Kto Leczenie Zapalenie Zatok?

W początkowym okresie zapalenia zatok przynosowych leczeniem może zajmować się lekarz rodzinny. Zaleca się stosowanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (np. ibuprofen). Dodatkowo wskazane są leki o działaniu obkurczającym na błonę śluzową nosa i zatok.

Jaki lekarz leczy zapalenie zatok?

Nawracające infekcje zatok, ból i uczucie ucisku u nasady nosa, chroniczny katar – tego rodzaju symptomy powinny skłonić nas do wizyty u laryngologa.

Czy laryngolog leczy zatoki?

Warto podkreślić, że laryngolog nie leczy jedynie farmakologicznie. Może on również wykonać leczenie chirurgiczne zatok przynosowych, gruczołów ślinowych, języka, chirurgię szczęki, a także jej rekonstrukcję. Laryngolog może również wykonać endoskopię dolnych dróg oddechowych oraz przełyku.

Kto leczy zatoki czołowe?

Zatoki, które są zablokowane i występuje w nich stan zapalny, leczy się przede wszystkim przez zmniejszenie obrzęku błony śluzowej dróg oddechowych. Jeśli inhalacje, przeniesienie pracy do domu, a także środki dostępne bez recepty w aptece nie pomagają – koniecznie zgłoś się do lekarza rodzinnego.

Po czym lekarz stwierdza zapalenie zatok?

Zapalenie zatok przynosowych diagnozuje się zwykle na podstawie:

 • badania fizykalnego;
 • wywiadu z pacjentem;
 • badań laboratoryjnych (w morfologii krwi pojawia się leukocytoza, a OB jest podwyższone). Niemniej jednak badaniem najlepiej obrazującym zmiany w zatokach jest tomografia komputerowa.
 • Co laryngolog przepisuje na zatoki?

  Laryngolog może przepisać kurację antybiotykową, jeżeli zdiagnozuje ostre lub podostre zapalenie zatok. Jeżeli natomiast lekarz stwierdzi skrzywienie przegrody nosowej, leczenie antybiotykami może być pomocą doraźną. Po wyleczeniu się z infekcji powinniśmy zastanowić się nad zabiegiem.

  Kiedy do lekarza przy zapaleniu zatok?

  ból w okolicy czoła – zapalenie zatok czołowych, ból górnej szczęki, zębów oraz bolesność policzków podczas ucisku – zapalenie zatok szczękowych, obrzęk okolic oczu, ale także powiek, utrata powonienia i uciskowy ból nosa – zapalenie zatok sitowych.

  Leia também:  Jak Leczenie Dzieci Z Autyzmem?

  Jak wygląda wizyta u laryngologa zatoki?

  Badanie polega na wprowadzeniu endoskopu sztywnego lub giętkiego do jamy nosowej wzdłuż jej dna i dokładnej ocenie warunków anatomicznych czy stanu patologicznego. W odróżnieniu od rynoskopii przedniej lekarz ma możliwość obejrzenia naturalnych ujść zatok obocznych nosa i sitowia.

  Czy neurolog leczy zatoki?

  Na podstawie wywiadu wskazującego na zapalenie zatok przynosowych i obecność powikłań, badania przedmiotowego i radiologicznego. Konieczna jest konsultacja okulisty i laryngologa, niekiedy neurologa i neurochirurga.

  Czy laryngolog bada osłuchowo?

  – Lekarz, specjalista laryngolog, nie przeprowadza badania osłuchowego pacjenta, z uwagi na fakt, że nie diagnozuje i nie różnicuje zmian patologicznych w obrębie płuc.

  Do czego służą zatoki czołowe?

  Funkcje zatok

  Rola zatok przynosowych nie została do końca sprecyzowana. Jedna z ich potwierdzonych funkcji polega na ogrzewaniu i nawilżaniu wdychanego powietrza (nos w ciągu doby musi nawilżyć ok. 10 tysięcy litrów powietrza) oraz wyrównywaniu różnicy stężeń podczas oddychania.

  Jak długo leczy się zatoki czołowe?

  podostre zapalenie zatok – trwa od 4 do 8 tygodni, przewlekłe zapalenie zatok – utrzymuje się powyżej 8 tygodni; nawracające zapalenie zatok – co najmniej 4 epizody w trakcie roku; często nawraca mimo leczenia.

  Jak odetkać zatoki czołowe?

  Płukanie zatok czołowych to jedna z najskuteczniejszych metod walki z ich infekcjami. Ból głowy, zapchany nos, zatkane uszy, gęsta wydzielina z nosa to tylko niektóre objawy zapalenia zatok.

  Do najskuteczniejszych metod zalicza się:

  1. płukanie zatok,
  2. inhalacje ziołowe (np. z rumianku),
  3. nebulizacje solą fizjologiczną.

  Jakie są objawy przy chorych zatokach?

  Jakie są typowe objawy zapalenia zatok?

 • Zatkany nos.
 • Katar.
 • Ograniczoną zdolność oddychania przez nos i osłabiony węch.
 • Ogólne złe samopoczucie.
 • Ból głowy.
 • Ucisk w twarzy wywołujący ból, który nasila się przy schylaniu.
 • Jakie badania na zapalenie zatok?

  Tomografia zatok to badanie bezbolesne, bezinwazyjne i bardzo precyzyjne. Pozwala ocenić zarówno kości, jak i tkanki miękkie znajdujące się wokół zatok. Tomografia komputerowa umożliwia obrazowanie wszystkich struktur anatomicznych oraz patologicznych zmian – przedstawia ich umiejscowienie czy rozmiar.

  Leia também:  Jakie Są Objawy Nerwobóli?

  Czy zapalenie zatok widac na RTG?

  Dzięki badaniu rentgenowskiemu możemy uwidocznić zgrubienia błony śluzowej, polipy w obrębie zatok, obecność płynu w ich wnętrzu. Takie zmiany są charakterystyczne dla ostrego lub przewlekłego stanu zapalnego w zatokach. Jednakże RTG zatok służy do diagnozowania także innych chorób i stanów związanych z zatokami.

  Seja o primeiro a comentar

  Faça um comentário

  Seu e-mail não será publicado.


  *