Laseroterapia i termoablacja żylaków kończyn dolnych

Wskazania do termoablacji

 • Żylaki dużych pni żylnych

Leczenie żylaków falą radiową: opis zabiegu

Leczenie pni żył powierzchniowych za pomocą tych zabiegów polega na wprowadzeniu cewnika, którego końcówka emituje falę radiową, do światła niewydolnej żyły.

Zabieg leczenia żylaków falą radiową przeprowadzany jest w miejscowym znieczuleniu i pod kontrolą USG. Uwolnione ciepło powoduje zniszczenie, a następnie zamknięcie niewydolnej żyły.

Wszelkie ślady znikają w ciągu kilku tygodni.

Zgodnie z zaleceniami europejskiego oraz amerykańskiego forum flebologów zabieg jest traktowany jako „złoty standard”.

Niewątpliwym plusem tego typu zabiegów jest szybki powrót do normalnej aktywności. Jest to minimalnie inwazyjna, sprawdzona procedura, cechująca się wysokim współczynnikiem skuteczności. Po 5 latach notuje się ok. 94% zamkniętych żył.

Zalety zabiegu Venefit:

 • Ustąpienie objawów w ciągu 2 dni
 • W warunkach ambulatoryjnych
 • W znieczuleniu miejscowym
 • Jednocześnie wykonuje się miniflebektomię
 • Powrót do zwykłego trybu życia w ciągu kilku dni

Czy zabieg jest bolesny?

W większości ankiet wypełnianych przez pacjentów zgłaszany jest, o ile w ogóle, jedynie niewielki ból odczuwany podczas zabiegu usuwania żylaków metodą radiową. Lekarz poda Państwu znieczulenie miejscowe celem zniwelowania uczucia bólu w operowanym obszarze.

Kiedy powstaje i jak długo utrzymuje się efekt?

Większość pacjentów obserwuje wyraźną poprawę już po 1-2 tygodniach od zabiegu termoablacji żylaków.

Laseroterapia i termoablacja żylaków kończyn dolnych

Usuwanie żylaków falami radiowymi – schemat terapii

Zabieg wykonuje się w trybie chirurgii jednego dnia. Pacjent spędza w klinice klika godzin.

Lekarz, korzystając z pomocy USG, przez niewielkie nacięcie skóry, wprowadza do naczynia cienki cewnik zasilany prądem o częstotliwości radiowej. Fala radiowa emituje ciepło do ściany naczynia, powodując jej obkurczenie i zamknięcie światła żyły. Po zamknięciu naczynia, płynący przez nie, strumień krwi ulega samoczynnemu przekierowaniu do zdrowych żył.

Po zabiegu termoablacji, na miejsce wprowadzenia cewnika, zakłada się opatrunek, dodatkowo lekarz może zalecić zastosowanie dodatkowego, wspomaganego ucisku.

Laseroterapia i termoablacja żylaków kończyn dolnych

Zalecenia pozabiegowe

Po wykonaniu zabiegu pacjent najczęściej powraca do zwykłej aktywności w ciągu jednego dnia, przy minimalnych dolegliwościach bólowych. Typowy okres rekonwalescencji wynosi zaledwie parę dni.

W ciągu kilku tygodni po zabiegu, lekarz może zalecić regularną rehabilitację, w postaci spacerów i powstrzymanie się od wzmożonego wysiłku (np. podnoszenia ciężarów), czy długotrwałego pozostawania w pozycji stojącej.

Przeciwwskazania do termoablacji żylaków oraz skutki uboczne

 • Zakrzep w odcinku żyły przeznaczonym do leczenia.
 • U większości pacjentów operowanych znajdujemy jedynie niewielkie pozostałości pooperacyjne w postaci blizn, obrzęków czy wylewów podskórnych, albo też zupełny ich brak.
 • W naszej Klinice wykonujemy także inne zabiegi, takie jak miniflebektomia czy skleroterapia.

Laserowe usuwanie żylaków cena – Elite Centrum Laseroterapii

Uczucie ciężkich nóg nie jest Ci obce? Krępujesz się wystających żył widocznych przez skórę? Problem żylaków kończyn dolnych dotyka około 40% mężczyzn oraz 20% kobiet i uchodzi współcześnie za jedną z najpowszechniejszych chorób.

Oprócz mało efektownego wyglądu zniekształcone żyły stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia, dlatego im wcześniej zostanie podjęte leczenie, tym szybciej wzrośnie komfort Twojego życia.

Coraz powszechniej w tym celu wykorzystywana jest metoda laserowego usuwania żylaków.

W obrębie całego ciała zlokalizowana jest sieć naczyń krwionośnych. To właśnie one odpowiedzialne są za transport substancji odżywczych, transport tlenu oraz odprowadzanie odpadów pochodzących z różnych procesów metabolicznych.

W skład układu krwionośnego wchodzi serce, które odpowiada za pompowanie natlenionej krwi do tętnic; tętnice, które odpowiadają za jej transport do wszelkich tkanek w ciele, a także żyły, które transportują krew z tkanek znów do serca. Działanie tętnic „napędzane” jest przez serce.

Żyły nie mają takiego „wzmacniacza” i wymagają dodatkowych mechanizmów, które pomagają im pokonać grawitację oraz nawet w pozycji pionowej pompować krew do góry. Takim mechanizmem jest pompa mięśniowa łydki. To ona wymusza taki agrawitacyjny przepływ krwi. By mechanizm ten mógł działać skutecznie, żyły zostały wyposażone w tzw. zastawki.

To one zapobiegają cofaniu się krwi do dolnych partii ciała. Jeśli zastawki nie działają prawidłowo, krew cofa się do nóg, co z kolei powoduje podwyższone ciśnienie żylne w tych rejonach i w konsekwencji wywołuje stany zapalne nazywane niewydolnością żylną.

Typowo kończy się to dolegliwościami bólowymi, uczuciem ciężkich nóg, obrzękami i w skrajnych przypadkach otwartymi ranami skóry. Przy zdiagnozowaniu niewydolności żylnej warto zainteresować się laserowym usuwaniem żylaków. Konsultacja lekarska pozwoli ocenić czy ten rodzaj zabiegu jest wskazany, bazując na ocenie indywidualnej stanu zdrowia pacjenta.

System żylny kończyn dolnych składa się z układu żył powierzchownych oraz głębokich. Żyły powierzchowne transportują krew z górnych warstw skóry do układu głębokiego, którego zadaniem jest dostarczenie krwi z powrotem do serca.

Żylaki i związane z nimi powikłania (stany zapalne, krwotoki i owrzodzenia) są wynikiem choroby żył powierzchownych. Jeśli chora żyła zostanie usunięta, jej funkcje przejmuje układ żył głębokich, który może zwiększyć ilość transportowanej krwi.

Jeśli zmiany chorobowe układu żył powierzchownych lub głębokich nie są leczone, prowadzą do chronicznej niewydolności żył (CVI). Rozpoczyna się ona obrzękami nóg, pojawiają się zaburzenia w kolorze skóry i w końcu owrzodzenia nóg.

Im szybciej niewydolność zostanie zdiagnozowana oraz im prędzej podjęte zostanie usuwanie żylaków, tym mniejsze jest ryzyko wystąpienia powikłań.

Zmiany żylakowate leczone są z powodów estetycznych i medycznych. Komplikacje, jakie mogą wystąpić w wyniku zaniechania leczenia mogą mieć poważne konsekwencje w życiu codziennym.

Najprostszą formą leczenia jest kompresjo-terapia, której działanie polega na zmniejszeniu szerokości żyły poprzez wywieranie na nią ciągłego ucisku. Przyspiesza to przepływ krwi w żyle i eliminuje obrzęki nóg. Należy jednak pamiętać, że gdy żyła raz się rozciągnie , nigdy już się nie zmniejszy do pierwotnego rozmiaru i kompresjoterapię należy stosować przez resztę życia.

Bardzo często stosowane jest także chirurgiczne usuwanie żylaków. Podstawową techniką jest stripping żyły, który polega na wyciągnięciu żyły odpiszczelowej z nogi. W tym przypadku rekonwalescencja trwa około 3 tygodnie.

Inną metodą usuwania żylaków jest skleroterapia pianą. Polega na wstrzyknięciu do żyły piany, która wywołuje powstanie procesu zapalnego prowadzącego do zabliźnienia żyły. Jednak nawet tej metodzie towarzyszyć mogą niepożądane efekty w postaci m.in. reakcji alergicznych, martwicy skóry, uszkodzenia nerwu, zakrzepów z zatorami.

Kolejną metodą jest zabieg z wykorzystaniem prądu RF. Metoda ta polega na wprowadzeniu do żyły cewnika i podgrzaniu go.

ELVeS Painless to łagodny i skuteczny zabieg usuwania żylaków, czyli zmian spowodowanych niewydolnością żył kończyn dolnych, zapewniający wysoki komfort pacjenta w trakcie i po zabiegu. Do tej pory standardem w tego typu zabiegach był laser o długości fali 980 nm, który absorbował światło w hemoglobinie zawartej we krwi.

Nowością, która zoptymalizowała skuteczność terapii endo- żylnej jest zastosowanie nowych długości fal 1470 nm w laserowym usuwaniu żylaków, absorbujących światło w wodzie. Ponieważ tkanki zawierają znaczną ilość wody, zmiana pochłaniania światła z hemoglobiny na wodę zabezpiecza pacjenta przed głęboką penetracją w tkankach sąsiadujących.

Uzyskuje się mniejszy ból po zabiegu i mniej skutków ubocznych w wyniku laserowego usuwania żylaków.

Na skuteczność zabiegu mają wpływ zarówno długość fali lasera oraz rodzaj światłowodu.

Światłowód radialny zastosowany w technologii ELVeS to najlepsze obecnie na rynku rozwiązanie zapewniające całkowite zniszczenie ściany naczynia (odpowiednio wysokie energie), bez uszkadzania tkanek sąsiadujących (płytka penetracja światła lasera).

Unika się w ten sposób perforacji żyły i oparzeń skóry. Dodatkowo dzięki tym właściwościom można zmniejszyć do minimum zapotrzebowanie na znieczulenie, a pacjent widzi rezultat zaraz po zabiegu.

Światłowód radialny posiada obwodową emisję światła w przeciwieństwie do światłowodów prostych stosowanych w laserach o długości fali np. 980nm.

Laseroterapia i termoablacja żylaków kończyn dolnych

Po znieczuleniu miejscowym lekarz wprowadza światłowód do chorej żyły przez małe nakłucie. Po włączeniu lasera naczynie jest naświetlane, a światłowód stopniowo wycofywany.

Leia também:  Rak gruczołu krokowego – leczenie hormonami

Efektem jest zamknięcie żyły. Zabiegowi laserowego usuwania żylaków towarzyszy lekki dyskomfort tylko w trakcie miejscowego podawania znieczulenia wokół żyły.

Bezpośrednio po zabiegu pacjent może wrócić do normalnej aktywności.

Zabieg trwa około 30-45 minut i nie wymaga wyłączenia z normalnych zajęć. Wszystkie przypadki są jednak ustalane indywidualnie w trakcie konsultacji.

Po zabiegu na kończynę zakładana jest pończocha uciskowa. Pacjent od razu po zabiegu wraca do normalnej aktywności.

 • Minimalny ból w czasie rekonwalescencji
 • Maksymalny komfort w czasie zabiegu
 • Krótki czas zabiegu
 • Małe ryzyko wystąpienia zasinień po zabiegu
 • Szybki powrót do normalnej aktywności
Koszt zabiegu Orientacyjny czas trwania zabiegu Kto wykonuje zabieg? Inwazyjny Znieczulenie Czas rekonwalescencji
Od 4000zł 1h Chirurg naczyniowy Tak Tak sedacja 2 tygodnie

Choroby naczyń

Żylaki nóg, a także pojedyncze pęknięte naczynka krwionośne, to dosyć pospolity problem zdrowotny wśród pacjentów naszej kliniki w Katowicach. Wbrew powszechnemu myśleniu nie dotyczy on tylko kobiet i osób w podeszłym wieku, a może dotknąć każdego.

Żylaki powodują dyskomfort, lecz przede wszystkim są groźne dla zdrowia. Są oznaką niewydolności naczyń, a tym samym zaburzeń krążenia krwionośnego. Widoczne najczęściej na podudziach wyraźnie poszerzone i skręcone naczynia żylne mogą świadczyć m.in.

o powstawaniu niebezpiecznych dla życia zatorów i zakrzepów. Dlatego nie należy bagatelizować objawów, które towarzyszą rozwojowi choroby. W naszej klinice prowadzona jest rozszerzona diagnostyka tego rodzaju schorzeń żylnych.

Wykorzystujemy też najnowsze metody nieoperacyjnego leczenia żylaków, które w obecnych czasach dają znakomity rezultat w pozbyciu się problemu.

Przyczyny powstawania żylaków

Przyczyny powstawania żylaków mogą mieć podłoże genetyczne, lecz u wielu pacjentów jest to problem nabyty, spowodowany m.in. nieaktywnym trybem życia.

Rozwojowi żylaków sprzyja zbyt mało ruchu, praca w pozycji siedzącej lub stojącej, noszenie obcasów, zaawansowany wiek, stan po zabiegach operacyjnych, długotrwałe unieruchomienie, jak również przebyte ciąże.

Do powstawania żylaków nóg przyczyniają się także duża nadwaga i otyłość, które powodują znaczne utrudnienia w odpływie krwi z żył kończyn dolnych (m.in. przez mechaniczny ucisk tkanki tłuszczowej brzucha na część górną uda).

Nie bez wpływu pozostają nawyki takie jak długie gorące kąpiele, częste plażowanie i korzystanie z solarium, a także noszenie obcisłych spodni. Uznawane za przyczynę jest również przyjmowanie niektórych leków (np. hormonalnych) oraz urazy kończyn.

Stopnie zaawansowania niewydolności żylnej

W medycynie wyróżniamy sześć stopni zaawansowania choroby niewydolności żylnej. Wbrew możliwym przypuszczeniom żylaki znajdują się na drugiej pozycji tej listy, a mimo tego są już niebezpieczne dla zdrowia. Kolejne fazy rozwoju choroby to:

 • Pajączki żylne (teleangiektazje) – stanowią problem kosmetyczny, choć w niektórych przypadkach mogą wywoływać obrzęki, bóle, wzmożone ocieplenie kończyny. Grożą też stanami zapalnymi.
 • Żylaki – ich objawami są: uczucie ociężałości łydek i ich przepełnienia krwią, obrzęki kostek popołudniami i wieczorami, nocne skurcze naczyń krwionośnych, uczucie niespokojnych nóg,
 • Współistniejące z żylakami obrzęki kończyn dolnych, powodujące ból.
 • Dołączające się zmiany troficzne, czyli przebarwienia na skórze, wyprysk, stwardnienie skóry i tkanki podskórnej.
 • Zagojone owrzodzenia podudzi towarzyszące żylakom.
 • Czynne owrzodzenia żylne podudzi.

Znaczenie wczesnej diagnozy niewydolności naczyń żylnych

Często popełnianym błędem jest lekceważenie symptomów, które mogą wskazywać na rozwój niewydolności naczyń żylnych.

Najczęściej o pomoc do naszych lekarzy zwracają się pacjenci z widocznymi zmianami żylakowymi, tymczasem o chorobie tej świadczy także często odczuwane mrowienie i zmęczenie nóg, ich skurcze, pojawiające się obrzęki i ból łydek, powiększony obwód ud, popękane pojedyncze naczynka lub ich gęsta sieć.

Skutecznym sposobem na wykrycie problemu niewydolności żylnej jest badanie przepływu krwi metodą Dopplera. Jest to rodzaj wnikliwego badania USG, które pozwala zaplanować najlepszą w indywidualnym przypadku metodę leczenia choroby.

Metody leczenia żylaków stosowane w Euro-Klinice

Nowoczesna medycyna zna wiele sposobów na pozbycie się żylaków nóg, jak również nieestetycznych popękanych naczynek nazywanych pajączkami.

W Euro-Klinice stosujemy tylko mało inwazyjne zabiegi leczenia żylaków i mniejszych zmian widocznych na skórze, spowodowanych pęknięciem naczyń.

Do najbardziej popularnych należą: laserowa operacja żylaków EVLT, skleroterapia oraz uzupełniająca terapia prądem wysokiej częstotliwość Virdex-RF. Jako wspólne zalety tych metod możemy uznać:

 • brak konieczności hospitalizacji (pacjent powraca do domu w dniu usunięcia żylaków lub zmian pokrewnych),
 • krótki czas trwania zabiegu (20-40 min.),
 • brak nacięć i blizn pooperacyjnych,
 • znieczulenie miejscowe,
 • szybki powrót do codziennej aktywności (pacjent może chodzić bezpośrednio po zabiegu),
 • wysoka skuteczność w likwidacji żylaków i pajączków,
 • małe ryzyko powik

Laserowe usuwanie żylaków metodą EVLT

Chirurgiczne zabiegi laserowe są specjalnością lekarzy pracujących w naszej klinice w Katowicach, z czego jesteśmy znani na całym Śląsku. Specjalizujemy się w laserowym leczeniu hemoroidów, jak również wykonujemy zabiegi laserem CO2 skutecznym w usuwaniu kłykcin, brodawek i innych szpecących zmian skórnych. Laser umożliwia także efektywną likwidację żylaków.

 Operacja żylaków nóg laserem EVLT jest mało inwazyjną, wewnątrznaczyniową metodą ich leczenia. Polega na wprowadzeniu do niewydolnej żyły włókna światłowodu. Wyzwolona w końcówce cewnika energia światła laserowego powoduje szybkie obkurczenie i zamknięcie niewydolnej żyły.

W odróżnieniu od tradycyjnych metod, w tym wypadku nie jest konieczna interwencja chirurgiczna, polegająca na jej usunięciu. Żylaki resztkowe zamyka się metodą echoskleroterapii piankowej. Po laserowej operacji żylaków EVLT pacjent może liczyć na szybki powrót do pełnego zdrowia.

Gojeniu się niewielkiej rany pozabiegowej towarzyszy mało uciążliwy ból, który nie zakłóca codziennego funkcjonowania. Laserowe usuwanie żylaków jest też bezpieczne i obarczone niskim ryzykiem powikłań.

Skleroterapia (obliteracja)

Stosowana w Euro-Klinice skleroterapia (inaczej obliteracja) to kolejna mało inwazyjna i praktycznie bezbolesna metoda leczenia żylaków oraz pajączków.

Polega na wstrzykiwaniu w miejsce zmian skórnych leku obliterującego, który wywołuje proces zapalny powodujący obkurczenie ścian naczyń, a w efekcie ich zwłóknienie i zrośnięcie. Zabieg jest krótki i nie wymaga zastosowania znieczulenia miejscowego.

Pacjent odczuwa ból jedynie w momencie nakłucia cienką igłą, przez którą wprowadza się lek w zmienione miejsce na skórze. Używając tej metody większe pajączki zamykamy skleroterapią piankową, zaś żylaki metoda echoskleroterapii piankowej (pod kontrolą USG).

Angiologia w Euro-Klinice

W naszym ośrodku oferujemy opiekę specjalisty angiologa zajmującego się leczeniem chorób naczyń. Najczęstszą przypadłością, z jaką zgłaszają się do angiologa Pacjenci, jest przewlekła niewydolność żylna, czyli żylaki.

Diagnostyka naczyń opiera się zwykle na wywiadzie z Pacjentem, badaniu fizykalnym oraz badaniu USG Doppler.

Konsultacja z angiologiem w Euro-Klinice pozwoli Państwu szybko zdiagnozować chorobę i wybrać odpowiednie metody jej leczenia.

Pakiet badań dla osób zagrożonych miażdżycą:

 • usg dopplertętnic szyjnych i kręgowych z oceną rozwoju miażdżycy,
 • usg doppler tętnic kończyn dolnych wraz z naczyniami jamy brzusznej (aorta i tętnice biodrowe)
 • badanie laboratoryjne: cholesterol całkowity/ LDL/  HDL/  Triglicerydy
 • badanie ciśnienia tętniczego
 • badanie laboratoryjne glukozy

Pakiet badań – obrzęki:

 • usg doppler żył kończyn dolnych
 • usg doppler jamy brzusznej
 • usg doppler tarczycy
 • badanie laboratoryjne D-dimer

Pakiet badań –  bóle kończyn dolnych:

 • usg doppler żył kończyn dolnych
 • usg doppler tętnic kończyn dolnych wraz z naczyniami jamy brzusznej (aorta i tętnice biodrowe)
 • badanie laboratoryjne cholesterol całkowity/ LDL/  HDL/  Triglicerydy
 • badanie laboratoryjne kwasu moczowego
 • badanie laboratoryjne dimer

Pakiet diabetologiczny/cukrzycowy:

 • usg doppler tętnic szyjnych i kręgowych z oceną rozwoju miażdżycy,
 • usg doppler tętnic kończyn dolnych wraz z naczyniami jamy brzusznej (aorta i tętnice biodrowe)
 • usg doppler tarczycy/ przytarczyc/ węzłów chłonnych szyi
 • badanie laboratoryjne: cholesterol całkowity/ LDL/  HDL/  Triglicerydy
 • badanie laboratoryjne glukozy
 • badanie ciśnienia tętniczego

Pakiet dla kobiet i mężczyzn 40+

 • usg doppler tętnic szyjnych i kręgowych z oceną rozwoju miażdżycy,
 • usg doppler tętnic kończyn dolnych wraz z naczyniami jamy brzusznej (aorta i tętnice biodrowe)
 • usg doppler żył kończyn dolnych
 • usg doppler tętnic kończyn górnych
 • usg doppler żył kończyn górnych
 • usg doppler tarczycy/ przytarczyc/ ocena węzłów chłonnych szyi
 • usg doppler jamy brzusznej
 • badanie laboratoryjne cholesterol całkowity/ LDL/  HDL/  Triglicerydy
 • badanie laboratoryjne  Glukoza / Kwas moczowy

Żylaki nóg to jedno z najpowszechniejszych schorzeń na świecie, które częściej dotyka kobiety ze względu na niekorzystny wpływ hormonów kobiecych na naczynia krwionośne. Za rozwój żylaków odpowiadać może brak ruchu, nieodpowiednia dieta oraz antykoncepcja hormonalna.

Leia também:  Jakie Sa Objawy Zapalenia Opon Mozgowych?

Bardzo często przyczyną żylaków jest także siedzący lub stojący tryb pracy oraz nałóg palenia papierosów. Żylaki to choroba bardzo często lekceważona.

Poza oczywistym nieestetycznym wyglądem skóry, niewydolność żylna może prowadzić do zagrażających zdrowiu i życiu chorób, w tym zakrzepicy żył.

Flebologia estetyczna jest dziedziną medycyny zajmującą się diagnostyką i leczeniem zmian żylnych w różnym stopniu zaawansowania. W ramach flebologii stosowane są mało inwazyjne, bezpieczne i niewymagające hospitalizacji zabiegi np. laserowego usuwania żylaków. W Euro-Klinice ich leczeniem zajmują się:

 • specjalista chirurgii ogólnej, angiolog dr Barbara Tomaszek Słota,
 • specjalista chirurgii ogólnej, specjalista chorób naczyń dr n. med. Ireneusz Warzocha

Zabiegi leczenia żylaków stosowane w Euro-Klinice

Jesteśmy znaną w Katowicach kliniką zajmującą się niechirurgicznym usuwaniem żylaków i widocznych popękanych naczynek na skórze. Nasi specjaliści korzystają z kilku nowoczesnych, skutecznych metod leczenia tego rodzaju problemów. Proponowane przez nas leczenie obejmuje:

 • operacje żylaków nóg laserem EVLT,
 • skleroterapię i echoskleroterapię,
 • terapię usuwania żylaków prądem o częstotliwości fal radiowych.

W ramach prowadzonych przez nas diagnostyki i nieoperacyjnego leczenia żylaków wykonujemy także specjalistyczne badanie naczyń żylnych, tzw. USG Dopplera.

Cennik wykonywanych badań i zabiegów

Całkowite koszty wykonywanych przez nas laserowych operacji żylaków EVLT, zabiegów skleroterapii oraz terapii prądem Viridex-RF są uzależnione od zaawansowania zmian żylakowych na skórze.

W trakcie wizyty konsultacyjnej, na podstawie wyników USG Dopplera ustalany jest indywidualny harmonogram zalecanego leczenia.

Poniżej przedstawiamy cennik konsultacji z naszym lekarzem oraz ogólne ceny zabiegów.

 • wizyta u specjalisty oraz USG Dopplera – 250 zł (cena promocyjna w okresie jesienno-zimowym),
 • skleroterapia piankowa pajączków i niewielkich żylaków – 500-800 zł za sesję,
 • echoskleroterapia piankowa żylaków i głównych pni żył powierzchniowych – 600-1000 zł za sesję.

Lekarze:

dr n. med. Barbara Tomaszek–Słotaspecjalista chirurgii naczyniowej

limfolog

dr n. med. Ireneusz Warzochachirurg naczyniowychirurg ogólny

dr n. med. Ireneusz Mazurspecjalista chirurgii naczyniowejspecjalista chirurgii ogólnej

flebolog

••• Laserowe leczenie żylaków • Centrum Medyczne Skopia Kraków

Laserowe leczenie żylaków, czyli termiczne uszkodzenie wiązką energii cieplnej niewydolnej żyły, jest jedną z najskuteczniejszych metod leczenia żylaków kończyn dolnych. Zabieg polega na wprowadzeniu wewnątrz żyły światłowodu w celu ablacji niewydolnej żyły i jej całkowitym uszkodzeniu i zamknięciu poprzez światło lasera.

Światłowód wprowadza się pod kontrolą USG. Terapia energią lasera jest mniej inwazyjną metodą niż tradycyjne chirurgiczne usuwanie żylaków. W CM Skopia wykorzystujemy najbezpieczniejszą i najbardziej skuteczną metodę termoablacji laserowej (EVLT-endovenous laser treatment).

Długość fali lasera 1470 nm zapewnia najlepszą skuteczność, dzięki większemu pochłanianiu przez wodę komórkową.

Zabieg jest małoinwazyjny, a czas rekonwalescencji jest krótki. Zabieg pozostawia świetne rezultaty estetyczne.

Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu żyły lub w analgosedacji (krótkotrwałym znieczuleniu, polegającym na podaniu pacjentowi dożylnie środków przeciwbólowych i nasennych).

Żylaki występują u co drugiej osoby dorosłej w wieku powyżej 50 lat i u około 25% wszystkich dorosłych. Nieleczone żylaki kończyn dolnych stwarzają ryzyko powikłań takich, jak zapalenie zakrzepowe żył głębokich, owrzodzenia goleni, czy nawet zatorowość płucną.

Jakie żylaki nadają się do leczenia laserowego?

Laserowe leczenie żylaków sprawdza się w przypadku niewydolności pni żylnych (żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej). Jest skuteczne również w leczeniu dużych dopływów o niezbyt krętym przebiegu i oddalonych od skóry. Światłowód nie przejdzie wzdłuż wyjątkowo krętej żyły.

 • Przeciwskazania do zabiegu laserowego usuwania żył:
 • -zapalenie żył lub zakrzepica żył głębokich,
 • -zaburzenia krzepnięcia lub przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych,
 • -poważne choroby serca i płuc,
 • -miażdżyca tętnic kończyn dolnych,
 • -ciąża,
 • -zmiany zapalne skóry,
 • -stan zapalny, wirusowy czy bakteryjny,
 • -uczulenie na środki znieczulenia.
 • W jakim celu wykonuje się zabieg laserowego usuwania żył?

Zabieg laserowego usuwania żył wykonuje się głównie w celach zdrowotnych i estetycznych. Jest to leczenie objawowe, które likwiduje powstałe żylaki, ale nie zapobiega powstaniu nowych. Rezultatem wykonania zabiegu jest efekt kosmetologiczny widoczny po paru tygodniach od zabiegu, ale również zlikwidowanie występujących przy żylakach dolegliwości typu swędzenie czy obrzęk.

Kwalifikacja do zabiegu laserowego usuwania żył

Każdy zabieg musi byś poprzedzony kwalifikacją lekarza do zabiegu (konsultacja flebologiczna). W CM Skopia do zabiegu kwalifikują lekarze angiolodzy, flebolodzy.

Kwalifikacja polega na wywiadzie oraz na wykonaniu USG. W razie potrzeby lekarz zleca wykonanie dodatkowych badań. Pacjent uzgadnia dogodny termin i jest informowany o sposobie przygotowania do zabiegu oraz o zaleceniach pozabiegowych. Dobierana jest odpowiednia pończocha uciskowa, która musi być stosowana przez pacjenta zaraz po zabiegu.

Jak wygląda zabieg laserowego usuwania żylaków?

Cały zabieg trwa ok. 60 min. Większość tego czasu zajmuje przygotowanie do zabiegu. Czas działania samego lasera to ok. 10 min. W pierwszej kolejności wprowadza się światłowód wewnątrz żyły poprzez nakłucie w odpowiednio dobranym miejscu przez USG.

Następnie dokonuje się znieczulenia poprzez pompę infuzyjną. W ostatnim etapie zamyka się żyłę energią świetlną. Punkt nakłucia zabezpiecza się sterylnymi opatrunkami i nakłada się specjalne pończoch uciskowe.

W razie potrzeby zabieg może być uzupełniony o skleroterapię (ostrzyknięcie) mniejszych gałęzi zamykanego naczynia dla jeszcze lepszego efektu wizualnego.

 1. Zalecenia po zabiegu laserowego usuwania żylaków
 2. Po zabiegu pacjent powinien:
 3. -spacerować 20 minut niezwłocznie po zabiegu,
 4. -nosić pończochy uciskowe (2 klasa ucisku) przez pierwsze 3 doby. Pończochy można zdjąć tylko na czas mycia,
 5. -przez okres rekonwalescencji (ok. 4 tygodnie po zabiegu) zaleca się regularnie spacerować, jeździć na rowerze lub wykonywać inną zalecaną przez lekarza aktywność fizyczną,
 6. -unikać ciężkiej aktywności fizycznej przez pierwsze 2 tygodnie po zabiegu,
 7. -zgłosić się na wizytę kontrolną i wykonać kontrolę USG po 1,3 i 6 miesiącu po zabiegu,
 8. -pozostać w kontakcie telefonicznym z lekarzem w przypadku pojawienia się niepokojących objawów.
 9. Jakie mogą wystąpić objawy po zabiegu?
 10. Po zabiegu laserowego zmykania żył może wystąpić:
 11. -łagodny ból po ustąpieniu efektów znieczulenia – należy wtedy zażyć lek przeciwbólowy,
 12. -opuchlizna wzdłuż poddanej zabiegowi żyle – mija samoistnie do miesiąca czasu po zabiegu,

-obrzęk i sztywność, które są normalnymi skutkami ubocznymi zabiegu i mogą utrzymywać się przez maksymalnie 14 dni. Uczucie ciągnięcia świadczy o prawidłowo przebiegającym procesie pozabiegowym.

 • Możliwe powikłania
 • W każdym zabiegu i procedurze medycznej istnieje ryzyko powikłań, choćby teoretycznie, ale warto o nich wiedzieć.
 • Potencjalnymi choć rzadko występującymi powikłaniami są:
 • -rozległy krwiak w tkance podskórnej,
 • -stan zapalny w obrębie rany,
 • -obrzęk kończyny,
 • -wystąpienie krwawienia,
 • -uszkodzenie nerwów czuciowych,
 • -zatorowość płucna,
 • -zapalenie i zakrzepica żył głębokich.
 • Metodę laserowego usuwania/zamykania żył można uzupełnić skleroterapią czy laserowym zamykaniem naczynek laserem Fotona.

Zabieg laserowego usuwania żylaków w CM Skopia wykonują: . med. Artur Hering, lek. med. Szymon Mleczko.

Laserowe usuwanie żylaków. Informacje o zabiegu w jednym miejscu

Żylaki kończyn dolnych, nie są jedynie problemem osób starszych. Nadciśnienie żylne, które jako konsekwencja niewydolności zastawek znajdujących się w żyłach powierzchownych nóg, odpowiedzialne jest w przeważającym stopniu za powstawanie żylaków – staje się obecnie zagrożeniem dla osób w coraz młodszym wieku.

Choć żylaki częściej występują u kobiet, niż u mężczyzn, to na każdych nogach wyglądają nieestetycznie, stąd często są powodem ukrywania ich w upalne dni. Ponadto, są one niebezpieczne i nieleczone mogą powodować poważne powikłania, prowadzić do zakrzepowego zapalenia żył, a nawet zatorowości płucnej.

Problem żylaków staje się powoli chorobą cywilizacyjną, mającą istotny wpływ na rozwój wielu innych dolegliwości. Dlatego też trzeba przeciwdziałać im jak najszybciej. Najbardziej popularną a tym samym jedną z najskuteczniejszych małoinwazyjnych metod leczenia żylaków jest wewnątrzżylna ablacja laserowa 

Co to są żylaki?

Zgodnie z definicją, żylaki to rozszerzone żyły o krętym przebiegu, które są widoczne przez skórę, a towarzyszą im uwypuklenia oraz dodatkowe objawy. Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Chirurgii Naczyniowej, żylaki występują u niespełna 20 proc. mężczyzn i u ponad 30 proc.

Leia também:  Nowotwory piersi – jak rozpoznać łagodne i złośliwe zmiany w piersiach?

kobiet. Głównym czynnikiem, który sprzyja ich powstawaniu są predyspozycje genetyczne. Prawdopodobieństwo wystąpienia żylaków, gdy ma je jedno z rodziców, wynosi ok. 25 proc. dla mężczyzn i 60 proc. dla kobiet. Jeśli u obojga rodziców stwierdzono żylaki, ryzyko sięga nawet 90 proc.

 

Żylaki mogą wskazywać na problemy układu żylnego na różnym etapie zaawansowania. Przeważnie, mają one postać widocznych pod skórą, krętych żył, które są rozszerzone, wydłużone i widocznie uwypuklone.

Leczenie żylaków – na czym polega?

Istnieje kilka sposobów leczenia żylaków. Należą do nich metody uciskowe, skleroterapia, podawanie leków oraz metody chirurgiczne i leczenie wewnątrznaczyniowe. Leczenie żylaków wyrobami uciskowymi, polega na podpieraniu żył powierzchniowych poprzez uciskanie specjalnymi pończochami czy podkolanówkami uciskowymi. 

Inna metoda leczenia żylaków, to skleroterapia, czyli ostrzykiwanie żył specjalnym środkiem obliterującym w postaci płynu lub pianki. Częste jest także leczenie wewnątrznaczyniowe przy pomocy cewników wprowadzanych do światła żyły. 

W poważniejszych wypadkach, stosowana jest również metoda operacyjna – flebektomia. polegająca na usunięciu niewydolnej żyły odpiszczelowej, przez nacięcie w pachwinie. Alternatywą dla chirurgicznej operacji żylaków jest laserowy zabieg, zwany inaczej ablacją laserową.

Istnieją także inne technologie oparte o ablację termiczną, takie jak ablacje przy pomocy pary wodnej oraz ablacje przy pomocy energii fal o częstotliwości radiowej. Mają one na celu, podobnie jak i ablacja laserowa, zamknięcie dużej żyły układu żył powierzchownych bez stosowania zabiegu chirurgicznego.

Czym jest laserowe leczenie żylaków?

Jeszcze niedawno aby pozbyć się żylaków trzeba było przejść poważną operację. Dziś można je usunąć przy pomocy mało inwazyjnych zabiegów nowej generacji.

Zabieg likwidacji żylaków można obecnie wykonać przy pomocy zamknięcia światła żyły w wyniku działania energii termicznej, czyli tzw. ablacji termicznej, która powoduje zahamowanie wstecznego napływu krwi do żylaków.

Jednym z rodzajów zabiegów ablacji termicznej jest ablacja z wykorzystaniem energii światła laserowego. 

Laserowe leczenie żylaków kończyn dolnych przeprowadzono po raz pierwszy w Stanach Zjednoczonych w 2002 roku i od tej pory, popularność tej metody stale rośnie.

Inaczej nazywa się ją EVLT, od angielskiego terminu endoavenous laser treatment, i jest ona nowoczesnym sposobem leczenia, polegającym na naświetlaniu niewydolnego pnia żylnego za pomocą wprowadzonego do jego wnętrza włókna laserowego.

Laserowym leczeniem żylaków zajmują się chirurdzy oraz flebolodzy, czyli lekarze od żył, specjalizujący się w ich diagnostyce i leczeniu.

Jak przygotować się do zabiegu laserowego usuwania żylaków?

Przed zabiegiem, konieczne jest wykonanie badań laboratoryjnych, do których zaliczamy morfologię, układ krzepnięcia, elektrolity, antygen HBS oraz poziom glukozy we krwi. Jeśli pacjent zażywa leki – szczególnie hormonalne albo działające na układ krzepnięcia krwi – bardzo ważne jest, aby o tym poinformowaŁ lekarza. 

Na dwie godziny przed rozpoczęciem procedury, należy także powstrzymać się od jedzenia. Lekarze zalecają też, aby założyć na siebie luźne ubranie i wygodne obuwie na płaskiej podeszwie.

Przebieg zabiegu laserowego leczenia żylaków

Proces laserowego leczenia żylaków znacznie różni się od tradycyjnej operacji chirurgicznej.

Zabieg ablacji laserowej przeprowadzany jest w pozycji leżącej, w przypadku zamykania żyły odpiszczelowej w pozycji na plecach, a w przypadku zamykania żyły odstrzałkowej w pozycji brzusznej.

Podczas laserowego leczenia żylaków, pacjentowi podawany jest środek znieczulający, który znosi wrażenia bólowe, oraz zabezpieczając żyły przed poparzeniem powoduje odsunięcie ich od otaczających tkanek. 

W trakcie zabiegu, laser wytwarza energię, która doprowadza do podgrzania ściany naczynia i następnie do zamknięcia żyły. Na samym początku, lekarz zaznacza układ żylny przy pomocy aparatu USG, po czym miejscowo znieczula się skórę i tkankę podskórną.

Pierwszym etapem zabiegu jest nakłucie skóry i umiejscowienie w żyle wenflonu, przez który następnie wprowadza się światłowód. Po przygotowaniu pacjenta pod kontrolą USG wprowadza się do żyły włókno laserowe, a w kolejnym etapie zabiegu, rozpoczyna się powolne wycofywanie sondy ze światła żyły.

Wówczas, uruchamia się laser i powoli wycofuje włókno powodując zamknięcie niewydolnego naczynia. Po usunięciu włókna światłowodowego i koszulki naczyniowej, na miejsce nakłucia zakładany jest opatrunek a na kończynę dolną pończocha uciskowa.

W przypadku, gdy w trakcie jednego zabiegu leczone są również inne żyły, konieczne jest nakłucie i znieczulenie każdej z nich. 

Zalecenia po zabiegu

Zaraz po zabiegu laserowego usuwania żylaków, lepiej zrezygnować z noszenia butów na wysokich obcasach. Warto też, przejść się na półgodzinny spacer, żeby pobudzić krążenie. Ważne jest również, aby opatrunku, który został wykonany w czasie zabiegu nie zdejmować wcześniej, niż we wskazanym przez lekarza czasie.

Przez pierwszy tydzień, wskazane jest też przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych oraz noszenie opasek uciskowych.

Osoba, która przeszła zabieg usuwania żylaków metodą laserową, powinna również zrezygnować na okres około dwóch tygodni od jego momentu z wysiłku fizycznego.

Należy jednak ruszać się i spacerować przynajmniej 2 razy dziennie przez 30 minut w pierwszym tygodniu po zabiegu.

W ciągu pierwszych dwóch tygodni nie należy również planować długich podróży samochodem lub samolotem. Z kolei, przez około 6 tygodni zaleca się zakładanie na noc specjalnych rajstop, a przez 2-3 miesiące nie powinno wystawiać się na działanie wysokich temperatur ani na silne słońce, aby nie spowodować wystąpienia przebarwień.

Wskazania i przeciwwskazania do laserowego usuwania żylaków 

Przy pomocy techniki endożylnej można obecnie usuwać nie tylko duże żylaki, ale także tzw pajączki oraz teleangiektazje, a także z powodzeniem leczyć owrzodzenia żylakowate. Praktyka pokazuje, że zabieg można przeprowadzić aż u 75 proc osób zgłaszających się na zabieg. Leczenia metodą laserowego usuwania żylaków jest szczególnie wskazane dla:

 • chorych, którzy boją się ukłucia igłą,
 • osób z różnych względów nietolerujących skleroterapii,
 • pacjentów, u których skleroterapia zakończyła się niepowodzeniem,
 • osób z tendencją do powstawania teleangiektazji.

Natomiast, przeciwwskazania do zabiegu laserowego leczenia żylaków mogą wynikać ze złego stanu ogólnego pacjenta lub innych chorób.

Ich przyczyną, mogą być również infekcje skóry, brak możliwości wykonania znieczulenia, uczulenia na leki stosowane w trakcie zabiegu, zaburzenia krzepnięcia, niedrożność lub zakrzepica żył głębokich albo powierzchownych, bardzo kręty przebieg żyły na długim odcinku lub też bardzo powierzchownie położone naczynia żylne. 

Ponadto, ablacja laserowa żylaków nie jest wskazana dla kobiet w ciąży, osób z bardzo poskręcanymi żylakami lub osób, w ogólnym złym stanie zdrowia. Przeciwwskazaniem do leczenia operacyjnego może być stosowanie niektórych leków zmniejszających krzepnięcie krwi, co może spowodować konieczność odstawienia ich przed zabiegiem. 

Istnieją również choroby, które choć wymagają konsultacji z lekarzem i upewnienia się co do możliwości przeprowadzenia przy nich zabiegu, nie są jednak całkowitym przeciwwskazaniem do jego wykonania. Należą do nich:

 • niewydolność serca i wady zastawkowe,
 • Nadciśnienie,
 •  wszczepiony rozrusznik serca,
 • przebyte i aktywne zmiany zakrzepowo-zatorowe,
 • zaawansowana niewydolność tętnic obwodowych.

Czy laserowe usuwanie żylaków boli?

Pomimo iż, energia dostarczana przez fale światła laserowego musi być na tyle duża żeby doprowadzić do obkurczenia a następnie zbliznowacenia i zarośnięcia światła naczynia, zabieg laserowego usuwania żylaków nie jest bolesny.

W sytuacji pojawienia się jakichkolwiek dolegliwości, drętwień, pieczenia lub innego zaburzenia w obrębie kończyny, należy zgłosić je lekarzowi w trakcie trwania zabiegu.

Dzięki bezinwazyjności metody laserowej, nie trzeba się także obawiać powstawania blizn. 

Cena laserowego usuwania żylaków w Warszawie

Cena wykonania zabiegu laserowego usuwania żylaków z jednej nogi, przy pomocy laserowej metody endożylnej  wynosi w Warszawie ok. 2,5 tys. zł i nie jest refundowana przez NFZ.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*