwudziestolatki, to samo tyczy się mężczyzn.

Warto więc dowiedzieć się co doprowadza do niekorzystnych zmian oraz w jaki sposób można to zmienić i spowolnić proces starzenia się organizmu, którego działanie w tym wieku staje się coraz bardziej widoczne – polecamy artykuł autora https://thyrolin.pl/.

Brak czasu na zadbanie o siebie

Osoby, które mają czterdzieści lat często mają stałą pracę i rodzinę. I to właśnie praca i dzieci stają się priorytetem, więc wszystko inne odchodzi na dalszy plan.

Przez to kobiety i mężczyźni w tym wieku często nie mają czasu na to, by o siebie zadbać, a to sprawia, że na skórze pojawiają się pierwsze zmarszczki, skóra staje się zwiotczała, a masa ciała stale zaczyna się zwiększać. Tak jednak nie musi być.

Przecież do zadbania o swoje ciało nie trzeba mieć kilku godzin wolnego czasu. Wystarczy podczas kąpieli wykonać masaż całego ciała, który poprawi krążenie i ujędrni skórę.

A zamiast codziennie do pracy i na zakupy jeździć samochodem, lepiej wybrać się rowerem lub na piechotę, dzięki czemu zwiększy się nasza aktywność fizyczna w ciągu dnia, a to zmniejszy ryzyko gromadzenia się nadmiaru tkanki tłuszczowej w organizmie.

Przemęczenie i stres

W obecnych czasach nietrudno o nadmierny stres. Jak wiadomo, kiedy jesteśmy przemęczeni łatwiej ulegamy emocjom, a przez to w organizmie może dojść do nadprodukcji kortyzolu, czyli hormonu stresu. Jego działanie ma bardzo zły wpływ na pracę całego organizmu.

Może on przyczynić się do zmniejszenia poziomu hormonu wzrostu, przez co zwiększa się ryzyko gromadzenia się komórek tłuszczowych. Dodatkowo kortyzol nasila działanie procesów katabolicznych w organizmie, co doprowadza do niszczenia tkanki mięśniowej, a także zmniejszenia jej objętości.

Tak zaburzona praca organizmu sprawia, że widoczne są zmiany na całym ciele. Jest jednak sposób na to, by temu zapobiec. Należy walczyć ze stresem i ograniczać jego ilość w swoim życiu. Warto pamiętać, że nadmiar stresu może przyczyniać się do rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych.

Do zwalczania stresu skuteczne okazać się może:

 • • Aktywność fizyczna, • Kąpiel w olejkach eterycznych, • Joga, • Odpoczynek na świeżym powietrzu, • Witaminy,
 • • Minerały.

Spowolniona praca organizmu

W pewnym wieku praca organizmu zaczyna stopniowo spowalniać. Sprawia to, że metabolizm staje się wolniejszy, zmniejsza się poziom niektórych hormonów w organizmie, a także przyśpieszają procesy starzenia.

Nie u każdego te zmiany następują akurat po czterdziestym roku życia, mogą one występować nieco później lub jeszcze wcześniej. O pracy organizmu decyduje nie tylko wiek, ale przede wszystkim dieta i jakość naszego życia.

Jeżeli nie dbamy o siebie, spożywamy duże ilości węglowodanów i tłuszczu, a także nie ograniczamy się w piciu alkoholu, to niestety, ale praca organizmu może bardzo szybko spowolnić.

To doprowadzić może do zwiększenia się masy ciała, siwienia włosów, wypadania włosów w nadmiernych ilościach (łysienia), a także do zmniejszenia się objętości masy mięśniowej. Do zapobiegnięcia i regulowania pracy organizmu konieczne jest zadbanie o dobrze zbilansowaną dietę. Powinna być ona bogata w:

 1. • Witaminy, • Minerały, • Kwasy tłuszczowe, • Chude mięso, • Nabiał, • Owoce, • Warzywa, • Ryby,
 2. • Wodę.

Warto również pamiętać o ruchu, który również ma wpływ na pracę organizmu. Jeżeli nasza aktywność fizyczna jest za mała, to niestety, ale może dojść do spowolnienia metabolizmu, pogorszenia się stanu układu ruchu.

Sen to również proces, który jest szczególnie ważny dla organizmu.

Jeżeli nawet masz dużo pracy i obowiązków domowych, to nigdy nie decyduj się na zarywanie nocy, ponieważ będzie to miało zły wpływ na twoje samopoczucie, zdrowie i wygląd.

Starzenie organizmu

W wieku czterdziestu lat na ciele pojawić się mogą pierwsze oznaki starości. Zmarszczki na ciele, mniej elastyczna skóra, a także siwiejące włosy. Jest to proces naturalny i dochodzi do niego przez zmiany fizjologiczne, który niestety nie na da się uniknąć.

Jednak pojawić się może problem ze stresem oksydacyjnym, który przyśpiesza proces starzenia się organizmu. Do jego powstawania przyczynia się nadmiar wolnych rodników. Można je jednak zwalczyć, a tym samym spowolnić proces starzenia.

Jest to możliwe dzięki silnemu działaniu antyoksydantów, które neutralizują działanie wolnych rodników, a także ułatwiają ich wydalanie z organizmu. To składniki aktywne, które znajdują się w owocach i warzywach.

Dlatego warto włączać je do codzienne diety, ponieważ skutecznie wspomagają pracę organizmu i pozwalają na dłużej zachować młody wygląd i kondycję.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*