Krwawienie z odstawienia i jego brak – co to znaczy?

Doustna antykoncepcja hormonalna cieszy się sporą popularnością ze względu na dużą skuteczność ochrony przed nieplanowaną ciążą. Prawidłowe stosowanie tabletek antykoncepcyjnych sprawia, że między kolejnymi opakowaniami występuje tzw.

krwawienie z odstawienia. Jeśli planujesz przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych lub już je zażywasz, dobrze jest zagłębić się w tym temacie nieco szerzej, by nic nie zaskoczyło Cię w przyszłości.

Tabletki antykoncepcyjne a okres – co powinnaś wiedzieć?

Brak okresu podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych – czego jest objawem?

Jeśli chcesz stosować antykoncepcję hormonalną, nie czekaj na tradycyjną miesiączkę. Nie występuje bowiem prawdziwy okres podczas brania tabletek antykoncepcyjnych, a ciąża nie musi być tego konsekwencją.

Okres jest konsekwencją obumierania ciałka żółtego, gdy uwolniona komórka jajowa nie zostaje zapłodniona – wówczas złuszcza się śluzówka jamy macicy, co objawia się jako krwawienie menstruacyjne. Działanie antykoncepcji hormonalnej powoduje blokowanie owulacji, a skoro ta nie następuje, nie mamy również do czynienia z normalną miesiączką.

Brak okresu w trakcie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych jest zatem naturalnym skutkiem ich działania i wiąże się ze sztucznie wywołanymi zmianami gospodarki hormonalnej, które wpływają na organizm kobiety. W tym czasie występuje natomiast tzw.

krwawienie z odstawienia, związane ze spadkiem hormonów w krwi – jest ono najczęściej mniej intensywne i znacznie mniej uciążliwe niż tradycyjny okres, a tabletki antykoncepcyjne przyjmowane są wówczas nadal w formie tabletek placebo lub stosowana jest tygodniowa przerwa w ich zażywaniu.

Jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne a brak okresu

Warto już tutaj przypomnieć, że tabletki antykoncepcyjne podzielić można na jednoskładnikowe (mini pigułki), które zwykle zażywane są przez całe 28-dniowe cykle – każdego dnia bez przerwy, a także dwuskładnikowe, które imitują cykl miesiączkowy i zawierają dawkę hormonów na 21 dni, a przez kolejnych 7 dni robi się przerwę pomiędzy opakowaniami lub przyjmuje tabletki placebo, by w tych dniach wystąpiło krwawienie z odstawienia (mylnie interpretowane jako miesiączka). W trakcie przyjmowania pigułek jednoskładnikowych nie występują tradycyjne krwawienia z odstawienia, ponieważ jedno opakowanie przyjmuje się bezpośrednio po drugim. Niewielkie krwawienia występują tutaj dość nieregularnie, co wynika z innego typu leku, ponadto zdarza się, że nie doczekamy się ich wystąpienia wcale, co wcale nie musi oznaczać zajścia w ciążę.

Krwawienie z odstawienia i jego brak – co to znaczy?

Tabletki placebo kontra przerwa – wady i zalety obu opcji

Zasada działania tabletek dwuskładnikowych z przerwą i placebo jest podobna – w ciągu 7-dniowej przerwy (czy to z zaprzestania przyjmowania tabletek czy przyjmowania tabletek placebo) występuje krwawienie z odstawienia i kobieta wciąż chroniona jest przed nieplanowaną ciążą, więc jeśli ma ochotę i nie przeszkadza jej oraz jej partnerowi krwawienie, może wówczas bezpiecznie współżyć, nie martwiąc się o dodatkowe zabezpieczenie. Opcja placebo jest jednak wygodniejsza dla kobiet, które obawiają się ryzyka popełnienia błędu podczas stosowania antykoncepcji (przyjęcia pierwszej tabletki z nowego opakowania za wcześnie lub za późno). Przyjmuje się tu codziennie jedną tabletkę (jak w przypadku mini pigułek), co pozwala wyrobić nawyk regularności. Ostatnich 7 tabletek w cyklu to jednak tabletki placebo, które wywołują efekt odstawienia, jak w przypadku 7-dniowej przerwy. Trzeba również pamiętać, że tabletka placebo może być bezpiecznie pominięta – jeśli zapomnimy ją zażyć, można ją po prostu wyrzucić.

Okres a tabletki antykoncepcyjne – czy można przesunąć krwawienie?

Warto dodać, że tabletki dwuskładnikowe to także opcja na awaryjne przesunięcie krwawienia, gdy ten wypada nam w nieodpowiednim czasie. Wystarczy w tym celu zmniejszenie siedmiodniowej przerwy charakterystycznej dla tej metody (okres wystąpi wcześniej). Można także rozpocząć nowe opakowanie bez robienia przerwy, a okres wystąpi dopiero po zakończeniu kolejnego opakowania.

Warto wiedzieć, że w razie potrzeby dostępna jest recepta online na tabletki antykoncepcyjne, co znacznie ułatwia sprawę, gdy spieszy nam się z rozpoczęciem nowego opakowania. Jeśli lekarz, w oparciu o przekazane przez Ciebie dane i informacje o Twoim zdrowiu, udzieli zgody, możesz mieć receptę w ten sam dzień, by wykupić potrzebne Ci artykuły nawet tego samego dnia w aptece.

Plamienie podczas przyjmowania antykoncepcji a ciąża

Krwawienie z odstawienia to nie jedyny rodzaj plamienia, występujący gdy przyjmuje się doustną antykoncepcję hormonalną. Zdarzyć może się również plamienie w trakcie cyklu, co również jest objawem naturalnym i zwykle ustępuje dość szybko.

Nieregularność krwawień oraz dodatkowe plamienia w trakcie cyklu najczęściej dotyczą kobiet, które dopiero zaczynają zażywać tabletki antykoncepcyjne, a brak okresu w trakcie pierwszego takiego cyklu nie powinien być wówczas niepokojący.

Brak krwawienia przy tabletkach antykoncepcyjnych nie musi być objawem ciąży i zwykle jest naturalny– często potrzeba po prostu czasu, by organizm przyzwyczaił się do przyjmowanej dawki hormonów i wyregulował swoje działanie.

Większość kobiet niepotrzebnie się tu obawia, tymczasem najczęściej potrzebny jest po prostu czas i wszystko normuje się szybciej niż po 6 miesiącach stosowania preparatu. Jeśli jednak nieregularność krwawień czy dodatkowe plamienia pojawią się nagle po dłuższym stosowaniu antykoncepcji i regularnych cyklach, a przy tym zaobserwujemy szczególnie bolesne dolegliwości, nie jest to normalne i warto skonsultować tego typu zaburzenia z ginekologiem.

Krwawienie z odstawienia i jego brak – co to znaczy?

Tabletki antykoncepcyjne a brak okresu

Jak zaznaczono powyżej, nie trzeba obawiać się, jeśli nie wystąpi tradycyjny okres, a tabletki antykoncepcyjne mogą działać skutecznie również w sytuacji, gdy plamienie z odstawienia się nie pojawi.

Jeśli jednak sytuacja się powtórzy lub pojawiać będzie się częściej, a przy tym pojawiają się kolejne niepokojące objawy, warto w trosce o swoje zdrowie zgłosić się do lekarza ginekologa, by wykonał bardziej szczegółowe badania. Brak krwawienia może być związany np.

z źle dobraną antykoncepcją hormonalną i zbyt mocnym pogrubieniem w tym czasie błony śluzowej macicy. Pomocne zazwyczaj okazuje się zmienienie recepty na inną.

Do ginekologa koniecznie trzeba się zgłosić również, gdy kobieta podejrzewa, że może być w ciąży (nieprawidłowo przyjmowała tabletki, pominęła dawkę, stosowała jednocześnie inne leki itp.), ponieważ ciąża należy do głównych przeciwwskazań dalszego zażywania preparatu.

Zmiana tabletek antykoncepcyjnych a okres – co warto wiedzieć?

Gdy miała miejsce zmiana tabletek antykoncepcyjnych, a okres się nie pojawił od razu, nie trzeba wpadać w panikę, ale warto dla własnej pewności sprawdzić, czy w tym miesiącu nie doszło do zapłodnienia, gdyż istnieje takie ryzyko.

Jeśli kobieta zauważy brak miesiączki przy zmianie tabletek antykoncepcyjnych na inne, dla pewności warto wykonać test ciążowy.

Trzeba jednak wiedzieć, że zmiana tabletek może prowadzić do chwilowego rozregulowania organizmu, co może objawiać się zaburzonym krwawieniem z odstawienia, jednak sytuacja powinna unormować się w kolejnych cyklach.

Brak miesiączki po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych – czy jest się czym martwić?

Wiele kobiet obserwuje problem, jakim jest brak okresu po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych. Należy już na tym etapie zaznaczyć, że jest to dość popularny objaw, który jednak w większości przypadków naturalnie mija z czasem.

Jeśli kobieta wykonała test ciążowy i wykluczyła ewentualność ciąży, najlepiej poczekać na unormowanie się cyklu, co może trwać od dwóch tygodni do nawet sześciu miesięcy. W tym czasie mogą pojawiać się nieregularne krwawienia oraz dodatkowe plamienia, ponadto okres może się również nie pojawić wcale.

Oczywiście wszelkie obawy w tej sytuacji najlepiej konsultować z lekarzem ginekologiem – on najlepiej będzie w stanie sprawdzić, czy organizm kobiety działa prawidłowo i w razie potrzeby wdroży odpowiednie leczenie.

Krwawienia w czasie przyjmowania antykoncepcji – przyczyny mogą być różne

Trzeba zaznaczyć, że nie tylko tabletki antykoncepcyjne mogą być przyczyną krwawienia z dróg rodnych kobiety.

Inne przyczyny tego typu sytuacji to również różnego rodzaju infekcje i stany zapalne, nadżerki czy polipy, a także choroby przenoszone drogą płciową czy ogniska endometriozy, dlatego wszelkie wątpliwości należy konsultować z ginekologiem.

Niepokoić powinien nie tylko brak krwawienia przy hormonalnych tabletkach antykoncepcyjnych, ale również nasilone i obfite krwawienie, które może prowadzić do anemii. Tego typu sytuacja również wymaga konsultacji z ginekologiem i rozważenia zmiany preparatu na inny.

Lekarz ginekolog sprawdzi również stan zdrowia kobiety, gdyż obfite krwawienie może sygnalizować różne schorzenia, w tym między innymi wymagające interwencji mięśniaki, a nawet nowotwory, w tym raka macicy, szyjki macicy lub jajnika.

Informacje zawarte w dziale „Blog” serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne.

Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną.

Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych a ciąża

Przed rozpoczęciem przyjmowania antykoncepcji hormonalnej większość kobiet ma obawy odnośnie tego, czy odzyska płodność po zakończeniu jej stosowania. Czy antykoncepcja hormonalna wpływa na możliwość zajścia w ciążę? Kiedy pojawi się pierwsza miesiączka po odstawieniu tabletek? Czytaj dalej, aby się tego dowiedzieć.

Odstawianie tabletek antykoncepcyjnych – jak to zrobić?

Teoretycznie pigułki antykoncepcyjne można przestać przyjmować w każdym momencie ich stosowania, na przykład w połowie opakowania czy po wzięciu dwóch tabletek. Jednak lekarze ginekolodzy zalecają ich odstawienie dopiero po skończonym całym blistrze.

Wpływ antykoncepcji na płodność

Tabletki antykoncepcyjne chronią przed ciążą w okresie ich stosowania. Uzyskiwana wtedy niepłodność jest pożądana i mija po odstawieniu pigułek. Jeżeli antykoncepcja hormonalna była dobrze dobrana oraz prawidłowo przyjmowana, nie powinna mieć wpływu na płodność kobiety – zwykle wraca już w następnym cyklu po zaprzestaniu odstawieniu tabletek.

Krwawienie z odstawienia i jego brak – co to znaczy?

Owulacja i menstruacja po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych

Owulacja u większości kobiet wraca już w pierwszym cyklu po odstawieniu tabletek. Mimo to każda z nas indywidualnie reaguje na taką zmianę hormonalną – z tego powodu u niektórych kobiet przez kilka cykli jajeczkowanie może nie wystąpić.

Leia também:  Jakie Objawy Chorego Żołądka?

Powrót owulacji wiąże się z możliwością zajścia w ciążę – kobieta może być więc płodna praktycznie od momentu odstawienia tabletek. Pierwsze krwawienie to krwawienie z odstawienia, takie samo jakie miałaś przez cały okres brania tabletek.

Prawdziwą miesiączką jest dopiero kolejne krwawienie.

Brak miesiączki po odstawieniu – czy to powód do obaw?

Tak jak już wcześniej wspomniano, każda kobieta jest inna i czasem organizm może potrzebować więcej czasu na regulację cyklu po odstawieniu tabletek. Czas ten różni się w zależności od wieku, rodzaju przyjmowanych tabletek, a także od tego, jak długo były stosowane.

Przyjmuje się, że regularne miesiączki powinny powrócić po 3-4 miesiącach od odstawienia antykoncepcji. Jeżeli po tym czasie Twoje cykle wciąż są nieregularne lub występują inne niepokojące objawy (na przykład bóle miednicy, plamienia międzymiesiączkowe czy upławy) skonsultuj się ze swoim lekarzem ginekologiem.

Mogą je powodować inne niż antykoncepcja stany chorobowe, takie jak mięśniaki macicy czy nadżerki.

Kiedy zajdę w ciążę po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych?

Na to pytanie niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi – niektóre kobiety mogą zajść w ciążę już w ciągu pierwszego miesiąca bez antykoncepcji hormonalnej, a inne potrzebują więcej czasu.

Jeżeli jednak mimo intensywnych starań nie dochodzi do zapłodnienia, konieczna jest konsultacja z lekarzem ginekologiem. Mogła wystąpić u Ciebie hormonalna blokada jajeczkowania, która jest bardzo rzadkim skutkiem ubocznym stosowania tabletek antykoncepcyjnych.

Jednak w zdecydowanej większości przypadków przyczyny bezpłodności są niezwiązane ze stosowaniem antykoncepcji hormonalnej. W takim wypadku u kobiet mogą występować zaburzenia owulacji i endometrioza, a u mężczyzn oligospermia.

Również często nie da się ustalić przyczyny niepłodności – wtedy jest to tak zwana bezpłodność idiopatyczna.

Tabletki antykoncepcyjne są bezpieczną metodą zapobiegania ciąży. Czas powrotu płodności u kobiety po ich odstawieniu jest sprawą bardzo indywidualną. W szczególności w ciągu pierwszych trzech miesięcy krwawienia mogą być nieregularne lub wcale nie występować.

Podobnie jest z płodnością – niektóre kobiety zachodzą w ciążę od razu, inne później. Niekiedy potrzeba czasu, aby organizm kobiety powrócił do funkcjonowania jak przed przyjmowaniem tabletek, szczególnie, jeśli antykoncepcja była stosowana przez długi czas.

Brak okresu – możliwe przyczyny zaburzeń miesiączkowania

Wyróżniamy pierwotny oraz wtórny brak okresu. O tym pierwszym można mówić w przypadku dziewczyn w wieku 16-18 lat, u których nie rozpoczęło się jeszcze krwawienie menstruacyjne. W tej sytuacji trzeba bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem rodzinnym i ginekologiem, zwłaszcza, gdy u córki nie zaobserwowano także innych oznak dojrzewania (piersi, większe owłosienie).

Natomiast wtórny brak miesiączki dotyczy kobiet, które dotychczas normalnie przechodziły cykl menstruacyjny, lecz z niewyjaśnionych przyczyny został on zaburzony i nie pojawia się comiesięczne krwawienie.

Brak okresu a negatywny test ciążowy

Test ciążowy to pierwsze, po co sięgają kobiety w przypadku, gdy nie występuje miesiączka. Należy go wykonać najwcześniej po ok. tygodniu od możliwego zapłodnienia lub po dacie planowanej miesiączki. Najlepiej przeprowadzić dwa testy ciążowe, a dodatkowo udać się do ginekologa, by potwierdzić swoje przypuszczenia.

Zaburzenia miesiączkowania nie zawsze jednak są równoznaczne z ciążą (sprawdź, jakie są pierwsze objawy ciąży). Po pierwsze, test mógł zostać wykonany zbyt wcześnie, jeżeli chodzi o wykrycie poziomu hormonu HCG (gonadotropina kosmówkowa).

Do tego dochodzi możliwa niewystarczająca czułość testu, by potwierdzić ciążę w pierwszych dniach.

Problemem może być również to, że pomiar nie został wykonany z użyciem porannego moczu (wówczas stężenie HCG jest najwyższe) lub po spożyciu zbyt dużej ilości płynów, ponieważ rozrzedza to stężenie hormonu HCG w moczu.

Brak okresu – przyczyny inne niż ciąża

Jednym z najczęstszych powodów zaburzenia miesiączkowania (ok. 12 proc. kobiet) jest zespół policystycznych jajników (PCOS), czyli problemy hormonalne (wydzielanie hormonów męskich), które prowadzą do utraty płodności, powodują nadmierne owłosienie oraz problemy z metabolizmem i otyłością.

Także z hormonami związane są niedoczynność tarczycy lub nadczynność tarczycy, wpływające na opóźniającą się miesiączkę lub jej brak. Kolejna sprawa związana z hormonami i brakiem okresu to menopauza, która rozpoczyna się u kobiet po 40. roku życia. Jest to jeden z pierwszych objawów klimakterium.

Brak okresu wynika ponadto ze stylu życia wielu kobiet. Nadmierne, wielomiesięczne odchudzanie się może doprowadzić do tego, że układ rozrodczy odmówi posłuszeństwa. To samo dotyczy zbyt stresującego trybu życia, kiedy to nadmiar kortyzolu i adrenaliny blokuje owulację.

Nieregularność miesiączki czasami spowodowana jest także odstawieniem tabletek antykoncepcyjnych, bo zaburza to gospodarkę hormonalną organizmu, który do tej pory był przyzwyczajony do “sterowania” farmakologicznego. Zegar biologiczny kobiety może przestawić się również w momencie długiego i męczącego podróżowania, w tym zmian stref czasowych.

Nie jest wówczas niczym dziwnym, że miesiączka spóźnia się lub w ogóle nie występuje.

Brak okresu a ból podbrzusza i jajników

Spóźniająca się miesiączka zbiega się czasami z bólami w dolnych okolicach brzucha. W tym przypadku należy rozważyć m.in. ciążę, bo kobiety, u których właśnie dochodzi do zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej, często skarżą się na uczucie nabrzmienia podbrzusza.

Inną możliwością jest wspomniany już zespół policystycznych jajników lub endometrioza, która z jednej strony objawia się bolesnym miesiączkowaniem, ale też jego brakiem, a do tego bólem jajników.

Takie objawy mogą poza tym wskazywać na stan zapalny, wystąpienie torbieli lub nowotworu narządów rozrodczych (jeżeli stan choroby jest zaawansowany).

Autor artykułu:mgr farm. Ewa Gac-Wardecka

Tabletki antykoncepcyjne a okres (krwawienie z odstawienia): wszystko, co musisz wiedzieć

Jak antykoncepcja hormonalna wpływa na Twój okres?

 • Tabletki antykoncepcyjne są jedną z najskuteczniejszych i najpopularniejszych metod zapobiegania ciąży.
 • Zawierają syntetyczne żeńskie hormony płciowe, które wpływają na Twój układ hormonalny.
 • Jak działają?
 • Tabletki antykoncepcyjne wprowadzają Twoje jajniki w stan hibernacji i blokują owulację, przez co uniemożliwiają dojrzewanie komórki jajowej – po prostu nie jest ona uwalniana.
 • Zawarte w antykoncepcji hormonalnej syntetyczne hormony dodatkowo zagęszczają także śluz w szyjce macicy, który utrudnia plemnikom przemieszczanie.
 • Lekarz ginekolog może przepisać Ci tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe (na bazie progesteronu) lub tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe (na bazie progesteronu i estrogenu) na podstawie wywiadu.
 • Antykoncepcja hormonalna w Polsce (podobnie jak tabletka dzień po) wydawana jest na receptę.
 • Antykoncepcja jednoskładnikowa przyjmowana jest ciągiem przez cały cykl miesięczny kobiety, czyli 28 dni.
 • Kończysz jedno opakowanie i od razu zaczynasz kolejne.
 • Z kolei schemat przyjmowania antykoncepcji dwuskładnikowej może być różny.
 • Zazwyczaj przepisywane są preparaty, które mają 21 tabletek zawierających hormony, po przyjęciu których powinnaś zrobić 7 dni przerwy, w czasie której pojawi się krwawienie z odstawienia.
 • Mogą to być także tabletki antykoncepcyjne, które mają 21 aktywnych tabletek hormonalnych i 7 tabletek placebo (niezawierających hormonów) – jedynie po to, aby zachować ciągłość przyjmowania tabletek.
 • Dosyć nową (i coraz częściej przepisywaną) metodą jest także przyjmowanie antykoncepcji doustnej, gdzie w blistrze jest 24 aktywnych hormonalnie tabletek + 4 tabletki placebo.
 • Niezależnie od tego, które tabletki antykoncepcyjne stosujesz, najważniejsza w tym jest regularność i systematyczność.
 • Pamiętaj, że od tego czynnika głównie zależy powodzenie terapii antykoncepcyjnej.

Krwawienie z odstawienia przy braniu tabletek antykoncepcyjnych: czym jest?

 1. Powinnaś wiedzieć, że w czasie, kiedy przyjmujesz antykoncepcję hormonalną (w formie tabletek, plastrów antykoncepcyjnych czy krążków dopochwowych) nie występuje u Ciebie typowy okres.

 2. Choć faktycznie krwawienie (zwane krwawieniem z odstawienia) może występować w cyklu miesięcznym kobiety, to nie jest naturalnie występującą menstruacją.
 3. Dlaczego?
 4. Krwawienie z odstawienia spowodowane jest przerwą w przyjmowaniu tabletek hormonalnych pomiędzy kolejnymi opakowaniami lub występuje w trakcie brania tabletek placebo.

 5. A sama przerwa między opakowaniami wynika z zasad korzystania z tabletek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych.
 6. Po zakończonym jednym opakowaniu robi się 7-dniową przerwę od hormonów (lub w tym czasie przyjmuje wyżej wspomniane tabletki placebo, czyli tabletki niezawierające hormonów).

 7. Krwawienie, które pojawia się w tym czasie, jest reakcją Twojego organizmu na zmniejszenie dawki hormonów, które na co dzień chronią Cię przed zajściem w nieplanowaną ciążę.
 8. Zazwyczaj takie plamienie pojawia się w drugim lub trzecim dniu przerwy od przyjmowania tabletek.

 9. Pewnie też zauważyłaś różnicę, pomiędzy naturalnie występującym okresem, a krwawieniem z odstawienia, chociażby w długości jego trwania.
 10. Większość kobiet odczuwa, że krwawienie jest krótsze, podczas gdy typowe miesiączki są dłuższe i bardziej bolesne.

 11. Pamiętaj, że (zwłaszcza na początku terapii hormonalnej) krwawienie może się nie pojawić.
 12. Jeśli jesteś po pierwszym lub drugim opakowaniu tabletek antykoncepcyjnych (i przyjmujesz je zgodnie z zaleceniami lekarza), to spokojnie poczekaj na dalszy rozwój sytuacji.
 13. Krwawienie na początku kuracji po prostu może być nieregularne.

 14. Po paru miesiącach Twój cykl powinien się unormować nawet do tego stopnia, że krwawienie może pojawiać się tego samego dnia o zbliżonej godzinie.
 15. Jeśli jednak takie krwawienie nie występuje u Ciebie pomimo paru wybranych opakowań – w pierwszej kolejności powinnaś sprawdzić, czy nie jesteś w ciąży.

 16. Jeśli wykluczyłaś ciążę (choć czasem potrzebne są także wyniki beta hCG z krwi), to powinnaś udać się do swojego ginekologa.
 17. Tabletki hormonalne wpływają na ograniczenie przyrostu grubości błony śluzowej macicy (endometrium), która podczas takiego krwawienia obkurcza się, a efektem tego jest właśnie krwawienie.

 18. Być może konieczna będzie zmiana tabletek na inne (lub zmniejszenie dawki obecnego leku), bo te, które aktualnie przyjmujesz zbyt mocno ograniczają przyrost tejże błony (a co za tym idzie – nie występuje krwawienie z odstawienia).
Leia também:  Jakie Sa Objawy Ciemieniuchy?

Choć na rynku występują preparaty, które możesz przyjmować nieustannie i ograniczyć krwawienie jedynie do czterech razy w roku, to wiele kobiet woli tabletki, np. w schemacie 21+7.

Dlaczego?

Taki sposób zabezpieczania się przed ciążą (oczywiście prawidłowo stosowany) potwierdza skuteczność metody oraz to, że nie jest się w ciąży, bo co 28 dni pojawia się krwawienie z odstawienia.

Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe a krwawienie z odstawienia (możesz nazwać je okresem)

 • Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe wprowadzają organizm kobiety w naturalny i uregulowany cykl miesiączkowy.
 • Jeśli cierpisz z powodu nieregularnych miesiączek – ta forma antykoncepcji hormonalnej może prowadzić do uregulowania częstotliwości krwawienia.
 • Zakłada się, że naturalny cykl miesięczny kobiety trwa 28 dni i to w oparciu o ten cykl działa antykoncepcja hormonalna.
 • Po przyjęciu 21 tabletek (jednego krążka dopochwowego lub przyklejeniu 3 plastrów antykoncepcyjnych) zawierających hormony płciowe następuje 7 dni przerwy, w trakcie której pojawia się krwawienie z odstawienia.

Doustna antykoncepcja hormonalna jednoskładnikowa: minipigułka a okres

 1. Krwawienia podczas przyjmowania jednoskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych wygląda nieco inaczej.
 2. Jeśli stosujesz minipigułkę, to przyjmujesz ją codziennie przez cały cykl (28 dni) i po skończeniu jednego opakowania otwierasz kolejne.

 3. Niestety podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych jednoskładnikowych krwawienia mogą być nieregularne, a nawet mogą w ogóle nie występować.
 4. Oczywiście nie jest to dla Ciebie komfortowa sytuacja, bo tak naprawdę plamienie może pojawić się w każdym momencie.

 5. Dlaczego zatem kobiety decydują się na ten sposób antykoncepcji, mimo możliwości wystąpienia tak niekomfortowej sytuacji?
 6. Przede wszystkim dlatego, że nie każda kobieta może przyjmować antykoncepcję hormonalną dwuskładnikową, która prócz progestagenu posiada także syntetyczny odpowiednik estrogenu – estradiol.

Jeśli jesteś genetycznie obciążona, np. chorobami układu krwionośnego – to antykoncepcja zawierająca estradiol najprawdopodobniej nie będzie Ci zalecona.

Ale tabletki jednoskładnikowe mają z pewnością jedną główną zaletę – mogą być zażywane wtedy, kiedy karmisz dziecko piersią, ponieważ zawartość jedynie progesteronu nie wpływa na skład Twojego pokarmu.

Czy możesz zażywać tabletki antykoncepcyjne nie robiąc przerwy na krwawienie z odstawienia?

 • Czy można brać tabletki antykoncepcyjne bez przerwy i przesunąć dzięki nim krwawienie z odstawienia?
 • Trzeba przyznać, że takie pytania kierowane są do ginekologów zwłaszcza w okresie wakacyjnym.
 • Dlaczego?
 • Ponieważ kobiety coraz chętniej robią sobie, można powiedzieć, „wakacje od miesiączki”, przyjmując kolejne opakowania tabletek bez wymaganej 7-dniowej przerwy.
 • Rozpoczęcie kolejnego opakowania po 21 lub 24 dniach przyjmowania hormonalnych tabletek może zatrzymać pojawienie się krwawienia z odstawienia.
 • Jeśli skonsultujesz to ze swoim lekarzem i wyrazi on na to zgodę, to możesz tak zrobić.
 • Jest to pomocna metoda zwłaszcza kiedy spodziewasz się ważnego wydarzenia, podczas którego nastąpiłoby krwawienie.
 • Nie zaleca się jednak przyjmowania pod rząd więcej niż dwóch, maksymalnie trzech opakowań.
 • Chociaż Twój organizm jest wtedy w pewien sposób zablokowany, możesz odczuwać objawy świadczące o tym, że Twoje ciało „domaga się krwawienia”.
 • Może także wystąpić lekkie plamienie podczas przyjmowania przez Ciebie drugiego (lub kolejnego) blistra tabletek.

W ten sposób po prostu przesuniesz tzw. krwawienie z odstawienia.

 1. Pamiętaj jednak, aby nie robić tego zbyt często – takie rozregulowanie hormonalne nie jest dobre dla Twojego organizmu.
 2. Możesz także pomyśleć o innych metodach antykoncepcyjnych i porozmawiać o tym ze swoim lekarzem.
 3. W aptekach dostępne są również tabletki antykoncepcyjne, które powodują, że kobieta ma jedynie 4 miesiączki w roku.
 4. Takie tabletki antykoncepcyjne o wydłużonym schemacie stosowania przyjmowane są nieprzerwanie przez 91 dni.
 5. W opakowaniu jest 84 różowych tabletek zawierających dwa hormony żeńskie – lewonorgestrel i etynyloestradiol oraz 7 białych tabletek zawierających hormon żeński – etynyloestradiol.
 6. Nie ma jednak środków idealnych.
 7. Musisz pamiętać, że podczas pierwszych kilku miesięcy przyjmowania leku o przedłużonym działaniu może wystąpić nieplanowane krwawienie.

Brak okresu przy tabletkach antykoncepcyjnych: możliwe przyczyny

Nie ma co ukrywać – tabletki antykoncepcyjne ingerują w Twój układ hormonalny i może to różnie wpływać na Twój organizm.

To znaczy, że może zdarzyć się tak, że zaczynając terapię hormonalną (zwłaszcza dwuskładnikową) możesz nie mieć okresu, czyli tzw. krwawienia z odstawienia.

Nie przejmuj się, zazwyczaj brak okresu nie oznacza, że zaszłaś w nieplanowaną ciążę (chociaż dla pewności możesz zrobić test ciążowy).

Na początku terapii mogą pojawić się także plamienia, np. w środku cyklu czy brak krwawienia, mimo przyjmowania tabletek placebo czy zrobienia przerwy między opakowaniami.

 • Jeśli po pierwszym opakowaniu tabletek nie wystąpiło żadne krwawienie, to i tak dalej po 7 dniach przerwy od hormonów (lub po 7 dniach przyjmowania tabletek placebo) rozpoczynasz nowe opakowanie.
 • Sytuacja wygląda inaczej, jeśli po kolejnych opakowaniach tabletek krwawienie u Ciebie dalej nie występuje.
 • W takim przypadku najlepiej jest skonsultować się z ginekologiem, aby sprawdzić stan błony śluzowej macicy.
 • Pamiętaj, że każdy organizm jest inny :).
 • Jeśli lekarz zauważy jakąś nieprawidłowość, może w porę zareagować i zmienić tabletki antykoncepcyjne na inne.
 • Inną kwestią jest to, że powinnaś zgłosić się do swojego lekarza wtedy, kiedy podejrzewasz, że przyczyną braku krwawienia może być ciąża.  
 • W tej sytuacji konieczne jest wykonanie testu ciążowego i natychmiastowe zgłoszenie się do ginekologa, ponieważ zajście w ciążę jest przeciwskazaniem do przyjmowania doustnej antykoncepcji.
 • Nie obawiaj się, tabletki antykoncepcyjne nie powinny mieć wpływu na początkowy stan Twojej ciąży, jednak im szybciej pojawisz się u lekarza, tym lepiej.

Kiedy zacząć brać tabletki antykoncepcyjne i jak szybko zaczynają działać?

Jeśli zastanawiasz się, czy tabletki hormonalne możesz zacząć w dowolnym momencie, np. w połowie cyklu, to niestety – w większości przypadków nie jest to zalecane.

Właściwie rozpoczęcie brania tabletek w środku cyklu zaleca się tylko kobietom, które mają nieregularne, długie cykle.

Jeśli jesteś w takiej sytuacji i takie dawkowanie wskazał Ci Twój lekarz, na pewno także wspomniał o konieczności dodatkowego zabezpieczania się przed zajściem w ciążę.

Przez pierwszych 7 dni przyjmowania tabletek od połowy cyklu powinnaś stosować dodatkowe metody antykoncepcyjne, np. prezerwatywy.

Może to rodzić pewnego rodzaju dyskomfort, zwłaszcza jeśli jesteś w stałym związku i nie masz potrzeby zabezpieczania się mechanicznie, np. przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Z tego powodu w znacznej większości zaleca się przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych od pierwszego dnia cyklu, czyli od dnia, w którym dostajesz okres.

Musisz także wiedzieć, że to, od kiedy tabletki zabezpieczają przed ciążą zależy od ich rodzaju i dnia rozpoczęcia opakowania.

Jeśli opakowanie tabletek dwuskładnikowych rozpoczniesz w ciągu pierwszych 5 dni cyklu menstruacyjnego, tzn. pierwszych 5 dni od rozpoczęcia miesiączki, to działanie antykoncepcyjne rozpoczyna się od przyjęcia pierwszej tabletki z blistra.

Jeśli jednak tabletki zaczniesz przyjmować w innym momencie cyklu, to efekt antykoncepcyjny działa w pełni dopiero po tygodniu.

W przypadku tabletek jednoskładnikowych, tzw. minipigułek, zawsze przy rozpoczęciu kuracji hormonalnej należy się dodatkowo zabezpieczać przez pierwsze 7 dni.

[Slinda] Dlaczego nie mam krwawienia z odstawienia między drugim a trzecim opakowaniem leku Slinda?

Karolina (anonim, 5.173.64.)

około roku temu, Warszawa

około 4 miesięcy temu

Do @Klaudia: aby zajść w ciążę konieczne jest wystąpienie owulacji. Jeśli nie stosuje już Pani tabletek Slinda, to jajeczkowanie może nastąpić w dowolnym momencie, a jeśli jest Pani aktywna seksualnie to może dojść w związku z tym do ciąży.

Brak krwawienia podczas stosowania Slinda jest zjawiskiem normalnym i nie można na tej podstawie przesądzać, kiedy powróci u Pani płodność.

Owulacja poprzedza miesiączkę, więc gdyby zaszła Pani w ciążę w najbliższym czasie, to krwawienie oczywiście nie pojawi się.

Klaudia (anonim, 155.133.35.)

około 4 miesięcy temu

A czy jest taka możliwość ze ja w tym czasie mogę zajść w ciążę?

około 4 miesięcy temu

Do @Klaudia:Rzeczywiście brak krwawienia podczas stosowania Slinda występuje nawet u 20-26% pacjentek stosujących lek.

Ponieważ z Pani opisu wynika, iż krwawienie nie występuje już od ponad pół roku, ciężko określić, po jakim czasie od odstawienia tabletek może ono wystąpić.

Można przypuszczać, iż na kilka dni po odstawieniu leku pojawi się plamienie lub krwawienie związane ze spadkiem poziomu hormonu we krwi. Jednak tak jak zaznaczyłam, czas powrotu do standardowego cyklu miesiączkowego po odstawieniu tabletek jest kwestią indywidualną.

Klaudia (anonim, 31.60.78.)

około 4 miesięcy temu

Witam mam pytanie od listopada 2020 zaczęłam brać tabletki antykoncepcyjne slinda i od tamtego czasu nie mam okresu lekarz powiedział mi że to normalne ale postanowiłam z mężem strać się o dziecko i odstawiłam tabletki i się tak zastanawiam kiedy mogę się spodziewać okresu po tak długim czasie jak go nie miałam… spytałam bym się lekarza ale jest na urlopie A bardzo mnie to ciekawi za odpowiedź bardzo dziękuję

około 7 miesięcy temu

Do @Zebra:
jeśli krwawienie nie wystąpi także w kolejnym cyklu, warto skontaktować się z ginekologiem, który pomoże zdiagnozować przyczynę braku krwawienia.

Zebra (anonim, 5.173.40.)

około 8 miesięcy temu

Biorę tabletki vibin mini od bardzo długiego czasu zawsze w tych samych godzinach (20-22) i dodatkowo zabezpieczamy się z partnerem prezerwatywą dziś pierwszy raz nie wystąpiło u mnie krwawienie z odstawienia czy powinnam się martwić

około 9 miesięcy temu

Krwawienie wynika z jednego dnia “extra przerwy” – zaprzestała Pani bowiem stosowania leku, a spadek poziomu hormonów w organizmie doprowadził do krwawienia.

Proszę pamiętać, że zaburzyła Pani w ten sposób ochronę antykoncepcyjną i należy korzystać z prezerwatywy.

Marysia (anonim, 46.204.23.)

około 9 miesięcy temu

A jesli skończyło się opakowanie był jeden dzień extra przerwy i po rozpoczęciu następnego opakowania przy 11 tabletce wystąpiło krwawienie to jest normalne? Czytałam ulotkę i wiem że mogą wystąpić nieregularne krwawienia. Dodam że karmie piersią.

około roku temu

Leia também:  Ile Trwa Rehabilitacja Po Złamaniu Nadgarstka?

Nie, Pani Syliwo. Podczas stosowania leku Silnda nie wykonuje się przerw. Należy przyjąć wszystkie tabletki aktywne, wszystkie placebo i od razu rozpocząć następne opakowanie. Taki schemat stosowania leku stosuje się zawsze, bez względu na to, który to blister leku.

Nadzieja (anonim, 94.251.246.)

około roku temu

 • Do Sylwii
  Przy slinda nie robi się przerwy
  Bierzemy 24 białe aktywne tabletki i 4 zielone tabletki placebo ( one są według mnie przerwa ponieważ nie zawierają substancji czynnych)
 • Po wzięciu ostatniej zielonej tabletki zaczynamy nowy blister bez żadnych przerw

MONIA (anonim, 188.147.34.)

około roku temu

Do Sylwii.
Nie wiem skąd ma Pani takie informacje, ale tabletki Slinda zażywa się bez żadnych przerw. Czyli kończy się jedno opakowanie i od razu dnia następnego zaczyna się nowe. W ulotce również podana jest informacja na ten temat.

Pozdrawiam

Sylwia (anonim, 88.156.140.)

około roku temu

Witam, Zaczęłam brać tabletki slinda. Chciałam tylko upewnić się ze robię dobrze tzn 1 opakowanie brak przerwy 2 opakowanie 7 dniowa przerwa 3 opakowanie 7 dniowa przerwa i tak dalej przy kolejnych opakowaniach tak ?

Nadzieja (anonim, 94.251.246.)

około roku temu

Do Karolina i innych zaniepokojonych kobiet.

Miałam się tu odezwać jak po wizycie u lekarza,a więc właśnie wróciłam.

Brak krwawienia jest jak najbardziej normalny ,pani doktor powiedziała że u mnie to na plus,mam się nie stresować i nie latać po testy???? (o ile biorę regularnie tabletki oczywiście)
Na badaniu wszystko ok,pani doktor mi powiedziała że jest to bezpieczny lek dla kobiet po 35 roku życia jeśli chodzi o wszelkie skutki uboczne.

Pozdrawiam

Karolinka (anonim, 83.23.106.)

około roku temu

Dziekuje 🙂

około roku temu

Tak, może odstawić Pani lek po 7 dniach stosowania. Po zakończeniu przyjmowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych występuje tzw. “krwawienie z odstawienia”, będące reakcją organizmu na odstawienie hormonów.

Zwykle jest ono mniej obfite od miesiączki. Często pojawia się już kilka dni po odstawieniu tabletek, jednak jest to sprawa indywidualna – w przypadku leku Slinda takie krwawienie po odstawieniu nie musi wystąpić.

Po odstawieniu antykoncepcji owulacja może nastąpić nawet z 2-tygodniowym opóźnieniem, co oznacza, że pierwsza naturalna miesiączka również może wystąpić później niż oczekiwano, czyli później niż po 28-35 dniach.

Jeśli jest Pani zdecydowana odstawić lek, to nie widzę ku temu przeszkód. Nie zaszkodzi Pani sobie.

Karolinka (anonim, 83.23.106.)

około roku temu

Pani Katarzyno dziekuje , zadałam jeszcze paniom jedno pytanie ale nie otrzymałam odpowiedzi jeszcze wiec pozwoliłam sobie ponowić , czy moge odstawić lek po 7 dniach stosowania , mam straszne bols głowy i szczypanie w łydkach ? Kiedy powinna pojawić sie miesiączka ? I czy w tym cyklu owulacja sie pojawi czy od kolejnego cyklu ?:)czy bardzo sobie zaszkodzę przerywając po 7 dniach ?dziekuje z góry za odpowiedz .

Karolinka (anonim, 37.248.160.)

około roku temu

Pani Katarzyno , prosze o pani opinie odnośnie tabletek cerazette ( dawka 0,075 mg ) a slinda ( 4 mg) , wiem ze to kwestia indywidualna ale zastanawia mnie ta ilośc hormonu w leku slinda 4 mg?pozatym różnią sie generacja hormonu czy można tu powiedzieć ktiry jest korzystniejszy ( bezpieczniejszy dla mnie z żylakami ? ) chwalony jest ten drugiej generacji np we wkładce mirena .. czy pigułka jednoskładnikowa jest bezpieczniejsza ?:)

Karolinka (anonim, 37.248.160.)

około roku temu

Pani Katarzyno , zgoda w 100 procentach , mam świadomość tego ze to co piszą to trzeba dzielić na 10 ale mimo tego zaglądam i pózniej stres ????ślicznie dziekuje za wszystkie cenne uwagi i informacje , pozwolę sobie na skorzystanie z pan wiedzy 🙂 Karlina .. dziekuje rownież 🙂

około roku temu

Drogie Panie, zamiast czytać “w internetach”, zawsze możecie zadać pytanie na naszym forum 🙂 W swoich odpowiedziach opieramy się na danych potwierdzonych badaniami i aktualnych wytycznych, więc możecie mieć pewność, że otrzymacie rzetelną wiedzę 🙂

Karolina (anonim, 93.159.136.)

około roku temu

D dimery.
To badanie zostało mi zalecone przed stosowaniem antykoncepcji.
Skoro masz żylaki to może powinnaś tez je zrobić?

Ja chyba tez powinnam ograniczyć internet ????

Karolinka (anonim, 83.23.177.)

około roku temu

Nie nie robiłam , wcześniej brałam plastry evra 4 mies ze względu na pojawiające sie torbiele na jajnikach ( w 4 mies brania miałam epizod bolu kończyn dolnych i skurcze – jednorazowy ale wystarczył abym sie zmartwiła i odstawiłam , ginekolocznid juz ok i ost na wizycie lekarz zaproponował mi slinde niby bezpieczniejszy bo nie ma estrogenów ( większe ryzyko zakrzepicy) przy mojej żylakowej dolegliwości hmm to nowy lek , zawierający hormon 4 generacji i tez sie w necie naczytałam o tej nowej generacji ze jest krótko mówiąc mniej bezpieczna od drugiej ale podobno tylko w sytuscji w połączeniu z estrogenami .. oby ;).. jakie badania robiłaś przed ? U mnie lekarz nie widzi przecieskazan ( przy mini pigułkach ) chirurg naczyniowy tez nie tłumacząc ze większe ryzyko jest przy dodatkowo innych czynnikach np gdybym do tego chorowała na cukrzyce nadciśnienie była otyła paliła papierosy .. chyba powinnam ograniczyć internet ????

Karolina (anonim, 93.159.136.)

około roku temu

Jazda nie zauważyłam żadnego szczypania u siebie.
A robiłaś jakiekolwiek badania przed? Ja miałam sprawdzane d diamery i wyszły dobre.

Może powinnaś to sprawdzić?

Karolinka (anonim, 83.23.177.)

około roku temu

A czy któraś z was miała szczypanie w łydkach , kłucie?:) ja mam żylaki w zasadzie wszystko w porządku dopler itp przepisano mi tabletki jednoskładnikowe bez estrogenów bo da rzekomo bezpieczniehszej dla osób min z takim schorzeniem , ciagle myśle o ryzyku wystąpienia zakrzepicy hmm moze te szczypanie to moje urojenia ?;)nie wiem co mam myślec , poobserwuje 🙂

Nadzieja (anonim, 5.173.168.)

około roku temu

Karolina mam identycznie
Tylko że ja wogole nie miałam krwawienia ani po pierwszym ani po drugim blistrze,żadnych plamień też, nic.
Czuję się dobrze Doktorka mi mówiła że mogę nie mieć krwawień.

Idę do niej w przyszłym tygodniu bo jest na urlopie chce żeby mnie zbadała i ogólnie porozmawiać.

Karolina (anonim, 93.159.136.)

około roku temu

Ja na początku miałam dosyć częste bóle głowy i wahania nastroju.
Co do wahań nastroju to nie mogę powiedzieć czy to na 100% wina Slindy. Sporo było tez zawirowań w moim życiu i możliwe ze była to naturalna reakcja bądź Slinda to zintensyfikowała, nie wiem. Teraz jest już spokojniej, zaczęłam trzecie opakowanie i zobaczymy.
Bóle głowy ustąpiły, waga bez zmian, cera ok.

Jedynie te krwawienia, a raczej ich brak, nadal nie jestem pewna co o nich myśleć.

Karolinka (anonim, 83.23.176.)

około roku temu

🙂 takze mam obawy , lekarz mi je ostatnio przepisał , troszke poczytałam o tym hormonie 4 generacji co jest składem slindy i mam mieszane uczucia ..prosze dajcie znac jak sie po nich czujecie 🙂

Karolina (anonim, 93.159.136.)

około roku temu

Jasne, ze dam znać.
To tez moje pierwsze tabletki i w sumie, nie ukrywam czułabym się spokojniej gdyby nie była to nowość na rynku… Niewiele o nich opinii, komentarzy.
Ja wczoraj zaczęłam trzeci blister.

Pozdawiam

Nadzieja (anonim, 94.251.246.)

około roku temu

Karolina mam takie same odczucia napewno napisze,jak coś to też napisz każda informacja jest dla mnie cenna.bo nie mam żadnego porównania bo są to moje pierwsze tabletki w życiu,czuję się dobrze tylko ten brak krwawień.jutro zaczynam trzeci blister.pozdrawiam.

Karolina (anonim, 93.159.136.)

około roku temu

Hej Nadzieja
Proszę Cię daj znać tutaj jak tam po wizycie.
Ja planowałam wybrać się dopiero po trzecim opakowaniu, ale nie ukrywam ze chyba bede musiała to zrobić wcześniej.
Nie wyobrażam sobie robić testu po każdym opakowaniu i się stresować.

Nie mam sobie nic do zarzucenia jeśli chodzi o punktualne branie tabletek, ale i tak przed zrobieniem testu chodziłam bardzo zestresowana. Na dodatek nadal jestem.

Nie dostałam krwawienia i niby to jest możliwe, ale z drugiej chciałabym wiedzieć ze moje ciało reaguje dobrze na tabletki i regularne krwawienie z powodu brania tabletek placebo by mnie uspokoiło.
Pozdrawiam

Nadzieja (anonim, 94.251.246.)

około roku temu

Karolina mam to samo
Nie dostałam krwawienia po pierwszym blistrze
Nie dostałam teraz po drugim,przy tych tabletkach może tak być że krwawienie nie występuje.

Jutro umawiam się na wizytę do ginekologa jak będę to wszystko dokładnie wypytam bo
Nie mam zamiaru się stresować to raz,co tydzień robic test ciążowy to dwa
Bo albo tabletki mnie chronią albo nie
Bo niby chronią ale pierwsze co każdy powie to czy zrobiłam test.

Więc chronią czy nie?
Przy prawidłowym dokładnym braniu bo ja co do sekundy dosłownie zażywam je.wszystko wypytam .pozdrawiam

około roku temu

Nie martwiłabym się zatem, lecz rozpoczęła nowy blister, a przy tym uważnie obserwowała swój organizm, czy coś Panią nie niepokoi. Jeśli krwawienie z odstawienia nie pojawi się na koniec trzeciego blistra, proszę skontaktować się z lekarzem.

Karolina (anonim, 93.159.136.)

około roku temu

Tak, wynik był negatywny.

Karolina (anonim, 5.173.64.)

około roku temu

Wspomnę, ze między pierwszym a drugim opakowaniem krwawienie wystąpiło.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*