Kubeczek menstruacyjny (miseczka menstruacyjna)

Kubeczek menstruacyjny Perfect Cup to produkt wielokrotnego użytku, który jest elastyczny, zupełnie niewyczuwalny, w pełni bezpieczny dla naszego zdrowia i przyjazny dla środowiska.

Wykonany z silikonu medycznego niemieckiej firmy Wacker. Wolny od plastiku, BPA, lateksu, chemii, drażniących substancji.

Kubeczek menstruacyjny to innowacyjne rozwiązanie, które zapewnia kobietom pełną ochronę oraz komfort podczas menstruacji.

W przeciwieństwie do podpasek i tamponów kubeczek służy do wielorazowego użytku. Co 8-12 godzin należy go opróżnić, a po zakończeniu miesiączki (oraz przed pierwszym użyciem) wysterylizować we wrzącej wodzie. Jego żywotność wynosi 5-10 lat.

Zalety kubeczka menstruacyjnego:

 • oszczędność pieniędzy – nie trzeba co miesiąc kupować tamponów lub podpasek;
 • wygoda – poprawnie zainstalowany kubeczek jest niewyczuwalny, można o nim zapomnieć na 8-12 godzin (w zależności od tego, jak obfita jest menstruacja)
 • bezpieczeństwo – silikon medyczny to materiał całkowicie obojętny, nie zaburza naturalnej równowagi środowiska pochwy (inaczej niż wiele substancji, jakimi nasączane są tampony i podpaski).

Perfect Cup jest pierwszym Polskim Kubeczkiem Menstruacyjnym

Perfect Cup to w 100% polska firmą. Wszystkie składowe produktu (kubeczek, woreczek, instrukcja, opakowanie) są produkowane i pakowane w Polsce.

Jaki rozmiar wybrać?

Kubeczek menstruacyjny (miseczka menstruacyjna)

Kubeczki menstruacyjne Perfect Cup dostępne są w dwóch rozmiarach: S i M. Rozmiar kubeczka, jaki powinnaś wybrać dla siebie, zależy przede wszystkim od obfitości Twojej miesiączki oraz od tego, czy masz silne mięśnie dna miednicy (tutaj pod uwagę bierzemy także fakt, czy masz za sobą przebytą ciążę). Żeby jeszcze lepiej pomóc Ci dobrać rozmiar kubeczka, w naszej tabeli uwzględniliśmy także uśredniony wzrost, wiek oraz budowę ciała.

Kubeczek menstruacyjny (miseczka menstruacyjna)

 • Rozmiar: S
 • Pojemność: 22 ml
 • Skład: 100% silikon medyczny (materiał podlegający recyklingowi)
 • Opakowanie: kartonik + bawełniany woreczek
 • Producent: Perfect Cup 

Kubeczek menstruacyjny (miseczka menstruacyjna)
Kubeczek menstruacyjny (miseczka menstruacyjna)

Jak używać kubeczka menstruacyjnego?

Przed pierwszym użyciem wysterylizuj kubeczek menstruacyjny we wrzącej wodzie przez 3-5 minut.

 1. Złóż i włóż złożony kubek

Istnieje wiele sposobów składania kubeczka. Każda kobieta ma indywidualną budowę narządów rozrodczych, dlatego warto przetestować kilka różnych sposobów składania kubeczków menstruacyjnych, aby znaleźć dla siebie najbardziej komfortowy. Zalecamy złożenie go w literę “C”, gdy cały kubek będzie w tobie, po prostu pozwól mu się otworzyć. 

 1. Sprawdź, czy kubeczek jest rozłożony

Żeby sprawdzić przy kubeczek się poprawnie otworzył należy przesunąć palcem po jego dnie. Jeżeli nie wyczuwasz żadnych wgłębień, wszystko powinno być w porządku. Pociągnij za pętelkę. Kubeczek powinien stawiać opór.

To oznacza, że kubeczek dobrze przylega do ścianek pochwy i nie będzie przeciekał. Jeśli czujesz, że nadal łatwo możesz go wyjąć ciągnąc za pętelkę, popchnij go lekko do góry, poruszaj w prawo, w lewo, delikatnie nim pokręć i spróbuj ponownie pociągnąć za końcówkę.

Jeśli trudno go wyjąć i stawia opór, to znaczy, że jest dobrze włożony i zassany.

 1. Wyjmij kubek menstruacyjny

Umyj ręce i lekko pociągnij za pętelkę, używając mięśni brzucha do popychania w dół, aż dotrzesz do podstawy.

Uszczypnij podstawę miseczki (lub włóż palec wskazujący obok niej), aby zwolnić ssanie i ułatwić sobie wyciągnięcie kubeczka. Unikaj zdejmowania kubka menstruacyjnego, pociągając za pętelkę, ponieważ może to powodować dyskomfort.

 1. Opróżnij i włóż ponownie.

Osiągnięcie komfortu przy kubeczku może zająć kilka dni lub kilka okresów. Eksperymentuj z różnymi technikami składania i wkładania – i nie martw się, wkrótce staniesz się mistrzynią obsługi kubeczka menstruacyjnego!

Po skończonej miesiączce wysterylizuj kubeczek we wrzącej wodzie i umieść go w załączonym bawełnianym woreczku. Do następnego okresu!

Miseczka menstruacyjna, lejek menstruacyjny oraz kubeczek menstruacyjny to ten sam produkt?

Tak, nazwa “miseczka menstruacyjna” oraz “lejek menstruacyjny” występują przemiennie jako mniej popularne określenie kubeczka menstruacyjnego.

Jak często muszę kupować nowy kubeczek menstruacyjny?

Nie za często będziesz musiała kupować nowy kubeczek! Ten powinien Ci posłużyć 5-10 lat ????

Jakie cechy charakteryzują dobre/najlepsze kubeczki menstruacyjne?

Dobry/najlepszy kubeczek to taki który jest przede wszystkim bezpieczny dla twojego zdrowia oraz wygodny w użyciu. 

Czy mogę stosować kubeczek menstruacyjny przy bardzo obfitym okresie?

 Perfect Cup można stosować przy bardzo obfitym okresie, jedyne co się zmienia to częstotliwość opróżniania kubeczka. Większość kobiet opróżnia  Perfect Cup dwa razy dziennie – rano i wieczorem.

Jak opróżnić OrganiCup w publicznej toalecie?

 1. Podczas czyszczenia  Perfect Cup między użyciami należy go wyczyścić zimną bieżącą wodą z kranu.
 2. Jeśli podróżujesz i nie masz dostępu do czystej bieżącej wody przez dłuższy czas, pamiętaj, aby zabrać ze sobą wodę butelkowaną lub użyć ściereczki dezynfekującej, takiej jak OrganiWipe.
 3. Jeśli nie masz, możesz po prostu wytrzeć go papierem toaletowym i wyczyścić po uzyskaniu dostępu do łazienki.

Kubeczek menstruacyjny – czym jest, gdzie kupić, jak dobrać?

Podpaski i tampony to niejedyny sposób na zabezpieczenie się przed krwawieniem miesiączkowym. Współcześnie kobiety mogą korzystać również z innych, bardziej ekologicznych alternatyw, np.

kubeczka menstruacyjnego, który od kilku lat cieszy się rosnącą popularnością wśród polskich pacjentek.

Jak dobrać rozmiar kubeczka menstruacyjnego i czy dziewice mogą z niego korzystać? Co warto wiedzieć o tym nowoczesnym środku higienicznym?

Kubeczek menstruacyjny (miseczka menstruacyjna)

Co to jest kubeczek menstruacyjny?

Pierwszy kubeczek menstruacyjny (inaczej miseczka menstruacyjna) opatentowano już w 1932 roku, jednak musiało minąć kilka dekad, aby wszedł do powszechnego użytku i był szeroko dostępny na rynku.

To interesujący środek higieniczny w kształcie lejka/kapturka, jest dedykowany kobietom w trakcie menstruacji. Jest bezpieczny i nietoksyczny (pamiętajmy, by wybierać jedynie certyfikowane kubeczki menstruacyjne).

Do jego produkcji używa się miękkiego silikonu medycznego lub tworzywa termoplastycznego TPE (pierwsze modele produkowano z mniej komfortowej gumy).

Jest niewyczuwalny i dopasowuje się do ścianek pochwy, dzięki czemu kobieta nie odczuwa żadnego dyskomfortu podczas użytkowania kubeczka menstruacyjnego. Możemy stosować go zarówno w dzień, jak i w nocy. Poznajmy jego podstawowe plusy i minusy.

Kubeczek menstruacyjny – wady i zalety. Kilka słów o innych środkach higienicznych

Jakie są główne zalety kubeczka menstruacyjnego? Przede wszystkim nie powoduje podrażnień oraz nie wysusza flory pochwy (natomiast źle dopasowany tampon lub perfumowe podpaski mogą powodować uciążliwą suchość pochwy). W efekcie ryzyko infekcji intymnych jest niewielkie, dzięki czemu nie musimy obawiać się np.

nieprzyjemnego, rybiego zapachu z pochwy, świądu czy upławów. Kubeczek jest też bardziej chłonny od innych środków higienicznych (większe modele wykazują chłonność na poziomie 48 mililitrów). To dobre rozwiązanie dla kobiet, które nie chcą co miesiąc wydawać pieniędzy na zakup niezbędnych artykułów higienicznych, takich jak podpaski czy tampony.

Ceny kubeczków menstruacyjnych wahają się od 30 do 150 złotych, jednak jest to jednorazowy, większy wydatek – w zależności od modelu i dbania o kubeczek, może posłużyć nam od kilku do nawet kilkunastu lat (chcąc wydłużyć żywotność kubeczka, należy chronić go przed światłem słonecznym i przechowywać w zamkniętym opakowaniu).

To nie tylko oszczędność pieniędzy, lecz także troska o ekologię. Właścicielki kubeczków menstruacyjnych nie zużywają tylu artykułów higienicznych, co kobiety, które stosują tradycyjne podpaski i tampony.

Oczywiście nie oznacza to, że każda kobieta powinna stosować kubeczek menstruacyjny – to bardzo indywidualny wybór, warto spróbować różnych możliwości i wybrać taką, która będzie dla nas najlepsza.

Jeśli chodzi o wady kubeczka menstruacyjnego, konieczność częstego mycia pojemniczka może być nieco kłopotliwa, zwłaszcza w przypadku korzystania z publicznych toalet.

Mimo że kubeczki wykonane są z bezpiecznych materiałów, podobnie jak przy stosowaniu tamponów, istnieje ryzyko reakcji uczuleniowej i wystąpienia zespołu wstrząsu toksycznego (choć do tej pory odnotowano zaledwie kilka przypadków na świecie).

Jak dobrać rozmiar kubeczka menstruacyjnego?

Wiele kobiet zastanawia się, jaki rozmiar kubeczka menstruacyjnego będzie dla nich optymalny. Młode dziewczęta, które jeszcze nie współżyły, powinny kupić model o najwęższej średnicy (S).

Dla starszych pacjentek oraz tych, które mają za sobą co najmniej jeden poród, rekomendowane są szersze kubeczki (w zależności od indywidualnego przypadku w rozmiarze M-XL). Dzięki temu nie muszą one obawiać się ewentualnego przeciekania.

Chcąc dobrać odpowiedni dla siebie kubeczek menstruacyjny, trzeba wziąć też pod uwagę długość i twardość produktu (mamy do wyboru kilka stopni twardości – soft, classic lub sport). Przykładowo, kobiety o dobrze rozwiniętych mięśniach miednicy (np.

wskutek regularnego uprawiania dyscyplin sportowych) powinny zaopatrzyć się w najtwardszy model, a te z wysoką szyjką macicy, jak najdłuższy typ pojemniczka. Jeśli mamy problem z doborem odpowiedniego rozmiaru kubeczka menstruacyjnego, możemy poprosić o pomoc naszego ginekologa. W sieci dostępne są też ankiety, które ułatwiają dobór optymalnego typu i rozmiaru miseczki menstruacyjnej.

Leia também:  Jak Leczenie Oparzenie Tluszczem?

Jak założyć kubeczek menstruacyjny? Praktyczne wskazówki

Kiedy używać kubeczka menstruacyjnego? Powinien być użytkowany w pierwszym dniu krwawienia aż do zakończenia miesiączki. Jak go założyć? Kubeczek umieszczamy w pochwie, na podobnej zasadzie, jak tampon – dzięki czemu gromadzi się w nim krew menstruacyjna.

Początkowo możemy mieć z tym problem (w związku z napięciem mięśni dna miednicy), jednak wystarczy kilka aplikacji, by nabrać wprawy i dojść do perfekcji (w Internecie znajdziemy też mnóstwo filmików instruktażowych, które ułatwią założenie pojemniczka).

Istnieje kilka technik wkładania kubeczka. Podstawowa zasada mówi o tym, by najgrubszy pierścień był złożony i został zaaplikowany do pochwy jako pierwszy (najłatwiej  po prostu złożyć kubeczek w literę C lub S).

Jeśli chodzi o pozycję, jaką powinna przyjąć kobieta – można to zrobić stojąc z podniesioną nogą, siedząc na toalecie lub kucając. 

Kubeczek menstruacyjny należy opróżniać co 4-12 godzin w zależności od tego, jak obfite są nasze krwawienia (średnio 2-4 razy dziennie).

Wystarczy wyjąć go z pochwy, chwytając za specjalną końcówkę, wylać zawartość do WC lub umywalki i opłukać pod bieżącym strumieniem wody (zadbajmy o to, by przed tą czynnością umyć dokładnie dłonie).

Pamiętajmy, że po zakończeniu miesiączki kubeczek menstruacyjny powinien być każdorazowo sterylizowany (należy go wygotować przez około 5 minut).

Czy kubeczek menstruacyjny może być stosowany przez dziewice? 

Czy kubeczek menstruacyjny dla dziewic to dobre rozwiązanie? Tak, nie ma medycznych przeciwwskazań, co do stosowania. Mogą go używać zarówno kobiety, które są aktywne seksualnie (również te z wewnątrzmaciczną wkładką antykoncepcyjną), jak i te, które jeszcze nigdy nie współżyły.

Choć warto dodać, że dziewice mogą początkowo odczuwać pewien dyskomfort po wprowadzeniu kubeczka menstruacyjnego do pochwy.

Warto wspomnieć, że kubeczek menstruacyjny nie powinien być stosowany w trakcie połogu, ze względu na zwiększone ryzyko infekcji w tym szczególnym czasie. 

Kubeczek menstruacyjny a higiena intymna podczas miesiączki

W czasie menstruacji wzrasta poziom pH w pochwie, w związku czym łatwiej o wystąpienie infekcji intymnych. Odpowiednia higiena podczas miesiączki sprawia, że kobieta może czuć się czysto i świeżo, mimo pewnego dyskomfortu związanego z krwawieniem. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach:

 • dostosujmy rozmiar kubeczka menstruacyjnego do intensywności krwawienia,
 • starajmy podmywać się po każdorazowym opróżnianiu kubeczka menstruacyjnego i zawsze dbajmy o jego czystość,
 • pamiętajmy, by myć się zawsze od przodu do tyłu – nigdy na odwrót, aby zmniejszyć ryzyko infekcji wywołanej bakteriami kałowymi,
 • po każdej wizycie w toalecie odświeżajmy się np. za pomocą nawilżanej chusteczki higienicznej,
 • podczas krwawienia menstruacyjnego zrezygnujmy z gorących kąpieli w wannie na rzecz brania letnich i szybkich pryszniców,
 • stosujmy łagodne, najlepiej bezzapachowe kosmetyki do higieny intymnej z dodatkiem kwasu mlekowego,
 • nie używajmy gąbek ani myjek, które gromadzą drobnoustroje,
 • nośmy bieliznę wykonaną z naturalnych materiałów (bawełnianą),
 • do osuszania okolic intymnych używajmy osobnego ręcznika (wilgotny ręcznik to doskonałe siedlisko bakterii),
 • nie używajmy kolorowego, perfumowanego papieru toaletowego.

Gdzie kupić kubeczek menstruacyjny?

Kubeczek menstruacyjny jest obecnie bardzo łatwo dostępnym produktem, który możemy kupić m.in. w aptekach (stacjonarnych i internetowych) oraz niektórych drogeriach. Jednak zdecydowanie większy wybór tego typu środków higienicznych jest w Internecie.

Podsumowując, kubeczek menstruacyjny to jedna z metod radzenia sobie z wypływającą z macicy krwią menstruacyjną. Stosując ten popularny i wygodny w użyciu środek higieniczny, nie musimy martwić się o dyskomfort związany z okresem, a przy okazji wspieramy ruch „zero waste”, zmniejszając ilość odpadów.

Kubeczek menstruacyjny Yuuki Soft, rozmiar S

Kubeczek menstruacyjny (miseczka menstruacyjna)

Kubeczek menstruacyjny Yuuki Soft, rozmiar  S

Kubeczki menstruacyjne są niesamowitą alternatywą dla pozostałych środków higienicznych: tamponów i podpasek.  Są one niekwestionowanym następcą tamponów.

Wersja ekonomiczna – kupując ten produkt otrzymujesz kubeczek zapakowany w (niestety) foliowy woreczek oraz instrukcję użycia. Kubeczek powinien zapakowany być w folii- takie opakowanie umożliwia zachowanie sterylności.

Dlaczego warto wybrać Yuuki?
Kubeczek menstruacyjny Yuuki został stworzony przez europejską firmę specjalizującą się w wyrobach medycznych.

Silikon medyczny, z którego wykonano Yuuki, jest certyfikowany i produkowany w kontrolowanych warunkach na terenie Niemiec.

Jest ekonomiczny – jego koszt zwraca się całkowicie maksymalnie po 8 miesiącach użytkowania.

Dzięki wielorazowości, Yuuki jest niesaowicie ekologiczny! Używając kubeczka menstruacyjnego Yuuki nie produkujesz odpadów sanitarnych, których utylizacja i produkcja zagrażają środowisku.
Miseczka menstruacyjna Yuuki jest bardzo komfortowa i praktyczna.

Nie musisz się ograniczać: kubeczek może być używany przy każdej aktywności sportowej.
Nie wywołuje alergii.

Kieliszek menstruacyjny Yuuki jest wytrzymały, gładki, elastyczny, łatwy w użyciu i bezpieczny.
Kubeczki menstruacyjne Yuuki zostały wykonane z silikonu medycznego. Jest to jeden z najlepszych materiałów, z których produkuje się kubeczki menstruacyjne. Ze względu na swoje wyjątkowe właściwości, hamuje namnażanie się bakterii oraz ich przywieranie do ścianek kubeczka.

Dzięki temu łatwo jest go wyczyścić i zdezynfekować nawet w warunkach domowych. Ponieważ jest hipoalergiczny, nie podrażnia oraz nie wywołuje alergii. Ze względu na to, że nie absorbuje płynów i nie wchodzi w reakcje chemiczne z ciałem, jest szeroko stosowany w przemyśle medycznym.

Jako materiał, silikon medyczny wytrzymuje wiele lat intensywnego użytkowania i w tym czasie jego parametry nie ulegają pogorszeniu.

Różnica między Yuuki Classic, a Yuuki Soft
Podstawową różnicą pomiędzy Yuuki Classic a Yuuki Soft jest stopień twardości: model Classic jest twardszy od modelu Soft.

Twardsze kubeczki menstruacyjne są polecane kobietom bardziej aktywnym fizycznie, o silniejszych mięśniach dna miednicy.

Szczególnie Panie uprawiające sporty wzmacniające tę grupę mięśni (pilates, pole dance, jogę, jazdę konną) powinny wybierać kubeczki spośród twardszych modeli.

Rozmiary kubeczków menstruacyjnych Yuuki
Oferujemy dwa rozmiary kubeczków menstruacyjnych Yuuki: S (1) oraz L (2). W każdym przypadku łodyżkę można skrócić samodzielnie uważając, aby nie uszkodzić kubeczka.

 • Rozmiar S, to rozmiar odpowiedni dla kobiet, które nie rodziły lub dla kobiet poniżej 28. roku życia:
 • Rozmiar S (1), to rozmiar odpowiedni dla kobiet, które nie rodziły lub dla kobiet poniżej 28. roku życia:
 • średnica: 41 mm
  długość całkowita: 67 mm , długość kubeczka bez łodyżki: 49 mm
  długość łodyżki: 18 mm
  maksymalna pojemnoćś: 24 ml
 • pojemność do znacznika bezpieczeństwa: 14 ml, pojemność do otworków odpowietrzających: 17.5 ml

Przed aplikacją
Ponieważ ciało każdej kobiety jest inne, łodyżka kubeczków menstruacyjnych Yuuki powinna zostać przycięta zgodnie z potrzebami użytkowniczki. Przy silnym skracaniu łodyżki należy zwrócić uwagę na to, aby nie uszkodzić podstawy kieliszka.

Zaleca się, aby przed każdą menstruacją kubeczek został wygotowany przez ok. 5 minut. Należy zwrócić uwagę, czy ilość wody jest wystarczająca – kubeczek musi być całkowicie zanurzony w wodzie. Taki zabieg nie uszkodzi miseczki menstruacyjnej, za to zapewni jej maksymalną sterylność. Do dezynfekcji można używać również specjalnych preparatów.

Sposób umieszczenia kubeczka w ciele
Przed aplikacją kubeczka należy umyć dłonie i odprężyć się. Zalecaną przy aplikacji pozycją jest pozycja kucająca, ale jej wybór zależny jest od preferencji kobiety. Równie dobrze może sprawdzić się pozycja siedząca, stojąca z jedną nogą wyżej lub leżąca.

Kubeczek menstruacyjny przed włożeniem należy zwinąć. Ze względu na jego elastyczność, bez problemu powróci w ciele do swojego oryginalnego kształtu. Jest kilka metod zwijania miseczki menstruacyjnej przed aplikacją: w literkę C, w literkę S, w różyczkę. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj. W celu ułatwienia aplikacji można użyć wody lub lubrykantu na bazie wody.

Prawidłowo włożony kubeczek powinien znajdować się ok. centymetr od wejścia do pochwy. Jeżeli nie rozwinie się samoczynnie, poruszaj nim lekko lub dotknij palcem.

Wyciąganie kubeczka.
Zaleca się, aby opróżnianie kubeczka następowało maksymalnie po 8 godzinach od aplikacji. Wyciąganie może odbywać się w tej samej pozycji, co aplikacja. Najpierw należy rozszczelnić kubeczek poprzez złapanie i naciśnięcie jego podstawy. Opróżnij go i wypłucz wodą – jest gotowy do ponownego użycia.

59,00 zł

Na stanie

Privacy & Cookies Policy

Miseczka menstruacyjna Evelina Rozmiar 1

belladot pochodzi ze Szwecji, gdzi miseczki menstruacyjne Evelina stosowane są przez co piątą kobietę. Tworzą one wspaniałą alternatywę dla podpasek i tamponów. Są one również bardziej przyjazne dla środowiska, a przede wszystkim tańsze.

Zalety kapy menstruacyjnej Evelina:

 • jest ona bardziej higieniczna niż tampon, czy podpaski
 • ma elastyczne zastosowanie (kapel, pływanie, sauna, sport)
 • przyjazna dla środowiska & tańsza niż podpaski i tampony
 • można ją stosować przez kilka lat
 • rozmiar 1 – lekkie po średnie krwawienia
 • rozmiar 2- średnie po silne krwawienia
 • nadają się dla osób w każdym wieku
Leia também:  Objawy Neurologiczne Co To?

Zalecane użycie:

 • Miseczkę menstruacyjną należy przed pierwszym użyciem dobrze oczyścić: zdezynfekować, poprzez wygotowanie jej w dużej ilości wody (przez około 5-7 minut).
 • Przed zastosowanie starannie umyć dłonie mydłem i ciepłą wodą
 • WPROWADZANIE: wprowadzanie kubeczka menstruacyjnego możesz ułatwić, poprzez nawilżenie w wodzie lub przez rozpuszczalne w wodzie lubrykanty. Nie stosować ŻADNEJ wazeliny lub lubrykantów na bazie silikonów.
 • Zaciśnij mieczkę menstruacyjną i złóż ją jeszcze raz do środka, tak aby górna część krawędzi kapy tworzyła kształt litery “C”
 • Włóż zagięty kubeczek brzegiem na przód do pochwy. Możesz go wprowadzić w postaci siedzącej, stojącej lub w pozycji przysiadu. Jeśli ogonek jest za długi i przeszkadza, możesz go po prostu przyciąć.
 • Włóż zagięty kubeczek brzegiem na przód do pochwy. Możesz go wprowadzić w postaci siedzącej, stojącej lub w pozycji przysiadu. Jeśli ogonek jest za długi i Ci przeszkadza, możesz go po prostu przyciąć.
 • WYJMOWANIE: Przed wyciągnięciem miseczki dobrze umyć ręce. Jeśli nie da się dosięgnąć dolną część miseczki menstruacyjnej, możesz ostrożnie pociągnąć za ogonek. Przy wyciąganiu spodek kubeczka lekko przycisnąć, aby usunąć uczucie nadciśnienia.
 • WYJMOWANIE i MYCIE: opróżnić kubeczki menstruacyjne EVELINA, a następnie starannie i łagodni umyć nieperfumowanym mydłem.

PRZECHOWYWANIE: Po miesiączce możesz wysterylizować miseczkę menstruacyjną EVELINA w gotującej wodzie lub naszym dezynfekującym żelem do czyszczenia. Przechowywać w dołączonym woreczku. Nie zamykać w pojemniku. WSKAZÓWKI:

To oczywiście wymaga ćwiczeń, aby znaleźć odpowiednią pozycję wkładania kubeczka menstruacyjnego. Polecamy dlatego na początku, aby dodatkowo stosować wkładki higieniczne, aż poczujesz pełną pewność z mieszka menstruacyjna EVELINA.

Kubeczek menstruacyjny – Wikipedia, wolna encyklopedia

Kubeczek menstruacyjny
Schemat ilustrujący sposób umieszczenia kubeczka w pochwie

Kubeczek menstruacyjny (miseczka menstruacyjna) – jeden ze środków higienicznych przeznaczonych dla kobiet w czasie menstruacji. Kubeczek nosi się w pochwie w czasie krwawienia miesiączkowego. Podobnie jak inne środki stosowane w tym celu, kubeczki służą do zbierania wydzielin menstruacyjnych i krwi. Od tamponów i podpasek odróżnia je to, że wydzieliny menstruacyjne nie są przez nie wchłaniane, ale zbierają się w zbiorniczku. Po wyjęciu kubeczek należy opróżnić, można użyć go ponownie. Rzadko używa się kubeczków jednorazowego użytku.

Historia

Pierwszy kubeczek menstruacyjny opatentowano w 1932[1]. Z czasem patentów było więcej – kolejne w 1935, 1937 i 1950.

Po raz pierwszy większe ilości kubeczków menstruacyjnych pojawiły się w 1960, ale nie okazały się sukcesem dla firmy Tassaway, która próbowała wprowadzić je na rynek.

Z początku produkowano je z gumy, z czasem pojawiły się także kubeczki silikonowe. Zalecane jest stosowanie tych drugich, gdyż są bezpieczniejsze.

W 1987 w Stanach Zjednoczonych wyprodukowano kubeczki, których wprowadzenie do sprzedaży okazało się bardzo opłacalne[potrzebny przypis].

Opis

Aktualnie dostępne są dwa rodzaje kubeczków. Pierwsze, mniej popularne, są miękkie i elastyczne, przypominają kielich zbliżony wyglądem do kapturka dopochwowego służącego do antykoncepcji i są wykonane z polietylenu.

Drugi, bardziej popularny, rodzaj kubeczka przypomina dzwon – wykonany jest z silikonu.

Są przeznaczone do wielokrotnego użytku i mogą być używane nawet przez 15 lat, przez co są one rozwiązaniem korzystniejszym ekonomicznie niż tradycyjne środki higieny.

Jednorazowe, miękkie kubeczki menstruacyjne mogą być używane w czasie miesiączki, gdy kobieta uprawia seks. Nie są one jednak metodą antykoncepcji. Z kolei te wykonane z silikonu należy wyciągnąć przed stosunkiem[2].

Niektóre kobiety decydują się na kubeczki głównie dlatego, że w przeciwieństwie do innych środków stosowanych dopochwowo nie wchłaniają upławów menstruacyjnych, lecz gromadzą je w swoim wnętrzu[3].

Dla niektórych kobiet są trudniejsze w użyciu niż tampony. W badaniu przeprowadzonym w 1995 z udziałem 51 kobiet, 23 (45%) uznały kubeczki menstruacyjne za produkt, który można zaakceptować i używać w czasie miesiączki[4].

Rozmiary

Przed zakupem należy rozważyć wybór rozmiaru kubeczka. W większości przypadków dana firma produkuje je w różnych rozmiarach. Mniejsze zaleca się używać kobietom poniżej 25 roku życia i nieródkom, zaś większe kobietom po 25 roku życia i po minimum jednym porodzie. Takie też zalecane są kobietom z intensywniejszym krwawieniem podczas miesiączki. Najmniejsze przeznaczono dla dziewcząt.

Pod uwagę należy brać długość i szerokość produktu. Jeżeli kobieta ma krótką pochwę, to w pozycji siedzącej istnieje możliwość, że kubeczek będzie wystawać i niezbędna okaże się zmiana rozmiaru.

Bezpieczeństwo

Gotowanie silikonowego kubeczka menstruacyjnego w celu jego wyczyszczenia i zdezynfekowania

Silikonowe kubeczki menstruacyjne nie stanowią zagrożenia dla zdrowia kobiet, pod warunkiem, że są użytkowane zgodnie z ich przeznaczeniem[5][6]. Mimo to zdarzają się pojedyncze przypadki wystąpienia powikłań przy ich stosowaniu. W czasopiśmie „Gynecologic and Obstetric Investigation” opisano jeden przypadek wystąpienia endometriozy i adenomiozy spowodowanych stosowaniem kubeczka[7]. Amerykańska Agencja Żywności i Leków nie usunęła ich jednak ze sprzedaży, uznając, że nie ma wystarczających dowodów na zwiększenie ryzyka wystąpienia tych chorób[8].

W 2015 w kanadyjskim czasopiśmie „Canadian Journal of Infectious Diseases & Medical Microbiology” poinformowano o zespole wstrząsu toksycznego u 37-letniej kobiety, która po raz pierwszy użyła kubeczka menstruacyjnego[9].

W metaanalizie, opublikowanej w 2019 na łamach The Lancet Public Health, przeanalizowano 43 badania i dane dotyczące 3319 kobiet i dziewcząt na temat stosowania kubeczków menstruacyjnych. Oceniono, że były one tak samo dobre, jeśli nie lepsze, jak jednorazowe tampony i podpaski.

W raporcie zauważono, że kubki menstruacyjne nie stanowiły podwyższonego ryzyka zakażenia badanych kobiet i dziewcząt w Europie, Ameryce Północnej i Afryce oraz że kubeczek nie ma niekorzystnego wpływu na florę bakteryjną waginy.

Według badaczy użycie kubka menstruacyjnego zamiast tamponów i podpasek wiąże się ze znaczą oszczędnością pieniędzy w ciągu 10-letniego okresu jego użytkowania[10].

Zalety i wady

Używanie kubeczków wymaga wprawy, jednak kobiety decydują się na stosowanie ich z różnych powodów, między innymi:

 • ze względów ekologicznych – kubeczki wielokrotnego użytku nie zanieczyszczają środowiska w takim stopniu, jak np. podpaski, gdyż po wyjęciu z pochwy ich zawartość wylewa się i można je użyć ponownie po uprzednim przepłukaniu,
 • ze względów ekonomicznych – jeden silikonowy kubeczek można stosować nawet do 15 lat, nie wydając dodatkowych pieniędzy na tradycyjne środki higieny,
 • w porównaniu z tamponami wykazują dwie zalety: nie mają elementów narażonych na zamoczenie w czasie mikcji i nie powodują nadmiernego wysuszenia wnętrza pochwy poprzez wchłanianie śluzu,
 • w przeciwieństwie do tamponów odpowiednio dobrane rozmiarem będą dobre dla kobiet z tyłozgięciem macicy[potrzebny przypis].

Przypisy

 1. ↑ Goddard, L.J. US Patent #1,891,761 (issued December 1932).
 2. ↑ Simon LeVay, Sharon McBride Valente: Human sexuality. Sunderland, Mass.: Sinauer Associates, 2002, s. 104. ISBN 0-87893-454-5.
 3. ↑ Levin RJ., Wagner G.

  Absorption of menstrual discharge by tampons inserted during menstruation: quantitative assessment of blood and total fluid content. „British journal of obstetrics and gynaecology”. 7 (93), s. 765–772, lipiec 1986. PMID: 3730348. 

 4. ↑ Cheng M., Kung R., Hannah M., Wilansky D., Shime J. Menses cup evaluation study. „Fertility and sterility”. 3 (64), s.

  661–663, wrzesień 1995. PMID: 7641929. 

 5. ↑ Mayo Clinic: Menstrual cup: What is it? (ang.). [dostęp 11 czerwca 2009].
 6. ↑ Elizabeth A. Stewart, Paula Spencer: The V book: a doctor’s guide to complete vulvovaginal health. New York: Bantam Books, 2002, s. 96. ISBN 0-553-38114-8. (ang.)
 7. ↑ Spechler S., Nieman LK., Premkumar A.

  , Stratton P. The Keeper, a menstrual collection device, as a potential cause of endometriosis and adenomyosis. „Gynecologic and obstetric investigation”. 1 (56), s. 35–37, wrzesień 2003. DOI: 10.1159/000072329. PMID: 12867766 (ang.).

   

 8. Odpowiedź na petycję w kwestii kubeczków menstruacyjnych i endometriozy, FDA, 18 listopada 2003 [dostęp 2017-09-08] [zarchiwizowane z adresu 2017-11-02]  (ang.).
 9. ↑ Michael A. Mitchell, Steve Bisch, Shannon Arntfield, Seyed M. Hosseini-Moghaddam. A confirmed case of toxic shock syndrome associated with the use of a menstrual cup.

  „Canadian Journal of Infectious Diseases & Medical Microbiology”. 26 (4), s. 218–220, 2015. DOI: 10.1155/2015/560959. PMID: 26361491. PMCID: PMC4556184 (ang. • fr.). 

 10. ↑ Anna Maria vanA.M. Eijk Anna Maria vanA.M.

  i inni, Menstrual cup use, leakage, acceptability, safety, and availability: a systematic review and meta-analysis, „The Lancet Public Health”, 4 (8), 2019, e376–e393, DOI: 10.1016/S2468-2667(19)30111-2, ISSN 2468-2667, PMID: 31324419, PMCID: PMC6669309 [dostęp 2019-10-22]  (ang.).

Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.

Źródło: „https://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Kubeczek_menstruacyjny&oldid=63685388”

Kubeczki menstruacyjne – wszystko, co musisz wiedzieć

Stosowanie kubeczków menstruacyjnych zamiast tamponów i podpasek staje się coraz bardziej popularne. Używanie kubeczków menstruacyjnych niesie za sobą szereg korzyści – od oszczędności pieniędzy i ekologii rozwiązania, po higienę okolic intymnych.

29 lipca 2021

Spis treści

Kubeczki menstruacyjne – podstawowe informacje Kubeczek menstruacyjny – zalety stosowania Minusy stosowania kubeczków menstruacyjnych Przeciwwskazania do stosowania kubeczków menstruacyjnych Rozmiary kubeczków menstruacyjnych Jak założyć kubeczek menstruacyjny? Jak wyjąć kubeczek menstruacyjny? Gdzie można kupić kubeczek menstruacyjny?

Kubeczek menstruacyjny to środek higieniczny, który jest stosowany przez kobiety w trakcie menstruacji. Zwany jest także miseczką menstruacyjną.

Kubeczek menstruacyjny ma kształt kapturka, jest elastyczny i wykonany z gumy, silikonu bądź tworzywa termoplastycznego. Kubeczek jest zostaje umieszczony w pochwie i dobrze przylega do jej ścian.

Różnica między kubeczkiem a podpaskami i tamponami polega na tym, że krew jest gromadzona w kubeczku, a sam pojemniczek jej nie absorbuje.

Kubeczek menstruacyjny z roku na rok staje się coraz bardziej popularny wśród kobiet. Wzrasta obecnie świadomość względem negatywnych skutków dla środowiska naturalnego, bowiem jedna kobieta w trakcie swojego życia zużywa między 5 a 15 tysiącami podpasek i tamponów. Za używaniem kubeczków menstruacyjnych przemawia wiele zalet:

 • Oszczędność pieniędzy (jeden kubeczek może starczać od 5 do 10 lat)
 • Ekologiczne rozwiązanie (nie zanieczyszczamy środowiska zużytymi podpaskami i tamponami)
 • Produkt wielorazowy
 • Bezpieczeństwo stosowania (kubeczek nie zawiera substancji drażniących, nie powoduje alergii, podrażnień ani odparzeń)
 • Komfortowe uprawianie sportu
 • Dobry wpływ na zdrowie intymne (nie powoduje infekcji, w przeciwieństwie do tamponów, które absorbują śluz)
 • Uniwersalność (można go stosować zarówno w trakcie dnia, jak i w nocy)

Choć przeważają zalety korzystania z kubeczków menstruacyjnych, na początku użytkowania mogą wystąpić pewne problemy. Przede wszystkim mogą wystąpić trudności z wkładaniem i wyciąganiem pojemniczka. Przyzwyczajanie się do kubeczka menstruacyjnego może potrwać kilka miesięcy.

Kolejnym problemem jest ryzyko dobrania złego rozmiaru kubeczka. Z tego powodu kubeczek może nie przylegać dobrze do ścian pochwy i wypadać, uwierać oraz nie chronić w 100% przed plamieniem.

Aspekt cenowy również pojawia się minusów stosowania kubeczków. Mimo, że jest to bardzo oszczędne rozwiązanie, początkowy wydatek jest spory, porównując go do innych środków higienicznych. Ceny są różne – można kupić kubki w cenie 30 zł, a można zainwestować w takie, które kosztują nawet 200 zł. Wszystko zależy od producenta, rodzaju materiału i sklepu, w którym się w niego zaopatrujemy.

Istnieją pewne przeciwwskazania dotyczące używania kubeczków menstruacyjnych:

 • chęć zachowania błony dziewiczej w przypadku kobiet, które nie są jeszcze aktywne seksualnie
 • przebyty w przeszłości zespół wstrząsu toksycznego (TSS)

Warto skonsultować się z ginekologiem, gdyż poza wyżej wymienionymi przypadkami mogą zaistnieć inne przeciwwskazania do stosowania kubeczków menstruacyjnych.

Jeżeli decydujesz się na stosowanie kubeczków menstruacyjnych, warto dobrze dobrać rozmiar i kształt. Przy doborze odpowiedniego rozmiaru kubka menstruacyjnego należy zwrócić uwagę na kilka aspektów:

 • obfitość miesiączek
 • budowa ciała
 • wiek
 • siła mięśni pochwy
 • aktywność fizyczna
 • przebyty poród naturalny

Aby dobrze dobrać rozmiar i kształt kubeczka menstruacyjnego, warto zapoznać się z tabelami na stronach producentów kubeczków. Dostępne są też ankiety, które pozwalają na odpowiednie dobranie kubeczka menstruacyjnego.

Kobiety nie mające doświadczenia z kubeczkami menstruacyjnymi mogą napotkać trudności z aplikacją podczas pierwszych kilku cykli. Mniej więcej po 2-3 cyklach kobiety czują się komfortowo z zakładaniem kubeczka. Producenci podkreślają, że prościej zakłada się kubeczki niż tampony. Wynika to z faktu, że powierzchnia kubeczka jest śliska, co zmniejsza tarcie i ułatwia aplikację do pochwy.

Kroki w aplikacji kubeczka menstruacyjnego:

 1. Dezynfekcja kubeczka
 2. Umycie rąk
 3. Zgięcie kubeczka w literę “C”, “S” lub w kształt pąku róży
 4. Aplikacja kubeczka do pochwy (płycej niż tampon)

WAŻNE: Prawidłowo zaaplikowany kubeczek menstruacyjny powinien sam zassać się i rozwinąć po włożeniu do pochwy. Aby sprawdzić, czy kubeczek jest ułożony prawidłowo, należy przesunąć go palcem – jeżeli da się, oznacza to nieprawidłową aplikację. W takiej sytuacji należy okręcić kubeczek za pomocą palców.

Wyjmowanie kubeczka menstruacyjnego jest bardzo proste. Należy chwycić za końcówkę pojemniczka i powoli poruszać nim na boki. Taka metoda powoduje delikatne oderwanie się kubeczka od ścianek pochwy. Należy ostrożnie wyciągać kubeczek pociągając za jego dno i następnie go opróżnić i umyć.

Usuwanie kubeczka z pochwy może odbywać się np. siedząc na muszli klozetowej, podczas kucania bądź stojąc przy wannie z jedną nogą na jej rogu. Po wykonaniu czynności higienicznych można go ponownie zaaplikować.

Kubeczki menstruacyjne są ogólnodostępne zarówno w aptekach, drogeriach, sklepach wielkopowierzchniowych i ekologicznych jak i online. Można również kupować bezpośrednio u producentów. Jeżeli decydujesz się na zakup kubeczka menstruacyjnego, warto rozważyć również zakup sterylizatora, który pomoże w dezynfekcji i zachowaniu odpowiedniej higieny produktu.

Zastanawiasz się nad stosowaniem kubeczka menstruacyjnego ale masz wątpliwości? Możesz porozmawiać z lekarzem online bez wychodzenia z domu. Zarejestruj się na e-Wizytę u ginekologa, a poradę otrzymasz nawet tego samego dnia.

Co to jest kubeczek menstruacyjny?

Kubeczek menstruacyjny lub miseczka menstruacyjna to środek higieniczny wielokrotnego użytku, który jest zdrowszą, bezpieczniejszą, bardziej ekonomiczną oraz ekologiczną alternatywą dla tamponów i podpasek jednorazowych używanych podczas menstruacji.

Kubeczek menstruacyjny kształtem przypomina kieliszek lub elastyczny kapturek. Obecnie najczęściej wytwarzany jest z silikonu medycznego, ale są również kubeczki wykonane z kauczuku lub tworzywa termoplastycznego TPE.

W trakcie krwawienia miesięcznego kubeczek umieszczany jest w pochwie tak, jak tampon, otworem skierowanym w kierunku szyjki macicy. Podczas miesiączki w kubeczku gromadzi się wydzielina menstruacyjna oraz krew.

Po wyjęciu, a następnie opróżnieniu kubeczka, wystarczy przemyć go czystą wodą z delikatnym środkiem myjącym i możemy użyć go ponownie.

Wielką zaletą miseczki menstruacyjnej jest fakt, że nie wysusza ona śluzówki pochwy, a dzięki temu nie powoduje jej podrażnień.

Dzieje się tak także dlatego, że nie zawiera drażniących środków chemicznych, substancji toksycznych ani alergenów, które mogłyby takie podrażnienia wywołać.

Dla większości kobiet jest to główny powód, dla którego decydują się na używanie kubeczka menstruacyjnego zamiast tradycyjnych podpasek czy tamponów.

Wielorazowy kubeczek menstruacyjny – ergonomia

Kubeczek menstruacyjny wykonany jest silikonu medycznego lub innego sprężystego tworzywa. Jego kształt, twardość, sprężystość są tak dobrane aby były jak najlepiej dopasowane do ciała kobiety.

Ma tę przewagę nad innymi środkami higienicznymi, że jego kształt i rozmiar nie zmienia się podczas używania. Nie pęcznieje, nie rozszerza się, nie przecieka. Ma to znaczący wpływ na komfort użytkowania. Dodatkowo podczas aktywności fizycznej kubeczek dynamicznie zmienia swój kształt.

Niezależnie od tego czy jedziesz na rowerze, biegniesz, pływasz, tańczysz czy ćwiczysz na siłowni on zmienia swój kształt zależnie od napięcia mięśni.

Doskonale sprawdza się na basenie, ponieważ woda nie dostaje się do środka kubeczka, a jednocześnie jego zawartość nie wydostaje się na zewnątrz do wody. Z tych powodów jest bardzo ceniony przez kobiety preferujące aktywny tryb życia.

Wielorazowy kubeczek menstruacyjny – ekonomia

Kubeczek menstruacyjny to oszczędność dla portfela. Jednorazowy wydatek zwraca się już po niespełna trzech miesiącach od zakupu. Jeden kubeczek menstruacyjny może być używany nawet do 12 lat, a zatem jest doskonałym produktem pozwalającym zaoszczędzić pieniądze.

Wielorazowy kubeczek menstruacyjny – ekologia

Przeciętna kobieta w całym swoim życiu zużywa około 130 kilogramów produktów higieny intymnej. W Polsce w ciągu miesiąca przeciętnie 10 milionów kobiet zużywa około 150 milionów podpasek i tamponów. To ogromna ilość zalegających na całym świecie śmieci,  szczególnie w morzach i oceanach.

Rozkład aplikatorów do tamponów, folii używanej do pakowania środków higienicznych oraz ich plastikowych elementów trwa około 300 lat. Niechlubne piąte miejsce w rankingu najbardziej zanieczyszczających naszą planetę śmieci zajmują aplikatory do tamponów i plastikowe elementy podpasek. Jeden kubeczek menstruacyjny może być używany przez 6-12 lat.

Każda kobieta używając kubeczka menstruacyjnego znacznie zmniejsza ilość produkowanych odpadów.

Podsumowanie

Każdy środek higieny intymnej ma swoje wady i zalety. Używanie kubeczka menstruacyjnego może budzić nasze obawy w związku ze sposobem aplikacji, kontaktem z własną krwią menstruacyjną, koniecznością zachowania higieny dłoni podczas aplikacji.

 • Obiektywnie, używanie kubeczka menstruacyjnego:
  – zwiększa komfort poprzez możliwość używania nawet do 12 godzin,
  – jest praktycznie niewyczuwalny, dynamicznie dopasowuje się do naszego ciała podczas
  zmian pozycji oraz aktywności fizycznej,
  – zmniejsza wysuszanie śluzówki pochwy i ogranicza związane z tym zagrożenia i
  dyskomfort,
  – zmniejsza bóle miesiączkowe,
  – eliminuje przedostawanie się do organizmu szkodliwych substancji chemicznych z
  tamponów i podpasek,
  – znacznie zmniejsza zanieczyszczenie środowiska,
  – ogranicza wydatki związane z zakupem środków higieny intymnej,
 • Kubeczek menstruacyjny w większości przypadków jest najlepszą, obecnie znaną, alternatywą dla tamponów i podpasek.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*