Mastodynia – przyczyny, objawy, leczenie mastodynii

Mastodynia – przyczyny, objawy, leczenie mastodynii Autor: Getty images Dlaczego na początku ciąży piersi są powiększone i tkliwe?

Mastodynia dotyka 2/3 kobiet, ale może pojawić się również u mężczyzn. Co to jest mastodynia, jak leczyć i kiedy zwrócić się o pomoc specjalisty?

Ból piersi, tkliwość przy dotyku, obrzmienie, zaczewienienie piersi – znasz te objawy? To może być mastodynia, która choć zwykle niegroźna, to bardzo często dotyka kobiet. Ważne jest aby odróżnić niegroźne objawy, od tych, które mogą wynikać z poważnej choroby. 

Mastodynia – co to jest?

Mastodynia to grupa objawów dotyczących piersi (nie tylko kobiet), które mogą występować cyklicznie. Mastodynię, a więc drażliwość piersi lub nawet ich ból, mogą wywoływać zmiany hormonalne w organizmie kobiety podczas cyklu miesiączkowego. 

Ból piersi – choroby

Jeżeli objawy mastodynii pojawiają się nagle i nie zależą od fazy cyklu miesiączkowego, mogą być efektem niegroźnych problemów takich jak noszenie niedobranej bielizny powodującej ucisk lub otarcia. Mogą być też efektem karmienia piersią, lub stosowania leków.

Jednak mastodynię powodują również poważniejsze choroby takie jak:

 • rak piersi (jednak ból piersi rzadko jest objawem tej choroby),
 • ropień sutka,
 • martwica tłuszczowa piersi,
 • rozszerzenie przewodów mlecznych,
 • torbiele piersi,
 • zapalenie sutka (mastitis),
 • choroba Mondora (zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych ściany klatki piersiowej),

Jak rozpoznać raka piersi?

Mastodynia jak leczyć

Leczenie mastodynii zależy oczywiście od jej przyczyn: przy uciążliwej mastodynii związanej z cyklem miesięcznym pacjentce podawane sa hormony lub suplementy. Ważna jest również dieta łagodząca objawy Przeczytaj więcej o leczeniu mastodynii >

Czy artykuł był przydatny?

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram Mastodynia – przyczyny, objawy, leczenie mastodynii

Ból piersi – Mastalgia, Mastodynia

Mastodynia – przyczyny, objawy, leczenie mastodyniiRozważaniaBól piersi  odczuwa wiele kobiet w różnych okresach swojego życia, w zależności od przyczyny ból piersi może być tępy lub ostry, stały lub pulsujący, może lekko pobolewać, umiarkowanie bądź silnie. Wynika to również z indywidualnego stopnia wrażliwości na ból. Ból piersi jest pierwszym i najczęstszym sygnałem dla kobiety powodującym  przerażenie, kojarzony jest z choroba nowotworowa, co skłania do wizyty u lekarza. Jednak ból piersi rzadko jest pierwszym objawem raka piersi, guzek do tego momentu pewnie zostałby zauważony. 

 • Przyczyny bóluPewna wrażliwość  piersi  jest normalna, spowodowana zmianami  hormonalnymi . Przyczyny bólu piersi:- związany z rozwojem płciowym  u dojrzewającej dziewczyny- wahania hormonalne związane z ciążą –  ból obu piersi– karmienie piersią- zaburzenia hormonalne cyklu miesiączkowego- przed menopauzą
 • Często przyczyną bolesności piersi  w zależności od objawów, po uprzednim wykluczeniu zmian chorobowych w budowie piersi w zależności od wieku pacjentki :
 •  lekarz może stwierdzić : Mastalgię -to dolegliwość bólowa, którą dzielimy na :
 • Mastodynię – oprócz dolegliwości bólowej występuje obrzęk lub powiększenie piersi
 • Wyróżniamy przyczyny :
 • Inne przyczyny bólu piersi obejmują:- zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) – premenstrual syndrome

– badanie mammograficzne ( u kobiet powyżej 35 roku życia)- badanie ultrasonograficzne ( u kobiet poniżej 35 roku życia),-cykliczną- acykliczną- hormonalne- metaboliczne- onkologiczne- neurologiczne- pękniecie lub zapalenie brodawki sutkowej – często u kobiet karmiących piersią- zapalenie gruczołu piersiowego – ból, zaczerwienienie, gorączka – wymaga leczenia antybiotykami- ropień piersi– torbiel – może uciskać sąsiadujące nerwy- włókniak – niegroźny, wymaga jednak  wycięcia przez chirurga

– ból półpaściowy – ból po jednej stronie piersi z miejscową wysypką

– nieodpowiedni biustonosz- utrata lub przyrost masy ciała- niektóre leki

Cykliczny i acykliczny ból piersiBól piersi wiąże sie z pewnym dyskomfortem lub bólem przedmiesiączkowym.

Pewnego stopnia obrzęk i wrażliwość piersi przed okresem jest normalna – obydwie piersi staja sie wtedy guzkowate i wrażliwe. Powstaje pytanie, jaki  jest dopuszczalny dyskomfort dla Ciebie.

Ból może być ledwo wyczuwalny lub tak silny, ze kobieta nie może nosić dopasowanej bielizny.

Mastalgia cykliczna – ból piersi związany jest z cyklem miesiączkowym, z cyklem przyjmowania leków antykoncepcyjnych lub z cyklem hormonalnej terapii zastępczej oraz występuje przed menopauza.

Lekarze badają jaką rolę odgrywają hormony w cyklicznym bólu piersi.

Jedna nauka zasugerowała, że kobiety z cyklicznym bólem piersi mają zmniejszony stosunek progesteronu do estrogenu w drugiej połowie cyklu miesiączkowego.

Inne nauki stwierdziły, że anomalia hormonu prolaktyny,  mogą wpływać na  ból piersi. Hormony mogą również wpływać na cykliczny ból piersi w wyniku stresu.

Hormony nie odpowiadają całkowicie za cykliczny ból piersi, w przypadku gdy ból jest często ostrzejszy w jednej piersi niż w drugiej (na ogół hormony maja tendencję do atakowania obu piersi  równo).

Mastalgia acykliczna – niecykliczny ból piersi jest dość rzadki, inny niż cykliczny ból piersi i nie zmienia się zależnie od cyklu miesiączkowego.

Zasadniczo, ból uczestniczy przez cały czas i tylko w jednym określonym miejscu. Jedna z przyczyn bólu piersi to uraz lub cios w piersi.

Inne przyczyny mogą zawierać artretyczny ból w klatce piersiowej i w szyi, który promieniuje w dół do piersi.

Acykliczny ból piersi jest trudniejszy do zdiagnozowania, nie tylko dlatego, ze trudno określić z dokładnością skąd ból pochodzi, lecz także ponieważ ból nie jest hormonalny.

LeczenieFarmakologiczne leczenie Mastodynii i Mastalgii polega przede wszystkim na zablokowaniu działania hormonów z grupy estrogenów na receptory piersi.

Mogą one obejmować:- tabletki antykoncepcyjne- Bromokryptyna (który blokuje prolaktynę w podwzgórzu)- Danazol – męski hormon- hormony tarczycy- Tamoksyfen – czynnik blokujący receptory estrogenuRyzyko i korzyści wynikające z takiego leczenia należy dokładnie omówić z lekarzem.

Domowa opieka– należy unikać kofeiny, teofiliny i alkoholu

– witamina E, A i z grupy B (zmniejsza obrzęk i nadwrażliwość piersi)- stosuj olej z wiesiołka (naturalnie występujące trójglicerydy)- dieta niskotłuszczowa- należy zakupić nowy biustonosz, najlepiej w profesjonalnym sklepie

ObawySkontaktuj sie z lekarzem, jeśli masz:- wyciek z sutków, zwłaszcza krwi lub ropy

– objawy zakażenia na piersi, w tym zlokalizowane zaczerwienienie, ropa lub gorączka- bolący guzek, który nie ustępuje po twojej miesiączce

– uporczywy, niewyjaśniony ból piersi

– powiększone węzły chłonne pachowe

Wywiad lekarski i badanie fizykalneLekarz zleci wykonać badania piersi i zada pytania na temat bólu piersi, takie jak:-  Jak długo miałaś objawy?

–  Czy jedna lub obie z twoich piersi sa zaatakowane? – Czy masz jakiś wyciek z sutka?

–  Czy wykonujesz samodzielnie badanie swoich piersi?

–  Czy zauważyłaś jakichkolwiek guzek  lub coś niezwykłego, kiedy badasz swoje piersi ? –  Kiedy była robiona twoja ostatnia mammografia? –  Jakie inne objawy występują? Czy masz gorączkę?-  Jakie leki aktualnie zażywasz?

ZapobieganieNależy nosić dobrze dopasowany stanik oraz kupować nowy każdego roku. Ta rada jest szczególnie ważna, jeśli piersi są duże.

Należy wykonywać comiesięczną samokontrole piersi 3 – 5 dni po miesiączce. Jest to ważne, aby czuć wszelkie zmiany w tkance piersi. Jeśli wykryjesz jakąkolwiek zmianę od poprzedniego miesiąca, należy powiadomić lekarza.

AMIN

Mastopatia – przyczyny, objawy, leczenie – sprawdź! | Tantum Rosa

Wszelkie pojawiające się w piersiach zmiany budzą duży niepokój – biorąc pod uwagę fakt, że rak piersi jest jednym z najbardziej zagrażających kobietom nowotworów i związana z nim śmiertelność wciąż w naszym kraju rośnie, jest to jak najbardziej zasadne. Warto jednak zauważyć, że nie wszystkie wyczuwalne w piersiach guzki czy zgrubienia od razu muszą świadczyć o raku – przykładem jest mastopatia.

Mastodynia – przyczyny, objawy, leczenie mastodynii

Czym jest mastopatia?

Mastopatia to inaczej dysplazja sutka. To włóknisto-torbielowate zwyrodnienie, które dotyka około połowę kobiet. Co więcej, to także jedna z najczęstszych, łagodnych zmian sutka (stanowi około 50 proc. z nich).

Jak zostało już wyżej wspomniane, nie jest to nowotwór, chociaż rzeczywiście w piersi wyczuwalny jest guzek (może być zarówno nieostro, jak i wyraźnie ograniczony) lub zgrubienie gruczołu piersiowego. Tego typu zmianom towarzyszy też ból, duża wrażliwość piersi na dotyk oraz ich napięcie.

Zazwyczaj objawy dotyczą obu piersi i zależą od momenty cyklu menstruacyjnego, co wiąże się z zachodzącymi wtedy zmianami hormonalnymi.

Co ważne, w przebiegu mastopatii pojawiają się różnego rodzaju zmiany, czego przykładem są:

 • włóknienie i szkliwienie podścieliska (fibrosis, fibrosclerosis) – występują najczęściej,
 • zwiększenie liczby gruczołów (adenosis),
 • proliferacja nabłonka (epitheliosis, papillomatosis) – to intensywny rozrost,
 • torbiele (cystes) – pojawiają się u około 50 proc. kobiet,
 • rozstrzeń przewodów wyprowadzających (duct ectasia). 
Leia também:  Jak działają hormony w tabletkach antykoncepcyjnych?

Przyglądając się im bliżej, warto opisać m.in. torbiele, które najczęściej występują po 40. roku życia, aczkolwiek mogą zdarzyć się także znacznie wcześniej. Przyczyną ich powstawania jest obliteracja (zarastanie) przewodów włókniejącą tkanką łączną. Tym samym następuje rozdęcie obecnych w piersiach struktur.

Torbiele zazwyczaj cechują się wielkością od 1 mm do kilku cm, mogą tworzyć skupiska. Opisując zaś proliferację komórek nabłonkowych, mówimy o brodawczakowatości, której często towarzyszą wspomniane torbiele. Co warto zaznaczyć, obie te zmiany w znacznej części przypadków są niepalpacyjne.

Co istotne, ryzyko przeistoczenia się owych zmian w formę złośliwą jest niskie, chociaż dwa razy wyższe w porównaniu do kobiet, które na mastopatię nie cierpią. Jeżeli jednak zostaje zdiagnozowana atypowa hiperplazja, ryzyko okazuje się czterokrotnie wyższe (dotyczy to 4-10 proc. zmian o charakterze dysplastycznym). 

Jakie są przyczyny mastopatii?

Niestety, źródło tego typu schorzenia nie jest do końca znane. Podkreśla się jednak duże znaczenie czynników hormonalnych – wiąże się to zwłaszcza z estrogenami, gestagenami, prolaktyną oraz hormonami tarczycy.

Istotną rolę w rozwoju mastopatii może odgrywać także zaburzony metabolizm monoamin, których praca wiąże się z układem nerwowym.

Zaznacza się również, że ważne mogą być w tym przypadku czynniki genetyczne oraz psychiczne

Mastopatia a mastalgia – jakie są różnice?

Szukając informacji na temat mastopatii, łatwo można natknąć się na termin ,,mastalgia” – owszem, to istotny element w kontekście opisywanego tu zjawiska, przy czym nie jest tożsamy. Mastalgia jest składową objawów mastopatii, ponieważ to inne określenie na ból piersi. Można podzielić ją na:

 • mastalgię cykliczną – to najczęstsza postać, która wiąże się ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w trakcie cyklu menstruacyjnego. Bolesność pojawia się w II fazie owego cyklu, może jej towarzyszyć ból głowy, zmęczenie, rozdrażnienie. Zwykle mija po wystąpieniu miesiączki;
 • mastalgię niecykliczną – w tym przypadku za podłoże schorzenia (poza zaburzeniami hormonalnymi) uważa się zmiany morfologiczne obserwowane w sutku pacjentki.

Warto dodać, że tego typu dolegliwość dotyczy dużej ilości kobiet w wieku okołomenopauzalnym. Co więcej, niektóre badania wskazują, że występowanie mastalgii może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem raka piersi, co staje się ważnym argumentem w kontekście szeroko pojętej profilaktyki, w tym regularnych badań.

Diagnostyka mastopatii

Diagnostyka nie tylko mastopatii, lecz także innych zmian w piersiach, przebiega podobnie. Zaangażowany jest w nią przede wszystkim lekarz ginekolog – od wizyty u niego należy zacząć. Specjalista przeprowadza początkowo wywiad z pacjentką mogący zawierać m.in. pytania dotyczące:

 • ostatniej miesiączki oraz przebiegu cyklu menstruacyjnego kobiety,
 • przebytych chorób – nie tylko z zakresu ginekologicznego,
 • chorób w rodzinie – zwłaszcza nowotworów piersi wśród najbliższych kobiet (siostra, matka, babka etc.),
 • przebytych ciąż oraz ich przebiegu,
 • używek – czy pacjentka pali papierosy, stosuje środki psychoaktywne etc.,
 • ogólnego samopoczucia oraz ewentualnych niepokojących objawów – np. problemy ze snem, z wypróżnianiem, jedzeniem.

Warto przed wizytą przygotować się do przekazania tego typu informacji, przy czym istotne jest także przemyślenie własnych pytań, jakie dana kobieta chce zadać lekarzowi – zaleca się zrobienie notatek. Znacznie ułatwi to komunikację oraz sprawi, że pacjentka nie zapomni o nurtujących ją kwestiach, co nieraz może zdarzyć się w wyniku ewentualnego stresu związanego z wizytą u ginekologa.

Kolejnym krokiem jest badanie fizykalne, które stanowi bazowe narzędzie diagnostyczne, jakie stosuje się w ocenie stanu piersi.

Jego znaczenie jest szczególnie ważne w przypadku kobiet o gęstej budowie piersi, gdzie wyniki testów obrazowych mogą być trudne do interpretacji – naturalna budowa gruczołu może wyglądać podobnie do zmian chorobowych.

Co ważne, lekarz ocenia wtedy także stan okolicznych węzłów chłonnych.

W następnej kolejności, zwłaszcza jeśli lekarz wyczuwa niepokojące zmiany, wykonuje się wyżej wspomniane badania obrazowe.

 • USG piersi – to badanie nieinwazyjne, w związku z czym mogą wykonać je nawet kobiety ciężarne. Co ważne, wskazane jest przede wszystkim dla kobiet młodych, które mają gruczołową budowę piersi – w ich przypadku mammografia (MMG) wykazuje znacznie mniejszą czułość. Warto jednak zaznaczyć, że USG nie umożliwia wykrywania mikrozwapnień, na co pozwala MMG. Daje jednak szansę na rozróżnienie zmian litych i torbielowatych oraz określenie wielkości owych zmian – w związku z tym USG jest uzupełnieniem diagnostyki u kobiet starszych, gdzie wykonuje się je po otrzymaniu niekorzystnego wyniku MMG. Warto również  zaznaczyć, że USG jest wykorzystywane w czasie przeprowadzania punkcji torbieli czy biopsji. 
 • Mammografia (MMG) – to badanie przesiewowe, a także pierwsze badanie przeprowadzane w diagnostyce niepokojących zmian u kobiety starszych. W ich piersiach zwykle przeważa tkanka tłuszczowa, co pozwala na większą czułość badania. Wskazuje się, że mammografii rentgenowskiej nie powinno wykonywać się przed 35. rokiem życia (niektóre źródła podwyższają tę granicę nawet do 40 lat). 

Inną metodą diagnostyczną jest rezonans magnetyczny (MRI), który wykazuje największą czułość ze wszystkich technik – jest jednak badaniem względnie drogim, a sprzętów tego typu jest znacznie mniej niż urządzeń umożliwiających przeprowadzenie USG czy MMG. Z tego powodu to znacznie rzadziej wykonywane badanie (chociaż tendencja jest rosnąca).

W ocenie zmian występujących w piersiach wskazane może być także wykonanie badań mikroskopowych, co dotyczy zwłaszcza kobiet poniżej 35.

roku życia – wiąże się to z wymienionymi wyżej przyczynami większego ryzyka pomyłki w kontekście gruczołowej budowy piersi. Materiał do tego typu testów można uzyskać m.in. dzięki biopsji cienko- lub gruboigłowej.

Możliwe jest także wykonanie badania cytologicznego wydzieliny uwalniającej się z wycieku z brodawki (jeżeli takowy występuje). 

Co ciekawe, łagodna dysplazja sutka jest drugą co do częstości występowania zmianą piersi, jakie obserwuje się w wieku młodzieńczym. Pierwsze są włókniakogruczolaki, które mogą obejmować nawet 54-94 proc. zmian guzowatych pojawiających się wśród nastolatków i młodych dorosłych. W ich przypadku diagnostyka przebiega podobnie. 

Skala BIRADS – co oznacza?

W wyniku każdego z wymienionych wyżej badań obrazowych muszą być podane zarówno informacje o budowie piersi (występują 4 typy, gdzie krańcowe stanowi wspomniana już budowa tłuszczowa oraz gruczołowa), jak i ocenę zmian w systemie BIRADS. Pozwala na wstępne zakwalifikowanie obserwowanych zmian do konkretnej kategorii, która określa ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej. To właśnie owy wynik jest jedną z kluczowych wskazówek w dalszym postępowaniu. 

Skala systemu BIRADS opiera się na 5 stopniach, gdzie mastopatię kwalifikuje się do 2. z nich. Oznacza to, że zmiany są łagodne, ryzyko ich złośliwości wynosi 0 proc.

, a dalsze postępowania wiąże się przede wszystkim z kontrolą oraz regularnymi profilaktycznymi badaniami. Poza dysplazją włóknisto-torbielowatą do zmian 2. kategorii zalicza się m.in.

proste torbiele (zarówno pojedyncze, jak i mnogie), torbiele olejowe, krwiaki, ropnie czy zbiorniki chłonki, a u mężczyzn jest to np. ginekomastia.

Leczenie zmian w piersiach

Wiele zależy od rodzaju zmian. Jeżeli diagnozowane są torbiele, które nie mają tendencji do narastania, wystarczy pozostawienie ich pod obserwacją. Możliwa jest jednak także interwencja chirurgiczna. W przypadku brodawczakowatości zwykle wycina się zmianę z marginesem zdrowych tkanek i zaleca się dalszą kontrolę piersi

Jeśli zaś kobiecie towarzyszy przede wszystkim ból i obrzęk piersi, podstawą są działania oparte na doborze odpowiednio dopasowanego biustonosza, który dobrze unieruchomi sutki.

W celu zmniejszenia objawów można zastosować także doustną antykoncepcję hormonalną (mowa o dwuskładnikowej, estrogenowo-progestagenowa tabletce antykoncepcyjnej), a w okresach największej bolesności dostępne bez recepty niesteroidowe leki przeciwzapalne (głównie ibuprofen lub paracetamol).

Bardzo ważna jest także dieta, jaką stosują kobiety zmagające się mastopatią – zaleca się przede wszystkim zmniejszenie ilości spożywanych tłuszczów. Inne czynniki mogące zredukować bolesność piersi to:

 • ograniczenie przyjmowanej kofeiny (zwłaszcza kawy);
 • zaprzestanie palenia papierosów (może szczególnie nasilać ból w mastalgii cyklicznej);
 • ograniczenie stresu oraz leczenie ewentualnych zaburzeń sfery psychicznej  (bezsenność, nerwica, zaburzenia osobowości etc.);
 • stosowanieśrodków roślinnych – wskazuje się, że pomocne mogą być m.in. preparaty z wiesiołka;
 • utrzymywanie równowagi pomiędzy estrogenami a progesteronem wspierają także witaminy – zwłaszcza E oraz B6.
Leia também:  Dlaczego Mam Ciągle Objawy Mózgowe?

Ból piersi przed okresem: czy to może być mastodynia?

Mastodynia albo inaczej mastalgia to nazwy na ból piersi. Ten objaw jest spotykany dość często i przynajmniej raz w życiu kazda kobieta musiała tego doświadczać. Ból może być sporadyczny, albo wracać cyklicznie. Cykliczna mastodynia będzie zależna od fazy cyklu, w którym kobieta się znajduje.

Co to jest mastodynia?

Mastodynia to objaw, który polega na tym, że odczuwa się ból, tkliwość czy wrażliwość gruczołów piersiowych. Objawy jeśli są fizjologiczne będą dotyczyć obu piersi z takim samym natężeniem.

Dlaczego piersi będą boleć? Organizm kobiety jest bardzo skomplikowany i uzależniony mocno od działania hormonów. Wahania poziomu hormonów u kobiet wpływają na samopoczucie, nastrój czy poziom energii życiowej.

Można powiedzieć, że kobieta ma swój rytm uzależniony właśnie od homornów. W swoim zyciu przechodzi prawdziwe burze hormonalne.

Bole piersi mogą być związane z dojrzewaniem płciowym, ciąża, laktacją, menopauzą. Najczesciej jednak będzie się go odczuwać w trakcie cyklu menstruacyjnego. Ból ten zależy od tego w jakiej fazie kobieta się znajduje. Wtedy można mówić o cyklicznej mastodynii. Najczęściej ten ból pojawia się u kobiet tuż przed miesiączką.

Jak wygląda ból piersi przed okresem?

Wahania hormonów, które mają miejsce w drugiej fazie cyklu powodują, że pojawia się napięcie przedmiesiączkowe a więc PMS. Jedną z charakterystycznych cech poza złym nastrojem, bólem głowy będzie właśnie ból piersi. Za zjawisko to najczęściej odpowiadają metabolity progesteronu, którego stężenie będzie rosnąc po owulacji.

Piersi robią się twarde, bardzo wrażliwe. Kobiety opisują, że ból ma charakter tępy i rozlany, dotyczy całej piersi i dlatego jest duży dyskomfort z tym związany. W tym okresie nawet najprostsze czynności mogą powodować ból i nieprzyjemne doznania. Jednym z objawów mastodynii będzie także obrzmienie piersi.

To skutek zatrzymania wody w organizmie w trakcie drugiej fazy cyklu.

Mastodynia – przyczyny, objawy, leczenie mastodynii

Mimo, że ból przed okresem jest fizjologicznym zjawiskiem w niektórych przypadkach staje się dokuczliwy i bardzo utrudnia normalne funkcjonowanie.

Mastodynia może ograniczać w codziennych czynnościach i powodować dyskomfort, niezadowolenie czy wpływać na pojawienie się zaburzeń nerwicowych. Kobiety, u których dolegliwości sa bardzo silne mowią, że obawiają się tego właśnie okresu w trakcie trwania cyklu.

Dlatego niektóre kobiety decydują się również na to, by z tym problemem pojawić się u ginekologa i starają się szukać rozwiązania tego bolu.

Czy można poradzić sobie z problemem mastodynii?

Jednak trzeba powiedzieć, że nie ma żadnego magicznego sposobu na pokonanie bólu piersi. Ginekolodzy zalecają zmiany w diecie.

Jeśli ktoś cierpi na ból piersi przed okresem w drugiej fazie cyklu powinno się unikać soli kuchennej zamiast tego spożywać należy duże ilości warzyw i owoców, unikać trzeba alkoholu czy innych słodkich napojów gazowanych.

Należy ograniczać ilość wypijanej kawy. Zamiast tego spożywać duże ilości wody mineralnej. Można dodawać do niej mięte czy cytrynę.

Szczególnie w drugiej fazie cyklu warto mieć ze sobą wode i popijać ją w ciągu dnia. Ginekolog może również zaproponować do zastosowania specjalne preparaty z wiesiołka, który będzie miał właściwości łagodzące ból i zmniejszające obrzęk piersi.

Jeśli kobieta będzie odczuwać cykliczne bóle piersi nie powinno się zwlekać i trzeba udać się do ginekologa. Warto pamiętać o tym, że mastodynia nie zawsze musi być związana z wahaniami hormonów. Może być również tak, że będzie temu towarzyszyć stan taki jak mastopatia czy nawet nowotwór piersi.

Dlatego zawsze warto postarać się o konsultacje lekarską.

Mastodynia – przykra dolegliwość kobiet w różnym wieku

Opublikowany przez: Joanna P. Redakcja 2018-02-06 14:52:08

Autor zdjęcia/źródło: Mastodynia, Pixabay

Z pewnością znasz uczucie, gdy zbliża się miesiączka i czujesz, że Twoje piersi chcą wyskoczyć z biustonosza. To objawy mastodynii, czyli przypadłości wielu kobiet.

Mastodynia charakteryzuje się bólem z jednoczesnym obrzmieniem piersi. Z reguły takie objawy pojawiają się przed miesiączką i są związane ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą w organizmie zdrowej kobiety w czasie cyklu miesiączkowego.

U kobiet miesiączkujących mastodynia jest zazwyczaj związana z fazami cyklu miesiączkowego i  spowodowana zmianami hormonalnymi, które zachodzą w naszym organizmie. Jej występowanie jest zatem cykliczne, a kończy się wraz z menopauzą.

  Nadmiar estrogenów w drugiej fazie cyklu sprawia, że całe ciało jest napuchnięte, a jednocześnie obniżony progesteron powoduje obrzęki i nadwrażliwość na dotyk. U niektórych kobiet ból piersi może być czasami na tyle duży, że utrudnia im normalne funkcjonowanie.

Problemy pojawiają się już rano, gdy trzeba się ubrać i założyć na nabrzmiałe piersi biustonosz i wcale nie kończą wieczorem, bo z obolałym biustem trudno znaleźć w łóżku odpowiednią pozycję, o próbach współżycia już nie wspominając.

Dolegliwości dotykają obydwu piersi, zazwyczaj trwają kilka dni i z ulgą przyjmujemy ich zakończenie. 

Mastodynia niezwiązana z cyklem miesiączkowym

Zdarza się jednak, że ból i obrzmienie piersi utrzymują się i nie widać wyraźnego związku ze zbliżającym się okresem. Ból może dotykać tylko jedną pierś i mieć nieco inny charakter niż przy mastodynii cyklicznej – jest ostry i skupiony w jednym miejscu.

Prawdopodobne jest wtedy, że są to objawy mastodynii niecyklicznej, która bywa niebezpieczna,  bo obolałe i nabrzmiałe piersi mogą oznaczać różne choroby w tym nowotwór piersi, torbiele piersi lub zapalenie sutka.

Mastodynia niecykliczna może być również wynikiem noszenia nieodpowiednio dobranej bielizny lub być związana z ciążą i karmieniem piersią.

Leczenie mastodynii

W wypadku wykrycia mastodynii niecyklicznej decyzję o zastosowaniu odpowiedniego leczenia podejmuje lekarz i jest ono związane z przyczyną choroby.

Kobiety cierpiące na mastodynię cykliczną leczy się z reguły lekami hormonalnymi mającymi zablokować działanie hormonów. Podaje się także witaminy A, B, E i magnez. Można pomagać sobie także dietą, w której ogranicza się spożycie kofeiny, kakao i czekolady, a także tłuszczów i napojów energetyzujących.

ZOBACZ TAKŻE:

Zapalenie piersi – możesz go uniknąć!>>

Pokaż wszystkie artykuły tego autora

Mastodynia

Wiele kobiet cierpi na mastodynię. Jest to ból piersi, któremu towarzyszy ich powiększenie oraz obrzęk. Zazwyczaj pojawia się w okresie miesiączki lub podczas ciąży, czasem może być objawem wielu chorób. Mastodynia to niezwykle popularna dolegliwość u kobiet w każdym wieku. Mastodynia, nazywana jest również mastalgią. Dolegliwość dotyczy ponad 80% kobiet na całym świecie.

W zależności od wieku ból towarzyszący mastodynii ma różne stopnie intensywności, może być pulsujący lub stały. Okres trwania także się różni. U niektórych kobiet trwa kilka dni, a czasem jedynie kilka godzin.

Ból piersi jest jednym z głównych objawów mastodynii.

Dodatkowo pojawia się ich obrzęk, stają się bardzo wrażliwe na dotyk i nawet najmniejszy ucisk może sprawić ostry ból.

Zmienia się także rozmiar piersi, stają się większe i nabrzmiałe. Często zaburza to codzienne funkcjonowanie kobiet.

Objawy często są tak uciążliwe, że uniemożliwiają wykonywanie codziennych czynności oraz są przyczyną rezygnacji z jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Mastodynia ma również duży wpływ na psychikę. Podczas jej trwania kobiety stają się nerwowe, rozdrażnione.

Mogą pojawić się także problemy ze snem oraz koncentracją. W najgorszych przypadkach kobiety doświadczają stanów lękowych, a nawet depresyjnych.

Przyczyn występowania mastodynii może być wiele. Zazwyczaj nie są one groźne i nie powodują znacznych strat na zdrowiu. Jedną z przyczyn są najzwyklejsze zmiany hormonalne powiązane z dojrzewaniem organizmu u młodych kobiet.

Mastodynia pojawia się również podczas ciąży, gdyż zachodzą wtedy duże zmiany hormonalne. Nierzadko ból spowodowany jest karmieniem noworodka.

Ból piersi często występuje przed miesiączką, zazwyczaj na kilka dni przed krwawieniem.

U starszych kobiet mastodynia powiązana jest ze zbliżającą się menopauzą, ponieważ ze względu na starzenie się piersi zmienia się jej budowa, zmniejsza się poziom hormonów płciowych i stopniowo zanika tkanka gruczołowa.

Przyczyną może być również nieodpowiednio dobrana garderoba np. źle dopasowany, uciskający biustonosz lub niewłaściwe leki.

Sporadycznie zdarza się, że mastodynię powodować mogą różnego rodzaju choroby m.in.:

 • zapalenie brodawki,
 • zapalenie gruczołu sutkowego, ,
 • półpasiec,
 • ropień piersi,
 • torbiel,
 • włókniak.
Leia também:  Ból w prawym podbrzuszu – jakie są przyczyny bólu z prawej strony podbrzusza?

Kobiety często obawiają się, że ból piersi spowodowany jest rozwojem stanu nowotworowego, jednak niezwykle rzadko zdarza się, aby był on bezpośrednią przyczyną mastodynii. W tym przypadku najlepiej skonsultować się z ginekologiem, który wykona odpowiednie badania pozwalające określić i wyeliminować przyczyny bólu.

Leczenie mastodynii

Istnieje wiele sposób leczenia mastodynii. Są one zależne od przyczyn bólu piersi, wieku pacjentki oraz stopnia nasilenia dolegliwości.

Każda terapia musi być prowadzona przez lekarza specjalistę, który odpowiednio dobierze ją do stanu pacjentki. Przede wszystkim zmianom powinna ulec dieta.

Należy maksymalnie ograniczyć sól, picie zbyt mocnej herbaty i kawy oraz unikać alkoholu. Czekolada to również niezbyt pożądany produkt przy bólu piersi.

W bardziej uciążliwych przypadkach zaleca się kurację podobną do hormonalnej. W tym przypadku terapia polega na podawaniu pacjentce leków zbliżonych do naturalnych hormonów, w wyniku czego hamują one pracę jajników i minimalizują ból piersi.

Często leczenie polega na zażywaniu przez pacjentkę tabletek hormonalnych blokujących wydzielanie gonadotropin, które odpowiadają za poziom wydzielania estrogenów przez jajniki. Kuracje te mają jednak wiele skutków ubocznych, objawami przypominających menopauzę.

Należą do nich m.in.:

 • ogólne złe samopoczucie,
 • gorączka,
 • uderzenia gorąca.

Podczas leczenia warto wspomóc organizm witaminami, głównie A, B i E.

Mastodynia to powszechne zjawisko zazwyczaj niegroźne dla zdrowia pacjentki.

W większości przypadkach jej objawy można zminimalizować nieskomplikowanym leczeniem, jednak na obecną chwilę na rynku nie istnieją leki, które gwarantowałyby stuprocentową skuteczność i nie powodowały skutków ubocznych.

Warto jak najczęściej poddawać kontroli swoje ciało, zasięgać rady specjalisty, aby złagodzić nieprzyjemne skutki mastodynii oraz wyeliminować stanowiące zagrożenie choroby.

Groźne przypadki

Ból piersi dotyka wielu kobiet i jest on zwyczajnie wynikiem zmian zachodzących w organizmie. Czasem jednak mogą występować objawy jedynie na pozór przypominające mastodynię. Wtedy potrzebna jest natychmiastowa interwencja lekarza, ponieważ istnieje ryzyko pojawienia się poważniejszych chorób.

Należy niezwłocznie udać się do specjalisty, jeżeli kobieta odczuwa ból jedynie w jednej piersi, a z brodawki zaczęła wydobywać się wcześniej niewystępująca substancja.

Dotyczy to również nagłego powiększenia się węzłów chłonnych w okolicach pachy lub jeżeli w okolicach piersi pojawi się nowy guzek.

Autor: Magdalena Misztal

Diep to autologiczna rekonstrukcja piersi, to znaczy – bez protezy, przy użyciu tkanki własnej pacjentki pobranej na poziomie brzucha, czyli unaczynionego kawałka skóry i tłuszczu. Od 2012 roku technika Diep jest proponowana francuskim pacjentkom w szpitalu CHU w Nantes. Jej poziom powodzenia wynosi 95%…. czytaj więcej

Jeżeli jesteś kobietą doświadczającą bólu piersi, twoją pierwszą myślą może być wizyta u lekarza oraz badanie techniką obrazowania, aby przekonać się, co jest z tobą nie tak. Pierwszy podstawowy instynkt, który nie powinien nikogo dziwić. Ale teraz, nowe badanie pokazuje, że badanie metodą obrazowania w kierunku b&o… czytaj więcej

Mastodynia (ból piersi) – przyczyny, objawy i leczenie

Mastodynia to inaczej ból piersi, który pojawia się razem z ich obrzmieniem oraz powiększeniem.

Takie objawy pojawiają się u kobiet właśnie przed miesiączką. Ich przyczyna tkwi w zmianach hormonalnych, które związane są z okresem.

Jednak, jeżeli piersi będą bolały cały czas, a ból nie będzie ustępował, to może to być objawem jakichś poważnych chorób, a nawet raka.

Schorzenie to dotyka ponad 80% kobiet na całym świecie. Stopień intensywności bólu zależy od wieku kobiety i w związku z tym może on być pulsowy albo stały. Również różny jest czas trwania tego bólu. U niektórych kobiet trwa on kilka dni, a u innych tylko kilka godzin.

Taki ból i obrzęk piersi utrudnia codzienne funkcjonowanie kobiety, ponieważ trudno jest jej wykonywać codzienne obowiązki, a nie mówiąc już o wykonywaniu jakiś ćwiczeń.

Poza tym mastodynia wpływa również na psychikę kobiety. Kobiety stają się nerwowe i rozdrażnione, a w wyniku tego mogą pojawić się problemy ze snem i koncentracją.

W najtrudniejszych przypadkach czasami dochodzi również do powstawania stanów lękowych albo depresyjnych.

Przyczyny mastodynii

Przyczyną mastodynii mogą być zmiany hormonalne, do których dochodzi podczas miesiączki i te bóle właśnie zależą od fazy cyklu miesiączkowego.

Taki ból piersi może pojawiać się cyklicznie u młodych kobiet, a objawy mastodynii ustępują przed menopauzą i to nawet bez leczenia. To właśnie w drugiej fazie cyklu miesiączkowego dochodzi do wzrostu estrogenów. Ich nadmiar powoduje, że ciało kobiety puchnie i również dotyczy to piersi.

Natomiast, jeżeli u kobiet jest niedobór progesteronu, to dochodzi do powstawania obrzęków, jak i również zwiększonej tkliwości i to głównie piersi.

Kliknij “Polub tę stronę”, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

Wyróżnia się również mastodynię niecykliczną, czyli taką, która nie zależy od cyklu miesiączkowego i dotyczy kobiet pomiędzy 30. a 50. rokiem życia, ale także pojawia się u tych kobiet, które są już po menopauzie. Z tą mastodynią niecykliczną związane są różne choroby:

 1. rak piersi, ale bardzo rzadko objawem tej choroby jest ból piersi;
 2. zespół napięcia przedmiesiączkowego;
 3. ropień sutka;
 4. torbiele piersi;
 5. martwica tłuszczowa piersi;
 6. zapalenie sutka;
 7. rozszerzenie przewodów mlecznych;
 8. choroba Kondora, czyli zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych ściany klatki piersiowej.

Przyczyną mastodynii może być również noszenie źle dobranej bielizny, ciąża oraz karmienie piersią, ale także mogą to być niektóre leki, np. spironolakton, czyli lek moczopędny.

Jakie są objawy mastodynii?

Mastodynia to cykliczne bóle piersi, które pojawiają się kilka dni przed okresem, a kończą się, gdy pojawia się miesiączka. Objawem mastodynii są obrzmiałe i wrażliwe na dotyk piersi, które również mogą boleć.

Do tego może się nam wydawać, że piersi są cięższe, a brodawki mogą być bardzo twarde. Poza tym, że brodawki sutkowe stają się twardsze, to mogą również zmienić kolor na ciemniejszy.

Natomiast mastodynia niecykliczna może dotyczyć tylko jednej piersi, a ból może być ostry i palący.

Jeśli doszło do powstania ropnia, to pierś może być zaczerwieniona, skóra nad nią będzie ciepła, a podczas dotyku wyczuwalny będzie chełboczący guzek. Podobne objawy mogą być przy zapaleniu oraz przy torbielach.

Bardzo ważnym objawem, na który szczególnie trzeba zwrócić uwagę jest wyciek z brodawki sutkowej, a także pojawienie się twardego guzka oraz powiększenie się węzłów chłonnych pod pachą. Objawy te mogą wskazywać na proces nowotworowy.

Wtedy istotne jest szybkie zgłoszenie się do lekarza.

Mastodynia – leczenie

Jeśli kobieta ma mastodynię cykliczną, to może zażywać leki, które mają na celu zablokować działanie hormonów na receptory piersi. Są to hormony z grupy estrogenów. Kobieta w tym celu może stosować leki hormonalne, jak i nie hormonalne, np.

tamoksyfen, gestageny, bromokryptynę, witamina A, witamina E, olej z wiesiołka, leki odwadniające, a także witaminy z grupy B. Lekarze zalecają również stosowanie magnezu, który zażywany w drugiej połowie cyklu miesiączkowego mają za zadanie zmniejszyć cykliczny ból piersi oraz inne objawy zespołu przedmiesiączkowego.

Natomiast w przypadku mastodynii niecyklicznej leczenie uzależnione jest od przyczyny.

Bardzo ważne znaczenie ma również dieta. Trzeba zmniejszyć ilość spożywanego tłuszczu w diecie. Należy także wyeliminować z niej potrawy i napoje, które zawierają w swoi składzie kofeinę i teofilinę. Wykluczyć z diety należy czekoladę, kakao, napoje takie jak cola oraz napoje energetyzujące.

Nie w każdym przypadku może być konieczne leczenie farmakologiczne, ponieważ są różne sposoby, którymi można zmniejszyć ból i obrzęk piersi. Najważniejsza jest zdrowa i zbilansowana dieta, która jest bogata w owoce i warzywa, oraz produkty, które zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe, np. ryby, oleje roślinne czy orzechy.

Na ból piersi mogą również pomóc zimne okłady. Poza tym możliwe jest stosowanie preparatów pochodzenia naturalnego. Produkty które w swoim składzie zawierają następujące substancje: olej z wiesiołka, wyciąg z pluskiwcy groniastej, wyciąg z niepokalanka, a także ekstrakt z cyklamenu i lilii tygrysiej.

Wszystkie te preparaty można kupić bez recepty.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*