Metody na rzucenie palenia

Metody na rzucenie palenia

Jak rzucić palenie raz na zawsze? Czy istnieje metoda idealna?

SPIS TREŚCI

█ Na czym polega fenomen nikotyny i papierosów?

Wielu niepalących tzw.

biernych palaczy może wymądrzać na temat palenia papierosów, że to nie może być takie trudne! A jednak! Nie jest to łatwa sztuka, w której tym bardziej nie pomagają mechanizmy uzależnienia nikotyny — jej wpływ na układ nagrody w mózgu i spory wyrzut dopaminy do jądra półleżącego. Warto wiedzieć, że układ nagrody determinuje m.in. niektóre zachowania, jest niejako centrum motywacyjnym do zrobienia czegoś. W przypadku palenia chodzi po prostu o ponowne pobudzenie tej struktury i wyrzutu dopaminy w opisanym wyżej układzie.

█ Na co szkodzi palenie papierosów?

Jeśli odpowiedź brzmiałaby, że papierosy szkodzą dosłownie na wszystko, to czemu na świecie jest tylu palaczy i wielbicieli tytoniu? Wiele szkodliwych zmian widocznych jest dopiero po kilku latach palenia, co nie oznacza, że nie są one groźne czy błahe. Niezależnie od sposobu palenia – tradycyjne czy np.

pochodzące z fajki wodnej mogą być przyczynami licznych nowotworów (rak płuc, przełyku, jamy ustnej i gardła). Oprócz tego są to liczne choroby układu sercowo-naczyniowego jak zawał serca, udar mózgowy, nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa.

Wieloletnie palenie może prowadzić do licznych chorób płuc (oprócz nowotworu) przewlekłe palenie może wpłynąć na wystąpienie POChP, czyli obturacyjnej choroby płuc. Do tego dochodzi nadreaktywność oskrzeli, ryzyko astmy oskrzelowej.

Wbrew pozorom żołądek również nie ma lekko w przypadku palenia — dym tytoniowy zawiera wiele związków, które mogą prowadzić do choroby wrzodowej. Palacze czynni papierosów, ale również bierni są narażeni na szkodliwość i toksyczność palenia.

Warto wiedzieć, że palenie wpływa negatywnie na płodność u kobiet i mężczyzn, prowadzi do chorób jamy ustnej, jest przyczyną nieestetycznych zmian w obrębie paznokci, skóry czy włosów.

Kobiety ciężarne i przyszłe mamy kategorycznie powinny wystrzegać się palenia, które jest niejako powodem poronień, wad rozwojowych, niskiej masy urodzeniowej czy przedwczesnego porodu. Oprócz tego może powodować liczne choroby oczu (zaćma=katarakta, zwyrodnienie plamki żółtej), choroby układu endokrynowego jak niedoczynność tarczycy. U kobiet może być powodem raka jajników czy szyjki macicy.

Prosta metoda jak skutecznie rzucić palenie nie istnieje. Za każdym razem to ciężka droga pełna wyrzeczeń, która ogranicza się do pozornie błahej czynności. Metody na rzucenie palenia

Na co szkodzi palenie papierosów i co może powodować?

█ Jak przebiega rzucanie palenia i tytoniu — objawy odstawienia i głód nikotynowy

Na samym początku odstawiania nikotyny mogą towarzyszy mocno nasilone objawy odstawienne, które można nieco złagodzić lekami np.

z nikotyną jak gumy Nicoretteplastry z nikotyną Nicorette Invisipatch czy pastylki do ssania Niquitin. Związane jest to ze spadkiem poziomu nikotyny w organizmie i pojawieniem się głodu nikotynowego.

Wśród objawów fizycznych można zaobserwować niższe ciśnienie krwi, bóle i zawroty głowy, kaszel i chrypka (niekiedy określa się go jako “kaszel palacza“).

Najbardziej dokuczliwe są jednak objawy, które związane są z obniżoną koncentracją, wzmożonym łaknienie (zwiększony apetyt często towarzyszy zajadaniu stresu, towarzyszy w okresie odstawienia nikotyny). Zdecydowanie bardziej osoby rzucające palenie mogą być drażliwe, łatwiej ulegać zdenerwowaniu.

Osoby rzucające palenie mogą być bardziej nerwowe i rozdrażnione, łatwiej jest je wyprowadzić z równowagi. Są wrażliwe na niektóre zapachy, chociażby dymu tytoniowego, niektórzy mogą go odczuwacz z lekkim obrzydzeniem. Bardzo często osoby rzucające palenie — szczególnie w pierwszych dniach — zmagają się z problemami w zasypianiu.

Praktycznie z każdej metod na rzucenie palenia towarzyszą przykre objawy. Nie można jednak tracić nadziei — te dobre pojawiają się już po kilku dniach od rzucenia palenia. Może polepszyć się zdolność odczuwania smaku i zapachu, oddech z dnia na dzień staje się wydajniejszy i głębszy.

█ Dlaczego warto rzucić palenie?

Wbrew pozorom niektóre zalety rzucenia palenia tytoniu można stwierdzić po kilku godzinach czy dniach. Poniżej wymieniono i pokrótce opisano niektóre z nich.

Co dzieje się po zgaszeniu papierosa i …

 • 24 godzinach? – spada ryzyko udaru i zawału
 • 72 godzinach? – oddychanie jest łatwiejsze
 • 2 dniach? – polepsza się odczuwanie smaku i zapachu.

Co jeszcze obserwuje się w organizmie po zaprzestaniu palenia? Po ok. 20-30 minutach do normy wraca podwyższone ciśnienie, kolejno po kilku godzinach wzrasta stężenie tlenu, a krążenie jest unormowane.

Co dalej dzieje się? Skóra nie jest matowa i bez wyrazu, staje się lepiej nawilżona, łatwiej jest odbudować kondycję fizyczną, powiększa się wydajność płuc.

Na zaletach rzucenia palenia zyskują również zęby, które odzyskują nieco bieli.

Inne efekty zrezygnowania z palenia uwidaczniają się dopiero po kilku latach — warto jednak na nie zaczekać. Znaczący obniża się ryzyko zawału serca, chorób płuc. Rzucenie palenia wydłużenie życia o ładnych kilka lat – zwykle 10!

█ Jak skutecznie rzucić palenie?

Jaka jest najlepsza metoda na rzucenie palenia? Pewne jest to, że nie ma jednej skutecznej. Niekiedy w zarzucaniu nałogu wykorzystuje się kilka z nich.

Chociażby stosuje się połączenie NTZ, czyli nikotynowej terapii zastępczej wraz ze środkami uspokajającymi, ćwiczeniami relaksacyjnymi czy oddechowymi. Niektórzy próbują stosować wyłącznie silną wolę. Bywa również tak, że decyzję o rezygnacji z palenia podejmuje się z dnia na dzień.

W pewnym momencie należy przestać szukać wymówek, które wiecznie przesuwają datę rzucenia palenia. Ustal datę i się jej trzymaj.

O czym musisz wiedzieć rzucając palenie? Rzucanie tytoniu to okres przejściowy, który nie będzie trwać wiecznie. Musisz wiedzieć, że każda próba zbliża Cię do tego celu! Metody na rzucenie palenia

Leki na rzucenie palenia i niepalenie

█ Co pomoże w rzuceniu palenia i zarzuceniu uzależnienia nikotynowego?

Rzucanie palenia to z góry określony plan, który ma swój najczęściej ciężki początek, ale całkiem szczęśliwy koniec. Można wyróżnić w nim kilka kroków.

Krok pierwszy — kiedy zamierzasz rzucić palenie — DATA rzucenia palenia? Może JUTRO, a może teraz? Warto rozważyć, czy rytuałowi rzucania palenia musi koniecznie towarzyszyć zwyczaj wypalenia ostatniego papierosa? A może tych papierosów obiecywałeś/aś sobie już wystarczająco wiele? ZATEM ustal datę rzucenia papierosów i z tym zamiarem nie musisz czekać do Sylwestra aby przy blasku fajerwerków wypowiedzieć magiczne zaklęcie, które na początek roku da Ci magiczne siły do wytrwania w (nie)paleniu!

Krok drugi — czy jest ktoś, kto mógłby Ci pomóc, dodać otuchy, a niekoniecznie ognia i poczęstować papieroskiem? Zabezpiecz się w odpowiednie towarzystwo, które z góry lepiej ostrzeż, że przez jakiś czas możesz nie być najmilszych przyjacielem, znajomym, czy członkiem rodziny. I co warto powiedzieć od razu unikaj palącego towarzystwa, które najszybciej poratuje Cię papierosem.

I kolejne z nich. Musisz wiedzieć, że:

 • Palenie to zły nawyk, który wielokrotnie powtarzasz wciągu dni. Niespecjalnie się nad nim zastanawiasz się – robisz to odruchowo. Tak samo jest z paleniem. Masz pod ręką papierosy? Istnieje duża szansa, że po nie sięgniesz. Podobnie jak osoba odchudzająca po ciasteczka, czy inne łakocie. Bez sensu jest mieć pokusę w zasięgu wzroku, gdy próbujesz się od niej uwolnić. Nie traktuj tego jako testu silnej woli. Ćwicz ją, ale jednocześnie ułatwiaj sobie zerwanie z nałogiem.
 • Kolejny krok — czy generalnie wiesz po co rzucasz palenie? Robisz to dla siebie, rodziny, pieniędzy, zdrowia, …bo lekarz kazał, bo żona kazała? Musisz mieć w głowie wypracowany dobry powód. Z doświadczenia wielu ex-palaczy wynika, że posiadania 1 powodu to mało, dlatego warto mieć więcej niż 1 ASA w rękawie!
 • Czego boją się palacze podczas rzucania palenia? Przybrania masy ciała — tej tłuszczowej, nie mięśniowej! Jeśli porównać co przyniesie większą niekorzyść? Chwilowe przybranie wagi czy nierzucenie palenia, to co powinno wygrać? Początek dużych zmian nie jest łatwy, więc pierwsze tygodnie nie będą łatwe.

Z góry przeproś i uprzedź najbliższych, że stawiasz przed sobą duży cel i prosisz o większe pokłady cierpliwości i wsparcia niż zwykle.

█ Produkty na rzucenie palenia

Jak rzucić palenie? Za pomocą silnej woli, pomocne okażą się również tabletki na rzucenie palenia. Na aptecznej półce znajdziemy kilka produktów na rzucenie palenia. Są nimi:

 • leki z nikotyną – tabletki do ssania z nikotyną działają podobnie do papierosa, ale brak jest kilku tysięcy szkodliwych rakotwórczych związków, które towarzyszą paleniu. Leki z nikotyną to NTZ, czyli nikotynowa terapia zastępcza obejmuje kilka rodzajów produktów jak np. tabletki do ssania, pastylki do ssania, guma do żucia (o miętowym, owocowym, neutralnym smaku), plastry czy doustny aerozol Nicorette (również w wersji “smakowej” Nicorette Cool Berry).
 • leki na bazie cytyzyny np. Tabex, Recigar, Desmoxan. To tabletki na rzucenie palenia, które stosuje się 25 dni.
 • bupropion i wareniklina — leki na rzucenie palenia na receptę.
 • Metody na rzucenie palenia
 • Metody na rzucenie palenia
 • Metody na rzucenie palenia
 • Metody na rzucenie palenia
Leia também:  Świerzb Kiedy Pierwsze Objawy?

Oprócz tego wspomagająco stosuje się korzeń kudzu, który również wykorzystuje się w zerwaniu z innymi nałogami. Pomoce są również witaminy z grupy B, które wspierają układ nerwowy, roślinne uspokajacze jak melisa, chmiel, kozłek lekarski.

Leki na niepalenie np. na bazie nikotyny, czy cytyzyny mają na celu łagodzenie objawów odstawienia jak głód nikotynowy. Metody na rzucenie palenia

Rzucanie palenia w pytaniach i odpowiedziach

█ Chcesz rzucić palenie? Zbiór pytań i odpowiedzi

Poniżej zebrano jedne z częstszych wątpliwości osób, które chciałyby rzucić palenia. Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie? Napisz je w komentarzu!

Kiedy rzucanie palenia ma sens?

Rzucanie palenia ma sens zawsze! Istnieje miażdżąca przewaga argumentów za rzuceniem palenia niż jego kontynuacją — niezależnie od wieku!

Zapaliłem(am) papierosa po zaprzestaniu palenia — co robić?

Po pierwsze — nie panikuj. Po drugie — jeśli jesteś w trakcie stosowania tabletek np. Tabex przeczytaj ulotkę czy nie musisz przerwać dawkowania leku i spróbować ponownie za 2-3 miesiące. Po trzecie — pogadaj z kimś o tym, pomyśl ile trudu włożyłeś(aś) w zaprzestanie palenia. Poproś o wsparcie najbliższych.

Jakie są leki na niepalenie?

W aptece dostępne są leki na receptę i bez recepty. Na receptę to m.in. lek Zyban lub Champix. W przypadku OTC to leki na bazie alkaloidu cytyzyny i produkty lecznicze na bazie nikotyny.

Czy tabletki na rzucenie palenia działają?

Środki te z pewnością działają, ale nie zastępują silnej woli, tylko stanowią jej wsparcie. Łagodzą objawy głodu nikotynowego.

Jak długo chce się palić po rzuceniu?

To kwestia indywidualna. W praktyce jednak do końca życia jesteś de facto byłym palaczem. Z pewnością sytuacje stresowe mogą spowodować chęć po sięgnięcie po papierosa. Nie rób jednak tego!

Co pomaga na chrypkę i kaszel po i podczas rzucania palenia?

Pomocne są środki do ssania na bazie np. porostu islandzkiego (Detusan) lub tymianek+podbiał (syrop Gardlox), które nawilżają śluzówkę gardła stymulują odkrztuszanie i łagodzą podrażnienia.

Zapaliłem(am) papierosa podczas rzucania, czy to oznacza, że muszę przerwać leczenie?

Jeśli jest to 6. dzień lub późniejszy w trakcie brania leku Tabex, Desmoxan czy Recigar – musisz przerwać stosować ten lek i możesz go powtórzyć po 2-3 miesiącach. Podobnie jeśli zapalisz w przypadku stosowania leku z bupropionem czy warenikliną.

Czy warto wykonać jakieś badania po rzuceniu palenia?

Rzucenie palenia niejednokrotnie wiąże się ze zwiększeniem masy ciała, czyli przytyciem. Po skończonej kuracji warto zbadać podstawowe parametry jak glukoza, lipidogram, hormony tarczycy (niekiedy mogą pojawić się objawy jej nadczynności, dlatego bada się poziom TSH).

Warto również zaopatrzyć się np. w ciśnieniomierz naramienny, dzięki któremu możliwe będzie zmierzenie ciśnienia krwi.

Z paleniem wiąże się znacznie zwiększone ryzyko chorób nowotworowych — nie bez znaczenia są wizyty kontrolne w kierunku wykrycia chorób nowotworowych, które nie ograniczają się tylko do raka płuc.

Kobiety powinny pamiętać o odwiedzaniu ginekologa! Jeśli po rzuceniu palenia w dalszym ciągu będą utrzymywać się takie objawy jak kaszel czy przewlekła chrypka, to lekarz może zlecić badanie RTG. Dodatkowo mogą być zlecone inne badania jak spirometria, czy badania laryngologiczne.

Jeśli rzucę palenie, to mój wygląd się zmieni?

Bardzo często palacze narzekają (niesłusznie) na wygląd swojej skóry. Rzucenie palenia sprawia, że skóra nie jest ziemista, bez blasku, matowa itd. Skóra, włosy i paznokcie zaczynają wyglądać zdrowiej!

Jak radzić sobie ze stresem, napięciem, nerwowością i zdenerwowaniem podczas rzucania nikotyny?

Pomocne w rzucaniu palenia mogą okazać się ziołowe środki uspokajające np. z melisą czy walerianą. Oprócz tego pomocne są roślinne adaptogeny jak różeniec górski, który spotyka się w suplementach diety, które wspierają układ nerwowy i pomagają pokonać stres.

Ile razy warto podchodzić do rzucenia palenia?

Nie ma maksymalnej liczby razy. Rzucać opłaca się do skutku! Jeśli trzeba, to więcej niż “do 3ech razy sztuka”.

Czy podczas rzucania palenia mogę pić alkohol?

Alkohol bardzo często stymuluje chęć zapalenia. Większość osób w trakcie rzucania woli obyć się bez alkoholu. Niekiedy niektóre leki jak bupropion czy wareniklina mogą nasilić działanie sedatywne alkoholu lub nasilać działanie drażniące na żołądek.

Co jest podstawą przy rzucaniu palenia — odpowiedni lek, czy silna wola?

Po pierwsze silna wola, leki ułatwiają zerwać z nałogiem, ale nie stanowią podstawy motywacji do rzucenia czy są zamiennikiem silnej woli.

Jakie są zdrowotne skutki rzucenia palenia?

Lepszy komfort oddychania, wraca odczuwanie smaku i zapachu, znika nieprzyjemna woń z włosów dymu tytoniowego, zęby nie żółkną.

Rzucanie palenia – poznaj 3 skuteczne sposoby

Metody na rzucenie palenia

Kto nigdy nie palił, nie zrozumie, jak trudno jest zerwać z nałogiem nikotynowym! To bardzo silny rodzaj uzależnienia psychicznego, którego raczej nie da się pozbyć przy pierwszej próbie, korzystając wyłącznie z zasobów silnej woli! Większość palaczy podejmuje przynajmniej kilka lub kilkanaście takich prób! Dlaczego jest to tak ciężkie? Czy można skutecznie uwolnić się od obecności dymu tytoniowego w swoim życiu? Oto 3 skuteczne sposoby na rzucenie palenia!

Dlaczego chcę rzucić palenie?

To chyba najtrudniejsze pytanie w życiu palacza, który chce zerwać z nałogiem. Silna motywacja to prawdziwy klucz do sukcesu. I choć oczywiście względy zdrowotne wydają się najważniejsze, to nie dla każdego jest to równie mocny impuls.

Wiele prób rzucenia palenia jest z góry spisanych na porażkę właśnie dlatego, że motywacja nie była szczera! Znalezienie dobrego powodu, dla którego warto rzucić papierosy, gwarantuje wytrwanie w postanowieniu i jest niejako równoznaczne z określeniem swojej gotowości do rozpoczęcia procesu uwalniania się od nikotyny. Dobrze wyznaczyć sobie dzień, który będzie pierwszym krokiem do nowego beznikotynowego życia, a zanim on nastąpi odpowiednio się do niego przygotować i poinformować najbliższych o swojej decyzji, prosząc ich o wsparcie i zrozumienie w chwilach kryzysu.

Jak przestać palić?

Dobrze byłoby wiedzieć, co pomaga rzucić palenie, niestety nie ma jednej dobrej i uniwersalnej rady! Naukowcy i lekarze wielu specjalizacji starają się wypracować skuteczne metody zrywania z nikotynowym nałogiem, które równocześnie neutralizują skutki uboczne rzucania palenia. Prawda jest jednak taka, że każdy inaczej przechodzi przez nikotynowy odwyk.

Jest to związane z tym, że uzależnienie od papierosów ma przede wszystkim wymiar psychiczny, przez co ma mocno zindywidualizowany charakter. Nikotyna jako silna neurotoksyna stymuluje aktywność hormonów szczęścia i działa pobudzająco! Jest narkotykiem (uznana za narkotyk przez WHO), który sprawia, że człowiekowi jest dobrze.

Jednak działanie to bardzo szybko mija, zamiast przyjemności pojawia się stres i przymus przyjęcia kolejnej dawki! Uzależnienie od nikotyny inaczej niż w przypadku tzw. twardych narkotyków występuje niemal wyłącznie na poziomie psychicznym i tylko w niewielkim stopniu ma aspekt biologiczny. Mimo to wielu palaczy najbardziej boi się tzw.

głodu nikotynowego, a jak pokazują badania jego objawy ani nie trwają zbyt długo (około 2 tygodnie), ani nie są tak dotkliwe jak np. przy detoksie alkoholowym! Bolesne jest więc zrywanie nie z nikotyną per se, a z przyzwyczajeniami i uczuciami, z jakim jest ona utożsamiana przez palącego.

Właśnie przez pozytywne rytuały związane z paleniem rzucanie nałogu nikotynowego jest tak trudne i wymaga działania na kilku frontach. Zwykle motywacja i silna wola nie są wystarczające, dlatego trzeba korzystać z każdej dostępnej pomocy.

Nikotynowa terapia zastępcza

Głównym zadaniem farmakoterapii w walce z uzależnieniem od nikotyny jest zmniejszanie objawów odstawiennych (np. rozdrażnienie, niepokój, bezsenność, bóle głowy, zaburzona koncentracja) oraz redukowanie chęci zapalenia papierosa.

Trzeba jednak pamiętać, że żaden lek nie sprawi, że „jak ręką odjął” znika przymus sięgnięcia po papierosa, a uzależnienie nikotynowe odchodzi w niepamięć.

Nie, to tak nie działa! Środki farmakologiczne stanowią bardzo ważny element walki z nikotynizmem, jednak pomagają tylko w przypadku biologicznego uzależnienia od nikotyny! Wśród środków farmakologicznych popularnością cieszy się tzw. nikotynowa terapia zastępcza.

Polega ona na dostarczaniu do organizmu czystej nikotyny w postaci gum, plastrów, pastylek do ssania lub sprayów. Szeroki wybór tego typu preparatów o różnej zawartości nikotyny ma w swojej ofercie m.in. marka Nicorette. Wraz z początkiem takiej kuracji całkowicie rezygnuje się z palenia papierosów, a dawkę nikotyny stopniowo obniża się aż do momentu całkowitego odzwyczajenia się organizmu.

Farmakologiczne środki z cytyzyną

Zmniejszyć objawy głodu nikotynowego oraz ograniczyć chęć zapalenia kolejnego papierosa można również bez użycia nikotyny! Potrzebny do tego jest lek z cytyzyną np. Desmoxan. Cytyzyna jest alkaloidem, który wykazuje właściwości podobne do nikotyny.

Leia também:  Ile Trwa Leczenie Kurzajek Jaskółczym Zielem?

Mówiąc inaczej, działa skutecznie w leczeniu biologicznego uzależnienia od tytoniu, ponieważ oszukuje organizm, udając, że jest nikotyną.

Powodzenie kuracji uzależnione jest od ścisłego postępowania według schematu dawkowania podanego na ulotce i całkowitej rezygnacji z papierosów w 5 dni po rozpoczęciu leczenia! Cytyzyna daje bardzo dobre rezultaty w zrywaniu z nałogiem nikotynowym (pełna kuracja trwa 25 dni) i polecana jest zarówno przez lekarzy, jak i byłych palaczy.

Terapia poznawczo-behawioralna

Gdy środki farmakologiczne stopniowo zwalczają chęć palenia i ograniczają objawy abstynencji, jednocześnie trzeba zająć się uzależnieniem psychicznym. Psychoterapia jest niesamowitym wsparciem zarówno na etapie podejmowania decyzji o rzuceniu palenia, jak i w trakcie walki z uzależnieniem.

Spotkania z terapeutą pozwalają zrozumieć mechanizm nałogu nikotynowego oraz obalić mit, że palenie uspokaja i służy rozładowaniu emocji. Trudność w pokonaniu nałogu tytoniowego polega na tym, że mimo pełnej świadomości szkodliwości papierosów, uzależniony żywi silne i bardzo przyjemne uczucia do wszystkiego, co związane jest z rytuałem palenia.

Dopiero zmiana takiego myślenia, uświadomienie sobie sedna własnego uzależnienia, a następnie zrozumienie, że codzienne funkcjonowanie bez papierosów jest możliwe (i wcale nie jest ubogą wersją dawnego życia!) stanowi ważny krok na drodze do wyzdrowienia.

Następnym etapem rzucania palenia jest wypracowanie nowych schematów radzenia sobie w stresujących sytuacjach, które do tej pory „rozładowywane” były papierosem.

Co jeszcze na rzucanie palenia? Może metody niekonwencjonalne?

Jako kolejny sposób skutecznej walki z nikotynizmem warto wprowadzić jedną z metod niekonwencjonalnych, której celem jest nauka osiągania dobrego samopoczucia bez przymusu zapalenia papierosa. Zwolennicy alternatywnej medycyny rekomendują akupunkturę, czyli wbijanie cienkich igieł w ściśle określonych punktach na ciele.

U osób, które chcą rzucić palenie, dzięki kilku sesjom akupunktury można przywrócić zaburzoną w wyniku odstawienia nikotyny równowagę, a także zneutralizować negatywną energię, która powodowała do tej pory chęć zapalenia papierosa.

Jeśli myśl o wbijaniu igieł w ciało budzi dyskomfort, można wypróbować hipnozę lub biorezonans albo skorzystać z pomocy specjalistów praktykujących metodę Carra.

Chcesz rzucić palenie? Zrób to! Nieważne, jaki sposób wybierzesz, spróbuj, a jeśli się nie uda, spróbuj ponownie! Walka z uzależnieniem od nikotyny jest walką nierówną i często skazaną na porażkę.

Jednak nieudane próby nie powinny studzić entuzjazmu, to tylko małe przeszkody, które po prostu trzeba pokonać, aby osiągnąć zamierzony cel.

To, co daje rzucenie palenia, to przede wszystkim zdrowszy organizm, piękniejsza skóra, więcej przyjemności z jedzenia, a także sporo zaoszczędzonych pieniędzy! Warto o to zawalczyć!

Domowe sposoby na rzucanie palenia: czy istnieją i są skuteczne?

 • Chcesz rzucić palenie i zastanawiasz się jak się do tego zabrać?
 • A może masz już za sobą nieskuteczne próby rzucenia palenia?
 • Pamiętaj, że przede wszystkim wiele zależy od Twoich chęci, bo choć preparatów wspomagających walkę z nałogiem jest wiele, to jednak cały proces zaczyna się w Twojej głowie.
 • Poza tym możesz wspomagać się także domowymi sposobami na rzucenie palenia, na przykład… ziołolecznictwem.
 • Weź także pod uwagę, że zioła mogą wspomóc proces rzucania palenia przy odpowiedniej motywacji, ale bez niej – tego typu preparaty nie dadzą rady.

Istnieją też inne metody walki z nałogiem w domu, np.

metoda behawioralna, czyli… skojarzenie palenia z czymś złym.

 1. Nie słyszałeś o tym?
 2. Pamiętaj – rzucanie palenia to proces!
 3. Zerknij okiem – a może tym razem właśnie się uda? 🙂

Spis treści:Dowiedz się więcej o rzucaniu palenia i konsekwencjach nałoduSamokontrola? Metody behawioralne w rzucaniu paleniaZioła wspierające rzucanie paleniaObjawy odstawienia papierosówJak duże jest Twoje uzależnienie od papierosów i nikotyny? Motywacja do walki z nałogiemNagrody za każdy dzień bez papierosa

Przede wszystkim… zapoznaj się z tematem, czyli książkowe porady Allena Carr’a 

 • Jest to książka, która w łatwy sposób opisuje doświadczenia autora w walce z nałogiem nikotynowym.
 • Po raz pierwszy została opublikowana w 1985 roku i od tego czasu nadal jest jedną z częstszych pozycji książkowych, po które sięga się w tematyce walki z nałogiem palacza.
 • Czego można się z niej dowiedzieć?
 • Przede wszystkim tego, jak rzucić palenie bez zbędnych wspomagaczy, czyli środków farmakologicznych zawierających nikotynę, cytyzynę, wareniklinę czy bupropion, których przyjmowanie w odpowiednich dawkach cyklicznie zmniejszanych ma spowodować, że łatwiej będzie Ci rzucić palenie.

Autor prezentuje swoją historię zmagań z nałogiem i wyjaśnia czym jest tzw. pułapka nikotynowa i w jaki sposób można mentalnie uwolnić się od papierosów, niezależnie od tego, czy palisz mało czy dużo.

 1. Wydawca zachwala, że napisana przez Allana Carr’a Prosta metoda jak skutecznie rzucić palenie pozwoli rozstać się z papierosami bez bólu, żalu i poczucia straty, usuwając psychiczną potrzebę palenia.
 2. Pamiętaj jednak, że ta książka skupia się przede wszystkim na psychicznym aspekcie nałogu nikotynowego, natomiast w większości przypadków uzależnienie od tej substancji ma charakter zarówno psychiczny, jak i fizyczny.
 3. Nie można jednak pominąć faktu, że psychika ma kolosalny wpływ na ciało.

I choć faktycznie Twoje ciało i ręka będą chciały wykonywać zapamiętane ruchy (dlatego niektórzy sięgają, po np. papierosy elektryczne), to warto uporządkować sobie w głowie różne kwestie.

 • Jakie?
 • Między innymi takie – dlaczego właściwie chcesz rzucić palenie?
 • Niektórym pomaga podliczenie paczek papierosów i przeliczenie ich na realne pieniądze.
 • Ale najważniejszym powodem rzucenia palenia pozostaje zdrowie.

Samokontrola, jako domowa metoda wspomagająca rzucanie palenia

 1. Aby samokontrolować walkę z nałogiem musisz przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie – w jakich sytuacjach towarzyszy Ci palenie?
 2. Może jest to na przykład papieros do porannej kawy, albo przerwa w pracy?
 3. Jeśli dowiesz się, w jakich sytuacjach najbardziej ciągnie Cię do papierosów będzie łatwiej wyeliminować pewne nawyki.
 4. To znaczy?
 5. Zamiast porannej kawy możesz zaparzyć herbatę, a kawy napić się w drodze do pracy.
 6. Pomiędzy zajęciami nie wychodź na dwór (zwłaszcza, jeśli aura temu nie sprzyja) a na przykład… weź ze sobą ulubioną gazetę i w ten sposób spożytkuj wolny między zajęciami czas.
 7. Jak działa ta metoda?
 8. Polega ona na tym, aby zmienić sytuacje, w której najczęściej towarzyszy Ci nałóg.
 9. Możesz także stopniowo zmniejszać ilość wypalanych papierosów.

Jeśli obecnie palisz, np. 20 papierosów dziennie, to staraj się z każdym dniem, tygodniem lub innym (choć hej, rozsądnym!) okresem ograniczać ilość papierosów.

 • Możesz ustawić sobie powiadomienie w telefonie na konkretne godziny, w których będziesz palił te papierosy, a organizm przywyknie, że otrzymuje dawkę nikotyny tylko w określonym momencie, po konkretnym dźwięku.
 • W czym może to pomóc?
 • Jak Twój organizm przywyknie do mniejszej ilości papierosów, z czasem będzie można jeszcze bardziej ją ograniczać.
 • Ważne jednak, żeby stosować tę metodę regularnie i nie pozwalać sobie na odstępstwa (z powodu imprezy) od tego, co zostało zaplanowane.

Rzuć palenie wykorzystując metodę behawioralną

 1. Na czym polega ta metoda?
 2. Pomyśl z czym złym kojarzy Ci się palenie papierosów i zapamiętaj to.

 3. Powtarzaj często w myślach (i nie tylko), zakorzeń w sobie to, czym negatywnym jest dla Ciebie palenie.

 4. Kiedyś stosowano wstrząsy elektryczne wtedy, kiedy palacz chciał sięgnąć po papierosa, musisz przyznać  – dosyć inwazyjna metoda.

Dzisiaj na szczęście (oby!) już się jej nie stosuje.

 • Możesz jednak znaleźć inny sposób na wyjątkowo okrutne obrzydzenie sobie palenia.
 • Na przykład?
 • Niektórzy delektują się każdym papierosem, wykorzystując każdą pięciominutową przerwę jako okazję do zapalenia papierosa.
 • Spróbuj wypalić papierosa, którego normalnie palisz 5 minut, w… 30 sekund!
 • Możesz tak spróbować nawet parę razy.
 • Prawdopodobnie pojawi się u Ciebie uczucie „przepalenia”.
 • Oczywiście – nie jest to zdrowe, bo nadmiernie inhalujesz się dymem w bardzo krótkim czasie, ale może okazać się pomocne w długofalowym procesie rzucania palenia.
 • Ale… nie musisz się tylko „karać”.
 • Możesz także wprowadzić system nagród.
 • Chcesz zapalić?
 • Zamiast tego zjedz ulubiony owoc, zadzwoń do przyjaciela albo poprzeglądaj Instagrama.
 • Zrób odstępstwo od normy, którą do tej pory był papieros i zamień to na coś, co sprawia Ci przyjemność.
 • Warto tutaj jednak wziąć pod uwagę to, że Twój apetyt podczas rzucania palenia może być zwiększony, dlatego zdecydowanie bardziej polecane są zdrowe przekąski niż słodycze.
 • A cukier, jak wiadomo, jest również składnikiem, który bardzo mocno uzależnia.
 • Kto wie czy nie bardziej niż nikotyna?

Zioła, które wspomogą Twoją walkę z nałogiem

 1. Jeśli chodzi o domowe metody wspomagające walkę z paleniem, to jednym z głównych sposobów jest wykorzystanie ziół.
 2. Jak rzucić palenie – zadajesz sobie to pytanie?
 3. Domowe sposoby też mogą być skuteczne, oczywiście jeśli tylko masz odpowiednią motywację.

 4. Żadne ziołolecznictwo nie sprawi, że rzucisz palenie bez chęci sięgnięcia po kolejnego papierosa z dnia na dzień, ale zdecydowanie wykorzystanie niektórych ziół będzie w stanie łagodzić rozdrażnienie czy inne objawy odstawienia.

 5. To znaczy?
 6. Na przykład napar z męczennicy może koić i działać uspokajająco wtedy, kiedy odczuwasz lęki.
 7. Stany lękowe są zupełnie normalne w procesie rzucania palenia – Twój organizm jest przecież uzależniony od nikotyny.

Leia também:  Co Robić Gdy Masz Objawy Covid?

Dzięki właśnie męczennicy (nie sądzisz, że nazwa tego zioła jest wyjątkowo… paradoksalna) będziesz w stanie walczyć z tzw. głodem nikotynowym.

Ale to oczywiście nie wszystko.

Naturalne sposoby na rzucenie palenie obejmują też całą paletę innych leczniczych roślin, wśród których wymienić można:

 • lukrecję, która redukuje uczucie niepokoju, a ze względu na swoje właściwości nazywana jest zastępczym tytoniem;
 • imbir, który osłabia nudności, czyli jedne z możliwych konsekwencji odstawienia nikotyny, działa też detoksykacyjnie;
 • dziurawiec, na co dzień wykorzystywany w walce z depresją, znajdzie też zastosowanie w domowej terapii antynikotynowej, łagodząc stany napięcia, na które bez wątpienia będziemy narażeni po odstawieniu nikotyny.

Dla palaczy pomocne są także środki z zawartością melisy czy waleriany, które również (podobnie jak lukrecja) działają uspokajająco.

Poza tym możesz także skorzystać z różnych adaptogenów roślinnych, jak np. różeniec górski, który wykazuje działanie wspierające prawidłową pracę układu nerwowego.

 • A jak stosować te zioła?
 • Na pewno… nie palić. 😉
 • Większość tego typu ziół jest dostępna w sklepach zielarskich czy aptekach w formie herbatek do picia.
 • Oczywiście – nie od razu Rzym zbudowano.
 • Pamiętaj, że w przypadku picia takich herbat ważna jest także systematyczność.
 • Jeśli masz ochotę sięgnąć po papierosa – spróbuj zając swoją głowę czymś innym, może filmem, dobrą książką albo telefonem do znajomego?
 • W tym czasie zaparz zioła zgodnie z zaleceniami z opakowania, wypij i poczekaj, aż zaczną działać.

Jakie objawy mogą towarzyszyć rzucaniu palenia?

 1. Jeśli masz za sobą chociaż jedno podejście do rzucenia palenia, to na pewno wiesz, jak ciężko jest się powstrzymać przed sięgnięciem po papierosa.
 2. Albo pójściem do sklepu za rogiem w celu kupienia kolejnej paczki papierosów, choć obiecujesz sobie, że przecież poprzednia… była już tą ostatnią.

 3. Rzucając papierosy może towarzyszyć Ci szereg objawów z tym związanych, pewnie prędzej czy później w mniejszym lub większym stopniu pojawi się każdy z nich (choć niekoniecznie).
 4. Jakie to objawy?
 5. Są to:
 6. Jak widzisz – są to objawy nie tylko stricte psychiczne, ale również fizyczne.

 7. Pamiętaj, że nie muszą one pojawić się wszystkie na raz, ale warto obserwować swój organizm i w porę reagować.
 8. Twoje nastawienie jest kluczem do sukcesu.
 9. Jak sobie pomóc rzucając palenie?

Możesz np.

ściągnąć aplikację na telefon (co oczywiście możesz zrobić w każdych warunkach) posiadając smartfona, która będzie podliczała Twoje wyniki w rzucaniu palenia.

To znaczy?

Takie aplikacje liczą, m.in. to, ile dni już nie palisz, ile pieniędzy zaoszczędziłeś, a nawet… ile minut, godzin czy dni swojego życia zyskujesz – wybierając życie bez papierosów. 🙂

Metoda, dzięki której możesz poznać stopień zaawansowania swojego uzależnienia

 • Jedną z metod na sprawdzenie stopnia zaawansowania swojego uzależnienia od palenia papierosów jest znany w internecie test Schneidera.
 • Na czym polega?
 • Test zawiera dwanaście pytań, na które są możliwe tylko dwie odpowiedzi – tak i nie.
 • Jakie to pytania?
 • Są one następujące:
 1. Czy chcesz rzucić palenie papierosów?
 2. Czy decydujesz się na rzucenie palenia dla siebie, czy dla rodziny lub partnerki?
 3. Czy podejmowałeś już wcześniej jakieś próby rzucenia nałogu nikotynowego?
 4. Czy orientujesz się, kiedy (lub w jakich sytuacjach) najczęściej sięgasz po papierosa?
 5. Czy wiesz dlaczego palisz papierosy?
 6. Czy możesz liczyć na wsparcie bliskich osób w sytuacji, kiedy podejmiesz próbę rzucenia palenia?
 7. Czy członkowie Twojej rodziny nie są osobami palącymi papierosy?
 8. Czy w Twoim miejscu pracy nie pali się papierosów?
 9. Czy jesteś zadowolony ze swojego życia (pracy, związku, itp.)?
 10. Czy wiesz gdzie szukać pomocy w walce z uzależnieniem nikotynowym?
 11. Czy zdajesz sobie sprawę z pokus, które będą Ci ciążyć w momencie rzucania palenia?
 12. Czy wiesz jak radzić sobie w sytuacji, kiedy chcesz sięgnąć po papierosa, ale jesteś na etapie rzucania palenia?
 1. Choć wyniki testu oczywiście nie są jednoznaczne, to z pewnością dadzą Ci obraz Twojej motywacji do tego, żeby palenie rzucić… albo tego, że to jeszcze nie czas.
 2. Na podstawie odpowiedzi jesteś w stanie także dowiedzieć się, czy potrzebujesz dodatkowego wsparcia w rzuceniu palenia, na przykład w formie terapii psychologicznej czy farmakoterapii.
 3. Pamiętaj jednak, że tylko szczere odpowiedzi dadzą Ci obraz tego, jak naprawdę to wygląda.
 4. Ważne jest tutaj także wsparcie Twoich bliskich.
 5. Poinformuj ich o tym, że chcesz rzucić palenie, zwłaszcza jeśli są osoby palące w Twoim bliskim towarzystwie.
 6. Dlatego nie wykonuj testu „pod publiczkę” tylko postaraj się szczerze odpowiedzieć na pytanie – czy jesteś gotowy skutecznie rzucić palenie?

Znajdź swoją motywację do walki z nałogiem nikotynowym

 • Jednym ze sposobów na rzucenie palenia w warunkach domowych jest także… znalezienie motywacji do rzucenia palenia.
 • Brzmi banalnie?
 • Niestety – motywacja jest często lekceważona, a w rzeczywistości – najistotniejsza w całym procesie.
 • Motywacja do rzucenia palenia jest pierwszym, a zarazem ostatecznym warunkiem powodzenia terapii antynikotynowej.
 • Pamiętaj, że samymi ziołami nic nie zdziałasz.
 • Musisz po prostu chcieć rzucić palenie, bo… zdrowie, rodzina, pieniądze?
 • Nie ważne – musisz po prostu znaleźć motywację w sobie.
 • Dlaczego jest to takie ważne?
 • Ponieważ o ile za pomocą samych środków wspomagających rzucenie palenie będzie ciężko o to (bez motywacji), o tyle… z samą motywacją możesz całkiem rzucić palenie.
 • Zdarza się, że dużą motywacją dla niektórych palaczy jest choroba nowotworowa bliskiej osoby z rodziny czy grona znajomych.
 • Bo o ile zdjęcia organów dotkniętych rakiem na paczce papierosów może nie budzą aż takiego wstrętu wtedy, kiedy palisz…
 • To pewnie są już dla Ciebie dużo bardziej obrazowe wtedy, kiedy widzisz, jak cierpi bliska Ci osoba.
 • Dobrą motywacją jest także zajście w ciążę partnerki czy starania się o dziecko, a może po prostu – zadbanie o swoje zdrowie?

Zapach dymu papierosowego przenikający każdy materiał (zwłaszcza tapicerkę samochodową – pewnie coś o tym wiesz?) to naprawdę… nie jest już w modzie.

 1. Poza tym: żółknięcie zębów, nieprzyjemna woń z ust, poszarzała i problematyczna cera, problemy z oddychaniem czy problemy z odczuwaniem smaków i zapachów…
 2. To naprawdę nic przyjemnego.
 3. Zastanów się, jak możesz zastąpić palenie.
 4. Nie – nie jedzeniem. 🙂
 5. Może jakiś sport?
 6. Zrób coś dla siebie, zadbaj o swoją aktywność fizyczną i spróbuj znaleźć sposób na rozładowywanie swoich emocji, które do tej pory często ratowałeś zapaleniem papierosa.
 7. No bo przecież… co tak naprawdę rozładowywałeś paleniem?
 8. No właśnie!
 9. Pewnie najczęściej… emocje.

Poza tym zainwestuj np. w leczenie zębów.

Jeśli nie robiłeś tego regularnie, ale za to regularnie paliłeś papierosy – pewnie zostawisz trochę pieniędzy u lekarza dentysty.

To również może być dla Ciebie motywacja, nie tylko to, ile kosztowało Cię doprowadzenie uśmiechu do ładnego stanu, ale i uśmiech… sam w sobie.

Nie palisz kolejny dzień? Nagradzaj się!

 • Rzucanie palenia to trochę taka metafora wejścia na górski szczyt.
 • Jak bardzo wysoki i stromy by nie był, zawsze po drodze jest ciężko.
 • Ale widok z góry… no widok z góry z kolei zawsze robi wrażenie.
 • Pamiętaj, aby doceniać siebie i każdy kolejny dzień, który udało się przetrwać bez sięgnięcia po papierosa, bądź sięgnięcie po ich znacznie mniejszą ilość.
 • Pamiętaj, że rzucanie palenia to proces.
 • Może zdarzyć się tak, że sięgniesz po papierosa.
 • Nie karz się jednak za to i staraj się dalej dążyć do swojego celu.
 • Każda motywacja do rzucenia palenia jest dobra.
 • Możesz na przykład odkładać każde pieniądze, które wydałbyś na paczkę papierosów.
 • Niby nic, a jednak… może się uzbierać nawet paręset złotych w ciągu miesiąca.
 • Oczywiście w zależności od tego, ile tak naprawdę miesięcznie paczek papierosów paliłeś.
 • Co zrobić za takie kwoty?
 • Może wycieczka zagraniczna, albo… prawo jazdy na motocykl, o którym zawsze marzyłeś?
 • Pomyśl, o czym naprawdę marzysz i dąż do tego.
 • Zajmie Ci to nie tylko myśli, ale i chęci sięgnięcia po kolejną paczkę. 

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*